ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ο εγωισμός γεννά θεούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2010, 11:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...για μενα καμια Εκκλησια δεν θα επρεπε να διαχωριζει τους πιστους της σε αιρετικους και μη και ουτε να προβαλλει το αλαθητο η την ορθοδοξια της...

...επισης σε καποια θεματα θα επρεπε η οποια Εκκλησια να δηλωνει οτι αγνοει την τελικη αληθεια ........


και πως καποια συμπερασματα που εχει φτασει αποτελουν προσεγγιση της αληθειας αλλα οχι την αληθεια ....

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 03/12/2010 10:44:18


Να δηλώσει τι???
Οτι αγνοεί την "τελική αλήθεια"...???
Δεν πρόκειται αυτό Αριστοτέλη να γίνει ποτέ -κατα την άποψή μου- και οι λόγοι είναι προφανείς...θα αναγκασθούν να πούν πολλά απο τα ψέμματα που μέχρι σήμερα έχουν σερβίρει ως "αλήθειες" και αυτό δεν θα είναι χωρίς "απώλειες"...!
Αυτό δεν τους συμφέρει...για σκέψου το...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2010, 13:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το εχω σκεφθει απο τοτε που ενηλικιωθηκα, βασικα υπαρχουν δυο μονο χριστιανικες Εκκλησιες, η μια ειναι πνευματικη και αφορα πιστους του Χριστου ανεξαρτητως δογματος και η αλλη ειναι Εταιρεια με σφραγιδα και καταστατικο λειτουργιας που επιμεριζεται σε διαφορα φραντσαιζ καταστηματα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2010, 14:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ makfor,αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο άνθρωπος έχει κάποια παρπάνω πλεονεκτήματα σχετικά με τα υπόλοιπα κομμάτια της φύσης.Δλδ,ο Εσκιμώος θα ανταγωνιστεί και θα νικήσει σε επιβίωση το λιοντάρι της Μποτσουάνα πχ.Το μαμούθ δε θα μπορούσε να κάνει ηλιοθεραπεία στην έρημο...ο Εγγλέζος όμως μπορεί αν και είναι ασπρουλιάρης,γιατί έχει τα αντηλιακά του τα τούτα του τα κείνα του.Εννοείται ότι δεν μπορεί να ξεφύγει τελείως από τους φυσικούς κανόνες αφού ζει και πεθαίνει.Το θεωρώ βέβαια πιθανό από μια καταστροφή να εξαφανιστεί για πάντα το είδος μας.Αλλά η τεχνολογία του,η ευρηματικότητά του,χαρακτηριστικά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό σε σχέση με άλλους οργανισμούς μπορούν να καθυστερήσουν αυτό το ενδεχόμενο.Κατά κάποιο τρόπο "συναποφασίζουν" με τη φύση για το μέλλον τους οι άνθρωποι.Ωστόσο ναι,είναι πολύ ανύπαρκτος ο άνθρωπος μέσα στην ύπαρξη,αλλά νομίζω πως αυτό που τον κάνει σημαντικότερο από όλους είναι ακριβώς επειδή κατανοεί το φαινόμενο της ύπαρξης και σε κλίμακα αρκετά μεγάλη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2010, 23:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
νομιζω οτι πρεπει να μιλαμε και να φιλοσοφουμε ελευθερα, αυτο που με δενει με το Χριστιανισμο ειναι η διδασκαλια της αγαπης και οχι το δογμα...
αν θυμασαι ειχα πει οτι το Πηδαλιο θα επρεπε να το καψουμε, ισως ο ιδιος ο Χριστος να το θεωρουσε χρησιμη πραξη...
Η διδασκαλία της αγάπης φίλε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ , δεν είναι προνόμιο και αποκλειστικότητα του χριστιανισμού , και θα τολμούσα να πω ότι στον χριστιανισμό έχει μείνει μόνο στα λόγια . Όσο για το «Πηδάλιον» γιατί να το κάψουμε ? Είναι το πιο διασκεδαστικό βιβλίο που έχω διαβάσει , ειδικά στις σεξουαλικές σχέσεις έχει μεγάλη πλάκα . Κάποτε μάλιστα σκέφτηκα να ανοίξω και θέμα γι’ αυτό .

Τώρα όσον αφορά τα εκτός θρησκείας , συμφωνώ μαζί σου σε αρκετές απόψεις , και ειδικότερα στο ότι τις μυθολογίες των λαών , θα πρέπη να τις αποσυμβολίζουμε και να τις αντιμετωπίζουμε όχι σαν παραμύθια , αλλά σαν γεγονότα χαμένης ιστορίας , που με την πάροδο των αιώνων και την συμβολή των ποιητών , πήραν την μορφή του μύθου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 14:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακρόκοσμος και μικρόκοσμος είναι ένα και το αυτό... Όλα συνδέονται... Όχι φυσικά και δεν είσαι στο κέντρο σου σύμπαντος... Δεν υπάρχει κέντρο... Ούτε περιφέρεια.. Ο εγωισμός δεν γεννά θεούς... Γεννά θρησκείες..

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 16:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εγωισμός γεννά θεούς, όταν ο άνθρωπος θεοποιεί τον εαυτό του ή άλλες ατελείς υπάρξεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 21:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος στην καλύτερη στιγμή του, όπως το νερό,υπηρετεί καθώς προχωρεί.
Όπως το νερό αναζητά το δικό του επίπεδο το συνηθισμένο επίπεδο της ζωής.

Αυτό υποδηλώνει τη σπουδαιότητα της υπηρεσίας και της γνώσης ως προς τη θέση μας στην ακολουθία της ζωής χωρίς αίσθημα ανωτερότητας.
Τι είναι πιο ρευστό πιο υπάκουο από το νερό;
Εντούτοις επιστρέφει πάλι φθείροντας τη σκληρότητα
που δεν μπορεί να του αντισταθεί. Ο εγωισμός γεννά την πεποίθηση ότι είσαι, είμαι, είμαστε και είναι, ξέχωροι και διαφορετικοί από οτιδήποτε άλλο κινείται... Ότι ντε και καλά είμαστε στην κορυφή της πυραμίδας... Στο σώμα μου έχω ένα άλφα ποσοστό σιδήρου που πριν μερικά χρόνια ήταν μοιρασμένο σε ραδίκια σε κάποια τροφή η σε ένα βουνό... Αν δεν υπάρχει ευφυία πίσω από αυτό τότε τι να λέμε? Τι να λέμε ειλικρινά...

Το ότι είμαστε ατελείς δεν είναι καινούριο... Όμως υπάρχει μεγαλύτερος και ευγενικότερος σκοπός.Να στρέψουμε το βλέμμα στην κατάκτηση
του 100% των δυνατοτήτων μας. Πρώτα χρειάζεται να κατανοήσουμε την σημαντικότητα των πάντων και να προσεγγίζουμε το κάθε τι με τον σεβασμό που του αρμόζει...
Γιατί μπορεί για τον μακρόκοσμο να είμαστε μια κλανιά, αλλά για τον μικρόκοσμο είμαστε ένα σύμπαν άπειρο... Και ποιος μου λέει εμένα ότι όλο αυτό το αχανές τεράστιο σύμπαν δεν είναι ένα τμήμα του μικρόκοσμου που δένει ένα αντικείμενο ενός άλλου κόσμου? Άραγε από ποια πλευρά να κοιτάξω τα πράγματα? Από πάνω η από κάτω? Από που να πιαστώ και να προσεγγίσω την αλήθεια..? Και πια αλήθεια? Την δική μου? Την δική σου? Την αλήθεια όλων? Χάσιμο..... Αντί να γοητευόμαστε και να μας πιάνει δέος για όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα που συμβαίνουν παντού καθόμαστε σαν μπέμπηδες και μαλώνουμε για τα παιχνίδια μας..Ο ανθρωποκεντρισμός είναι σοβαρότατη και ελπίζω όχι και ανίατη ασθένεια...

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 22:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..Ο ανθρωποκεντρισμός είναι σοβαρότατη και ελπίζω όχι και ανίατη ασθένεια...

life is good


Θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον , να εξετάζαμε την δίποδη βάδιση του ανθρώπου και να βλέπαμε αν αυτή αποτελεί μια επίκτητη ικανότητα...και να βλέπαμε κατα πόσο η εκ-πολιτιστική διαδικασία είναι αυτή στην οποία οφείλεται εν πολλοίς η συγκεκριμμένη ικανότητα αλλα και πολλές άλλες...να δούμε την τελειότητα του ανθρώπου και την "καθ'εικόνα και ομοίωσιν" που προσπαθεί να εμφανισθεί ως κραταιά....

Ως "πολιτικόν ζώον" αναφέρεται κατα τον Αριστοτέλη...και η ιστορικη του διαδρομή -του ανθρώπου- έχω την αίσθηση , ότι τον δικαιώνει -Αριστοτέλη- και την άποψή του...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 01:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde-Ο εγωισμός γεννά θεούς, όταν ο άνθρωπος θεοποιεί τον εαυτό του ή άλλες ατελείς υπάρξεις.

Και για να συμπληρώσω αυτό που λες Dr Jekyll …. ή όταν άνθρωπομορφοποιεί την ατελή του ύπαρξη δίνοντας με την ανθρώπινη φαντασία του, υπόσταση σε ένα ανώτερο αιθέριο τίποτα μια θέση για να στέκετε και ένα όνομα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 01:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιά οι άνθρωποι επειδή πήδαγαν τις κόρες τους και τις αδελφές τους, έφτιαξαν και έναν όμοιό τους θεό τον Δία!...έτσι δεν αισθάνονται άσχημα ...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

Επειδή εξαπατούσαν και ήσαν εκδικητικοί, έφτιαξαν και τη θεά Ήρα....έτσι δεν ήταν κακό ούτε η απάτη ούτε η εκδίκηση αφού το ίδιο έκανε και η θεά τους.

Επειδή υπήρχαν μέθυσοι που στο μεθύσι τους επάνω έκαναν κάθε μορφής ανωμαλίες....έφτιαξαν τον θεό Διόνυσο και τους Σάτυρους.....άρα δεν ήταν κακό αυτό που έκαναν.

Επειδή σκότωνε η μία πόλη την άλλη, έφτιαξαν και τον θεό του πολέμου τον Άρη! Έτσι δεν ήταν κακό να πολεμούνε τους ομοεθνείς τους.

Επειδή που και που πήδαγαν και καμιά κατσικούλα, έφτιαξαν και τον θεό Πάνα! έτσι δεν ήταν κακό να βατεύουν την ανυποψίαστη αίγα...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

Επειδή υπήρχαν πολλές πουτάνες, έφτιαξαν και τη θεά Αφροδίτη....έτσι η πουτανιά είχε βρει και αυτή το δικό της θεό.


Ο Ιησούς όμως δεν έφερε επάνω του κανένα από αυτά τα ανθρώπινα πάθη.
Δεν έκλεβε, δεν ήταν πόρνος, δεν ήταν κτηνοβάτης, δεν ήταν άδικος, δεν εξαπατούσε, δεν ήταν πολεμοχαρής ή μέθυσος.....είχε με λίγα λόγια όλα τα προσόντα για να θέσει υποψηφιότητα ως Θεός.

Δεν νομίζω λοιπόν να ήταν το όνειρο κανενός να καταλήξει όπως ο Ιησούς, κανείς δε θα ήθελε μια απλή ζωή χωρίς τις παραπάνω "περιπέτειες", χωρίς τη μέθη, την κραιπάλη, την εξουσία, την πορνεία κ.λ.π.

Δεν ήταν λοιπόν ο Ιησούς κάποιο άλλοθι για τον άνθρωπο.
Για αυτόν ακριβώς το λόγο, ο άνθρωπος δεν είχε καμία απολύτως ανάγκη ώστε να Τον δημιουργήσει με τη φαντασία του. Το αντίθετο μάλιστα, ο Ιησούς με την ηθική Του, του χάλαγε τα σχέδια.

Δεν Τον προσκάλεσε λοιπόν κανένας να έρθει στη γη, ήρθε αυτόκλητος.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 05:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παλιά οι άνθρωποι επειδή πήδαγαν τις κόρες τους και τις αδελφές τους, έφτιαξαν και έναν όμοιό τους θεό τον Δία!...έτσι δεν αισθάνονται άσχημα ...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

Επειδή εξαπατούσαν και ήσαν εκδικητικοί, έφτιαξαν και τη θεά Ήρα....έτσι δεν ήταν κακό ούτε η απάτη ούτε η εκδίκηση αφού το ίδιο έκανε και η θεά τους.

Επειδή υπήρχαν μέθυσοι που στο μεθύσι τους επάνω έκαναν κάθε μορφής ανωμαλίες....έφτιαξαν τον θεό Διόνυσο και τους Σάτυρους.....άρα δεν ήταν κακό αυτό που έκαναν.

Επειδή σκότωνε η μία πόλη την άλλη, έφτιαξαν και τον θεό του πολέμου τον Άρη! Έτσι δεν ήταν κακό να πολεμούνε τους ομοεθνείς τους.

Επειδή που και που πήδαγαν και καμιά κατσικούλα, έφτιαξαν και τον θεό Πάνα! έτσι δεν ήταν κακό να βατεύουν την ανυποψίαστη αίγα...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

Επειδή υπήρχαν πολλές πουτάνες, έφτιαξαν και τη θεά Αφροδίτη....έτσι η πουτανιά είχε βρει και αυτή το δικό της θεό.



και οι κομπλεξικοί που μισούν μέχρι και τον ίδιο τους τον εαυτό έφτιαξαν έναν θεό εκδικητή που έχει σαν μοναδικό σκοπό την τρομοκρατία του ανθρώπου και την προβατοποίηση του
και προάγει τον σκοταδισμό και το μίσος για ότι το διαφορετικό


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 10:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι παρεξηγήσεις, ξεκινούν – και το έχω γράψει πάμπολλες φορές στο esoterica.gr – από την εσφαλμένη θεώρηση που έχουμε για τον “θεό” ή το “θεϊκό”. Αποδίδουμε στον “θεό” ή στο “θεϊκό” ανθρώπινα χαρακτηριστικά, π.χ χαρακτήρα Δημιουργού. Σκεφτόμαστε ότι μια τέτοια “αρμονία” που υπάρχει στο Σύμπαν (συντεταγμένες π.χ που αναφέρθησαν παραπάνω), δεν μπορεί να είναι ένα τυχαίο γεγονός αλλά αποτέλεσμα μιας “δημιουργικής” πράξης ενός Όντος με νοημοσύνη. Αυτό το συμπέρασμα, ναι μεν μπορεί να φαίνεται λογικό και δικαιολογημένο, αλλά δεν παύει να είναι μια υπόθεση η οποία λαμβάνει διαστάσεις πεποίθησης.

Η πρόσφατη ανακάλυψη του famous πια βακτηρίου GFAJ-1 μας δείχνει ότι δεν πρέπει να μελετούμε την ζωή με βάση ένα ανθρωποκεντρικό σύστημα, αλλά να είμαστε προετοιμασμένοι ακόμη και για το πιο “παράλογο”. Το “παράλογο” λοιπόν ενδεχόμενο αυτή η “αρμονία” του Σύμπαντος να είναι όχι τίποτε άλλο παρά ένα τυχαίο γεγονός, αποκτά θεωρητική βάση.

Ο Θεός ή οι Θεοί, είναι κατ' εξοχήν δημιούργημα του ανθρώπου. Ότι έχει σχέση με τον Θεό ή τους Θεούς, είναι κι' αυτό κατά συνέπεια δημιουργία του ανθρώπου. Και η άποψη ότι ο εγωϊσμός (με την έννοια του ανθρωποκεντρισμού) “γεννά” θεούς αλλά και η άποψη ότι ο εγωϊσμός (με την ίδια πάλι έννοια) γεννά θρησκείες, είναι απόψεις σωστές κατά την γνώμη μου. Και οι δύο βρίσκουν εφαρμογές στην ιστορία της ανθρωπότητας. Και μάλιστα, άποψή μου είναι, πως ακριβώς λόγω της μηδαμινότητας του ανθρώπου και της συνειδητοποίησης αυτής της μηδαμινότητας από τον ίδιο τον άνθρωπο, έχουμε οδηγηθεί στην “κατασκευή” Θεών ή θρησκειών.

Στην πραγματικότητα, δεν χρειαζόμαστε την θρησκεία. Ούτε χρειαζόμαστε Θεούς ή Θεό. Άλλα πράγματα χρειαζόμαστε. Οι θρησκείες είναι σαν τις ασφαλιστικές εταιρίες. Υπόσχονται ότι μπορούν να ασφαλίσουν το ανθρώπινο συναίσθημα από φωτιά και κλοπή και να εξασφαλίσουν την υπεροχή του να είναι κανείς “Άνθρωπος” εις τους αιώνες των αιώνων. Ματαιοπονούν. Αν κάποια στιγμή ο ήλιος σβήσει ή ο πλανήτης σταματήσει να γυρίζει, καμιά Θρησκεία και κανένας Θεός δεν μπορεί να “σώσει” την ανθρωπότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 11:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

νομιζω οτι πρεπει να μιλαμε και να φιλοσοφουμε ελευθερα, αυτο που με δενει με το Χριστιανισμο ειναι η διδασκαλια της αγαπης και οχι το δογμα...


Δεν υπάρχει διδασκαλία της αγάπης για τον απλούστατο λόγο πως η Αγάπη, δεν μπορεί να διδαχθεί ούτε να την διδάξει κάποιος σε κάποιον άλλον. Δεν μπορώ να σου πω εγώ πως να αγαπάς ή τι είναι η αγάπη. Μπορώ να σου πω "Δες το φως" αλλά αν εσύ δεν ξέρεις πως να το δεις ή αν έχουν κάποιο πρόβλημα τα μάτια σου, δεν μπορώ να κάνω τίποτε εγώ. Πρέπει να πας σε οφθαλμίατρο ή να αλλάξεις όλη την "οπτική" σου γωνία. Για να αλλάξεις την "οπτική" αου γωνία, πρέπει να ξέρεις πως να μετακινηθείς, που να μετακινηθείς και για πόσο να μετακινηθείς. Αλλά αν εσύ δεν ξέρεις ούτε καν να κινηθείς, δεν ξέρεις να περπατάς ή τα πόδια σου έχουν κάποιο πρόβλημα, πάλι αλλού πρέπει να απευθυνθείς.

Το "αν κάποιος σε χτυπήσει από το ένα μάγουλο, γύρνα και το άλλο" ή το "αγαπάτε αλλήλους", ναι μεν είναι μορφές αγάπης, αλλά δεν είναι η αγάπη αυτή καθ' αυτή, ουσία αγάπη δηλ. Είναι μορφές, είναι ανθρώπινες εκδηλώσεις αυτό που ονομάζουμε "αγάπη". Όμως η Αγάπη μπορεί να εκδηλωθεί με χίλιους διαφορετικούς τρόπους, συνεπώς αν θεωρήσουμε τα "αν κάποιος σε χτυπήσει από το ένα μάγουλο, γύρνα και το άλλο" και το "αγαπάτε αλλήλους" διδασκαλία αγάπης, τότε έχουμε χίλιες διαφορετικές διδασκαλίες αγάπης.

Αυτό που σε δένει με τον Χριστιανισμό είναι ο νεοτερισμός του Λόγου του, δεν είναι η "διδασκαλία της αγάπης". Ο νεοτερισμός των νόμων που έφερε τότε δηλ. σε σχέση με κάποιους άλλους νόμους. Αν τον Ιησού τον έλεγαν Βαραβά και ήταν αυτός ο οποίος τα έλεγε αυτά, τώρα θα ήσουν Βαραβαϊστής και θα σε έδενε ο Βαραβαϊσμός.

Και έχω ξαναπεί : η σωστή έκφραση - και η αλήθεια δηλ - για όσους ακολουθούν αυτήν την "διδασκαλία της αγάπης" δεν είναι "Είμαι Χριστιανός" αλλά "Προσπαθώ να γίνω Χριστιανός" δηλ. προσπαθώ να κάνω ότι έκανε και ο Ιησούς : Γυρίζω το άλλο μου μάγουλο όταν με χτυπούν από το ένα, δίνω το περσινό τζάκετ μου που δεν το φοράω στον συνάνθρωπό μου που δεν έχει, αφήνω τον νεκρό πατέρα μου να ζει με τους νεκρούς και ζω εγώ με τους ζωντανούς και πουλάω όλα τα υπάρχοντά μου, αφήνω την πολυτέλεια και ζω ολιγαρκής "αθόρυβα" και με ταπεινότητα. Άμα μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, ναι, τότε είσαι Χριστιανός. Άμα δεν μπορείς, είσαι μπαρούφας, όχι Χριστιανός. Καλύτερα είναι λοιπόν να λες στους άλλους : "Προσπαθώ να γίνω Χριστιανός". Είναι πιο αληθινό.

* το β' ενικό δεν αναφέρεται αποκλειστικά σε σένα φίλε

Ο Λόγος λοιπόν είναι αυτό που μετράει. Όχι ποιος τον εκφέρει, αλλά η ουσία του Λόγου : του ΤΙ λες και ο τρόπος με τον οποίο Τον κάνεις πράξη. Και ο Λόγος του Χριστιανισμού δεν είναι η αγάπη. Είναι η συνείδηση. Το γυρίζω το άλλο μάγουλό μου στον "εχθρό" μου, δεν είναι πράξη αγάπης, αλλά πράξη συνειδητότητας και μιας βαθύτερης αντίληψης ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν "εχθροί" και "φίλοι". Το να δίνω το δεύτερο παλτό μου στον συνάνθρωπό μου που δεν έχει, δεν είναι πράξη αγάπης, αλλά πράξη συνειδητότητας και μιας βαθύτερης αντίληψης πως στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν "έχοντες" και "μη έχοντες".

Όλα αυτά δεν χρειάζονται Θεό, ούτε Θεούς. Χρειάζονται συνείδηση. Ακριβώς λοιπόν επειδή ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτε απ' όλα αυτά, έφτιαξε κάτι που να τα κάνει. Ακριβώς επειδή ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι "πανταχού παρών και τα πάντα πληρών", έφτιαξε κάποιον που να μπορεί να είναι. Για να μην αισθάνεται μόνος και αδύναμος, για να μην αισθάνεται ανίκανος, ανύμπορος και τιποτένιος. Αυτά δηλ. που στην πραγματικότητα είναι. Αυτή είναι η μία όψη. Η άλλη ... είναι για τους άλλους : για τους συνειδητούς.

Edited by - zip on 07/12/2010 11:49:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 12:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ο άνθρωπος δεν αποδεσμευθεί από αυτή την εσφαλμένη θεώρησή του για τον "Θεό" ή το "Θεϊκό", δεν μπορεί να υπάρξει καμία ουσιαστική βελτίωση της ζωής του. Πολλές φορές έχω σκεφτεί - μιας και γουστάρει ο άνθρωπος θεούς - να φτιάξω έναν θεό της Συνείδησης. Μια οντότητα ρε παιδί μου που θα είναι απόλυτα συνειδητή, με απόλυτη συνειδητότητα, πάντα παρούσα, σε κάθε στιγμή, σε κάθε nanosecond. Δυστυχώς, ο εγωϊσμός μου δεν μου επιτρέπει να το κάνω όμως ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 12:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!!

zip.. φίλε αν εγώ νοιώθω πως τα πάντα από τον κόκκο άμμου μέχρι έναν κόκκινο γίγαντα (άστρο)δονούνται και κατά κάποιο τρόπο είναι λίγο η πολύ συνειδητά... Πως δεν γίνεται να είναι όλα τυχαία... Πως υπάρχει - και δεν μιλάω για θεό με μούσια και μακριά γκρίζα μαλλιά - μια κάποια δύναμη που συντονίζει τα πάντα και επιτρέπει την ζωή.... Αν εγώ νοιώθω πως πέρα από τον άνθρωπο υπάρχουν κι άλλα ανώτερα όντα... Είμαι εγωιστής? Η ρομαντικός?

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 12:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα και κάτι άλλο... Αντιθέτως για μένα είναι εγωιστικό ο άνθρωπος να νομίζει πως το έργο τελειώνει με αυτόν... Πως δεν υπάρχει τίποτα πέρα από αυτόν... Πως στο έργο παίζουν τα κατώτερα βασίλεια ορυκτά φυτά και ζώα και μετά υπάρχουν οι πλανήτες οι νάνοι οι γίγαντες και άψυχα σώματα που γυρνάν δώθε κείθε άσκοπα στο σύμπαν.....

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 12:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν τα νιώθεις όλα αυτά ... τότε δεν είσαι ούτε εγωϊστής, ούτε ρομαντικός. Απλά είσαι ... σε καλό δρόμο. Καλημέρα και σε σένα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 12:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχα οκ!! Απλά δυσκολεύομαι να καταλάβω τις θέσεις σας περί θεού και τα λοιπά αλλά όπως και να χει θα βγει κάποιο νόημα!

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 12:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά η δική μου άποψη είναι πως δεν υπάρχουν ανώτερα Όντα. Όμως δεν υπάρχουν και κατώτερα Όντα. Υπάρχουν απλά ... Όντα. Ούτε ανώτερα, ούτε κατώτερα.

Το γεγονός μιας υπόθεσης, π.χ ότι μπορεί να υπάρχουν όντα που να ... π.χ περνούν μέσα από τοίχους, λέω π.χ, γιατί αυτομάτως τα κάνει "ανώτερα" από μένα ; Επειδή εγώ δεν μπορώ να το κάνω ; Εγώ αγαπητό μου Ον, μπορώ να ξεγελάσω την εφορία. Εσύ μπορείς ;

Edited by - zip on 07/12/2010 12:42:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 12:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αχαχαχαχαχαχα ωραίος είσαι ρε τρελέ!

Δεν το είδα ποτέ έτσι, ειλικρινά φίλος!!

Πλάκα πλάκα τι τρέλα είναι και τούτη με τα ανώτερα και τα κατώτερα όντα... Όντως ρε γαμώτο... Δεν το σκέφτηκα ποτέ μα ποτέ έτσι... σούπερ!

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 13:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παλιά οι άνθρωποι επειδή πήδαγαν τις κόρες τους και τις αδελφές τους, έφτιαξαν και έναν όμοιό τους θεό τον Δία!...έτσι δεν αισθάνονται άσχημα ...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Τι πράμα είναι αυτό , ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω και νομίζω κανείς λογικός άνθρωπος...
Έρχεται ο Ευρωπαίος και ο "κάθε Ευρωπαίος" να μας κάνει κατήχηση περί των Αρχαίων Ελληνικών γεγονότων...και της Αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας και σκέψης...και η οποία νοηματοδότησε όλο τον κόσμο και τον σημερινό -δυτικό- πολιτισμό....
Του λές , για το πως υπήρξε η ακολουθία των πραγμάτων ... -διότι όλα έχουν μιαν ακολουθία-...αλλα ουδέποτε θέλησε , ούτε θα θελήσει να αντιμετωπίσει την αλήθεια...
Το μόνο που βλέπει , είναι τράγους και κατσίκες και πόρνες ή κτηνοβάτες...κι'ομως δεν μπορεί ούτε ποτέ θα μπορέσει να δεί , ότι αυτός ήταν και ο "σπόρος" που γέννησε την σκέψη του Αριστοτέλη ή του Επίκουρου και άλλων τόσων επιφανών πνευμάτων , διότι αντιλήφθησαν ότι η "Θρησκειολογία" δεν μπόρεσε και δεν μπορούσε να αποτελέσει το εργαλείο για διερεύνηση των πραγμάτων αλλα ούτε και να εισφέρει υγιώς στην ψυχική υγεία και αρμονία των ανθρώπων...!!!

Κι'ομως , τότε και δια μέσου της Αρχαίας Ελληνικής σκέψης -και όχι των Ιουδαιο-λατρών- άρχισαν να ανθίζουν ... η φιλοσοφία και οι επιστήμες...κάτι το οποίο είναι οικουνικά πανθομολογούμενο...

Ασφαλώς "η Κατσικολογία" ορισμένων δογματικών εγκεφάλων και η εμμονή τους και η προσκόλλησή τους σε αυτήν την αστεία επιχειρηματολογία...δεν βρίσκει σύμφωνη την παγκόσμια κοινότητα και μόνο γέλιο προκαλεί αλλα και λύπη μαζί..!!!


Ευρωπαίε , αντί να γελάς και να καταθέτεις όλες αυτές τις ασυναρτησίες προκειμένου να καλύψεις την ένδεια και την ανυπαρξία των όσων πιστεύεις...καλό θα ήταν να σέβεσαι τις ρίζες σου και να θυμάσαι , πως ακόμα και έτσι να είναι όπως τα λές ... σε κάθε περίπτωση εκείνη την εποχή ο Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός ήταν μακράν ο καλύτερος και μάλιστα σε μιαν εποχή όπου όλοι οι άλλοι ήσαν βάρβαροι και η ζωή τους καμμιά σχέση δεν είχε με εκείνη των Αρχαίων Ελλήνων και τον πολιτισμό τους...!!!

Αντί να συμμαζέψετε το γενικότερο μπάχαλο που εσείς οι ίδιοι δημιουργήσατε μεταξύ σας [Θεολόγοι της Αντιοχείας...Αλεξανδρείας...Νεστόριος απο την άλλη μεριά και Μοψουεστίας..Ωριγένηδες κλπ..κλπ..τελειωμό δεν έχει ο κατάλογος] ασχολείσθε και με την Αρχαία Ελληνική σκέψη και πολιτισμό...αυτό και αν αποτελεί ύβρη και ντροπή...!!!

Αλλα , ο Αριστοτέλης σωστά το είχε επισημάνει "Της διατυπώσεως , προηγείται η εντύπωση.." και σύ φίλε μου προφανώς ούτε διατυπώνεις αλλα ούτε εντυπώνεις..αλλα "ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΙΣ"...Ως "Πιστός"...!!!

Καμάρωσε τώρα , με τα Φάντομ και την Βυζαντινή σημαία και τον Παππά μαζί να χαιρετάει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 13:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παλιά οι άνθρωποι επειδή πήδαγαν τις κόρες τους και τις αδελφές τους, έφτιαξαν και έναν όμοιό τους θεό τον Δία!...έτσι δεν αισθάνονται άσχημα ...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

Επειδή εξαπατούσαν και ήσαν εκδικητικοί, έφτιαξαν και τη θεά Ήρα....έτσι δεν ήταν κακό ούτε η απάτη ούτε η εκδίκηση αφού το ίδιο έκανε και η θεά τους.

Επειδή υπήρχαν μέθυσοι που στο μεθύσι τους επάνω έκαναν κάθε μορφής ανωμαλίες....έφτιαξαν τον θεό Διόνυσο και τους Σάτυρους.....άρα δεν ήταν κακό αυτό που έκαναν.

Επειδή σκότωνε η μία πόλη την άλλη, έφτιαξαν και τον θεό του πολέμου τον Άρη! Έτσι δεν ήταν κακό να πολεμούνε τους ομοεθνείς τους.

Επειδή που και που πήδαγαν και καμιά κατσικούλα, έφτιαξαν και τον θεό Πάνα! έτσι δεν ήταν κακό να βατεύουν την ανυποψίαστη αίγα...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

Επειδή υπήρχαν πολλές πουτάνες, έφτιαξαν και τη θεά Αφροδίτη....έτσι η πουτανιά είχε βρει και αυτή το δικό της θεό.


Όπως γουστάρει ο καθένας αγαπητέ.Προς τι το ζόρι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 13:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Παλιά οι άνθρωποι επειδή πήδαγαν τις κόρες τους και τις αδελφές τους, έφτιαξαν και έναν όμοιό τους θεό τον Δία!...έτσι δεν αισθάνονται άσχημα ...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

[...]

Επειδή που και που πήδαγαν και καμιά κατσικούλα, έφτιαξαν και τον θεό Πάνα! έτσι δεν ήταν κακό να βατεύουν την ανυποψίαστη αίγα...αφού το ίδιο έκανε και ο θεός τους.

Επειδή υπήρχαν πολλές πουτάνες, έφτιαξαν και τη θεά Αφροδίτη....έτσι η πουτανιά είχε βρει και αυτή το δικό της θεό.

αθεος

και οι κομπλεξικοί που μισούν μέχρι και τον ίδιο τους τον εαυτό έφτιαξαν έναν θεό εκδικητή που έχει σαν μοναδικό σκοπό την τρομοκρατία του ανθρώπου και την προβατοποίηση του και προάγει τον σκοταδισμό και το μίσος για ότι το διαφορετικό


Μάλιστα ... ο europaios2 μας πληροφορεί λοιπόν πως η Θεά Αφροδίτη είναι η Θέα της Πουτανιάς, o Θεός Πάνας είναι ο θεός του Γαμησιού της Αίγας ενώ ο Θεός του "Σου Γαμώ την Οικογένεια Όλη" είναι ο Δίας. Excellent!

αθεος, εσύ - σε σχέση με τον europaios2 - που πιστεύεις αγόρι μου, στο Δία υποθέτω ε ;

* πάντως, πληροφοριακά europaios2, μάλλον δεν σε ενδιαφέρει δηλ. αλλά εντελώς πληροφοριακά, εγώ πιστεύω στον θεό του "Πάλι μαλακία είπες". Καλός Θεός ... λίγο αλητάμπουρας βέβαια, αλλά καλός.

Edited by - zip on 07/12/2010 16:15:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 15:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Στο σύμπαν η ενεργεια ειναι σταθερη, 
αν το ίδιο συμβαίνει και με την συνηδειση,
Αν σε κάποιο σημείο της, 
συγγεντρωθει, 
δημιουργεί δημιουργία. (ηλιοι)
Και η συνείδηση εξυπνάδα.

Σε ότι δημιουργημενο, υπάρχει πολλαπλοτητα και συμβίωση. 

Η σκέψη δημιουργει, 
μα βαση του δημιουργημενου, 
(συγχρονως) τιθονται και οι βασεις,
για τη δημιουργια του αντίθετου.

(κάποιος π.χ. θα πει πως υπάρχει θεός, κάποιος πως δεν υπάρχει)
Άλλος  λέει παραδωθειται, κάποιος λέει μονωνλαβε.

Αυτη είναι και η βάση κάθε συγγρουσης. (Πόλεμος κατα ηρακλειτο.)

Οι επιστημωνες ψαχνουν να καταλαβουν, τι έγινε τα τρία πρωτα δευτερόλεπτα,

καποιος να βοηθησει ωστε να γνωρίσουμε, πως ξεπήδησε η πρώτη σκέψη.?
(τα εγω γνωρίζουμε πως δημιουργούνται)

Σε εμενα φτάνει, πως το ηλεκτρονιο γενιετε απο το πουθενα, και χανεται στο πουθενα, για να εξηγήσω πολλα, μα όχι τα  πάντα.

Όσο για τα όντα, (μιλω βιωματικά)
δεχομαι πως υπάρχουν,
 (και δεν θέλω επουδενι να σας πείσω)
Μα είναι και αυτα μέρος του δημιουργημενου,
Απλά είναι  Λεπτοφυεστερα....

Ας έχεται υπό όψιν και αυτα.

Σε κάθε κύτταρο ο πυρήνας εξυπηρετεί την αναπαραγωγή. 
Το κύτταρο ζει και χωρίς πυρήνα.
Ο πειρηνας δεν είναι ο εγκέφαλος, 
μα οι ορχεις.

Επομένως,
Η εξυπνάδα, εχει αλλου έδρα.
(αν βρήκατε την έδρα του εγω, παρακαλεισθαι να μας το γράψεται)

Αν Κάθε κύτταρο 
εχει (και δική του εξυπνάδα,)
Παρομοια με αυτη των ηλιων,
(ο εγκέφαλος)
Σαν σύνολο,
μπορεί να δημιουργει, 
ευημερια και καταστροφη, 
παιδεία κ´ πυρηνικά όπλα, 
φάρμακα μεχρι και καρκίνο.

Η ενέργεια του σύμπαντος, εναρμονιζει
(δεν εχει αρχη και τέλος)
Οι ηλιοι είναι μέρος της
(εχει αρχη και τέλος,)


Τέλος
Σαν σκέψη,
Όσο περισσότερο δεν ταυτιζομαστε, 
(με τα αντίθετα)
τόσο αντικειμενικοτεροι γινομαστε, 

και πιο κοντά στην αλήθεια, βρισκόμαστε. 

Τα (εγω) δεν είναι άλλο 
απο ένα σύνολο συγκεντρωμενης σκέψης (που εχει αρχη και τέλος)
Γύρω απο κάτι. 

Χωρίς αυτα, δεν θα υπήρχε πρόοδος, (επιστήμες)

Ταυτιζομενοι με αυτα, δημιουργεις Ταλιμπάν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 16:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ, είσαι σίγουρα ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 16:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ, είσαι σίγουρα ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ;;;



Όχι αυτός που θυμάσαι...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1037

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 16:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλαξες δηλ. ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 18:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άλλαξες δηλ. ;




Άλλαξα φίλε μου, 

εύχομαι να μην αρχίσεις πάλι με ερωτήσεις αλλά Ζιπ, (μου θυμιζεις δυο καλούς φίλους απο το καιρώ εκείνο, ντεβα και μοζ μάζυ).

Αυτη τη φορα θα σου απαντήσω πως έχω παλι όμορφα πράγματα να κάνω,( π.χ μαγειρευω για δυο φιλαράκια ιταλους, ελληνικά φαγητά) :)))

Αν πάλι ρωτάς αν είμαι ο Πλάτωνας γιατί δεν αναγνωρίζεις το στιλ, όταν βλέπεις μισό κουβέντες όπως παραπάνω, γράφω έτσι και μαλιστα γρήγορα, γιατί απλά γραφω οτι νοιώθω/αισθάνομαι/βλέπω. Η σκέψη είναι γαρνητουρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 20:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως Πλάτωνα θα ήθελα να δω την πορεία της ιστορίας που ξεκίνησες τότε αν και σίγουρα θα διαφέρεις πολύ από εκείνον που έγραφε τότε.Ήταν πολύ όμορφο το πώς έρεε η ιστορία και πώς γινόταν τόσο κατανοητά τα νοήματα που ήθελες να περαστούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 22:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:
και οι κομπλεξικοί που μισούν μέχρι και τον ίδιο τους τον εαυτό έφτιαξαν έναν θεό εκδικητή που έχει σαν μοναδικό σκοπό την τρομοκρατία του ανθρώπου και την προβατοποίηση του
και προάγει τον σκοταδισμό και το μίσος για ότι το διαφορετικό

Κομπλεξικός και μνησίκακος είναι αυτός που έναν Θεάνθρωπο όπως τον Ιησούς που δεν πείραξε ούτε κουνούπι που μιλούσε μόνο για αγάπη και δικαιοσύνη τον ονομάζει εκδικητικό κ.λ.π....ότι ακριβώς κακά κουβαλάει επάνω του.

Είναι γεγονός ότι επειδή μερικοί άνθρωποι είναι ανίκανοι να ανέβουν το βουνό προσπαθούν να το βομβαρδίσουν μα το κάνουν ένα μικρό λοφίσκο ώστε να ανεβαίνουν και αυτοί επάνω....είναι όμως ο λάθος δρόμος.

Κανών των ανικάνων, τον ικανό να κάνουν νάνο.

quote:
zip:
Το “παράλογο” λοιπόν ενδεχόμενο αυτή η “αρμονία” του Σύμπαντος να είναι όχι τίποτε άλλο παρά ένα τυχαίο γεγονός, αποκτά θεωρητική βάση.

Άσε εσύ μία χώρα χωρίς κυβερνήτη και έτσι και έχει αρμονία τότε κι εγώ μαζί σου.
Χωρίς κυβερνήτη τίποτα δεν περπατάει, ο καθένας θα κάνει του κεφαλιού του και η χώρα θα διαλυθεί ή θα γίνει έρμαιο των εχθρών της.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στον κόσμο μας. Εάν δεν ήταν ο κυβερνήτης να θέσει τους κανόνες τότε τίποτα δε θα υπάκουε στη φύση και όλα θα ήσαν ένα μπάχαλο, ένα σεληνιακό τοπίο.

quote:
zip:
Ο Θεός ή οι Θεοί, είναι κατ' εξοχήν δημιούργημα του ανθρώπου. Ότι έχει σχέση με τον Θεό ή τους Θεούς, είναι κι' αυτό κατά συνέπεια δημιουργία του ανθρώπου. Και η άποψη ότι ο εγωϊσμός (με την έννοια του ανθρωποκεντρισμού) “γεννά” θεούς αλλά και η άποψη ότι ο εγωϊσμός (με την ίδια πάλι έννοια) γεννά θρησκείες, είναι απόψεις σωστές κατά την γνώμη μου. Και οι δύο βρίσκουν εφαρμογές στην ιστορία της ανθρωπότητας. Και μάλιστα, άποψή μου είναι, πως ακριβώς λόγω της μηδαμινότητας του ανθρώπου και της συνειδητοποίησης αυτής της μηδαμινότητας από τον ίδιο τον άνθρωπο, έχουμε οδηγηθεί στην “κατασκευή” Θεών ή θρησκειών.

Στην πραγματικότητα, δεν χρειαζόμαστε την θρησκεία. Ούτε χρειαζόμαστε Θεούς ή Θεό. Άλλα πράγματα χρειαζόμαστε. Οι θρησκείες είναι σαν τις ασφαλιστικές εταιρίες. Υπόσχονται ότι μπορούν να ασφαλίσουν το ανθρώπινο συναίσθημα από φωτιά και κλοπή και να εξασφαλίσουν την υπεροχή του να είναι κανείς “Άνθρωπος” εις τους αιώνες των αιώνων. Ματαιοπονούν. Αν κάποια στιγμή ο ήλιος σβήσει ή ο πλανήτης σταματήσει να γυρίζει, καμιά Θρησκεία και κανένας Θεός δεν μπορεί να “σώσει” την ανθρωπότητα.



Σεβαστή η άποψη σου.
Η δική μου είναι γνωστή.
Χωρίς την ύπαρξη του Δημιουργού, δε θα υπήρχαν τα δημιουργήματα.....απλή λογική.
Και αυτό που πρέπει κανείς να θαυμάσει στην πραγματικότητα είναι όχι το νέο opel, αλλά τον δημιουργό αυτού, όχι τον πίνακα του Πικάσο, αλλά τον ίδιο τον Πικάσο, γιατί χωρίς αυτούς δε θα υπήρχαν τα δημιουργήματα τους.
quote:
zip:
Δεν υπάρχει διδασκαλία της αγάπης για τον απλούστατο λόγο πως η Αγάπη, δεν μπορεί να διδαχθεί ούτε να την διδάξει κάποιος σε κάποιον άλλον. Δεν μπορώ να σου πω εγώ πως να αγαπάς ή τι είναι η αγάπη. Μπορώ να σου πω "Δες το φως" αλλά αν εσύ δεν ξέρεις πως να το δεις ή αν έχουν κάποιο πρόβλημα τα μάτια σου, δεν μπορώ να κάνω τίποτε εγώ. Πρέπει να πας σε οφθαλμίατρο ή να αλλάξεις όλη την "οπτική" σου γωνία. Για να αλλάξεις την "οπτική" αου γωνία, πρέπει να ξέρεις πως να μετακινηθείς, που να μετακινηθείς και για πόσο να μετακινηθείς. Αλλά αν εσύ δεν ξέρεις ούτε καν να κινηθείς, δεν ξέρεις να περπατάς ή τα πόδια σου έχουν κάποιο πρόβλημα, πάλι αλλού πρέπει να απευθυνθείς.

Εάν ο Ιησούς δεν δίδαξε αγάπη επάνω στο σταυρό Του, τότε τι δίδαξε?
Όταν ζήτησε από τον Θεό να συγχωρέσει αυτούς που Τον σταύρωσαν....τι δίδασκε αν όχι την αγάπη?

Ήρθε στη γη και έδωσε τα πάντα ώστε να μας ανοίξει τα μάτια. Κάποιοι Τον άκουσαν και είδαν τον φως, κάποιοι όχι και βρίσκονται ακόμη στο σκοτάδι.
Στον γιατρό πηγαίνεις για να σου δείξει τον τρόπο με τον οποίο το σώμα σου θα τυγχάνει άκρα υγείας, στη θρησκεία για να σου δείξει τον τρόπο με τον οποίο το πνεύμα σου θα τύχει άκρα υγείας.

Όσο παράξενα ηχεί ότι "εγώ μόνος μου, χωρίς να πάω ποτέ σε γιατρό θα έχω πάντα την υγεία μου", άλλο τόσο ακούγεται και το "εγώ μόνος μου, χωρίς έχω ανάγκη τη θρησκεία, θα πετύχω την πνευματική μου ολοκλήρωση"

quote:
zip:
Το "αν κάποιος σε χτυπήσει από το ένα μάγουλο, γύρνα και το άλλο" ή το "αγαπάτε αλλήλους", ναι μεν είναι μορφές αγάπης, αλλά δεν είναι η αγάπη αυτή καθ' αυτή, ουσία αγάπη δηλ. Είναι μορφές, είναι ανθρώπινες εκδηλώσεις αυτό που ονομάζουμε "αγάπη". Όμως η Αγάπη μπορεί να εκδηλωθεί με χίλιους διαφορετικούς τρόπους, συνεπώς αν θεωρήσουμε τα "αν κάποιος σε χτυπήσει από το ένα μάγουλο, γύρνα και το άλλο" και το "αγαπάτε αλλήλους" διδασκαλία αγάπης, τότε έχουμε χίλιες διαφορετικές διδασκαλίες αγάπης.

Κανείς δεν είπε ότι μόνο αυτό είναι αγάπη, αυτό θα ήταν λάθος. Όπως λάθος και παράλογο είναι το να ισχυριστεί κάποιος ότι ο Ιησούς δεν δίδασκε την αγάπη.

quote:
zip:
Αυτό που σε δένει με τον Χριστιανισμό είναι ο νεοτερισμός του Λόγου του, δεν είναι η "διδασκαλία της αγάπης". Ο νεοτερισμός των νόμων που έφερε τότε δηλ. σε σχέση με κάποιους άλλους νόμους. Αν τον Ιησού τον έλεγαν Βαραβά και ήταν αυτός ο οποίος τα έλεγε αυτά, τώρα θα ήσουν Βαραβαϊστής και θα σε έδενε ο Βαραβαϊσμός.

Δεν τον έλεγαν όμως.
Και σήμερα μπορεί ενδεχομένως κάποιος να το ισχυριστεί αυτό.
Τα χρόνια όμως που ακολούθησαν μετά τη δολοφονία του Ιησού, οι διωγμοί δηλαδή κατά των χριστιανών, με τα φριχτά βασανιστήρια που υπέστησαν είχαν ως αίτιο του δεσίματος των χριστιανών με τον Ιησού,....τον νεοτερισμό? ή την Αγάπη?
Γιατί κανείς δε θα θυσίαζε τον ίδιο του τον εαυτού για νεοτερισμό.

quote:
zip:
Και έχω ξαναπεί : η σωστή έκφραση - και η αλήθεια δηλ - για όσους ακολουθούν αυτήν την "διδασκαλία της αγάπης" δεν είναι "Είμαι Χριστιανός" αλλά "Προσπαθώ να γίνω Χριστιανός" δηλ. προσπαθώ να κάνω ότι έκανε και ο Ιησούς : Γυρίζω το άλλο μου μάγουλο όταν με χτυπούν από το ένα, δίνω το περσινό τζάκετ μου που δεν το φοράω στον συνάνθρωπό μου που δεν έχει, αφήνω τον νεκρό πατέρα μου να ζει με τους νεκρούς και ζω εγώ με τους ζωντανούς και πουλάω όλα τα υπάρχοντά μου, αφήνω την πολυτέλεια και ζω ολιγαρκής "αθόρυβα" και με ταπεινότητα. Άμα μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, ναι, τότε είσαι Χριστιανός. Άμα δεν μπορείς, είσαι μπαρούφας, όχι Χριστιανός. Καλύτερα είναι λοιπόν να λες στους άλλους : "Προσπαθώ να γίνω Χριστιανός". Είναι πιο αληθινό.

Αυτά να τα πεις στο φίλο σου τον macedon που με ειρωνεύτηκε κάποτε επειδή είπα ότι είμαι φίλος του χριστιανισμού....δεν με υπερασπίστηκες όμως.

quote:
zip:
Ο Λόγος λοιπόν είναι αυτό που μετράει. Όχι ποιος τον εκφέρει, αλλά η ουσία του Λόγου : του ΤΙ λες και ο τρόπος με τον οποίο Τον κάνεις πράξη. Και ο Λόγος του Χριστιανισμού δεν είναι η αγάπη. Είναι η συνείδηση. Το γυρίζω το άλλο μάγουλό μου στον "εχθρό" μου, δεν είναι πράξη αγάπης, αλλά πράξη συνειδητότητας και μιας βαθύτερης αντίληψης ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν "εχθροί" και "φίλοι". Το να δίνω το δεύτερο παλτό μου στον συνάνθρωπό μου που δεν έχει, δεν είναι πράξη αγάπης, αλλά πράξη συνειδητότητας και μιας βαθύτερης αντίληψης πως στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν "έχοντες" και "μη έχοντες".

Μα ο Λόγος δεν είναι απρόσωπος, έχει σάρκα και οστά. Χωρίς Αγάπη, ο Χριστιανισμός δε θα είχε συνειδητοποιήσει τη διδασκαλία του Ιησού. Και ο Πάσαρης συνειδητοποιημένος ήταν, γι΄αυτό και κρυβόταν μετά τις ληστείες. Εάν δεν είχε συνείδηση των πράξεών του δε θα κρυβόταν. Το ίδιο σήμερα και τα παιδιά της Σέκτας...κρυβόντουσαν, άρα ήξεραν ότι έκαναν κάτι κακό.

Αν όμως οι παραπάνω είχαν ανεπτυγμένο το συναίσθημα της αγάπης τότε δε θα έκαναν κανένα απολύτως κακό στους συνανθρώπους τους.

quote:
zip:
Όλα αυτά δεν χρειάζονται Θεό, ούτε Θεούς. Χρειάζονται συνείδηση. Ακριβώς λοιπόν επειδή ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτε απ' όλα αυτά, έφτιαξε κάτι που να τα κάνει. Ακριβώς επειδή ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι "πανταχού παρών και τα πάντα πληρών", έφτιαξε κάποιον που να μπορεί να είναι. Για να μην αισθάνεται μόνος και αδύναμος, για να μην αισθάνεται ανίκανος, ανύμπορος και τιποτένιος. Αυτά δηλ. που στην πραγματικότητα είναι. Αυτή είναι η μία όψη. Η άλλη ... είναι για τους άλλους : για τους συνειδητούς.


Ο άνθρωπος έψαχνε τον Θεό ανέκαθεν, δεν μπορούσε όμως να πάει ο ίδιος να Τον βρεί.
Έτσι ήρθε ο ίδιος ο Θεό στον άνθρωπο. Τον προετοίμασε πρώτα και μετά ήρθε. Γι΄αυτό και πολλοί Τον περίμεναν, γι' αυτό και πολύ Τον δέχτηκαν.

quote:
zip:
Αν ο άνθρωπος δεν αποδεσμευθεί από αυτή την εσφαλμένη θεώρησή του για τον "Θεό" ή το "Θεϊκό", δεν μπορεί να υπάρξει καμία ουσιαστική βελτίωση της ζωής του. Πολλές φορές έχω σκεφτεί - μιας και γουστάρει ο άνθρωπος θεούς - να φτιάξω έναν θεό της Συνείδησης. Μια οντότητα ρε παιδί μου που θα είναι απόλυτα συνειδητή, με απόλυτη συνειδητότητα, πάντα παρούσα, σε κάθε στιγμή, σε κάθε nanosecond. Δυστυχώς, ο εγωϊσμός μου δεν μου επιτρέπει να το κάνω όμως ...

Ο Θεός του αποκαλύφτηκε, μας έκανε τη χάρη και άκουσε το κάλεσμά μας και ήρθε και μας βρήκε. Μας δίδαξε. Και τώρα αυτό που περιμένει από εμάς είναι να Τον ακούσουμε και να κάνουμε το θέλημα Του.
Και ποιο είναι αυτό? να αγαπάμε......γιατί αντίληψη του χωροχρόνου έχουμε όλοι μας. Ανεπτυγμένο το αίσθημα της Αγάπης δεν έχουμε.
Ας διαβάσουμε τα θεία λόγια Του μέσα από τα Ευαγγέλια και θα έρθει και η Αγάπη ως αποτέλεσμα αυτών.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy