ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kalypso, αυτό που λέει η γραφή πιστεύεις? Οτι δηλαδή κάποιος σαυρόμορφος θεός, φύσηξε ένα κομάτι λάσπη και έγινε ο άνθρωπος?

Νικόμαχε, η άποψή μου είναι καταγεγραμμένη. Πιστεύω ότι μας έπλασαν οι Ελοχίμ, ανώτερα πνευματικά όντα. Το πώς, δεν μεπειράζει να με έκαναν με ένα φύσημά τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso

quote:
Θα προτιμήσω την άποψη που λέει ότι μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή έγινε ένα "κλικ" και αυτό το πιθηκοειδές έγινε άνθρωπος. Και φυσικά αυτό το κλίκ δεν ήταν τίποτε άλλο από το ΜΥΑΛΟ του ανθρώπου. Πώς έγινε το κλικ; Επέμβαση ανώτερων όντων.


Πας κατ' ευθείαν για.... αφορισμό...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 00:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με νοιάζει κι αν αφοριστώ. Οι πιστοί εξεγείρονται!

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο μιά που βρισκόμαστε στο θέμα προφητείες; Υπάρχει μια προφητεία του αγίου Κοσμά του Αιτωλού που λέει ότι "το κακό θα σας έρθει από τους διαβασμένους". Τί γνώμη έχετε γι' αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 01:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πατροκοσμάς έλεγε ό,τι ήθελε ο πατριάρχης που με τη σειρά του έλεγε και έκανε ό,τι ήθελε ο σουλτάνος.

Άστο, βρωμάει.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 01:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν με νοιάζει κι αν αφοριστώ. Οι πιστοί εξεγείρονται!

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο μιά που βρισκόμαστε στο θέμα προφητείες; Υπάρχει μια προφητεία του αγίου Κοσμά του Αιτωλού που λέει ότι "το κακό θα σας έρθει από τους διαβασμένους". Τί γνώμη έχετε γι' αυτό;



Ο Κοσμάς ο Αιτωλός, δεν έγραψε ποτέ καμία προφητεία.Είναι μύθος.
Τις φερόμενες ώς προφητείες, έγραψε ο φανατικός μητροπολίτης Φλωρίνης, Αυγουστίνος Καντιώτης.

Μη μου ζητήσεις στοιχεία.Σου έδωσα πληροφορία και μπορείς να την ερευνήσεις εξ ιδίων μέσων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 01:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γεγονός αυτό που έγραψε ο Νικόμαχος, άλλωστε αν ήταν ο Κοσμάς όπως τον περιγράφει η εκκλησία, θα τον αγίαζαν, μόλις το 1960;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 02:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Κοσμάς ο Αιτωλός, δεν έγραψε ποτέ καμία προφητεία.Είναι μύθος.
Τις φερόμενες ώς προφητείες, έγραψε ο φανατικός μητροπολίτης Φλωρίνης, Αυγουστίνος Καντιώτης.

Μη μου ζητήσεις στοιχεία.Σου έδωσα πληροφορία και μπορείς να την ερευνήσεις εξ ιδίων μέσων.



Άϊντε πάλι, αυτό πρώτη φορά το ακούω. Ωστόσο, Νικόμαχε, θα σου ζητήσω στοιχεία.

Αν τις προφητείες τις έγραψε ο Καντιώτης, τότε είχε πολύ ανεπτυγμένη φαντασία, κάτι που δεν το πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 08:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαρία, αυτό που λέει ο Πουλιανός το πιστεύεις; Ότι δηλ. ο πίθηκος μετά από 4.000.000 χρόνια στάθηκε από μόνος του στα πόδια του και έγινε άνθρωπος;


Kalypso πιστεύω στην χρονολόγηση όχι στο συμπέρασμα του, ότι άρχισε δηλαδή ο πίθηκος να τρέχει να σωθεί και στάθηκε στα δύο του πόδια μετά από πολύ τρέξιμο, κάτι άλλο έγινε και τον εξέλιξε όταν η γη αφανιζόταν, ότι έπλασε ο Θεός τον Αδάμ από το χώμα της γης είναι για μένα συμβολικό, ίσως τότε ζούσε ο άνθρωπος (πίθηκος) σε σπηλιές κάτω από την γη λόγο των καιρικών φαινομένων, κάτω από το χώμα δηλαδή και τον πήρε από εκεί, ίσως αυτός να είναι ο συμβολισμό του, η επαφή η πρώτη ήταν με τον Αδάμ που ήταν και ο ποιο δυνατός, τότε ο νόμος των ζώων, μετά αποκαλύφθηκε και η Εύα σε αυτούς, μην ξεχνάμε κάποιοι μιλούν για την Λίλιθ την πρώτη γυναίκα του Αδάμ που δεν ξέρουμε πως δημιουργήθηκε, το μόνο που ξέρουμε ότι δημιουργήθηκε και αυτή από τον Θεό.

quote:

Kalypso, αυτό που λέει η γραφή πιστεύεις? Οτι δηλαδή κάποιος σαυρόμορφος θεός, φύσηξε ένα κομάτι λάσπη και έγινε ο άνθρωπος?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικομάχε δεν πιστεύω ότι οι σαυρομορφοι είναι ο Θεός των χριστιανών ορθοδόξων ίσα ίσα των δίνουν ως αντίπαλο γιατί άραγε; Και δεν ήταν αυτός που εξέλιξε τον άνθρωπο ίσα ίσα, θα έπρεπε να εξελήξει τα ερπετοειδή αν είναι έτσι όπως τα λες,, εκτός και αν βέβαια τα μίσησε επειδή του έμοιαζαν, εγώ πιστεύω ότι οι σαυρομορφοι ήθελαν να σκοτώσουν τον άνθρωπο και να παραμείνει πίσω στην τεχνολογία για δικούς τους λόγους, το ένα θεώρημα μου είναι ότι υπάρχει πολιτισμός που μοιάζει με τον άνθρωπο ο Θεός μας δηλαδή και είναι ποιο δυνατός, μην ξεχνάς ο Χριστός είναι ο πρώτος άνθρωπος που παίρνει Θεία μορφή και κάτι ακόμα και για τους δώδεκα Θεούς του Ολύμπου, τους παρουσιάζαμε πάντα σαν ανθρώπους για την ιστορία μας δεν ξέρω ούτε μία εικόνα τους που να παραπέμπει σε άλλο πολιτισμό, ίσως οι δώδεκα Θεοί ήταν η εξέλιξη του ανθρώπου και οι πρώτοι άνθρωποι που απέκτησαν την τεχνολογία στην γη, κάτι σαν άνθρωποι που ήρθαν από το μέλλον για να βοηθήσουν περισσότερο προς αυτό τείνω, γιατί οι Έλληνες ήμασταν και από τους πρώτους πολιτισμούς που ανακαλύψαμε το χρήμα, τι πήγε στραβά όταν δεν το είχαμε δεν ήμασταν ανταγωνιστικοί και δεν εξελισσόμασταν; Ελπίζω όταν ο άνθρωπος ανακαλύψει την πέμπτη διάσταση να μην κάνει το ίδιο λάθος.


Edited by - maria3 on 18/09/2013 08:42:24

Edited by - maria3 on 18/09/2013 08:43:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 11:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

quote:
Ελπίζω όταν ο άνθρωπος ανακαλύψει την πέμπτη διάσταση να μην κάνει το ίδιο λάθος.

Όταν λες "πέμπτη διάσταση" τι εννοείς Μαρία;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 11:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ για μένα η τέταρτη διάσταση είναι ο χρόνος και πέμπτη διάσταση είναι οι πύλες, οι επικοινωνία με άλλους πλανήτες, άλλων μορφών ζωής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 12:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α... οκ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 12:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α... οκ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Και για να σου το αναλύσω λίγο περισσότερο, η πέμπτη διάσταση για μένα έχει να κάνει με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που τα βρίσκουμε και στην τέταρτη διάσταση και κάποια στοιχεία είναι κινά και συνεχίζω λέγοντας για να το αναλύσω λίγο ακόμα γιατί πάμε στην κβαντομηχανική, πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον ηλεκτρικό πεδίο, το μαγνητικό συν την περιστροφή του άξονα της γης,δηλαδή στις πόσες μοίρες βρίσκεται, συν τα καιρικά φαινόμενα που θα επικρατούν εκείνη την στιγμή, για να μπορέσουμε να το ανακαλύψουμε δηλαδή, χρειαζόμαστε αυτά τα στοιχεία, έχει βέβαια απόλυτη σχέση με τον ηλεκτρισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 12:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άνω κάτω μ' έκανες, τώρα!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 13:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άνω κάτω μ' έκανες, τώρα!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Γιατί γιαπετ;
κάτι τελευταίο γιατί το θέμα το κάναμε άνω κάτω, πάντως αν προσέξεις τα παράξενα φαινόμενα αυξάνονται την άνοιξη και τους καλοκαιρινούς μήνες, είναι τυχαίο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 14:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

Εχεις γνώση του Επους του Γιλγαμές?

Γνωρίζεις τα γραπτά των Σουμεριακών Δέλτων?

Αν όχι, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα την απόκτηση αυτής της γνώσης.
θα σε...επαναφέρει στο σωστό δρόμο.
Τώρα πελαγοδρομείς, με σκόρπιες ασυνάρτητες γνώσεις.Γενικώς έχεις έναν...αχταρμά σκέψεων, που σε οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.

Μόλις τελειώσεις με το Επος του Γιλγαμές, να αρχίσεις τις Βέδδες και εν συνεχεία την Κοσμογονία του Ησιόδου.

Μια ματιά στα Ορφικά και άλλη μια στο Πόπολ-Βούχ, θα σου γυρίσουν τα πιστεύω σου ανάποδα.

Σε αυτα βρίσκεται,καταγεγραμμένη όλη η ανθρώπινη ιστορία. των τελευταίων 800.000 ετών.

Είναι θέμα open mind!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 18:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maria3

Εχεις γνώση του Επους του Γιλγαμές?

Γνωρίζεις τα γραπτά των Σουμεριακών Δέλτων?

Αν όχι, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα την απόκτηση αυτής της γνώσης.
θα σε...επαναφέρει στο σωστό δρόμο.
Τώρα πελαγοδρομείς, με σκόρπιες ασυνάρτητες γνώσεις.Γενικώς έχεις έναν...αχταρμά σκέψεων, που σε οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.

Μόλις τελειώσεις με το Επος του Γιλγαμές, να αρχίσεις τις Βέδδες και εν συνεχεία την Κοσμογονία του Ησιόδου.

Μια ματιά στα Ορφικά και άλλη μια στο Πόπολ-Βούχ, θα σου γυρίσουν τα πιστεύω σου ανάποδα.

Σε αυτα βρίσκεται,καταγεγραμμένη όλη η ανθρώπινη ιστορία. των τελευταίων 800.000 ετών.

Είναι θέμα open mind!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


ΝΙΚΟΜΑΧΕ για τα γραπτά των Σουμεριακών Δέλτων έχω διαβάσει και τα ευρήματα που βρέθηκαν για τον Άρη σε αυτήν την περιοχή, μας αποδεικνύουν εξωγήινη ζωή , εγώ δεν είπα το αντίθετο, το ερώτημα είναι ποια από όλες τις εξωγήινες ζωές είναι ο δικός μας πρόγονος, γιατί υπάρχουν πολλές φυλές, τώρα δεν τα έχω αχταρμά στο μυαλό μου όπως λες απλά έχω αναπτύξει κάποιες δικές μου θεωρίες, θα σου πω και κάτι και ας με κοροϊδέψεις και μην με πεις τρελή, αλλά εμένα μου δείξανε με εικόνες, τον Άρη, τον Κρόνο και έναν άλλο διπλό πλανήτη που δεν ξέρω ποιος ήταν και μου είπαν π.χ ότι κατάγομαι από την Ανδρομέδα, όταν έπαθα το τραμπάκουλο δηλαδή, θεία φώτιση να το πούμε, εσύ ξέρεις από που κατάγεσαι κατάλαβες από όλα αυτά που έχεις διαβάσει, θα μου πεις εγώ δεν είμαι τρελός, αλλά λένε ότι η τρέλα οριοθετεί την λογική, επικοινώνησε κάποιος μαζί σου να σου δείξει τις ρίζες σου; Όπως εμένα δηλαδή και της Kalypsos, που πιστεύουμε στον ίδιο Θεό, επειδή είμαστε χριστιανοί ορθόδοξη δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε open mind .
Και για μία φορά θα ήθελα πραγματικά να ακούσω την θεωρία σου από αυτά που έχεις διαβάσει, για την φυσική έχω ακούσει πράγματα, το διάστημα που είμαι στο forum και για κάποιες γενικές ερωταπαντήσεις που σου έχουν κάνει και απάντησες, έκρινα ότι είσαι σωστός, αλλά και απόλυτος, θα ήθελα πραγματικά να σε ακούσω.

Υ.Γ Αν βάλεις τους αριθμούς που μας δίνονται στην γέννεση και τους αριθμούς από το βιβλίο του Ενώχ, αν και το έβγαλαν από την παλαιά διαθήκη το βιβλίο του Ενώχ, γιατί το θεώρησαν ερετικό λόγο του ότι μιλούσε για εξωγήινους και κατά την άποψη μου πιστεύω, ότι οι δύο προφήτες που θα φανερωθούν όταν θα γίνει οι αποκάλυψη είναι ο Ενώχ και ο Ηλίας, όπως λένε κάποιοι και συνεχίζω αν τα βάλεις τα χρόνια σε κάποια σειρά, δηλαδή στον Ενώχ τα πολλαπλασιάσεις και τις άλλες γενεές του Αδάμ ,του Αβραάμ και του Νώε τις προσθέσεις, σου βγαίνει ένας αριθμός, αν μετά τον πολλαπλασιάσεις με τα συμβολικά εκατόν είκοσι έτη που δίνει στον καθένα, γιατί λέει ο Θεός δεν θέλει καταμείνει πάντοτε το πνεύμα μου μετά του ανθρώπου, διότι είναι σαρξ αι ημαίρε αυτού θέλουσιν είσθαι ακόμα εκατόν είκοσι έτη, μας κάνει πέντε εκατομμύρια διακόσιες είκοσί τέσσερις χιλιάδες εξακόσια ογδόντα χρόνια, αν θέλεις βέβαια προσθέτεις και τα σημερινά χρόνια που πέρασαν από τότε, με άλλα λόγια πιστεύω ότι υπήρχε ένα βιβλίο ποιο μπροστά από τους Σουμέριους, ούτως ή άλλος στην ίδια γεωγραφική περιοχή είναι όπου κατέγραφαν τα πάντα και της γενεές, ότι είχε μείνει δηλαδή από τον παγκόσμιο πολιτισμό, αυτό το βιβλίο λέγεται βίβλος και είναι και σήμερα παγκόσμια απλά αλλοιώθηκε με την πάροδο των χρόνων και τις φυσικές καταστροφές, οπότε δεν ξέρουμε επακριβώς τι έγραφε, θα μου πεις δεν είναι σωστό το σκεπτικό σου και είναι αρλούμπες και θα σου πω ότι είναι η άποψη μου. .

Edited by - maria3 on 18/09/2013 18:55:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 21:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

Επειδή έχω ερευνήσει σε βάθος, όλη την υπάρχουσα γραμματεία παγκοσμίως, περι κοσμογονίας, δεν μπορώ να καταλήξω σε συμπέρασμα, απο που ακριβώς προέρχεται το γένος των ανθρώπων.

Μπορώ όμως να σου πώ την προσωπική μου οπτική.
Είμαι υπερ της άποψης, ότι το ανθρώπινο ον, δεν εξελίχθηκε φυσιολογικά. Θεωρώ ότι πρόκειται για μίξη εξωγήϊνου και γήϊνου DNA, προφανώς απο κάποιο είδος πιθήκου.Η προσέγγιση αυτη, καλύπτει πλήρως τον χαμένο κρίκο του Καρόλου.

Θεωρώ πως η μετάλλαξη έλαβε χώρα, εδώ στην Γη, απο κάποιους επισκέπτες του παρελθόντος, τους μετέπειτα "θεούς" όλων των θρησκειών.

Αυτη είναι σε γενικές γραμμές η θέση μου.Οι τόποι καταγωγής των "θεών" μπορεί να είναι πολλοί και διάφοροι.Αυτο άλλωστε καταδεικνύουν οι γραφές, που μιλούν για μεταξύ τους πολέμους, με έπαθλο τον πλανήτη και τους κατοίκους-δούλους του.

Αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, ότι όντως έγιναν έτσι τα πράγματα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 22:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία, θα πρέπει να φτιάξεις λίγο το γραπτό σου λόγο.

Γράφεις όπως, προφανώς, μιλάς και είναι κουραστικό για κάποιον που θέλει να σε διαβάσει. Προσπάθησε να χρησιμοποιείς τη στίξη και να χωρίζεις το γραπτό σου σε προτάσεις.


quote:
Υ.Γ Αν βάλεις τους αριθμούς που μας δίνονται στην γέννεση και τους αριθμούς από το βιβλίο του Ενώχ, αν και το έβγαλαν από την παλαιά διαθήκη το βιβλίο του Ενώχ, γιατί το θεώρησαν ερετικό λόγο του ότι μιλούσε για εξωγήινους και κατά την άποψη μου πιστεύω, ότι οι δύο προφήτες που θα φανερωθούν όταν θα γίνει οι αποκάλυψη είναι ο Ενώχ και ο Ηλίας, όπως λένε κάποιοι και συνεχίζω αν τα βάλεις τα χρόνια σε κάποια σειρά, δηλαδή στον Ενώχ τα πολλαπλασιάσεις και τις άλλες γενεές του Αδάμ ,του Αβραάμ και του Νώε τις προσθέσεις, σου βγαίνει ένας αριθμός, αν μετά τον πολλαπλασιάσεις με τα συμβολικά εκατόν είκοσι έτη που δίνει στον καθένα, γιατί λέει ο Θεός δεν θέλει καταμείνει πάντοτε το πνεύμα μου μετά του ανθρώπου, διότι είναι σαρξ αι ημαίρε αυτού θέλουσιν είσθαι ακόμα εκατόν είκοσι έτη, μας κάνει πέντε εκατομμύρια διακόσιες είκοσί τέσσερις χιλιάδες εξακόσια ογδόντα χρόνια, αν θέλεις βέβαια προσθέτεις και τα σημερινά χρόνια που πέρασαν από τότε, με άλλα λόγια πιστεύω ότι υπήρχε ένα βιβλίο ποιο μπροστά από τους Σουμέριους, ούτως ή άλλος στην ίδια γεωγραφική περιοχή είναι όπου κατέγραφαν τα πάντα και της γενεές, ότι είχε μείνει δηλαδή από τον παγκόσμιο πολιτισμό, αυτό το βιβλίο λέγεται βίβλος και είναι και σήμερα παγκόσμια απλά αλλοιώθηκε με την πάροδο των χρόνων και τις φυσικές καταστροφές, οπότε δεν ξέρουμε επακριβώς τι έγραφε, θα μου πεις δεν είναι σωστό το σκεπτικό σου και είναι αρλούμπες και θα σου πω ότι είναι η άποψη μου. .

Για παράδειγμα στο παραπάνω κείμενό σου, δεν υπάρχει ούτε μία τελεία!!!

Αλλάζεις νοήματα μέσα σε μια πρόταση και είναι δύσκολο, τουλάχιστον για εμένα, να βγάλω άνετα το νόημα που θέλεις να δώσεις.

Επί της ουσίας τώρα, εκτός απ' αυτά που σου έγραψε ο Νικόμαχος, προσωπικά σου προτείνω να αποϊουδαιοποιήσεις την οπτική σου για να μπορέσεις να δεις, πιθανόν και άλλες πλευρές ή να αποσυμβολίσεις ό,τι θα μπορέσεις από τις γραφές.

Τις οποιεσδήποτε γραφές εννοώ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 23:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXE δεν είπα κάτι διαφορετικό αυτό πιστεύω και εγώ, το ότι έπλασε τον Αδάμ ο Θεός από το χώμα, είναι συμβολικό δεν μας διευκρινίζει πως το έκανε;
Απλά νομίζω ότι ο Θεός των ορθόδοξων χριστιανών είναι ποιο κοντά στον άνθρωπο και δεν είναι τυχαίο ότι πάντα υπήρχε η έκφραση από τα Σόδομα και τα Γόμορρα και ήταν πουριτανός, κάποιος λόγος υπήρχε δηλαδή ήταν τυχαίο που ζητούσε πίστη και υπακοή και το να μην αλλοιωνόμαστε.
παραδείγματος Χάριν με ανούσιες επαφές, κάποιο σχέδιο είχε για εμάς.
Έχεις αναρωτηθεί αυτοί γιατί συνήθως έχουν μικρούς πολιτισμούς και δεν αναπαράγονταν κανονικά;
Όπως και στους Ολύμπιους Θεούς δύο ήταν οι γονείς οι αρχηγοί που αναπαράχθηκαν και κάνανε παιδιά, οι υπόλοιποι;
Έχουμε ακούσει κάτι για τους υπόλοιπους; Έτσι έδωσε και στην αποκάλυψη ο Ιωάννης το εξακόσια εξήντα έξη μήπως τελικά τόσοι υπάρχουν γιαυτό και δεν ξεπερνάν αυτό το νούμερο;
Απορίες εύλογες που μου γεννήθηκαν στην πορεία, μήπως ο άνθρωπος είναι ο μόνος <<εξωγήινος>> που μπορεί να αναπαραχθεί και με άλλους;
Γιαυτό και η γη είναι και πολύτιμη,εγώ έχω φανταστεί έναν κόσμο με έναν αρχηγό δηλαδή Θεό, με νοημοσύνη όχι καταστροφή που να μπορεί να έχει την επαφή και με άλλους πολιτισμούς όχι μόνο πλατωνικά ή σε πειραματικό στάδιο ή ακόμα και τεχνικά, όταν θα έρθει οι ώρα δηλαδή και θα γίνουμε τόσοι πολύ όπως τώρα βλέπε Κίνα που έχουν από ένα παιδί αναγκαστικά βάση νόμου, θα αναγκαστούμε όπως αυτοί οι άλλες μορφές ζωής να σκεφτόμαστε διαφορετικά, θα μου πεις ο Χριστός είπε αυξάνεστε και πληθύνεστε, αυτό για μένα ήταν συμβολικό, εννοούσε οι Χριστιανοί και η διδασκαλία του μάλλον μετέπειτα, γιατί μην ξεχνάμε και αυτός τι αντιπροσωπεύει ότι ήταν παρθένος μέχρι να πεθάνει, όπως και η Παναγία την παρθενογένεση, ήθελε δηλαδή να μην προσδιορίσει το φύλο του, γιατί δεν αναπαράχθηκε μήπως τελειοποιήθηκαν τόσο που δεν χρειαζόταν;
Δηλαδή αυτό τους έκανε να διαφέρουν από τα υπόλοιπα ζώα του πλανήτη; Κάτι θέλουν από εμάς για να ξανά αποκαλυφθούν αλλά τι είναι αυτό που περιμένουν;
γιαπετ συγνώμη το μήνυμα σου το είδα μετά και προσπάθησα να το διορθώσω και κάποιος άλλος μου το έλεγε αυτό.


Edited by - maria3 on 18/09/2013 23:20:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 23:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3, προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου είπα με την σταδιακή απαλλαγή της ιουδαϊκής πνευματικής αλυσίδας.

Είναι απλά ένα κακέκτυπο προηγούμενων μύθων (όχι παραμυθιών), το οποίο έχει κακοποιηθεί ακόμη περισσότερο από τον κάθε πικραμένο ρασοφόρο, κατά το δοκούν.

Υπάρχουν αναγνώσματα πολύ παλαιότερα που προσπάθησαν, οι χριστιανοί, να οικειοποιηθούν, καταλήγοντας σ' αυτό το συνονθύλευμα που το πλασάρουν για θεόπνευστο.

Ακολούθησε τη συμβουλή του Νικόμαχου και θα διαπιστώσεις ότι, με λίγη σκέψη, θα κάνεις αποσυμβολισμούς που θα σε εκπλήξουν...

Είσαι εγκλωβισμένη στη "θεοπνευστία" κειμένων τα οποία είναι παρμένα από πολιτισμούς, πράγματι, αρχαίους.

Απλά, ο δεύτερος, κατά τη γνώμη μου, υστερεί του πρώτου, όσο καλή κι αν είναι η αντιγραφή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2013, 23:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός και περιεκτικός γιαπετ!

Δεν υπάρχει open mind, όταν κυριαρχεί ένα δόγμα. Εμποδίζει την σκέψη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2013, 07:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να σας παραθέσω ένα link και θα ήθελα τους σχολιασμούς σας ΝΙΚΟΜΑΧΕ και γιαπετ http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=27105 όπως ακούγεται και στην Μακεδονία από κάποιους όπου λένε το γούρι του Μεγάλου Αλεξάνδρου ήταν ένας μαύρος σταυρός.

Edited by - maria3 on 19/09/2013 07:34:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2013, 11:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

quote:
Θέλω να σας παραθέσω ένα link και θα ήθελα τους σχολιασμούς σας ΝΙΚΟΜΑΧΕ και γιαπετ

Το κείμενο και τη φωτογραφία τα χαρακτηρίζει ο ίδιος ο συντάκτης στο τέλος, με σημείωση:

"(Σημείωση: Το κείμενο αυτό και η φωτογραφία που το συνοδεύει, αποτελούν προϊόν επινόησης με στόχο τη σάτιρα και σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Καταναλώστε τα υπεύθυνα)".

Ο Αλέξανδρος δεν είχε ανάγκη από... γούρια!!!

Το παπαδαριό, τον θέλει κι αυτόν, προ χριστού... χριστιανό, όπως και τους μεγάλους φιλοσόφους!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2013, 11:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ ακριβώς γιαυτό το έβαλα, πως θα συνειδητοποιήσει οι ανθρωπότητα το ότι υπάρχουν ή δώδεκα, δεκατρείς φυλές, πόσες είναι; Εξωγήινων, όταν κοροϊδεύουν τους μύθους, χωρίς να αντιλαμβάνονται τον συμβολισμό τους;
Και υπάρχουν και Έλληνες που κοροϊδεύουν τους Έλληνες, όταν αυτός ο αρθρογράφος γράφει αυτό το κείμενο και εμμέσως πλην σαφώς κοροϊδεύει, τους Σερραίους ονομάζοντας τους οι πατριώτες μας επειδή νομίζουν ότι βρήκαν τον τάφο.
Τώρα ο σταυρός έχω ακούσει ότι υπήρχε σαν σύμβολο επί αρχαιοτάτων χρόνων δεν έχω βέβαια αποδείξεις γιαυτό.

Edited by - maria3 on 19/09/2013 11:44:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2013, 12:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

quote:
Τώρα ο σταυρός έχω ακούσει ότι υπήρχε σαν σύμβολο επί αρχαιοτάτων χρόνων δεν έχω βέβαια αποδείξεις γιαυτό

Ο ισοσκελής σταυρός είναι πανάρχαιο Ελληνικό σύμβολο που συμβολίζει την αρμονία και την ισορροπία του σύμπαντος.

Και αυτό το σύμβολο το παραποίησαν οι χριστιανοί, επινοώντας τον χριστιανικό σταυρό, ίσως για να στερεώσουν την ταμπελίτσα που έγραφε το "ΙΝΒΙ", αφού οι τότε "σταυροί" των Ρωμαίων, σαν μέσο εκτέλεσης καταδικασθέντων σε θάνατο, είχαν το σχήμα του "Ταυ".


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2013, 13:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maria3

quote:
Τώρα ο σταυρός έχω ακούσει ότι υπήρχε σαν σύμβολο επί αρχαιοτάτων χρόνων δεν έχω βέβαια αποδείξεις γιαυτό

Ο ισοσκελής σταυρός είναι πανάρχαιο Ελληνικό σύμβολο που συμβολίζει την αρμονία και την ισορροπία του σύμπαντος....


Ως σχήμα - διακοσμητικό - υπήρξε, ναι, τώρα το άν συμβόλιζε και τίποτα είναι εικασία - δεν υπάρχουν αποδείξεις (και δε νομίζω κανείς αρχαίος να το αναφέρει με τέτοιο συμβολισμό)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2013, 13:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω με σταυρό στήν αρχαιότητα συμβολίζουν τον Θεό Ήλιο – Δία.
Η ταύτιση τού σταυρού και τού Ήλιου μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί εάν επισκεφθεί κάποιος τα μουσεία στη Κρήτη όπου θα βρει πλήθος απεικονίσεων σταυρών και ήλιων σε λατρευτικά αντικείμενα.
Και έχει βρεθεί ένας αρχαίος πολιτισμός, με μία αρχαία γραφεί που παραπέμπει στην παγκοσμιοποήση εκείνης της εποχής και ο Θεός μάλλον ήταν ο Ήλιος, βρέθηκε στο Εκουαδόρ και την γραφή την ονόμασαν προ-Σανσκριτική επειδή ήταν η παλαιότερη γραφή από κάθε άλλη και η μετάφραση της ήταν έρχεται ο υιός του Δημιουργού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2013, 14:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1

,,,μονο οι σπειρες ειναι τα απελευθερωτικα συμβολα της ζωης .. καθε σταυρος ειναι συμβολο του θανατου και ψυχικης πολωσης ,,,συμβολιζει το περιορισμο, το στατους ενος σκληρου και ανταγωνιστικου της ζωης νομου την εστιαση σε ενα στοχο ...συμβολιζει την βασανο της ψυχης και το μαρτυριο μεσα στο βασιλειο της νυχτας και της συμπυκνωμενης υλης .. γιαυτο εγινε συμβολο εξουσιας επιτακτικης και καπνιχτικης των αναγκων της ψυχης και εκφοβισμου (κατεστημενος χριστιανισμος, σταυροφορικες εκστρατειες , φασιστικες οργανωσεις , ρατσιστικες κτλ ) και δε ειναι τυχαιο οτι επιλεκτηκε αυτο το σχημα για το σταυρικο μαρτυρικο θανατο καθως λειτουργουσε προς παραδειγματισμο και εκφοβισμο οσων παρακολουθουσαν τα σταυρικα μαρτυρια των καταδικασθεντων...

...να εδω σταυροι μαρτυριου και τυρρανιας ...αγκυλωτοι, ισοσκελεις ανοικτοι ,τριγωνικοι, τετραγωνισμενες σπειρες κτλ

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 19/09/2013 14:39:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2013, 07:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σχολιο 1

,,,μονο οι σπειρες ειναι τα απελευθερωτικα συμβολα της ζωης .. καθε σταυρος ειναι συμβολο του θανατου και ψυχικης πολωσης ,,,συμβολιζει το περιορισμο, το στατους ενος σκληρου και ανταγωνιστικου της ζωης νομου την εστιαση σε ενα στοχο ...συμβολιζει την βασανο της ψυχης και το μαρτυριο μεσα στο βασιλειο της νυχτας και της συμπυκνωμενης υλης .. γιαυτο εγινε συμβολο εξουσιας επιτακτικης και καπνιχτικης των αναγκων της ψυχης και εκφοβισμου (κατεστημενος χριστιανισμος, σταυροφορικες εκστρατειες , φασιστικες οργανωσεις , ρατσιστικες κτλ ) και δε ειναι τυχαιο οτι επιλεκτηκε αυτο το σχημα για το σταυρικο μαρτυρικο θανατο καθως λειτουργουσε προς παραδειγματισμο και εκφοβισμο οσων παρακολουθουσαν τα σταυρικα μαρτυρια των καταδικασθεντων...

...να εδω σταυροι μαρτυριου και τυρρανιας ...αγκυλωτοι, ισοσκελεις ανοικτοι ,τριγωνικοι, τετραγωνισμενες σπειρες κτλ

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 19/09/2013 14:39:39


ΜΥΘΗΡΑ μου δεν λέει κανείς το αντίθετο ο σταυρός είναι σύμβολο του θανάτου, μαρτυρίου και φόβου, απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι πριν πόσες χιλιάδες χρόνια δεν ήταν συμβόλιζε τον θεό Ήλιο την Αναγέννηση και την ισορροπία, μετά μεταλλάχθηκε αυτό λέμε τι συμβόλιζε τότε σε σχέση με τώρα και προσπαθώ μέσα από αυτές τις σκέψεις να το συνδυάσω με μία προφητεία για τον Χριστό αν διαβάσεις τα κείμενα μου, αν και εκείνη την εποχή συμβόλιζε τον θάνατο των ψυχών όπως λες και το μαρτύριο τους, στα μετέπειτα χρόνια βλέπουμε ότι έγινε το σύμβολο των Χριστιανών για να μην ξεχνάμε την σταύρωση του Θεά ανθρώπου, έγινε το σύμβολο της πίστεως μας, αν στην μετέπειτα πορεία (κάποιοι σκαρφίστηκα και έβαλαν πάλι την σβάστικα που την συναντάμε για πρώτη φορά σε όλους τους αρχαίους πολιτισμούς και στην σανσκριτική περίοδο) και ήθελαν να το κάνουνε το σύμβολο του τρόμου όπως παλιά δεν φταίμε εμείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

King Of East
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 22:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΤΙΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΣΑΣ, ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ..

ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ 10η: KAΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ CELEBRITIES ΤΩΝ ΗΠΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ.. Η ΘΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ..


ΥΓ: EIΔΑΤΕ ΠΟΥ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΣΚΟΥΡΑ; ΜΗΠΩΣ ΕΞΕΦΡΑΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΙΣ ΗΠΑ; (ΒΛΕΠΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ 9η)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy