ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Publius Lentulus και άλλα επίπλαστα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 15:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ουκ αλλότρια εισί τα Πλάτωνος διδάγματα του Χριστού»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 15:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπεν ούν αυτοίς ο Ιησούς: Έτι μικρόν χρόνον το φώς μεθ' υμών εστι. περιπατείτε έως το φώς
έχετε, ίνα μη σκοτία υμάς καταλάβη. και ο περιπατών εν τή σκοτία ουκ οίδεν που υπάγει. έως το
φώς έχετε, πιστεύετε εις το φώς ίνα υιοί φωτός γένησθε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 22:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

θα έλεγα ότι...σιγά σιγά ξεκαθαρίζει το θέμα!

Αφού λοιπόν κλήθηκες ΠΟΛΛΑΚΙΣ να προσκομίσεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να αποδεινύουνε την ύπαρξη της θρυλικής ναζαρέτ (στο όνομα της οποίας οι "θεόπνευστοι" ευαγγελιστές στήσανε εναν ολόκληρο μύθο!), κατέληξες στην εξής δήλωση: "Ακόμη και να μην υπήρξε η Ναζαρέτ που εχεις λυσσαξει, υπηρξε, υπαρχει και θα υπαρχει Χριστός...δυστυχώς για σένα"

Μάλιστα! Το ότι θα συνεχίσει να υπάρχει η Μεσσιανική αναμονή στις διδαχές σας νομίζω ότι είναι ηλίου φαεινότερο. Απλά που και που να λέτε και καμία αλήθεια στον άμοιρο κοσμάκη, που πάει (αν και ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ Η "ΠΟΛΗ ΝΑΖΑΡΕΤ"!!) και τα ακουμπάει κατα τα άλλα είτε στο....."εργαστήρι του Αγίου Ιωσήφ" είτε στην..."Πηγή της Παναγίας"!!!

Επίσης, είναι απορίας άξιον ότι εφόσον πόλη ναζαρέτ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ, και συνεπώς δέν υπήρξε και η περίφημη "Πηγή" (!), ΠΩΩΩΩΩΣ γίνεται τότε να μας εξιστορούνε οι "θεόπνευστοι" (δηλαδή σε διατεταγμένη υπηρεσία..) ότι ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΗΓΗ Η ΜΑΡΙΑ ΠΡΩΤΑΚΟΥΣΕ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΓΑΒΡΙΗΛ!!!

Και μάλιστα, το ΘΡΑΣΟΣ των μεταπρατών αυτών (εσείς τους λέτε "ευαγγελιστές") ήτανε τέτοιας έκτασης ώστε να μας συνεχίσουνε την...φυγή της τρομαγμένης Μαρίας απο την (ανύπαρκτη) πηγή, και να μας οδηγήσουνε στο σπίτι της, το οποίο βρίσκονταν δίπλα απο το...εργαστήρι του Ιωσήφ (!), όπου και την ακολουθεί και ο.....ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΓΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ "ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗΣ" ΣΥΛΛΗΨΗΣ!!!!

Είδες φίλτατη ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙ κανείς όταν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΠΕΝΤΕ, αλλά συνάμα οργανώνει ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΤΙΚΟ ΧΩΝΕΥΤΗΡΙ, και ταυτόχρονα διαβάζει και το "ότι ναζωραίος κληθήσεται"?

Για την ιστορία απλά και μόνο να ξανα-επαναλάβουμε ότι ΕΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕ ΚΑΤΑΓΩΓΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ "ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ" ΑΛΛΑ ΝΑΖΑΡΗΝΟΣ. Έτσι για να ξέρουμε και τι λέμε...

Κλείνοντας, να σημειώσουμε ότι ενώ οι περισσότεροι σας ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ κατα βάθος την αφηγηματική απάτη και την ανάγκη αυτού του μύθου, ταυτόχρονα ΚΑΝΕΝΑΣ δέν λέει ούτε τα "προσκυνηματικά" εισοδήματα να αποχωριστεί αλλά ούτε και να πάψει πλέον να ΠΑΡΑΠΛΑΝΑ και να μπολιάζει με ασύστολα ΨΕΥΔΗ τα μυαλά απο τα ελληνόπουλα.

Αυτά, για να ξέρουμε ΠΟΙΟΙ θέλουνε να λέγονται "διαφωτιστές" αλλά και συνάμα ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ "ΜΕΣΣΙΑ" και βάση ποιού υλικού τον αφηγούνται....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

exoterica
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Tajikistan
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 00:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους exoterica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Ο Χριστός γεννιόταν στην γη οι μάγοι από ειδωλολατρικά ιερατεία έβλεπαν τα σημεία και προσκυνούσαν και εμείς σαν τους εβραίους καθόμασταν να εξετάζουμε τον ΤΥΠΟ. Του εξηγήσανε του Ηρώδη οι φαρισαίοι και πλήρωσαν αυτό το γράμμα του νόμου (τον ορθολογισμό μας) όλα τα μικρά παιδάκια που σφάχτηκαν. Πιστεύω ότι δεν τασφαξε ο Ηρώδης αλλά η λογική μερικών, μερικών που παραμένουν στην επιφάνεια και δεν κοιτούν το νόημα και το βάθος του γεγονότος που λέγεται Χριστός, αλλά ασχολούνται με το πώς Τον ονόμασε ο γείτονας, και η γιαγιά μου. (γυό Θεου? Ναζωραίο, ιουδαίο, Εμμανουήλ, κλπ)

exot.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 01:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα με εκεινο το ναο τι γινεται?
Φιλε μου σε ποιο βουνο ειναι,γιατι ειμαι απο τη Λεσβο αλλα ουτε που εχω παρει χαμπαρι οτι υπαρχει τετοιος ναος και σε τοσο καλη κατασταση οπως λες.
Βεβαια το οτι δεν υπαρχει ενας δρομος για να παει ο κοσμος και δεν το εκμεταλευονται εστω σαν τουριστικο αντικειμενο,ειμαι σιγουρος γιατι ο Ιακωβος σιγα μην αφηνε τις τοπικες αρχες να κανουνε κατι τετοιο.

Τωρα οσο για τον φιλο που επιμενει για τις κατακομβες,ναι φιλε μου υπηρξανε και κυνηγηθηκανε οι Χριστιανοι δεν αντιλεγω αλλα το θεμα ειναι γιατι κυνηγηθηκανε.Μηπως γιατι η νεα θρησκεια ζηταγε να πιστεψουν οι φανταροι της Ρωμης στο οτι δεν πρεπει να κρατανε οπλο?
Φιλε μου εκεινη την εποχη για τη Ρωμαικη Αυτοκρατορια ο Χριστιανισμος ητανε καρκινωμα στους κολπους της γιατι φαντασου ενα στρατηγο να ξυπνησει ενα πρωινο και να μαθει οτι οι φανταροι την κανανε απο την θεση τους επειδη τους ειπε ο θεος τους οτι δεν πρεπει να κρατανε οπλο.
Στα λεω ετσι απλα γιατι τοσο απλο ητανε εκεινη την εποχη το κυνηγι των Χριστιανων.
Ομως φιλε μου λυσε μου μια απορια.
Αφου κυνηγηθηκανε ανηλεως οι Χριστιανοι απο τους Ρωμαιους πως τελικα καταφερανε σε 300 χροννια μεσα να γινουνε παντοδυναμοι?
Δηλαδη τοσο βλακες ητανε οι Ρωμαιοι και δεν καταφερνανε να τους πιασουνε?
Και αφου μου απαντησεις σε αυτο πες μου τι εγινε απο το 300 και μετα.
Γιατι εαν φιλε μου κυνηγησανε οι Ρωμαιοι μια φορα τους προγονους σου Χριστιανους οι Χριστιανοι κατακρεουργησανε οτι Ελληνικο υπηρχε μολις πηρανε την εξουσια στα χερια τους.
Τον θεοδοσιο που κατεσφαξε 15000 Εθνικους μεσα στον ιπποδρομο τον εχεις ακουστα?
Τους εθνικους που σφαχτηκανε στο σημερινο Α.Ορος τους εχεις ακουσει?
Μηπως ξερεις τι λατρευανε πριν στο ορος Αθως?
και τη συμπτωση να μην μπαινουνε γυναικες στο Α.Ορος σημερα.Μηπως επειδη καποτε δεν μπαινανε αντρες?
Τους ναους που γκρεμισανε οι Χριστιανοι για να φτιαξουνε τις εκκλησιες?
Το οτι κατω απο πολλες εκλησιες βρισκονται θαμενοι ναοι?
Και μη τα θεωρησεις ψεμματα ολα αυτα φιλε μου γιατι υπαρχει και δηλωση Χριστοδουλου που τα επιβαιβεωνει και τα επιβραβευει.
Σου λεω ετσι μερικα μονο που μου ερχονται στο νου γιατι απο σφαγες κατα τον προγονων σου Ελληνων ειναι γεματη η Χριστιανικη ιστορια,αλλα ξεχασα φιλε μου εσυ εισαι Χριστιανος.
Μαθε λοιπον οτι οποιος Ελληνας σεβεται πραγματικα την ιστορια του και τους προγονους του Χριστιανος δεν μπορει να ειναι.
Ακομα και οι Οθωμανοι σεβαστηκανε καποια πραγματα,ακομα και οι Ρωμαιοι που διελυσαν τα παντα στο περασμα τους και μετεφεραν στη Ρωμη πολλα λαφυρα Ελληνικα αργοτερα καταλαβανε το λαθος τους και γι αυτο και λατρεψανε και τους Ελληνες θεους.

Τωρα για εσενα skorpina να εισαι σιγουρη οτι Χριστος,Βουδας,Διας,Αλλαχ θα υπαρχει οσο υπαρχουν προβατα αλλα καποια στιγμη τα προβατα ξυπνανε.

Επιτελους ζηστε την ζωη που σας δοθηκε,λατρεψτε το εθνος και το χωμα που σας γεννησε και σταματηστε να ψαχνετε λυσεις και σωτηρες για την μεταθανατο ζωη που σας ειπανε οτι υπαρχει.
Αληθεια γιατι δεν ανοιγουμε ενα topic για τη μεταθανατο ζωη?
Αλλωστε ολες οι θρησκεις εκει στηριζονται και εχουνε προβατα.
Το ξερω οτι σας ειναι σε ολους δυσκολο να πιστεψετε οτι απο χωμα γεννηθηκατε και εκει θα επιστρεψετε αλλα δεχτητετο γιατι οταν θα κλεισετε τα ματια σας στον αιωνιο υπνο να ειστε σιγουροι οτι δεν θα τα ξανανοιξετε ποτε και καμμια ψυχη δεν θα περασει απο την κριση των δαιμονιων για να παει στο παραδεισο.

Καλη σας χροννια.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 02:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιτελους ζηστε την ζωη που σας δοθηκε,λατρεψτε το εθνος και το χωμα που σας γεννησε και σταματηστε να ψαχνετε λυσεις και σωτηρες για την μεταθανατο ζωη που σας ειπανε οτι υπαρχει.
Αληθεια γιατι δεν ανοιγουμε ενα topic για τη μεταθανατο ζωη?
Αλλωστε ολες οι θρησκεις εκει στηριζονται και εχουνε προβατα.
Το ξερω οτι σας ειναι σε ολους δυσκολο να πιστεψετε οτι απο χωμα γεννηθηκατε και εκει θα επιστρεψετε αλλα δεχτητετο γιατι οταν θα κλεισετε τα ματια σας στον αιωνιο υπνο να ειστε σιγουροι οτι δεν θα τα ξανανοιξετε ποτε και καμμια ψυχη δεν θα περασει απο την κριση των δαιμονιων για να παει στο παραδεισο.



Γεια σου φιλε Τυανεα...
εχω μια ερωτηση...
οι Ελληνες προγονοι μας πιστευαν σε αυτο που πιστευεις εσυ και μας παρεθεσες?
γιατι μαλλον τοτε την παλιγεννεσια δεν την εχεις ακουσει...
κατα την προσωπικη μου αποψη νομιζω οτι ειναι κουτο να λεμε οτι απο την υπαρξη περναμε στο τιποτα στον αιωνιο υπνο...λες και ο υπνος δεν ειναι ζωη...οταν το ακουω αυτο μου μοιαζει σαν να λεει καποιος οτι μολις πεθανει αυτοματα πεθαινει και το συμπαν...πραγμα ατοπο δεν πεθαινεις...αν γινοταν αυτο το συμπαν δεν θα υπηρχε...και απο οσο ξερω πολλοι εχουν πεθανει και το συμπαν υπαρχει ακομη...
φιλικα...
καλησπερα εσωτερικα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 03:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΤΥΑΝΕΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ.Ο ΝΑΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΩΜΟΠΟΛΗ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΦΥΛΑΚΙΟ ΣΕ ΟΡΕΙΝΗ ΜΑΖΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ.ΔΕ ΔΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΩΜΟΠΟΛΗΣ.ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΟΡΕΙΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΩΡΓΙΟ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 12:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ryche σχετικα με την παλιγγενεσια διαβασα προσφατα σε ενα βιβλιο που μου εδωσε ενας πολυ καλος φιλος.
Σιγουρα καποιος που πιστευει στη μεταθανατο ζωη οπως εσυ απο οτι καταλαβαινω θα την δεχτει,θα απαλαγει απο τα παθη του,θα δει με τα ματια του νου,θα καταργησει τις γηινες αισθησεις του και τοτε θα ελεθι η παλιγγενεσια του ανθρωπου.
Ομως ενας ανθρωπος που βαζει πανω οπο ολα την λογικη οπως εγω θα ρωτησω πως ειναι δυνατο να αρνουμαστε αυτο που μας χαρισε η ιδια μας η μητερα φυση,το σωμα?
Πως ειναι δυνατον να αρνηθουμε τα παθη μας που ειναι αυτα που μας ολοκληρωνουνε σας ανθρωπους?
Με αυτα ζουμε και με αυτα νιωθουμε,πως να ζησω και να νιωσω απαλαγμενος απο τις γηινες αισθησες μου?
Και ποιος καλε μου φιλε ryche ειναι οι αλλες αισθησεις που μας φτανουνε στην παλιγγενεσια?
Αλλωστε στην παλιγγενεσια στην συνομιλια του Ερμη του Τρισμεγιστου προς τον Τατ ο Ερμης του μιλαει για τον διαβολο και του αναφερει ως γενεσιουργο της παλιγγενεσιας των υιο του θεου που θα ερθει σας ανθρωπος!
Μηπως πιστευεις οτι εδω ομιλει για τον Ιησου?
Και αν ναι,τοτε ο Ιησους δεν ητανε αυτος που δεν απαλαχτηκε απο τα παθη του ακομα και επανω στον σταυρο?Αυτος που διστασε να δεχτει τον θελημα του πατερα του οταν τον ρωτησε γιατι τον εγκατελειψε?
Δυστηχως ryche πιστευω μονο οτι γινεται αντιληπτο με την λογικη γιατι η μητερα φυση αυτο μου εδωσε για να σκεφτομαι και να αναλυω τα δεδομενα που μου δινει η ζωη.Ισως να υπαρχει αυτο που λες εσυ μεταθανο ζωη αλλα ισως και να ειναι ζωη,οχι θανατος.Ισως να ειναι ενα ειδος ζωης πιο εξελιγμενο,οχι ομως οτι μετα το θανατο εχουμε μια ψυχη που ταξιδευει αναμεσα στα δαιμονια,κρινεται απο αυτα και σκοπος της ειναι να καταληξει στον παραδεισο η στην κολαση αναλογα με την γηινη ζωη της.
Ισως σε μια πιο λογικη βαση να μπορουσα να δεχω τη μεταθανατο ζωη.
Πες μου τι πιστευεις εσυ πανω σε αυτο.


Φιλε matrx σιγουρα αυτη την στιγμη δεν μπορω να σου δωσω καμμια απαντηση αλλα το καλοκαιρι που θα παω στο νησι μου να εισαι σιγουρος οτι θα το ψαξω και τον γυρισω θα γραψω εδω μεσα τι ακριβως βρηκα.
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 16:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου Τυανεα...
λες...
quote:
Σιγουρα καποιος που πιστευει στη μεταθανατο ζωη οπως εσυ απο οτι καταλαβαινω θα την δεχτει,θα απαλαγει απο τα παθη του,θα δει με τα ματια του νου,θα καταργησει τις γηινες αισθησεις του και τοτε θα ελεθι η παλιγγενεσια του ανθρωπου.


δεν πιστευω στην καταργηση των γηινων αισθησεων μου...ισα ισα χωρις αυτες δεν μπορω να λαβω πληροφοριες για τον κοσμο μου...
το θεμα δεν ειναι η καταργηση μα ο ελεγχος των αισθησεων με σκοπο να τις κατευθηνω προς εκει που θελω/ισσοροπια...οσο για τα παθη δεν νομιζω οτι πρεπει να τα αρνηθουμε...πρεπει να τα αφησουμε να κυλησουν μεσα μας και να μαθουμε απο αυτα...ολες αλλωστε οι θρησκειες ακομα και αυτες που καναν κακο στην χωρα μας προσφερουν δρομους προς εσωτερικη εργασια...
μα αν εισαι οπως λες:

quote:
Δυστηχως ryche πιστευω μονο οτι γινεται αντιληπτο με την λογικη γιατι η μητερα φυση αυτο μου εδωσε για να σκεφτομαι και να αναλυω τα δεδομενα που μου δινει η ζωη.

κατα την αποψη μου φιλε η μητερα φυση σου εδωσε και αλλα πραγματα εκτος απο την λογικη-αλλωστε υπαρχουν πολλα ειδη λογικης...αναλογα με το συστημα λογικης που μεγαλωσες/σα...-αν τα κανεις ολα με την λογικη
ειναι σαν να λες οτι ερωτευεσαι με την λογικη 'η οτι η πιστη στην πατριδα σου γινεται μονο με την λογικη...και ρωτω μπορεις να φας με την λογικη?αγαπας την μητερα σου με την λογικη?
το ενστικτο που ερχεται ξαφνικα για καποια πραγματα αφορουν την κατασκευασμενη λογικη;η φυση μας προικισε με ολα της τα συστατικα...και εννοω οτι οπως υπαρχει το πιο χονδροειδες αντικειμενο
γυρω σου π.χ βραχος ετσι υπαρχουν και πιο λεπτοφυη πραγματα οπως το κενο στο διαστημα που δεν ειναι ομως κενο αλλα περιεχει καποια πραγματα που δεν τα βλεπουμε η' ο ανεμος...και ναι η αφη ειναι πιο χονδροηδης αισθηση μα η οσφρηση πιο λεπτη ετσι ωστε να αντιλαμβανεσαι και αυτο που δεν βλεπεις...
Ολα ειναι θεμα ΔΟΝΗΣΗΣ ετσι και ο εαυτος σου αποτελειται απο πολλους εαυτους,στην περιπτωση σου οπως λες ο Λογικος εαυτος σου μπορει να αντιληφθει μονο οσα προοριζονται για αυτον...πιστευω οτι αν εναρμονισεις και τους υπολοιπους εαυτους θα δεχτεις και αλλα πραγματα και θα αποριψεις αλλα...Αλλωστε τη πιο απροσωπο απο την λογικη...αληθεια πες μου τι ειναι η Λογικη?
και προσεξε να πρεπει να μου την εξηγησεις οπως την αντιλαμβανεται η δικη μου λογικη...
πραγματι μερικες φορες πρεπει να κοιταμε πισω απο τις λεξεις...
κλεινοντας θελω να πω κατι που ειχα διαβασει και μου θυμιζει μια ψυχη εδω μεσα που τριγυρνα...ειναι καπως ετσι...

Το μυστηριο της ζωης δεν ειναι μια ιδεα που πρεπει
να αντιληφθουμε,μα μια αληθεια που πρεπει να Βιωθει...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 20:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σημαινει για μενα η λογικη....
Για μενα λογικη σημαινει οτι αντιλαμβανομαι,οτι με κανει να αντιδρω στα ερεθισματα που δεχομαι,οτι εχει αποδειξη ειναι προσιτο στην λογικη μου....ειναι απο μονο του λογικο και οχι παραλογο αλλιως θα το απεριπτα.
Λογικη ειναι οτι νιωθω,οτι αγγιζω.
Δεν ξερω πως αλλιως να στο εκφρσω ryche για να καταλαβεις τι ειναι για μενα η λογικη.


Ναι φιλε μου με την λογικη ερωτευομαι.
Την λογικη μου βαζω να δουλεψει για να ειμαι σιγουρος οτι σωστα ερωτευομαι.
Οταν η λογικη μου αποριψει οτι δεν πρεπει να ερωτευθω τη συγκεκριμενη γυναικα τοτε την βλεπω μονο ως αντικειμενο ηδονης.
Αλλιως σαν φιλη μου.


Ποσες φορες σου ετυχε να ερωτευθεις οπως λες και τελικα η λογικη σου υπεδειξε οτι αυτο που κανεις ειναι λαθος?
Ποσες φορες θελησες μια γυναικαι για ενα βραδυ και η λογικη σου αργοτερα σου υπεδειξε οτι αξιζει κατι παραπανω απο αυτο??


Την μητερα μου ναι με την λογικη την αγαπαω γι αυτο που μου εχει προσφερει.Οπως με την λογικη δεν αγαπαω την μητερα καποιου αλλου γιατι πολυ απλα δεν ειναι μητερα μου.
Αν δεν εμπαινε η λογικη να διαχωρισει το συναισθημα της αγαπης τοτε θα αγαπουσα και την μητερα του αλλου σαν να ητανε δικη μου,αυτο ομως δεν γινεται.

quote:
και προσεξε να πρεπει να μου την εξηγησεις οπως την αντιλαμβανεται η δικη μου λογικη...

Δεν ξερω αν το καταφερα.

Και εχεις ξεχασει και ενα ερωτημα στο προηγουμενο κειμενο μου,εκτος και αν θελεις να το ανοιξουμε σαν καινουργιο θεμα.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 23:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αξίζει ιδιαίτερης προσοχής θα έλεγα η παράθεση των όσων μας "υπενθυμίζει" περί του "Αγίου Τερυλλιανού" ο φίλος Πασχάλης.

Οι δε αντιδράσεις και σχολιασμοί που ακολούθησαν έχουνε επίσης...ιδιαίτερο ενδιαφέρον θα 'ελεγα!

Η κάνω λάθος??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 20:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς και ο αριθμός των όσων κάνανε κλίκ στο συγκεκριμένο θέμα έμεινε στο.......666, και προκειμένου να μην αφήσουμε τέτοια "εμπόδια" στην ανάγνωση της ενότητας (?), ξεκολλάω την ενότητα λοιπόν θέτοντας ενα σχετικά απλό θα έλεγε κανείς ερώτημα:

Οι τελευταίες 66 περίπου σελίδες της Καινής Διαθήκης είναι αφιερωμένες στο έργο της "Αποκάλυψις" του Ιωάννου. Εως εδώ καλά.

Η Εκκλησία (το ιερατείο δηλαδή) μιλάει για αυτό το έργο ΕΛΑΧΙΣΤΑ μεν (γιατί??) πλην όμως μας επισημαίνει ότι είναι ενα έργο του Ευαγγελιστή Ιωάννη.

Απο που λοιπόν προκύπτει ότι είναι πράγματι ένα έργο του Ευαγγελιστή Ιωάννη? Γιατί δηλαδή δέν πρόκειται για απλή συνωνυμία?

Ποιοί βεβαιώνουνε, και βάση ποιών αδιάσειστων στοιχείων, ότι ο συγγραφέας είναι όντως ο Ευαγγελιστής?

Υπήρξανε, ή υπάρχουνε, άραγε και άλλα...έργα "Αποκαλυψις"? Και αν ναί, τι περιέχουνε??

Για ποιό λόγο η "Αποκάλυψις" του Ιωάννου δέν γίνονταν αποδεκτή απο μεγάλο αριθμό των Πατέρων της Εκκλησίας?

Τα παράδοξα και τα ερωτήματα έχουνε και συνέχεια, αλλά ας δούμε πρώτα που βρισκόμαστε και τι είναι (α) γνωστό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 15:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου ΤΥΑΝΕΑ...
το τριτο σου ερωτημα ειναι δυσκολο να αποσαφηνισουμε κατω απο ενα πρισμα.Ναι πιστευω οτι αν θες μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα με το ερωτημα σου...
Απλα επιμενω στην αρχικη μου θεση οτι ολα δεν μπορουν να γινουν αντιληπτα με την νοηση/λογικη...
ειναι σαν να βλεπεις τον κοσμο γυρω σου με μια διασταση μοναχα...
Οσο για τον ερωτα και την αγαπη που λες νομιζω δνε νομιζω οτι ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να σου απαντησω δεν ξερω να αγαπω σωστα μα δεν νομιζω οτι εχω ερωτευτει ποτε με την λογικη.Μα αν εχει συμβει αυτο νομιζω οτι δεν ερωτευτηκα ποτε...

στο σημειο αυτο να ζητησω συγγνωμη απο τον φιλο schwabe για την καταχρηση του τοπικ σε ασχετα θεματα...

σκοτος καλω...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 18:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι δεν πρέπει να περάσουν απαρατήρητα αυτά που έγραψε ο φίλος Πασχάλης στις 28/12:

quote:

Η γνωση που ερχεται με την εποχη που ανατελει, την εποχη του Υδροχοου, θα διαλυσει ολες τις σκοταδιστικες πτυχες, θα ανατρεψει ολες τις εξουσιαστικες δομες, θα αποκαλυψει ολες τις πλανες των επιβαλλομενων δογματων και θα αποκαταστησει ολες τις διαστρεβλωμενες ιστορικες αληθειες.

Ο ανθρωπος θα ξανααποκτησει την πραγματικη του αξια, οπως ιστορικα ελαβε στις Ελληνικες δημοκρατιες της αρχαιοτητας, ο ανθρωπισμος θα ειναι η κυριαρχη αξια της κοινωνιας και μια νεα κοινωνια ισοτητας, ελευθεριας και αδελφοτητας μεταξυ των εθνων και ολων των ανθρωπων θα εκαθιδρυθει στον κοσμο.

Η προνοια επιφορτησε με σημαντικο ρολο τον Ελληνισμο.
Μια που γεννησε και ανεπτυξε τις ανθρωπιστικες αξιες και τα πανανθρωπινα ιδανικα και μια τωρα που καλειται να τα μεταλαμπαδευσει σε ολακερη την ανθρωποτητα.

Η αγαπη προς τη μητερα-φυση, ο σεβασμος προς καθε μορφη ζωης, η γνωση του υπερτατου και ακαμπτου νομου της Νεμεσης που επερχεται σε καθε υβρη, η ελευθερη αναπτυξη και εκφραση καθε ανθρωπου, ειναι ο κορμος των αξιων του Ελληνισμου που αιτειται η ανθρωποτητα.


Πολύ ωραία αυτά που γράφεις φίλε μου. Μακάρι όμως να επαληθευτούν, αν και αμφιβάλω. Παρατήρησε προσεκτικά που βαδίζει ο σημερινός κόσμος και η κοινωνία και θα καταλάβεις τι εννοώ. Που βρίσκεται ο σεβασμός, η αγάπη, η γνώση και η ελεύθερη ανάπτυξη; Που βρίσκεται ο κόσμος των αξιών;

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 19:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου Jejeje
λες φιλε μου
quote:
Πολύ ωραία αυτά που γράφεις φίλε μου. Μακάρι όμως να επαληθευτούν, αν και αμφιβάλω. Παρατήρησε προσεκτικά που βαδίζει ο σημερινός κόσμος και η κοινωνία και θα καταλάβεις τι εννοώ. Που βρίσκεται ο σεβασμός, η αγάπη, η γνώση και η ελεύθερη ανάπτυξη; Που βρίσκεται ο κόσμος των αξιών;



νομιζω οτι αυτα δεν υπαρχουν γυρω μας μα θα πρεπε να το δεις καπως αλλιως.Ειναι ετοιμα να γεννηθουνε και για να γινει αυτο πρεπει να καταστραφει κατι αλλο.Ετσι ειναι τα πραγματα για να γεννηθει κατι πρεπει κατι αλλο να καταστραφει.εχεις παρατηρησει πως οτν βγαινει το πουλι απο το αυγο του καταστερφει εναν κοσμο ωστε να μπορεσει να γεννηθει καπου αλλου...ετσι ειναι και η ομορφια για να γεννηθει παλευει και πολεμα.Ο κοσμος μας ναι ισως καταστραφει μα δεν ξερουμε αν αυτο που θα γεννηθει αν θα ειαναι ωραιο αυτο που μας νοιαζει ειναι να μην χαθουμε εμεις...απλα εμεις διαμαρτυρομαστε...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 10:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ryche,
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Πολύ σωστός ο συλλογισμός σου, για τον κόσμο, την καταστροφή και τη νέα γέννηση. Εγώ απλά πιστεύω (κυρίως βάσει των λίγων ιστορικών γνώσεών μου) ότι είναι λίγο δύσκολο, αν όχι ακατόρθωτο, να φθάσουμε στην ιδεατή κατάσταση που περιγράφει ο φίλος Πασχάλης. Οπότε, ο κόσμος μπορεί να καταστραφεί, αλλά το αποτέλεσμα (η νέα γέννηση) θα είναι το ίδιο. Δεν ξέρω την αιτία. Η φύση του ανθρώπου ίσως.

Με εκτίμηση
--Je^3--


..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 19:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεγονος ειναι οτι, σαν ανθρωποτητα αντιμετωπιζουμε τρια πιθανα ενδεχομενα.
1.Να μεινουμε οπως ειμαστε, ανεξαρτητα απο τι γεγονοτα θα αντιμετωπισουμε.
2.Να καταστραφουμε και
3.Να εξελιχθουμε.

Το πρωτο ενδεχομενο συγκεντρωνει και τις λιγοτερες πιθανοτητες, γιατι η ιστορια μας διδασκει οτι και το συνολο της ανθρωποτητας ειναι σε πιο ψηλο επιπεδο διαβιωσης απο οτι ηταν το, παραδειγματος χαριν, 3000 πριν την κοινη χρονολογια.

Δηλαδη, η ιστορια της ανθρωποτητας δειχνει μια συνολικη ανοδικη πορεια,αν και ενδιαμεσα κανει μικρες εως σημαντικες οπισθοδρομησεις.(Δυο βηματα μπρος ενα πισω!)

Για το δευτερο, ειμαστε ικανοι να το πετυχουμε και εχουμε τα καταλληλα μεσα.
Φρονω οτι στη φυση ελαχιστα θα στοιχισει και οτι αυτη θα γεννησει καποιο αλλο νοημον ον στη συνεχεια.
Αρα το δευτερο, αν και απευκταιο, ειναι πιθανον.
Εγω προσωπικα ελπιζω και θελω να πιστευω οτι θα γινει το τριτο.
Οτι η ανθρωποτητα θα εξελιχθει.

Αυτο με κανει να το δεχομαι η ιστορικη διαδρομη -οση γνωριζουμε- της ανθρωποτητας.
Πριν 4000 χρονια περιπου, η Αρεια φυλη, με ολα τα πολεμικα χαρακτηριστικα του Αρη, εγκαινιασε μια καινουρια εποχη για την ανθρωποτητα και στην κορυφωση του πολιτισμου της, ανεδειξε το Ελληνικο θαυμα.
Το πρωτο τριτο της εποχης αυτης, ξεκινησε με πληθωρα πολεμικων γεγονοτων, καθως οι Αχαιοι καταλυουν τα Πελασγικα βασιλεια.
Η Μινωικη θαλασσοκρατια εδωσε τη θεση της στο ηρωικο γενος.
Τελευταιο πολεμικο-επικο γεγονος, ο Τρωικος πολεμος.
Παραλληλα ομως με τα ηρωικα γεγονοτα και η γνωση συναγωνιζεται σε πρωτια τα ηρωικα κατορθωματα.
Τα Ορφικα, ειναι το εκπληκτικοτερο νοητικο επιτευγμα που και σημερα ακομα μας αφηνει αναυδους με το βαθος και το μεγεθος της γνωσης που εμπεριεχει.

Το δευτερο τριτο σημαδευεται απο μια ηρεμια σε ολους τους τομεις, τοσο που μαλλον δικαιολογημενα χαρακτηριστηκε σαν Ελληνικος μεσαιωνας.

Το τελευταιο τριτο αυτης της εποχης, ξεκινησε με την εξαρση της νοησης, πρωτα απο τις Ιωνικες Δημοκρατιες και κορυφωνεται στα κλασσικα χρονια.
Παραλληλα, τα πολεμικα γεγονοτα δεν ελειψαν.
Νεα επη καταγραφονται με τους Περσικους πολεμους και μεσα σε διαρκεις πολεμους (Μακεδονικοι πολεμοι, επιγονοι, Ρωμαϊκοι πολεμοι) τελειωνει η εποχη του Κριου, του Αρη και της Αθηνας.

Τα νοητικα επιτευγματα εφτασαν προς το τελος να αναδειξουν εναν Ευκλειδη, εναν Αρχιμηδη, εναν Ηρωνα, εναν Ιππαρχο, εναν Πτολεμαιο και πληθος αλλων κορυφαιων προαγωγων της γνωσης.
Ισως αν δεν υφιστατο η χριστιανικη ανασχεση, τον σημερινο τεχνολογικο πολιτισμο θα τον ζουσαμε πολους αιωνες νωριτερα...

Ειναι αξιο μελετης το κομματι της ιστοριας που πραγματευεται την περιοδο που η νεα εποχη, η εποχη του ΙΧΘΥ, διαδεχεται την εποχη του Κριου.
Συμπτωματικα θα βρουμε πολλα κοινα στοιχεια στις κοινωνιες των δυο περιοδων, της εποχης των τελευταιων Ρωμαϊκων χρονων και της σημερινης εποχης.

Την εποχη του Ιχθυ, εγκαινιαζει η εμφανιση του Χριστιανισμου.
Καντε εναν παραλληλισμο των ιδιοτητων των Ιχθυων αστρολογικα με την ιστορια της ανθρωποτητας τα 2000 τελευταια χρονια και θα εκπλαγειτε με τα αποτελεσματα.

Την εποχη του Αρη διαδεχεται ο Ποσειδωνας.
Καντε τον κοπο και διαβαστε τα χαρακτηριστικα του Ποσειδωνα στην αστρολογια.
Αληθεια και πλανη, μπερδευονται.
Τη γνωση υποκαθιστα η απατη.
Τον ηρωισμο αντικαθιστα το δογμα.
Οι ιδεες που οδηγουσαν στην αρετη, εκτοπιστηκαν απο δογματισμους που αφιονιζουν και παθιαζουν τον ανθρωπο.
Σα ναρκωτικο επιδρα πανω στην ανθρωποτητα το νεο δογμα και τον καθιστα αβουλο, ερμαιο στα χερια επιτηδειων απανθρωπων ιερατειων.

Στο πρωτο τριτο της εποχης των Ιχθυων, το δογμα εγινε φανατισμος και αποκαλυψε ολη την εγκληματικη και μισανθρωπη καταστροφικη μανια εναντια στους αλλοδοξους και στα τεχνουργηματα του.

Η μισαλλοδοξια δε σταματησε μονο στα κομμενα κεφαλια των αμοιρων εθνικων, αλλα αποκεφαλιζε και ευνουχιζε ακομα και τα αγαλματα.

Ο συναισθηματισμος του νεου δογματος μετατραπηκε σε απανθρωπη μανιακη εξαρση.

Οι μελανοφοροι εχουν καταγραψει τις μελανοτερες σελιδες στην ιστορια!

Το δευτερο τριτο της εποχης αυτης κυλησε μεσα σε ενα βαθυ μεσαιωνα.

Στο τελευταιο τριτο, επανερχονται οι διωξεις και οι σφαγες, με αποκορυφωμα την κτηνωδια της ιερας εξετασης και με πληθωρα αδικοσφαγμενων θυματων, θυματα θρησκευτικων πολεμων, θυματα της μισανθρωπης αντιληψης των μελανοφορων εξουσιαστων.

Βρισκομαστε πια σε μια μεταβατικη περιοδο, οπου η επερχομενη εποχη, ο Υδροχοος, κανει ορατα τα χαρακτηριστικα που ευαγγελιζεται.

Απο την αλλη, οι δυναμεις της αντιδρασης και του φανατισμου, ανθιστανται σθεναρα στην επερχομενη εποχη της γνωσης και του ανθρωπισμου.

Το κοσμικο ρολοϊ ομως, ετοιμαζεται να κτυπησει μεσανυχτα...

Μια αλλη μερα θα ανατειλει..

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stelios
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 19:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stelios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι λες φιλε Πασχαλη εσσεται ημαρ;Τι περιμενεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 15:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως εγραψα και παραπανω (1η σελιδα),
η γνωση που ερχεται με την εποχη που ανατελει, την εποχη του Υδροχοου, θα διαλυσει ολες τις σκοταδιστικες πτυχες, θα ανατρεψει ολες τις εξουσιαστικες δομες, θα αποκαλυψει ολες τις πλανες των επιβαλλομενων δογματων και θα αποκαταστησει ολες τις διαστρεβλωμενες ιστορικες αληθειες.

Ο ανθρωπος θα ξανααποκτησει την πραγματικη του αξια, οπως ιστορικα ελαβε στις Ελληνικες δημοκρατιες της αρχαιοτητας, ο ανθρωπισμος θα ειναι η κυριαρχη αξια της κοινωνιας και μια νεα κοινωνια ισοτητας, ελευθεριας και αδελφοτητας μεταξυ των εθνων και ολων των ανθρωπων θα εκαθιδρυθει στον κοσμο.

Η προνοια επιφορτησε με σημαντικο ρολο τον Ελληνισμο.
Μια που γεννησε και ανεπτυξε τις ανθρωπιστικες αξιες και τα πανανθρωπινα ιδανικα και μια τωρα που καλειται να τα μεταλαμπαδευσει σε ολακερη την ανθρωποτητα.

Η αγαπη προς τη μητερα-φυση, ο σεβασμος προς καθε μορφη ζωης, η γνωση του υπερτατου και ακαμπτου νομου της Νεμεσης που επερχεται σε καθε υβρη, η ελευθερη αναπτυξη και εκφραση καθε ανθρωπου, ειναι ο κορμος των αξιων του Ελληνισμου που αιτειται η ανθρωποτητα.

Γιαυτο λεω φιλε μου stelio, ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ...
Αυτην την ημερα περιμενω,
ΟΤΕ ΦΟΙΒΟΣ ΕΛΕΥΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣ ΑΕΙ ΕΣΣΕΤΑΙ...


Edited by - Πασχαλης on 17/01/2004 15:24:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 16:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπως εγραψα και παραπανω (1η σελιδα),
η γνωση που ερχεται με την εποχη που ανατελει, την εποχη του Υδροχοου, θα διαλυσει ολες τις σκοταδιστικες πτυχες, θα ανατρεψει ολες τις εξουσιαστικες δομες, θα αποκαλυψει ολες τις πλανες των επιβαλλομενων δογματων και θα αποκαταστησει ολες τις διαστρεβλωμενες ιστορικες αληθειες.

Ο ανθρωπος θα ξανααποκτησει την πραγματικη του αξια, οπως ιστορικα ελαβε στις Ελληνικες δημοκρατιες της αρχαιοτητας, ο ανθρωπισμος θα ειναι η κυριαρχη αξια της κοινωνιας και μια νεα κοινωνια ισοτητας, ελευθεριας και αδελφοτητας μεταξυ των εθνων και ολων των ανθρωπων θα εκαθιδρυθει στον κοσμο.


Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πεί πόσες χιλιάδες σκλάβους είχαμε στην Ελλάδα όταν ήταν η κοιτίδα της δημοκρατίας;

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πεί αν υπήρξε ποτέ δημοκρατία και ελευθερία γι'αυτούς τους σκλάβους;

quote:

ΟΤΕ ΦΟΙΒΟΣ ΕΛΕΥΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣ ΑΕΙ ΕΣΣΕΤΑΙ...


Για όσους δεν θυμούνται, ο τελευταίος χρησμός της Πυθίας :

"Είπατε τω βασιλεί, χαμαί πέσαι δαίδαλος αυλά, ουκέτι Φοίβος έχει καλύβα, ού μάντιδα δάφνην, ού παγάν λαλέουσα, αλλ'απέσβετο και λάλον ύδωρ"

Εντάξει, είπαμε ... , αλλά μην το παρακάνουμε κι'όλας !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stelios
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 19:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stelios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω ομως παρατηρω αλλα πραγματα στην ζωη μας και γενικα στο μελλον,ενωοντας οτι δεν εχουμε καμια σχεση με την δημοκρατια η την γνωση τον αρχαιων Ελληνων.Θελω να πω με απλα λογια οτι μηπως αυτη η μερα ειναι ενα 'ονειρο θερινης νυχτος' και δεν προκειται να ερθει;Εδω θα συμφωνησω με τον φιλο poet οτι δεν ηταν ηταν οι Ελληνες και οι τελειοι ανθρωποι ειχαν και τα στραβα τους.Θα μου πεις τωρα σε σχεση με αλλους τοτε λαους ηταν,αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως την περιμενεις αυτην την ημερα.Εκτος αν υποστηριζεις και εσυ την αποψη περι ελευσεως του Δια και των αλλων που θα σωσουν τους Ελληνες οποτε θα καταλαβω τη εννοεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 23:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πεί πόσες χιλιάδες σκλάβους είχαμε στην Ελλάδα όταν ήταν η κοιτίδα της δημοκρατίας;

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πεί αν υπήρξε ποτέ δημοκρατία και ελευθερία γι'αυτούς τους σκλάβους;



Καλα θαταν φιλε poet, να μελετησεις λιγο για τους δουλους και τα δικαιωματα τους στην αρχαια Ελλαδα.
Προφανως ειχαν πολυ περισσοτερα δικαιωματα απο οτι σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου εκεινη την εποχη και ειδικα απο την Ιουδαια!

Στους λογους του Δημοσθενη θα βρεις ολα τα δικαιωματα των δουλων.
Και δεν ηταν ..λιγα, τοσα μαλλιστα, που αρκετοι φτωχοι Αθηναιοι γινονταν οικιοθελως δουλοι, αρα δεν πρεπει να ηταν και ...πολυ ασχημα.
Τοσοι ησαν μαλλιστα αυτοι, ωστε αναγκαστηκε η πολιτεια να θεσπισει νομο που να το απαγορευει...
Μελετηστε παιδια, μελετηστε..

quote:
Για όσους δεν θυμούνται, ο τελευταίος χρησμός της Πυθίας :

"Είπατε τω βασιλεί, χαμαί πέσαι δαίδαλος αυλά, ουκέτι Φοίβος έχει καλύβα, ού μάντιδα δάφνην, ού παγάν λαλέουσα, αλλ'απέσβετο και λάλον ύδωρ"


Καλα, poet, δεν ντρεπεσαι να το αναφερεις αυτο δημοσια;
Γιατι δεν ειχε ο ΦΟΙΒΟΣ πλεον καλυβη;
Γιατι καποιοι καλοι χριστιανοι με περισσευμα αγαπης την καψανε!
Γιατι δεν υπηρχε η μαντιδα δαφνη;
Γιατι το ελεος των φανατικων χριστιανων την εκανε προσαναμμα για το καψιμο των ιεροφαντων!
Γιατι χαθηκε η λαλουσα πηγη;
Επειδη τα φιλευσπλαχνα χερια των χριστιανικων στιφων, ισοπεδωσαν τα ιερα και "μπαζωσανε" με αυτα την ιερη πηγη!
Αντι να κοκκινιζετε, βγαινετε και θριαμβολογειτε!
ΑΙΣΧΟΣ! ! !


Φιλε μου stelios, εκεινη η ημερα θα μεινει ονειρο θερινης νυκτος, αν δεν κανουμε τιποτα...
Βλεπω ομως οτι σιγα σιγα, τα μανικια αρχισαν να σηκωνονται...
ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ... ... ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 23:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πεί πόσες χιλιάδες σκλάβους είχαμε στην Ελλάδα όταν ήταν η κοιτίδα της δημοκρατίας;

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πεί αν υπήρξε ποτέ δημοκρατία και ελευθερία γι'αυτούς τους σκλάβους;


Φίλε poet, Δεν γνωρίζω πόσες χιλιάδες σκλάβους είχαμε στην Ελλάδα όταν ήταν η κοιτίδα της δημοκρατίας. Ήτανε κάμποσες. Θα προσπαθήσω να σε ευχαριστήσω λέγοντας ότι ήτανε πάρα πολλές.

Γνωρίζω επίσης ότι δεν υπήρξε ποτέ δημοκρατία και ελευθερία γι'αυτούς τους σκλάβους. Για τους απογόνους τους ίσως.

Αλλά.
Για να κεντρίσω το ενδιαφέρον και σε σένα, όπως και σε άλλους που πολύ εύκολα θα πατούσαν τη πεπονόφλουδα της χριστιανικής αντίδρασης εναντίον όποιουδήποτε εκθιάσει το αρχαιοελληνικό μεγαλείο, όπως καλή ώρα εσένα που ενοχλήθηκες από τα λεγόμενα του Πασχάλη, άκου αυτό.
Ακόμα και σήμερα, όλοι όσοι δραπετεύουν από τις τριτοκοσμικές-θεοκρατικές χώρες τους και μπαίνουν ως λαθρομετανάστες στις δημοκρατικές και φιλελεύθερες χώρες της δύσης, σαν σκλάβοι ζούν και έτσι υπολογίζονται. Και όμως διακινδυνεύουν και τη δική τους ζωή αλλά κι εκείνην της οικογένειας τους προκειμένου να φτάσουν εκεί. Εκεί δηλαδή που θα ζουν σαν . . . σκλάβοι. Όπως και τότε στην αρχαία Ελλάδα. Ναι ναι . . . ήταν πολλές χιλιάδες φίλε. Πάρα πολλές Με πολλή αγάπη και . . .κατανόηση

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 23:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη, θα μπορούσα και γώ να γράψω απείρου κάλλους μπουρδολογήματα προκειμένου να σε εξαγριώσω ή να επιτεθώ εναντίον σου, αλλά να με συγχωρεί η αφεντιά σου, δεν πρόκειται να σου κάνω τη χάρη.

Με το να εξιδανικεύουμε την αρχαία Ελλάδα δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

Αυτό που πρέπει να απομυθοποιήσουμε είναι αυτός ο θρύλος των αρχαίων ημών προγόνων που τους θυμόμαστε όταν θέλουμε και όποτε θέλουμε, παρουσιάζοντας μόνο τα θετικά τους και τα επιτεύγματά τους και αποσιωπόντας τα τρωτά τους σημεία. Άσχετο βέβαια αν αυτή η στάση μας είναι από μόνη της σκοταδιστική και αυτοαναιρεί το περίφημο πνεύμα των αρχαίων ημών προγόνων.

Περί δουλείας καλύτερα να μή μιλήσουμε διότι στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί. Και λαμβάνοντας αφορμή από την επίθεση που εξαπέλυσες κατά του Χριστιανισμού διότι θεωρείς ότι δεν ξέρω και γώ τί απειλείται ακούγοντας την αλήθεια, σου θυμίζω ότι ο Χριστιανισμός ήταν αυτός που βοήθησε στην εξάλειψη της δουλείας. Μέχρι τότε το "res" και τα σκλαβοπάζαρα καλά κρατούσαν. Τα λόγια είναι ωραία να τα λέμε, όπως είναι εύκολο να αμπελοφιλοσοφούμε. Για αυτήν την επανάσταση όμως του Χριστιανισμού που ανήγαγε τον άνθρωπο, βασανίστηκαν και πέθαναν κάτι εκατομμύρια μάρτυρες και είναι άδικο αυτοί οι μάρτυρες σήμερα να υβρίζονται από τους απογόνους τους.

Λοιπόν και για να το ξεκαθαρίσουμε μιά και καλή, είμαι πάρα πολύ περήφανους για τους αρχαίους ημών προγόνους, για το πνεύμα τους, για την παιδεία τους, για τον πολιτισμό τους, αφάνταστα, αλλά είμαι ακόμα πιό υπερήφανος διότι αυτή την ευρύτητα του πνεύματος τους την βίωναν και δεν την δίδασκαν απλά, και το απέδειξαν αποδεχόμενοι τον Χριστιανισμό. Η ειδωλολατρεία και η κουραφεξαλολογία, χάρις σ'αυτά τα ανοιχτά πνεύματα των προγόνων μας έγινε απλά μιά σελίδα στην ιστορία, δίνοντας τη θέση της στον ένα και αληθινό Θεό.

Μακάρι να τους μοιάζαμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 00:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε

Η δουλεία ακόμα σε πολλά μέρη του κόσμου καλά κρατεί. Έχει βέβαια στο μεγαλύτερο μέρος της μετασχματιστεί σε οικονομική εξάρτηση, αλλά και σε άλλα είδη, όπως κοινωνική, πολιτική, μορφωτική, τεχνολογική. Ακούμε βέβαια και κατά καιρούς για δουλεμπορικά για λαθρομετανάστες, για κορίτσια της νύχτας από τις ανατολικές χώρες που αγοράζονται και πουλιούνται. Η δουλεία είναι ακόμα ζωντανή, πού όμως ... έξω απ'τον Χριστό !!!

Στην αποκάλυψη του Ιωάννη, ο Ιωάννης βλέπει τον Χριστό, που του έχει πει ότι του έχει πεί, και σκύβει και τον προσκυνάει, και ο Χριστός τον αποτρέπει, λέγοντας του "όρα, σύνδουλός σου ειμί".΄
Αυτή φίλε μου είναι η τεράστια ευλογία που έχουμε οι άνθρωποι, να είμαστε σύνδουλοι, αδελφοί του Χριστού ... "κληρονόμοι μεν Θεού, συγκληρονόμοι δε Χριστού" κατά τον Απόστολο Παύλο.

Ο Πασχάλης δεν εκθείασε το Ελληνικό μεγαλείο, υποτίμησε τους προγόνους μας που δεχτήκαν τον Χριστιανισμό. Τόση υποκρισία μιλάμε στο αρχαίο Ελληνικό πνεύμα, που το χρησιμοποιούμε όποτε και όταν θέλουμε.

Λες και δεν ήταν το ίδιο πνεύμα που δέχθηκε τον Απόστολο Παύλο στην Πνύκα.
Λες και δέν ήταν το ίδιο πνεύμα που ανέδειξε τον Αγιο Διονύσιο Αρεοπαγίτη σε έναν από τους μεγαλύτερους Αγίους της Εκκλησίας μας.
Λες και δεν ήταν τόσοι και τόσοι επώνυμοι και ανώνυμοι οι οποίοι απαρνούμενοι τους ψευδεπίγραφους θεούς, δέχτηκαν τον έναν και μοναδικό Θεό, τον Χριστό.

Πηγαίνοντας λοιπόν κόντρα σε αυτούς τους προγόνους που ήταν τα
ανοιχτά μυαλά, ο Πασχάλης αναμένει τον Φοίβο ....

Μάλλον σαν αναμονή στο 131 μου φαίνεται ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 00:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πεί πόσες χιλιάδες σκλάβους είχαμε στην Ελλάδα όταν ήταν η κοιτίδα της δημοκρατίας;

Αγαπητέ ποιητή το λάθος σου είναι ότι κρίνεις την προ χριστού εποχή με τα σημερινά δεδομένα. Όσο και εάν υπήρχαν εξαίρετα πνεύματα εκείνη την εποχή αυτό δεν σημαίνει ότι οι εποχές τότε δεν ήταν βάρβαρες και
σκληρές για την μέγιστη πλειοψηφία της ανθρωπότητας. Ο Χριστιανισμός πρέσβευε την μη δουλεία διότι αφενός οι συνθήκες είχαν αλλάξει, αλλά και διότι οι πρώτοι υποστηρικτές της νέας θρησκείας ήταν τα χαμηλότερα και πιο εξαθλιωμένα στρώματα της κοινωνίας . Στο πρόσωπο της νέας Μεσσιανικής θρησκείας εναπόθεσαν τις ελπίδες τους για μία καλύτερη ζωή, και εάν αυτό δεν ήταν εφικτό , υπήρχε πάντα η προσδοκία στην μετά ζωή κρίση και τον παράδεισο…


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 01:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πασχάλη, θα μπορούσα και γώ να γράψω απείρου κάλλους μπουρδολογήματα προκειμένου να σε εξαγριώσω ή να επιτεθώ εναντίον σου, αλλά να με συγχωρεί η αφεντιά σου, δεν πρόκειται να σου κάνω τη χάρη.

Με το να εξιδανικεύουμε την αρχαία Ελλάδα δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

. poet


Φιλε μου, ουτε να σε εξαγριωσω επιδιωκω, ουτε να επιτεθω εναντιον σου.
Μαλλιστα, αν σου επιτεθουν και προσπαθησουν να σου επιβαλλουν η να σου στερησουν το δικαιωμα να πρεσβευεις αυτο που πρεσβευεις, ασχετα αν συμφωνω μαζι σου, θα με βρεις συμπαραστατη διπλα σου.
Απο την αλλη, μη φανταζεσαι οτι ο Πασχαλης εξιδανικευει τα στραβα της αρχαιας Ελλαδας.
Οποτε θες, ειμαι εδω να σχολιασουμε και να αναλυσουμε ολα τα στραβα της αρχαιοτητας, πραγμα αλλωστε που το εχω ηδη κανει, αν παρακολουθεις τα γραφομενα μου.
Θα αποκρυψω τα αισχη της Αθηνας απεναντι στη Μηλο η στη Σαμο;
Θα εξωραϊσω την ολιγαρχικη και απανθρωπη σταση μερικων κατα ταλλα μεγαλων ανδρων της αρχαιοτητας;
'Η θα επαινεσω την εκμεταλλευση και την υποπτη εως προδοτικη σταση σε μερικες ιστορικες στιγμες, των ιερατειων της εποχης εκεινης;
Οχι φιλε μου...
Την αδικια που εγινε εναντια στον ανθρωπο, γινεται και οπου θα γινεται, θα την στηλιτευω, αδιακριτως απο οπου και αν προερχεται.
Μηπως αυτο που κανεις εσυ -το να εξωραϊζεις ολα τα εγκληματα του χριστιανισμου- το βλεπεις στους αλλους;

quote:
Αυτό που πρέπει να απομυθοποιήσουμε είναι αυτός ο θρύλος ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ που ΤΟΝ θυμόμαστε όταν θέλουμε και όποτε θέλουμε, παρουσιάζοντας μόνο τα θετικά του και τα επιτεύγματά του και αποσιωπόντας τα τρωτά του σημεία. Άσχετο βέβαια αν αυτή η στάση μας είναι από μόνη της σκοταδιστική και αυτοαναιρεί το περίφημο πνεύμα ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.


Μηπως αυτο κανεις, οπως φαινεται στο "διορθωμενο" κειμενο σου;
quote:
Περί δουλείας καλύτερα να μή μιλήσουμε διότι στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί.
Εχεις δικιο να μη μπορεις να μιλησεις, γιατι εχεις και ΕΣΥ ευθυνη για τα απειρα εγκληματα του χριστιανισμου, αφου δεχεσαι οτι τα εγκληματα των "πατερων" σου βαρυνουν και σενα (αμαρτιες γονεων -προπατορικο αμαρτημα!).
Διαβασε τον Σαουλ για τη δουλεια και μετα ελα να τα πουμε.
Για να μην κουραζεσαι, τα δωρεαν φροντιστηριακα μαθηματα του Σβαμπε ειναι στο τοπικ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ vs ΠΑΥΛΟΣ, ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΑ...
quote:
σου θυμίζω ότι ο Χριστιανισμός ήταν αυτός που βοήθησε στην εξάλειψη της δουλείας.
Μαλλον αστειευεσαι...
Τη δουλεια των μαυρων την εκαναν Κινεζοι και οχι χριστιανοι με τις ευλογιες της χριστιανικης εκκλησιας. (Αν το ψαξεις καλυτερα, θα ανακαλυψεις και κατι καρδιναλιους δουλεμπορους!)

Απο την μερα της επιβολης του χριστιανισμου, ολη η ιστορια ειναι γεματη εγκληματα, διωξεις, σφαγες, αιμα και ΕΛΕΩ ΘΕΟΥ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!
Αν ειναι αυτη η αληθεια φιλτατε, αστο, δεν θα παρουμε!!!
Ποια αλλη θρησκεια, ποιο αλλο δογμα εχει εγκληματισει τοσο απεναντι στον ανθρωπο φιλε μου;
Αυτη ειναι η αληθεια και η αγαπη;
Ρωτα τους Ελληνες εθνικους, ρωτα τους ινδιανους της Αμερικης, ρωτα τα μυριαδες θυματα της ιερας εξετασης να σου περιγραψουν την χριστιανικη αγαπη και αληθεια.
Αυτοι την ενοιωσαν πολυ καλα!!!

quote:
Για αυτήν την επανάσταση όμως του Χριστιανισμού που ανήγαγε τον άνθρωπο
Μαλλον απο αλλον πλανητη κατεβηκες...
Ο χριστιανισμος ανηγαγε τον ανθρωπο..!..!..!
Μηπως το ανηγαγε για σενα σημαινει, "εξευτελισε;"
quote:
Λοιπόν και για να το ξεκαθαρίσουμε μιά και καλή, είμαι πάρα πολύ περήφανους για τους αρχαίους ημών προγόνους, για το πνεύμα τους, για την παιδεία τους, για τον πολιτισμό τους, αφάνταστα, αλλά είμαι ακόμα πιό υπερήφανος διότι αυτή την ευρύτητα του πνεύματος τους την βίωναν και δεν την δίδασκαν απλά, και το απέδειξαν αποδεχόμενοι τον Χριστιανισμό.
Ε, δεν μπορει!!! Εδω δουλευομαστε!!!
Οι προγονοι μας αποδεχτηκαν τον χριστιανισμο;;;
Φιλε μου, ξαναγυρνα στο Λυκειο και ξαναδιδαξου βυζαντινη ιστορια, να καταλαβεις πως αποδεχτηκαν...
Μεσα σε κλιμα χριστιανικης αγαπης και ελευθεριας, ειχαν να επιλεξουν τελειως ελευθερα και αβιαστα, να γινουν αν θελουν χριστιανοι η να βασανιστουν και να πεθανουν. Και τα παιδια τους βεβαια δεν θα δικαιουνταν τιποτα απο την περιουσια τους, την οποια επαιρνε η εκκλησια για να συνεχισει το μεγαλο ανθρωπιστικο εργο της κατηχησης...
quote:
Η ειδωλολατρεία και η κουραφεξαλολογία, χάρις σ'αυτά τα ανοιχτά πνεύματα των προγόνων μας έγινε απλά μιά σελίδα στην ιστορία, δίνοντας τη θέση της στον ένα και αληθινό Θεό.

Η ειδωλολατρεια -που εσυ νομιζεις φιλε μου- γεννησε και δημιουργησε πολιτισμο.
Ενω η θρησκεια του αληθινου χριστου-θεου, θανατωσε και κατεστρεψε τον πολιτισμο...

Δεν σε κατακρινω ομως φιλε μου...
Και γω καποτε ετσι ημουν οπως εσυ...
Ξερω τι ειναι να εισαι δογματισμενος...
Οτι και να σου λενε, δεν ακους τιποτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 01:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δουλεία ακόμα σε πολλά μέρη του κόσμου καλά κρατεί. Έχει βέβαια στο μεγαλύτερο μέρος της μετασχματιστεί σε οικονομική εξάρτηση, αλλά και σε άλλα είδη, όπως κοινωνική, πολιτική, μορφωτική, τεχνολογική. Ακούμε βέβαια και κατά καιρούς για δουλεμπορικά για λαθρομετανάστες, για κορίτσια της νύχτας από τις ανατολικές χώρες που αγοράζονται και πουλιούνται. Η δουλεία είναι ακόμα ζωντανή, πού όμως ... έξω απ'τον Χριστό !!!

Μόλις επανήλθε ο . . . Χριστός στην ορθόδοξη Ρωσσία, άρχισαν να αγοράζουν και να πωλούν κορίτσια. Και εκεί και σ όλα τα άλλα χριστιανικά κράτη. Κατά τ' άλλα ο Χριστιανισμός, με την αποδοχή του οποίου οι πρόγονοι μας απόδειξαν την ευρύτητα του πνεύματος τους όπως λες, . . . . . εμ . . . . . πως το είπες εκεί με τη δουλεία;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 09:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις επανήλθε ο . . . Χριστός στην ορθόδοξη Ρωσσία, άρχισαν να αγοράζουν και να πωλούν κορίτσια. Και εκεί και σ όλα τα άλλα χριστιανικά κράτη. Κατά τ' άλλα ο Χριστιανισμός, με την αποδοχή του οποίου οι πρόγονοι μας απόδειξαν την ευρύτητα του πνεύματος τους όπως λες, . . . . . εμ . . . . . πως το είπες εκεί με τη δουλεία;

Ελεύθερε, είναι πάρα πολύ εύκολο να κάνουμε γενικεύσεις, εύκολο γιατί έτσι μπορούμε να βρίσκουμε έρισμα σε ότι πιστεύουμε ως ορθό.

Λές "μόλις επανήλθε ο Χριστός στην Ορθόδοξη Ρωσία", μα έλειψε ποτέ ο Χριστός από την Ορθόδοξη Ρωσία?

Δεν είναι ο Χριστός κατά την Ορθόδοξη πίστη "πανταχού παρόν";

Από ποιούς εμποδίζονταν ο Χριστός δηλαδή μέχρι το 1989, από τα Σοβιέτ ή από την κομσομόλ;

Λές "Ορθόδοξη Ρωσία", άλλη μιά γενίκευση στην οποία αρέσκεται κατά κόρον και η "κατα κόσμον εκκλησία".

Είναι δυνατόν ένα κράτος να είναι Ορθόδοξο; Να είναι Χριστιανικό;

Ο Χριστιανισμός είναι απλά η πορεία του ανθρώπου στη θέωση, τί σχέση έχει με κράτη; Είναι "προσωπικός δρόμος".

Είναι θεανθρωποκεντρικός διότι απευθύνεται αποκλειστικά σε ανθρώπους με κέντρο τον Χριστό.

Μπορεί ένα κράτος να είναι Χριστιανικό; Δηλαδή τί, το κράτος πορεύεται προς τον Χριστό; Αυτό άσε να το ισχυρίζεται ο Χριστόδουλος. Πάντως ουδεμία σχέση έχει η θέση αυτή με τον Χριστιανισμό.

Το έργο του Χριστιανισμού και ο σκοπός του είναι σωτηριολογικός, να σώσει τον άνθρωπο "προσωπικά", να μας ανάγει σε "Θεό κατά χάρη". Όχι να κάνει ταμείο κάθε βράδυ και να λέει πόσα εκατομμύρια Χριστιανοί υπάρχουν στον κόσμο; xx, άρα καλά τα πήγαμε σήμερα. Αυτό είναι εντελώς ξένο με τον Χριστό. Το ότι παρεισέφρυσαν στοιχεία και χρησιμοποίησαν και χρησιμοποιούν το Χριστό για διαφόρους λόγους, είτε πολιτικούς είτε εξουσίας είτε οικονομικούς είτε οτιδήποτε άλλο δεν ευθύνεται γι'αυτό ο Χριστιανισμός. Ίσως μέρος της ευθύνης έχει το ιερατείο που δεν στάθηκε αντάξιο των πιστεύω του, μάλλον έχει, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα.

Ας επανέλθω όμως στο θέμα που έβαλες. Πρόσεξε πού είναι το λάθος στο συλλογισμό σου.

Στη Ρωσία η κρατούσα θρησκεία είναι η Ορθοδοξία επομένως όλοι οι Ρώσοι είναι Ορθόδοξοι.

Στη Ρωσία ακμάζει η πορνεία και η εμπορία κοριτσιών.

Άρα Ρώσοι Ορθόδοξοι εμπορεύονται κορίτσια.

Είναι τόσο προφανή τα λάθη και οι γενικεύσεις στο συλλογισμό, που εάν χρειαζόταν να εξηγήσω το προφανές, θα υποτιμούσα πνευματικά και εσένα, και τους συντρόφους που θα διαβάσουν αυτό το κείμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 09:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη, γράφεις :
"Απο την αλλη, μη φανταζεσαι οτι ο Πασχαλης εξιδανικευει τα στραβα της αρχαιας Ελλαδας.
Οποτε θες, ειμαι εδω να σχολιασουμε και να αναλυσουμε ολα τα στραβα της αρχαιοτητας, πραγμα αλλωστε που το εχω ηδη κανει, αν παρακολουθεις τα γραφομενα μου."

Δεν φαντάζομαι τίποτα διαφορετικό από αυτά που γράφονται στα μηνύματά σου και στα μηνύματα των υπολοίπων. Το να αναζητήσω παλιότερα μηνύματά σου ώστε να μορφώσω πληρέστερη γνώμη για σένα μου είναι και πολύ δύσκολο, καθ'όσον τα μηνύματά σου είναι πάνω από τρακόσα τόσα, αλλά και το search μου είναι λίγο άβολο και δεν το χρησιμοποιώ. Αρκούμαι λοιπόν σ'αυτά που γράφεις.

Μηπως αυτο που κανεις εσυ -το να εξωραϊζεις ολα τα εγκληματα του χριστιανισμου- το βλεπεις στους αλλους;

Αυτό πραγματικά με ενδιαφέρει!!

Ναί έ; Με είδες να εξωραίζω τα εγκλήματα του Χριστιανισμού έτσι;

Είσαι σίγουρος για τις προθέσεις μου;

Διότι εγώ έχω την εντύπωση ότι από άλλους λόγους βρίσκομαι στο forum και μάλιστα να στους παραθέσω και αν θέλεις τους δέχεσαι και άν θέλεις όχι.
1. Αναγκάζομαι να είμαι πολλές ώρες στο σπίτι και δεν έχω τί να κάνω και μπαίνω στο net.
2. Τα θέματα του esoterica με ενδιαφέρουν και με απασχολούν.
3. Το να διαβάζω διαφορετικές απόψεις σε θέματα που με απασχολούν με βοηθάν στο να σκέφτομαι με διαφορετική δυναμική.

Λοιπόν Πασχάλη, νομίζω ότι μάλλον έκανες λάθος εδώ, δεν θέλω ούτε να προπαγανδίσω υπέρ του Χριστιανισμού ούτε να πλαστογραφήσω ούτε να συγκαλύψω τίποτα ούτε να κάνω προσηλυτισμό. Άλλωστε δεν επιθυμώ να κάνω άλλους ανθρώπους σαν τα μούτρα μου που κατά καιρούς ούτε καν τα αντέχω.

Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα στη ζωή μου και το βιώνω είναι ότι άλλο πράγμα ο Χριστός και άλλο αυτό "το κατάντημα" που βλέπουμε σήμερα τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Ο πόνος μου φίλε μου είναι ότι δεν ακούγεται ό "πραγματικός λόγος του Χριστού".

Ο πόνος μου είναι ότι πολλοί λίγοι άνθρωποι πλέον προσπαθούν να ζήσουν σύμφωνα με τον τρόπο που μας δίδαξε "Αυτός".

Και είναι διπλός ο πόνος, διότι από τη μιά πολεμάται ο Χριστός από αυτούς που δεν επιθυμούν να τον ακολουθήσουν, και από την άλλη πολεμάται από αυτούς που δηλώνουν ότι τον ακολουθούν.

Σε αυτόν τον πόλεμο, ο ένας εχθρός του Χριστού δίνει έρεισμα στον άλλον, αλλά ο στόχος είναι ένας, η απόκρυψη της μόνης αλήθειας που είναι ο Χριστός.

Αυτό είναι το σημείο που με πονά και με τρελλαίνει. Γι'αυτό και κατά καιρούς και μόνο επιλεκτικά, τουλάχιστον εγώ, γράφω κάποια μηνύματα.

Περί των άλλων θεμάτων που αναφέρεσαι όπως "ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ vs ΠΑΥΛΟΣ" επειδή κάνεις αναφορά και στο Schwabe, θα σου πώ ότι αντάλλαξα μερικά μηνύματα στο "Τί εστί Θεάνθρωπος;" επειδή όμως δεν είδα έδαφος για γόνιμο διάλογο, παρά μόνο φτηνά copy paste, επιλεκτικές και αυθαίρετες ερμηνείες, αερολογίες, έλλειψη επιστημονικής προσέγγισης, αποφατικότητα, έλλειψη διαλεκτικής, επιλεγμένες παρακάμψεις και παραλήψεις, αλλαγή του θέματος στη συζήτηση και απλή συνθηματολογία, είδα ότι δεν πρόκειται περί γόνιμης συζήτησης αλλά περί απλής ανάλωσης οπότε είπα να μην πάρω.

Όσο για τα συμπεράσματά σου ... πάντα δικά σου είναι ... μπορώ να ζήσω και έτσι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy