ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο συσσωρευτής οργόνης του Βίλχελμ Ράϊχ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 21:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά θέλω να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο Ραδαφηνό για την ενημέρωση που μας έκανε. Δυστυχώς τις ημέρες που γίνεται το συνέδριο αυτό δεν μπορώ να παρευρεθώ αν και θα το ήθελα πολύ. Μακάρι κάποια στιγμή να γίνει στην Αθήνα. Πολύ θα ήθελα να μας πληροφορήσεις αγαπητέ αν έχουμε και στην Αθήνα κάποια οργανωμένη ομάδα που να ασχολείται με το θέμα...
Να είσαι καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 23:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Είναι εύκολο κάποιος που ξέρει τα βιβλία του Ράιχ να μου πεί τους τίτλους του και αν ξέρει και τις εκδοτικές οίκους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 16:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανε μια βολτα στην αναζητηση του www.protoporia.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lazzio
Διεγραμμένος Λογαριασμός


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 17:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lazzio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας...

Διάβασα ενδιαφέροντα στοιχεία που μαζέψατε για τις συσκευές του Ράιχ.

Μου έκαναν εντύπωση τα διάφορα στρώματα οργανικής και ανόργανης ύλης, όπως επίσεις η συγκρισή τους με την αρχή του ηλεκτρικού πυκνωτή.

Παρατήρησα οτι τα στρώματα ανόργανης ύλης ερμηνεύονται σαν "μέταλλο", δηλ. αγώγιμο, και τα ανόργανα σαν "μονωτές", οι στρώσεις ανάμεσα στο μέταλλο, εξού και πυκνωτής.

Όπως γνωρίζετε όμως, υπάρχουν και οργανικές ουσίες που είναι αγώγιμες, με διάφορους συντελεστές αγωγιμότητας, που κάθε άλλο παρά "μονωτές" είναι. Το πιο ... αγώγιμο παράδειγμα είναι το τζέλ που χρησιμοποιείται στην Ιατρική, στους απινιδωτές (το γράφω καλά Γιατρέ ? )
Επίσεις, υπάρχουν αρκετά ανόργανα υλικά που είναι μονωτές, που ποιό να πρωτοαναφέρω. Πάντως, δεν είναι όλα τα ανόργανα υλικά ... μέταλλα.

Από αυτά που διάβασα, κατάλαβα οτι όταν μιλάμε για συσωρευτή οργόνης, μιλάμε για μια διάταξη που αποτελείται από στρώσεις ΑΝΟΡΓΑΝΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ και ΟΡΓΑΝΙΚΟΥ ΜΟΝΩΤΗ.

Μετά, αναφέρθηκε οτι οι διαστάσεις πρέπει να προσαρμόζονται στις διαστάσεις του εκάστοτε πρός οργονοσυσσώρευση και θυμήθηκα ένα παράδειγμα μιας κατασκευής από την αρχαιότητα. Ο Φαραώ Τουταγχαμών βρέθηκε μέσα σε μια φύλινη Σαρκοφάγο, επενδυμένη με φύλλα χρυσού, που μέσα της είχε μια άλλη, που και αυτή μέσα της είχε επίσεις μια άλλη. Λέτε λοιπόν η αρχή της Οργόνης να ήταν γνωστή και στους αρχαίους Αιγύπτιους ?
Αναφέρω όμως οτι ο Τουτανχαμών δεν βρέθηκε μέσα σε Πυραμίδα, αλλά σε ένα πιο απλό μνήμα, λαξευμένο στον βράχο.

Ότι αφορά την τοποθεσία του Συσωρευτή, κάποιος πρότεινε την Πεντέλη.
Δεν ξέρω πόσο καιρό έχει να ανέβει εκεί, αλλά η Πεντέλη βρίθει από κεραίες και αναμεταδότες...
Μπορεί μεν να μην λειτουργούν πια τα κατ΄εφημισμό "ραντάρ", αλλά η Πεντέλη είναι ένα πάρα πολύ μολυσμένο μέρος από πλευράς τεχνητών ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, είτε για "στρατιωτική" είτε για "πολιτική" χρήση.

Φοβάμαι οτι η Πεντέλη έχει καταντήσει το πιο ... ακατάλληλο μέρος για συσώρευση "καλής" οργόνης...

Εκτώς αν θέλετε να πάτε και να βρείτε τίποτα ... φαντάσματα στη σπηλιά του Νταβέλη, όπως έκαναν κάποιοι ανεκδιήγητοι πρίν από κανα δυό χρόνια και παρουσίασαν το "έργο" τους στην τηλεόραση. Τέτοια ξεφτίλα δεν την περίμενα από ανθρώπους που υποτίθεται οτι έχουν μια ... εσωτερική ευαισθησία. Όλα για το κέρδος, και όλα θυσία για αυτό. Αν τους δείτε ποτέ αυτούς, να τους φτύσετε. Ροχάλα.

Αν και πολύ φοβάμαι, οτι το σάλιο σας θα σπαταλήσετε ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 18:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει ειπωθεί πως μπορεί να βρει κανείς όλα τα βιβλία του Ράιχ.
Πιστεύω (παρακαλώ διορθώστε με αν γνωρίζετε καλύτερα) πως ελάχιστα μπορεί να βρει κανείς στο θέμα που μας ενδιαφέρει (οργόνη) και μάλιστα στα ελληνικά.
Υπάρχει στη λίστα της Πρωτοπορείας το "Συσσωρευτής Οργόνης" και τα "Χειρόγραφα Βιοφυσικής". Τελεία. Αυτά.
Στο amazon βρίσκεις και κάτι παραπάνω (Cancer Biopathy I & II, οι αγγλικές μεταφράσεις).
Νομίζω πως δεν υπάρχει στο εμπόριο εδώ και δεκαετίες το περίφημο Contact with Space, η αναφορά του Ράιχ πάνω στα πειράματα με την οργόνη στο Oranur, (θεωρείται μακράν το πιο "ξεσαλωμένο" βιβλίο του συγγραφέα). Αν κάποιος είναι αλλιώς πληροφορημένος ας το μοιραστεί μαζί μας.
Όσον αφορά τη φυλάκιση του Ράιχ, δε νομίζω πως οι "προσωπικές έριδες" δίνουν πλήρη εικόνα για την εξόντωση ως επιστήμονα, και την καταστροφή κειμένων ενός ανθρώπου που προς στιγμήν είχε την στρατιωτική αεροπορία των ΗΠΑ να βοηθά τα πειράματά του.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 19:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρατήρησα οτι τα στρώματα ανόργανης ύλης ερμηνεύονται σαν "μέταλλο", δηλ. αγώγιμο,

Μέταλλο κανονικότατο!! όχι "ανόργανο" ούτε "αγώγιμο". Μέταλλο και καλύτερα σίδερο.
Αυτό δηλαδη: "Από αυτά που διάβασα, κατάλαβα οτι όταν μιλάμε για συσωρευτή οργόνης, μιλάμε για μια διάταξη που αποτελείται από στρώσεις ΑΝΟΡΓΑΝΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ και ΟΡΓΑΝΙΚΟΥ ΜΟΝΩΤΗ"
quote:
Έχει ειπωθεί πως μπορεί να βρει κανείς όλα τα βιβλία του Ράιχ

ακριβώς!
http://www.wilhelmreichmuseum.org/bookstore.html

και το Contact with Space
http://www.wilhelmreichmuseum.org/books.html#contact

Edited by - wolfowitz on 02/11/2005 19:24:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 16:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wolfowitz, ήσουν γρήγορος, σαφής και περιεκτικός!
Το site θα το χρησιμοποιήσω.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 23:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γενικώς και συντονιστές του φόρουμ ειδικώς...
επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μου γέννησε απορίες το θέμα - παράπονο της MOZ, επαναφέρω το θέμα για τον Ράιχ γιατί κάπου γράφει ότι έχετε πρόβλημα με τα θέματα που αφορούν τον Ράιχ και ίσως θα προτιμούσατε να τα ξεχάσετε. Εγω λοιπόν επειδή δεν καταλαβαίνω αυτά τα παιχνίδια θα το επαναφέρω και με την ευκαιρία να ρωτήσω κι εγω γιατί δεν έχω καταλάβει τι έχει συμβεί. Γιατί διαγράφτηκε η ΑΤΜΑ; Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου κάνει την τιμή να μου απαντήσει. Απο όσο τουλάχιστον την παρακολουθούσα έγραφε ενδιαφέροντα πράγματα. Θέλω επίσης να σημειώσω ότι δεν την γνωρίζω προσωπικά ούτε επίσης και την ΜΟΖ και δεν μου άρεσαν ποτέ οι κλίκες. Απο την άλλη όμως μέσα απο το αίσθημα δικαιοσύνης που με διαπνέει θεωρώ έντιμο και μέσα στο Ελληνικό πνεύμα και ήθος όταν κάποιος εξοστρακίζεται τουλάχιστον να του ανακοινώνονται οι λόγοι. Γιατί διαφορετικού είδους ενέργειες μου θυμίζουν κάτι άλλους που εδω μέσα πολλάκις τους έχουμε στηλιτεύσει...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 19:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελληνική βιβλιογραφία για ενδιαφερόμενους:

Από την ψυχανάλυση στη βιοφυσική της οργόνης,Καστανιώτης
Ακου ανθρωπάκο,Ιάμβλιχος
Ανθρωποι σε μπελάδες,Καστανιώτης
Ο συσσωρευτής οργόνης,Παλμοργον
ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΗ ΟΡΓΟΝΗΣ(οδηγίες για κατασκευή,πειραματική χρήση,προστασία από τοξικές ενέργειες),Κοροντζή
Διαλεκτικός υλισμός και ψυχανάλυση,Ελεύθερος τύπος
Η δολοφονία του Χριστού,Αποσπερίτης
Ταξική συνείδηση και σεξουαλική χειραφέτηση,Διεθνής βιβλιοθήκη
Το ξεπέρασμα του οιδιπόδειου συμπλέγματος,Ελεύθερος τύπος
Η κοσμική υπέρθεση,Καστανιώτης
Η θεωρία της διαμόρφωσης του χαρακτήρα,Καστανιώτης
Η μαζική ψυχολογία του φασισμού,Μπουκουμάνης
Ο θωρακισμένος άνθρωπος,Καστανιώτης
Η λειτουργία του οργασμού,Δαμιανός
Η σεξουαλική επανάσταση,Ράππας
Ο αιθέρας,ο Θεός και ο Διάβολος,Καστανιώτης
Ο μαζοχιστικός χαρακτήρας,Ελεύθερος τύπος
Το ένστικτο του θανάτου,Καστανιώτης
Η εισβολή της σεξουαλικής ηθικής,Καστανιώτης
Ο σεξουαλικός αγώνας των νέων,Καστανιώτης
Τα παιδιά του μέλλοντος,Αποσπερίτης
Αλληλογραφία Β.Ράιχ-Α.Νηλ,Αποσπερίτης
Ερωτισμός και αυτοερωτισμός,Ελεύθερος τύπος
Ο Ράιχ για αρχάριους,Επιλογή
Η ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ,Αποσπερίτης
Η ΒΙΟΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ,Ακμων
Ο παρορμητικός χαρακτήρας,Πύλη
Η λίμπιντο,Πύλη
Ορμή και ηδονή,Πύλη

Τσεκάρετε και παλαιοπωλεία φίλοι,θα βρείτε θησαυρούς.

Επίσης :The american college of orgonomy,New Jersey, www.orgonomy.org
Υπάρχει επίσης Ελληνικό ινσιτούτο νευροφυτοθεραπείας και ανάλυσης του χαρακτήρα στην Αθήνα(Ψυχοθεραπεία Ρα'ι'χικής προσέγγισης αν δεν κάνω λάθος)

"Ο πολιτισμός θα αρχίσει την ημέρα που η ευημερία των νεογέννητων θα αποτελέσει τη σημαντικότερη προτεραιότητα των ανθρώπων" Β.Ράιχ

Ελπίζω να σας βοηθήσουν οι πληροφορίες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 08:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε βρε παιδιά? Τέτοιο ωραίο θέμα και το αφήσατε? ΚρίμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 16:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nk,
Μάλλον έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στην κατασκευή του συσσωρευτή και δεν έχουν χρόνο για γράψιμο.
Αλήθεια να ασχολήθηκε κανείς με τα σχέδια;
Εγώ το σκέφτομαι να πειραματιστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 02:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγαπητή SM-GIOTA επιθυμώ να φτιάξω αλλά δεν θα μπορούσα χωρίς συνεργασία.Οπότε αν έχεις γνώσεις,όρεξη και θέλεις συνεργασία είμαι "ανοιχτός".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 12:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί φίλοι γενικώς και συντονιστές του φόρουμ ειδικώς...
επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μου γέννησε απορίες το θέμα - παράπονο της MOZ, επαναφέρω το θέμα για τον Ράιχ γιατί κάπου γράφει ότι έχετε πρόβλημα με τα θέματα που αφορούν τον Ράιχ και ίσως θα προτιμούσατε να τα ξεχάσετε. Εγω λοιπόν επειδή δεν καταλαβαίνω αυτά τα παιχνίδια θα το επαναφέρω και με την ευκαιρία να ρωτήσω κι εγω γιατί δεν έχω καταλάβει τι έχει συμβεί. Γιατί διαγράφτηκε η ΑΤΜΑ;

Λογικοί και σεβαστοί οι προβληματισμοί σου αγαπητέ Απέριττε (αν και εντελώς ετεροχρονισμένοι...) όμως θεωρείς ότι είναι εύστοχο να τους θέσεις εδώ και να χαλάσεις τη ροή αυτού του ενδιαφέροντος θέματος?
Αλλωστε το ίδιο σου δείχνουν και οι επόμενοι από αυτό σου το ποστ "συνομιλητές"... Αν θέλεις θέσε το ίδιο ερώτημα στο ΚΥΤΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ αφού άλλωστε είναι παράπονο και έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις απάντηση εκεί.

Ελπίζω τουλάχιστον κάποιος άλλος να έχει νέα για το θέμα του συσσωρευτή οργόνης.



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 22:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη μερικοι ψαχνουν για σχεδια...







_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 12:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...΄κανείς να πει κάτι παραπάνω....;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 01:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πουλάνε έτοιμα πουθενά;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 23/05/2007 01:53:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 09:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμφιβαλλω αν πουλιουνται πουθενα στην ελλαδα (εξαλλου προκειται για φτηνες και ευκολες κατασκευες )

ομως η χρηση τους εντος των σημερινων πολεων (αλλα και γενικοτερα με ολες αυτες τις "ακτινοβολιες") ειναι επικινδυνη και θα κανουν κακο παρα καλο (συμφωνα με οσα λεει ο ραιχ και με την επιφυλαξη οτι εχει δικιο για τα περι οργονης κλπ, διοτι αν ο Ραιχ εκανε λαθος φυσικα δεν εχει νοημα η χρηση οργονοσυσσωρευτη)

(γενικοτερα, μαγικο χαπακι δεν υπαρχει για τιποτα, ουτε και βασιλικη οδος για την γνωση η την δυναμη... )

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 15:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα...
ναι κατασκευάζονται στην Ελλάδα και πουλιώνται αλλά για να τον προμηθευτείτε πρέπει να υπάρχει σχέση εμπτιστοσύνης γιατί οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν μεγάλο κυνήγι...
Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου με μέιλ και θα δείξει....
Φιλικά...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 20:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπορει φυσικα και να τους κατασκευασει οποιοσδηποτε πιανουν τα χερια του με φθηνα υλικα απο τα "Μαστορεματα" (χωρις να τους χρυσοπληρωσει - τα σχεδια ειναι πιο πανω)

διοτι το προβλημα δεν ειναι να τους βρεις, αλλα να τους χρησιμοποιησεις αφου οπως εχουμε πει και παραπανω οχι μονο η χρηση τους σε αστικο περιβαλλον ειναι μαλλον επικινδυνη αλλα και ο ραιχ τους χρησιμοποιουσε σε ενα ευρυτερο θεραπευτικο πλαισιο και μοντελο

κοινως: ακομα και με τις καλυτερες προυποθεσεις, αμα κατσεις μεσα δε σημαινει πως θα βγεις καλυτερα (υπαρχει δεν υπαρχει οργονη )

βεβαια ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε και δεν χρειαζομαστε κεχαγια στο κεφαλι μας να μας λεει τι και πως

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 22:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν 15 χρόνια είχε φτιάξει ένας φίλος μου ένα απλό οργονοσυσσωρευτή μισό μέτρο βάση ενός λεπτού μπλε βιβλίου του Ράιχ για την κατασκευή , το οποίο εξαφανίστηκε από το εμπόριο. Η κατασκευή του ήταν απλή και δεν απαιτούσε ανόργανα υλικά αν θυμάμαι καλά. Πάντως έκανε τη δουλειά του και μέσα στην πόλη. Το βράδυ στην ταράτσα μάζευε ένα λευκό 'αέριο'.

Αλίμονο αν δεν υπάρχει στην πόλη οργόνη, θα είχαμε πεθάνει όλοι.

Λένε ότι το αντίθετο της οργόνης είναι η μελανίνη. Μια μαύρη ουσία που παρατηρήθηκε στους τοίχους σε δωμάτια όπου δούλευαν ιονιστήρες.
Στην μελανίνη ή την έλλειψη οργόνης ίσως πρέπει να χρεώνονται μερικές αρρώστιες της εποχής μας.

Ζούμε σε εποχή που με οργανωμένο σχέδιο καίγονται όλα τα δάση του πλανήτη. Πιστεύω ότι είναι οργανωμένο γιατί οι νόμοι οικοδόμησης της Ελλάδας δεν ισχύουν διεθνώς.

Το φοβερό δεν είναι η αλλαγή του καιρού και το λιώσιμο των πάγων αλλά με αυτό τον τρόπο μειώνουν την οργόνη την ασπίδα του πλανήτη. Γιατί όλα τα φυτά δημιουργούν μια ασπίδα ένα πέπλο πάνω από τον πλανήτη που προστατεύουν το ζωικό βασίλειο.

Εχει παρατηρήσει ο Ουμπέρτο Εκο στο εκκρεμές του Φουκώ ότι διάφορα ψηλά μνημεία, πύργος του Αιφελ κτλ έχουν στηθεί σαν αναμεταδότες ενέργειας του πλανήτη. Οτι υπάρχει κάτω από την Ινδία ολόκληρη πολιτεία Ανκαρα αν θυμάμαι καλά που εργάζεται επί αιώνες για να ελέγξει κάποτε τον πλανήτη. Το ίδιο όνομα αναγραμματισμένο το αναφέρει και ο Ιούλιος Βερν στο βιβλίο του ...μέτρα κάτω από τη γή.

Νομίζω ότι η οργόνη είναι γνωστή από τα αρχαία χρόνια. Μάλλον ο αιθέρας ή ο έρως για μας και κάτι αντίστοιχο για τους αιγυπτίους.

Φυσικά αυτά είναι σκέψεις μου και μόνο.

Το πιο αντικαρκινικό είναι το αγαπάτε αλλήλους, το ειρήνη υμίν, και το σαλάμ αλέγκομ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 20:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, πολύ ενδιαφέρον.
Θα ήθελα όμως να κάνω μερικές ερωτήσεις, ειδικά σε όποιον έχει έρθει προσωπικά σε επαφή με τον συγκεκριμένο συσσωρευτή. (απ’ ότι διάβασα JBG, έχεις φτιάξει ένα )
1.Παίζει ρόλος ό αριθμός των στρώσεων?
2.Yπό ποιες καιρικές συνθήκες λειτουργεί (κάτω από τις ακτίνες του ήλιου?, την νύχτα?, μόνο σε ανοιχτό χώρο?...) και αν έχει μετρηθεί η διαφορά θερμοκρασίας που τυχών να υπάρχει μεταξύ περιβάλλοντος και εσωτερικού του συσσωρευτή?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 00:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

libero

Πράγματι, πολύ ενδιαφέρον.
Θα ήθελα όμως να κάνω μερικές ερωτήσεις, ειδικά σε όποιον έχει έρθει προσωπικά σε επαφή με τον συγκεκριμένο συσσωρευτή. (απ’ ότι διάβασα JBG, έχεις φτιάξει ένα )
1.Παίζει ρόλος ό αριθμός των στρώσεων?
2.Yπό ποιες καιρικές συνθήκες λειτουργεί (κάτω από τις ακτίνες του ήλιου?, την νύχτα?, μόνο σε ανοιχτό χώρο?...) και αν έχει μετρηθεί η διαφορά θερμοκρασίας που τυχών να υπάρχει μεταξύ περιβάλλοντος και εσωτερικού του συσσωρευτή?


ειχα φτιαξει, ακολουθωντας τις οδηγιες απο αυτο το μικρο μπλε βιβλιαρακι.

εφτιαξα πειραματικα το φορητο μοντελο, απλα για να δω αν λειτουργει.

με αυτο το σκεπτικο αυτοσχεδιασα και αναμεσα σε σανιδες εβαλα στρωσεις αλουμινοχαρτου και συρματος για τα πιατα.

αν θυμαμαι καλα, εβαλα 5 στρωσεις οργανικου υλικου και μεταλλου.

το αποτελεσμα που ευκολα διαπιστωνε οποιοσδηποτε, ηταν οτι απο την μοναδικη τρυπα εβγαινε ιονισμενος αερας, ή τουλαχιστον η αισθηση ηταν αυτη που εχεις αν βαλεις το χερι σου μπροστα σε εναν ιονιστη.

δεν γνωριζω αν ο συγκεκριμενος συνδυασμος θεραπευει ή σκοτωνει, αλλά γνωριζω οτι παρηγαγε κατι απο το τιποτα.


στις ερωτησεις σου αναλυτικα:

1. παιζει ρολο και ο αριθμος των στρωσεων, και το μεταλλο που θα χρησιμοποιησεις.
άλλα αποτελεσματα ο χαλκος, άλλα ο σιδηρος, άλλα το αλουμινιο και άλλα φυσικα οι συνδυασμοι τους.

2. ο Ραϊχ ειπε, παντα σε ανοιχτο χωρο και μακρυα απο τις πολεις.
κατι θα ηξερε, ε?

3. εγω προσωπικα δεν εκανα μετρησεις.
δεν ειμαι ερευνητης.
παιζω.

διαβασε και το κειμενο του χεντριξ με το οποιο συμφωνω:

hendrix
"μπορει φυσικα και να τους κατασκευασει οποιοσδηποτε πιανουν τα χερια του με φθηνα υλικα απο τα "Μαστορεματα" (χωρις να τους χρυσοπληρωσει - τα σχεδια ειναι πιο πανω)

διοτι το προβλημα δεν ειναι να τους βρεις, αλλα να τους χρησιμοποιησεις αφου οπως εχουμε πει και παραπανω οχι μονο η χρηση τους σε αστικο περιβαλλον ειναι μαλλον επικινδυνη αλλα και ο ραιχ τους χρησιμοποιουσε σε ενα ευρυτερο θεραπευτικο πλαισιο και μοντελο

κοινως: ακομα και με τις καλυτερες προυποθεσεις, αμα κατσεις μεσα δε σημαινει πως θα βγεις καλυτερα (υπαρχει δεν υπαρχει οργονη )

βεβαια ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε και δεν χρειαζομαστε κεχαγια στο κεφαλι μας να μας λεει τι και πως"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 13:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα αρχεια του FBI για τον Ραιχ (δημοσιευθηκαν ~το 2000)

http://foia.fbi.gov/foiaindex/reich.htm

789 pages

This German immigrant described himself as the Associate Professor of Medical Psychology, Director of the Orgone Institute, President and research physician of the Wilhelm Reich Foundation, and discoverer of biological or life energy. A 1940 security investigation was begun to determine the extent of Reich's communist commitments. In 1947, a security investigation concluded that neither the Orgone Project nor any of its staff were engaged in subversive activities or were in violation of any statue within the jurisdiction of the FBI. In 1954 the U.S. Attorney General filed a complaint seeking permanent injunction to prevent interstate shipment of devices and literature distributed by Dr. Reich's group. That same year, Dr. Reich was arrested for a Contempt of Court for violation of the Attorney General's injunction.

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 13:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς γενικοτερη ενημερωση:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Reich

http://www.orgone.org/
πχ
http://www.orgone.org/articles/ax6-ioo1.htm
Microscopy in Orgonomic Research by Jürgen Wellhausen


_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 00:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω πρεπει να κανουμε μια παρατηρηση:

καποιοι στην προσπαθεια τους να απαξιωσουν πληρως τον ραιχ και τις ιδεες του υπηρετωντας δηθεν το δημοσιο συμφερον χρησιμοποιουν την παραπληροφορηση λεγοντας πχ πως ο ραιχ πουλουσε τους οργονοσυσσωρευτες ως πανακεια για καθε νοσο

αυτο εκτος του οτι ειναι χονδροειδες ψεμμα οδηγει και καποιους οι οποιοι αντιτιθενται αυτοματικα στην επισημη επιστημη να θεωρησουν πως πραγματι ο ραιχ ισχυριστηκε κατι τετοιο και πως πως πραγματι ο οργονοσσωρευτης ΕΙΝΑΙ πανακεια.

ας εχουν υποψη τους απλα πως ο ραιχ δεν ισχυριστηκε ουτε τεκμηριωσε ιδιοτητες πανακειας για τον οργονοσυσσωρευτη

μαλιστα ακριβως το αντιθετο: ο οργονοσυσσωρευτης κατα τον ραιχ μπορει να βλαψει εναν ασθενη η εναν υγιη και δεν υπαρχει ακριβης και τεκμηριωμενος μπουσουλας για την χρηση του ουτε οργανισμος που τον εποπτευει

ο καθεις πειραματιζεται ιδια ευθυνη με μοναδικο ερωτημα: σαν ιντα πραμα να 'ναι τουτο δω?

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 15:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Αγαπητέ Απέριττος, σου έχω στείλει προσωπικό μαίιλ για τον οργονοσυσωρευτή.
Μια και δεν έχω απάντηση, γράφω εδώ σε περίπτωση που δεν το έχεις λάβει.
Επίσης θα παρακαλούσα οποιονδήποτε φίλο γνωρίζει κάποιον που έχει καλές γνώσεις στον τρόπο κατασκευής και κυρίως χειρισμού, να με ενημερώσει.
Ευχαριστώ
Νίκος


Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 15:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood...
quote:
το αποτελεσμα που ευκολα διαπιστωνε οποιοσδηποτε, ηταν οτι απο την μοναδικη τρυπα εβγαινε ιονισμενος αερας, ή τουλαχιστον η αισθηση ηταν αυτη που εχεις αν βαλεις το χερι σου μπροστα σε εναν ιονιστη.

Δυστυχώς jbg δεν έχω δει από κοντά ιονιστή και δεν ξερώ πως λειτουργεί και τι αίσθηση δίνει. Απλά μου ‘κανε εντύπωση αυτό που έχεις γράψει:
quote:
Απεστάλη: 25/10/2005, 00:29:53

...προσωπικα δεν ειδα οργονοσυσσωρευτη σε βουνο που να μην παρουσιαζει "γαλαζωπες ανταυγειες" στο σκοτεινο εσωτερικο του...
ισχύει τελικά ή ήταν ψέμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 18:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης θα παρακαλούσα οποιονδήποτε φίλο γνωρίζει κάποιον που έχει καλές γνώσεις στον τρόπο κατασκευής και κυρίως χειρισμού, να με ενημερώσει.

για τον τροπο κατασκευης υπαρχουν καποια ποστ παραπανω οδηγιες do it yourself! αυτον τον τροπο προτεινε και ο ιδιος ο ραιχ στα πλαισια μιας μορφης εργασιοθεραπειας: φτιαχτο μονος σου για να ιδρωσεις προσπαθωντας ξανα και ξανα να μαθεις το σωμα σου να εργαζεται...

οδηγιες χειρισμου, τι εννοεις? αν ψαχνεις θεραπευτικη μεθοδο μαλλον θα σε απογοητευσω: ο οργονοσυσσωρευτης δεν αντικαθιστα τον γιατρο και ο ραιχ (οντας γιατρος ο ιδιος) τον ειχε ενταξει σε ενα ευρυτερο θεραπευτικο συστημα το οποιο δεν περιελαμβανε μονο τον οργονοσυσσωρευτη ως πανακεια αλλα και δεν ηταν ολοκληρωμενο.

αν ομως θες να δοκιμασεις διαφορα "πειραματα κουζινας" ως ερασιτεχνης ερευνητης δεν υπαρχουν συγκεκριμενες μεθοδοι χειρισμου: κανε οτι καταλαβαινεις! εξαλλου αυτη ειναι και μια απο τις βασικες επιστημονικες μεθοδους: μεθοδος δοκιμης και λαθους ονομαζεται επιστημονικα

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 21:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
αγαπητέ hendrix, ο Απέριττος κάπου πιο πάνω είπε ότι γνωρίζει κάποιους που τον κατασκευάζουν κάποια χρόνια τώρα (αν κατάλαβα καλά) και προφανώς έχουν γνώσεις και πείρα στην κατασκευή και την χρησιμοποίηση.
Κατά τα άλλα δεν έχω σκοπό να κατασκευάσω κάτι χωρίς να γνωρίζω τα ακριβή υλικά (οργανικά και ανόργανα υλικά υπάρχουν πολλών ειδών) και να βάλω μέσα σε αυτό τον εαυτό μου και να τον κάνω πειραματόζωο.

Προφανώς "επιστήμονες" έχουν ασχοληθεί εκτεταμένα με το αντικείμενο, και μέσα σε αυτούς πιθανότατα είναι και "γιατροί".
Εγώ δεν έχω ούτε τη μία ούτε την άλλη ιδιότητα.
Αν λοιπόν γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει κατάλληλα θα ήταν ευχής έργο.
Γνωρίζοντας βέβαια το άπληστο φαρμακευτικό κατεστημμένο, εννοείτε ότι σε προσωπικό επίπεδο μπορώ να δώσω τα στοιχεία μου.

Ευχαριστώ
Νίκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

η ομάδα της Οργόνης
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 05:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους η ομάδα της Οργόνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Οργόνη έχει θεαματικά αποτελέσματα στην τέχνη (όπως κι αν ορίζεται αυτή)
http://orgoni.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy