ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Publius Lentulus και άλλα επίπλαστα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 12:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet
quote:
Η ειδωλολατρεία και η κουραφεξαλολογία, χάρις σ'αυτά τα ανοιχτά πνεύματα των προγόνων μας έγινε απλά μιά σελίδα στην ιστορία, δίνοντας τη θέση της στον ένα και αληθινό Θεό.

ως ποτε θα αναμασατε την πιπιλα της Εκκλησιας??

Δεν σου διδαξανε οτι τον 5ο αιωνα π.χ ο Ξενοφανης ειχε γραψει:"Υπαρχει ενας θεος,παντα αδρανης και εν αναπαυσει,που κινει τα παντα με τις σκεψεις του".
Ο Ερμης ο Τρισμεγιστος διδασκε οτι "Νομιζετε οτι υπαρχουν πολλοι θεοι?Αυτο ειναι παραλογο,ο θεος ειναι μονο ενας!"
Ακομα και ο Ιουστινιανος ο Μαρτυρας παραδεχτηκε οτι ο Πυθαγορας ειχε μιλησει πρωτος αυτος για την υπαρξη του ενος θεου αναφεροντας χαρακτηριστικα τα λογια του:

"O θεος ειναι ενας και δεν υπαρχει,οπως υποθετουν μερικοι εξω απο τον κοσμο,
αλλα μεσα σε αυτον,επιβλεποντας ολες τις γεννες,
ρυθμιζοντας τα συστατικα ολων τον εποχων και ειναι διαχειριστης των δυναμεων και των εργων του,
η πρωτη Αρχη ολων των πραγματων,το φως του ουρανου,και πατερας ολων ,
η διανοια κι η ζωογονος πηγη του συμπαντος,η κινηση της τροχιας ολων των ουρανιων σωματων".

Σε αρχαιες Αιγυπτιακες επιγραφες αναφερονται για τον Οσιρι τα εξης:

"O θεος ειναι ενας και μοναδικος
και δεν υπηρξε αλος εκτος απο Αυτον.
Ο Θεος ειναι Αυτος που εφτιαξε τα παντα
ο Θεος ειναι η αρχη,
και υπηρξε εξ αρχης
κι αυτα που υπηρχαν
τα δημιουργησε Αυτος μετα την υπαρξη Του.
Ειναι ο πατερας πασας απαρχης".

Ο Θεος Αμμων αποκαλειται "Ο Εις του Ενος".

Ο σοφος Ηρακλειτος λεει πως "αυτοι που λατρευουνε εικονες σαν θεους ειναι τοσο ανοητοι οσο και οι ανθρωποι που μιλουν στους τοιχους¨.

Μηως θελεις συγκεκριμενα παραδειγματα απο Χριστιανους αλλοφρονες που τρεχουνε να προσκυνησουνε την καθε θαυματουργη εικονα που ξαφνικα εβαλε τα κλαματα??

Μηπως φιλε μου μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι η Αγια Τριαδα?
Μηπως και εκει δεν μιλαμε για τρια προσωπα αρα για ισοδυναμο πολυθεισμο?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 12:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου poet
θα χαρω να δω τις σκεψεις σου και την αποψη σου στο θεμα που εχω ανοιξει για τον ΔΙΟΝΥΣΟ-ΜΥΘΡΑ-ΙΗΣΟΥ.

Δωσε μου μερικες συγκεκριμενες απαντησεις εκει.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 16:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ως ποτε θα αναμασατε την πιπιλα της Εκκλησιας??


Βλέπω ότι υπάρχει μια τάση στο forum να ακούγονται όλες οι θεωρίες και οι σκέψεις, ακόμη και συλλογισμοί τραβηγμένοι απ'τα μαλλιά, δεν υπάρχει όμως η ίδια ευαισθησία και το ίδιο "ανοίχτό πνεύμα" όταν πρόκειται περί του Χριστού.

Λυπάμαι, αλλά η φράση σου, είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα προκατάληψης.

quote:

Δεν σου διδαξανε οτι τον 5ο αιωνα π.χ ο Ξενοφανης ειχε γραψει:"Υπαρχει ενας θεος,παντα αδρανης και εν αναπαυσει,που κινει τα παντα με τις σκεψεις του".
Ο Ερμης ο Τρισμεγιστος διδασκε οτι "Νομιζετε οτι υπαρχουν πολλοι θεοι?Αυτο ειναι παραλογο,ο θεος ειναι μονο ενας!"
Ακομα και ο Ιουστινιανος ο Μαρτυρας παραδεχτηκε οτι ο Πυθαγορας ειχε μιλησει πρωτος αυτος για την υπαρξη του ενος θεου αναφεροντας χαρακτηριστικα τα λογια του:


Tyaneas, η εξαίρεση δεν κάνει τίποτα άλλο απ'το να επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Ούτε εγώ έχω πεί πουθενά ότι ο Χριστιανισμός είναι η μοναδική μονοθεϊστική θρησκεία, ούτε μάλιστα ότι οι ακολουθούντες των Χριστιανισμό μαζικά και όχι συνειδητά "φιλοσοφούν".

quote:

Μηως θελεις συγκεκριμενα παραδειγματα απο Χριστιανους αλλοφρονες που τρεχουνε να προσκυνησουνε την καθε θαυματουργη εικονα που ξαφνικα εβαλε τα κλαματα??


Όχι δεν χρειάζομαι, έχω δεί μεγαλύτερα θαύματα από αυτό.
quote:

Μηπως φιλε μου μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι η Αγια Τριαδα?
Μηπως και εκει δεν μιλαμε για τρια προσωπα αρα για ισοδυναμο πολυθεισμο?


Πολύ λίγες λέξεις μόνο γι'αυτό. Όσοι ασχολούνται με τα της Ορθοδοξίας γνωρίζουν ότι "όντως ακατάληπτον το της Τριάδος μυστήριον".

Τί ζητάς λοιπόν από εμένα, να σου εξηγήσω το "ακατάληπτον";

Τόχω πει σε άλλη συζήτηση, ο Θεός δεν εξηγείται με λόγια, η φύση του και η ουσία του αλλά και η ενέργεια του είναι "υπέρλογη".

Οι μόνες αντιπροσωπευτικές λέξεις που υπάρχουν για το Θεό είναι ότι είναι "ο ών και ο ήν και ο ερχόμενος".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 16:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε μου poet
θα χαρω να δω τις σκεψεις σου και την αποψη σου στο θεμα που εχω ανοιξει για τον ΔΙΟΝΥΣΟ-ΜΥΘΡΑ-ΙΗΣΟΥ.

Δωσε μου μερικες συγκεκριμενες απαντησεις εκει.



Φίλε Tyaneas

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σου πώ, για να μήν παρεξηγηθώ, είναι ότι δεν έχω απαντήσεις για όλα τα θέματα, δεν έχω απαντήσει σε όλα τα ζητήματα που με απασχολούν εσωτερικά.

Επίσης, πάρα πολλές από τις απαντήσεις που έχω ήδη δώσει μέσα μου και τις έχω αποδεχτεί, δυσκολεύομαι να τις διατυπώσω και να τις εξηγήσω στους συνομιλητές μου. Δηλαδή, σε ένα θέμα λέω ότι αυτό είναι έτσι, και εγώ γνωρίζω πως έφτασα σ'αυτό το "έτσι", πολλοί συνομιλητές όμως αυτό το "έστι" το απορρίπτουν απερίφραστα. Ίσως γιατί σε αυτά τα θέματα δεν παίζει μόνο ρόλο το τί απάντηση θα δώσουμε, αλλά και η ίδια η διαδικασία αναζήτησης αυτής της απάντησης.

Εγώ το λέω απλά αναζήτηση του Θεού.

Ξέρω ότι όταν αναζητάμε τον Θεό όχι ότι τον βρίσκουμε μόνοι μας, όχι, έρχεται αυτός και μας βρίσκει.

Εμείς είμαστε ικανοί να χαθούμε μέσα στην άβυσο των σκέψεων μας, να κάνουμε διαρκώς κύκλους γύρω από τα ίδια θέματα στον εσωτερικό μας λαβύρινθο δίχως να το καταλαβαίνουμε. Και ο καιρός να περνάει, να περνάει.

Αλλά όταν ο Θεός βλέπει αυτή τη λαχτάρα μας να τον αναζητήσουμε, ακόμα και αν δεν είμαστε δυνατοί στη σκέψη, ακόμα και αν κάνουμε κύκλους γύρω απ'το ίδιο σημείο, τότε Αυτός ο Ίδιος, Ολόκληρος, έρχεται και μας φανερώνεται.

Το topic σου είναι αλήθεια ότι δεν το παρακολούθησα μέχρι τώρα, διότι φαντάστηκα ότι θα είναι άλλος ένας στίβος αντιπαράθεσης χωρίς ουσία.

Αυτής της γελοίας αντιπαράθεσης να υποστηρίζει ο κάθε ένας αυτά που ξέρει ως τα απόλυτα σωστά πετροβολώντας τον άλλον.

Νά'σαι σίγουρος ότι θα το δώ και θα πώ και την άποψη μου, αρκεί να υπάρχει πραγματικό "ανοιχτό πνεύμα",

Νά'σαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 20:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε poet, από τη στιγμή που καταδίκασες το ιερατείο του χριστιανισμού στην Ελλάδα, συμφωνήσαμε στο κυριώτερο.
Σε ενοχλούν λες οι γενικεύσεις. Μα ο χριστιανισμός και τα ιερατεία του ήταν ο καλύτερος δάσκαλος γι αυτές. Δεν αναφέρουν συνέχεια για χριστιανικά κράτη; Γιατί πειράζει όταν το κάνω κι εγώ;
Δεν το έκανες κι εσύ ο ίδιος όμως; Δεν ανάφερες ότι νοιώθεις περήφανος για τους Έλληνες προγόνους μας, που με το ανοικτό τους πνεύμα, δέκτηκαν τον μόνο αληθινό θεό; Κι εννοούσες τον Γιαχβέ βέβαια. Μα έτσι δεν τους βάζεις όλους σ' ένα καλάθι; Δεν είναι γενίκευση αυτό;

Σημείωση. Το περιστατικό που αναφέρεις από την αποκάλυψη, είναι λανθασμένο. Όπως το βάζεις ανατρέπεται ο χριστιανισμός εκ θεμελείων και αν τα έλεγες έτσι σε κάποιες άλλες εποχές, θα σε έκαιγαν ζωντανό.

Ελεύθερος

Edited by - Ελεύθερος on 18/01/2004 20:50:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 21:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας επανέλθω όμως στο θέμα που έβαλες. Πρόσεξε πού είναι το λάθος στο συλλογισμό σου.

Στη Ρωσία η κρατούσα θρησκεία είναι η Ορθοδοξία επομένως όλοι οι Ρώσοι είναι Ορθόδοξοι.

Στη Ρωσία ακμάζει η πορνεία και η εμπορία κοριτσιών.

Άρα Ρώσοι Ορθόδοξοι εμπορεύονται κορίτσια.

Είναι τόσο προφανή τα λάθη και οι γενικεύσεις στο συλλογισμό, που εάν χρειαζόταν να εξηγήσω το προφανές, θα υποτιμούσα πνευματικά και εσένα, και τους συντρόφους που θα διαβάσουν αυτό το κείμενο.


Κάνε μου τη χάρη κι εξήγησε μου το λάθος μου. Δεν πειράζει που θα φανεί ότι με υποτιμάς. Δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Μπα!
Μη μου πείς όμως ότι εκείνοι που εμπορεύονται τα κορίτσια δεν είναι ορθόδοξοι. Διότι θα σου πω ξεκάθαρα ότι και Ρώσσοι ορθόδοξοι και Έλληνες ορθόδοξοι με κάτι σταυρούς ως τον αφαλό τους, εμπορεύονται κορίτσια ορθόδοξα, με κάτι σταυρούς ως τον αφαλό τους κι αυτά. Και όλοι αυτοί έχουν βαπτισθεί στο όνομα του μόνου αληθινού θεού όπως λες. . . . εννοώντας βέβαια τον Γιαχβέ.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

είπες μια μεγάλη αλήθεια φίλτατε: στου κρεμασμένου το σπίτι δέν μιλάνε για σχοινί.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο...ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ?

Το ότι κατ'αρχάς η εβραιοχριστιανική αίρεση στήριξε και έθρεψε την σκλαβιά και το κεφάλαιο, αυτό είναι ηλίου φαεινότερο θα έλεγα.

Όμως, σε πιάνω και...αδιάβαστο! (ή...ξεχασιάρη)

Να σου υπενθυμίσω ότι ο Νέρων ήτανε αυτός στην Ρώμη που ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ. Επίσης, θέσπισε το δικαίωμα να μπορούνε οι σκλαβοι να κάνουνε ΑΓΩΓΗ κατα των αρχόντων που τους κακομεταχειριζόταν. Επίσης χάρισε στο λαό υπο τύπον λαχείου δώρα αξίας όπως ζώα, εκτάσεις γης, πλοία, πολύτιμους λιθους.

Μήπως άραγε αναρωτιέσαι εάν και για πόσο χρονικό διάστημα έμεινε σε ισχύ εκείνος ο νόμος? Όχι για πολύ φίλτατε, μιάς και το 625 Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ" ΣΥΝΟΔΟ ΤΗΣ ΡΕΜΣ, ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΚΤΟΙ ΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΙ.

Βλέπεις, η κοσμική εξουσία των Αβρααμικών αιρέσεων ποτέ και πουθενά δέν επεδίωξε ούτε ισότητα αλλά ούτε και καμία δίκαια κατανομή. Αυτή η δικαιοσύνη υπάρχει ΜΟΝΟ στους ουρανούς. Εδώ..ΜΑΥΡΙΛΑ!

Ρίξε μια ματιά γύρω σου, δές και λίγο πίσω στην ιστορία, και θα αντιληφθείς ΠΟΙΟΣ είναι ο λύκος με την προβιά.

Αυτά φίλτατε για τους "εκπροσώπους της αγάπης"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε poet, από τη στιγμή που καταδίκασες το ιερατείο του χριστιανισμού στην Ελλάδα, συμφωνήσαμε στο κυριώτερο. Σε ενοχλούν λες οι γενικεύσεις. Μα ο χριστιανισμός και τα ιερατεία του ήταν ο καλύτερος δάσκαλος γι αυτές. Δεν αναφέρουν συνέχεια για χριστιανικά κράτη; Γιατί πειράζει όταν το κάνω κι εγώ;

Ελεύθερε, γενικεύσεις από όπου και αν γίνονται είναι απλά απαράδεκτες. Εγώ προσωπικά όταν ακούω "οι Σκωτσέζοι είναι τσιγκούνηδες", "οι Μανιάτες είναι σκληροί", "οι παπάδες είναι έτσι ... " μόνο σοβαρά δεν μπορώ να πάρω αυτά τα λόγια. Αν θέλω δηλαδή να σέβομαι τον εαυτό μου και αυτά που ξέρω μέχρι τώρα.
Αυτό που ξέρω είναι ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, είναι μοναδικός.

Μερικές κατηγοριοποιήσεις γίνονται αλλά κυρίως για λόγους οικονομικούς, για λόγους marketing, το κάνουν αυτό οι μεγάλες εταιρείες, λέγεται targeting. Παραπάνω τίποτα.

Δεν το έκανες κι εσύ ο ίδιος όμως; Δεν ανάφερες ότι νοιώθεις περήφανος για τους Έλληνες προγόνους μας, που με το ανοικτό τους πνεύμα, δέκτηκαν τον μόνο αληθινό θεό; Κι εννοούσες τον Γιαχβέ βέβαια. Μα έτσι δεν τους βάζεις όλους σ' ένα καλάθι; Δεν είναι γενίκευση αυτό;

Όχι δεν το έκανα και άν εκλήφθηκε έτσι να το διευκρινίσω, εννοώ "όσους από τους προγόνους μας". Το φαινόμενο όμως αυτό ήταν μαζικό ώστε να γενικευτεί από μόνο του, όχι από εμένα.
Ελέυθερε, πρόσεξε λίγο, πιστεύω ότι κάποιοι πρόγονοι μου δούλεψαν στο κτίσιμο του ναού της Αρτέμιδος στην Έφεσσο, μιας και η καταγωγή μου είναι και από εκεί κοντά, όπως πιστεύω ότι κάποιοι μπορεί να δούλεψαν και στο κτίσιμο της Αγιας Σοφίας στην Πόλη.
Πάντως και για τα δύο νοιώθω υπερήφανος.

Σημείωση. Το περιστατικό που αναφέρεις από την αποκάλυψη, είναι λανθασμένο. Όπως το βάζεις ανατρέπεται ο χριστιανισμός εκ θεμελείων και αν τα έλεγες έτσι σε κάποιες άλλες εποχές, θα σε έκαιγαν ζωντανό.

Είναι λανθασμένο; Εννοείς την ερμηνεία μου; Όπως και νάχει καλύτερη απ'του Τρεμπέλα θα είναι
Ελεύθερε, όταν χρησιμοποιούμε τον όρο "θέωση" για τους ασκητές τί ακριβώς εννοούμε;
Μα ο άνθρωπος γίνεται θεός "κατά χάριν" θεοποιείται μέσω της χάριτος του Θεού.
Με την θέωση, ανάγεται ο άνθρωπος σε θεάνθρωπο "κατά χάριν" λοιπόν;
Παύει μήπως ο άνθρωπος να είναι άνθρωπος όταν θεοποιείται κατα χάριν;
Η μόνη διαφορά είναι ότι ο Χριστός είναι Θεάνθρωπος "κατά φύσιν".
"Κατά φύσιν" Θεός και "κατά φύσιν" άνθρωπος.
Την δε ανθρώπινη φύση που την προσέλαβε μέσω της Παναγίας την ανήγαγε σε "υπέρ φύσιν", την θεοποίησε.
Αυτά, δεν είναι αποκυήματα της δικής μου φαντασίας ή της δικής μου αυθαίρετης ερμηνείας, σ'αυτό επάνω έχουν σπουδάσει με τους κόπους τους και τους αγώνες μιά στρατιά ασκητών, εγκρατευτών που πολλοί από αυτούς έφτασαν σε αυτήν την κατάσταση.
Δηλαδή, η προτροπή του Ιησού "γίνετε ουν τέλειοι, καθάπερ και ο πατήρ ημών τέλειος εστί΄" τί άλλο σήμαινε εκτός από αυτό;
Αν ο άνθρωπος μπορεί να γίνει τέλειος όπως ο Πατήρ δεν θεώνεται;

Λες ότι με αυτό ανατρέπεται ο Χριστιανισμός.
Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Αυτή είναι η ουσία του Χριστιανισμού.
Αυτό είναι το "Ευαγγέλιο".
Η δυνατότητα θέωσης του ανθρώπου, νίκης του ενάντια στη φθορά, νίκης του ενάντια στο θάνατο, το ζείν αιωνίως, γιατί έτσι είμαστε πλασμένοι, κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν του Θεού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 23:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μη μου πείς όμως ότι εκείνοι που εμπορεύονται τα κορίτσια δεν είναι ορθόδοξοι. Διότι θα σου πω ξεκάθαρα ότι και Ρώσσοι ορθόδοξοι και Έλληνες ορθόδοξοι με κάτι σταυρούς ως τον αφαλό τους, εμπορεύονται κορίτσια ορθόδοξα, με κάτι σταυρούς ως τον αφαλό τους κι αυτά. Και όλοι αυτοί έχουν βαπτισθεί στο όνομα του μόνου αληθινού θεού όπως λες. . . . εννοώντας βέβαια τον Γιαχβέ.


Χριστιανός είναι αυτός που κάνει το θέλημα του Χριστού, που ζεί σύμφωνα με τις εντολές του.
Δεν είναι αυτός που αυτοπροσδιορίζεται έτσι ή αυτός που η ταυτότητά του γράφει Χριστιανός Ορθόδοξος, ούτε αυτός που φοράει σταυρούς μέχρι τον αφαλό.
Ο ίδιος ο Χριστός λέει "ού πας ο λέγων μοι Κύριε, Κύριε, αλλά ο ποιών το θέλημα του πατρός μου του εν ουρανοίς".
Χριστιανός είναι αυτός που φέρει το Πνεύμα το Άγιο, του οποίου οι καρποί είναι "αγάπη, χαρά, ειρήνη, μακροθυμία, πραότης, χρηστότης, εγκράτεια"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 23:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το ότι κατ'αρχάς η εβραιοχριστιανική αίρεση στήριξε και έθρεψε την σκλαβιά και το κεφάλαιο, αυτό είναι ηλίου φαεινότερο θα έλεγα.

Περί των συμπερασμάτων σου και του τρόπου που τα συνάγεις έκανα αναφορά παραπάνω. Θα μου προκαλούσε έκπληξη να δω κάτι διαφορετικό από αυτό.

Όμως, σε πιάνω και...αδιάβαστο! (ή...ξεχασιάρη)

Όχι ξεχασιάρης, προτιμώ το αδιάβαστος, ξέρεις κάτι, έχω πεί μόλις λίγα μηνύματα παραπάνω ότι δεν τα ξέρω όλα και δεν το θεωρώ κακό ή ντροπή που δεν τα ξέρω.

Να σου υπενθυμίσω ότι ο Νέρων ήτανε αυτός στην Ρώμη που ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ. Επίσης, θέσπισε το δικαίωμα να μπορούνε οι σκλαβοι να κάνουνε ΑΓΩΓΗ κατα των αρχόντων που τους κακομεταχειριζόταν. Επίσης χάρισε στο λαό υπο τύπον λαχείου δώρα αξίας όπως ζώα, εκτάσεις γης, πλοία, πολύτιμους λιθους.

Μπράβο στο παλικάρι λοιπόν, πού το πρόβλημα.

Μήπως δεν υπήρχαν άλλοι εκτός Χριστιανισμού που να πάλεψαν για τις ατομικές ελευθερίες;

Τόσοι και τόσοι απελευθερωτικοί αγώνες, Επαναστάσεις, Ήταν Χριστιανοκινούμενοι;

Δεν έχω φίλε μου προκαταλήψεις, όσο και αν εκπλήσσεσαι, όσο και αν καταπίπτει η λανθασμένη ιδέα που έχεις δημιουργήσει και υπεραμύνεσαι, περί του Χριστιανισμού και των Χριστιανών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 00:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε poet, με τα τελευταία σου μυνήματα δείχνεις πράγματι ανοικτό πνεύμα. Ο τρόπος που βλέπεις την πραγματικότητα δεν μου προκαλεί ανάγκη διαφωνίας μαζί σου. Εντάξει αυτά τα περί θέωσης επέτρεψε μου να στ' αφήσω όπως τα επιθυμείς

quote:
Χριστιανός είναι αυτός που φέρει το Πνεύμα το Άγιο, του οποίου οι καρποί είναι "αγάπη, χαρά, ειρήνη, μακροθυμία, πραότης, χρηστότης, εγκράτεια.

Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί τέτοιοι χριστιανοί όμως έτσι; Γιατί εδώ θα τα χαλάσουμε. Εγώ προσωπικά δεν έτυχε να γνωρίσω ούτε έναν τέτοιο. Αν και τώρα που σε σκέφτομαι . . . Ε ας κάνουμε και λίγο κουτσομπολιό καλέ, και τι έγινε;
Ξέρεις εσύ κανέναν τέτοιο χριστιανό, που να τον ξέρουμε και μείς; Ναι ναι σσσσσσσώπα μη μας ακούσουνε, για εδώ στο esoterica μιλάω . . . σσσσσσ . . . Μίλα σιγά-σιγά μην μας ακούσουν . . . Ποιός από το esoterica νομίζεις ότι είναι τέτοιος χριστιανός . . .

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 10:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

με το να εθελοτυφλούμε και να καθαγιάζουμε όσα μας έχουνε παραδώσει ως «παράδοση», όπως εμμέσως και εσύ παραδέχεσαι, δεν συμβάλουμε προς καμία πρόοδο πόσο μάλλον την ιστορική πραγματικότητα.

Μήπως θα πρέπει να το πάρουμε τελικά ΟΛΟΙ ΜΑΣ χαμπάρι ότι οι ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ (γνωστές και ως «Θρησκείες») φτιάχτηκαν από ανθρώπους αλλά και θα συνεχίζουνε να φτιάχνονται από ανθρώπους?

Αντιδράς στην τοποθέτηση μου ως προς τον μαύρο ρόλο που διαδραμάτισε η ίδρυση του χριστιανισμού στις κοινωνίες, όμως μάλλον συγχέεις τις πέντε-δέκα αράδες των «ευαγγελίων» με την πραγματική στάση αυτού του κινήματος στο διάβα της ιστορίας. ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ!

Διότι εάν μελετήσουμε με ψυχραιμία και αδογμάτιστα τα μέσα τα οποία καπηλεύθηκε ο εβραιοχριστιανισμός για να επικρατήσει, ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΘΕΟΜΗΝΙΑ μπορούμε να τον δούμε και όχι ως…..«ευλογία»!

Και αυτό διότι είναι ΑΦΕΛΕΣΤΑΤΟ να ταυτίζουμε και συνάμα να χρεώνουμε τον «χριστιανισμό» του Φαρισαίου προπαγανδιστή με τον Ιησού. Διότι εάν το κάνουμε αυτό, τότε δεχόμαστε (χρεώνουμε) τον Ιησού ως έναν υποστηρικτή του κοινωνικού συστήματος της άρχουσας οικονομικής ολιγαρχίας που με τόσο πάθος ο ίδιος πολέμησε.
Όμως, και αυτό είναι η σκληρή αλήθεια, η εφαρμογή των ιδεών εκείνου του επαναστάτη ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΙΜΗ. Ούτε καν σε εκείνα τα πρώτα εσσαϊκά κοινόβια...

Και εάν διαφωνείς, τότε δεν έχεις παρά να μας γνωστοποιήσεις ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ!
Λοιπόν, έχουμε μπροστά μας το «όραμα» και τον αγώνα του επαναστάτη Ιησού ή την εξελληνισμένη ιουδαϊκή προπαγάνδα του Σαούλ?

Μήπως έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί γιατί αποσιωπούνται ΠΑΝΤΕΛΩΣ η δράση και η εξέλιξη των Εσσαίων και της οργάνωσης τους στην Καινή Διαθήκη?
Μήπως έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί γιατί «θάβονται» από το εβραιοχριστιανικό δόγμα τα όσα στοιχεία ανακαλύπτονται στους πάπυρους της Νεκρής Θάλασσας ?

Πιστεύεις ότι είναι τυχαίο ότι επάνω στους «χρυσούς κανόνες» που συνέταξε ο Σαούλ έχουνε δομηθεί όλα τα αυταρχικά, κεφαλαιοκρατικά και ολοκληρωτικά καθεστώτα των αιώνων? Μήπως θέλεις να ρισκάρεις μία ματιά στα όσα διαδραματίζονται εδώ και αιώνες στους «Αγιους Τόπους» ή ακόμα και σε αυτούς τους ίδιους τους Εκκλησιαστικούς κύκλους των «Αγίων Πατέρων»?

Πιστεύεις ότι αυτός είναι ο….«Λόγος του Θεού της αγάπης»? Αυτή είναι όμως Poet η μοναδική ΑΔΙΑΨΕΥΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Και κάτι ακόμα: το τεράστιο οικοδόμημα της οικονομικής ολιγαρχίας, που κόπτεται ακόμα και σήμερα πως δήθεν εκπροσωπεί τον Ιησού Χριστό, μας δίνει μέσα από την αιματοβαμμένη του διαδρομή και τις δυνατότητες να φαντασθούμε το πραγματικό ανάστημα εκείνου του Ιησού της κοινωνικής επανάστασης.

Με δύο λόγια: ο «χριστιανισμός» του Παύλου που σήμερα ξέρουμε ως κοσμική δύναμη, δεν υπήρξε μία ιστορική αναγκαιότητα, όπως πολλοί θέλουνε να πιστεύουνε, αλλά υπήρξε ακριβώς Η ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑΣ!

Ο «χριστιανισμός» που λυμαίνεται συνειδήσεις και πορτοφόλια ήτανε αυτό ακριβώς που έλειπε απο τους δυνάστες: ο υπνωτισμός των μαζών, ο φόβος του «Κυρίου» και όχι των αρχόντων και η αιώνια ευημερία και δικαίωση των φτωχών στους...ουρανούς!

Ο «χριστιανισμός» που ίδρυσε ο Παύλος είναι στην ουσία Η ΑΝΤΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ εκείνου του λαϊκού κινήματος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...θα σου πω ξεκάθαρα ότι και Ρώσσοι ορθόδοξοι και Έλληνες ορθόδοξοι με κάτι σταυρούς ως τον αφαλό τους, εμπορεύονται κορίτσια ορθόδοξα, με κάτι σταυρούς ως τον αφαλό τους κι αυτά.

Φίλε Ελεύθερε, σαν "ύποπτο" το "ακούω" αυτό!
...και καλά να ξέρεις για τον αφαλό των κοριτσιών... αλλά και των "άλλων";

Δεν το περίμενα από εσένα αυτό φίλε...δεν το περίμενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"..........σοδομισμοι και γομΑρισμοι ! ! ! "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 13:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε χε, απόξω τα είδα βρε hrismig όχι από μέσα. Φοράγανε τα ρούχα τους οι άνθρωποι. Τουλάχιστον οι αρσενικοί. Διότι σε κάποια κορίτσια σε στριπτίζ είδα σταυρούς μέχρι τον γυμνό αφαλό ιδίοις όμμασιν. Και μου άρεσε ρε γμτ. Όχι όχι ο σταυρός. Το στιπτίζ. Αν τα λεφτά που μαζέψανε οι κοπέλλες μείνανε δικά τους χαλάλι τους.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 22:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολύ λίγες λέξεις μόνο γι'αυτό. Όσοι ασχολούνται με τα της Ορθοδοξίας γνωρίζουν ότι "όντως ακατάληπτον το της Τριάδος μυστήριον".

Τί ζητάς λοιπόν από εμένα, να σου εξηγήσω το "ακατάληπτον";


Poet ας σου απαντησω εγω σε αυτο λοιπον με τα λογια του Πυθαγορα:

"To Ολον και οτι υπαρχει μεσα σε αυτο περιλαμβανονται στον αριθμο τρια,γιατι το τελος,το μεσον και η αρχη εχουν τον αριθμο του ολου,που ειναι η τριαδα".

Και σε αρχαιο Αιγυπτιακο κειμενο διαβαζουμε:

"Tρεις ειναι ολοι οι θεοι ο Αμμων,ο Ρα,ο Φθα,δεν ειναι κανεις σαν αυτους.Κρυμενος στο ονομα του ως Αμμων ειναι Ρα,το σωμα του ειναι Φθα.Εκδηλωθηκε στον Αμμωνα,με τον Ρα και τον Φθα,οι τρεις ενωμενοι".


Μηπως φιλε μου βλεπεις και εσυ εδω τους Αιγυπτιους και τον Πυθαγορα να προφητευουνε την Α.Τριαδα γιατι ειμαι σιγουρος οτι ο Hrismig ηδη το εχει βγαλει και εδω το συμπερασμα του.

Eγω εδω βλεπω για αλλη μια φορα ξεκαθαρα την αρρηκτη συνδεση παγανισμου και Χριστιανισμου.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 23:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με το να εθελοτυφλούμε και να καθαγιάζουμε όσα μας έχουνε παραδώσει ως «παράδοση», όπως εμμέσως και εσύ παραδέχεσαι, δεν συμβάλουμε προς καμία πρόοδο πόσο μάλλον την ιστορική πραγματικότητα.

Μήπως θα πρέπει να το πάρουμε τελικά ΟΛΟΙ ΜΑΣ χαμπάρι ότι οι ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ (γνωστές και ως «Θρησκείες») φτιάχτηκαν από ανθρώπους αλλά και θα συνεχίζουνε να φτιάχνονται από ανθρώπους?

Schwabe, άλλο η Ιερά Παράδοση και άλλο οι τοπικές παραδόσεις.
Η Ιερά Παράδοση πιστεύω ακράδαντα ότι είναι αναγκαία. Έτσι κι'αλλιώς δεν είναι δυνατόν όλα να εξηγηθούν σε ένα βιβλίο ή σε μιά σειρά βιβλίων.

Στην παλαιά διαθήκη δόθηκε ο "νόμος" γραπτός γνωστός ως "δέκα εντολές" και ποιό ήταν το αποτέλεσμα;
Τζίφος, τυπολατρία. Άποψη μου είναι αυτή υποκειμενικότατη.

Με τον Χριστιανισμό χαλαρώνει η τυπολατρεία και ο Θεός γίνεται πιό οικείος.

Παράλληλα, επειδή η παράδοση δεν είναι κάτι στατικό, αλλά κάτι δυναμικό που εξελίσσεται με το πέρασμα του χρόνου, χωρίς όμως να αποκόπτεται από την ουσία, δίνεται μιά διαφορετικού είδους ελευθερία.

Η προσευχή για παράδειγμα, οι ακολουθίες της εκκλησίας ναί μεν διατηρούν τον αρχικό τους χαρακτήρα, μπορούν όμως να ενσωματώσουν και νέα στοιχεία χωρίς αυτό να θεωρηθεί "σκάνδαλο", όπως προστέθηκαν οι "κανόνες", τα "κοντάκια" και πολλά άλλα.

Κάποτε στο Άγιον Όρος, σε μιά από τις πρώτες επισκέψεις μου, ήταν και ένας νεαρός, επισκέπτης από Αμερική.

Το παλλικάρι δεν ήξερε και πολλά πράγματα από τα εκκλησιαστικά, νηστείες, προσευχές, ακολουθείες και τέτοια. Το μόνο που ήξερε να κάνει καλά ήταν να χορεύει. Είχε σχεδόν αφιερωθεί στο χορό.

Στο μοναστήρι είχε μιά θαυματουργή εικόνα της Παναγίας, φημισμένη για τα θαύματά της, τεραστίων διαστάσεων.

Η εικόνα ήταν σχεδόν στην είσοδο του ναού.

Το παλικάρι λοιπόν πάει και ρίχνει μερικές πιρουέτες μπροστά στην εικόνα και τον κάνουν τσακωτό κάποιοι καλόγεροι και τον σταματάνε, αφού του βάζουν και τις φωνές.

Το ίδιο βράδυ, εμφανίζεται η Παναγία στον ηγούμενο και του λέει "γιατί δεν αφήσατε τον προσκυνητή να μου προσφέρει αυτό που ήθελε;"

Την επομένη ο ηγούμενος τον καλάει, παρουσία των μοναχών και τον ρωτάει τί ήθελε να κάνει και εκείνος του απαντάει "ξέρετε, δεν ήξερα με ποιόν άλλο τρόπο να εκφράσω αυτό που έννοιωσα, το μόνο πράγμα που ξέρω να κάνω καλά είναι να χορεύω και μου βγήκε αυθόρμητα από μέσα μου να αφιερώσω κάποιες φιγούρες στην Παναγία"

Φυσικά και του επιτράπηκε να κάνει όσες φιγούρες ήθελε.

Τί θέλω να δείξω μ'αυτό. Ότι τυπολατρεία τέλος.

Ο Θεός ευχαριστιέται με καθαρή καρδιά και όχι με τους τύπους.

Ο Άγιος Συμεών ο Νέος Θεολόγος έλεγε, "αγάπα και κάνε ότι θές".

Αν λοιπόν μιλάμε γι'αυτήν την Ιερά Παράδοση, τότε σαφώς και την δέχομαι, αν εννοούμε όμως προσκόληση σε συγκεκριμένο τύπο χάνοντας την ουσία, τότε συγγνώμη αλλά δεν θα πάρω.

Αντιδράς στην τοποθέτηση μου ως προς τον μαύρο ρόλο που διαδραμάτισε η ίδρυση του χριστιανισμού στις κοινωνίες, όμως μάλλον συγχέεις τις πέντε-δέκα αράδες των «ευαγγελίων» με την πραγματική στάση αυτού του κινήματος στο διάβα της ιστορίας. ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ!

Διότι εάν μελετήσουμε με ψυχραιμία και αδογμάτιστα τα μέσα τα οποία καπηλεύθηκε ο εβραιοχριστιανισμός για να επικρατήσει, ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΘΕΟΜΗΝΙΑ μπορούμε να τον δούμε και όχι ως…..«ευλογία»!

Α ρε Schwabe, θα'ρθει άραγε ποτέ η ώρα να καταλάβεις ότι ο μόνος που χτυπιέται απ'αυτή την ιστορία είναι ο ίδιος ο Χριστός!!!

Και αυτό διότι είναι ΑΦΕΛΕΣΤΑΤΟ να ταυτίζουμε και συνάμα να χρεώνουμε τον «χριστιανισμό» του Φαρισαίου προπαγανδιστή με τον Ιησού. Διότι εάν το κάνουμε αυτό, τότε δεχόμαστε (χρεώνουμε) τον Ιησού ως έναν υποστηρικτή του κοινωνικού συστήματος της άρχουσας οικονομικής ολιγαρχίας που με τόσο πάθος ο ίδιος πολέμησε.
Όμως, και αυτό είναι η σκληρή αλήθεια, η εφαρμογή των ιδεών εκείνου του επαναστάτη ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΙΜΗ. Ούτε καν σε εκείνα τα πρώτα εσσαϊκά κοινόβια...

Όπα εδώ. Κατ'αρχάς ίσως θα πρέπει να φρεσκάρεις τις πηγές σου ειδικά περί των χειρόγραφων της Νεκράς Θάλασσας.

Ξέρεις πολύ καλά ότι ο μύθος των Εσσαίων και της σχέσης του Χριστού με τους Εσσαίους από τα ίδια αυτά χειρόγραφα κατέπεσε.

Ευτυχώς όμως και βρέθηκαν και αυτά, τα οποία παρεπιπτόντως οι Εβραίοι δεν τα έχουν θέσει όλα στη διάθεση των ερευνητών. Μήπως έχουν κάποιο λόγο; Διερωτάμαι ... μήπως;

Πριν από την ανεύρεση των χειρογράφων υπήρχε ακόμα μεγαλύτερη φιλολογία περί της ιστορικότητας της Αγίας Γραφής ... γενικώς και αορίστως. Τώρα, και μετά την επιβεβαίωση των γεγραμμένων, η καραμέλα της ιστορικότητας έχει γυρίσει εναντίον του Ιησού.

Και εάν διαφωνείς, τότε δεν έχεις παρά να μας γνωστοποιήσεις ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ!
Λοιπόν, έχουμε μπροστά μας το «όραμα» και τον αγώνα του επαναστάτη Ιησού ή την εξελληνισμένη ιουδαϊκή προπαγάνδα του Σαούλ?

Στις πράξεις των Αποστόλων υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τη ζωή των πρώτων Χριστιανών. Αν δεν τις έχεις διαβάσει, τότε μάλλον θα πρέπει να σου γνωστοποιήσω την κατάργηση της κεφαλαιοκρατίας σε εκείνες τις κοινότητες.
Αυτό που δυσκολεύομαι να χωνέψω είναι το πώς η ίδια η κεφαλαιοκρατία
επέστρεψε δριμύτερη, το πως διέβρωσε εκ των έσω τον Χριστιανισμό και με τί τερτίπια σήμερα προσπαθεί να τον κατευθύνει, και σε πολλές περιπτώσεις με επιτυχία.

Μήπως έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί γιατί αποσιωπούνται ΠΑΝΤΕΛΩΣ η δράση και η εξέλιξη των Εσσαίων και της οργάνωσης τους στην Καινή Διαθήκη?
Μήπως έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί γιατί «θάβονται» από το εβραιοχριστιανικό δόγμα τα όσα στοιχεία ανακαλύπτονται στους πάπυρους της Νεκρής Θάλασσας ?

Περί των χειρογράφων της Νεκράς Θάλασσας ήδη μίλησα, αλλά είναι ασήμαντο το ότι μιλάω εγώ, το search είναι ένα κλίκ δίπλα, και το net παρέχει πλείστες πληροφορίες, μόνο προσοχή, να είναι πληροφορίες ... από έγκυρους ερευνητές όχι εικασίες.

Πιστεύεις ότι είναι τυχαίο ότι επάνω στους «χρυσούς κανόνες» που συνέταξε ο Σαούλ έχουνε δομηθεί όλα τα αυταρχικά, κεφαλαιοκρατικά και ολοκληρωτικά καθεστώτα των αιώνων? Μήπως θέλεις να ρισκάρεις μία ματιά στα όσα διαδραματίζονται εδώ και αιώνες στους «Αγιους Τόπους» ή ακόμα και σε αυτούς τους ίδιους τους Εκκλησιαστικούς κύκλους των «Αγίων Πατέρων»?

Κοίταξε ρε Schwabe.
Ο πας είς αυτοχριζόταν "αυτοκράτωρ ελέω Θεού" και έκανε ότι ήθελε.
Τί να κάνουμε τώρα, τόχω πεί και τόχω ξαναπει και θα το ξαναπώ ακόμα μιά φορά, ο κάθε δικτακτορίσκος ηγεμόνας που δήλωνε "ελέω Θεού" και έκανε πλείστα εγκλήματα εκπροσωπούσε τον Χριστό, την εκκλησία του Χριστού, τί;
Δεν είναι περίεργο που εμμένεις σε αυτό το τόσο απλό πράγμα;
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να μη βλέπεις κάτι τόσο προφανές και εξώφθαλμο.

Πιστεύεις ότι αυτός είναι ο….«Λόγος του Θεού της αγάπης»?

Αν εννοείς τα λόγια του Αποστόλου Παύλου, ναί, το πιστεύω.

Και κάτι ακόμα: το τεράστιο οικοδόμημα της οικονομικής ολιγαρχίας, που κόπτεται ακόμα και σήμερα πως δήθεν εκπροσωπεί τον Ιησού Χριστό, μας δίνει μέσα από την αιματοβαμμένη του διαδρομή και τις δυνατότητες να φαντασθούμε το πραγματικό ανάστημα εκείνου του Ιησού της κοινωνικής επανάστασης.

Η βασική επανάσταση που έφερε ο Χριστός και για την οποία σταυρώθηκε ήταν η προσωπική επανάσταση. Βέβαια, το προσωπικό έχει προεκτάσεις στο κοινωνικό, στο οικονομικό, στο διανοητικό, στο σεξουαλικό. Εφ'όσον το προσωπικό επαναπροσδιορίστηκε, "καινοποιήθηκε" κατά το θεολογικότερον, "τα πάντα καινά εποίησεν".

Επειδή λοιπόν επαναπροσδιορίζονται και το κοινωνικό και το οικονομικό, εκλαμβάνεται ο Χριστός ως απλός επαναστάτης αλλά μόνο από όσους δεν αντιλαμβάνονται την επανάσταση του ανθρώπου δια του Χριστού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 11:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

μου αρέσει ότι διαφωνείς σε γενικούς χαρακτηρισμούς οι οποίοι αφαιρούν κάτι από την πνευματικότητα του δόγματος (π.χ. οι τοπικές παραδόσεις), αλλά όπως είδαμε και στην περίπτωση του όρου «αίρεση» που αποδίδεται στον εβραιοχριστιανισμό, εκτός του γεγονότος ότι δεν σου αρέσει ακουστικά, οι έννοιες αυτές αποδίδουνε και την γνησιότητα αυτών των θεολογικών ρευμάτων.

Μία ΕΒΡΑΪΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ είναι ο εβραιοχριστιανισμός φίλτατε, πράγμα που προκύπτει τόσο από τους μυθικούς ήρωες της αφήγησης όσο και από τα πρώτα κοινόβια και πιστούς. Αυτό που εσύ αποκαλείς «Ιερά Παράδοση», όσο και αν δεν σου αρέσει, είναι τα όσα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ οι θερμόαιμοι αφεντάδες του δόγματος στο διάβα των αιώνων, προσαρμοζόμενοι κάθε φορά στις εκάστοτε πολιτικές και κοινωνικές ανάγκες ΤΗΣ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ. Οι πραξικοπηματικές εκείνες πράξεις που σμίλεψαν την «Ιερά Παράδοση» που ευαγγελίζεσαι είναι γνωστές και ως «Οικουμενικές Σύνοδοι». Δεν νομίζω ότι θα’θελες να θυμηθούμε τα έργα και τις ημέρες εκείνων των «Άγιων Πατέρων»….

Αναφορικά δε με την ιστορία της «εμφάνισης» της Παναγίας στον μοναχό του Αγίου όρους προς…συνετισμό των όρων λειτουργίας του Μοναστηρίου (!), απλά το αφήνω ασχολίαστο μιας και θέλω να πιστεύω ότι δεν το εννοείς κυριολεκτικά.

Ιδιαίτερα όσον αφορά την «Παναγία» και εάν αυτή η μικρή εβραιοπούλα της παράδοσης είχε πάντοτε αυτή την αντιμετώπιση και θέση μέσα στον χριστιανισμό, θα σε παρακαλούσα να εκθέσεις τις απόψεις σου στο topic που άνοιξα «Μαριακή Θεολογία ή αναγκαία ερμηνεία».

Το θέμα με τους Εσσαίους και τα χειρόγραφα που βρέθηκαν νομίζω ότι δεν σας ευνοεί καθόλου φίλτατε. Δεν σου κινεί την περιέργεια ΓΙΑΤΙ δεν αναφέρεται πουθενά τίποτα τόσο για το Εσσαϊκό κίνημα (προϋπήρχε της εμφάνισης του Ιησού..) όσο και για το κίνημα των Ζηλωτών? Δεν σου κινεί την περιέργεια ότι ΚΑΝΕΝΑΣ χριστιανικός χάρτης δεν περιέχει το θρυλικό χωριό Γάμαλα?

Μήπως άραγε αγνοείς το γεγονός ότι η Θεία ευχαριστία και η βάφτιση ήτανε Εσσαϊκές τελετές? Μήπως αγνοείς το γεγονός ότι ο μυημένος στο Εσσαϊκό κίνημα ονομαζόταν «Κύριος» και «δάσκαλος» αφού έκλεινε τα 30 του χρόνια και είχε πλέον το δικαίωμα να διδάσκει?

Επίσης: οι Δώδεκα Απόστολοι είναι πιστό αντίγραφο του «Συμβουλίου του Θεού» της εσσαικής κοινότητας. Οι τρεις ιερείς, όπως οι επικεφαλείς του εσσαικού συμβουλίου, γίνονται η προνομιούχος ομάδα του Ιησού, από τους Πέτρο, Ιάκωβο και Ιωάννη.
Πολεμούν οι εσσαίοι τον Ναό, όπως εκπροσωπείται από τους Σαδδουκαίους και Φαρισαίους, όπως κάνουν ο Ιωάννης και ο Ιησούς που τους επιτίθενται.

Ο Ιησούς κάνει το Μυστικό Δείπνο το βράδυ της Τρίτης, γιατί γιορτάζει το Πάσχα σύμφωνα με το Κουμρανικό ημερολόγιο, όπου το Πάσχα πέφτει πάντα Τετάρτη.
Η πρώτη εμφάνιση του ενήλικου Ιησού στον κόσμο γίνεται με την βάφτιση-την καθιερωμένη εσσαική τελετουργία της αναδοχής του χρίσματος στον μυημένο.
Η καθιέρωση της προσευχής προς την ανατολή του ήλιου ξεκινάει από τους εσσαίους, τελείως αντίθετα από τις αυστηρές εντολές των προφητών πως κάθε προσευχόμενος πρέπει να κοιτάει προς την Ιερουσαλήμ.

Τα στοιχεία είναι ΠΟΛΛΑ φίλτατε, και μόνο όσοι θέλουνε να διαιωνίσουνε μία επίπλαστη «Ιερή Παράδοση» δεν βλέπουνε ότι ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΞΙΣΤΟΡΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΜΥΘΙΚΟΥ ΙΗΣΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΕ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ ΠΡΟΫΠΑΡΧΟΥΣΕΣ!

Όσο για τον Φαρισαίο Σαούλ, που τον «βρήκε» η «Χάρη Του Γιαχβέ» στην έρημο και άνευ μαρτύρων (!), πολύ ευχαρίστως να σε δω στο σχετικό topic μιας και ο συγκεκριμένος «Απόστολος» απλά ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΕ τον Χριστιανισμό του Ιησού και κατασκεύασε τον Χριστιανισμό του Παυλισμού!

Ούτε «Θεοί» ήτανε Poet αλλά ούτε και «Θεάνθρωποι». Απλοί αγωνιστές για τον λαό τους και την πίστη τους. Ο Μεσσίας εξάλλου, το έχουμε πει χίλιες φορές, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΞΩΚΟΣΜΙΟ, ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΝΑΣ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ.

Και αν έχεις καμία αντίρρηση ευχαρίστως να δούμε όλοι μας από πού εξάγεις το συμπέρασμα ότι ο Μεσσίας θα έπρεπε να είναι «Θεάνθρωπος». Θα περιμένω τις σχετικές πηγές Poet.

Να’σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 13:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Μήπως αγνοείς το γεγονός ότι ο μυημένος στο Εσσαϊκό κίνημα ονομαζόταν «Κύριος» και «δάσκαλος» αφού έκλεινε τα 30 του χρόνια και είχε πλέον το δικαίωμα να διδάσκει?

...γίνονται η προνομιούχος ομάδα του Ιησού, από τους Πέτρο, Ιάκωβο και Ιωάννη.
...όπως κάνουν ο Ιωάννης και ο Ιησούς που τους επιτίθενται.
...Ο Ιησούς κάνει το Μυστικό Δείπνο...
...Η πρώτη εμφάνιση του ενήλικου Ιησού στον κόσμο γίνεται...
... τον Χριστιανισμό του Ιησού και κατασκεύασε τον Χριστιανισμό του Παυλισμού!


Λύσε μου μία απορεία...τελικά ΥΠΗΡΞΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ;
Γιατί στα μισά μου λες "είναι μυθικό πρόσωπο", "κατασκεύασμα των Εβραίων" και τώρα μιλάς σαν να είναι κουνιάδος σου τουλάχιστον...

Βρε μπας και είσαι και εσύ Ραελινός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig,

αφού με έχεις κάνει καπνιστή, αφού μου έχεις αλλάξει το επάγγελμα, τώρα θέλεις να με κατατάξεις και στους...ρεαλινούς! Για να δούμε ΤΙ ακόμα θα σκαρφιστείς

Ομολογώ όμως ότι δέν αντιλαμβάνομαι γιατί και πού μπερδεύεσαι? Περίμενα κάτι καλύτερο απο σένα.

Το ότι δέν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα ανιχνεύοντας την ιστορική διαδρομή, θα έλεγα ότι είναι ένα δεδομένο. Σε αντίθεση με τους διάφορους γραφιάδες του εβραιοχριστιανικού δόγματος που ακριβώς αυτό και έκαναν: ισοπέδωσαν τα πάντα στο πέρασμα τους, ή έτσι πίστεψαν τουλάχιστον, και θέλησαν να αποδείξουνε τα πάντα που οι ίδιοι φαντάστηκαν. Μόνο που, ΤΕΛΕΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Τα στοιχεία που παραθέτω απο την δράση των Εσσαίων καθώς και τον ρόλο που διαδραμάτισαν οι Ζηλωτές, πάντα και σε σχέση με την διοίκηση του Ναού, είναι ακριβώς για να αντιληφθεί ο κόσμος την πλάνη. Την πλάνη του Παυλισμού που διαιωνίζουνε οι εκάστοτε εκπρόσωποι του εβραιοχριστιανισμού.

Διότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο εάν τα όσα τελετουργικά μεταφέρονται απο τους υποτιθέμενους "Ευαγγελιστές" είναι γεννήματα απο την εμφάνιση του Ιησού της περιγραφής, ή εάν αυτά είναι ΠΡΟΫΠΑΡΧΟΝΤΑ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ συγκεκριμένων εβραϊκών αιρέσεων.

Εκείνο τον καιρό έδρασαν πολλοί "Μεσσίες" φίλτατε hrismig. Εξάλλου, και το είπαμε, ο "Μεσσίας" δέν ήτανε για τους εξαθλιωμένους εβραίους κάτι το "Θεϊκό" αλλά ένας χαρισματικός και λυτρωτής βασιλιάς. Τον μύθο, και την πλάνη, του "Θεανθρώπου" τον εισήγαγαν αργότερα οι εμπνευστές του Παυλισμού ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΗΘΕΝ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ

Το ότι εκκίνησε έναν ακόμα αγώνα (απο τους πολλούς που απέτυχαν) ένας μάλλον χαρισματικός σοφιστής απο τις τάξεις των Εσσαίων ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟΥ, δέν θα πρέπει να μας παραξενεύει. Το ότι είχαν κάθε λόγο να τον κυνηγήσουνε οι αφεντάδες του Ναού είναι επίσης ξεκάθαρο. Τους χάλαγε την μπουγάδα βλέπεις.

Όμως αυτός ο Ιησούς δέν ήταν ούτε μόνος αλλά ούτε και αυτόφωτος (πόσο μάλλον.."Θεάνθρωπος"). Ήταν ο εκφραστής ενός εκατόχρονου και πλέον δέντρου, που οι ρίζες του απλώνονταν σε όλο τον ιουδαίκό λαό. Ο Εσσαιισμός απλώνονταν σε πόλεις και χωριά και τα κοινόβια λειτουργούσαν με πόρους απο χιλιάδες μέλη που όλο και πολλαπλασιάζονταν, υποταγμένα πάντα στην άψογη πειθαρχία όπως αυτή προκύπτει απο τους κακονισμούς του Κουμράν.

Δέν θέλω να σε κουράσω, εξάλλου είναι ανώφελο, αλλά σου παραθέτω ορισμένες σκέψεις ώστε να αντιληφθείς ότι ΜΥΘΟΣ είναι το τελικό προϊόν που εσύ σήμερα έχεις παραλάβει απο άπειρες διεργασίες και προσαρμογές (για αυτό και οι άπειρες αντιφάσεις εντός των κειμένων και οι ασυμβατότητες με τις προφητείες της Πεντατεύχου) και ιστορική πραγματικότητα αποτελεί ένας επαναστάτης εβραίος ονόματι Ιησούς, τα λόγια του οποίου έχουνε σχεδόν χαθεί, και σκοπός του ήτανε η εκπλήρωση των σκοπών της οργάνωσης του για τον εξαθλιωμένο απο την κεφαλαιοκρατία λαό του.

Αυτό που έχεις εσύ σήμερα μπροστά σου είναι ο εξελληνισμένος παν-ιουδαϊσμός του Φαρισαίου Σαούλ που δέν σταμάτησε ποτέ του να υπηρετεί τον Ναό και τα "ευγενή" συμφέροντα του. Ούτε τότε αλλά ούτε και σήμερα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 22:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και τις συγκεκριμένες παρατηρήσεις τις έχω γράψει σε άλλο μου topic νομίζω ότι μάλλον εδώ "κολλάνε" καλύτερα

Πολύς λόγος έχει γίνει κατά καιρούς αναφορικά με τα διάφορα «θαύματα» αλλά και τα πολυπληθή αντικείμενα που αποδίδονται έμμεσα ή άμεσα στον Ιησού.

Σε αρκετές περιπτώσεις έχει αποδειχθεί περίτρανα η στυγνή εκμετάλλευση του θρησκευόμενου κοινού από τον κλήρο, όμως η αγκύλωση αλλά και η «Ιερά Παράδοση» που πολλοί ευαγγελίζονται δεν αφήνει πολλά περιθώρια ΛΟΓΙΚΗΣ και ΣΥΝΕΣΗΣ.

Σε δύο Γαλλικές πόλεις παλαιότερα, η Κλερμόν και η Σαλόν, επεδείκνυαν με άκρατη ιεροπρέπεια στους πιστούς από έναν…«άγιο ομφαλό» του Ιησού! Ο τρίτος (κομμένος στα δύο…) φυλάσσεται ΑΚΟΜΗ στον καθεδρικό ναό της Ρώμης Λατεράν το ένα κομμάτι, και στη Σάντα Μαρία ο άλλος!

Νομίζετε ότι ο παλιμπαιδισμός τελειώνει κάπου εδώ? ΝΟΜΙΖΕΤΕ!

Στην Εκκλησία του Αγίου Παύλου της Ρώμης υπάρχουνε τα…«άγια σπάργανα» του Ιησού!! Μία ακόμη αλλαξιά (αμ τι νομίζετε με μία ήταν?) «διατηρείται» στον καθεδρικό ναό της πόλης ‘Ααχεν της Γερμανίας….

Κάποιοι άλλοι που…δεν πρόλαβαν την μοιρασιά (!) έπρεπε να «αρκεστούνε» ΜΕ ΑΧΥΡΑ! Και να που υπάρχουνε ορισμένες Εκκλησίες στην Λωραίνη όπως και στην Γένουα όπου οι παπάδες με κατάνυξη επιδεικνύουν τα….άχυρα που ξάπλωσαν το βρέφος Ιησού!!!

Όοοοομως, υπάρχουνε και άλλα πιο βαρυσήμαντα «αποδεικτικά στοιχεία»: επειδή ο Ιησούς της περιγραφής ήτανε Εβραίος φυσικά και υπέστη την περιτομή. Αυτό το μικρό τεμάχιο του δέρματος λοιπόν που ενώνει την πόσθη με τη βάλανο έχει μοιραστεί σε….δεκαεπτά διαφορετικές Εκκλησίες ανά την Ευρώπη!! Είπατε τίποτα?

ΕΠΙΣΗΣ: ( κατάλογος των «αποδείξεων» έχει και συνέχεια)

Από το περίφημο θαύμα της Κανά υπάρχουνε 14 (!) στάμνες μοιρασμένες στην Ραβένα, στη Βενετία, Μπολώνια, Παρίσι, Πίζα κ.α.

Αφού όμως όλα μοιράστηκαν, κάποιοι απέμειναν με…ΤΡΙΧΕΣ! Ναι, ΤΡΙΧΕΣ! Στην Εκκλησία Ευαγγελισμός της Μόσχας φυλάσσονται…..ΤΡΙΧΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!!!
Επίσης στον ίδιο ναό φυλάσσονται και σταγόνες αίμα από το τρυπημένο πλευρό Του…


Αφού τελείωσαν ΚΑΙ οι τρίχες (!) τότε άρχισαν….ΤΟ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΜΑ. Στο μοναστήρι του Αγίου Μπερνάρ φυλάσσεται ένα…«δόντι γάλακτος» του βρέφους!!!

Τρία ΚΟΥΜΠΙΑ από το…πέπλο της Παναγίας δωρήθηκαν το 1588 στον Τσάρο Θεόδωρο από τον Πατριάρχη Ιερεμία, καθώς και ένα…ακάνθινο στεφάνι!!!!
Σήμερα υπάρχουνε αγκάθια του στεφανιού σε περίπου 800 Εκκλησίες ανά τον κόσμο…….

Όμως το θέμα το ξεκαθάρισε μία και καλή ο περίφημος «Πατέρας» του εβραιοχριστιανισμού Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός σε μια επιστολή που έστειλε σχετικά στον «Άγιο» Ιερώνυμο: «Έχουμε ανάγκη από όσο το δυνατό περισσότερους μύθους για να μπορούμε να εντυπωσιάζουμε τον όχλο. Όσο λιγότερο καταλαβαίνει ο όχλος, τόσο πιο ενθουσιώδης γίνεται. Οι πατέρες και οι δάσκαλοι μας δεν έλεγαν πάντοτε τι σκέφτονταν, αλλά έλεγαν αυτό που τους υπαγόρευαν οι συνθήκες και οι ανάγκες».

Τα σχετικά «στοιχεία» που περιοδεύουν κατά καιρούς στις Ορθόδοξες Εκκλησίες είναι γνωστά και δεν νομίζω να χρειάζονται σχολιασμό. Δεν υστερούν σε τίποτα πάντως!

«Άγια σπάργανα» οι Δυτικοί? Τα δοχεία από τα δώρα των τριών μάγων οι Ορθόδοξοι!
«Άγιο ομφαλό» οι Δυτικοί? Το «Τίμιο ξύλο» οι Ορθόδοξοι!
Η στάμνα της Κανάν οι Δυτικοί? Η κουρδιστή αυτανάφλεξη του Πάσχα οι Ορθόδοξοι!

Και ο κατάλογος της κόντρας δεν έχει τελειωμό!

Όπως και η εκμετάλλευση του κοσμάκη……

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

editst
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 03:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους editst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΙΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ Ή ΟΧΙ

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΤΕ Η ΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ
ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΩΚΟΝΤΑΝ ΓΙΑΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΕΚΟΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΩΝ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 12:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πίστη σε έναν θεό θεωρείται πιό σημαντική ή πιό "αληθινή" από την πίστη σε πολλούς;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 13:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ostria
Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πίστη σε έναν θεό θεωρείται πιό σημαντική ή πιό "αληθινή" από την πίστη σε πολλούς;



Εδω και 2000 χρονια οποιος ελεγε οτι υπαρχουν πολυ θεοι/ες
αυτοματως τον περναγαν απο λεπιδι
Στο τελος εμειναν μονο αυτοι που ελεγαν οτι υπαρχει ενας θεος και οι υπολοιποι θεοι ειναι δαιμονες(κακοβουλα οντα)


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 13:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
editst
ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΙΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ Ή ΟΧΙ

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΤΕ Η ΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ
ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΩΚΟΝΤΑΝ ΓΙΑΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΕΚΟΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΩΝ


Κανεις τοτε δεν διωκοταν για τα θρησκευτικα του πιστευω
οσους κυνηγουσαν τους θεωρουσαν επικινδυνους για την εξουσια
σε πολιτικο επιπεδο


κατι αναλογο ειναι και σημερα με τους μαρτυρες του ιαχωβα
Δεν τους φυλακιζουν γιατι ειναι διαφορετικου θρησκευματος
αλλα γιατι αρνουντε να υπηρετισουν την πατριδα τους
αρνουντε να πιασουν οπλο
σαν εναλακτικη λυση τους λενε να υπηρετισουν σε θεσεις
που να μην εχουν οπλισμο(μαγειρια,νοσοκομεια)
αν αρνηθουν βαση νομου τους φυλακηζουν για καποιο διαστημα
αν δεχτουν την εναλακτικη θητεια τοτε δεν πανε φυλακη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 23:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ostria
Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πίστη σε έναν θεό θεωρείται πιό σημαντική ή πιό "αληθινή" από την πίστη σε πολλούς;



Εδω και 2000 χρονια οποιος ελεγε οτι υπαρχουν πολυ θεοι/ες
αυτοματως τον περναγαν απο λεπιδι
Στο τελος εμειναν μονο αυτοι που ελεγαν οτι υπαρχει ενας θεος και οι υπολοιποι θεοι ειναι δαιμονες(κακοβουλα οντα)


LOL gigeni! Ενδιαφέρουσα απάντηση!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 23:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy