ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 15:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι λοιπόν μπορούμε να κατανοήσουμε και γιατί τουλάχιστον στην Χριστιανική ιστορία υπήρξαν οι μάρτυρες, που δεν δεχθήκαν να προσκυνήσουν "θεούς αλλοτρίους", υπήρχαν όμως και πάρα πολλοί που δεχθήκαν και προσκυνήσαν. Υπήρχαν πολλοί που δεν εξισλαμίσθηκαν τον καιρό της Τουρκοκρατίας, και υπήρχαν ακόμα πιό πολλοί που εξισλαμίσθηκαν. Εμείς βέβαια έχουμε το δικαίωμα να τιμάμε αυτούς που τιμήσαν την πίστη τους, δεν έχουμε όμως δικαίωμα να κρίνουμε αυτούς που αλλαξοπίστησαν, γιατί και εμείς δεν ξέρουμε τι θα κάναμε άν είμασταν στη θέση τους.
Με το ίδιο λοιπόν πνεύμα φίλε μου, έχουμε δικαίωμα να τιμούμε τους κατα καιρούς ιεράρχες που αποδείχθηκαν αντάξιοι της θέσης τους και του ρόλου τους, δεν έχουμε όμως δικαίωμα να αφορίζουμε τον οποιονδήποτε, πολλές φορές μη εξετάζοντας καν στοιχεία, ή κάμνοντας ανεπίτρεπτες γενικεύσεις του στύλ, ο τάδε Δεσπότης ήταν χουντικός, άρα όλοι οι Δεσποτάδες είναι χουντικοί ή όλη η εκκλησία είναι χουντικοί (παράδειγμα φέρνω, μην κολλήσεις σ'αυτό).


Poet, αυτά που λες επάνω θα ίσχυαν εάν οι κάθε λογής Δεσπότες δεν έκαναν αυτό που έκαναν στο όνομα του Θεού, κι εάν δεν έσπρωχναν και το "ποίμνιό" τους να κάνει το ίδιο.

Δεν μιλάμε για ατομικές ενέργειες που έχουν μια ατομική ευθύνη αλλά για ενέργειες εκπροσώπων θρησκειών που παίρνουν πάνω τους και ευθύνες συλλογικές και εκπροσωπούν και τις εκκλησίες τους.

Ένας ανθρωπάκος σήμερα που βλέπει τους παπάδες του να κατηγορούν όσους μιλάνε για διαλογισμό, για γιόγκα, για εσωτερισμό, πείθεται κι αυτός να πιστέψει στο ότι όσοι τους μιλούνε για αυτά τα θέματα είναι αντίχριστοι και βαλτοί από τον Διάβολο να τον κάνουν να χάσει την ψυχή του. Και ακόμη περισσότερο όταν ένας ολόκληρος Αρχιεπίσκοπος Χριστιανικής εκκλησίας μιλάει για ένα έθνος ότι είναι "βάρβαροι" από την φύση τους, πώς εκπροσωπεί το μήνυμα του Χριστού; Δημιούργησε ο θεός ένα έθνος βαρβάρων; Αυτοί δεν είναι "αδέλφια" μας, σύμφωνα με την Χριστιανική Πίστη;

Οι εκκλησίες και οι εκπρόσωποί τους φέρουν μεγάλες ευθύνες για αυτήν την παγκόσμια μισαλλοδοξία και το αίμα που χύθηκε στο όνομα του Θεού τους, κατ' εντολή τους. Είναι υπεύθυνοι και πρέπει να δεχτούν τις ευθύνες τους και τις συνέπειες των πράξεών τους, γιατί η Δικαιοσύνη είναι πάνω από τα κατεστημένα συμφέροντά τους.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 20:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth, επικρατεί πολύ αυτός ο απλοϊσμός, οι ανθρωπάκοι που πάνε στην εκκλησία και τους κάνουν ότι θέλουν οι Δεσποτάδες και οι παπάδες, οι ανθρωπάκοι που μπλέκουν με την πολιτική και τους κάνουν ότι θέλουν τα κόμματα, οι ανθρωπάκοι που τους κάνουν ότι θέλουν οι διαφημισταράδες, οι ανθρωπάκοι που τους κάνουν ότι θέλουν οι πολυεθνικές.
Αυτός ο απλοϊσμός κατ'αρχάς είναι απαράδεκτος από εμένα. Επιστημονικά τώρα μιλάμε, σαράντα χρόνια πειράματα και δεν βρήκα έναν τέτοιο ανθρωπάκο να τον κάνω ότι θέλω ... ούτε καν ανθρώπους του περιβάλλοντος μου, που υποτίθεται ότι με αγαπάνε και θα ήταν ευκολότερο. Φαντάζομαι πως και εσύ κάτι αντίστοιχο θα έχεις διαπιστώσει στην προσωπική σου ζωή. Νομίζω λοιπόν ότι εύκολα φανταζόμαστε ίντριγκες και δολοπλοκίες με τους λίγους δολοπλόκους από τη μιά και τον τεράστιο αριθμό ανυποψίαστων ακολουθητών από την άλλη, πλήν όμως ο κάθε άνθρωπος είναι απόλυτα ελεύθερος και υπεύθυνος των επιλογών του. Βέβαια στη φύση του ανθρώπου υφέρπουν ο μιμητισμός και η δουλικότητα αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να υπερνικήσουν το δυναμικό της ελεύθερης επιλογής. Με απλά λόγια δηλαδή, κάποιοι ψήνονται όχι γιατί κάποιοι τους ψήνουν αλλά γιατί αυτοί οι ίδιοι επιλέγουν και θέλουν να ψηθούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 21:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε κάθε περίπτωση λοιπόν, με τον εναν ή άλλο τρόπο, αναδεικνύεται η συναλλαγή. Η συναλλαγή με έναν Κόσμο που σιωπά, και αποτελεί βατήρα για χίλιες δυο δικαιολογίες και "εξ αποκαλύψεως" ερμηνείες.

Ας το θέσουμε κάπως πιο ήπια: ο "Χριστός", και όλος ο ευαγγελισμός των ανθρώπων που κατασκεύασαν τον μύθο, είναι το ειδανικό πλάσμα μιας συλλογικής φαντασίας (ανάγκης?) στα περιχαρακωμένα πλαίσια μιας εποχής/κοινωνίας που είχε ανάγκη ΤΗ ΛΥΤΡΩΣΗ.

Τίποτα περισσότερο ή λιγότερο.

Απο εκεί και πέρα, και έως το αποτέλεσμα του "Τα του Καίσαρος τω Χριστώ και τα του Χριστού τω Καίσαρι", απλά ΤΟ ΧΑΟΣ. Το τελικό μόρφωμα του καισαροπαπισμού και η επίπλαστη ηθικοπλαστική είναι και το σημερινό κατάντημα αυτής της οργάνωσης που σήμερα γνωρίζουμε.

Μία βασική διαφορά των όσων ασχολούνται με την συγκεκριμένη κοσμική εξουσία είναι ο τρόπος προσέγγισης αλλά και οι ίδιες αυτές οι έννοιες.

Για ορισμένους, συνήθως οι οπαδοί του δόγματος, η πίστις εκπροσωπεί την παρηγοριά τους, ενώ για τους "άλλους" τον ρόλο αυτό τον αντικαθιστά Η ΕΡΕΥΝΑ. Και εδώ υπάρχει πολύ..."ζουμί"!

Αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 23:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω λοιπόν ότι εύκολα φανταζόμαστε ίντριγκες και δολοπλοκίες με τους λίγους δολοπλόκους από τη μιά και τον τεράστιο αριθμό ανυποψίαστων ακολουθητών από την άλλη, πλήν όμως ο κάθε άνθρωπος είναι απόλυτα ελεύθερος και υπεύθυνος των επιλογών του. Βέβαια στη φύση του ανθρώπου υφέρπουν ο μιμητισμός και η δουλικότητα αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να υπερνικήσουν το δυναμικό της ελεύθερης επιλογής. Με απλά λόγια δηλαδή, κάποιοι ψήνονται όχι γιατί κάποιοι τους ψήνουν αλλά γιατί αυτοί οι ίδιοι επιλέγουν και θέλουν να ψηθούν.

Poet αν διαβάσεις τα μηνύματά μου θα δεις ότι είμαι εναντίον της συνομωσιολογίας και των κρυμμένων δολοπλοκιών. Επίσης εάν διαβάσεις τα μηνύματά μου θα δεις ότι είμαι απόλυτα πεπεισμένος για την εσωτερική θεϊκότητα του κάθε ανθρώπου.

Και βέβαια δεν ξεχνώ το...

"Άφες αυτοίς, ου γαρ είδασι τι ποιούσι" του Χριστού

και το...

Oυδείς Εκών Κακός" του Σωκράτη

Αλλά σε αυτόν τον κόσμο των "Σκιών" και των "Αρχόντων της Σπηλιάς" η Άγνοια είναι ο μαριονετίστας και κάποιοι την υπηρετούν με περισσότερη πιστότητα και ειλικρίνεια. Μαζί με την Άγνοια πρέπει να πολεμούμε και τους γήινους εκπροσώπους της και δεν ωφελεί να τα ρίχνουμε όλα στην σχετικά ελεύθερη βούληση. Μια ελεύθερη βούληση σε ένα περιβάλλον πνευματικής δουλείας και μισαλλοδοξίας "κοιμάται" ή διαστρεβλώνεται και οφείλουμε να δημιουργήσουμε ένα καλύτερο "περιβάλλον" για την καλλιέργεια της ελευθερίας μας.

Κάποιοι αγωνίστηκαν για να έχουμε εμείς περισσότερες ευκαιρίες για πνευματική ελευθερία. Ας τους τιμήσουμε με το να συνεχίσουμε το έργο τους, προς κάθε κατεύθυνση

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 21:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth καλέ μου,
φυσικά και δεν σε ξέρω, και δεν απευθύνω προσωπική μομφή σε εσένα περί συνομοσιολογίας. Μου λές, "αν διαβάσεις τα μηνύματά μου", μα μόνο και με τον αριθμό των μηνυμάτων σου νοιώθω δέος, ή μήπως φαντάζεσαι ότι θα μπορούσα να διαβάσω 2.030 μηνύματα προκειμένου να σχηματίσω γνώμη για σένα και έπειτα να συζητήσω μαζί σου. Αλλοίμονο !!!

Για τα υπόλοιπα χωρίς να διαφωνώ μαζί σου, μάλιστα αν και είμαι θιασώτης του γνωστικισμού και εραστής της γνώσης, νομίζω ότι το ζητούμενο δεν είναι η γνώση αυτή καθ'εαυτή αλλά η βούληση, το πώς θέλει κάθε άνθρωπος να ζεί. Βέβαια, η γνώση συνεχίζει να αποτελεί έναν δυναμικό παράγοντα και πολλές φορές να διαμορφώνει την βούληση.

Το ζήτημα βέβαια που βάζεις είναι το εάν είναι δυνατή η ελεύθερη βούληση χωρίς τη γνώση. Άλλο ένα μεγάλο θέμα. Στο σημείο αυτό να πώ ότι πιστεύω πως η ατομική μας γνώση δεν είναι αποκομμένη από το βίωμα και την εμπειρία. Τα βιώματα και οι εμπειρίες τροφοδοτούν την γνώση. Η προσωπική μας γνωστική πορεία που είναι δεδομένα - βίωμα - εμπειρία δεν είναι τίποτα άλλο από προσωπική επιστήμη, όπου επιστήμη είναι παρατήρηση - πείραμα.

Επίσης αυτό που ισχυρίζεσαι, είναι ότι κάποιοι από τά ιεραρχεία, προφανώς εξυπηρετόντας προσωπικούς τους σκοπούς, επιθυμούν να αποκρύπτουν στοιχεία γνώσης στους "πιστούς" ακολουθητές τους, προκειμένου μέσω της ελλειπούς γνώσης, είτε αμάθειας είτε ημιμάθειας, να κατευθύνουν την βούλησή τους. Μάλιστα !!! Εδώ τώρα έτσι όπως τίθεται το θέμα θα μπορούσα να διαφωνήσω; Όχι βέβαια! Πλην όμως, να μην ξεχνάμε να βάλουμε στην θεώρησή μας, πως εκτός των ιεραρχών που επιθυμούν και επιχειρούν να εξαπατούν, υπάρχει και ένα τεράστιο υπέδαφος που αφήνεται ελέυθερο από τους εξαπατούμενους. Αν εγώ έχω ένα χωράφι που δεν το καλλιεργώ (βλέπε γνώση), και έρχεται κάποιος άλλος και το κάνει αυτό για 20 χρόνια, τότε γίνεται δικό του (βλέπε χρησικτησία). Ποιός φταίει, αυτός που το καταπάτησε ή αυτός που το άφησε σε αχρηστία ; Νομίζω ότι η ευθύνη είναι συλλογική. Με τη θεώρησή σου, ο εξαπατών επηρεάζει την γνώση των εξαπατούμενων, και επομένως, έστω και μερικώς, και την βούλησή τους. Μου ακούγεται σωστό (λάβε υπ'όψιν σου όμως το "μερικώς").

Φιλικά, poet

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy