ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 \** ΕΣΩ...AνατροπΗ **/
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 04:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε τους νεκρούς να κρίνουν τους εαυτούς νεκρούς,
είπε εκείνος που εκρίνες,
λοιπόν ποιητή της θλίψης,
τόσο βαθεία που τον ανατρέπεις,
άλλο τόσο μπορεί και να τον πιστέψεις.

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 00:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπη σεβασμος ταπεινωτητα
η τριλογια του μαλάκα...

Η αγαπη ηχει στα αυτια μου οπως η απατη!
ολοι αγαπουν,ολοι θελουν να αγαπουν
και ολη οπου την βρουνε την ακρωτηριαζουν.
Τουτοι οι ηλιθιοι του κοσμου ολημερις
περιστρεφονται γυρω απο την αγαπη.

μα η καθαρια αγαπη θα τους σκοτωνε
πιστεψε με Φωσχυτε,γι αυτο και το
χειροτερο ειδος αγαπης ειναι ο οικτος!
αυτο ονομαζουν οι ανθρωποι αγαπη!!!
τον οικτο τους για τον εαυτο τους και
τους αλλους.

αλλιμονο σε οποιον δεχτει τετοια αγαπη!
θα γινει ΤΑΠΕΙΝΟΣ....
δηλ. ΔΕΙΛΟΣ...
ετσι κρυψανε την λεξη που δηλωνει την
δειλια....ταπεινωτητα.
αυτοι που τα βραδυα σκεπαζονται μεχρι πανω
και τα φωτα αφηνουν ανοιχτα απο φοβο
για το αγνωστο τους...
την μερα φιλε μου αυτοι κυρρησουν
την ταπεινωτητα στο φως με μαυρα γυαλια
σεβασμο!!!!!αλλο τουτο.
ΣΕΒΑΣΜΟΣ.Τ'ακους;ανατριχιασε
ο σφιχτηρας του κοσμου και χεζει
αβερτα μαλακιες!

μια τεχνη γνωριζουν ολοι αυτοι
οι ταπεινοι,οι σεβασμιοι...
την τεχνη της υποκρισιας!
και ειναι τοσο κακοι!
που μου γυρνανε τα αντερα
και θελω να ζητησω πισω
την ψυχη μου απο το ταμειο
της υπαρξης!

ο υπερτατη ταπεινωτητα
ειναι αυτη που πιστευεις
οτι δεν εισαι αξιος να εισαι
ταπεινος και ποτε δεν χρησιμοποιεις
αυτην την λεξη!ποτε!!!
ας γινεις το αντιθετο!ΕΣΤΩ

με ακους ΦΩΣΧΥΕΤΕ;
ενα κυμα οργης θα τους πνιξει
αυτους ή μαλλον θα ηταν
καλυτερο να τους αφησω να
αυτοκαταστραφουν...ισως η πιο
καθαρη μορφη αγαπης για την υπαρξη
η αυτοκαταστροφη.Η φυση διαλεγει
πως θα ακυρωσει τον εαυτο της
οπως αυτα που σου ειπα
ακυρωνουν εμενα...

οσο για τον Χριστο δεν τον πιστευω Φωσχυτε
μα τον εμπιστευομαι τον κατεργαρη...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 10:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγάπη σεβασμός ταπεινότητα

Καλέ μου φίλε Ryche,

Τα λόγια σου μου έφεραν μεγάλη δόνηση μέσα στην καρδιά μου.
Αλλά αισθάνομαι μεγάλες αλήθειες από το μηνύματα σου.

Η αλήθεια όμως πάντα πονάει. Μα ο πόνος είναι ο καλύτερος ποιητής.

Ο πόνος μας κάνει Ουράνιους ποιητές. Μας κάνει Ουρανοπολίτες.

Όταν τα παραπάνω δίνονται με την αθωότητα ενός παιδιού, τότε είναι η
πραγματοποίηση του Ουρανού επί της Γης.

Ζήσε αυτό που αισθάνεσαι.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man


Edited by - Just_A_Man on 11/05/2004 10:14:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 12:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΑΣ, Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ

Μια χορωδία εργολάβων οικοδομών
Εκτελεί το Requiem του Χέντελ
Βουλευταί ζωγραφίζουν ορχιδέες
Ο στρατηγός εμφανίζει στα σκοτεινά
Φωτογραφίες της Παναγίας.

Αυτός ο κόσμος δεν έγινε για μας.


ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ

Θα γκρεμιστεί μια μέρα ο ουρανός
Κι η θάλασσα θα γίνει λατομείο
Θα μείνει ο ήλιος μόνος, ορφανός
Κι η Γη πολυώροφο νεκροτομείο


Η ΓΛΥΚΥΤΗΣ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ

Έχω την ελευθερία της πτώσεως
Αυτή η πτώσις
Είναι δική μου
Και μου ανήκει.

ΤΑΣΟΣ ΔΕΝΕΓΡΗΣ


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 11/05/2004 12:53:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 13:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΕΙΒΑΔΑΣ

ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΟ ΚΑΡΜΑ
(αποσπάσματα)

ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΕΖΟΛΟΓΙΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΩΝ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ

Το μυαλό μες στην αλάνα έρχεται και φεύγει. Η ύπαρξη είναι μόνιμη - κι αυτό το όνειρο της επιστροφής παραδίνω στο μέλλον, μα προς το παρόν ο θάνατος είναι το ένδυμα της σκέψης.

Μόνο οι λέξεις διαρκούν παραπάνω απ' όσο μετρά ο χρόνος

Δεν βρίσκεις διαφορά στο ξεφτισμένο και στο γυαλιστερό απλούστατα γιατί η διαφορά δεν βρίσκεται σε διαφορετικά σημεία - Διαφορά είναι αυτό που δεν ξανακούστηκε ΠΟΤΕ....

Τούτες οι σιδηρογραμμές έρχονται από πολύ μακριά όπως και οι σκέψεις μου που προσποιούνται πως είναι μια εξουσία στα τελευταία σκαλοπάτια μιας απογευματινής αιωνιότητας.

Το σούρουπο μου δείχνει ό,τι γνώριζα μέχρι χθες.

Οι σκιές έχουν μια blaze προσωπικότητα.
......................................................................

ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΧΑΜΟΥ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΙΝΟΥ ΗΛΙΟΥ πίσω από τα πράσινα καλαμπόκια, πίσω από σιδηρογραμμές που ελίσσονται σε ακατέργαστους κάμπους που δεν περνά κανείς πέρα από κάποιο ζαχαρωτό σύννεφο. Ο εξώστης ψιθύριζε καθώς τα αναρριχόμενα τρυπούσαν κατακόρυφα τη σιωπή που έτριζε μέσα στο ξύλο. Την ώρα που ο ιριδίζων άγγελος σκούπιζε τον βρόχινο ιδρώτα του στην όχθη του ποταμού της λύπης. Κι αν τραγουδούσα σαν τον Skip James θα το έκανα με ευχαρίστηση μέσα στο λυωμένο μεσημέρι σ' αυτήν την τόσο ευθυγραμμισμένη θύμηση της θέας της ανάμνησης του χρέους απέναντι στο παρόν. Και πάλι σαν ακινητοποιούμαι απ' το κρασί στην πολυθρόνα μου δεν ξέρω, ίσως - κι αυτή είναι η πιο χρήσιμη απάντηση. Κι έτσι μέσα στη δυστυχία του να βλέπει κανείς οράματα δίπλωσα διάπλατα στο μυαλό την συντετριμμένη κιθάρα μου. Βγαίνουν σκιές το μεσημέρι - προσμένω την κλωτσιά (στ' αρxίδια) της Φώτισης ανοίγοντας ένα μαγνητικό παρασόλι μέσα στο δονούμενο από αγνωσία δωμάτιο. Τι σκατά κάνω 'δω χάμω. Πίσω από το ψηλό πράσινο ακούγεται κουδούνι ποδηλάτου: επιστρέφω με γεμάτα μπουκάλια που δεν θα πιείς σταγόνα από δαύτα, σκότωσε τη δίψα σου με λΕΞΕΙΣ. Πάψε να κάνεις περίεργες ερωτήσεις, είναι κατακαλόκαιρο και μέσα σε κάθε γαϊδουράγκαθο χουζουρεύει μια μελλοντική πεταλούδα.


......................................................................................


Εγώ στο διάστημα του χώρου απ' το καρώ τραπεζομάντηλο μέχρι το ανακυκλωμένο χαρτί του μπλοκ και των ανοησιών που γράφω απλά γιατί το άλογο πρέπει να καλπάσει ως το νεροχύτη, το τσάι πρέπει να κολυμπήσει μέσα στο σκοτεινό μου στομάχι, το λουλούδι πρέπει να μαραθεί, το περιστέρι πρέπει να πετάξει, η κανάτα πρέπει να πλυθεί και η μουσική να παίξει.

Ένας άνθρωπος μόνος μέσα σε μια κουζίνα με τα μεταφυσικά της σύνεργα, τον φούρνο, τη βρύση και τη σακούλα με τα σκουπίδια της. Τριγύρω η πόλη μέσα στην απογευματινή Κυριακάτικη ανάπαυλά της με τα ζωντανά μνημεία των ανθρώπων της, τα αυτοκίνητα να λαγοκοιμούνται αραγμένα στα σκουπισμένα πεζοδρόμια - οι τηλεοράσεις ανοιχτές και οι εφημερίδες ανεμίζουν. Ανάμεσα σ' όλα: το πρεζάκι ακουμπά σε μια γωνία και σβήνει, οι γάτες περπατούν αδιάφορες ενώ γαυγίζουν σκύλοι - τελετές κηδειών σε συνοικίες, γέροι σκυφτοί δεν ξέρουν που βρίσκονται μέσα σε εναπομείναντα καφενεία. Τα σύννεφα που πόνεσαν βαθιά στη Νέα Υόρκη ήρθαν να κλάψουν γοερά εδώ. Κι απο 'δω η βροχή θα χαθεί σε κάποια πλαγιά μες στην Ασία. Έρχομαι ή φεύγω; Κατά που στρίβω; Μέσα στο δρόμο μου έχασα τον κόσμο - κι εκείνος μ' έχει για χαμένο. Το μόνο αποτέλεσμα είμαι εγώ και τι αποτέλεσμα είναι αυτό μέσα στα τόσα εγώ του απόλυτου Μη - Εγώ που είναι αυτό το ρίγος της μοναξιάς στη μουντή κουζίνα που με κάνει να λέω ψιθυριστά στον εαυτό μου γράφοντας αυτές τις λέξεις που ακούω και νιώθω μόνο εγώ. Shaw 'Nuff. Ψάχνω για τον ψίθυρο που θα κλονήσει αυτόν τον κόσμο. Όταν οι άνθρωποι άκουσαν πως δεν υπάρχει ΑΡΧΗ και τέλος πίστεψαν πως δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ μέσα στο δικό τους ΑΥΡΙΟ. Μα το ΑΥΡΙΟ είναι το αγαπημένο σου όνειρο αν πιστέψεις πως δεν υπάρχει ΑΥΡΙΟ - θα ξημερώσει ο ήλιος μ' ένα παρδαλό σαξόφωνο πάνω στο άλογο της κούπας μου με τα μαδημένα μου λουλούδια πάνω στο καυτό του πέτο φορώντας το καρώ μου τραπεζομάντηλο για ρούχο, να κλέψει λίγες αράδες από το σημειωματάριο μου για να ψιθυρίσει τη μελωδία που γαργαλά τις γυμνές πατούσες της Λήθης.

.................................................................................

Κάθομαι και θαυμάζω παλιούς στίχους. Στα αυτιά μου οι φούγκες του Μπαχ. Οι στίχοι έρχονται με τόση δύναμη που συγκρούονται με το μέλλον. Το μέλλον όλων ανήκει στους στίχους.

Οι ποιητές του παρελθόντος, πιο ζωντανοί απο τους ζωντανούς ποιητές. Ποιός μπορεί να τα βάλει με τους σπουδαίους πεθαμένους; Σε ποιόν να πω πως τους βλέπω εδώ. Πάνε κι έρχονται σαν σιγανές στιγμές μέσα στο θόρυβο των αναβρασμών της διαφυγής των λέξεων. Εγώ τώρα είμαι εδώ ή στο μέλλον - κι εσύ αν διαβάζεις αυτές τις λέξεις να ξέρεις πως είμαι για πάντα στο ξύλινο γραφείο μου θαυμάζοντας τις σιγανές στιγμές των στίχων μου καθώς παλιώνουν μέσα στις βραδινές υγρασίες του Μπαχ, νεκρός μέσα στο παρόν και ζωντανός μέσα στο δικό σου μέλλον.


Κανείς δεν καταλαβαίνει (ω, τι ανακάλυψις!) - όλοι θέλουν να γίνουν Κολόμβοι. Κανείς δεεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει μέσα στη δική του ψυχή. Ψυχή αν έχει. Για να μην υποφέρουν, ζητούν ο κόσμος να πάψει να υπάρχει. Δεν υποφέρουν την ύπαρξη μέσα στην Ύπαρξη. Δεν υποφέρουν την ίδια την ψυχή. Θέλουν μόνο η ψυχή να υποφέρει, όχι αυτοί. Θέλουν να βγεί από μέσα τους η ψυχή για να νιώσουν ελεύθεροι. Τον ποιητή όμως τον λευτερώνει η Ψυχή. Ο Μπαχ γνωρίζει πως Είναι εδώ αυτή τη Στιγμή. Εγώ θέλω πολύ χρόνο για να φτάσω Εκεί. Κι ο χρόνος της δικής μου ψυχής μετριέται με λέξεις. Μέσα στις λέξεις υπάρχει η τελική ψυχή. Κι αυτή είναι η μόνη που γνωρίζει την μυστική αυτή συνάντηση της στιγμής του Μπαχ, εμένα κι αυτής, σε μία Ψυχή που εμφανίζεται για μια Στιγμή. Αν υπάρχει στιγμή.

Τα ίδια χτίζονται και μέσα στου Coleman τη μουσική - αν έχεις αυτί για να δείς, μάτι για να ακούσεις, δάκρυ για να γευθείς, ψυχή για ν' ακουμπήσεις. Αν έχεις εαυτό μέσα στην ψυχή. Αν φανταστείς θα ανακαλύψεις - αν στ' αλήθεια Σκεφτείς, Θα Το Δεις.

Η μουσική μιλά τόσο δυνατά που μου ξεσκίζει την καρδιά. Αργά - το συκώτι του Ψυχικού Προμηθέα είναι αλκοολικό και δεν ξαναγίνεται πια. Το όρνιο εξάλλου προτιμά να κλωσάει αυγά. Πόσα όρνια θα γεννηθούν απ' αυτά. πόσα συκώτια δεν θα ξαναγίνουν πια. Η μόνη αλήθεια είναι η Καταστροφή, και το Τέλος η μόνη συμπόνοια γι' αυτήν.

Παν μέτρον Άριστον - Με τι μετρά κανείς την Αντίληψη; Με το Μίτο της Κτηνώδους Άγνοιας. Κτήνος, εγώ, τα μπουκάλια, η απαξίωση του αναγνώστη να μάθει τα μυστικά μου κάνει καλό στην τέχνη της γραφής: παραθέτω τα πάντα μπροστά του άφοβα, αφού ξεφυλλίζει με το μάτι που βλέπει τις λέξειες να πεθαίνουν στον αποξηραμένο βάλτο στην Καρδιά του της κεντρικής Αφρικής. Οι γυναίκες Μασάι έχουν κρεμαστά βυζιά γιατί δεν πιστεύουν στις λέξεις του κινηματογράφου. Οι λέξεις μιλούν από μόνες τους αν έχουν τη μοναξιά τους - και τα στήθια τρέχουν γάλα για τους επιγόνους της Ερημικής Αθωότητας. Ιθαγενικά πνευστά μιμούνται τον άνεμο της Καταστροφής, χρονομετρώντας τον ερχομό της σε σόλο αυτοσχεδιασμούς Μυστικιστικής Περιοπής.

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΗΜΙΦΩΣ - τα πόδια γυμνά σην καρέκλα - η αύρα μιας πνιγμένης απ' τους κολυμβητές θάλασσας μπαίνει από την ανοιχτή πόρτα σαν θεϊκά χνώτα. Σκυμμένος πάνω στο τετράδιο: η τελευταία λέξη δεν γράφτηκε ακόμα και αυτό ακριβώς είναι που σκέφτομαι με μια φλόγα στο στήθος να καίει φτάνοντας ως το κουκούτσι του μυαλού μου - Τρώω και τρώω, μασάω το τροπικό κρανίο μα πουθενά κουκούτσι - ίσως να φύτρωσε μέσα στο θόλο του κρανίου μου και γερνώντας ένα δέντρο θα ξεπροβάλλει γύρω απο το σοφό μου κεφάλι. (πωωως;)

Α- διανόηση. Α- κατάκτηση, α- κατάσταση, Α- τσιγαρία, Α- πορία, Α- πορεία, Α- βυζάκια κωλαράκια που τρέχουν Ααα! στα πιτσιλισμένα προϊστορικά νερά. Α- υτό ακριβώς λέω.

Είναι Μάϊος και οι μύγες δεν έμαθαν ακόμα να τσιμπούν. Οι πετσέτες και το σεντόνι μου κρέμονται πλυμένα στο μπαλκόνι, από κάτω τρελά παιδιά με βιασμένη καρδιά περνούν σαν παλαβά έντομα πάνω σε γιαπωνέζικα μηχανάκια.

Τι θες να πεις; Ακριβώς αυτή την ερώτηση. Ο ποιητής της Εύκρατης Συγκίνησης πρέπει να ρίξει την κοιλιά που απέκτησε απ' το κρασί πίνοντας κι άλλο κρασί, τι να πεις. Κάθομαι στη θέση της τρομερής μου ακινησίας φεγγοβολώντας σκοτάδι υπηρετώντας τον σκοπό που μου παρέδωσαν. Γράφω - ¨γράψε¨ μου είπαν μια νύχτα στον ύπνο τηςς εγρήγορσης μου, ¨Η Γραφή είναι πορεία¨ κι έτσι στρώθηκα κι άνοιξα τους τσαλακωμένους μου χάρτες για να φτάσω στο Σωστό Μέρος του Τίποτα της Μελλοντικής μου Διαθήκης.

Τα λουλούδια αντιστέκονται, το κύμα ξεσπά. Τα σοφά ψάρια μας κοιτούν να γαμούμε την διάφανη θάλασσα αμίλητα.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΠΥΡΑ Brasseur en Alsace, depuis 1821. Εδώ και μέρες Το Πρόσωπο του Θανάτου κοκκινίζει στα λουλούδια, οι αγροί χτενίζονται με τον άνεμο, η σαύρα στην κορυφή του βουνού προσέχει το πέταγμα του μονόφθαλμου γερακιού. Τι μπορείς να γράψεις αααανν ξεχαχαχααχάσεις τα πάντα. Κι αυτό είναι η μόνη Αλήθεια. Τι νόημα έχουν χωρίς τους νεκρούς οι τάφοι. Κι αντίστροφα. Τόσοι πολλοί νεκροί μες στο κεφάλι μου, πλακώνονται ασταμάτητα για των δικών τους λέξεων τη Δευτέρα Παρουσία. Η Στιγμή Δημιουργίας του ποιητή είναι: ¨Μια Στιγμή!¨ διακοπής. Μην ενοχλείς. Ο ποιητής ξέρει. Εσύ μην απορείς.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΗ ΕΞΩΓΗΙΝΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗ ΓΗ. Από το στόμα μου και στου θεού τ' αυτί - Ακούει ακόμα το Γεροντοπαλίκαρο της Σιωπής. Ας αφήσουμε πια τη σιωπή.

Ωωω, Τα ΠΟΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΤΑΦΙΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ Μου.

Το κουϊντέτο του Powell αντηχεί ¨No problem¨ - αρχετυπική νοσταλγική αργοπορημένη ανοιξιάτικη βραδιά - κρασί, το κρασί είναι ξανθό όπως και η φωτεινή καταιγίδα του σκονισμένου λαμπτήρα. Το τελευταίο τσιγάρο καίγεται σαν άμοιρος απόγονος μου. Η νύχτα με καλεί, έρπεται, κυκλώνει το βασίλειο των αναρχικών ιβίσκων - τα μυαλά ολόγυμνα μέσα στη λίμνη του θάμπους μιας ζοφερής κατήδειας. Οι τοίχοι στέκονται και οι στίχοι ξεπροβάλλουν σαν εξανθήματα. Τα αστέρια καίνε το φως τους παρατηρώντας τα τριζόνια και τα τριζόνια στοχάζονται τα σαξόφωνα - μου είναι αρκετό το παράθυρο μέσα στην πικρή μοναχική εξάσκηση της νιότης - οι σκέψεις μου πιο παλιές απ' το όνομα μου - ο καημός των πνευστών, τα πιατίνια καταλαβαίνουν απελπισμένα - η αστική έρημος δεν αντέχει την παλιά καλή μελαγχολική φιλοσοφία, εκτός απ' όλα τα ΑΛΛΑ.


Ότι γράφΩ είναι μιΑ προσευΧή με κραυΓές.


Σήμερα το μεσημέρι μιλούσα για μιάμιση ώρα στο τηλέφωνο με ένα νεογέννητο ποιητή.. Διαβάσαμε ποιήματα μας, στριμώξαμε τις λέξεις και τις τηλεφωνικές γραμμές μέσα στον κόπο μας να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα της ποίησης. Μέχρι τώρα 24:40 κάνω μεταγραφή. Σταματώ απ' την κούραση πίνοντας ούζο για την κούραση. Απ' έξω οι καλοκαιρινοί δρόμοι σφύζουν από ζωή, μέσα απ' τους τοίχους βλέπω το κορίτσι μου να κάνει γυμναστική (καλό κι αυτό!) ακούγοντας μουσική από το ραδιόφωνο, εγώ πίνω το ούζο ψάχνοντας τα ανακατεμένα μου χαρτιά - δεν αποφεύγω να σημειώσω, δεν αποφεύγω να κοιταχτώ. Κι αυτό είναι μια σπουδαία ευτυχία. Λεπτό προς λεπτό ο κόσμος γκρεμίζεται μέσα στα μυαλά μας. Απομένει αυτή η γαμημένη φασαρία μέσα στη νύχτα. Ποιό πουλί θα αντέξει να μείνει εδώ. Ποιό κλαδί καλοκαιρινής σκέψης θα δεχθεί το πουλί να κουρνιάσει μελετώντας την πράσινη ψυχή - το πνευματικό φύλλο που ανασαίνει. Θεέ μου, συγχώρα με για τούτο.

Τελευταία μέρα του Μαΐου - και πως κατρακύλησα πρωϊνιάτικα μέσα στο πολύφωνο χειμωνιάτικο ξεροβόρι του Evans - πως κύλησα στη λάσπη όπου διαγράφτηκαν τα πατήματα μου, προγενέστερα περαστικός και άλαλος σ' έναν ανεπαίσθητο χειμώνα. (Τριγμοί) Γράφω στον εαυτό μου που δε λέει να απαντήσει μ' ένα γράμμα, του στέλνω μόνος τις γραμμές με τα τρένα των λέξεων μου στον τελευταίο απάτητο σταθμό όπου η Αρχή του κόσμου στάθηκε κοιτώντας μέσα στην αχλύ με τα πεσμένα ποιήματα, τις μαύρες γραμμές που πάνω τους κύλησαν μια φορά τα αδέσποτα βαγόνια της ποίησης, κι από τότε στέκει στο ίδιο σημείο, ξημεροβραδιάζοντας με την ευχή να ακουστεί και πάλι κάποιο μακρινό, ατμομηχανής σφύριγμα μέσα στο σκοτάδι της Προσμονής.

Με βλέπω απόλυτα.

ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΤΑ. Ότι αφορά παραπάνω από έναν είναι σκατά στην ουσία. Ότι αφορά Εσένα τον ίδιο και Μόνο, είναι Ουσία. Ότι αφορά δύο είναι σκατά αναγκαία - πάνω από δύο, σκατένια αναγκαιότητα - ότι αφορά όλους, Μέγα Ζήτημα Κοινής Κουράδας. Μα έτσι έχουν τα πράγματα που ανακατεύονται με τα σκατά. ΚΙ εσύ ο ίΔιος άλΛωστε είσαι μια πΑτημένη κουράδα που θες να γίνεις ξανά (γέλα έλα λα λα λα) Τροφή Αφάγωτη. Πρωταρχική ουσία κοσμικής χλωροφύλλης. Να επιστρέψεις στις ρίζες του δέντρου της Σιωπής. (Αυτό δεν είναι Βουδισμός;)

ΑΝΤΑΡΙΑΣΜΑ ΣΟΥΤΡΑ

ΜΑΝΟΥΒΡΑ ΣΟΥΤΡΑ

ΠΑΤΑΤΑ ΣΟΥΤΡΑ

ΚΑΡΜΙΚΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ

ΣΤΕΓΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ

ΨΥΧΙΚΟ ΑΡΑΙΩΜΑ

Μπομ! Φλιπ! Τοκ! Τσιρ, τσιρ, τσιρ! Τρικ! Τσοπ! Τσιριτρί! Σνοπ! (χελιδόνια)
ΓουΑΑουΒ! Μπρρστ, Ντοπ! Μπουβ! Ουουουστβμπ! (αυτοκίνητα)
Μπρρρρ.........μπρρρ.........μπρρρ! Μπρρρρ, μπρρρ.......! (μηχανάκια)
Πσστ! Φοϊνκ! Ντλούπ! Κλανκ! Τσουρουτουλίπ! Κλοκ! Ρεαντού πλίμπ! (άνθρωποι)
......................................................................................................... (εγώ που γράφω)
....................... ........................ ............................ (εεπ! ποιός είναι αυτός;)

Κ'ΕΝΟ ΠΗΓΑΙΝΩ Κ'ΕΝΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ

Κ'ΕΝΟ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ

Κ'ΕΝΟ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ

ΠΕΦΤΟΥΜΕ

ΣΤΟ

ΚΕΝΟ.

Κ'ενό σου μιλάω αιωρούμαστε στο Κενό.


Τι γυρεύει ένα αστέρι στη σελίδα; Τι γυρεύουν οι σελίδες στ' άστρΑ;

Πάψε αυτόν τον κινητήρΑ
μου πήρε τα αυτιΑ
& στα άστρα ανεμίζουΝ
κοιμητήριΑ
Αστρικά ΠανηγύριΑ
ΚΙ αυτΑ.


----------------------------------------------------------------------------

ΜΕ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΘΙΣΜΕΝΟ να ακούω κάποιο παράλογο βιολί μέσα στο σπίτι. Κυνηγώ τον εαυτό μου με τη ψυχοσκοτώστρα. Η θύμηση του προηγούμενη λεπτού είναι ήδη αρχαία. Ξύνομαι, περατώνομαι, τρώγομαι & εντοπίζομαι.

Περισσότερη κωμωδία απ' όση μπορούν να δώσουν. Περιμένουν. Πήραν τον ήλιο μες στο θάνατο, γνωρίζω το τίποτα δεν το ξέρω ξεφυσώντας σαν διάστικτο κίτρινο τραίνο. Υπαγορεύει ο θάνατος. Η απόγνωση σου καταντάει ανώφελη ωστόσο ο καιρός τρυπώνει στη γωνιά σου σαν ποντικός. Αναρωτιέμαι, γιατί του έχεις ρίξει τόσο ποντικοφάρμακο.

Εκείνο το βράδυ των οινοπνευματικών συμπτώσεων, πήγα να ακούσω τον Σέσιλ Τέϊλορ. Η συναυλία σκέτη αποτυχία, οι περισσότεροι έκοψαν βόλτες, έφυγαν. Παρέμεινα. Όταν έπαψε το πιάνο είχα πάψει κι εγώ να αναρωτιέμαι.Στην έξοδο Θριάμβου συναντήθηκαν τα μάτια μας. Χίλια πεντακόσια πιάνα χτυπιούνταν μανιασμένα στο κεφάλι μου και μετά από τόσα χρόνια έγιναν μόλις χίλια τετρακόσια ενενήντα εννιά. Σμπαμ! Σαμουράι του Κλειδοκύμβαλου.

.........

Αν μπορούσα να φυτέψω τη μοναξιά μου - ένα ολόκληρο δάσος θα γεννιόταν. Τι ζώα και τι πουλιά μέσα του θα ζούσαν.

.........

ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΜΠΟΕΜΙΣΜΟΣ: βράζουν δύο αυγά, ακούς τον Barry Altschul, ή Catalani έχεις μια χούφτα τσιγάρα κι ένα παλιό αναπτήρα, βράζει ο τόπος, πέφτει νύχτα, δεν υπάρχει κανείς και τα γραφτά γίνονται στοίβες. Όλα αυτά έχουν γίνει ξανά και κουράστηκα......

Ο Κόσμος είναι ένα μήλο πολύ άγουρο

για να δαγκωθεί και να δημιουργήσει αμαρτία -

ΣΕ ΕΝΑΝ ΙΚΑΝΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΗ ΔΕΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΚΟΡΔΟΝΙΑ

Ο κόσμος είναι μαλάκας όπως θα σουρουπώσει σε δυο ώρες κι ένα τέταρτο.(Τώρα...κάτι μας είπες...επιτέλους, τι συμβαίνει, που είναι το συγγραφικό σου ταλέντο;) Ανοίγω, μπαίνω. Μέσα σ' αυτή τη διαφορά θερμοκρασίας αισθάνομαι σαν κάτι περιζήτητο. Τα κλειδιά μου όπως κρέμονται μοιάζουν με αρxίδια - τα μεταλλικά αρxίδια στο χέρι. Η πόρτα είναι στη θέση της αν και κυκλοφορούν υπόνοιες πως έχει μετακινηθεί ελαφρά προς το καλύτερο - στα σημεία που γυαλίζει βλέπω τον εαυτό μου που ξεκλειδώνει που κραδαίνει τα αρxίδια, που έχει ένα τσιγάρο στο στόμα (το στόμα δεν φαίνεται πάνω στην πόρτα, από το τσιγάρο καταλαβαίνεις πως υπάρχει). Μπήκα, διαφορά θερμοκρασίας. Έχω κάβλες και από το σούπερ μάρκετ ως το σπίτι άνοιξα το ουίσκι και του έδωσα να καταλάβει όλα αυτά που δεν καταλαβαίνουν οι άλλοι. Ελάττωση, λιγόστεμα, φθορά: το βασιλικό φίδι χώνεται στην άμμο τη νύχτα όλο και βαθύτερα ώσπου φτάνει στην επιφάνεια. Το φίδι εμφανίζεται κατά παραγγελία κάτω από τα πόδια μας - δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, εγώ του δίνω μια μ' ένα μάτσο σελιδοποιήματα και ποιηματόχαρτα πάνω στα χρυσά του μούτρα και βυθίζεται ξανά στη διαφορά της παν-ερημικής του θερμοκρασίας. Η θερμοκρασία είναι λιγότερο του κανενός απ' ότι η ψυχροκρασία, τα κρασιά ή η ψυχρολουσία. Προτίμησα το ουίσκι ακριβώς γι' αυτό. Κάθε πράγμα, ακαδημαϊκόλουτρε φίλε μου έχει καθώς λες τη σημασία του. Βάζω την έξαλλη φωνή να τραγουδήσει και κάθομαι στη δροσερή γωνία μου - ο χάρτος του αναλυτικού λογαριασμού των τηλεγραφικών τελών είναι πιο απότομος απ' το σημειωματάριο και τον γέμισα αλογάριαστα ποιήματα, σιγοντάρω τη φωνή και πηγαίνω προς το κρεβάτι. Τώρα πιστεύεις πως είμαι ένας ατάλαντος αλκοολικός. Κάτι γαυγίζει. Δεν είμαι στιλπνός είμαι στιλέττο που σημαδιακά καρφώθηκε στο τραπέζι μεξικάνικης ταβέρνας σε ένδειξη παραλογισμού για τον βιασμό μιας αλογόμυγας. Με ουρανοκατακασκοπεύεις και θες να τραβήξεις τη λάμα απ' το τραπέζι. Χαίρομαι που μέχρι τώρα έχω διανύσει την αιωνιότητα λίγων στιγμών για τις οποίες θα' πρεπε να λείπω αξιόπιστα. Βάλε και το φίδι, την ερπετογαμήσαμε. Το πιο προχωρημένο πράγμα στον κόσμο είναι που δεν ανήκουμε σ' αυτόν. Βάζω να παίξουν και τα σαξόφωνα. Την ακούω που ανεβαίνει τις σκάλες είναι μια γυναίκα με ένα ***** που ανεβαίνει τις σκάλες οι σκάλες αντηχούν αγανακτώ με τις κάβλες και βάζω τα κλειδιά μου στο ψυγείο. Τι να περίμενε κανείς πως μπορούσα να κάνω κάτω απ' αυτές τις παγκόσμιες συνθήκες. Η θερμοκρασία ανεβαίνει, βγάζω τα ρούχα και ξαπλώνω στο πάτωμα. Ο κόσμος είναι γαμήσι που έρχεται - οι άνθρωποι ζούν σα νεκροί και θέλουν να πεθάνουν σαν ζωντανοί. Σημασία έχει να μείνω ζωντανός ακόμα λίγο εδώ με την αίσθηση πως είμαι σίγουρα εγώ. Οι λέξεις απαιτούν ηρωϊκή έξοδο, η εποχή συνεχίζει σαν γριά πουτάνα του δρόμου που χασκογελά σαπισμένη και ασθμαίνει. Ελπίζω να με κατατροπώσουν οι κριτικοί.


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 11/05/2004 13:53:12

Edited by - 1900 on 11/05/2004 13:54:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 14:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ χτυπα αυτος ο ηλιος
και τα ζαλισμενα κοτοπουλα
τρεχουν
να κρυφτουν
πεζα
το
διχως αλλο...
Ενας φιλος
ειπε
μα ποτε δεν το πιστεψε
ως ποτε οι ανθρωποι
θα προσθετουν (λεπια)
λεξεις
επανω τους
αντι να αφαιρουν;

Conguest of Paradise
καπου στο βαθος κηπος..
αντε ξανα απο το μηδεν στο απειρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 15:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - 1900 on 11/05/2004 16:06:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 18:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΑΞΙΔΙ

Καλό ταξίδι, αλαργινό καράβι μου, στου απείρου
και στης νυχτός την αγκαλιά, με τα χρυσά σου φώτα!
Να 'μουν στην πλώρη σου ήθελα, για να κοιτάζω γύρου
σε λιτανεία να περνούν τα ονείρατα τα πρώτα.

Η τρικυμία στο πέλαγος και στη ζωή να παύει,
μακριά μαζί σου φεύγοντας πέτρα να ρίχνω πίσω,
να μου λικνίζεις την αιώνια θλίψη μου, καράβι,
δίχως να ξέρω πού με πας και δίχως να γυρίσω!

Κ.Καρυωτάκης



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 11/05/2004 18:05:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 00:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενας φιλος
ειπε
μα ποτε δεν το πιστεψε
ως ποτε οι ανθρωποι
θα προσθετουν (λεπια)
λεξεις
επανω τους
αντι να αφαιρουν;
Οι λέξεις είναι τα πινέλα φίλη spirit, τα εργαλεία. Η φρασεολογίες είναι τα λέπια...


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 10:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθε λεξη μετραει την αναλογη στιγμη..
αλωστε σε παρομεια φρασεολογια βασιστικε μια ολοκληρη γενια,η λεγομενη μπητ γενια αμερικανων συγγραφεων..αγαπητε 1900
Τζακ Κερουακ
Ουιλλιαμ Μπαρροουζ
Αλλεν Γκινζπεργκ
κ.α

Θεμιτη η οχι η γλωσσα του πεζοδρομιου,εχει πολλους φανατικους.
Βαριεστημενοι,ρεμπελοι αμφισβητιες
των παντων,διαβαζαν ποιηματα τους με συνοδεια Τζαζ σε καφενεια.
ΤΖΑΚ ΚΕΡΟΥΑΚ
Μα εγω για την γυναικουλα μου,

τα εκανα ολα
Διεσχισα περιφανα τους δρομους του Μανχατταν του Λονγ Αιλαντ,Διεσχισα τις 1183 σελιδες του πρωτου βιβλιου μου,πουλησα το βιβλιο,πηρα τα πρωτα χρηματα,ουρλιαξα απο χαρα,το θεο εδοξασα,και συνεχισα,κι εκανα οτι υποτιθεται πως πρεπει να κανεις στην ζωη.
ΜΑ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ.
Καμια γενια δεν ειναι νεα κατω απο τον ηλιο.
(Τα παντα ματαιοτης)
Ξεχνα το γυναικουλα μου
Τραβα για υπνο
Αυριο μια νεα μερα ξημερωνει..
Hic calix!
Κοιταξε το στα Λατινικα
σημαινει (Ιδου το Δισκοποτηρο)
και κοιτα να εχει κρασι μεσα.


Καλημερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 13:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Spirit δεν έχω καταλάβει ακόμα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε!
Θα δανειστώ μια φράση απ' τον Thoreau για να καταλάβεις τι είδους φρασεολογία εννοώ:

"Ενας συγγραφέας ο οποίος δε μιλάει μεσα απο πλήρη εμπειρία, χρησιμοποιεί ληθαργικές λέξεις, ξύλινες ή άψυχες λέξεις που έχουν μια παράλυση στην ουρά τους."


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 01:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ'έχω στήσει στον τοιχο και μου πετάω μαχαίρια...
Είχα δυο επιλογές
κι επέλεξα την τρέλα του σχοινοβάτη...
Αντε να δουμε που θα μας βγάλει...
Αυτή η πτώ(ή)ση θα μας σώσει;;;;


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 01:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είχα δυο επιλογές
κι επέλεξα την τρέλα του σχοινοβάτηΕίχα δυο επιλογές
κι επέλεξα την τρέλα του σχοινοβάτηΕίχα δυο επιλογές
κι επέλεξα την τρέλα του σχοινοβάτηΕίχα δυο επιλογές
κι επέλεξα την τρέλα του σχοινοβάτη


Η ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ_------------------------------
ενας δρομος χωρις τον ΔΡΟΜΟ

ξημερωνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 16:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O άνθρωπος με το ταμπούρλο

...μήπως δούμε το χαμόγελό σου
να κρέμεται σαν παγούρι πάνω απ' τη δίψα μας.

Σήμερα ανοίξαμε τη μέρα μας
σαν ένα σακκί ξεχασμένο απο χρόνια.

Mας φτάνει να μιλήσουμε
απλά
όπως πεινάει κανείς απλά
όπως αγαπάει
όπως πεθαίνουμε
απλά.

Eχει αρκετή θέση για να πεθάνεις.

...δάγκωνε σφιχτά στα δόντια το χαμόγελό του
μή του το πάρουν.

...κρύβω στην τσέπη μου ένα όνειρο κουρελιασμένο
σφίγγω στα χέρια το άγνωστο όνομά μου...

...πεινάμε κι οι δυό για ένα χαμόγελο
και μιά μπουκιά ήσυχο ύπνο.

Kι όταν σου πούν να με πυροβολήσεις
χτύπα με αλλού
μη σημαδέψεις την καρδιά μου.
Kάπου βαθιά της ζεί το παιδικό σου πρόσωπο.
Δεν θάθελα να το λαβώσεις.


Kαι το τραγούδι μου γεννήθηκε μες απο αίματα
όπως γεννιέται μια σημαία.
...δεν έχεις καιρό για τον εαυτό σου αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος.

Aν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
θε πρέπει να μπορείς να πεθάνεις ένα οποιοδήποτε πρωινό.

Τάσος Λειβαδίτης


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 13/05/2004 16:37:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 20:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,
Ο Κύκλος μου εδώ στο esoterica Ολοκληρώθηκε.
Εδώ στην σελίδα 9, Χαιρετώ σας...
Να 'ναι καλός ο κόσμος σας.
Κι ίσως καπου κάπως κάποτε
ξανα βρεθούμε όλες οι παλιές ψυχές
σε μια Μεγάλη Γιορτή

Εως τότε
Εις το επανειδίν

"It's been emotional!"

Την προηγούμενη φορά ήταν πρωταπριλιατικο ψεμα
Αυτη τη φορά είναι μαγιάτικη αλήθεια!
Το πουλάκι πέταξε...


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 13/05/2004 20:57:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 21:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

H Γκλαβα σου
επιασε πολλα..

το ξερω!!!

καλο σου ταξιδι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 22:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μας λείψεις.

Καλό ταξίδι.


Με αγαθή Αγάπη.

Just a man.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 23:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φευγεις και συ...μη μενεις αλλο
δεν εχει τιποτα να δεις εδω
πιο σημαντικο απο τα ματια σου...

δεν ειναι να μενεις...φυγε
καθε χελιδονι ψαχνει παντα
την ανοιξη του...φυγε και
ανθησε.

ενας ποιητης ξερει πιο πολυ
οχι να γραφει ποιηματα μα
σιωπες...ετσι και συ
Αιωνα μου μη μιλας αλλο.

θυμασαι τον πονο σου;
αυτον που σαν ρετσινια μενει
παντα διπλα σου...
αυτον αγαπησες-το ξερω-
φυγε γρηγορα φυγε...

μονο που και που
να περνας οπως
περνας απο την παλια
σου γειτονια με αισθημα
γλυκοπικρο να αφηνεις
αγκαθια απο τριανταφυλλα
στον ταφο
της ροης μας...

και αφου πηξαμε στο μελο
μια συμβουλη...αν μου
επιτρεπεις...
Τους μεγαλους φιλοσοφους
και ποιητες να τους διαβαζεις
παντα στην τουαλετα...καταλαβες?
ειμαι σιγουρος

γραφεις πιο καλα απο τους
ποιητες που παραθετεις...
γεια σου τωρα
φυγε μου
θυμιζεις την
τραγικοτητα
και την ντροπη
του να εισαι ακομα ποιητης...

φου...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 03:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.. ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΒΗΜΑ ΝΑ ΝΑΙ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΟ
ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΦΙΛΕ 1900.

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 21:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ όλους, φωτεινές καρδιές
quote:
μονο που και που
να περνας οπως
περνας απο την παλια
σου γειτονια με αισθημα
γλυκοπικρο να αφηνεις
αγκαθια απο τριανταφυλλα
στον ταφο
της ροης μας...


Εγινε!...Πάντα γυρίζω στον τόπο του "εγκλήματος"
Δεν είπα αντιο...
Ειπα "εις το επανειδίν"...



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 02:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕΛΙΔΑ ΛΕΥΚΗ
Οσο σε αφηνω,τοσο πιο πολυ σε πλησιαζω
γιατι η εικονα σου,
ειναι η σκια των σκεψεων μου.
Δεν ζηλευω τους Θεους,οταν σε νοσταλγω.
Μιλα μου,ακομη μια φορα,
ακομη μια φορα και θα σε βλεπω χωρις να σε κοιτω,
θα σε ακουω μονο με την καρδια μου.
Μιλω γι αυτο το αρωμα του Ωκεανου που με αγκαλιαζει..
Περηφανε Φοινικα των ΗΜΕΡΩΝ μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 22:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε θα 'ρθουν οι παλίοι να μας κρίνουν.
Τα πρόσωπά τους σκαμένα με ψέμα.
Η σιωπή μας θα χαμογελά κι αυτοί θα τη φτύνουν.
Ομως δεν ξέρουν...
Ούτε κι εμείς...

Πάντα κλάσματα...
Ο αριθμητής μονάδα
Κι ο παρονομαστής να τείνει στο άπειρο...


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 23:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που όλοι μας αναζητούμε
(Θεος, αλήθεια,...)
είναι ένα μενταγιόν
ωπου όλοι μας έχουμε ενα μικρό κομμάτι του.
Αν δεν ενωθούμε δε θα το δούμε ποτέ.
Στο "μπιγκ μπανγκ" η αλήθεια διασπάστηκε
Κι είμαστε σκόρπια κομμάτια της...καταδικασμένα σε τροχια...
αδιασπαστη;
Ποια δύναμη μας κρατάει μακριά;
Ποια δύναμη μας ενώνει;


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 18/06/2004 21:47:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 05:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτώ απ’ το παράθυρό μου…
Μια κλειδαρότρυπα στον κόσμο.
Γρήγορα βήματα σκιών διακόπτουν το φως καθώς χορεύει με τα μάτια μου σε άτακτους ρυθμούς.
Ίδια υποδήματα, ίδια κοστούμια, τα ίδια σκηνικά κάθε μέρα
Κι η παράσταση αρχίζει…
Τα ίδια κοστούμια θα γεμίσουν τους δρόμους, τα λεωφορεία, τα γραφεία.
Χαρτοφύλακες και σακούλες με ψώνια ανοίγουν δρόμο σε ευθείες γραμμές.
Η ίδια πορεία, τα ίδια πρόσωπα, η ίδια μέρα, κάθε μέρα.
Καταπιασμένοι στον δικό τους μικρόκοσμο, φτιάχνουν τα σύνορά τους και κλείνονται μέσα.

Καυτό μεσημέρι. Είναι η ώρα που ήχοι και πρόσωπα ρευστοποιούνται στ’ αυλάκια του εγκεφάλου.
Αυτές οι κούφιες ώρες…ξέρεις….
Ο πονοκέφαλος του ποιητή…
Βγάζω το κεφάλι μου προς τα έξω (απ’το παράθυρο) …νιώθω μια παρουσία
Ένας γείτονας έχει ξεπροβάλλει κι αυτός στο παράθυρό του. Γυρίζω να πω καλημέρα…τραβιέται μέσα!
Οι άνθρωποι αποφεύγουν πλέον την επαφή του βλέμματος…
Ίσως να σκέφτηκε: «Γιατί με κοιτούσε;»
Αλλά δεν είναι το βλέμμα…την επαφή φοβούνται.
Φοβούνται τα μάτια του αγνώστου. Μοιάζουν να κοιτούν κατευθείαν στη ψυχή τους.
Τρέμουν γι αυτό που ο άλλος θα δει…

Περιμένω το βράδυ και βγαίνω προς τα έξω…Ο κόσμος είναι τσιμεντένιος και μοιάζει σταθερός, μα τόσο εύθραυστος. Το πεζοδρόμιο. Διάφορες μυρωδιές είναι εκεί πριν από μένα. Σαν προϊόντα σε βιτρίνα. Παχιά μυρωδιά από ένα φαστφουντάδικο, αλκοόλ και κατουρλιό έξω από ένα μπαράκι…Οι μυρωδιές ενισχύονται με τη ζέστη.
Πάμε παρακάτω…
Ψάχνω για κάτι πιο απαλό, στη μύτη, στο αυτί, στο μάτι…


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 18:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρτος και Θεάματα.
Τον «άρτο» τον πληρώνουμε ακριβά, αν και η φύση τον προσφέρει απλόχερα και δωρεάν. Εξαρτημένοι απ’ αυτούς που έχουν αρπάξει και κατέχουν.
Ο πολιτισμένος κόσμος. Η βιτρίνα που καλύπτει τη ζούγκλα και τους νόμους της.
Τέρατα εκσυγχρονισμένα σ’ ένα διαρκές κυνήγι για δύναμη, κυριαρχία ή αλλιώς κοινωνικό status.
Σκέψεις ενοχής βομβαρδίζουν το μυαλό μου. Αγαπάω τους ανθρώπους, μα σιχαίνομαι το είδος μου! Τον εκπολιτισμένο αυτόν άνθρωπο.
Καθώς θα γυρίσει το βράδυ στη ζεστασιά του σπιτιού του, θα καταναλώσει περισσότερα απ’ όσα χρειάζεται…γιατί;…γιατί μπορεί!…Κι ούτε μια στιγμή δε του περνάει απ’ το μυαλό ότι αυτό που θα πετάξει, όταν καλοχορτάσει, είναι το αίμα που ρούφηξε από περισσότερο από 80% των κατοίκων αυτού του πλανήτη που ζει σε εξαθλίωση.

Η εξαθλίωση, η βία και η σκληρότητα λέξεις απλά και θέ(α)μα στα δελτία των ειδήσεων. Θέαμα για να ικανοποιήσει τα αιμοδιψή ένστικτα του ο «Παπαλάγκι*».
Στις αρένες του κόσμου άνθρωποι εξευτελίζονται, χύνουν αίμα για τ’ αχόρταγα μάτια του τηλεθεατή. Αίμα, σπέρμα και σκατά!…Κερκίδες οι πολυθρόνες. Κι όσα περισσότερα βλέπει, τόσο πιο πολύ αποστασιοποιείται. Είναι αυτή η βαθιά κρυμμένη πεποίθηση ότι «ποτέ δε θα συμβεί σε μένα». Και κάπου αλλοιώνεται το στοιχείο της πραγματικότητας. Όλα μοιάζουν ειδικά εφέ σε υπερθέαμα!…Μα αυτό το θέαμα κάποιος το ακριβοπληρώνει με τη ζωή του.
Λένε πως μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις, μα τελευταία οι εικόνες άρχισαν κι αυτές να λένε πολλά ψέματα.

*Δανείστηκα τον όρο από το ομώνυμο βιβλίο:
«Παπαλάνγκι είναι αυτός που χάνει τη ζωή του κάνοντας συνέχεια δουλειές για να βγάλει λεφτά, φοράει ρούχα γιατι ντρέπεται να δείξει το σώμα του, μένει σε πέτρινα μπαούλα και δεν ξέρει τον διπλανό του, σκέφτεται απ’ το πρωί μέχρι το βράδυ γιατι δε θέλει να θεωρείται κουτός, πηγαίνει στο σινεμά νομίζοντας ότι διασκεδάζει, διαβάζει εφημερίδες δήθεν για ενημέρωση, έχει θεοποιήσει τις μηχανές και το επάγγελμα του. Ο Παπαλάνγκι είναι ο σύγχρονος άνθρωπος.»


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 03:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΎΓΕΙΣ (ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ)
ΕΝΑ ΑΛΟΘΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ...
ΠΕΡΝΑΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ...
ΜΙΚΡΕ ΜΟΥ ΕΑΥΤΕ...ΜΕΓΑΛΕ ΕΓΩΙΣΜΕ...
ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΛΥΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑ ΣΟΥ ΩΣΠΟΥ ΑΜΜΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΛΕΨΥΔΡΑ ΣΟΥ
ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 09:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - 1900 on 20/06/2004 09:45:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 09:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω τον ήλιο ν' αναδύεται απ' τη μήτρα τ' ουρανού καθώς αυτός ματώνει!...
Ο καινούριος πόνος είναι χαρά.
Έχε εμπιστοσύνη στη φύση.
Στην καθημερινή γέννεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 01:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ελπιζει στο μελλον οποιος δεν αντεχει να αναπνεει στο παρον"

αυτο ειπε η στιγμη στο χειροτερο ειδος οικτου...στην ελπιδα
και εκεινη της ειπε...
"μην φοβασαι ολα θα περασουν"

προφανως δεν καταλαβε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geraki10
Νέο Μέλος

Italy
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 01:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geraki10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900
Που σε πετυχα στο εμπα ή στο εβγα;
Εδω φωτογραφια με το θηριο ,,, με τα πολλα κεφαλακια δεν εχει;
Ετσι μωρε αδερφε για την Εσω...Ανατροπη.:-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy