ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο συσσωρευτής οργόνης του Βίλχελμ Ράϊχ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 21:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό ένα βιβλίο του Βίλχελμ Ράιχ: Η Βιοπάθεια του καρκίνου.
Παρακαλείται, αν κάποιο μέλος έχει το βιβλίο και μπορεί και θέλει να το βγάλει φωτοτυπία και να το μοιράσει σε όποιον ενδιαφέρεται, με το αζημίωτο βέβαια, έγω θα είμαι υπόχρεος.
Φυσικά οι κάτοχοι του εν λόγω βιβλίου γνωρίζουν ότι είναι εξαντλημένο.
Μες στα πλαίσια του: ''η γνώση πρέπει να μοιράζεται'' οι τυχεροί κάτοχοι ας βοηθήσουν και μας τους λιγότερο τυχερούς...

Κατα τ'άλλα: Οργωνωθείτε γιατί χανόμαστε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 17:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Rostar έγραψε:
quote:

Φίλοι Απέριττε & JohnnieBeGood συγχαρητήρια

Καιρός ήταν να ανοίξει ένα topic για έναν από τους μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού φωτοδότες του ανθρώπινου γένους.
Είχα πολύ καιρό να μπω στο Esoterica και κυριολεκτικά πλημμύρισα από συγκίνηση διαβάζοντας για τον μέγιστο Βίλχελμ Ράϊχ.
Έχοντας διαβάσει όλα τα βιβλία του κι έχοντας νοιώσει τεράστια την επιρροή του στη διαμόρφωσή μου, θέλω να καταθέσω ένα μεγάλο ευχαριστώ για το θέμα που πραγματεύεστε.
Όσο για τον συσσωρευτή Οργόνης, φαντάζεσαι Johnnie πόσο θα απέδιδε πάνω στην αγαπημένη Πεντέλη ;...

ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΛΛΕΞΩ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΣΑΣ, ΠΡΙΝ ΑΥΤΑ ΕΠΙΠΕΣΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ (Bruce Dickinson)


Τη ''Βιοπάθεια του Καρκίνου'' δε τη διάβασε κανείς?????

Πού είστε βρέ παιδιά?

Rostar - JohnieBeGood - pixeldream - Απέριττος - ....?

Είναι κανείς απο σας εδώ???
Αν ναι, πείτε μου κάτι για το βιβλίο...
Δεν το βρίσκω πουθενά!
Plssssss!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vermar
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 14:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vermar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας!

Γραφτηκα στο φορουμ επειδη με ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα κι εψαχνα να βρω αλλους που ασχολουνται με τον συσσωρευτη οργονης να ανταλλαξουμε αποψεις κι εμπειριες.

Δεν ειμαι του επιστημονικου χωρου, ετυχε απλα να χρησιμοποιησω απο περιεργεια εναν τετοιο θαλαμο πριν 2 χρονια κι εντυπωσιαστηκα τοσο απο τις επιδρασεις πανω μου, που εφτιαξα εναν θαλαμο σπιτι μου, επισης και κουβερτες και μπορω να πω οτι με βοηθησαν πολυ σε θεματα υγειας.
Δεν ειναι τοσο πολυπλοκο, ουτε ακριβο να φτιαξεις εναν θαλαμο, ποσο μαλλον μια κουβερτα......

Πανω στον τοπο καταγωγης μου (μακεδονια) ειναι αρκετα διαδεδομενοι, εγω τον βρηκα σε ενα φιλικο σπιτι και μου ειπαν πως καποιοι φιλοι εφεραν την "μεθοδο" απο την γερμανια κι εφτιαχναν θαλαμους για δημοσια χρηση, οπως και για ανθρωπους απο ολη την ελλαδα που ειχαν αναγκη......

Τελικα ασχοληθηκε καποιος απο σας με το θεμα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 15:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικα ασχοληθηκε καποιος απο σας με το θεμα?

Καλωσήρθες!
Αρκετοί έχουν ασχοληθεί και ασχολούνται με το θέμα...
Πόσοι απ'αυτούς βρίσκονται εδώ, δεν ξέρω...
Οπως βλέπεις και η δική μου έκκληση για πληροφορίες, πάνω σε συγκεκριμένο βιβλίο-αποκάλυψη του Ράιχ, δεν εισακούστηκε...
Είεν...
Ας ανταλλάξουμε εμείς λοιπόν απόψεις και ίσως επακολουθήσουν και άλλοι...!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vermar
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 02:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vermar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε!!!

Προσεξα πως ψαχνεις το συγκεκριμενο βιβλιο!

Εγω τα μονα που βρηκα και φωτοτυπησα, απο την συγκεκριμενη παρεα που κατασκευαζει τους συσσωρευτες ειναι το εγχειριδιο του Ντεμεο και κατι σημειωσεις πανω στην οργονη και στα πειραματα που εκαναν την δεκαετια 50-60 μαθητες του Ραιχ.......αναφερεται σε πολλους ασθενεις με διαφορες ασθενειες που ερχοντουσαν στα εργαστηρια και εκαναν θεραπειες.

Εχεις ψαξει σε ξενα σαιτ? Υπαρχουν πολλα γκρουπ που ασχολουνται με την οργονη. Σημερα μαλίστα που εψαξα λιγο στις ομαδες του facebook βρηκα 4-5. Καποια αναφερονται σε νεα πραγματα/κατασκευες που δεν εχω ξανασυναντησει.......αντικειμενα-πυραμιδες και οργονικες κατασκευες για να μπλοκαρουν την μαγνητικη ακτνοβολια.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vermar
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 02:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vermar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ειναι τοσο εκπληκτικα τα αποτελεσματα του μηχανηματος αυτου,γιατι δεν μας λετε τι χρειαζεται για την κατασκευη του,εστω και κατα προσεγγιση;

Εκτος αν ολα αυτα ειναι απλως μια φημη!!


Λοιπον εγω το εφτιαξα μονη με λιγη βοηθεια απο τον αντρα μου και για υλικα πληρωσα 200 ευρω περιπου. Χρειαζεται ξυλα για τον σκελετο, λαμαρινες και υαλοβαμβακα και ρολα απο λεπτο συρμα (για καθαρισμα) για το γεμισμα. Καποια απο τα υλικα δεν ειναι και τα καταλληλοτερα, αλλα στην ελλαδα δεν χουμε νεας τεχνολογιας υλικα οπως αυτα που περιγραφει ο Ντεμεο στο εγχειριδιο και πρεπει να συμβιβαστουμε.......παντως την δουλεια του την κανει..........

Πανω στη μακεδονια, τα παιδια που τους κατασκευαζουν χρησιμοποιουν μεχρι και γυψοσανιδα εξωτερικα......

Κατασκευαζεις ξεχωριστα ολα τα τελαρα (3 πλαινα, μια πορτα, και δυο για πατωμα και σκεπη) και μετα τα ενωνεις....μπελαλοδικο, θελει προσοχη ο υαλοβαμβακας, το πιο κουραστικο ειναι το γεμισμα, αλλα γινεται σχετικα ευκολα......

Edited by - vermar on 08/11/2008 03:15:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vermar
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 03:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vermar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από ότι τελικά κατάλαβα από όσα είπε ο wolfowitz δεν αρκεί να φτιάξουμε ένα οποιοδήποτε κουτί "συσσωρευτή" οργόνης αλλά πρέπει να είναι φτιαγμένος και στα μέτρα μας και να μην ακουμπάμε στα τοιχώματά, λεπτομέρεια(?) που κανείς μέχρι τώρα δεν ανέφερε...
Προσωπικά βρίσκω ότι ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα είναι αυτό μιας και είναι δύσκολο να κάθετε κανείς κλεισμένος σε ένα τέτοιο κουτί χωρίς να ακουμπάει στα τοιχώματα και μάλιστα να απέχει από αυτά την ΠΟΛΥ συγκεκριμένη απόσταση που προαναφέρθηκε 2-3 εκ.

Κρίμα γμτ! Και έλεγα να μαζεύαμε χρήματα να κάνουμε τα δικά μας πειράματα... να στήναμε το συσσερευτή εκεί ψηλά στην Πεντέλη και να βλέπαμε πως λειτουργεί... Κάποιοι σίγουρα θα σφηνώσουν!


Απο οτι γραφει το εγχειριδιο καλη ειναι και η αποσταση των 10 εκατοστων......αλλα δεν εχει ολη η οικογενεια λογου χαρη ουτε το ιδιο υψος η παχος......τι διαστασεις να υπολογισεις?

Ο δικος μου βγηκε καπως μεγαλουτσικος πρεπει να πω, αλλα παρολα αυτα δουλεψε μια χαρα. Επισης δεν τον εχω πανω σε καποιο βουνο αλλα στην πυλωτη του σπιτιου μου, μεσα στην πολη........κι ομως δουλεψε χωρις προβληματα και με απαλλαξε απο χρονια προβληματα.......

Σιγουρα θα ειναι πιο αποτελεσματικος πανω σε καποιο βουνο, με σπεσιαλ διαστασεις, παρολα αυτα δουλευει και υπο αλλες συνθηκες........καλο ειναι να μην αποθαρρυνεται καποιος ευκολα......

Σχετικα με την αρνητικη ενεργεια που συσσωρευει, βοηθαει το καθαρισμα του με νερο κατα διαστηματα και μια λεκανη με νερο να μενει μεσα για καποιο διαστημα......ρουφαει την αρνητικη ενεργεια.

Ενα ενδιαφερον πειραμα που μπορειτε να κανετε ειναι σε φυτα.....δεν το διαβασα σε εγχειριδιο, μου το ειπαν τα παιδια......παιρνεις μπουκαλια γυαλινα και βαζεις μεσα το συρμα.....μετα γυριζεις τα μπουκαλια αναποδα, να κοιτανε στις ριζες ενος φυτου (σε γλαστρα η σε χωμα) ενω ο πατος βλεπει σε φως......πρεπει να στηριχτει καταλληλα και με κλιση..... Μεατ απο ενα διαστημα θα δειτε το φυτο να αναπτυσεται. Το πραγματοποιησα σε πολλα φυτα και διαλεξα εκεινα που δεν πηγαιναν καλα και ειχαν 1-2 χρονια να παρουν τα πανω τους.......λειτουργησε πολυ καλα. Μαλιστα ενα μισοπεθαμενο (στην συνεχεια ανακαλυψα οτι ειχαν φαγωθει σχεδον οι ριζες του) αρχισε να αναπτυσεται στα καλα καθουμενα (μιλαω για φθινοπωρο-χειμωνα) ενω ειχε σχεδον ξεραθει.

Επισης ειναι ευκολο να φτιαξετε μια κουβερτα.......εχω κανει 3 ως τωρα....με 3 στρωσεις, με 5 και με 7. Αγοραζεις τσοχα μαλλινη και εναλλασεις με ατσαλοσυρμα....ραβεις ολα μαζι και ετοιμη η κουβερτουλα!!! Θυμαμαι οταν εφτιαξα την πρωτη, υπεφερα ηδη βδομαδες απο εντονους πονους στο στομαχι.......μολις λοιπον μαζεψα τις στρωσεις και τις εβαλα μαζι κι αρχισα να ραβω εχοντας ενα μεγαλο κομματι στα γονατα μου, αρχισα μεσα σε λιγα λεπτα να αισθανομαι πονους σε ολα τα κοκκαλα μου (οπως αισθανθηκα την πρωτη φορα που μπηκα σε θαλαμο) - εχω ρευματισμους εξου και οι πονοι- και σκεφτειτε οτι μολις ειχα μαζεψει τα υλικα μαζι, δεν ειχα καν βγαλει εξω την κουβερτα να φορτιστει. Τοτε αρχισα να αισθανομαι ενα κυμα να κινειται στο στομαχι μου και να τριγυριζει....ηταν απιστευτη η αισθηση.......σαν να κολυμπαει χελι........και οταν τελειωσε αυτο, σταματησε και ο πονος στο στομαχι.....δεν ξαναπονεσα απο κεινη την στιγμη. Για μικρα πραγματα η κουβερτα ειναι μια χαρα.......οποτε αρρωσταινω με κρυωμα η γριπη ριχνω εναν υπνακο με την κουβερτα πανω μου.......την επομενη μερα ειμαι πολυ καλυτερα, μη πω εντελως καλα!!!

Edited by - vermar on 08/11/2008 03:26:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 15:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή vermar,

Ίσως βρείς ενδιαφέρον το τόπικ των χημικών αεροψεκασμών...
Κάπου στην 3η σελίδα μιλάμε για τους οργονίτες...(διαβασέ το όλο, αν μπορέσεις κάποια στιγμή...)
Πάρε και ένα λινκ το οποίο αναλύει πως μπορείς να φτιάξεις διάφορα προστατευτικά...http://www.orgonite.info/how-to-make-chembusters.html

Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι την αποτελεσματικότητα των θαλάμων...
Αν και πλέον τα πράγματα έχουν εξατομικευτεί.
Δηλαδή ήδη υπάρχουν άτομα που φτιάχνουν οργονίτες με κρυστάλλους ειδικά για το κάθε άτομο ξεχωριστά.
Ο καθένας από εμας ''χωλαίνει'' κάπου.
Το κάπου είναι διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο...
Ετσι πλέον κατάσκευάζονται ατομικές συσκευές...
Επιπλέον οι οργονίτες ή αιθερικοί μετατροπείς ή οργονικοί συσσωρευτές, μεταφέρονται παντού και σε προστατεύουν καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας!
Δεν είναι φυλαχτά αλλά συσκευές...(για τους δύσπιστους αυτό) και λειτουργούν!
Φτάνει να γνωρίζουμε χημεία, φυσική, ορυκτολογία και γεωμετρία και θα καταλάβουμε πως λειτουργούν...
Μπές και εδώ:www.orgonite.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vermar
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 17:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vermar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω για τα λινκ, θα τα κοιταξω.

Εντυπωσιαστηκα οταν διαβασα για αυτες τις συσκευες, καθως δεν ειδα να αναφερονται σε κανενα απο τα βιβλια που διαβασα.

Σαφως και η οργονη κανει διαφορετικα πραγματα στον καθενα,αναλογως τις αναγκες του......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jazznick
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 14:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jazznick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια για το επίπεδο των μελών που συμμετέχουν στο θέμα, αυτών που γνωρίζουν, αλλά και αυτών που αμφισβητούν.

Χρησιμοποιώ το κουτί εδώ και 10 χρόνια περίπου, και έχω προ πολλού πεισθεί για την εγκυρότητά του. Εχω δει να συμβαίνουν καταπληκτικά πράγματα, αν και δεν έχω κάνει χρήση σε καρκινοπαθή΄προσωπικά. Γνωρίζω όμως προσωπικά τουλάχιστον 15 περιπτώσεις που σωθήκανε απο καρκίνο στην Ελλάδα (αντίθετα δεν γνωρίζω καμμία που να μην δούλεψε).

Η επιστήμη έχει ασχοληθεί φυσικά με το θέμα εδώ και δεκαετίες, και έχει αναλύσει την ύπαρξη και λειτουργία της οργόνης, αλλά φυσικά δεν έχει βγει τίποτε για αυτονόητους λόγους. Απο "μέσα" γνωρίζω ότι έχουν γίνει πειράματα και στην Ελλάδα απο το Θεαγένειο στον Ολυμπο για 2 χρόνια, όπου αποδείχθηκε ότι θερεπαύεται ο καρκίνος.

Το πρόβλημα δεν είναι επιστημονικό, αλλά πολιτικό θα έλεγα. Ο αιθέρας δεν αφορά μόνο την υγεία και την θεραπεία, αλλά τα πάντα. Εξάλλου ο Ραϊχ φυλακίστηκε και ουσιαστικά εξαφανίστηκε όταν μετέτρεψε την οργονοενέργεια σε κινητική και έθεσε σε λειτουργία "μοτέρ". Εκεί το πράγμα "αγρίευε" ακόμη περισσότερο και φυσικά δεν μιλάμε για επιστήμη.

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τον Jonnie Be Good για το εκπληκτικό κείμενο που εξέθεσε στην 1η σελίδα του θέματος. Θα ήθελα να μάθω αν είναι δυνατόν απο πού ελήφθησαν αυτές οι πληροφορίες περι στροβιλισμού και μεμβράνης.

Ενα σημαντίκό κομμάτι του όλου θέματος είναι ο DOR-Buster. Παραδόξως δεν μπορώ να βρω ακριβείς πληροφορίες για την κατασκευή του, ενώ γνωρίζω ότι βασίζεται στην ίδια λογική με τον Cloud-Buster. Αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικά, παρακαλώ να το αναφέρει. Διότι ο DOR-Buster δεν χρησιμέυει μόνο για τον καθαρισμό του χώρου μας, αλλά μπορεί να έχει και άμεση χρήση στο σώμα, διασπώντας την DOR σε συγκεκριμένα σημεία και δίνοντας λύση στην τοπική λίμνανη.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι το θέμα που αναπτύσσεται στο forum έχει μόνο ενδιαφέρον και ουσία για αυτούς που θέλουν να ερευνήσουν και να ασχοληθούν. Το να κουβεντιάζουμε διαρκώς για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει η οργόνη, πραγματικά ενδιαφέρει τους άλλους. Ο σκοπός είναι να αναφερθούν στοιχεία που δεν μπορούν να βρεθούν άλλού, βάσει εμπειριών και ερευνών των μελών εδώ, ώστε να βοηθηθούν και αυτοί που ενδιαφέρονται.

Για τους άλλους πάντως μπορώ να πω ότι το πιο απλό πείραμα που μπορούν να κάνουν είναι με τα φυτά. Σε ιδανικές συνθήκες, φακές σε βρεγμένο βαμβάκι μεγαλώνουν 6 φορές (απο όσο έχω δει με τα μάτια μου) πιο γρήγορα απο ίδιες έξω στον ήλιο. Επίσης μεγαλώνουν όλες το ίδιο, σαν ένα ομοιογενές δάσος, και λυγίζουν απο το βάρος σε πολύ μεγαλύτερο ύψος απο ότι οι "φυσιολογικές". Αυτό το πείραμα μπορεί να το κάνει κανείς ανα πάσα στιγμή σε έναν μικρό συσσωρευτή για φυτά, το οποιο θα κατασκευάσει ξεκινώντας απο μέσα προς τα έξω, δηλαδή με ένα μεταλλικό κουτί το οποίο θα ντύσει με τις στρώσεις, τελειώνοντας φυσικά σε οργανικό (μαλλί, διπλό κατα προτίμηση εξωτερικά)

Ευχαριστώ και πάλι.
Χαίρομαι που στη χώρα μας ενδιαφέρεται τόσο πολύς κόσμος, και τόσο σοβαρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 22:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες jazznick.
Είναι ευχάριστη έκπληξη ν'ανασύρεται αυτό το θέμα γενικότερα...
Τυγχάνει να είμαι αποδέκτης πολλών ωφελειών από τους αιθερικούς μετατροπείς...
Έψαξα στ'αρχεία μου να βρώ κάτι σχετικό με το DOR-Buster και δεν βρήκα...Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες?
Κατέχω αρκετά κατασκευαστικά σχέδια και οδηγούς για πολλά μηχανήματα και σε διάφορες παραλλαγές, αν θές στα δίνω όλα για να φτιάξεις ότι χρειάζεσαι εσύ...
Θα χαρώ να σου φανώ κάπου χρήσιμος!
Ακόμη να βρώ τη "Βιοπάθεια του Καρκίνου" του Ράιχ αλλά δεν πειράζει, έχουμε όμως και τα zapper και τα papimi αλλά και πλήθος άλλων συσκευών και φυτικών προιόντων (π.χ. αποξηραμένα άνθη κανελογαρύφαλου ή, σκόρδα, κρεμμύδια, αψιθιές) για την αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 00:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios2012 το βιβλίο κυκλοφορούσε στα ελληνικά από τις εκδόσεις Άκμων και σίγουρα οι μεγάλες βιβλιοθήκες θα το έχουν. Αλλιώς γιατί δεν το παίρνεις από το Amazon:
http://www.amazon.com/Cancer-Biopathy-Wilhelm-Reich/dp/0374510148

Αν δεν θες να δώσεις πιστωτική, οποιοδήποτε μεγάλο βιβλιοπωλείο (π.χ Παπασωτηρίου) θα στο φέρει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 19:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ veritas!
Σ'ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου αλλά το βιβλίο αυτό, εδώ και πολύ καιρό θεωρείται εξαντλημένο όπως και μερικά ακόμα απ'τον Ράιχ(κατ'εμέ τα σημαντικότερα του ιδίου). Πρίν από 3 χρόνια είχα βρεί πως διατίθενται φωτοτυπίες του εν λόγω βιβλίου απ'τις εκδόσεις "ΡΕΟ" αλλά τζίφος...
Σε παλαιοβιβλιοπωλεία που έχω ψάξει και συνεχίζω να ψάχνω δεν βρίσκω τίποτα εκτός απ'τα 2-3 πολύ γνωστά.
Σίγουρα θα μπορούσα να παραγγείλω την αγγλική έκδοση αλλά επειδή είναι μια μελέτη με πολύ εξειδικευμένους όρους όπως και νεολογισμούς του ιδίου συγγραφέα θα δυσκολευόμουν πολύ στο να το μελετήσω.
Θα προτιμούσα λοιπόν να δώσω χρήματα σε κάποιον κάτοχο της ελληνικής έκδοσης και να μου το δώσει σε ηλεκτρονική μορφή είτε σε φωτοτυπίες.
Μήπως, τυγχάνεις να είσαι ένας απ'τους τυχερούς κατόχους του εν λόγω βιβλίου?

Ορίστε και η πλήρης βιβλιογραφία του Βιλχεμ Ράιχ για όσους ενδιαφέρονται.


Ο Αιθέρας, ο Θεός και ο Διάβολος
Άκου Ανθρωπάκο
Τα Παιδιά του Μέλλοντος
Η Δολοφονία του Χριστού
Η Βιοηλεκτρική Θεωρία της Σεξουαλικότητας και του Άγχους
Η Ανάλυση του Χαρακτήρα (3 τόμοι)
Η Εισβολή της Σεξουαλικής Ηθικής
Το Ένστικτο του Θανάτου
Ο Θωρακισμένος Άνθρωπος
Ο Σεξουαλικός Αγώνας των Νέων
Η Λειτουργία του Οργασμού
Η Μαζική Ψυχολογία του Φασισμού
Σεξουαλική Επανάσταση
Ταξική Συνείδηση και Σεξουαλική Χειραφέτιση
Η Καταγραφή μιας Φιλίας
Πάθος της Νιότης
Διαλεκτρικός Υλισμός και Ψυχανάλυση
Ερωτισμός και Αυτοερωτισμός
Ο Μαζοχιστικός Χαρακτήρας
Το Ξεπέρασμα του Οιδιπόδειου Συμπλέγματος
Η Πάλη των Τάξεων και η Ψυχανάλυση
Οι Ρίζες της Σεξουαλικής Καταπίεσης
Χειρόγραφα Βιοφυσικής

Η Βιοπάθεια του Καρκίνου (εξαντλημένο)
Η Κοσμική Υπέρθεση (εξαντλημένο)
Η Λίμπιντο (εξαντλημένο)
Ορμή και Ηδονή (εξαντλημένο)
Ο Παρορμητικός Χαρακτήρας (εξαντλημένο)
Υπόθεση Αϊνστάιν (εξαντλημένο)
Ο Φρόιντ κι Εγώ (εξαντλημένο)
Το Πείραμα ORANUR (εξαντλημένο)
Άνθρωποι σε Μπελάδες (εξαντλημένο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 22:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιβλίο το έχω διαβάσει αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω πλέον. Κοίταξα όμως και υπάρχει στο αναγνωστήριο της Εθνικής βιβλιοθήκης. Μπορείς να το διαβάσεις εκεί και να ζητήσεις κάποια κόπια.
Τώρα αν δεν βγάλεις άκρη με την Εθνική Βιβλιοθήκη στο φόρουμ του metafysiko υπήρχε μια παρόμοια συζήτηση
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3333
και ο χρήστης Ποσειδώνιος είχε προσφερθεί να το ανεβάσει σε ηλεκτρονική μορφή. Γιατί δεν του στέλνεις ένα p.m.;
Αν στο μεταξύ το βρω θα ανεβάσω κι εγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
letchitel
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 00:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους letchitel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σας,
vermar θα ηθελα να σε ρωτησω για τα μπουκαλια που γραφεις με το συρμα,εννοεις οτι το συρμα που μπαινει στα μπουκαλια ειναι αυτο που καθαριζουμε στη κουζινα?


Christos PlikasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 01:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
veritas τι να πώ...
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Θα τα ψάξω όσα μου είπες...
Αν το ανεβάσεις, θα χαρώ πολύ να μου στείλεις πληροφορίες και μέσω p.m. αν δεν θές από δω...
Να'σαι καλά φίλε!
Δε φαντάζεσαι πόσο το εκτιμώ...!
Θα μ'νδιέφερε πολύ να μάθω , αν θές φυσικά, πως σου φάνηκε το βιβλίο...
Οπως και να'χει χαίρομαι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ariann
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2009, 16:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ariann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετω ολους και σας ευχομαι Καλη Χρονια!
Τυχαια επεσα πανω στο θεμα και απο κεινη την ωρα με εχει απορροφησει πληρως.
Αγαπητοι helios2012 & vermar,

Το θεμα ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον κ θελω κι εγω να εκφρασω τον ενθουσιασμο μου που ολ αυτα μπορουμε πλεον να τα διαβαζουμε και σε ελληνικα sites με Ελληνες "συγγραφεις".
Vermar, θα ηθελα πολυ να δω και να δοκιμασω κι εγω την κουβερτουλα σου. Εχω ενα θεμα στις ωοθηκες και φανταζομαι οτι θα μπορουσα να βοηθηθω. Αν διαπωτωσω οτι το ολο θεμα δουλευει, θα φτιαξω κι εγω μια για μενα.

ευχαριστω εκ των προτερωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2009, 19:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες Ariann και καλή χρονιά και σε σένα με υγεία πάνω απ'όλα...
"Έπεσες τυχαία"?
Τς τς τς...αχ αυτές οι τυχαίες συγχρονικότητες...οι συμπτώσεις...

Λοιπόν!

Οργωνοθείτε γιατί χανόμαστε!

Πλέον αρχίσαμε δειλά δειλά και στην Ελλάδα να φτιάχνουμε και να χρησιμοποιούμε τέτοιες συσκευές αλλά οι Η.Π.Α. και ο Καναδάς εξακολουθούν να έχουν τα πρωτεία.
Γιατί άραγε?
Μήπως γιατί "τρώνε" τα χειρότερα "πακέτα"?
(Ariann, για ό'τι χρειαστείς, εδώ είμαστε, εγώ τουλάχιστον.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ariann
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 17:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ariann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα helios και σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!

Εννοειται πως το τυχαια δεν ειναι τυχαια,
το βιωνω καθημερινα στη ζωη μου.
Χρησιμοποιω την εκφραση "τυχαια", μονο οταν δεν εχω βρει ακομα το γιατι εχει συμβει κατι.
Συνηθως ζηταω απο το Συμπαν η θετω ερωτησεις και παιρνω απαντηση, κι ετσι ξερω την ερωτηση που εχω βαλει, οταν παιρνω ενα μηνυμα/απαντηση, οπως τη χτεσινη με το θεμα της οργονης.

Θα μπορουσες, σε παρακαλω, helios2012, να με βοηθησεις να φτιαξω κι εγω μια τετοια κουβερτουλα, σαν κι αυτη που περιγραφει η vermar?
αν και, για να πω την αληθεια, θα ηθελα να τη δοκιμασω πρωτα, απο καποιον αλλο, γιατι μετα απο οσα διαβασα, εχω αρκετες επιφυλαξεις για το αν μπορει να ειναι ασφαλης η χρηση της.
Για το μονο που ειμαι σχεδον σιγουρη, ειναι πως αν τη δοκιμασω θα ξερω αμεσως αν μου κανει καλο η κακο.

Επισης σαν ολοκαινουργιο μελος θαθελα να ρωτησω, αν μπορω να παιρνω ειδοποιηση με μαιλ οποτε εχω ενα μηνυμα απο καποιο μελος της esoterica.
κι αν μπορω να στελνω μαιλ κατευθειαν σε μελη, διχως να χρειαζεται να τους γραφω απαντηση στο φορουμ, οπως τωρα.

σ ευχαριστω και παλι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 14:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ariann,

Η κουβέρτα όπως και ο θάλαμος είναι κατασκευές που γενικότερα θα πρέπει να κατασκευάζονται με ακρίβεια και επιπρόσθετα να λειτουργούν σε κατάλληλες συνθήκες.Π.χ. η κουβέρτα μακριά απο ανοιχτές τηλεοράσεις, από καλώδια, υψηλές τάσεις, καταιγίδες κ.τ.λ.
Επιπρόσθετα, στην περίπτωσή σου δεν ξέρω κατά πόσο θα έχεις επιθυμητά αποτελέσματα...Ίσως αν έστελνες ένα pm στη Vermar σου έλεγε κάτι παραπάνω.
Προσωπικά κάνω χρήση πιό εξειδικευμένων και εύχρηστων συσκευών, τις οποίες μπορεί ο καθένας, αν έχει την όρεξη, να κατασκευάσει μόνος του, αν και πλέον κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά έτοιμες, χειροποίητα φτιαγμένες...
Μου κάνει εντύπωση που ακόμη και σ'αυτό το θέμα που εξειδικεύεται στους συσσωρευτές οργόνης, κανείς δεν έχει αναφερθεί στις εξελιγμένες ατομικές κατασκευές που πλέον κυκλοφορούν στην αγορά, παρότι πιστεύω πως αρκετά μέλη είναι κάτοχοι τέτοιων...
Όταν ανέσυρα το θέμα ήλπιζα πως θα ανοίγαμε ένα διάλογο με τις ωφέλειες που αποκομίζουμε όλοι οι κάτοχοι αιθερικών μετατροπέων...
Όπως βλέπεις...σιωπή.
Όσον αφορά τα email, αν μπείς στα private messages,στο inbox σου και συγκεκριμένα στα preferences μπορείς να τσεκάρεις να σου έρχεται ειδοποίηση στο email σου, όποτε κάποιο μέλος σου στέλνει προσωπικό μήνυμα.
Τέλος μπορείς να στείλεις προσωπικό μήνυμα σε όποιο μέλος θέλεις, αν θέλεις να συζητήσεις σε πιό προσωπική βάση με κάποιον...
Θα χαρώ να λάβω pm αν χρειάζεσαι κάτι που σε αφορά προσωπικά και θεωρείς πως θα μπορούσα να σου φανώ χρήσιμος...
Φιλικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 15:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. οι οργονιτες (και λοιπες οργονοσυσκευες και αιθερικοι μετατροπεις [sic!]) εχουν συμβολικη και μονο σχεση με τους οργονοσυσσωρευτες του ραιχ!

2. η χρηση οργονοσυσσωρευτη στο σημερινο αστικο περιβαλλον ειναι παρακινδυνευμενη! εξ ορισμου!

3. οποιος βλεπει την πανακεια στον οργονοσυσσωρευτη ειναι μακρυα νυχτωμενος

4. οποιος πιστευει οτι μπορει να συζητησει σε φορουμ θεματα που απτονται στην υγεια κανει παρεα στον προηγουμενο

5.η οργονη (οργονοενεργεια, οργονοθεραπεια, οργονοσυσσωρευτες, κ.λπ) ηταν ενα project προς ερευνα και αναπτυξη που σταματησε με τον θανατο του ραιχ!
γιατι?
διοτι ελλειψε το κινουν αιτιο, το μυαλο του ραιχ!
τι το ιδιαιτερο ειχε ο ραιχ?
βασικα κινουνταν ταυτοχρονα στις θετικες και κλασσικες επιστημες (οπως τις ξεχωριζουμε σημερα) λογω των επιστημονικων και προσωπικων του καταβολων και ετσι ειναι αδυνατον σε καποιον σουπερ εξειδικευμενο ειδικο να τον κατανοησει εντος του πλαισιου στο οποιο ειναι οικειος! ετσι μοιραιως (και εξαιτιας του οτι ο ραιχ εξοβελιστηκε για διαφορους λογους, επιστημονικους και μη, απο την ακαδημαικη επιστημη) η δουλεια του κατεληξε να επενδυει τις κουφιες ιδεουλες διαφορων περιεργων:
ειτε μεταφυσικων τυπων που βρηκαν πιασαρικους ορους να εντυπωσιασουν τους ανοητους
ειτε σκεπτικιστων των media που βρηκαν τζαμπα υλικο για λογικες ταχυδακτυλουργιες!

6. τι μπορουμε να κανουμε οσοι ενδιαφερομαστε ειλικρινως και ζωτικως για το θεμα? πρωτιστως να διαβασουμε και να κατανοησουμε το εργο του ιδιου του ραιχ!
πως ειναι δυνατον να προτεινουμε γενικως και αοριστως οργονοθεραπειες, οργονοσυσσωρευτες και οργονοιστοριες χωρις να ξερουμε σε τι αναφερομαστε?
διαβαζω πχ στις πρωτες σελιδες οτι η DOR ειναι αποτελεσμα του μεταβολισμου της οργονης... σοβαρα? αυτο ειχε πει ο ραιχ?

7. ενδεικτικως:
μια σοβαρη περιληψη των ραιχικων θεσεων εδω http://speck.myweb.uga.edu/theory.html
και ορολογια: http://speck.myweb.uga.edu/glossary.html
(οχι απαραιτητα ολοσωστα! τα βιβλια ομως του ραιχ κυκλοφορουν παρα που τα καψανε καποτε: http://www.wilhelmreichmuseum.org/bookstore.html
μα στα αγγλικα?
δυστυχως χωρις αγγλικα την σημερον ημερα καλυτερα να ασχοληθουμε με την κηπουρικην!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 18:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα διαφωνήσω ριζικά μαζί σου Μίκι για πρακτικούς λόγους!
Δεν έχω δεί καμία παρενέργεια των αιθερικών μετατροπέων παρά μόνο ωφέλη!
Υπάρχουν πολλοί φίλοι και γνωστοί που τοποθετούν οργονίτες είτε στους χώρους εργασίας τους, είτε στα σπίτια τους ή ακόμα και φοράνε πάνω τους ή έχουν στις τσέπες ή στις τσάντες τους και κανείς μα κανείς δεν έχει διαμαρτυρηθεί για παρενέργειες, το αντίθετο μάλιστα...όλοι όσοι τους χρησιμοποιούν αισθάνονται καλύτερα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λές πως η χρηση οργονοσυσσωρευτη στο σημερινο αστικο περιβαλλον ειναι παρακινδυνευμενη! εξ ορισμου!
Γιά κάντο μου λιανά σε παρακαλώ!
Επιπλέον πιστεύεις πως δεν υπήρξαν άνθρωποι που πειραματίστηκαν, έχοντας ως έναυσμα τον Ράιχ προκειμένου να συνεχίσουν το έργο του?
Ή πιστεύεις πως ο Ράιχ μας είπε κατι καινούργιο φίλε?
Απο αρχαιοτάτων χρόνων είναι γνωστά αυτά, έστω και αν βρίσκονται διάσπαρτα σε πραγματείες, σε παραστάσεις αγγείων κ.τ.λ.
Ψάξε καμιά παράσταση που να περιλαμβάνει την Πυθία μέσα στο μαντείο των Δελφών και ίσως παρατηρήσεις τίποτα λεπτομέρειες...
Εξάλλου οι οργονίτες όσο και να ποικίλλουν πλέον, ανάλογα με τη φαντασία και τη δημιουργικότητα του εκάστοτε κατασκευαστή, όλοι βασίζονται στην ίδια ειδική διάταξη που περιλαμβάνει 2 διαφορετικά είδη μετάλλων, με προτίμηση στο χαλκό, σε μορφή ρινισμάτων, στο κέντρο της διάταξης πάντα βρίσκεται ένας κρύσταλλος χαλαζία για να συσσωρεύει και να διαχειρίζεται την εισερχόμενη ενέργεια, άλλους 4 κρύσταλλους στα 4 σημεία του ορίζοντα, για περαιτέρω ενίσχυση και επιπλέον τουλάχιστον μια σπείρα χαλκού για μεγαλύτερη ακρίβεια της αποτελεσματικότητας.
Απο κεί και πέρα αν μπούν και άλλοι 10 διαφορετικοί κρύσταλλοι (λίθοι) μέσα στη συσκευή, αν τοποθετηθούν σωστά, καλό κάνουν, σίγουρα πάντως δεν κάνουν ζημιά.
Έχω δεί οργονίτες απο Αμερική που περιλαμβάνουν μέχρι και βότσαλα ή κοχύλια ή και επιπλέον διατάξεις, εκτός απ'τη βασική.
Έγω προσωπικά πλέον αντί να κάνω δώρα καταναλωτικού τύπου, επιλέγω να δωρίζω στους φίλους μου οργονίτες έστω και σαν διακοσμητικά.
Εξάλλου οι τιμές κυμαίνονται απο 20-300 ευρώ, αναλόγως τα υλικά που τοποθετούνται μέσα.
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να φτιάξει μόνος του με τα βασικά υλικά, απλούς οργονίτες με εξευτελιστικό κόστος, απλά είναι λίγο μπελαλίδικο.
Ακόμα και έτσι το πολύ πολύ να μη δουλέψουν και να μην αλλάξει κάτι!
Αν όμως δουλεύουν??????
Έχεις αποκτήσει κανέναν και μιλάς εκ πείρας???
Έγω έχω αποκτήσει και μιλάω εκ πείρας...
Εγώ σε προκαλώ να φτιάξεις μόνος σου και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα, μετά απο δικούς σου πειραματισμούς.
Μέχρι να το κάνεις λοιπόν, δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς για κάτι που αγνοείς ή κάτι έχεις ακούσει γενικά και αόριστα!
Ακόμα και όλα τα βιβλία του Ράιχ να'χεις διαβάσει φιλαράκι, έχει περάσει και μισός αιώνας από τότε και πολλοί έχουν πειραματιστεί με το όλο θέμα, άσχετα αν δεν δημοσιεύτηκαν οι μελέτες τους σε επίσημα επιστημονικά περιοδικά...
Μήπως γιατί μπορεί να φοβήθηκαν πως θα είχαν την κατάληξη του Ράιχ?
Ή τρελό θα σε πούν ή θα βρεθείς σε κανά χαντάκι αν πας πολύ κόντρα σε μεγάλα συμφέροντα, αυτό πλέον το γνωρίζει και η κουτσή μαρία!
Γιατί όσοι απ'τα μέλη, έχουν οργονίτες είναι μούγκα στη στρούγκα?
Τι φοβάστε, μην σας αποκαλέσουν τρελούς?
Στο εσωτέρικα γράφω ή σε κανά τάχαμ δήθεν σοβαροφανές και επίσημο φόρουμ?
Καθίστε και περιμένετε ν'ακούσετε επίσημες τεκμηριώσεις και βαρύγδουπες δηλώσεις από μεγάλους επιστημονικούς εγκεφάλους!
Χα χα χα!
Ήθελα να'ξερα μόνο, ακόμα και να βγούν επιφανείς επιστήμονες και ν'αποδείκνυαν όλα αυτά και να ανακοίνωναν τις μελέτες τους σε κάποιο επίσημο επιστημονικό συνέδριο, με τόσο βομβαρδισμό πληροφοριών που υφιστάμεθα, θα τις ανακαλύπτατε?

Α ρε Γαλιλαίε, το ψιθύρισες αυτό το "και όμως η Γή γυρίζει" όταν όλη η ανθρωπότητα ήταν έτοιμη να σε κατασπαράξει αν δεν αναιρούσες τα λεγόμενά σου!
Μπορεί να γεμίσαμε με πολλών ειδών φώτα τις πόλεις μας, αλλά ο σκοταδισμός ζεί και βασιλεύει, απ'την εποχή του Γαλιλαίου και νωρίτερα, δεν βλέπω καμιά ουσιαστική αλλαγή πέρα απ'τα πολύχρωμα μπλιμπλίκια...Εσείς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 19:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε, μα... πως να δεις παρενεργειες απο τον οργονιτη δλδ, οταν εσυ στεκεσαι απεξω???

ο οργονοσυσσωρευτης ειναι ενα κουτι απο αλεπαλληλα στρωμματα μεταλλικου και οργανικου υλικου και στο κεντρο του ειναι ο "ασθενης"

στον οργονιτη στο κεντρο του ειναι ενα πχ βοτσαλο!!!

τα περι χαλαζια και σπειρας χαλκου που διαχειριζεται την ενεργεια μπορει να ακουγονται ενδιαφεροντα αλλα δεν αναφερθηκαν απο τον ραιχ και δεν εχουν σχεση με τις αποψεις του!

με τις αποψεις του ραιχ εχουν ομως σχεση οι λαμπες φθορισμου των σπιτιων, τα ασυρματα δικτυα κλπ κλπ πηγες ηλεκτρομαγνητικων κυματων οι οποιες θεωρουσε πως διεγειρουν την οργονοενεργεια με τροπο ανθυγιεινο για τον ανθρωπο (βλ πειραμα oranur) - εξ ου και μιλαω για ακαταλληλο αστικο περιβαλλον

λαβε ομως υποψη σου οτι τα σημερινια σπιτια εκ κατασκευης ειναι στοιχειωδεις οργονοσυσσωρευτες (μπετο + μεταλλικος οπλισμος) οπου μεσα τους κατοικει ο ανθρωπος παρεουλα με το wi fi του και πες μου τι συμπερασμα βγαζεις εσυ...

διοτι το τι συμπερασμα θα εβγαζε ο γαλιλαιος δεν εχω τον τροπο να το διαπιστωσω

1. αναρωτιεμαι γιατι ψαχνεις το συγκεκριμενο βιβλιο του ραιχ εφοσον θεωρεις οτι δεν ειναι απαραιτητη η ακριβης γνωση των θεσεων του για να εκφερει καποιος εστω μια γνωμη (δεν μιλαω καν για γνωση η εστω για τεκμηριωμενη αποψη!)

2. εαν οι μετα ραιχ ερευνες πανω στις αποψεις του κατεληξαν στους οργονιτες δικαιολογημενα δεν τις λαμβανω υποψη μου!

3. ναι, ο ραιχ μας ειπε κατι καινουριο! δεν το ηξερες πριν σου το πει ετσι δεν ειναι? και οχι, δεν μπορεις να το αναγεις σε οτι σου φαινεται οτι μοιαζει απο μια αρχαιοτητα και εναν πολιτισμο στον οποιον δεν εχεις καμμια ουσιαστικη προσβαση!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 20:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου!
Έχεις απόλυτο Δίκιο!
Τα πάντα γύρω μας και μέσα μας είναι μολυσμένα και η κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει το ανθρώπινο είδος είναι μη-αναστρέψιμη.
Το είδος μας είναι ήδη τελειωμένο, και μας αξίζει, τέτοιοι που είμαστε!
Τέλος.
Τζάμπα καίει η λάμπα (φθορίου)!
Ο νοών νοήτω και ο σώζων εαυτώ σωθείτω!

Ζήτω ο Ορθολογισμός και η τεχνολογική μας εξέλιξη!
Φτού να μη μας ματιάξουμε με τέτοια τεχνολογική πρόοδο!
Και όλη στην υπηρεσία του Ανθρώπου ε!
Τα πάντα για τον Άνθρωπο!
Γι'αυτό και είμαστε υγιέστατοι, με ελάχιστα προβλήματα που τείνουν να εξαλειφθούν...Έχουμε Εύ Ζήν βρε παιδί μου!
Όλοι μες τα γέλια και τις χαρές είμαστε!
Άσε που τα γνωρίζουμε όλα!
Παντογνώστες!
Ε ρε γλέντια που κάνουμε!
Άντε πολύ γελάσαμε και σήμερα, μην πάθουμε και τίποτα απ'το πολύ γέλιο!
Καληνύχτα σας!
Κλείστε και κανά φώς για εξοικονόμηση ενέργειας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 22:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ω μα βεβαια!

θελουμε να τρωμε τον αγλεωρα και να ειμαστε fitness με ενα χαπακακι...

να ξαπλαρουμε ολη μερα και να εχουμε τους μυς του ηρακλη με παθητικη γυμναστικη συν ενα ακομα χαπακακι...

να καταφερνουμε καθημερινα το χαρεμι του αληπασα με αλλο ενα χαπακακι...

και εντελει να ειμαστε αιωνιως και παντοτινως υγιεστατοι με ενα οργονιτικο χαπακακι επιπλεον... συν μια οργονιτικη κουβερτουλα που θα μας σκεπαζει ζεστα οσην ωρα θα ριχνουμε τον υπνο του δικαιου απο κατω της...

θυμησε μου αγαπητε, το κοκκινο η το μπλε χαπακακι ειναι αυτο που σε ξυπναει απο το ματριξ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 02:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και πανω που το ξεχασα!

μια πολυ καλη πηγη οργονοενεργειας ειναι η αμμος θαλασσης... βραστη, παρακαλω!

βλ. Cancer Biopathy (SAPA = SAnd PAcket)

και μερικα λινκακια προς γενικοτερη ενημερωση:

link 1

quote:
σελ 109
reich's approach consisted of full scale orgone therape including:

κλπ κλπ

σελ 110

so as to discourage the impression that the orgone therapy was a "cure-all" - that it could cure cancer under any circumstances

κλπ κλπ


link 2


κλπ

____________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ LINKS ΩΣΤΕ
ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
14/01/2009
____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

letchitel
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2009, 02:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους letchitel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙ_ΚΙ το σπιτι ειναι οργονιτης, ομως μονο οταν ειναι καταβασμενοι ολοι οι ηλεκτρικοι διακοπτες! Αυτο θα επρεπε να το γνωριζεις,αν οχι,τοτε εχεις μαυρα μεσανυχτα περι του θεματος.
Παραδιγμα:η τηλεοραση οταν ειναι ανοιχτη εκπεμπει βλαβερες ακτινοβολιες,,αν την βγαλης απο την μπριζα,τοτε εκπεμπει μη βλαβερες ακτινοβολιες.Φαντασου και τα χλμ.μηκους καλοδιων στους τοιχους γεματο ρευμα,τι οργονητης ειναι αυτος??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2009, 05:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμενα βασικα με απασχολει η ντουζιερα! εχει ενα λαστιχενιο σωληνα και περιελιγμενο γυρω του μια ατερμονη σπειρα νικελε! μεσα του δε τρεχει χλωριομενο νερο με ρυθμιζομενη παροχη εστω Ρ...

ερωτηση: λειτουργει ως dor-buster, ναι η οχι και γιατι?

δικαιολογειστε την απαντηση σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

letchitel
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 13:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους letchitel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μι-κι αν βαλεις το σπιραλ γυρο απο τη μεση θα εχεις οφελος,αλλα προτιμοτερο ειναι αυτη εδω η συσκευη.

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.mindstones.com/images/polarityscreen.jpg&imgrefurl=http://www.mindstones.com/polarity_screens.html&usg=__Wj4YGupWwMA9-l8CWDtAK01XmwM=&h=238&w=203&sz=15&hl=el&start=52&um=1&tbnid=oXprmx4QeCyt3M:&tbnh=109&tbnw=93&prev=/images%3Fq%3DEEman%2Btherapy%26start%3D40%26ndsp%3D20%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

letchitel
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 13:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους letchitel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μι-κι http://mindstones.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy