ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΧΩΡΙΖ ΜΟΝΤΑΖ 2-ΖΗΤΗΜΑ Α.Τ.Ι.Α οι ΟΛ. ΑΓΩΝΕΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 18:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεκινησα σκεπτωμενος να μη γραψω τιποτα,ξεκινησα φερνοντας στο μυαλο μου προβληματα.....προσωπικα και οχι μονο.

ξεκινησα εχοντας στο μυαλο μου την ταινια "contact" ,ενα μικρο παιδι που πριν ξαπλωσει,φερνει στο μυαλο του τ'αστρα.

ενα μικρο παιδι που νοιωθει τους παλμους ,που αυτα μεταδιδουν ,στην υπαρξη του.

μια ζωη ,που αλλες φορες παλλεται ,υπο την μορφη καθαρων /φωτεινων αστρων και αλλες φορες που στεκει ακινητη με την μορφη πλανητων.

μια ζωη που με καλει και τον δρομο μου δειχνει,πως τα προβληματα ,δεν εχουν θεση εκει πανω,δεν μπαινουν σε τροχια,το μυαλο ακινητο στεκει ,με τα ματια ,τα μονα σημαδια κινησης της υπαρξης μου.

ισως καθε αστρο ,ενας ανθρωπος,ισως καθε πλανητης μια οντωτητα,αν η γαια ανηκει σε ολους μας,ισως ενα αστρο ανηκει στον καθενα μας.

δινω την μορφη μου στο αστρο που θα διακρινω,το πιο μακρινο,ισως η ζωη του ειναι πιο σημαντικη απο την δικη μου.

αυτο το μηνυμα θα εστελνα παντου στο συμπαν,ισως δεν χρειαζονται τοσα διαστημοπλοια,ισως χρειαζεται να σωσουμε οτι εχει απομεινει,ισως χρειαζεται να αποδειξουμε πως θελουμε να ειμαστε ενα με το διαστημα,το συμπαν,τον κοσμο.

ισως αυτο περιμενουν οι μορφες στα αστρα,οι οντωτητες απο τους πλανητες.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 18:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Cernavus μην "κλειδώνεις" συνέχεια! Θα αναγκαστείς να ξανα-ξεκλειδώσεις! χεχεχε

Την τελευταία φορά που κοίταξα για την Αβυδο, το θέμα είχε κλείσει. Δεν ξέρω αν είχε "κλειδώσει"! Θα το κοιτάξω και θα σου πω!


Μάνο!!!! Για έλα εδώ που σε θέλω...
Γιά το θέμα του ufo στα Τρίκαλα... νοιώθω σαν να είδα σήμερα στην τηλεοράση προπέρσινη είδηση!!!!

Στο πρώτο link που έδωσες υπάρχουν δύο ειδήσεις από τον Αύγουστο του 2002 σχετικά με την εμφάνιση ufo στο ίδιο χωριό, που πάλι άφησε κυκλικό σημάδι στο χωράφι..!!!!! Μα τι γίνεται;;;!!!

Το ότι πρόκειται για το ίδιο χωριό στα Τρίκαλα (Πρίνο ή Πρινί) το βρήκα στα ξένα site που αναφέρουν το περιστατικό του 2002.

Trikala Villagers Spot 'UFO' Signs in Sky, Field. Prinos, Greece, August 7, 2002.

'Athens News' On Prinous UFO
http://www.virtuallystrange.net/ufo/updates/2002/aug/m14-011.shtml

Οποιος μπορεί ας παρακολουθήσει σήμερα τις ειδήσεις μπας και ξαναπούν την είδηση... να δούμε δηλαδή αν είναι σημερινή ή αν έχει γίνει καμιά περίεργη χρονοστρέβλωση!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 19:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria :))))))))))))))))))))

μου το αναφερε και η μητερα μου,οποτε ειναι επιβεβαιωμενα προσφατη ειδηση.

βαση μου λεει η διαισθηση μου.

προετοιμασια ισως ?

ας το αφησουμε στην αεροπορια,στην πυροσβεστικη και στον σιμοπουλο

αληθεια σε παρακαλω,μπορεις να ελεγξεις την ωρα του συμβαντος ,με το περιστατικο συντριβης των δυο τουρκικων μαχητικων ???????

σε ευχαριστω.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 22:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδειξεις για την παρελθούσα ύπαρξη άφθονου νερού ώστε να υποστηρίξει ζωή εντόπισε κατά την «επίσκεψή» του στον Κόκκινο Πλανήτη ο ρομποτικός γεωλόγος Opportunity -δίχως όμως να ανακαλύψει ίχνη ζώντων οργανισμών- ανακοίνωσε η Διαστημική Υπηρεσία των ΗΠΑ.
Όπως επισημαίνουν Reuters και Associated Press, το διαστημικό ρομπότ έφερε στο φως σαφείς αποδείξεις -αυτός ήταν, άλλωστε, και ο στόχος της αποστολής του στον Κόκκινο Πλανήτη- πως κατά το παρελθόν νερό κυλούσε ή λίμναζε στην επιφάνεια του Αρη.
«Το Opportunity προσεδαφίστηκε σε περιοχή του Αρη, όπου κάποτε κυλούσε υγρό νερό στην επιφάνεια» δήλωσε ο αξιωματούχος της NASA Έντ Γουέιλερ για να συμπληρώσει πως «η περιοχή αυτή θα μπορούσε να έχει αποτελέσει ένα καλό, οικήσιμο περιβάλλον».
Το Opportunity προσεδαφίστηκε σε μικρό κρατήρα κοντά στον ισημερινό του Αρη, στη μεγαλύτερη πεδιάδα του πλανήτη γνωστή ως Meridiani Planum. Τα πετρώματα εκεί αποδεικνύουν ότι έχουν έλθει σε επαφή με πολύ νερό κατά το γεωλογικό τους παρελθόν.
H Διαστημική Υπηρεσία των ΗΠΑ -η οποία διεξάγει τις τελικές αναλύσεις επί των πετρωμάτων με τις κάμερες του ρομπότ, φασματόμετρα και μηχανικά εργαλεία- τονίζει ότι δίχως αμφιβολία τα εν λόγω πετρώματα διαβρώθηκαν λόγω της ύπαρξης νερού.
«Πιστεύουμε ότι σε αυτή την περιοχή του Αρη υπήρχε για αρκετό καιρό στο παρελθόν ένα περιβάλλον κατάλληλο για ζωή. Αυτό, όμως δεν σημαίνει ότι υπήρχε και ζωή» φρόντισε να ξεκαθαρίσει στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου από την Ουάσινγκτον ο επικεφαλής της αποστολής Στιβ Σκουίρς.

Η ΕΙΔΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝ.GR,,ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΣΟΦΟΙ ΤΗΣ ΝΑΣΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ
ΖΩΗ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΥΣ.ΤΩΡΑ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΟΙΚΙΣΜΟ ΚΑΠΟΤΕ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΗ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΣΕΝΑΡΙΑ ΜΕΤΑ!ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΣΤΟΝ ΓΑΛΑΖΙΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΑΛΛΟΙ 271 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΣΤΟ ΙΡΑΚ,ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΖF ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΒΟΜΒΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΚΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΠΟ
ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.ΑΓΑΠΗΤΗ ΟΣΤΡΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΟ ''ΤΡΟΜΟΧΑΟΣ''ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΗΝΩΜΕΝΑ ΕΘΝΗ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ.ΣΕ ΚΑΜΙΑ 60ΑΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ ''ΑΡΕΙΑΝΟΥΣ'' ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ..ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΑΣΕΙΣ UFO ΠΛΗΘΥΝΟΝΤΑΙ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΟΝΣΕΡΒΑ, ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?

Edited by - aenaos on 03/03/2004 22:10:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 22:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αέναε θα σε παρακαλούσα να ρίχνεις πρώτα μια μάτια στα ήδη υπάρχοντα θέματα του φόρουμ ………
Υπάρχει ήδη σχετικό θέμα για τα πρόσφατα ευρήματα στον Άρη

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3499


Φιλικά Ανδρέας


« Κι όμως ... γυρίζει. »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 01:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ,ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΚΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΜΙΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΕΝΑΣ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΝΑΣΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΙΚΗΣΙΜΟ ΚΑΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΝΩ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΜΙΣΑ ΣΤΟ WORDPAD,ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΑΝΗ ΠΛΕΟΝ,ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ,ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 08:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ostria
Το κλείδωμα βρε αφορά στα του κ.Καθηγητή και τα περι αυτού παρελκόμενα. Άλλωστε και οι πλειοψηφικές αναφορές όσων αναπτύσσονταν (έστω και ως συμβολικό όχημα βολικής πρόφασης) γύρω απ'τον άξονα αυτό περιστρέφονταν!
Αμάν, φερμουάρ πια!
Πως λέμε Γκριμουάρ; έτσι.

(έχω όπως βλέπεις το Γνώθι... -σ'αυτόν!)

Πάντως, έτσι όπως το διατύπωσα > ξανά-ξεκλείδωσα όντως!
Δεν θάχω βέβαια -και δεν έχω- την άνεση να συμμετέχω ιδιαιτέρως συχνά είτε στο παρών είτε αλλού, λόγο του ιδιότυπου της φύσεως των ασχολιών μου... -και του ακόμη πιό ιδιότυπου αλλοπρόσαλλου κεφιού μου!

Θα παρεμβαίνω φυσικά, εδώ και κει, όποτε κρίνω ότι έχω λόγο να εκφράσω.
αλλά, εκ των πραγμάτων, έτσι που θα μοιάζει να διατελώ κάπως..."κλειδωξεκλείδωτος". Πως λέμε ελεύθερος πολιορκημένος; Ξέρεις σα LIMBO ένα πράμα!
Εξάλλου και η χρονική περίοδο εγγραφής μου με αυτή του πρώτου postαρίσματός μου (μ'αφορμή το video βεντάλια) απέχουν κάτι μήνες!
Θέλω να πω δε σνομπάρω κανέναν.

Εεε... δηλαδή, όχι ακριβώς! -Χί! χι!

Για αποφυγή τυχόν παρεξηγήσεων, το υστεροpostόγραφο δεν απευθύνεται στα μετέπειτα του "ορίζοντα" δικά σου post. Η ανακολουθία οφείλεται στη συμφόρηση του server κατά την ώρα εκείνη.

Στα περί της απιστεύτου εμπνεύσεως ευρεσιτεχνικής θεωρίας (πρόβλημα τρισδιάστατου χώρου/ δισεκατομμύρια σκάφη/ επιλογή κατεύθυνσης/ κι αστεράκια καπέλο) -όλα αυτά σαφώς και είναι Αίολα απο καταβολής (για να'μαι και λιγο σεμνός).
Τα παραθέτω - για να εκθέτω...
Η σωστή αναφορά σου στην ανακάλυψη ηλιοκεντρικών πλανητικών συστημάτων, στα πλαίσια ενός αντίλογου στις προαναφερθέντες μπούρδες, θα αποτελούσε μια πολύ λογική επισήμανση, εγώ ξέρω, -η αυτού Αυθεντία παραβλέπει...
Αλλά... Λουκέτο!

Ωστόσο, για να κάνω μια αναδρομή προέκτασης στα όσα περί ανθρωποκεντρισμού έλεγα: Να επισημάνω με τη σειρά μου, ότι η εξίσωση πλανητικά συστήματα με ήλιο - σε σχετικά ομοιάζουσες συνθήκες μεγεθών και μεταξύ τους αποστάσεων, με το δικό μας. Δεν συνεπάγεται εξ ανάγκης και την πιθανότητα υπάρξεως ζωής. -Παρα μόνο στα πλαίσια που (εμείς / εδώ / τώρα) αντιλαμβανόμαστε και οριοθετούμε τις συνθήκες που αυτή εμφανίζεται...
Και, κυρίως αυτό! > όσο αφορά στα πλαίσια του τι έχουμε εμείς προκαθορίσει ότι είναι ζωή!

Ας μη προσπαθούμε να φέρουμε στα μέτρα μας τις εκφάνσεις του απείρου...

Εάν ένας πλανήτης δεν έχει νερό, αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα έχει και ζωή. Εάν πάλι κάποιος άλλος πλανήτης έχει νερό, αυτό δε σημαίνει και ότι θα έχει ζωή. Και γιατί η ζωή να εντοπίζεται με βάση κάποιον πλανήτη; Ένα Ων ας πούμε ενεργειακό, δε θα μπορούσε να ζεί και στον ήλιο;
Πως και με γνώμονα τι;; >τούτο μορφή ζωής, ετούτο όχι!
Ότι δεν παρουσιάζει εκδηλώσεις νοημοσύνης -έτσι όπως εμείς αντιλαμβανόμαστε αυτό το πράγμα- δε σημαίνει πως δεν διαθέτει κιόλας. -Κι ακόμα γιατί καν η έννοια της "νοημοσύνης" να χρησιμοποιείται ως κριτήριο αξιολογικό!
Άραγε τι μορφές, πιά κανάλια θα'χει παρεί η νόηση ενός πλάσματος που βλέπει μόνο μικροκύματα;;;

Βλέπετε, όλα είναι θέμα αντιληπτικών προσαρμογών...

Βαδίζουμε στο σκοτάδι. Καταλαβαίνετε; Πρέπει μυαλό και μάτια να είναι ανοιχτά.

(Ostria, ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση και... -μη με ξεχάσεις παρατημένο στην έρημο της Αβύδου, έτσι;)

________________________
Παγιδευμένος
στο δίκτυο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 12:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, το ρεπορτάζ για το Ufo στα Τρίκαλα δυστυχώς δεν το πέτυχα στα βραδυνά δελτία ειδήσεων. Πολύ φοβάμαι ότι το έφαγε η μαρμάγκα των προεκλογικών αντεγκλήσεων!
Το ίδιο ισχύει και για την είδηση της σύγκρουσης των δύο τούρκικων μαχητικών. Το είδα στο μεσημεριανό αλλά δεν πρόσεξα ούτε περιοχή ούτε ώρα. (Εχεις κάποιον λόγο που το αναφέρεις Μάνο;)

Πάντως αναρρωτιέμαι τι μπορεί να συμβαίνει. Υπάρχει καμιά στρατιωτική βάση στην περιοχή; Θα ψάξω λίγο να δω πού ακριβώς βρίσκεται το χωριό, κοντά σε βουνό ή όχι, κοντά στο άλλο χωριό την Πύλη... το θυμάστε από τις παλιότερες συζητήσεις μας;

Φίλε αέναε,
παρακολουθώ τον συλλογισμό σου. Σίγουρα κυκλοφορεί ευρέως και αυτό το σενάριο. Στο άλλο θέμα ελπίζω να αναλύσουμε πιό διεξοδικά την πιθανότητα εμφάνισης ζωής και γιατί όχι πολιτισμού στον Αρη...
αν και δεν προβλέπω να βγάζουμε κανένα σημαντικό συμπέρασμα. Οπως και να το κάνουμε το brainstorming είναι ιδιαίτερα γοητευτικό, ακόμα κι αν δεν καταλήγει κάπου!

Αγαπητέ Cernavus,
προτείνω να μείνεις γενικώς ξεκλείδωτος! Και άστα αυτά τα "περί της φύσεως των ασχολιών" σου, εγώ το κατάλαβα ότι είσαι ένας ιδιότυπος και αλλοπρόσαλλος σνόμπ!

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε τον ορισμό της "ζωής". Οπως πολύ σωστά υποθέτουν και διάφοροι επιστήμονες η ζωή που γνωρίζουμε έχει ως βάση το υδρογόνο, αλλού θα μπορούσε να έχει ως βάση κάποιο άλλο χημικό στοιχείο.
Και βέβαια μπορούμε να φτάσουμε στην υπόθεση ότι μπορεί να υπάρχουν ενεργειακά όντα, γιατί όχι και dark matter όντα και πάει λέγοντας.

Πάντως αν θέλουμε να ψάξουμε για ζωή στο διάστημα, είναι λογικό να ξεκινήσουμε από εκεί όπου οι πιθανότητες να την αντιληφθούμε και να την εξετάσουμε είναι και οι μεγαλύτερες. Γι αυτό και στρέφουμε το βλέμμα μας στον Αρη, την Ευρώπη, την Ιώ, όπου τέλος πάντων υποθετικά θα μπορούσε να υπάρχει ανάπτυξη ζωής σύμφωνη με τα δικά μας μέτρα (και βέβαια σε λογική απόσταση από την βάση μας).

Λέω τώρα...να κλειδώσω εδώ. Οχι; Καλά! χεχε
Αντε να σου πω τι βρήκα και για την Αβυδο!

Από την γρήγορη αναζήτηση που έκανα, φαίνεται ότι το θέμα έχει κλείσει κάπως "ανορθόδοξα". Δεν κατάφερα να βρω επίσημα επιστημονικά sites, αλλά οι αναφορές των "ειδικών" υπάρχουν σε διάφορα άλλα ufoλογικά κυρίως.

Το πρώτο και βασικό συμπέρασμα είναι ότι η φωτογραφία (το κοντινό με τα ιερογλυφικά) που πρωτοβγήκε στο νετ, είναι "πειραγμένο".



Μετά από λίγο εμφανίστηκαν διάφορες άλλες φωτογραφίες που υποτίθεται ότι είναι διαφορετικές και πρωτότυπες (πολλές έχουν και τις υπογραφές των φωτογράφων τους) που δείχνουν τα σχέδια ελαφρώς διαφορετικά από την πρώτη, και άλλες (πιό γενικές) που δείχνουν την τοποθεσία των ιερογλυφικών αυτών μέσα στον ναό. Στις τελευταίες μετά βίας φαίνονται τα ιερογλυφικά.


Κατά τ' άλλα, υποτίθεται ότι οι άνθρωποι στα χέρια των οποίων περιήλθαν αυτές οι φωτογραφίες, τις έστειλαν (μέσω διαδικτύου πάντα) σε κάποιους ειδικούς πανεπιστημιακούς οι οποίοι τους απάντησαν ότι:

α) υπάρχει διάβρωση στην επιφάνεια της πέτρας του ναού γενικώς
β) υπήρχε κάποιο αρχικό ιερογλυφικό κείμενο το οποίο αργότερα ασβεστώθηκε (περάστηκε η επιφάνεια με γύψο για να κλείσουν οι χαρακιές στην πέτρα) και χαράκτηκε από πάνω ένα άλλο κείμενο.
Η διαδικασία αυτή, λένε, ήταν συνηθισμένη στην αρχαία Αίγυπτο (ονομάζεται palimpsest). Η διάβρωση της επιφάνειας, κατέστρεψε εν μέρει την επικάλυψη, έτσι τα παλιότερα ιερογλυφικά βγήκαν πάλι στην επιφάνεια και μπλέχτηκαν με τα νεώτερα, σχηματίζοντας περίεργα σύμβολα. Εξ άλλου τα ιερογλυφικά τα αναγνωρίζουν μερικοί και τα διάβαζουν, απλώς τα θεωρούν ελαφρώς αλλοιωμένα.

Τώρα αν εσένα σε ικανοποιεί αυτή η απάντηση, δεν ξέρω.
Η προσωπική μου γνώμη, είναι ότι καμιά από τις παραπάνω φωτογραφίες δεν είναι εξακριβομένα πραγματική ή μη αλλοιωμένη, οπότε όλες οι αναλύσεις πηγαίνουν στον βρόντο.

Μερικά σχετικά sites από τα οποία πήρα τις πληροφορίες
http://www.finart.be/UfocomHq/usabydos.htm
http://fragileearth.tripod.com/egy-aircraft.htm
http://www.catchpenny.org/abydos.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 14:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/2841455.stm

http://www.math.hawaii.edu/~ramsey/ET.html

http://www.yaridanjo.warmkessel.com/yaridanjo/Galactic.html

http://lakdiva.org/clarke/1945ww/1945ww_oct_305-308.html

http://www.cbhd.org/resources/newsletter/022/022vanderbijl.htm


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 14:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σ'ευχαριστήσω γι'αλλη μια φορά Ostria,για τις τόσο σημαντικές πληροφορίες που μας παραθέτεις,και για το χρόνο που αφιερώνεις κάθε φορά.
quote:
α) υπάρχει διάβρωση στην επιφάνεια της πέτρας του ναού γενικώς
β) υπήρχε κάποιο αρχικό ιερογλυφικό κείμενο το οποίο αργότερα ασβεστώθηκε (περάστηκε η επιφάνεια με γύψο για να κλείσουν οι χαρακιές στην πέτρα) και χαράκτηκε από πάνω ένα άλλο κείμενο.


Οι απαντήσεις δεν με καλύπτουν.
Και ακόμα, σίγουρα κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να πει ότι δεν είναι πειραγμένες.
Αυτές οι εικόνες είναι κάπου σκαλισμένες.Σε τί υλικό?Όλες σε πέτρα όπως προαναφέρθηκε?
Έχω την εντύπωση πως υπάρχουν κι άλλες τέτοιες απεικονίσεις σε σπήλαια.
Με σφαιρικά αντικείμενα και μηχανές που μοιάζουν με ελικόπετρα.
Θυμάμαι τα πρώτα βιβλία του Νταίνικεν.
Αμυδρά..


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 14:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria :)))))))))))))))))))))))

ο συλλογισμος σου,ειναι στην ιδια συχνοτητα,με τον δικο μου.


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 04/03/2004 14:48:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 16:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία μου καλησπέρα!

Και γω δεν είμαι εντελώς ικανοποιημένη από την εξήγηση.
Αλλά...

Σκέφτομαι τι λόγος υπήρχε για να αλλοιώσουν την αρχική φωτογραφία;
Και έτσι να την άφηναν πάλι θα μιλούσαμε για ελικόπτερο, αεροπλάνο, ufo κλπ. Η ομοιότης είναι προφανής!
Αρα κάτι "βρωμάει" εξ αρχής σε αυτή την ανακάλυψη.

Και βέβαια υπάρχουν διάφορες απεικονίσεις σε σπήλαια, βράχια κλπ (όχι μόνο στην Αίγυπτο) αλλά δεν είναι τόσο ξεκάθαρες απ' όσο γνωρίζω.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 17:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι ταχύτατη... και αποτελεσματική!
Περίμενα βέβαια τα sites, αλλά συ βρήκες και μπελά με περιλήψεις και σηκώνοντας φωτογραφίες -χίλια ευχαριστώ είναι αρκετά;

Νομίζω, με μια πρώτη ματιά, όσα παραθέτεις είναι αρκούντως κατατοπιστικά στο πλαίσιο που τα χρειάζομαι. Τώρα, σχετικά με το ζήτημα, το τι ακριβώς συμβαίνει είναι μια ενδιαφέρουσα άσκηση...

<<...είναι λογικό να ξεκινήσουμε από εκεί όπου οι πιθανότητες να την αντιληφθούμε και να την εξετάσουμε είναι και οι μεγαλύτερες...>>

Που να πάρει!
Μου τη δίνει όταν δεν έχω κάτι να προσθέσω!

___________________________________________
All These Worlds Are Yours
Except Europa
Attempt No Landings There...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 22:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που οι πληροφορίες που βρήκα σε βοήθησαν... σε τι άραγε; ε;!
Καλά ξέρω, "μην είσαι περίεργη"... χεχε

Λοιπόν να σας πω τώρα και τα λίγα που βρήκα για τον Πρίνο των Τρικάλων.
Βρήκα δύο χάρτες, στον πρώτο υπάρχει και το όνομα του χωριού. Στον δεύτερο δεν υπάρχει αλλά έχει ενδιαφέρον ως χάρτης, επειδή φαίνεται η γεωλογική διαμόρφωση της περιοχής. Το χωριό μάλλον βρίσκεται στους πρόποδες του όρους Κόζιακας ή Κερκέτιο.

http://www.geocities.com/pascuale.geo/map.html
http://platon.ee.duth.gr/%7Enkroup/map.jpg

Βρήκα επίσης ότι ο Πρίνος παλιότερα ονομάζοταν Τόσκασι.
Ο Κόζιακας ή Κερκέτιο ή Κερκήτιο όρος είναι το ανατολικότερο άκρο της κεντρικής Πίνδου. Από δω πηγάζει ο Πηνειός και το βουνό έχει χαρακτηριστεί βιότοπος πουλιών (γύπας, χρυσαετός κλπ)
Μυθολογικά εδώ ερχόταν ο Ασκληπιός για να μαζέψει τα θαυματουργά του βότανα.

Εψαξα λίγο για την ετυμολογία του ονόματος Κερκέτιο/Κερκήτιο και μάλλον προέρχεται από το κέρκω ή κρέκω που σημαίνει κρούω, υφαίνω, σαίττα ύφανσης κλπ.

Γνωρίζει κανείς περισσότερα γι' αυτή την περιοχή;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 23:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.virtuallystrange.net/ufo/updates/2002/aug/m15-021.shtml
ενα αποσπασμα απο την ανωθεν σελιδα
παρατηρηστε ποιος εκανε την αναφορα :))))
SAUCER LANDS IN GREECE

"Dozens of peasants saw a UFO land in a farm field
just outside the village of Kozyaka," near Trikala in
northern Greece.
"According to the Athens News Agency (ANA), "The
flying object the peasants saw was disc-shaped and 10
meters (33 feet) in diameter, with hundreds of small
portholes on it. The UFO landed and left traces on the
field."
The incident "took place Wednesday (August 7, 2002)
during the morning hours."
According to ANA, "as unbelievable as the incident
sounds, the flying saucer was also sighted by hundreds of
villagers in the Trikala region. These villagers
described the flying saucer as an object which caused
enormous light flashes and made unusual maneuvers in the
sky while they were watching it."
"ANA also reported that UFOs have been sighted by
the locals during the past several days. The short
visits of these UFOs are now being considered commonplace
by the villagers from the area."
Trikala is in the Pinios River valley about 185
kilometers (111 miles) northwest of Athens, the capital
of Greece. (Many thanks to Haktan Akdogan of Sirius
Space Sciences Research Center of Istanbul for this
report.)

http://www.shadowresearch.com/ufo/ufointernationalreports.htm


http://www.ufoinfo.com/ufonewsuk/v02/0201.shtml
MORE UFO's LAND IN GREECE
UFOs are destroying the plains of fertile central Greece, according to farmers who claim to have spotted alien aircraft landing in their fields. After a visit by a 'strange flying saucer' this week, one angry farmer in the Koziakas area said he had lost several dozen hectares of wheat. "This huge circular flying object just floated down from the skies into my field," said Athanassios Tsioukas from the village of Prini. "It's surface was full of small holes."

The farmer found the close encounter so unnerving that he rushed to the local coffee shop to alert his friends. "When we got back to the field, the aliens had gone," he sighed. "But their machine left all these holes in the soil, some as deep as 20 centimeters, which had cut into my crops.'"

Mr. Tsioukas is not alone. Numerous farmers in the region have complained of unidentified flying objects leaving strange markings across their fields, although there is no suggestion that the unexplained designs are crop circles of the kind seen in Britain. Some farmers have even demanded compensation. So far, their pleas have fallen on deaf ears as claimants have been unable to pinpoint the mysterious crop-eaters. A fellow farmer, Apostolos Patramanis, who was in the next field at the time of the latest sighting, said he looked up to see "bright flashes light up the skies - and then the large object appeared and landed in Tsioukas's crops." The Guardian Newspaper (UK) August 10, 2002.


http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_politics_100016_09/08/2002_19661

http://www.theparafiles.com/news_links.html


http://www.hri.org/news/grpapers/pressrev/2002/02-08-09.pres.html
TYPOS QESSALONIKHS: Eide ... UFO oloklhro to xwrio. Entypwsiakh ... emfanish sta Trikala.


http://www.hri.org/news/greek/mpegrb/2004/04-03-02.mpegrb.html

πουθενα το περιστατικο με το ιπταμενο αντικειμενο στα τρικαλλα ????

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 04/03/2004 23:53:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 03:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Epanalmbanw to post mou sto thread gia thn toixografia:


H texnologia pou antiproswpeyei ena elikoptero tou shmera, me aythn pou antiproswpeyei to "mhtriko skafos" pou apeikonizetai dipla tou apexoun aiwnes...

Imho opoios exei tetoioy epipedou texnologia DEN xreiazetai elikoptera kai ta exei antikatasthsei pro pollou me kati POLY pio exeligmeno...

Ean exeis elikoptera tote exeis kai th dynatothta na kollhseis ston toixo fwtografia kai oxi na laxeyeis petra...

______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 23:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Μάνο

Σ' ευχαριστώ για τα sites που βρήκες και παράθεσες! Είδες πόσο διαδόθηκε αυτή η είδηση τότε;! Τώρα, μέχρι στιγμής, δεν βλέπω να υπάρχει ούτε στα "ψιλά" των ειδήσεων! Ελπίζω ότι θα εμφανιστεί και ότι κάποιοι θα αρχίσουν να συζητούν την "σύμπτωση".

Οσο για το ποιός έδωσε την είδηση (τουλάχιστον σε μία περίπτωση) ε... λογικό είναι οι γείτονες να παρακολουθούν ότι συμβαίνει σε μας, όπως και μεις ότι συμβαίνει σε αυτούς! Φαντάζομαι, ότι κάθε φορά που ένα ufo διασχίζει το Αιγαίο, και οι δύο θα είμαστε στην τσίτα!


Φίλε Φάντομ,
θα έρθω να συμφωνήσω με τα λόγια σου. Μία τεχνολογική εξέλιξη δεν έρχεται ποτέ μόνη της και δεν μπορεί να έχει μόνο μία εφαρμογή. Τα ελικόπτερα σχεδιάστηκαν σχετικά πρόσφατα.

"Στις αρχές της δεκαετίας του '30 ο αεροναυπηγός Anton Flettner ασχολήθηκε με τον σχεδιασμό των πρώτων "αυτόγυρων"
Το 1936 ο Professor Heinriche Focke έφτιαξε το πρωτότυπο FΑ15 το οποίο έκανε την πρώτη ελεύθερη πτήση.
Το πρώτο σε παραγωγή ελικόπτερο είναι το Sikorsky R4 για το US Navy το 1943."

Από την άλλη το ελικόπτερο μπροστά στα άλλα σχέδια που βλέπουμε στα ιερογλυφικά, είναι "πρωτόγονο". Και η τεχνολογία των υπολοίπων δεν φαίνεται να έχει ως βάση την τεχνολογία του ελικόπτερου. Γι αυτό, αν δεν είναι ένα τυχαία σχηματισμένο ιερογλυφικά (μα όλα είναι τυχαία σχηματισμένα όμως;!) θα έλεγα ότι κάποιος έκανε μία "παραχάραξη" (είτε στον τοίχο του ναού είτε στις φωτογραφίες και μάλιστα σχετικά πρόσφατα).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 12:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria, μήπως βρήκες εκείνο το άρθρο του Sagan από το περιοδικό της Planetary Society? Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να κάνουμε μία πρώτη σύγκριση, τώρα που υπάρχουν νέα δεδομένα.

sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 13:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ostria, μήπως βρήκες εκείνο το άρθρο του Sagan από το περιοδικό της Planetary Society? Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να κάνουμε μία πρώτη σύγκριση, τώρα που υπάρχουν νέα δεδομένα.

sparverius


Το βρήκα και σε λίγο θα βάλω τις επίμαχες παραγράφους στο θέμα του Αρη.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 22:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα :))))))))))))))))))))))

αποψε στις 20:22 ,στο STAR,στις ειδησεις,αναφεραν ξανα το περιστατικο με το ιπταμενο αντικειμενο.


ειχε σχημα σαλιγκαριου ,το αποτυπωμα των 10 μετρων ,που αφησε.το "κενο" στπ σχημα του αποτυπωματος,αναφεραν πως ηταν η θεση της "πορτας" ??? του ιπταμενου οχηματος.

επισης αναφεραν πως περασε ,με ιλιγγιωδη ταχυτητα,πανω απο τους κατοικους,δημιουργοντας αερα ???

αναφεραν πως δεν ηταν η πρωτη φορα,που παρατηρουν κατι παρομοιο.

αυτην την στιγμη ,εχω "ανοιξει" την σελιδα του STAR,στις ειδησεις,για να εναποθεσω το αρθρο.

http://www.euroweb.gr/modules.php?name=Web_Links&l_op=viewlink&cid=34&orderby=hitsD

http://gogreece.about.com/library/weekly/aa080902a.htm
Classic silver disk visits Classical Greece
It's Greece, after all, and so it should come as no surprise that even the UFO sightings are "classical" in every sense of the word. A Greek farmer, Athanassios Tsioukas, claims that a large silvery disk landed in his field outside the village of Prini, crushing plants and leaving landing gear indentations in the earth.

It's not a case of too much ouzo, either. Another farmer confirmed the sighting, and children in the next village over claimed they saw flashing lights headed toward Athanassios Tsioukas' field.

But it's nothing new for the area. Unidentified objects and flashing lights are commonly reported in the region, which is in central Greece near Trikala in what was ancient Thessaly, long believed by the Greeks to be the home of various supernatural beings, spell casters, and other unusual folk.

More: Weird Greece - UFOs, Vampires, Ghosts, and other oddities in Hellas.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ η σελιδα ,δεν ανοιγε :(((
θα δοκιμασω αργοτερα παλι,διαφορετικα,ισως βρουμε καποιο αρθρο,σε καποια εφημεριδα το πρωι.

http://www.nationalufocenter.com/news/images.php?id=130

http://www.ufoalert.com/cgi-bin/freeit.cgi


WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 06/03/2004 23:16:03

Edited by - manos on 07/03/2004 12:01:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 14:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ειχε σχημα σαλιγκαριου ,το αποτυπωμα των 10 μετρων ,που αφησε.το "κενο" στπ σχημα του αποτυπωματος,αναφεραν πως ηταν η θεση της "πορτας" ??? του ιπταμενου οχηματος.

Edited by - manos on 07/03/2004 12:01:51


Σχήμα σαλιγκαριού;! Αυτό είναι ένα νέο στοιχείο! Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί άλλη φορά ιπτάμενος δίσκος με σχήμα σαλιγκαριού...

Δεν βρήκα κάτι καινούργιο στο νετ. Αλλά πιστεύω ότι η είδηση θα βγει αργά ή γρήγορα...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 20:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.virtuallystrange.net/ufo/updates/1999/jul/m13-035.shtml
Greece 1946?
From: Jan-H. Raabe <y0001095@rzab13.rz.tu-bs.de>
Date: Tue, 13 Jul 1999 11:21:37 +0100 (METDST)
Fwd Date: Tue, 13 Jul 1999 11:30:13 -0400
Subject: Greece 1946?


Hallo List,

This is a question about an alleged American investigation in
Greece after WWII. Ray Fowler wrote about this in his 'Casebook
of an UFO Investigator'.

He wrote he had communication with the physicist Prof. (Paul ?)
Santorini, who told him, he was involved in an UFO project,
which later was taken over by an American military team.

As source, Fowler gave only his personal letters. Did anyone
ever try an FOIA request on this topic ?

Thanks and best regards,

Jan Raabe

http://www.ufoinfo.com/filer/2003/ff0330.shtml
GREECE - GIANT METEOR OR UFO FALLS INTO THE SEA
MOUNT ATHOS - In Northern Greece television news reported that a UFO or meteor had fallen to Earth on July 21, 2003, 7:38 PM, in the Chalkidiki Region near Mount ATHOS. A giant light had fallen near the coast in the sea at a height 500 meters. Thanks to kmos@otenet.gr


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 20:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.nat.vu.nl/~mulders/HAPNET_PartB.pdf ???????????

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 20:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.project1947.com/shg/janfold.htm
Central Intelligence Group, "Flying Projectiles" Denmark/Sweden/USSR/Greece/Spain, 9 April 1947 (lg)

http://www.mimufon.org/1970%20articles/TheUFOPapers.htm

http://www.fsr.org.uk/spi/mythnth.htm


http://ncas.sawco.com/condon/text/s5chap03.htm
In Greece a report file is maintained by the National Meteor Service of the Greek Ministry of National Defense.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 20:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://brc.nicap.org/ufoe/section_8.htm

http://project-ufo.com/landtop_copy%28a2%29.html

http://www.burlingtonnews.net/ufocrashes

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 14:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάνο βλέπω πήρες φόρα! χεχε
Να δω πότε θα καταφέρουμε να το διαβάσουμε όλο αυτό το υλικό που μας δίνεις!

Μέσα στο Σ/Κ θα ψάξω λίγο γι' αυτό που λέγαμε... να δούμε τι λαβράκι θα πιάσουμε!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 09:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάνο βλέπω πήρες φόρα! χεχε
Να δω πότε θα καταφέρουμε να το διαβάσουμε όλο αυτό το υλικό που μας δίνεις!

Μέσα στο Σ/Κ θα ψάξω λίγο γι' αυτό που λέγαμε... να δούμε τι λαβράκι θα πιάσουμε!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-



Οντως.. πολύ πράγμα. Το μονο που θα ήθελα να πώ χωρις να θελω να κανω τον ξύπνιο ειναι οτι χρειάζεται πολυ προσοχή οταν ψάχνουμε στο Internet για διαφορα θεματα γιατί πολλά από τα sites που βρίσκουμε ειναι σκέτα σκουπίδια με πληροφορίες αμφιβολης αξιοπιστίας (τουλάχιστον). Καλό ειναι οταν και οσο μπορούμε να προσπαθούμε να το ψάχνουμε oso περισσότερο γίνεται και να συγκρίνουμε τον τρόπο που παρουσιάζονται ΟΜΟΙΕΣ ιστορίες ή περιστατικά από ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ sites.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 12:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17559&m=N01&aa=6

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17559&m=N01&aa=6

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17507&m=N46&aa=2

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17113&m=N20&aa=1
Ο Διονύσιος Σιμόπουλος, διευθυντής στο Ευγενίδειο Πλανητάριο, μοιράζεται τις δικές του σκέψεις, αποτέλεσμα πολύχρονης ενασχόλησης με τις επιστήμες του διαστήματος. «Μπορούμε να μαντέψουμε τη μορφή τους, χρησιμοποιώντας τον άνθρωπο ως δεδομένο. Αν υπάρχει ζωή σε πλανήτη πολύ μεγαλύτερο της Γης, επειδή η βαρύτητά του θα είναι πολύ ισχυρότερη ο εξωγήινος θα είναι μυώδης με περισσότερα οστά, για να μπορεί να κινείται άνετα».

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=17878&m=P22&aa=5

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nsearch.print_unique?entypo=A&f=16690&m=N85&aa=1

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 18:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χε χεε! -Καλό το κόλπο πονηρούλη Μάνο μας!
Αλλά δε ψαρώνω... χιχι!
____________________
Στο τσακίρ κέφι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 00:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cernavus ,επειδης μπορει να ειμαι πονηρος,οπως υποστηριζεις,αλλα ειμαι κουτος συναμα,μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις ???????

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy