ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 deste
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 15:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλει σχεδιάγραμμα καλή μου. Γίνεται με 10 χαρτιά. Ενα απλό βιβλίο Ταρώ θα βοηθήσει γιατί είναι το ίδιο ρίξιμο με τον Κέλτικο σταυρό της Ταρώ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
capricorn73
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 18:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους capricorn73  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pluriel
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pluriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά ! Είμαι νέο μέλος (γυναίκα ) ,και μου έκανε εντύπωση το πόσο αναπτύχθηκε το θέμα της DESTE !!! Ασχολούμαι και εγώ με την τράπουλα ,και θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου που ίσως κάποιους ενδιαφέρουν ή ακόμα καλύτερα κάποιους/ες να βοηθήσουν.
Λοιπόν ,έχω την τράπουλα εδώ και έναν χρόνο. Τους τελευταίους 3 μήνες ασχολούμαι όμως με μεγαλύτερη συχνότητα.
Η αλήθεια είναι ότι θέλει δουλειά για να την καταλάβεις και να μπορέσεις να την ρίξεις σωστά.
Κι εγώ δυσκολεύτηκα και δσκολεύομαι ακόμα κάποιες φορές .
Αυτό που με βοηθάει πολύ είναι το εξής : Κάθε Παρασκευή που ρίχνω την τράπουλα σημειώνω αυτά που βγαίνουν.Οταν δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα σημειώνω τα χαρτιά που βγήκαν και σε ποια θέση σαν ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα. Οταν τελειώνω γυρνάω στις σημειώσεις μου και συγρινοντας τες βγάζω αποτέλεσμα για αυτά που πριν δεν μπορεσα να εξηγήσω.Ακόμα και αν συνεχίσω να "σκαλώνω " γράφω τις πιθανες εκδοχές που σκέφτομαι και σταματάω να βασανίζομαι ψάχνοντας απαντήσεις.
Μετά από μια βδομάδα (την επόμενη Παρασκευή δηλαδή ) ξαναρίχνω τα χαρτιά και καταγράφω με τον ίδιο τρόπο που ανέπτυξα παραπάνω.
Ετσι συγκρίνω τα αποτελέσματα των δύο τελευταίων βδομάδων και καταλβαίνω αν τα της προηγούμενης φοράς βγήκαν ,τι μου συνέβη και τι ήταν τελικά αυτό που δεν μπορούσα να καταλάβω. (Εξάλλου στο επίσημο site της Μ. Μειμαρίδη ,η ίδια απαντώντας σε ερωτήσεις λέει ότι η τράπουλα προβλέπει το άμεσο μέλλον ,για μένα αυτό λοιπόν σημαίνει προβλέψεις βδομάδας αλλά και γενικά την τάση των καταστάσεων αυτών που ρώτησα σε μεσο-μακροπρόθεσμο πλάνο )
Κανοντάς αυτό για λίγο καιρό καταφέρνεις να μάθεις καλύτερα την τράπουλα ,να δεις ποιο χαρτί προσώπου ανταποκρίνεται στα δικά μου πρόσωπα και μαθαίνω να κάνω συνδυασμούς χαρτιών απαλλαγμένη από προσωπικές προβλέψεις που θα ήθελα να βγουν και που τις περισσότερς φορές απέχουν πολύ από αυτό που πραγματικά η deste θέλει να σου πει.
Ξέρω ότι ο τρόπος που προανέφερα είναι λίγο χρονοβόρος και ίσως να φαίνεται πολύ "μπακαλίστικος " με μολύβι και χαρτί στα χέρια .Εμένα όμως με βοήθησε και συνεχίζει να με βοηθάει. Θα το σταματήσω όταν νιώσω ότι ξέρω απόλυτα να χειρίζομαι την τράπουλα.
Ακόμα και τότε όμως θα συνεχίσω να καταγράφω κάθε Παρασκευή μια μικρή περίληψη των προβλέψεων. Μάλιστα τις κρατώ με χρονολογική σειρά σε ένα ημερολόγιο ξεχωριστά ,έτσι μετά από μήνες ή και ολοκληρο χρόν μπορώ ξεφυλλιζοντάς τα να κάνω ανασκόπηση και επαλήθευση.
Αξίζει τον κόπο ! Αφού αφιερώνουμε έτσι κι αλλιώς χρόνο στον εαυτό μας όταν ρίχνουμε τα χαρτιά ,ας το κάνουμε σωστά μέχρι να μάθουμε (Τουλάχιστον εμείς που ακόμα δεν είμαστε τόσο εξοικοιωμένοι.
Υποψιν ότι συνεχίζω να έχω ερωτήματα λιγότερα βέβαια αλλά υπάρχουν.Με τον καιρό όμως και με τις πολύτιμες πληροφορίες από τα μηνύματα όλων σας ελπίζω να εξαλειφθούν εντελώς ! Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα τα παραπάνω !

Θα χαρώ να λάβω απαντήσεις..... :x :χ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 21:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω εχω μια απορια ρε παιδια:


συμφωνα με το βιβλιο, ως δια μαγειας η μειμαριδη εμαθε την ντεστε λες και την ηξερε και απο χτες. ωραια εως εδω???


τοτε γιατι στα πρωιναδικα που παει και κανει επιδειξη της τραπουλας εχει και το λυσαρι μαζι της? δεν την εχει μαθει απ'εξω αφου ειναι τοσο θαυματουργη? εαν την πιστευε θα την ελεγε απεξω και ανακατωτα.

οσες φορες την εχω ριξει, εχει δειξει βλακειες. τιποτα.
θεωρω οτι ειναι αποκυημα της φαντασιας του εκδοτη της μειμαριδη και τιποτα αλλο.

καμια σχεση με τις κλασσικες.

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 00:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΟΥ null_n_void ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ:


quote:
οσες φορες την εχω ριξει, εχει δειξει βλακειες. τιποτα.

ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ...
ΙΣΩΣ ΑΥΤΗ Η ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΑΕΙ... ΒΑΣΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ... ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ, ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ.
ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ... ΤΗ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΞΕΝΟ... ΜΙΑ ΑΠΑΤΗ... ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΑ ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΒΓΑΛΤΗ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.

ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ "ΣΠΟΡ" ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ( ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ) ΤΡΑΠΟΥΛΑ, ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ... ΔΕΝ ΣΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ... ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ.

ΦΙΛΙΚΑ...

Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 23:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα ξανά...
με αφορμή τις πρόσφατες «συζητήσεις» στο έτερο -κοινό- κατά την προσωπική μου γνώμη θέμα για την deste ας μου επιτραπεί να ξαναφέρω κι αυτό στην «επιφάνεια»...
Μπορεί για τα πιο νέα μέλη να είναι έτσι πιο εύκολο να πάρουν κάποιες έστω απαντήσεις σε μερικά εκ των ερωτημάτων τους, αν φυσικά έχουν την διάθεση πέραν της δικής τους επικριτικής στάσης να κάνουν και τον κόπο να διαβάσουν λίγο τι έχουν ήδη αναφέρει άλλα μέλη - νεότερα ή παλιότερα, με λιγότερα ή περισσότερα μηνύματα - που έχουν καταθέσει τις απόψεις τους και τα βιώματά τους για το θέμα αυτό...

Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΥΛΙ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 11:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΥΛΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαλησπέρα ξανά...
με αφορμή τις πρόσφατες «συζητήσεις» στο έτερο -κοινό- κατά την προσωπική μου γνώμη θέμα για την deste ας μου επιτραπεί να ξαναφέρω κι αυτό στην «επιφάνεια»...
Μπορεί για τα πιο νέα μέλη να είναι έτσι πιο εύκολο να πάρουν κάποιες έστω απαντήσεις σε μερικά εκ των ερωτημάτων τους, αν φυσικά έχουν την διάθεση πέραν της δικής τους επικριτικής στάσης να κάνουν και τον κόπο να διαβάσουν λίγο τι έχουν ήδη αναφέρει άλλα μέλη - νεότερα ή παλιότερα, με λιγότερα ή περισσότερα μηνύματα - που έχουν καταθέσει τις απόψεις τους και τα βιώματά τους για το θέμα αυτό...

Φιλικά
Lady in Black


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΟΥΛΙ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 11:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΥΛΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή lady in black,
γράφω πρώτη φορά και δεν ξέρω αν στέλνω και σωστά το μήνυμα. απ' ότι έχω καταλάβει είσαι ένας άνθρωπος που έχει ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα των χαρτιών. Έχω αγοράσει την DESTE και πραγματικά νομίζω ότι μπορώ να βγάλω κάποια άκρη. Είναι φορές που βλέπω καθαρότερα και άλλες που δεν μπορώ να τα δώ τόσο καθαρά. Πρόσφατα μου ζήτησε τις κάρτες μία φίλη και δυστυχώς τις έδωσα χωρίς να έχω καταλάβει ότι δεν κάνει να τις χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος. Θα ήθελα να μου πείς εάν μπορείς γιατί δυστυχώς έχω κοιτάξει όλα τα πεδία και δεν μπορώ να βρώ πως αποφορτίζεις και πως φορτίζεις την τράπουλα. Αν κάποιος άλλος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πραγματικά.

ευχαριστώ εκ των προτέρων ΦΟΥΛΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 14:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη.

Καλωσόρισες στο Εσωτέρικα.

Για την φόρτιση και αποφόρτιση θα βρεις οδηγίες σε προηγούμενες σελίδες του παρόντος τόπικ καθώς και στο:

www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6886


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 18:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα...

Αγαπητή ΦΟΥΛΙ εκτείνω το καλωσόρισμα της φίλης gretel...

Το μόνο συμπληρωματικό στο μήνυμά της είναι ότι μπορείς να αρχίσεις από την δεύτερη σελίδα του παρόντος θέματος, που και η ίδια, αλλά και η Pagwna έχουν αναφερθεί εκτενώς στο θέμα φόρτισης και αποφόρτισης της τράπουλας...

Eπικεντρώσου αν θες περισσότερο στο θέμα καθαρισμού γιατί προφανώς αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να διώξεις την ενέργεια της φίλης σου από την τράπουλά σου - και φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερη πια επισήμανση ότι καλό θα ήταν να το αποφύγεις άλλη φορα.

Από κει και πέρα - επειδή μιλάμε συγκεκριμένα για την deste - θα σου έλεγα ότι δεν χρειάζεται κάποια άλλη ιδιαίτερη διαδικασία για να την ξαναφορτίσεις, πέρα από την χρήση που επιλέγεις εσύ. Τουλάχιστον εγώ προσωπικά όταν την είχα πρωτοπάρει δεν την φόρτισα ούτε την άνοιξα με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο...

Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΥΛΙ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 18:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΥΛΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές gretel και lady in black,
σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχοληθήκατε με την απορία μου.
Βρήκα τα σημεία που μου είπατε και θα το κάνω ώστε την Παρασκευή να μπορέσω να χρησιμοποιήσω την τράπουλα.
Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείτε την deste ακόμα ή δεν έχετε μείνει ικανοποιημένες με τα αποτελεσματά της όσο περνάει ο καιρός όπως γράφουν ορισμένα μέλη, αλλά εγώ θα ήθελα να σας πω, πως μερικά πράγματα που μου λέει και είναι πραγματικά απίθανο να συμβούν μου βγαίνουν στην πορεία. Εκεί που μπερδεύομαι λίγο είναι στα άλογα που εκτός από την ερμηνεία που δίνει η κυρία Μειμαρίδη λέει ότι μπορεί να είναι και πρόσωπα. εσείς το έχετε διαπιστώσει αυτό;
Αν μπορείτε να μου απαντήσετε στην χαζή μου ερώτηση θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 20:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Φούλη ομολογώ ότι στα άλογα μπερδεύομαι κι εγώ. Ωστόσο όσες φορές την έριξα "μίλησε". Δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα, λόγω του ότι δεν έχω καταφέρει να μάθω απ'έξω τα χαρτιά. Ασχολήθηκα χρόνια με την Ταρώ και η Ντέστε κάπως μου κάθεται.

Ωστόσο σαν άτομο "αφήνω" να "χρειαστεί" να θέλω μια συμβουλή ή μια μαντεία.

Γενικά τώρα πια το κάνω σπανιότατα για κάποιον άλλον, γιατί πιέστηκα πολύ στο παρελθόν από φίλους που επειδή βγαίνανε, επέμεναν συνέχεια να τους ρίχνω, και ανακάλυψα ότι επειδή "δεν ήθελα" άρχισα να τη φορτίζω αρνητικά. Όποτε τώρα μόνο αν νιώσω την ανάγκη να ρίξω μόνο τότε.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΟΛΛΗΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.

Και κάθε ρίξιμο είναι για κανένα τρίμηνο, οπότε πείτε ότι αν δεν περάσουν τρεις μήνες να εξελιχθούν τα γεγονότα δεν μπορείτε να ρίξετε.

Ελπίζω να βοήθησα


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deepest_Emotion
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 06:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deepest_Emotion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
Έχω κι εγώ τη deste εδώ και κάτι μήνες. Μπορώ να πω οτι λίγο πολύ την έχω μάθει και με λίγη φαντασία και λίγο "ανοιχτό" μυαλό και τη διαίσθηση κάπως τα καταφέρνω.Αν και πάρα πολλές φορές με μπερδεύει. Έχω διάβάσει τα προιγούμενες απαντήσεις σας και ομολογώ πως με έχουν βοηθήσει πολύ. Αν και φοβήθηκα λίγο με μερικές απόψεις (συγχωρέστεμε που δεν θυμάμαι τα ονόματα που έγραψαν αυτές τις απόψεις)Που έλεγαν για το τάισμα της τράπουλας και την δύναμη που έχει. και πιστεύω πως έχουν δίκιο σ'αυτό το θέμα ειδικά στους αδύνατους χαρακτήρες που μπορεί να αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα και να είναι πολύ αγχομένοι.
Βλέποντας ότι ασχολήστε πολύ με τις κάρτες (όχι μόνο της deste) και έχετε πιο πολύ εμπειρία πάνω σ'αυτή τη τέχνη, θα ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζί σας και θα χαιρόμουν αν κάανετε και σχόλια έτσι ώστε να με βοηθήσουν να καταλάβω.
Τον τελευταίο καιρό που ρίχνω τη τράπουλα μου συμβαίνει ότι μπορώ να καταλάβω στο χέρι μου και χωρίς να κοιτάω αν η κάρτα που κρατάω είναι όρθια ή ανάποδη.Και θα σας πω ακριβώς πως. Όταν θα πιάσω την κάρτα και την έχω στα χέρια μου αν την κρατάω ανάποδα ΄λογικά θα σημαίνει πως απο τη μερια μου θα είναι το κεφάλι της Κατίνας και το υπόλοιπο σώμα της θα είναι προς την απέναντι μεριά. Τότε στο χέρι μου θα νιώσω πως η μεριά του σώματός της όπου πχ. ακουμπά στα δάχτυλά μου είναι πιο βαριά ή πιο έντονη η αφή.Αλλά προτιμώ τον όρο του πιο βαριά.
Στην αρχή δεν έδωσα και τόση σημασία αλλά το τελευταίο καιρό ομολογώ πως με εκπλήσει πολύ γιατί μου γίνεται πολύ μα πάρα πολύ σπάνιο να μην καταλάβω πως κρατάω την κάρτα.΄΄Αρα το να ρίχνω τη τράπουλα στον εαυτό μου με κάνει κατα κάποιο τρόπο να νιώθω σαν να "κλέβω".Αλλά το συνεχίζω βάζοντας τη κάρτα ακριβώς όπως την έχω πιάσει και ας ξέρω αν είναι όρθια η ανάποδη.Για να μην "κλέβω"
Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει και σε άλλους. Αλλά αυτό που με έκανε να σας γράψω και να δώσω πιο πολύ σημασία σ'αυτό είναι οι πολλές απόψεις που διάβασα εδώ, σ'αυτό το post. Και είπα να σας το πω μήπως υπάρχει και κάποια εξήγηση και αν γνωρίζετε αν αυτό είναι καλό η κακό.
Αυτά ήθελα να σας πω..

If in the dark, you lose your friends, hold my hand and have no fear...Cause I will be there...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΥΛΙ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 14:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΥΛΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από εμένα,
deepest Emotion θα ήθελα να σου πω ότι δεν γνωρίζω γιατί σου συμβαίνει αυτό με τα χαρτιά, ίσως ανοίγεις τον εαυτό σου πραγματικά την ώρα που ρίχνεις τις κάρτες και λειτουργεί η διαισθησή σου στο έπακρο, πραγματικά όμως μου κάνει μεγάλη εντύπωση. ίσως το έχουν και άλλοι αυτο το χάρισμα και κάπου νομίζω διάβασα ότι μερικοί μπορούν και διαβάζουν τις κάρτες πριν καν τις ανοίξουν, πραγματικά εντυπωσιακό! Εγώ θα σε συμβούλευα εαν μπορείς να βρείς τρόπους και ανθρώπους που θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν να το καλλιεργήσεις. Ίσως έχεις κάποιο χάρισμα και δεν το έχεις ερευνήσει. Εγώ πάλι θα σας πω κάτι άλλο και να με συγχωρήσετε γιατί είναι άσχετο με τα χαρτιά. Συνήθως όταν κάθομαι ήρεμη και δεν σκέφτομαι κάτι συγκεκριμένο μου έρχονται στο μυαλό βάση συνειρμών άσχετα πράγματα π.χ έβλεπα την μπαλκονόπορτα και ξαφνικά σκέφτομαι το σπίτι της κουνιάδας μου στην Αθήνα ( εγώ μένω επαρχία ) και αναρωτιόμουν εαν έχει κλειδώσει τις πόρτες πριν φύγει για την δουλειά. Σηκώθηκα επάνω και λέω στον εαυτό μου τι βλακείες σκέφτομαι μεσημεριάτικα. Σας πληροφορώ ότι το βράδυ μας πήρε τηλέφωνο η κουνιάδα μου και μας είπε ότι της ανοίξανε το σπίτι και της κλέψανε κάποια πράγματα. Περιττό να σας πω ότι τρελάθηκα. Εκεί που θέλω να καταλήξω και συγνώμη για την πολυλογία μου είναι ότι η διαίσθηση μας είναι κάτι το πολύ δυνατό και ότι έχει να κάνει με αυτό, μη ξεχνάτε ότι τα χαρτιά είναι ένα μέσο για να την κεντρίζουμε, βάση διαίσθησης τα εξηγούμε, πιστεύω σε αυτό που γράφουν και προηγουμενα μέλη πιο διαβασμένα από εμένα ότι πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και στα χαρτιά σου για να τα εξηγήσεις, έτσι έχεις εμπιστοσύνη και στο ενστικτό σου με αποτέλεσμα να το αφήνεις να λειτουργεί.
Συγνώμη εάν σας μπέρδεψα εγώ κάπως έτσι πιστευω ότι είναι τα πράγματα.
περιμένω τις δικές σας απόψεις.
ΦΟΥΛΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 21:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα!
ΦΟΥΛΙ, δεν έχω καταλάβει γιατί ακριβώς έχεις μπερδευτεί με τα άλογα...
Στο βιβλίο της deste στις τελευταίες σελίδες που εξηγούνται οι τρόποι ριξίματος και ο διαχωρισμός των φύλλων τα άλογα βρίσκονται στην κατηγορία των ΠΡΟΣΩΠΩΝ. Άρα είναι αυτονόητο ότι μπορούν να ερμηνευτούν ως πρόσωπα, είτε με τις ιδιότητες, είτε με τα χρώματα, είτε με τα χαρακτηριστικά του το καθένα όπως και όλα τα υπόλοιπα πρόσωπα της τράπουλας.
Και ναι εμένα προσωπικά υπάρχουν πάρα πολλές φορές που τα άλογα μου εμφανίζονται ως πρόσωπα αλλά και επίσης πολλές που δηλώνουν κατάσταση, ή κάποια από τις υπόλοιπες ερμηνείες τους.
Επίσης και στα πρόσωπα και στα άλογα πολλές φορές υπάρχει η περίπτωση τα χαρακτηριστικά που έχει η κάθε κάρτα να μην αφορούν άλλο πρόσωπο αλλά εσένα την ίδια. π.χ. να σου πέφτει ο Μunzour, να ψάχνεις για ποιον έχει βγει η κάρτα και τελικά να είναι η δική σου τάση ανεξαρτησίας που περιγράφει...
Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λιγάκι...

Αγαπητή gretel θα διαφωνήσω μαζί σου σε σχέση με τον χρόνο ριξίματος... υπάρχουν φορές που αυτά που είδα στην deste επαληθεύτηκαν σε διάστημα ώρας - και κυριολεκτώ!
Πάντως σε γενικές γραμμές ο χρόνος τουλάχιστον σε μένα προσδιορίζεται σε μια-δυο εβδομάδες το πολύ... Σε πολύ λίγες εξαιρέσεις το χρονικό διάστημα είναι μεγαλύτερο, και σε καμία περίπτωση δεν έχει ξεπεράσει το δίμηνο... (ίσως να σου λέω και πολύ)...

Deepest Emotion καλωσόρισες... αν η αναπτυγμένη διαίσθηση είναι κακό τότε γιατί τόσοι άνθρωποι προσπαθούν με ασκήσεις ή πόσους άλλους τρόπους να το καταφέρουν... θα συμφωνήσω απόλυτα με την ΦΟΥΛΙ ότι είναι χάρισμα... και προσπάθησε να το καλλιεργήσεις...

Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 21:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα!
ΦΟΥΛΙ, δεν έχω καταλάβει γιατί ακριβώς έχεις μπερδευτεί με τα άλογα...
Στο βιβλίο της deste στις τελευταίες σελίδες που εξηγούνται οι τρόποι ριξίματος και ο διαχωρισμός των φύλλων τα άλογα βρίσκονται στην κατηγορία των ΠΡΟΣΩΠΩΝ. Άρα είναι αυτονόητο ότι μπορούν να ερμηνευτούν ως πρόσωπα, είτε με τις ιδιότητες, είτε με τα χρώματα, είτε με τα χαρακτηριστικά του το καθένα όπως και όλα τα υπόλοιπα πρόσωπα της τράπουλας.
Και ναι εμένα προσωπικά υπάρχουν πάρα πολλές φορές που τα άλογα μου εμφανίζονται ως πρόσωπα αλλά και επίσης πολλές που δηλώνουν κατάσταση, ή κάποια από τις υπόλοιπες ερμηνείες τους.
Επίσης και στα πρόσωπα και στα άλογα πολλές φορές υπάρχει η περίπτωση τα χαρακτηριστικά που έχει η κάθε κάρτα να μην αφορούν άλλο πρόσωπο αλλά εσένα την ίδια. π.χ. να σου πέφτει ο Μunzour, να ψάχνεις για ποιον έχει βγει η κάρτα και τελικά να είναι η δική σου τάση ανεξαρτησίας που περιγράφει...
Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λιγάκι...

Αγαπητή gretel θα διαφωνήσω μαζί σου σε σχέση με τον χρόνο ριξίματος... υπάρχουν φορές που αυτά που είδα στην deste επαληθεύτηκαν σε διάστημα ώρας - και κυριολεκτώ!
Πάντως σε γενικές γραμμές ο χρόνος τουλάχιστον σε μένα προσδιορίζεται σε μια-δυο εβδομάδες το πολύ... Σε πολύ λίγες εξαιρέσεις το χρονικό διάστημα είναι μεγαλύτερο, και σε καμία περίπτωση δεν έχει ξεπεράσει το δίμηνο... (ίσως να σου λέω και πολύ)...

Deepest Emotion καλωσόρισες... αν η αναπτυγμένη διαίσθηση είναι κακό τότε γιατί τόσοι άνθρωποι προσπαθούν με ασκήσεις ή πόσους άλλους τρόπους να το καταφέρουν... θα συμφωνήσω απόλυτα με την ΦΟΥΛΙ ότι είναι χάρισμα... και προσπάθησε να το καλλιεργήσεις...

Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 21:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή gretel θα διαφωνήσω μαζί σου σε σχέση με τον χρόνο ριξίματος... υπάρχουν φορές που αυτά που είδα στην deste επαληθεύτηκαν σε διάστημα ώρας - και κυριολεκτώ!
Πάντως σε γενικές γραμμές ο χρόνος τουλάχιστον σε μένα προσδιορίζεται σε μια-δυο εβδομάδες το πολύ... Σε πολύ λίγες εξαιρέσεις το χρονικό διάστημα είναι μεγαλύτερο, και σε καμία περίπτωση δεν έχει ξεπεράσει το δίμηνο... (ίσως να σου λέω και πολύ)...

Αγαπητή Lady in Black συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αν κι εμένα ο χρόνος παίζει ανάμεσα σε ώρες και μήνες. Μου έχουν βγει γεγονότα -και μάλιστα περίεργα- ακόμα και μετά 6 μήνες.

Αυτό που είπα, το είπα, για να αποφεύγεται η συνεχής παρενόχληση από φίλους που είναι πολύ πιθανό να θέλουν να τους ρίχνεις και δυο φορές τη μέρα, ή 5-6 φορές συνεχώς μέχρι να βγει αυτό που θέλουν, που φυσικά -αυτό είναι το θαυμαστά παράδοξο- βγαίνουν λίγο πολύ "τυχαία" ίδια χαρτιά ή με παρόμοια ερμηνεία.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 22:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή μου gretel,
όποιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι με το να του «ρίξεις» τα χαρτιά 853 φορές δεν θα αλλάξει το αποτέλεσμα αυτού που είναι να γίνει, καλό είναι να μην του τα ανοίγουμε ούτε μια...
Προσωπική εκτίμηση πάντα...
Ποιο το νόημα αλλιώς? Ή θα βγει ή δεν θα βγει... Και τι εννοώ... Αν όποιος τα ρίχνει όντως «βλέπει» θα το δει από την πρώτη... εφόσον λοιπόν «με εμπιστοσύνη» ζητά ο οποιοσδήποτε από κάποιον να του ανοίξει τα χαρτιά, θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχθεί αυτό που θα του πει... αλλιώς ή εμπιστοσύνη δεν υπάρχει, ή δεν έχει καταλάβει τι ζητάει...
Kαι σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε πάρα πολύ απλά να σηκώσει το τηλεφωνάκι του να πάρει κάποιο «μέντιουμ-αστρολόγο-καφετζού-χαρτορίχτρα και λοιπαί ειδικότηται...» και να ακούσει αυτό που θέλει!
Η μόνη εξαίρεση που δικαιολογώ είναι σε όντως πολύ σοβαρά θέματα και με δεδομένο ότι πιθανά υπάρχει «προηγούμενο» γρήγορης εξέλιξης, και άρα κάποιος να έχει την αγωνία να μάθει - ας μου επιτραπεί η έκφραση, αν και λίγο αδόκιμη - τί επιφυλάσσει η συνέχεια...
Αλλά καλώς ή κακώς εμείς βάζουμε τα όρια... κι εμείς ή σεβόμαστε αυτό που κάνουμε ή επιτρέπουμε και στους άλλους να δείχνουν την ίδια ασέβεια...

Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepest_Emotion
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 23:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deepest_Emotion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
Αγαπητή ΦΟΥΛΙ και Lady in Black ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.
Δεν ξέρω αν έχω κάποιο χάρισμα ή πολύ ανεπτυγμένη διαίσθηση. Απλά την ώρα που ρίχνω τα χαρτιά είμαι πολύ συγκεντρωμένη έτσι ώστε να μπορέσω να τα εξηγήσω με τον καλήτερο τρόπο που μπορώ και να καταλάβει ο ενδιαφερόμενος.Παλιότερα έριχνα τα απλά χαρτιά.Τους τρόπους ριξίματος τους μάθαινα απο φίλες μου ή γνωστές μου.Μπορώ να πω ότι έβγαιναν αρκετά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μια φορά που δεν είχα τι να κάνω έβγαλα απο το μυαλό μου μια διαδικασία ριχίματος και τις εξηγήσεις των χαρτιών και τις σημείωσα.Τα έριξα σε μια φίλη έτσι για πλάκα,της είχα πει πως αυτό ήταν απο το μυαλό μου. Κι όμως της βγήκαν την ίδια μέρα και σε πράγματα που δεν περίμενε οτι θα βγούν.Τι να πω δε ξέρω. Δεν ασχολούμε και μπολύ με αυτή τη τέχνη κι ούτε θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο.
Να πω και μια γνώμη για τα προιγούμενα posts, θεωρώ πως οι κάρτες ταρο είναι πιο δυνατές.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτές, απλά αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί στο μυαλό μου.Ούτε καν τις έχω δει απο κοντά. Η αλήθεια είναι πως τις φοβάμαι και λίγο.Δε ξέρω γιατί. Πολλές φορές στο παρελθόν μου εχουν πει να μου τις ρίχουν αλλά δεν δέχτηκα.
Ευχαριστώ και πάλι για τα σχολιά σας.

If in the dark, you lose your friends, hold my hand and have no fear...Cause I will be there...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 00:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριολεκτείς ακριβώς Lady in Black.

Υπάρχουν περιπτώσεις -συνήθως γκομενοδουλειές αν μου επιτραπεί η έκφραση- που λόγω του ότι τα φιλαράκια ήταν πολύ στενά, διατύπωναν ερωτήσεις του είδους: "Τί σκέφτεται τώρα?" "Μήπως άλλαξε κάτι και τώρα με σκέφτεται?", "Κι αν δε με σκεφτόταν πριν και τώρα με σκέφεται?", "κι αν πριν δεν ήταν να μου τηλεφωνήσει και τώρα το ξαναμελετάει το θέμα?"

Γενικώς εκφράζουν την αγωνία τους αλλά εγώ είχα συσσωρεύσει πολλή και αρνητική ενέργεια λόγω του ότι δεν ήθελα και δεν το θεωρούσα αναγκαίο αλλά δεν μπορούσα να πω όχι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2006, 08:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Isidora

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ξέρεις ότι έχω ρίξει την deste και είναι μία πολύ έγκυρη τράπουλα μόνο που αποφέρει κακή ενέργεια και έτσι θα προτιμήσω τα taro cards τα οποία σκοπεύω να μάθω, εάν ξέρεις κανένα καλό site pου τα εξηγεί στείλε μου e-mail στο whupassu@yahoo.gr Επίσης ένα καλό site για να ρίξεις την deste online είναι το www.marameimaridi.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2006, 12:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα ταρω ειναι η κορυφαια τραπουλα. ολες οι αλλες απλως την μιμουνται.

διεκρινα καποιες ομοιοτητες μεταξυ της λε νορμαντ και της ντεστε.

την ντεστε οσο και να την αναζητησα στο δικτυο δεν υπαρχει παρα μονον στο σαιτ της κας μειμαριδη.

νομιζω - και ειναι η ταπεινη μου γνωμη παντα - οτι η καλυτερη ερωτηση για τα χαρτια ειναι γενικα για την ζωη ενος ανθρωπου. ποτε δεν ρωταω συγκεκριμμενα. τι να το κανεις αλλωστε να ρωτησεις για τα ερωτικα, εαν σου ερθει ταμπλας απο την δουλεια σου και τουμπαλιν. παντα ετσι ρωτουσα τα χαρτια μου (την απλη τραπουλα που ριχνω) και παντα ετσι μαθαινα αυτα που επρεπε.

πχ καποια στιγμη πριν δυο χρονια με απασχολουσαν τα ερωτικα μου και τα επαγγελματικα μου. τα χαρτια ομως για εξι μηνες "φωναζαν" προβλημα υγειας. αποφασισα να τα ακουσω και να κανω εξετασεις. τελικα, υπηρχε οντως σοβαροτατο προβλημα που δεν ειχε εκδηλωθει (με πονους, συμπτωματα και το προλαβα εγκαιρως - για ποσο αγνωστο). τακτοποιοντας ομως αυτο και βλεποντας εκ νεου τα ηδη υπαρχοντα προβληματα, αλλαξα ριζικα την συμπεριφορα μου και τα ελυσα - εως ενα βαθμο.

αυτα ειναι δικες μου σκεψεις, δικες μου εμπειριες και αν θελετε δικες μου ανησυχιες.


ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 08:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετώ τους πάντες

Πάντως βρε παιδιά, εγώ που ασχολήθηκα αρκετά πριν κανένα χρόνο με αυτή τη τράπουλα, δεν έβγαλα άκρη. Βρε τι Παρασκευή, βρε τι καλό καιρό, βρε τι βροχές, με όλους τους καιρούς και όλες τις ώρες και τις μέρες, ντιπ άκρη δεν έβγαλα παιδιά.

Η αλήθεια είναι βέβαια όπως είπαν και κάποιοι ότι όσο και να έψαξα μέσα για την deste δεν βρήκα τίποτα εκτός από sites που έχουν να κάνουν με την Μάρα.

Αλήθεια για την Χαντίς τι έχετε να πείτε? αν το έχετε ήδη συζητήσει να με συγχωρέσετε αλλά δεν είδα κάτι.

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 17:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Another star, τι ακριβώς είναι το Χαντίς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 18:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είναι τράπουλα gonzalez


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΡΙΖΙΤΗΣ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 06:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΡΙΖΙΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Καθώς πηγαίναμε εις το τόπο της προσευχής μας συνάντησε κάποια υπηρέτρια που είχε πνεύμα μαντικό και με την μαντεία έφερνε πολλά κέρδη στα αφεντικά της.
Αυτή ακολούθησε τον Παύλο και εμάς και εφώναζε. « αυτοί οι άνθρωποι είναι δούλοι του θεού του υψίστου, και σας αναγγέλλουν τον δρόμο της σωτηρίας»

Αυτό το έκανε πολλές ημέρες .
Ο Παύλος ήταν πολύ αγανακτισμένος και κοιτώντας την είπε στο πνεύμα: «σε διατάζω στο όνομα του Ιησού Χριστού να βγης από αυτήν».
Και εκείνη την στιγμή εβγήκε.»

«Μην πιστεύετε σε κάθε πνεύμα , αλλά να δοκιμάζετε τα πνεύματα εάν είναι από τον θεό.
Με τον εξής τρόπο αναγνωρίζετε το Πνεύμα του θεού : κάθε πνεύμα το οποίο ομολογεί ότι ο Ιησούς Χριστός ήρθε ως άνθρωπος είναι από το θεό.
Και κάθε πνεύμα το οποίο δεν ομολογεί ότι ο Ιησούς Χριστός ήρθε ως άνθρωπος δεν είναι από τον θεό.

Με αυτόν τον τρόπο αναγνωρίζουμε το πνεύμα της αλήθειας και το πνεύμα της πλάνης .»


Καλή Ανάσταση...

Η ΑΓΑΠΗ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerina1807
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 00:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerina1807  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ..ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ site. ΕΧΩ ΤΗΝ DESTE ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ.ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ Η ΜΑΡΑ ΜΕΙΜΑΡΙΔΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΛΛΟΝ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ "Adamdeva τι λέει το όνομά της? Αδάμ και Εύα μαζί." ΔΙΛΑΔΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ? ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΗΠΩΣ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ.ΟΥΤΕ ΣΕ ΞΕΝΑ SITE.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ; ΠΡΟΣΩΠΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bebaki
Νέο Μέλος

Cyprus
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 21:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bebaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι καινουρια για τα χαρτια deste,δισκολα μου φαινονται αλλα θελω να τα μαθω,βορω να τα ριχνω οποτε θελω?βορω να τα ριχνω για μενα?χρειαζομαι βοιθια αν βορει καπιος να με βοιθισει.ευχαριστω

divaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 14:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Iσχύει για οποιοδήποτε τράπουλα, μέχρι να τη μάθουμε μπορούμε να τη ρίχνουμε συνέχεια. Για να διαπιστώσεις πώς λειτουργεί, και αφού μάθεις τα χαρτιά, καλό είναι να κοιτάς το παρελθόν που είναι ήδη γνωστό.

Μετά το βιβλίο λέει ότι την έριχναν κάθε παρασκευή. Πιστεύω προσωπικά ότι αυτό δεν είναι απόλυτο. Πάντως όπως σε όλες τις τράπουλες καλό είναι να μη ρίχνουμε συνέχεια και για ψύλλου πήδημα -πχ "με σκέφτεται τώρα"- να τις αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα και σεβασμό.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 14:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή gretel, αφού τα ξέρεις καλά τα πράγματα με τα χαρτιά , μήπως ξέρεις να μου πεις για την χαντίς που είχα ρωτήσει παραπάνω??



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy