ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Σαρδάμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 16:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 6, στο κανάλι Τηλεφώς στην εκπομπή "ΕΝΑ" : Φυτοφαγία μέρος 2ο - ΠΡΩΤΕΙΝΗ.

Ο μύθος της πρωτείνης και τα επιστημονικά δεδομένα για τις πραγματικές ανάγκες του ανθρώπου σε πρωτείνη. Ακόμη και μία πληρως φυτική δίαιτα εύκολα υπερκαλύπτει τις ανάγκες του ανθρώπινου όντος σε πρωτείνη τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα (απαραίτητα αμινοξέα). Για ποιους λόγους δεν χρειάζεται καν να συνδιάζουμε τις φυτικές τροφές.

Για το μεγάλο αυτό διατροφικό θέμα θα μιλήσουμε σήμερα αντιτάσωντας επιστημονικά επιχειρήματα σε λαθεμένες απόψεις και παραπληροφόρηση που ισχύουν ακόμη και σήμερα σε κοινό και ειδικούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 07:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο σημείο που οι ιδανικές αναλογίες ισορροπούν το ον ευημερεί...

Το μπλουζάκι και το τασάκι. Αφού δεν καπνίζω, ... αλλά μου το έφερες για τους πελάτες που καπνίζουν. Η για εσένα που κάπνιζες επίσης.

Το μπλουζάκι είχε και κουκούλα. Πράσινο. Επιτέλους να φορέσω και γω κάτι μοντέρνο..

Στο σημείο που οι ιδανικές αναλογίες ισορροπούν το ον ευημερεί..

Ποιος είναι ο λόγος που δεν ούρλιαξες;

Τι να πω. Συγνώμη; Δεν γράφω σε σένα, δεν μπορείς να με ακούσεις. Μπορείς;

Συγνώμη...;

Πόσο θα θελα να μπορείς ! Μπορείς; Σε παρακαλώ αν μπορείς στείλε μου ένα σήμα..

Συγνώμη. Δεν έχει νόημα, δεν ακούς.

Για ποιον λόγο γράφω;

Έπρεπε να μου μιλήσεις. Στο λέω για να βγάλω από πάνω μου την ευθήνη. Καταλαβες; Τόσα τηλέφωνα, τόσα μηνύματα να πάμε για καφέ. Τι άλλο να κάνεις; Μας έχει φάει η αξιοπρέπεια βλέπεις..

Και η επιβίωση. Τι σκατά επιβίωση είναι αυτή.

Ο κατακλυσμός του θανάτου, το αμετάκλητο του θανάτου, το μη αναστρέψιμο, η απώλεια, το μόνιμο, το άγνωστο, το δέος, … κατάλαβες ε; Καλύτερα να διαβάζω για την διατροφή, να ρίχνω πασιέντζες στον υπολογιστή και να είμαι ο ίδιος και απαράλλαχτος.

Στο σημείο που οι ιδανικές αναλογίες ισορροπούν

Θα θελά να είχα μία ευκαιρία να σου πω πόσο πολυ σε αγαπώ. Πόσο πολύ μετάνοιωσα που δεν στο είπα. Πόσο μάταιο είναι να το λες όταν δεν μπορείς να το κάνεις πράξη.

Θα θελα να είχα μία ευκαιρία.

Σε παρακαλώ πολύ στείλε μου ένα σήμα

Δεν μπορώ να το χωνέψω πως έφυγες τόσο ξαφνικά και πως δεν πρόλαβα και δεν προλάβαμε να .... να τι;

Να καθαριστούμε από τον πόνο..

Θα σε βρω, όλοι θα ανταμώσουμε. Κωνσταντίνα δεν είμαστε δεδομένοι, τίποτα δεν είναι δεδομένο, αυτό ήρθες να μου μάθεις αλλά είναι τόσο αδύνατο να το χωρέσει η ψυχή μου.


Δεν είμαστε δεδομένοι. Μα δεν έχουμε πια χρόνο..Κάποιοι μας κουρδίσανε να τρέχουμε πίσω από μάταια πράγματα και να θεωρούμε τα ουσιώδη δεδομένα. Δεν το λέω για να δικαιολογηθώ, αλήθεια έτσι είναι με μένα, έτσι ήτανε, έτσι είναι. Ο απεγκλωβισμός είναι τόσο δύσκολος. Μακάρι να ήξερα τι χρειάζεται και μακάρι να ήξερα πως να το κάνω.. Μακάρι να είχα κάποιον δάσκαλο, έναν οδηγό, ένα σημάδι.

Κωνσταντίνα καλό ταξίδι. Είμαι πιο ήρεμος τώρα. Θα πονέσω πάλι πολύ, αλλά τώρα θα πλαγιάσω και θα περιμένω. Δώσε μου ένα σημάδι.

Αντίο τρυφερή ψυχή του Μπουρναζίου..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 16:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 6 από το κανάλι ΤΗΛΕΦΩΣ θα συνεχίσουμε το αφιέρωμα στην φυτοφαγία.

Στις προηγούμεενς εκπομπές δείξαμε τις επιστημονικές και ανθρωπο-φυσιολογικές αποδείξεις πως ο άνθρωπος είναι ένα φυτοφάγο θηλαστικό. Και πως οι φυτικές τροφές παρέχουν πλήρη ποιότητα και ποσότητα πρωτείνης στον άνθρωπο.

Σήμερα θα αναλύσουμε το Θέμα για τον Σίδηρο και το Ασβέστιο αποδυκνείοντας επιστημονικά πως ακόμη και οι αυστηρώς φυτοφάγοι μπορούν να λάβουν άνετα επαρκέστατες ποσότητες ενώ μάλιστα να απολαμβάνουν και αρκετά πλεονεκτήματα έναντι των κρεοφάγων όσον αφορά στην αντιμετώπιση της οστεοπόρωσης και των προβλημάτων των σχετικών με το σίδηρο (αναιμίες, υπερ-σιδήρωση)

Φυτοφαγία μέρος 3ο : Σίδηρος και Ασβέστιο, Κανάλι Τηλεφώς στις 6.

Χε χοπ.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 12:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ TOY ESOTERICA ΚΑΙ ΤΟΝ ALLZARO :

Θα ήθελα να ζητήσω δημοσίως συγνώμη αν άν έγινα αφορμή να κλειδωθεί το τόσο ενδιαφέρον και χρήσιμο topic του allzaro "ΥΓΕΙΑ-ΒΟΤΑΝΑ-FITNESS-PHYSICAL"

Δεν έχω σκοπό να ξαναεμπλακώ σε τέτοιου είδους αντιπαράθεση. Επίσης σταματώ εδώ την συγκεκριμένη αντιπαράθεση για την οποία βέβαια ΚΑΜΙΑ ευθύνη δεν φέρει ο διαδικτυακός τόπος esoterica.

Λυπάμαι για το έντονο ύφος μου και για κάποιους χαρακτηρισμούς μου. Προκλήθηκα κατ επανάληψη τώρα και στο παρελθόν. Αναγνωρίζω πως αντέδρασα πολύ έντονα και πως αυτό δεν συμβάλλει στην σωστή λειτουργία του site.

Πίστευα πως αν προέκυπτε ποτέ κάποια αντιπαράθεση σε ένα τέτοιο διαδικτυακό τόπο, αυτή θα είχε να κάνει με ιδέες, απόψεις, νοοτροπίες και πληροφορίες και όχι με εισαγγελείς. Μίλησα κάθε φορά με γνώμονα την πληροφορία και την σωστή τεκμηρίωσή της και όχι με γνώμονα την παύση της αντίθετης άποψης.

Διότι φίλοι μου το να λες σε κάποιον μισοαστεία μισοσοβαρά "απάλλαξέ μας από την παρουσία σου", αυτό δεν σημαίνει τίποτα κατ΄ουσία και ο άλλος μπορεί να συνεχίσει να λέει ελέυθερα την γνώμη του. Όταν όμως λες "θα σου χτυπήσει την πόρτα ο εισαγγελέας" αυτό σημαίνει πως θες να ΠΑΥΣΕΙΣ τον συνομιλητή σου - ασχέτως αν το καταφέρεις ή όχι τελικά, - και όχι απλώς να αντιπαρατεθείς στις απόψεις του.

Αν τελικά δεχτούμε πως τα επιχειρήματά μας είναι οι Εισαγγελείς και όχι η ορθότητα και η τεκμηρίωση των απόψεων, τότε δεν θα πρέπει να ομιλεί ή να διαβάζει κανείς ούτε για Ρέϊκι, ούτε για Ομοιοπαθητική, ούτε για Βελονισμό, ούτε για Ρεφλεξολογία, ούτε για Κρυστάλους, ούτε για βιο-ενέργεια, ούτε για διαλογισμό, ούτε για προσευχή, ούτε για ύγιεινή Διατροφή, ούτε για τίποτα άλλο δεν εμπίπτει στα στενότατα όρια της εκάστοτε επικρατούσας συμβατικής αντίληψης.

Δηλώνω λοιπόν, πως μέσω του e mail μου θα παράσχω σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο τα προσωπικά στοιχεία που θα μου ζητήσει ώστε να κινηθεί με οιονδήποτε τρόπο κρίνει, για την εκτόνωση της αντιπαράθεσης ΕΚΤΟΣ του site Esoterica.

Αυτό πιστεύω θα αποφορτήσει την ένταση, τον θυμό και την επιθυμία να συνεχιστεί η αντιπαράθεση μέσα στο topic και από την "medtech".

Σας παρακαλώ λοιπόν να ξεκλειδώσετε το τόσο χρήσιμο και όμορφο topic του Allzaro. Από εμένα τουλάχιστον δεν θα ξαναπροκύψει πρόβλημα τώρα ή στο μέλλον. Είναι κρίμα να στερούνται χιλάδες αναγνώστες την δυνατότητα να διαβάσουν χρήσιμα πράγματα για την ζωή τους, για μία αντιπαράθεση η οποία κατέληξε να γίνει προσωπική παρά την θέλλησή μου.

Το site του allzaro είναι ίσως αυτό με την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα και αναγνωσιμότητα. Θεωρώ πως είναι ζωτικής σημασίας να έχει ο κόσμος πρόσβαση σε αυτό. Από την μεριά μου, σας εγγυώμαι πως τώρα και στο μέλλον θα συνεργαστώ πλήρως για την σωστή λειτουργία του.

Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 18:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mην αισθάνεσαι άσχημα καλέ μου φίλε.
Το τόπικ κλειδώθηκε για το καλό του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
desflute
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 13:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους desflute  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάριε γειά σου,
διάβασα σήμερα στο forum του allzaro όλο αυτό που έγινε
με την τύπισα την σπουδασμένη. Απογοητευτικό όλο αυτό!
Τι να πω, δυστυχώς αύτού του είδους και ήθους ανθρώπους αντιμετωπίζουμε καθημερινά. Μην χάνεις το κουράγιο σου, βοηθάς πολύ κόσμο και η ύπαρξη σου είναι απαραίτητη. Είμαι στο πλευρό σου για ότι χρειαστείς.
Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 14:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι καλά..Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 05:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΡΗΜΙΑΣ..

Προ 10 ημερών ακριβώς, 17-6-08, ήταν η παγκόσμια ημέρα ερημοποίησης.. Ημέρα δια την ευαισθητοποίησιν του νοήμονος κοινού εις το καυτόν σύγχρονον θεμα της ερημοποίησης της γης. Οι πυρκαγιές, το φαινόμενο του θερμοκηπίου, οι παγκόσμια μόλυνση του περιβάλλοντος και η μηδαμινή λήψη μέτρων για την αναστροφή του κακού έχουν φέρει τεράστιες εκτάσεις σε πολλές περιοχές του πλανήτη σε ερημική κατάσταση. Και στην Ελλάδα ακόμη, ειδικότερα και μετά τις περσινές φωτιές ο δείκτης ερημοποίησης χτυπά κόκκινο.

ΓΟΥΑΟ !

Με αφορμή αυτή την μέρα και το νόημά της, σας παρουσιάζουμε με περηφάνια μία αποκλειστική συνέντευξη της δημοσιογράφου Κούλα Τσουλίδου με έναν από τους πλέον επιτυχημένους και καταξιωμένους εμπρηστές με δράση κυρίως στον Ελλαδικό χώρο, αλλά και αλλού !

Η αποκλειστική αυτή συνέντευξη θα μεταδωθεί ζωντανά, για αυτό ζητούμε προκαταβολητικά την κατανοήσή σας για τυχόν ατέλειες και για τον αυθόρμητο χαρακτήρα της. Ας μην χάνουμε όμως καιρό, και ας πάμε αμέσως στην Κούλα την Τσουλίδου όπου θα μας παρουσιάσει αυτήν την τεράστια αποκλειστικότητα και μοναδική στα χρονικά επιτυχία με την συνέντευξη από έναν εμπρηστή ! Κούλα, το μικρόφωνο σε σένα !


- " Ευχαριστώ ! Γειά σας φίλοι μου ! Στην σύγχρονη εποχή οι ανακατατάξεις στους επαγγελματικούς προσανατολισμούς έχουν δημιουργήσει νέες ανάγκες και νέες θέσεις εργασίας ! Παλιά επαγγέλματα αρχίζουν να εκλείπουν, ενώ την θέση τους διαδέχονται νέα που ανταποκρίνονται στις ανάγκες και τάσεις των καιρών.

Ένα από τα πιο επιτυχημένα νεα επαγγέλματα, σε κύρος, καταξίωση και κυρίως οικονομικές απολαβές είναι αυτό του εμπρηστή. Μπορεί το παιδί σας να μην εσπούδασε τίποτα, να μην έχει κλήση σε καμία τέχνη, να μην θέλει να δουλέψει γενικότερα και να έχετε άγχος αν θα τα καταφέρει στην ζωή... ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙΑΙΙΙ (γεια σου ρε Χαϊπάλη) : Τώρα μπορεί ΚΑΙ αυτό να τα χοντροκονομίσει. Γίνεται εμπρηστής και το μέλλον είναι δικό του !

Κατάφερα, μέσα από αντίξοες συνθήκες, να έχω δίπλα μου έναν από τους πιο επιτυχημένους σύγχρονους εμπρηστές (γιέα), ο οποίος λόγω σεμνότητας επιθυμεί να κρατήσει την ανωνυμία του..Ακολουθήστε με σε καυτά μονοπάτια λόγου, σε μία συνέντευξη που θα ρίξει άπλετη φλόγα φωτός στις προοπτικές, δυσκολίες, απολαβές και άλλες ιδιότητες του νέου αυτού επαγγελματικού κλάδου ..

Δημοσιογράφος Κούλη Τσουλίδου : - " Καταρχήν να πως πως είμαι πολύ ευτυχισμένη και συγκινημένη που σας συναντώ και θα μας μιλήσετε εσείς ο ίδιος αυτοπροσόπως αγαπηέ μας εμπρηστή ! Θεωρείστε ο πλέον ταλαντούχος και το νέο ανερχόμενο όνομα. Πέρυσι θαυμάσαμε τις δουλειές σας σε Πάρνηθα, Ταύγετο και βέβαια Πελοπόννησο... Δεν ξέρω τι να πώ, είμαι και εγώ μία απλή θνητή από τα 10 εκατομύρια Έλληνες τους οποίους ραίνουν οι στάχτες και τα αποκαίδια των έργων σας..

Εμπρηστής : - "Φχαριστώ μπιφτεκάκι μου...Όντως πέρσι πήγαν πολύ καλά οι δουλειές.. να δούμε και φέτο πως θα πάμε...χο χο χο, χο !

Κ.Τ : - θα ήθελα, και για την ευκολία των ακροατών μας, να ξεκινήσουμε από γενικότερες ερωτήσεις και να προχωρήσουμε αργότερα σε ειδικότερες..Καταρχήν, τι χρειάζεται για να γίνει κάποιος εμπρηστής;;

Ε : - Α, οι απαιτήσεις του επαγγέλματος είναι ουκο λίγες !

Κ.Τ : - Ούκο?

Ε : - Ούκο, ούκο. Διότι χρειάζεται, και κατάρτιση πιστημονική, και φυσικό ταλέντο και βέβαια πολύ δουλειά, και γνωριμίες και Ιδρώτας, αίμα, δάκρυα, βενζίνα, στουπιά, σπίρτα..

Κ.Τ : - Υπάρχει κατοχύρωση στο επαγγελμά σας ;

Ε : - Έχουμε μεριμνήσει ώστε σύντομα να λάβουμε τις απαραίτητες επαγγελματικές κατοχυρώσεις. Βεβαίως αναγνωρίζεται η δουλειά μας από τα αφεντικά μας, που πλερώνουνε ένα σκασμό λεφτά και μας προστατεύουνε ώστε να μπορούμε να δρούμε αμέριμνοι, άγνωστοι, αόρατοι και ανενόχλητοι μέρα νύχτα επί δεκαετίες, αλλά ήδη το συνδικαλιστικό μας όργανο κάνει ΚΑΙ τις απαραίτητες κινήσεις για καθως πρέπει επαγγελματική κατοχύρωση ! Δεν θα καταντήσουμε εμείς σας κάτι εναλλακτικούς που δεν έχουνε που την κεφαλή πλύνε!

Κ.Τ : - Μπλιαχ ! Δεν φτάνει που είναι εναλλακτικοί είναι και άπλυτοι; Αυτοί είναι μεγάλος κίνδυνος για την κοινωνία !! Όμως και το δικό σας επάγγελμα, αν και συναρπαστικό, έχει και πολλούς κινδύνους..

Ε : - Δε βαριέσαι.. Το μεροκάματο να βγαίνει.. Δηλαδή τι να πούνε οι εναλλακτικοί που λέγαμε, ή αυτοί που βάζουνε ερ - κοντίσιον και κρεμιόνται σαν αράχνες από τα μπαλκόνια ; Ενώ, πες μου εσύ πότε συλήφθηκε σ αυτή τη χώρα ένας εμπρηστής ! Έχεις δει κανένα εμπρηστή ή κανένα μεγαλέμπορο ναρκωτικώνε να συλλαμβάνεται; Γιαχαχούχααα! Εγώ μόνο κάτι παιδιά και παπάκια βλέπω να πιάνουνε και να τους ρίχνουνε κλήσεις γιατί δεν φοράνε λέει κράνος...Βασικά, στην Ελλάδα το επικίνδυνο είναι να οδηγάς παπάκι ...

Κ.Τ : - Τι έχετε δηλαδή να πείτε στα νέα τα παιδιά που σκέφτονται σοβαρά να ακολουθήσουν τον δικό σας κλάδο;

Ε : - Να μην μασάνε ρε πως είναι πικίνδυνο και καλά..! Εμένα δεν με νόχλησε ποτέ κανείς..Και ούτε προβλέπεται κάτι τέτοιο.. Καλά σου λέω, πολύ καλά !

Κ.Τ : - Ποιες προυποθέσεις και τι εκπαίδευση χρειάζεται;

Ε : - Ε, τα παμε, πρέπει καταρχήν να το χεις μέσα σου. Όμως κι η εκπαίδευση είναι σκληρή και θέλει να το ψάξεις πριν ξεκινήσεις. Πρέπει να βρεις τους κατάληλους παρακρατικούς, τους κατάλληλους μαφιόζους, τα κατάλληλα άτομα έτσι; Σιγά -σιγά μαθαίνεις από το Α πας στο ωμέγα..Σου δείχνουν πότε βάζεις την φωτιά, πόσος αέρας χρειάζεται, πόση ζέστη, πως ανάβεις το στουπί, πως την κοπανάς γρήγορα γρήγορα, πως σφυράς αμέριμνα, που πας μετά, από που παίρνεις τα φράγκα, πόλλα σου λέω..

Κ.Τ : - Και πως αξιολογείται η επιτυχία μιας αποστολής ;

Ε : - Από την καμμένη γή που θα παραδώσεις ! Στρέμματα, εκτάσεις, δέντρα κλπ. Ε, τώρα άμα κάψεις σπίτια αυτομάτως ανεβαίνεις στην ιεραρχία να πουμε, αυτά είναι τα μεγάλα μπόνους !

Κ.Τ : - Οι οικονομικές απολαβές;

Ε : - Ε, τι να λέμε...πππππολύ καλές ! Εγώ πέρσι έβγαλα όσα βγάζει ένας δάσκαλος αν δουλεύει 67 ζωές και ένας εναλλακτικός αν δουλεύει 176 ζωές μαζί με το ΤΕΒΕ. Δεν έχω παράπονο...και αφορολόγητα ε; Και δεν σε μποδίζει κανείς να έχεις και 2 και 3 και πλέον εργοδότες..Πέρσι εγώ για παράδειμα είχα 2 οικοπεδοφάγους, 2 Παρακρατικούς, ο ένας από Τουρκία μεριά και έναν ... άσε μην σου πω τι ήτανε αυτός και καταργηθεί η ασυλία ...Πολύ δουλειά, πολύ κούραση αλλά ευτυχώς όλα μαυρίσανε από τις στάχτες και το παραδάκι έπεσε πλέντι..

Κ.Τ : - Με έχετε συγκλονίσει.. Αλήθεια σκέφτεστε ποτέ τον γάμο με κάποια που θα σας αγαπάει αληθινά και θα σας κάνει 2 στρουμπουλά παιδιά, θα κρατάει το ταμείο του σπιτιού και θα σας περιμένει να γυρίσετε μπαρουτοκαπνισμένος από την δουλειά για να σας μαγειρέψει μπριζολάκια και καυτά μεξικάνικα μπουρίτος ;; Σας πειράζει αν αυτή είναι δημοσιογράφος;; Άμα σας πειράζει μπορεί να σταματήσει να είναι, η οικογένεια παν απ όλα !

Ε : - Έχω πολλές προτάσεις, θα σκεφτώ και την δικιά σου τηγανητούλα μου... κάνα σπιτάκι προίκα έχεις;

Κ.Τ : - ΑΜΕ ! Βόρεια Έυβοια ..και

Ε : - Ομποοο, καλά άστο, δεν λέει, είναι στο σχέδιο να τα κάψουμε όλα εκεί, και τι να κάνω, πρώτα το καθήκον και η δουλειά και μετά η διασκέδαση..

Κ.Τ : - Αργκχ !

Ε : - Πόνεσε; Ε τι να γίνει, βάλτου χατζαπλάστ να περάσει...Επόμενη ερώτηση.

Κ.Τ : - Θε μου τι άνδρας...Εκτός από τις οικονομικές απολαβές ποιες άλλες υπάρχουν;

Ε : - Και ηθική, και καλλιτεχνική επιβράβευση ! Είναι μεγαλειώδες να ανοίγεις την τηλεόραση και να παρουσιάζεται το έργο σου σε ΟΛΑ τα κανάλια ανεξαιρέτως, με δεκάδες κάμερες, λήψη από ελικόπτερα και σκηνοθεσία που θα την ζήλευε και ο Όλιβερ Στόουν ! Είδες το περσινό καλοκαίρι? Μαγεία ! Αναμαλιασμένοι δημοσιογράφοι όλοι απόφοιτοι των σχολών του Κουν τουλάχιστον, παρουσιάζανε τα έργα μου με τέτοιο στόμφο που και ο Φώσκολος θα έβγαινε στην σύνταξη ομολογώντας την υπεροχή τους ! Τόση στάχτη είχαμε να δούμε από την δεκαετία του '80...Αααχ, ωραία και εκείνα τα χρόνια...Δεν είχαμε τα σημερινά μέσα αλλά είχαμε αγνότητα φίλε μου ! Μας λέγανε 'εκεί θα βάλεις φωτιά' και τρέχαμε, δεν ρωτάγαμε, δεν παζαρεύαμε, όλοι για την τέχνη... τώρα γίναμε εντελώς επαγγελματίες, δεν λέω έχει κι αυτό τα καλά του βέβαια...Τόση στάχτη δεν μπορεί να παραχθεί από ερασιτέχνες !

Κ.Τ : - Συμφωνώ ! Και πρόκειται για επάγγελμα που αφήνει ανεξίτηλα τα σημάδια σας στο χρόνο..

Ε : - Άλλο ένα πλεονέκτημα! Η κάθε μου δουλειά μένει για 50-80 χρόνια τουλάχιστο !

Κ.Τ : - Υπάρχει βεβαίως και η άποψη πως αυτή η μορφή "παρέμβασης" μέσω της πυρκαγιάς είναι απλώς η μοντέρνα μορφή πολέμου..

Ε : - Έπ ! Πολύ έξυπνη μου φένεσαι...Είσαι σίγουρη πως είσαι δημοσιογράφος;; Με εντυπωσίασες ..

Κ.Τ : - Με κάνΕτε και κοκινίζω..

Ε : - Και που να με δεις να σε κάνω ΦΛΑΜΠΕ !

Κ.Τ : - ΑΑΑΡγγκκχχχ !

Ε : - Πάλι οργασμούς προκαλώ ο άτιμος... και μου τό λεγε η μάνα μου "εσύ θ ανάβεις φωτιές σ ευαίσθητες καρδιές"...

Κ.Τ : αχχχχχ

Ε : - Στο θέμα που λέγαμε, για να συνέλθεις λιγάκι...Τηγανητουλα μου, αυτό που κάνω ΕΙΝΑΙ ο πόλεμος της σημερινής εποχής. Θυμάσαι πέρσι τι λέγανε οι δημοσιογράφοι με τις πολλές φωτιές όταν τα πυροσβεστικά αεροπλάνα δεν φτάνανε ;;

Κ.Τ : - Τί;;

Ε : - "Πυροσβεστικά οχήματα και αεροπλάνα φεύγουνε από τους νομόύς που δεν έχουν πληγεί από φωτιά για να βοηθήσουνς αυτούς που έχουν πληγεί. ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΧΩΡΙΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΑ ΜΕΤΩΠΑ" .... ΧΑ ! ΧΑ ! ΧΑ ΧΑ ΧΑ !

Κ.Τ : - Ε;

Ε : - Ού ! Το πιασες; Τι να τον κάνεις τον πόλεμο με αεροπλάνα και φαντάρους να καις και πετρέλαιο, χαλάς λεφτά, άσε που μπορεί να σκοτωθείς κιόλα,..Προσλαμβάνεις καμία 20αριά καθίκια σαν και του λόγου μου, ψυχανώμαλους, κομπλεξικούς, άρρωστους (ξέρεις πόσοι υπάρχουνε;;; ουουουυ) και σου κάνουνε την χώρα Κρανίου τόπο ! Τσακίζουνε την αγροτική οικονομία, καταστρέφουνε τον τουρισμό, δημιουργούνε όλες τις συνθήκες αδυναμίας και ασθένειας, υποβαθμίζουνε δραματικά το περιβαλλον και τήν ποιότητα ζωής, δημιουργούνε συνθήκες εξαθλίωσης... Μετά απλώς βάζεις τα καλά σου τα στρατιωτικά και παρελαύνεις στην ερημοποιημένη γή...Και ευτυχώς υπάρχει και η τηλεόραση με τους δημοσιογράφους να δίνουνε φαϊνές ιδέες !!!

Κ.Τ : - Θεε μου, τι άνδρας...

Ε : - Όχι παίζουμε... βέβαια, χρειάζονται και κάποιες προϋποθέσεις...

Κ.Τ : - Όπως ;

Ε : - Έ, κοίτα, είναι ολόκληρη επιστήμη ο πόλεμος μέσω πυρκαγιάς, τι σπουδάζαμε τόσα χρόνια και τι να σου λέω τώρα..

Κ.Τ : - Σας παρακαλώ, αν δεν θέλετε να πείτε για μένα που σας θαυμάζω τόσο κάντε το για τους ακροατές μας που αδημονούν να εμβαθύνουν στις πτυχές του τόσο συναρπαστικού επαγγέλματος σας//

Ε : - Ντάξ, μη κλαις θα πω 2-3 πραματάκια, και θα το κάνω κυρίως για σένα ψητοπούλα μ στουμπουλή..

ΑΡΦΑ : Η χώρα πρέπει να είναι αποδιοργανωμένη από μέσα. Η κυβερνήσεις πρέπει να ασχολούνται μόνο με τα επιφανειακά ζητήματα, και να μην υπάρχει τίποτα για το μέλλον παρά μόνο λόγια και υποσχέσεις.. Ε, σε τέτοια η Ελλάδα έχει Μάστερ !

ΒΗΤΑ : Ο κόσμος πρέπει να είναι συνέχεια στο τρέξιμο για να κυνηγάει το μεροκάματο και να πληρώνει χρέση, δάνεια, κάρτες, λογαριασμούς, κινητά, γενικώς να μην έχει χρόνο να σκεφτεί τίποτ άλλο πέρα από το μεροδούλι μεροφάι

ΓΑΜΑ : Η Ομοιογένεια του πληθυσμού πρέπει να αλλοιώνεται αργά, μεθοδικά και συνεχώς. Πχ η Ελλάδα είναι μία από τις ελάχιστες χώρες που μέσα σε 15 χρόνια πάνω από το 10% του πλυθησμού της έγιναν αλλοδαποί, πολλοί παράνομοι και άλλοι χωρίς τον παράμικρό δεσμό, πολιτισμικό, ψυχικό, θρησκευτικό ή άλλο με την χώρα. Η κατάσταση αυτή προβάλλεται και ως προοδευτισμός μάλιστα ή ως κοινωνική - οικονομική ανάγκη, λες και πρόοδος είναι το να στοιβάζονται σε ένα μικρό περιορισμένο και απάνθρωπο χώρο εκατομύρια ετερόκλητοι άνθρωποι για να έχουν ... εισφορές τα άδεια ταμεία...

ΔΕΡΤΑ : Η νοοτροπία που έχει καλιεργηθεί στον κόσμο να είναι "μακριά από μένα κιας είναι και στου γείτονα ". Βασικότατο αυτό ! Όσο πιο κλεισμένοι στο εγώ τους και απομονωμένοι οι άνθρωποι, όσο πιο μόνοι και έρημοι, τόσο καλύτερα για την ερημοποίηση !

ΕΨΙΛΟ : Χρειάζεται ένα διαρκές όπιο για το λαό...

Κ.Τ : - Θρησκεία, το όπιον του λαού !

Ε : - Καλά κοιμήσου και έρχομαι...Ρε ποια θρησκεία ρε ...Ασχολείται κανείς με την θρησκεία ;; ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟ ΟΠΙΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ! Απλό. Αυτό είναι όλο ! Τηλεόραση ! Σου πασάρουνε ό,τι θέλου, όπως το θέλουνε και συ μασάς, διότι ούτε χρόνο έχεις να ασχοληθείς σε βάθος, ούτε ενέργεια έχεις ούτε τίποτα. Σύγχρονη Τηλεόραση είναι η επιστήμη του να ασχολείσαι μόνο με το τίποτα, με το επιφανειακό, με το επουσιώδες και να νομίζεις αυτό για ουσιώδες...Να κοιμάσαι νομίζοντας πως είαι ξύπνιος. THE ULTIMATE ΜΑΣΤΟΥΡΑ !

Κ.Τ : - Δεν έχω λόγια να σας εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου για όσα μας αποκαλύπτετε σήμερα... είμαι ευτυχής που έλαβα αυτήν την συνέντευξη από εσάς, αν και θα ήθελα κάποια στιγμή να μπορούσα να σας μαγειρέψω γιουβαρλάκια με παραδοσιακή σμυρνέϊκη συνταγή.. δεν τολών να πιστέψω πως η γνωριμία μας θα σταματήσει κάπου εδώ,...

Ε : - Μην φοβάσαι και έχω φτιάξει κάτι ειδικά για σένα ... Να ! ένα Σι Ντι που το "έκαψα" (burn) με τραγούδια για να ακούς και να με θυμάσαι φορέβα ! Είναι το ΤΟΠ ΤΕΝ του σωστού εμπρηστή ! Λάβε το και ακουσέ το με φλόγα στα στήθια και ΔΙΑΚΑΗ πόθο να δεις τις δουλειές μου να αναζωπυρώνουν καινούρια δημοσιογραφικά πάθη !


ΤΟΠ ΤΕΝ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΕΜΠΡΗΣΤΗ :

1 - ΚΑΨΕ ΚΑΨΕ, ΤΙ ΘΑ ΚΑΨΕΙΣ, ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΜΜΕΝΗ

2- ΟΛΑ ΚΑΨΤΑ, ΟΛΑ ΣΠΑΣΤΑ, ΧΑΛΑΛΙ ΣΟΥ, ΟΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

3- ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΜΜΕΝΗ ΠΩΣ ΒΑΣΤΑΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΑΓΙΖΕΙΣ

4- ΘΑ ΤΑ ΚΑΨΩΩΩΩΩΩΩΩ, ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥΥ

5- ΜΗΝ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΑΧΤΗ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙΣ ΦΩΤΙΑ, Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΑΓΑΠΗ ΤΩΡΑ ΕΣΒΗΣΕ ΠΙΑ

6-ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΣΤΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΦΩΤΙΑΑ, ΠΥΡΚΑΓΙΑΑΑΑ

7-ΦΩΤΙΑΑ, ΦΩΤΙΑΑ, ΘΕΛΩ ΑΠΟΨΕ ΝΑ ΚΑΟΥΜΕΕΕ

8-ΜΕ ΚΑΙΣ ! ΜΕ ΚΑΙΣ ! ΜΕ ΚΑΙΣ ΤΡΕΛΕ ΜΟΥ ΕΡΩΤΑ

9-ΚΑΜΕΝΕΕΕ ΔΕΕΕ ΕΝΤΡΟΛΙΒΑΝΕΕ, ΚΑΝΕΙΣ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΑΛΕΕ

10- ΡΙΞΕ ΣΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΣΠΙΡΤΟ ΝΑ ΠΥΡΠΟΛΗΘΩΩ


...


Με την ευχή να μην χρειάζονται "παγκόσμιες ημέρες" για να θυμόμαστε τα αυτονόητα...

Και εις άλλα με υγεία..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

desflute
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 12:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους desflute  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετικό!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 03:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
7

7 Αυγούστου έσπασε ο σπόρος του πόνου, και ο μίσχος ξεπρόβαλε μέσα απο την ανυπαρξία κοιτώντας το μέρος εκείνο της ανυπαρξίας που αργότερα θα διδασκόταν να αποκαλεί 'ύπαρξη', με μάτια γεμάτα απορία..

7 Νότες κατρακυλήσανε μέσα στην ψυχή του και αισθάνθηκε πως κουβαλούσε μέσα του "μουσικές εξαίσιες", μέχρι να συνηδητοποιήσει πως η εξαισιότητα δεν έχει κανένα νόημα, όπως και ο,τιδήποτε άλλο επίσης...

7 Θαύματα της αρχαιότητας δεν μπορούν να συγκριθούν με τα μάτια σου όταν έλεγες άλλ αντ' άλλων, και εκείνα λέγανε 'σ αγαπώ'..

'7 Φορές την μάζεψα αλλά δεν την συμάζεψα' μουρμούριζε ο Άκης Π. την ώρα που ο μεγαλοδικηγορίσκος αγόρευε "κύριε εισαγελεα, απαλλάξτε την κοινωνία από τον Άκη Π. και τα παρωχημένα τραγούδια του", δίνοντας μας να καταλάβουμε πως το μόνο πράγμα που είναι άπειρο στον Γαλαξία μας είναι η ξεφτίλα ορισμένων δικηγόρων..

7 Φωνήεντα φωνάζανε φωνή φωναχτερή, διαφωνώντας για το ποιό είναι το πιο σημαντικό : Α, Ε, Η, Ι, Ο, Υ , Ω , και ο τελικός κριτής τα απέρριψε όλα και προτίμησε το >^//*=¨΄#, διότι ήτανε κάτοικος του πλανήτη %#%$%#%$% άπο τον αστερισμό της Ανδρομέδας και στα τέτοια του τα ελληνικά φωνήεντα..

7 Μέρες την εβδομάδα θα ανάβεις το καντηλάκι μέσα στην καρδιά σου και 7 φορές θα σβήνει, για να σου θυμίζει πως μόνο γυμνός και τυφλός και εν πλήροι αγνοία μπορεί να μπεις κάποτε στον οίκο Του..

7 Εφτάκις εκατομύρια ψέμματα έχουν ειπωθεί παγκοσμίως τις τελευταίες 7 ώρες, και μοναδική αιτία τους ήταν πως όταν έλεγαν την αλήθεια ποτέ κανείς δεν τους πίστευε, και όταν ήταν αλήθεια ποτέ κανείς δεν ήθελε να τους συναναστραφεί..

Χρόνια καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2009, 15:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άστρα τ ουρανού

όλα στην καρδιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 11:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
weΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 11:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sou xanastelno to mynhma giati den xerw an to elavesΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 13:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστουμε για τις πολιτιμες πληροφοριες σχετικα με τα θεματα της υγειας και της φυσικης προληψης των ασθενιων με την σωστη ΔΙΑΤΡΟΦΗ Εσυ που ασχολησε με αυτα μηπως γνωριζης τιποτα για καποιον ιατρο ονοματη ΙΑΝ ΚΑΜΠΕΛ γιατι κατι ελεγε στο ραδιοφωνο του ΣΚΑΙ για αυτον και τις ερευνες του αλλα δεν το προλαβα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 16:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και ευχαριστώ.

Δεν ξέρω πολλά για τον γιατρό. Επειδή ταξιδεύω σχετικά συχνά στην Αγγλία ξέρω μόνο πως εκεί θεωρείται γνωστό όνομα για θέματα παχυσαρκίας. Συγνώμη αλλά δεν έχω διαβάσει για τις έρευνές του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2009, 12:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαριε καλημερα Ειδα την εκπομπη στο καναλι και την επικοινονια με τον κυριο Κουμεντακη και πραγματικα θυμηθηκα το πρωτο βιβλιο που διαβασα σχετικα με την διατροφη το οποιο ειχε τον τιτλο ΄΄ Αρρωστεια η Υγεια Διαλεξτε '' του κυριου Κουμεντακη αρκετα χρονια πισω και μαλιστα το διαβασα πανω απο 5 φορες για να καταλαβω η μαλλον για να χωνεψω πως τελικα ολες οι αρρωστειες ειναι αποτελεσμα κακης διατροφης και αρνητικης ψυχολογιας.Βεβαια απο τοτε και υστερα πολλες θεωρειες εχουν βγει και πολλες διατροφες και ο κοσμος εχει μπερδευτη και δεν ξερει τι να πιστεψει και ποιος ειναι σωστος και ποιος λαθος. Στο ιδιο καναλι που εισαι εμφανιζονται και αλλοι με διαφορες θεωρειες οπως ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ ΑΝΤΙΓΗΡΑΝΣΗ ΒΙΟΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΕΣ ΩΜΑΔΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Κ.Τ.Λ. Αντι να ενωσετε τις γνωσεις και τις ερευνες σας ο ενας τρωγετε με τον αλλον και ο κοσμος απογοητευετε και οι φαρμακευτικες πλουτιζουν. Δεν ξερω αν συμφωνεις με ολα αυτα αλλα θα χαρω να σας δω οπως ειπατε μαζι να ενωνετε τις δυναμεις σας εστω και σε μια εκπομπη .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 21:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ (ή αγαπητή) Shivoleth,

Δεν ξέρω ποιος τρώγεται με ποιόν στο κανάλι ή και αλλού. Δεν νοιώθω πως τρώγομαι με κάποιον. Εγώ αυτό που κάνω είναι να παρουσιάζω τις επιστημονικές έρευνες σχεδόν σε κάθε ομιλία μου, και αυτές οι έρευνες υποστηρίζουν συνεχώς το ίδιο πράγμα. Μία διατροφή κατά βάση φυτοφαγική χαμηλή σε λίπος μπορεί να έχει θετικότατη επίδραση στην βελτίωση της υγείας μας και στην αντιμετώπιση πολλών προβλημάτων (και κατά σειρά ανέφερα παραδείγματα όπως υπέρταση, χοληστερίνη, διαβήτης, πεπτικά, πρόληψη καρδιαγγειακών, πρόληψη καρκίνου κ.α)

Δεν έχω διαβάσει καμία επιστημονική έρευνα που να αποδυκνύει πως οι ομάδες αίματος μπορούν να αποτελέσουν κλειδί για τις διατροφικές μας επιλογές. Η θεωρία βασίζεται σε 2-3 βιβλία του ιδίου συγγραφέος (D' adamo) τα οποία πρσφέρουν κάποια ερεθίσματα για σκέψη και κάποιες ενδείξεις αλλά καμία επιστημονική απόδειξη.

Η διατροφική ζώνη είναι επινόηση του γιατρού Bary Sears, και στα βιβλία του δεν αναφέρει επιστημονικές έρευνες που να υποστηρίζουν τις θεωρίες του, παρά μόνο ίσως κάποιες δοκιμές που έκανε ο ίδιος και παρατηρήσεις του σε ασθενείς του ή αλλού.

Για να έχει μία έρευνα αξία και να ονομαστεί επιστημονική θα πρέπει να είναι διπλή, τυφλή, τυχαιοποιημένη, δηλαδή να συμπεριλαμβάνει 2 ομάδες από τις οποίες στην μία δοκιμάζεται η εκάστοτε μέθοδος ή ουσία και η άλλη αποτελεί την ομάδα ελέγχου βάση της οποίας αξιολογούνται τα αποτελέσματα. Οι έρευνες αυτές συνήθως είναι πολύχρονες και καλά σχεδιασμένες έτσι ώστε να αποδυκνείεται πέρα κάθε αμφιβολίας η επίδραση ή μη μιας μεθόδου ή/και ουσίας.

Τέτοιες έρευνες έχουν παρουσιαστεί σε επίσημα ιατρικά περιοδικά από τους ιατρούς Dean Ornish, John mcdougal, Neithan Pritkin, David Campell και άλλους.. Όλες επιβεβαιώνουν το γεγονός πως η σωστή φυτοφαγική διατροφή αποτελεί ασπίδα πρόληψης έναντι πολλών προβλημάτων και ισχυρό εργαλείο βελτίωσης της υγείας και αντιγήρανσης.

Ο ιατρός David Campell κάθησε - μαζί με συνεργάτες του - 12 και πλέον χρόνια στις επαρχίες της Κίνας και αλλού και παρατήρησε τι τρώει εκεί ο κόσμος. Είδε πως εκατομύρια εκατομυρίων άνθρωποι τρώγανε διατροφή με βάση το ρύζι και τα λαχανικά. Τρώγανε σπανιότατα ζωικές τροφές, ποτέ σχεδόν γαλακτοκομικά, και πως τα συνολικά λιπαρά της τροφής τους δεν ξεπερνούσαν το 10-15 % επί των ημερήσιων θερμίδων. Αυτοί οι άνθρωποι δεν παθαίνανε διαβητη, χοληστερίνη, πίεση, αποφεύγανε την καρδιακή προσβολή, δεν είχαν νεφροπάθειες και τα ποσοστά καρκίνων ήταν στην ουσία μηδενικά.

Κατόπιν άρχισε να πηγαίνει στις μεγάλες πόλεις και αστικά κέντρα. Είδε πως όσο περισσότερο οι άνθρωποι τρώγανε κρέας και ζωικές τροφές και λιπαρά τα ποσοστά καρδιοπαθειών, διαβήτη, υπέρτασης και καρκίνων πολλαπλασιάζονταν. Είδε επίσης πως όσοι Κινέζοι (ή φιλιπινέζοι, Μαλαισιανοί κλπ) μένανε στην παραδοσιακή τους διατροφή - αυτή που περιέγραψα πιο πάνω - δεν παθαίνανε ασθένειες ακόμη και αν μένανε στις πόλεις.

Μετά άπό όλες αυτές τις πολύχρονες παρατηρήσεις εξέδωσε ένα βιβλίο ('το πείραμα της Κίνας') το οποίο ουσιαστικά είναι η μεγαλύτερη και επιστημονικότερη "επιδημιολογική" μελέτη στην ιστορία της ανθρώπινης διατροφής.

Αυτός και υπόλοιποι ιατροί και διατροφολόγοι ξεκίνησαν έκτοτε πειράματα με επιστημονική μεθοδολογία και μπόρεσαν όλοι να αναπαράγουν τα ίδια αποτελέσματα : Με την διατροφή που περιέγραψα ο διαβήτης, οι καρδιοπάθειες, η υπέρταση, η χοληστερίνη και υπερλιπιδαιμίες και οι δείκτες και η θνησιμότητα καρκίνου μειώνονταν και η υγεία βελτιώνοταν.

Δεν έχω βγάλει καμία δική μου θεώρηση και δεν παρουσιάζω την θεώρηση κάποιου ανθρώπου. Κοίταξα τα επιστημονικά δεδομένα τα οποία συμφωνούν απολύτως με τις διατροφές που έχουν αντέξει τα τεστ του χρόνου. Σε όλη την ιστορία του ανθρώπου οι πολιτισμοί που επιβίωσαν και διέπρεψαν τρώνε μία διατροφή φυτοφαγική χαμηλή σε λίπος. Οι Κινέζοι τρώνε ρύζι και λαχανικά, Οι Περουβιανοί και οι Ιρλανδοί τρώνε πατάτες, Οι Μεξικάνοι κόκκινα φασόλια και καλαμπόκι, Οι Έλληνες φασόλια και κριθάρι, οι Άραβες Ρεβίθια - χούμους και λαχανικά, οι Ινδοί ρύζι, οι Εβραίοι σιτάρι, οι Δυτικοευρωπαίοι Σίκαλη και Βρώμη κ.ο.κ.

Αυτή είναι η μεγάλη εικόνα, το "δάσος". Τώρα το "δέντρο" μπορεί να ονομάζεται 'αντιγήρανση', 'ζώνη', 'ωμοφαγία', 'μακροβιοτική', 'ομάδα αίματος' κλπ κλπ κλπ.

Το κριτήριο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος για να αντιληφθεί αν μία διατροφή είναι καλή ή όχι είναι : αν αυτή η διατροφή είναι παροδική ή χρόνια και αν αυτή έχει ανακαλυφθεί από κάποιον άνθρωπο ή αντίστροφα υποστηρίζεται από την φύση.

Η ζώνη και οι ομάδες αίματος και άλλες τέτοιες θεωρήσεις έχουν προταθεί "ανακαλυφθεί" από ανθρώπους και είναι ζήτημα αν το πείραμα αυτό έχει διαρκέσει πάνω από 40-50 χρόνια.

Η σωστή φυτοφαγική διατροφή δεν ανακαλύφθκε από κανένα, γιατί δισεκατομύρια ανθρώπων τρώνε έτσι για χιλιάδες χρόνια, εκ του φυσικού. Και βέβαια υπάρχουν περίοδοι στην εξέλιξη του ανθρώπινιουν είδους που ο άνθρωπος κρεοφαγούσε, αλλά αυτό έγινε από ανάγκη επιβίωσης και οχι απο επιλογή. Και πάλι σε πρώτη ευκαιρία -μόλις οι περιβαλοντικές συνθήκες το επέτρεπαν - οι άνθρωποι επέλεγαν φυτικές τροφές για την ευημερία τους.

Είναι σαν να λέμε πως προσπαθούμε να βρούμε αν η διατροφή που σκέφθηκε να εφαρμόσει ένας άνθρωπος είναι καλύτερη από αυτήν που σκέφθηκε για μας ο η φύση ή ο Θεός.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ προτιμώ να εμπιστεύομαι το αιώνιο περισσότερο από το παροδικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2009, 14:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Μαριε καταρχας ειμαι Ο Shιvoleth και σε ευχαριστω για την διευκρινιστικη σου απαντηση.Και εγω το αιωνιο εμπιστευομαι αλλα το συστημα που ζουμε μας παραπλανη με καινουργιες ''επιστημονικες μελετες''και διαφορα θαυματουργα φαρμακα σε διαφορες συσκευασιες και βιταμινες σε πολυχρωμα μπουκαλακια.Τις αληθινες πραγματικες μελετες μας τις κρυβουν και τις αλοιωνουν.Εχω ψαξει και εχω διαβασει αρκετα βιβλια σε σχεση με την διατροφη και δεν σου κρυβω πως εχω αιδιαση με τις καινουργιες θεωρησεις τους.Και για αυτο δεν κανω τιποτα περισοτερο απο αυτο που κανω εδω και 40 χρονια.Εχω γινει δυσπιστος σε ολους και ολα και πιστευω μονο αυτα τα αποτελεσματα που μπορω να διακρινω πανω μου και στους γνωστους φιλους και συγγενεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 04:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"" ΣΤΑΧΤΕΣ..

"Φλόγες στην κορφή.. (φλογες στην κορφηηηηη)
μες στην νύχτα αηδόνι.. (και ελάφι και ζωήηηη)
η φωτιά το καίει μόνη (alas, alaas alaaas)
κι άλλο δεν λαλεί

Στον αέρα εκεί.. (στον αέρα εκειιι)
τον γεμάτο στάχτες (φωτιά πορτοκαλιιιι)
λερωθήκανε οι μαρκές
πω πω το ντροπήη (alaa aλas alaaas)
του Καζίνο οι πελάαατες
έχουν τσαντιστεί !... (πω πω τι ντροπή)

"Πωως κάηκαν τα δάση μας
και μεις στην άνεσή μας
σαν να ναι κάποιο σήριααλ
στην τηλεόρασηη μας" (τουρουρορρου ροουυυ) ""


- Αυτά μας τα ξανάπες πριν 2 χρόνια

- 'Το κατέχω. Δεν έχω να πώ κάτι άλλο. Τα ίδια γίνονται και τωρα όπως και τότε. Όπως και παλιότερα...'

- Κια γιατί να αλλάξουνε; Εσύ μήπως άλλαξες;

- Σωστή ή ερώτηση. Αν και το ζητούμενιο τελικά δεν είναι η αλλαγή. Το ζητούμενο είναι η Ανέλιξη.

- Η ανέλιξη δεν είναι αλλαγή;

- Η ανέλιξη είναι αλλαγή, αλλά η αλλαγή μπορεί να μην είναι ανέλιξη. ΄Για αλλαγή έλεγε και ο Αντρέας αλλά τελικά ήταν πάνω κάτω μια απο τα ίδια. Για αλλαγή λένε και οι τωρινοί κυβερνήτες - εννοόντας ανέλιξη (;) - αλλά φυσικά δεν είναι το δικό τους ζητούμενο η ανέλιξη.. αλλά ούτε καν η αλλαγή

- Τα λογοπαίγνια δεν βοηθάνε κανένα

- Βοηθάνε εμένα να θυμίζω στον εαυτό μου πως η ουσία δεν μπορει να περιγραφεί με λόγια, και πως τα λόγια μπορούνε μονο να εμπεριέχονται αλλά ποτέ να εμπεριέχουν την ουσία.

- Τι σχέση έχουν όλα αυτά με την αλλαγή;

- Δεν έχω ιδέα. Ελπίζω πάντως να έχουν με την Ανέλιξη.

- Αυτήν που ενοούνε οι τωρινοί κυβερνήτες;

- Όχι την Πραγματική. Είπα πως οι τωρινοί αλλά και οι πρώην και οι επόμενοι κυβερνητες δεν επιθυμούνε ούτε ανέλιξη ούτε κάν αλλαγή. Τέτοιες καταστάσεις δεν είναι προς το συμφέρον της εξουσίας.

- Και τι είναι προς το συμφέρον της; Οι φωτιές;

- Ακριβώς.

- Ποια εξουσία θέλει τις φωτιές όταν ο κόσμος αγανακτεί και χάνει τις περιουσίες του;

- Η Πραγματική Εξουσία. Όχι απαραιτήτως και οι υπάλληλοί της, πχ οι τωρινοί κυβερνητες μιας καμένης χώρας

- Έστω πως οι τωρινοί μα ςκυβερνητες είναι υπάλληλοι της πραγματικής Εξουσίας.. Και γιατι να μην την αλλάξουνε οι υπάλληλοι την εξουσία αυτη; Δεν βλέπουν πως θα χάσουν την θέση τους απο τον λαό αφού αυτός αγανακτεί με τις φωτιές;

- Πριν 2 χρόνια κάηκε η μισή Ελλάδα. Απίστευτες καταστροφές παντού σε δασικές εκτάσεις, σπίτια, περιουσίες. Θρηνήσαμε και καμιά 65 νεκρούς. Μετά απο 1μιση μηνα γίνανε εκλογές και βγήκαν οι ίδιοι κυβερνήτες που ήταν στα πράγματα όταν καιγότανε η χώρα.

- Και;

- Το λογικό για τους υπαλληλους-κυβερνητες ειναι να σκεφτούνε πως "αφού μας ψηφίσανε όταν κάηκε η Ελλάδα, θα μας ξαναψηφίσουνε άμα ξανακαεί. Αυτό ζητάνε για να μας ψηφίζουνε. Φωτιές και καταστροφές" Οι φωτιές είναι δοκιμασμένη συνταγη επιτυχίας στις εκλογές. Βασικά τα σπίτια που καίγονται είναι το χαρμόσυνο μηνυμα στην κυβέρνηση για μια ακόμη λαμπρή τετραετία. Απλά μαθηματικά..

- Γιατί να μην αλλάξει την εξουσία ο πολίτης που βλέπει τα σπίτια του να καίγονται;

- Γιατι δεν την άλλαξε όταν τα είδε και τα ξαναείδε και τα ξαναείδε να καίγονται. Το πρόβλημα του πολίτη δεν ειναι το μέλλον του ούτε η ποιότητα ζωής αλλά το μεροδούλι μεροφάι. Και είναι λογικό. Αν δεν έχεις να φας τι να σκέφτεσαι για μέλλον; Συνεπώς αυτος που του εξασφαλίζει μια δουλειά στο δημόσιο και μία τηλεόραση για να κοιτάει και να ξεχνάει την δουλειά στο δημόσιο, αυτός θα ξαναψηφιστεί και ας καεί ο Γαλαξίας αλάκερος (Καζαντζάκης)

- Μα μπορεί να συνεχιστεί αυτη η πορεία;

- Μαθηματικώς όχι, οδηγει σε σύντομη εξαφάνιση. Ανθρωπίνως ναι, μεχρι του σημείου της εξαφάνισης. Δεν είμαστε όμως υποχρεωμένοι να επιβιώσουμε.

- Ακούγεται θλιβερό έως καταθλιπτικό. (ΚΑ - ΚΑ - ΤΑΘΛΙΨΗ).

- Άκούγεται απλώς αρκετά πιθανό. Αλλά γιατι καταθλιπτικό; Η ζωή δεν ανήκει σε μας. Υπόκειται στους ρυθμούς της γης που υπόκειται στους ρυθμούς του σύμπαντος. Και η ζωή δεν είναι υποχρέωση.

- Δεν θα προτιμούσες να υπάρξει κάποια λύση;

- Η λύση δεν είναι θέμα πολιτικών. Αλλά είναι θέμα συνειδητότητας των ανθρωπων και κατανόησης. Θα πρέπει να γίνει ένα άλμα στην συνειδητότητα και αντιληπτικη ικανότητα των ανθρώπων, κάτι που δεν ειναι τόσο μακριά όσο ακούγεται, αλλά περνάει μέσα απο μία παγκόσμια επώδυνη μετάλλαξη. Όσο για το τι θα προτιμούσα εγω... Θα προτιμούσα να ενωθεί η θέληση μου με την θέληση του σύμπαντος, "εις σάρκαν μίαν".

- Τα λογοπάιγνια δεν βοηθούν κανένα.

- Βοηθούν εμένα να θυμιζω στον εαυτό μου τι σημαίνει Ανέλιξη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tengu
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 20:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tengu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμεις φταιμε Μαριε που υποστηριζουμε πολιτικους χωρις οικολογικη και εθνικη συνειδηση,τα εχουν ξεπουλησει ολα,τι τους νοιαζει το δασος;ξερετε που μενουν αυτοι;ξερετε τι λεφτα εχουν;αστα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 02:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σφυράκι

Περίπου στο μέσον του επιγονατιδικού συνδέσμου βρίσκεται το ανακλαστικό του γόνατος. Ο ιατρός έβαλε τον ασθενή να κάτσει στην καρέκλα σταυροπόδι και έδωσε μια «τακ» με το σφυράκι… ουδεμία κίνηση στο πόδι τους ασθενούς. Επανάληψη του χτυπήματος «τακ» με το σφυράκι…παρόμοια ακινησία στο πόδι του ασθενούς.. μετά από 3 ακόμη «τακ» ο ιατρός κούνησε με νόημα το κεφάλι. Κάθισε πίσω από το γραφείο και συνέταξε το πόρισμα «…ασθενής με βαρεία παρασυμπαθηκοτονία, ενδεχομένως και λόγω χρονίας χρήσης υπναγωγών και ψυχοτρόπων ουσιών με αγωγή από εικοσαετίας…ο ασθενής δεν εμφανίζει ανακλαστικά…νοσεί βαριά..»

Λίγες ώρες πριν, λίγες εκατοντάδες μέτρα πιο πέρα, ένας άνθρωπος κοίταζε την γυναίκα του να ιδρώνει και να κοιλοπονά… «νομίζω πως σπάσανε τα νερά, ήρθε η ώρα…», «Παναγία μου κατεβαίνω κάτω να ετοιμάσω το αμάξι και φύγαμε για το νοσοκομείο» και κατέβηκε περιχαρής. Δεν έβλεπε την ώρα να αποθανατίσει τον διάδοχο σε μια μικρή βιντεοκάμερα που κρατούσε στο χέρι, και σχεδόν έτρεχε προς το παρκινγκ. Στην στροφή της 3ης Σεπτεμβρίου εμφανιστήκαν μπροστά του τρεις, με μαχαίρια στο χέρι. Ο άνθρωπος αντιστάθηκε. Δεν μπορείς να μένεις συνεχώς αμέτοχος στον καθημερινό βιασμό της ζωής σου. Δεν είχε όμως μαχαίρι, η ώρα ήταν πέντε το πρωί και ήταν μόνος. Σε λίγο η βιντεοκάμερα είχε αλλάξει χέρια και ο άνθρωπος κυλιόταν στο πεζοδρόμιο μέσα σε μια λίμνη αίματος λίγο πριν ξεψυχήσει.

Λίγες ώρες μετά τα κορναρίσματα έδιναν και έπαιρναν. Γιατί πάλι είχανε κλείσει τον δρόμο? Πάλι πορείες ρε γαμώτο; Στο ράδιο κάποιος ανακοίνωνε νέα μέτρα για την οικονομία, ένας άλλος μίλαγε αισθαντικά λέγοντας έξυπνες ατάκες κάθε 5 δευτερόλεπτα ενδιαμέσως των τραγουδιών, ενώ τα αποτελέσματα για το στοίχημα πέφτανε βροχή .. «Μπουρσασπορ – Αγκαρα-κιουκσου: 2-0, άσος, άσος από ημίχρονο»

Πρέπει να σιωπάς, το ξέρεις. Όσο ήσουνα μικρός νόμιζες πως θα αλλάξεις με τις εξυπνάδες σου τον κόσμο. Ο κόσμος μπορεί να ανεχτεί τις μαχαιριές, αλλά τις εξυπνάδες ποτέ.. Οι εξυπνάδες είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος για να ΜΗΝ αλλάξει ο κόσμος. Τώρα το ξέρεις, και τώρα σιωπάς. Πάλι καλά, ήταν καιρός…

Παραδέξου το, χάσαμε… Όχι απλώς χάσαμε…πρόκειται για πανωλεθρία… Ίσως επειδή ποτέ δεν πήραμε στα σοβαρά όλη αυτήν την κλοτσοπατινάδα…μπήκαμε στην αρένα με τα λιοντάρια με αφέλεια βρέφους, νομίζοντας πως στην ζωή – όπως στις ταινίες – στο τέλος νικάει το δίκαιον … Ίσως απλώς μας έλειπε η οργάνωση.. ή η ομαδικότητα…ίσως απλώς βαριόμαστε να επιθυμούμε την εξουσία, γνωρίζοντας από ένστικτο πως δεν κερδίζεται έτσι η ουσία. Ίσως πληρώνουμε το τίμημα της εκ γενετούς αλαζονείας μας…του μεγαλύτερου αμαρτήματος από καταβολής σύμπαντος..

Ό, τι και να ναι χάσαμε. Καλές προθέσεις, αγαθά κίνητρα, προσπάθεια, προσφορά, …τίποτα δεν παίζει ρόλο. Το σκοτάδι ήτανε, και είναι, καλύτερα οργανωμένο. ‘Το θέλει πιο πολύ’ το τρόπαιο της επικράτησης. Εσύ απλώς παίζεις, ο άλλος όμως ‘επιχειρεί’. Είναι όπως στη μπάλα. Εσύ πας να παίξεις και να απολαύσεις την έκπληξη, ο άλλος όμως το έχει δει σοβαρά, θέλει να νικήσει πάση θυσία, θα πληρώσει τους διαιτητές, τους παράγοντες, την τηλεόραση, το θεό και το διάβολο αλλά θα κερδίσει..

Κέρδισε. Ένας άνθρωπος μαχαιρώνεται μέχρι θανάτου. Ένα παιδί μόλις γεννήθηκε και δεν θα δει ποτέ τον πατέρα του. Ένας θάνατος και μια κατεστραμένη οικογένεια με αντίτιμο μισή δόση ηρωίνης.

Κέρδισε. Όλοι μας μαχαιρωνόμαστε καθημερινά. Κι εγώ που ζω εξακόσια μέτρα παρακάτω. Και σεις που ακούτε κάθε μέρα στην τηλεόραση και από ένα τέτοιο συμβάν. Και όλοι μαζί η κοινωνία, η νοοτροπία της, έχει μαχαιρωθεί πολλά χρόνια πριν. Όλοι θα πάμε στις δουλειές μας όπως κάθε μέρα. Σαν να μην συνέβη τίποτα. «Αλλά και τι να κάνουμε;» Αυτό είναι το μόνιμο ρεφρέν.

Όσες φορές και αν χτυπήσει το σφυράκι, αντίδραση δεν υπάρχει. Μια κοινωνία που έχει χάσει τα αντανακλαστικά της. «Πιθανώς και λόγω της χρόνιας χρήσης υπναγωγών ουσιών με αγωγή εικοσαετίας» – βλ. ‘τηλεόραση’ - ... «ο ασθενής δεν εμφανίζει αντανακλαστικά..νοσεί βαριά»

Πώς να μην σιωπούμε…σε ποιους να μιλήσουμε…και τι νόημα έχει…Όποτε μιλήσαμε μας χλεύασαν…και είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ξεζούμισαν την χώρα και την πόλη μας και την παρατήσανε να ψυχοραγεί, στο πεζοδρόμιο, μέσα σε μια λίμνη αίματος…ακόμη ελπίζοντας να αποθανατίσει την γέννηση μιας καινούριας ζωής..

Πως να μιλήσεις σε μία κοινωνία που έχει χάσει τα ανακλαστικά της και τρώει τις μαχαιριές χωρίς να αντιδρά..Θα περιμένεις…ρίχνοντας εδώ και εκεί μπουκάλια με ένα μήνυμα..μπουκάλια στο πέλαγος…ανάμεσα στα κύματα μου σηκώνουνε τα σύννεφα…στην απεραντοσύνη..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy