ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Tachyon
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 05:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ουφ...κάθησα και διάβασα ολα τα ποστ του θέματος με ενδιαφέρον...αν και ασχετος από ιατρική.
Νομίζω ότι η φίλη medtech μιλάει σωστά και εκφράζει ορθό λόγο. Κι εγώ ειμαι της άποψης ότι θα πρέπει να εμπιστευόμαστε φαρμακα και θεραπείες από την κλασική ιατρική και όχι απο "εναλλακτικές" και New Age(ουάου) θεραπείες που ειναι αναποδεικτες και βασιζονται μονο σε προσωπικές εμπειρίες προσώπων. Επίσης δεν θα πρέπει να αφοριζουμε την κλασικη ιατρική επειδή έτυχε να πεσαμε σε γιατρούς που δεν εκαναν σωστά τη δουλειά τους. Παντού υπάρχουν οι ικανοί που ασχολούνται ενδελεχώς με την επιστήμη τους και έχουν διάθεση να βοηθησουν τον ασθενη αλλά και κάποιοι άλλοι που λενε "αντε να βγει η υποχρέωση να πάμε σπίτι μας". Δε νομιζω ομως οτι το σύνολο των γιατρών της κλασικής ιατρικής ειναι έτσι. Σαφώς κάποιοι μπορεί να τα "παιρνουν" και να υπάρχουν συμφέροντα. Αλλο αυτο ομως και άλλο να εμπιστευόμαστε χωρις δευτερη σκέψη αναποδεικτες θεραπείες που δεν γινονται αποδεκτες απο το συνολο της ιατρικής επιστημης. Απλά κάποιοι ενδιαφέρονται για "εναλλακτικά" κέρδη και εκμεταλλεύονται τις ασθένειες και την απελπισία των ανθρώπων.

Επισης αν καταλαβα καλα παραπανω ανφερθηκε ενα ισχυρο φάρμακο για την ακμη το ..ροακουταν.. επειδη ειχα κι εγω προβλημα ακμης επισκέφτηκα 2 γιατρούς. Ο πρώτος από το ΙΚΑ αφού μου εδωσε κάποιες κρεμες που τελικά δεν εκαναν τιποτα μου προτεινε να παρω το ροακουταν...και πως ειναι η μονη σιγουρη λύση πλεον. Με ενημερωσε ομως οτι μπορει να προκαλεσει προβλημα στο συκώτι και οτι θα χρειάζεται να κανω εξετασεις αιματος και άλλες κάθε μηνα(αν θυμαμαι καλα). Ο δεύτερος γιατρος που πήγα αφού δεν με κάλυπτε πλέον αυτος του ΙΚΑ ήταν αρκετά γνωστός με ιδιωτικό ιατρείο στα Ιλισια, μου ειπε να μην παρω ακόμα ροακουταν (18 χρονων ειμουν τοτε) διοτι ειναι πολύ ισχυρο και μου εδωσε διαφορετικες κρέμες απο τον πρώτο (Benzac, Adaferin). Τελικά δεν πήρα ποτε ροακουτάν και ολα κιλησαν καλα. Ο του ΙΚΑ δηλαδή δεν ασχολήθηκε τοσο σοβαρά και κατεφυγε στην εσχατη λυση ενώ ο άλλος ηταν πιο μεθοδικός και γενικά καλύτερος σαν επιστημονας. Παντως και οι δύο με ενημέρωσαν για το ροακουταν και την πιθανοτητα να προκαλεσει προβλημα στο συκωτι. Και απο άλλους γνωστούς μου που το εχουν πάρει τους είχαν ενημερώσει για το οτι ειναι ισχυρο και μπορει να εχει παρενεργειες.

Ας μην πλατιάζω ομως. Οπως ειπα και στην αρχη θεωρώ οτι ειναι ορθοτερο να εμπιστευομαστε αποδεδειγμένες θεραπευτικές μεθόδους που εφαρμοζωνται απο την ιατρική επιστήμη παρά τις αναποδεικτες των "εναλλακτικών" θεραπειών. Για μενα- και το συνολο των επιστημόνων- οι "εναλλακτικοί" ιατρέμποροι ειναι οτι και οι αστρολογοι,μεντιουμ,πνευματιστές...και το κακό συναπάντημα των ψευδοεπιστημόνων και ψευδοφιλοσοφων...Να πω την λεξουλα που αρχίζει απο Τσ ή να μην την πω?

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 09:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

geox θα σε παρακαλούσα τα σχόλια σου για την ψυχή του συνομιλητή σου να είναι πιό προσεκτικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 09:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εσυ Αβαλον εισαι επιρρεπης στον μεταφυσικο τρόπο σκεψης

Kαι συ είναι απορίας άξιον τι κάνεις σε ένα τέτοιο σάϊτ τη στιγμή που δεν έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ μεταφυσική σκέψη...
Μήπως είσαι μπερδεμένη ή μήπως ήρθες για να μας πουλήσεις γνώση?

Τώρα για τελευταία φορά για να μην σκίζεσαι να μας αποδείξεις το αυταπόδεικτο να σου πω ότι αν δεν ήταν τεκμηριωμένη η ομοιοπαθητική ως τρόπος θεραπείας δε θα υπήρχε νόμος που θα έθετε όρο να είναι πρώτα κανείς κλασσικός ιατρός για να την εξασκεί!

Αυτή αγαπητή μου είναι η δική μου λογική η μη επιστημονική αλλά αρκετά τεκμηριωμένη που μου λέει ότι 1 + 1 = 2!!

Ελπίζω να σας κάλυψα!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Λοιπον Αβαλον
Καταφανεστατα επειδη δεν εχεις επιχειρηματα γινεσαι ολοενα και πιο επιθετική και πιο προσβλητικη.Να δουμε τι θα κανουν οι διαχειριστες.

Ειμαι εδω για να δω και την αλλη πλευρα.Οπως θα εκανε καθε ανοιχτομυαλος ανθρωπος.Προς το παρον δεν με πειθει καθολου.

Στην Ελλαδα επιτρεπεται να την εξασκουν μονο ιατροι.Στις ΗΠΑ τις εξασκει ο καθε πικραμενος.By the way δεν ξερω αν προσεξες στο αρθρο του Barret που αναφερει οτι ο Αμερικανικος Οργανισμος Τροφιμων και Φαρμακων ΔΕΝ εχει θεσει στα ιδια στανταρ τα ομιοπαθητικα φαρμακα με τα φαρμακα της επιστημονικης ιατρικης.Εαν τα ειχε θεσει στα ΙΔΙΑ ΣΤΑΝΤΑΡ δεν θα κυκλοφορουσαν καθολου διοτι βασικη προυποθεση για να κριθει ενα φαρμακο απο τον Αμερικανικο Ομοσπονδιακο Οργανισμο Τροφιμων Και Φαρμακων ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ οι ιατροι μπορει να ενδιαφερονται για τα φαινομενα placebo ή για να γεμισουν την τσεπη τους απο τα κοροιδα.Αποφασισε τελικα ειναι καλοι ή κακοι οι γιατροι?Η ειναι μοναχα καλοι όσοι υποστηριζουν τις αγυρτειες των οποιων εισαι φανατικη οπαδος?

Μου αρεσει που δεν μου προβαλατε ποτε ενα πειστικο επιχειρημα ενα "να δες αυτη η σοβαρη και καταξιωμενη μελετη εχει δειξει οτι το ταδε ομοιοπαθητικο φαρμακο εχει αποτελεσμα στην ταδε νοσο" ή "κοιταξε να δεις τα ταχυονια υπαρχουν και ενσωματωθηκαν με αυτον τον τροπο στους κρυσταλους" (οπως υπαρχει η μεθοδολογια χρησιμοποιησης πχ των ακτινων Χ στα ακτινολογικα εργαστηρια) και λειτουργουν επιδρωντας στο ταδε σημειο που μετρηθηκε με αυτην την μεθοδο".

Κανεις σας δεν απαντησε στο ερωτημα που εθεσα δηλ. ΣΤΟ ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ ΠΟΥ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΡΥΣΤΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΙ ΑΠΟΠΑΝΩ.

Και τελικα μηπως πρεπει να σκεφτητε και εσεις λιγο οτι οι αποψεις σας ειναι λανθασμενες?Μηπως οι φανατικοι δεν ειμαστε εμεις αλλα εσεις?
Δεδομενου οτι εμεις ηρθαμε εδω και αναλυσαμε την ομοιοπαθητικη,αναφεραμε οτι ΕΓΙΝΑΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Ε.Ε. και κατεληξαν οτι η ομοιοπαθητικη δεν εχει θεραπευτικο αποτελεσμα,αναφεραμε οτι το σκεπτικο της ειναι παντελως λαθος,οτι τα φαρμακα τα ομοιοπαθητικα ειναι τοσο αραιωμενα που δεν μενει ιχνος δραστικης ουσιας μέσα,οτι δεν εχει καμια σχεση με οσα γνωριζουμε σημερα για το ανθρωπινο σωμα σημερα (ο ιδρυτης της νομιζε οτι οι ασθενειες οφειλονται στην επιδραση ενος μιασματος)κτλ
Επισης αναφεραμε οτι τα ταχυονια δεν εχουν μετρηθει ποτε (οπως πχ τα ποζιτρονια,τα ηλεκτρονια,τα πρωτονια που η υπαρξη τους αποδειχτηκε με πειραματα) και αναρωτηθηκαμε ευλογα πως στο καλο εφτιαξαν θεραπευτικους κρυσταλους απο ανυπαρκτα σωματιδια.

Βρε καλος τον τον Μορφεα...Για να δουμε εφερε επιχειρηματα?Μπααα παλι λοιδωρει και παλι συκοφαντει.

Τελικα μου φαινεται θα αρχισω να δημοσιευω περιπτωσεις θυματων τσαρλατανων.

ΝP ψυχολογικα καλο αποτελεσμα μπορουμε να εχουμε και με αλλους τροπους χωρις να κανουμε πλουσιο τον καθε τσαρλατανο.Το χειροτερο ομως ειναι οτι πολλοι τσαρλατανοι πειθουν τους ασθενεις να εγκαταλειψουν τις κλασικες θεραπειες που ακολουθουν συκοφαντοντας τις επιστημονικες θεραπειες σαν αχρηστες και τοξικες.
Ακολουθησε αυτο το link και μαθε πως μια χειροπρακτικη ψευδουεραπευτρια επεισε μια επιληπτικη γυναικα να σταματησει να παιρνει τα αντιεπιληπτικα φαρμακα της (τα δοκιμασμενα και ελεγμενα φαρμακα της δυτικης φαρμακευτικης) με αποτελεσμα η γυναικα να χασει την ζωη της απο επιληπτικη κριση.
http://www.chirobase.org/16Victims/gallagher.html

Επισης πρεπει να γνωριζεις οτι πολλες απο τις αγυρτειες εχουν απο την φυση του αρνητικες επιπτωσεις στην υγεια.(πχ μολυνσεις απο βελονες στο βελονισμο,διατρηση εντερου στην κολονικη αρδευση,αβιταμινωσεις απο την αποκλειστικη χορτοφαγια,δηλητηριασεις απο διαφορες ουσιες που πλασαρωνται ως θεραπευτικες ενω δεν ειναι,κτλ)

Επισκεψου το www.quackwatch.org για να ενημερωθεις αναλυτικοτερα για τις αρνητικες συνεπειες της αγυρτειας και για τον τσαρλατανισμο εν γενει.

Επισης τονισα οτι οι προσωπικες εμπειριες δεν πρεπει να λαμβανονται σαν αποδειξη οτι μια θεραπεια λειτουργει.Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορει να οδηγησουν καποιον να πιστεψει οτι μια θεραπεια εχει αποτλεσμα χωρις να εχει απολυτως κανενα.Γιαυτο γινονται και οι διπλες τυφλες μελετες.
Και να με συμπαθας που σου αλλαξα φυλο.

Edited by - medtech on 04/02/2006 09:41:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 15:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Παρακαλώ πολύ διαβάστε την παρακάτω ιστοσελίδα (τρείς σελίδες), (εαν βεβαίως θέλετε),αλλά νομίζω εσύ ειδικά μενττεκ το χρειάζεσαι για να συνηδητοποιήσεις τι σημαίνει ΙΑΤΡΙΚΗ ,και πόσο στραβό δρόμο βαδίζει τώρα η υπάρχουσα κατάσταση.

www.therapeia.gr/apopsi/5.shtml

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 16:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα...

Να παραθέσω κι εγώ με τη σειρά μου τα αποτελέσματα της αναζήτησής που έκανα στο pubmed (το άντρο όσων συμμετέχουν στην παγκόσμια συνομωσία της Ιατρικής κατά της ανθρωπότητας) σχετικά με τα ονόματα που εμπλέκονται στο άρθρο...Για ν' ακουστεί και η άλλη άποψη...

Jean - Jacques Crevecoeur και Claude Sabbah απολύτως τίποτα...

Αλλά και : Ryke Geerd Hamer

Δυστυχώς στο άρθρο δεν υπήρχε καμιά άλλη παραπομπή ώστε να δούμε κι εμείς σε ποιες "έρευνες" στηρίζονται όλα αυτά τα συμπεράσματα (αυτός μιλάει για έρευνες, όχι εγώ) παρά μόνο μια υπόδειξη για να αγοράσουμε το βιβλίο του συγγραφέα...Πάντως, αυτός αποδεικνύεται γενναιόδωρος αφού στο τέλος του άρθρου μας αποκαλύπτει με ποιον τρόπο θα απαλλαγούμε από πάσα νόσον και πάσα μ(μπιπ)...Αντιγράφω :

quote:
- να εκφράζουμε τις ανάγκες μας

- να εκφράζουμε τα συναισθήματά μας

- να τολμούμε τις αντιπαραθέσεις, με σεβασμό στους άλλους

- να αναγνωρίζουμε και να δεχόμαστε την πραγματικότητα όπως αυτή είναι

- οι πράξεις μας να είναι προσαρμοσμένες στην πραγματικότητα

- να τελειώνουμε τις όποιες συναισθηματικές εκκρεμότητες έχουμε με τους άλλους

- να συγχωρούμε


Τόσο απλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 19:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπον Αβαλον
Καταφανεστατα επειδη δεν εχεις επιχειρηματα γινεσαι ολοενα και πιο επιθετική και πιο προσβλητικη.Να δουμε τι θα κανουν οι διαχειριστες.

Θα με πιάσουν, θα με δέσουν σε ένα δέντρο και θα με μαστιγώσουν αλλύπητα μέχρι θάνατου...αν είναι αυτό που θέλεις ... και αν βρουν προσβλητικό το μήνυμά μου...
Μάλλον περιέχει μεγάλες δόσεις αλήθειας για να σε ενοχλήσει τόσο... δεν εξηγείται διαφορετικά...

quote:
Στις ΗΠΑ τις εξασκει ο καθε πικραμενος.By the way δεν ξερω αν προσεξες στο αρθρο του Barret που αναφερει οτι ο Αμερικανικος Οργανισμος Τροφιμων και Φαρμακων ΔΕΝ εχει θεσει στα ιδια στανταρ τα ομιοπαθητικα φαρμακα με τα φαρμακα της επιστημονικης ιατρικης.Εαν τα ειχε θεσει στα ΙΔΙΑ ΣΤΑΝΤΑΡ δεν θα κυκλοφορουσαν καθολου διοτι βασικη προυποθεση για να κριθει ενα φαρμακο απο τον Αμερικανικο Ομοσπονδιακο Οργανισμο Τροφιμων Και Φαρμακων ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Κάτσε γιατί μάλλον έχεις κάθει κάποια σύγχυση...

Τη μια μας θέτεις τις ΗΠΑ σαν παράδειγμα προς αποφυγή λέγοντας ότι εκεί ομοιοπαθητική εξασκεί κάθε πικραμένος και την άλλη μας λες πόσο σοβαροί και αυστηροί είναι οι έλεγχοι στα στάνταρ των ομοιπαθητικών φαρμάκων από τον Αμερικάνικο ΕΟΦ...
Τελικά είναι ή δεν είναι να τους παίρνουμε στα σοβαρά τους Αμερικανούς?

Ξεμπερδέψου πρώτα και μετά βλέπουμε



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 20:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου medtech δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένεις να δεις τι θα κάνει ένας συντονιστής, εάν έχεις το οποιοδήποτε πρόβλημα στέλνεις ένα mail σε όποιον συντονιστή επιθυμείς και να είσαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει.
Αφού είδες ότι έκανα post πριν το δικό σου σίγουρα είχα διαβάσει και όλα τα προηγούμενα, δεν είδα να χρειάζεται κάποια «επέμβαση» (καθόλου δεν μου αρέσει η λέξη δεν βρίσκω κάποια άλλη αυτή την στιγμή) παρά μόνο σε ότι έγραψα.

Πιθανόν να εκνευρίστηκες από το μήνυμα της Avallon αλλά θεωρώ ότι σε μία συζήτηση όπου υπάρχει διάσταση απόψεων σίγουρα θα υπάρχουν τέτοιες στιγμές μεγαλύτερης έντασης. Το πως θα χειριστούμε, μέσα μας, αυτές τις στιγμές θα μας βοηθήσει να μάθουμε κάτι επιπλέον για τον εαυτό μας.
Η δική μου προσέγγιση είναι να μην ψάχνω το δίκιο και το άδικο αλλά να εξετάζω τι είναι αυτό που με εκνεύρισε, να το δουλεύω μόνη μου και την επόμενη φορά να με ενοχλεί λιγότερο ή καθόλου. Δεν λέω ότι πάντα τα καταφέρνω αλλά προσπαθώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ ή κάποιος που θα διαβάσει όσα γράφω πρέπει να κάνει το ίδιο, ο καθένας από εμάς έχει τον δικό του τρόπο, που λειτουργεί πιθανόν μόνο σε αυτόν.

Εάν θεωρήσεις ότι δεν σε κάλυψα ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Θα ήθελα να παρακαλέσω όμως να μην γίνει στο εδώ θέμα αλλά μέσω mail ώστε να μην είναι υποχρεωμένοι όλοι να παρακολουθούν μία συζήτηση εκτός θέματος.

Η θέση μου, ως άνθρωπος, σε όσα γράφεις είναι ότι πολύ καλά κάνεις και δίνεις μία άλλη οπτική, θα προτιμούσα βέβαια, ως συντονιστής, να το έκανες στο θέμα που έχεις ανοίξει γιατί το εδώ είναι διαφορετικό και βγαίνει από την πορεία του (δεν εννοώ όλα τα μηνύματά σου, παρά μόνο αυτά που δεν έχουν σχέση με το θέμα). Το ίδιο προσπαθούμε όλοι, να δώσουμε μία άλλη οπτική με στόχο να διαδώσουμε την γνώση και να προστατεύσουμε ανθρώπους από τους τσαρλατάνους που εκμεταλλεύονται την απελπισία τους όταν αντιμετωπίζουν τόσο δύσκολα και σοβαρά θέματα όπως αυτό της υγείας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 20:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακολουθησε αυτο το link και μαθε πως μια χειροπρακτικη ψευδουεραπευτρια επεισε μια επιληπτικη γυναικα να σταματησει να παιρνει τα αντιεπιληπτικα φαρμακα της (τα δοκιμασμενα και ελεγμενα φαρμακα της δυτικης φαρμακευτικης) με αποτελεσμα η γυναικα να χασει την ζωη της απο επιληπτικη κριση.


Χωρίς να το διαβάσω δεν νομίζω ότι θα είναι το μόνο περιστατικό και ίσως το άτομο να είναι κακοηθές.Δεν υπάρχει κακοήθεια και από κλασσικούς γιατρούς ή τους έχουμε όλους με ένα φωτοστέφανο πάνω από το κεφάλι? Ιατρική και άνθρωποι που την ασκούν δεν είναι το ίδιο έτσι δεν είναι?
Εμαθα χθες πως παίρνουν ποσοστά επί των χημειοθεραπειών οι γιατροί.Μη μου πείτε πως όλοι ανεξαιρέτως δεν έχουν μπει σε πειρασμό? Το ήθος είναι στον άνθρωπο κι όχι στο επάγγελμα,έτσι πιστεύω.
Απορία(μεταφέρω το νόημα):Χθες πελάτης φίλου ψυχολόγου του είπε πως στην οικογένεια της εφ'όσον υπάρχει ιστορικό καρκίνου,ο γιατρός της, της είπε να κάνει προληπτική αφαίρεση γεννητικών.Στέκει αυτό?
quote:
Επισης πρεπει να γνωριζεις οτι πολλες απο τις αγυρτειες εχουν απο την φυση του αρνητικες επιπτωσεις στην υγεια.(πχ μολυνσεις απο βελονες στο βελονισμο

Απορία:Θέμα βελόνων είναι αυτό ή επιμέλειας στην αποστείρωσή τους?Ή εννοείς την ίδια την τοποθέτηση ακόμα κι αν είναι αποστειρωμένες?

quote:
αβιταμινωσεις απο την αποκλειστικη χορτοφαγια

Αυτό είναι απόλυτο?


quote:
ΝP ψυχολογικα καλο αποτελεσμα μπορουμε να εχουμε και με αλλους τροπους χωρις να κανουμε πλουσιο τον καθε τσαρλατανο

Σαφώς υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.Πρότεινα το συγκεκριμένο μήπως ήθελες να γνωρίσεις το όφελος από ψυχολογικής απόψεως το οποία είχα αναφέρει χθες(αλήθεια,δεν μου διευκρίνησες αν εννοείς όλες τις μεθόδους άχρηστες μόνο ως προς το σώμα αλλά και ως προς τη ψυχή ή το απάντησες και δεν κατάλαβα).Δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος με κάποια μέθοδο όπως το Ρέικι όπου λειτουργεί με άγγιγμα να σε βλάψει σωματικά.


quote:
Κανεις σας δεν απαντησε στο ερωτημα που εθεσα δηλ. ΣΤΟ ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ ΠΟΥ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΡΥΣΤΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΙ ΑΠΟΠΑΝΩ.

Λογικό ερώτημα...

quote:
Το χειροτερο ομως ειναι οτι πολλοι τσαρλατανοι πειθουν τους ασθενεις να εγκαταλειψουν τις κλασικες θεραπειες που ακολουθουν συκοφαντοντας τις επιστημονικες θεραπειες σαν αχρηστες και τοξικες

Σίγουρα υπάρχουν!Υπάρχουν όμως και ψυχίατροι που δίνουν μόνο φάρμακα και θεωρούν την ψυχοθεραπευτική ή συμβουλευτική οδό απάτη.Ισχύει όμως αυτό?Προσωπικά για μένα κάθετα όχι! Ή γιατροί που λένε να μην κάνει κάποιος ασθενής κάτι συμπληρωματικό ως βοήθεια στους πόνους γιατί "όλα αυτά είναι παραμύθια" παρ'όλο που ο ασθενής αισθάνεται καλύτερα.Ίσως είναι σύμφωνο με κάποιους και δεκτή η γνώμη τους.Αν ο ασθενής νιώθει καλύτερα έτσι γιατί να μην υπάρξει συνεργασία? Αν κάποιος αποτρέπει προς τη μία η την άλλη κατεύθυνση τον ασθενή δεν νομίζω ότι υπηρετεί αυτόν αλλά τον εγωισμό του,το κύρος που θέλει να έχει και την τσέπη του.Τι λέτε?
Επιμένω τέλος πως μπορούμε να αποδείξουμε κάτι σύμφωνα με τις υπάρχουσες γνώσεις και τρόπους.Γινόμαστε άκαμπτοι αν δεν αφήνουμε παραθυράκια σε κάτι που δεν γνωρίζουμε.Υπογραμμίζω τα "παραθυράκια" εννοώντας να μην αφήσουμε αυτό που ήδη γνωρίζουμε λόγω αισθήσεων και μόνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 05:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nk θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες απαντήσεις, αν και θα ξαναπώ ότι μάλλον έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα μας...

quote:
Απορία(μεταφέρω το νόημα):Χθες πελάτης φίλου ψυχολόγου του είπε πως στην οικογένεια της εφ'όσον υπάρχει ιστορικό καρκίνου,ο γιατρός της, της είπε να κάνει προληπτική αφαίρεση γεννητικών.Στέκει αυτό?

Το ερώτημά σου αυτό δεν μπορεί να απαντηθεί γιατί μας λείπουν πολλές πληροφορίες και μοιάζει λίγο σαν να παίζουμε "σπασμένο τηλέφωνο"......Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν στη συγκεκριμένη γυναίκα υπάρχει ένδειξη χειρουργικής επέμβασης (Και τί επέμβασης ακριβώς άραγε; Τί θα πει "αφαίρεση γεννητικών";). Και γενικώς, ένας ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ που πρέπει να θυμόμαστε ΟΛΟΙ είναι : ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕΣΩ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ Ή ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

quote:
Θέμα βελόνων είναι αυτό ή επιμέλειας στην αποστείρωσή τους?

Προφανώς οι μολύνσεις είναι αποτέλεσμα κακής αποστείρωσης!

quote:
αβιταμινωσεις απο την αποκλειστικη χορτοφαγια
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτό είναι απόλυτο?


Όχι, αλλά είναι αλήθεια ότι όποιος επιλέγει τη χορτοφαγία πρέπει να επιδεικνύει ιδιαίτερη προσοχή στο θέμα αυτό!

quote:
Υπάρχουν όμως και ψυχίατροι που δίνουν μόνο φάρμακα και θεωρούν την ψυχοθεραπευτική ή συμβουλευτική οδό απάτη.Ισχύει όμως αυτό?

Νομίζω το λες κι εσύ κάπου ότι το αν κάποιος ασκεί την Ιατρική λανθασμένα, σ' αυτό δεν φταίει η Ιατρική! Από εκεί και πέρα κάθε θεραπευτική μέθοδος, είτε αυτή αφορά σε φάρμακα είτε στην ψυχοθεραπεία πχ, θα το ξαναπώ κι ας γίνω κουραστικός, επιλέγεται βάση συγκεκριμένων ενδείξεων στις οποίες παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, μεταξύ των οποίων είναι βεβαίως και οι ανάγκες ή οι "ιδιομορφίες" κάθε ασθενούς. Η θεραπευτική ΔΕΝ είναι "μπακαλική"!

quote:
Επιμένω τέλος πως μπορούμε να αποδείξουμε κάτι σύμφωνα με τις υπάρχουσες γνώσεις και τρόπους.Γινόμαστε άκαμπτοι αν δεν αφήνουμε παραθυράκια σε κάτι που δεν γνωρίζουμε.Υπογραμμίζω τα "παραθυράκια" εννοώντας να μην αφήσουμε αυτό που ήδη γνωρίζουμε λόγω αισθήσεων και μόνο.

Έχεις δίκιο! Υπάρχει όμως διαφορά μεταξύ του "αφήνω παραθυράκια"--θεμιτό και χρήσιμο--και του δέχομαι διά του "καπελώματος" ο,τιδήποτε μου πλασάρουν ως "μαγική λύση" χωρίς καν να το ελέγξω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 09:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις δίκιο! Υπάρχει όμως διαφορά μεταξύ του "αφήνω παραθυράκια"--θεμιτό και χρήσιμο--και του δέχομαι διά του "καπελώματος" ο,τιδήποτε μου πλασάρουν ως "μαγική λύση" χωρίς καν να το ελέγξω!

Απ΄ότι φαίνεται κάποιος από δω μέσα έκανε σωστή μετάφραση των ελληνικών μου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 11:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς οι μολύνσεις είναι αποτέλεσμα κακής αποστείρωσης!

Αυτο κατάλαβα,άρα δεν φταίει ο βελονισμός
quote:

Νομίζω το λες κι εσύ κάπου ότι το αν κάποιος ασκεί την Ιατρική λανθασμένα, σ' αυτό δεν φταίει η Ιατρική! Από εκεί και πέρα κάθε θεραπευτική μέθοδος, είτε αυτή αφορά σε φάρμακα είτε στην ψυχοθεραπεία πχ, θα το ξαναπώ κι ας γίνω κουραστικός, επιλέγεται βάση συγκεκριμένων ενδείξεων στις οποίες παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, μεταξύ των οποίων είναι βεβαίως και οι ανάγκες ή οι "ιδιομορφίες" κάθε ασθενούς. Η θεραπευτική ΔΕΝ είναι "μπακαλική"!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Επιμένω τέλος πως μπορούμε να αποδείξουμε κάτι σύμφωνα με τις υπάρχουσες γνώσεις και τρόπους.Γινόμαστε άκαμπτοι αν δεν αφήνουμε παραθυράκια σε κάτι που δεν γνωρίζουμε.Υπογραμμίζω τα "παραθυράκια" εννοώντας να μην αφήσουμε αυτό που ήδη γνωρίζουμε λόγω αισθήσεων και μόνο.
--------------------------------------------------------------------------------


Έχεις δίκιο! Υπάρχει όμως διαφορά μεταξύ του "αφήνω παραθυράκια"--θεμιτό και χρήσιμο--και του δέχομαι διά του "καπελώματος" ο,τιδήποτε μου πλασάρουν ως "μαγική λύση" χωρίς καν να το ελέγξω!



Ευτυχώς συνεννοηθήκαμε αφού λέω και εγώ το ίδιο!
quote:
ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕΣΩ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ Ή ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!


Εχεις δίκιο,δεν θα βγει άκρη.
Για να μην κουράζω το θέμα και επαναλαμβάνω τα ίδια θεωρώ ότι χρειάζεται ανοιχτό μυαλό,ενδείξεις,έρευνες,αποδείξεις και όχι απόρριψη του διαφορετικού αν δεν ανήκει στη δική μας λογική(εννοώντας του ζωτικού χώρου που χρειάζεται για να αναπτυχθεί).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 14:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αγαπητέ durden...

τόσο απλά...

Δοκίμασέ το όμως στην πράξη, κι αν το καταφέρεις (έστω και ένα μέρος) τόσο απλά, (πραγματικά όμως), τότε θα υποκλιθώ...

Με εκτίμηση
Νίκος

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 17:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mε εκνευρισαν χαρακτηρισμοι οπως "βγαλε τις τσιμπλες απο τα μάτια" και "παιρνεις κατι και σε χαλάει" και "κοριτσακι μου" (λες και μιλαει σε κανεναν νιανιαρο) κτλΜε εκνευριζει ο τροπος σου και οχι τα επιχειρηματα σου (γιατι δεν εχεις επιχειρηματα.Γιαυτο και φερεσαι προσβλητικοτατα).
Επισης σταματα να διεστρεβλωνεις τα λεγομενα μου.Δεν επεσα σε αντιφασεις με τις ΗΠΑ.Οι ΗΠΑ ειναι και τεχνολογικα ανεπτυγμενες αλλα εχουν και καμποσους τσαρλατανους.Οπως η Ελλαδα εβγαλε και τον Γεωργιο Παπανικολαου,πατερα της κυτταρολογιας και τον τσαρλατανο που πουλουσε το νερο του Καματερου σαν πανακεια.

Εγω ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΑΠΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΥΣ.

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΤΕ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΟΤΙ Η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΘΕΡΑΠΕΥΥΤΙΚΑ (ΟΧΙ ΜΕΣΩ PLACEBO ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΑΠΙΑ ΖΑΧΑΡΗΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΩΣ PLACEBO).

Aκομα να διευκρινησουμε οτι τα λαθη στην ιατρικη δεν ειναι το ιδιο πραγμα με τις αγυρτειες.
Τα λαθη στην ιατρικη ειναι ατυχεις στιγμες μιας μεθοδου που λειτουργει (πχ καποιος εμφανιζει θανατηφορα αντιδραση σε ενα αντιβιοτικο,το ιδιο ομως αντιβιοτικο εχει σωσε εκαττομυρια ζωες απο λοιμωξεις).
Η σε μια εγχειρηση σκωληκοειδιτιδας χανεται η ζωη του ασθενους.Γνωριζουμε ομως ποσες ζωες εχουν σωθει με τον τυπο της εγχειρησης αυτης.
Αντε παιδια ποιος θα μου εξηγησει πως απο ανυπαρκτα σωματιδια εφτιαξαν κρυσταλλους???Χμμ?

Edited by - medtech on 05/02/2006 17:34:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 18:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι αγαπητέ durden...

τόσο απλά...

Δοκίμασέ το όμως στην πράξη, κι αν το καταφέρεις (έστω και ένα μέρος) τόσο απλά, (πραγματικά όμως), τότε θα υποκλιθώ...


Αγαπητέ meteor...

Θα μου επιτρέψεις να έχω πάρα πολλές αμφιβολίες για το κατά πόσο μια τέτοια τακτική θα μπορούσε ενδεχομένως να συμβάλλει στην εξαφάνιση ΚΑΘΕ γνωστής νόσου! Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι δεν κάνει καλό...Κάθε άλλο μάλιστα! Οι "συμβουλές" αυτές που έχουν το νόημα απόκτησης εσωτερικής ηρεμίας και ισορροπίας είναι φυσικά πολύ σημαντικές για την υγεία τόσο τη σωματική όσο και την ψυχολογική...Δεν είναι όμως οι "μαγικές λύσεις"...

Ένα συχνό φαινόμενο, που το παρατήρησα και στο άρθρο στο οποίο μας παρέπεμψες, είναι το να επικρατεί σύγχυση μεταξύ εννοιών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μεταξύ ΑΙΤΙΑΣ και ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΙΚΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ...Θα εξηγήσω τί εννοώ : Ο κύριος Jean - Jacques Crevecoeur μας είπε στο άρθρο του ότι, ούτε λίγο ούτε πολύ, οι πραγματικές αιτίες κάθε νόσου βρίσκονται "μέσα" μας και ότι όλα οφείλονται σε "εσωτερικές συγκρούσεις", "στρες" κλπ. Ας εξετάσουμε λοιπόν αυτόν τον ισχυρισμό, φέρνοντας σαν παράδειγμα τη γρίππη! Ποιο είναι το αίτιο που προκαλεί τη γρίππη; Οι εσωτερικές συγκρούσεις ή ο ιός της γρίππης; Χρειάζεται να πω την απάντηση; Από εκεί και πέρα βέβαια, ΣΑΦΩΣ και μια σειρά παραγόντων παίζουν σπουδαίο ρόλο στο αν και στο πόσο βαριά θα νοσήσει κάποιος...Άτομα ηλικιωμένα, άτομα με συνοδά νοσήματα, άτομα γενικά με έκπτωση της λειτουργίας του ανοσοποιητικού τους συστήματος (θέλετε να δεχτώ κι από "εσωτερική ανισορροπία", να το δεχτώ) βεβαίως και κινδυνεύουν περισσότερο. Χωρίς τον ιό της γρίππης όμως, γρίππη ΔΕΝ παθαίνεις, όσες και να είναι οι "εσωτερικές σου συγκρούσεις"!

Πάμε και σ' ένα άλλο παράδειγμα, ίσως πιο κατανοητό : Αυτό της στεφανιαίας νόσου (στηθάγχη, έμφραγμα κλπ). Ερώτηση : Ποιο είναι το αίτιο της στεφανιαίας νόσου; Μην ψάχνετε άδικα...Απάντηση δεν υπάρχει! Υπάρχουν βεβαίως μια σειρά παραγόντων που προδιαθέτουν στην εμφάνιση της νόσου : Το κάπνισμα, η υπερλιπιδαιμία, η παχυσαρκία, ο σακχαρώδης διαβήτης, το άγχος (βεβαίως!), η κληρονομικότητα κλπ! Ερώτηση : Εξαλείφοντας τους παράγοντες αυτούς, αποκλείεται κάποιος να πάθει έμφραγμα; ΟΧΙ! Βεβαίως και θα μειώσουμε πάρα πολύ τη συχνότητά του! Αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα το εξαλείψουμε! Το ίδιο ισχύει και για μια σειρά νόσων, για τις οποίες είτε η ακριβής αιτιολογία είναι άγνωστη είτε είναι αυτό που ονομάζουμε ΠΟΛΥΠΑΡΑΓΟΝΤΙΚΕΣ, δηλαδή πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στην εμφάνισή τους! Καταλαβαίνετε όμως ότι αυτό απέχει πάρα πολύ από το να πούμε ότι ΔΕΝ υπάρχουν αιτίες άλλες από αυτές που είναι "μέσα" μας.

ΥΓ :

quote:
Απ΄ότι φαίνεται κάποιος από δω μέσα έκανε σωστή μετάφραση των ελληνικών μου...

Α Ελληνικά μιλούσες τόση ώρα ε; (Συμφωνούμε, Avallon...Η εκ προϊμίου απόρριψη δεν ταιριάζει στην επιστήμη!)


Edited by - durden_alie on 05/02/2006 18:39:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 19:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον meteοr,

Σαν καλο παιδακι καθησα και διαβασα αυτο το αρθρο.

Λοιπον κατεφανεστατα ο τυπος που το εγραψε δεν εχει ιδεα απο ιατρικη μονο απο ΣΟΦΙΣΤΙΚΗ εχει ιδεα.
Σοφιστικη ειναι η τεχνη του να διεστρεβλωνεις τα πραγματα για να περασεις τις αποψεις σου.

Λοιπον meteor θα αναφερω 2 σημεια απο τα λεγομενα του για να καταδειξω οτι οι αποψεις του ειναι λανθασμενες και οτι προσπαθει να παρασυρει κοσμο.

1.Ισχυριζεται οτι η ιατρικη θεραπευει ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΟΝΟ.
Πραγμα που δεν ισχυει.Η ιατρικη (η ΔΥΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ) αντιμετωπιζει την αιτια καθε ασθενειας (οταν γνωριζει την αιτια).
Τα μικροβια τα καταπολεμα με αντιβιοτικα και προλαμβανει τις λοιμωξεις με εμβολιασμο,με την εφαρμογη των κανονων της υγιεινης κτλ
Καταστρεφει τα καρκινικα κυτταρα με χημειοθεραπεια και ακτινοθεραπεια κτλ
Καταπολεμα τα αυτοανοσα νοσηματα με ανοσοκαταστολη.
Τα κατεστραμενα οργανα τα αντικαθιστα με αλλα οταν αυτο ειναι εφικτο.
Και τα λοιπα.

2.Ισχυριζεται οτι η Ιατρικη βρισκεται σε αδιεξοδο.
Πραγμα απολυτως λανθασμενο.Η Ιατρικη εξελισσεται συνεχως και διαρκως ανακαλυπτει νεες αποτελεσματικοτερες μεθοδους θεραπειας.
Απο αυτα και μονο τα 2 σημεια μπορεις να αντιληφθςις την σοβαροτητα του και τις προθεσεις του.

Το αρθρο αυτο ειναι ενα συνοθυλευμα σοφιστειων και συκοφαντιων,ο δε συγγραφεας του καμια απολυτως σχεση εχει με τον χωρο των θετικων επιστημων.

Οι συκοφαντιες του και τα ψευδη του δε,δεν εχουν τελος.

Απολαυστε τις:

"απο την αρχη τις δεκαετιας του 80 φιλοι μου ιατροι και βιολογοι ομολογουσαν στην ιατρικη βρισκομαστε σε αδιεξοδο" (για σκεφτητε λιγο την τρομαχτικη εξελιξη της ιατρικης απο την δεκαετια του 80 εως σημερα.Ακομα και το AIDS που ηταν ανιατη και θανατηφορα νοσος τοτε σημερα μετατρεπεται σε χρονια μολυνση με την χρηση συνδυασμου αντιρετροικων φαρμακων).

"δεν υπαρχει ελευθερια σκεψης στην ιατρικη" (επειδη δεν δεχονται αστηρικτα πραγματα προφανως)

"ειναι ολοι ξεπουλημενοι στο φαρμακοβιομηχανικο συμπλεγμα"

"η ποιοτητα της υγειας των ανθρωπων στην Δυση εχει επιδεινωθει' (ψευδος).

"Η ιατρική, επιχειρώντας να εξαφανίσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τα συμπτώματα, όχι μόνο στερείται ουσιαστικών πληροφοριών για την φυσική και βαθιά θεραπεία του ασθενούντος ατόμου, αλλά επιπλέον απομακρύνεται από τη σοφία που βασίζεται στο να αφουγκράζεσαι τη φύση, στρεφόμενη όλο και περισσότερο προς την έπαρση και την αλαζονεία μιας εκλογικευμένης γνώσης, αποσυνδεδεμένης από την Πραγματικότητα".
Προφανως θα ηθελε να αφησει ο ιατρος τον ασθενη να σαπιζει για να βρει την σοφια που βρισκεται στην φυση. (αλλη μια αξιωματικη και λανθασμενη προταση.Η φυση ειναι ΣΟΦΗ.Αληθεια??).

"Η ιατρική είναι βασισμένη σε ένα διπλό αξίωμα που στηρίζεται στο διαχωρισμό του σωματικού από το ψυχικό."
Λαθος γιατι η ιατρικη αναγνωριζει την υπαρξη των ψυχοματικων ασθενειων.Γνωριζει ομως οτι οσο αισιοδοξος και εαν ειναι καποιος ασθενης με λεμφωμα Hodking,εχει 95% πιθανοτητες να πεθανει στα επομενα 5 ετη αν δεν ακολουθησει χημειοθεραπεια.Εδω η ψυχολογια δεν βοηθαει καθολου απο θεραπευτικη αποψη (βοηθαει ισως να μην τα παρατησεις).

"Νέο αξίωμα αριθμ. 5: Οι παθογόνοι παράγοντες δεν είναι εχθροί της υγείας, αλλά σύμμαχοί της. Οι καρκινογόνοι παράγοντες δεν είναι υπεύθυνοι για τον καρκίνο (εκτός από το 1% των περιπτώσεων). Αλλεργιογόνοι παράγοντες δεν υπάρχουν "
Υπαρχουν καρκινογονοι παραγοντες,Η ραδιενεργεια προκαλει λευχαιμια πχ.Υπαρχουν και γονιδια που ευθυνονται για την εμφανιση του καρκινου.Στις γυναικες οι ιδιες τους οι ορμονες προκαλουν κακρινο του μαστου (επειδη προκαλουν συνεχη πολλαπλασιασμο των κυτταρων και οσες περισσοτερες φορες πολλαπλασιαζεται ενα κυτταρο τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες υπαρχουν να μεταλλαχθει).

"Δεν σώζεται η ζωή του ασθενούς αφαιρώντας του ένα όργανο "
Φανταζομαι θα αλλαξει γνωμη οταν παθει ατυχημα,τρωθει ο σπληνας του,αρχισει να αιμορραγει ακατασχετα και του αφαιρεθει ο σπληνας για να σωθει η ζωη του.

"αυτό που ευρέως αποκαλείται ασθένεια δεν είναι παρά η έκφραση μιας ανισορροπίας (μη ορατή διαδικασία) που προσπαθεί να επανέλθει σε ισορροπία "
Οι New agers αγαπανε εκφρασεις που περιεχουν την λεξη ισοοροπια μεσα.Ομως το σωμα δεν βρισκεται σε ισορροπια.Διαρκως αλλαζει.Η αθενεια δεν ειναι εκφραση μιας ανισσοροπιας αλλα ειναι διαταραχη οπωσδηποτε.

"Ο γιατρός Ρίκε Γκέερτ Χάμερ (Ryke Geerd Hamer) υπήρξε για πολλά
χρόνια διευθυντής σε μια γερμανική κλινική. Η προνομιούχος θέση του, του επέτρεψε να συναντήσει πολλούς καρκινοπαθείς. Χάρις στις περιστάσεις, στην τύχη και στην λεπτομερή παρατήρηση, ο Χάμερ ανακάλυψε τους θεμελιώδεις νόμους που εξηγούν το μηχανισμό της εμφάνισης όλων των καρκίνων και όλων των ασθενειών."
Σοβαρα?Αυτη η γιατραρα βρηκε την αιτια ολων των ασθενειων?Και δεν του δοθηκε ακομα το βραβειο Νόμπελ?

"Ο ατσαλένιος νόμος του καρκίνου που διατυπώθηκε από τον Ρίκε Γκέερτ Χάμερ είναι ο εξής: «Όλοι οι καρκίνοι προκαλούνται και ενεργοποιούνται από έντονες και βίαιες εσωτερικές συγκρούσεις που τις βιώνουμε χωρίς να τις εκφράζουμε. Η φύση της εσωτερικής σύγκρουσης καθορίζει την περιοχή του εγκεφάλου που θα πληγεί και το όργανο στο οποίο θα εντοπισθεί η ασθένεια».
ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ.Στο Τσερνομπιλ πολλοι επαθαν καρκινο του θυροειδους οχι απο αγχος αλλα επειδη ο θυροειδης μαζεψε το ραδιενεργο ιωδιο που ειχε διασκορπιστει στην ατμοσφαιρα.Κατοπιν τα σωματιδια που εκτοξευε το ραδιενεργο ιωδιο βομβαρδισαν τα κυτταρα του θυροειδους και τα μεταλαξαν σε καρκινικα.
Υπαρχουν και καρκινοι αποδεδειγμενα γενετικης αιτιας.

"Ο καρκίνος των οστών αντιστοιχεί στην εσωτερική σύγκρουση της υποτίμησης"
SAY WHAT?

"o καρκίνος του αριστερού στήθους σε μια γυναίκα δεξιόχειρα, στη έντονη εσωτερική σύγκρουση σε σχέση με ένα παιδί (πραγματικό, εικονικό, φανταστικό ή συμβολικό)"
O καρκινος του στηθους οφειλεται στις γυναικειες ορμονες και οχι σε ψυχολογικα αιτια.
"Ο καρκίνος του προστάτη αντιστοιχεί στη σεξουαλική εσωτερική σύγκρουση (πραγματική ή συμβολική) σε σχέση με τα παιδιά ή τους απογόνους (ή την ικανότητα δημιουργίας)".
Ο καρκινος του προστατη σχετιζεται εν μερη με λοιμωξεις,εν μερη στην επιδραση των ανδρογονων,εν μερη στην ηλικια.

"Και ούτω καθεξής, για όλους τους καρκίνους".
Προφανως δεν εχει μελετησει ολους τους καρκινους.

"Για να το πούμε και αλλιώς, όσο η εσωτερική σύγκρουση είναι ενεργή, η περιοχή του εγκεφάλου που δραστηριοποιείται δίνει διαταγή στη βιολογική διαδικασία να παραγάγει καρκινικά κύτταρα στο όργανο που διαλέχτηκε για να εκφράσει την ανισορροπία".
Δεν υπαρχει αποδειξη για κατι τετοιο.Εξαλλου καρκινοι εχει αποδειχτει οτι οφειλονται σε εντελως εξωτερικες αιτιες οπως ο καρκινος του θυροειδη που σχετιζεται με το ραδιενεργο ιωδιο.

"Η ασθένεια, είναι η τέλεια λύση που βρίσκει ο εγκέφαλος στο πρόβλημα των «εσωτερικών συγκρούσεων» "
Ναι φανταζομαι αν αρπαξετε μια σαλμονελωση οφειλεται στην εσωτερικη σας συγκρουση και οχι στο γεγονος οτι με καποιο τροπο το βακτηριο της σαλμονελας βρεθηκε στο εσωτερικο του σωματος σας.
Να τονισουμε εδω οτι ο γιατρος αυτος μηνυθηκε.Οταν ακους κατι τετοιο για ενα γιατρο (γνωριζοντας και την συνδικαλιστικη ταση που υπαρχει για προστασια των συναδελφων) καταλαβαινεις οτι εκανε πολλες χοντραδες.

"Αλλά αρχίζετε να μαντεύετε αυτό που υπάρχει κίνδυνος να επακολουθήσει. Ακόμα και αν σας έκαναν ολική αφαίρεση στομάχου, ο εγκέφαλός σας θα συνέχιζε να δίνει την εντολή για την παραγωγή καρκινικών κυττάρων στην περιοχή του σώματος όπου βρισκόταν το στομάχι. Κάποιους μήνες αργότερα, οι γιατροί θα ανακάλυπταν αυτό που θα ονόμαζαν υποτροπή ή μετάσταση, ενώ αυτό δεν θα ήταν παρά η συνέχιση του προγράμματος που είχε ξεκινήσει ο εγκέφαλός σας, βασιζόμενος σε μια συμβολική πληροφορία σχετικά με την σύγκρουση που βιώσατε με κάποιο φίλο".
Οι μεταστασεις δεν οφειλονται στην δημιουργια νεων καρκινικων κυτταρων αλλα στην μεταναστευση ενος καρκινικου κυτταρου απο τον αρχικο ογκο σε αλλο μερος του σωματος.
Ποτε στην ζωη μου δεν εχω διαβασει τετοιες διαστρεβλωμενες αποψεις περι υγειας γενικα και καρκινου ειδικοτερα.

"Αυτό σημαίνει συγκεκριμένα, ότι εάν μάθετε τους νόμους της Νέας Ιατρικής του Ρίκε Γκέερτ Χάμερ ή της Ολιστικής Βιολογίας του Κλωντ Σαμπά, που είναι αμετάβλητοι όσο και οι νόμοι της φυσικής ή της χημείας, θα μπορείτε όχι μόνο να καταλάβετε από πού προέρχονται όλες οι ασθένειές σας, αλλά κυρίως θα μπορείτε να τις προλαμβάνετε και να τις θεραπεύετε. Πώς ; Μαθαίνοντας τις βασικές αρχές της επικοινωνίας τις οποίες κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να κατέχει : το να εκφράζει τις ανάγκες και τα συναισθήματά του, να τολμά να αντιπαρατίθεται στους άλλους (με σεβασμό βέβαια), να αναγνωρίζει και να δέχεται την πραγματικότητα όπως αυτή είναι, οι πράξεις του να είναι προσαρμοσμένες στην πραγματικότητα, να τελειώνει τις όποιες συναισθηματικές εκκρεμότητες έχει με τους άλλους, να συγχωρεί"

1.Οταν ακουτε τον ορο ολιστικη μεταφραστε τον αυτοματα σε αγυρτεια.
2."Αγοραστε το βιβλιο μου και θα μαθετε πως να γινετε ο γιατρος του εαυτου σας".Ευχαριστω δεν μ αρεσει να κανω πλουσιους τους τσαρλατανους.
3.Ουτε προλαμβανονταιουτε θεραπευονται οι σωματικες ασθενειες ,με εκφραση των συναισθηματων.Καντε ενα απλο πειραμα.ΕΚΦΡΑΣΤΕ ΟΛΑ σας τα συναισθηματα.Μετα πιειτε ενα φιαλιδιο με φρεσκιες σαλμονελες.
4.Αμεταβλητοι νόμοι φυσικης και βιολογιας?ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟΙ?Ξερει καθολου φυσικη η βιολογια αυτος ο τσαρλατανος?

"Συχνά έχω παρατηρήσει, ότι πολλές ασθένειες ξεκινάνε όταν αρνούμαστε να δούμε μια κατάσταση, όταν της αντιστεκόμαστε, όταν δεν δεχόμαστε αυτό που μας συμβαίνει".
Και εγω εχω παρατηρησει οτι πολλοι που δεν πλενουν τα χερακια τους παθαινουν διαρροιες.Χμμ..

Οι περισσοτερες ασθενειες δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με την ψυχολογια,ουτε οφειλονται σε αυτην,ουτε θεραπευονται χαρη σε αυτην.Προκειτε για εναν αλλο τσαρλατανο της ακομα πιο τσαρλατανικης ολιστικης "ιατρικης".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 19:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφορικα με τον Χάμερ:
Ryke Geerd Hamer (born 1935) is a former German physician. He worked in the internal medicine department at the Clinics of Eberhard Karls University of Tübingen from 1972 to 1981, when he resigned.

He was under investigation several times on allegations of malpractice, supposedly leading to the death of patients; since September 2004, he is serving a three-year prison term in Prison Fleury Merogis / France on counts of fraud and illegal practicioning. Most prominently, he used to treat Olivia Pilhar .

Ο Χαμερ,ο ιατρος που εξυμνει ο συγγραφεας του αρθρου που μας προτεινε ο meteor για να αλλαξουμε αποψεις,καταδικαστηκε λοιπον το 2004 για αγυρτια και εκτιει τριετη ποινη.
Ο Χαμερ ισχυριζεται οτι τον κυνηγουν οι Εβραιοι γυατο καταδικαστηκε.
Ναι,μας επεισε τωρα.

September 09, 1997

COLOGNE, GERMANY -- Police have arrested a former doctor in connection
with the deaths of three cancer patients who, according to the
authorities, would have survived if given orthodox therapy. Ryke Geerd
Hamer operates
cancer clinics in various European countries including Germany, Austria,
Spain, the Netherlands, Italy and Belgium. According to police, Hamer is
also wanted for questioning by the Austrian police in connection with the
deaths of eight others, while Spanish police have said he may be
responsible for the deaths of dozens of patients. Cancer authorities
believe the practitioner may have treated more than 20,000 cancer patients
across Europe."
O Xαμερ λοιπον παρεσυρε καρκινοπαθεις στον θανατο και καταδικαστηκε γιαυτο.

Edited by - medtech on 05/02/2006 19:17:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 19:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

3.Ουτε προλαμβανονταιουτε θεραπευονται οι σωματικες ασθενειες ,με εκφραση των συναισθηματων.Καντε ενα απλο πειραμα.ΕΚΦΡΑΣΤΕ ΟΛΑ σας τα συναισθηματα.Μετα πιειτε ενα φιαλιδιο με φρεσκιες σαλμονελες.

ΒΛΙΑΧ


Αλλα δεν θα σταθώ εδώ.

Εγώ σαν φυσικός δεν ειδικεύομαι στην ιατρική και παρόλο που έχω άποψη στο θέμα
δεν θα την αναφέρω διοτι καλύπτομαι απο τους προλαλήσαντες ιατρούς και διοτί
το ύφος της κουβέντας δεν ταιριάζει στο σοφιστικέ επίπεδο μπινελικίων που μου αρέσουν.

Θα ήθελα όμως, αν κάπιοιος έχει να προτείνει κάποια συσκευή εντοπισμού ταχυονίων.
(Επειδή είδα οτι αναφέρθηκε οτι υπάρχουν και κάποιοι τα νίθουν κι'ολας).
Θέλω όμως πραγματική συσκευή, οχι "κλεισε τα ματια σου, και αυτοσυγκεντρώσου για να τα νιώσεις". Κατι που να στέκει σε εξονυχιστική κριτική της κακότρομης και ιεροεξεταστικής επιστημονικής κοινότητας.

Αυτό που προσφέρω, είναι μια κερδοφόρα συνεργασία.
Το Nobel το χαρίζω, εγώ θέλω μόνο να τσεπώσω το 1 εκατομμυριο δολλάρια του Randi
http://www.randi.org/research/index.html


Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 19:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως καρκινοπαθης δεν θα ηθελα να περιοριστω μονο σε μπινελικια αλλά να καταχερισω το καθαρμα τον Χαμερ.Ιδιαιτερα οταν διαβαζω οπραγματα σαν και αυτα:
"Ι had to deal with one of them, a child with a Wilms
tumour that that SOB watched grow so huge that it became 70% of her
weight. When we got her she was skin, bones and tumour. He was still
waiting for the "conflicts" he had seen in her brain CT to resolve!
Thanks to chemo, operation and radiation shes a healthy adolescent
today".
Ιατρος περιγραφει πώς ο Χαμερ επεισε ασθενη να μην ακολουθησει χημειοπεραπεια.Καθησε και παρατηρησε τον ογκο να μεγαλωνει χωρις να κανει τίποτα ενω ο ασθενης προσπαθουσε να αντιμετωπισει την εσωτερικη του συγκρουση που τον επεισε ο αγυρτης οτι φαινοταν στην αξονικη του εγκεφαλου του.

Τελικα ταχυονια δεν υπαρχουν
Συνεπως οι κρυσταλλοι ταχυονιων ειναι τσαρλατανικα κατασκευασματα.
Εις υγειαν απο τους στενοκεφαλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 19:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατσε γιατι ψαχνωντας για τον Χαμερ επεσα πανω σε μια αγυρτοσελιδα που αναμεσα στα αλλα καταδικαζει τον εμβολιασμο σαν ΑΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!
Ας θυμησουμε απλα οτι η ευλογια,μια θανατηφορα λοιμωδης νόσος που κυριολεχτηκα θεριζε μικρους και μεγαλους,εξαλειφθηκε απο προσωπου γης χαρη στον εμβολιασμο και οχι χαρη στους τσαρλατανους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 19:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ σαν φυσικός

Άγγελε, είναι αυτό που λέμε "στον ουρανό σε γυρεύαμε...κλπ"

Μη φύγεις! Νομίζω ότι για το θέμα εσύ, ως φυσικός, είσαι ειδικότερος και μπορείς να μας δώσεις χρήσιμες πληροφορίες περί ταχυονίων...και "ταχυονίων"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 20:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ durden

Θα το πω για μία ακόμη φορά ότι προσωπικά δεν αμφισβητώ την επιστήμη.
Πιστεύω όμως ότι σε πολλά σημεία έχει πάρει λάθος δρόμο.

Οι καρδιοπάθειες(βουλωμένες αρτηρίες) δεν θεραπεύονται.Θυμήσου ότι παλιότερα είχα γράψει η χηλίωση θεραπεύει(επιστημονικό εύρημα,έστω και κατά λάθος).

Οι καρκινογεννέσεις,πολεμούνται με καρκινογέννεση.

Και τόσες άλλες ασθένειες προσπαθούν να πολεμηθούν με δηλητήρια.
Εαν δεν υπήρχε το στρες κλπ, δεν σημαίνει ότι δεν θα πεθαίναμε κάποια στιγμή.

Οχι όμως στα 20-30, να μας μαστίζουν πλέον καρδιαγγειακά,όγκοι,και άλλες σοβαρές παθήσεις.

Από κει και πέρα όλοι ξέρουμε ότι αν δεν υπάρχει το ανοσοποιοιτικό σύστημα, τίποτε και κανένα φάρμακο δεν σε σώζει.

Αρα η ενίσχυση αυτού είναι ζωτικότατης σημασίας.

Ναι θα πάρω αντιβίωση.

Αλλά μόνο σε πολύ μεγάλη ανάγκη,μια και συνηθήζεται απο τον οργανισμό
και αποδυναμώνει το αμυντικό σύστημα.

Πόσο ισχυρά δηλητήρια είναι πλέον οι σημερινές αντιβιώσεις;

Τέλος πάντων ας σταματήσω αυτό το θέμα-και είμαστε εκτός θέματος-
Δεν άντεξα όμως(αλλά δεν θα το ξανακάνω) γι αυτό και παρέθεσα την ιστοσελίδα.

Σημ.Αγαπητή μενττεκ, ως συνήθως κόβεις και ράβεις τα άρθρα κατά πως σε βολεύει νομίζω.
Ελπιζα μήπως και κάτι αλλάξει

Οπότε οπως είχα γράψει και παλιότερα κανένας διάλογος δεν μπορεί να οικοδομηθεί έτσι

Εαν -εγώ θέλω -παραδείγματος χάρει- να βλέπω τον γαλανό ουρανό,γεμάτο σύννεφα,κανένας δεν μπορεί να μου βγάλει αυτή την εικόνα εαν ΕΓΩ δεν το θελήσω.

Σας χαιρετώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 07:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψευδεσαι ασυστολα meteοr.

Δεν εκοψα και εραψα το αρθρο κατα πως με βόλευε.Αναφερα χαρακτηριστικα αποσπασματα αμεταβλητα.

Οποιος θελει (και να δει αν εγω το εκοψα και το εραψα ή απλα ο meteor προσπαθει να του αποσπασει την προσοχη απαξιωνοντας συκοφαντικα τα επιχειρηματα μου) μπορει να το διαβασει ολοκληρο στο link που μας παρεθεσε ο ιδιος ο meteor πιο πανω και να δει και μόνος του στο πληρες του μεγαλειο τον τσαρλατανισμο του.


Για οποιον βαριεται (η δεν αντεχει να διαβαζει ασυναρτησιες) το ζουμι του αρθρου ειναι οτι υποστηριζει οτι με χρηση και ελεγχοτων συναισθηματων ο καρκινος (και αλλες νοσοι) μπορουν να θεραπευτουν.Πραγμα παντελως λαθος.Ισχυριζεται επισης λανθασμενα οτι αιτια ΟΛΩΝ των ασθενειων ειναι το στρες.(οι ανθρωποι που πεθαναν απο ΑΙDS ή απο τον φοβερο ιο Εμπολα,ή απο κληρονομικα νοσηματα πεθαναν απο το στρες?

Ο γιατρος ο οποιος εξυμνηται στο αρθρο σαν πανμεγιστος επιστημονας παρασυρε καρκινοπαθεις στο θανατο (πειθωντας τους να παρατησουν την θεραπεια της Δυτικης Ιατρικης και να ακολουθησουν τις τσαρλατανικες μεθόδους του)και καταδικαστηκε απο την γερμανικη δικαιοσυνη σε τριετη φυλακιση.Και λιγη ηταν η ποινη.Αυτο που θα του επρεπε ειναι η ηλεκτρικη καρεκλα,οπως σε καθε φονια.


Οσο αυξανει ο μεσος ορος ζωης τοσο θα αυξανουν τα ποσοστα καρκινου γιατι τόσο θα συσσωρευεται και η φθορα στα κυτταρα του σωματος.
Επιπλεον αιτια του καρκινου δεν ειναι το αδυναμο ανοσοποιητικο.Αν ηταν ετσι τα ανοσοκατεσταλμενα ατομα θα εμφανιζαν τους κοινους καρκινους με μεγαλυτερη συχνοτητα (καρκινος πνευμονα,παχεως εντερου).Αντι αυτου εμφανιζουν σπάνιες μορφες καρκινου συχνοτερα (σαρκωμα καποζι,λεμφωμα Hodking etc).

Που το διαβασες αυτο με την αντιβιωση που ταχα αποδυναμωνει το ανοσοποιητικο συστημα?Στις ιδιες τσαρλατανικες σελιδες που υπερασπιζονται μια μεθοδο που εστειλε ανθρωπους στον ταφο?Η σε αυτες που αντιμαχονται τον εμβολιασμο?Η σε αυτες που ισχυριζονται οτι η κανελα/το ρεικι/το νερο του Καματερου θεραπευει τον καρκινο?

Και οτι οι καρκινογενεσεις (εννοεις οι καρκινοι)πολεμωνται με καρκινογενεση πως το συμπερανες?Πως μπορεσες να διαστρεβλωσεις μεσα στο μυαλο σου τα δεδομενα που υπαρχουν στο θεμα?Ναι οποιος υποβληθει σε χημειοθεραπεια/ακτινοθεραπεια εχει καποια μικρα ποσοστα να προσβληθει απο καρκινο εξαιτιας της ΧΜΘ.Πχ. εγω,που προσβληθηκα απο λεμφωμα Hodking και μου χορηγηθηκε ενα συγκεκριμενο σχημα ΧΜΘ,γνωριζω οτι εχω περιπου 1% πιθανοτητες να προσβληθω απο λευχαιμια εξαιτιας της ΧΜΘ μεσα στα επομενα 15 ετη.Ομως αν δεν ακολουθουσα την ΧΜΘ αυτη θα ειχα μολις 5% πιθανοτητες να επιζησω για 5 χρονια.Στην ιατρικη χρησιμοποιουνται μεθοδοι μονο οταν το καλο που προκαλουν υπερβαινει κατα πολυ την πιθανη βλαβη που μπορουν να προκαλεσουν και αυτη ειναι η βασικη προυποθεση για να γινει δεκτη μια θεραπευτικη μεθοδος.ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.Στις αγυρτειες βγαινει ο καθε τσαρλατανος και πασσαρει τα θεραπευτικα του σχηματα χωρις να τα εχει δοκιμασει σε καμια μελετη (και οποιον παρει ο χαρος...)και οταν τα μελετουν οι επιστημονες και τα βγαζουν αχρηστα τους συκοφαντει για συνομωτες αποπανω.

Επισης δεν θυμαμαι να ειχαμε πολλα περιστατικα με εικοσαχρονους με βουλωμενες αρτηριες στα νοσοκομεια.Με βλαβες στην καρδια επειδη δεν φροντισαν να θεραπευσουν την αμυγδαλιτιδα τους ναι.Αλλα οχι με βουλωμενες αρτηριες.
Χαρη στην Δυτικη Ιατρικη η υγεια βελτιωθηκε.Χαρη στην Δυτικη Ιατρικη δεν κινδυνευεις να πεθανεις απο ευλογια,χολερα,σοβαρες αιμορραγιες,εγκαυματα, σωζονται τα ακρα που διαφορετικα θα ειχαν χαθει με μικροαγγειοχειρουργικη (και οχι βελονισμο...)κτλ
(Μην μου πεις...Και τα εγκαυματα οφειλονται στο στρες.Ναι οταν στρεσαριζομαστε πολυ κινδυνευουμε να παθουμε... αυτοματη αναφλεξη lol).

Πριν αναπτυχθει η Δυτικη Ιατρικη οι ανθρωποι πεθαιναν σαν τις μυγες.

Να δουμε εσυ ποτε θα δεις την αληθεια.

Τελικα Meteοr τι ηθελες να μας διδαξεις παραθετοντας αυτο το αρθρο?Αν ηθελες να μας διδαξεις οτι υπαρχουν και εναλλακτικες προσεγγισεις στην υγεια που εμεις οι στενοκεφαλοι "οπαδοι" της δυτικης ιατρικης αρνουμαστε να δεχτουμε,δεν επεισες κανεναν δεδομενου οτι η μεθοδος και η προσεγγιση που περιγραφεται στο αρθρο εστειλε ανθρωπους στο θανατο και ο εμπνευστης της ειναι ηδη στην φυλακη πληρωνοντας τα εγκληματα του.

Edited by - medtech on 06/02/2006 08:37:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 15:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετά αγαπητή μενττεκ

ΣΕΒΟΜΑΙ το πρόβλημά σου

ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΦΥΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ

ΤΕΛΟΣ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 11:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ποιό είναι το θέμα ?

Αν η μεντ-τεχ εχει ξεφύγει ? αν η κλασσική (δηλαδή η κανονική και αναγνωρισμένη απο το νόμο) Ιατρική έχει προβλήματα ? ή οι έρημοι οι "Κρύσταλλοι Ταχυονίων" που κανείς
εδώ δεν εξήγησε τι είναι, πώς φτιάχνονται και τι υποτίθετα;ι οτι επιτυγχάνουν.

Η προταση για συνεργασία με στόχο το Νομπελ και τον εξευτελισμο του randi ισχύει.


Αγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 13:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγγελε γεια σου...

Το θέμα εδώ σαφώς και δεν είναι η περίφημη "κόντρα" "κλασσικής" και "εναλλακτικής" Ιατρικής, αλλά το κατά πόσο ευσταθούν οι ισχυρισμοί του κυρίου Wagner ότι έχει "τιθασεύσει" την ενέργεια των "ταχυονίων" προς όφελος της υγείας!!!

Όταν θα έχεις χρόνο, ρίξε μια ματιά στις ιστοσελίδες :

http://www.tachyon-energy-products.com/main/advanced_tachyon_technologies.htm

http://www.tachyon-energy.com/tachyon_energy_a_new_paradigm_in.htm

καθώς και στην ιστοσελίδα του φυσικού που υποτίθεται πως συνεργάζεται με τον Wagner :

http://www1.shore.net/~ewall/

Νομίζω ότι και η δική σου άποψη θα είναι πολύτιμη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 13:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ξεφυγει επειδη σας εδειξα οτι ανθρωποι εφτιαξαν θεραπευτικους κρυσταλους απο σωματιδια που η υπαρξη τους δεν εχει αποδειχτει και δεν εχει μετρηθει η ενεργεια τους ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ?

Εχω ξεφυγει επειδη σας εδωσα πληροφοριες για τον Χαμελ,οτι παρεσυρε ανθρωπους στον θανατο και καταδικαστηκε απο την γερμανικη δικαιοσυνη σε 3 χρονια φυλακη?

Επειδη κατεδειξα οτι η θεωρια οτι ολες οι νοσοι οφειλονται στο στρες και θεραπευονται με εκφραση των συναισθηματων και ψυχολογικες μεθοδους ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ?

Η επειδη ανακαλυπτεις οτι τα πιστευω σου ειναι λαθος και οτι υπαρχουν ανθρωποι ικανοι να το αποδειξουν και να μην ακολουθουν το καθε αγυρτη σαν προβατα?

Σας ενοχλει οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν πιστευουν τυφλα και που εχουν τις γνωσεις και την ορεξη να ξεσκεπασουν τους τσαρλατανους της υγειας (αλλα και σε αλλα πεδια).

Τι εχεις να πεις για το γεγονος οτι ο Χαμελ που στις θεωριες του στηριχτηκε το αρθρο (που παρεπιπτοντως γραφτηκε απο ανθρωπο ασχετο με τον χωρο των θετικων επιστημοων και δη της υγειας και που μας ζηταει να αγορασουμε το βιβλιο του για να γινουμε γιατροι) καταδικαστηκε σε τρια χρονια φυλακη απο την γερμανικη δικαιοσυνη επειδη παρεσυρε ανθρωπους στον θανατο?(τους επεισε να παρατηοσυν την χημειοθεραπεια και να επιλυσουν τα ψυχολογικα τους προβληματα για να μπορεσει το μυαλο τους να θεραπευσει τον καρκινο.Πραγμα αδυνατον.Το μυαλο δεν σκοτωνει τα καρκινικα κυτταρα.Τα θυματα του Χαμελ και παρομοιων θεωριων πχ αγιουβερδας ειναι η αποδειξη).

Τι εχεις να πεις για το γεγονος οτι η θεωρια οτι ολοι οι νοσοι θεραπευονται με ψυχολογικες μεθοσους ειναι λαθος?

Τιποτα δεν εχεις να πεις.Μονο να με διαταζεις να σωπασω.Λοιπον εγω δε θα σωπασω.Θα συνεχισω να αντιμαχομαι τους αγυρτες με οσα μεσα διαθετω.

Και αλλο ενα αρθρο για τα ταχυονια:
Reality Check
Tachyons and Other Nonentities
Milton Rothman
--------------------------------------------------------------------------------
Sliding (faster than a beam of light) across my desk recently came a copy of a full-page ad that had appeared in a journal called Pacific Spirit. The heading on this page is: "TACHYON: YOUR HEALTH AND FITNESS ARE IN YOUR HANDS." It begins: "Subtle Energy That Relates to Your Body At Its Highest Level of Vibration. Tachyon comes from the Greek word tachy which means acceleration. The name refers to sub-atomic particles which travel faster than the speed of light. Because of its speed, Tachyon can exist everywhere." There follow advertisements for Tachyon Mineral Water, Tachyon Space Fiber Head & Wristbands, Tachyon Jewelry Beads, etc., all of which are intended to enhance your state of well-being, both physical and spiritual. The prices are fairly modest.
What I like is the irrelevant logic. "Because of its speed, Tachyon can exist everywhere." A non sequitur if I ever heard one. Before it can exist anywhere, a tachyon must exist somewhere. And there's the rub.

About 25 years ago, a number of physicists suggested the possibility that there exist particles that normally travel faster than the speed of light. In order for this hypothesis to be consistent with relativity, the mass of such particles would have to be imaginary-that is, contain the square root of minus one. Gerald Feinberg gave this hypothetical particle the name "tachyon" and was most prominent in publicizing his brainchild, with the aid of an avid press corps. Mind you, the theory was a proper theory in the sense that it was mathematically consistent, and also because it predicted certain observable consequences-namely, that if tachyons existed they would emit a certain type of radiation (Cerenkov radiation) in a vacuum. This radiation was searched for, and none was found. So, after a flurry of excitement, physicists lost interest in tachyons and went on to more massive hypotheses, such as black holes. As far as physicists are concerned, tachyons do not exist. (But black holes do!)

However, that small fact does not deter the spiritualists of the Pacific Coast. To them, giving the tachyon a name is the same as proving its existence. They then expect the skeptics to prove that it does not exist. For this reason we must always remember the first rule of skepticism: Those who claim the existence of any object or entity have the responsibility of proving its existence.

Don't let the believers sucker you into thinking you have to prove the nonexistence of something that does not exist.

Κυριοι μην ξοδευετε ουτε λεπτο απο τον χρονο σας ουτε δραχμη απο τα λεφτα σας σε τσαρλατανους.

Κυριοι για να εφαρμοστει μια θεραπευτικη μεθοδος πρεπει να αποδειξει οτι ειναι αποτελεσματικοι με μελετες.Αοριστες αναφορες τυπου "το πηρα και ενιωσα καλυτερα" καμια αποδειχτικη αξια δεν εχουν.

Κυριοι ταχυονια δεν υπαρχουν.Συνεπως ειναι αδυνατο να κατασκευαστει οτιδηποτε που να εκμεταλευεται την ενεργεια τους.Συνεπως οι θεραπευτικοι κρυσταλλοι ταχυονιων ειναι τσαρλατανικα κατασκευασματα.

Τελος για το προβλημα μου ευτυχως που υπαρχει η δυτικη ιατρικη που καταφερε να εχε 80% ποσοστο επιβιωσης στα 5 ετη (και πολλοι ζουν πανω απο 20 χρονια ελευθεροι νοσου) στο λεμφωμα Ηodking (στο σταδιο 2 που ηταν το δικο μου) ενω πριν ανακαλυφθει η χημειοθεραπεια πεθαινε το 95% των ασθενων μεσα στην πενταετια.

Η δυτικη επιστημη με εσωσε και οχι οι αγυρτες.

Το θεμα αγαπητε Αγγελε ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν τυφλα και που ακομα και εαν τους φερεις αποδειξεις εμμενουν στην πιστη τους.
Κλασσικα οι ψευδοθεραπευτες δεν φερουν αποδειξεις (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ) για τους ισχυρισμους τους αλλα επιτιθονται στους επιστημονες με υβρεις και απειλες για να τους κανουν να σωπασουν.

Υπαρχουν φυσικα και τσαρλατανοι που ξερουν οτι οι μεθοδοι τους δεν εχουν κανενα αποτελεσμα αλλα εξακολουθουν να θησαυριζουν απο τον πονο και την δυστυχια των συνανθρωπων τους.

Μην επιτρεψετε στους αγυρτες να θησαυριζουν απο τον πονο σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 19:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταχυόνια δεν εχουν εντοπιστεί πουτε πουθενά απο κανέναν.
Απλα υπάρχει η θεωρητική δυνατότητα να υπάρχουν.

Τωρα πως κατασκεύασαν θεραπευτικό κρύσταλλο που τα χρησιμοποιεί, και
πώς τον χρησιμοποιούν για ιατρικές πράξεις ας το ψάξει ο Ιατρικός Σύλλογος
και ο εισαγγελέας.

Αυτη ειναι η γνώμη μου σαν φυσικός.

Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 20:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγνώμη που θα επέμβω στο θέμα τάχυον ξανά.

Ποιός καλή μου σε διέταξε να σωπάσεις

Ποιός σε υποχρέωσε να υιοθετήσεις τις απόψεις μου

Δεν ξέρεις τι εννοώ λέγοντας οτι ξέφυγες;

Να το πω;

Χαρακτηρισμοί,οργή,μη στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς
Απορίπτεις τα πάντα δια ροπάλου σαν το ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ.

ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ
ΣΤΟ ΞΑΝΑΠΑ

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΩΤΗΡΕΣ...ΕΙΔΙΚΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ

Προσωπικά να μου επιτρέψεις να παραμείνω με ανοικτό,σκεπτικό,και να πιστεύω αυτά που έχω βιώσει προσωπικά αλλά και από τον περίγυρό μου.

Τους αγύρτες (δόξα το Θεό)έχω την γνώση να τους αξιολογώ

Κια πίστεψέ με όσοι βρίσκονται εδώ μέσα έχουν αυτή την ικανότητα.

ΤΕΛΟΣ
(Αφορά την δική μου συμμετοχή στο παρόν τόπικ)
(Για να μην τα μεταφράζουμε όπως μας βολεύουν)

Χαιρετώ σας

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 09:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H φραση "αρκετα"! που εγγραψες σε πρηγουμενο ποστ σου.

Δεν τα απορριπτω δια ροπαλου ανευ λογου,εκατσα και εψαξα μπας και υπαρχουν αποδειξεις.

Ακολουθησα και το link που μου υπεδειξες για να αλλαξω αποψη και διαβασα τα αρθρο.Μετα εψαξα να βρω στοιχεια για τον Χαμελ στις θεωριες του οποιου στηριζεται το αρθρο.

Λοιπον το αρθρο ισχυριζεται λανθασμενα οτι σε ψυχολογικα αιτια οφειλονται ολες οι ασθενειες και με ψυχολογικες μεθοδους ιατρευονται ολες οι ασθενειες επισης.

Επιπλεον περιειχε παρανοησεις ηθελημενες ή μη που αφορουν την επιστημονικη ιατρικη (πχ οτι θεραπευει μονο τα συμπτωματα,οτι βρισκεται σε αδιεξοδο) στα ανελυσα δε διεξοδικα.

Εκατσα και εψαξα να βρω στοιχεια για τον επιστημονα Χαμελ στις θεωριες του οποιου στηριζεται το αρθρο και ανακαλυψα οτι καταδικαστηκε σε τριετη φυλακιση απο την Γερμανικη Δικαιοσυνη γιατι παρεσυρε ασθενεις στον θανατο συμβουλευοντας τους να διακοψουν την συμβατικη θεραπεια και να ακολουθησουν τις μεθοδους του.

Απορριπτω λοιπον τις δοξασιες του αρθρου γιατι δεν εχουν καμια επιστημονικη βαση και γιατι εξαιτιας τους πεθανε κοσμος ή βασανιστηκε αδικα ή η υγεια του χειροτερεψε.

Αυτα παθαινει οποιος εμπιστευεται αγυρτες και τσαρλατανους που παρουσιαζονται σαν σωτηρες και πρωτοποροι ενω οι μεθοδοι τους μπαζουν απο παντου.

Και εμεις δεν χρειαζομαστε αγυρτες.

Λαθος η αποψη σου οτι ο κοσμος μπορει να κρινει απο μονος του: πολλοι ανθρωποι ΔΕΝ εχουν την ικανοτητα να διακρινουν τους αγυρτες απο τους αληθινους επιστημονες.Αποδειξη τα θυματα των τσαρλατανων.

Πολλοι δεν γνωριζουν με ποιες μεθοδους κρινεται μια θεραπευτικη μεθοδος ως αξιοπιστη και αποτελεσματικη.Πολλοι καλοπιστα εμπιστευονται φημες ή μεμονωμενες μαρτυριες.

Επισης πολλοι απο εδω δεν γνωριζαν οτι ταχυονια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Ευελπιστω τωρα που το μαθαν να αντιμετωπισουν καταλληλα τους οπαδους των ταχυονιων.

Και βεβαια χρειαζεται ο κοσμος ενημερωση και "σωτηρες" οπως υποτιμητικα μας αποκαλεις για να προφυλαχθει απο τους τσαρλατανους.

Και τελος ο χαρακτηρισμος ΔΙΚΤΑΤΟΡΑΣ που μου απευθυνεις επιβεβαιωνει αυτο που επανειλημενα τονισα.Οτι δεν εχεις αποδειξεις και γιαυτο καταφευγεις σε υβρεις και συκοφαντιες.

Ακομα δεν μου απαντησες για τον Χαμελ.Σε ξαναρωταω:αν ηταν τοσο μεγαλος επιστημονας γιατι καταδικαστηκε σε τριετη φυλακιση επειδη συμβουλευσε καρκινοπαθεις να παρατησουν την θεραπεια τους και να ακολουθησουν τις μεθοδους του?


Και αλλο ενα αρθρο για ενα κοριτσακι που υπεφερε αδικα εξαιτιας του Χαμελ:

The true story of little Olivia Pilhar, a fate that moved millions: When the six-year-old girl develops a tummy ache, her parents Helmut and Erika take her to Hospital, suspecting no more than an inflamed appendix. The doctors discovery comes as a terrible shock: Olivia has cancer. Drs. Kantor and Schlögel recommend immediate chemotherapy as the only way to fight the malignant tumor on Olivia's kidney. But when Erika Pilhar visits the cancer ward, she is shocked by the sight of the hairless children receiving chemotherapy. The parents begin to doubt the by-the-book doctors, and friends recommend a doctor who practices "alternative" therapy, with a "soft" holistic approach that focuses on social and psychological factors. The hospital doctors reject Dr. Gerd Hamer's quack diagnosis, however, and file a court injunction when Olivia's parents refuse to continue chemotherapy. When they come to get the girl, however, the whole family has led to Spain, where a colleague of Harmer's is to treat the girl. Then the press gets wind of the case, and a controversial scandal erupts. Meanwhile Olivia's condition is deteriorating, and it is only thanks a rescue attempt by brave Dr. Marcovich that she is brought back to Vienna to submit to lifesaving chemotherapy.
Olivia recovered from cancer and was released Easter 1996. The Pilhars were recently found guilty of kidnapping and reckless endangerment and handed a suspended sentence of three years in prison.

Να υπενθυμισουμε οτι 7 στα 10 παιδακια που προσβαλλονται απο λευχαιμια σωζονται σημερα χαρη στην επιστημονικη ιατρικη.

Edited by - medtech on 08/02/2006 10:12:16

Edited by - medtech on 08/02/2006 10:23:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 11:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μικρούλα διόρθωση στην Μεντ-τεχ

Τα ταχυόνια μπορεί και να υπάρχουν (δηλαδή δεν αποκλείονται), απλώς κανείς ως τώρα δεν έχει την παραμικρή ένδειξη για την ύπαρξη τους.

Κάτι σαν τα Χομπιτ δηλαδή. ΔΕν μπορείς να αποδείξεις οτι καπου ισως σε κάποιο μακρινο πλανήτη δεν υπάρχουν Χομπιτ, μπορεί και να υπάρχουν.
Αλλα ΠΡΙΝ πλασσάρεις μια θεραπεία που βασίζεται στα Χομπιτ καλό θα ήταν αν μας δείξεις πρώτα ένα Χομπιτ.


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy