ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ροκ μουσική και σατανάς?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 01:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic, αυτογκόλ βάζεις

quote:
Zadok, επειδή ξέρω ότι τα ξέρεις αυτά, (...)

και

quote:
(...)ΑΦΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ (...)

Προσπαθείς να μας πείσεις δηλαδή, ότι αν δεν υπήρχε σατανισμός (που δεν υπάρχει, αλλά λέμε τώρα...), ο Κατσούλας δε θα σκότωνε

Αναμένω τη σοβαρή σου απάντηση...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 01:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι Tiger Lilies είναι κάθε άλλο παρά σατανιστές. Είναι ιδιόρυθμοι καλλιτέχνες που συνδυάζουν τσίρκο, live μουσική και μαύρο χιούμορ.


quote:
ξέρω και εγώ καλά αυτό το παιχνίδι που εφαρμόζεις και άμα στο αρχίσω δεν θα αισθανθείς καθόλου καλά , να είσαι σίγουρη!

sceptic, try me!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 03:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ρε skeptic, ελεος!


ακου τις κυριες, εχουν δικιο


μαλιστα απορω με την υπομονη τους να σε πεισουν


η επιμονη σου δειχνει φανατισμο, και ο φανατισμος θολωνει τον νου και θεωρεις τον σηριαλ κιλερ κατεχομενο απο το σατανα


ΞΥΠΝΑ!


ξαναδιαβασε τι σου εγραψε η gretel πολυ επεξηγηματικα


και επικεντρωσου λιγο περισσοτερο στα παρακατω:

"ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΟΠΟΙΟΥ ΣΑΤΑΝΟΦΟΒΟΥ, Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΟΥΔΑΪΚΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ, ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΒΟΥΔΙΣΤΗΣ.

Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΦΕΛΕΙΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ."


εγω να προσθεσω οτι στην Φυση δεν υπαρχει καλο και κακο, αλλα θετικο και αρνητικο που αλληλεπιδρουν


κι αν δεν τον χρησιμοποιουσε κατα κορον ως φοβητρο ο χριστιανισμος, δεν θα τον ηξερε η μανα του τον σατανα

και μενει και μακρυα η ερμη...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 11:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΤΟΤΕ Η ΛΟΓΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΡΗΜΑΤΟΣ, ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ Ο ΠΑΠΑΧΡΟΝΗΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ, ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ,ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΤΟΥ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ!!!!!!!

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΕΡΦΟΥΣ ΞΗΡΟΥΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑΝΕ ΙRON MAIDEN?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 17:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΕΡΦΟΥΣ ΞΗΡΟΥΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑΝΕ ΙRON MAIDEN?



ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ! ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΚΟΥΓΑΝ MAIDEN ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ HALLOWED BY THY NAME.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑΤΙ.(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΣΠΑΣΟΥΜΕ" ΛΙΓΟ ΤΗΝ ...ΣΑΤΑΝΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 00:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντίθετα με κάποιον που δηλώνει πιστός οπαδός μιας ιδέας, θρησκείας, ή θεωρίας, ένας σκεπτικιστής κουβαλά τεράστιο βάρος. Για να δικαιούται να αυτοχαρακτηρίζεται έτσι πρέπει να εξετάζει τα "προφανή", να διαθέτει στοιχεία αντί για τυφλή πίστη, να ψάχνει λεπτομερώς την αλήθεια -τουλάχιστον στα θέματα που επιλέγει να αναφερθεί- να μελετά το τι κρύβεται κάτω από την επιφάνεια των πραγμάτων, να αμφιβάλλει για τα αναπόδεικτα συμπεράσματα.

Ακριβώς τα αντίθετα από όσα κάνει ο sceptic.
Και δεν θα με απασχολούσε το θέμα (δεν είναι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος) αλλά επιλέγει να τη βγει επιθετικά σε άλλους επειδή (άκουσον, άκουσον!) διαφωνούν μαζί του. Μα και να θες να συμφωνήσεις δεν είναι πολύ εύκολο, αν σκεφτούμε τα παρακάτω:

1. Δεν υφίσταται "σατανικό δόγμα". Πάμπολλες ομάδες και κάθε καρυδιάς καρύδι δηλώνει σατανιστής και το τι εννοεί ο καθένας το γνωρίζει μόνο ο ίδιος -και συχνά ούτε ο ίδιος. Οι -συνήθως αυτοσχέδιες- απόψεις τους δεν έχουν πάντα σχέση μεταξύ τους.

2. Το γιατί διέπραξε τις φρικαλεότητές του ο Κατσούλας το ξέρει μόνο όποιος ψυχίατρος ασχολήθηκε επί μακρόν μαζί του (αν μπορεί να είναι σίγουρος!). Το τι υποστηρίζει ένα τέτοιο άτομο είναι μόνο η επιφάνεια. Εξάλλου τι να πεις με αυτούς που σκοτώνουν γιατί "τους το είπε ο Θεός" ή "οι φωνές";

3. Ο Crowley δεν ήταν σατανιστής (με τις διάφορες τρέχουσες έννοιες που έχω υπόψη μου). Η άποψη αυτή είναι επιπέδου μονόστηλου στην Espresso. Συγνώμη αλλά όποιος θέλει τα "γένια" του σκεπτικισμού πρέπει να έχει και τα "χτένια". Έχεις πολύ διάβασμα μπροστά σου. Και πραγματικά θα ήθελα να ξέρω τις πηγές σου για το

quote:
η τελετουργική δολοφονία [...] ήταν και το αγαπημένο χόμπι του «αγίου» τους A.Crowley

4. Στην Ελλάδα η Ορθόδοξη Εκκλησία αναγνωρίζει θρησκείες ως τέτοιες ή ως αιρέσεις. Αν είσαι πιστός της δέχεσαι τα πορίσματά της. Αν είσαι, έστω και στο ελάχιστο, "σκεπτικιστής" βγάζεις τα δικά σου. Το Ελληνικό κράτος το απασχολεί η πιθανή παράνομη συμπεριφορά και όχι να παίζει θρησκευτικά παιχνίδια.

5. Μια που δεν υφίσταται "σατανικό δόγμα" δεν έχει δεδομένες πρακτικές. Η "μαύρη μαγεία" είναι μια ευρέως διαδεδομένη ταμπέλα που στερείται κοινά αποδεκτού ορισμού. Σε κάποια μέρη της επαρχίας αν ζητήσεις το "Τρίτο Μάτι" στο περίπτερο θεωρείσαι πως ασκείς μαύρη μαγεία.
Η τελετουργική θυσία προέρχεται από το σκοτεινό παρελθόν της ανθρωπότητας και προϋπάρχει κατά χιλιετηρίδες του όρου "σατανισμός". Ο "Χρυσός Κλώνος" του Frazer είναι καλή πηγή πληροφόρησης.

6. Αυτό που θα κάνει ένα νέο (ή και μεγαλύτερο) άνθρωπο να ασχοληθεί με οτιδήποτε δεν είναι τόσο εύκολα μετρήσιμο. Στις δόξες της η Σατανική Εκκλησία του LaVey αποτελούνταν κυρίως από βαριεστημένους μεσήλικες της μεσαίας τάξης που αναζητούσαν κάποιο αλατοπίπερο να σπάσουν την πλήξη τους. Οι νέοι, ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του καθενός, αναζητούν συχνότερα το "απαγορευμένο", αυτό που θα σοκάρει τους μεγαλύτερους. Όταν κυκλοφόρησε ο "Βέρθερος" του Γκαίτε σημειώθηκαν πολλές νεανικές αυτοκτονίες και το βιβλίο απαγορεύθηκε. Αν απαγορευτεί η χριστιανική πίστη οι νέοι θα γεμίσουν τα κατηχητικά. Η εφηβεία έχει τη δική της ψυχολογία και μεταχειρίζεται πολλά απρόβλεπτα ερεθίσματα και μέσα. Το Stairway to Heaven μας μάρανε; Ή θα απαγορέψουμε τα πάντα γιατί κάποιος κάπου μπορεί να επηρρεαστεί απ'ό,τι του έρθει και να κάνει ό,τι επικίνδυνη ανοησία σκεφτεί; Υπάρχει κάτι που λέγεται "προσωπική κρίση" και κάτι άλλο που το λέμε "ευθύνη των πράξεών μας". Ένας αληθινός σκεπτικιστής τα υπολογίζει πολύ.

7. Ανάποδα μηνύματα αποδίδουν και στη Μαρινέλλα! Η μπουρδολογία αυτή κρατά χρόνια. Κανείς από τους "κατήγορους" δεν αναφέρει πως και συνειδητά να τοποθετήθηκαν αυτά μέσα σε τραγούδια δεν φαίνεται να είναι εφικτό να επηρρεαστεί έτσι ο εγκέφαλος, ούτε να τα αποκωδικοποιήσει. Πόσο μάλιστα αφού μια υγειής προσωπικότητα δεν κλονίζεται ούτε με τα ... πασιφανή μηνύματα των στίχων και των βιβλίων. Γιατί άραγε δεν γινόμαστε δολοφόνοι επειδή μας αρέσουν τα αστυνομικά; Τόσο διάφανα και επιπόλαια θεωρείς τα ανθρώπινα κίνητρα;

8. Οι πανταχού παρόντες άγνωστοι "κακοί" που κινούν τα νήματα πίσω απ'όλα είναι αποτέλεσμα αμιγώς σκεπτικιστικής έρευνας ή -λέω, μήπως- είναι και ΛΙΓΟ εικασία;
Ο κόσμος βρίσκεται σ'αυτά τα χάλια λόγω των ύποπτων σατανιστικών μηνυμάτων; Εδώ καίγεται η υφήλιος και συζητάμε για το αν υπονομεύεται ο ...παράδεισός μας από τις κτηνώδεις ορδές του σατανισμού!

9. Αν τα παιδιά μου (τα οποία θα τα πήξω στο rock και φοβάμαι πως θα το θεωρούν γεροντίστικο, ξεπερασμένο και ξενέρωτο!) καταλήξουν σε σέκτες, ναρκωτικά και ανθρωποθυσίες τότε θα έχω αποτύχει ως γονιός και θα ψάχνω απελπισμένα ένα άλλοθι, ένα "κακό" τραγούδι, τη λάθος ταινία. Τους γνωστούς "κακούς" πίσω από το "σύστημα". Ο,τιδήποτε.

10. Αφού φτάνεις σε σημείο να ανακατεύεις τους Tiger Lillies με τον σατανισμό τα σχόλια είναι περιτά. Η Δόμνα Σαμίου τι σου λέει; Ο Στέλιος Καζαντζίδης ("Νυχτερίδες κι αράχνες γλυκειά μου");


Ο όρος "σκεπτικισμός" θέλει μελέτη και κότσια φίλε. Δεν πείθεις πως τα έχεις.

quote:
Εγώ από την άλλη θα πρωτινά και τα συγκροτήματα που προπαγανδίζουν την αυτοκτονία και σατανισμό ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ!!!! ΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΘΑΝΑΤΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!! ΕΜΠΟΡΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ....

Τα πιο σιχαμένα και φασιστικά πράγματα τα έχω ακούσει να συνοδεύονται πάντα με την αιτιολόγηση πως είναι για το καλό των παιδιών μας.
Μπορούμε να συνοψίσουμε τις απόψεις του sceptic περί απαγόρευσης (και φυλακής για όσους ζουν).Να απαγορευθούν:

Όλοι οι Ρομαντικοί, όσοι γράφουν θρίλερ (από τον Ντίκενς ως τον Κινγκ, συμπεριλαμβανομένου του Παπαδιαμάντη και των περισσότερων ελλήνων λογοτεχνών), το black metal/heavy metal/gothic/industrial/punk, το 50% της υπόλοιπης μουσικής των τελευταίων 60 χρόνων, τα ρεμπέτικα, τα blues, ένα σημαντικό ποσοστό των σύγχρονων φιλοσόφων, το 90% των εσωτεριστών (καλού-κακού), κάμποσοι συμβολιστές-μανιεριστές-ντανταϊστές καλλιτέχνες, ο Όμηρος (προάγει την νεκρομαντεία), εκατοντάδες λοιποί λογοτέχνες (το καθίκι ο Ντοστογιέφσκι πρώτος πρώτος: κάποιος ηλίθιος μπορεί να αυτοκτονήσει με τόση μαυρίλα), τα ταρώ, οι αλχημιστές, οι καφετζούδες, άπαντες οι ποιητές και όλοι όσοι αρέσκονται στα παραπάνω.

Επιτρέπονται: ο Πητ Παπαδάκος (που νίκησε τον Σατανά και το έγραψε και σε βιβλίο), η Βίβλος (με τις κατάλληλες περικοπές), το "Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν", το "Μαρία με τα κίτρινα" (αν και αυτό το "κίτρινα" το βρίσκω λίγο ύποπτο).

Γενικά ας λογοκρίνουμε το σύμπαν ολόκληρο γιατί κινδυνεύουν τα παιδιά του sceptic. Μην κάνεις παιδιά ρε φίλε! Άστο καλύτερα! Δεν θα τους έχει μείνει και τίποτα ενδιαφέρον να ασχοληθούν. Βέβαια, θα έχουν τις εφημερίδες και τα δελτία ειδήσεων για να ενημερώνονται όπως αρμόζει σε κάθε σκεπτικιστή!

Πολύ χουντίλα έπεσε τελευταία...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 01:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορούμε να συνοψίσουμε τις απόψεις του sceptic περί απαγόρευσης (και φυλακής για όσους ζουν).Να απαγορευθούν:

Όλοι οι Ρομαντικοί, όσοι γράφουν θρίλερ (από τον Ντίκενς ως τον Κινγκ, συμπεριλαμβανομένου του Παπαδιαμάντη και των περισσότερων ελλήνων λογοτεχνών), το black metal/heavy metal/gothic/industrial/punk, το 50% της υπόλοιπης μουσικής των τελευταίων 60 χρόνων, τα ρεμπέτικα, τα blues, ένα σημαντικό ποσοστό των σύγχρονων φιλοσόφων, το 90% των εσωτεριστών (καλού-κακού), κάμποσοι συμβολιστές-μανιεριστές-ντανταϊστές καλλιτέχνες, ο Όμηρος (προάγει την νεκρομαντεία), εκατοντάδες λοιποί λογοτέχνες (το καθίκι ο Ντοστογιέφσκι πρώτος πρώτος: κάποιος ηλίθιος μπορεί να αυτοκτονήσει με τόση μαυρίλα), τα ταρώ, οι αλχημιστές, οι καφετζούδες, άπαντες οι ποιητές και όλοι όσοι αρέσκονται στα παραπάνω.

Επιτρέπονται: ο Πητ Παπαδάκος (που νίκησε τον Σατανά και το έγραψε και σε βιβλίο), η Βίβλος (με τις κατάλληλες περικοπές), το "Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν", το "Μαρία με τα κίτρινα" (αν και αυτό το "κίτρινα" το βρίσκω λίγο ύποπτο).

Γενικά ας λογοκρίνουμε το σύμπαν ολόκληρο γιατί κινδυνεύουν τα παιδιά του sceptic. Μην κάνεις παιδιά ρε φίλε! Άστο καλύτερα! Δεν θα τους έχει μείνει και τίποτα ενδιαφέρον να ασχοληθούν. Βέβαια, θα έχουν τις εφημερίδες και τα δελτία ειδήσεων για να ενημερώνονται όπως αρμόζει σε κάθε σκεπτικιστή!


Κρυφο-σατανιστή σε βρίσκω, υποχείριο της Νέας Τάξης Πραγμάτων και πειθήνιο όργανο του Διεθνούς Σιωνιστικού Σχεδίου...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 02:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά, Zadok από τότε στο Βιετνάμ που με περιέλαβε το MK ULTRA και μου έβαλε τα εμφυτεύματα, με πήρε η κάτω βόλτα. Έγινα μέλος της ΠΠΚΣΥΣ (Παρα Πολύ Κακή Σατανική ΥπερΣτοά), οι άραβες-εβραίοι-νέγροι-αναρχοκομμουνιστές-τουρανομογγόλοι-greys του διεθνούς προσκοποσιωνισμού μου κούνησαν χαρωπά τις ουρές τους και έχω θυσιάσει τους μισούς γείτονές μου (άφησα κανα-δυο καβάτζα για έκτακτες ανάγκες).
Νομίζω πως όλα ξεκίνησαν από την νοσηρή ενασχόλησή μου με το ροκ και το πλέξιμο. Τώρα, που δε με πιάνει ούτε η ηρωίνη, κατάντησα να βάζω χριστιανούς στο βαρέλι με τις λάμες και να τους τσουλάω στην κατηφόρα. Αααχ, βάσανα πού'χει η ζωή...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 04:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι (και εσυ)


συμφωνω μαζι σου, αλλα θα σχολιασω κιολας


quote:

Αντίθετα με κάποιον που δηλώνει πιστός οπαδός μιας ιδέας, θρησκείας, ή θεωρίας, ένας σκεπτικιστής κουβαλά τεράστιο βάρος. Για να δικαιούται να αυτοχαρακτηρίζεται έτσι πρέπει να εξετάζει τα "προφανή", να διαθέτει στοιχεία αντί για τυφλή πίστη, να ψάχνει λεπτομερώς την αλήθεια -τουλάχιστον στα θέματα που επιλέγει να αναφερθεί- να μελετά το τι κρύβεται κάτω από την επιφάνεια των πραγμάτων, να αμφιβάλλει για τα αναπόδεικτα συμπεράσματα.



δεν ανηκω σε καμια οργανωμενη θρησκεια ή "σχολη", δεν ειμαι οπαδος κανενος κοματος ή ποδσαφαιρικης ομαδας

δεν πιστευω σε εξ αποκαλυψεως αληθειες και η υπογραφη μου με καλυπτει πληρως!

μιλαω εξ ονοματος μου

quote:

1. Δεν υφίσταται "σατανικό δόγμα". Πάμπολλες ομάδες και κάθε καρυδιάς καρύδι δηλώνει σατανιστής και το τι εννοεί ο καθένας το γνωρίζει μόνο ο ίδιος -και συχνά ούτε ο ίδιος. Οι -συνήθως αυτοσχέδιες- απόψεις τους δεν έχουν πάντα σχέση μεταξύ τους.


σατανιστης μπορει να ειναι ΜΟΝΟ ιερωμενος του χριστιανισμου


ο μονος μεχρι στιγμης που αποκαλυπτει την αληθεια ειναι ο Γ. Μπαλανος στο τελευταιο του βιβλιο


οι υπολοιποι ειναι παιδια που παιζουν και τροφοδοτουν τα ΜΜΕ


μην ξεχναμε οτι απο ενα μυθιστορημα του Λοβκραφτ ξεκινησε ολοκληρη λατρεια του Κθουλου

τετοια χαλια...

quote:

2. Το γιατί διέπραξε τις φρικαλεότητές του ο Κατσούλας το ξέρει μόνο όποιος ψυχίατρος ασχολήθηκε επί μακρόν μαζί του (αν μπορεί να είναι σίγουρος!). Το τι υποστηρίζει ένα τέτοιο άτομο είναι μόνο η επιφάνεια. Εξάλλου τι να πεις με αυτούς που σκοτώνουν γιατί "τους το είπε ο Θεός" ή "οι φωνές";




σωστος οπως οι προλαλησαντες

quote:

4. Στην Ελλάδα η Ορθόδοξη Εκκλησία αναγνωρίζει θρησκείες ως τέτοιες ή ως αιρέσεις. Αν είσαι πιστός της δέχεσαι τα πορίσματά της.



η Εβραϊκη αιρεση θεωρει ολα τα αλλα αιρεσεις (sic)

quote:

5. Μια που δεν υφίσταται "σατανικό δόγμα" δεν έχει δεδομένες πρακτικές. Η "μαύρη μαγεία" είναι μια ευρέως διαδεδομένη ταμπέλα που στερείται κοινά αποδεκτού ορισμού.


βαλε αρκετο ευρωπαϊκο παγανισμο, λιγο βουντου και πολυ σατανα και νασου η μαυρη μαγεια


το οτι ο σατανας μοιαζει τοσο στον Πανα να το θεωρησουμε συμπτωση?

μα δεν πιστευω στις συμπτωσεις

quote:

Σε κάποια μέρη της επαρχίας αν ζητήσεις το "Τρίτο Μάτι" στο περίπτερο θεωρείσαι πως ασκείς μαύρη μαγεία.



αδερφε ακομη και εδω μεσα μπορει να σε παρεξηγησουν - εξαρταται απο την αντιληψη και τις παρωπιδες καθενος

quote:

Η τελετουργική θυσία προέρχεται από το σκοτεινό παρελθόν της ανθρωπότητας και προϋπάρχει κατά χιλιετηρίδες του όρου "σατανισμός".



ηταν σατανιστες οι Μαγιας και οι Ινκας?

ακομη και σημερα "παιζουν" πετροπολεμο με θανατηφορα αποτελεσματα, αφιερωμενο στην Πατσα Μαμα, την Μεγαλη Μητερα

quote:

6. Οι νέοι, ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του καθενός, αναζητούν συχνότερα το "απαγορευμένο", αυτό που θα σοκάρει τους μεγαλύτερους.


ακριβως!


για αυτο και ειμαι υπερ της πληρους ενημερωσης


για παραδειγμα στα παιδια μου πρωτεδειξα πρεζακια απο αυτα που δεν τολμα να δειξει η τηλεοραση και μετα τους εξηγησα


quote:

Εδώ καίγεται η υφήλιος...


αν υπαρχει σατανας εκει πρεπει να αναζητηθει ασφαλως

στο χρημα, την αδικια και τον πολεμο

quote:

9. Αν τα παιδιά μου (τα οποία θα τα πήξω στο rock και φοβάμαι πως θα το θεωρούν γεροντίστικο, ξεπερασμένο και ξενέρωτο!) καταλήξουν σε σέκτες, ναρκωτικά και ανθρωποθυσίες τότε θα έχω αποτύχει ως γονιός και θα ψάχνω απελπισμένα ένα άλλοθι, ένα "κακό" τραγούδι, τη λάθος ταινία. Τους γνωστούς "κακούς" πίσω από το "σύστημα". Ο,τιδήποτε.


ως γονιος συμφωνω απολυτως

(και ως προς το ροκ)


quote:

("Νυχτερίδες κι αράχνες γλυκειά μου");


ο,τι ψαχνει κανεις βρισκει

quote:

Τα πιο σιχαμένα και φασιστικά πράγματα τα έχω ακούσει να συνοδεύονται πάντα με την αιτιολόγηση πως είναι για το καλό των παιδιών μας.


πες τα μεγαλε!

quote:

Επιτρέπονται: ο Πητ Παπαδάκος (που νίκησε τον Σατανά και το έγραψε και σε βιβλίο), η Βίβλος (με τις κατάλληλες περικοπές), το "Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν", το "Μαρία με τα κίτρινα" (αν και αυτό το "κίτρινα" το βρίσκω λίγο ύποπτο).


ο Πητ επρεπε να ειναι μεσα για απατη - αλλα εδω ειναι βαλκανια

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 04:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί λες, βρε άνθρωπε;;;

Δε μου λες... Μεταξύ μας τώρα... Ποιός είσαι απ' αυτούς: Greece: Adult Pagan Listings

Πάντως, υπάρχει λύση. Υπάρχει τρόπος να γυρίσεις πίσω, στον ίσιο δρόμο του αληθινού Θεού.

Απλά δεν είχες διαβάσει εγκαίρως αυτά: Σατανισμός και αυτά: ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ.

Στο πρώτο, λέει χαρακτηριστικά:

"ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΚΙ ΕΓΩ;

Οι περισσότεροι νέοι που μπλέχτηκαν στα δίχτυα του Σατανισμού βρέθηκαν εκεί χωρίς να το καταλάβουν. 'Η ανάγκη να ανήκουν κόπου, ή ανάγκη να βιώσουν τη ζεστασιά και την αποδοχή που δεν γεύτηκαν μέσα στην οικογένεια τους, τούς οδηγεί στις νέες Θρησκείες, 'Αποκρυφισμό, Πνευματισμό, Μασωνία, Νέα 'Εποχή, Σαηεντόλοτζι...

Σ' αυτό συντελούν λίγο η πολύ ή διαφήμιση, τα Θρίλερ, ή μουσική Ρ0Κ, τα σύγχρονα παιδικά παιχνίδια τής τηλεοράσεως κ.λπ., που διαμορφώνουν τελικά, συνειδητό ή ασυνείδητα, τους σύγχρονους δράκουλες και εθίζουν τους νέους στην αχαλίνωτη βία, στη σεξουαλική ασυδοσία, στην άρνηση άξιών και ιδανικών.

ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΡΟΚ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ;

'0 διάβολος χρησιμοποιεί ακόμα κι αυτό το θείο δώρο της μουσικής για να ξεγελάσει και να παρασύρει σιγά-σιγά τους , νεαρούς κοντά του. Έτσι είναι γνωστό ότι:

0ί ..Μπλάκ ΣάμπαΘ» έχουν το όνομά τους από τις ομώνυμες σατανιστικές τελετές. Στα εξώφυλλα κάποιων δίσκων φιγουράρει ο δαίμονας που παρακολουθεί σεξουαλική σκηνή, και το 666.

'0 εκπρόσωπος της χέβι μέταλ 0ζι 0σμπορν γράφει το «Ζ» του ονόματός του με τις σατανιστικές αστραπές, επιδεικνύει τον ανάποδο σταυρό του και οδηγείται στα δικαστήρια, γιατί με το τραγούδι του «Λύση αυτοκτονίας» ωθεί ένα 19χρονο αγόρι να αυτοπυροβοληθεί.

0ίΛέντ Ζέπελιν σπάνε ρεκόρ πωλήσεων τραγουδώντας «Θέλω ο Χριστός να γονατίσει μπροστά στο Σατανά».

Υπάρχει στην Αμερική η ένωση Wicca, που σημαίνει «Ένωση μάγων και εξορκιστών". Τα μέλη της διαθέτουν τρεις επιχειρήσεις δίσκων μουσικής και ανέδειξαν καλλιτέχνες όπως ο Mπόμπ Ντίλαν, οι Ρόλλινγκ Στόουνς (ανήκουν σε δαιμονική αίρεση του Σαν Ντιέγκο), ο Άλις Κούπερ (πήρε το όνομά του από μια μάγισσα του μεσαίωνα). Οσον αφορά τους Ρόλλινγκ Στόουνς, έχει παρατηρηθεί πως τα άτομα στις συναυλίες τους είναι επιφορτισμένα με την ασφάλεια του συγκροτήματος - και ονομάζονται «άγγελοι της κολάσεως»- σκοτώνουν ένα άτομο κάθε φορά που οι Στόουνς τραγουδούν το τραγούδι τους «Συμπάθεια στο Διάβολο»."

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 04:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΤΟΤΕ Η ΛΟΓΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΡΗΜΑΤΟΣ, ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ Ο ΠΑΠΑΧΡΟΝΗΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ, ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ,ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΤΟΥ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ!!!!!!!


στατιστικα οι περισσοτεροι σηριαλ κιλερ απο τετοια περιβαλλοντα προερχονται


η καταπιεση της παιδικης και εφηβικης ηλικιας ξεσπαει στην ενηλικιωση

κατι που αποκλειοταν να συμβει σε ανθρωπο μεγαλωμενο με την Πατρωα θρησκευτικη αντιληψη

που ειναι οι Νυμφες Gretel μου?

που ειναι ο Παν?

υπαρχουν, αλλα τους βλεπουν οσοι εχουν ανοιχτη καρδια, αντιληψη και πνευμα


ΥΓ. μ αρεσει η κουκουβαγια σου

τα πας καλα με τα πτηνα?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 05:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Τί λες, βρε άνθρωπε;;;


εγω???


εγω ειμαι ενας απλος ανιμιστης, ενας Ελληνας παγανιστης


αγνο παιδι της Φυσης


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 05:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς!! Είμαστε ταυτόχρονα online με τον jonniebegood.

Το προηγούμενο μήνυμά μου ήταν απάντηση στον wendigo.

quote:
ο Πητ επρεπε να ειναι μεσα για απατη - αλλα εδω ειναι βαλκανια

Μεταξύ μας κι αυτό: 1000% δίκιο έχεις.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 05:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Δε μου λες... Μεταξύ μας τώρα... Ποιός είσαι απ' αυτούς: Greece: Adult Pagan Listings


εψαξα, μα δεν με βρηκα

Your wotwname Search Results... for jonniebegood
rendered 0 results!


αλλα για να ακουω σαμπαθ, οζι και ζεπελιν πρεπει να ειμαι σατανιστης!

α, και στοουνς - συμπαθυ φορ δε ντεβιλ, κτλ


βρηκα ομως γνωστα μου νικς!!!

χαχαχα


ησουν αποκαλυπτικοτατη!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 05:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ουπς!! Είμαστε ταυτόχρονα online με τον jonniebegood.


αυτο εγω το λεω συγχρονικοτητα

χαχαχα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 05:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτο εγω το λεω συγχρονικοτητα

χαχαχα


Κι αυτό σωστό είναι...

quote:
ησουν αποκαλυπτικοτατη!

Απλά κάποτε στο esoterica ... (πώς λέμε "κάποτε στη Δύση"):

WICCA

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 07:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα με συγχωρνάτε που δεν παίρνω κάπου θέση στο ζήτημα το συγκεκριμένο,
αφού περισσότερο η ιστορία ξετιλύγεται όταν υπάρχει ανάποδο μύνημα
και όχι φανερή λατρεία κάποιου συγκροτήματος που μπορεί ναί ή όχι να
είναι για εμπορικούς σκοπούς...(οπότε δεν υπάρχει και ερώτημα...)
Μόλις τελείωσα ένα μονόλεπτο tribute για την ροκ μουσική και το
σατανά... http://homepages.pathfinder.gr/AL0S_/lukasata.mp3
ελπίζω να σας αρέσει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 07:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα με συγχωρνάτε που δεν παίρνω κάπου θέση στο ζήτημα το συγκεκριμένο,
αφού περισσότερο η ιστορία ξετιλύγεται όταν υπάρχει ανάποδο μύνημα
και όχι φανερή λατρεία κάποιου συγκροτήματος που μπορεί ναί ή όχι να
είναι για εμπορικούς σκοπούς...(οπότε δεν υπάρχει και ερώτημα...)
Μόλις τελείωσα ένα μονόλεπτο tribute για την ροκ μουσική και το
σατανά... http://homepages.pathfinder.gr/AL0S_/lukasata.mp3
ελπίζω να σας αρέσει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 15:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η καταπιεση της παιδικης και εφηβικης ηλικιας ξεσπαει στην ενηλικιωση

κατι που αποκλειοταν να συμβει σε ανθρωπο μεγαλωμενο με την Πατρωα θρησκευτικη αντιληψη


Μία λέξη: Καλιγούλας.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 20:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Μία λέξη: Καλιγούλας.


αυτο ειναι παραδειγμα ανθρωπου μεγαλωμενου με την Πατρωα Ελληνικη αντιληψη?

για να διαβαζεις Pratchett και να πιανεις το χιουμορ του, πρεπει να ξεχωριζεις τον Ελληνα απο τον Ρωμαιο (και μαλιστα ανωμαλο αυτοκρατορα)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BEREN
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 22:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BEREN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για να διαβαζεις Pratchett και να πιανεις το χιουμορ του, πρεπει να ξεχωριζεις τον Ελληνα απο τον Ρωμαιο (και μαλιστα ανωμαλο αυτοκρατορα)

quote:
εγω ειμαι ενας απλος ανιμιστης, ενας Ελληνας παγανιστης

Συγχαρητήρια!
Όσο γιά τους Κέλτες παγανιστές είναι ανυπόφοροι.
Που να δεις τους Βάσκους παγανιστές...άσε καλύτερα.

Ενώ ένας Έλλην παγανιστής...μεγαλείο!

ΛΑΜΠΡΑ !!

quote:
σατανιστης μπορει να ειναι ΜΟΝΟ ιερωμενος του χριστιανισμου

Τα πολλά τριπάκια...

quote:
αλλα για να ακουω σαμπαθ, οζι και ζεπελιν πρεπει να ειμαι σατανιστης!

Σατανιστής μπορεί να μην είσαι αλλά γιά να είσαι 40+ και να ακούς
ακόμη οζζυ τότε δεν εκπλήσομαι με αυτά που διαβάζω.

Ευτυχώς που έχει κλείσει η victoria και η ombre...


Μην εξαπατάται τον κόσμο ότι δεν υπάρχει σατανάς.
Τον εαυτό σας μπορείτε να τον κάνετε ότι θέλετε.
Εχετε όμως ευθύνη για αυτά που γράφετε και αποπροσανατολίζετε
τους πιτσιρικάδες.

Εχετε πέσει στην μεγαλύτερη παγίδα του σατανά.

Σας έχει πείσει ότι δεν υπάρχει.

quote:
εγω να προσθεσω οτι στην Φυση δεν υπαρχει καλο και κακο, αλλα θετικο και αρνητικο που αλληλεπιδρουν

???????????
Σαν να λέμε ότι δεν υπάρχει μέρα και νύχτα, αλλά φως και σκότος που αλληλεπιδρούν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 23:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον!

Υπάρχει μέρα και νύχτα πέρα από την πραγματικότητα την οποία βιώνουμε στη Γη;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 03:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Συγχαρητήρια!
Όσο γιά τους Κέλτες παγανιστές είναι ανυπόφοροι.
Που να δεις τους Βάσκους παγανιστές...άσε καλύτερα.
Ενώ ένας Έλλην παγανιστής...μεγαλείο!


που την ειδες την κοντρα μεταξυ των ανιμιστικων θρησκειων?

μια χαρα τα βρισκανε αφου ειχαν την ιδια αντιληψη για τον κοσμο και το Θειον


δεν υπερεχει ο Ελληνικος ανιμισμος των αλλων αλλα τυγχανει να ειμαι Ελληνας και οχι Κελτης


quote:

σατανιστης μπορει να ειναι ΜΟΝΟ ιερωμενος του χριστιανισμου


εγω ξερω τι λεω αφου μια απο τις λοξες μου ειναι η συγκριτικη θρησκειολογια

για να γινει σατανιστικη τελετη το τυπικο απαιτει σατανιστη ιερεα, ο οποιος πρεπει να ειναι αποσχηματισμενος ιερεας του χριστιανισμου

το δε τελετουργικο ειναι το ιδιο με της χριστιανικης εκκλησιας

τα καταφερατε να γινει αναγνωρισμενη θρησκεια στο τελος...

κατα τα αλλα, εσυ μπορεις να πιστευεις αυτα που σου λενε

quote:

Τα πολλά τριπάκια...


μην καρφωνεσαι τοσο ατσαλα οτι εισαι κλωνος

ξαναμπες στην τρυπα σου

quote:

αλλα για να ακουω σαμπαθ, οζι και ζεπελιν πρεπει να ειμαι σατανιστης!


και μπλουζ, και τζαζ, και Ραβι Σανκαρ, και φανκ, και ρεγκε, και ρεμπετικα, και δημοτικα, και σκυλαδικα αμα κατεβασω μισο μπουκαλι ουισκυ

με ολοκληρο μπουκαλι ακουω και Μπεζαντακου

με δυο μπουκαλια την θυσιαζω στον Βελιαλ

χαχαχα


quote:

Σατανιστής μπορεί να μην είσαι αλλά γιά να είσαι 40+ και να ακούς
ακόμη οζζυ τότε δεν εκπλήσομαι με αυτά που διαβάζω.

Ευτυχώς που έχει κλείσει η victoria και η ombre...



γιατι μου αναφερεις τα φλωρομαγαζα?

δεν γνωρισες προφανως ουτε το χρυσο κλειδι, ουτε το τριπ, ουτε το μπεντλαμ

quote:

Μην εξαπατάται τον κόσμο ότι δεν υπάρχει σατανάς.

[/quote]

...αλλιως πως θα τον ελεγχετε εσεις τον κοσμο αμα δεν πιστευει στον σατανα σας - γιατι δικη σας εφευρεση ειναι, μην το ξεχνας

και παραμυθι χωρις δρακο, παραμυθι διχως περαση


.

θα σου αναφερω ενα παραψυχολογικο πειραμα που εγινε απο επιστημονες αμφισβητιες


εκαναν το πειραμα με το ποτηρακι και παρουσιαστηκαν απαντησεις


στην πορεια καταλαβαν οτι οι ιδιοι τροφοδοτουσαν την οντοτητα που απαντουσε και περασαν σε δευτερο πειραμα: αρχισαν να εμπλουτιζουν την οντοτητα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και οντως επιασε


οι σκεπτομορφες τους την δημιουργησαν και αυτες την διατηρουσαν

μετακινουσε επιπλα, εκανε θορυβους, και τους απαντουσε σε ο,τι κουφο την ρωτουσαν


οταν τελειωσε το πειραμα την "διελυσαν"


οι χριστιανοι φτιαξατε μια παρομοια οντοτητα την οποια θρεφετε με την πίστη σας στην υπαρξη της: τον διαβολο

εσεις τον δημιουργειτε και τον θρεφετε, αποδιδοντας του ο,τι κακο πραττει ο ανθρωπος


τωρα γιατι τον φτιαξατε να μοιαζει του Πανα θαθελα πολυ να μου το εξηγησετε!

οπως και γιατι του δωσατε το ονομα του Εωσφορου (αυτου που φερνει το φως) ή του Βηλου, του συντροφου της Ασταρης

quote:

Σαν να λέμε ότι δεν υπάρχει μέρα και νύχτα, αλλά φως και σκότος που αλληλεπιδρούν?

[/quote]


βρες μου μια εκδηλωση του κακου στην Φυση χωρις την παρεμβαση του ανθρωπου


οσο για το ζευγος των αντιθετων που δημιουργουν ολοτητα, μαλλον δεν εχεις ακουστα για τα ζευγη των ηλεκτρονιων - ποζιτρονιων που καθε στιγμη σε καθε σημειο του συμπαντος παρουσιαζονται απο το πουθενα, αλληλεπιδρουν και εξαφανιζονται

θα κλεισω με μια διευκρινηση που θα σε σοκαρει, αλλα ειναι αποτελεσμα της συγκριτικης θρησκειολογιας: ολοι, και εννοω ΟΛΟΙ, απο το Θειον αντλουμε οταν προσευχομαστε ή διαλογιζομαστε ή αυτοσυγκεντρωνομαστε


οπως και να ονομαζεις τον Θεο σου, Χριστο, Βουδα, Αλαχ, Γιαχβε, Μιθρα, Σατανα, ο,τι τελετουργικο και να ακολουθεις, απο το Ενα Θειον του Συμπαντος αντλεις

ακομη και αυτοι που συγκεντρωνονται σκεπτομενοι αρνητικα, απο την ιδια πηγη αντλουν - αντλουν αρνητικη ενεργεια ομως η οποια περνα απο μεσα τους και βλαπτει πρωτιστως τους ιδιους (γνωμη οχι μονο δικη μου)

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 04:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood γενικώς συμφωνώ, μπορώ να σου πω 99,9%.

Μόνο εκεί στο πείραμα, μου φαίνεται ότι πρέπει να κάνουμε κάποιες διευκρινίσεις.

Είναι διαφορετικό πράγμα η σκεπτομορφή από την επικοινωνία με το αόρατο.
Το ποτηράκι είναι λίγο χαμηλής τάξης τεχνική και μπορεί εύκολα να ξεγελά ως προς το αποτέλεσμα.
(Ξεφεύγουμε λίγο απ' το θέμα, αλλά ίσως πρέπει να το διευκρινίσουμε.)

Το γεγονός ότι όλα είναι εμείς κι εμείς είμαστε όλα (ο καθένας), δε θεωρώ ότι σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλα επίπεδα ύπαρξης παράλληλα με το δικό μας.
Εν ολίγοις, για μένα αγγελικές & δαιμονικές οντότητες υπάρχουν, άσχετα αν συμφωνώ ότι όλα αυτά ουδεμία σχέση έχουν με το σατανισμό όπως είναι ευρέως γνωστός.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 14:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OΛΟ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΑΝΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 2000 ΕΞΑΠΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ, ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΜΠΑΧΤΣΙΣΙ ΣΤΟΝ ΣΟΥΛΤΑΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΣ, ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ. ΕΞΟΡΚΙΣΑΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΚΑΡΜΑ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 16:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μία λέξη: Καλιγούλας.


αυτο ειναι παραδειγμα ανθρωπου μεγαλωμενου με την Πατρωα Ελληνικη αντιληψη?


Εφ' όσον με τον όρο "Πατρώα Ελληνική Αντίληψη" αναφέρεσαι στο δωδεκαθεϊσμό, ναι. Ο δωδεκαθεϊσμός των Ρωμαίων δεν είχε κάποια διαφορά από αυτόν των Ελλήνων. Και όπως ο ίδιος λες λίγο παρακάτω, οι παγανιστικές θρησκείες των λαών της ΒΔ Ευρασίας ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα. Οι θεοί είναι χονδρικά οι ίδιοι (και διαολεμένα άπειροι), το στυλ λατρείας είναι πρακτικά το ίδιο, ακόμα και η κοσμοαντίληψη δε διαφέρει σχεδόν καθόλου. Γιατί; Γιατί λόγω παρόμοιου περιβάλλοντος, συγγενειών και μικρών αποστάσεων όλες αυτές οι κοινωνίες εξελίχθηκαν με πολύ παρόμοιο τρόπο μέχρι την περίοδο 1200-800π.Χ., όταν και διαμορφώθηκαν κατά κύριο λόγο οι θρησκείες τους και τα βασικά εθνολογικά χαρακτηριστικά που επέδειξαν στους ιστορικούς χρόνους πριν τον εκχριστιανισμό τους. Τώρα, οι πιο προχωρημένοι από αυτούς τους λαούς (με σειρά Έλληνες και Ρωμαίοι) εννοείται ότι είχαν προχωρήσει λίγο παραπέρα τη θρησκεία τους, λόγω έξτρα μεσογειακών-αιγυπτιακών-ανατολίτικων επιρροών. Οι οποίες όμως ειδικά για αυτούς τους δύο λαούς (που άλλωστε είχαν στενότατες σχέσεις) ήταν σχεδόν οι ίδιες. Μπορούμε λοιπόν με ασφάλεια να πούμε ότι στο θρησκευτικό τομέα (και σε πολλούς άλλους τομείς) οι όποιες διαφορές μεταξύ Ρωμαίων και Ελλήνων (και θα προσέθετα τους Ετρούσκους και ίσως τους Ιλλυριούς) ήταν εντελώς επιφανειακές. Συνεπώς, ο Καλιγούλας είναι μια χαρά παιδί της "Πατρώας Ελληνικής Κοσμοαντίληψης".

Αλλά δε θα ήθελα να κολλήσουμε εκεί. Νομίζω η συζήτηση είχε φτάσει σε ένα πολύ καλό συμπέρασμα: ότι δε γίνεται κάποιος σατανιστής ακούγοντας Black Sabath, όπως δε γίνεται κάποιος δολοφόνος διαβάζοντας Αγκάθα Κρίστι. Και ότι άλλοι λόγοι, μεταξύ των οποίων η καταπίεση στην παιδική ηλικία, είναι που κάνουν κάποιο εγκληματία. Με λίγα λόγια αποσυνδέσαμε πλήρως το πολιτισμικό περιβάλλον από τη ροπή κάποιου προς το παρανοϊκό έγκλημα. Δε νομίζεις ότι το να λες πως η πατρώα ελληνική κοσμοαντίληψη σου εξασφαλίζει ανοσία από την καταπίεση -και άρα από το παρανοϊκό έγκλημα- είναι λίγο αντιφατικό;

Στο κάτω-κάτω, δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα. Δε νομίζω ότι ένας συνεπής Χριστιανός ή Μουσουλμάνος ή Σιντοϊστής ή οτιδήποτε αποκλείεται να είναι καλός γονέας. Η πλειονότητα των ανθρώπων που έχουν ζήσει δεν ήταν παρανοϊκοί εγκληματίες. Οπότε και η πλειονότητα των γονέων που έχουν ζήσει ήταν πάνω-κάτω καλοί γονείς. Και αυτό καλύπτει πάρα πολλές κοσμοαντιλήψεις. Όπως αντίστοιχα, δε νομίζω να υπάρχει κοσμοαντίληψη που να μην έχει "λερωμένο" ποινικό μητρώο, αν θεωρήσουμε ότι αποκλειστικά οι κοσμοαντιλήψεις διαμορφώνουν τα υγιώς σκεπτόμενα άτομα.

Εξάλλου στέκει και εξελικτικά το θέμα: οποιαδήποτε κοσμοαντίληψη δημιουργεί διεστραμμένους πιστούς, δεν πρόκειται να έχει και πολλή πελατεία για διάστημα μεγαλύτερο από μια γενιά (βλ. π.χ. ναζισμό).

Αυτό ήθελα να πω φίλε Τζόνι και ελπίζω τώρα που το εξήγησα αναλυτικότερα να συμφωνείς.

Κεφάλαιο Β:
----------------
Τώρα για αυτά που λέτε με τις σκεπτομορφές, ξέρετε ότι δεν τα πιστεύω καθόλου. Αν μπορούσαμε με τη σκέψη μας να φτιάξουμε τόσο εύκολα πράγματα, θα ήταν σίγουρα πολύ ωραίο. Μπορώ να σκεφτώ μάλλιστα τουλάχιστον μία ενδιαφέρουσα εφαρμογή που θα μας απαλλάξει οριστικά από τον κόπο του να ψάχνουμε για σύντροφο .

Ωστόσο, συμφωνώ πως άμα πιστεύεις πραγματικά σε κάτι, τότε υπάρχει για εσένα, τουλάχιστον όσο δεν κάνεις τον κόπο να το εξακριβώσεις. Κατά ένα πολύ σαφή τρόπο λοιπόν, ο διάβολος υπάρχει για τους χριστιανούς και μόνο εξαιτίας των χριστιανών. Οποιαδήποτε "σατανιστική αίρεση" είναι στην πραγματικότητα χριστιανική αίρεση που απλά εστιάζει στο ένα από τα δύο κέντρα που παραδέχεται αυτή η κατά τα άλλα μονοθεϊστική θρησκεία. Το ότι ο διάβολος, ακόμα και για τους "κανονικούς" χριστιανούς δεν είναι θεότητα αλλά "χαμηλότερου βαθμού" οντότητα, δε μου λέει και πολλά. Από τη στιγμή που -σύμφωνα με το χριστιανικό δόγμα- έχει τη δύναμη να πάρει έστω και μία ψυχή από τον Παντοδύναμο για πάντα, μου φαίνεται ότι είναι ικανοποιητικά ισχυρό πράγμα.

Σημείωση: δεν είναι τυχαίο που αναφέρομαι σε "χριστιανούς" και όχι σε "εβραίους" ή "μουσουλμάνους". Πρέπει να γίνει σαφές ότι η ιδέα του διπόλου Σατανάς-Θεός (έστω και με αρκετά κατώτερο τον πρώτο πόλο) είναι καθαρά χριστιανική. Στον ιουδαϊσμό η απομάκρυνση από το Θεό πηγάζει από μέσα σου και ένας Σατανάς (=κατήγορος του Θεού και υπάρχουν πολλοί) απλώς την εκμεταλλεύεται παρασιτώντας. Στο Χριστιανισμό, εκεί που είσαι ήσυχο και ωραίο αρνάκι του Θεού έρχεται ο Διάολος και σε βγάζει από τον ίσιο δρόμο για να σε πάρει μαζί του.

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε από πού προήλθε αυτή η (σημαντικότατη κατά τη γνώμη μου) διαφοροποίηση, αλλά ίσως σε κάποιο πιο σοβαρό θέμα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 19:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα για αυτά που λέτε με τις σκεπτομορφές, ξέρετε ότι δεν τα πιστεύω καθόλου. Αν μπορούσαμε με τη σκέψη μας να φτιάξουμε τόσο εύκολα πράγματα, θα ήταν σίγουρα πολύ ωραίο. Μπορώ να σκεφτώ μάλλιστα τουλάχιστον μία ενδιαφέρουσα εφαρμογή που θα μας απαλλάξει οριστικά από τον κόπο του να ψάχνουμε για σύντροφο .

Νομίζω ότι δεν πρέπει να ξεφύγουμε πολύ από το θέμα, αν και στην ουσία αυτό ακριβώς είναι το θέμα.

Αγαπητέ μου junk95, φυσικά είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να μην πιστεύεις στις σκεπτομορφές και γενικότερα στα λεπτότερα πεδία του αποκρυφισμού, αλλά θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο το θέμα (αν δεν το 'χεις κάνει ήδη) γιατί έχει μία βαθιά ψυχολογική και υπαρκτή βάση πέραν της ατομικής συνειδήσεως.
Προσωπικά είχα και εγώ παλαιότερα μία όμοια με τη δική σου αντιμετώπιση, ώσπου συνέβη ένα περιστατικό μπροστά στα μάτια μου, το οποίο καμμία λογική δεν μπορούσε να εξηγήσει.
Πίστεψέ με, το έψαξα πολύ και ακόμα μπορώ να σου πω, ότι το θυμάμαι με έκπληξη...

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τον "100ο πίθηκο", αλλά ο μηχανισμός μοιάζει πολύ...

Από κει και πέρα, ας μη συγχέουμε την πραγματικότητα του υλικού κόσμου με τον αόρατο κόσμο. Ο ένας δεν αντικαθιστά τον άλλο, απλά ο αόρατος εμπεριέχει τον υλικό και ως εκ τούτου υπάρχουν αλληλεπιδράσεις.

Δυστυχώς, η παράνοια του Χριστιανικού δογματισμού μας οδηγεί μοιραία στην αποστασιοποίηση, αλλά αυτό είναι αρνητικό για την έρευνα της αλήθειας.

Ας σκεφθούμε...

Ο Διάβολος του Χριστιανισμού δεν υπάρχει. Όμως, συνεχίζει να μην υπάρχει, όταν σχεδόν 2,000 χρόνια τώρα τον "τρέφουν" οι πιστοί

Πόσοι 100οί πίθηκοι έχουν περάσει σ' αυτά τα 2,000 χρόνια;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 02:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εφ' όσον με τον όρο "Πατρώα Ελληνική Αντίληψη" αναφέρεσαι στο δωδεκαθεϊσμό, ναι.



δεν υπαρχει δωδεκαθεϊσμος, υπαρχει ανιμισμος

η αντιληψη οτι ΟΛΑ ειναι ζωντανα και εχουν πνευμα

οι Ελληνες ηταν σαν τους Ινδουιστες

ενα ειναι το Θειον και πολλαπλες οι εκφανσεις του


το ιδιο το Θειον ειναι ασυλληπτο απο τον νου μας και φυσικα "αφατον"

τις εκφανσεις του αντιλαμβανομαστε, τις ανιμιστικες θεοτητες


quote:

Αν μπορούσαμε με τη σκέψη μας να φτιάξουμε τόσο εύκολα πράγματα, θα ήταν σίγουρα πολύ ωραίο. Μπορώ να σκεφτώ μάλλιστα τουλάχιστον μία ενδιαφέρουσα εφαρμογή που θα μας απαλλάξει οριστικά από τον κόπο του να ψάχνουμε για σύντροφο


εγω θα σου πω τον τροπο για να φτιαξεις την υπεργκομενα με το μυαλο σου (την εχεις ηδη εκει και ο Γιουνγκ την ονομασε anima), αλλα θα αναλαβεις εσυ να βρεις τροπο να την ξεφορτωθεις

quote:

Ωστόσο, συμφωνώ πως άμα πιστεύεις πραγματικά σε κάτι, τότε υπάρχει για εσένα, τουλάχιστον όσο δεν κάνεις τον κόπο να το εξακριβώσεις. Κατά ένα πολύ σαφή τρόπο λοιπόν, ο διάβολος υπάρχει για τους χριστιανούς και μόνο εξαιτίας των χριστιανών. Οποιαδήποτε "σατανιστική αίρεση" είναι στην πραγματικότητα χριστιανική αίρεση που απλά εστιάζει στο ένα από τα δύο κέντρα που παραδέχεται αυτή η κατά τα άλλα μονοθεϊστική θρησκεία.


εδω εισαι λογικοτατος!


quote:


Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε από πού προήλθε αυτή η (σημαντικότατη κατά τη γνώμη μου) διαφοροποίηση, αλλά ίσως σε κάποιο πιο σοβαρό θέμα.


παραμυθι διχως δρακο, παραμυθι διχως περαση

.


quote:

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τον "100ο πίθηκο", αλλά ο μηχανισμός μοιάζει πολύ...



καλη μου Zadok!

ανεφερες το σωστο βιβλιο!!!


[/quote]

Είναι διαφορετικό πράγμα η σκεπτομορφή από την επικοινωνία με το αόρατο.

[/quote]

το γνωριζω


ως ανιμιστης ενιωθα οτι υπαρχουν οντοτητες ακομη και ανοργανες, πριν τις αντιληφθω


το επιβεβαιωσαν οι εμπειριες μου στο μονοπατι μου, και συναντησα καποιες απο αυτες


(μια μου εμπειρια (που δεν επεδιωξα) περιγραφω και σε αυτο το φορουμ


το οτι η θετικη ενεργεια μου εμφανιστηκε ως Πανοειδης και η αρνητικη ως μαϊμου, εξηγειται αν τις αναγαγουμε στα αρχετυπα

ειδικα τη μαϊμου μου πηρε 12 χρονια να την ανακαλυψω, κι ας ηταν κατω απο τη μυτη μου)


ωστοσο εμεις τις μορφοποιουμε τις ενεργειακες (πνευματικες) οντοτητες, αναλογα με την αντιληψη μας και τα αρχετυπα που ανακαλουμε απο το μαζικο ασυνειδητο μας


το Αγνωστο το μορφοποιουμε, για να μπορεσουμε να το αντιληφθουμε αφου η καθαρη ενεργεια δεν γινεται δεκτη απο τον εγκεφαλο ως πληροφορια - προκαλει βραχυκυκλωμα, κριση επιληψιας


αλλα δεν υπαρχει η εννοια του "κακου" σε καμια οντοτητα, παρα μονο του αρνητικου


το κακο ειναι εφευρεση του ανθρωπου και φυσικα εφαρμογη του


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 03:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ωστοσο εμεις τις μορφοποιουμε τις ενεργειακες (πνευματικες) οντοτητες, αναλογα με την αντιληψη μας και τα αρχετυπα που ανακαλουμε απο το μαζικο ασυνειδητο μας


το Αγνωστο το μορφοποιουμε, για να μπορεσουμε να το αντιληφθουμε αφου η καθαρη ενεργεια δεν γινεται δεκτη απο τον εγκεφαλο ως πληροφορια - προκαλει βραχυκυκλωμα, κριση επιληψιας


Για τη μορφοποίηση θα συμφωνήσω απόλυτα.

Βέβαια, όσο περισσότερο συνειδητοποιημένοι είμαστε, χρειάζεται να προσπαθούμε ν' αποφεύγουμε το μηχανισμό αυτό και να αισθανόμαστε ουσιαστικότερα (αν το καταφέρουμε).

Και για να κάνω την απαραίτητη αναγωγή στο θέμα:

Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι οτιδήποτε μορφοποιείται μένει κιόλας, αν δε γίνει η απαραίτητη, ανάλογη διαδικασία απομορφοποίησης.
Κι ότι μένει και επαναμορφοποιείται από τον επόμενο (ο οποίος θα έχει το ίδιο αρχέτυπο - είπαμε 2,000 χρόνια είναι αυτά) γιγαντώνεται και γίνεται θηρίο (Αποκάλυψη;).

Το μόρφωμά μας λοιπόν, μπορεί να είναι και η καταστροφή μας, αν δε θελήσουμε να γευτούμε την αλήθεια, γιατί όσο θα κλείνουμε τα μάτια μας, θα αποστρεφόμαστε τον ίδιο το Θεό...

Πάντως, ειλικρινά, δεν μπορώ να κατανοήσω το φόβο των Χριστιανών. Είναι αναίτιος.
Εάν πραγματικά πιστεύουν στο Θεό, πώς είναι δυνατόν να θεωρούν ότι μπορεί να πλανηθούν;

Απλά κάποιοι τους κάρφωσαν την ιδέα ή ψιλο-χοντρο-αμφιβάλλουν κιόλας;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 09:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Πάντως, ειλικρινά, δεν μπορώ να κατανοήσω το φόβο των Χριστιανών. Είναι αναίτιος.
Εάν πραγματικά πιστεύουν στο Θεό, πώς είναι δυνατόν να θεωρούν ότι μπορεί να πλανηθούν;


παραμυθι χωρις δρακο, παραμυθι διχως περαση


χωρις τον μπαμπουλα πως θα τρομαζαν τα πληθη?


και αφου θεωρουν τον ανθρωπο κορωνιδα της δημιουργιας με εκ Θεου δικαιωμα καταστροφης των παντων, καποιος επρεπε να φταιει για τα οσα κανει ο ανθρωπος


ειναι η χειροτερη αποενοχοποιηση που εγινε ποτε!

δεν φταιμε εμεις καλε που βγηκαμε σηριαλ κιλερ, ο διαβολος μας εβαλε


τωρα ποιος εβαζε το παπαδαριο να βασανιζει και να καιει αθωους ανθρωπους με την κατηγορια της λατρειας του διαβολου, θαταν ενδιαφερον να μας το πουνε

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy