ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΛΙΒΑΝΟΣ-2006
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 00:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αίολος

Παρότι απαράδεκτος που απαντάω Σαββατιάτικα και βράδυ (μην ανησυχείτε, έχω εξασφαλίσει τα προς το ευ ζην...), θα επιχειρηματολογήσω σε κάποια από τα posts σου.

quote:
Και οι τελευταίοι σκοτώνουν ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ!
Γι αυτό θα μείνουν δούλοι.

Προσωπικά δε με απασχολεί για ποιο λόγο σκοτώνει κάποιος σε ένα πόλεμο. Η ουσία αφορά στον πόλεμο τον ίδιο, άλλωστε οι ιδεαλιστές εξέλειπαν γενικώς στον κόσμο μας, μη φτάνουμε σε εννοιολογικές ακρότητες.

quote:
Στέλνουν "ηρωικά" αυτές οι αποβολές (οι ηγέτες) να αυτοκτονούν έφηβοι και να σκοτώνουν και άλλους, αλλά οι ίδιοι (οι αποβολές) μακροβιώνουν!
Γι' αυτούς τους "ήρωες" λεχρίτες που "ηρωικά" ποτίζουν με θρησκευτικό μίσος τα παιδιά (όχι βέβαια τα δικά τους) για να τα εκμεταλευτούν και αντί βιβλίων τους δίνουν όπλα, ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ!

Νομίζω ότι απάντησα και μάλιστα σαφώς στο προηγούμενο post μου

quote:
αλλά η σιγή που τηρείτε για το θέμα που έχω θίξει, δεικνύει ότι ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ!
Και για ν' αποφύγετε να καταδικάσετε τις κραυγαλέες αθλιότητες και της άλλης πλευράς, μου χρεώνετε ένα κάρο μαλακίες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΕΜΜΕΣΑ!(*)
...λες και προπαγανδίζετε ρε παιδιά.
Προς ποίου όφελος;

1) Αν ετηρείτο σιγή, το forum θα είχε σταματήσει να ανανεώνεται.
2) Προπαγάνδα δε λέγεται η αντίθετη γνώμη. Κάθε αντίθετη γνώμη μπορεί να αποτελεί προπαγάνδα υπό αυτή τη συνθήκη. Ας μνημονεύσουμε το Βολταίρο...

quote:
Και αν θέλετε, συζητάμε και ποιά από τις δύο ηγεσίες προστάτευσε τον λαό της καλλίτερα.
Ποιά ηγεσία δηλαδή ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ πραγματικά για τον λαό της και ποιά τον δουλεύει...

Θα ήθελα ειλικρινά τη γνώμη σου επ' αυτού.

quote:
και όσους από αυτούς που έχουν αυτοκτονήσει ανάμεσα σε γυναικόπαιδα, έχω δεί σε βιντεάκι πριν το γεγονός, όλοι τους λένε ότι πάνε για τον Αλάχ και τους απίστους!

Το ξέρεις κι εσύ καλά πως στα μουσουλμανικά κράτη η εκπαίδευση δεν τα διαχωρίζει πολύ αυτά τα δύο (Κράτος και Θεό). Στη χώρα μας υπάρχει απλά το τρίπτυχο "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" για να τα συγκεντρώνει σε ένα. Ίσως όχι τόσο φανατικά στο συνειδητό, αλλά αποτελεσματικά στο υποσυνείδητο...

quote:
Θα ήμουν λάθος εάν ισχυριζόμουν ότι, εάν δεν ξεκινούσαν οι Παλαιστίνιοι την ιστορία με τους στρατιώτες, δεν θα γινόταν τίποτα;

Όχι... δε θα ήσουν λάθος. Θα ήμουν εγώ λάθος εάν ισχυριζόμουν ότι, εάν οι Παλαιστίνιοι είχαν το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση, κάποια γεωγραφικά όρια και ορισμένες βασικές ελευθερίες δε θα είχαν καμία όρεξη να ασχοληθούν με το Ισραήλ; θα ήμουν εγώ λάθος εάν ισχυριζόμουν ότι, εάν το Ισραήλ χρησιμοποιούσε το ολοκαύτωμα (δεν κρίνω αν έγινε, το παίρνω ως δεδομένο, αφού δεν το έχω ερευνήσει σε βάθος) μόνο για λόγους ιστορικής μνήμης και προς αποφυγήν παρόμοιων γεγονότων και όχι ως διπλωματικό μέσο πίεσης, μεμψιμοιρίας, αλλά και ως άλλοθι για την οργάνωση και δράση ενός ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΥ (δεν το αμφισβητώ) επιθετικού στρατού εδώ και 60 χρόνια (μη μου πείτε για τον πόλεμο των Επτά Ημερών, ας συζητήσουμε καλύτερα για την ύπαρξη των πυρηνικών όπλων που μόνο αμυντικά μέσα δεν αποτελούν), η διεθνής κοινή γνώμη θα προσέφερε απλόχερα τη συμπάθειά της στο λαό αυτό; ή μήπως θα ήμουν λάθος εάν ισχυριζόμουν ότι για τους Άραβες, το τραστ Η.Π.Α. - Ισραήλ αποτέλεσε τα τελευταία χρόνια αιτία δεινών και συνεπώς είναι λογικό να το αντιμετωπίζουν με φιλοπόλεμη διάθεση;

Συνforumίτη viking καλησπέρα

quote:
kAI efoson το olokaftoma einai to tragiko apokorifoma enos
dixilietous antisimitismou, einai logiko
na einai sto epikentro. Kai kata kapoio tropo oli i Europe einai enoxi.

Να ρωτήσω κάτι απλό : Είναι γνωστό ότι μεγάλους φίλους ή μεγάλους εχθρούς δημιουργούν μόνο οι πράξεις ή τα άτομα που ξεφεύγουν από το μέσο όρο. Μπορείς να μου πεις εξαιτίας ποιων διαδικασιών, πράξεων ή ατόμων δημιουργήθηκε και ενισχύθηκε σε αυτά τα 2.000 έτη ο αντισημιτισμός; Ποιοι ήταν οι "σημίτες" και γιατί να έχουν δημιουργήσει τέτοια πολεμική εναντίον τους;

Και κάτι για να κλείσω και να μη βαρεθείτε. Η αγαπητή Κοντολίγδα μίλησε για "Νέα Μέση Ανατολή". Ποιος τη ζήτησε αυτή τη Νέα Μέση Ανατολή; οι λαοί; οι κυβερνήσεις; ο Ο.Η.Ε; ποιος; Μόνο οι Η.Π.Α. και οι Ισραηλινοί πολιτικοί (για το λαό δεν είμαι και σίγουρος, γιατί όλο και κάποια θύματα θα έχει με τέτοιες ανακατατάξεις). Γιατί τώρα τελευταία οι λέξεις "Νέα", "Δημοκρατία" (όχι Νέα Δημοκρατία, μη σπεύσετε να τα κολλήσετε και να μου βάλετε την ταμπέλα...χαχαχαχα), "Απελευθέρωση", "Ανοικοδόμηση" κάτι σα να χάνουν το νόημά τους; σε τι φάση βρίσκεται η Νέα Γιουγκοσλαβία; το απελευθερωμένο Αφγανιστάν; το Νέο Απελευθερωμένο (και υπό ανοικοδόμηση) Ιράκ; Θα θέλατε να είστε (ή έστω να νιώσετε λίγο όπως οι) πολίτες αυτών των χωρών; αν ναι, σας προτείνω να γίνετε εθελοντές στην Τύρο, τη Βυρητό, τη Νασιρίγια, τη Φαλούτζα και αλλού. Προσοχή μόνο στις χημικές βόμβες και τα χτυπήματα σε νοσοκομειακά του Ερυθρού Σταυρού. Καλή τύχη...

Φιλικά
ΚωστάκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 01:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[blue]Το υπέρ Πατρίδος (του '21) δεν ήταν εθνικίστικο (ούτε τον εθνισμό μας αμφισβήταγαν οι Τούρκοι).
Ούτε στάθηκεν αυτό σύνθημα ή επίγραμμα μέσα στον αγώνα. Το υπέρ Πίστεως και Πατρίδος, σε καμμίαν παντιέρα εικοσιένικη δεν γράφηκε.
Μόνον το "Ελευθερία ή θάνατος" αντήχαε στον αέρα.

Αμφισβητείς δηλαδή την προκήρυξη του Υψηλάντη στο Ιάσιο;
ή τον όρκο των Μανιατών στις 17 Μαρτίου 1821;
Ή την προκήρυξη των Μπότσαρη και Τζαβέλα στην Πάργα στις 28 Ιουνίου 1821;

Πάντως στο site του Γενικού Επιτελείου Στρατού, θα βρεις και τα εξής:

Ο Μάρκος Μπότσαρης στο Σούλι υψώνει στις 26 Οκτωβρίου του 1820 λευκή σημαία με τον Άγιο Γεώργιο και την επιγραφή "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΠΑΤΡΙΣ" με δάφνη στη μέση. Αλλά και πολλοί άλλοι χρησιμοποίησαν σημαίες με γαλάζιο σταυρό, ο οποίος είτε στηριζόταν σε ανεστραμμένο μισοφέγγαρο είτε είχε στη μέση μια ανθισμένη δάφνη, παράλληλα με τις επιγραφές "ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ" ή "ΜΑΧΟΥ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ".

Κατά το πρώτο έτος της Επανάστασης δεν υπήρχε ενιαία διοίκηση και, συνεπώς, ένα ενιαίο σύμβολο του αγώνα, και έτσι ο κάθε οπλαρχηγός, εμπνευσμένος από το πάθος της ελευθερίας, τις ιστορικές του γνώσεις, τη θρησκευτική του προσήλωση, την προσωπική του φαντασία, τις οικογενειακές του παραδόσεις και το μίσος για τους Τούρκους, χρησιμοποιούσε τη δική του σημαία. Όλες, όμως, έφεραν το σημάδι του σταυρού (ένδειξη θρησκευτικής ευλάβειας), ενώ μερικές απ' αυτές έφεραν την κουκουβάγια (σύμβολο σοφίας) ή τον αετό (σύμβολο ελευθερίας). Σύνηθες σύμβολο ήταν και ο αναγεννώμενος Φοίνικας, όπως επίσης και το φίδι, κλαδιά δάφνης και άγκυρες (για τα νησιά). Οι αγωνιστές χρησιμοποιούσαν προσφιλείς κλασικές ρήσεις όπως "ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ", "ΜΑΧΟΥ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ", "(Η) ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ", "ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΙΚΑ", "ΜΕΘ' ΗΜΩΝ Ο ΘΕΟΣ", "Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ", "ΕΚ ΤΗΣ ΣΤΑΚΤΗΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ" κ.τ.λ. Η εμμονή στην παρουσία του σταυρού, όμως, δεν οφειλόταν μόνο στο βαθύ θρησκευτικό συναίσθημα των Ελλήνων, αλλά αποτελεί και μια προσπάθεια ετεροπροσδιορισμού προς την τουρκική ημισέληνο, η οποία κι αυτή κυριαρχεί στις σημαίες των Οθωμανών.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orionboy
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 03:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orionboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι ολοκαυτώματος και λοιπών σχετιζομένων θεμάτων:

Η λίστα με ολοκαυτώματα ή γενοκτονίες ή οποιεσδήποτε ισοβαρείς πρακτικές είναι ατελείωτη. Η εμμονή σε βαθμό λαγνίας σε μια μόνο περίπτωση είναι πονηρή.

Αναλόγως με το συμφέρον του καθενός ο τρομοκράτης είναι απελευθερωτής ή το ανάποδο. Έχω πάψει να ψάχνω για το "αντικειμενικό" του πράγματος. Είναι ανώφελο. Ακόμα και η επιχειρηματολογία σχετικά με το ποιός είναι πιο αιμοσταγής, πιο άναδρος ή αν η επιθέσεις είναι υπερβολικά θανατηφόρες μου φαίνεται αδιέξοδη.

Υποκειμενικά στο διάβα της Ιστορίας ο κανόνας ήταν απλός:
Ο έχων τη δύναμη την ασκεί δεόντως (δεν την κρατάει στο ντουλάπι σαν απειλή μόνο). Όργια επί οργίων έκαναν και θα κάνουν όσοι είχαν η έχουν ή θα έχουν την ισχύ.

Το κοινό περι δικαίου αίσθημα ή το ιστορικό δίκαιο είναι ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ (γι'αυτους) και απλα εμείς επιχειρηματολογούμε με βάση αυτά (γιατί δεν έχουμε γνώση των πραγματικων πλάνων του κάθε κράτους εκ των έσω).

Συνεπώς εγω αναγνωρίζω μια ματαιότητα στη συζήτηση τέτοιων θεμάτων όποτε αυτά προκύπτουν.

ΟΜΩΣ θέλω να πιστεύω ότι ο ψυχισμός (το πνεύμα σας, η συνείδησή σας) ΓΝΩΡΙΖΕΙ πότε κάτι που γίνεται αποτελεί ΠΡΟΣΒΟΛΗ έναντι του ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα ορισμένων είναι η μονομερής απόδοση ευθυνών. Μάλιστα....
Λοιπόν, να αποδόσουμε σε όλους ευθύνες να μείνουμε ικανοποιημένοι ότι είμαστε αμερόληπτοι κριτές και με ηρεμία να πάμε να τσακωθούμε στο επόμενο thread.

Και τώρα που είμαστε αμερόληπτοι αντι-αντισημιτιστες και αντι-τρομοκρατο-απελευθερωτές να χειροκροτήσουμε τη στάση των δυνατών:
"η κυβέρνηση εκφράζει την οδύνη της", "έκκληση για αυτοσυγκράτηση" ... Γνωστές τετριμμένες, ακαδημαϊκα διατυπωμένες απόψεις κυβερνήσεων, οργανισμών ή πολιτικών για τέτοια θέματα.

Οταν τα ακούω εκνευρίζομαι. Διαφέρω όμως από αυτούς? ΟΧΙ. Ούτε εμενα μου καίγεται καρφί εκτός και χτυπήσει τη πόρτα μου η κόλαση. Βγάζω τον όποιο θυμό σε ένα post, τσακώνομαι σε όσο πιο high-level μπορώ και γυρνώ στα δικά μου.

Επομένως δεν δικαιούμαι να εκνευρίζομαι με τη στάση των συλλογικών οργάνων όταν στο αντίστοιχο ατομικό επίπεδο όσο και προβληματισμένος να είμαι ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Σε έναν ασθενούντα με καρκίνο οργανισμό καποια κύτταρα βοηθάνε να γιατρευτούν να πάσχοντα. Αν αποτύχουν έρχεται ο θάνατος.
Η ανθρωπότητα έχει καρκίνο. Ή θα γιατρευτεί ή θα πεθάνει. Η ίδια η φύση δε δίνει επιλογή να διατηρήσει επ'άπειρο έναν οργανισμό ζωντανό-νεκρό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 13:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paratheto duo arthra pou brika sto internet

quote:
1.O
ο αντισημιτισμος (που δυστυχως τον βλεπουμε σε ολη την Ευρωπη και προκειται περι θεολογικου αντισημιτισμου) ειναι καταρχην δυσκολο να διακριθει απο την αντιθεση στην πολιτικη Σαρον.Τα λεγομενα πογκρομ οφειλονταν καθαρα σε θρησκευτικους λογους.Αντιθετα ο αραβικος αντισημιτισμος ειναι εδαφικος και οχι θεολογικος.Αν για
παραδειγμα οι Σιωνιστες του 19ου αιωνα ειχαν εγκαθιδρυσει το νεο κρατος του Ισραηλ
στην Γιουτα,οι Αραβες δεν θα ηταν αντισημιτες.Ας μην ξεχναμε οτι το κορανι αναγνωριζει την παραδοση των μεγαλων Πατριαρχων της Βιβλου,απο τον ΑΒΡΑΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.Μαλιστα οι μουσουλμανοι στην περιοδο της επεκτασης τους οπως αναφερει ο Εκο,υπηρξαν αρκετα ανεκτικοι απεναντι στους Εβραιους και τους Χριστιανους.


Ο λαικος αντισημιτισμος που υποστηριζεται απο το θρησκευτικο αντισημιτισμο γεννησε σφαγες και πογκρομ.
Οσο για τα περιβοητα Πρωτοκολλα της Σιων,ο Εκο αναφερει:
Η ιστορικη ερευνα απεδειξε οτι υπηρξαν κατασκευασμα φιλομοναρχικων ιησουιτων και γαλλορωσσικων μυστικων υπηρεσιων και μονο αργοτερα υιοθετηθηκαν ως αδιαμφισβητητο εργο απο Τσαρικους αντιδραστικους και ναζιστες.


2 Το Ισραήλ δεν θα ήταν αυτό που είναι, αν οι Άραβες στο πλαίσιο μιας υπεροπτικής πολιτικής ισχύος δεν επιχειρούσαν να το σβήσουν από το χάρτη.


1ος αραβο-ισραηλινός πόλεμος 14.5.1948

Πριν καλά - καλά ιδρυθεί το Ισραήλ, Αίγυπτος, Συρία, Ιορδανία, Ιράκ, Λίβανος αποφασίζουν να του την πέσουν (πέντε οργανωμένα κράτη την πέφτουν σ' ένα κράτος που ακόμα καλά - καλά δεν είχε ιδρυθεί). "Τους άπιστους! Μια μπουκιά θα τους κάνουμε!". Τελικά, αυτός που έκανε μια μπουκιά τον άλλον ήταν το Ισραήλ. Και μετά το τέλος του πολέμου, το Ισραήλ κατέχει το 78% των εδαφών (από το 55% που του έδινε το σχέδιο) και το κυριότερο: Οι "άπιστοι" έδωσαν πόδι σε 750 χιλ. παλαιστίνιους.

2ος αραβο-ισραηλινός πόλεμος

Η μόνη περίπτωση που μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το Ισραήλ ιμπεριαλιστικό είναι η περίπτωση της επίθεσης στην Αίγυπτο το 1956, εξαιτίας της εθνικοποίησης του Σουέζ από τον Νάσερ (η επίθεση έγινε με την παρότρυνση και εξοπλισμό Αγγλίας και Γαλλίας). Αλλά επεμβαίνουν οι ΗΠΑ και η ΕΣΣΔ και σε δύο μήνες τα ισραηλινά στρατεύματα αποσύρονται από το όρος Σινά.

Αλήθεια..... εδώ τι έγινε το εβραϊκό λόμπι που ελέγχει τις ΗΠΑ και οι εβραιοκομμουνιστές της ΕΣΣΔ;


3ος αραβο-ισραηλινός πόλεμος (πόλεμος έξη ημερών 5.6.1967)

Το ότι οι Άραβες "τον ρούφηξαν" το 1948 από ένα Ισραήλ που δεν στεκόταν καλά καλά στα πόδια του και ότι το 1956 το Ισραήλ έφθασε στα προάστια του Καϊρου (τρόπος του λέγειν) δεν τους πτόησε. Αποφάσισαν το 1967, να την ξαναπέσουν στο Ισραήλ. Ο Νάσερ ζητάει να φύγουν τα στρατεύματα του ΟΗΕ από τον Σινά (για να μπορέσει με την άνεσή του να πιεί εβραϊκό αίμα). Οι κυανόκρανοι φεύγουν. Αρχίζει ναυτικός αποκλεισμός κατά των ισραηλινών πλοίων. Αίγυπτος, Συρία, Ιορδανία και Ιράκ αρχίζουν να συγκεντρώνουν στρατεύματα και γενικά άρχισε να μυρίζει μπαρούτι (σε τέτοιο βαθμό, που ΗΠΑ κι ΕΣΣΔ άρχισαν να κάνουν λόγο για αυτοσυγκράτηση).

Το Ισραήλ, βέβαια, ως λογικό κράτος δεν θα καθόταν να περιμένει πότε θα το τσάκιζαν. Στις 5 Ιουνίου εξαπολύει μια αστραπιαία αεροπορική επίθεση κατά της Αιγύπτου και σε λιγότερο από έξη μέρες (περίπου 132 ώρες), οι Άραβες με την ουρά στα σκέλια παρακαλούσαν ΗΠΑ κι ΕΣΣΔ να επεμβούν. Το Ισραήλ ως συνέπεια αυτού του πολέμου κατέκτησε: Σινά, Λωρίδα της Γάζας, Δυτική Όχθη, Ανατολική Ιερουσαλήμ (για πρώτη φορά), υψίπεδα του Γκολάν.


4ος αραβο-ισραηλινός πόλεμος (ο πόλεμος του Γιομ Κιπούρ 6.10.1973)

Τα αράβια συνεχίζουν ακάθεκτα. Ανήμερα της εβραϊκής γιορτής του Γιομ Κιπούρ το 1974, Αίγυπτος και Συρία την ξαναπέφτουν στο Ισραήλ. Από πίσω τους έχουν άλλες δέκα αραβικές χώρες να τις υποστηρίζουν. Το Ισραήλ αιφνιδιάζεται και υφίσταται συνεχείς ήττες.

Και για όσο χρόνο το Ισραήλ υφίσταται ήττες, η διεθνής κοινότητα μόκο! (έτσι επειδή μερικοί μιλάνε για εβραϊκά λόμπι και μερικοί άλλοι για αντισιωνισμό, αλλά όχι για αντισιμιτισμό).

Μόλις το Ισραήλ (επειδή είπαμε...... οι εβραίοι είναι πολεμιστές, όχι άραβες) ισορροπεί την επίθεση (10.10) και εξαναγκάζει τη Συρία να υποχωρήσει και παίρνει στο κυνηγητό την Αίγυπτο, η διεθνής σκηνή παίρνει φωτιά. Η ΕΣΣΔ (οι εβραιοκομμουνιστές ντε!) απειλεί ότι θα στείλει στρατεύματα στην περιοχή, οι ΗΠΑ θέτουν σε συναγερμό της πυρηνικές τοςυ δυνάμεις κοκ. Τελικά επέρχεται ειρήνη, από την οποία ωφελημένη λίγο βγαίνει η Αίγυπτος.


Edited by - VIKING on 30/07/2006 13:49:21

Edited by - VIKING on 30/07/2006 13:49:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 16:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VIKING, νομίζω πως σου έχουν γίνει αρκετές συστάσεις ώστε να βρεις κάποιο τρόπο να αποφύγεις τα greeklish.
Το να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες στις Συζητήσεις μας δεν είναι κάτι που μπορούμε να "αναβάλλουμε" τη στιγμή που αυτό αποτελεί έναν κανονισμό ακόμα από αυτούς που διέπουν τις Συζητήσεις μας...

Εάν αντιμετωπίζεις κάποιο τεχνικό πρόβλημα, μπορείς να μπεις στο παρακάτω topic (κλίκαρε στον τίτλο) ώστε να ζητήσεις βοήθεια:

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 20:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΘΑ ΗΜΟΥΝ...
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΧΕΣΜΠΟΛΑΧ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΤΑ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ, ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΤΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ...
Πολύ (σχετικά) χλιαρή και καθυστερημένη αντίδραση για τους εξίσου εγκληματίες.
Και με προσπάθεια δικαιολόγησης...
quote:
ΑΠΛΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ ΣΕ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ...
;;;

Θα ήμουν λάθος εάν ισχυριζόμουν ότι, εάν δεν ξεκινούσαν οι Παλαιστίνιοι την ιστορία με τους στρατιώτες, δεν θα γινόταν τίποτα;


ΜΕ ΑΠΛΟ TEXT ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ... ΕΣΥ, ΔΙΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΤΟΥΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥΣ (Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΒΡΑΙΟΥΣ - ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ...). ΓΙΑ ΔΥΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ, ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΥΣ ΠΡΟΦΑΝΟΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ/ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟ ΓΙΑΤΙ! ΕΝΩ ΟΙ ΔΥΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΣΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ...
ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ...
ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΙΝΙ ΧΤΕΝΙΖΕΤΑΙ!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 20:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ έχουμε κάποιο μπλέξιμο Ostria.
Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.
...ή όλα αυτά που γράφεις υπήρξαν όσο υπήρξαν το "κρυφό σχολείο" και το λάβαρο του Π.Π. Γερμανού (δηλαδή παραμύθια), ή ο Σκαρίμπας λέει ψέματα.
Και η Ελληνική νομαρχία φαίνεται να συμφωνεί μαζί του...
Ετσι κι αλλοιώς, ο τίτλος του βιβλίου ('21 και η ΑΛΗΘΕΙΑ) δεικνύει ότι κάποιοι μας λένε ψέματα.
Μήπως αυτοί που μας λένε αυτά που γράφεις;
Δεν μπορεί να γίνει περαιτέρω ανάλυση εδώ καλή μου.
Χρειάζεται ειδικό τόπικ.

Φίλε Κωστάκη

quote:
1) Αν ετηρείτο σιγή, το forum θα είχε σταματήσει να ανανεώνεται.
2) Προπαγάνδα δε λέγεται η αντίθετη γνώμη. Κάθε αντίθετη γνώμη μπορεί να αποτελεί προπαγάνδα υπό αυτή τη συνθήκη. Ας μνημονεύσουμε το Βολταίρο...
1. Τηρήται σιγή ως προς τα εγκλήματα των άλλων. Για τα των Ισραηλινών είμαστε λαλίστατοι!
Λάθος το κατάλαβες φίλε μου.
2. Αντίθετη γνώμη από την δική μου θα ήταν, εάν κάποιος ισχυριζόταν ότι αυτά που επισημαίνω δεν ήταν εγκλήματα.
Και κάτι τέτοιο δεν συνέβη.
Προπαγάνδα = Η διασπορά πληροφοριών, επιχειρημάτων, φημών, με σκοπό τον επηρεασμό τής κοινής γνώμης και τη διαμόρφωση της προς ορισμένες κατευθύνσεις, με τον ιδιαίτερο τονισμό μόνο τών θετικών σημείων μιας θέσης και τών αρνητικών μιας άλλης
Αυτό με τα τονισμένα συμβαίνει εδώ.
Και θέλω να πιστεύω ότι γίνεται ακούσια...
quote:
Θα ήθελα ειλικρινά τη γνώμη σου επ' αυτού.

Η μία πλευρά εκκένωσε τις επικίνδυνες περιοχές από τις πρώτες ημέρες και για τους εναπομείναντες υπάρχουν καταφύγια, γι' αυτό και είναι λίγες οι απώλειες.
Η άλλη πλευρά δεν εκκένωσε τίποτα, για καταφύγια δεν το συζητάμε, και μάλιστα ίσως χρησιμοποιεί τους αμάχους για κάλυψη.
Είδα στο γυαλί ένα πυραυλάκι να φεύγει από κατοικημένη περιοχή και μία γυναίκα που της είχαν σκοτωθεί κάποια μέλη τής οικογενείας της, ωρυόταν γιατι δεν τους είπαν να εγκαταλείψουν την περιοχή.
Δηλαδή καμμία μέριμνα για τον λαό τους.

Φυσικά είναι δικαίωμα ΚΑΙ των Παλαιστινίων να έχουν την χώρα τους στην περιοχή, αλλά θα πρέπει να καταλάβουν κάτι που ξέρει και ο πιό άσχετος: Δεν πρόκειται να φύγουν οι Ισραηλινοι από εκεί!
Σίγουρα όχι με αυτόν τον τρόπο.
Το μόνο που κερδίζουν είναι αυτό που γίνεται σήμερα.
ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΥΣ.
Δεν το ξέρουν άραγε;

Για αρχή, το καλλίτερο που έχουν να κάνουν είναι να μην τους προκαλούν.
Ολοι ξέρουμε ότι καλώς η κακώς, όταν το κάνουν ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΙ!
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;

Υπάρχουν καλλίτεροι τρόποι για να ελέγξουν τους Ισραηλινούς, αλλά έτσι δεν βολεύει κάποιους ιμάμηδες φαίνεται...

Παιδιά για να μην το κουράζουμε άλλο το πράγμα, είπα αυτά που είχα να πω, είπατε κι εσείς τα δικά σας και τα συμπεράσματα στους αναγνώστες.
Θα παρακολουθώ μ' ενδιαφέρον την συζήτηση, αν και όταν υπάρχει διαφωνία, γίνεται πολύ καλλίτερη.
Αναπτύσσονται επιχειρήματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 21:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ...
ts ts piperi...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 14:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ έχουμε κάποιο μπλέξιμο Ostria.
Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.
...ή όλα αυτά που γράφεις υπήρξαν όσο υπήρξαν το "κρυφό σχολείο" και το λάβαρο του Π.Π. Γερμανού (δηλαδή παραμύθια), ή ο Σκαρίμπας λέει ψέματα.
Και η Ελληνική νομαρχία φαίνεται να συμφωνεί μαζί του...
Ετσι κι αλλοιώς, ο τίτλος του βιβλίου ('21 και η ΑΛΗΘΕΙΑ) δεικνύει ότι κάποιοι μας λένε ψέματα.
Μήπως αυτοί που μας λένε αυτά που γράφεις;
Δεν μπορεί να γίνει περαιτέρω ανάλυση εδώ καλή μου.
Χρειάζεται ειδικό τόπικ.


Οντως αγαπητέ, μάλλον θέλει πολύ ψάξιμο γι αυτό αν θες το πιάνουμε από τον Σεπτέμβρη γιατί τώρα έχει ζέστη και δεν έχω και πολύ όρεξη (θέλω διακοπές!!)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 16:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ...
ts ts piperi...

Εμείς οι Ελληνες το "ρε παπάρα" το λέμε ψιλοχαϊδευτικά - κάπως έτσι...
Αν κι αυτό θέλει πιπέρι... τι να πω... (...ρε κουμπάρε?)
Η το είπες για το -ρε-?

http://img175.imageshack.us/img175/9590/lebanonqanamassacreve7.jpg

Γι αυτό φωνάζω... Κάνε (ξανά) κλικ στο παραπάνω link...

Edited by - valgraph on 01/08/2006 16:07:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 18:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οντως αγαπητέ, μάλλον θέλει πολύ ψάξιμο γι αυτό αν θες το πιάνουμε από τον Σεπτέμβρη γιατί τώρα έχει ζέστη και δεν έχω και πολύ όρεξη (θέλω διακοπές!!)
Να πας γλυκιά μου!
Και να περάσεις καλά!
Εγώ θα παραμείνω εδώ για να ζεσταίνω τις συζητήσεις!
Αυτήν την συζήτηση μάλλον την παραζέστανα...
Συγκέντρωσα αρκετά ταμπελάκια και επίθετα.
Πρέπει να έχω το ρεκόρ για ένα θέμα...
Είμαι μέσα για τον Σεπτέμβρη!
quote:
Εμείς οι Ελληνες το "ρε παπάρα" το λέμε ψιλοχαϊδευτικά - κάπως έτσι...
Αν κι αυτό θέλει πιπέρι... τι να πω... (...ρε κουμπάρε?)
Η το είπες για το -ρε-?
Ναι ρε!
Για το ρε το είπα!
Αν και στο χωριό μου το "ρε" το ακολουθεί η διεθνώς γνωστή ελληνική προσφώνηση μεταξύ φίλων...

(ξανα)Εριξα μια ματια στην φωτογραφία.
Σίγουρα δεν με ευχαρίστησε.
Αλλά σαν αντικειμενικός που είσαι, αυτή πρέπει να είναι φωτογραφία της άλλης πλευράς.
Που την βρήκες; Δεν κυκλοφορουν πολλές...

Edited by - Αίολος on 01/08/2006 18:25:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 19:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε χε, είσαι και cuf@lits@!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 22:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 22:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

Να υποθέσω ότι μετά από τα γεγονότα στην Κάνα ουδείς άλλαξε τη γνώμη του σχετικά με τα τεκταινόμενα στην περιοχή; οκ, το υποθέτω.
Αξιότιμε Αίολος, δε θα συνεχίσω την αντιπαράθεση μαζί σου, για να μη νομίζεις ότι υπάρχει προσωπική εμπάθεια. Ο καθένας έχει την άποψή του σχετικά με τις έννοιες "καλό", "κακό", "τρομοκρατία" κλπ. κλπ.
Η δική μου προσωπικά θέση είναι ότι απεχθάνομαι κάθε μορφής πολεμική σύγκρουση, σε οποιαδήποτε μορφή κι αν υφίσταται. Επειδή όμως έχω και τις ευαισθησίες μου, ήμουν σχεδόν πάντοτε υπέρ των αδυνάτων, όχι μόνο λόγω ανθρωπιστικής προσέγγισης, αλλά και για λόγους τυπικής, έστω, ισότητας. Στην περίπτωση αυτή, η δική μου οπτική βλέπει κάποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα : μία χουντικού (ως προς την εξωτερική πολιτική της) τύπου σωβινιστική δημοκρατία, η οποία με την υποστήριξη μεγάλων οικονομικών συμφερόντων αποτελεί τον μπαμπούλα της περιοχής, το τσιράκι μίας υπερδύναμης και το δυνητικό Δούρειο Ίππο στα σχέδια της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με έναν πολύ ικανό και εκπαιδευμένο επιθετικό στρατό και μία καθαρά κυνική εξωτερική πολιτική (αλήθεια, τελικά ποιοι ακριβώς είναι οι στόχοι που λένε ότι πρέπει να επιτύχουν πριν σταματήσουν τον πόλεμο; να φτάσουν τη Χεσμπολάχ στα ελληνοτουρκικά σύνορα;). Έξοχος συνδυασμός, δε λέω, όσον αφορά την ισχύ και την αποτελεσματικότητα, αλλά, πως να το κάνουμε, εμένα ως Έλληνα και άνθρωπο με προκαλεί η όλη συνταγή. Από την άλλη πλευρά, έχουμε τον αραβικό κόσμο, σε πολλά σημεία θρησκευτικά φανατισμένο, προσηλωμένο ίσως σε αναχρονιστικές αντιλήψεις σε κάποιες περιπτώσεις, να διεξάγει ανταρτοπόλεμο κόντρα στο γιουρούσι των δυτικών (όχι με τις πιο ανθρωπιστικές μεθόδους, δεκτόν), διεκδικώντας το δικαίωμα στη μη φιλελευθεροποίηση, στη μη εισβολή της δυτικής (υπο)κουλτούρας, στη διατήρηση του δικού του status quo. Οι αντιδράσεις του σε αυτή την αέναη πολεμική χαρακτηρίζονται από άστοχες επιθετικές ενέργειες (1967), από αντάρτικο, από αντίσταση, από καμικάζι. Μέχρι τώρα όμως δεν έχει χρησιμοποιήσει (γιατί προφανώς δεν έχουν, τουλάχιστον τα μέλη του αραβικού κόσμου που έχουν εμπλακεί σε συρράξεις) ούτε τα πολυδιαφημισμένα όπλα μαζικής καταστροφής (εν αντιθέσει με κάποιους άλλους), ούτε χημικά (εν αντιθέσει επίσης με κάποιους άλλους), ούτε βιολογικά, ούτε (ασφαλώς) πυρηνικά όπλα. Εδώ καλά-καλά, αμφιβάλλω αν έχει την επιχειρησιακή δύναμη να παράγει αντιαεροπορική άμυνα, αλλά τέλος πάντων, εξαρτάται και από την περίπτωση.
Προσωπικό συμπέρασμα; δε με πειράζει που μπορεί να είναι πίσω (αν θεωρήσουμε οπισθοδρόμηση τις αρχές μίας κοινωνίας επειδή δεν ακολουθούν την πεπατημένη), δε με ενδιαφέρει που ακόμα η γυναίκα στην κοινωνία τους θεωρείται υπάνθρωπος, δε με ενοχλεί μία αν έχουν πρόεδρο δικτατορικά εκλεγμένο ή δικτάτορα δημοκρατικά εκλεγμένο. Δεν έχω δικαίωμα να μπαίνω στη χώρα τους, δεν έχω δικαίωμα να προσβλέπω στα πετρέλαια, τα φυσικά αέρια ή ακόμα και τους υδάτινους πόρους τους, δεν έχω κανένα λόγο παρουσίας και επιρροής στα εδάφη τους. Άρα δεν υποστηρίζω το σκηνικό που στήνεται χρόνια τώρα στη Μέση Ανατολή και μέρος του μόνο είναι αυτή η συμπλοκή και απαιτώ τερματισμό του θανάτου αθώων απ' όπου κι αν προέρχονται.
Αυτά τα ολίγα.

Φιλικά
ΚωστάκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 03:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και χρόνια η πρόοδος του Ιράν στο πυρηνικό του πρόγραμμα
έχει στρέψει Αμερικάνους Ισραηλινούς αλλά και αρκετούς Ευρωπαίους όπως και Άραβες εναντίων τους. Δικαιολογημένα αν θέλετε εάν το δείτε από την μεριά τους.
Οι Αμερικάνοι προσπαθούν με διπλωματική πίεση με καρότα ή απειλές να τιθασεύσουν αυτή την εξύψωση του Ιράν ως ηγετική μορφή στην Μέση Ανατολή αλλά και στην παγκόσμια μουσουλμανική κοινότητα.
Το πράγμα οδηγείτε προς πόλεμο ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται.
Εάν όμως πάει εκεί το Ιράν έχει την δυνατότητα να κλιμακώσει τον πόλεμο εκτός των συνόρων της.
Α. Τέτοια δυνατότητα έχει με εκδήλωση αντάρτικου ή και γενικευμένου πόλεμου μέσα στο Ιράκ από το στρατό του Μαχντί που συντηρείται από το Ιράν μέσα στο Ιράκ αλλά και γενικά από τον Σιΐτικο πληθυσμό που αποτελεί την πλειοψηφία.
Β. Η Χεζμπολάχ θα έχει στόχους μέσα στο Ισραήλ με πυραύλους μικρού και μέσου βεληνεκούς όπου θα αποσταθεροποιήσουν το Ισραήλ και θα προσπαθήσει να προκαλέσει την ανάμιξη όσο περισσοτέρων Μουσουλμανικών χώρων μπορεί.
Γ. Η Συρία η οποία αν δεν προσεγγιστεί από τους Αμερικάνους με σοβαρά ανταλλάγματα θα χτυπήσει είτε με έμμεσους είτε άμεσους τρόπους το Ισραήλ.
Δ. Παλαιστίνιοι χτυπούν εκ των έσο το Ισραήλ.

Το Ισραήλ ήθελε και θέλει άμεσο χτύπημα του Ιράν. Αλλά η Η.Π.Α. δεν συμφωνήσαν για κάτι τέτοιο θέλοντας να εξαντλήσουν τα περιθώρια της διπλωματίας αλλά και προετοιμασίας ενός τέτοιου πολέμου πράττοντας με αρκετή σοφία και στρατηγική σκέψη.
Αφού λοιπόν έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και το Ιράν δεν χτυπά πριν το χτυπήσουν έχουν αρχίσει το ξεκαθάρισμα των παραπάνω Α. Β. Γ. Δ. που περιγράφω.

Έτσι για το Δ. έχουμε
Οι παλαιστίνιοι έχουν εγκλωβιστεί στο τοίχος μέσα και ευνουχιστεί σε μεγάλο βαθμό, τέτοιο ώστε τα πλήγματα που μπορούν να πετύχουν να είναι μην είναι εκμεταλλεύσιμα στρατιωτικά παρά μόνο πολιτικά.

Για το Γ. έχουμε
Η Συρία να παρακαλά να μιλήσει με τους Αμερικάνους και να τους προσεταιριστεί αφού νιώθουν απίστευτα μόνοι μετά την κατάληψη του Ιράκ που ήταν μια κίνηση ματ.

Για το Β έχουμε
Η Χεζμπολάχ να χτυπιέται και να φθείρετε. Να εξαντλεί το ανθρώπινο δυναμικό της καθώς και το στρατιωτικό της υλικό. Οι Ισραηλινοί έχουν αποτύχει όμως αφού δεν μπορούν γρήγορα να τους πετάξουν πέρα του ποταμού Λιτάνη και να βάλουν τους κυανόκρανους ανάμεσα. Η καθυστέρηση ρίχνει το ηθικό του Ισραηλίτη κάτοικου καθώς και φθείρει και πτοεί το στράτευμα του οποίου η στρατιωτική του ισχύ έχει μυθοποιηθεί. Πιστεύω όμως ότι θα πετύχει τους στόχους του έστω και μερικός εκτός αν γίνει κάτι τρομακτικό (π.χ. χτύπημα των πυρηνικών σταθμών του Ισραήλ ή βομβαρδισμός του Τέλ Αβίδ και εξόντωση σημαίνων προσώπων).

Μένει το Α. Εκεί εκπαιδεύεται ο στρατός του Ιράκ να αναλάβει και να μειώσει οποιαδήποτε επίπτωση πάνω στο Αμερικάνικο στράτευμα καθώς και οι Κούρδοι που είναι άρρηκτα δεμένοι στο Αμερικάνικο Άρμα.

Η σειρά του Ιράν είναι κοντά. Είναι κρίσιμο για το Ιράν να αποκτήσει και να παρουσιάσει πυρηνικό όπλο αλλιώς πρέπει να χτυπήσει πρώτο με συμβατικό τρόπο και να εμπλέξει και άλλες χώρες. Αν δεν καταφέρει το ένα ή το άλλο τότε είναι καταδικασμένο να ακολουθεί τα γεγονότα και να μην μπορέσει να διατήρηση στο τέλος την συνοχή του όσο γενναία και εάν αγωνισθεί.

Δυστυχώς ανάμεσα σε αυτή την αναμπουμπούλα που είναι δίπλα μας και επηρεάζει γεωστρατηγικά και γεωπολιτικά συμφέροντα ο Υπουργός Οικονομίας λέει ότι δεν χρειάζεται η Ελλάδα να εξοπλίζεται.

Καλή τύχη


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 02/08/2006 03:14:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 18:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αν ο δημιουργός ήταν πιό δίκαιος στο καταμερισμό της υγείας, εμφάνισης, αρτιμέλειας, προσόντων, ταλέντου και κυρίως σκέψης του κάθε ανθρώπου...

Αν τα αγαθά της φύσης, οι καιρικές συνθήκες, αλλά και η τροφή και ο πλούτος, ήσαν κατεσπαρμένα και κατανεμημένα πιό δίκαια στην απεραντοσύνη της Γης...

Αν υπήρχε στους κρατούντες και κυρίως στους συνεργάτες τους από καταβολής κόσμου ως τα σήμερα, το προσόν της περίσκεψης-σύνεσης, ισονομίας-αξιοκρατίας, δικαιοσύνης-συνείδησης...

Αν το εκλεκτό δημιούργημα του πλάστη, δεν διακατεχόταν από αδηφαφία, ζηλοφθονία, έπαρση, απληστία, πονηρία και όλα τα ελαττώματα που γεννάει η σάρκα και η ψυχή...

Τότε δεν θα υπήρχαν Όμηρος, Αριστοφάνης, Σέξπηρ, Ντοστογιέφσκι και Κάφκα, για να περιγράψουν τα πάθη του πιό τέλειου-ατελούς όντος που υπάρχει στο πλανήτη μας...

Και τόσο σοφοί οι Έλληνες, που έπλασαν τους θεούς τους με γήινα πάθη και ελαττώματα κατ΄εικόνα και ομοίωσή τους, και τους τοποθέτησαν όχι στους ουρανούς αλλά επί γήινου εδάφους, λίγο ψηλότερα από αυτούς, στον Όλυμπο...

Και τόσο σοφός ο πλάστης, που έκανε τον άνθρωπο εφευρέτη της τηλεόρασης, ώστε να βλέπει ο καταναλωτής μέσα στο σπίτι του από ψώνια, γραφικούς και αλλαξοκωλιές ως θεομηνίες, βομβαρδισμούς αμάχων, εγκλήματα, αδικίες, που συμβαίνουν στα πέρατα της οικουμένης, αλλά μπορεί να φτάσουν και στη γειτονιά του... Και με τις κινούμενες εικόνες, να εθίζονται ακόμη και τα παιδιά, στο έγκλημα , στη τρομοκρατική πράξη, στη διαφθορά... και η τρομοκρατία λες και είναι το ξαφνικό θανατηφόρο γκολ στη παράταση της ζωής...

Κι ενώ η τηλεόραση πολυλογεί ξεδιάντροπα, τα βιβλία σιωπούν αραχνιασμένα, εκτός κι΄αν είναι συνταγές μαγειρικής, σεξοαστρολογίας ή παρλαπίπες τσαρλατανισμού...

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 16:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H "μάχη" στο διαδίκτυο

Israel backed by army of cyber-soldiers
http://www.timesonline.co.uk/newspaper/0,,174-2289232,00.html

Οσο το Ισραήλ μάχεται την Χεζμπολά με τανκ και αεροπλάνα, οι υποστηρικτές της κάνουν καμπάνια στο διαδίκτυο.
Η Ισραηλινή κυβέρνηση ρίχνει το βάρος της στην προσπάθεια των υποστηρικτών της να μετρήσουν αυτό που θεωρεί ως αρνητική πρκατάληψη και ένα κύμα προπαγάνδας υπέρ των Αράβων. Το Υπουργείο Εξωτερικών έχει διατάξει τους εκπαιδευόμενους διπλωμάτες να παρακολουθούν websites και chatrooms, έτσι ώστε να δραστηριοποιηθούν τα δίκτυα των Αμερικάνικων και Ευρωπαϊκών γκρουπ με εκατοντάδες χιλιάδες Εβραίων ακτιβιστών και να βάλουν υποστηρικτικά μηνύματα.

Την περασμένη εβδομάδα σχεδόν 5.000 μέλη της Παγκόσμιας Εβραϊκής Φοιτητικής Ενωσης (WUJS) κατέβασε ένα ειδικό “megaphone” software το οποίο τους προειδοποιεί για αντι-Ισραηλίτικα chatrooms ή διαδικτυακές δημοσκοπήσεις, και τους διευκολύνει να στείλουν τις αντίθετες απόψεις. Μια φοιτητική ομάδα στην Ιερουσαλήμ κτενίζει τον ιστό σε πλήθος διαφορετικών γλωσσών για να βάλουν σημαία στα sites έτσι ώστε όσοι έχουν εγγραφεί να μπορούν να επηρεάσουν μια δημοσκόπηση ή την πορεία μιάς συζήτησης.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 03/08/2006 16:42:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 21:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Μεσανατολικό είναι ένα τόσο ακανθώδες και περίπλοκο ζήτημα, που απ' όπου κι αν το πιάσεις, βρωμάει και ζέχνει. Εμπλέκονται μέσα τεράστια γεωπολιτικά συμφέροντα, πράκτορες, τρομοκράτες, ενώ η ύπαρξη διαφορετικών θρησκειών, κοσμοθεωριών και βιοτικού επιπέδου μέσα σε μια έκταση λίγων τετραγωνικών χιλιομέτρων κάνει τα πράγματα πραγματικά ...σαλάτα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει ο απλός λαός, ο οποίος θέλει να ζεί ειρηνικά κι ανθρώπινα. Μάλλον η πέτρα του σκανδάλου είναι τα παλιοτόμαρα που κατευθύνουν μερίδα αυτού προς το χάος (λόγω ιδίων οικονομικών συμφερόντων πάντοτε), και εκεί βρίσκουν πρόσφορο έδαφος έκφρασης των νοσηρών σχεδίων τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 17:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως σοβαρή χώρα ο Λίβανος ε? Κάνουν ότι γουστάρουν εκεί μέσα ο καθένας, Χεζμπολάχ, Ισραηλινοί, Σύριοι παλιότερα, ο ένας, ο άλλος και τον προωθυπουργό τον έχουν τελείως γραμμένο.Και αυτός το μόνο που ξέρει να κάνει είναι εκκλήσεις και να κλαίγετε. Καλά όσο για το λιβανέζικο στρατό υπάρχει ή δεν υπάρχει? Και αν υπάρχει γιατί δε τον καταργούν για να μην είναι και βάρος στον προυπολογισμό. Ήθελα να ξερα ποιοι φωστήρες σχεδίασαν αυτό το κράτος κατά τη δεκαετία του 80 και αυτό το σύνταγμα.Η όλη κατάσταση είναι και απτή απόδειξη του ότι αν ένα σχέδιο δεν είναι λυσιτελές και βιώσιμο τότε τα προβλήματα θα ξαναβγούν στην επιφάνεια και μάλιστα με οδυνηρό τρόποΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 21:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας γίνουμε και λίγο δικηγόροι του διαβόλου...
Αν μας επιτεθούν ...κάποτε οι τούρκοι κι εμείς τους αναχαιτήσουμε αναγκάζοντάς τους να ζητήσουν βοήθεια από άλλες (μουσουλμανικές και αραβικές χώρες), ο Λίβανος σε ποια θέση θα βρεθεί?
Η θέση του Λίβανου στο Κυπριακό άραγε ποια ήταν?
Η, αν οι τούρκοι ζητούσαν και μάζευαν υπογραφές για να βρούν το δίκαιο στο αιγαίο, ποια πάλι η στάση του Λιβάνου?
Η τουρκία θεωρείται "γείτονας χώρα" για τον Λίβανο?
Ακόμη και σε μια euro-asia-vision, θα δίναν 12άρι στην τουρκία η στην Ελλάδα?
Η σχέση του Λίβανου με την Ελλάδα (πριν τον πόλεμο και την βοήθεια)?
Πρέπει να δούμε λιγάκι κάποια τέτοια θέματα.
Είμαστε τελικά "μπουνταλάδες", χαρακτηρισμός πάνω στον οποίο πάντα βασίζονται οι τούρκοι για τις διεκδικήσεις τους?
Δεν ξέρω τις απαντήσεις, μου ήρθαν στο μυαλό ξαφνικά και τις παρέθεσα εδώ για να απαντήσει όποιος γνωρίζει κάτι...

(Πολλές φορές ταϊσαμε αγριόσκυλα, τα οποία αργότερα μας δάγκωσαν χέρια και πόδια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 09:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλε valgraph βλέπω μία απίστευτη προπαγάνδα υπέρ της Χεζμπολαχ από τα ελληνικά δελτία ειδήσεων και αναρωτιέμαι πόσο ηλίθιοι είμαστε ώρες-ώρες....

Ειδικά στον ΑΝΤ1 (αν δεν κάνω λάθος) εδώ και δύο μέρες βλέπω ρεπορτάζ για το πόσο πουλάνε οι φωτογραφίες του Ναζράλα, πως πάνε οι πωλήσεις του CD με το τραγούδι της Χεζμπολάχ (!!! ) και νά΄σου τα βίντεο με την παρέλαση των "στρατιωτών" της Χεζμπολάχ και νά'σου το τραγουδάκι με υπότιτλους για να γνωρίσουμε και τα στοιχάκια (ο Αλλάχ είναι μαζί μας - θάνατος στα άπιστα σκυλιά και άλλα τέτοια ωραία) κλπ-κλπ.....

Edited by - KERRY KING on 10/08/2006 09:24:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 09:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την απορία για τον στρατό του Λιβάνου την έχω κι εγώ....
Να σου κάνουνε την χώρα λίμπα κι εσύ απλά να κλαψουρίζεις μπροστά στις κάμερες και να ζητάς βοήθεια από τον αραβικό κόσμο....

Θα γίνω λίγο κυνικός και θα εκφράσω την απορία μου κατά πόσο οι ματσωμένοι και μη λιβανέζοι της διασποράς (Γαλλία, Ελλάδα κλπ) θα δεχτούν να στείλουν τους γιούς τους να πολεμήσουν για την πατρίδα τους...

Κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία, τι άραγε.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 09:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος, μου γεννήθηκε άλλη μία απορία σήμερα το πρωί....

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ???

Πού είναι ο Αρχιεπίσκοπος μας να φωνάξει για την σφαγή των αμάχων ?

Που είναι ο Πατριάρχης Ιεροσωλλήμων να καταδικάσει την σφαγή ?

Που είναι ο Πάπας να μαζέψει τους πιστούς του στην πλατεία του να προσευχηθύν για τις ψυχές των παιδιών που χάνονται κάθε μέρα ?

ΠΟΥ ΠΗΓΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΜΩΡΕ ?????????

Μήπως τους βάρεσε η ζέστη και είναι ασθενείς ?

Μήπώς κάνουνε μπάνια όλη μέρα και δεν βλέπουν ειδήσεις ?

Μήπως από την πολύ μασαμπούκα έχουνε πέσει σε κώμα ?

Μήπως κρατάνε δυνάμεις για τον Σεπτέμβρη που θα έχει γυρίσει ο κόσμος από τις διακοπές τους ώστε η φωνή τους να έχει ακροαματικότητα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 14:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η "εκκλησία της Ελλάδος" διοργανώνει κάποιο έρανο για τους αμάχους (λες και δεν έχουν), φίλε KERRY KING.
Οχι όμως για ΟΛΟΥΣ τους αμάχους...
ΜΟΝΟΝ για τους Παλαιστινίους που είναι φτωχοί και δεν έχουν λεφτά για να πάρουν κι άλλα πυραυλάκια(*) για να σκοτώνουν τους κακούς (!) αμάχους των ΑΛΛΩΝ!
Αν αυτό δεν είναι ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΟΣ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ και ΕΛΕΗΝΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ, είμαι όντως τρελός...


(*)Τα χιλιάδες πυραυλάκια που έχουν ήδη εκτοξεύσει, δεν τα πληρώσανε!
Ηταν το δώρο σε κάποια συσκευασία τροφίμων...
Δεν θα μπορούσαν άλλως τε ν' αγοράσουν το παραμικρό, μιάς και δεν έχουν μία και θα τους στείλουμε εμείς...

ΝΑΙ! ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΣΤΕΓΟΥΣ!
Μαγκιά μααας...

Edited by - Αίολος on 10/08/2006 15:05:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 15:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και όποιος θέλει, ας πληρώσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 16:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε γμτ. Αν όντος λένε "θάνατος στα άπιστα σκυλιά", άπιστα σκυλιά 2 μήνες πριν ήταν και όλοι οι χριστιανοί... Τώρα για να μην επεμβαίνει και ο στρατός του Λιβάνου και απλώς να είναι παρατηρητής, κάτι βρωμάει εδώ... Πιστεύω πως οι ισραηλινοί είναι "κακοί", μήπως και οι αντίπαλοι είναι "κακοί"?
Μου θυμίζει τον πόλεμο κόκα κόλας και πέπσι, που "οι οπαδοί" της καθε μιας εταιρίας τις υποστιρίζουν φανατικά, "δεν θέλω πέπσι - θέλω μόνο κόκα - πάμε σ' άλλο μαγαζί που πουλά κόκα κλπ", ενώ τα συμφέροντα είναι κοινά, ο ίδιος προμηθευτής, ο ίδιος ιδιοκτήτης... Αλλά για να τις υποστηρίξουν οι "οπαδοί", καταναλώνουν διπλάσιες ποσότητες από την μια η από την άλλη...
Εάν βρισκόνταν σε ένα νησί, ένας ισραηλινός, ένας Έλληνας και ένας λιβανέζος, και ο λιβανέζος μόνο κρατούσε όπλο, τι θα έκανε? Εάν το όπλο το κρατούσε ο ισραηλινός?
Πιστεύω ο λιβανέζος θα σκότωνε και τους δύο (άπιστοι).
Ο ισραηλινός θα σκότωνε τον λιβανέζο και θα πουλούσε προστασία στον Έλληνα η θα τον σκότωνε αν δεν είχε κάποιο συμφέρον.
Ο Έλληνας θα πετούσε το πιστόλι στη θάλασσα για να δείξει οτι είναι "μπουνταλάς" και αμέσως θα τον σκότωναν στο ξύλο οι άλλοι δύο και μετά θα σκοτώνονταν μεταξύ τους...
Κάτι τέτοιο μάλλον θα γινόνταν....
Αρχισε το μυαλό μου να μπερδεύεται. Σωστό αυτό: Mε όλη την βοήθεια που δίνουμε σε "ξένους" θα μπορούσαμε να ταϊσουμε για μήνες τους δικούς μας άπορους και φτωχούς...
Οσο για την εκκλησία της Ελλάδος, δεν πέρνει επίσημα μάλλον θέση γιατί γνωρίζει πως είναι πόλεμος ανάμεσα σε εχθρούς της χριστιανοσύνης, που αν δεν τρωγώντανε μεταξύ τους θα τρώγανε εμάς τώρα...
Το μόνο λυπηρό είναι ο θάνατος αθώων παιδιών. Είναι τραγικό αυτό. Παιδιά που όταν μεγαλώσουν, λόγω αυτών των γεγονότων θα γίνουν ίδια με τους παλαιότερους και όχι κάτι καλύτερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 17:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως είναι πόλεμος ανάμεσα σε εχθρούς της χριστιανοσύνης, που αν δεν τρωγώντανε μεταξύ τους θα τρώγανε εμάς τώρα...
Υπομονή, έκαναν ένα διαλειματάκι για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα μεταξύ τους, και μετά θ' ξανασχοληθούν με τον αφανισμό μας...
Ηθελα νά 'ξερα, δεν βλέπει κανένας την γενοκτονία των χριστιανών εκεί κάτω;

Μπρέ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 19:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ακούστηκε τίποτε για γενοκτονία χριστιανών. Που μπορούμε να βρούμε στοιχεία γι αυτό? Μπορεί οι λιβανέζοι να τα βάλουν στο τέλος με τους χριστιανούς?

Μπρε μπρε μπρε, άξιτη, μπρε μπρε μπρε, τσακων' κι ζμων'.... <--- άσχετο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 22:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ακούστηκε τίποτε για γενοκτονία χριστιανών. Που μπορούμε να βρούμε στοιχεία γι αυτό? Μπορεί οι λιβανέζοι να τα βάλουν στο τέλος με τους χριστιανούς?
Γιατί όχι;
Το ίδιο και οι Ισραηλινοί.
Δεν άκουσες τίποτα για την γενοκτονία των χριστιανών;
Νόμιζα ότι ήξερες, και γι' αυτό το είπες..."είναι πόλεμος ανάμεσα σε εχθρούς της χριστιανοσύνης," ...αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nausika317
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 22:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nausika317  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρχισε το μυαλό μου να μπερδεύεται. Σωστό αυτό: Mε όλη την βοήθεια που δίνουμε σε "ξένους" θα μπορούσαμε να ταϊσουμε για μήνες τους δικούς μας άπορους και φτωχούς...

Φίλε valgraph,η διάκριση που κάνεις εδώ ανάμεσα σε ΞΕΝΟΥΣ και ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΦΤΩΧΟΥΣ, έχει μια διαφορά :οι "ΞΕΝΟΙ" είναι άνθρωποι που βρίσκονται σε έκτακτη ανάγκη, πρόσφυγες, θύματα πολέμου, και μπορεί να βρίσκονται στα πρόθυρα του θανάτου αν δεν πάρουν βοήθεια απ'έξω, ενω "ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟΡΟΙ" είναι απόρρεια μακροχρόνιων κοινωνικών και κοινωνικών προβληματων και ανισοτήτων , τα οποία θα πρέπει να λυθούν συλλογικά, κι όχι με "μπαλώματα" φιλανθρωπίας, για λίγους μήνες..

Και συ, φίλε Αίολε,για πες μας για τη γενοκτονία των χριστιανών, για να ξέρουμε και μείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy