ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Metal και ''Σατανισμός''
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 21:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι λέει punch yourself ....και μετά νομίζω upon us....
Και νομίζω ότι δε λέει NO αλλά NOW.
Tο είχα βάλει σε αργή κίνηση και είχα βάλει και κάποια noise reduction και hiss reduction effects για να είναι πιο καθαρός ο ήχος.Επίσης τόνισα τις μεσαίες συχνότητες για να ακούγονται πιο καθαρά οι φωνές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 07:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φράση που λέει είναι :"punch your shelf on the bollocks , NOW !"
... που σημαίνει "βάρα μπουνιά στ' αρχ*** σου ΤΩΡΑ!".
ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΒΕΛΖΕΒΟΥΛ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ Μ******:
*βάρα μπουνιά στ' αρχ**** ΤΩΡΑ
*Αφού μαλακώσουν πολύ τράβα τα να τα κάνεις τιράντες
ΕΤΣΙ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΗΔΟΝΗ !!!

### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 12:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η φράση που λέει είναι :"punch your shelf on the bollocks , NOW !"
... που σημαίνει "βάρα μπουνιά στ' αρχ*** σου ΤΩΡΑ!".
ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΒΕΛΖΕΒΟΥΛ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ Μ******:
*βάρα μπουνιά στ' αρχ**** ΤΩΡΑ
*Αφού μαλακώσουν πολύ τράβα τα να τα κάνεις τιράντες
ΕΤΣΙ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΗΔΟΝΗ !!!

Ιιιιχχχχ...

Αυτό πόνεσε...

Πάντως, φίλε bajanacker, αυτό είναι τυπικό παράδειγμα ανάποδης ομιλίας που δεν έχει να κάνει με το κυρίως τραγούδι και με τους στίχους του, αλλά έχει προστεθεί επίτηδες από το ίδιο το συγκρότημα. Κάτι ανάλογο υπάρχει και στην εισαγωγή του καταπληκτικού Still Life των Iron Maiden...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 14:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον durden alie.Η ανάποδη αυτή ομιλία δεν είναι στο κυρίως μέρος του κομματιού.Έχουν γίνει όμως και πολλές παρανοήσεις
με το θέμα των κρυφών μυνημάτων...Για παράδειγμα σε κάποιο ωραίο κανάλι(δε θυμάμαι...μάλλον star...)έβαζαν σε reverse ένα τραγούδι της Bανδή και ο καθένας άκουγε ότι ήθελε....εγώ πάντως δεν άκουγα τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 16:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι ξέρετε το Stairway to Heaven.Λέγεται πως αν το βάλεις σε reverse τότε την σκάλα για την Παράδεισο δεν την ανεβαίνεις αλλά την κατεβαίνεις....Λένε πως υπάρχουν κρυφά ηχογραφημένα σατανικά μυνήματα...Προσωπικά εγώ που το έβαλα σε reverse άκουγα κάτι άναρθρες ιαχές σε μερικά σημεία που μοιάζουν με ρώσικα....Τώρα ομολογώ πως σε κάποια στιγμή άκουσα κάτι σαν "ressurection" αλλά μετά επακολουθούσαν κάτι λέξεις που δεν ΄γινεται να καταλάβεις...Το έβαλα και σε αργή κίνηση αλλά πάλι τίποτα.....Τώρα δεν ξέρω..Γίνεται μια φράση όταν ακουστεί κανονικά να έχει ένα νόημα και όταν ακουστεί ανάποδα να έχει άλλο και μάλιστα αυτό που θες εσύ??..Για να το πετύχεις θέλει προσπάθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 19:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αναποδα μηνύματα, για μένα, είναι μια ακόμα συνομωσιολογική θεωρία που στο ψάξιμο που έκανα, ότι και να ακούσεις ανάποδα κάτι θα βγει.

Σε τραγούδι της Μαρινέλας έχω ακούσει με τ'αυτία μου "ο σατανάς είναι εδώ", σε τραγούδι των Πριστ "η τσίχλα μου είναι καλή" και πάει λέγοντας.

Μην τσιμπάτε. Αν βάζανε ανάποδα μηνύματα θα βάζανε "αγοράστε το".

Γιατί άλλοστε να τα βάλουν ανάποδα, αφού μπορούνε να τα πούνε κανονικά, και θα πουλήσουν περισσότερο με την σατανοφοβία που υπάρχει θα τους κάνουν τρομερή διαφήμηση τζάμπα.

Εδώ τους Λόρντι -συμμετοχή της Φιλανδίας στη Γιουροβίζιον απαιχτοι- βγάλανε σατανιστές λόγω της εξωτερικής τους παρουσίας -είναι πανέμορφοι :Ρ- που έχουνε τραγούδι "SATAN IS A LOOSER".


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 19:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου gretel, αυτούς τους Λόρντι πιά ό,τι θέλεις τους έβγαλαν....
Φαντάσου τι έχει να γίνει αν βγούν οι Φινλανδοί πρώτοι στην Eurovision!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 20:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι ψήφο στους Lordi στην Eurovision!!!!!!

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 20:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ψηφίσω Lordi και πολλές φορές μάλιστα..Μόνο και μόνο για να βγούνε σε καλή θέση και να αρχίσουν μετά τα παπα-Τσακαλάκια στις ειδήσεις....Ώρε γέλια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 20:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://jeffmilner.com/backmasking.htm

Τσεκάρετε αυτό...
Καλό είναι.Όντως μερικά κομμάτια έχουν ανεστραμμένα μυνήματα.Βέβαια εγώ που προσπάθησα να κάνω reverse μόνος μου σε μερικά,άκουγα άλλα...
Οπότε παίζει να είναι και επεξεργασμένα μερικά...

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 22:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lordi,ομως αλλο metal αλλο hard rock,οι lordi ειναι hard rock,παντως ειναι και αυτο ενα βημα...

www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 12:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Lordi τουλάχιστον από 7-8 τραγούδια που έχω ακούσει μαλλον προσομοιάζουν στο glam metal που άνθισε στη δεκαετία 80 και σε μπάντες όπως Twisted Sister, Wasp κτλ.

Οσο για το link που δίνει ο Savaoth, να μην το δοκιμάσετε διότι ο Βελζεβούλης θα εισβάλει στην ψυχή σας.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 12:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 12:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.reversespeech.com/music_reversals.htm

http://www.wootang.net/backmask/hardrock.html


Πάρε κόσμε!!Κι άλλα link με παραδείγματα από revrsed speech.

Και ένα link με άνάλυση του ανεστραμμένου λόγου και τρόπους εκφοράς ήχων...

http://www.triplo.com/ev/reversal/


Αξίζει...Θα βάζω στα τραγούδια μου..


Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 18:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ, όλοι ψήφο στους Lordi - αν και τσάπμα το sms αφού το televoting στην Ελλάδα είναι η μεγαλύτερη απάτη.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 13:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν με αφορμή τη νίκη των Lordi κατέβασα το Hard Rock Hallelujah και το έβαλα σε reverse.
Τα αποτελέσματα:
-H φράση Hard rock hallelujah ακούγεται σωστά και ανάποδα!
-σε αρκετά σημεία πρέπει κάτι να λέει στα Φιλανδικά...
αυτό το λέω γιατί λόγω της εμπειρίας μου στα Νορβηγικά black metal συγκροτήματα έχω "καταγράψει" στο μυαλό μου κάποιες Νορβηγικές-Φιλανδικές ιδιαιτερότητες στο λόγο και κάποιες φράσεις.Όποιος ξέρει Φιλανδικά ας το ακούσει σε reverse,μπορεί να βρεί τίποτα....
Αχ,αυτοί οι Σατανάδες πάλι.....


Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 13:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάλλον λέει:
Τσακίστε τους χλεχλέδες και τις ζαρτιέρες. Ψηφίστε Hard Rock Hallelujah


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 14:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που τη θυμήθηκες αυτή την ξαδέρφη.....
Αίσχος...
Ο Ρώσος Ρουβάς.

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 12:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και μου αρεσαν και εμενα οι lordie...

σε αυτο το site μπορειτε να ακουσετε αναποδα το γνωστο τραγουδι των led zeppelin-stairway to heaven..

http://www.albinoblacksheep.com/flash/stairway.phpΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 11:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To συγκεκριμένο τραγούδι έχει πιθανώς υποστεί τη μέθοδο backmasking,με την οποία ηχογραφούνται τα ανάποδα μυνήματα χωρίς να επηρρεάζουν την κανονική ροή των στίχων.Αυτό είναι διαφορετικό από το revrsed speech.Κατα το reverse speech όταν ακούς τα λόγια σε reverse διακρίνεις τα μυνήματα ενώ όταν ακούς την κανονική ροή του λόγου ακούς κάποιες άναρθρες φράσεις.Έχω διαβάσει πως σε μερικά τραγούδια έχει χρησιμοποιηθεί το reversed speech εσκεμμένα ώστε να περιέχει "ξόρκια" σε περίεργες γλώσσες με σκοπό οι ακροατές να τα χρησιμοποιήσουν για την επίκληση των δαιμόνων...Πολλές φορές αυτό μπορεί να γίνει σε συνδυασμό με κάποια κρυμμένα σύμβολα στα artworks των εξωφύλλων-εσωφύλλων-οπισθιφύλλων των δίσκων...

Bleat the Christian lie,
only mortals die...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 16:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραιο το θεμα σας.σιγουρα θα εχουμε πολλα να πουμε.
μας εστειλε ο Dying Incubus εδω,και βασικα θα ηθελα να απαντησω στου φιλου Ntavelis666 και crucifire.

Ntavelis666


quote:
Αυτά που λες περί μοδός, σε κάποιες περιπτώσεις ισχύουν. Σκέφτηκες όμως την πιθανότητα, το παιδί ας πούμε που αναφέρεις, που άκουγε rap, να γοητεύτηκε περισσότερο από το rock / metal και γι’ αυτό να ξεκίνησε κιθάρα; Γιατί ξέρω και’ γω δυο ανθρώπους οι οποίοι ξεκίνησαν ακούγοντας Hip – Hop και μόλις άκουσαν metal «αλλαξοπίστησαν» αυτομάτως όχι από «μόδα», αλλά επειδή η μαγεία της μουσικής αυτής, έκανε το hip-hop / rap να ακούγεται στ’ αυτιά τους μονότονο και ανιαρό δίχως μελωδία και συναίσθημα.

οπωσδηποτε μαγευετε απο την μουσικη,καταρχην γιατι ειναι κατι που δεν εχεθ ξανακουσει.απο εκει και περα ομως ενα τουλαχιστον 60/100 θα μαγευτει για 3 χρονιαμθα κολλησει,θα μαθει 800 συγκροτηματα απεξω,και μετα θα ξεκολλησει.φυσικα υπαρχουν και αυτοι που αφου γνωρισουν την μουσικη συνεχιζουν να την ακουν σε ολη τους την ζωη


quote:
Όχι αγαπητέ ο χριστιανισμός δεν συνδέεται σε καμία περίπτωση με τον Ελληνισμό. «Εγκέφαλος» της απάτης του ψευδο - ιδεολογήματος του «Ελληνοχριστιανισμού» ήταν ο Κωνσταντίνος Παπαρρηγόπουλος, συγγραφέας του γνωστού έργου «Ιστορία του Ελληνικού Έθνους». Πρώτος αυτός αποκάλεσε ψευδέστατα την χριστιανική Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία «Βυζαντινή» ενώ την παρουσιάζει και με τον όρο «Μεσαιωνικός Ελληνισμός» ο οποίος διακόπηκε το 1453 εξ’ αιτίας της οθωμανικής αυτοκρατορίας, και οποίος κατέληξε στον σχηματισμό του Νεοελληνικού κράτους το 1821.

Για ρώτα έναν παπά τι σχέση έχει η αρχαία Ελλάδα με τον χριστιανισμό κι αν δε σε πάρει με τους αγιασμούς και τα θυμιατήρια, εμένα να με φτύσεις.

Ο Χριστόδουλος δεν ήταν αυτός που έλεγε ότι δεν πρέπει να θεωρούμε ως ήρωες και πρότυπα τους αρχαίους Έλληνες αλλά τους ήρωες της Ορθοδοξίας


ο χριστινισμος εχει σχεση με τον Ελληνισμο.απο τους αρχαιους ως και τους Ελληνες την επαναστασης.οι αρχαιοι Ελληνες,μιλουσαν για εναν "ανγωστο θεο",και μερικοι απο αυτους ηξεραν φυσικα οτι τους κεραυνους δεν τους προκαλει ο διας.
παπας ειναι ενα επαγγελμα που τελευταια εχει αλλαξει πολυ απο αυτο που ηταν παλια.τωρα μπορει να γινει ο οποιοσδηποτε και μαλιστα,χρησιμοποιει το επαγγελμα του για να κρυψει αλλες δουλειες που ισως κανει,ειναι καλη μασκα αυτη του παπα,αλλωστε ειχαμε και παρατραγουδα τον χειμωνα.
ειπε ετσι ο χριστοδουλος ? ντροπη του τοτε.αν και το παρον ατομο ειχα ακουσει σε μια εκπομπη {νομιζω του καρατζαφερη ηταν} οτι ο χριστοδουλος ηταν επiσημο και ενεργο μελος σε γνωστο πορνοsite το οποιο οργανωνε και συναντησεις,και εμποριο λευκης σαρκως.ανεπισημη φημη σιγουρα,αλλα δεν θα εκπλησομουν να μαθαινα και τετοιο.αυτον τον ανθρωπο δεν τον εχω παρει και με πολυ καλο ματι.
τα ρασσα {με 2 σ δεν γραφεται ?} δεν κανουν το παπα.
]

quote:
Παραμύθι ο Χριστιανισμός. Κι αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι όλα τα περιστατικά που αναφέρονται στην «Αγία Γραφή», δεν είναι παρά ένα copy – paste από την αρχαία Ελληνική Μυθολογία. Μόνο που η Μυθολογία μας ΔΕΝ είναι παραμύθι, αλλά η προκατακλυσμιαία Ιστορία μας, η Εποχή των Θεών, γεμάτη από κωδικοποιημένες επιστημονικές γνώσεις, που μόλις σήμερα ο άνθρωπος αρχίζει να αγγίζει αμυδρά.

ειναι σχεδον αδυνατον να βγαλεις ακρη απο την αρχαια Ελληνικη μυθολογια,και να προσεγγισεις αληθειες.παρ'ολο που ειναι το πιο ευχαριστο αναγνωσμα αφου ξεχειλιζει φαντασια,δεν ξερουμε τι ακριβως θελει να μας πει.
καλα που ειναι και τεραστια,και δεν βγαζεις ακρη.
τωρα σχετικα με τα copy και paste,ολος ο κοσμος ενα θεο εχει,ο οποιος εμαφινστηκε διαφορετικα στο καθε λαο,αναλογα με το τι χρειαζοταν ο καθε λαος.
ολα τα βιβλια για την "αρχη του κοσμου" πανω κατω τα ιδια λενε,οποτε θα μπορουσαμε να πουμε οτι ολα ειναι copy απο τους αρχαιους Ελληνες.δεν ειναι ετσι ομως.η καθε θρησκεια ερμηνευσε τα γεγονοτα με διαφορετικο τροπο,ωστε να μπορει ο λαος να τα καταλαβει.

quote:
«βγαζεις ολα τα στραβα στην φορα.ναι εκανε αιματοχυσιες,αλλα αυτο διοτι επεσε σε λαθος χερια.το μαχαιρι δεν υπευθυνο για εναν φονο,αλλα αυτος που το κραταει".

Εγώ βγάζω όλα τα στραβά στη φόρα ; Πές μου ΕΝΑ καλό του χριστιανισμού σε παρακαλώ…


να σου πω.
ο χριστος εκανε θαυματα και βοηθησε ανθρωπους,η εκκλησια ειναι ενα μερος ανοιχτο για ολους τους ανθρωπους,και ολοι ειναι καλοδεχουμενοι στην χριστιανικη πιστη,χωρις να χρειαζεται να κανουν 5 προσευχες την ημερα,και να ειναι βιαιοι.ο χριαστιανισμος ζητησε μονο μια ημερα της εβδομαδας να αφιερωνεται στον θεο.αν το δεις λογικα δεν ειναι καθολου παραλογο,η 1 στις 7 να αφιερωνεται στο θεο.
η εκκλησια σε ζητησε τιποτα απο τους πιστους εκτος απο την πιστη τους.νομιζω οτι ολα αυτα ειναι στοιχεια μιας καλης θρησκειας.


quote:
Εφόσον ο χριστιανισμός έπεσε σε λάθος χέρια, που ήταν τότε ο καλός Χριστούλης για να βάλει τα πράγματα σε τάξη ; Αν μη τι άλλο, ως πανάγαθος, να αποτρέψει όλη αυτή την αιματοχυσία. Πουθενά. Άφαντος.

παιδιατικη ερωτηση Ntavelis666....
δεν λειτουργει ετσι ο θεος,με την κοινη ανθρωπιη λογικη.
ο χριστιανισμος σε αυτο απανταει οτι δεν ενεργησε διοτι ηθελε οι ανθρωποι να εχουν ελευθερη βουληση,και να ειναι ελευθεροι να επιλεξουν οτι θελουν.οσοι αποτυχουν θα πανε στην κολαση,δηλαδη θα αποτυχουν την θεωση.{γιατι κολαση σημαινει μη θεωση και οχι φωτιες,καζανια και μπουντρουμια}.

quote:
Ελαστική με τόσο «βαρύ» ιστορικό φαίνεται λίγο αντιφατικό. Ό ίδιος ο Ιησούς άλλωστε είχε πει εκείνο το πέρα για πέρα δικτατορικό «Όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου». (Κατά Ματθαίον, ιβ’ 30)

επισης ειχε πει,οτι οποιος σκοτωσει αδερφο του θα παει στην κολαση,και ειχε πει και το γνωστο "πιστευε και μη ερευνα".
ευτυχως αυτα ολα δεν σημαινουν αυτα που νομιζουμε,διοτι με το "πιστευε και μη ερευνα" η με το "μην κρινεις για να μην κριθεις" δεν συμφωνω καθολου.
ξαναλεω οτι ο Ιησους δεν ηταν ανθρωπος,αλλα μια εκδηλωση του θεου επανω στην γη.επομενως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κατανοησουμε τι ηθελε να πει,και αδιανοητο να επεξεργαστουμε τα λογια του σαν να ειναι απλος και λογικος ανθρωπος.


quote:
Πιστός = γονυκλισία, δουλοπρέπεια, πνευματική παράλυση, πιστεύω…γιατί έτσι μου μάθανε στο σπίτι μου και για να μου το λένε οι δικοί μου, έτσι θα’ ναι. ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ.

Άπιστος = σκέφτομαι, κρίνω, αμφισβητώ, ερευνώ.


κλισε,κλισε κλισε κλισε.το πρωτο ειναι πολυ κλισε.
δεν νομιζω οτι αυτα συμβαινουν πια στην εποχη που ζουμε.στην εποχη της γιαγια μου ισως...που δεν ξερανε τι υπαρχει εξω απο το χωριο τους,που δεν ειχανε πιασει χρηματα ποτε στα χερια τους,αλλα σημερα ?
σημερα οι νεοι εχουν προσβαση παντου,και η υπερπληροφορηση και ανελεητη.θελουμε δεν θελουμε μαθαινουμε,ε,φαντασου και αυτοι που θελουνε ποσα μπορουνε να μαθουν.

γενικα.δεν ξερω γιατι λες να αφησουμε την τυφλη πιστη,αυτο που κανουμε εδω αποδυκνυει οτι μονο τυφλοι δεν ειμαστε.διαφορετικα δεν θα σου μιλουσα.θα σου ελεγα μονο "αντε φυγε ρε σατανιστη".τοτε θα ημουν τυφλος.
πολλοι μεγαλοι ανθρωποι ειχαν πει πολλα,αλλα μια εκφραση μονο δεν μπορει να σημαινει κατι,αν κανεις δεν διαβασει ολοκληρο το εργο τους,και καταλαβει την θεση τους.ισως και να ασχοληθω με μερικα απο αυτα τα βιβλια,θα δω.σχετικα με τους Αρχαιους Ελληνες...τα πραγματα εκει ειναι πολυ πιο μπερδεμενα.τα γραπτα ειναι πολλα περισσοτερα και κανεις δεν βγαζει ακρη.
το οτι παιρνω το μερος του χριστινισμου σε αυτο το θεμα {και αυτο το τονιζω σοβαρα} δεν πιστευω να νομισετε οτι απαρνιεμαι τους αρχαιους Ελληνες,και τα οσα λεγανε.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 16:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επειδη ο ντεγκαρ χωθηκε αποτομα, να εξηγησω σε οσος πεσουν εδω οτι η συζητηση εχει αρχισει στο τοπικ μεταλ, γκοθικ και αλλα νο.2 [βαριεμε να βαλω λινκ, σορρυ!

quote:
ο χριστιανισμος σε αυτο απανταει οτι δεν ενεργησε διοτι ηθελε οι ανθρωποι να εχουν ελευθερη βουληση,και να ειναι ελευθεροι να επιλεξουν οτι θελουν.

αρα εινα σαδιστης αφου ξερει τι θα επιλεξουν...


τεσ'πα δε απαντησω στη θεση του νταβελη, αφου θα θελει εκεινος να πει κατι δικο του...
αλλα πιστευω οτι η συζητηση, με την τροπη που πηρε... δεν ανεικει σε αυτο το τοπικ... ουτε καν σε αυτη τη θεματικη ενοτητα...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 00:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αρα εινα σαδιστης αφου ξερει τι θα επιλεξουν...

οχι,και μην κανεις το λαθος να κοσμεις τον θεο με επιθετα που ταιριαζουνσ τους ανθρωπους.δεν εχει κανενα απο αυτα τα χαρακτηριστικα.η θρησκεια υποστηριζει οτι το εκανε για να δοκιμασει τον ανθρωπο.υποστηριζει επισης οτι ο θεος ξερει το μελλον,και τι ακριβως θα γινει.προσωπικα αυτο το σημειο ειναι μου φαινεται περιεργο.


quote:
τεσ'πα δε απαντησω στη θεση του νταβελη, αφου θα θελει εκεινος να πει κατι δικο του...
αλλα πιστευω οτι η συζητηση, με την τροπη που πηρε... δεν ανεικει σε αυτο το τοπικ... ουτε καν σε αυτη τη θεματικη ενοτητα...

βασικα,νομιζω οτι εχεις δικιο.πακετο για μυθος και θρησκεια παει.
οποτε θα μπορουσαμε να ανοιξουμε ενα καινουργιο θεμα οι 3 μας σχετικα με αυτο.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 18:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αφου συμφωνεις... θα μετακινηθουμε και απο δω.

ευχαριστουμε για τη φιλοξενια

ραντεβου στο ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ στο μυθος και θρησκεια

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy