ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 deste
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 15:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν τη γνωρίζω καθόλου. Πρώτη φορά την ακούω.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 20:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η χαντις ειναι δυσκολη τραπουλα.
καταρχην τα συμβολα πανω της ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισεις.

πχ στο 8 τριφυλι, οι απλες εχουν 8 τριφυλια.
αυτη εχει μονο ενα.

οι αριθμοι της ειναι λεπτοι και συμπυκνωμενοι με αποτελεσμα να μην μπορεις να ξεχωρισεις ευκολα τα φυλλα.

αντιπαθητικη τραπουλα.

δεν μου εκανε κατι...

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 14:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά μιας και μιλάμε για τη χαντίς, θα ήθελα να μάθω περισσότερα, τα μόνα που ξέρω (ή μάλλον έχω ακούσει), είναι ότι είναι τράπουλα μιας πριγκήπισσας και ότι είναι δύσκολη, ξερει κανείς κάτι παραπάνω ή κάποιο site που να δίνει πληροφορίες και να εξηγεί τα χαρτιά της;

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 08:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω οτι ολες αυτες οι τραπουλες συνοδευονται απο βιβλιαρακια.

αγορασε την, ποσο θα χει 20 ευρω? και διαβασε προσεκτικα.

παντως εμενα δεν μου εκανε καλη εντυπωση....

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 20:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σας πω μην επιχειρήσει κανείς να αγοράσει τη χαντίς, πιο άχρηστη τράπουλα από αυτή δεν υπάρχει, είναι δύσκολη τράπουλα, τα σχέδια κάπως κουλά, γενικά όταν τα έριξα έκανα καν δυο προβλέψεις αλλά για περαιτέρω ανάλυση δεν νομίζω

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νάσια
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 13:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νάσια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κορίτσια. Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι...γιατί ψιλοφοβήθηκα. Μπήκα στο σάιτ ''Οι μάγισσες της Σμύρνης'' και από περιέργεια,πήγα να ρίξω τα χαρτιά. Μού είπε να τραβήξω,ένα χαρτί και αυτό μου ανέφερε ένα (άσχημο) γεγονός το οποίο όντως,ισχύει.Ήταν απλά σύμπτωση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 13:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Νάσια
καλως όρισες

αν και σίγουρα δεν είμαι η πιο ειδική εδώ μέσα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βασιστείς σε κάτι τέτοιο.
Προσωπικά πιστεύω ότι μία τράπουλα για να δείξει χρειάζεται να πάρει ενέργεια. Αν δεν τη φορτίσεις και δεν τη ρίξει και ένας άνθρωπος που είναι ανοιχτός να δει τότε ότι και να πεις δεν νομίζω να ισχύει

Σίγουρα όμως κάποιος που έχει περισσότερη εμπειρία θα μπορεσει να σου πει πιο πολλά


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νάσια
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 14:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νάσια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ. :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 15:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάσια καλωσόρισες. Θα συμφωνήσω με την another star. Πιστεύω ήταν σύμπτωση.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 16:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας κορίτσια. Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι...γιατί ψιλοφοβήθηκα. Μπήκα στο σάιτ ''Οι μάγισσες της Σμύρνης'' και από περιέργεια,πήγα να ρίξω τα χαρτιά. Μού είπε να τραβήξω,ένα χαρτί και αυτό μου ανέφερε ένα (άσχημο) γεγονός το οποίο όντως,ισχύει.Ήταν απλά σύμπτωση;


Κοίτα Νάσια θα διαφωνήσω με τους another star και gretel έχω ρίξει αρκετές φορές στο www.marameimaridi.com τα χαρτιά και τα γεγονότα που έδειξε βγήκαν, αυτό δεν ήταν σύμπτωση. Φιλικά πάντα.


Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νάσια
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 18:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νάσια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας. Με ενδιαφέρουν πολύ. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 15:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειμαι ενθουσιασμενη απο την νεα ταρω τραπουλα μου, την golden tarot....

φοβερες φιγουρες, εχουν χρυση μπορντουρα, ειναι πολυτελεστατη....

medi evil ζωγραφιες, απο μοναστηρια και εκκλησιες...

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 15:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όλους....
ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας την καινούργια Ταρώ του Λεονάρντο Ντα Βίντσι και αν έχει ασχοληθεί κανένας μαζί της....

Τώρα βέβαια, έχετε πάει όλοι διακοπές, αλλά όλο και κάποιος ελπίζω να μου απαντήσει....

Ευχαριστώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marilina
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 16:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marilina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποια στιγμή κάποιος, σε αυτό το forum, είχε ρωτήσει για μια τράπουλα (είχε και την εικόνα ενός χαρτιού). Είδα αυτήν την τράπουλα στα χέρια ενός ανθρώπου σε μια χώρα στο εξωτερικό. Αναγνώρισα το χαρτί. Είχε την μορφή ενός άντρα με στολή. Στρατιωτική ή κατι τέτοιο.

Με ενδιαφέρει να μάθω πληροφορίες για αυτή την τράπουλα και κυρίως πως την λένε.
tnxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Special_K
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 16:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Special_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολουςςςςςςςςςςςς!!!

χαιρετω ολουσ σας!! Αυτο ειναι το πρωτο μηνυμα που γραφω στο φορουμ και ειμαι χαρουμενος που μπαινω στην παρεα σας! Αποφασισα να αφησω σε αυτη την κουβεντα το πρωτο μου μηνυμα γιατι αυτη κυριως αποτελεσε τον λογο να εγγραφω μελος! Ευελπιστω οτι θα εχω απαντηση απο καποιον απο εσας (γιατι βλεπω οτι η κουβαντα εχει διακοπει απο περσι !

γεια σε ολουςςςςςςς


ΥΓ: Εχω μαζεμενες ερωτησεις και σχολεια επι του θεματος Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 17:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΑΡΩ ΚΥΚΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΡΧΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΝΕΣΤΡΑΜΕΝΑ Η ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ

Παντα να κοιτασ μροστα γιατι αν δεν το κανεισ μενεισ πισωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rose F. M.
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2015, 04:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα σε ολους!ασχολουμαι εδω και λιγο(ελαχιστο)καιρο με το ριξιμο των χαρτιων με την απλη τραπουλα.Εχω διαβασει το βιβλιο της Κ.Μειμαριδη και θα ηθελα να προμηθευτω το αλλο βιββλιο πουε χει και την deste.Ξερω οτι εχουν περασει πολλα χρονια απο το τοτε που αναλυατε το θεμα αλλα θα ηθελα να με διαφωτισετε.Απο τη μια θα ηθελα πολυ να ασχοληθω εκτενεστερα με το ριξιμο χαρτιων αλλα απο τη λιγη ερευνα που εκανα στο ιντερνετ αλλα και στο μαγαζι που πηγα να ρωτησω για την deste ,πληροφορηθηκα οτι οι κοπελες που τα ριχνανε ειχαν πονοκεφαλους,εφιαλτες κλπ.ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑΝ ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ..σαν να το γρουσουζευε η τραπουλα..(το ιδιο μου ειπαν και για ταρο).και σιγουρα οσο και να με εξιταρει δεν θα ηθελα να μπλεχτω σε κατι ασχημο..τι αποψη εχετε; (ευχαριστω εκ των προτερων)

~Wild Oriental Spirit~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2015, 13:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
heretic

Δικό σου το πεδίο.Διαφώτισε τον φίλο μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2015, 13:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nikomaxos, κάτσε γιατί εδω είναι σοβαρό το θέμα, όπως και η φίλη που ρωτάει.

Rose, θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με το θέμα αυτό (βλ. χαρτορίχτρα) ή θέλεις να το κάνεις απο χόμπι, βαρεμάρα, κάτι μεταξύ φίλων, ή να μάθεις τι κάνει κάποιος δικός σου (πχ άντρας σου);

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2015, 14:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βλέπω ότι είναι σοβαρό και για αυτό σε κάλεσα.Ξέρω ότι κατέχεις την τέχνη απ'ευθείας από την Λετίτσια Γκολέ και γνωρίζεις το ρίξιμο των ταρώ, ειδικά με τα επτά φύλλα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 17/07/2015 14:30:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rose F. M.
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2015, 16:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic ,θελω να ασχοληθω ερασιτεχνικα για εμενα κυριως (ναι το παραδεχομαι θα ρωταω για ερωτικα κυριως ή για την υγεια μου και τη δουλεια μου)αλλα θα τη λεω σε οποιον ενδιαφερεται...Ειμαι ψημενη να αγορασω τη deste και σημερα που λεει ο λογος απλα θελω να μαζεψω πιο πολλες αποψεις σχετικα με αυτη για να ξερω με τι εχω να καμνω...νομιζω οτι θα τα παμε καλα με τη deste απλα με τρομαζουν αυτα που ακουςα.οποτε τι εχετε να πειτε;θεωρειτε οτι φερνει κακοτυχια και γρουσουζια ή ετσι φερθηκε η τραπουλα σε ατομα που δεν την σεβαστηκαν; Με αλλα λογια εχω να φοβαμαι κατι;

~Wild Oriental Spirit~

Edited by - Rose F. M. on 17/07/2015 16:34:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2015, 00:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Rose, θελω να σε ρωτήσω κάτι πρώτα. Πως φαντάζεσαι οτι λειτουργεί η τράπουλα; Ο μηχανισμός δηλαδή που γίνεται η μαντική (divination), σε τι οφείλεται; Πρόσεξε, δεν είμαι των "τραπουλών" γενικά,ούτε θεωρώ τα tarrot τράπουλα, απλά θέλω να δω πάνω-κάτω πως το βλέπεις το θέμα. Θα σου συστήσω ακριβώς αυτό που πιστεύω πως χρειάζεσαι, απλά θέλω πρώτα να ξεκαθαρίσεις τι ψάχνεις απο τον πρακτικό αποκρυφισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rose F. M.
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2015, 01:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic ,
Χμμμ καλη ερωτηση..αλλοι λενε οτι τις απαντηΣεις τις δινει το υποΣυνειδητο αλλοι οτι τις δινει καποια οντοτητα..προΣωπικα δεν ξερω τι να πιΣτεψω..κλεινω στη δευτερη εκδοχη..τωρα για το τι ψαχνω..;ψαχνω ενα μεσο που θα μου δινει καποια στοιχεια για γεγονοτα που θα συμβουν στο αμεσο μελλον(ενδιαφερομαι κυριως για το ερωτικο κομματι(πχ αν παει με αλλη) και την υγεια (πχ θανατος) .Μου ειχαν πει τον καφε και μου ειχαν βγει σχεδον ολα ακριβως την ημερομηνια (μηνα συγκεκριμενα)που μου ειχε πει η κοπελα.Αλλα θελω κατι που θα μπορω να το κανω μονη μου(χωρις να πληρωνω εννοειται).Δεν ξερω αν εχω ταλεντο αλλα τα χαρτια με τραβανε περισσοτερο απο ολα!

~Wild Oriental Spirit~

Edited by - Rose F. M. on 18/07/2015 01:03:46

Edited by - Rose F. M. on 18/07/2015 01:06:46

Edited by - Rose F. M. on 18/07/2015 01:08:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2015, 02:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Rose, ακου να δεις πως το βλέπω το πράγμα: Μείνε μακριά απο τράπουλες, χαρτομαντείες, καφεμαντείες, κρυστάλινες σφαίρες και διαυλώσεις με το υπερπέραν (μέντιουμ), αν θέλεις να διαφυλάξεις την ψυχική, πνευματική και σωματική σου υγεία.
Θα σου αναφέρω ενα παράδειγμα πολύ χαρακτηριστικό: Την κ. Μάρα Μεϊμαρίδη.

Πρίν τις μάγισσες της Σμύρνης:

Και μετά:

Διάβασε και το ξετσίπωτο βιογραφικό που δημοσιεύει, για να καταλάβεις λίγο τι θέλω να πω. Στην αμυδρά περίπτωση που είχε κάνει κάποιος τα μισα απ' όσα ισχυρίζεται αυτή, δεν υπήρχε περίπτωση να είχε ανοίξει μαγαζάκι με Σμυρνέικα ξόρκια, εκτός από την περίπτωση που ήταν κάποιο πολύ μεγάλο λαμόγιο και είχε βρεί την χρυσοφόρο φλέβα για να παρασιτεί απο τους αφελείς.

Εγω πιστεύω πως δεν είσαι αφελής, αλλά είσαι και τίμια, γι αυτό και ήρθες εδω να διαβάσεις και άλλες γνώμες και απόψεις. Τρόποι να επιτύχεις στα διαπροσωπικά υπάρχουν πολλοί και αρκετοί απο αυτούς αγγίζουν και τα όρια του πρακτικού αποκρυφισμού που σε ενδιαφέρει, αλλα είναι σχετικά ασφαλείς.
Ενα παράδειγμα είναι ο νευρογλωσσικός προγραμματισμός ή NLP θα δεις να το αναφέρουν. Μπορώ να το χαρακτηρίσω ως μια συλλογή απο μεθόδους και τεχνικές, που κάποιοι θα αποκαλούσαν και ψευδοεπιστημονικές. Δεν ειναι ακριβώς έτσι, γιατί το 90% απο αυτές χρησιμοποιούνται και απο τους ψυχαναλυτές. Απαραίτητη προυπόθεση για να το μάθεις, είναι να στρώσεις κ... που λένε, και να διαβάσεις και να εξασκηθείς αρκετά. Μπορεί να χρειαστείς και κάποια εκπαίδευση και σεμινάρια. Κοστίζουν αλλά θα μάθεις χρήσιμα πράγματα.

Αλλος τρόπος, πιο απλός και εύκολος, είναι το γνωστό I Ching ή το βιβλίο των αλλαγών. Προκειται για ενα αρχαίο Κινέζικο βοήθημα είναι για να εκμαιεύεις με κάποιους τρόπους, μέσω εσωτερικών διαλόγων, την πιο βαθιά σου θέληση και επιθυμία για το θέμα που θέτεις και ίσως να βρείς λύσεις σε αυτά που σε απασχολούν. Δοκιμασμένο απο εκατομμύρια ανθρώπους και απόλυτα ασφαλές. Τα υλικά που χρησιμοποιεί πωλούνται σε κάποια μαγαζιά, με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κάτι αυθεντικό και σοβαρό. Οχι καμμιά ψευτιά δηλαδή.

Τώρα για τα άλλα που ανέφερες, για να κλείσω, αν πρόκειται να γίνεις Κατίνα σαν την κ. Μεϊμαρίδη, για να βγάζεις από την τράπουλα δυο τρείς απαντήσεις που μπορεί και να έπαιρνες με 1002 άλλους τρόπους, τι να σου πω... Τουλάχιστον αυτή έγινε πλούσια. Εσυ θα γίνεις; Η πυραμίδα των κορόιδων κάποτε τελειώνει, και στην μικρή αγορά της Ελλάδας είναι ήδη εξαντλημένη. Απέφυγε τον χώρο αυτόν που κινείται, πάση θυσία.
Αυτά.


Edited by - Heretic on 18/07/2015 02:44:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rose F. M.
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2015, 06:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic,θα με βρεις συμφωνη με αρκετα απο αυτα που ειπες.Δεν ξερω μπορει να κανω λαθος αλλα και μενα μου βρωμαει ολο αυτο με τα ξορκια και τις καρτες.Πιστευω στη μαγεια και υπαρχουν πολλες πηγες που αποδεικνυουν την χρηση της σε πολλους λαους ,ποσο μαλλον ανατολιτικους..και γω σκεφτηκα οτι ειναι διαφημιστικό κολπο κλπ κλπ..να ξεκαθαρισω οτι εγω θα εμενα μονο στα χαρτια δεν με ενδιαφερουν τα ξορκια.δεν ξερω αλλα νιωθω σαν να με τραβαει κατι στην τραπουλα..ιςως ειναι ιδεα μου.Για πες μου την γνωμη σου για κατι,πως εξηγεις οτι αυτα που βγαζει η deste,τα ταρο κλπ βγαινουν;

~Wild Oriental Spirit~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2015, 14:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Rose, ας πούμε οτι ένας μέσος άνθρωπος κάθεται κάπου ήσυχα, αυτοσυγκεντρώνεται, ίσως κάνει μερικές αναπνευστικές ασκήσεις μέχρι και κάποιον διαλογισμό αν μπορεί, για κάποιο χρονικό διάστημα. Και μετά πιάνει χαρτί και μολύβι και γράφει το πρώτο πράγμα που του έρχεται στο μυαλό του σχετικά με ενα θέμα που είχε θέσει στον εαυτό του, πριν ξεκινήσει αυτή την διαδικασία. Κάνε το και θα δεις αποτελεσματικότητα που θα τρίβεις τα μάτια σου.

Μιλάω για στατιστική όμως, οι σωστές και χρήσιμες, εκ του αποτελέσματος, απαντήσεις θα πρέπει να είναι περισσότερες απο τις άσχετες και τις λανθασμένες, απο τον λεγομενο "θόρυβο". Ας μην σταθούμε στον μηχανισμό στον οποίο λειτουργεί αυτό το πράγμα, μπορεί να είναι πάνω απο ένας και διαφορετικοί για κάθε άνθρωπο. Το θέμα είναι να έχεις δηλώσει εσύ προηγουμένως ρητά, την πηγή απο την οποία επιθυμείς να πάρεις την πληροφορία αυτή, όπως από την πιο βαθιά και καθαρή σου ουσία, τον ανώτερο σου εαυτό και όχι από αυτά που επικαλούνται οι καφετζούδες.

Ας σταθούμε τώρα στο οτι εσύ μπορείς να πειραματιστείς συστηματικά, να κάνεις καταγραφή και να κρίνεις εκ του αποτελέσματος αν η μέθοδος αυτή σου έδωσε σωστές συμβουλές. Απαξ και εξασκηθείς για κάποιο χρονικό διάστημα, μετά αυτό θα γίνεται αυτόματα, χωρίς να χρειάζεσαι καν αυτήν τη διαδικασία. Η ενορατική σκέψη δηλαδή, προσαρμόζεται και γίνεται δεύτερη φύση σου. Οι απαντήσεις που αναφέρω θα έρχονται ως αποφάσεις και όχι σαν αποτέλεσμα κάποιας αποκρυφιστικής τεχνικής.

Γιατί λοιπόν να χρειαστείς κάποια τράπουλα και να βυθιστείς στην δεισιδαιμονία; Οταν είναι γνωστό σε όλους που ασχολήθηκαν, οτι υπάρχει όντως όλη αυτή η αρνητική "αίγλη" γύρω απο αυτά τα αντικείμενα, λόγω της πληθώρας των τσαρλατάνων και των πονηρών που ασχολήθηκαν ανα τους αιώνες με αυτά τα θέματα; Τo tarot deck πάλι είναι κάτι άλλο, ενα εργαλείο καββαλιστικής επικλητικής. Αν είναι να το κάνεις έτσι όπως προορίζεται δεν πρόκειται να "ρίχνεις τα ταρό", έτσι όπως ακούς να λένε, αλλά χρειάζονται διάφορα άλλα τελετουργικά που δεν νομίζω να σε ενδιαφέρουν.
Αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rose F. M.
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2015, 01:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic,
Σε ευχαριστω πολυ που κατεβαλες την γνωμη σου.θα σκεφτω και θα πραξω αναλογα!

~Wild Oriental Spirit~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy