ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ;(ΝΑΖΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 00:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Τομπυ Ο μπραιαν υπουργός τύπου του Τσόρτσιλ στο τέλος του καλοκαιριού του 40
ενα πρωινό που καθόταν στο μπάνιο του είχε μια έμπνευση για ένα κωμικό τραγούδι.
Το μεσημέρι στο φαγητό με άλλους αξιωματικούς του γουαιτχωλ τους το είπε.
Ξεράθηκαν στα γέλια!

Η μετάφραση είναι κάπως έτσι:

Ο Χίτλερ είχε ένα αρχίδι
ο γκεριγκ είχε δυο αλλά μικρά
και του Χίμλερ ήταν παρόμοια
Αλλά ο καημένος ο γκαιμπελς
Δεν είχε κανένα από αυτά………

Όταν οι ρώσοι γιατροί εξέτασαν το καμένο πτώμα του Χίτλερ
ανακάλυψαν ότι Χίτλερ ήταν όντως μονάρχιδος.
Ρε παιδιά σας λεω λοιπόν ότι όταν βλέπω νεοναζί ‘η παλιοναζι μου
έρχεται στο νου και δεν μπορώ να σταματήσω να γελώ….!

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 29/04/2004 00:32:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 00:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας σοβαρεύουμε λίγο και ας μην ρίχνουμε το επίπεδο τόσο χαμηλά.

Δύσκολο αυτό αγαπητέ φίλε thule. όχι και ακατόρθωτο όμως.
Θα κάνω μιά αρχή και βλέπουμε .
Απομονώνω ένα στοιχείο για να συζητηθεί χωρίς "μπαμπούλες",
-Σκοπός της Ζωής είναι η εξέλιξη.-
Μια πρώτη προσέγγιση που κάνω είναι ότι εξέλιξη σημαίνει ΟΧΙ στασιμότητα , όχι οπισθοδρόμηση , εγκατάλειψη στοιχείων και ιδεών που εμποδίζουν τον άνθρωπο να εξελιχτεί σωματικά και πνευματικά.
Η εξέλιξη εννοείται ότι είναι πορεία προς το καλύτερο.
Κατα τη γνώμη μου ένα τεράστιο κεφάλαιο στην εξέλιξη είναι η ελευθερία.
Το τί είναι η εξέλιξη, πως επιτυγχάνεται , τι εννοούμε λέγοντας "καλύτερο" πιστεύω ότι θα απασχολήσουν τους φίλους με γόνιμο τρόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 12:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε thule,

Λυπάμαι αν βλέπεις την στάση μου ώς προσβλητική, δεν είναι, καμμιά φορα το διαδύκτιο οξύνει τον τόνο των μυνυμάτων.

Πάντως αν περιμένεις τον ΕΣ να μην δεχθεί κάποιες πλάκες εις βάρος του (και δεν εννοω απο εμένα), μάλλον θα ατυχήσεις. Για πολύ κόσμο η όλη "θεωρία" του ΕΣ είναι τόσο φορτωμένη με παραλογισμό, που μόνο με χλευασμό μπορει να αντιμετωπιστεί... λογικά.

Εδώ, στο βήμα του esoterica, υπάρχει ακόμα ένας χώρος για να αναπτύξετε αυτές τις πτυχές που θεωρείτε "προοδευτικές", και προσωπικά εκτιμώ το θάρρος των φίλων όπως ο ΙΑΠΕΤΟΣ και άλλοι, που δήλωσαν οτι σκοπεύουν να το κάνουν. Προσωπικά, βέβαια, θεωρώ οτι οι απόψεις σας πέφτουν σε κάποια σοβαρά λάθη, και ίσως εδώ να μπορούμε να το συζητήσουμε.

Μην παραξενεύεσαι όμως που κάποιοι θα κάνουν και μερικά αστεία, ανέπτυξε καλύτερα την αίσθηση του χιούμορ σου!

Έτσι, όταν λέω οτι ο ΕΣ φυλετισμός, είτε Νορδικός, είτε Υπερβόρειος, είτε Άρυος (μήπως συμφωνούσαν μεταξύ τους κι όλας;) είναι δισειδαιμωνία, και ότι η φυλετική πίστη στην "Γη-Αίμα" είναι αταβιστική, πρωτόγονη, και θυμίζει Ζουλού, δεν το λέω σαν βρισιά, το λέω σαν παρατήρηση δική μου. Αυτή η ψευτο-φυλετική άποψη είναι επίσης εντελώς αντεπιστιμονική, και μόνο κατι κουζουλαμένοι ψευτο-επιστήμονες του περιθωρίου ασπάζονται τέτοιες απόψεις. Αν θες, το συζητάμε περισότερο με όποια συγκεκριμένα παραδείγματα θες να παρουσιάσεις.

Το ίδιο ισχύει για τον Λέιν. Έχω γνωρίσει δεκάδες Λέινιδες και Κέμπιδες. Η βάση του σκεπτικού τους είναι σαθρή και βάρβαρη. Ως επί το πλείστον έχει αναπτυχθεί σε ακροδεξιά μπάρ - μετά από πολλά ουίσκια και μπύρες. Σε ρώτησα ήδη - σαν ΤΙ περίμενες να σχολιάσω; Για εμένα αν η "λευκή φυλή" θέλει να εξασφαλήσει ένα καλύτερο μέλλον, το πιο καλό που έχει να κάνει είναι να αποφύγει τους κκ. Λέιν και σια!

Και μήν νομίζεις οτι δεν γνωρίζω κάποια από τα προβλήματα στα οποία αναφέρεσε, ιδίως σε ότι αφορά την υποβάθμιση των κοινωνικών αξιών, κλπ.
Αν δεν πίστευα οτι αυτά τα προβλήματα πραγματικά σε απασχολούν, δεν θα έκανα τον κόπο να συζητάω μαζί σου, και εσύ μάλλον δεν θα έκανες τον κόπο να μπείς στο esoterica. Αυτά τα προβλήματα όμως θέλουν εργασία και κατανόηση για να λυθούν, δεν λύνονται με δυο χιτλερικούς χαιρετισμους και τρία σαχλά εθνικισtικά τραγουδάκια στις εκδρομές του National Alliance.

Όσα λέω, τα λέω γιατί μου έχει ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ οτι χωριστικές απόψεις περί ανοτερότητας βασισμένες σε φυσικές/υλισικές αντιλήψεις είναι ΛΑΘΟΣ, και οδηγούν πάντα σε λάθη.

Και αυτό γιατί δίνουν μια ΨΕΥΤΙΚΗ ΥΠΟΣΧΕΣΗ στο άτομο, οτι έχει κάποιο γκαραντί της αξίας του λόγω της φυλής του, και δεν θα χρειαστεί να το αποδείξει με τις πράξεις του.

Όλοι οι διάφοροι θεωρητικοί σας, από ότι έχω δει, εκεί την πάτησαν. Οι Εβόλες, οι Σάβιτρι Ντέβιδες, οι Γκούντερηδες, οι Σπέγκλερς κάλα ίσως να ξεκίνησαν άλλα αυτή η βασική ατέλεια στην σκέψη τους οδήγησε εκει που τους οδήγησε...

Κ.


Edited by - kynikos on 29/04/2004 13:19:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 15:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με την πρόταση του steelspring να αναπτυχθει η συζήτηση γύρω από το θέμα: «Σκοπός της Ζωής είναι η εξέλιξη.».

Επειδή ο steelspring δεν είναι ο αρχικός συγραφέας του τοπικ, ούτε έχει δώσει ξεκάθαρη τοποθέτηση απέναντι στο θέμα ΕΣ, νομίζω οτι ο λόγος πέφτει κυρίως στον thule (Α.Σ.), και δευτερευόντος στους φίλους ΙΑΠΕΤΟΣ & ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ.

Προσωπικά θεωρώ την πρόταση εξαιρετική ιδέα, ελπίζοντας οτι εκεί τουλαχιστον θα βρούμε ένα κοινο σημείο αφετηρίας.

Όσο για αυτό που αναφέρεται σαν "ένα τεράστιο κεφάλαιο στην εξέλιξη" - "η ελευθερία" θα συμφωνήσω επίσης, αλλά φοβάμαι οτι προτρέχουμε, αν δεν μας δώσουν πρώτα οι φίλοι Ε/Σς κάποια τοποθέτησή τους στο θέμα αυτό.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IAΠΕΤΟΣ
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 21:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IAΠΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kynikos,
Αγνοείς,επιδεικτικά,τα όσα,ως τώρα,έχουμε γράψει.Δεν διευκρινίζεις,επίσης,ποιος από τους "εθνικοσοσιαλισμούς" που προαναφέρθηκαν,είναι πολέμιοί σου;Αν όλοι,προφανώς,κάτι δεν πάει καλά από μέρους σου,αποτελεί δείγμα ενός άλογου,ακαθορίστου "αντιναζισμού".
Στα πλαίσια της "πολιτικής ορθότητας",τελευταία,ορισμένοι θέλουν να καταργήσουν τον όρο "φυλή" ως βιολογικό.Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι η επιστήμη της Φυσικής Ανθρωπολογίας έχει πολεμηθεί σκληρά,στην Ελλάδα δέ σε σημείο κατάργησης της αντίστοιχης πανεπιστημιακής έδρας (από τους,δήθεν,"προοδευτικούς φίλους" της επιστήμης)και μετά τολμούν να κατηγορούν το Τρίτο Ράιχ για "σκοταδισμό"!
Για λόγους,πάλι,"πολιτικής ορθότητας" έχει περιθωριοποιηθεί η Κοινωνιοβιολογία,θεμελιωτής της οποίας είναι ο νομπελίστας Κόνραντ Λόρεντζ,η οποία,ούτε λίγο,ούτε πολύ,έχει καταδείξει ότι ο χαρακτήρας του ανθρώπου και οι πνευματικές του ικανότητες έχουν κατά 80% γενετικές βάσεις.Φυσικά,κάτι τέτοιο δεν είναι αρεστό στην πλειοψηφία των κοινωνικών επιστημόνων,διότι δεν συμφωνεί με τους ιδεολογικούς τους πρόγονους,οι οποίοι κυριαρχούν σε πολιτικό επίπεδο.Πολλοί,μάλιστα,επιστήμονες αποτέλεσαν στόχο απειλών και ύβρεων από παρατάξεις πολιτικές,λόγω των επιστημονικών τους θέσεων,ορισμένοι εκ των οποίων υπήρξαν και θύματα ξυλοδαρμών-μα τι "αντισκοταδιστές" είναι αλήθεια αυτοί οι (αντι-)"προοδευτικοί"!
Η Ευγονική είναι ένας ακόμα στόχος των πολεμίων του Εθνικοσοσιαλισμού,άμεσα συσχετιζόμενος με τους ανωτέρω.Η πρόοδος της Βιοτεχνολογίας αναμένεται να την φέρει και πάλι στο προσκήνιο.Τώρα οι "προοδευτικοί" - οι,δήθεν, "επίγονοι" των θυμάτων της Ιεράς Εξέτασης-συμπορεύονται με τις διάφορες εκκλησιαστικές "επιτροπές βιοηθικής" σε ζητήματα παρέμβασης στο γενετικό υλικό του ανθρώπου προς βελτίωση του ανθρωπίνου είδους,συνολικά.
Εντούτοις,το "κυνήγι μαγισσών" από πλευράς των "ναζιστοφάγων" δεν πρόκειται να διαρκέσει πολύ ακόμα.Είναι,απλώς,οι τελευταίες απεγνωσμένες προσπάθειες των εχθρών της ανέλιξης της Ανθρωπότητας.Η έκτη υποφυλή είναι έτοιμη να αναλάβει τα ηνία,με την εμφάνιση του επόμενου Ηνίοχου.
Ίσως,τα τελευταία να αντηχούν σαν "γελοιότητες" στον νου του εκφυλισμένου,δυτικού ανθρώπου,γνήσιου τέκνου του καρτεσιανού Ορθολογισμού και του Ουμανισμού.Μπροστά σε αυτόν,οι σημερινοί Ζουλού,αυτοί οι "βάρβαροι" (όπως τους αποκαλεί,εμμέσως πλην σαφώς, ο "αντιρατσιστής" φίλος μας!!),οι οποίοι ζουν σύμφωνα με την Φύση,είναι σαφέστατα ανώτεροί του.

ΟΜΑΔΑ ΜΕΛΕΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ

Edited by - IAΠΕΤΟΣ on 29/04/2004 21:14:22

Edited by - IAΠΕΤΟΣ on 29/04/2004 21:17:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 01:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για λόγους,πάλι,"πολιτικής ορθότητας" έχει περιθωριοποιηθεί η Κοινωνιοβιολογία,θεμελιωτής της οποίας είναι ο νομπελίστας Κόνραντ Λόρεντζ,η οποία,ούτε λίγο,ούτε πολύ,έχει καταδείξει ότι ο χαρακτήρας του ανθρώπου και οι πνευματικές του ικανότητες έχουν κατά 80% γενετικές βάσεις.

Και η κίνηση του αυτοκινήτου έχει κατά 100% χημική βάση, όμως οι διαδρομές που κάνει καθορίζονται από σαφώς πολυπλοκότερους παράγοντες. Αυτό που δε μπορώ να χωνέψω με εσάς τους φυλετιστές είναι η απλοϊκότητά σας. Κατά βάθος όλα αυτά που πιστεύετε δείχνουν μία θεμελιώδη άρνηση του απλού γεγονότος ότι η πραγματικότητα δεν είναι κατ' ανάγκη κατανοητή με νηπιακές απόψεις.

Για όποιον ενδιαφέρεται για τη γενετική 'ψυχολογία', συνιστώ το "Εγωιστικό Γονίδιο" (The Selfish Gene) του Richard Dawkins. Εκεί ο μεγάλος βιολόγος εξηγεί ποιες είναι τέλος πάντων οι (απλούστατες και χαμηλοτάτου επιπέδου) συμπεριφορές που καθορίζονται γενετικά και στο τελευταίο κεφάλαιο εισάγει τα μιμίδια, δηλαδή τους "φορείς" ανωτέρου επιπέδου συμπεριφορών (νόμων, θρησκειών, μουσικών γούστων, απόψεων) που μοιάζουν με τα γονίδια μόνο ως προς τον τρόπο διάδοσής τους. Κυνικέ, είναι must!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 01:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιές είναι οι ΜΗ νηπιακές απόψεις για την πραγματικότητα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 10:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΙΑΠΕΤΕ,

Δεν αγνοώ τίποτα από όσα γράφεις. Άπλως σου επισημαίνω πού, μέσα στα γραφόμενά σου, μου φαίνεται να επικρατεί πλήρη σύγχιση. Όπου δεν έχω καταλάβει καλά θα χαρώ να το ακούσω...

quote:
Δεν διευκρινίζεις,επίσης,ποιος από τους "εθνικοσοσιαλισμούς" που προαναφέρθηκαν,είναι πολέμιοί σου;Αν όλοι,προφανώς,κάτι δεν πάει καλά από μέρους σου,αποτελεί δείγμα ενός άλογου,ακαθορίστου "αντιναζισμού".
Λάθος συμπέρασμα, φίλε μου. Δεν είμαι "πολέμιος" καμμίας θεωρίας ιδιαίτερα. Απλά επισημαίνω οτι οποιαδήποτε θεωρία βάζει σαν βάση την φυλετική αποκλειστικότητα, δεν μπορει να θεωρηθεί σαν "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ", γιατί αυτόματα έχει τοποθετήσει την "ΥΛΗ" υπεράνω του "ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ". Τόσο απλό είναι.
Για αυτό και είπα οτι οι διάφοροι ΕΣ θεωρητικοί μπορεί καλα να ξεκίνησαν, αλλά δυστυχώς, στον δρόμο την πάτησαν.

Άν θες να καταλάβεις γιατί το λέω αυτό πρόσεξε οτι η λυσσαλέα μανία των περισσότερων ΕΣ να αποδείξουν οτι είναι ελεύθεροι από τον "ντετερμινισμό", δεν τους σταματάει να πέφτουν στην παγίδα του χειρότερου ντετερμινισμού απ'όλους, τον ρατσικό ντετερμινισμο!

Sorry, παιδιά, δεν γίνεται - ο φυλετισμός είναι περιοριστική άποψη όχι απελευθεροτική. Τελεία και παύλα.

quote:
Στα πλαίσια της "πολιτικής ορθότητας",τελευταία,ορισμένοι θέλουν να καταργήσουν τον όρο "φυλή" ως βιολογικό.
Αν έχεις πρόβλημα με την "πολιτική ορθότητα" σε πληροφορώ οτι έχω δέκα φορές προβλημα. Δεν μιλάω από άποψη πολιτικής ορθότητας.

Το οτι αρνούμαι τον ρατσισμό ΔΕΝ σημαίνει οτι αρνούμαι την έννοια της φυλής. (Ας τον σεβόμαστε και λίγο τον φουκαρά τον Αριστοτέλη, ε;) Αρνούμαι όμως την καπηλεία της ιδέας της φυλής για πνευματικό δεκανίκι. Άλλωστε η έννοια της φύλης είναι ιδιαίτερα δύσκολη να κατανοηθεί - αυτή είναι προσωπική μου εμπειρία μετά από πολλά χρόνια, και δεν έχει σχεδόν καμμία σχέση με τους απλοϊστικούς τραμπουκισμους που συνήθως πλασάρωνται ως "φυλετική αντίληψη".

quote:
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι η επιστήμη της Φυσικής Ανθρωπολογίας έχει πολεμηθεί σκληρά,στην Ελλάδα δέ σε σημείο κατάργησης της αντίστοιχης πανεπιστημιακής έδρας (από τους,δήθεν,"προοδευτικούς φίλους" της επιστήμης)
Άν αυτό όντως έχει γίνει, τότε πολύ κακώς έχει γίνει, κατά την γνώμη μου. Κάτι τέτοια συμβαίνουν και με κάνουν να είμαι "κυνικός". Θα πώ επίσης οτι ο steelspring σωστά έχει αντιληφθεί οτι καμμιά φορά επιρεάζονται "επιστημονικά" συμπεράσματα από την "πολιτική ορθότητα".
Όμως, ουσιαστκά, η "πολιτική ορθότητα" δεν είναι τίποτα άλλο απο μια διανοητική "νταντά" που μας καθορίζει τί μπορούμε και τί ΔΕΝ μπορούμε να σκεφτώμαστε, και έτσι δεν διαφέρει και πολύ απο τις φασιστικές και τις ΕΣ θέσεις! (Εφ'όσον και αυτές αποκλείουν ορισμένες "κακές" σκέψεις εκ των πρωτέρων)

Τό έχω δηλώσει από καιρό στο esoterica οτι για εμένα (παρά τις υποτιθέμενες διαφορές τους) η Π.Ο. και οι φυλετικά βασισμένες απόψεις είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Μή σου φαίνεται παράξενο. Και οι δύο είναι εχθροί της ελεύθερης σκέψης και της πνευματικής κοσμοθεώρησης.

Αυτό φαίνεται μάλιστα και στην Ευγονική που αναφέρεις, εφ'οσον τελευταίως οι "α-φυλες" απόψεις των νεο-Νταρβινιστών βιολόγων, και οι φυλετικές του ΕΣ συγκλίνουν και συχνά καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα! Ποιός είπε οτι η ζωή δεν έχει χιούμορ!

Για εμένα άν πιστεύεις σε ένα Σχέδιο μέσα στην Φύση (όπως φαίνεται να πιστεύεις, απο τα γραφόμενα σου), δεν επεμβαίνεις. Μπορείς να διαλέξεις τον/την σύντροφο σου, και σε κάποιον βαβμό τις συνθήκες που θα προμηθεύσεις για τα παιδιά σου. Αυτά μόνο.

Δεν είμαστε αρκετά γνώστες να ξέρουμε ποια αποτελέσματα μπορει να επέλθουν από όποιες τυχόν "φυλετικές" επιμίξεις. (Ουτέ απαιτείται, ντε και καλά, να έχεις διαφυλετικές σχέσεις εκει που δεν έλκεσαι). Αυτά είναι ζητήματα "καρδιάς" και ανθρωπίνων σχέσεων, και δεν πέφτει ο λόγος σε κανέναν!

Ούτε είσαι σε θέση να κρίνεις ποια μορφή θα έχουν οι επόμενες φυλετικές ή υποφυλετικές εκδηλώσεις. Μπορεί κάλλιστα να μην είναι κάν "Ευρωπαϊκές". Πρόσεχε μην μπερδέψεις τον "Ηνίοχο" με τον "Ημίονο".
(Ένα καλό διακριτικό σημάδι είναι οτι ο Ηνίοχος πρεσβεύει την ελευθερία του πνεύματος.)

Όσο για τον Ορθολογισμό όσον υπάγεται στην υπηρεσία του ανθρώπου, δεν βλέπω να παρουσιάζει κανένα πρόβλημα, ούτε και να αντιτίθεται σε καμμία πνευματική κοσμοθεώηση, αφου τέτοια ζητήματα είναι πέραν από το πλαίσιό του. Αν μη τι άλλο, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις (με απλή λογική) για ποιόν λόγο η άποψη της "φυλετικής αποκλειστικότητας" είναι αναγκαστικά αντίθετη με οποιαδήποτε πνευματική θέση.

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IAΠΕΤΟΣ
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 11:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IAΠΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα,
Ο φίλος Κυνικός,σε λίγο,περιμένουμε να βγει και να διαμαρτυρηθεί για την δια νόμων φίμωση των προσπαθειών διάδοσης εθνικοσοσιαλιστικών ιδεών στην Γερμανία και σε πολλές ακόμα χώρες της Ευρώπης,αφότου δήλωσε ότι δεν είναι "political correct" τύπος(sic).
Δεν μας είπε,όμως,ποια η γνώμη του για την χαλαρό φυλετισμό των αναρχοφυλετιστών και τον,σχεδόν,ανύπαρκτο των Εθνικομπολσεβίκων,δυο κινήσεων,που κάλιστα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν "εθνικοσοσιαλιστικές",με μια ευρύτερη έννοια.Αυτές εντάσσονται στους άμεσους στόχους της άτυπης αντιναζιστικής "σταυροφορίας" του ή να νιώθουν ότι δεν απειλούνται;
Τσιμουδιά από μέρους του,επίσης,για τις διώξεις κι απειλές προς την πλευρά εκείνη των επιστημόνων,που είχαν το σθένος να αψηφήσουν το κλίμα τρομοκρατίας που επικρατεί προς κάθε μη αποδεκτή από το κατεστήμενο άποψη.
Σαφέστατα,για να μεγαλουργήσει ένας λαός δεν διαδραματίζει αποκλειστικό ρόλο η φυλετική του σύσταση (ο Ναζισμός δεν υποστήριξε ποτέ την αποκλειστικότητα της φυλής,ίσα ίσα,ο θεμελιωτής της Γεωπολιτικής και "μέντορας" τρόπον τινά του Χίτλερ,Χαουσχόφερ,ήταν θιασώτης του περιβαλλοντικού ντετερμινισμού),μα και η γεωπολιτική θέση του χώρου,όπου ζει και αναπτύσσεται (Αίμα και Γη,λοιπόν).
Όμως,και πάλι ήταν οι ίδιες δυνάμεις,οι νικητές του Β' Π.Π.,που έβγαλαν την επιστήμη της Γεωπολιτικής σαν "υπηρέτη του Ιμπεριαλισμού",θεωρώντας την "ψευδεπιστήμη" και,ω τι ειρωνία της τύχης,ο εβραίος Κίσινγκερ απεκατέστησε την υπόληψή της κατά την δεκαετία του '70,βγάζοντάς την από το ζόφο-προς εξυπηρέτηση στόχων της αμερικανικής υπερδύναμης αυτήν την φορά.


ΟΜΑΔΑ ΜΕΛΕΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 12:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΙΑΠΕΤΕ,

Η παντελής αδιαφορία μου για την "πολιτική ορθότητα" δεν εξαιρεί τους ΕΣ και τα (μάλλον αυτοδημιούργητα) παθήματά τους.

Προσωπικά είμαι υπέρ της ελέύθερίας του λόγου για όλους, πιστεύοντας οτι μόνο έτσι μπορουν να έρθουν όλες οι απόψεις στο φώς και να μήν κρύβονται σε "υπογειάκια".

Αλλά ουτε "διαμαρτύρωμαι" για την φίμωση ΕΣ ή οποιουδήποτε άλλου. Ότι "φίμωση" και να υπάρχει το άτομο πάντα μπορεί να μιλάει, και η αλήθεια πάντα φαίνεται στο τέλος. Επίσης υπάρχει μια μυστήρια δικαιωσύνη να βλέπεις τους οπαδούς της φίμωσης να κλαίγωνται που τους... φιμώνουν. Ποιος είπε οτι η ζωη δεν έχει χιούμορ!

Για τον "χαλαρό φυλετισμό των αναρχοφυλετιστών και τον,σχεδόν,ανύπαρκτο των Εθνικομπολσεβίκων" δεν εξέφρασα γνώμη γιατί απλά δεν τους έχω υπ'όψιν μου. Ακούγονται να είναι αρκετά βαρετοί. Ότι είπα γενικά ισχύει και εδώ. Άν χρησημοποιούν φυλετικές απόψεις για "πνευματικά δεκανίκια" είναι σε λάθος δρόμο.

Αν νομίζεις οτι ανήκώ σε καμμιά σταυροφοριά κάνεις λάθος. Καρφί δεν μου καίγεται. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την πολιτική κίνηση του ΕΣ να συνεχίσει τον (κατα τη γνώμη μου τρισκακόμοιρο) δρόμο της και όπου την βγάλει. Ποτέ δεν έχω επέμβει, ούτε σκοπεύω να επέμβω.

Όμως εδώ είμαστε στο esoterica, και εφ'όσον η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ μου θέση είναι οτι
- α) Η Φυλετική Αποκλειστικότητα είναι Αντιεξελικτικός και Σκοτεινός δρόμος
- β) Οι σποραδικές "εσωτερικές" δήθεν κοσμοθεωρίσεις που σχετίστηκαν με τον ΕΣ (Σάβιτρι, Evola, κλπ, κλπ) βασίζονται σε σαθρές και όλως δι όλου διάτρητες διανοητικές βάσεις.
σου την μεταφέρω.

Έχω τη γνώμη οτι γενικά οι δυνάμεις που υποκινούν αυτά τα κινήματα είναι Σκοτεινές, και εξετάζω το ζήτημα σχεδόν αποκλειστικά από την Εσωτερική θεώρησή του.

====

Οι πολιτικές και κοινωνικές πτυχές του ζητήματος είναι δευτερέυουσες, και γενικά με αφήνουν αδιάφορο.

====

Άν εσύ για οποιοδήποτε λόγο νομίζεις οτι υπάρχει Φώς μέσα σε αυτό το συνοθήλευμα, να το συζητήσουμε, γιατι κατά τη γνώμη μου έχεις πιαστει σε μια μεγάλη πλάνη.

Με τα κίνητρά σου δεν έχω πρόβλημα, τα αναγνωρίζω σαν σωστά κατά βάση.

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 12:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Ναζισμός δεν υποστήριξε ποτέ την αποκλειστικότητα της φυλής

Οι φίλοι ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ και thule, εκπρωσοπεύοντας ΕΣ απόψεις, έχουν δηλώσει οτι ο Ναζισμός είναι μόνο για Λευκούς και από Λευκούς.

Νομίζω οτι χρειάζεται κάποια ξεκαθάριση, γιατι μου φαίνεται οτι οι απόψεις σας διαφέρουν εδώ.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 19:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαι "πολέμιος" καμμίας θεωρίας ιδιαίτερα. Απλά επισημαίνω οτι οποιαδήποτε θεωρία βάζει σαν βάση την φυλετική αποκλειστικότητα, δεν μπορει να θεωρηθεί σαν "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ", γιατί αυτόματα έχει τοποθετήσει την "ΥΛΗ" υπεράνω του "ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ". Τόσο απλό είναι.



Δεν είναι απλό. Εσύ είσαι που το λες απλά.
Ξέρουμε τι είναι το πνεύμα και πώς επιδρά επι της ύλης;
Το πνεύμα λοιπόν κάποιο σκοπό δεν έχει για να αφήνει να "εκδηλώνονται" διάφορες φυλές;

Στο κάτω κάτω πως πρέπει να βλέπουμε το Πνεύμα ;
Σαν κάτι μεγάλο που μας κοιτάει απο ψηλά , μηδενίζοντας κάθε τι "γήινο" σκεφτόμαστε ή πράττουμε;

Η φυλή είναι ΚΑΙ πνευματικός όρος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 22:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
a) Το πνεύμα λοιπόν κάποιο σκοπό δεν έχει για να αφήνει να "εκδηλώνονται" διάφορες φυλές;

b) Η φυλή είναι ΚΑΙ πνευματικός όρος.



Δεν έχω καμμία ουσιαστική διαφωνία με αυτές τις απόψεις.
(Ούτε ξέρω αν είναι ΕΣ ή όχι)

Αυτό το οποίο τόνισα, είναι οτι η εγωϊστική, και κατά τη γνώμη μου νοσηρή, άποψη οτι ή σύμπτωση της "φυλής" σου (ΑΝ δεχθούμε οτι μπορείς κάπως να την προσδιορίσεις), σου χωρηγεί κατα κάποιο μυστήριο τρόπο προνόμια και αξιώματα, είναι παραμύθιασμα για ανόητους.

Ναί, έτσι απλά το λέω...

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 06:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το οποίο τόνισα, είναι οτι η εγωϊστική, και κατά τη γνώμη μου νοσηρή, άποψη οτι ή σύμπτωση της "φυλής" σου (ΑΝ δεχθούμε οτι μπορείς κάπως να την προσδιορίσεις), σου χωρηγεί κατα κάποιο μυστήριο τρόπο προνόμια και αξιώματα, είναι παραμύθιασμα για ανόητους.


Και ποιός είπε ότι ο εγωισμός είναι κάτι το κατακριτέο;
Κατακριτέο είναι ο άνθρωπος να συμπεριφέρεται ως άτομο και όχι ως μάζα;
Και μιά λεπτομέρεια:
Ο άνθρωπος είναι όν μονήρες.
Εκτός βέβαια αν είναι ανεξέλικτος/ακαλλιέργητος οπότε είναι όν κοινωνικό (για να μην πώ αγελαίο)

Βέβαια άν εγώ αρχίσω και λέω ότι , ξέρεις εγώ είμαι Έλληνας ,άρα είμαι ανώτερη φυλή, άρα πέστε και προσκυνάτε με, ε τότε θα έκανα τη μεγαλύτερη βλακεία του κόσμου διότι άν τελικά είμαι ανώτερη φυλή αυτό θα αποδειχθεί απο τα έργα μου όχι επειδή απλά εγώ το πιστεύω , καί μάλιστα θα το πούν άλλοι ,όχι εγώ. Και το κυριώτερο , δεν θα με νοιάζει ποιός θα το πεί και άν το πεί.
Αν αυτό το λέω εγώ για μένα που είμαι Έλληνας , το ίδιο περιμένω να το λένε και οι άλλοι για τις φυλές τους. Το απαιτώ μάλιστα.
Δέν υπάρχουν "Πολίτες του κόσμου" .
Μόνο "κοσμική" αλητεία υπάρχει καλυμένη έντεχνα πίσω απο φιλοσοφικά ιδεολογήματα . Καί μάλιστα κατευθυνόμενα απο ανθρώπους που ΚΑΙ πατρίδα έχουν ΚΑΙ φυλή έχουν .
Απλά αυτά είναι για την "Ποιμενοποίηση" των άλλων φυσικά.
Τα σύγχρονα συμφέροντα θέλουν ανθρώπους απάτριδες , ιδεολογικούς πλάνητες , συνειδησιακούς τσιγγάνους , απροστάτευτους , ευάλωτους και αθωράκιστους .Εύκολους δούλους.
Τώρα αυτό που με θέλει να είμαι συμπτωματικά μονάδα μιάς φυλής , τί είναι;
Ακόμα και να το δεχτώ όπως το θέτεις, επειδή συνέπεσε να γεννηθώ Έλληνας τι πρέπει να κάνω δηλαδή . Να ζητήσω συγγνώμη;
Αν εσένα που είσαι φίλος μου σε δώ τυχαία στο δρόμο , δεν θα σταματήσω να σε χαιρετήσω επειδή δεν ήταν προγραμματισμένο να συναντηθούμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 13:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέν υπάρχουν "Πολίτες του κόσμου" .
Βρε τον πούστη, τον Εβραίο, τον Σωκράτη, με κορόιδεψε!
Θέλω τα λεφτά μου πίσω!
quote:
«Ρε, εγώ είμαι ΑΤΟΜΟ ρε, ανήκω σε ΦΥΛΗ, όχι σε ΑΓΕΛΗ»

Βοηθείστε τον παιδιά, πείτε του κάτι, εγώ υποσχέθηκα να μην του αντιπαραθέτωμαι!

Και εξ άλλου, ακόμα γελάω!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 23:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εξ άλλου, ακόμα γελάω!


Καλό θα σου κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 23:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό το οποίο τόνισα, είναι οτι η εγωϊστική, και κατά τη γνώμη μου νοσηρή, άποψη οτι ή σύμπτωση της "φυλής" σου (ΑΝ δεχθούμε οτι μπορείς κάπως να την προσδιορίσεις), σου χωρηγεί κατα κάποιο μυστήριο τρόπο προνόμια και αξιώματα, είναι παραμύθιασμα για ανόητους.

Γειά σου kynikos,

Οι σκέψεις σου, αν και συμπαθητικές, έχουν σημαντικά προβλήματα λογικής συνοχής και συμπερασματολογίας.

Πριν καταδικάσουμε ως ανόητες διάφορες θεωρίες και τους υποστηρικτές τους ως ανοήτους, θα πρέπει να τις κρίνουμε με κριτήρια και να τις αναλύσουμε με μοντέλα, που δεν δέχονται αμφισβήτηση.

Είναι άλλωστε γεγονός, πως δεν υπάρχει μόνο το μάυρο-άσπρο, αλλά και άλλες προσσεγίσεις στην οπτική που χρησιμοποιούμε για να προσεγγίσουμε τα διάφορα ζητήματα.

Λες π.χ., αν υπάρχει τρόπος προσδιορισμού της "φυλής" και αυτό πράγματι είναι μία ωραία "ερώτηση". Βέβαια χρονικά πρότερο είναι το ερώτημα, τι θα εννοούμε όταν λέμε "φυλή".

Ακόμα και αν δεχτούμε την Δαρβινική θεωρία για την εξέλιξη, που κατά την ταπεινή μου γνώμη --και άλλων πολλών βέβαια-- δεν έχει αποδειχτεί, θα πρέπει να δεχτούμε ότι κατά τη διάρκεια της εξέλιξης, ομάδες ανθρώπων ανέπτυξαν ικανότητες και δυνατότητες, που μεταβιβάζονταν από τους προγόνους στους απογόνους με το γνωστό μηχανισμό της κληρονομικότητας. Τα χαρακηριστικά της κάθε ομάδας δεν ήταν μόνο ποσοτικώς διαφορετικά αλλά και ποιοτικώς.


Έτσι άλλες ομάδες αναπτύχθηκαν περισσότερο στα σωματικά προσόντα λόγω των ιδιαιτέρων συνθηκών, άλλες πάλι ομάδες ανέπτυξαν το νου και τον τρόπο του "σκέπτεσθαι". Αν σε αυτά συνυπολογίσουμε και την γλωσσική επένδυση κάθε ομάδας, τις τέχνες κλπ, τότε θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν ποιοτικές και ποσοτικές διαφορές ανάμεσα σε αυτές τις ομάδες, που αντανακλώνται βέβαια (αν δεχόμαστε τον αποδεδειγμένο μηχανισμό της κληρονομικότητας) και μεταβιβάζονται με αυτό τον τρόπο στους απογόνους. Οι απόγονοι επομένως, φέρουν από την αρχή συγκεκριμένα χαρακτηριστικά των προγόνων τους, που βάσει του παραπάνω μηχανισμού θα μπορούσαμε , χωρίς βλάβη της γενικότητας, να πούμε ότι φέρουν χαρακτηριστικά της ομάδας τους και διαφοροποιούνται με αυτό τον τρόπο από άλλες ομάδες.

Κάτι τέτοιο όμως δεν συνιστά βάσιμο κριτήριο ισχυρών διαχωριστικών γραμμών, γιατί θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί -και δικαίως- ότι μπορεί αυτός ο μηχανισμός να οδηγεί σε ανισότητες, αλλά όχι σε διαφορές στην αξία της ανθρώπινης ύπαρξης κάτω από μία εσωτερική θεώρηση των πραγμάτων. Κάτω από μία τέτοια θεώρηση θα μπορούσε ίσως κάποιος να ισχυριστεί ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν την ίδια αξία αφού έχουν κοινή αφετηρία.

Εγώ από την άλλη πλευρά, έχω σοβαρές ενστάσεις για την ίδια την θεωρία της εξέλιξης. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος αδυνατώ να αντιληφθώ την μονοδιάστατη θεώρηση του ανθρώπου ως αυτοαναπαραγόμενη ύλη, όντας βαθύτατα επηρεασμένος από την ελληνική κυρίως φιλοσοφία και ιδιαίτερα από τους Πλάτων και Αριστοτέλη. Κάτω από αυτό το πρίσμα υπάρχουν και άλλα στοιχεία που διαφοροποιούν περαιτέρω τις ομάδες των ανθρώπων με βάση κυρίως την πνευματική και ηθική τους υπόσταση, που κανείς δεν ξέρει αν μεταβιβάζονται με κάποιο μηχανισμό ανάλογο της κληρονομικότητας ή αν είναι επίκτητες. Όμως και πάλι αυτή είναι μία στενή θεώρηση.

Η δική μου θεώρηση είναι λίγο διαφορετική και περιέχει μία θα μπορούσαμε να πούμε υπέρβαση. Όταν μιλάμε για ομάδες ανθρώπων κατά τη διάρκεια της ιστορίας, δεν είναι σωστές οι στατικές αναλύσεις, γιατί τότε βλέπουμε τα πράγματα σαν στιγμιότυπα και οδηγούμαστε σε εσφαλμένα συμπεράσματα. Τότε ισχύει ίσως --στατικά-- το επιχείρημα του kynikos, ότι grosso modo όλοι οι άνθρωποι ίδιοι είναι, ακόμα και αν υπάρχουν φυλές.

Αν αναλύσουμε τα πράγματα όμως κάτω από ένα δυναμικό πρίσμα, αν θεωρήσουμε την αιώνια Ελλάδα (όπως λένε στα οικονομικά το αιώνιο νοικοκυριό!) ως μία διαχρονική οντότητα, που δεν χαρακτηρίζεται μόνο από συγκεκριμένα χαρακτηριστικά των ανθρώπων, που κάθε στιγμή την αποτελούν, τότε θα διαπιστώσουμε πως αυτή η αφηρημένη οντότητα εμπεριέχει διαφοροποιημένα χαρακτηριστικά τόσο στον πνευματικό όσο και στον ηθικό τομέα.

Η Ελληνική γλώσσα για παράδειγμα αποτελεί δώρο πραγματικό για εκείνους που την μαθαίνουν, όχι κυρίως από τα λεξικά, αλλά από τους φορείς της που δεν είναι άλλοι από τους Έλληνες. Κάτω από το παρόν πρίσμα θα διαπιστώσει έκπληκτος κανείς πως υπάρχουν και ηθικά χαρακτηριστικά, όπως η ελληνική φιλοξενία, ο εγωισμός του έλληνα, η τάση του να κάνει αφηρημένες σκέψεις και να δημιουργεί αφηρημένα μοντέλα (όπως ακριβώς και οι πρόγονοι μας!, τι σύμπτωση) αλλά και η τάση του προς διαρκή εξέλιξη καθώς και άλλες αξίες ηθικής βάσης.

Κάτω από αυτό το πρίσμα, ένα έθνος ή μία φυλή δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία αιώνια οντότητα με χαρακτηριστικά ποιοτικά τα οποιά όμως στη ζυγαριά της ηθικής και του πνεύματος θα μπορούσαν να προσδόσουν και αξιακά χαρακτηριστικά σε αυτές τις ομάδες.

Γιατί είναι δεδομένο, πως όπως το καλό υπερτερεί του κακού, όπως ο ηθικός πολιτισμός υπερτερεί της απαξίας και της "αφασίας", έτσι και οι φορείς (όπως τους όρισα) αυτών των χαρακτηριστικών υπερτερούν στην κλίμακα της αξίας του ανθρώπου, είναι περισσότερο άνθρωποι από άλλους ανθρώπους άλλων ομάδων.

Κάτω από αυτή τη λογική, πάντες οι μετέχοντες αυτού του αιώνιου πολιτισμού και πνεύματος, έτσι όπως τον ορίσα, ως την αφηρημένη και αιώνια οντότητα με όλα τα χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες που την συνοδεύουν, θα μπορούσε να αποτελεί την φυλή, μία δομή δηλάδή που ενθυλακώνει τα χαρακτηριστικά (πσοσοτικά, αλλά κυρίως ποιοτικά, πνεύμα, ηθική, πολιτισμό) μίας "αιώνιας ομάδας ατόμων".

Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να θεωρήσει -- και εδώ είναι η υπέρβαση-- πως πας ο μετέχων αυτής της ομάδας ως απόγονος ενός προγόνου που μετείχε σε αυτή την ομάδα, ενσαρκώνει τρόπο τινά και τα χαρακτηριστικά της αφηρημένης δομής που προανέφερα. Με απλά λογια ένας απόγονος Ελλήνων μετέχει αυτόματα στην Ελληνική φυλή, χωρίς να αποκλείται βέβαια και άλλος μηχανισμός έμμεσος συμμετοχής.

Αν υπάρχουν επομένως όλα αυτά που προανέφερα, τότε υπάρχουν όχι μόνο φυλές, αλλά υπάρχουν και αξιακά συστήματα που κατατάσουν τις φυλές σε περισσότερο ή λιγότερο άξιες, σύμφωνα με τον ορισμό που είναι γενικά αποδεκτός γύρω από το περιεχόμενο και την ουσία των αξιών σε καλύτερες και χειρότερες, σε ανώτερες και κατώτερες, σε πραγματικές αξίες και απαξίες.

Όλα αυτά που αναφέρω θα ήταν απλά μία θεωρία δίχως αντίκρυσμα, αν μετά το Αρχαίο Ελληνικό έπος, δεν υπήρχαν και άλλα ανάλογα τεκμήρια που να επιβεβαιώνουν ότι υπάρχουν αυτά τα αφηρημένα χαρακτηριστικά για τα οποία μίλησα και μεταβιβάζονται διαμέσου των αιώνων. Ήρθαν όμως πολλά ακόμα και κυρίως ήρθε η Ελληνική Επανάσταση του 1821, που αποτέλεσε νομίζω την επισφράγιση του Ελληνικού πνεύματος και όχι μόνο, την επισφράγιση ότι όχι μόνο υπάρχουν φυλές, αλλά και ότι τα πράγματα είναι χονδρικά όπως τα περιέγραψα.

Οι Έλληνες μπορεί να ξεχνάνε, η Ιστορία όμως δεν ξεχνά. Το τώρα, η κάθε στιγμή δεν είναι αξιόπιστο μέτρο ανάλυσης, το αιώνιο, το αφηρημένο είναι η ουσία.

Και όσο κι αν επιμένουν μερικοί, με αναλύσεις, με παραδείγματα, με νέα μοντέλα κοινωνικά και πολιτικά, με νέο προφίλ και νέες ιδέες, αυτό το αφηρημένο, που παίρνει σάρκα και οστά μόνο μέσα από δυναμικές και συνθετικές ιστορικές αναλύσεις, η ιδέα του έθνους, ΥΠΑΡΧΕΙ!

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 02/05/2004 00:01:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 05:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε Athakandr,
quote:
Οι σκέψεις σου, αν και συμπαθητικές, έχουν σημαντικά προβλήματα λογικής συνοχής

Ναί, ευτυχώς, όντως έτσι είναι.
Και έτσι την βγάζω από μέρα σε μέρα.

Έχω μάλιστα αποφασίσει να εγκαταλείψω το συντομότερο οποιονδήποτε συνειρμό η συλλογισμό εκδηλώνει λογική συνοχη!

===

Τώρα για τα άλλα που λές, καλά είναι και άγια, και ως επί το πλείστον συμφωνώ, αλλά δεν νομίζω οτι έχουν θέση σε αυτό το τόπικ, που λέγετε «ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ (ΝΑΖΙΣΜΟΣ);»

Αν ανοίξει τοπικ κάπου με την μορφή "Κληρονομικότητα και Εσωτερισμός", θα είναι από τα πιο αξιόλογα (και δύσκολα) τοπικ του χώρου. Εύχομαι κάποια στιγμή στο μέλλον....

Φιλικά

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 14:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναί, ευτυχώς, όντως έτσι είναι.
Και έτσι την βγάζω από μέρα σε μέρα.

Έχω μάλιστα αποφασίσει να εγκαταλείψω το συντομότερο οποιονδήποτε συνειρμό η συλλογισμό εκδηλώνει λογική συνοχη!


Αυτό ήταν πραγματικά χρήσιμο για τον διάλογο. Και οπωσδήποτε λύνει ενδεχόμενες παρεξηγήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 14:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου φίλε Athakandr,
quote:
Οι σκέψεις σου, αν και συμπαθητικές, έχουν σημαντικά προβλήματα λογικής συνοχής

Ναί, ευτυχώς, όντως έτσι είναι.
Και έτσι την βγάζω από μέρα σε μέρα.

Έχω μάλιστα αποφασίσει να εγκαταλείψω το συντομότερο οποιονδήποτε συνειρμό η συλλογισμό εκδηλώνει λογική συνοχη!

===

Τώρα για τα άλλα που λές, καλά είναι και άγια, και ως επί το πλείστον συμφωνώ, αλλά δεν νομίζω οτι έχουν θέση σε αυτό το τόπικ, που λέγετε «ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ (ΝΑΖΙΣΜΟΣ);»

Αν ανοίξει τοπικ κάπου με την μορφή "Κληρονομικότητα και Εσωτερισμός", θα είναι από τα πιο αξιόλογα (και δύσκολα) τοπικ του χώρου. Εύχομαι κάποια στιγμή στο μέλλον....

Φιλικά

Κ.


χαχα! .. το φιλοσόφησες πολύ και το 'χεις ρίξει στην τρελή, που λέει και ο Τσιτσάνης.

Νομίζω πως τελευταία όλους τους παραπέμπεις εκτός τόπικ, όντας δήθεν οι άλλοι εκτός θέματος.

Φίλε kynikos, όλα στη ζωή είναι και πολλά πράγματα έχουν μεταξύ τους λογική συνάφεια. Οι θεωρίες της εξέλιξης, έχουν άμεση σχέση με τις θεωρίες του Ε/Σ. Άλλωστε είναι αλήθεια, πως τα προβλήματα σήμερα είναι τόσο πολύπλολα πως χρειάζεται προσέγγιση από διάφορες επιστήμες.

Μην με κάνεις να ξαναπώ, πως το να έχει μάθει κανείς ένα πράγμα στη ζωή του και να τα εξηγεί όλα μέσω αυτού, άσφαλώς συρρικνώνει τη σκέψη του, το να μην αντιλαμβάνεται όμως το πρόβλημα, αυτό είναι ένα πρόβλημα.

ΥΓ. Η ουσία των όσων είπα δεν ήταν η κληρονομικότητα (μάλλον διαβάζεις βιαστικά & επιπόλαια όντας kynikos) αλλά η αδυναμία της δικής σου ανάλυσης (στατικής) να προσεγγίσεις την ιδέα του Έθνους.

Εγώ καλοπροαίρετα στο λέω γιατί, ουδείς εκών κακός!

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 18:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ουσία των όσων είπα δεν ήταν η κληρονομικότητα (μάλλον διαβάζεις βιαστικά & επιπόλαια όντας kynikos) αλλά η αδυναμία της δικής σου ανάλυσης (στατικής) να προσεγγίσεις την ιδέα του Έθνους.

Να του τα λές πιό απλά και αναλυτικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 18:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η ουσία των όσων είπα δεν ήταν η κληρονομικότητα (μάλλον διαβάζεις βιαστικά & επιπόλαια όντας kynikos) αλλά η αδυναμία της δικής σου ανάλυσης (στατικής) να προσεγγίσεις την ιδέα του Έθνους.

Να του τα λές πιό απλά και αναλυτικά.


Το βασικό πρόβλημα στις απόψεις του kynikos είναι ότι νομίζει πως οι ιδέες πέφτουν πάνω μας από τον ουρανό, με απλά λόγια, ουρανοκατέβατες!

Με αυτό τον τρόπο οδηγείται σε ρηχές, δίχως ουσία αναλύσεις.

Αδυνατεί να αντιληφθεί τον όρο "συσσώρευση" (accumulation), που είναι βασικό στοιχείο των δυναμικών αναλύσεων, των αναλύσεων δηλαδή που εμπεριέχουν την έννοια του χρόνου.

Τα δυναμικά συστήματα και δομές όπως τα έθνη, τα οποία δεν αποτελούν στιγμιότυπα, θα πρέπει να αναλυθούν ως οντότητες ανεξάρτητες και αφηρημένες (abstract) και να προσδιορισθούν τα ιστορικά στοιχεία που τις διακρίνουν.

Διαφορετικά, δεν θα μπορέσουμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις της συζήτησης και θα οδηγούμαστε στο να λέμε όταν χρησιμοποιούνται πολιτικά επιχειρήματα, ότι εμείς δεν κάνουμε πολιτική και κοινωνική ανάλυση αλλά "εσωτερική" και όταν χρησιμοποιούνται αναλυτικά επιχειρήματα, ότι εμείς δεν κάνουμε επιστημονική ανάλυση αλλά κοινωνικο-πολιτική, και επομένως τότε παίζουμε την κολοκυθιά.

Πράγματι, ποιος είπε ότι η ζωή δεν έχει χιούμορ;

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 02/05/2004 18:46:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 19:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επίσης επιτέλους, καλό θα ήταν να χρησιμοποιούνται πιο πρωτότυπες και πιο σύγχρονες μέθοδοι ανάλύσης. Οι αναλύσεις του τύπου "Δεν γίνεται ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ να έχεις πνευματική θέση ΚΑΙ να ασπάζεσαι φυλετική αποκλειστικότητα", πέρα από το ότι δεν εμπεριέχουν κανένα στοιχείο ανάλυσης, θα προσέθετα ότι αποτελούν απλή αναπαραγωγή γνωστών θέσεων.

Αν θέλετε να ξαναπούμε τα γνωστά και χιλιοειπωμένα, τότε ίσως θα μπορούσαμε να ξαναπάρουμε τις τάξεις από την αρχή, να ξαναμπούμε στο μαιευτήριο, και να ξαναπάμε στη συνέχεια στο νηπιαγωγείο και το δημοτικό.

Υποτίθεται ότι στο παρόν forum είμαστε τουλάχιστον τελειόφοιτοι δημοτικού και επομένως κάποια πράγματα θεωρούνται γνωστά. Ας μην τα επαναλαμβάνουμε λοιπόν και μάλιστα βάζοντας τα σε εισαγωγικά για να καταδείξουμε δήθεν το βαρύγδουπο και νεωτεριστικό των απόψεων αυτών.

Αν θέλετε να πάμε ένα βήμα πιο μπροστά, να ενοποιήσουμε την επιστήμη με την ιδεολογία, συνεισφέροντας όλοι προς αυτή την κατεύθυνση, τότε ευχαρίστως.

Το να λέμε όμως από τη μια πλευρά, τα ίδια και τα ίδια, και από την άλλη --με την ιδιότητα του δήθεν υπεράνω κριτικής-- να αξιολογούμε απόψεις ως μη συναφείς με το παρόν θέμα, τότε πράγματι η ζωή έχει πολύ χιούμορ!

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 02/05/2004 19:22:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 21:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Athakandr
Πάρα πολλές φορές παρατηρείται το φαινόμενο να διαλύονται συζητήσεις εξαιτίας της επίμονης άρνησης κάποιων να δεχτούν μια κατάσταση η ένα θέμα σαν έδαφος διεξαγωγής.
Με την έννοια αυτή , η στάση του επίδοξου αναστολέα της συζήτησης είναι επικεντρωμένη στο "τι τελικά μπορώ να πώ εδω μέσα" , παρά στο "τι μπορώ να πώ και να το στηρίξω".
Να αντιμετωπίζουν δηλαδή την συζήτηση σαν πεδίο προσωπικού τους εγκεφαλικού πειραματισμού.
Δέν υπάρχει λοιπόν ένταξη στην μορφή έκφρασης που λέγεται διάλογος, εφόσον ο ΛΟΓΟΣ δεν γίνεται αποδεκτός,ενώ τα πάντα γίνονται έκδοχα ενός γλωσσικού παιχνιδιού στο οποίο θέλουν να συμμετάσχουν.
Αυτό το φαινόμενο εσύ (πολύ ευγενικά) το λες χιούμορ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 21:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Athakandr
quote:
Νομίζω πως τελευταία όλους τους παραπέμπεις εκτός τόπικ, όντας δήθεν οι άλλοι εκτός θέματος.
Θα μου επιτρέψεις στα τοπικ που ανοίγω εγώ, να έχω το δικαίωμα να ορίζω το θέμα. Merci.

Στο παρόν τοπικ ο μονος που μπορει να σου πεί αν είσαι εκτος θέματος είναι ο Α.Σ., ο thule.

Αυτό που σου είπα εγώ, είναι οτι δεν πρόκειται να προβώ σε γενική συζήτηση περί της οντότητας "Εθνος" εδώ, γιατί το τοπικ φιλοξενεί την έκθεση των Ε/Σ απόψεων. Εκτός και αν προτίθεσαι να παρουσιάσεις τις απόψεις του Ε/Σ, οπότε σε παρακαλώ πέστο μου να μην μπερδεύομαι - μου φτάνει ένας steelspring να παίζει κρυφτούλι.

Έστω, for the record, που λέμε και εδώ στο Άγγλια, θα δείς οτι ΠΟΥΘΕΝΑ στα τετρακόσια-τόσα μυνήματά μου δεν έχω αντιταθεί στην έννοια "έθνος", και γενικά συμφωνώ οτι ο πατριτισμός είναι καλό πράγμα.

Είναι, όμως, μόνο η αρχή της εσωτερικής πορείας.
Αν, ααν δεύτερο βήμα, αντι να αρχίσουμε να τον εξελίσουμε και να τον υπερβαίνουμε, αρχίζουμε να τον διαστρεβλώνουμε για να καλλύψουμε τις κομπλεξάρες μας, τότε... κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Αύτη νομίζω είναι η θέση που έχω τηρήσει γενικά εδώ μέσα, και να με συμπαθάς λοιπόν αν τις μακροσκελείς αναλύσεις για την ύπαρξη του Έθνους και της Φυλής τις ακούω βερεσέ.

Να το πιο λιτά ακόμα:
- Τις έννοιες Φυλή και Έθνος δεν τις αρνούμαι. Τί ***** κάνουν κάποιοι με αυτές είναι άλλο ζήτημα.

Κ.

(Αφαίρεση χυδαιολογίας )

Edited by - kynikos on 02/05/2004 21:34:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 22:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να το πιο λιτά ακόμα:
- Τις έννοιες Φυλή και Έθνος δεν τις αρνούμαι. Τί ***** κάνουν κάποιοι με αυτές είναι άλλο ζήτημα.

Κ.


Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά έχει σημασία τι δέχεσαι εσύ ως έθνος, τι εγώ, τι κάποιοι άλλοι, κλπ.

Αυτός είναι ο λόγος που θα πρέπει να επιχειρηθεί μία τέτοιου είδους ανάλυση.

Η ερώτηση που θέτεις πάντως και την έχω μέσα σε "quote" είναι πράγματι σημαντική και θα έλεγα και συναφής με κάποιο άλλο topic που έχεις ανοίξει σχετικά με τους Εβραίους. Δηλ. περίπου λες, ο γέγοναι γέγοναι, έστω ότι ισχύουν αυτά, τότε τι πρέπει να κάνουμε.

Θα πρέπει όμως για να απαντήσουμε στο ερώτημα αυτό , να κάνουμε πρώτα μία μικρή ανάλυση γύρω απότο αξιακό σύστημα που είναι σύμφυτο με την ιδέα του έθνους. Σε προηγούμενη ανάλυση είχα επισημάνει ότι κάθε έθνος, έτσι όπως το όρισα, είναι φορέας αξιών και ποιοτήτων, ηθικών και πολιτισμικών και οι διαφορές ανάμεσα στα έθνη έχουν τα χαρακτηριστικά διαπολιτισμικής επικοινωνίας (με απλά λόγια άλλοι πολιτισμοί).

Υπό αυτή την έννοια θα μπορούσαμε να προσδώσουμε ποιοτικούς χαρακτηρισμούς στα έθνη, ως αυθύπαρκτες αξιακές οντότητες (κατά τον ίδιο τρόπο που χαρακτηριζουμε έναν άνθρωπο ως ανώτερο ή κατώτερο, ως καλύτερο ή χειρότερο).

Αν λοιπόν τα δεχόμαστε όλα αυτά (και νομίζω πως κάπως έτσι είναι) τότε θα πρέπει να μπορέσουμε να χαρακτηρίσουμε κάθε έθνος σύμφωνα με τα διαχρονικά του χαρακτηριστικά, έτσι όπως αυτά έχουν διαφανεί στην ιστορική του πορεία.

Για παράδειγμα, οι Έλληνες έχουν μία ανυπέρβλητη ιστορική διαδρομή, έχουν προσφέρει στην ανθρωπότητα, έχουν ηθικά χαρακτηριστικά κλπ. Θα μπορούσε λοιπόν να πει κανείς με τη μέθοδο της επαγωγής, πως εφόσον τόσα και τόσα στοιχεία των Ελλήνων είναι θετικά, άρα το Ελληνικό έθνος έχει θετική συνεισφορά στην πορεία του ανθρώπου.

Οι Εβραίοι από την άλλη πλευρά πάντα ενεργούσαν (από τα ιστορικά χρόνια ως και σήμερα) με τον ίδιο τρόπο. Θεός τους είναι η πονηριά, το συμφέρον, το χρήμα και η εξουσία. Οι μέθοδοι που διαχρονικά χρησιμοποιούσαν ήταν η πανουργία και το homos homini lupus est (ο άνθρωπος δηλ. γίνεται λύκος για τον συνάνθρωπο), ώστε να υπηρετήσουν τα συμφέροντά τους.

Αν πάλι εξετάσουμε άλλους λαούς πάλι θα μπορούσαμε να καταλήξουμε σε διάφορα συμπεράσματα σχετικά με τα διαχρονικά τους χαρακτηριστικά.

Και επειδή η λογική του "Ενός ανδρός Αρχή" είναι πολύ σημαντικό κριτήριο αξιολόγησης των ανθρώπων και των εθνών, όλοι μπορούμε να διαπιστώσουμε πως χρησιμοποίησαν τα διάφορα έθνη την ισχύ τους διαχρονικά.

Οι τούρκοι π..χ κατέσφαξαν και κατέκαψαν, οι Έβραίοι καταδίκασαν και εξαθλίωσαν, οι Έλληνες μετέδωσαν και πρόσφεραν, οι Γερμανοί έκαναν αυτά που έκαναν, οι Άγγλοι ακόμα και σήμερα νομίζουν ότι υπάρχει η παλαιά Αυτοκρατορία και συμπεριφέρονται αλλαζονικά προς την Ευρώπη.

Κάθε έθνος επομένως έχει μία προσφορά στον παγκόσμιο πολιτισμό.

Σκοπός όμως του ανθρώπου δεν μπορεί να είναι άλλος από την εξέλιξη με επίκεντρο τον άνθρωπο. Σε αυτήν την κατεύθυνση όσοι δεν συμβάλλουν, όσοι δεν έχουν να προσφέρουν, όσοι αποτελούν πρόσκομα και εμπόδιο, όσοι έχουν ως σκοπό την υποδούλωση του ανθρώπου στα συμφέροντά τους, δεν μπορεί να έχουν θέση στην πορεία του ανθρώπου προς το αύριο.

Θα πρέπει να απομονωθούν.

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ζει εις βάρος των άλλων. Και τέτοια έθνη δυστυχώς υπάρχουν. Η Ιστορία το έχει αποδείξει και το σήμερα το επιβεβαιώνει.

Φιλικά,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 22:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα για τα άλλα που λές, καλά είναι και άγια, και ως επί το πλείστον συμφωνώ, αλλά δεν νομίζω οτι έχουν θέση σε αυτό το τόπικ, που λέγετε «ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ (ΝΑΖΙΣΜΟΣ);»


Αυτό ποιός να το είπε άραγε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 22:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kyinkos: Τώρα για τα άλλα που λές, καλά είναι και άγια, και ως επί το πλείστον συμφωνώ, αλλά δεν νομίζω οτι έχουν θέση σε αυτό το τόπικ,

steelspring: Αυτό ποιός να το είπε άραγε;



Κάποια λαμπρή μέρα steelspring ίσως να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ έκφραση ΓΝΩΜΗΣ και παρότρυνση/καθοδήγηση.

Αν εργαστείς πολύ σκληρά, ίσως να καταλάβεις και τις βασικές αρχές της Αριστοτέλειας λογικής.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 23:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπό αυτή την έννοια θα μπορούσαμε να προσδώσουμε ποιοτικούς χαρακτηρισμούς στα έθνη, ως αυθύπαρκτες αξιακές οντότητες
(κατά τον ίδιο τρόπο που χαρακτηριζουμε έναν άνθρωπο ως ανώτερο ή κατώτερο, ως καλύτερο ή χειρότερο).
ΜΗΔΕΝΑ ΠΡΟ ΤΕΛΟΥΣ ΜΑΚΑΡΙΖΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 23:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν τεχνιέντως μετονομάζεις την παρότρυνση/καθοδήγηση σε έκφραση ΓΝΩΜΗΣ για να της μειώσεις τη σημασία ,αυτό θα έκανε και την δούλα
του Αριστοτέλη να γελάσει.
Άσε τον Αριστοτέλη . Αρκετά τον ταλαιπώρησες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy