ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Σαρδάμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 02:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε,

Σίγουρα καλύτερα Παναθηναικός παρά Ολυμπιακός...χο χο..

Αλλά ακόμη καλύτερα ΑΕΚ χο !

Τώρα, ξέρουμε και οι 2 καλά πιστεύω πως η μπαλίτσα είναι ένα ωραίο θέαμα για να διακσεδάζουμε, να χαιρόμαστε και να χαλαρώνουμε από την σοβαροφάνεια της καθημερινότητας. Δεν είναι ούτε για να φανατιζόμαστε ούτε για να προβάλουμε τους εγωισμούς μας...Μετά την μπάλα θα έχουμε χαλαρώσει και θα έχουμε περισσότερη ενέργεια να ασχοληθούμε με ατά που έχουν άμεση επίδραση στην ποιότητα ζωής μας. Διότι όσο και να κερδίζει η ΑΕΚ αυτό εμένα δεν θα αυξήσει την ποιότητα ζωής μου σε ουσιαστικά σημεία. Όμως το να έχω κοινωνική και πολιτική ενασχόληση, το να με νοιάζουν τα συστήματα υγείας, διακυβέρνησης, νομοθεσίας, περιβαλλοντος κλπ, ΑΥΤΆ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ ΒΕΛΤΙΏΣΟΥΝ την ποιότητα ζωής.

Χρειαζόμαστε ΚΑΙ τα 2. Και να θυμόμαστε τα πραγματικά σημαντικά και να χαλαρώνουμε και να διασκεδάζουμε,γιατί "η αλλαγή δίνει ανάπαυση - Ηρακλειτος". Το πρόβλημα ξεκινάει όταν ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ το σημαντικό με το επουσιώδες ή το αντίστροφο...Σωστά;

Και εις άλλα με υγείαν !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 02:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα περί ώρας 21.00, κανάλι Τηλεφώς στην εκπομπή με τίτλο "ΕΝΑ", θα αναλυθεί ένα μικρό μέρος του θέματος 'ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ'. Γιατί ο τρόπος που αντιμετωπίζεται η παχυσαρκία έως τώρα είναι αναποτελεσματικός. Γιατί πρέπει να αλλάξουμε την νοοτροπία και την οπτική μας για το συγκεκριμένο θέμα. Οι προσωπικές μου εκτιμήσεις και προτάσεις καθώς και οι επιστημονικές νέες θεωρήσεις.

Ας ελπίσουμε να έχω κοιμηθεί καμία ωρίτσα έως τότε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 15:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα καλύτερα Παναθηναικός παρά Ολυμπιακός...χο χο..

Συμφωνώ..

quote:
Τώρα, ξέρουμε και οι 2 καλά πιστεύω πως η μπαλίτσα είναι ένα ωραίο θέαμα για να διακσεδάζουμε, να χαιρόμαστε και να χαλαρώνουμε από την σοβαροφάνεια της καθημερινότητας.

Η αλήθεια είναι οτι το ποδόσφαιρο δεν με εκφράζει.
Σε γενικές γραμμές μου είναι αδιάφορο.
Θα ήθελα να μην μου είναι αδιάφορο.. αλλά δυστυχώς μου είναι.

quote:
Γιατί ο τρόπος που αντιμετωπίζεται η παχυσαρκία έως τώρα είναι αναποτελεσματικός.

Δυστυχώς δεν θα σε δώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 22:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι λίγο παράδοξο που το πρώτο μήνημα που γράφω στην κατηγορία ΘΕΡΑΠΕΙΑ αφορά... τον Παναθηναϊκό!
Παρακολουθώ τη συζήτησή σας, φίλοι, επειδή παρακολουθώ το ενδιαφέρον θέμα του Marios_1 και χαίρομαι τη γραφή του.
Μια που τις απλουστεύσεις τις αγαπούν τα ΜΜΕ και όσοι καταπίνουν αμάσητες τις φήμες, είπα να δώσω μερικά στοιχεία για τον ΠΑΟ, τους Αμπελόκηπους και το γήπεδο της Λεωφώρου:
Απέναντι από το γήπεδο του Παναθηναϊκού δεσπόζουν ακόμα, σε άθλια κατάσταση, τα προσφυγικά της Λ.Αλεξάνδρας. Γίνεται προσπάθεια να διατηρηθούν και να αποκατασταθούν για ιστορικούς λόγους (πράγμα που ελπίζω). Γεννήτορας του Παναθηναϊκού ήταν ο "δημοκρατικός", δημογραφικά, πλυθησμός των Αμπελοκήπων που απαρτίζονταν από όλες τις τάξεις.
Στην περιοχή υπήρχαν βίλες μεγαλοαστών (οι Αμπελόκηποι ήταν σχεδόν προάστειο), πολλά νοσοκομεία (λόγω καλού κλίματος) αλλά και άφθονοι άνθρωποι του μόχθου. Μετά το '22 προστέθηκαν οι πρόσφυγες που αγκάλιασαν τις ομάδες της περιοχής και τις πλούτισαν με την παρουσία τους. Η προσφυγική "γειτονιά" -σκέτη παραγκούπολη αρχικά- έπιανε από πίσω από τα προσφυγικά μέχρι τις ρίζες του Λυκαβηττού (και την περιοχή όπου έγινε το γήπεδο). Όταν έγινε εφικτό να βρουν στέγη και να υπάρξει λίγος χώρος δημιουργήθηκε το γήπεδο. Το γήπεδό τους, σε μεγάλο ποσοστό! Οι πρόσφυγες στήριξαν τον Παναθηναϊκό και, σας βεβαιώ, δεν ήταν λίγοι.
Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή την ιστορία περι "αριστοκρατίας".
Όλες οι ελληνικές ομάδες έχουν -ιστορικά- λαϊκά ερείσματα.
Όλες έγιναν εταιρίες και έχασαν σημαντικό κομμάτι της ψυχής τους.
Ούτε αντιλαμβάνομαι τη "λαϊκότητα το λιμανιού" στους νεόπλουτους και τα μοντέλλα που για χρόνια περιφέρονταν από συνέντευξη σε συνέντευξη δηλώνοντας οπαδοί του Ολυμπιακού λες και δανείζονταν λίγη μαγκιά από κάπου για να φανούν "αλάνια".
Η κοινωνική γεωγραφία της Αθήνας είναι πιο παράξενη απ'όσο νομίζουμε.

Συγνώμη αν σας ζάλισα, ούτε εμένα με ενδιαφέρει στ'αλήθεια το ποδόσφαιρο, αλλά αγαπώ τη γειτονιά μου και την ιστορία της και με κάνατε να θυμηθώ καναδυό πράγματα.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 21:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ήξερα όλα αυτά περί ξεκινήματος του Παναθηναικού.

Η αριστοκταρία μάλλον έχει προκύψει από το Κολωνάκι και την 25ετία των Βαρδινογιάννηδων με όλα τα γνωστά και μη εξαιρετέα της κόλπα...

Κάθε ομάδα έχει την Ιστορία της..Αυτό που εγώ δεν έχω καταλάβει ποτέ, ειλικρινά, είναι γιατί να υπάρχουν όλοι αυτοί οι τσαμπουκάδες και αντιπαραθέσεις. Κάθε ιστορία θα έπρεπε να είναι σεβαστή, και το παιχνίδι να είναι ένα γλέντι και μία απόλαυση..

ΠΑΡΌΛΑΥΤΑ νομίζω πως ο κόσμος έχει αρχίσει να βαριέται να χωρίζεται συνέχεια και σιγά-σιγά θα αρχίσουν οι νεότεροι να βλέπουν το ποδόσφαιρο για αυτό που είναι δηλαδή ενα ΠΑΙΧΝΙΔΙ !

Περιμένουμε λοιπόν και ελπίζουμε....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 01:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χειμωνιάζει..

Αεράκι γεμάτο ήρεμες υποσχέσεις. Η κουρτίνα χαιδεύεται. Η Πάρνηθα λαμπιρίζει.

Η προσμονή της ησυχίας είναι απίστευτη απόλαυση. Η εξωστρέφεια αρχίζει να κρυώνει και μαζεύεται σιγά-σιγά. Η εσωστρέφεια δεν είναι θεαματική, όμως η ευγένειά της είναι γλύκα για τις ψυχές που έχουν δεί την ομορφιά.

Δεν υπάρχει ομορφιά δίχως ησυχία.

Τα παράθυρα κλείνουν και απ έξω κλείνεται η ατομική υγεία. Η επίδειξη λιγοστεύει, η σύγκριση λιγοστεύει, ο πόνος λιγοστεύει. Οι ενεργειακές θεραπείες και οι "αγάπες" αρχίζουν και γίνονται κουραστικές, έξω αρχίζει να φυσάει αέρας και να βρέχει, όπως βρέχει πάνω στα πρόσωπα μας η κοινωνική αδικία και ανισοροπία. Τι να το κάνω να "ανοίγω τα κανάλια μου στην ενέργεια" όταν έξω γίνεται ο χαμός από τον συλλογικό πόνο; Αν ανοίξω τα κανάλια μου θα παρασυρθούν - απο ενεργειακούς χειμάρους - τα τσιμέντα και η ελλειψη χώρου άραγε;;

Δεν υπάρχει ατομική ευημερία δίχως συνολική.

Η αγάπη δεν είναι αξία. Η αγάπη δεν είναι υποχρέωση. Η αγάπη δεν είναι ανταλλαγή. Η αγάπη δεν κυκλοφορεί σε ατομικές μερίδες. Η αγάπη δεν αφορά τα καθ υμάς μόνο. Η αγάπη είναι κατάσταση στην οποία προσδοκούμε να φτάνουμε σιγά-σιγά. Σε αυτόν τον δρόμο είναι όλα μέσα, η υγεία, ο Θεός, η κοινωνία, η θεραπεία, οι σχέσεις, το σεξ, τα σπίτια, οι νόμοι, η πολιτική, η ατομικότητα, η συλλογικότητα, η γνώση, η άγνεια, ο πόνος, η μαγεία.

Δεν γίνεται να αγαπάς. Το μόνο που γίνεται είναι να γίνεις αγάπη. Να γίνεις η κατάσταση στην οποία η ησυχία είναι τόσο βαθειά που στην αρχή τρομάζεις πολύ, μα μετά ανακαλύπτεις πως υπάρχεις. Μα αυτό που υπάρχει δεν είσαι εσύ αλλά το παν. Και τότε ο φόβος χάνεται, γιατί η απώλεια χάνεται. Γιατί πως να απωλεσθεί το παν;

Χειμωνιάζει. Η ελπίδα για λίγη ησυχία δίνει την ελπίδα να δούμε πως όλος αυτός ο θόρυβος είναι απλώς και μόνο το προπέτασμα καπνού για να μην αισθανόμαστε πως υπάρχουμε. Μα αν δεν περάσουμε αυτή την φάση δεν θα φτάσουμε ποτέ στην επόμενη.. Στην αγάπη.

Χειμωνιάζει. Βαθειά στον βυθό τα ψαράκια κινούνται στις ηδονές της απόλυτης σιωπής..Στον ουρανό 3 αστεράκια αντικρίζοται με απόλυτη γαλήνη. Στην γη μερικές ψυχές λειώνουν στην προσμονή της αγάπης.

Δεν υπάρχει αγάπη δίχως ησυχία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 17:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 21.00 στο κανάλι Τηλεφώς, στην εκπομπή με τίτλο 'ΕΝΑ' θα μιλήσουμε για τον Διαβήτη. Οι αιτίες, τα συμπτώματα και η διατροφική αντιμετώπισή του. Η προσωπική μου θεώρηση και αντιμετώπιση της πάθησης και γιατί κρίνω την μέχρι τώρα αντιμετώπισή του άστοχη.

Και εις άλλα με υγεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 18:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ερωτηση... ισως χαζη..

αυτο το καναλι εκπεμπει μονο στην αθηνα... σωστα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 01:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά, και δυστυχώς σε κάποια μέρη της Αθήνας δεν το πιάνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 07:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Marios_1, ούτε εγώ έπιανα εχθές το συγκεκριμένο κανάλι παρόλο που μένω στην Αθήνα.
Οπότε υποθέτω πως όντως δεν πιάνει σε όλα τα μέρη της πόλης.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 13:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου άρεσε πολύ το Χειμωνιάζει.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 17:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι καλά που το πιάνουν και σε κάποιες περιοχές. Μεγάλο το πλήγμα και ο οδυρμός για τις υπόλοιπες οι οποίες κλαίνε με μαύρο δάκρυ με αποχρώσεις mahogany...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 12:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

Είμαστε ευχαριστημένοι από τις πόλεις μας; Είμαστε εκπληρωμένοι; Τα παιδάκια μας παίζουν σε αλάνες και παιδότοπους; Είμαστε ευτυχισμένοι από τους νόμους και τις διακυβερνήσεις; Είμαστε πλήρεις από τους μισθούς, το μέλλον μας, την ποιότητα ζωής μας; Είμαστε ΥΓΙΕΙΣ;

Για αυτό ψηφίζουμε όλο τους ίδιους και τους ίδιους;

Έχουμε απαλλαγεί από τον πόνο; Αναπνέουμε οξυγόνο; Κοιτάζουμε όμορφα πράγματα; Κοινούμαστε χωρίς πρόβλημα; Δεν πονάει το σώμα μας; Δεν κάνουμε εγχειρήσεις; Δεν παρουσιάζουμε συμπτώματα; Δεν παίρνουμε φάρμακα; Η ψυχή μας είναι ήρεμη; Το μυαλό μας είναι καθαρό; Είναι η ζωή μας δημιουργική και εκπληρώνει;

Για αυτό κάνουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια;

Ποτέ δεν καλούμαστε να ψηφίσουμε μία φορά κάθε 4 χρόνια. Ψηφίζουμε κάθε βδομάδα, αν όχι κάθε μέρα. Και η ψήφος μας αυτή δείχνει πως απλώς δεν έχουμα καταλάβει πως ο συνολικός ανθρώπινος πόνος έχει γιγαντωθεί. Και πως χρειάζεται ΑΛΛΑΓΗ ! Μία φορά κάθε 4 χρόνια έστω, ας σκεφτούμε σοβαρά την αλλαγή.

Όλη μου η παρέμβαση μπορεί να συνοψιστεί σε 6-7 προτάσεις. Μία από αυτές επαναλαμβάνεται σε όλους τους τρόπους και τόνους :

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ

Πάω να ψηφίσω τώρα. Αφιερώνω σε όλους τους Έλληνες ψηφοφόρους το παλιό τραγουδάκιτου Πανούση, με πολύ αγάπη..

ΕΚΛΟΓΕΣ

"Εκλογές, κόμματα, με φρου-φρού κι αρώματα
διαδηλώσεις, χρώματα κι ανοιγμένα στόματα
Ψηφοδέλτια σταύρωνα κι όλη νύχτα καύλ..να
στις βουλής τα έδρανα, αχ και γω να έκλανα

Δεν μπορώ άλλο Θανάση, στα 25 έχω γεράσει
Δεν μπορώ άλλο Θανάση, κάνε στάση.. "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 19:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε, 21.00, κανάλι Τηλεφώς : Θυρεοειδής. Υποθυρεοειδισμός, Υπερθυρεοειδισμός, Βρογχοκήλη, όζοι Θυρεοειδούς, Νόσος Χασιμότο και η διατροφική τους αντιμετώπιση.
Αν προλάβω...

Και εις άλλα με υγεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 20:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε, 21.00 στο Τηλεφώς, Υπερπλασία και προβλήματα Προστάτη και διατροφική αντιμετώπιση.

Ε ρε γλέντιααα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 20:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 21.10, Κανάλι Τηλεφώς, ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ και διατροφική ατιμετώπιση.

και το semen έπεφτε..right through...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 19:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και απόψε στο κανάλι ΤΗΛΕΦΩΣ, περί ώρας 21.00, "Αντρική σεξουαλική δυσλειτουργία" και η διατροφική αντιμετώπιση.

(Ερώτηση κοινού : Πόσο ακόμη θα μας βασανίζει αυτός ο τύπος που ομιλεί..;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 08:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Ερώτηση κοινού : Πόσο ακόμη θα μας βασανίζει αυτός ο τύπος που ομιλεί..;)

Αντέχουμε στα βάσανα, φίλε μου!
Οπότε δώστου να καταλάβει!
Χεχε!

Δυστυχώς δε μπορώ να πιάσω το συγκεκριμένο κανάλι για να παρακολουθήσω την εκπομπή παρόλο που προσπάθησα 2 - 3 φορές.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 09:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κριμα, πολυ ωραιο θεμα, και δυστυχως αδυνατη η παρακολουθηση του...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 16:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως θα έπρεμε να ανοίξουμε εμείς ένα κανάλι...ενέργειας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 20:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 21.00 στο κανάλι Τηλεφώς το 3ο και τελευταίο μέρος αφιερωμένο στο γάλα , στην εκπομπή 'ΕΝΑ'. Όλες οι αλήθειες και οι αποδείξεις για την πραγματική επίδραση του γάλακτος στην υγεία. Ειδικότερα σήμερα : Καρκίνος, Καρδιοπάθειες, Ακμή, Άσθμα, Αρθρίτιδα, Αυτοάνοσες παθήσεις, Νόσος Κρον, κ.α. Γιατί και Πως το γάλα όχι μόνο δεν προστατεύει αλλά συμβάλει στην δημιουργία οστεοπόρωσης. Προτάσεις χωρίς γάλα για υγεία οστών και σώματος. Τελικά συμπεράσματα βασισμένα και στις 3 εκπομπές.

Και εις (γ)άλλα με υγεία...;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 00:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ονειροπαγίδα..

Κάθε που απογοητεύεσαι, περίμενε λίγο. Θα θυμηθείς πως έχεις και συ απογοητεύσει. Κάποιον, κάτι, κάπως. Ίσως δεν έπρεπε να απογοητευτείς, ούτε να απογοητεύσεις όμως. Αλλά έτσι συμβαίνει. Και είναι τόσο ανθρώπινο..

- " Εγώ δεν έκανα παιδιά.. Τώρα, νοιώθω πως αυτό ήταν το μεγαλύτερό μου σφάλμα. Χωρίς παιδιά δεν αφήνεις τίποτα πίσω .."

- " Και αν κάνεις παιδιά και σκοτωθούν; Αν τα παιδιά των παιδιών σου αρρωστήσουν βαρειά ή πέσουν επάνω σε πόλεμο; Ποιος εγγυάται την συνέχεια και για ποιον και πόσο ; Και σφάλμα ποιανού; Τα παιδιά είναι του Θεού.."

- " Αλλά και δικά μας. Έπρεπε να έκανα διαφορετικά πράγματα. Τώρα είμαι μόνη στο σπίτι, είμαι 79..Βγαίνω και γυρνάω παντού για να μην μένω μόνη μέσα στο σπίτι. Θα έρθεις να μαγειρέψουμε ;"

- " Σίγουρα. Θα το χαρώ πολύ. Αλλά δεν είμαι καλός μάγειρας, τα φτιάχνω όλα πολύ απλά λόγω υγιεινής διατροφής "

- " Είμαι ενθουσιασμένη από την γνωριμία και.."

- " Μην ενθουσιάζεστε. Όσο πιο πολύ μας ενθουσιάζει κάποιος τόσο πιο πολύ θα του θυμώσουμε κάποια στιγμή.."

- " Γιατί να με θυμώσετε ; '

- " Ίσως γιατί είμαι άνθρωπος. Και επίσης γιατί κινούμαι προς την αλήθεια περισσότερο απ οτι προς την επιτυχία. Ελάτε να σας πάω μέχρι το σταθμό, σκοτεινιάζει.."

Τώρα θα αισθανθεί απόρριψη; Θα με παρεξηγήσει; . Την βλέπω να περπατά και σκεφτόμαι να ξαναγράψω την συνταγή. Υπάρχει μία αστάθεια, και είναι και το θέμα με την ακοή και τα γόνατα, έπρεπε να γράψω Μαγγάνιο, δεν το είδα, ίσως την επόμενη φορά.. αν θα έρθει.. Βλακεία, έπρερε να το προσθέσω , αλλά ίσως και να μην κάνει τίποτα, θα περιμένω να επικοινωνήσει μόλις τα πάρει όπως της ζήτησα..

"Εμένα δεν μου δώθηκε τίποτα. Εσύ τα είχες όλα πάντα.." ΤΟΤΟ Ο ΗΡΩΑΣ. Έζησε πεισμένος πως του έκλεψαν την ζωή. Άφού έκλαψα και ξαλάφρωσα τον θυμήθηκα. Γέμισα την μπανιέρα με νερό και βούλιαξα ολόκληρος μέσα. Κράτησα την αναπνοή 2 λεπτά. 2 λεπτά πλαστής σιωπής, και μαγικής ησυχίας. Όταν βγαίνεις από το νερό τίποτα δεν έχει αλλάξει έξω. Όμως το διάλλειμα της σιωπής είναι όλη η αγάπη συμπυκνωμένη που μου δώθηκε για αυτόν τον μήνα..

"Τώρα βλέπεις ; " Ρωτάει ο Σαρλό την κοπέλα στο ανθοπωλείο. Ήταν τυφλή και την βοήθησε να δει δίνοντας της λεφτά που βρέθηκαν τυχαία στα χέρια του και φυλακίστηκε από λάθος. Εκίνη νόμιζε πως ήταν πλούσιος και ωραίος και μόλις έγινε καλά τον περίμενε να ξαναφανεί. Βλέπει ένα ρακένδυτο αλητάκο για γέλια και για κλάματα να τον περιπαίζουν 2 πιτσιρίκια και γελάει. Τον φωνάζει να του δώσει ένα κέρμα αυτός την βλέπει και μένει άφωνος. Κάνει να φύγει γιατί δεν θέλει να μάθει αυτή ποιος είναι. Αυτή του πιάνει το χέρι να του βάλει το νόμισμα.. και καταλαβαίνει.. "Τώρα βλέπεις ; " ...

Βλέπεις ; Βλέπουμε ; Καταλαβαίνουμε τι αξίζει και τι όχι; Όταν πια καταλάβουμε υπάρχει καιρός ;

Είναι τόσο δύσκολο να δεις. Δεν είμαστε φτιαγμένοι από το υλικό της κατανόησης. Της αντίληψης. Βαδίζουμε σαν τυφλοπόντικες σκουντουφλώντας, η σημαντικότητα τους ενός επάνω στην σημαντικότητα του άλλου. Γοητευόμαστε, Ελπίζουμε, περιμένουμε, απογοητευόμαστε και πάλι από την αρχή. Και είναι τόσο ανθρώπινο..

Κάποτε, ίσως μετά από μας, αυτός ο κύκλος κατασταλάξει στο να ωριμάσει τις ψυχές.

Και τότε θα ανθίσει η συμπόνοια. Σαν λουλουδάκι μέσα στην έρημο.

Και αρκεί ένα λουλουδάκι για να ευωδιάσει αγάπη ο γαλαξίας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 18:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 21.00 στο κανάλι ΤΗΛΈΦΩΣ, ΜΟΥΣΙΚΗ και ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Η απόλυτη σύνδεση της βιοχημικής-σωματικής και ενεργειακής - ψυχικής πλευράς του ανθρώπου μέσα από την σύγχρονη τροφή και μουσική. Ο Μ. Πρωτόπαπας αναλύει τις προσωπικές του απόψεις και δίνει τον συχετισμό και τις προεκτάσεις της μουσικής και της διατροφής επάνω στην ανθρώπινη υγεία και ευτυχία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 21:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπετε ΤΗΛΕΦΩΣ?

Αααα.... μόλις τώρα στην εκπομπή με τίτλο ΕΝΑ, αναλύεται το θέμα ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ - σε επανάληψη..

Μου το είπανε και μένα δηλαδή..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 20:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την 2η επανάληψη της εκπομπής για το κρυολόγημα έλαβα πολλά τηλεφωνήματα που μου ανέφεραν γρήγορη άνάρωση από κρυολογήματα και ιώσεις με την χρήση της βιταμίνης C σε δοσολογία που πρότεινα στην εκπομπή. Επειδή πολύς κόσμος παραξενέυτηκε και ρωτούσε αν η C έχει παρενέργειες απόψε σε μία ωρίτσα από τώρα θα μιλήσουμε για την βιταμίνη C : Χρήσεις, επιστημονικές έρευνες, αποδείξεις και ερφαρμογές από τα καρδιαγγειακά προβλήματα και τον καρκίνο μέχρι το άσθμα, τις αλλεργίες, την υγεία των ματιών, την κυτταρίτιδα, την αρθρίτιδα και το κρυολόγημα. Γιατί η C δεν προκαλεί πέτρες στα νεφρά, δεν έχει τοξικότητα και πως βοηθά το ανοσοποιητικό.

Και το σημαντικότερο... Γιατί η θεραπευτική πράξη πρέπει να απαγκιστρωθεί από τις ουσίες "Σούπερμαν" κάθε είδους και μορφής και εποχής, είτε συμβατικές έιτε εναλλακτικές. Κια γιατί η λύση "Σούπερμαν" δεν μπορεί πια να δώσει απαντήσεις στα αιτήματα του βιο-ψυχο-κοινωνικού όντος ΆΝΘΡΩΠΟΣ.

Και εις άλλα με υγεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 09:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΣ

Φαρδειά - πλατειά

στα όμορφα χρωματιστά

λουλούδια, πέφτουνε επάνω

του γαιδάρου τα σκατά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 16:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ

Στις 4.29 το πρωί τα πάντα είναι ακίνητα. Η αμυγδαλιά είναι ακίνητη. Πίσω από τα φυλλαράκια της το φεγγάρι θαμπό και ακίνητο. Ο ήλιος αόρατος. Το μόνο που έχει ξυπνήσει είναι τα πουλιά. Εκατοντάδες τιτιβίσματα. Η εθνική ακούγεται από μακριά. Ο θόρυβος είναι ακίνητος. Τα πουλάκια το γλεντάνε..

Οι λέξεις είναι απλά ήχοι σε κάποιες σειρές. Όταν ακούς τα πουλιά απλώς ακούς. Δεν περιμένεις να βγάλεις νόημα.΄Οταν ακούς τις λέξεις παιδέυεσαι πολύ γιατί ψάχνεις να καταλάβεις το νόημα. Πως θα είναι αν ακούσω χωρίς να γυρεύω νόημα; Το νόημα χάνεται όταν το ζητάς.

Σε τι υπάρχει νόημα; Τι ξέρω; Όταν έρθει η ευλογημένη στιγμή που θα κινούμαι μέσα στον κόσμο όπως κινούμαι δίπλα στην αμυγδαλιά αφήνοντας τα τιτιβίσματα να κινούνται μέσα μου
τότε η κίνηση θα πάψει και η ακινησία θα ζωντανέψει όπως τα ανθάκια της αμυγδαλιάς.

Στον αγώνα μου για ευτυχία και επιτυχία αποτυγχάνω. Ίσως επειδή η ευτυχία και ο αγώνας δεν συναντώνται ποτέ. Αλλά και ο αγώνας και η ευτυχία υπάρχουνε και το να αρνηθείς το ένα και να δεχτείς το άλλο είναι διχασμός. Έτσι παραμένω ξύπνιος για 2 μέρες συνεχόμενα και στις 4.29 καταλαβαίνω η ευλογημένη παραίτηση που προσδοκώ είναι ολόκληρη στα χέρια Του και μόνο. Και πλαγιάζω λειώνοντας μέσα στο τίποτα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 13:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ


Επί αρκετές δεκαετίες η χοληστερόλη είναι στο κέντρο της προσοχής των επαγγελματιών υγείας αλλά και του κοινού. Είναι σχεδόν αδύνατο να ακούσεις μία κουβέντα γύρω από την υγεία και να μην αναφερθεί η λέξη «χοληστερίνη». Αυτό που έχει εντυπωθεί στο μυαλό του κόσμου είναι πως η χοληστερίνη είναι μάλλον το βασικότερο κριτήριο για την υγεία και πως αν βρίσκεται μέσα στα φυσιολογικά όρια – με κάθε μέσο, όπως χρήση φαρμάκων – τότε «όλα είναι καλά». Είναι Όμως έτσι;

Τι είναι Χοληστερόλη ;

Η Χοληστερόλη είναι μία λιπώδης κρυσταλλική ουσία που παράγεται από το ήπαρ αλλά περιέχεται και στις τροφές. Το 80 % της χοληστερόλης που κυκλοφορεί στο σώμα μας παράγεται στο συκώτι ενώ μόλις το 20 % το παίρνουμε από την τροφή. Η Χοληστερόλη βρίσκεται στον εγκέφαλο, στην χολή στα νεύρα, στο συκώτι και στο αίμα μας.

Γιατί το συκώτι την παράγει ;

Το σώμα μας παράγει Χοληστερόλη γιατί : Είναι ζωτικής σημασίας για την κατασκευή κυτταρικών μεμβρανών . Χρειάζεται για την παρασκευή των ορμονών τεστοστερόνη, προγεστερόνη αλλά και των οιστρογόνων. Βοηθά στην πέψη των λιπαρών τροφών. Μεταφέρει λιπίδια και τριγλυκερίδια στα αγγεία για να επουλώσει τις φθορές τους.

Η χοληστερόλη μεταφέρεται δια μέσου του αίματος με μόρια μεταφορείς που ονομάζονται «Λιποπρωτείνες». Οι δύο βασικότερες λιποπρωτείνες είναι η «LDL» (χαμηλής πυκνότητας ) και η «HDL». H «LDL» μεταφέρει την χοληστερόλη αλλά και τα τριγλυκερίδια από το συκώτι στα αγγεία. H «HDL» κάνει το αντίστροφο. Έτσι η μεγαλύτερη ποσότητα «LDL» στο αίμα έχει συνδεθεί με αυξημένη επικινδυνότητα καρδιαγγειακών επεισοδίων, ενώ η «HDL» θεωρείται πως προστατεύει τα αγγεία και την καρδιά.

Αυτό που πρέπει να αναρωτηθούμε είναι : Γιατί θεωρείται κακό κάτι που παράγει το ίδιο μας το σώμα; Επίσης γιατί έχει δοθεί τόσο βάρος στο να αποφεύγουμε τροφές που έχουν πολύ χοληστερόλη (πχ τα αυγά) όταν μόνο το 20% της χοληστερόλης μας έρχεται από τις τροφές;;

Καταρχήν, αφού μόνο το 20% της χοληστερόλης το παρέχουν οι τροφές οδηγούμαστε απλά στο συμπέρασμα πως το πρόβλημα δεν προκύπτει βασικά επειδή τρώμε τροφές με χοληστερόλη αλλά μάλλον επειδή το ίδιο μας το σώμα παράγει παραπάνω ! Οι τροφές με χοληστερόλη παίζουν ρόλο βεβαίως αλλά μόνο κατά το 1/5. Τι συμβαίνει λοιπόν και το σώμα μας παράγει παραπάνω;

Όπως είπαμε μία από τις δουλειές που κάνει η χοληστερόλη είναι να επιδιορθώνει φθορές (μικρο-ρωγμές) που υπάρχουν στα αγγεία μας. Αυτό το κάνει μεταφέροντας επικολλώντας λιπίδια επάνω σε αυτά. Αυτή η τακτική κυριολεκτικά μας σώζει την ζωή, διότι τα αγγεία που έχουν αρχίσει να οξειδώνονται και να έχουν φθορές αποτελούν σοβαρότατη απειλή για την ζωή. Η ρήξη του αγγείου συνεπάγεται αιμορραγία και πιθανό θάνατο. ΑΡΑ : Η ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΑ ΑΓΓΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Και τότε που είναι το πρόβλημα;

Όταν τα λιπίδια επικολλώνται στα αγγεία, αυτό σιγά - σιγά οδηγεί σε αύξηση αθηρωματικής πλάκας και αρτηριοσκλήρυνση. Αυτές οι καταστάσεις ξέρουμε πως οδηγούνε σε καρδιαγγειακό πρόβλημα με τα χρόνια. Έτσι η χοληστερόλη μας σώζει από κρίσιμο και άμεσο πρόβλημα, όμως σιγά-σιγά αν συνεχιστεί να κάνει την ίδια δουλειά μπορεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις για προβλήματα.

Το θέμα είναι πως το σώμα ενεργεί σοφά διότι δίνει προτεραιότητα στο να μας σώσει από άμεσο πρόβλημα στο παρόν. Εμείς από την άλλη τι κάνουμε; Προσπαθούμε αυτήν την σωτήρια λειτουργία του να την σταματήσουμε ! Διότι αυτή είναι η αντιμετώπιση της αυξημένης χοληστερόλης μέσω των φαρμάκων.

Τι κάνουν τα φάρμακα ;

Κατά βάση ο τρόπος που λειτουργούν τα φάρμακα κατά της χοληστερόλης είναι : είτε να εμποδίζουν την εισροή της στην αιματική κυκλοφορία είτε να την διαλύουν και διώχνουν από το σώμα μόλις βγει από το συκώτι. Δηλαδή είναι σαν να έχετε ένα συναγερμό στο σπίτι σας και μόλις αρχίσει να χτυπάει για να σας προειδοποιήσει πως το σπίτι έπιασε φωτιά εσείς αντί να σβήσετε την φωτιά να πάτε να σπάσετε τον συναγερμό..

Ας αναρωτηθούμε : Όταν ο συναγερμός μας είναι σπασμένος και δεν χτυπάει αυτό σημαίνει πως το σπίτι δεν κινδυνεύει από φωτιά; Αντίστοιχα, όταν η χοληστερόλη απλώς εμποδίζεται να κάνει την δουλειά που είναι προορισμένη να κάνει – με την χρήση των φαρμάκων-, αυτό σημαίνει πως τα αγγεία μας δεν κινδυνεύουν;; Δυστυχώς κινδυνεύουν πιο πολύ από πριν ! Διότι όχι μόνο δεν προστατεύονται από την χοληστερόλη, όχι μόνο δεν έχουμε την επίγνωση πως κάτι δεν πάει καλά με τα αγγεία μας – αφού έχουμε «σπάσει» αυτόν το φυσικό συναγερμό μας – αλλά και δεν έχουμε κάνει τίποτα για να διορθώσουμε την αρχική αιτία για την οποία το σώμα αναγκάστηκε να παράγει παραπάνω χοληστερόλη !: την φθορά στα αγγεία.

Η αιτία που το σώμα παράγει παραπάνω χοληστερόλη είναι οι φθορές στα αγγεία μας. Το πρόβλημα δεν είναι η χοληστερόλη. Η χοληστερόλη είναι ο τρόπος που το σώμα προσπαθεί να μας προστατέψει. Το πρόβλημα είναι η φθορές στα αγγεία. Αν θέλουμε η χοληστερόλη να πέσει θα πρέπει απλώς να βελτιώσουμε την ακεραιότητα και ποιότητα των αγγείων μας τρώγοντας τροφές που τα τρέφουν και προστατεύουν και αποφεύγοντας ουσίες που τα οξειδώνουν και φθείρουν. Αυτή είναι η πραγματική απάντηση στην αυξημένη χοληστερόλη.

Ποιες τροφές τρέφουν και προστατεύουν τα αγγεία; Τα φρούτα, τα λαχανικά, τα όσπρια, τα αναποφλοίωτα δημητριακά, οι ωμοί ξηροί καρποί και σπόροι. Ποιες ουσίες οξειδώνουν και φθείρουν τα αγγεία ; Οι αφύσικες για τον άνθρωπο ουσίες : Καφές, τσιγάρο, αλκοόλ, καυσαέρια, ζάχαρη, γλυκά, τα τηγανητά, τα συντηρητικά των βιομηχανοποιημένων τροφών και οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες – άσπρο ρύζι, άσπρο αλεύρι. Αυτές οι τροφές ευθύνονται καταρχήν για την ανεβασμένη χοληστερόλη και όχι τα αυγά, ή τα ωφέλιμα λιπαρά των ξηρών καρπών.

Αν χτυπάς το κεφάλι σου με ένα σφυρί, τότε η ασπιρίνη θα σε ανακουφίσει, αυτό όμως δεν σημαίνει πως αυτή είναι η απάντηση στο γιατί πονάς. Έτσι και τα φάρμακα για την αντιμετώπιση της χοληστερόλης δεν είναι η απάντηση στο γιατί υπάρχει παραπάνω χοληστερόλη στο αίμα. Εξάλλου έχει αποδειχθεί από πολλές έρευνες πως οι άνθρωποι που παίρνουν φάρμακα και έχουν ρίξει την χοληστερόλη τους με αυτά έχουν το ίδιο προσδόκιμο ζωής με αυτούς που δεν παίρνουν! Και εκτός αυτών έχουν περισσότερα ρίσκα για θανάτους από άλλες αιτίες, εκτός καρδιαγγειακών, μιας και κάμποσα από αυτά τα φάρμακα έχουν δείξει καρκινογόνες επιδράσεις σε πειράματα με ζώα!

Παρ’ όλα αυτά ΔΕΝ προτείνω σε κανένα να σταματήσει ή να μειώσει τα φάρμακα του χωρίς την συμβουλή και σύμφωνη γνώμη του θεράποντος ιατρού του...(κλπ κλπ..) Το μόνο που λέω είναι πως είναι καλό να ξέρουμε τα «γιατί» και «πως» όσον αφορά τα θέματα της υγείας, επειδή όταν ξέρουμε μπορούμε να επιλέξουμε σωστότερα με ποιον τρόπο θέλουμε να βελτιώσουμε το θέμα που μας απασχολεί.

Όσον αφορά στο θέμα της χοληστερόλης η διατροφική αντιμετώπιση – με χρήση τροφών, ειδικής διατροφικής αγωγής και συμπληρωμάτων διατροφής αναλόγως της περίπτωσης – παρέχει ασφαλέστατη και αποδεδειγμένα αποτελεσματική λύση χωρίς παρενέργειες και, το βασικότερο, απευθύνεται στην αιτία του προβλήματος και όχι στο σύμπτωμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 14:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε στις 21.00 στο κανάλι Τηλεφώς θα αναλύσουμε τις διάφορες δίαιτες απώλειας κιλών που υπάρχουν και θα αναφέρουμε τα υπέρ και κατά τους. Σε μία τελική σύνοψη θα συζητήσουμε το γιατί η υγιεινή διατροφή είναι ο μόνος τρόπος για ασφαλή και μόνιμη απώλεια κιλών και γιατί οι υπόλοιπες μέθοδοι είναι απλώς μία διαδικασία με μόνιμο μπρος - πίσω και αποτέλεσμα πάντα ή σχεδόν πάντα το επιπλέον βάρος.

Εκπομπή "ΕΝΑ", στις 9 το βράδυ, "ΔΙΑΙΤΕΣ", κανάλι ΤΗΛΕΦΩΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 13:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μάριε...

Μπορεί αυτό θέμα να το έχεις ανοίξει από πέρσι, εγώ όμως μόλις τώρα το είδα....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

Πέστα χρυσόστομε και άλλα τέτοια πανυγηρικά!

Εκτός του ότι απολλαμβάνω απίστευτα τον τρόπο που γράφεις, ήθελα να ρωτήσω: Μπορώ να τυπώσω ότι έχει γράψει και να το μοιράσω στις πλατείες, στα σπίτια που δεν πιάνουν ΤΗΛΕΦΩΣ (μεταξύ αυτών και το δικό μου), στα φανάρια και όπου υπάρχει ζωντανό που περπατάει στα 2;

Έχω ήδη στείλει το link σε όσους ξέρω και δεν ξέρω, αλλά δεν μου είναι αρκετό!

Αλήθεια, αυτός ο ταλαίπωρος ο Γιάννης την έπαθε τελικά την σχιζοφρένεια ή ακόμα τρέχει; Δεν μας τελείωσες την ιστορία.....

Θα μπορούσες, σε παρακαλώ, να μας αναλύσεις λίγο το θέμα των συμπληρωμάτων διατροφής και βιταμινών; Είναι το μόνο θέμα στο οποίο έχω κάποια ένσταση. Γιατί τα συμπληρώματα είναι αναγκαία; Δεν μπορούμε να παίρνουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία από τις τροφές; Μήπως αυτά (κατα)σκευάσματα δεν είναι; Και δηλαδή, αν πάω σε ένα κατάστημα βιολογικών προϊόντων και πάρω καμιά 10αριά μπουκαλάκια με την ένδειξη ''φυτικό προϊόν'', θα πρέπει να είμαι σίγουρη πως έχω κάνει το σωστό; Μήπως πέσουμε στην παγίδα του αντί να φάω ένα λεμονάκι και να χαρώ το άρωμα και τη γεύση του, να φάω ένα κουμπί βιταμίνης C, γιατί είναι πιό εύκολο;

Δώσε μας τα φώτα σου Μάριε, γιατί τηλεοπτικά...δεν θα δούμε ΦΩΣ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy