ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΧΩΡΙΖ ΜΟΝΤΑΖ 2-ΖΗΤΗΜΑ Α.Τ.Ι.Α οι ΟΛ. ΑΓΩΝΕΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 00:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ (ΤΟ ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ..),ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΩΜΑΤΑ,ΠΤΥΧΙΑ,ΘΕΣΕΙΣ Κ.Λ.Π
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ..ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΟΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ..

ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ..

ΝΑΙ ! ΤΕΛΙΚΑ Ο κ.ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ "ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ" ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΔΙΑΣΤΡΙΚΩΝ ΤΑΞΙΔΙΩΝ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΣΚΟΥΛΗΚΟΤΡΥΠΑΣ !! ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΕΞΟΡΓΙΣΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΕΔΩ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ..
ΔΕΝ ΑΦΗΝΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΔΗΛΑΔΗ..ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 500 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ "ΠΑΛΙ" ΑΠΙΘΑΝΟ,
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ..

Ο "ΓΛΥΚΥΤΑΤΟΣ" ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΡΑΝΤΑΡ (ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ Α.Τ.Ι.Α ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ..)ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΟΣ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΟΡΘΗΣ ΣΚΕΨΗΣ,ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΗΣ ΟΡΘΗΣ ΣΚΕΨΗΣ..ΚΑΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ,ΑΝΑΣΤΑΣΗ Κ.Λ.Π ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΖΟΡΙΣΕ..ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ,ΠΙΛΟΤΟΙ,ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΡΑΝΤΑΡ,ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ-ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!
ΠΑΝΤΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ-ΣΩΤΗΡ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ,
Α,ΡΕ ΤΙ ΘΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΕΙ ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΕΚΑΝΕ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ Η ΑΧΑΛΙΝΩΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΣΧΑΛΙΑ ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΣΤΑ UFO.

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΔΑΝΕΖΗΣ ΠΕΡΙ ΘΟΥΛΗΣ,ΑΡΕΙΑΣ ΦΥΛΗΣ,ΑΡΧ.ΕΛΛΑΔΑ,ΝΑΖΙΣΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ...

OI "ΟΥΦΟΛΟΓΟΙ" ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΧΑΜΗΛΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ..
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ..ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ..ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ...ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΓΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ-ΘΕΛΗΣΗΣ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΜΕ.

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΙΚΗ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 00:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΙΚΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ "ΕΙΔΙΚΑ" ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΔΙΩΡΟ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΑΙΔΕΙΑ!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΞΗΓΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΥΡΙΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ,ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΒΙΒΛΙΑ,ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ...ΧΡΟΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΛΕΙ ΣΕ ΤΑΞΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ!
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ, ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΒΙΒΛΙΑ, ΕΧΩ ΞΕΝΥΧΤΗΣΕΙ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ... ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΕΤΑΔΟΘΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΜΟΝΑΧΑ ΛΕΠΤΑ;;;
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΑ, ΣΑΝ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ, ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΣΘΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ!
ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ, ΔΙΑΚΟΠΤΟΝΤΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΟΙ ΗΘΕΛΑΝ, ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ.
ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕ ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ ΓΕΛΙΟΙ!!!
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ.
Ο κ.ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΤΟΜΩΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ "ΞΕΡΟΛΕΣ", ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΟΚΙΜΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ΓΙΆΥΤΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΕ ΣΕ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΠΟΛΥ ΡΗΧΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΙΧΩΣ ΝΟΗΜΑ...
Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΟΦΕΛΗΘΗΚΕ ΗΤΑΝ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ, ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΤΗΛΕΘΕΑΣΗ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 00:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΑΦΗΝΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΔΗΛΑΔΗ..ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 500 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ "ΠΑΛΙ" ΑΠΙΘΑΝΟ,
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ..


Αυτό που με θλίβει,έιναι όταν βλέπω επιστήμονες να σκέφτονται έτσι.
Επιστήμονες που δεν πιστεύουν στην πρόοδο.
Ένιωσα πως δεν άλλαξε τίποτα μέσα τους,στον τρόπο σκέψης τους,εδώ και μια εικοσαετία.
Μπουσουλώντας προχωράνε.
Αυτό που με εξοργίζει ομως,είναι η ειρωνία.
Η ειρωνική αυτή διάθεση με επίθετα όπως ψυχασθενής,διαφορετικός..
Και η μανία τους να περάσουν σώνει και καλά-σε μας τους υπόλοιπους-τους αδαείς,τις απόψεις τους.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crf
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 02:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι νεο μελος και εχω να κανω καποιες παρατηρησεις στις εκπομπες και σε αυτα που εχετε πει.Οντως φαινεται οτι ο χαρδαβελλας ειναι καπως λιγος για τετοιου ειδους εκπομπες(οπως και η αννιτα πανια που εχει κανει παρομοιες εκπομπες).Εγω νομιζω οτι η αληθεια ειναι οτι οπως προειπε καποιος θελουν να κανουν τοις εκπομπες καπως light.Eιναι σαφες οτι δε θελουν να εμβαθυνουν στο θεμα.Μολις ακουστει κατι πιο περιεργο το σταματανε.Και εκει που κολαω ειναι οτι ο χαρδαβελλας φαινεται να ενδιαφερεται πραγματικα να μαθει.τεσπα.


Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι καποιος απο τους παρευρισκομενους πεταξε κατι για ενα βιντεακι που ειχε δει στην κρατικη τηλεοραση με ενα προεδρο των ηπα(ρουσβελτ νομιζω.διορθωστε οποιος ξερει) και μια συναντηση με κατι μικρα ανθρωπακαι και μαλιστα ειπε οτι το βιντεο εδειχνε ανθρωπους να ριχνουν me ενα κανονι στα ανθρωπακια που επεσαν κατω αλλα δεν επαθαν τιποτα και μπηκαν στο σκαφος τους και εφυγαν.

Αν ειναι δυνατον να ακουγεται κατι τετοιο και να μην αντιδραει κανενας.Ιδιαιτερα ο παρουσιαστης.Μονο ο παλμος ειπε οτι εχει αποδειχτει οτι δε μπορει να ηταν εξωγηινοι.Τι εννοουσε εσωγηινοι υποχθονιοι κτλ η φτιαχτο βιντεο???????Εμενα παντως μου εκανε τεραστια εντυπωση αυτο το σημειο.Και αυτος που ελεγε ηταν εκπληκτος.Οποιος το προσεξε αυτο το σημειο και ξερει κατι οτιδηποτε(για το βιντεο για τις αντιδρασεις του κοσμου οταν ειχε παιχτει στην αμερικη οτιδηποτε ) ας το γραψει με ενδιαφεριε παρα πολυ


Αλλωστε αυτη η ιστορια και καποιες δηλωσεις αμερικανων προεδρων περι απειλης απο το διαστημα ισως να εξηγουν γιατι καποιος να θελει να αφηνει υποψιες για υπαρξη εξωγηινων.Εννοω τις προσθηκες πολεμικου εξοπλισμου που ακολουθουν αυτες τις δηλωσεις.Αυτα και περιμενω απαντηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 11:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://stigmes.gr/gr/grpages/articles/aikaterinidi.html
http://stigmes.gr/gr/grpages/articles/ufo.html
ΣΤΙΓΜΕΣ, το Κρητικό περιοδικό"

Η Κρήτη είναι μία από τις ελάχιστες περιοχές της χώρας μας όπου σχεδόν κάθε χρόνο υπάρχει τουλάχιστον μια θέαση UFO

Το περιστατικό του Αλίκαμπου

Οι κάτοικοι του μικρού χωριού που ονομάζεται Αλίκαμπος και βρίσκεται βόρεια στα νομού Χανίων, κοντά στα σύνορα με το νομό Ρεθύμνου, παρατηρούσαν για αρκετές ημέρες ένα UFO στον ουρανό

Τα φώτα του Ρεθύμνου

Το συγκεκριμένο περιστατικό συνέβη το 1980 στο Ρέθυμνο και το παρατήρησαν ουκ ολίγοι κάτοικοι. Φωτεινά αντικείμενα έκαναν την εμφάνισή τους και σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες παρέμεναν στο ίδιο σημείο από τις επτά το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυκτα.

UFO στο Βαρύπετρο

Γυρίζουμε πολύ πίσω το χρόνο, στις 5 Μαΐου του 1975 στο χωριό Βαρύπετρο, λίγα μόλις χιλιόμετρα έξω από την πόλη των Χανίων. Όλως τυχαίως -προφανώς για διακοπές- κάποιοι από την ομάδα HUFORC βρέθηκαν στο χωριό. Η φωτογραφία - όπως μπορείτε να δείτε- έγινε με κύριο στόχο τα αξιοθέατα του χωριού


http://stigmes.gr/gr/grpages/articles/minoa.html
γνωριζοντας,πως το αρθρο που παραθετω ειναι μακρια απο την θεματολογια μας,θελω ομως να δειξω,ποσο επισης μακρια απο την εποχη τους "εβλεπαν" ,οι ελληνες.

εχω επισης μια μεγαλη απορια....αραγες το ευχαριστω που ειχε ειπωθει καποτε στους αμερικανους,ειχε οντως προορισμο εκεινους ??????? για την αποφυγη του πρωτου πολεμου με τους τουρκους???? ,τον δευτερο πολεμο ,τον σταματησε ενας σεισμος....μια "ενοραση", την προσπαθεια απο τους τουρκους ,για εναν τριτο πολεμο,εναντιων μας....ποιος η τι θα τον σταματησει ?????????
πως θα αποφευχθει????

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 01/03/2004 11:15:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 11:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην πυροβολείτε τον Σιμόπουλο. Η επιστημονική του ιδιότητα του υπαγορεύει να είναι πολύ πιό προσεκτικός από οποιονδήποτε άλλο στις δηλώσεις του, πάνω σε τέτοια θέματα.
Για τα διαστρικά ταξίδια, δεν έχουμε παρά αμφιλεγόμενες θεωρίες. Κανείς δεν ξέρει αν οι σκουλικότρυπες υφίστανται στην πραγματικότητα.
Οπότε το αφήνει ως πιθανότητα που πρέπει να ερευνηθεί.
Οσο για την ύπαρξη των ufo (ως εξωγήινα σκάφη που μας επισκέπτονται) φαίνεται καθαρά ότι δεν την πιστεύει, οπότε γιατί να αφήσει κάποιο ανοιχτό παραθυράκι σε αυτή την πιθανότητα;

Εδώ και η περίπτωση της Αταλάντης, που την θεωρούσαμε ως τώρα πιθανή απόδειξη της επίσκεψης εξωγήινων, φαίνεται να καταρρέει. Αν όντως το
"βύσμα" που εξέτασε ο Σαραγάς ανήκε στο ufo τότε μάλλον δεν πρόκειται για εξωγήϊνο υλικό, όπως είπε και ο ίδιος. Το ότι το εξέτασε μέσα στον χώρο του Δημόκριτου δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία. Ο ίδιος το βροντοφωνάζει ότι η όποια έρευνα κάνει πάνω σε αυτά τα θέματα, είναι καθαρά προσωπική του και όχι του Ιδρύματος.

Πάντως η αναφορά του στα ιερογλυφικά της Αβύδου που υποτίθεται ότι δείχνουν ελικόπτερα και άλλα ιπτάμενα αντικείμενα ήταν ατυχής, εφ όσον έχει αποδειχτεί ότι οι σχετικές φωτογραφίες είναι πλαστές.
Αλήθεια το σχόλιο του για την φωτογραφία των τεραστίων διαστάσεων ufo που βρίσκονται παρκαρισμένα στην έρημο (την σαχάρα εννοεί μάλλον) τα οποία εξαϋλώθηκαν σύμφωνα με τον μάρτυρα, πώς σας φάνηκε;

Ο πατέρας Καρπαθίου είναι και ψυχίατρος. Αυτό που ενοχλεί βέβαια, είναι ότι χρησιμοποιεί δύο μέτρα και δύο σταθμά για τις αναλύσεις του. Οσοι πιστεύουν και βλέπουν τον Χριστό, την Παναγία, τους αγγέλους, τα θαύματα είναι φυσιολογικοί άνθρωποι, ενώ αυτοί που βλέπουν ufo και εξωγήινους (άσχετα με το αν πίστευαν σε αυτά πριν), κάπου πάσχουν ψυχολογικά. Ολοι καταλαβαίνουμε ότι είναι μεροληπτικός οπότε δεν βλέπω τον λόγο, με όλο τον σεβασμό στο πρόσωπό του, γιατί να ασχοληθούμε άλλο με τις προσωπικές του απόψεις.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να εξετάσουμε τις περιπτώσεις κάποιων μαρτύρων που υποτίθεται ότι έχουν υποστεί επαναλαμβανόμενες απαγωγές ή που ισχυρίζονται ότι βρίσκονται σε συνεχή επαφή με τους εξωγήινους και θεωρούν τους εαυτούς τους "διάμεσους". Και αυτό επειδή ο χώρος δύσκολα οριοθετείται και προσελκύει κάθε είδους ανθρώπους και γιατί όχι ΚΑΙ προβληματικές προσωπικότητες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 01/03/2004 12:02:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 13:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria :)))))))))))))))))))))))
Μην πυροβολείτε τον Σιμόπουλο. Η επιστημονική του ιδιότητα του υπαγορεύει να είναι πολύ πιό προσεκτικός από οποιονδήποτε άλλο στις δηλώσεις του, πάνω σε τέτοια θέματα

επετρεψε μου να κανω μια επισυμανση,πως ο κος.Σιμοπουλος με τις δηλωσεις του,εθιξε.δεν ειναι οι δηλωσεις απο μονες τους αρκετες βεβαια,ομωςειναι ο τροπος που τις εξεφρασε.

δεν περιμενα προσωπικα,ουτε και περιμενω απο κανενα ,που εχει μια θεση καιρια,να συγκλινουν η να συμπορευτουν ,οι αποψεις μας.περιμενα και περιμενω να κατακρινουν τα πιστευω,τις αποψεις και τις γνωμες και το αισθημα που περιβαλλει τα παραπανω.ομως οχι με τον τροπο που το εκανε ο εν λογω κυριος.

ειναι κριμα ,χωρις να παρουσιαζει αποδειξεις,παρα μοναχα απο την θεση και την ιδιοτητα ,που εχει,να προσπαθει να λεει αυτα που λεει ,οπως τα λεει.τον αμφισβητω ,λυπαμαι που δεν μπορεσε να με πεισει,απο αυτα που ενδεχωμενος "διαβαζε".

ισως να μην φταιει ο ιδιος,σε αυτο μοναχα θα συμφωνησω,ισως να λεει αυτα που λεει,οπως τα λεει,επειδη πρεπει η ετσι του εχουν πει ,να λεει.

αλλα ποιος ειμαι που θα κρινω εναν καταξιωμενο ,με ενα σωρο διπλωματα και διατριβες επιστημονα ???????

επανερχομαι στα δικα μου ψυχολογικα χαλια και υπαρξιακα προβληματα μοναξιας μου.

κανενας απο τους προσκεκλημενους ,στην εκπομπη δεν ειχε να πει τιποτα απολυτος.πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

οσον αφορα την ολυμπιαδα,ο χρονος θα δειξει,
οσον αφορα τους εξωγηινους,ισως ειμαστε αναμεσα τους,ισως να ειμαστε και οι ιδιοι και να μην το γνωριζουμε,

ειμαι στεναχωρημενος,γιατι για μια ακομη φορα,ολοι μου εδωσαν την αισθηση του ποσο μονος ειμαι,εγκλωβισμενος σε εναν φυλακα ουρανο.

ομως οταν συνελθω,ισως καταφερω να ταξιδεψω,με την δυναμη ξανα της ψυχης,του νου και της μνημοσυνης.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 01/03/2004 13:27:50

Edited by - manos on 01/03/2004 13:28:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 15:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H δευτερη εκπομπη ηταν μια σκετη απογοητευση.Οχι γιατι δεν ειπαν παλι κατι συγκλονιστικο.Αλλα ο τροπος αντιμετωπισης και αυτη η φοβερη αρνηση περι εξωγηινων και για το αν μπορουν να ερθουν απο εκει που ειναι... τι να πω.Δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω οτι τωρα αρχιζει να βγαινει η θεωρια, οτι τα ΑΤΙΑ ειναι γηινα;;; Ωραια ναι και λεμε πως ειναι, αυτο σημαινει πως δεν υπαρχουν-υπηρξαν τεχνολογικα ανεπτυγμενοι εξωγηινοι πολιτισμοι.Εφοσον εμεις μπορουμε να κατασκευασουμε τετοια πραγματα, καποιοι αλλοι δεν μπορουν;;;;;;Μπορει εκεινοι να εδωσαν την τεχνολογια σε εμας.Ενα σωρο μπορει υπαρχουν στην ολη ιστορια,αλλα καποιοι προσπαθουν να περασουν τις αποψεις τους και οτιδηποτε αλλο παυει να υπαρχει.
Οποιαδηποτε αναλυση της εκπομπης δεν νομιζω οτι εχει σημασια.Ειναι θλιβερο επιστημονες με τοσα πτυχια να εχουν τετοιο τροπο σκεψεις.
Δεν περιμενω να τα πουν ολα(εφοσον ξερουν κατι,αν ξερουν κιολας),αλλα κατι πιο σημαντικο απο αυτα που λενε σε καθε εκπομπη θα υπαρχει.
Εβαλα την μητερα μου,η οποια δεν γνωριζει για ολα αυτα που ασχολουμαστε εμεις εδω και στο τελος μου ειπε "Οριστε τι ασχολουμαστε, γηινα κατασκευασματα ειναι τα ΑΤΙΑ και ολα ψευτικα"
Επειδη δεν την ειδα ολοκληρη την εκπομπη σε καποια φαση αυτη η ψυχολογος ειπε πως επιστημονικα δεν εχει αποδειχθει η υπαρξη της ψυχης;;;Οποιος το ακουσε αυτο ας μου απαντησει πως πραγματικα το ειπε γιατι εχω καποιες αποριες.


WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΝΟ_ΜΙΑ_ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.Απλα θα ηθελα να πω μερικα πραγματακια.Πρωτα απο ολα μου ηρθε να κανω εμετο οταν μιλουσε ο Σιμοπουλος.Φανταστειτε πως ο ανθρωπος ειναι σε μια μεγαλη θεση(Πλανηταριο)και ομως πετουσε του κοσμου τις βλακειες για να μην πω κατι χειροτερο.Επισης με ενοχλησε πολυ ο τροπος που τα ελεγε.Ειχε το υφος του-ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΤΑ ΛΕΩ.Φανταστειτε πως σε τετοιες μεγαλες θεσεις βρισκονται ιδια ατομα που μαθαινουν τον ανυποπτο κοσμο την..αληθεια.Μου θιμιζεο εκεινον τον ανθελληνα τον Μπαμπινιωτη που εμαθα απο εγκυρη πηγη πως πηρε 150 εκατομμυρια δρχ απο τους Εβραιους της Θεσσαλονικης για να γραψει το περηβοητο Λεξικο.Επισης ο κυριος Μπαμπινιοτης ειναι μεγαλος υπερμαχος του πολιτισμου των Ινδοευρωπαιων.Ενα φιλαρακι που σπουδαζει Ιστορικο Αρχαιολογικο του εκανε μια ερωτηση.Τον ρωτησε γιατι μαθαινουμε πως ολοι οι πολιτισμοι και ολες οι γλωσσες προερχονατι απο τους ινδοευρωπαιους ενω δεν εχουμε βρει ουτε σκελετο τουσ..ουτε απομειναρια ουτε γραφη!!Και ο Μεγαλος Μπαμπινιωτης μπροστα σε 200 ατομα ειχε απαντησει το καταπληκτικο!''ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΟΣ ΟΤΙ ΔΕ ΝΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΑΚΟΜΗ,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ!!!!!Παρεκκλινα λιγο απλα ηθελα να τονισω τι κακο κανουν στην Ελλαδα τα λαθη ατομα στις λαθος θεσεις.Ασ μην αρχισω να μιλαω και για τον κυριο Ευαγγελο Βενιζελο...Και κατι αλλο σημαντικο.Ειτε πιστευεται ειτε οχι στην υπαρξη της ομαδας Εψιλον δεν εχει σημασια.Σημασια εχει οτι οντως υπαρχει και λογω της φιλιας μου με συγγενικο προσωπο του Γκιολβα,μπορω να σας πω οτ ιο κυριος Φουρακης οσο γραφικος και να φαινεται,ειναι πολυ σημαντικος Ελληνας..Αυτα..

MY LIFESTYLE DETERMINES MY DEATH STYLE!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Afropsaros
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 10:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Afropsaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως υπάρχει κανένα link για το βίντεο με τον εξωγήινο να το δούμε και εμείς;

--------------------

"Freediving is about silence.........
the silence that comes within"


Jack MayolΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 10:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην κολλήσουμε στον Σιμόπουλο, εξ άλλου οι θέσεις του είναι γνωστές από παλιά. Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλοί επιστήμονες που πίστευαν στην ύπαρξη της ζωής σε άλλους πλανήτες πολύ πριν το δεχτεί επισήμως η επιστημονική κοινότητα. Λαμπρό παράδειγμα ο Σαγκάν.

Αλλά βρε Μάνο μου λες "ειναι κριμα ,χωρις να παρουσιαζει αποδειξεις,παρα μοναχα απο την θεση και την ιδιοτητα"

Αποδείξεις πρέπει να του παρουσιάσουμε εμείς ότι υπάρχουν τα ufo και ότι πρόκειται για εξωγήινους που μας επισκέπτονται. Και η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσα χρόνια (ας πάρουμε ως επίσημη αρχή το 1947) δεν έχουμε στα χέρια μας καμιά απόδειξη, παρά μόνο ενδείξεις που μπάζουν νερά από παντού. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Οσο για το ύφος του, που σχολίασαν αρκετοί, και βέβαια δεν μου άρεσει αυτό το υφάκι που έχουν αρκετοί όμως, και στα δύο στρατόπεδα, θεωρώντας ότι "αυτοί κατέχουν την γνώση και όλοι οι υπόλοιποι βρίσκονται σε μαύρα μεσάνυχτα".

Το θέμα είναι αν καταλήγουμε κάπου, ή αν έχουμε μπερδευτεί περισσότερο. Εγώ, όπως αρκετοί φίλοι, μάλλον έχω μπερδευτεί.

Παλιότερα λέγαμε ότι αν δεις στον ουρανό κάποιο μη-συμβατικό σκάφος, η πιθανότερη εξήγηση είναι να πρόκειται για εξωγήινο σκάφος. Σήμερα η πιθανότερη εξήγηση είναι να πρόκειται για γήινο πειραματικό σκάφος.
(δείτε και το θέμα του φίλου TOS για τα ufo-like projects)

Τώρα, στο θέμα των γήινων πειραματικών σκαφών, υπάρχουν δύο περιπτώσεις.
1) Να είναι γήινη εξελιγμένη τεχνολογία
2) Να είναι εξωγήινη τεχνολογία που την μελετούμε και την εφαρμόζουμε

Δεν έχω βγάλει κάποιο συμπέρασμα για το τι από τα δύο μπορεί να ισχύει. Βέβαια είμαι οπαδός της θεωρίας ότι ο άνθρωπος είναι εκ φύσεως εφευρετικός, οπότε δεν χρειάζεται την έξωθεν ή άνωθεν βοήθεια κανενός. Αφήνω όμως και ένα ανοιχτό παραθυράκι, να έχει έρθει όντως σε επαφή με εξωγήινη τεχνολογία (από γεγονότα στυλ roswell ας πούμε) και να έχει προσαρμόσει την έρευνα του προς αυτήν.


Το βασικό ερώτημα που προκύπτει από την εκπομπή τελικά είναι, αν κάποια -έστω- ufo είναι εξωγήινα σκάφη.

Οπως είπαν και μερικοί φίλοι, βασιζόμαστε κυρίως στις αναφορές ufo που υπάρχουν κατά την αρχαιότητα και τους προηγούμενους αιώνες (δηλ. πριν την ανάπτυξη της σημερινής τεχνολογίας).
Βέβαια ακόμα και εδώ, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα ύπαρξης προηγούμενων τεχνολογικά εξελιγμένων γήινων πολιτισμών ή την μυστική γνώση που μπορεί να αναπτύχθηκε στα διάφορα ιερατεία, ακόμα και τα μεμονωμένα πειράματα που μπορεί να έγιναν από διάφορους εφευρέτες, σε διάφορες εποχές (πχ. μεσαίωνα).

Υπάρχει κάποιο περιστατικό (παλιότερο ή και σύγχρονο) στο οποίο να συμφωνήσουμε ότι έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι και πραγματικό και να αφορά κάποιον εξωγήινο επισκέπτη;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 11:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην κολλήσουμε στον Σιμόπουλο, εξ άλλου οι θέσεις του είναι γνωστές από παλιά. Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλοί επιστήμονες που πίστευαν στην ύπαρξη της ζωής σε άλλους πλανήτες πολύ πριν το δεχτεί επισήμως η επιστημονική κοινότητα. Λαμπρό παράδειγμα ο Σαγκάν.

Αλλά βρε Μάνο μου λες "ειναι κριμα ,χωρις να παρουσιαζει αποδειξεις,παρα μοναχα απο την θεση και την ιδιοτητα"

Αποδείξεις πρέπει να του παρουσιάσουμε εμείς ότι υπάρχουν τα ufo και ότι πρόκειται για εξωγήινους που μας επισκέπτονται. Και η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσα χρόνια (ας πάρουμε ως επίσημη αρχή το 1947) δεν έχουμε στα χέρια μας καμιά απόδειξη, παρά μόνο ενδείξεις που μπάζουν νερά από παντού. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Οσο για το ύφος του, που σχολίασαν αρκετοί, και βέβαια δεν μου άρεσει αυτό το υφάκι που έχουν αρκετοί όμως, και στα δύο στρατόπεδα, θεωρώντας ότι "αυτοί κατέχουν την γνώση και όλοι οι υπόλοιποι βρίσκονται σε μαύρα μεσάνυχτα".

Το θέμα είναι αν καταλήγουμε κάπου, ή αν έχουμε μπερδευτεί περισσότερο. Εγώ, όπως αρκετοί φίλοι, μάλλον έχω μπερδευτεί.

Παλιότερα λέγαμε ότι αν δεις στον ουρανό κάποιο μη-συμβατικό σκάφος, η πιθανότερη εξήγηση είναι να πρόκειται για εξωγήινο σκάφος. Σήμερα η πιθανότερη εξήγηση είναι να πρόκειται για γήινο πειραματικό σκάφος.
(δείτε και το θέμα του φίλου TOS για τα ufo-like projects)

Τώρα, στο θέμα των γήινων πειραματικών σκαφών, υπάρχουν δύο περιπτώσεις.
1) Να είναι γήινη εξελιγμένη τεχνολογία
2) Να είναι εξωγήινη τεχνολογία που την μελετούμε και την εφαρμόζουμε

............................
............................


Το βασικό ερώτημα που προκύπτει από την εκπομπή τελικά είναι, αν κάποια -έστω- ufo είναι εξωγήινα σκάφη.

Οπως είπαν και μερικοί φίλοι, βασιζόμαστε κυρίως στις αναφορές ufo που υπάρχουν κατά την αρχαιότητα και τους προηγούμενους αιώνες (δηλ. πριν την ανάπτυξη της σημερινής τεχνολογίας).
Βέβαια ακόμα και εδώ, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα ύπαρξης προηγούμενων τεχνολογικά εξελιγμένων γήινων πολιτισμών ή την μυστική γνώση που μπορεί να αναπτύχθηκε στα διάφορα ιερατεία, ακόμα και τα μεμονωμένα πειράματα που μπορεί να έγιναν από διάφορους εφευρέτες, σε διάφορες εποχές (πχ. μεσαίωνα).

Υπάρχει κάποιο περιστατικό (παλιότερο ή και σύγχρονο) στο οποίο να συμφωνήσουμε ότι έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι και πραγματικό και να αφορά κάποιον εξωγήινο επισκέπτη;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-



Πολύ ενδιαφέρον μύνημα.. Εαν μου επιτρέπεται να πώ και εγώ τη γνώμη μου

1) Ο Κος Σιμόπουλος ειναι ενας απο τους ανθρώπους που τιμούν αυτή την χώρα και τον πολιτισμό της και καλο θα ειναι να ειμαστε περισσότερο προσεκτικοι στους χαρακτηρισμούς μας. Εαν αυτή τη στιγμή η Ελλάδα εχει το καλύτερο (ή ενα από τα 2-3 καλύτερα) ψηφιακά πλανητάρια στον κοσμο οφείλεται κυρίως σε αυτόν. Οσοι το επισκεφθήκαν και ειδαν την πρώτη παράσταση με τιτλο ΚΟΣΜΙΚΗ ΟΔΥΣΣΕΙΑ (η οποια ειναι επισης κατα κυριο λογο δικό του έργο) θα καταλάβαν (εαν ακουσανε προσεκτικά) οτι οι επιστήμονες οπως ο Κ. Σιμόπουλος ή ο Σαγκάν δεν μπορούν να δεκτουν την υπαρξη εξωγ. πολιτισμών χωρίς απτές αποδείξεις. Και κακά τα ψέματα απτές αποδείξεις δεν υπάρχουν. Εαν κανουμε μια προσεκτική αναδρομή στα εκατοντάδες περιστατικά θέασης ΑΤΙΑ, θα δούμε οτι ελάχιστα άπό αυτά (5-10) μπορούν να σταθουν σε περαιτέρω ανάλυση. Ενας επιστήμονας λοιπόν δεν θα διακύβευε την φήμη του με το να δέχεται αναπόδεικτες θεωρίες ΑΣΧΕΤΑ με το τι μπορεί να πιστεύει. Επίσης ειμαι σε θέση να ξέρω οτι το 99% των αστροφυσικών και αστρονόμων πιστεύουν ακράδαντα στην υπαρξη εξωγήινων πολιτισμών αλλά δεχονται οτι υπάρχουν πολλοι περιορισμοί λογω των οποίων τα διαστρικά και διαγαλαξιακά ταξιδια ειναι πολύ πολύ δύσκολα.
Για περισσότερες λεπτομέρειες αξιζει να δείτε τα πολύ καλά βιβλία
"Ευφυής ζωή στο Συμπαν" των Σαγκάν - Σκλόφσκι και
"Στα ιχνη των UFO" του Σ. Αικατερινίδη

2) Υπάρχει κάποιο περιστατικό (παλιότερο ή και σύγχρονο) στο οποίο να συμφωνήσουμε ότι έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι και πραγματικό και να αφορά κάποιον εξωγήινο επισκέπτη;

Νομίζω οτι το περιστατικό του Roswell (1947) αποτελεί την κορωνίδα των θεάσεων ΑΤΙΑ παγκοσμιως και συγκεκτρώνει τις περισσότερες πιθανότητες να ειναι πραγματικό, παρόλες τις αλλεπάλληλες θεωρίες και διαψεύσεις που έρχονται στην φόρα (Οι οποίες πληθαίνουν τώρα που ολοι οι μάρτυρες του συγκεκριμένου γεγονότος ειναι πλέον νεκροι ή τόσο ηλικιωμένοι που οι μαρτυρίες τους στερούνται καθε σοβαρότητας)

Απο κει και περα ολοι ασχολούνται με ολα, αφού το θέμα πουλάει πολύ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 13:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.astro.noa.gr/Staff/iaa_staff.htm

http://www.space.noa.gr/staff/isars_staff.htm


http://www.noa.gr/Acad/Fndgr.html
2. ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Όργανα Διοίκησης
Το Ε.Α.Α. έχει τα εξής όργανα διοίκησης :

Α. Το διοικητικό συμβούλιο (Δ.Σ.)


--------------------------------------------------------------------------------
Σύνθεση του Διοικητικού Συμβουλίου
--------------------------------------------------------------------------------
Πρόεδρος: Δημήτριος Λάλας Διευθυντής Κέντρου
Αντιπρόεδρος: Γεώργιος Σταυρακάκης Διευθυντής Γεωδυναμικού Ινστιτούτου.
Μέλη:
Χρήστος Γούδης
Παναγιώτης Μαθιόπουλος
Μηχάλης Πετράκης
Γεώργιος Δρακάτος
Νίκος Ματσόπουλος
Διευθυντής Ινστιτούτου Αστρονομίας και Αστροφυσικής
Διευθυντής Ινστιτούτου Ιονόσφαιρας και Φυσικής Διαστήματος
Διευθυντής Ινστιτούτου Ερευνών Περιβάλλοντος και Βιώσιμης Ανάπτυξης
Εκπρόσωπος Ερευνητών
Εκπρόσωπος Διοικητικού και Τεχνικού Προσωπικού


Τον διευθυντή του Ε.Α.Α.
Καθηγ. Δημήτριος Λάλας


--------------------------------------------------------------------------------
Σύνθεση του Επιστημονικού Συμβουλίου
--------------------------------------------------------------------------------
Πρόεδρος Ε.Σ.: Βέης Γεώργιος
Μέλη Ε.Σ.: Διαλέτης Δημήτριος
Μαργιολάκος Ηλίας
Μουσιόπουλος Νικόλαος
Σειραδάκης Ιωάννης
Μπαρτζής Ιωάννης
Καρύδης Παναγιώτης


http://www.astro.noa.gr/journal/Greek_news.htm

http://www.geocities.com/pneadgr/Simopoulos.html


υ.γ στην φωτο ειναι αναμεσα στους παρευρισκομενους και ο επιστημονας απο τον δημοκριτο ?????? αν κανω λαθος διορθωστε με

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 02/03/2004 13:34:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 13:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.astrotholos.gr/planetarium.htm

http://users.att.sch.gr/avakalou/science.htm

μηπως πισω και πιο πανω απο τον κο.σιμοπουλο βρισκονται ικανοτατοι ανθρωποι ,που πρωτοστατουν και διευρινουν τον οριζοντα ????

δεν αντιλεγω σε οσα εχετε εως τωρα αναφερει,ομως δεν ξερω κατι δεν μου "χτυπαγε" ομορφα ,στα λεγομενα του κου.σιμοπουλου.

μακαρι να ειναι τοσο "ανοιχτο" μυαλο οσο λετε και υποστηριζετε.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 13:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...οι επιστήμονες οπως ο Κ. Σιμόπουλος ή ο Σαγκάν δεν μπορούν να δεκτουν την υπαρξη εξωγ. πολιτισμών χωρίς απτές αποδείξεις. Και κακά τα ψέματα απτές αποδείξεις δεν υπάρχουν...

...Για περισσότερες λεπτομέρειες αξιζει να δείτε τα πολύ καλά βιβλία
"Ευφυής ζωή στο Συμπαν" των Σαγκάν - Σκλόφσκι...


Ακριβώς. Ειδικά ο Sagan, που θεωρείται η κορυφή στον τομέα της επιστημονικής έρευνας σε θέματα εξωβιολογίας, ασχολήθηκε με τις προϋποθέσεις (βιολογικές, τεχνολογικές κλπ.) για την ύπαρξη εξωγήινων πολιτισμών και από την πλευρά της διατύπωσης υποθέσεων και όχι της διατύπωσης αστήρικτων συμπερασμάτων. Αυτή είναι και η τεράστια προσφορά του στην επιστημονική σκέψη στον εν λόγω τομέα. Και αυτό είναι ευκρινές και στα τρία βιβλία με τον Σκλόφσκι, "Το Σύμπαν", "Ζωή στο Σύμπαν" και "Ευφυής ζωή στο Σύμπαν".

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRySTa
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 19:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRySTa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω παιδιά..εγω ένα πράγμα είδα όλοι τους αν και στο ίδιο "στρατόπεδο" πιστεύουνε διαφορετικά πράγματα...ή αν θέλετε βλέπουν τα πράγματα αλλιως εγω θα συμφωνήσω με μπερδέψανε παααααααρα πολυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 22:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"υ.γ στην φωτο ειναι αναμεσα στους παρευρισκομενους και ο επιστημονας απο τον δημοκριτο ?????? αν κανω λαθος διορθωστε με"

Μάνο μου δεν νομίζω να είναι αυτός. Πάντως τα link που μας έδωσες είναι ενδιαφέροντα! (ιδίως αυτό που μιλάει ο Σιμόπουλος για την πιθανότητα εξωγήινης ζωής και πολιστισμών)

sparverius λες τώρα που βρήκαν ότι ο Αρης έχει νερό να βρουν και ίχνη από τις μορφές ζωής που πιθανολογούσε ο Σαγκάν;

Προμηθέα και εγώ αυτήν θεωρώ την πιό πιθανή εξωγήινη περίπτωση ufo. Αφ ενός επειδή υπήρξαν άμεσες μαρτυρίες, έγινε μεγάλος ντόρος τότε στις εφημερίδες, υπήρξε αρχική ανακοίνωση της αεροπορίας για ufo που μετά το διέψευσε κλπ. Πιθανολογώ ότι το φιλμάκι (που το είδα στην πρώτη του δημόσια προβολή στο συνέδριο της BUFORA στην Αγγλία) ήταν απλώς μία τελευταία προσπάθεια συγκάλυψης του πραγματικού περιστατικού
μιά κίνηση "άντε να τελειώνουμε πιά με αυτό το θέμα". Δεν με έπεισε και νομίζω ότι δεν έπεισε τον περισσότερο κόσμο, για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανομένης και της συζήτησης που ακολούθησε με τις εξηγήσεις που έδωσε ο Ιταλός παραγωγός που το βρήκε και το παρουσίασε.
Δύο χαρακτηριστικά σχόλια:
1)Βλέπουμε την ανατομία ενός εξωγήινου όντος που γίνεται χωρίς να λαμβάνονται βασικά μέτρα ασφαλείας και καταγραφής του γεγονότος.

2)Φαντάζεσαι ένα top secret φιλμ να ξεχνιέται μέσα στην κάμερα του κάμεραμαν, να μην το ζητάει κανείς, να το ξεχνάει και ο ίδιος και να το θυμάται μετά από 50 χρόνια;!!!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 22:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΘΕΩΡΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΜΑ ΑΝΕΛΙΞΗΣ.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΤΑ ΟΣΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΕΚΠΟΜΠΕΣ,ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΔΕΙΞΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΞΩ.ΕΓΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΩ.
ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ,ΟΛΑ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΕ ΕΥΡΥ ΚΟΙΝΟ,ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ ΕΜΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΑΣΗ.

ΑΥΤΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ.

Ο κ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ,ΕΥΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.
ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΣ ΠΩΣ ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΤΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΑΦΟΡΙΣΜΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΕΤΣΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΠΙΔΡΑΣΕΩΝ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΠΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΡΥΒΕΙΣ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΑΛΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΠΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ,ΠΡΟΕΒΗ ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΣΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΘΕ ΤΟΜΕΑ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΞΕΦΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΣΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΙΤΙΕΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ.
Η ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΘΕΛΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΠΑΣ;ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΤΙΜΗΣ.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΜΒΡΥΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΑ ΕΜΒΡΥΙΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ ΣΟΥ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 23:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με το αν μπορει καποιος να ταξιδεψει στο διαστημα λογο των μεγαλων αποστασεων να σας θυμισω ορισμενα αλλα μεγιστα που εχουν πει κατα καιρους διαφοροι ειδικοι


"Η ΔΙΩΡΥΓΑ ΤΟΥ ΣΟΥΕΖ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΝΕΦΙΚΤΟ ΕΡΓΟ"
ΜΠΕΝΤΖΑΜΙΝ ΝΤΙΣΡΑΕΛΙ πρωθυπυργος βρετανιας 1858

"ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΤΡΕΝΩΝ"
ΟΥΙΛΙΑΜ ΧΕΝΡΙ ΠΙΚΕΡΙΝ αστρονομος στο χαρβαντ 1908

"ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΝΑ COMPUTER ΙΣΩΣ ΝΑ ΖΥΓΙΖΕΙ ΜΟΝΟ 1,5 ΤΟΝΟ"
αμερικανικο περιοδικο popular mechanics 1949

"ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΩΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΜΟΔΑ"
ΧΟΡΑΣ ΡΑΚΧΑΜ δικηγορος του φορντ 1903

"ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΑΞΙΑ"
ΦΕΡΝΤΙΝΑΝΤ ΦΟΣ διοικητης του γαλλικου στρατου 1911

"ΤΑ ΥΠΕΡΑΤΛΑΝΤΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ"
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ


ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ .............


ΦΙΛΙΚΑ DIMSOT



ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)
dimsotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 23:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλες και φιλοι μου αναζητητες της αληθειας,ενα ευχαριστω απο μερους μου, ειναι και αντηχει τοσο ισχνο.

σας ευχαριστω ολες και ολους,πιστευω πως η παρουσια σας ηταν και ειναι πολυ παραπανω απο πολυτιμη στον μανο.

επειδης πιστευω πως οτι ειχε να δωσει το παρον τοπικ,το εχει δωσει και με το παραπανω σε καποιους,ζητω την συγκαταθεση σας να το κλεισουμε.

ηδη εχουν ανοιξει δυο παρεμφερη,που μπορουμε να συνεχισουμε ισως εκει.

σας ευχαριστω ,ειναι πολυ λιγο ,δωσαμε πιστευω ενα ηχηρο μηνυμα,πως ειμαστε απτοητοι στην αναζητηση μας.

υ.γ αντμιν σε παρακαλω αν θες κλειδωσε το τοπικ "ιπταμενο αντικειμενο",εαν δεν το εχεις ηδη κανει,σε ευχαριστω

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 02/03/2004 23:48:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 04:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΤΕ ΑΚΟΜΑ..ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΕΚΠΟΜΠΕΣ ,ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ..ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ ΣΑΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΤΙΑ.ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΒΡΙΘΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΝΟΗΜΟΜΟΣ ΖΩΗΣ,ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 800 ΔΙΣ ΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΙΣ Η ΚΑΙ ΤΕΤΡΑΚΙΣ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΟΥΣ(ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΠΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ).ΕΜΕΙΣ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΣΕΤΙ,ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΑΚΕΤΕΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ Κ.ΤΛ.ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΓΟΝΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΕ ΜΟΡΦΗ ΑΝΕΞΙΧΝΙΑΣΤΗ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΟΛΟΓΡΑΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ Η/ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΤΟΥΣ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΜΑΣ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ..ΙΣΩΣ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΚΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ,ΕΥΦΥΗ ΟΛΟΓΡΑΜΑΤΑ,ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ,ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΟΝΙΑ ΒΑΣΙΚΑ(ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΤΗΛΕΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ,ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΝΑ ΠΙΟ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ..).ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΟΝ 21 Ο ΑΙΩΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΕΝΑΡΙΑ,ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΝ 25 0,ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 04:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exontas parakolou8hsei ton Simopoulo se dekades ekpompes me atrologous, xartorixtres kai loipous tsarlatanous, den mporw para na mh 8aymazw thn ypomonh tou kai to h8os toy... H "prosektikh proseggish" imho den prepei na einai kati katakriteo, isa isa...

Xwis na ton gnwrizw proswpika, alla exontas kanei ma8hmata astronomias otan spoudaza exwteriko ( se allo pedio spoudwn), briskomai polu konta sxedon se osa leei... Allo ayto kai allo h prokata;hpsh, h opoia den leipei apo kanena xwro, oute autous pou apokleioun oute ekeinous pou dexontai thn yparxh exwghinwn...

Twra to oti ena pososto 80-90% twn "ufo" einai exwtika aeroskafh, prototypa h aporrhta programmata aeroporiwn xenwn kratwn, einai epishs gegonos... Den einai kammia "synomwsia" kai osoi parakolou8oun thn aeroporikh istoria die8nws, to gnwrizoun edw kai dekaeties...

Twra sxetika me thn ekpomph, einai gegonos oti oso perissoteroi einai oi kalesmenoi, toso den bgainei symperasma... 2-3 einai nomizw arketoi, kai o syntonisths kalo 8a einai na milaei mono otan einai n' anaggeilei diafhmhseis...

______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 13:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω θα έλεγα να μην κλείσει.
Μόλις είδα στις ειδήσεις του Σταρ ρεπορτάζ για ένα ιπτάμενο αντικείμενο που εμφανίστηκε στο χωριό Πρίνος στα Τρίκαλα και μάλιστα άφησε και αποτύπωμα (κυκλικό με κάποιες τρύπες) σε ένα χωράφι...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 14:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

sparverius λες τώρα που βρήκαν ότι ο Αρης έχει νερό να βρουν και ίχνη από τις μορφές ζωής που πιθανολογούσε ο Σαγκάν;

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι αν δεχτούμε την υπόθεση του Sagan, ότι όλα τα πλάσματα που υπάρχουν στο Σύμπαν έχουν μία κοινή μοριακή (ή χημική;) δομή - δεν θυμάμαι την ακριβή έκφραση -, αφού σε όλο το Σύμπαν τα στοιχεία ενώνονται με τον ίδιο τρόπο και έχουν τις ίδιες ιδιότητες, τότε είναι κατά τη γνώμη μου πιθανό η ύπαρξη νερού στον Άρη να αποτελεί ικανή (αλλά όχι αναγκαία) προϋπόθεση για την ύπαρξη ζωής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 15:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενα μπραβο ,μαζι με ευχαριστω στην φιλη μας Ostria,για την τοσο σημαντικη πληροφορια ,που μοιραστηκε μαζι μας :))))))))))))))))

παραθετω δυο link ,οπου μπορουμε να μελετησουμε ,επισης για εμφανιση αντικειμενων στην ιδια περιοχη.

http://www.huforc.net/AW2%20%20greekufonews.htm

http://www.huforc.net/n_3[1].htm

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 16:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΗ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΠΤΗ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΚΑΣΙΑ.ΑΝ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΣΑΡΑΓΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΤΑΖ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ(ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ,Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΑΣ ΩΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΑΙΝΙΓΜΑ Η ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΝ ΕΞΙΣΩΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ,Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ''ΑΛΗΘΕΙΑ''ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ)ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΔΥΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΗΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ΛΥΣΗΣ 3,ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΑΝ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΑ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΠΟΙΚΙΣΕΙ ΤΟΝ ΑΡΗ,ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΣΤΗ ΓΗ.ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 40 (ΒΛΕΠΕ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΡΣΟΝ ΟΥΕΛΕΣ ΓΙΑ ΕΙΣΒΟΛΗ ΑΡΕΙΑΝΩΝ,ΡΟΣΓΟΥΕΛ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ).ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ.ΝΕΡΟ ΣΤΟΝ ΑΡΗ,ΘΕΑΣΕΙΣ ΙΠΤΑΜΕΝΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΠΑΝΤΟΥ,ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ,ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.ΚΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΡΩΙΝΟ (ΤΟΥ 2012 ΑΣ ΠΟΥΜΕ?)ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ''ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ'' ''ΠΑΤΕΡΕΣ'' ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ,ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ''ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ''ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΚΟΥΟΙ ΣΤΟΥΣ ''ΘΕΟΥΣ,ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ,ΠΡΟΠΑΤΟΡΕΣ''ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ Π.Χ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΑ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΓΗΙΝΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ,ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΙΤ ΤΩΝ ''ΑΡΕΙΑΝΩΝ''ΕΠΙΚΥΡΙΑΡΧΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ,ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΥΠΗΚΟΩΝ ΤΗΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ?ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 17:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ

Καταρχήν -όπως κάποιος ήδη επισήμανε- τουλάχιστον οι παλαιότεροι που παρακολουθούν την εξέλιξη του ζητήματος των ΑΤΙΑ στην Ελλάδα, θα κατανοούν όσο αφορά το ποιόν του λόγου του κ.Σιμόπουλου, ότι αυτό δεν επρόκειτο περί κάποιας προσεκτικής προσέγγισης των διατυπώσεων για το φόβο των ιουδαίων λόγο επιστημονικής ιδιότητας. Προσεκτικός ήταν ο Μάνος Δανέζης..! Και αυτό, διότι γνωρίζουν πως ο κ.Σιμόπουλος (αυτός έδωσε τη σκυτάλη των "παραισθητικών ψευδαισθήσεων" στον π.Καρπάθουλα) είναι γνωστό τέκνο της άκαμπτης δογματικής και οπαδός φανατικός της επίπεδης Γής.
Η πάθηση της αρτηριοσκλήρωσης του έχει διαγνωσθεί ήδη από το 1970.

Ωστόσο, σ'ένα πολυδιαστασιακό σύμπαν με άπειρες πιθανολογικές υποστάσεις -σύμφωνα τουλάχιστον με τις τρέχουσες κοσμολογικές αντιλήψεις που επικρατούν σήμερα- μπορούν και έχουν θέση τα πάντα. Όλες, μα όλες, οι γνώμες είναι δεκτές.
Ακόμη κι αυτές που μυρίζουν φορμόλη.

Γι αυτό άλλωστε και τον αξιότιμο κ.Καθηγητή δεν τον πυροβόλησε κανείς...
Αναπαράγοντας μουδιασμένες εκτιμήσεις μιας μερίδας της επιστημονικής κοινότητας των απαρχών της δεκαετίας του πενήντα, ανακατεμένες με πινελιές λαϊκών στερεότυπων της Αμερικανικής επαρχίας όχι και πολύ μεταγενέστερης εποχής, -και προβάλλοντας τα στη συνέχεια ως επιστημονική θέση/άποψη σήμερα, κατέλήξε δυστυχώς να πυροβοληθεί από μόνος του!

Αλλά στο μπάμ του κρότου φαίνεται να διέφυγε του αυτόχειρ, ότι οι μαύρες τρύπες που καταπίνουν την ύλη ρουφώντας, και στις οποίες λόγο των δυνάμεων που αναπτύσσονται είναι αδύνατο να διαφύγει οτιδήποτε της επικράτειάς τους -άπαξ και εισέλθει. Στα πλαίσια της θεωρητικής προσέγγισης που επικαλέσθη (απορρίπτοντάς τη) θεωρούνται μόνο ως είσοδοι. Έτσι, παγιδευμένος στην ακτίνα του Σβάρτσιλντ, απέφυγε να αναφερθεί στον αντίποδα... Στο σύστημα που μονομερώς εξέτασε, κριτικάροντας, υπάρχουν κι οι "λευκες τρύπες" -τα κβάζαρ- που εκπέμπουν ύλη φτύνοντας και θεωρούνται ως έξοδοι. Οπότε έχουμε το δίπολο: μαύρες τρύπες-κβάζαρ, με τις γέφυρες Αϊνστάιν/Ρόζεν (η αλλιώς "σκουληκότρυπες") ν'αποτελούν το συνδετικό νήμα, κ.Καθηγητά.

Βέβαια σαφώς και αυτά είναι μονάχα θεωρίες μπλά μπλά κτλ (όπως σωστά επισημαίνει η Ostria) και σαφώς πολλοί δεν δέχονται την ύπαρξη των διόδων του είδους -αλλά αυτοί είναι μια μικρή, πια, μειοψηφία.
Όμως είναι αλήθεια ότι αυτό δε σημαίνει και τίποτα, αφού στην εξελικτική της ιστορίας των επιστημών οι μειοψηφικές θεωρίες μετατρέπονται γοργά σε πλειοψηφικές, αναλόγως των εκάστοτε παρατηρήσεων και δεδομένων, -σύμφωνοι. Αλλά θέλω να πω, οτι όφειλε λόγο της θέσης του να τις γνωρίζει στη πληρότητα τους...

(καλά εντάξει -μεταξύ μας- το ξέρω πως τις γνωρίζει, κι ας είχε μπροστά του σημειώσεις, αλλά επειδή βγάζει καντήλες, προτιμά να εκθέτει επιλεκτικά την πλευρά των πραγμάτων που δεν σκανδαλίζει τις παρωπίδες της καθολικά ορθόδοξης αστροφυσικής του αυθεντίας.)

Πάντώς, όσο αφορά τις προεκτάσεις της συγκεκριμένης θεωρίας, οι ειδικοί της Διεθνούς Αστροναυτικής Ακαδημίας, έχουν δηλώσει: Αν και σήμερα δεν διαθέτουμε τη γνώση, κάποτε ίσως σταθεί εφικτό να χρησιμοποιήσουμε τις γέφυρες Αϊνστάιν/Ρόζεν με κάποιο τρόπο ώστε να περάσουμε από ένα άστρο σ'ένα άλλο, σε ελάχιστες ώρες. Ορισμένοι κοσμολόγοι το πάνε και μακρύτερα, μιλώντας για δυνατότητες σε παράλληλα σύμπαντα και άλλες διαστάσεις. Το τραβάνε μάλιστα και παραπέρα, αλλά...
Αυτά τα πράγματα θα τα ακούσετε στις πανεπιστημιακές έδρες του εξωτερικού -όχι εδώ.
Στην Ελλάδα ωστόσο, μπορείτε αν θέλετε ν'απολάυσετε το Ψηφιακό Πλανητάριο.-(για το οποίο ευθύνεται η χρηματοδότηση της Ε.Ε.)
Βλέποντας πάντα, βέβαια, την εντυπωσιακή Κοσμική Οδύσσεια που αναπαράγει τα τετριμμένα...(Σ'αυτό, ναι, Προμηθέα, ευθύνεται ο Σιμόπουλος.)

Ostria, συγγνώμη που φαίνεται να επιμένω κολλημένος στα του Σιμόπουλου, έχεις δίκιο. Αλλά βρίσκω απαράδεκτη την άποψη πως εάν κάποιος, όντας επιστήμονας, δεν πιστεύει σε κάτι (οτιδήποτε κι αν είναι αυτό) λογο πεποιθήσεως, -θα πρέπει αυτό να χρωματίζει καθολικά και εις βάρος της όποιας αντικειμενικότητας μπορεί να επιτευχθεί, τον επίσημο λογο του, -απορρίπτοντας το a priori...

Άλλωστε... στην πραγματικότητα, την προσωπική αναφορά στον κ.Καθηγητή, τη μεταχειρίζομαι μόνο ως ένα βολικό σύμβολο αναφοράς...

Η μεθοδολογία της επιστημονικής έρευνας (αντιθέτως της εσφαλμένης εντυπώσεως που έχουμε στην Ελλάδα) υπαγορεύει ν'αφήνεις πάντα ανοιχτό παραθυράκι, εφόσον δεν κατέχεις στοιχεία αδιάσειστα -για το αντίθετο!..
Χα! κι όμως έτσι είναι!.. -Μπορεί να φαίνεται σε ορισμένους παράδοξο, διότι στη χώρα μας (που είναι ένας μικρός παράδεισος του συντηρητισμού) έχουμε συνηθίσει την υποβολή σε εγκληματολογικές προσεγγίσεις ιατροδικαστικού τύπου, σε θέματα θεωρητικής κατεύθυνσης!
Για προσέξτε τον τρόπο με τον οποίο η Διεθνής Αστροναυτική Ακαδημία (περιλαμβάνει και κοσμολόγους) χωρίς να δέχεται σήμερα, αποδέχεται το ίσως του αύριο... -Δεν απορρίπτει a priori.

Επίσης φοβάμαι πως δεν είναι οι ενείξεις που μπάζουν νερά -κάθε άλλο! Αλλά τα ανθρωποκεντρικά συστήματα ερμηνείας που χρησιμοποιούμε... Λόγου χάρη, η εξίσωση τεράστιες αποστάσεις ίσον ανύπαρκτη πιθανότητα επισκέψεως, είναι κάτι που υπαγορεύεται αποκλειστικά και μόνο από τα δεδομένα του είδους της τεχνολογικής κατεύθυνσης που έχει πάρει το σχήμα που ονομάζουμε γήινος πολιτισμός. Και αυτό, φυσικά, στη παρούσα χρονική φάση εξέλιξης.
Αλλά επιπλέον συνυπολογίστε και -το βασικότατο!- πως τα σημασιολογικά περιεχόμενα και τους ερμηνευτικούς καθορισμούς των εννοιών "τεχνολογία" και "πολιτισμός" τα θέτουμε, βέβαια, όπως τα αντιλαμβανόμαστε εμείς.

Γιάννης κερνά-Γιάννης πίνει...
Στην υγειά σας.

Μάνο(μου), η διατύπωση στο δημοσίευμα που παραθέτεις σχετικά με "το πρόβλημα της κατεύθυνσης που θα πάρουν οι εξωγήινοι στον τρισδιάστατο χώρο του διαστήματος" ακούγεται κάπως ακατανόητη, άρα επιστημονική! Αλλά γνωρίζεις σε τι αφόρά;
Να σου πω, έτσι λίγο σχηματικά, εγώ (που την έχω ακούσει ξανά και ξανά): -Σε περίπτωση που υπήρχαν τεχνολογικοί πολιτισμοί, και ξεκινούσαν εξερεύνηση του σύμπαντος, για να μας ανακαλύψουν, θα έπρεπε με κέντρο τον πλανήτη τους, να εκτοξέυσουν δισεκατομμύρια διαστημόπλοια. Το πλήθος αυτό χρειάζεται διότι για να μας βρούν, θα πρέπει να καλύψουν κάθε δυνατή μεριά στον τρισδιάστατο χώρο του σύμπαντος, -αφού δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζουν εκ των προτέρων που βρισκόμαστε, ώστε να στείλουν στη συγκεκριμένη διεύθυνση μονάχα ένα σκάφος. Δεδομένου τώρα του άπειρου μεγέθους του σύμπαντος, θα πρέπει να έχουν αναπτυχθεί δισεκατομμύρια εξελιγμένα όντα που νάχουν παρουσιάσει
τεχνολογικό πολιτισμό. Άρα, εάν ο καθένας από αυτούς έστελνε κι από δισεκατομμύρια σκάφη σε όλες τις τρισδιάστατες διευθύνσεις, τότε ο ουρανός μας θα είχε γεμίσει εξωγήινα διαστημόπλοια. -Για το υπόλοιπο της θεωρίας ανατρέξατε στο προηγούμενο post μου: Δεν υπάρχουν επισκέψεις διότι βλέπουμε στον ουρανό τ'αστέρια.

Και, φυσικά, μας έρχονται σφοντύλι!
Μπάμ και κάτω.

Αλλά σε μια ψιλοπαραλλαγή της θεωρίας του παλαιότερα, των έχω δει κι ακούσει με τ'αυτία μου να λέει ότι "εκτός του προβλήματος του τρισδιάστατου χώρου στο διάστημα" (πολύ επιστημονικό, έτσι;) το να έχουμε επισκέψεις είναι απίθανο κι από άλλη μεριά. Αφού όπως τα σκάφη εκτοξεύονται με κέντρο τον πλανήτη τους. Καθώς προεκτείνονται ακτινωτά στις εσχατιές του σύμπαντος. Οι αποστάσεις μεταξύ τους σταδιακά όλο και μεγαλώνουν. Με αποτέλεσμα όσο προχωρούν, να μένουν όλο και περισσότερα κενά στο χώρο που θα μένουν ακάλυπτα. Άρα θα χρειαζόντουσαν υπερτριπλάσιοι αριθμοί διαστημοπλοίων στην πραγματικότητα, όπου και πάλι δε θα επαρκούσαν. Έτσι καταλαβαίνουμε ότι το εξωφρενικό πλήθος των σκαφών που απαιτείται, δεν θα ήταν ποτέ δυνατό να κατασκευαστεί από κάποιον εξωγήινο πολιτισμό λόγο κόστους... (!!!!!!!)

Φάσεις, αντιφάσεις αλλά και απύθμενη διάσταση βλακείας, αναμεμιγμένα όλα με το ανθρωποκεντρικό σύστημα ερμηνείας που λέγαμε, στη πιο στενοκέφαλη εκδοχή του!

Αλλά και η χαζομάρα έχει τη θέση της. Για παράδειγμα, έχει ακουστεί τόσες φορές από χείλη αστρονόμων, το αμίμητο: "Κοιτάμε επί 24ώρου βάσεως με ισχυρά τηλεσκόπια τον ουρανό. Τόσα εκατοντάδες επίσημα παρατηρητήρια ανά τον πλανήτη, δε θα είχαν κάτι δει;" -Μα, βρε Καραγκιόζη, το τηλεσκόπιο "βλέπει" σε εξαιρετικά στενή γωνία, αλλιώς δεν θα ήταν τηλεσκόπιο, θα ήταν κάτι άλλο, να δείς τι;; Άσε που η συντριπτική πλειοψηφία των αστρονομικών παρατηρητηρίων, είναι απασχολημένη σε ειδικά ερευνητικά προγράμματα που σκοπεύουν σε συγκεκριμένα σημεία του στερεώματος. Γι αυτό άλλωστε και οι περισσότερες αναφορές θεάσεων του είδους, προέρχονται από ερασιτέχνες αστρονόμους, με μικρότερο και πιο ευέλικτο εξοπλισμό. Τους οποίους βέβαια σπάνια παίρνουν στα σοβαρά...

Όλα αυτά (εκτός των ασόβαρων ευρεσιτεχνιών Σιμόπουλου)ακούγονταν στο εξωτερικό πριν τριάντα και πλέον χρόνια.
Στην Ελλάδα ακούγονται τα τελευταία πέντε.
Έ, τι να κάνουμε.
Βλέπετε στη χώρα μας, οι... καινοτομίες καθυστερούν.

Οι βιολογικες, τεχνολογικές κτλ. προϋποθέσεις που εξετάζει η εξωβιολογία, sparverius, είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες. Όμως αν και
χρήσιμες ακαδημαϊκα, συνήθως δεν ξεφευγουν απ'τον κανόνα του εξ ανάγκης ανθρωποκεντρισμού, παρα μονάχα ελάχιστα...

Glorfindel -μα, τι λες;;;
-Κοίτα, η μάλλον, μη κοιτάς τι εντύπωση προκαλεί μια εκπομπή του είδους σε κάποιον που έχει ασχοληθεί. Οι εκπομπές του είδους, ασχέτως αν τις παρακολουθούν και οι... πως να το θέσω; Τέλος πάντων, ας πούμε οι πιο "διαβασμένοι". Έχε κατα νού ότι απευθύνονται κατά κύριο λόγο στην οντότητα που λέγεται μέσος τηλεθεατής. Υπό το πρίσμα αυτό -και στα πλαίσια που αυτές διεξάγονται- η γεύση που αφήνουν σε κάποιον άσχετο που μόνο έχει ακούσει για τέτοια πράγματα δίχως να διαθέτει "ειδικότερες" προσλαμβάνουσες παραστάσεις, είναι αυτή του εξωφρενικού!
Οι εκπομπές αυτές δεν απευθύνονται στο ""ειδικό κοινό"".
Ο γνώμονας είναι αυτός της αδυσώπητης τηλεθέασης. Και στα πλαίσια αυτά, όταν κάνεις κοντινό πλάνο στον ντροπαλό συμπαθή φίλο με τα γυαλάκια, που έχει τικ, τη στιγμή που αυτός προσπαθεί μέσα σ'ένα λεπτό να συμπυκνώσει αγχοτικά την ιστορία ενός σοβαρού περιστατικού που δεν συμπυκνώνεται. Όπου επιπλέον ο δύστυχος δεν διαθέτει και τα εκφραστικά εργαλεία για να μας κάνει να κατανοήσουμε τι έφαγε χθές. Και μετά βγαίνει ο Ειδικός (σε όσα εισαγωγικά θέλετε) με τον αέρα της σιγουριάς. Με συγκροτημένα φραστικά λεκτικά σχήματα διανθισμένα με ορολογίες. Δίχώς τη συνοδεία των μορφασμών και τις διακοπές του συντονιστή, -και αποφαίνεται για όλα αυτά πως είναι αποκυήματα διαταραγμένων νόων. Τότε ξέρεις τι συμβαίνει;
Από τη μία η εκπομπή κάνει νούμερα στην AGB γιατί βγάζει γέλιο, κι από την άλλη -ο τηλεθεατής, δεν καταλαβαίνει τον πρώτο, αυτά που λέει του μοιάζουν κινέζικα. Άσε που του ακούγονται και παλαβά! -Συντονίζεται λοιπόν υποσυνείδητα στον δεύτερο...

Ξέρετε και κάτι άλλο;
Εάν θέλουμε να σχηματίσει το κοινό την άποψη του φαιδρού για ένα θέμα, διαλέγουμε τους γραφικότερους ή/και πιο αδύναμους στον λόγο υποστηρικτές του. Έτσι, παράλληλα, οι σοβαρότεροι αφ ενός δεν θα ακουστούν γιατί η βλακεία κάνει μεγαλύτερο θόρυβο τηλεοπτικά, αφ εταίρου θα χρωματιστούν κι αυτοί!

Όμως νομίζω θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κατανοητό απ΄όλους, το γεγονός ότι ο Σιμόπουλος και οι κλώνοι του -είναι η όψη του ενός νομίσματος και μόνο.
Η άλλη αποτελείται απ'τη φαιδρότητα ορισμένων τρανών ερευνητάδων, οι οποίοι εκτός ότι έχουν κατασταλάξει στον διαχωρισμό των λογής λογής εξωγήινων αλλά και εσωγήινων φυλών (Γκρίζοι/Δρακονιανοι κτλ.)εδώ και χρόνια τώρα. Ανακάλυψαν και τα πλανητικά συστήματα απ'τα οποία κατάγονται...
Μα, φυσικά και τους γνωρίζουν προσωπικά!

Εσχάτως, μάλιστα, αποκρυπτογράφησαν και το εξωγήινο DNA.
Προφανώς θα βρήκαν πως τους μοιάζει.

Ακόμη προφανέστερα, ορισμένοι απ'αυτούς συμμετέχοντας ενεργά στον Διασυμπαντικό Πόλεμο που διεξάγουν οι φυλές μεταξύ τους για τη κυριαρχία του απείρου. Έχουν κρυμμένα UFO σε κάποια ντουλάπα στο διαμέρισμα τους. Οι πιο προνομιούχοι τα καμουφλάρουν στη πισίνα του εξοχικού τους. Αλλά αυτοί που κατέχουν κάποιο Γαλαξιακό αξίωμα, διαθέτουν καλύτερο όπλο... -είναι UFO μόνοι τους.


Μάθετε να έχετε φίλτρα αξιολόγήσης.

Όλοι διαθέτουμε κάποια.
Χρειάζεται όμως, που και που, και να τα χρησιμοποιούμε...

Παράλληλα με τη χρήση, για όσα όσα αφορούν στην ιδιότυπη κατάσταση που επικρατεί γυρω απ΄το ζήτημα στο χώρο της Ελλάδας σήμερα. Ανατρέξτε στις επισημάνσεις του Δανέζη και τις συνδέσεις που έκανε. Δεν είναι κακό. Μια αντιπαραβολή με φοβερούς γνώστες διαπλανητικών μυστικών, που εμφανίζονται σε τηλεοπτικό κανάλι "ακραίου κόμματος", ίσως να φανεί χρήσιμη για την εξαγωγή συμπερασμάτων.

Μάθετε να έχετε φίλτρα αξιολόγησης.

Αυτά, λοιπόν, και γειά σας!
Εγώ "κλειδώνω" εδώ.


______________________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 17:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sparverius κάπως έτσι το είπε. Αν θυμάμαι καλά πάντως, είχε γράψει και ένα άρθρο για την μορφή που θα μπορούσε να έχει η ζωή πάνω στον Αρη, υπό τις σημερινές συνθήκες. Αν βρω το τεύχος από το περιοδικό του planetary society θα το αντιγράψω ή εδώ ή στο θέμα για τον Αρη.

Φίλε αέναε είναι ενδιαφέρον το σενάριο σου, αλλά έχω την ελπίδα ότι ακόμα κι αν συμβεί κάπως έτσι, ο περισσότερος κόσμος θα αντιδράσει δυναμικά. Δεν νομίζω ότι θα προσκυνήσει εύκολα, οποιονδήποτε έρθει. Σε παλιότερες εποχές μπορεί να ήταν εύκολο να περάσουν κάποιοι για Θεοί κλπ αλλά στην δική μας εποχή... άντε να βρουν μερικές χιλιάδες οπαδούς. Αν θέλουν την εξουσία, ελπίζω ότι θα παλέψουν για να την κατακτήσουν.
Βέβαια αν ισχύει αυτό το σενάριο, θα είναι πολύ πιό έξυπνοι αν ήδη μας κυβερνούν υπογείως, χωρίς να χρειάζεται να μας τα αποκαλύψουν όλα αυτά. Κάτι σαν "δούρειος ίππος".

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 17:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Cernavus το κείμενο σου είναι υπέροχο!

Θα μείνω σε δύο τρία σχόλια σου.

"στην εξελικτική της ιστορίας των επιστημών οι μειοψηφικές θεωρίες μετατρέπονται γοργά σε πλειοψηφικές, αναλόγως των εκάστοτε παρατηρήσεων και δεδομένων"

"Οι εκπομπές αυτές δεν απευθύνονται στο ""ειδικό κοινό".
Από τη μία η εκπομπή κάνει νούμερα στην AGB γιατί βγάζει γέλιο, κι από την άλλη -ο τηλεθεατής, δεν καταλαβαίνει τον πρώτο, αυτά που λέει του μοιάζουν κινέζικα. Άσε που του ακούγονται και παλαβά! -Συντονίζεται λοιπόν υποσυνείδητα στον δεύτερο..."

"Μάθετε να έχετε φίλτρα αξιολόγήσης.
Όλοι διαθέτουμε κάποια.
Χρειάζεται όμως, που και που, και να τα χρησιμοποιούμε..."

Η θεωρία στην οποία αναφέρεσαι...
"Σε περίπτωση που υπήρχαν τεχνολογικοί πολιτισμοί, και ξεκινούσαν εξερεύνηση του σύμπαντος, για να μας ανακαλύψουν, θα έπρεπε με κέντρο τον πλανήτη τους, να εκτοξέυσουν δισεκατομμύρια διαστημόπλοια. Το πλήθος αυτό χρειάζεται διότι για να μας βρούν, θα πρέπει να καλύψουν κάθε δυνατή μεριά στον τρισδιάστατο χώρο του σύμπαντος, -αφού δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζουν εκ των προτέρων που βρισκόμαστε, ώστε να στείλουν στη συγκεκριμένη διεύθυνση μονάχα ένα σκάφος."

...έχω την εντύπωση ότι έχει καταρριφθεί εδώ και λίγα χρόνια. Από τότε που καταφέραμε να εντοπίσουμε άλλα ηλιακά συστήματα που έχουν πλανήτες, έτσι δεν είναι; Αν είχαμε την δυνατότητα να στείλουμε ένα σκάφος να ψάξει για ζωή, θα γνωρίζαμε ακριβώς πού να το στείλουμε.
Εξ άλλου νομίζω ότι εξαιτίας αυτής της ανακάλυψης (και κάποιων ανακαλύψεων στο δικό μας ηλιακό σύστημα), δέχτηκε και η επιστημονική κοινότητα επίσημα πιά, ότι πρέπει να υπάρχει ζωή και εκτός Γης.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 18:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


*** ΥΣΤΕΡΟ...postΌΓΡΑΦΟ! ***

_______________________________________________________________________

Χμμ... Μόλις διαπίστωσα ότι η ανάρτησή μου μοιάζει λίγο... ετεροχρονισμένη! -σα να μην ακολουθεί κάπως τη ροή...
Κάτι σαν εκτός παρόντος κλίματος που λένε.
Βιάστηκα, δε κοίταξα, δε θα'γραφα.
Τέέέλος πάντων.
Ίσως κι έτσι κάτι εξυπηρετεί.
_______________________________________________________________________

Τώρα -Για το ζήτημα των ιερογλυφικών της Αβύδου, εγώ γνωρίζω διαφορετικά. Είχε όντως κάποια στιγμή τεθεί το ζήτημα της πλαστότητας, αλλά δεν αποδείχθηκε τελικά η απάτη. Αντιθέτως, προέκυψαν νέα στοιχεία που συνηγορούσαν στην αυθεντικότητα των επιγραφών -ασχέτως τι είδους ερμηνεία θα τους προσάψει κανείς. Αλλά τα στοιχεία που έχω υπόψη μου για την όψη αυτή του ζητήματος είναι, μάλλον πολυ γενικά... Γι αυτό καλή Ostria -που έκανες και την αναφορά- (αν κάνω λάθος στο φύλο συγχώρα με)
εάν γνωρίζεις ότι έχει επικρατήσει τελικά η ερμηνεία της απάτης, ή κάποια στοιχεία που δημιουργούν ερωτηματικά -η οτιδήποτε άλλο σχετικό προς αυτή τη μεριά, τότε σε παρακαλώ πολύπολύπολύ(!) -δώσε φώτα άμεσα. Υπάρχει λόγος.

Και οποιοσδήποτε άλλος.


Τώρα "κλείδωσα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy