ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΓΙΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ!!!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΘΕΜΙΔΑ
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 12:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΕΜΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΟΥ ΠΝΕΥΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ-Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΟ ΣΟΥ.

Μ.Γ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spin
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να καλέσει κάποιο πνεύμα, αλλά μια και ασχολείστε με αυτά τα θέματα έχω να κάνω κάποιες προτάσεις.Ας καλέσει κάποιος ένα άτομο που έχει χαθεί στο τρίγωνο των Βερμούδων και ας τον ρωτήσει επιτέλους τι συμβαίνει σε εκείνη την περιοχή. Επίσης, αν καλέσετε κάποιον που έζησε την εποχή του Βυζαντίου, ρωτήστε από τι ήταν φτιαγμένο το υγρό πυρ. Θέτετε που θέτετε τον εαυτό σας σε κίνδυνο, τουλάχιστον ρωτήστε τους κάτι χρήσιμο, να μην παιδεύονται άδικα κάποιοι που το ψάχνουν σήμερα!

Υ.Γ. Και αν πάρει κανενός το μάτι τον Νώε, ρωτήστε τον τι του ήρθε και πήρε τις κατσαρίδες μαζί του στην κιβωτό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός ο spin!Να υπάρχει κι ένα αποτέλεσμα βρε παιδιά!
quote:
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΟΥ ΠΝΕΥΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ-Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΟ ΣΟΥ

Συμφωνώ για τις γνώσεις.Είναι επικίνδυνο αλλιώς.
Έχω όμως διαβάσει και ακούσει-διότι προσωπικά δεν ασχολήθηκα-ότι κάποια πνεύματα πονηρά,είναι εύκολο να σε ξεγελάσουν.Αυτό το λέω για τα <γνωστά πνεύματα> που αναφέρεις.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχιν καλησπερα σε ολους. Παρακολουθω απο την αρχη την συζητηση και θα ηθελα κι εγω να πω την γνωμη μου, φυσικα χωρις να θηξω καποιον και παρακαλω να μην το παρει κανεις αρνητικα. Ξερω ομως οτι οσοι ανακατευονται με τα πιτουρα, τους τρωνε οι κοτες. Και εκτος αυτου, η περιεργεια δεν ητανε που σκοτωσε την γατα;;;;;;;;; Μα ειναι δυνατον να πεφτουν σε τετοιες παγιδες ακομα οι ανθρωποι; Δεν τους φτανουν τοσες και τοσες μαρτυριες αλλων που εχουν επιχειρησει τετοια πραγματα; Η νομιζετε οτι το πνευματακι μετα φευγει και δεν ξαναενοχλει; Αν το ενοχλησεις εσυ μια, αυτο μετα αποκτα δικαιωματα πανω σου. Βεβαια θα μου πειτε οτι καθε αρνακι κρεμεται απο το ποδαρακι του. Απλα ηθελα να δωσω μια φιλικη συμβουλη. Και μην ξεχναμε οτι υπαρχουν ενα σωρο καλοθελητες που ψαχνουν για θυματακια. Για θυμηθειτε λιγο καιρο πριν που καποιος μεσω διαδυκτιου, βγηκε για πλακα να πουλησει την ψυχη του. Σας πληροφορω οτι βρεθηκαν πολυ αγοραστες.Και εδω ξαναλεω οτι το παιχνιδι με την φωτια συνηθως οδηγει σε σταχτη. Επαναλλαμβανω οτι γραφω παντα με τις πιο φιλικες διαθεσεις.....

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

selected
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 10:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους selected  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΠΛΕΣ ΑΘΩΕΣ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ,ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΗΡΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ,ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΣΥΓΚΡΥΣΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΓΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 14:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου,ούτε εμείς μιλήσαμε για τελετές.Για επικλήσεις πνευμάτων μιλήσαμε,που κατά την ταπεινή μου γνώμη,δεν είναι και τόσο απλές..
Διαβάστε πρώτα όλο το θέμα από την αρχή.Διαβάστε και το άλλο με το ποτηράκι.
Η φίλη μας λίλιθ γράφει εδώ κάποια στιγμή:
quote:
φίλε μου,
συνέχισε τα "όμορφα" πειράματά σου και θα τα πούμε σύντομα
στο www.psychopath.ur

ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!



Και έχει δίκιο...
quote:
ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΗΡΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ

Πως είσαι σίγουρος/η ότι έφυγε?
Περιμένεις να σου κουνήσει τα χέρια και να πει:-Ούου εδώ είμαι...
Βρε παιδιά,με πονηρά πνεύματα συναναστρέφεστε...δεν είναι τόσο απλό...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 15:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα με ολο τον τον σεβασμο, φιλε Selected, πριν στειλεις αυτο το μηνυμα τα ξαναδιαβασες;;;;;;;;;;;;; Υπαρχουν ΑΘΩΕΣ επικλησεις πνευματων; και εδω που τα λεμε ολα ξεκινουν σιγα σιγα και οχι κατευθειαν στο ψητο. Δεν σκεφτηκες τα νεαρα μελη της παρεας που ισως διαβασουν το μηνυμα και πιστουν λογω αγνοιας οτι υπαρχουν και ΑΘΩΑ πειραματα;;;;;;;;;;;; Με ολο τον σεβασμο και παλι σου λεω οτι τα σχολια μου γινονται με τις καλυτερες προθεσεις. Αλλα να μην δικαιολογουμε και τα αδικαιολογιτα.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_SayNoMore_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 15:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _SayNoMore_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε παιδιά,με πονηρά πνεύματα συναναστρέφεστε...δεν είναι τόσο απλό...


Α δηλαδή με λίγα λόγια όλα τα πνεύματα είναι πονηρά... αυτό κι αν είναι περίεργο... Φαντάζομαι ότι όταν μιλάμε για πνεύματα αναφερόμαστε σε ψυχές ανθρώπων... οι οποίοι μπορεί όταν βρίσκονταν εν ζωή να ήταν μια χαρά ανθρώποι και όταν "έφυγαν" η ψυχή τους έγινε αδίστακτη και κακή... Ωραίο και αυτό! ή υπάρχει και το άλλο... Οι άνθρωποι αυτοί βρήκαν το θάνατο με βίαιο τρόπο και τώρα περιφέρονται στην γη αναζητώντας εκδίκηση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 16:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη, αλλα αν καταλαβα καλα εννοεις οτι τα πειραματα αυτα ειναι αθωα; Κοιταξε φιλε μου εδω οι αποψεις ολων νομιζω πως ειναι σεβαστες. Και δεν εχω την διαθεση να ερχομαι με καποιον σε αντιπαραθεση. Αλλα ποιος σου εγγυαται οτι μιλας με καλα πνευματα; Αλλα και γιατι να ανακατευεσαι στον κοσμο τους. Εμενα παλι οι επικλησεις παντα μου βρωμουν. Δεν ξερω αν εχεις ακουσει για το πειραμα που καλεσαν το πνευμα του Διονυσιου Φαραζουλη, που ηταν ενας εναρετος ιερεας πριν τον θανατο του. Ε τον καλεσαν λοιπον και πιστηκαν οτι ηταν αυτος αφου απαντουσε σε πραγματα που ηξερε μονο ο ιδιος εν ζωη. Καποιο ομως μελος της τελετης την ωρα εκεινη αρχισε να διαβαζει κομματια απο ψαλμους και να λεει προσευχες. Τοτε το πνευμα θυμωσε και εκανε το δωματιο καλοκαιρινο. Γιατι τα εκανε ολα αυτα αφου ηταν ενα αγνο πνευμα. Και σου λεω παλι η διαθεση μου ειναι καλη και φιλικη. Μην παιρνεις στραβα καποια πραγματα επειδη εχουμε αντιθετες αποψεις, απο την στιγμη που εγω τις δικες μου τις τεκμιριωνω. Οσο για εμενα δεν ανησυχω, διοτι εχω κατασταλαξει πλεον σε αποψεις ωριμες για εμενα μετα απο πολυ ψαξιμο. Αλλα για ατομα μικροτερης ηλικιας ανησυχω. Και φυσικα δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν καλα πνευματα, οπως αγιων κλπ, αλλα δεν εχω ακουσει να ερχονται με τετοιους τροπους. Γι αυτο καλυτερα να προσεχουμε. Δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν πεσει σε πλανη.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 16:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους! όταν παιζεις με τη φωτιά κάποια στιγμή θα καείς, έτσι πιστεύω εγώ. και δεν έχουμε ιδέα για το τι πραγματικά συμβαίνει με τον επικαλεσμό πνευμάτων. εκείνο που ξέρουμε είναι ότι πολλοί άνθρωποι βρήκαν την καταστροφή τους ψαχνοντας τον και πολλοί προσπάθησαν πολύ για να απαγκιστρωθούν και να ξαναβρούνε τους ρυθμούς της ζωής τους. οι μαρτυρίες των τελευταίων είναι πάρα πολλές, τόσες όσες και οι προειδοποιήσεις τους να απέχουν οι "εραίτέχνες" από αυτά. Προσοχή λοιπόν παιδιά! Όταν προκαλείς δυνάμεις ισχυρότερες και άγνωστες οι επιπτώσεις μπορεί να είναι ολέθριες..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spin
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 19:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι περίεργη να μάθω, πόσοι από εσάς πιστεύουν στο Θεό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 20:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι αυτη η περιεργια Spin; Εσυ πιστευεις στον Θεο; Αλλωστε δεν νομιζω να δυσκολευεσαι να βγαλεις συμπαιρασματα εδω μεσα για το ποιοι πιστευουν και που;

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 20:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Προσωπικα εγω δεν πιστευω σε πνευματα που μπορει καποιος να καλεσει.Σχετικα με επικληση πνευματων μηπως εχουμε να κανουμε με ψυχοκινητικα φαινομενα;Εγω προσωπικα πιστευω στις δυναμεις του ανθρωπου που. Η μελετη της ψυχοκινησης προσπαθει να εξηγησει φαινομενα
οπως μετακινηση αντικειμενων χωρις να επεμβαινει πανω τους καμια μηχανικη δυναμη(χωρις τιποτα να τα σπρωχνει),το λυγισμα ή παραμορφωση μεταλλων και υλικων χωρις πιεση,καθως και περιπτωσεις poltergeist.Στην ψυχοκινηση πολλοι ερευνητες περιλαμβανουν και τις «αυτο-ιασεις» (τις θεραπειες δηλαδη των ασθενειων μονο με την δυναμη της θελησης.),τις φωτοβολιες και πολλα αλλα φαινομενα που συνηθως αποδιδονται σε αγιους και εικονες Εκκλησιων.Περιπτωσεις ψυχοκινησης εχουν καταγραφει απο την αρχαιοτητα.Οσο για την αναφορα στο ποτηρι και την μετακινηση του σε αυτες τις τελετες που εκαναν καποιοι μην βιαζομαστε να τα αποδιδουμε σε πνευματα και μπαμπουλες.Αποκλειετε ολα αυτα να εχουν να κανουν με τηλεκινητικες δυναμεις που ενεργοποιουνται απο το ασυνειδητο του ανθρωπου.Μιλατε καποιοι εδω για πνευματα.Τι
σας κανει να πιστευετε οτι υπαρχουν πνευματα;

Edited by - VIKING on 17/02/2004 20:43:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spin
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 20:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλώς mindtrap αν πιστεύει κάποιος στο Θεό δεν μπορεί να πιστεύει πως μετά θάνατον οι άνθρωποι γίνονται πνεύματα κακά που προκαλούν κακό σε όποιον τα επικαλείται. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στο γεγονός ότι μπορεί να γίνει επίκληση πνευμάτων. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή μετα θάνατον δεν υπαρχει τίποτα απολύτως ή ακόμα κι αν συνεχίζει να υπάρχει η ψυχή δεν νομίζω ότι θα μπορεί να έχει οποιασδήποτε μορφής επικοινωνία με αυτόν τον κόσμο! Τώρα θα μου πεις υπάρχουν άνθρωποι που έχουν καλέσει πνεύματα! Τυχαίνει να είμαι ένας από τους άπιστους Θωμάδες που πιστεύουν μόνο σε ό,τι βλέπουν! Ταυτόχρονα σκέφτομαι ορθολογιστικά, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα μπω ποτέ στη διαδικασία να προσπαθήσω να "καλέσω" πνεύματα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 21:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχιν να καλησπερισω τον φιλο μας τον VIKING που για αλλη μια φορα παρουσιασε την γνωμη του τοσο τεκμηριωμενα. ΑΛΛΑ οπως ειπες φιλε VIKING και οι ερευνιτες της ψυχοκινησης ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ....... δηλαδη πουθενα δεν εχει δωθει μια ικανοποιητικη απαντηση. Οσο τωρα για τον αλλο φιλο μας τον Spin, δεν ειπα οτι οι ανθρωποι μετα θανατον γινονται κακα πνευματα. Αυτο ειναι πολυ ανοητο -αν μου επιτρεπεται η εκφραση- να το πιστευει καποιος. Εγω μενω στο αποτελεσμα της πραξης. Οτι αυτες οι επικλησεις, οτι κι αν ειναι, προκαλλουν αργοτερα ασχημες ψυχολογικες και παθολογικες καταστασεις στα ατομα που συμμετεχουν. Μα ειναι αποτελλεσμα ψυχοκινησης που λεει ο φιλος μας, μα οτιδηποτε αλλο, που εγω δεν ξερω και ουτε θελω να μαθω, η ουσια και το αποτελλεσμα ειναι ασχημο. Αλλα γιατι αυτη η περιεργια αρκετων να μαθουν;;;;;;;

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α δηλαδή με λίγα λόγια όλα τα πνεύματα είναι πονηρά... αυτό κι αν είναι περίεργο... Φαντάζομαι ότι όταν μιλάμε για πνεύματα αναφερόμαστε σε ψυχές ανθρώπων... οι οποίοι μπορεί όταν βρίσκονταν εν ζωή να ήταν μια χαρά ανθρώποι και όταν "έφυγαν" η ψυχή τους έγινε αδίστακτη και κακή... Ωραίο και αυτό! ή υπάρχει και το άλλο... Οι άνθρωποι αυτοί βρήκαν το θάνατο με βίαιο τρόπο και τώρα περιφέρονται στην γη αναζητώντας εκδίκηση!


Νομίζω τόνισα πως δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά με επικλήσεις.
Αλλά εδώ και καιρό διαβάζω εδώ στο forums ανάλογα θέματα,με εμπειρίες κάποιων που το επιχείρησαν.
Όλες συγκλίνουν ότι στις επικλήσεις έρχονται πνεύματα πονηρά κατωτέρου επιπέδου.
Βέβαια υπάρχει και η εξήγηση του φίλου VIKING για τα ψυχοκινητικά φαινόμενα.Πιο πολύ πιστεύω σε αυτό.
Αλλά επειδή ακριβώς δεν ξέρω <τί τρέχει>,γι αυτό συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το παρακάτω:
quote:
Ταυτόχρονα σκέφτομαι ορθολογιστικά, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα μπω ποτέ στη διαδικασία να προσπαθήσω να "καλέσω" πνεύματα!

Γιατί ακόμα και ψυχοκινητικό φαινόμενο να είναι,ξέρω πως θα με επηρρέασει ψυχολογικά..
Τώρα αυτό που ρώτησε ο φίλος για το αν πιστεύουμε στον Θεό..
Μα αν πιστεύαμε σωστά,τότε τώρα δεν θα μιλάγαμε για επικλήσεις.
Για τη θρησκεία μας θεωρείται αμαρτία,γιατί οι ψυχές αναπαύονται εν γαλήνη..

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 11:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H πίστη στον Θεό που είναι το απόλυτο καλό εξυπακούεται και πίστη στο απόλυτο κακό. Δεν μπορεί ποτέ να υπάρξει μόνο το ένα, για όλα τα πράγματα χρειάζονται 2 όψεις, για να υπάρχει ισορροπία. Κανένας δεν είπε ότι καλοί άνθρωποι πεθαίνουν κι έρχονται να σε στοιχιώσουν. Εγώ έχω προσωπικά παραδείγματα που αγαπημένες ψυχές ήρθαν και με προειδοποίησαν είτε εμένα είτε δικούς μου για ατυχίες ή τύχες που θα συμβούν. Κι αυτό έγινε χωρίς καμμία επίκληση. Αντίστοιχα όμως, σίγουρα υπάρχουν και ψυχές ή πνεύματα, ονομάστε τα όπως θέλετε, που δεν στοχεύουν στο να σε βοηθήσουν γιατί απλά δεν τους ενδιαφέρει. Ακόμα περισσότερο δεν ξέρουμε τι πραγματικά συμβαίνει μετά θάνατον, και ίσως όπως σε αυτή τη ζωή υπάρχουν οι 2 αντικρουόμενες πλευρές του καλού και του κακού για να το θέσω λίγο απλοϊκά, το πιο λογικό και αναμενόμενο είναι οτί αυτό συμβαίνει με κάποιο τρόπο και στην επόμενη διάσταση της ανθρώπινης φύσης, αυτή στην οποία εισερχόμαστε μετά το θάνατό μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΕΜΙΔΑ
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 13:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΕΜΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
srin ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΔΙΑΜΕΣΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΨΥΧΙΣΤΕΣ Κ.Α.?

Μ.Γ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 15:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας φίλοι μου.

Θα συμφωνήσω και ‘γω με τους φίλους που είπαν ότι δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία επίκλησης πνευμάτων. Προσωπικά δεν ξέρω ακριβώς το γιατί, υπάρχουν αρκετοί λόγοι, όπως ο φόβος, η αμάθεια και η άποψή μου να μην «ανακατεύομαι» σ’ αυτήν την «άλλη»-για μένα-διάσταση.

Όμως, για τους φίλους που ασχολούνται με αυτό, αν έχουν την απάντηση, αναρωτιέμαι το εξής:
Πως είναι δυνατόν να είστε απόλυτα σίγουροι ότι το πνεύμα που θα έρθει είναι αυτό που έχετε καλέσει? Και ακόμα και αν ισχυριστεί ότι είναι αυτό που έχετε καλέσει, πως μπορείτε να είστε σίγουροι? Νομίζω ότι και αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MONSTER
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 11:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MONSTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ,ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΛΟΝΑ ΠΟΥ ΕΠΙΠΛΕΕΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy