ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ζούμε στην αποκάλυψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 01:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ονειρό μου εμένα θα ήταν η Ελλάδα να αφήσει τον αδελφό του Χριστού να κτίσει με τα λεφτά που πήρε από τους οπαδούς του,
την πρεσβεία

Καλύτερα να τα αφήσει στην τράπεζα τα λεφτά να τοκίσουν ο Ραέλ. Ερχονται και δύσκολες μέρες...

Μου κάνει εντύπωση πάντως, είχα την εντύπωση πως ο Ραελιανισμός δεν παίρνει χρήματα. Εδώ γράφεις όμως ότι ο Ραέλ πήρε από τους οπαδούς του. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις λίγο σχετικά; Για να γίνεις μέλος πρέπει να πληρώσεις; Αν θες πες μου πόσα. Επίσης, αν θέλει κανείς να κάνει μία δωρεά (π.χ. να του περισσεύουν και να μην ξέρει τι να τα κάνει), μπορεί να τα δώσει στον Ραέλ; Κι αν ναι, με ποιο σκοπό; Δηλαδή τα χρήματα αυτά, που διατείθενται;


Τέλος, σε είχα ρωτήσει στην προηγούμενη σελίδα του θέματος, για τον παράδεισο, και μου είπες ότι αναφέρεσαι και στον Παράδεισο των πρωτόπλαστων, αλλά και σε αυτόν που θα πάμε.
Πως όμως θα πάμε, αφού δεν έχουμε ψυχή; Θα κλωνοποιηθούμε; Κι αν ναι, τόσα δυσεκατομμύρια άνθρωποι που ζήσανε στο παρελθόν, χωρίς να έχουν την ευκαιρία να κλωνοποιηθούν από την clonade, έχουν απλά χαθεί;

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecoRaelian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 01:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecoRaelian  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος grecoRaelian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>"Για να γίνεις μέλος πρέπει να πληρώσεις; Αν θες πες μου πόσα. >Επίσης, αν θέλει κανείς να κάνει μία δωρεά (π.χ. να του περισσεύουν >και να μην ξέρει τι να τα κάνει), μπορεί να τα δώσει στον Ραέλ; Κι .αν ναι, με ποιο σκοπό; Δηλαδή τα χρήματα αυτά, που διατείθενται;"

Οχι εγώ δεν έχω πληρώσει τίποτα μέχρι τώρα.
Μόνο κάτι βιβλία και το εισητήριο του αεροπλάνου.
Δεν έχω χρήματα να δώσω τώρα,όταν θα έχω,θα του δώσω.
Τα χρήματα είναι για να κτιστεί η πρεσβεία των δημιουργών μας.
Και να διαδοθεί η αλήθεια.


>Τέλος, σε είχα ρωτήσει στην προηγούμενη σελίδα του θέματος, για τον >παράδεισο, και μου είπες ότι αναφέρεσαι και στον Παράδεισο των >πρωτόπλαστων, αλλά και σε αυτόν που θα πάμε.
>Πως όμως θα πάμε, αφού δεν έχουμε ψυχή; Θα κλωνοποιηθούμε; Κι αν >ναι, τόσα δυσεκατομμύρια άνθρωποι που ζήσανε στο παρελθόν, χωρίς να >έχουν την ευκαιρία να κλωνοποιηθούν από την clonade, έχουν >απλά .χαθεί;

Όπως οι αμερικανοί για παράδειγμα έχουν δορυφόρους και μπορούν να δουν τι κάνεις τώρα από πολύ μακριά,έτσι και οι πιο αναπτυγμένοι τεχνολογικά από μας(25.000 χρόνια)έχουν δορυφόρους που παρακολουθούν πλανήτες...Ενας Η/Υ παρακολουθεί όλους τους ανθρώπους και ο υπολογιστής, που ελέγχεται βέβαια από τους ελοχείμ, λέει ποιος
άνθρωπος ήταν καλός στη ζωή του ανεξάρτητα τι θρησκεία είχε
Δεν τους ενδιαφέρει η θρησκεία τόσο πολύ ,όσο το να αγαπάς και να είσαι καλός.
Περίμενα να με ρωτήσεις...
Αφού εκείνοι είναι 25.000 χρόνια πιο αναπτυγμένοι από εμάς τι ανακαλύψεις έχουν κάνει πέραν της δημιουργίας μας?
Αφού και εμείς κάνουμε κλωνισμό σε ανθρώπους,τόσο βλάκες είναι?
δεν είναι η κλοναιντ που θα μας κλωνοποιήσει,είναι οι δημιουργοί
εμείς τώρα ζούμε την περίοδο της αποκάλυψης επειδή,μπορούμε να κατανοήσουμε το πως δημιουργηθήκαμε,και στο κοντινό μέλλον αν
ξεπεράσουμε τη βία ,θα γίνουμε και εμείς δημιουργοί.Ολα είναι κυκλικά.
Υπάρχει παράδεισος, όπου εκεί ζουν ,ο Χριστός ,ο Μωάμεθ,και όλοι οι
άνθρωποι που κρίθηκαν άξιοι να ξαναδημιουργηθούν.

grecoRaelianΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wodan
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 09:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wodan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<-Είμαι προγραμματιστής Η/Υ και κάνω σάιτς σαν αυτο που βλέπεις τώρα...>

ΑΓΑΠΗΤΕ GrecoRaelian
ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ? ή ΚΆΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΤΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ? (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ).

ΦΙΛΙΚΑ WODAN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wodan
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 09:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wodan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΩΘΕΝ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΒΙΒΛΙΩΝ , ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ , ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΕΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΙΔΡΥΤΗ ΣΑΣ.

WODAN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 10:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερούδια σε ολους.
Τα πραγματα δεν ειναι παντα οπως δειχνουν.
Αν παιξουμε λιγο , ισως να μας δειξουν το πραγματικο προσωπο.
Καθως επινα καφεδακι , επαιξα με το ονοματακι του φιλου μας του
ΡΑΕΛ, και να τι βγηκε:
Ρ Α Ε Λ παιζοντας λιγο με τα γραμματα....
Λ Ε Ρ Α : ανθρωπος αισχρος και κακοηθης.

Μακριααααααααααααααα!!!!!!!!


Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamtrap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 10:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα καλο βιβλίο είναι το
"Η ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Προφητείες,Αιρέσεις,Χιλιαστικά Οράματα"
του Γιουτζίν Γουέμπερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 11:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμαλία,

Δεν ξέρω αν έπεσε στην αντίληψή σου το άλλο θέμα περί Ραέλ (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3030&whichpage=2), αλλά, σχετικά με την ερώτηση που κάνεις :

quote:
Για να γίνεις μέλος πρέπει να πληρώσεις;

να σου πω το εξής : Επισκέφθηκα τη σελίδα που μας πρότεινε κάποια στιγμή ο αγαπητός grecoRaelian (www.rael.org), όπου στην κατηγορία Οργάνωση--Funds λέει :

quote:
For National membership, a guideline of 3% of income after tax is advised per annum with a minimum baseline (see application form). Those who wish to avail themselves of the additional benefit of International membership are asked to contribute a further 7%.

Ελπίζω να λύθηκε η απορία σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 12:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπορία προς grecoRaelian: Λες πως δεν έχουμε ψυχή κ πως είμαστε προμελετημένες δημιουργίες κάποιων εξελιγμένων ανθρώπων που -αν κατάλαβα καλά- "παίζουν στα δάχτυλα" το DNA.

"Στο κόκκαλο που βρίσκεται στο μέτωπο... βρίσκονται όλα τα
γενετικά στοιχεία για να ξαναδημιουργηθεί ένας άνθρωπος,
όπως ακριβώς ήταν,σε ότι ηλικία τον θέλουμε..."

" Η βιο και νανοτεχνολογία μπορεί να φέρει υγεία και τροφή σε όλους, μπορεί να απομακρύνει την ανάγκη για ανθρώπινο μόχθο και επομένως να σπάσει την σκλαβιά μας σε ένα νομισματικό σύστημα και τους άρχοντές του, κανείς δεν θα χρειάζεται να ανήκει στον άλλον ή να χαραμίζει την ζωή του κάνοντας μια δουλειά που δεν του αρέσει. Η έμφαση μπορεί να δοθεί στην πληρότητα και την ευχαρίστηση αντί στο καθήκον και την επιβίωση."

"Έχω ήδη δώσει την κυτταρική μου δομή στους δημιουργούς μας.
Αν καταστραφεί η γη (από τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο),
πράγμα που δεν το πιστεύω,τότε αν έχω αποδείξει στους δημιουργούς
μας ότι αγαπώ τους συνανθρώπους μου και αυτούς,τότε θα ξαναδημιουργηθώ και..."

Ξαναπαραθέτω τα παραπάνω για να γίνει κατανοητή η ερώτησή μου. Aφού δεν έχουμε ψυχή υποθέτω ότι "οι καλύτεροι" θα διαλεχτούν βάση DNA. K γιατί παρακαλώ οι "δημιουργοί" μας δεν φτιάχνουν καινούργια super πλάσματα με τέλειο DNA;; Ποιος ο λόγος να επαναφέρουν στη ζωή κάποιον που δεν θα κάνει άλλη δουλειά πέραν του να δίνεται στην ευχαρίστηση;
K πόσους θα επαναφέρουν δηλαδή; Kαι που θα χωρέσουν όλοι αυτοί; Στο μεταξύ με όλα αυτά τα παιδιά που γεννιούνται τι γίνεται; H μήπως όλα είναι κλωνοποιημένα;

"ΑΣΑΝΤΙ: Επτά άνθρωποι, πλασμένοι από τον Θεό κατέβηκαν από μια αλυσίδα στη Γη. Αφού γέννησαν εκεί ανθρώπους, επέστρεψαν στην Ουράνια πατρίδα τους."
Ποιός είναι ο Θεός grecoRaelian;;

Διάβασα όλο το θέμα από την αρχή. Δεν βρήκα κάποια ικανοποιητική απάντηση. Tώρα, αν κάτι μου ξέφυγε κ έχεις ήδη απαντήσει.... τι να πω; Xάλια DNA έχω...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 12:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Στο κόκκαλο που βρίσκεται στο μέτωπο... βρίσκονται όλα τα
γενετικά στοιχεία για να ξαναδημιουργηθεί ένας άνθρωπος,
όπως ακριβώς ήταν,σε ότι ηλικία τον θέλουμε..."

Αυτό δεν το είχα δει...Εκτίθεστε ανεπανόρθωτα ως οργάνωση αγαπητέ μου grecoRaelian...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecoRaelian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecoRaelian  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος grecoRaelian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όλες τις γελοίες ερωτήσεις σας καθώς και συμπεράσματα
αγοράστε τα βιβλία του Ραέλ ή συνεχίστε να αγαπάτε και είναι αρκετό
...

Για τα εκατομμύρια Χριστιανούς θα έλεγα:


Elohim στα αρχαία Εβραικά δεν σημαίνει ΘΕΟΣ,
είναι πληθυντικός,και σημαίνει: (αυτοί που ήρθαν από τον ουρανό)

Η εβραική εκκλησία σταύρωσε το Χριστό που μιλούσε για αγάπη
επειδή οι νόμοι τους έλεγαν "οφθαλμό αντι οφθαλμού"
και ο Χριστός ήταν αντίθετος των νόμων τους...
Ελεγε ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ

ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ για παράδειγμα!!!!!
Αν σας πω εγώ έτσι δεν θα με πείτε ΤΡΕΛΟ>>>>>>>

Η εκκλησία στέλλει τον κόσμο σε πολέμους για
"ελευθερία" με την ευλογία του ""θεού" ενώ την ίδια
στιγμή κυρήττει: ο Χριστός είπε: "Αγαπάτε τους εχθρούς σας?"

Η εκκλησία ζει στην πολυτέλεια και το χρυσάφι
την στιγμή που εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από την
πείνα ενώ την ίδια στιγμή κυρήττει: ο Χριστός είπε:
"Ο έχων 2 χιτώνες να δώσει τον ένα στους φτωχούς? "

"Οσοι έχουν μάτια ας δουν
Οσοι έχουν αυτιά ας ακούσουν"


Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι,ο Σατανισμός και η εκκλησία του Σατανά
δεν πιστεύουν στο ΣΑΤΑΝΑ,επειδή δεν υπάρχει,όπως δεν υπάρχει
Άγιος Βασίλης.Η εκκλησία του Σατανά πιστεύει στην Θεωρία
της εξέλιξης.

Εγώ πιστεύω στους δημιουργούς μας, που μας δημιούργησαν
κατεικόνα και καθομοίωση.
Πιστεύω στην Παλαιά και καινή Διαθήκη....
Πιστεύω στο Χριστό
Πιστεύω στον αδελφό του Χριστού
Πιστεύω στο παιδί του Χριστού που η εκκλησία μας το κρύβει
ότι ο Χριστός είχε παιδί
Πιστεύω στην καταστροφή της εκκλησίας και της υποκρισίας
Θρησκεία μου η ΕΠΙΣΤΗΜΗ...


Και μια ερώτηση στο συγχισμένο αδελφό μου...

Γιατί η κωλομοναχοί και κωλοαρχιεπίσκοποι
και κωλο"πατέρες" όταν έχουν πρόβλημα υγείας φωνάζουν
το γιατρό και όχι το "θεό" ????

Υποκριτές..Πόλεμοι και καταστροφές έχουν γίνει
λόγω Των Μονοθειστικών Θρησκειών

Ανοίξετε τα μάτια σας ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ


Εσύ ρε βλάκα,πρόβατο των κωλόγερων τραγοπαπάδων...
Το 666 δεν είναι το μπαρ code...
Ετσι λένε τα άμυαλα ζώα και οι ειδωλολάτρες
που πιστεύουν στις ασχημόφατσες των ψεύτικων αγίων...

Α, και κάτι άλλο ...δεν υπάρχει ψυχή

Συγνώμη για τα βαριά μου λόγια αλλά η εκκλησία
είναι η αρρώστεια της ανθρωπότητας!!!!

Εδώ πήγαινε για να καταλάβεις γιατί η εκκλησία είναι
αρρώστια: www.antichrist.com

Εγώ πιστεύω στη δημιουργία και όχι στην εξέλιξη...


grecoRaelian


grecoRaelianΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sbolakis
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΕΣ ΜΑΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΕΣ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΡΑΕΛ ΚΑΙ ΘΑ ΣΩΘΟΥΜΑΙ

ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΡΕΑΛ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΣΙΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΦΕΛΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ .

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ

ΟΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΝ ΣΟΦΙΑ ΕΠΟΙΗΣΕΝ

Μην κρίνεις για να μην κριθείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ εν Ραέλ αδελφέ grecoRaelian

Νομίζω ότι είμασταν αρκετά σαφείς όταν σε προειδοποιήσαμε ότι τα forums του ESOTERICA, δεν είναι το κατάλληλο έδαφος ούτε για δογματισμούς, αλλά κι ούτε για προσβολές κατά της ιδεολογίας και του τρόπου σκέψεως των άλλων. Παρόλα αυτά, βλέπω ότι συνεχίζεις ακάθεκτος!

Δείγμα (μόνο) των όσων λέω το αληθές, παραθέτω αμέσως:

quote:
Για όλες τις γελοίες ερωτήσεις σας καθώς και συμπεράσματα
αγοράστε τα βιβλία του Ραέλ ή συνεχίστε να αγαπάτε και είναι αρκετό


quote:
Και μια ερώτηση στο συγχισμένο αδελφό μου...

Γιατί η κωλομοναχοί και κωλοαρχιεπίσκοποι
και κωλο"πατέρες"
όταν έχουν πρόβλημα υγείας φωνάζουν
το γιατρό και όχι το "θεό" ????


quote:
Εσύ ρε βλάκα,πρόβατο των κωλόγερων τραγοπαπάδων...

Τα λόγια είναι περιττά, και σε πολλές περιπτώσεις, μία συγνώμη δεν αρκεί για να μας απαλλάξει από το...φιλότιμο.

quote:
Συγνώμη για τα βαριά μου λόγια αλλά η εκκλησία
είναι η αρρώστεια της ανθρωπότητας!!!!


αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Αμαλία,

Δεν ξέρω αν έπεσε στην αντίληψή σου το άλλο θέμα περί Ραέλ (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3030&whichpage=2), αλλά, σχετικά με την ερώτηση που κάνεις :

quote:
Για να γίνεις μέλος πρέπει να πληρώσεις;

......................
Ελπίζω να λύθηκε η απορία σου...


Φίλε μου Durdenalie,
φαίνεται πως τα μυαλά μας συμπνέουν! Κι εγώ χθες, όταν είδα τα γραφόμενά σου στο τόπικ που λες, σκέφτηκα να σε παραπέμψω εδώ...

Αλλά...ρητορική ήταν η ερώτησή μου.

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 01:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Αμαλία,

Νομίζω ότι πια δεν μένει καμία αμφιβολία περί των κινήτρων της "οργάνωσης". Χαίρομαι που συμπνέουν οι απόψεις μας...

Όσο για σένα, αγαπητέ grecoRaelian, τι να σου πω; Προτιμώ τις γελοίες ερωτήσεις παρά τη σιγουριά των γελοιοτάτων "απαντήσεων"...

Καλή σου ημέρα...και καλά ξυπνητούρια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 08:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα!!

quote:
μια ερώτηση στο συγχισμένο αδελφό μου...

Γιατί η κωλομοναχοί και κωλοαρχιεπίσκοποι
και κωλο"πατέρες" όταν έχουν πρόβλημα υγείας φωνάζουν
το γιατρό και όχι το "θεό" ????

Εσύ ρε βλάκα,πρόβατο των κωλόγερων τραγοπαπάδων


quote:
Πάω να "συνομιλήσω" με Χριστιανούς Ορθόδοξους,ή "Πατριώτες"
τώρα για να με βρίσουν και να με πουν ψυχοπαθή.

Είμαι εθισμένος στις βρισιές



Κανενα σχολιο.


Φιλικα.....Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 11:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία!!!!!!
Η ιστορία επαναλαμβάνεται.Η αποχώρηση των δύο λευκών πτηνών, μας είχε αφήσει ένα τεράστιο και δυσαναπλήρωτο κενό . Ευτυχώς που βρέθηκε ο φίλος μας ραελιανός να το γεμίσει.
Μια ακατάσχετη μπουρδοπαπαρολογία .εχει πλημμυρίσει τις σελίδες του σάιτ και ο ραελιανός συνεχίζει ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ. Έμπαινε μεγάλε , δώστα όλα και φώτισε εμάς τους αδαείς, τους πτωχούς τω πνεύματι (μα πλούσιους τω οινοπνεύματι ), βοήθησέ μας να δούμε την αλήθεια, να μάθουμε τι γίνεται γύρω μας.
Είπες πως δεν έχεις ψυχή. Εμείς όμως έχουμε και ψυχή και καρδιά και μυαλό. Και μαζί με αυτά έχω και μια εύλογη απορία ραελιανέ:
Πες μου σε ικετεύω τι είναι αυτά τα "εξωγήινα" ναρκωτικά που παίρνεις, να τα πουλήσουμε και να χεστούμε (α πα πα κακές λέξεις) στο τάληρο.
Τελειώνοντας, θα ήθελα να συνοψίσω τη γνώμη μου για τα γραφόμενά σου σε μία και μόνι φράση:
ΓΑΡΓΑΛΑ ΤΑ, ΓΑΡΓΑΛΑ ΤΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ.

Υ.Γ.
Με απέραντη εκτίμηση
ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ.

ΣΑΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ,
ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 12:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για όλες τις γελοίες ερωτήσεις σας καθώς και συμπεράσματα
αγοράστε τα βιβλία του Ραέλ ή συνεχίστε να αγαπάτε και είναι αρκετό
Eυχαριστώ (προσωπικά) γιατί είχα αρκετές γελοίες ερωτήσεις... Eυχαριστώ που δεν απαντήθηκαν -υποθέτω επειδή ήταν γελοίες- κ ευχαριστώ που για πολλοστή φορά μου είπες τι σημαίνει Elohim. Tα βιβλία του Pαέλ θα τα αγοράσω όταν ξαναρχίσω να δουλεύω κ πιάσω κανά φράγκο στα χέρια μου. Tώρα όμως είμαι συγκλονισμένη κ έχω πέσει σε βαθιά κατάθλιψη.
ΔEN YΠAPXEI AΓIOΣ BAΣIΛHΣ;;;;;;;;;


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 12:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα είναι φυσικό αγαπητή γαβρίνα να είσαι συγκλονισμένη και να έχεις πέσει σε κατάθλιψη. Μετά τον χείμαρο των αποκαλύψεων του ραελιανού μας φίλου, μόνο σοκ θα μπορούσε να πάθει κανείς. Όταν πιάσεις κανένα φράγκο στα χέρια σου και αγοράσεις τα βιβλία του Ραέλ, στείλτα και σε μένα γιατί είμαι άνεργος και δεν έχω την χαρά, την ευτυχία να ρουφήξω τις γνώσεις που σίγουρα παρέχονται εκεί.

Υ.Γ.
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΡΑΕΛ
ΚΑΙ ΠΙΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΛ.

ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ,
ΞΑΝΑΕΡΧΟΜΑΣΤΕ.....................

ΣΑΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ,
ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 12:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mα κ βέβαια θα σου τα στείλω αγαπητέ μου!!!
Έχεις κ συ δικαίωμα στη χαρά κ την ευτυχία, (κ επειδή αυτά είναι 2 πράγματα που η ομάδα σου δεν θα σου χαρίσει ποτέ ) θα φροντίσω εγώ να τα λάβεις... φυσικά μέσω της μοναδικής διδασκαλίας του Pαέλ. METANOEITE!!!!!!


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 13:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ grecoRaelian ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Μ....Α ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗ ΣΟΥ Ο ΕΧΩΝ ΑΥΤΙΑ ΑΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΛΕΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ.
ΤΑ ΙΕΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΨΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΗΠΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΑΕΛ. ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΑΠΛΑ Ο ΡΑΕΛ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΧΑΖΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΕΙ. ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΑΤΑΚΙ grecoRaelian ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΗΡΕΜΟΣ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΘΑ ΣΕ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ.

ΑΑΑ. ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΑΦΗΕΡΟΜΕΝΟ ΣΤΟΥ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΣΟΥ ΦΙΛΟΥ.
"ΑΝΤΕ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΨΗΛΑ ΣΤΗΝ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ ΑΝΤΕ ΠΙΝΟΥΝ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΡΩΩΝ ΛΑΚΕΡΔΑ." ΙΣΩΣ Ο ΘΑΝΑΣΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΔΕ.


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"


Edited by - ΣΙΣΙΦΟΣ on 21/01/2004 13:53:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 15:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται φίλοι και φίλες να εκνευρίζεστε άλλο με τον grecoRaelian. Ο λογαριασμός του έχει απενεργοποιηθεί.

Προφανώς δεν άκουσε καν την παράκλησή μας να συμμετέχει και όχι να αφορίζει και δεν σεβάστηκε την ανοχή όλων μας την οποία και καταχράστηκε.

Θέλω απλώς να επισημάνω ότι κατά την γνώμη μου ο Φανατισμός είναι πάντα ο ίδιος, απλά λαμβάνει διαφορετικά πρόσωπα. Συστατικά του στοιχεία είναι(ανάμεσα στα άλλα) η μη αποδοχή της διαφορετικής άποψης, η παντελής έλλειψη διάθεσης για πραγματική Αναζήτηση της Αλήθειας, η ανυπαρξία ανεκτικότητας προς τους άλλους...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 07:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin το μηνυμα σου το εκτιμησα ιδιαιτερα και καλωs επραξεs.
Εδειξεs δικαιοσυνη.

Ευχομαι να εισε καλα οπωs και ολοι σαs.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 12:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ραέλ,Ραέλ,Ραέλ-Ραέλ-Ραέλ
Ο προφήτης που σα σίφουνας σαρώνει
Ραέλ,Ραέλ,Ραέλ-Ραέλ-Ραέλ
Και με δάφνες ο πιστός τον στεφανώνει

Valnta , Λίγα με την ΑΕΛ!!!! Η αποκάλυψη φτάνει και θα είναι σε δύο χρόνια ακριβώς(ανέβασμα στην Α Εθνική).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 23:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΔΟΚΙΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΟΥ .ΠΟΥ Η ΣΥΓΧΥΣΗ ΘΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΛΑΜΨΟΥΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΟΦΩΣ .ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΒΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΩΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΛ-ΛΟΓΑ ΟΝΤΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑΣΤΟΥΡΑ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ………

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 16:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Xaraugh!

-------------------------------

VAIHINGER σου έγραψα και σε άλλο θέμα που έχεις παρεμβάλει το ίδιο ακριβώς μήνυμα!

"Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι οι Ομάδες Συζήτησης του ESOTERICA δεν είναι Πίνακας Αγγελιών και Ανακοινώσεων, είναι αυτό που λέει η φράση: Χώρος Διαλόγου!"

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 00:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου από περιέργεια μπήκα στο (www.rael.org), και μου έκανε εντύπωση ότι το σήμα των Ραελιανών , δεν είναι παρά μία παραλλαγή του εξάκτινου αστεριού του Δαυίδ !!
Δεν σας βάζει σε σκέψεις ? Εμένα πάντως με προβλημάτισε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 18:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, τώρα που το είπες αυτό αρχίζω να υποψιάζομαι πως ο τυπάς μας κοροϊδεύει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 20:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ", λέει το θέμα.

Θα ήταν ένα καλό θέμα αν του προσθέταμε ένα ερωτηματικό στο τέλος και αν δεν είχε εκτραπεί τόσο πολύ.
Δλδ ένα καλό θέμα για συζήτηση θα ήταν το αν πραγματικά οι μέρες που ζούμε αντανακλούν σε χωρία του συγκεκριμμένου κειμένου.
Βέβαια, αυτό προϋποθέτει οτι δέχεται κανείς την αυθεντικότητα του "βιβλίου", ανεξάρτητα αν το θεωρεί ιερό, θεόπνευστο και τα τοιαύτα.
Πέρα απ' αυτό, ακόμη κι αν το εντάξει κανείς στα δεκάδες απλώς "προφητικά" βιβλία, μπορεί να επιχειρήσει μια αντιπαράθεση ανάμεσα στα "σημεία των καιρών" μας και τα περιγραφόμενα στο βιβλίο.
Οχι βέβαια αφελώς και επιφανειακά όπως έχει επιχειρηθεί κατ' επανάληψιν, επιχειρώντας μια ακριβή και κατά λέξιν αποκωδικοποίηση αλλά κατά βάσιν επιδιώκοντας μιαν ερμηνεία ενός κατ' εξοχήν συμβολικού κειμένου, εξετάζοντάς το συνολικά.
Δλδ πιό δόκιμο φαντάζει να αναζητήσει κανείς τον στόχο και το κίνητρο αν θέλει να κατανοήσει τη φιλοσοφία και τη σκέψη κάποιου.
Εν ολίγοις, αν αποκλείσουμε τη θεωρία οτι ο Ιωάννης έγραψε αρλούμπες χωρίς κάποιο συγκεκριμμένο λόγο, πρέπει να καταλήξουμε στο οτι το κείμενό του έχει ( ή είχε ) κάποιον στόχο, έχει κάποιο νόημα, προσπαθεί να μεταδώσει ένα μήνυμα.
Και φυσικά, εγώ τουλάχιστον, απορρίπτω την ιδέα το μήνυμά του να είναι τόσο απλό ( ή απλοϊκό ) όσο παρουσιάζεται κατά καιρούς.
Οτι δλδ απλώς προβλέπει και προειδοποιεί οτι οι "καλοί" θα σωθούν και οι "κακοί" και άπιστοι θα πάνε στον αγύριστο.
Αν δεχτούμε λοιπόν την ύπαρξη μηνύματος, πρώτος στόχος φαντάζει η αναζήτησή του.
Αυτό μοιάζει μάλλον ουτοπία αφού ένα συμβολικό κείμενο δέχεται τόσες ερμηνείες όσοι και οι ερμηνευτές του.
Μάλλον δεν είναι τυχαίο το οτι οι μεγάλοι Πατέρες της Χριστιανικής θρησκείας ουδέποτε επιχείρησαν να καταπιαστούν με το κείμενο.
Είτε γιατί το θεώρησαν ανάξιο λόγου είτε γιατί ( και μου μοιάζει πιο πιστευτό ) θεώρησαν την ερμηνεία του αδύνατη ή τουλάχιστον επικίνδυνη.
Λέγοντας επικίνδυνη εννοώ απλά οτι σε μια τέτοια προσπάθεια ελλοχεύει ο κίνδυνος να γίνει κανείς καταγέλαστος.
Φαντάζομαι ομηρικές "μάχες" ανάμεσα στον Ωριγένη και τους άλλους για παράδειγμα και το πιθανώτερο είναι να είχαμε άλλες τόσες "αιρέσεις", όσοι και οι ερμηνευτές της αποκάλυψης.
Πού κολλάνε όλα αυτά με το αρχικό θέμα, θα πει κάποιος.
Βλέποντας τον τίτλο λοιπόν του θέματος και επηρρεασμένος από σκέψεις και συζητήσεις τον τελευταίο καιρό, σκέφτηκα οτι μάλλον ζούμε στην εποχή της κάλυψης παρά της αποκάλυψης.
Εννοώ οτι όλος αυτός ο καταιγισμός των πληροφοριών ( που λανθασμένα φαντάζει σαν εξάπλωση της γνώσης ), η ταχύτητα εναλλαγής των γεγονότων, που έχει σαν αποτέλεσμα την επι-κάλυψη του χθεσινού απο το σημερινό πριν προφτάσει κανείς να το αναλύσει και να το βιώσει, η κατακρήμνιση άλλοτε κραταιών ιδεολογιών, ο κατακερματισμός θρησκειών σε εκατοντάδες "αιρέσεις", έχουν σαν αποτέλεσμα - ίσως όχι άμεσα ορατό - το να απομακρύνεται κανείς εκών-άκων απο την αναζήτηση της αλήθειας ( όποια κι αν είναι αυτή ).
Για να μην πλατειάζω, αναρρωτιέμαι αν αυτή η πολυδιάσπαση σε όλους τους τομείς της ζωής είναι σκόπιμη.
Πιο ξεκάθαρα, αν δει κανείς τις συνέπειες ( κανείς δεν προλαβαίνει να εντρυφήσει σε οτιδήποτε και απλά επιφανειακά συλλέγει πληροφορίες χωρίς τη δυνατότητα επεξεργασίας και ανάλυσης ), οδηγείται στο συμπέρασμα ( έστω, υποψία ) οτι λειτουργεί σαν μιας μορφής πέπλο, μια κρούστα που τον εμποδίζει να μπει και να δει βαθύτερα.
Κι αν όντως είναι έτσι, γεννάται το ερώτημα "ποιός και γιατί επιβάλλει αυτό το πέπλο", εκτός βέβαια αν όλα αυτά είναι απόρροια της εξελικτικής πορείας του ανθρώπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 21:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ.Παντως θα μπορουσες να ξαναμπεις με αλλο ε-μαιλ και με αλλο ονομα.

Δυστυχως δεν προλαβα να σου κανω
ορισμενες ερωτησεις.Τελοσπαντων σου στελνω αυτο το μηνυμα με ερωτησεις και περιμενω ορισμενες απαντησεις με βαση τα πιστευω σας:

1)Υπηρξε η Ατλαντιδα και πως χαθηκε;

2)Eγινε ο κατακλυσμος του Νωε;

4)Τι εννουν οι Ινδουιστες οταν μιλανε για Σιβα,Βισνου;Εσυ πιστευεις οτι εννουν Ελλοχειμ;



5)Με βαση το Ραελιανισμο που οφειλεται η δυστυχια σημερα,οι αρρωστιες;Γιατι γινονται σεισμοι,
φυσικες καταστροφες,γιατι γεννιουνται παιδια αρρωστα;Που οφειλονται οι αντιθεσεις
μεταξυ ανθρωπων;Γιατι καποιοι υποφερουν και καποιοι αλλοι οχι;

7)Ti γινεται μετα τον θανατο;Υπαρχει ανασταση;

8)Τι εχεις να πεις για την μεθοδο επικλησης πνευματων;Ειναι πνευματα νεκρων ή ελλοχιμ αυτα
που καλουνε με τετοιες μεθοδους ή σχετιζεται με κατι αλλο;


9)Οπως ξερεις η Αποκαλυψη του Ιωαννη αναφερει για μεγαλο σεισμο που θα συμβει
πριν τον Χρυσο Αιωνα αν δεν κανω λαθος;Τι εχεις να πεις για αυτο;EπIσης μηπως
ξερεις τι εννοει οταν αναφερεται στην λεξη Αρμαγεδων;


10)Πως εξηγεις τα θαυματα οπως προφητεια,το σπασιμο κελιων που ηταν φυλακισμενοι
2 μαθητες του Χριστου,θεραπειες απο αρρωστιες μετα απο προσευχη,την αυταναφλεξη;

11)Τι υπηρχε πριν το Μπινγκ Μπανγκ(μεγαλη εκρηξη);


12)Πως εξαφανιστηκαν οι δεινοσαυροι;

13)Θα κατασταφει η Γη μας ή τμημα της απο καποιο μετεωριτη στο Μελλον;


14)Υπηρξε ο κηπος της Εδεμ και που ηταν;

15)Υπαρχει φιλε μου καποιο βιβλιοπωλειο στην Αθηνα με βιβλια για Ραελιανισμο;"

Επειδή καθημερινά λαμβάνω μηνύματα σαν το πιο πάνω,
θεωρώ ότι ήταν καθήκον μου να ξαναμπώ στα φόρουμ σας
παρόλο του ότι δεν είμαι ευπρόσδεκτος...

Είχα γίνει "επιθετικός" λόγω του ότι οι "ερωτήσεις" πολλών
αναφέρονταν στο ποιος είμαι εγώ,και τι θέλω και πόσο αφελής είμαι...

Σέβομαι και αγαπώ όλα τα αδέλφια μου αλλά η ανοησία έχει και κάποια όρια..

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΓΕΛΙΑΦΟΡΟΣ(ΑΓΓΕΛΟΣ) ΠΟΥ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΞΥ(δεσοξυριβοζονουκλεινικό)
και ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΨΥΧΗ.
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ
ΣΚΟΡΠΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ.

ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ(ΑΓΑΠΗ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ,ΟΡΑΣΗ,ΑΚΟΗ,ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ "ΠΕΘΑΝΕΙ" ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ,ΜΝΗΜΗ,ΕΥΦΥΙΑ... )
ΕΙΝΑΙ ΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑΣ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΨΥΧΗ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΙΑΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ
Αινσταιν: "Παρε τα μερη ενός ρολογιού και βαλε τα σε ένα κουτί
μόνα τους ποτέ δεν θα κάνουν ένα ρολόι"

Φανταστείτε ο άνθρωπος,που είναι πιο περίπλοκη κατασκευή από ένα ρολόι...

Εξάλλου όλοι οι μύθοι όλων των λαών μιλάνε για τους
εξωγήινους δημιουργούς μας.

Το ίδιο και η βίβλος.


>1)Υπηρξε η Ατλαντιδα και πως χαθηκε;

Ναι υπήρξε ,ήταν τα εργαστήρια των δημιουργών μας.
Χάθηκε αφού πολλοί από τους δημιουργούς μας ήταν εναντίον
της δημιουργίας μας,μας θεωρούσαν βίαιους και μετά των "πύργο της Βαβέλ" "για να φτάσουν το θεό" (=διαστημόπλοιο), οι εβραίοι
σκορπίστηκαν σε όλα τα έθνη...


>2)Eγινε ο κατακλυσμος του Νωε;

Φυσικά,υπάρχουν και επιστημονικές αποδείξεις...
Η κιβωτός του Νώε ήταν ένα διαστημόπλοιο.Οι δημιουργοί που αγαπούσαν το δημιούργημα(=εμάς πιο πολύ) έβαλαν το Νώε μαζί με
κύτταρα άλλων ανθρώπων,ζώων και τον έσωσαν από τις πυρηνικές βόμβες
που έριξαν οι δημιουργοί μας για να μας καταστρέψουν αφού είχε ψηφιστεί η καταστροφή μας,για πολλούς λόγους ,τους οποίους
θα καταλάβουμε όταν φτάσουμε και εμείς στο επίπεδο των δημιουργών
("Ο άνθρωπος ήθελε να φτάσει το θεό") και δημιουργούμε και εμείς
"κατεικονα και καθομοίωση" ανθρώπους...Βιβλία Ραέλ...

4)Τι εννουν οι Ινδουιστες οταν μιλανε για Σιβα,Βισνου;Εσυ πιστευεις οτι εννουν Ελλοχειμ;

Φυσικά τι άλλο να εννοούν...
Οι δημιουργοί μας έχουν 7 χώρες στον πλανήτη τους...
Κάθε χώρα είχε το εργαστήριό της στη γη και βρισκόταν σε συναγωνισμό
ποια θα κατασκευάσει τα καλύτερα όντα......
(θεοί του Ολύμπου,Σίβα,Βισνού...)



>5)Με βαση το Ραελιανισμο που οφειλεται η δυστυχια σημερα,οι >αρρωστιες;Γιατι γινονται σεισμοι,
>φυσικες καταστροφες,γιατι γεννιουνται παιδια αρρωστα;Που οφειλονται >οι αντιθεσεις
>μεταξυ ανθρωπων;Γιατι καποιοι υποφερουν και καποιοι αλλοι οχι;

Αυτό οφείλεται στο ότι η ανθρωπότητα είναι πρωτόγονη
Ο Ραέλ περιγράφει και πολίτευμα και πώς όλα αυτά θα ξεπεραστούν...
"Να έρθει η βασιλεία(=επιστημονικός παράδεισος) του θεού(=ελοηχείμ=πληθυντικός) στη γη"

7)Ti γινεται μετα τον θανατο;Υπαρχει ανασταση;

Ο θάνατος είναι το ίδιο πράγμα με την καταστροφή ενός Η/Υ.
Με τη διαφορά ότι από ένα κύτταρο ένας άνθρωπος μπορεί να δημιουργηθεί ενώ ένα ρομπότ όχι, επειδή είναι δημιουργημένο βάση
2 bit (0,1).


8)Τι εχεις να πεις για την μεθοδο επικλησης πνευματων;Ειναι πνευματα νεκρων ή ελλοχιμ αυτα
που καλουνε με τετοιες μεθοδους ή σχετιζεται με κατι αλλο;

Είναι μόνο μορφές ενέργειας και τρόποι χειρισμού τους...
Δεν υπάρχει μαύρη μαγεία...
Αυτά είναι πρωτόγονα πιστεύω...
Επίσης μερικοί άνθρωποι στον παράδεισο επικοινωνούν τηλεπαθητικά
με μερικούς ανθρώπους στη γη...

>9)Οπως ξερεις η Αποκαλυψη του Ιωαννη αναφερει για μεγαλο σεισμο που >θα συμβει
>πριν τον Χρυσο Αιωνα αν δεν κανω λαθος;Τι εχεις να πεις αυτο;EπIσης >μηπως
>ξερεις τι εννοει οταν αναφερεται στην λεξη Αρμαγεδων;

Ο σεισμός είναι η ίδια η ατομική έκρηξη...
Ο Ιωάννης εξηγεί με τα μάτια ενός πρωτόγονου τι είδε σε
μια "τηλεόραση" των δημιουργών
Πριν από τη "χρυσή εποχή" = επιστημονικός παράδεισος...
οι δημιουργοί έδειξαν τι καταστροφές μια πυρηνική έκρηξη=θηρίο
θα προκαλούσε...(σεισμούς,...(Διάβασε το LETS WELCOME OUR FATHERS FROM SPACE))

>10)Πως εξηγεις τα θαυματα οπως προφητεια,το σπασιμο κελιων που ηταν >φυλακισμενοι
Διάβασε το LETS WELCOME OUR FATHERS FROM SPACE
επειδή εκεί είναι γραμμένα τα λόγια του Γιαχβέ του πατέρα του Χριστού
και πατέρα του Ραέλ...

>2 μαθητες του Χριστου,θεραπειες απο αρρωστιες μετα απο προσευχη,την >αυταναφλεξη;

11)Τι υπηρχε πριν το Μπινγκ Μπανγκ(μεγαλη εκρηξη);

Μπινγκ Μπανγκ δεν έγινε ποτέ...αυτό είναι λάθος
των επιστημόνων μας...
Παλιά πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη...
Ο άνθρωπος θέλει να περιορίσει το σύμπαν μέχρι εκεί που μπορεί να "δει" ή να μετρήσει..
Το σύμπαν είναι άπειρο δεν είχε αρχή ούτε θα έχει τέλος...
Δεν είναι όπως εμάς...


12)Πως εξαφανιστηκαν οι δεινοσαυροι;

Παρακολούθησε το κανάλι:Discovery Channel

13)Θα κατασταφει η Γη μας ή τμημα της απο καποιο μετεωριτη στο Μελλον;

Όχι.


14)Υπηρξε ο κηπος της Εδεμ και που ηταν;

Ήταν όπου είναι σήμερα η Ελλάδα το Ισραήλ και η Τουρκία
Αλλά ήταν ενωμένα τα κομμάτια γης.Επίσης πολλή γη βυθίστηκε στη θάλασσα.
Οι έλληνες είναι ο πιο έξυπνος λαός μετά τους εβραίους...
Οι ελοηχείμ θέλουν η πρεσβεία τους να δημιουργηθεί κοντά στην
Ιερουσαλήμ...Οι πρωτόγονοι εβραίοι αν πουν όχι ξανά
(όπως έκαναν με το Χριστό) τότε θα καταστραφούν για πάντα...

15)Υπαρχει φιλε μου καποιο βιβλιοπωλειο στην Αθηνα με βιβλια για Ραελιανισμο;"

Δεν ξέρω,αλλά πρέπει να υπάρχει...
Γράψε μου τη διεύθυνσή σου και θα σου στείλω τα δικά μου...

Αν θέλετε διαγράψτε με
δικαίωμά σας
αλλά σας προειδοποιώ ότι δεν έχετε να κάνετε μόνο με εμένα...

Όπως κάποιος σοφός είπε κάποτε:

"Οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν ιδέες,αλλά με τα χρόνια έρχονται άλλοι
πιο αναπτυγμένοι και τους αντικαθιστούν"

Σας χαιρετώ


...Οι λειτουργίες μου βασίζονται σε ένα οξύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 22:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ.Παντως θα μπορουσες να ξαναμπεις με αλλο ε-μαιλ και με αλλο ονομα

..............
αλλά σας προειδοποιώ ότι δεν έχετε να κάνετε μόνο με εμένα...



...αλλα με πολλά διαφορετικά ονόματα και ε-μαιλ ε grecoRaelian;
quote:
Είχα γίνει "επιθετικός" λόγω του ότι οι "ερωτήσεις" πολλών
αναφέρονταν στο ποιος είμαι εγώ,και τι θέλω και πόσο αφελής είμαι
Όοοοοχι φιλε μου, επιθετικός ήσουν απ' την αρχή μέχρι το τέλος, για να λέμε και τα πράγματα ως έχουν. Και το ξέρω καλά γιατι το πρώτο σου μήνυμα απευθυνόταν σε μένα.
quote:
Σέβομαι και αγαπώ όλα τα αδέλφια μου αλλά η ανοησία έχει και κάποια όρια..

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΓΕΛΙΑΦΟΡΟΣ(ΑΓΓΕΛΟΣ) ΠΟΥ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ...


Σ' ενα μημυμά σου λες οτι ο Ραέλ σ' έμαθε ν'αγαπάς και να σέβεσαι τους πρωτόγονους βλάκες(όπως αποκάλεσες τους περισσότερους εδω μέσα).Αυτό δείχνει:
1.Οτι αυτοαναιρείς αυτα που λές
2.Ότι δε σεβεσαι και δεν αγαπάς κανένα απο τη στιγμή που όλους τους βρίζεις
3.Δε τους θεωρείς "αδέρφια σου" απ' τη στιγμή που τους λες πρωτόγονους βλάκες
4.Ότι είσαι προκατειλημένος κι αυτό δεν έχει αλλάξει κάτι που φαίνεται στο τρόπο που συνεχίζεις και γράφεις, ο οποιος είναι απόλυτα ειρωνικός


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος


Edited by - 1900 on 24/01/2004 22:39:04

Edited by - 1900 on 24/01/2004 22:52:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy