ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Σαρδάμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 05:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ FRA LE NUVOLE

Καταρχην τι σημαίνει FRA LE NUVOLE ?

Κατά δεύτερον είμαι πολύ τυχερός που το site ESOTERICA μου δίνει την ευακιρία να γράφω όποτε και όπως και ό,τι θέλω χωρίς να με έχει λογοκρίνει. Γράφω "Σαρδάμ" όπως θα έριχνα ένα μπουκάλι στο πέλαγος απλώς για να εκτονώνω αυτά που έχω μέσα μου ξέροντας όμως πως αυτά βρίσκονται σε έκθεση και κοινή θέα για πολλούς ανθρώπους. Συνεπώς ό,τι γράφω είναι "εκτεθιμένο" και δεν χρειάζεται να ρωτάς για να τυπώσεις κάτι, όποιοσδήποτε θέλει το κάνει, σωστά; Δηλαδή τι να πει ο Alzzaro που έχει γράψει εγκυκλοπαίδειες εδώ μέσα ο άνθρωπός και μπορεί ο κάθε ένας μας να διαβάζει και να ωφελείται από τον κόπο του.

Είναι μία ιδιότυπη μορφή επικοινωνίας αυτό το site. Το βρίσκω θεραπευτικό, διότι όλοι θέλουμε να γράψουμε κάποια πράγματα τα οποία να είναι δικά μας (σαν να γράφουμε ημερολόγιο) αλλά και να μπλέκονται με τα γραπτά των άλλων. Είναι εκτόνωση και δυνατότητα αυτεπίγνωσης ΚΑΙ αλληλεπίδραση με τα μάτια και τα μυαλά και ίσως τις ψυχές των άλλων.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ θΈΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΉΣΩ ΜΕ ΠΑΣΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΤΟ ESOTERICA ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ.

Οι περιπέτειες του Γιάννη Γιαγιάννη ίσως συνεχιστούν ίσως όχι δεν ξέρω. Όπως όλα τα φυσικά πράγματα ανθίζουν εκεί που δεν το περιμένεις και εξαφανίζονται εκεί που τα χες συνηθίσει. Θα πω στον Γιάννη πως υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τις εξελίξεις της ιστορίας του και μάλλον θα πεθάνει από το σοκ, είναι πολύ ντροπαλός ο καημένος..

Τα συμπληρώματα διατροφής είναι προσωπική σπουδή μου. Είναι ένα εργαλείο, απλώς. Σίγουρα δεν είναι και η βασική απάντηση στα προβλήματα του ανθρώπου.. Όμως προσφέρουν καλές υπηρεσίες χωρίς να βλάπτουν.
Στό κανάλι που είχα την τύχη να φιλοξενηθώ έκανα 3 εκπομπές στις οποίες είπα ανοιχτά για την μήνυση ενός Γερμανού ιατρού (Dr. Matthias Rath) εναντίον φαρμακευτικών εταιρειών ο οποίος με ένα τεράστιο κατηγορητήριο που κατέθεσε στο διεθνές δικαστήριο της Χάγης παραθέτει πολλά στοιχεία με τα οποία φένεται πως τον τελευταίο αιώνα η ιατρική που ασκήθηκε εκπορεύτηκε βασικά από καρτέλ φαρμακοβιομηχανιών και με ή χωρίς την θέλλησή ή επίγνωσή της εξυπηρέτησέ τα συμφέροντά τους που ήταν το κέρδος και όχι η υγεία των ανθρώπων. Στην μήνυση αυτή παραθέτονται και άλλα στοιχεία που λένε πως η υγεία όλως μας έχει υποβαθμιστεί σκόπιμα για να μπορούν οι εταιρείες αυτές να πουλάνε τα φάρμακά τους και να έχουν πελάτες (αρρώστους) οι οποίοι απλώς θα "ανακουφίζονται" αλλά δεν θα γίνονται καλά. Τα φάρμακα - λέει ο RATH - έχουν σκόπιμα παρενέργειες οι οποίες εκδηλώνονται ακόμη και πολλά χρόνια μετά την λήψη τους, διότι όσο πιο πολλοι και πιό χρόνιοι οι ασθενείς τόσο μεγαλύτερο το κέρδος των εταιρειών.

Όλες οι φυσικές θεραπευτικές μέθοδοι έχουν κατασυκοφαντηθεί και θα συνεχίσουν να συκοφαντούνται διότι δεν συμφέρει τους έχοντες την εξουσία να έχουμε υγεία. Υπό αυτό το πρίσμα τα συμπληρώματα διατροφής θα έχουν έντονη πολεμική εναντίον τους με όλα τα μέσα ευθεία ή πλάγια. Για παράδειγμα ψηφίζεται ένα νομοσχέδιο με το οποίο θα καθορίζονται μέγιστες δόσεις ανά ταμπλέτα από κάθε βιταμίνη, μέταλλο κλπ, και η τάση είναι να υπάρχουν όσο το δυνατόν μικρότερες δόσεις και να κυκλοφορούν συμπληρώματα αποδυναμωμένα ή σε φόρμουλες που δεν θα δρουν αποτελεσματικά. Δεν θέλω να μπω σε τεχνικές - διατροφολογικές λεπτομέρειες αλλά όσοι ξέρουν διατροφολογία και έχουν ασχοληθεί με τα συμπληρώματα σε κλινικό-θεραπευτικό επίπεδο γελάνε κλαίγοντας από την γελοιότητα όσων μέλλονται να γίνουνε στον χώρο..


Όλες οι επιστημονικές έρευνες αποδυκνείουν πως η τροφή μας δεν είναι αυτή που ήτανε, αλλά πολύ πολύ φτωχότερη και πολύ πιο επιβαρυμένη με χημικά επιβλαβή για τον άνθρωπο. Συνεπώς όχι αγαπητέ φίλε, δεν μπορούμε να λάβουμε από την τροφή αυτά που χρειαζόμαστε. Αλλά ακόμη και να μπορούσαμε, χρειαζόμαστε παραπάνω για να αποτοξινώσουμε το τεράστιο φορτίο μόλυνσης με το οποίο τοξινονώμαστε καθημερινά. Ασχολούμαι με την διατροφή πολλά χρόνια. Είναι ειλικρινά πολύ δύσκολο να μπορέσω να μεταβιβάσω την πληροφορία που έχω συλλέξει και να την μεταδόσω με τέτοιο τρόπο που και να γίνει βαθειά κατανοητή από τον κόσμο αλλά και να μην προκαλέσει το μένος όσων έχουν συμφέρον να μένει ο κόσμος στα σκοτάδια. Δεν είμαι ήρωας και δεν θέλω να γίνω. Το μόνο που κάνω είναι απαλά να προσπαθώ να μεταφέρω αυτά που έχω μάθει και να βοηθώ κάποιους αν και όσο μπορώ.

Με το χέρι στην καρδιά σου λέω πως αν ήξερες τι συμβαίνει με την διατροφή του σύγχρονου ανθρώπου και με την επίδρασή της στην σωματική και ψυχική του υγεία και τι συμβαίνει με τα φάρμακα, τότε πιθανόν να μοιραζόσουνα παρομοια αισθήματα με αυτά του Γιάννη Γιαγίαννη - με αυτό της απόγνωσης εντονότερο...

Τα συμπληρώματα είναι ένα δεκανίκι που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να κινηθούμε προς την ισορροπία σε ένα συνολικά ανισόρροπο σύστημα. Αν ζούσαμε στον Όλυμπο, με καθαρό νερό, οξυγόνο, φυσικούς ρυθμούς ζωής, καθαρή τροφή κλπ κλπ θα σου έλεγα πως τα συμπληρώματα είναι μία αχρείαστη πολυτέλεια για να παίζουμε όταν βαριόμαστε - αν μη τι άλλο δεν βλάπτουν. Όμως ζούμε στην Αθήνα, τρεφόμαστε με υποβαθμισμένες τροφές γεμάτες τοξικά δηλητήρια, πίνουμε νερό με χώριο, κάδμιο, στρόντιο, μόλυβδο και άλλα ενδιαφέροντα, αναπνέουμε καυσαέρια, δεν κοιμόμαστε, ζούμε σε τσιμεντόκουτα, μέσα σε ακτινοβολίες, άγχος, πιέσεις και πολύ από μας δεν πιάνουν χώμα ούτε μία φορά το χρόνο.. Υπό αυτές τις αφύσικες συνθήκες τα συμπληρώματα διατροφής μοιάζουν με κρινάκια στο λιβάδι και δελφινάκια του Αμβρακικού.

Το να μιλας για φύση μέσα στην φύση είναι φυσικό. Μέσα στην φύση η φυσική διατροφή είναι αυτό που ταιριάζει και βοηθά.

Το να μιλάς για φύση ζώντας στην παραφύση είναι αφύσικο. Μέσα στην σύγχρονη ζωή και πόλη η φυσική διατροφή είναι το φάντασμα μια ιδανικής εικόνας που θα θέλαμε να ισχύει αλλά είναι απλώς φάντασμα, αλοίμονο..

Και γω χαίρομαι το λεμονάκι και το αρωμά του. Δεν μας εμποδίζει κανείς να χαιρόμαστε το φυσικό όταν μας δίνεται η ευκαιρία του. Μακάρι να ξυπνήσει σιγά σιγά ο κόσμος και να καταλάβει πως η υγεία και η απόλαυση χρειάζονται συνολική πράξη που έχει να κάνει με την κατάσταση της πόλης μας, με την μόλυνση του περιβάλλοντος, με την κοινωνική ισορροπία,την οικονομία, με την ποιότητα των δρόμων και σπιτιών και με όλα αυτά τα πράγματα που λέω ξανά και ξανά και που απαρτίζουν αυτό που λέμε "ανθρώπινη κοινωνία".

Για μένα η ασθένεια και ο πόνος του σύγχρνου ανθρώπου δεν είναι ζήτημα επιστημης. Είναι απλώς ζήτημα πολιτικής.

Όταν αυτή η πρόταση γίνει κατανοητή από τις μάζες θα δεις τις φυσικές θεραπείες να γίνονται η κύρια οδός υποστήριξης της ανθρώπινης υγείας. Όμως αυτό θα αργήσει πολύ να γίνει και μέχρι τότε οι πιο άτυχοι από "εμάς" θα διαπομπεύονται και θα συκοφαντούνται και θα καταστρέφοννται από τα κατεστημένα συμφέροντα και οι πιο τυχεροί και έξυπνοι θα μένουνε αόρατοι σε "εσωτερικό κύκλο" - αλά Πήτερ Ουσπένσκυ και Γκουρτζίεφ - δίνοντας μόνο αλληγορικές νύξεις και μιλώντας πάντα πλάγια χαιδεύοντας το θηρίο (κοινό) ώστε να ξηπνήσει απαλά και να μην τους κατασπαράξει. Δυστύχως μάλλον δεν ανήκω σε αυτήν την τάξη ανθρώπινης ευφειίας και έτσι ελπίζω απλώς να είμαι τυχερός..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 11:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα Μάριε!

Πρώτα απ' όλα θέλω να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντησή σου και να κάνω μια μικρή διόρθωση σχετικά με το φύλο μου...είμαι κοπελίτσα

Το nickname ''Fra Le Nuvole'' σημαίνει αυτό ακριβώς που είμαι...''Στα σύννεφα!''

Το ξέρω πως θα μπορούσα να τυπώσω οτιδήποτε, απλά εγώ το έγραψα για να τονίσω τη σημασία των όσων γράφεις (λες κι εμένα χρειαζόσουν) και πως όλοι πρέπει να τα διαβάσουν αυτά.
Ο φίλος μας ο alzzaro, έχει γράψει επίσης πολύτιμες πληροφορίες στο esoterica, που έχει σταθεί όμως αδύνατον να τις διαβάσω όλες...όπως είπες, πρόκειται για εγκυκλοπαίδεια με πολλούς τόμους! Δεν θέλω, λοιπόν, σε καμία περίπτωση να υποτιμήσω τον κόπο και τις γνώσεις του, απλά τυχαίνει να μου ταιριάζει πολύ ο τρόπος που γράφεις.

Κάνε τη χάρη στους Έλληνες και γράψε ένα βιβλίο....

Το esoterica αγαπητέ Μάριε έχει βοηθήσει και εξακολουθεί να βοηθάει πολλούς. Εδώ μέσα έχω βρει και έχω έρθει σε επαφή με ανθρώπους που είναι ανοιχτόμυαλοι και πρόθυμοι να βοηθούν όπως και όσο μπορούν. Έχω λάβει γνώσεις και πληροφορίες που απο μόνη μου θα αργούσα πολύ να βρω και θα συμφωνήσω μαζί σου πως είναι μια μορφή ψυχοθεραπείας που πολύ κόσμος την έχει ανάγκη. Πιστεύω, λοιπόν, πως μαζί με εμάς κι άλλοι τους ευχαριστούν που υπάρχουν μέσα στο χάος του διαδικτύου.

Πολύ πρόσφατα, τα δυο τελευταία χρόνια, έχω αρχίσει να ασχολούμε με τη διατροφή και κάθε φορά που πηγαίνω στο σούπερ μάρκετ να προσπαθώ να αγοράζω πράγματα με τα λιγότερο περίεργα συστατικά, πράγμα εξωφρενικά δύσκολο! Όσο προχωράω μέσα σε αυτό διαπιστώνω κάθε μέρα πως είναι πολύ χειρότερα απ' ότι αρχικά είχα φανταστεί και μάλλον κάνένας μας (εκτός από τους διατροφολόγους, γιατρούς, ομοιοπαθητικούς κτλ.) δεν έχει τόοοσο μεγάλη φαντασία για να αντιληθφεί τι τρώει, τι αναπνέει και τι πίνει καθμερινά.
Έχεις δίκιο πως τα συμπληρώματα διατροφής μπροστά σε όλ' αυτά είναι εντελώς αθώα, όμως προσωπικά δεν αισθάνομαι (ακόμα τουλάχιστον) την ανάγκη να πάρω κάτι τέτοιο. Προσπαθώ να πιάνω χώμα συχνά πυκνά, να περπατάω στα βουνά και να τρέφομαι με χόρτα που μαζεύω η ίδια απ' αυτά.

Ο γιατρός που επισκέπτομαι (ιριδιολόγος) μου λέει πως εμείς οι άνθρωποι είμαστε τρομερά ανθεκτικά ζώα...πως είναι οι κατσαρίδες, που αντέχουν τα πάντα...έτσι μας έχουν κάνει κι εμάς...φαντάζομαι!

Ο κόσμος κοιμάται ύπνο βαθύ και όσο και να τον σκουντάς μήπως, όχι να ξυπνήσει, αλλά απλά να σαλέψει κάπως τα βλέφαρά του...είναι μερικές φορές μάταιο, γιατί γουστάρει να κοιμάται, γουστάρει τα όνειρα και δεν θέλει να τον ενοχλείς. Το βλέπω ξεκάθαρα κάθε φορά που πλησιάζω τα γραφεία των συναδέλφων που μασάνε απορροφημένοι μια απο αυτές τις μπάρες με τις σταφίδες. Όταν τους γυρίζω το χαρτάκι για να δουν τα συστατικά της και μου κουνούν το κεφάλι, λέγοντάς μου...''μα με τι ασχολείσαι τώρα;'' ή κάθε φορά που λέω σε μια νέα μαμά που απελπισμένη διαμαρτύρεται γιατί το ατίθασο παιδάκι της των 10 ετών δεν πίνει το γαλατάκι του, πως δεν του χρειάζεται το γάλα πλέον ειδικά αυτό της αγελαδίτσας είναι μόνο για τα μοσχαράκια. Γουρλώνουν τα μάτια τους λες και τους έχω ρίξει μολότοφ λέγοντάς μου...''..μα τι λες ρε; Ο παιδίατρος μας έχει πει πως κάνει καλό στην ανάπτυξή του! πώς θα ψηλώσει;;;!!!'' Ε, αν είναι να μείνει το παιδί πυγμαίος, πάσο κορίστια, δώστε του να καταλάβει μέχρι να γίνει Φασούλας!

Η' ''Αχ, με πειράζει το πορτοκάλι το πρωί...αλλά ειδικά όταν είμαστε άρρωστοι χρειάζεται, από που θα πάρουμε βιταμίνη C;'' Γιατί επιμένετε να βομβαρδίζετε τον οργανισμό σας με τροφές που δεν μπορεί να χωνέψει; Το πορτοκάλι είναι πολύ βαρή και απορροφάται πολύ δύσκολα από τους περισσότερους...έχει σκεφτεί κανένας το λεμόνι;;;; Έχετε ψάξει ποτέ τις τροφές για να δείτε πως υπάρχουν άλλες με πολύ πολύ περισσότερη βιταμόινη C απ' ότι το πορτοκάλι;
Ποιός ακριβώς σας έχει πει πως όταν έχουμε 40 πυρετό το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τρώμε με το ζόρι για να.... δυναμώσουμε;


Καλέ μου Μάριε...κάθε φορά που βλέπω κάποιον άθρωπο να ταλαιπωρείται με ασθένειες που ξέρω πως μπορούν να θεραπευτούν, εγώ τους δίνω κάρτες ομοιοπαθητικών και ιριδιολόγων, τους δείχνω τα συστατικά των τροφών και των σνακς που καταναλώνουν με μανία κι ας με κοιτάζουν σα να είμαι πράσινη με κίτρινες ρίγες! Κάθε φορά που βλέπω κάποιον να περιφανεύεται για τις ποσότητες γάλατος που κατεβάζει του δείχνω γραπτά και άρθρα σαν το δικό σου....και δεν με νοιάζει η άποψη τους για την τρελή που έχουν απέναντί τους, γιατί έστω και ένας στους 50 να προβληματιστεί θα είναι κάτι.

Σε ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 11:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 17:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή κοπελιά,

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Νομίζω μόνο πως είναι υπέρ- καλά ε; Τα πράγματα είναι πιο χαλαρά πιστεύω. Ο καθένας πρσπαθεί να κάνει κάποια πράγματα καλά σε τομείς που τον ενδιαφέρουν. Φένεσαι ενθουσιώδης ιδιοσυγκρασία. Γενικά όμως η αλήθειες βρίσκονται κάπου στο μέσο δεν νομίζεις;

Δεν παρεμβαίνω πια στο τι τρώει και τι δεν τρώει ο συνάνθρωπός μου. Απλώς κάνω μία δουλειά και μιλάω για όσους ενδιαφέρνται ή δεν έχουν βρει λύσεις στα προβλήματά τους με συμβατικές μεθόδους. Ενημερώνεις τον άνθρωπο πως υπάρχει και αυτό. Αν έχει η ώρα να ακούσει θα ακούσει, αν δεν έχει έρθει η ώρα να ακούσει ακόμη και ο Χριστός να κατέβει θα τον σταυρώσει.. Χαλαρά λοιπόν ..

Καλή συνέχεια επίσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 18:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις δίκιο πως τα συμπληρώματα διατροφής μπροστά σε όλ' αυτά είναι εντελώς αθώα, όμως προσωπικά δεν αισθάνομαι (ακόμα τουλάχιστον) την ανάγκη να πάρω κάτι τέτοιο. Προσπαθώ να πιάνω χώμα συχνά πυκνά, να περπατάω στα βουνά και να τρέφομαι με χόρτα που μαζεύω η ίδια απ' αυτά.


Φίλη μου.. ρίξε μια ματιά http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=30&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4980
΄
Ξέρω οτι βλέπω τα πράγματα απο ενα διαφορετικό οπτικό πεδίο.
Ο Ανθρωπος πρέπει να κατανοήσει οτι δεν είναι ζώοπιά.
Δεν συμβάλλει στην ισορροπία της Φύσης άρα δεν πρέπει να συμπεριφέρεται οπως ενα ζώο.

Το θέμα της τροφής απασχόλησε τον Ανθρωπο αρκετές χιλιάδες χρόνια.
Η θέα του νεκρού ζώου .. πολύ συχνά απασχόλησε αυτόν που το σκότωνε για να το φάει.
Σήμερα δεν τον απασχολεί πλέον. Για αυτόν δεν είναι κάτι το ζωντανό αλλά μια ζουμερή και νόστιμη μπριζόλα.

Απο οτι αντιλαμβάνεσαι λοιπόν φίλη μου.. μπορείς να περπατάς στα βουνά.. να πιάνεις το χώμα.. να μαζεύεις χόρτα μόνη σου..
Ενα πράγμα θα πρέπει να λάβεις υπόψιν.
Οτι πρέπει να τραφείς οσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς να στερήσεις το δικαίωμα της ζωής .. σε κανένα ζωντανό οργανισμό.

Καταπίνουμε την κάμηλον και διυλίζουμε τον κώνωπα.

Edited by - allzzaro on 26/04/2007 18:42:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 16:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διατροφή και Συμπεριφορά.

Απόψε στις 20. 30 στην "Αρμονική Ζωή", θα συνομιλήσουμε για την επίδραση της διατροφής στην συμπεριφορά και πως μπορούμε να υποστηρίξουμε αλλαγές στην ψυχή και τον χαρακτήρα και την ανάπτυξη της συνειδητότητας μέσω της τροφής. Για την πρώτη μου αυτοσχεδιαστική ομιλία με ζωντανό κοινό ελπίζω στην καλή σας πρόθεση. Ευχαριστώ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 23:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CITIES

" I think of London
Small city..
Dark,
Dark in the daytime
People sleep.. sleep in the daytime
If they want to..If they want to..

I am checking them out
i got to figure it out

Find a city, find myself a city to live in

A lot of motion
in Birmingham
a lot of roads
a lot of houses
look over there !
a dry ice factory
good place to get some thinking done

I am checking them out
i got to figure it out

Find a city, find myself a city to live in

Did i forget to mention
forget ti mention Memphis?
Home of Elvis and the ancient Greeks
Do i smell home cookies??
NO, it's only the river.. it's only the river

I am checking them out
i got to figure it out

Find a city, find myself a city to live in !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 00:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΙΤΕΣ

Έτσι ακριβως όπως αναρωτιέται ο μέγας DAVID BYRNE στον CITIES από το ιστορικό ethnic punk funk "FEAR OF MUSIC" - θε μου τι δισκάρα! - και ψάχνει να βρει μία πόλη της ανθρωπιάς για να ζήσει, έτσι αναρωτιόνται ι συνάνθρωποί μας για μία δίαιτα "για αυτούς". Ειδική, μυστική, μαγική, πρωτοποριακή, ανατρεπτική, αποτελεσμάτική, προσωπική, επιστημονική, επαναστατική, διαιτιτική..

Και μετά από αυτήν την δίαιτα μια άλλη. Και μετά μιά άλλη, Και μετά μια άλλη. Και μετά άλλη μία. Ενώ μετά μια άλλη. Και να χάνουν κιλά. Και να παίρνουν. Και μετά να χάνουν. Και μετά να απίρνουν. Και μετά να χάνουν. Στο τέλος όμως να παίρνουν...

Διότι το θέμα δεν είναι οι δίαιτες. Το θέμα είναι οι γνωριμίες. Και οι εμπειρίες. Μία εδώ. Και μία εκεί. Μία παρ εδώ. Και μία παρ εκεί. Και μία στην βόρεια Αμερική!

Και το θέμα είναι να αλλάζει το περιβάλλον γύρω και εγώ να μένω ο ίδιος. Έτσι είναι το ταξίδι.. Μπαίνεις μέσα στο τρενάκι και απολαμβάνεις την γύρα. Εκεί έχει δέντρα, μετά λιβάδια, μετά ένας σταθμός, μετά πάλι λιβάδια, μετά βράχοι, μετά βουνά, μετά μία σήτραγγα, μετά φτάσαμε, άντε να δούμε που θα πάμε γιατί βαρέθηκα εδώ που φτάσαμε..

Εγώ ο ίδιος, ποτέ δεν αλλάζω, αλλά θέλω να φαίνομαι αλλαγμένος. Θέλω να λεπτύνω αλλά θέλω να είμαι και να κάνω τα ίδια.

Θέλω να φαίνομαι άλλος αλλά να μείνω ο παλιός καλός ΕΓΩ ζητάω πολλά;;;;

Δεν υπάρχουν δίαιτες. Τα πράγματα είναι απλά. Ο άνθρωπος μπορεί να μεταβολίσει κάποιες ουσίες και δεν μπορεί να μεταβολίσει κάποιες άλλες. Όταν τρώει αυτές που μεταβολίζονται τότε αυτές γίνονατι ενέργεια και άνθρωπός. Όταν τρώει αυτές που δεν μεταβολίζονται τότε γίνονται ασθένεια και λίπος.

Είναι αδύνατο να απωλέσει κάποιος πάνω από 4 κιλά λίπος σε ένα μήνα. Οτιδήποτε άλλο χάνεται είναι νερό, γλυκογόνο - παροδικά στην αρχή - ιστοί και άλλατ. Και είναι αδύνατο να λεπτύνει κάποιος μόνιμα αν δεν αλλάξει τις διατροφικές του συνήθειες μόνιμα.

Αν δεν κάνει σωστή υγιεινή διατροφή.

Ακούγεται πολύ ξενέρωτο ε;; Σαν να ζεις σε μοναστήρι...Χωρίς αλκοόλ, χωρίς τσιγάρο, χωρίς γλυκά και τηγανητά... Τι την θέλουμε τέτοια ζωή;

Δεν είναι πολύ πιο ενδιαφέρον να χάνουμε και να ξαναπαίρνουμε κιλά και να χάνουμε και να ξαναπαίρνουμε και μετά να αρρωσταίνουμε και να ασχολούμαστε με την διατροφή και με τις αρρώστιες και με τους γιατρούς και να πίνουμε και τα ποτάκια μας και τα τσιγαράκια μας και τα γλυκάκια μας και να κάνουμε τα ιδια και τα ιδια και τα ίδια θεε μου τι απόλαυση ! τι ενδιαφέρον, τι ποικιλία..

Δίοτι η ζωή είναι το αλκοόλ, τα γλυκά και το τσιγάρο.. Α και ο καφές ! Τι να την κάνεις την ζωή χωρίς καφέ;;

Ε;;;;

Μήπως είναι η ζωή να αναπνέεις με ευκολία; να κινείσαι με ευκολία; Να αισθάνεσαι όμορφα χωρίς αιτία;; Να αισθάνεσαι ευγνωμωσύνη και αγάπη; Να κάνεις μία βόλτα στην ακρογιαλιά; Να αφουγκράζεσαι το ρέμα πίσω από το δάσος; Να ξαπλώνεις στο ουράνιο τόξο; Να διαποτίζεσαι από τα αρώματα της αυγής; Να κοιτάς τα αστεράκια στον ουρανό του νησιού σου; Να συνομιλείς με το αηδονάκι; Να βουλιάζεις μέσα στον Air του Bach; Να πλέεις στο άρωμα των μανταρινιών έξω από την Σπάρτη;

Ε όχι ρε φιλαράκι..

Τι να την κάνεις την ζωή χωρίς καφέ;

find i diet, find myself i diet to live with..

Θα ψάχνουμε πολύ ακόμη.. Δίότι όλη η κοινωνία κάνει τα ίδια. Και δυστυχώς όλοι μπερδεύουμε πάντα αυτό που κάνουν όλοι με το σωστό. Αυτή είναι μία μεγάλη μπλόφα. Δυστυχώς αυτό που κάνουν όλοι δεν είναι πάντα το σωστό. Μερικές φορές για να είσαι στο σωστό απλώς πρέπει να φύγεις από το γενικό, από αυτό που κάνουν όλοι.

Περισσότερα για αυτό.. σε λίγο καιρό

Μέχρι τότε..Δίαιτα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 18:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
who knows how long i ve loved you
you know i love you still
will i wait a lonely lifetime
if you want me to, i will..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 20:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε περίπου στις 10.30 στο κανάλι Τηλεφώς και εκπομπή με τίτλο 'ΕΝΑ', θα μιλήσουμε για ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ. Οι άνθρωποι μπερδεύουμε το σωστό με το κοινό. Μπερδέυουμε το Φυσικό με αυτό που κλάνουν οι πολλοί ή οι άλλοι. Πως και γιατί η παρανόηση αυτή έχει δυσμενέστατη επίδραση στην υγεία μας και η ανάμειξη της θεωρίας με την διατροφική πράξη.

Με αγάπη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 19:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ξαναδιαβάζοντας τα μηνύματα μου διαπιστώνω once again πως και ο γραπτός μου λόγος διανθίζεται από δέκα και πλέον σαρδάμ ανα δευτερόλεπτο όπως και ο προφορικός.

Φίλε Μάριε .. ο ορος σαρδάμ εχει να κάνει με τον προφορικό λόγο και οχι με τον γραπτό.

quote:
[quote] Μπερδέυουμε το Φυσικό με αυτό που κλάνουν οι πολλοί ή οι άλλοι.

Μέχρι λοιπόν να βρείς την ουσία ``Σαρδαμίνη`` μπορείς να χρησιμοποιήσεις το edit ωστε να διορθώσεις το σαρδάμ.

Πάντως εγώ στις εκπομπές σου, επειδή τις παρακολουθώ, θα έλεγα οτι η ``Σαρδαμίνη`` σου είναι περιττή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 22:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

απίστευτο σαρδαμ γραπτού λόγου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για το edit, εχεις δίκιο, το θέμα είναι πως πάντα γραφω γρήγορα όπως μιλάω και μετά βαριέμαι να ξανακοιτάξω τι έγραψα....

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ε όχι ρε φίλε, άκου "Κλάνουν" οι πολλοί χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ χαχαχαχ
ε ρε γλεντια...

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 02:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ό, τι να ναι εκτός από Ολυμπιακός..

Να μην παρεξηγηθώ. Δεν έχω τίποτα με τον Ολυμπιακό, με τον Πειραιά, με τον δοξασμένο έφηβο στην ερυθρόλευκη φανέλα κλπ κλπ.. Απλώς, δεν συμπαθώ την μεγαλομανία και την ανισορροία..

10 χρόνια Ολυμπιακός πρωταθλητής.. Οι φίλοι λένε " διότι είναι η καλύτερη ομάδα" οι εχθροί λένε "κόλπο ήτανε στημένο, απο το κατεστημένο"'

Εγώ λέω...έλεος... δεν αντέχω άλλη χρονιά τα ίδια και τα ίδια. Βαρέθηκα. Αυτή η μονοτονία με έχει κάνει να σιχαθώ την μπάλλα και το γήπεδο. Με έχει κάνει να βλέπω παντού συνωμοσίες και να μην μπορώ να απολαύσω ένα παιχνίδι όπως αξίζει. Με έχει κάνει να ασχολούμαι με το μπαντμιντον, με το σκάκι και με το Ξυλίκι... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ,ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ, ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΡΟΟΠΤΑ, ΣΥΝΑΓΩΝΙΜΣΟΣ κλπ

Φίλοι Ολυμπιακοί, εσείς δεν βαρεθήκατε; Είναι δυνατόν επί 10 χρόνια να ήταν όλα άψογα και τέλεια και αναμφισβήτητα;;

Η γοητεία και η απόλασυη προκύπτει μέσα από το φυσικό και εξαφανίζεται μέσα στο τεχνητό. Όταν κάποιος απλώς θέλει να είναι το αφεντικό σε όλα και λειτουργελι με όρπυς βιομηχανίας και ΜΟΝΟΠΩΛΙΟΥ τότε η φυσικότητα εξαφανίζεται. Το μονωπώλιο δεν υπάρχει ποθενά στην φύση. Ακόμη και το λιοντάρι μπορεί να νικηθεί, ακόμη και το βουνό μπορεί να πληγωθεί, ακόμη και ο ωκεανός μπορεί να μεταβληθεί...Όταν το μονοπώλειο παρυσφρύει μέσα στην δραστηριότητα του συναγωνισμου, του αλητισμού, τότε η έκπληξη χάνεται, τότε το απρόπτο χάνεται, τότε το κίνητρο χάνεται, τότε η απόλαυση παύει να υπάρχει.

Η ποδοσφαιρική ευφιεία δεν είναι βιομηχανία και δεν μπορεί να βελτιωθεί με επιχειρηματικές τεχνικές αύξησης της απόδοσης και του κέρδους. Έχει σχέση με την μαγεία, με το απρόοπτο, με την τέχνη. Όταν βλέπεις τις ίδιες φάτσες κάθε χρόνο, τις ίδιες μεθοδεύσεις, τα ίδια κόλπα, τις ίδιες διαιτησίες, τις ίδιες αδικίες, τις ίδιες μ... κίες, τότε απλά χάνεις το ενδιαφέρον σου για κάτι που μέχρι πρότεινος σε μάγευε.. Ας μην ψάχνουνε λοιπο΄ν οι ιθύνοντες γιατί ο κόσμος δεν πάει πτιά στο γήπεδο και συνεχώς γκρινιάζει η αδιαφορεί. Δεν είναι απώς το επίπεδο του πρωταθλήματος που έχουμε . Είναι κατά βάση και κυρίως εξαιτίς της "αυτοκρατορικής" νοοτροπίας πως "με τον παρά μου γ.. και την κυρά μου και παίρνω και τα πρωταθλήματά μου''

Τα χρήματα μπορεί να εγγυόνται αυτοκρατορίες και πρωταθλήματα, αλλά σίγουρα δεν εγγυόνται απόλαυση. Το ποδόσαφιρο δεν είναι πλέον απολαυστικό όταν αξία έχει γίνει η πρωτοκαθεδρία με κάθε μέσο και τρόπο. Και είναι το ίδιο απογοητευτικό για τον 2ο και κάτω και το ίδιο απογοητευτικό για τον πρωταθλητή και τον οπαδό του, γιατί νοιώθει και αυτός πως δεν υπάρχει αυθεντικότητα, δεν υπάρχει φυσικότητα, δεν υπάρχει ομορφιά.. Σαν τις παλιές γεύσεις και μυρωδιές από τις γειτονιές όταν οι γιαγιάδες μας μαγειρεύανε και μοσχοβολούσε όλη η γειτονιά, που χαθήκανε για να αντικατασταθούνε από τις πλαστικές έτοιμες και τεχνητές μυρωδιές των σύγχονων ψευτοτροφών.

Δεν είναι λοιπόν το θέμα απλώς " Ό, τι άλλο εκτός απο Ολυμπιακός" αλλά μάλλον "ό,τι άλλο εκτός από ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΟΣ"...

Αδέρφια μου, αποδοκιμάστε τις αυτοκρατορίες και τα μονοπώλια απ όπου και αν προέρχονται, ακόμη και αν κολακέυουν τις δικές σας "ομάδες" και προτιμήσεις. Αποδοκιμάστε τις νοοτροπίες αυτές, γιατί χανόμαστε..Μόνο έτσι θα επιστρέψει η γεύση και η απόλαυση στην ζωή μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 07:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα να το πω ή όχι?
Να γίνω δαίμονας ή να γίνω άγγελος?
Δεν βαριέσαι!

quote:
Μπερδέυουμε το Φυσικό με αυτό που κλάνουν οι πολλοί ή οι άλλοι

Δυστυχώς μπορείς να την πατήσεις με το ρήμα "κάνω" αρκετά εύκολα.
Ο τόνος με το λάμδα είναι και δίπλα στο πληκτρολόγιο!

Κοιτάω όμως και τις αμέσως επόμενες δύο φράσεις:

quote:
Πως και γιατί η παρανόηση αυτή έχει δυσμενέστατη επίδραση στην υγεία μας και η ανάμειξη της θεωρίας με την διατροφική πράξη.

Καταλαβαίνετε ότι δυνητικά κολλάει με το αποτέλεσμα του σαρδάμ?
Χαχα!

Γειά σου, βρε Marios_1!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 12:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χχαχαχαχαχααχαχα,

ΧΑ !

Γεια σου και σένα φίλε Dying Incubus ! Όλοι έχουν το δυναμικό αγγέλων και δαιμόνων κατά περιόδους. Γίνε ότι θες, εξάλλου έχει πολύ γέλιο η όλη φάση... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 21:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑΧΤΕΣ..

"Φλόγες στην κορφή.. (φλογες στην κορφηηηηη)
μες στην νύχτα αηδόνι.. (και ελάφι και ζωήηηη)
η φωτιά το καίει μόνη (alas, alaas alaaas)
κι άλλο δεν λαλεί

Στον αέρα εκεί.. (στον αέρα εκειιι)
τον γεμάτο στάχτες (φωτιά πορτοκαλιιιι)
λερωθήκανε οι μαρκές
πω πω το ντροπήη (alaa alaa alaaas)
του Καζίνο οι πελάαατες
έχουν τσαντιστεί !... (πω πω τι ντροπηη)

"Πωως κάηκαν τα δάση μας
και μεις στην άνεσή μας
σαν να ναι κάποιο σήριααλ
στην τηελόρασηη μας" (τουρουρορρου ροουυυ)

Η Κέλυ έφτασε νωρίτερα. Της λέω έλα επάνω να δεις την φωτιά... Από το απειροελάχιστο μπαλκονάκι φαίνεται όλη η Πάρνηθα με πορτοκαλί χρώμα να αναβοσβήνει. Δεν ξέρω τι να κάνω, πήρα την αστυνομία και την Πυροσβεστική. Κάνουμε ό,τι μπορούμε μου είπανε. Η Κέλυ δεν μπορεί να βλέπει, εγώ έχω τα νεύρα μου, πάμε να φύγουμε, πάμε Μικρολίμανο.

Το βράδυ γυρίζω στο σπίτι, τα παράθυρα ήταν ανοιχτά. Παντού μέσα στο σπίτι, στο μπάνιο, στο γραφειάκι, επάνω στο πληκτρολόγιο, επάνω στο κρεβάτι, στο πάτωμα, στάχτες. Πέφτω να κοιμηθώ, ο αέρας μυρίζει στάχτη, ζέστη και απονιχτική ατμόσφαιρα..

Το πρωί βλέπω καλύτερα. Μιλάμε για πολύ στάχτη ! Καθρίζω πάνω από 2 ώρες. Βγαίνω να πάω στο βιολογικό να πάρω τα μπισκοτάκια Βρώμης. Στο δρόμο η κοπέλα που με τον τίμιο ιδρώτα της στο γυμναστήριο έχει φτιάξει τα καπούλια της αντιλόπης παραπονιέται στον περιπτερά "τσ τσ τσ πολύ στάχτη.." και φεύγει γρήγορα δήθεν αδιάφορη στα βλέμματα των γύρω. Ο μποντιμπιλντεράς καβαλάει την μηχανάρα του μαρσάρει και συνομιλεί με τον κολλητό του " πολύ στάχτη ρε φίλε" και φεύγει γκαζόνοντας. Η κομμώτρια μασάει τσίχλα και ρίχνει ένα τελευταίο ψέκασμα στο μαλλί της πελάτισσας σημειώνοντας "ελπίζω να μην στα χαλάσει η στάχτη.."

Στάχτη στα μάτια..

Όλοι εμείς οι απλοί καθημερινοί άνθρωποι συνεχίζουμε τις δουλειές μας και την καλλιέργεια της ατομικότητάς μας. Το δάσος έχει καεί. Φαίνεται όμως πως αν δεν καεί ο κόλος μας δεν μπορούμε να καταλάβουμε.

Πως για να περνάς καλά χρειάζεται ισορροπία του "εγώ" με τον περιβάλλοντα χώρο. Χρειάζεται να διατηρείς τον ευρύτερο χώρο ζωντανό και ισορροπημένο, και όχι μόνο την αυλή σου.

Όλοι εμείς οι καθημερινοί άνθρωποι, είμαστε και ψηφοφόροι. Ψηφίζουμε ανθρώπους που μας τα παίρνουνε με κάθε δυαντό ρόπο και μας δίνουν 580 ευρώ βασικό μισθό. Και επί 30 χρόνια δεν μπορούν να κάνουν αντιπυρικές ζώνες και να ανανεώσουν τους πυλώνες της ΔΕΗ ή να ξεκινήσουν υπογειοποιησή τους.
Και κάθε καλοκαίρι φωτιές, και κάθε χειμώνας πλυμήρες. Από πλήξη και βαρεμάρα μόνο θα έπρεπε να βλέπαμε κάτι δοαφορετικό έστω μία φοά ! Αλλά θα μου πεις η τηλεόραση μήπως έχει τίποτα πιο ενδιαφέρον..;;

Πάντα οι φωτιές είναι κάπου πιο μακριά από μας, οπότε "εφ όσον έχουμε διορίσει το παιδί μας στο δημόσιο και έχουμε και 2-3 νοίκια να παίρνουμε τι μας νοιάζει τώρα εμάς ρε φίλε άμα καίγονται τα δέντρα και τα ελάφια"

Όλοι εμείς οι καθημερινοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουμε πως εμείς είμαστε οι φωτιές. Εμείς είμαστε το μέλλον το γεμάτο στάχτες. Διότι απλώς νοιαζόμαστε για το ατομικό μας καλό ΚΑΙ ΜΟΝΟ και δεν μπορούμε να δούμε πως αυτό το ατομικό καλό είναι άμμεσα εξαρτημένο από το κοινό καλό.

Για να ζούμε καλύτερα χρειάζεται να νοιαζόμαστε για το ατομικό καλό ΚΑΙ για το συνολικό καλό. Για μας είναι πάλι, σε μας γυρνάει το να έχουμε δάση και καθαρόπεριβάλλον. Εμείς εν θα καιγόμαστε από καύσωνες το καλοκαίρι. Εμείς δεν θα αναπνέουμε αιθαλομίχλη και νέφος. Εμείς και τα παιδιά μας θα έχουμε περισσότερη υγεία και λιγότερο πόνο. Για το δικό μας ατομικό καλό είναι απαραίτητο το καλό του δάσους. Το καλό της γης.

Είναι ανάγκη να γίνει η σύνδεση στην συνειδητότητά μας πως όταν καίγεται το ωφέλιμο για μας καιγόμαστε εμείς. Και οι στάχτες δεν πέφτουν μόνο στα μάτια μας αλλά πάνω στην καρδιά.

Ξυπνήστε ελαφάκια της γης, φτιάξτε διαστημόπλοια και βρείτε μία καινούρια γη. Μέχρι οι επικρατώντες αυτής της γης ξυπνήσουν και αυτοί και αντιληφθούν πως η ασύστολη επιδίωξη της κονόμας και η ατομικότητα είναι ο βασικός λόγος για τον πόνο του σύγχρονου ανθρώπου

Φυσάει. Οι στάχτες φεύγουν.. Μακάρι να φύγουν και από τα μάτια, και από την καρδιά..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 14:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑ ΜΠΑΡ !

(Μονοπρακτο σε δύο πράξεις επι του πρακτέου πρακτικού τα πρακτικά. Παίζουν : ΠΡ = Πρόεδρος - μεγάλης ηλικίας, με διάφορα νοσήματα, ημί-κουφός -, Μ = Μάρτυς - Τάκης Πατατάκης, Μπαρόβιος -, ΔΙΚ = Δικηγόρος Υπεράσπισης - Τακης Ενστασίδης πολλά χρόνια στα δικαστικα στασίδια, μανιώδης με τις ενστάσεις -, Όργανον - όχι κλαρίνο, Όργανο της τάξης, φέρνει τα χάπια του προέδρου-, Γραμματέας - γράφει τα πρακτικά-, Π = Πάμπης - ο μικρός ήρωας -, Δάση - πρώην.. -. Σκηνικο : Η αίθουσα ενός Δικαστηρίου κατάμεστη, Καταμεσίς του απομεσήηημερου - έμοιαζε να στέεκει, σαααν αμάξι γέερικο στην ανηφοριααα, κάθε απομεσήηηημεροο, έτρωγα μπιφτέεκι, μέσα στο μαγέεερικο, του Δεληβορ(ε)γιααα - οχ παρασυρθήκαμε στα ωραία άσματα και χάνουμε την αρχή του έργου... πάμε παμε γρήγορα...

ΠΡ: Τοκ τοκ τοκ ! Ησυχία στο ακροατήριο.! Πλησίασε μάρτυς. Ονομάζεσαι..

Μ: Τάκης Πατατάκης

ΠΡ: Με τι γεύση ; εε... τι έχεις να μας πεις για την υπόθεση..

Μ: Κοιτάχτε κύρ πρόδρε μου, .. εκείνο το βράδυ λέγαμε με την παρέα να πάμε σε κάνα μπαρ, .. αλλά κάποιος πετάγεται και λέει "δεν πάμε σε καμιά παμπ;" .. εγώ στην αρχή επέμενα για μπαρ.. Η Τασία ως συνήθως ήθελε κλαμπ, κι εγώ άρχισα να έχω το δίλλημα... παμπ η μπαρ;; .. αλλά η Τασία δώστου και επέμενε για κλαμπ ή το πολύ για μπαρ...

ΠΡ: Γιατί τέτοιες διαφωνίες;

Μ: Δεν τηνε βρίσκει λέει στα παμπ..

ΠΡ: Ενώ στα μπαρ;;

Μ: Στα μπαρ την βρίσκει αλλά αμα την χάσω εγώ χαθήκαμε, διότι κυρ προεδρέ μου είναι ανάλογα το μπαρ..

ΠΡ: Τι διαφορετικό έχει δηλαδή στα μπαρ ;

Μ: Α, Αδιάβαστο σε βλεπο κυρ Διοικητά μου.. στα μπαρ κάθεσαι και πίνεις ένα ποτό με μουσική..

ΠΡ: Εγώ που το πίνω με φυστίκια αράπικα ;

Μ: Σωσ(ε)τός..

ΠΡ: Και τι διαφορά έχει;

Μ: Στα μπαρ;

ΠΡ: Τα μπαρ από τα παμπ !

Μ: Στα μπαρ πίνεις ένα ποτό...

ΠΡ: Τι λες... ενώ στα παμπ;

Μ: Στα παμπ πίνεις ποτό αλλά είναι πιο πολλά τα ποτά και...

ΠΡ: Να γραφεί στα πρακτικά : 'Είναι θέμα ποσότητας ποτού'

Μ: Όχι μόνο ποσότητας αλλά και πιότητας κυρ βουλευτά μου... να πούμε τώρα στα μπαρ μπορείς να πιεις μία μπύρα έτσι; - είναι τα λεγόμενα "Μπα-Μπυρ"- , ή να πιεις και να κουβεντιάζεις όλο το βράδυ, - τα λεγόμενα "Μπαρ - Μπιρι μπιρι μπιρ", η να πέσει κάνας τσαμπουκάς και να πλακωθείς και στα μπουκέτα - όπως το Μπαρ "BARBAR" ! και ένα άλλο εύρος επιλογών

ΠΡ: (χαμηλόφωνα), εγώ γουστάρω να ξοδεύω, που να πάω;

Μ: (συνομωτικά) σου προτείνω το μπαρ "ΚΕΜΠΑΡ" κυρ σταθμάρχα μου

ΠΡ: Εγχμ! Κααιι στα παμπ;;

Μ: Στα παμπ κυρίως πίνεις από ένα εύρος μπυρών αλλά χωρίς εύρος άλλων δραστηριοτήτων..

ΠΡ: Στα κλαμπ;

Μ: Οοοοοοοοο ! Στα κλαμπ καμία σχέση ! Κατρχήν πίνεις ένα ποτό..

ΠΡ: Με σοκάρεις ..

Μ: Ναι, αλλα μπορεί να κάθεσαι όρθιος με το ποτό στο χέρι..

ΠΡ: Όρθιος... πως λέμε. "όρθιος σα μαλάκας";

Μ: ΣΣωσ(ε)τοςς... μπορεί όμως να κάνεις πως χορεύεις κιόλλα, τάχα μου μαγεμένος από τα 467 ντεσιμπέλια του 'ντουπου ντουπου μιούζικ'..Εδώ υπάρχει εύρος χώρου - άμα δεν είναι πατείς με πατώ σε - και εύρος ντούπου ντούπου

ΠΡ: Έχουν και τα ντούπου ντούπου εύρος;; Πολύ εύρος έπεσε.. Δεν πιστεύω να στε από τον Έβρο;

Μ: Πως φένεστε πως είστε άσχετος από διασκέδαση κυρ αρχικελευστά μου...υπάρχει μεγάλο εύρος ντουπου ντουπου...Αργό, πιο μονότονο, πιο γρηγορο, κι αλλο πιο γρήγορο, και γαμώ τα γρήγορα, εκωφαντικό, σπαστικό, με κόρνα να σφουράει, τριζάτο να σπάνε τα τύμπανα και να τρίζουνε τ αμάκσα...

ΠΡ: Καλά καλά ! εσείς τελικά που πήγατε;

Μ: Λέγαμε να πάμε στα παμπ

ΠΡ: (βαριακούει) Να γραφεί στα πρακτικά "πήγανε στα κλαμπ"

Μ: Οοοχι στα κλαμπ! στα παμπ !

ΠΡ: Ε,.. τι λέμε; κλαμπ..!

Μ: Στα παμπ ! με "π" .. πως λέμε "παμπερζ" ;; Π.Α.Μ.Π!

ΠΡ: Και τα μπαρ τι απογίνανε;

ΔΙΚ: Ένστασις ! ο μάρτυς δεν διευκρινίζει αν είναι μπαρόβιος η παμπόβιος

ΠΡ: Απορρίπτεται ! (στον μάρτυρα με ύφος ντέντεκτιβ και στυλ "θα σου δείξω εγώ" ) Ώστε δεν πάτε στα μπαρ ε;

Μ: Πάμε και στα μπαρ.. αλλά τώρα είμαστε σε δίλημα μεταξύ μπαρ και παμπ

ΠΡ: Ακούγεται απάνθρωπα σκληρό το δίλλημά σας ..

Μ: Μας είχε φύγει το κλαπέτο σου λέω κυρ διαιτητά μου..Μπαρ ή παμπ; Παπμ ή Μπαρ;;;

ΔΙΚ: Ένστασις! Η Τασία δεν ήθελε κλάμπ;;

ΠΡ: Απορρίπτεται! δεν θα φάμε όλη τη μέρα με τα μπαρ, κλαμπ, παμπ κλαρ σαρ και μαρ! Συνέχισε μάρτυς γιατί αρχίζει να μ' ανεβαίνει η πίεση! (στο όργανο) Όργανο ! Τα αντιυπερτασικά μου..

Μ: Ναι.. εγώ ξαφνικά λέω "ΤΕΛΟΣ ! Θα πάμε στα παμπ !"

ΠΡ: Ο άνδρας πρέπει να έχει πυγμή.

Μ: Αα! όλα κι ολά ...

ΠΡ: Ας τα όλα κι όλα και πες τα όλα τ άλλα ! πήγατε στα κλαμπ..

Μ: Στα παμπ !

ΠΡ: Ναι ! 'Νταξει! Στα παμπ! Ποια παμπ;

Μ: Δεν πήγαμε σε όλα τα παμπ.. σε μία παμπ πηγαίνει ο κοσμος κυρ διευθυντά μου.. εμείς πήγαμε στην παμπ "Ο Πάμπης"

ΠΡ: ..."ΠΑΜΠΗΣ";

Μ: Ναι γιατι; δε γουστάρεις;

ΠΡ: Οοοο.. δεν θέλω να σας προσβάλω... αλλά.. "Πάμπης" ;;;

Μ: Ε, έτσι λέγεται αυτός που την έχει... λέγεται Μπάμπης, και είναι από τη Χίο, αλλά στην Χίο τον Μπάμπή τον λένε 'Πάμπη', οπότε αμά σε λένε Μπαμπη σε φωνάζουνε Πάμπη άμα είσαι από την Χίο

ΠΡ: Γράφτε γραμματικοί : "πήγανε σε παμπ στην Χίο"

Μ: Όχι στην Χίο, ο Πάμπης είναι από-τη-Χίο ! ΑΠΟ-ΤΗ-ΧΙΟ

ΠΡ: Απο-τη-Χίο από-τη-Χίο, το θέμα είναι πως τ όνομα είναι ΑΠΟΤΥΧΙΑ! άκου Πάμπης!

ΔΙΚ: Ένστασις! Το δικαστήριο προσβάλλει το όνομα του κατηγορουμένου !

ΠΡ: Απορρίπτεται ! Με τέτοιο όνομα αυτοπροσβάλλεται ! άκου "Πάμπης" ! Όργανο! τα χάπια μου για την βαρυκοία.. συνέχισε μάρτυς..

Μ: Ναι..Πήγαμε λοιπόν στον Πάμπη, που έχουμε ξαναπάει, διότι έχει και μία ατμόσφαιρα πολύ λάΐτ, με μπλου λάητ...

ΠΡ: Εκστασιάστηκα...

Μ: Ναι...μπαίνουμε που λες κυρ ταγματάρχα μου, και χαχαχα και χουχουχου και χιχιχι και χα και χου...

ΠΡ: Και χου ε; είστε σίγουρος και χου;

Μ: Τώρα μιλάμε ή στρογυλεύουμε τα κάρκαδια;; Μπαίνουμε λοιπόν,.. και χαχαχα και χουχουχου

ΠΡ: Πολύ κέφι στου Πάμπη...

Μ: Ναι.. και γεια σου Πάμπη, και βάλε μπύρες Πάμπη, μόνο η Τασία ήθελε Μπακάρντι...

ΠΡ: Τι την έχετε μαζί σας αυτήν την κλώσσα; Σκέτη αντίδραση...

Μ: Αυτό λες; Που κάνει 3 ώρες να ετοιμαστεί; Βάλε βγάλε σκουλαρίκια, να στη μύτη, να στη γλώσσα, να στο φρύδι, να στο χείλι να στο..

ΠΡ: Στο κλαμπ πες μας τι έγινε !

Μ: Ποιο κλάμπ;

ΠΡ: (αρχίζει να ιδρώνει) Στο κλαμπ ρε φίλε στο κλαμπ που πήγατε....

ΔΙΚ: Ένστασις ! ο μάρτυς επήγε στο παμπ !

ΠΡ: Δεν μας χέζεις και συ ! Με έπιασε το έλκος μου.. ΌΡΓΑΝΟ ! τα χάπια για το στομάχι..(στον μάρτυρα) Τι θα γίνει θα μιλησεις ;;;

Μ: Για το κλαμπ; Μα δεν πήγαμε στο κλαμπ...

ΠΡ: Στο μπαρ!

Μ: Μήπως εννοείται στο παμπ;;

ΠΡ: ΝΑΙ ΡΕ ! ΣΤΟ ΠΑΜΠ !!

Μ: Έ, έρχεται ο Πάμπης...γεια σου Τάκη, ..γεια σου Πάμπη, γεια σου Τασία, γεια σου Πάμπη, ...γεια σου Αλέκο, γεια σου Πάμπη, γεια σου Ματίνα, γεια σου Πάμπη, γεια σ..

ΠΡ: Συγνώμη που διακόπτω..Θα χαιρετιέστε πολύ ακόμα;

Μ: Σου λέω μεγάλη παρέα...

ΠΡ: Παρακάτω ! Παρακάτω!

Μ:.. Ναι,... γεια σου Μπίλη, γειά σου Πάμπη, γειά σου Σούλα..

ΠΡ: ΡΕΕΕΕΕΕ !!! ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΡΕ!

Μ: Μην φωνάζετε κυρ Διαιτητά μου.. σε δικαστήριο είμαστε πως κάνετε έτσι..

ΠΡ: Με τον κατηγορούμενο να μας πεις τι έγινε ! ΌΡΓΑΝΟ! Τα χάπια μου για την κολλίτιδα...

Μ: Ναι.. εκεί που πίναμε την μπύρα..

ΔΙΚ: Ένστασις ! η Τασία δεν έπινε Μπακάρντι;

ΠΡ: Απορρίπτεται... Έλεος ρε...ΌΡΓΑΝΟ ! δεν υπάρχει κανένα φιλότιμο όργανο να ξέρει σκοποβολή να τον πυροβολήσει αυτόν ;

ΔΙΚ: Ένστασις ! Η τρομοκρατία δεν θα περάσει ! ΔΕΝ-ΘΑ-ΠΕ-ΡΑ-ΣΕΙ!!

ΠΡ: Απορρίπτεται...ΌΡΓΑΝΟ ! τα χάπια μου για τις φονικές τάσεις !

Μ: Συγνώμη εμένα με θέλετε η να πάω για κάνα προφιτερόλ ;

ΠΡ: Όχιι ! ΛΕΓΕ ! ΛΕΓΕ!

Μ: Εκεί που λέτε που πίναμε την μπύρα... γυρνάω... και τι να δω...

ΠΡ: Τι;;;;

Μ: Όχι αν μπορείς βρες το... πάει το μυαλό σου;;

ΠΡ: Σε παρακαλώ αγόρι μου γλυκο... πες το.. θα με υποχρεώσεις...

Μ: Να το πάρει το ποτάμι ;;

ΠΡ: ΙΙΙΙΙΙΙ !! ΝΝΙΙΑΝ ΝΙΑΝΝ ΝΙΑΝΝ ΝΝΝΙΑΝ ΝΝΝ !

Μ: Καλά ντε... πως κάνεις έτσι... γυρνάω που λες και τι να δω... βλέπω έεναν Παμπή....μα έεναν Πάμπη...

ΠΡ: Τι; τι τι είχε; τι;

Μ: Ε... Τι τι;

ΠΡ: Τι τι; Τι τι; Τιτι ετι ετι τι;

Μ: Τιτιε, τιτι, τιτιετιετιτιιιιιιιιι

Πρ: Πες ΤΟ ΘΑ ΜΕ ΣΚΆΣΕΙΣ! .. ΌΡΓΑΝΟ !!! τα χάπια μου για την αποτροπή σκασίματος! Πες το... αμόλα το...ρίχτο... καθέλκυσέ το... Τι είχε ο Πάμπης;;;;;

Μ: .....Σκεφτικός.....

ΠΡ: Τώρα μιλάς σοβαρά ή μόνο για εντυπωσιασμό;;

Μ: Σου φαίνομαι για κανας γελοίος;

ΔΙΚ : Ένστασις ! Ούτε εμείς είμεθα γελοίοι !

ΠΡ: Απορρίπτεται ! ΌΡΓΑΝΟ! Τα χάπια μου για τα ελαφριά εγκεφαλικά...Προχώρα μάρτυς...

Μ: Ναι... Σκεφτικός που λες.. και αμίλητος..και ξαφνικά...με προσέχετε;;

ΠΡ: Κρατάω την αναπνοή μου ..

Μ: Ξαφνικά, εκεί που πίναμε τη μπύρα μας και διασκεδάζαμε ποικιλοτρόπως, πετιέται που λέτε ο Πάμπης πετιέται που λέτε..

ΠΡ: Πετιετεπουλετε;

Μ: Όχι πετιέτεπουλετε.. Πετιέται που λέτε !

ΠΡ: Και γω τι είπα; Πετιέτεπουλετε

Μ: Όχι ρε παιδί μου πετιέτεπουλέτε! Αυτός πετιέται, εσείς που λέτε!

ΠΡ: Μ ακούς να λέω τίποτα ρε καραγκιόζη; Γιατί θες να με πεθάνεις σήμερα;

ΔΙΚ : Ένστασις ! Ο λόγος το λέει..

ΠΡ: Ποιος λόγος ρε; Αυτός λέει πως το λέω εγώ !

Μ: Μην το πέρνετε μονοκοπανιά κυρ αντισυνταγματάρχα μου.."Πετιέται - που - λέτε" θα μπορούσα να χα πει "που-λέτε-πετιέται"

ΠΡ: Μα είναι δυνατόν ! "που-λέτε-πετιέτε" ενώ πριν μας έλεγες άλλα;

ΔΙΚ : Ένστασις ! Άλλα 'ντ' άλλων ...

Μ: Μην κολάς το που λέτε στο πετιέται, άστο το πουλέτε.. είναι μόνο του το πουλέτε

ΠΡ: Ρε τι πουλετε και πουλέτε μου λέτε; Πως λένε οι Κερκυραίοι το Πουλέτο; Το Μπουρδέτο; Το ρουφοκαυλέτο;;

ΔΙΚ: Έντασις ! Υπάρχουν και παιδιά !

ΠΡ: Για νέο μας το λές; Αν δεν υπήρχαν πως θα ζούσαν όλα αυτά τα "ΜΑΜΠΟ"

Μ: Μήπως εννοείται "ΤΖΑΜΠΟ";

ΠΡ: ννΙΑΝ ΝΙΙΑ ννιιαν ! Μάμπο Τζάμπο Μπόινγκ πετιέτεπουλετε μπαρ κλαμπ παμπ νταρινταρι νταριντάρ!! δεν αντέχω.... θΑ ΚΡΑΚΑΡΩ ! ΌΡΓΑΝΟ! Τα χάπια μου για το κρακάρισμα !

Μ: Κυρ Δασονόμε μου δεν τ αφήνουμε καλύτερα ; Χλωμό σας βλέπω...

ΠΡ: ΟΧΙ ΡΕ! ΔΕΝ Τ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ! ΣΥΝΕΧΙΣΕΕ ! ΜΙΛΑΑΑ! ΠΕΣ ! ΞΕΡΑΣΕ ΤΑ ΟΛΑΑΑΑΑΑ !

ΔΙΚ: Ένστασις ! ΌΡΓΑΝΟ ! Τα χάπια του για την σχιζοφρένεια !

ΠΡ: ΔΕΚΤΗ ! Λέγε μάρτυς... ΩΧ, ΘΑ ΣΚΑΣΩ..

Μ: Λοιπόν πετιέται που λέτε ..

ΠΡ: ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΡΕ ! ΠΑΡΑΚΑΤΩ !

Μ: Ο Πάμπης ...

ΠΡ: ΠΑΡΑΚΑΤΩ !

Μ: Και τι μας λέει;;

ΠΡ: Τι;;;

(συνεχίζεται..)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 22:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑ ΜΠΑΡ : Περίληψη προηγουμένου... Πρόκειται για την πολύκροτη δίκη του Πάμπη, ιδιοκτήτη της πάμπ "Ο ΠΑΜΠΗΣ". Ο έμπειρος πλην θεόκουφος δικαστής προσπαθεί να λάβει τα στοιχεία από τους μάρτυρες κατηγορίας εν μέσω ενστάσεων από τον σπασαρχ.. δικηγόρο Ενστασίδη, λεκτικών ανδραγαθημάτων των μαρτύρων και υποτροπιαζώντων προβλημάτων υγείας τα οποία καπακώνει με πλήθος φαρμάκων. Το ΄Οργανο (όχι κλαρίνο, όργανο της τάξεως) φέρνει τα χάπια ενώ ο γραμματέας γράφει εντατικά συγκινημένος που παρίσταται στην δίκη της χιλιετίας..

ΠΡ: ΤΙ;;;

Μ: Τι μας λέει; πες τι; τιτιτι ετι ετι τιτιιιιιιι

ΠΡ: ΤΙ ΡΕ ΤΙ ;

Μ: Όχι βρες το ... πάει το μυαλό σου;;

ΠΡ: ΓΧΧΧΓΧΓΧΧΓΓΧΓΧΓΧΓΧΓΧΓΧ ΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ ΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ! ΓΚΑΡΣΟΝ ! ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΡΕΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ !

Μ: ...Μας λέει ..'τι γίνεται ρε παιδιά με όλα αυτά τα δάση και τις φωτιές; Πόσο θα καίγονται ακόμη; Οι Ινδιάνοι λένε πως όποτε καίγεται ένα δέντρο καίγεται η ψυχή ενός παιδιού'... άκου φίλε μου τώρα ατάκα που είπε ο Πάμπης..

ΠΡ: Ο Πάμπης;;;

Μ: Ναι..

ΠΡ: Είσαι βέβαιος... εκστόμισε τέτοια κουβέντα ο Πάμπης;

Μ: Ε μα τι λέμε κύρ Υπερνομάρχα μου; Να μην αξιωθώ να πιάσω το αυριανό στοίχημα... Μπρατισμπαραμπάντεν - Γκουργκουρμίνια Χ, ημίχρονο διπ(ε)λό..

ΠΡ: Και μετά;;

Μ: Μετά, του λέω, 'Πάμπη' του λέω, 'το τελευταίο καιρό' του λέω 'δεν μας τα λες καλά' του λέω 'διότι' του ΄λέω 'πολύς προβληματισ(ε)μός' του λέω ' ρε φίλε' του λέω 'και σαν να μη τα πας καλά' του λέω 'και όλο σκέφτεσαι' του λέω 'και δεν πίνεις' του λέω 'και τι ν αυτά που μας λες' του λέω ' που ‘σουνα όλο χαβαλέ και τώρα είσαι όλο σκέψη και όποιος αντέξει' του λέω..

ΔΙΚ: ΕΝΣΤΑΣΙΣ!

ΠΡ: Έλεος... τι ναι πάλι;;

ΔΙΚ: Διαμαρτυρόμεθα κύριε πρόεδρε ! Κάποιος την αμόλησε!!!

ΠΡ: ΠΩ ! Τι μπόχα είναι αυτή; ΌΡΓΑΝΟ! Ανοίχτε κάνα παράθυρο ρε θα ψοφήσουμε !

ΟΡΓΑΝ: Παράθυρα δεν ανοίγουνε.

ΠΡ: ΓΙΑΤΙΙΙΙ;;;;;

ΟΡΓΑΝ: Καινούριος νόμος. Απαγορεύονται τα ανοιχτά παράθυρα για να μην μπαίνουν μέσα οι στάχτες από τις φωτιές.

ΠΡ: Τότε γρήγορα τα χάπια μου για την μετατροπή της Μεθανόλης σε οξυγόνο! (στον μάρτυρα) Ώστε έτσι ο Πάμπης ε;;

Μ: Ναι,.. δηλαδή εμείς η παρέα το ‘χαμε ψυλλιαστεί από πριν να πούμε, το πράμα όμως είχε αρχίσει να γίνεται επικίνδυνο κυρ ανθυπομοίραρχε μου, διότι ο μάγκας εκδήλωσε καθαρά και σημάδια ευαισθησίας..

ΠΡ: ΑΧΑ!! Είχατε κι άλλες ενδείξεις δηλαδή;;

Μ: Οουυουυ ! εδώ μας έλεγε πως σκεφτότανε να πάει σε ανταλλακτικό θεραπευτή λέει..

ΠΡ: ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΕΕΙΙ;; ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΥΡΤΕΣ; ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ Ε;; ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ;;;;

Μ: Ναι.. εμείς λέγαμε δηλαδή να το πούμε στον εισαγγελέα, ή έστω στον θείο μου τον πυροσβέστη...αλλά πάλι λέμε άμα καρφώσουμε τον φίλο μας ποιος θα μας φέρνει μετά τις μπύρες..

ΔΙΚ: Ένστασις ! Δεν φταίει ο πελάτης μου κύριε πρόεδρε ! Αυτοί οι εναλλακτικοί φταίνε, αυτοί οι αγύρτες, αλμπάνηδες αλμπίνοι διαφθαρμένοι εξαπατητές καταπατητές λαοπρόβλητοι λαοπλάνοι και λαλαλα απατεώνες, οι οποίοι παίρνουνε τεράστια ποσά των ανυποψίαστων μπαρόβιων και λοιπών θαμώνων του καναπέ ενώ τους πλασάρουνε ματζούνια με μαμούνια και με τα λεφτά γλεντάνε στο πάλαι πότε "LA MAMOUNIA" και...

ΠΡ: Αρκετά! Αυτά θα τα αναλάβει ο εισαγγελέας! Ώστε έτσι το πουλάκι μου ε; Μας ήθελε εναλλακτικό ε;;; ΝΙΑΝ ΝΙΑΝ ΝΙΑΝ! Και στενοχωριότανε για τα καμένα δάση ε;;;

Μ: Ναι.. έλεγε και φιλοσοφίες κιολλα.. Τα δάση είναι ομορφιά και ζωή λέει.. και γιατί να καίγονται...

ΠΡ: ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΡΕ! ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ; Η ΤΑ ΔΙΥΛΙΣΤΗΡΙΑ; ΚΑΙ ΠΩΣ ΡΕ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ;;

Μ: Α.. αυτό δεν το σκέφτηκα να του το πω κυρ Δήμαρχέ μου..

ΠΡ: Ε, Διότι άμα τα σκεφτόντουσαν όλοι τώρα θα ‘μασταν όλοι δικαστές και πετρελαιάδες. Για αυτό άσε με μένα να σκέφτομαι και συ να πηγαίνεις στα μπαρ...

Μ: Στα παμπ επήγαμε λέμεεε..

ΠΡ: Καλά καλά καλά, εντάξει.. Να προσέλθει ο κατηγορούμενος..!

(συνεχίζεται..;)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 12:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα στις 6 το απόγευμα από την συχνότητα του καναλιού ΤΗΛΕΦΩΣ θα μιλήσουμε για τα αγγεία μας. Αρτηρίες, φλέβες, τριχοειδή και πως η υγεία τους εμπλέκεται με πλήθος καταστάσεων από εκφυλισμό ωχράς κηλίδας και βουητό στο αυτί έως νεφρική ανεπάρκεια, εγκεφαλικό και έμφραγμα. Τι συμβαίνει στην καρδιακή προσβολή και ποιοι είναι η μηχανισμοί εκδήλωσης των καρδιαγγειακών νοσημάτων όπως ψηλή πίεση, αρτηριοσκλήρυνση, αθηρωμάτωση, υπερχολιστεριναιμία, ψηλά τριγλυκερίδια κ.α
Με ποιον τρόπο μπορουν οι αλλαγές στην διατροφή και στον τρόπο ζωής να χτίσουν υγιή αγγεία, να προλάβουν καρδιαγγειακά και άλλα προβλήματα και να βελτιώσουν την γενικότερη υγεία του ανθρώπου. Ποιά είναι η διατροφή που βάση επιστημονικών μελετών παράγει ευεργετικά αποτελέσματα για το καρδιαγγειακό.

Σήμερα στις 6, "ΥΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΓΕΙΑ", στο Τηλεφώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 12:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα περί τις 6 το απόγευμα θα μιλήσουμε για τα Ινομυώματα Μήτρας. Ένα δύσκολο και δυσίατο γυναικολογικό θέμα. Τι είναι, πως προκύπτουν και τι μπορεί να κάνει η διατροφολογία και οι αλλαγές στον τρόπο ζωής και διατροφής.

Και πως προκύπτει το συχνότατο - τα ίδια πάλι θα μας πεις μωρε; - ρεφρέν του Μάριου "η υγεία και η ασθένεια του σύγχρονου ανθρώπου είναι κυρίως πολιτικό θέμα".

Ινομυώματα μητρας... και προεκτάσεις, απόψε στις 6, κανάλι Τηλεφώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 15:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα στις 6 το απόγευμα, κανάλι ΤΗΛΕΦΩΣ στην εκπομπή 'ΕΝΑ΄' θα φιλοξενηθεί ο ιατρός Σταύρος Ταταράκης. Θα μας μιλήσει για το τι είναι Ομοιοπαθητική, πως δρα, ποιες είναι οι αρχές, και πολλά ακόμη για την σπουδαία αυτή θεραπευτική μέθοδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 16:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

..Πρωτούγενα, πρώτη γιορτή του χρόνου...Αυτό το ρητό τριγύρναγε στην κάρκα του Πάμπη, του επονομαζόμενου και 'ανταλακτικού' μετά από κείνη την πολύκροτη δίκη που συνεκλόνισε το πανελλήνιο...Άντε πάλι τώρα να γιορτάζεις και χαχαχα και χουχουχου και την Παμπ 'Ο πάμπης' την είχανε κλείσει με δικαστική απόφαση και ο Πάμπης να έχει φάει αποβραδίς κάτι προπολεμικά σουβλάκια με 5μιση κιλά σκορδαλιά μπας και νοστιμίσουνε και να βαράνε τα κουδούνια από το πρωί φίλε μου 'γλιιν -γλοον' - "Ποιοοοοοος ;;" - "Να τα πούμεε;;" - "Όχι ρε να μην τα πείτε μας τα παν άλλοι" -.. τι άλλοι δηλαδή παπαριές, κανείς δεν του τα πε αλλά είχε τις μαύρες του και όλα τον ενοχλούσανε και το φιλοσοφούσε διότι "όλα για την κονόμα γίνονται πια ρε φίλε ακόμη και τα κάλαντα στα λένε με κασετοφωνάκι και μετά πάνε στον λογιστή να τους κρατήσει τα βιβλία από τις εισπράξεις και τι κάλαντα να πεις με το μυαλό στην τσέπη και τι κάλαντα να ακούσεις με μισή καρδιά" διότι αυτός ήτο ή Πάμπης ο επονομαζόμενος 'ανταλακτικός', φιλόσοφος μέχρι τελευταίας ρανίδος, αυτός ήτο και αυτός είναι και αυτό θα τον φάει μια μέρα, από την κεφάλα του τα τραβάει όλα και να με θυμηθείς που στο λέω εγώ ο σαρδαμοποιός

Χριστούγενα πρωτούγενα πρώτη γιορτή του χρόνου σκεφτότανε ο Πάμπης και όλοι να κάνουνε πως γιορτάζουνε και να αγοράζουνε δώρα και τα φωτάκια να αναβοσβήνουνε και όλοι να λένε 'ααα' και να προσθέτουν 'οοο' και να αγαπιόνται λόγω των ημερών και η ζωή να κυλάει ποικιλοτρόπως και όλοι να ρωτάνε "που θα περάσεις τα Χριστούγεννα" και ο Πάμπης να απορεί που διάολο βρίσκουνε χρόνο και φράγκα και περνάνε όλοι κάπου τα Χριστούγεννα και τα πολύχρωμα λαμπιόνια δώστου να αναβοσβήνουνε, άντε να έρθει και η Πρωτοχρονιά να τραγουδήσουν στο Σύνταγμα διάφοροι διατεταγμένοι καλιτέχνες της μόδας να καταφχαριστηθούν οι Αλβανοί στο τσακίρ κέφι και τα περίπτερα να ξεσκιστούνε στην κονόμα φίλε μου και τούτος Ο Πάμπης ο επονομαζόμενος και ανταλλακτικός να παθαίνει τενοντίτιδα στον αντίχειρα από το ζάπινγκ διότι τι σκατά να δεις στην τηλεόραση παραπάνω από 2 δευτερόλεπτα όλο τα ίδια και τα ίδια, όλοι τραγουδάνε, όλι κάνουνε πως φχαριστιώνται να ακούνε τα ίδια τραγούδια επί 45 συνεχόμενα έτη και δώστου ευχές και δώρα και συνταγές και διασκέδαση δίχως γλυτωμό..

Χριστούγεννα πρωτούγενα σκέφτκε ο Πάμπης και ένα ρέψιμο αυτοκρατορικό ήρθε να συνταράξει την ατμοσφαιρική πίεση του υπνωδωματίου, ρέψιμο από αυτά που μόνο ο Πάμπης μπορούσε να επιτελέσει, όπου ο συνδυασμός ήχου και σκορδίλας απλωνότανε σε χρόνο dt προς πάσα κατεύθηνση και σε ακτίνα πλέον των 5 κυβικών μέτρων και σε ΜΜΣ (Μονάδα Μέτρησης Σκορδίλας) η οποία προσέγγιζε το + άπειρον..

Η γιορτή είναι μία αυθόρμητη διαδικασία του φυσικού όντος που ευημερεί. Δεν μπορεί να γιορτάσεις λόγω των ημερών ούτε λόγω εθίμου. Ο χορός, η μουσική, ο έρωτας,΄η τέχνη προκύπτουν από το πλεόνασμα της ενέργειας του ανθρώπου, όχι από την με το ζόρι εξόρυξή του. Οι κοινωνίες που ευημερούν δεν έχουν ανάγκη ημερολόγια για να γιορτάζουν. Ο φυσικός άνθρωπός γιορτάζει όποτε έρθει η έκσταση στην ζωή του και θρηνεί όποτε έρθει ο πόνος. Την γιορτή δεν την κάνουν τα λαμπιόνια και τα ανοιχτά μαγαζιά. Έχουμε ανάγκη αληθινές γιορτές, αληθινά τραγούδια, αληθινούς ανθρώπους. Έχουμε ανάγκη αλήθεια, και προτιμότερη μία αλήθεια που έχει πόνο παρά μία γιορτή κατά παραγγελία. Η αλήθεια είναι πάντα ανακουφιστική, λυτρωτική, θεραπευτική, ισόρροπη.

Η αλήθεια είναι η μεγαλύτερη θεραπευτική δύναμη, μεγαλύτερη και από την αγάπη. Είναι δύσκολη, θέλει εκπαίδευση, θέλει τεχνικές για να ξαναμάθουμε, για να θυμόμαστε για να επιστρέψουμε στην αλήθεια. Μέχρι τότε, καλά Αληθούγεννα και ευτυχισμένος ο καινούριος πόνος..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 15:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 6 το απόγευμα θα μιλήσουμε για το Άσθμα, την Αναπνοή και την Διατροφή. Η ολιστική υγεία δεν είναι μόνο λέξεις αλλά πράξη, τρόπος ζωής και νοοτροπία. Κανάλι Τηλεφώς, εκπομή 'ΕΝΑ' στις 6 το απόγευμα, ΑΣΘΜΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 15:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε - και ενώ όλοι θα περιμένουν εναγωνώς την μονομαχία των 2 άιώνιων - εμείς θα μιλήσουμε για κρυολόγημα, γρίπη και ιώσεις. Τι είναι πραγματικά, πως και γιατί εμφανίζονται και πως μπορούμε νμε τις φυσικές μεθόδους να υποστηρίξουμε τον οργανισμό να τα ξεφορτωθεί.

Η ασθένεια είναι τις περισσότερες φορές ο τρόπος με τον οποίο το σώγμα προσπαθεί να επαναφέρει την ισορροπία στην φύση. Δεν είναι κάτι προς καταπολέμηση αλλά προς παρατήρηση και μάθηση.

Απόψε στις 6, κανάλι τηλεφώς, εκπομπή 'ΈΝΑ', : ΚΡΥΟΛΌΓΗΜΑ, Γρίπη, Ιώσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 04:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τα παιδιά 4-0...

Αδύναμοι, κουτσοί, στραβοί, άτεχνοι, κακοί, απελπιστικοί, με παίκτη περισσότερο, αλλά νικητές. Όλοι μαζί παιδιά : Με διαιτησία, με επόπτες, με παράγοντες, με παράγκες, με πρωτάθλημα στα χαρτιά, με βουτιές μουσαντένια πέναλτι, το παν είναι να "ΚΕΡΔΑΕΙ" ! ("Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε κι όλοι οι άλλοι να πάνε να γ..." - αλήθεια τι έγινε ρε παιδιά με εκείνες τις αποκαλύψεις του αθάνατου δημοσιογράφου;

Πόση αλαζονεία χρειάζεται για να θες να "κερδάς" είτε αξίζεις είτε όχι; Συνέχεια; Εξακολουθητικά; Προκλητικά; Ανευ δικαιοσύνης;

Πόση πόρωση χρειάζεται για να ΜΗΝ βλέπεις το προφανές και να αρνείσαι πεισματικά το αληθές;

Κάθε ψέμα θέλει δεκαπλάσια προσπάθεια για να στηριχτεί. Διότι το ψέμα είναι αδύναμο από μόνο του. Κι ένα μικρό παιδί το βλέπει. Έτσι όταν υπερασπίζεσαι ένα ψέμα πρέπει να βάζεις δέκα φορές πιο δυνατή φωνή και προσπάθεια για να το κάνεις να φαίνεται αλήθεια. Γι αυτό πάντα θα φωνάζει ο κλέφτης για να φύγει ο νοικοκύρης.

Υπάρχουν και σε άλλες χώρες ομάδες που παίρνουν πολλά συνεχόμενα πρωταθλήματα. Απλώς αυτές όμως παίζουν και λίγο μπάλα...και δεν αμφισβητούνται από το σλυνολο των υπόλοιπων φιλάθλων ούτε είναι τόσο προφανώς ευνοούμενες.

Τι κακό υπάρχει στο να κερδίσει κάποια στιγμή και κάποιος άλλος; Τόσο ανάγκη πια για επιβεβαίωση ;; Ομάδα των 50-60 εκατομυρίων ευρώ μπάτζετ και χρειάζεται τόσα εξωγηπεδικά τερτίπια για να φαίνεται πρώτη; Χρειάζεται να παίζει με 14 παίκτες ; Χρειάζεται προσφυγές για να παίρνει παιχνίδια στα χαρτιά; Χρειάζεται τόσα ραδιόφωνα και τηλεοράσεις να ευλογούνε τα ψεύτικα γένια ;;

Η αυτοκρατορία είναι πάντα επώδυνη για τους ανθρώπους. Σημαίνει ανισορροπία, και ανισορροπία είναι το άλλο όνομα της Ασθένειας. Η με κάθε μέσο επικράτηση του δυνατού επί του αδυνατότερου ή λιγότερο τυχερού είναι ακριβώς η σπορά του πόνου στο ανθρώπινο είδος.

Το ψέμα θέλει πάντα υποστήριξη. Η υποστήριξη του σύγχρονου ψέματος ντύνεται τον μανδύα του δημοσιογράφου. Και από το πρωί μέχρι το βράδυ ασχολείται με το να εφευρίσκει τους τρόπους για να κρύβει το αληθές, να κάνει το ψευδές να φαίνεται αληθινό και να διαμορφώνει συνηδήσεις. Να κάνει τους οπαδούς να μην ντρέπονται για τις ψευτονίκες και να κάνει τους αντιπάλους να μην τρελαίνονται, να μην εξεγείρονται. Το καλύτερο ""επιχείρημα"" : 'ΌΟΟΟΟχι δεν ωφελείται μόνο ο Ολυμπιακός όλοι τα ίδια είναι όλοι ωφελούνται' - αλλά πως κερδίζει πάντα και μόνο ο Ολυμπιακός παίζει δεν παίζει καλά;; "ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ D.N.A του...ΈΧΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ" - το οποίο βέβαια δεν έχει κανείς άλλος παρά μόνο αυτός, ο ΡΑΜΠΟ και βέβαια η αθάνατη ελληνική ψυχή που δεν χρειάζεται ποτέ ντόπες για να κερδίσει ελληνικά μετάλλια σε ολυμπιακούς (πως είπατε; πιάσανε 11 ντοπέ δικούς μας;; γαμώ το, μήπως δεν ήταν του Ολυμπιακού;)

Αν μπείτε στο Google και πατήσετε Macedonia, θα δείτε δεκάδες, εκατοντάδες δημοσιεύσεις που σκίζονται να αποδείξουν πως η Μακεδονία μόνο ελληνική δεν είναι, πως Μακεδόνες με την βούλα είναι οι σκοπιανοί (πως γίνεται ρε παιδιά η γλώσσα τους να μην έχει καμία σχέση με την Μακεδονική; Να είναι Σλαβικό φύλλο και οι Σλάβοι να εμφανίζονται στα βαλκάνια μετά το 10ο αιώνα μετά Χριστού; Α παρεπιπτόντως οι ΜΑΚΕΔΌΝΕς ΜΙΛΆΓΑΝΕ ΕΛΛΗΝΙΚΆ.... O ΜεγΑλέξανδρος με την αναθηματική επιγραφή «Αλέξανδρος Φιλίππου και οι Έλληνες πλην Λακεδαιμονίων από των βαρβάρων των την Ασίαν κατοικούντων», έστειλε στην Αθήνα 300 περσικές πανοπλίες παρουσιάζοντας τη νίκη του Γρανικού, ως νίκη του πανελληνίου εναντίον των βαρβάρων. Αυτά άραγε τα έχει ενημερωθεί το υπουργείο μας των εσωτερικών ;; Ίσως τελικά να έχει και κάποια ελληνικότητα η Μακεδονία...

Αλλά τι να το κάνεις;; Φωνάζει δυνατότερα ο κλέφτης είπαμε...και γιατί ρε παιδιά διαμαρτυρόμεθα;; Εμείς δεν έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια νοοτροπία; Εμείς δεν ανεχόμαστε τις ίδιες τακτικές; Εμείς δεν υποστηρίζουμε τα ίδια ψέμματα επειδή οφελείται η ματαιοδοξία μας, η "ομαδάρα" μας, η παράγκα μας, η γειτονιά μας το ..ό,τι ΜΑς...??

Με τα ψέμματα ζώντας και τα ψέμματα υποστηρίζοντας δεν μπορούμε να ζητάμε δικαιοσύνη όταν εμείς τυχαίνει να είμαστε οι μικρότεροι κάποια στιγμή. Ούτε καν να την διεκδικήσουμε γιατί έχουμε συνηθίσει στα ψέμματα και έχουμε παραδεχτεί πως αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, εμείς τους στηρίζουμε εμείς τους υποθάλπουμε, εμείς τους παραδεχόμαστε...

Η αυτοκρατορία είναι πάντα επώδυνη για τους ανθρώπους. Σημαίνει ανισορροπία, και ανισορροπία είναι το άλλο όνομα της Ασθένειας. Η με κάθε μέσο επικράτηση του δυνατού επί του αδυνατότερου ή λιγότερο τυχερού είναι ακριβώς η σπορά του πόνου στο ανθρώπινο είδος.

Απλώς καμιά φορά φτάνει ο κόμπος στο χτένι του και όπως έρχονται 1 και 2 και 3 και 4 παιδιά από τον Πειραιά "με την καρδιά και το D.N.A του πρωταθλητή", εισπράτουνε 1 και 2 και 3 και 4 παστέλια ολόγλυκα εκ Κωνσταντινουπόλεως... και χαμογελάει και λίγο η ψυχή που αναπαύεται στην αλήθεια και στην αναζήτηση της ισορροπίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 19:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Μάριε λεβέντη.

Ευτυχώς που οι Ολυμπιακοί δεν σερφάρουν στο ``σαρδάμ`` ή το 4-0 λειτουργεί ως απωθητικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2008, 20:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε allzaro,

Όπως με ξέρεις δεν απασχολούμαι με τις μορφές αλλα προσπαθώ να εντοπίζω τις ουσίες. Δηλαδή τιμώ και σέβομαι τον Ολυμπιακό και την ιστορία και προσφορά του αλλά θεωρώ πως η νοοτροπία "νίκη με κάθε τρόπο και μέσο για να είμαστε πάντα αυτοκράτορες" είναι... ανθυγιεινή.

Το σύστημα της παντοκρατορίας είναι αφύσικο και προάγει την ανισορροπία και τον πόνο. Το σύστημα "νίκη με κάθε μέσο" προάγει την ζουγκλοποίηση της ανθρώπινης κοινωνίας.

Πάντως αναρωτήθηκα κάποιες φορές για τα νέα σου..... Ελπίζω να τα πούμε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2008, 21:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σύστημα της παντοκρατορίας είναι αφύσικο και προάγει την ανισορροπία και τον πόνο.

Ετσι είναι η ζωή Μάριε.
Είναι κάποιοι που τάσσονται υπέρ του συστήματος και κάποιοι που είναικατά.
Είναι κάποιοι που είναι υπέρ της ανισορροπίας αυτής χωρίς να ενδιαφέρονται για το αποτέλεσμα (τον πόνο).
Και ο πόνος υπάρχει. Πρέπει κάποιοι να πονούν. Κάποια στιγμή στη ζωή τους θα πονέσουν. Είναι μέρος της Φυσικής Ισορροπίας.
Και για να υπάρχει κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Τα νέα μου?
Θα στα στείλω.
Σε ευχαριστώ και για το ενδιαφέρον και για τη συμπαράσταση σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 04:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ...

Γιατί μπορεί κάποιος μπορεί να ασχολείται με το ποδόσφαιρο;

Επειδή είναι πολύ θεαματικό άθλημα. Επειδή του αρέσει να βλέπει πράσινο και γρασίδι. Επειδή το ποδόσφαιρο είναι καθρέφτης της κοινωνίας και ο κάποιος μπορεί να παρατηρεί την κοινωνία. Επειδή είναι ομαδικό άθλημα, χρειάζεται ταχύτητα, δύναμη, στρατηγική, οργάνωση κλπ κλπ..

Επειδή το ποδόσφαιρο είναι το άθλημα που δίνει την μεγαλύτερη πιθανότητα έκπληξης, ανατροπής, μαγείας από κάθε άλλο άθλημα. Στην ουσιαστική του διάσταση το ποδόσφαιρο ξεδιπλώνει τις διαστάσεις της ζωής μέσα στις 4 γραμμές του γηπέδου. Δηλαδή εκεί που όλοι περιμένουν την Αγγλία, την Ιταλία, την Γαλία, την Γερμανία, την Ολανδία, την Τσεχία έστω να πάρει το EURO χωρίς να περιμένει κανείς ξεπετάγιεται μία Ελλάδα και το παίρνει, και όλοι να τραβάνε τα βυζιά τους ποικιλοτρόπως....

Έτσι ακριβώς όπως είναι η ζωή. Εκεί που κατεβαίνουν 1 εκατομύριο Πέρσες να πατήσουν την Ελλάδα ξεπετιούνται 300 Σπαρτιάτες και μετά Σαλαμίνα και Θερμοπύλες και το αδιαφιλονήκητο φαβορί επιστρέφει στην βάση του αποδεκατισμένο και αναρωτιέται αν με Ρεχάγκελ προπονητή θα έφερνε καλύτερα αποτελέσματα..

Η ζωή δεν είναι μαθηματικά. Η έκπληξη είναι το ίδιο πιθανή με την λογική πρόβλεψη. Το ποδόσφαιρο στην αληθινή του διάσταση δεν είναι μαθηματικά. Η έκπληξη είναι το ίδιο πιθανή με την λογική πρόβλεψη.

Εκτός αν παίζεται στην Ελλάδα...

Γιατί κάποιος να ασχολείται με το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα ;;; Μόνο επειδή δεν έχει διεξόδους από την ασφυξία της μεγαλούπολης. Και η ενασχόληση αυτή - αλοίμονο - έχει καταντήσει όσο αδιέξοδοι είναι το αλκόολ η πρέζα και λοιποί εθισμοί...

Διότι το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα είναι πολύ πιο προβλέψιμο και από το 1 + 1 = 2..Καμία έκπληξη. Μόνο επιβεβαίωση πως ο καρχαρίας τα τρώει όλα είτε με τα δόντια του είτε με δόντια της κάθε παράγκας και του κάθε παραρτήματος που εγκαθιδρύει για να τον υποστηρίζει...

Και φέτος η λήξη του πρωταθλήματος βρίσκει πρώτους τους ίδιους που βρίσκει 12 χρόνια τώρα (με μία μικρή πράσινη παρένθεση..). Αυτή τη φορά στο γήπεδο ήρθε δεύτερος αλλά πάλι τα κατάφερε να φαίνεται πρώτος. Φέτος όλα τα υπόλοιπα μέσα (διαιτητές, επόπτες, παρατρεχάμενοι παραγκοπιοί και παράγκες) + το μεγαλύτερο μπάτζετ στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου δεν ήταν επαρκή και έτσι χρειάστηκε και η υπόθεση Βάλνερ. Ένας παίκτης της Καλαμαριάς που τυπικά ίσως δεν έπρεπε να παίξει αγωνίστηκε για κάποια λεπτά. Η Καλαμαριά κέρδισε τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός ανακάλυψε το παραθυράκι "Βάλνερ" και έτσι ενώ έχασε στο γήπεδο έκανε ένσταση στην ΕΠΟ (βλ. Γκαγκάτσης......) και βέβαια την κέρδισε και πήρε τους 3 βαθμούς. Με αυτούς ανακυρήχτηκε σήμερα τυπικά πρωταθλητής.

Ο Ολυμπιακός είναι η μόνη ομάδα στον κόσμο ίσως που έχει κάνει ένσταση - που τελικά κατέληξε στα Ευρωπαικά δικαστήρια - για να υποστηρίξει δύο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Και στις δύο υποστήριζε το "δίκαιον". Πριν 3 χρόνια στην περίπτωση του Πανιωνίου ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει τον Πανιώνιο. Οι οπαδοί του είχαν κάνει επεισόδια και τιμωρήθηκε ο Ολυμπιακός από τον οποίο αφαιρέθηκαν οι 3 βαθμοί. Τότε ο πρόεδρος του δήλωσε : " Τα παιχνίδια πρέπει να κερδίζονται μόνο μές το γήπεδο και όχι στα χαρτιά". Έκανε προσβολή της ελληνικής απόδοσης στα ευρωπαικά δικαστήρια. Δικαιώθηκε και του επιστράφηκαν οι βαθμοί. Ζήτω το δίκαιον !

Σήμερα κάνει το ακριβώς αντίστροφο. Διεκδικεί το δίκαιον να κερδίσει στα χαρτιά ένα παιχνίδι που έχασε στο γήπεδο. Άυριο το ευρωπαικό δικαστήριο κατά 99.99999% θα τον δικαιώσει. Ζήτω το δίκαιον !(αντίστροφο αυτή την φορά αλλά πάλι με τον δυνατό..)

Η ΕΠΟ δικαίωσε τον Ολυμπιακό. Δεν έπρεπε να χρησιμοποιήει η Καλαμαριά αυτόν τον παίκτη διότι ο νόμος λέει δεν επιτρέπεται να κάνει 3 μεταγραφές σε μία σεζόν . Ερώτηση : Ποιος παρέχει δελτίο στον παίκτη; Ποιος επικυρώνει την συμετοχή του; Δεν είναι η ΕΠΟ; Δεν όφειλε να ενημερώσει την Καλαμαριά - βάση του δικαίου - πως ο παίκτης δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής;; Και αν έχει ενημερώσει την Καλαμαριά γιατί δεν παρέχει ένα έγγραφο που να το επιβεβαιώνει;;

Τις τελευταίες εβδομάδες πολλοί οπαδοί έχουν μετατραπεί από μάγκες της αλάνας με φιλότιμο και μπέσα σε υποστηρικτές της νομιμοφροσύνης και γνώστες του νομικού δικαίου και λένε "πάνω απ όλα οι νόμοι" ! Οι οποίοι βέβαια θα υποστηρίζουν είτε έτσι είτε ανάποδα τον ίδιο δυνατό. Νόμος της ζούγκλας με επιφάσεις και προφάσεις φιλοσοφίες του κόλου..

Ευτυχώς που ο πρόεδρος δεν είναι στα μέσα και στα έξω των ευρωπαικών γηπέδων γιατί ποτέ καμία Δανία και καμία Ελλάδα δεν θα μπορουσαν ούτε καν να προκριθούνε σε τελικές φάσεις EURO. Θα ζούσαμε όλοι πανευρωπαικώς την ίδια ελληνική μονοτονία της παντοκρατορίας του ισχυρού με μαθηματικούς όρους και δίχως διαφυγή, δίχως ανάσα, δίχως γλυτωμό..

Ακούω μέχρι τώρα τους οπαδούς να περηφανεύονται που είναι νικητές έστω και έτσι, έστω και αλλιώς, έστω όπως-όπως χρόνια και άλλα χρόνια και συνέχεια, διότι δεν υπάρχει πια επιθυμία για ζωή...(άρα για έκπληξη, ανατροπή, ειλικρίνεια κλπ ) μόνο επιθυμία για νίκη με κάθε μέσο...

Όσο συνεχίζεται αυτή η νοοτροπία και γιαγαντώνεται τόσο θα βαθαίνει η αφυσικοτητα και η ανισορροπία. Η ανισορροπία που είναι απλώς και μόνο ΑΡΡΩΣΤΙΑ. Αρρώστια ρε φίλε,.. Αρρώστια..

Γιατί ρε Μάριε λες αφυσικότητα; Δεν είναι φυσικός ο νόμος της Ζούγκλας; Το μεγάλο ψάρι τρωει το μικρό. Το λιοντάρι τρώει την αντιλόπη.

Σωστά. Αυτό είναι το φυσικό στην ζούγκλα. Μόνο που ο άνθρωπος δεν είναι ψάρι ούτε λιοντάρι. Για το ανθρώπινο είδος η ευημερία δεν προκύπτει από την επικράτηση με κάθε όρο και μέσο, ούτε από το ξέσκισμα του αντιπάλου. Αν π.χ κάποιος έχει αναιμία δεν θα γίνει καλά να παίρνει συνέχεια σίδηρο μέχρι να φτάσει 1.300 αλλά όταν ο σίδηρός του φτάσει σε κάποια επίπεδα που θα είναι ισόρροπα με τα υπόλοιπα στοιχεία. Η ισορροπία φέρνει λειτουργικότητα, υγεία και ευημερία ΌΧΙ Η ΥΠΕΡ-ΚΡΑΤΗΣΗ, ΥΠΕΡ-ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Η φύση του ανθρώπου λέει : Εξ-ισορρόπηση. Πολυπαραγοντική όχι μονοδιάστατη, Ολιστική όχι μονομερής, Συμπαντική όχι μαθηματική.

Η παντοκρατορίες είναι μία ανθρώπινη παράνοια. Και είναι η αιτία για πολύ πόνο και πολύ αρρώστια. Αρρώστια ρε φίλε..αρρώστια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2008, 04:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα στις 6 το απόγευμα στο Κανάλι Τηλεφώς μέσα από την εκπομπή 'ΕΝΑ' Ξεκινάει ένα μεγάλο αφιέρωμα στην φυτοφαγία. Θα διαρκέσει αρκετές εκπομπές. Στόχος είναι - Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος πάντα - να παρουσαστεί σε βάθος το θέμα, να δωθούν σε κάθε εκπομπή οι επιστημονικές ενδείξεις και αποδείξεις και θεωρήσεις και έρευνες ώστε να γίνει κατανοητό πως η ΣΩΣΤΗ φυτοφαγία είναι η κάλιστη διατροφική επιλογή για την μεγαλύτερη πλειοψηφία των ανθρώπων.

Στις εκπομπές που θα ακολουθήσουν θα μιλήσουμε για όλα όσα αφορούν την φυτοφαγική διατροφή.

Γιατί οφελεί, πως οφελεί, ποιες είναι οι επιστημονικές αποδείξεις.

Θα αντικρούσομε με επιστημονικά κριτήρια και δεδομένα φόβους και μύθους όπως "οι φυτοφάγοι δεν παίρνουν αρκετή πρωτεΐνη", δεν παίρνουν όλα τα αμινοξέα", δεν παίρνουν ασβέστιο, σίδηρο", κλπ.

Θα μιλήσουμε για τις βασικές ασθένεις του σύγχρονου ανθρώπου όπως Υπερ-χολιστεριναιμία, Υπέρταση, Οστεοπόρωση, Διαβήτης, και για την πρόληψη του καρκίνου. Θα μιλήσουμε για τα φάρμακα και για την αποτελεσματικότητά τους ώστε να γίνει σαφές ότι η ΣΩΣΤΗ φυτοφαγία είναι βασική επιλογή βελτίωσης της υγείας και αναστροφής αρκετών προβλημάτων της, χωρίς παρενέργειες και με συνολικότερα οφέλη για την ψυχοσωματική υγεία.

Θα μιλήσουμε για το τι είναι και τι δεν είναι ΣΩΣΤΗ φυτοφαγία δίνοντας ένα συγκεκριμένο μοντέλο.

Σήμερα ξεκινώντας την σειρά αυτή των εκπομπών θα συζητήσουμε για το αν ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να τρώει ή όχι, κρέας.

Κανάλι Τηλεφώς, 6 το απόγευμα. ΦΥΤΟΦΑΓΙΑ, μέρος Α : Άνθρωπος και Κρέας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy