ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΛΙΒΑΝΟΣ-2006
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 23:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλο πόλεμος με εχθρούς της χριστιανοσύνης και άλλο γενοκτονία νομίζω...
Οι πιο πολλοί λόγοι για έναν πόλεμο είναι οικονομικοί (ακόμη και οι τάχα μου θρησκευτικοί) - πολύ σπάνια γενοκτονίας. Ακόμη και τώρα εκεί κάτω, τα πετρέλαια είναι ο λόγος και μη μου πει κάποιος γενοκτονία η κάτι άλλο.
Τώρα, αν ερμηνεύσω το "είναι πόλεμος ανάμεσα σε εχθρούς της χριστιανοσύνης," ναι, έτσι είναι. Εχθροί της χριστιανοσύνης πολεμούν αναμεταξύ τους ;)
.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 13:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΟΥΣ ..ΟΒΡΑΙΟΥΣ !

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ "ΒΓΗΚΑΝ" 2 ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ..ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ..
ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ,ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΚΟΥ ΛΟΜΠΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ,ΕΛΕΓΧΟΥΝ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΥΜΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ..

ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΝΟΜΑΔΩΝ...

Η ΠΛΑΚΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΩΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ "ΙΣΧΥΡΟΙ" ΚΟΙΤΑΝΕ ΑΠΟΧΑΥΝΩΜΕΝΟΙ...

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΡΩΣΙΑ ?
Η ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΗ ΚΙΝΑ ?
ΟΙ "ΜΕΓΑΛΕΣ" ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ?
Ε,ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΑΒΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ?
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΗΜΟΣ "ΟΠΕΚ" ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΙΓΓΕΣ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ ,ΟΠΩΣ ΤΟ '70 ?
ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ..

ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ,ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ-ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΙ ..

ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΕΣΜΠΟΛΑΧ ?
ΓΙΑ 2 ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΝ ΜΙΑ ΧΩΡΑ,ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΜΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 2 ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ?

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΒΑΣΕΙ ΕΝΟΣ ΚΑΛΑ ΕΚΠΟΝΗΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ..

ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ 2 ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ΒΛΕΠΩ ..

1. ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ "ΤΥΧΑΙΑ" ΑΜΑΧΟΥΣ,ΠΙΕΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΙΒΑΝΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΜΙΑ ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΖΩΝΗ..ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΙΒΑΝΟ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΖΩΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ...

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ ,ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΙΑ "ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ",ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΤΟΝ U.N ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΖΩΝΗ...

2. ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ,ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΚΥΝΙΣΜΟ ΕΝΑ ΑΡΑΒΙΚΟ ΕΘΝΟΣ ,ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΡΑΒΩΝ,ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ "ΦΤΙΑΞΟΥΝ" ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ,ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΑΓΡΙΕΨΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΟΙ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ"..

ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ "ΑΝΥΨΩΣΕΙ" ΤΗΝ ΧΕΣΜΠΟΛΑΧ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΡΑΒΩΝ...

ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΘΕ ?


ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΔΙΚΟ..ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ...ΔΙΚΙΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΜΑΧΟΙ-ΑΟΠΛΟΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΟΙ ΕΝΟΠΛΟΙ..

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΠΙΚΗ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ... ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 16:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε beyond τα γραφόμενά σου και οι ερωτήσεις σου με παρακίνησαν να γράψω κάποια πράγματα που ίσως σε βοηθήσουν .

Πρώτων λες για τους Εβραίους ότι συμπορεύονται με την υπερδύναμη του πλανήτη. Όχι. Οι Εβραίοι είναι η υπερδύναμη του πλανήτη και μάλιστα για αιώνες τώρα. Απλά αλλάζουν εδαφική βάση. Παλιότερα ήταν η Ολλανδία και η Αγλλία τώρα είναι οι Η.Π.Α. Δηλαδή λάθος προοπτική κατά κάποιο τρόπο. Απλά οι Η.Π.Α. έχουν τις κατάλληλες υποδομές για την πλήρη κα καθαρή ανάπτυξη του κεφαλαίου. Το οποίο όμως κατέχουν Εβραίοι. Ειδικά σήμερα όμως που το κεφάλαιο έχει χρηματιστική μορφή και είναι σχεδόν ανεξάρτητο από τον παράγοντα της εδαφικότητας (σε αντίθεση ας πούμε με το βιομηχανικό ή και το εμπορικό) μεταβάλλεται και αυτή η σχέση. Οι Η.Π.Α. ναι έχουν υποδομές, έχουν ισχυρούς μηχανισμούς αλλά έχουν και τεράστιο έλλειμα στο ισοζύγιο πληρωμών και τεράστιο δημόσιο χρέος. Ήδη από το κραχ του 1929 έδειξαν πόσο "υπερδύναμη" είναι... Αρκούν λίγες αποφάσεις από ισχυρούς παράγοντες για να σταλεί η υπερδύναμε εν μία νυκτί στο μεσαίωνα...

Δεύτερον λες γιατί η ζώνη να δημιουργηθεί στο Λίβανο και όχι στο Ισραήλ. Και κάνεις τη σύγκριση με την Ελλάδα και την Τουρκία. Λοιπόν γιατι πολύ απλά το Ισραήλ έχει τη δύναμη να επιβάλλει αυτό που θέλει. Αυτό γουστάρει, και μπορεί να το επιβάλλει. Και όποιος θέλει ας φέρι αντίρρηση! Ας τολμήσει η Ελλάδα να επιχειρήσει αυτό που λες στο έδαφος της Τουρκίας . Πάει αυτό ήταν, την επόμενη σχολική χρονιά τα σχολεία θα έχουν τη φωτογραφία του Κεμάλ στους τοίχους.Αυτό που εσύ βλέπεις ως θέμα δικαιοσύνης είναι θέμα δύναμης και υπεροχής και απορώ πως αγνοείς αυτό τον παράγοντα. Είναι τόσο απλό.

Τρίτο και σημαντικότερο ίσως. Είπες κάτι που συνιστά οξύμωρο σχήμα ή και λογικό σφάλμα. Μίλησες για κάτι ανύπαρκτο δηλαδή για "αραβικό εθνικισμό" τέτοιο πράγμα δεν υπήρξε ποτέ, δεν υπάρχει και δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις για να υπάρξει. Υπάρχει θρησκευτικός φανατισμός. Αυτό που ενώνει όλους αυτούς τους λαούς είναι η θρησκεία. Το ισλάμ θεωρείται συνεκτικός δεσμός και νομιμοποιτική βάση για συγκρότηση πολιτικού μορφώματος. Ότι ίσχυε δηλαδή για το χριστιανισμό στο μεσαίωνα. Αυτό που ενώνει τους Σύριους, τους Μαροκινούς και τους Πακιστανούς δεν είναι η "αραβική εθνική συνείδηση" πολύ απλά γιατί δεν είναι Άραβες. Άσχετα αν μιλούν την αραβική ελέω θρησκείας(κάποιο από αυτούς). Η κοσμοθεωρία του Ισλάμ εμπεριέχει το "Νταρ αλ Ισλάμ" όπου εκεί μέσα ο οίκος της ειρήνης δηλ. του Ισλάμ συνιστά μία και μόνη πολιτική ενότητα. Τώρα το γιατί υπάρχουν πολλά κράτη στην περιοχή, αποτελεί αποτέλεσμα των ανακατατάξεων που προήλθαν κυρίως μετά τον Α παγκόσμιο πόλεμο (ως τότε ήταν ενωμένοι στα πλαίσια της θεοκρατικής Οθωναμικής Αυτοκρατορίας) και φυσικά με παρέμβαση των κοσμικών δυτικών κρατών που θέλησαν να επιβάλλουν το πρότυπό τους στην περιοχή με απώτατο στόχο την εκμετάλλευση των κοιτασμάτων υδρογονανθράκων.

Και αυτός είναι ο λόγος που οι φανατικοί ισλαμιστές δεν αναγνωρίζουν την εκάστοτε πολιτική εξουσία των διαφόρων κρατών. Ας πούμε της Ιορδανίας, της Σαουδικής Αραβίας, της Τουρκίας, της Αιγύπτου κλπ. Θεωρούν τα κράτη αυτά "άνωθεν επιβαλλόμενα" με ρόλο διασπαστικό και βλαπτικό για το Ισλάμ. Επιδίωξη του κάθε πολιτικά συνειδητού ισλαμιστή είναι η εγκαθίδρυση ενός και μόνο πολιτικού σχηματισμού θεοκρατικού τύπου που να περιλαμβάνει όλο το ισλάμ.

Ελπίζω να σε βοήθησα με τις παρατηρήσεις αυτές. Εντελώς φιλικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 18:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ..ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΑΛΛΑΞΑΝ "ΠΟΣΤΟ",ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΗΤΑΝ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΟ Β'ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ..

ΤΩΡΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΤΟΥ ΙΣΧΥΡΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ "ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΠΙΚΗ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ... ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ .."

ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 22:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε. Κι εγώ δε το είπα για να διαφωνήσω και τέτοια. Πληροφοριακά το είπα. Για να βοηθήσω τη συζήτηση. Αν έχω κι εγώ κάπου λάθος σε παρακαλώ επισήμανέ το Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 15:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Εβραίοι είναι ένας έξυπνος λαός, ο οποίος έχει την τάση να συσπειρώνεται σε κλίκες με στόχο κυρίως την οικονομική του ευημερία. Για να πετύχει το σκοπό του καταφεύγει σε θεμιτά και ενίοτε σε αθέμιτα μέσα.

Και για να μη θεωρηθώ ναζιστής, πολλοί άνθρωποι έχουν αυτή την τάση, απλά στον συγκεκριμένο λαό είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένη.

Any different opinions?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 17:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε. Δεν είναι θέμα ναζισμού ή αντισημιτισμού. Οι ιστορικές συγκυρίες το έφεραν και οι Εβραίοι καταπιάστηκαν με το εμπόριο. Δεν είχαν δικαίωμα κατοχής γης στο μεσαίωνα και επίσης σε αυτούς δεν έπιανε η απαγόρευση του Πάπα για δανεισμό με τόκο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sairus
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 19:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sairus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους-ες,συμπερασματικά σε ότι συνέβη τον τελευταίο μήνα στον Λίβανο προσωπική μου γνώμη είναι ότι το Ισραήλ ηττήθηκε και αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει όλους αφού η δικαιολογία που επικρατεί ότι κάποιες χώρες είναι αήττητες και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι να αντισταθούμε μετά από αυτόν τον πόλεμο αποδυκνύεται ότι δεν ισχύει και αν υπάρχει θέληση όλα μπορούν να γίνουν.Μακάρι αυτή η αλαζονεία των ισραηλινών να τους γυρίσει από την ανάποδη...
Μπράβο στους άνδρες της Χεζμπολάχ που με τον πατριωτισμό τους έγιναν παράδειγμα για πολλούς άνθρωπους στον κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
R0pal0
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 11:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους R0pal0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που καταλάγιασαν λίγο τα πράγματα θα ήθελα να πω και εγω την άποψη μου με ψυχραιμία.

Κατ'αρχήν θα πρέπει όλοι εδώ μέσα να διαχωρίσουμε τους Ισραηλινούς (κάτοικοι του Ισραήλ) με τους Εβραίους (π.χ. Έλληνες Ισραηλίτες στο θρήσκευμα). Και μετά να γίνει ο διαχωρισμός με τους Εβραίους και τους ορθόδοξους Εβραίους.

Οι ορθόδοξοι εβραίοι είναι φανατικοί και όπως σε κάθε χώρο οι φανατικοί μόνο κακό μπορούν να κάνουν. Δεν τους σχολιάζω παραπάνω. Μπορώ να πω ότι πολλοί Ισραηλινοί για να μην μιλησω για τους εβραίους εκτός Ισραήλ δεν τους χωνέυουν καθόλου.

Οι Ισραηλινοί είναι ένας λαός που αποτελείται από εβραίους οι οποίοι στις χώρες τις οποίες ζούσαν δεν είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν κάτι ή ακόμα είχαν εκδιωχθεί. Να αναφέρω χαρακτηριστικά ότι οι παροχές του κράτους για τους μετανάστες ήταν τόσο μεγάλες (με κεφάλαια από το εξωτερικό φυσικά) που πολλοί έλεγαν ότι ήταν εβραίοι απλά για να τους δεχτούν στο Ισραήλ. Λόγω της γεοπολιτικής κατάστασης στην περιοχή και λόγω του ότι αυτοί οι ανθρωποι βρήκαν ένα αποκούμπι σ'αυτό το κράτος, γινανε αρκετά εθνικιστές. Οι ακραίες αντιδράσεις όσον αφορά στο Λίβανο ή ακόμα και με τους Παλαιστήνιους οφείλονται εν μέρει σε αυτό και εν μέρει στο ότι στο Ισραήλ υπάρχει ένα είδος άτυπης δικτατορίας. Εάν αναλογιστούμε ότι όλοι οι υπουργοί του Ισραήλ ήταν πρώην στρατηγοί και γενικά τις κινήσεις του κράτους θα το καταλάβουμε.

Η άποψή μου έχει ως εξης :

Ισραηλινοί --> Ετοιμοπόλεμος και φιλοπόλεμος λαός λόγω των καταστάσεων. Εαν δεν υπήρχε η έξωθεν βοήθεια μπορεί να ήτανε λίγο πιο μαζεμένοι. Το ότι σκοτώνουνε άμμαχους δεν έχει να κάνει με την φιλοσοφία της θρησκείας τους αλλά με το ότι ουσιαστικά οι αντίπαλοί τους δεν είναι ενας οργανωμένος στρατός και έτσι οι "παράπλευρες απώλειες" είναι πάρα πολλές. Δεν στοχεύοθνε σε άμμαχους.

Ισραηλίτες (Εβραίοι της διασποράς) --> Δεν έχουνε καμμία σχέση με την πολιτική και το κράτος του Ισραήλ. Εάν εξαιρέσουμε τους ορθόδοξους σε γενικές γραμμές οι εβραίοι της διασποράς έχουν αφομοιωθεί στο εθνος στο οποίο ανήκουνε.

Ορθόδοξοι εβραίοι --> Φανατικοί αρά και κατακριτέοι.

Υ.Γ. Δεν θα σχολιάσω κάποια posts που αναφέρονται στο Ταλμούδ διότι είναι καθαρή αντιγραφή από βιβλία του Κωνσταντίνου Πλεύρη ο οποίος τα έχει αντιγράψει από άλλους εξίσου αντισημίτες. Φανατικοί άρα και κατακριτέοι. Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχουν αρκετά sites που αναφέρονται στο Ταλμουδ και ξεκαθαρίζουν την κατάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris5
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 13:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλλο πόλεμος με εχθρούς της χριστιανοσύνης και άλλο γενοκτονία νομίζω...
Οι πιο πολλοί λόγοι για έναν πόλεμο είναι οικονομικοί (ακόμη και οι τάχα μου θρησκευτικοί) - πολύ σπάνια γενοκτονίας. Ακόμη και τώρα εκεί κάτω, τα πετρέλαια είναι ο λόγος και μη μου πει κάποιος γενοκτονία η κάτι άλλο.
Τώρα, αν ερμηνεύσω το "είναι πόλεμος ανάμεσα σε εχθρούς της χριστιανοσύνης," ναι, έτσι είναι. Εχθροί της χριστιανοσύνης πολεμούν αναμεταξύ τους ;)
.....



Διαφωνω καθετα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy