ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!( και όμως αληθινό...)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 11:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε jonniebegood λες :
quote:
η αυτοσυγκεντρωση ενεργοποιει την εκκριση ενδογενων ουσιων που προσαρμοζονται στους αναλογους (υπαρχοντες φυσιολογικα) υποδοχεις, ή διεγειρουν συγκεκριμενα κεντρα, με όποια τεχνικη κι αν πραγματοποιειται

και μονο στους ρυθμους Αλφα (το πρωτο σταδιο) η χημικη αλλαγη στον εγκεφαλο ειναι τεραστια


Αυτό από μόνο του υποδηλώνει ότι δεν είναι απαραίτητη η χημική υποστήριξη για την όποια εμπειρία.

Πολύ σωστά ο καθένας διαλέγει το μονοπάτι του και θα μου επιτρέψετε το δικό μου να είναι "άνευ ουσιών".
Το ότι το έκαναν στα ελευσίνια μυστήρια ή οι κέλτες ή οι σαμάνοι,μην προσπαθείτε να το κατοχυρώσετε ως το "καλύτερο μονοπάτι" ή "το μονοπάτι των μυστών".

Όπως επίσης είναι αρκετά προσβλητικό για πολλούς πιστεύω να υποβιβάζετε και να ειρωνεύεστε τις μονοθειστικές θρησκείες.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει και έχει το δικαίωμα να θεωρείται σεβαστό.

Κλείνοντας θα ήθελα ακόμη να ρωτήσω τον φίλο jonniebegood πάλι : Πώς ξέρεις την σύσταση των τεκτόνων από τα μέλη του σάιτ;;;
Εγώ μόνο έναν τέκτονα ξέρω εδώ.Εμένα ο οποίος το έχω δηλώσει και αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως ότι λέω εγώ είναι και επίσημη θέση του τεκτονισμού.

Σταματώ για να απολαύσω την υπέροχη Zadok και να πω κι εγώ επίσης ότι το θέμα είναι εκτός τόπικ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 11:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ.
Αλήθεια τι σημαίνει:
quote:
αν χρειαστει ρωτα και κανενα της ανωτερης βαθμιδας

Ποιάς βαθμίδας;;;
Πού;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 16:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φυσικα και ειναι χρησιμα οταν μαλιστα τα εχουν γραψει ο Αλμπερτ Χοφμαν (διευθυντης του ερευνητικου τμηματος της Σαντοζ) και ο Γουατσον, ο εμπειροτερος εθνοβοτανολογος

H Σαντοζ είναι φαρμακοβιομηχανία μήπως

Οκ, θα το πω αλλοιώς:

ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΝΕΝΟΣ. ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ, ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ...

quote:
αυτο ειναι ο "αποκρυφισμος" ???

Δεν είναι;

quote:
αναγεις μια εννοια που ουσιαστικα σημαινει ταση μυστικοτητας στη μεταδωση πληροφοριων, σε ειδος τεχνικης αναζητησης?

Ποιά είναι η έννοια στην οποία αναφέρεσαι;

Αν αναφέρεσαι στον Τεκτονισμό, ο οποίος είναι το θέμα εδώ, η απάντηση είναι απόλυτα καταφατική και δε νομίζω ότι στοιχειωδώς γνωρίζεις σε τί αναφέρεσαι.

Υπάρχουν πολλά καλά βιβλία σχετικά, καλό θα ήταν ν' ασχοληθείς λίγο και με αυτά ή να ρωτήσεις.

quote:
δηλαδη οι διαλογιστικες πρακτικες που διδασκονται φανερα ειναι κατωτερες αυτων που διδασκονται κρυφα?

Κατ' αρχήν, δεν αναφέρθηκε κανείς σε κάτι τέτοιο, αλλά αν θέλεις, μπορώ να σου απαντήσω:

Κανένα μεγάλο έργο δε γίνεται φανερά, γιατί απ' τη φύση του είναι ένα μυστικό έργο.
Είναι μία εσωτερική πορεία, η οποία είναι απόλυτα ατομική.

Όλες οι πρακτικές δεν είναι του ίδιου επιπέδου, γιατί φυσικά εξαρτάται από το σε ποιούς απευθύνονται.
Αν ένας άνθρωπος του Δυτικού τρόπου ζωής προσπαθήσει ν' ακολουθήσει μία διαλογιστική μέθοδο ενός μυημένου καλόγερου στο Θιβέτ, έχει πολλές πιθανότητες ν' αποτύχει.
Από και και πέρα, αν ακολουθηθεί η ανάλογη μέθοδος, το αποτέλεσμα εξαρτάται από το άτομο.

quote:
εγω ενα εχω να πω: ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Καλά κάνεις και το λες, αλλά ακόμα καλύτερο είναι να εννοούμε σε τί αναφερόμαστε...

quote:
δηλαδη ειναι αποκρυφιστικο το γνωθι σαυτον?

ΤΟ "ΓΝΩΘΙ Σ' ΑΥΤΟΝ" ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ

quote:
ναι, η αναζητηση θελει παιγνιωδη χαρακτηρα, τουλαχιστον για τους μαγους του χαους που δεν κολλανε με τα "τελετουργικα"

Υποθέτω ότι αστειεύεσαι.

quote:
θα σου ζητουσα πριν το αποριψεις, να διαλογιστεις λιγο πανω σε αυτο που ειπα, οτι "ολα τα μονοπατια εχουν τον ιδιο προορισμο"

Μα δεν απέρριψα ποτέ κάτι ανάλογο.

Από κει και πέρα όμως, δεν σκοπεύω να βαφτίζω τα χαντάκια "μονοπάτια".


quote:
αν χρειαστει ρωτα και κανενα της ανωτερης βαθμιδας

Ανώτερης από τί;

Πάνω από εμένα δεν υπάρχει κάτι.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 17:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

σορυ ρε παιδια, δεν ηθελα να σας ταραξω την πραγματικοτητα!


την κανω με ελαφρα πηδηματακια


τα σεβη μου


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 17:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σορυ ρε παιδια, δεν ηθελα να σας ταραξω την πραγματικοτητα!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 17:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνουμε μια προσπάθεια να κατανοήσουμε για τι ακριβώς πράγμα μιλάμε διαβάζοντας εδώ : Ας κάνουμε μια προσπάθεια να κατανοήσουμε για τι ακριβώς πράγμα μιλάμε διαβάζοντας εδώ : http://www.sagewisdom.org/usersguidegreek.html


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 18:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λέξη «ενθεογενή» αν και δεν υπάρχει στα λεξικά κατά τη γνώμη μου σημαίνει «Εν-Θεού-Γέννηση» δηλαδή με τη λήψη μίας τέτοιας ουσίας προκαλούμε εντός μας γέννηση του Θείου.

Απ όσο δύναμαι να γνωρίζω η ύπαρξη του Θείου εντός μας υπάρχει από την στιγμή της ενσαρκώσεως μας στο υλικό πεδίο και άρα δεν χρειάζεται η λήψη κάποιας τέτοιας ουσίας για να προκαλέσει αυτήν την σύνδεση μεταξύ ανθρώπου-Θεού.

Αν λοιπόν παρατηρήσουμε και το site που παρέθεσα ποιο πάνω και όσα μας παραθέτει το μέλος Xotchipilli2 κλείνουμε προς την άποψη πως με τη λήψη τέτοιων ουσιών δυνάμεθα να γεννήσουμε το Θείο εντός μας και ακόμα ποιο πολύ να καταφέρουμε να έχουμε επικοινωνία με τα ανώτερα επίπεδα.

Αυτό βέβαια επιτυγχάνετε μέσα από την παραίσθηση που δημιουργείται με τη λήψη της χημικής αυτής ουσίας.

Η παραίσθηση όμως δεν αντανακλά στο πραγματικό, άρα δεν υπάρχει και ο έλεγχος του λογικού αποσυμβολισμού των όσων βιώνουμε εκείνη τη στιγμή. Το όλο δρώμενο είναι μια «ονειρική» κατάσταση από την οποία δεν μπορούμε να εξάγουμε λογικά συμπεράσματα.

Πάντα η λήψη τέτοιων ουσιών δημιουργεί στον ανθρώπινο νου πλασματικές φαντασιώσεις οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με αποκρυφισμό ή μυστικισμό.
Μπορούμε κάλλιστα να θυμηθούμε τους στοίχους του Καββαδία που περιγράφουν με γλαφυρότητα μια ανάλογη κατάσταση.

Ο άνθρωπος έχει ως Θείο δώρο την δυνατότητα να ανέλθει στα επίπεδα χρησιμοποιώντας τις αφ’ εαυτού δυνάμεις δεν χρειάζεται κάποια χημική ουσία για να απελευθερωθεί από τα δεσμά της ύλης και να ανέλθει.

Χρειάζεται να έχει το «ΓΝΩΘΙ Σ' ΑΥΤΟΝ».

Βέβαια αυτό δεν πωλείτε από κάποιο dealer, ούτε το βρίσκει να βλαστίζει σε κάποιο βουνό, απλά το ψάχνεις και το βρίσκεις εντός σου και το αξιοποιείς με τα εργαλεία που σου έχει δώσει Εκείνος.



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 11:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σορυ ρε παιδια, δεν ηθελα να σας ταραξω την πραγματικοτητα!


την κανω με ελαφρα πηδηματακια


τα σεβη μου


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν


Φαίνεται φίλε μου ότι κάποιες ουσίες,σου έχουν κάνει τον εγκέφαλο σούπα.

Τράβα λοιπόν το αρρωστημένο τριπ σου αλλά σε άλλο τόπικ σε παρακαλώ.
Όχι μόνον δεν μπορείς να ταράξεις την πραγματικότητά μας που ούτε έχεις ιδέα πια είναι αλλά ούτε καν την δική σου δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις.
Α! Ναι! Όταν συναντήσεις το θεό απόψε,πες και καμμιά καλή κουβέντα και για μας.

Το θέμα μας είναι άλλο και θα παρακαλούσα όλους να επιστρέψουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 21:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω αρκετή εχθρικότητα,και σε αυτό θα σταθώ.

Προσωπικά δεν προσπάθησα να πείσω κανένα για καμμία άποψή,απλά έκανα κάποιες αναφορές.Τώρα με βάση τα λεγόμενα του φίλου Ramogloy θα παραπέμψω όποιον ενδαφέρεται σε παραπάνω μελέτη.Δεν μίλησα για dealer (αν έχετε διαβάσει εξολοκλήρου το άρθρο που παρέθεσα), και αναρωτιέμαι πόσες ώρες πέρασε ο φίλος Ramogloy μελετώντας ιατρικές ερευνες για την επίδραση των ενθεογενών στον εγκέφαλο (να μάθει δηλαδή πώς αυτά τα καταραμένα,σατανικά,γλαφυρότατα φυτά προκαλούν της "παραισθήσεις" και τί ειδους "παρασιθήσεις" είναι αυτές).Φυσικά κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να διαβάσει ούτε να εντρυφύσει σε κάποιο θέμα. Δεν μίλησα για αναγκαιότητα χρήσης ουσιών,δεν μίλησα για "αντικαταστατα" γνώθις αυτού,ούτε για "εξισωσείς" του τύπου:τα αποτελέσματα του Χ φυτού είναι τα ίδια με αυτά της ψ μεθόδου.

Ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψη,ίσως κάποιος να θεωρεί κάποια τεχνική που χρησιμοποιεί ο Φίλος Ramoglou στην αναζήτησή του "πλάνη"
Περι ορέξεως λοιπόν...κολοκυθοκεφτέδες...Νομίζω οτι οι απόψεις του καθενός φάνηκαν και η συζήτηση περι Μασωνίας και Ενθεογενών ολοκληρώθηκε.Άλλου όμως θα σταθώ....

ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ GOTHIC!!!

Ειρωνικότατος,ερειστικότατος και παρόλαυτά υποτίθεται οτι είναι Τεκτων,άνθρωπος της γνώσης και του εσωτερισμου....Που σέβεται την άποψη του άλλου...Καλα,15 χρόνια στο τάγμα δεν έχεις μάθει οτι όσο και να μην συμφωνούμε με τον άλλο τέτοιου είδους σχόλια είναι απαράδεκτα?

Αντιμετωπίζεις τον φίλο Jonniebegood με τέτοια προκατάληψη (η φρασεολογία σου το δείχνει) προσκυνώντας στερεότυπα πιπίλες περι "μυαλού σούπα" και ειρωνίες περι θεού,επειδή ο Μεγάλος σου Αρχιτέκτονας είναι προφανώς αγιότερος ,ισχυρότερος και πραγματικότερος απο ότι υποστιρίζει ο Jonnie! Δεν κουράστηκες απο την προκατάληψη των ανθρώπων απέναντι στους μασώνους που σας σούρνουν χίλιες δυο κατηγορίες? Εγώ δέχομαι την άποψή σου Gothic οτι δεν είστε σατανάδες όπως λένε κάτι κυράτσες,οτι δεν πίνεται αίμα ζώων όπως λένε άλλοι και οτι δεν είστε συνομότες,οτι δεν κοιτάτε μόνο την πάρτη και την ανέληξή σας ,και οτι δεν είστε ένα κλάμπ για κακομαθημένα πλούσιόπαιδα με πολλά πτυχία και μπαμπά χωμένο στην στοά...Γιατί λοιπόν τέτοια προκατάληψη? Δεν την γεύτηκες αρκετά με το να ανοίκεις σε ένα γκρούπ ατόμων που κυκλοφορόυν και αρνητικά στερεότυπα για αυτό? Πρέπει να την επαναλάβεις σε άλλο γκρούπ,πχ κάποιον που δεν αφορίζει τα ενθεογενή?

Κατα την άποψή μου έκανες ένα απο τα μεγαλύτερα λάθη...δεν σου άρεσε η άποψη κάποιου (δικαίωμά σου) αλλα επιτέθηκες άδικα στο πρόσωπό του (το λάθος σου).Αυτό είναι πραγματικά ώριμο εκ μέρους σου.


15 χρόνια στην στοά είναι αυτά ρε Gothic,σεβάσου και την διαφορετικότητα κάποιου,αλλιώς την επόμενη φορά που θα σε αντιμετωπίσει κάποιος με "στερεότυπες βλακείες περι μασωνίας" μην πείς τίποτα,γιατί και εσύ είσαι πλέον ένοχος "ταμπελιάσματος".

Αυτά απο εμένα,πολύ κόσμια,χωρίς ειρωνία (εκτός απτην πρότελευταία παράγραφο) και χωρίς κακία...

Αν κάποιος θέλει να με βρίσει/μειώσει ας το κάνει με email σε εμένα,είναι κρίμα να προστεθούν παραπάνω μικρότητες σε έναν χώρο που ασχολείτε με ΕΣΩτερισμό και την καλλιέργεια του ανθρώπου....

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 21:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Xotchipilli2 αν θυμάσαι ήμουν ο πρώτος που σε υποστήριξα όπως αν θυμάσαι καλά τα άκουσα από τους περισότερους γι αυτό το λόγο.

Δεν αναφέρθηκα κατ' αρχάς σε εσένα.
Δεύτερον έκανα quote το μήνυμα του jonniebegood για να δείξω γιατί απαντώ έτσι.Του απάντησα όπως ακριβώς του αρμόζει νομίζω και μην μου πεις ότι το μήνυμα του δεν ήταν ειρωνικό και προσβλητικό.

Τώρα ξέρω θα μου πεις ότι εγώ θα έπρεπε να δείξω ανωτερότητα και να σεβαστώ την άποψή του.
ΤΟΤΕ ΚΑΝΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ !
Αν δεν σας αρέσει ... tough

Α! Ναι! ποτέ δεν χρησιμοποιώ λέξεις κλισέ.
Έτσι μιλάω συνήθως και πάντα λέω αυτό που πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 22:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θέλω να παρεξηγούμε,και λυπάμε αν καμμιά φορά μιλάω σκληρά....

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι οι διαξιφισμοί,ιδίως όταν πρόκειτε σε έναν δυκτιακό τόπο που συζητάμε όντως την πνευματική ανέλιξη του ανθρώπου!

Για να το ξεκαθαρίσω:Δεν θύμωσα,ούτε "κάκιωσα"...Απλά ένιωσα στενοχώρια και πικρία που βγήκαν σπαθιά...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 00:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σπαθιά, ε;

Σημαντικό σύμβολο το ξίφος για τον παγκόσμιο αποκρυφισμό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο Βουδισμό, ο οποίος αποτελεί δόγμα μη βίας, το ξίφος είναι σύμβολο κλειδί.
Απεικονίζει τη σοφία, η οποία έχει την ικανότητα να "σχίζει" την άγνοια και την πλάνη.

Γενικά, όταν το ξίφος αποκαλύπτεται (βλ. Αρθουριανός μύθος), ο ιππότης ξεκινά την πορεία του... Ο ιππότης που φοβάται τα σκότη δεν μπορεί να τα κατοικήσει, οπότε πρέπει να τα νικήσει, χωρίς όμως να τα καταστρέψει..

Η ύψωση προς το θείο είναι η ικανότητα να ταυτίζεται κάποιος με κάτι, χωρίς να το κομματιάζει ή να το καταστρέφει και να δημιουργεί μια ζωτική ενότητα μεταξύ αυτού και του ίδιου. Αυτό δεν απεικονίζει μία σχέση ιδιοκτησιακή, αλλά τη δυνατότητα όλων σε συμβίωση, άρα σε αντήχηση με το όλον, την ίδια τη φύση και ουχί την κατάκτησή της.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 01:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xotchipilli2 το post μου αντανακλά την δική μου θεώρηση πραγμάτων και μόνον αυτή.

Απλά λοιπόν παρέθεσα μια ετυμολογική ερμηνεία της λέξης «ενθεογενές» όπως εγώ αντιλαμβάνομαι την Ελληνική γλώσσα και μέσα από αυτή την ανάλυση ξεδίπλωσα την σκέψη μου η οποία βασίζεται στα όσα λίγα γνωρίζω περί εσωτερισμού.

Συγνώμη αλλά θεωρώ πως μπορώ να εκφράζω την γνώμη μου πάνω σε όσα αντιλαμβάνομαι, αν κάπου λανθάνω πολύ ευχαρίστως να ακούσω το συνομιλητή μου να μου καταδεικνύει τα σημεία στα οποία ο λόγος και η σκέψη μου ξεφεύγουν από το πραγματικό ή το αποδεκτό.

Ο καθένας έχει απόλυτο δικαίωμα να βρίσκει το δρόμο προς το Θείο με όποιον τρόπο επιλέγει, αυτό είναι αξίωμα.
Όμως δεν δύναται να προσπαθεί να πείσει τους άλλους πως αυτός είναι ο μόνος σωστός δρόμος.
Αυτό αποτελεί δόγμα και εγώ προσωπικά απέναντι σε αυτά έχω μία αλλεργία.

Αν λοιπόν για σένα η λήψη «ενθεογενών» είναι ο δρόμος, για μένα είναι η αναζήτηση με πλήρη έλεγχο του νου μου, για ένα Ιερέα είναι η προσευχή, για έναν άλλο είναι κάποια τελετουργική επίκληση και πάει λέγοντας.

Το ότι δεν μου αρέσει ή αν θέλεις δε βρίσκω απαραίτητη τη λήψη κάποιας ουσίας ( χημικής ή φυσικής ) για να μπορέσω να επεκταθώ και σε άλλα επίπεδα, είναι η προσωπική μου άποψη. Εσύ ή κάποιος άλλος έχετε κάθε δικαίωμα να κάνετε τις επιλογές σας. Όχι όμως να προσπαθήσετε να με πείσετε και πως ο δρόμος σας είναι ο σωστότερος και ο καταλληλότερος.

Ειδικά δε όταν στο Link που παρέθεσα μιλάει σαφέστατα για επικινδυνότητα στη χρήση αυτών των ουσιών, αν αυτές δεν χρησιμοποιηθούν με τον ενδεδειγμένο τρόπο.
Σκέφτηκες λοιπόν πως εδώ διαβάζουν και άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν την απαραίτητη γνώση διαχείρισης τέτοιων θεμάτων ή όχι ;

Σ’ ένα δημόσιο Forum θεωρώ πως πρέπει να προσέχουμε πάρα πολύ καλά τι λέμε και τι κάνουμε.

Για παράδειγμα :

Εγώ αποφασίζω να εμπορευτώ ναρκωτικές ουσίες.
Μπαίνω λοιπόν εδώ και ανοίγω ένα Topic και γράφω πως κατέχω την τεχνική της «Εναστρογένεσης» η οποία είναι πανάρχαια μέθοδος την οποία χρησιμοποιούσαν οι Σούφι και οι Ζωροάστρες.
Όταν λοιπόν πάρεις αυτές τις ουσίες οι οποίες προσφέρονται από το κέντρο μας δύνασαι να δεις τον Ουρανό με τ’ άστρα.
Αρχίζω λοιπόν την επικοινωνία, τσιμπάω μερικούς αδαείς και κάνω τη δουλίτσα μου.
Άσε που όλο και κανα πιπίνι θα τσιμπήσει, οπότε μ’ ένα σμπάρο δυο τρυγόνια !!!

Από εκεί και κάτω υπάρχουν πολλά που μπορούν να συμβούν και να μπλέξουν αρκετούς ανθρώπους μέχρι και τους ιδιοκτήτες αυτού του Site.
Διότι δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχει και νομοθεσία …….



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 04:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγνώμη αλλά θεωρώ πως μπορώ να εκφράζω την γνώμη μου πάνω σε όσα αντιλαμβάνομαι, αν κάπου λανθάνω πολύ ευχαρίστως να ακούσω το συνομιλητή μου να μου καταδεικνύει τα σημεία στα οποία ο λόγος και η σκέψη μου ξεφεύγουν από το πραγματικό ή το αποδεκτό.

Ο καθένας έχει απόλυτο δικαίωμα να βρίσκει το δρόμο προς το Θείο με όποιον τρόπο επιλέγει, αυτό είναι αξίωμα.
Όμως δεν δύναται να προσπαθεί να πείσει τους άλλους πως αυτός είναι ο μόνος σωστός δρόμος.
Αυτό αποτελεί δόγμα και εγώ προσωπικά απέναντι σε αυτά έχω μία αλλεργία.

Αν λοιπόν για σένα η λήψη «ενθεογενών» είναι ο δρόμος, για μένα είναι η αναζήτηση με πλήρη έλεγχο του νου μου, για ένα Ιερέα είναι η προσευχή, για έναν άλλο είναι κάποια τελετουργική επίκληση και πάει λέγοντας.

Το ότι δεν μου αρέσει ή αν θέλεις δε βρίσκω απαραίτητη τη λήψη κάποιας ουσίας ( χημικής ή φυσικής ) για να μπορέσω να επεκταθώ και σε άλλα επίπεδα, είναι η προσωπική μου άποψη. Εσύ ή κάποιος άλλος έχετε κάθε δικαίωμα να κάνετε τις επιλογές σας. Όχι όμως να προσπαθήσετε να με πείσετε και πως ο δρόμος σας είναι ο σωστότερος και ο καταλληλότερος.


Φυσικά και μπορείς να εκφράσεις την γνώμη σου,αλίμονο! Στο δικό μου θέμα παρατηρείς με τι αυστηρότητα το αντιμετωπίζω? Είμαι επίσης αρκετά αυστηρός (για να μην πώ οτι βάλομαι ευθέως και δριμύτατα) και όλων αυτών που έχουν δεί τα ψυχοτρόπα παιχνίδι! Ακόμα χειρότερη (δηλωμένα εχθρική) είναι η άποψή μου απέναντι σε dealer.Για αυτή την τελευταία κατηγορία ατόμων,μαζί τους θα επέβαλα μεγαλύτερες ποινές απο ότι η "Δίωξη Ναρκωτικών" αν μπορούσα...Γιατί? Επειδή ο μέσος υπάλληλος της Δίωξης,είναι ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ,κάνει την δουλειά του και πληρώνετε γιαυτό.Η δικιά μου εναντίωση στον dealer ξεκινάει πολυ πιο βαθειά,γιατί είανι η αντίπερα όχθη της νοοτροπίας που παρουσίασα στο θέμα μου.

ΓΙα να ξεκαθαρίσω κάτι.Νομίζεται οτι άμα κάποιος μου μιλήσει για πνευματική ανέλιξη ή κάτι παρόμοιο θα σηκώσω το χέρι και θα πώ "ο μόνος πραγματικός δρόμος είναι τα ενθεογενή"? Κάθε φορά που θέλω να ακολουθήσω τον δρόμο,την άτραπο βάζω το χέρι σε κάποια καβάντζα και τραβάω κάποιο καταπότι,κάποια σκόνη κάποιο βοτάνι? Η ώρα πχ του διαλογισμού ή της "προσωπικής δουλειάς με το Είναι μου" αντιστοιχεί σε μια Χ ουσία να τρέχει στο αίμα μου? Η ,αποδω το πάω ,απο κει το πάω όλο υπο την εππίρεια κάποιας ουσίας θα με δείς με σαρδόνιο χαμόγελο επειδή το ονόμασα "ανέλιξη" και έτσι έχω "δικαιολογία"?

Ϊσως αυτέ οι ερωτήσεις να τριβελλίζουν το μυαλό πολλών! Η απάντησή μου είναι κατηγορηματικότατα ΟΧΙ,σε όλες αυτες τις ερωτήσεις.Όπως λέω και στο θέμα μου αυτή η επαφή είναι σπανιότατη.Ουτε αναγκαστική,ούτε "αγιότερη" απο καμμιά άλλη.

quote:
Ειδικά δε όταν στο Link που παρέθεσα μιλάει σαφέστατα για επικινδυνότητα στη χρήση αυτών των ουσιών, αν αυτές δεν χρησιμοποιηθούν με τον ενδεδειγμένο τρόπο.
Σκέφτηκες λοιπόν πως εδώ διαβάζουν και άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν την απαραίτητη γνώση διαχείρισης τέτοιων θεμάτων ή όχι ;


Αυτό φίλε μου ισχύει για κάθε θέμα!!!! Για ΄ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΥΜ! Απο φόρουμ στο πώς να κάνεις το μηχανάκι σου γρηγορότερο εώς θεματολογία αυτού του φόρουμ που θα μπορούσε να παραπέμψει κάποιον άρρωστο ,κάποιον ανώριμο ή κάποιον ανισσόροπο στο να προκαλέσει ζημιά στον εαυτό του και στους άλλους.Αυτό το κομμάτι το έχω αναλύσει στο θέμα μου.

Είναι επικίνδυνα αν δεν χρησιμοποιηθούν με τον ενδεδειγμένο τρόπο? ΦΥΣΙΚΑ! Αλλα και ένα μαχαίρι είναι επικίνδυνο αν το πάρω και τρέχω με αυτό χοροπηδώντας δυο-δυο τα σκαλια! Και το θέμα με το "ποτηράκι" είανι επικίνδυνο αν κάποιος αστειέυετε με πνεύματα (για όσους πιστευουν σε αυτά) και αν το κάνει ώς παιχνίδι.Οποιαδήποτε θεματολογία εδώ μέσα είναι ΕΝΔΥΝΑΜΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ αν μπορέσει να έχει πρακτική εφαρμογή απο κάποιον που δεν γνωρίζει επαρκώς,ιδίως θέματα με επίληση πνέυματος,στοιχειωμένα σπίτια (αν μη τι άλλο σκότωμα απο σάπια σανίδια!),Σατανισμός (μπορέι να γοητεύσει κάποιον),οργανώσεις που ίσως δεν ξέρουμε το ποιόν τους κτλ κτλ!

Κάποιος θα μπορούσε πχ να χρησιμοποιήσει και μαγικά σύμβολα που αναφέρονται σε πολλά τόπικ χωρίς ΄να ξέρει και να βλαφτεί (φυσικά αυτό είανι πραγματικό μόνο για όσους πιστεύον στην δύναμη αυτών των συμβόλων πχ της πεντάλφας ,ανάποδης ή κανονικής)

ΟΠότε η ερωτηση μπορεί να απευθυνθεί και σε όποιονδήποτε άνοιξε θέμα που μπορεί να βλάψει καποιον έστω και σε πιαθνοτικό επίπεδο 1 στο εκατομύρριο:Σκέφτηκες λοιπόν πως εδώ διαβάζουν και άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν την απαραίτητη γνώση διαχείρισης τέτοιων θεμάτων ή όχι ;

(Εδώ φυσικά να ενημερώσω οτι όλοι μας έχουμε ακούσει ιστορίες για κάποιον που την πάτησε με "μεταφυσικά" θέματα ιδίως μαγείες και άλλες πρακτικές,όπως και όλοι ακούσαμε άτομα που την πάτησαν με κάποιο ψυχοενεργό)

quote:
Σ’ ένα δημόσιο Forum θεωρώ πως πρέπει να προσέχουμε πάρα πολύ καλά τι λέμε και τι κάνουμε.

Για παράδειγμα :

Εγώ αποφασίζω να εμπορευτώ ναρκωτικές ουσίες.
Μπαίνω λοιπόν εδώ και ανοίγω ένα Topic και γράφω πως κατέχω την τεχνική της «Εναστρογένεσης» η οποία είναι πανάρχαια μέθοδος την οποία χρησιμοποιούσαν οι Σούφι και οι Ζωροάστρες.
Όταν λοιπόν πάρεις αυτές τις ουσίες οι οποίες προσφέρονται από το κέντρο μας δύνασαι να δεις τον Ουρανό με τ’ άστρα.
Αρχίζω λοιπόν την επικοινωνία, τσιμπάω μερικούς αδαείς και κάνω τη δουλίτσα μου.
Άσε που όλο και κανα πιπίνι θα τσιμπήσει, οπότε μ’ ένα σμπάρο δυο τρυγόνια !!!

Από εκεί και κάτω υπάρχουν πολλά που μπορούν να συμβούν και να μπλέξουν αρκετούς ανθρώπους μέχρι και τους ιδιοκτήτες αυτού του Site.
Διότι δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχει και νομοθεσία …….


Καταρχήν η περίπτωση που παρουσιάζεις οφείλω να πώ οτι δεν αναφέρεται σε εμένα,θέλω να πιστεύω οτι και εσύ το έγραψες απλά ώς παράδειγμα χωρίς να κάνεις παραλληλισμό με εμένα.

Καταρχήν φίλε μου,ένας έμπορος δεν θα έμπαινε εδώ μέσα που υπάρχουν άτομα που σκάβουν το κρεμμύδι 2 πόντους πιο βαθειά.Ως έμπορος θα ήθελε να πουλήσει,θα ήθελε το χρήμα.Αντί να κυνηγάει αδαείς και βλάκες σε ένα μέρος που εξωρισμού είναι εσωτερικου΄ψαξίματος θα μπορούσε να το κάνει κάπου αλλού με περισσότερη επιτυχία (άρα και περισσότερο χρήμα) ,ακόμα καλύτερα και σεκ οινωνικές ομάδες που δεν θα έψαχναν τα λόγια του. Επίσης ένας τέτοιος έμπορος (επέτρεψέ μου να τον αποκαλέσω κάθαρμα),δεν θα παρέθετε κείμενο με link που έοχυν λέξεις που μπορούν να επιβεβαιωθούν.Πχ τρέξτε στπ google την λέξη entheogen και αμέσως θα φανεί οτι δεν είναι δικιά μου σοφιστεία.Πάντε Pubmed (έγκυρο επιστημονικό site) βάλτε την λέξη psilocybin και δείτε τι θα βγεί.Ένας τέτοιος έμπορος θα έριχνε μαι φορά τα πενιχρά του δύχτια με μηδαμινή αιτιολόγηση και ότι πιάσει! Προσωπκά αν εμφανιζώταν κάτι τέτοιο να είσαι σίγουρος οτι την πρώτη απάντηση θα την έπερνε απο εμένα και θα έτσουζε πιο πολύ και απο τουφεκιά με αλάτι στον πισινό!

quote:
Από εκεί και κάτω υπάρχουν πολλά που μπορούν να συμβούν και να μπλέξουν αρκετούς ανθρώπους μέχρι και τους ιδιοκτήτες αυτού του Site.
Διότι δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχει και νομοθεσία …….

Συμφωνώ και δεν θέλω να τους μπλέξω,το λέω καθαρά στα disclaimer μου ,για τα οποία μάλλιασαν τα....δάχτυλα μου να τα γράφω!Όμως πολλά μπορο΄τν να συμβούν και να μπλέξουν και τοθς ιδιοκτήτες του φόρουμ αν κάποις πάθει ζημιά απο οποιοδήποτε θέμα.Επαναλαμβάνω οτι υπάρχουν εν δυνάμι επικίνδυνα θέματα εδώ μέσα,και αν κάποια άσχετοι παίξουν με "συμβολα " και "ποτηράκια" μπορούν να φάνε το κεφάλι τους.Αν όχι σωματική ζημιά κάποιος θα μπορούσε πχ να μυνήσει τους υπέυθυνους εδώ μέσα για ψυχική ζημιά επειδή ο γιοκας της ξέρω εγώ παρεξήγησε κάποια πράματα,έκανε τρελλές τελετές και τώρα νομίζει οτι η Χ αστρική οντότητα είναι στο σώμα του.

Η νομοθεσία υποστιρίζη την ελευθερία του λόγου και αυτό μόνο το δικαίωμα εξάσκησα εγώ.Τι πρέπει να κάνω για να μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου? Δεν μπορώ να βγώ σταυροφορία/παγανιά να ελέγχω όποιον διαβάζει τα κείμενά μου και πάει να κάνει μαλ...εεε...απροσεξία με τις πληροφορίες που παρέχω!!! Όπως επίσης δεν μπορούν να κάνουν το ίδο και άλλοι ιδιοκτήτες "επικινδυνων θεμάτων".Προειδωποιώ αλλα και ενημερώνω.

Ελπίζω η ελευθερία του λόγου να ισχύει και νομικώς απο την στιγμή που τα κίνητρά μου είναι εντάξυ και ξεκάθαρα! Αλλιώς αν δεν ισχύει και η ελευθερία του λόγου ΄,μόνο στα βουνά μας μένει να τρέξουμε να σωθούμε πρωτού μας πάρουν και άλλες πιο εμφανεις ελευθερίες...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 05:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Xotchipilli2,

κατ' αρχήν, η τοποθέτησή σου:

quote:
Επαναλαμβάνω οτι υπάρχουν εν δυνάμι επικίνδυνα θέματα εδώ μέσα,και αν κάποια άσχετοι παίξουν με "συμβολα " και "ποτηράκια" μπορούν να φάνε το κεφάλι τους.

...είναι ανυπόστατη κατά την άποψή μου.

Δεν αρκούν πληροφορίες από ένα φόρουμ και μερικά σύμβολα για να κάνεις παιγνιδάκια.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, χρειάζονται πολλά περισσότερα, τα οποία (το πιθανότερο και απ' όσο δύναμαι και έχω παρακολουθήσει) δεν "κυκλοφορούν" ...

Θα ήθελα όμως, να μου εξηγήσεις το εξής:

Μέσα από τους συνδέσμους, τους οποίους έχεις παραθέσει στο θέμα σου, δεν μπορεί κάποιος να να "ψαχτεί", να έρθει σε επαφή και να προμηθευτεί ουσίες, οι οποίες ενδεχομένως να είναι απαγορευμένες;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 09:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Xotchipilli2,βλέπεις ότι παρεξηγήθηκες από διάφορους εδώ.
Μέσα σε αυτούς δεν είμαι εγώ βέβαια.
Εγώ εξακολουθώ να σου λέω ότι θα μπορούσες άνετα να θίξεις το θέμα στο χώρο που ανέφερες,όπως επίσης και ο φίλος σου.
Το αν θα δείξουν ενδιαφέρον ή όχι δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά,το χειρότερο όμως που μπορεί να σου συμβεί είναι να μην συμφωνήσουν μαζί σου ή να αδιαφορίσουν.
Απλά όπως σου είπα πρόσεξε γιατί θα έχεις να κάνεις και με γιατρούς και καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό.

Εξακολουθώ να υποστηρίζω ΕΣΕΝΑ διότι ο τρόπος που παρουσιάζεις το θέμα είναι κατ' εμέ πολύ σωστός και θέλω να πιστεύω και ειλικρινής.
Τώρα βέβαια που τα λέω αυτά μπορεί "κάποιος", (που δεν ξέρω αν είναι και τέκτονας καν),να μου πεί "πρόσεχε γιατί την πόρτα την βλέπεις".
Απόψεις φίλε μου Μην δίνεις ΚΑΜΜΙΑ απολύτως σημασία.
Ένας τέκτωνας δεν θα μιλούσε ποτέ έτσι.
Άσε που πολλοί μου δείξανε την πόρτα και έκλεισε για εκείνους μετά από λίγο
Δεν κοκορεύομαι ότι το έκανα εγώ.Απλώς το σύστημα αποβάλλει από μόνο του ανθρώπους που δεν συμφωνούν ή δεν ταιριάζουν με την ελευθερία του χώρου,όπου,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορεί να αποτελέσει θέμα συζήτησης και μελέτης.

Όμως βλέπεις το διαδίκτυο είναι ένας παράξενος χώρος.
Εδώ ο καθένας αμφισβητεί τον οποιονδήποτε.
"Σιγά τώρα μην είσαι αυτά που λες".
Για πολούς είμαστε όλοι τυχαίοι πιτσιρικάδες που το παιζουμε "κάποιοι".
Δεν μπορούμε να έχουμε γνωριμίες επωνύμων.
Δεν μπορούμε να έχουμε σπουδάσει.
Δεν μπορούμε να είμαστε πάνω από 17 ετών (σωματικά,νοήτικά ή και τα δύο).
Αυτός είναι και ο λόγος που που εκνευρίστικα όταν διάβασα ότι "ταράσεται η πραγματικότητά μου".
Εν ολίγης είμαστε οι ηλίθιοι που ζούμε στο γυάλινο κλουβί μας επειδή δεν συμφωνήσαμε κάποιοι με κάποιες απόψεις.
Εν ολίγης είμαστε τα γουρούνια που μας έδωσαν τα Άγια κι εμείς τα ποδοπατήσαμε.

Συνέχισε φίλε μου να ασχολείσε με αυτό που τώρα σε γεμίζει ενδιαφέρον και να ξέρεις ότι,η Zadok και ο Ramoglou (και αρκετοί άλλοι,απλά αναφέρομαι σε αυτό το τόπικ),είναι πολύ αξιόλογοι συζητητές


Πάντως ακόμα πιστεύω ότι θα έπρεπε να συζητηθεί σε ιδιαίτερο τόπικ το θέμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 10:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Φαίνεται φίλε μου ότι κάποιες ουσίες,σου έχουν κάνει τον εγκέφαλο σούπα."


μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια - δεν ξερεις καν σε ποιον μιλας

"Τράβα λοιπόν το αρρωστημένο τριπ σου αλλά σε άλλο τόπικ σε παρακαλώ."


αρρωστημενο ειναι το παραμυθιασμα των κεντρων εξουσιας με τα ανουσια τελετουργικα που σε καταντησαν να μην μπορεις να συζητησεις με επιχειρηματα

εγω παρεθεσα στοιχεια

δεν ανεφερα να εχω δοκιμασει καποιο ενθεογενες, ουτε τα προτεινα ως πανακεια

αυτα ειναι δικα σου συμπερασματα που χρησιμοποιησες για να απαντησεις σε ενα θεμα για το οποιο παραδεξου, δεν ξερεις τιποτα

"Όχι μόνον δεν μπορείς να ταράξεις την πραγματικότητά μας που ούτε έχεις ιδέα πια είναι αλλά ούτε καν την δική σου δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις."


η προσωπικη πραγματικοτητα μας διαμορφωνεται απο τις προσδοκιες μας

"Α! Ναι! Όταν συναντήσεις το θεό απόψε,πες και καμμιά καλή κουβέντα και για μας."


με το Θειον βρισκομαι σε διαρκη επαφη, μιας και βρισκεται μεσα μου και παντου γυρω μου

θελεις να σας γνωρισω?


"Το θέμα μας είναι άλλο και θα παρακαλούσα όλους να επιστρέψουμε."

το θεμα ειναι: "Όσοι απο εσάς νομίζετε πως οι Μασόνοι είναι κάτι σκοτεινοί τύποι που δρούν απόλυτα μυστικά και κανείς δεν τους ξέρει, ετοιμαστείτε να πάθετε την πλάκα σας( εγώ πάντως έμεινα!).
Είναι άραγε αληθινά όσα λέει αυτό το site?"

μιλα μας λοιπον για την πνευματικη πλευρα των μασονων

απεδειξε μας οτι δεν ειστε κατευθυνομενοι απο τους Σιωνιστες

απεδειξε μας οτι δεν ειναι οι στοες κεντρα παραεξουσιας, αλλά κεντρα πνευματικης ανελιξης

ΥΓ. ειναι αληθεια οτι πινετε το αιμα των ζωων που θυσιαζετε?


ειναι αληθεια οτι προμηθευατε Ελληνοπουλα για να κοινωνανε οι Εβραιοι με το αιμα τους?


ειναι αληθεια οτι οι Αρχιτεκτονες σας εχουν ουρά?

ειναι αληθεια οτι τα ενθεογενη ειναι ναρκωτικα?


ειναι αληθεια οτι η zadok σε καμαρωσε οταν μου ταριχνες σαν θυμωμενο παιδι?

χαχαχα

ναστε καλα

ΥΓ.2. μη με παρεξηγεις, αλλα εισαι σιγουρος οτι εισαι τεκτονας???

μεσω περιοδικου εγινες μελος μαλλον ε?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 10:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xotchipilli2 χαίρομε που και οι δύο συμφωνούμε για τις βλάβες που μπορεί να προκαλέσει η αλόγιστη χρήση τέτοιων ουσιών. Όπως και για την άποψη που εκφράζεις για τους εμπόρους ναρκωτικών.

Από την άλλη το παράδειγμα ήταν σαφώς παράδειγμα και όχι μια αναφορά στο πρόσωπο σου, γι’ αυτό εξάλλου το έγραψα με bold γράμματα.

Να είσαι σίγουρος πως τις ίδιες αντιδράσεις – αντιρρήσεις θα έχω με οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει κάποιον να ασκήσει ανεξέλεγκτα το δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση «παίζοντας» είτε με ποτηράκια, είτε με καθρεφτάκια, είτε με λογάκια, είτε με χαπάκια.

Δυστυχώς εδώ μέσα δεν υπάρχουν άνθρωποι μόνο που ασχολούνται με τον εσωτερισμό, υπάρχουν και νέοι/ες που είναι στα αρχικά στάδια της αναζήτησης, υπάρχουν αδαής που ψάχνουν το περίεργο και το «λαμπερό», υπάρχει εν τέλει η αποτύπωση όλης της κοινωνίας μας σε μικρογραφία.

Τα υπόλοιπα ( νομικές κυρώσεις ) αφορούν τους ιδιοκτήτες του Site και όχι εμένα. Εγώ απλά παρέθεσα μία οπτική.

Όσο βέβαια αφορά την παρουσίαση που θα ήθελες να κάνεις για τα «ενθεογενή» σε κάποιο Τεκτονικό Τάγμα θεωρώ πως καλύτερο θα ήταν να τους στείλεις ένα e-mail και να έχεις μαζί τους μια απ’ ευθείας συνεννόηση για το αν αυτό είναι ή όχι εφικτό.
Ότι και να σου απαντήσουμε εμείς δεν θα έχει την ίδια ισχύ.
Μπορεί να τους ενδιαφέρει μπορεί και όχι, το σίγουρο είναι πως δε θα δεχτούν να το παρουσιάσεις μέσα σε εργασίες τους, εκεί συμμετέχουν απ’ όσο ξέρω μόνο τα μέλη τους.

Ας ασχοληθούμε λοιπόν σε αυτά που ο φίλος Kaizer θέλει να αναφερθεί και ας προχωρήσουμε στην κουβέντα.

Καλημέρα σε όλους σας.



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 10:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μιλα μας λοιπον για την πνευματικη πλευρα των μασονων

Και τι θα καταλάβεις ;;;

quote:
απεδειξε μας οτι δεν ειστε κατευθυνομενοι απο τους Σιωνιστες

Δεν είναι πύραυλοι οι Μασόνοι για να είναι και κατευθυνόμενοι.

quote:
απεδειξε μας οτι δεν ειναι οι στοες κεντρα παραεξουσιας, αλλά κεντρα πνευματικης ανελιξης

Η Στοά βιβλίου τι είναι ;

quote:
ΥΓ. ειναι αληθεια οτι πινετε το αιμα των ζωων που θυσιαζετε?

Το έπιναν μέχρι την περίοδο που τρελάθηκαν οι αγελάδες, από τότε απαγορεύτηκε με κοινοτική οδηγία. Ε άμα σου τράβαγαν και εσένα τα βυζιά κάθε μέρα και σε πήδαγαν μια φορά το χρόνο θα τρελαινόσουν.

quote:
ειναι αληθεια οτι προμηθευατε Ελληνοπουλα για να κοινωνανε οι Εβραιοι με το αιμα τους?

Ναι, αλλά έριξαν πρόστιμο οι Εβραίοι γιατί τελευταία στέλνανε και Αλβανορωσάκια.

quote:
ειναι αληθεια οτι οι Αρχιτεκτονες σας εχουν ουρά?

Και κέρατα έχουν γιατί από την πολύ δουλειά δεν πήγαιναν σπίτι και τους τα φόραγε κανονικά η γυναίκα τους.

quote:
ειναι αληθεια οτι τα ενθεογενη ειναι ναρκωτικα?

Όχι, είναι απλά φυτικές ουσίες, μέσα σε άλλες ιδιότητες μπορούν να σε αδυνατίσουν κιόλας.

quote:
ειναι αληθεια οτι η zadok σε καμαρωσε οταν μου ταριχνες σαν θυμωμενο παιδι?

Καλά αυτή καμαρώνει γενικώς !!!
Δεν είναι όμως ούτε καμάρα ούτε καμαριέρα.

quote:
χαχαχα

χιχιχι

quote:
ναστε καλα

κι εσυ βρε

quote:
ΥΓ.2. μη με παρεξηγεις, αλλα εισαι σιγουρος οτι εισαι τεκτονας???

Εσύ είσαι σίγουρος πως δεν είναι ;

quote:
μεσω περιοδικου εγινες μελος μαλλον ε?

Όχι με κουπόνια από τον Ελεύθερο Τύπο.

quote:
ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Αχ ! Αν πάθειν ίσως και να τρέχειν !!!



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GIORGOS-U.K.
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 12:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GIORGOS-U.K.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα

θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα

θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα

θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα


afou exeis tetoia apopsi gia ton tektonismo giati thes na pas ekei na to parousiaseis
pigaine sto katixitiko na mi mplexeis kai me Satanistes pou pinoun aima!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 12:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε jonniebegood,κατόπιν της πλήρως εμπερισταστομένης και με επιχειρήματα απαντήσεως του φίλου Ramoglou,έχω μόνον να προσθέσω το εξής για τα πολύ σοβαρά που μας ανέφερες :

Άντε και καλή ανάρρωση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 12:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με το Θειον βρισκομαι σε διαρκη επαφη, μιας και βρισκεται μεσα μου και παντου γυρω μου

θελεις να σας γνωρισω?


... θα είχατε την καλωσύνη να μου κλείσετε ένα ραντεβού?

...ααχ... τι διαβάζουν τα ματάκια μου....

...αλήθεια το αίμα είναι σε full-cream ή light?
να ξέρουμε τι πίνουμε...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 22:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως ξεφύγαμε απο το θέμα αλλα θα δώσω μερικές πληροφορίες για ερωτήσεις που τέθηκαν

quote:
Αγαπητέ Xotchipilli2,

κατ' αρχήν, η τοποθέτησή σου:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Επαναλαμβάνω οτι υπάρχουν εν δυνάμι επικίνδυνα θέματα εδώ μέσα,και αν κάποια άσχετοι παίξουν με "συμβολα " και "ποτηράκια" μπορούν να φάνε το κεφάλι τους.
--------------------------------------------------------------------------------


...είναι ανυπόστατη κατά την άποψή μου.

Δεν αρκούν πληροφορίες από ένα φόρουμ και μερικά σύμβολα για να κάνεις παιγνιδάκια.


Εδώ δεν μιλάω για όντως επίκληση κάποιου πνέυματος ή για μεταφυσικό κακό...Μιλάω και για ποιο απτά κακά ,που δεν χρειάζετε πρόσβαση σε κρυφά κείμενα για να τα πάθεις.

Προσωπικά γνώρισα 3 τέτοια άτομα ,τα οποιά δύο πρώτα τα "ενδιαφέροντά" τους τους "οδήγησαν" σε κάποιες τελετές,και κατέληξαν να έχουν νομικές κυρώσεις,να καταστρέψουν την ζωή τους...Επειδή ΑΥΤΟΙ ηταν άσχημα καθοδηγημενοι με βιβλία πρακτικής μαγείας και καλα σολομονικές (που πηραν απο κανονικα βιβλιοπωλεια,τιποτα δυσευρετο) ,κατέληξαν να πάρουν μέρος σε άσχημες τελετές.

Ο τρίτος...ε αυτος πιο θλιβερή ιστορία.Ο τυπάς ασχολήθηκε με βιβλία εμπορίου περι "μυστικιστικής" θεματολογίας.Για να μην τα πολυλογο,οργάνωσε και τις δικές του "homemade" τελετές και...ξέφυγε!Οταν λέμε ξέφυγε,τον χάσαμε! Υποστίριζε οτι καλέι πνέυματα ,οτι βλέπει αύρες κτλ κτλ...

Πιο το πρόβλημα θα μου πείς.Στα γραπτά σου περι ενεργειακών κέντρων αναφέρεις οτι οι τεχνικές που περιγράφεις έχουν θετικά αποτελέσματα πχ στον επαγγελματικό τομέα.Αυτό το χάρηκα,να οσυ πώ την αλήθεια,μίλησες βατά και ρεαλιστικά.Στου συγγεκριμένου ατόμου την ζωή οι βλακείες που έκανε επέδρασαν ααρνητικά.Τοσο αρνητικά που...αρκεί απλά να πώ οτι εδώ και 6 μήνες είναι σε ψυχιατρείο...

Όχι,δεν έφταιγαν τα βιβλία.Το κεφάλι του έφταιγε...Ούτε μεταφυσικές ενέργιες και οντότητες έφταιγαν...Η βλακεία του ήταν πιο ρεαλιστική,πιο αληθινή και πιο επικίνδυνη απο οποιαδήποτε δύναμηπου θα μπορούσε ένας άσχετος να καλέσει με οποιοδήποτε παιχνιδάκι στυλ Ποτηράκι.

Φταίει το μαχαίρι? Οχι,ο Δράστης!

quote:
Θα ήθελα όμως, να μου εξηγήσεις το εξής:

Μέσα από τους συνδέσμους, τους οποίους έχεις παραθέσει στο θέμα σου, δεν μπορεί κάποιος να να "ψαχτεί", να έρθει σε επαφή και να προμηθευτεί ουσίες, οι οποίες ενδεχομένως να είναι απαγορευμένες;


Κατηγοριματικά ΟΧΙ.Αν κάποιος το ψάξει μπορεί ενδοδυκτιακώς να βρεί ψυχοενεργά,επειδή πολλά απο αυτά είναι νόμιμα,και ακόμα ορισμένα βρίσκονται σε "γκρίζα" περιοχή του νόμου.Για τα νόμιμα ψυχοενεργά,θέλει ψάξιμο,για τα γκρίζα θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο.Ισχύει όμως ο κανόνας που ισχύει παντού στην ζωή το "Seek and you shall find","ψάξε και θα βρείς".

Να μην την πάμε μακριά την βαλίτσα και πούμε οτι δίνω την ευκαιρία σε κάποιους να αποκτήσουν κάποιο ψυχοενεργό. Να σου πώ κάτι πολύ πιο απλό.Ξέρεις οτι μπορείς να πάς στην αγορά για ψώνια (στην νόμιμη,καθημερινή αγορά) και μαζί με τις πατάτες και τα ρούχα να προμηθευτείς δυο ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ ψυχοενεργα,το ένα απο αυτά πολυ επικίνδυνο και θανάσιμο? Αν κάποιος έχει διαβάσει καστανέντα,γνωρίζει την ντατούρα.Ξέρεις ποια η απόσταση του μέσου ενδιαφερομένου απο την ντατούρα? Μια ερώτηση σε ένα βοτανοπωλείο...Τόσο απέχει!Ακόμα λιγότερο απέχει ο εγκλεισμός του σε ψυχιατρείο ή ο θάνατός του αν κάνει παιχνίδι την χρήση αυτού του ΠΑΝΥΣΧΙΡΟΥ ΘΑΝΑΣΙΜΟΥ φυτου. Αν ο ενδιαφερόμενος δει 2-3 φωτογραφίες αυτού του φυτού,τότε θα μπορεί να το εντοπίσει και στην γειτονία του αν έχει αυλές.Υπάρχει και ακόμα ένα φυτό που περιέχει λυσιργικά οξέα και έχει παρόμοια δράση με το LSD ,είναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ και μπορεί να το βρεί ο κάθε ενδιαφερόμενος σε ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΩΛΕΙΟ που πουλάει σπόρους φυτών.Γιατί τα λέω αυτά? Για να δούν όλοι οτι το να αποκτήσει κάποιος ένα ψυχοενεργό,δεν είναι δύσκολη υπόθεση,ισοδυναμεί με μια βολτα στην αγορά.Αν κάποιος θέλει να παίξει και να φάει το κεφάλι του επειδή είναι βλάκας ,δεν περιμένει εμένα να του δώσω τα μέσα η να τον διαφθείρω.Αρκεί να βολτάρει στην αγορά ,ξέρωντας όλο και όλο δυο ονόματα φυτών.Ούτε δυκτιακά ψαξίματα ούτε λινκ...Φυσικά αυτοί που την πατάνε είναι αυτοί που γνωρίζουν μόνο το όνομα και τίποτε άλλο...

Θα μου πεις πιοι γνωρίζουν τα παραπάνω φυτά? Το πρώτο όποιος έχει διαβάσει έστω και λίγο καστανέντα (πόσοι σε αυτό το φόρουμ τον έχουν διαβάσει? Νομίζω πολλοι) και το δεύτερο εξίσου μεγάλη μερίδα ανθρώπων... (Κυριολεκτικά δηλαδή,το παιδάκι που θέλει παιχνίδια μπορεί να τα προμηθευτεί σχολνώντας απο τα μαθήματά του,χωρίς την δικιά μου βοήθεια)

Το μόνο που μπορεί να σώσει είναι η σωστή πληροφόρηση.Φυσικά υπάρχει και η λογική του "αν δεν ξέρει το όνομα του φυτού δεν θα μπορέσει να το βρεί",αλλα αυτή η λογική είναι της ίδιας σχολής με το "πονάει χέρι ,κόψει χέρι".Θα μπορούσαμε κάλλιστα να κάψουμε κάθε βιβλίο με αναφορά σε όνομα ψυχοενεργού φυτού για να προστατεύσουμε και τον τελευταίο χαζούλη που επειδή το άκουσε ,θα πάει να πειραματιστεί με αυτό.Φυσικά το κάψιμο βιβλίων ,επουδεμία περίπτωση δεν συνίστατε....

quote:
θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα

θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα

θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα

θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα


afou exeis tetoia apopsi gia ton tektonismo giati thes na pas ekei na to parousiaseis
pigaine sto katixitiko na mi mplexeis kai me Satanistes pou pinoun aima!!!!!!!!!


Φίλε Γιώργο,εκτιμώ τον ζήλο σου στην τέχνη του copy/paste αλλα ουδέποτε είπα οτι πίνουν αίμα ή ότι είναι Σατανιστές.

Ανυπόστατη λοιπόν η θέλω-να-πιστεύω καλοπροαίρετη παρατήρησή σου.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 22:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xotchipilli2, νομίζω ότι συγκρίνεις ανόμιες καταστάσεις.

quote:
Προσωπικά γνώρισα 3 τέτοια άτομα ,τα οποιά δύο πρώτα τα "ενδιαφέροντά" τους τους "οδήγησαν" σε κάποιες τελετές,και κατέληξαν να έχουν νομικές κυρώσεις,να καταστρέψουν την ζωή τους...

και καταλήγεις:

quote:
Φταίει το μαχαίρι? Οχι,ο Δράστης!

Οι νομικές κυρώσεις είναι σαφείς και όλοι οι ενήλικες οφείλουν να τις γνωρίζουν και να πράττουν αναλόγως.

Έτσι, όλα τα μαχαίρια δεν είναι ίδια.
Δε θα πάψουμε βέβαια, να χρησιμοποιούμε μαχαίρια στην κουζίνα ή ως εργαλεία, αλλά από κει και πέρα οφείλουμε να είμαστε υπέυθυνοι.

Δεν είναι το ίδιο, να δώσεις ένα μαχαίρι σε ένα 15χρονο για να κόψει την μπριζόλα του στο τραπέζι, με το να του το δώσεις σε μία πλατεία, όπου μαζεύονται αλήτες.
Επίσης, πιθανά γνωρίζεις ότι:

ο νόμος ορίζει σαφώς το μήκος της λάμας, το οποίο συνιστά το αδίκημα της οπλοκατοχής και στη συνέχεια οπλοχρησίας κλπ.

Έτσι και στην περίπτωση κάποιων ουσιών, ο νομοθέτης έχει αποφασίσει ότι η διακίνηση τους και μόνο αποτελεί αδίκημα.

Τώρα εσύ λες ότι δεν διακινούνται απαγορευμένες ουσίες...
Μακάρι να είναι έτσι.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 00:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι νομικές κυρώσεις είναι σαφείς και όλοι οι ενήλικες οφείλουν να τις γνωρίζουν και να πράττουν αναλόγως.

Έτσι, όλα τα μαχαίρια δεν είναι ίδια.
Δε θα πάψουμε βέβαια, να χρησιμοποιούμε μαχαίρια στην κουζίνα ή ως εργαλεία, αλλά από κει και πέρα οφείλουμε να είμαστε υπέυθυνοι.

Δεν είναι το ίδιο, να δώσεις ένα μαχαίρι σε ένα 15χρονο για να κόψει την μπριζόλα του στο τραπέζι, με το να του το δώσεις σε μία πλατεία, όπου μαζεύονται αλήτες.


Σαφέστατα,πιστεύω οτι το έχω επισημάνει αυτό και το έχω εικονογραφήσει με πολλά παραδείγματα χιουμοριστικα και μη.Πρωτού λοιπόν αναφέρω για ένα είδος συγκεκριμένου μαχαιριού (εργαλείου) βεβαιώθηκα οτι η πλατεία Εσωτέρικα,στερείτε "αλητείας".

quote:
Επίσης, πιθανά γνωρίζεις ότι:

ο νόμος ορίζει σαφώς το μήκος της λάμας, το οποίο συνιστά το αδίκημα της οπλοκατοχής και στη συνέχεια οπλοχρησίας κλπ.

Έτσι και στην περίπτωση κάποιων ουσιών, ο νομοθέτης έχει αποφασίσει ότι η διακίνηση τους και μόνο αποτελεί αδίκημα.


Το γνωρίζω. Την άποψη με το μαχαίρ την υποστιρίζω,ασχέτως αν στεωός μου ενήλικος και σώφρον φίλος (χωρίς εγκληματικές προθέσεις,με τάση εξερευνηση δασών) συνελλήφθει με κυνηγητικό μαχαίρι που το είχε πάνω του ως εργαλείο,γιατί η λάμα ήταν μεγάλη.Φυσικά,καταλαβαίνω τον νόμο όπως επίσης κταλαβαίνω οτι και με μικρότερο μαχαίρι κάποιος θα μπορούσε να κάνει ζημιά χτυπώντας το θύμα στην καρωτίδα,όπως επίσης και οτι μπορείς να σκοτώσεις κάποιον και με νομιμότατα αντικείμενα.

Με μερικούς νόμους δεν συμφωνώ,ελπίζω να υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα.Συμφωνώ δεν συμφωνώ όμως οφείλω να τους σεβαστώ,επειδή ζώ σε μια κοινωνία που έχω και δικαιώματα αλλα και υποχρεώσεις.Η διακίνηση λοιπόν ,δεν με βρίσκει σύμφωνω,ασχέτως τι νομίζω εγώ για τα ενθεογενή.Πολλά εγκλήματα (πραγματικά εγκλήματα,με θύματα) έχουν πολύ μικρότερη ποινή,απο ότι η κατοχή κάποιου παράνομου ενθεγενούς.Μια μικροκλοπή περιουσίας απο την zadok που θα την έβλαπτε άμεσα ίσως είχε για μένα πολύ ελαφρύτερη ποινή απο ότι αν με καταδίκαζαν για κατοχή μικροποσότητας μεσκαλίνης σε κρυσταλλική μορφή που θα την είχα για μένα.Κάτι τέτοιο το θεωρώ παράλογο,δεν συμφωνώ μαζί του αλλα απο την στιγμή που έτσι αποφάσισε ο νομοθέτης ,θα το σεβαστώ και θα το ακολουθήσω αν θέλω να απολαμβάνω τα προνόμια της οργανωμένης κοινωνίας στην οποία ζούμε

quote:
Τώρα εσύ λες ότι δεν διακινούνται απαγορευμένες ουσίες...
Μακάρι να είναι έτσι.



Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο και το έχεις εντοπίσει ,παρακαλώ ανέφερε το μου.Φυσικά δεν μπορώ να λάβω ευθύνη για το περιεχόμενο όλου του διαδικτύου,όπως και εσύ δεν θα μπορούσες να εγγυηθείς οτι όλο το διαδύκτιο είναι ασφαλές! Αυτό που λέω ξεκάθαρα είναι οτι α)ΕΓΩ δεν κάνω διακίνηση,ούτε την υποστιρίζω β)δε γνωρίζω οτι κάπιος κάνει διακίνηση παράνομων ουσιών.

Υπήρξαν περιπτώσεις πουκάποιος μέσω δυκτίου έκανε διακίνση παράνομων ουσιών? Φυσικα! Υπήρχε ένα αγγλικό website του οποίου ο κάτοχος πουλούσε (και το ανακοίνωνε) κάνναβη καθώς και κοκαίνη (!!!!!!!!).Συνελήφθει.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 02:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρωτού λοιπόν αναφέρω για ένα είδος συγκεκριμένου μαχαιριού (εργαλείου) βεβαιώθηκα οτι η πλατεία Εσωτέρικα,στερείτε "αλητείας".

Δεν αμφιβάλλω ότι έκανες μία συνειδητή επιλογή, απλά ελπίζω να θυμάσαι πάντα πως μία Αγορά σαν του esoterica δεν είναι IRC chat, οπότε τα γραπτά μένουν και μπορεί να τα διαβάζει ο οποιοσδήποτε. Έτσι, πρέπει να είμαστε διπλά σίγουροι για ότι αφήνουμε.

quote:
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο και το έχεις εντοπίσει ,παρακαλώ ανέφερε το μου.

Επειδή κανείς μας δεν είναι υπεύθυνος για άσχετα με αυτόν θέματα, για ότι αξιόποινο αντιλαμβάνομαι κατ' αρχήν ενημερώνω τις αρμόδιες αρχές.

Τώρα αν αφορά και στο ζήτημα έρευνάς σου και αφού μου το ζητάς, θα σ' ενημερώσω ιδιαιτέρως (αν μου επιτρέπεις), γιατί δε νομίζω ότι είναι πρέπον ν' αφήσω "ίχνη" και να καταχραστούμε άλλο το χώρο του παρόντος θέματος.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 04:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή κανείς μας δεν είναι υπεύθυνος για άσχετα με αυτόν θέματα, για ότι αξιόποινο αντιλαμβάνομαι κατ' αρχήν ενημερώνω τις αρμόδιες αρχές.

Τώρα αν αφορά και στο ζήτημα έρευνάς σου και αφού μου το ζητάς, θα σ' ενημερώσω ιδιαιτέρως (αν μου επιτρέπεις), γιατί δε νομίζω ότι είναι πρέπον ν' αφήσω "ίχνη" και να καταχραστούμε άλλο το χώρο του παρόντος θέματος.


Φυσικά και σου επιτρέπω,εξυπακούεται οτι η ενημέρωση θα είναι προσωπική,μιάς που αν εντοπίσεις κάποια τέτοια ιστοσελίδα βάζωντάς την εδώ θα διευκόλυνε...άτομα που δεν ξέρουμε ούτε τα κίνητρά τους,ούτε τον βαθμό ωριμότητάς τους και μόνο κακό στο εσωτέρικα θα κάναμε (σιγά μην κατηγορήσουν τον εαυτό τους αν την πατήσουν,θα δείξουν το εσωτέρικα οπου βρήκαν το link για παράνομο υλικό)

Νομίζω οτι το email μου μπορεί να βρεθεί στο προφίλ μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy