ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ισλάμ ... μια θρησκεία "δηλητήριο"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πραγματικά σοκαριστικο βίντεο, με ενα 6χρονο παιδί
(που ζήτημα είναι αν κατανοεί αυτά που λέει)
αναλαμβάνει το ρόλο Κήρυκα,του Κορανίου, μπροστά στο κοινό του
όπου τον παρακολουθεί με άκρα ευλαβικοτητα και παρασύρεται κι αυτό
στους "εκστασιακους" λυγμούς του 6χρονου, που θα ζήλευε και ο καλύτερος ρήτορας.

Το βίντεο εδώ


Hellas at War
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρότεινα να μην ασχοληθούμε καθόλου με το Ισλάμ
επειδη αυτοί ειναι αρκετά παλαβιάρηδες και μπορει
να ξεκινήσουν διαδηλώσεις και καταλήψεις και επιθέσεις
οπως κάνουν συνήθως αν τους κατηγορήσεις τον Αλλαχ.
Οπως ακριβώς εκαναν οι χριστιανοι παλαιότερα.

Και σιγουρα δεν μας αφορά το θέμα,ωστε να επεκταθούμε
σε συζητήσεις,επειδή θα ξεφύγουμε και τέτοιου είδους
θέματα παρακολουθούνται απο τούς οπαδούς του Ισλάμ
και αν αρχίσουμε να βρίζουμε θα εχουμε προβλήματα.

Την ταπεινή μου γνώμη εκθέτω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 15:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon o φανατισμος ειναι αυτος που εκτροχιαζει καθε θρησκεια απο την πραγματικη του πορεια και υποσταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε οχι και να ξεκινήσουν διαδηλώσεις βρε ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ από ενα θεμα σε ένα φόρουμ
και στο κάτω κάτω ποιος οπαδός του Ισλάμ θα μου απαγορεύσει να κάνω κριτική για το δηλητηριασμένο μπόλιασμα που κάνουν στα παιδάκια (αυριανούς "μάρτυρες")
Μήπως να κλειδωθούμε και μέσα στα σπίτια μας και να τους επιτρέψουμε να λιθοβολούν μέχρι θανάτου γυναίκες στο Σύνταγμα κάθε Κυριακή ?
για να μη τους χαλάσουμε τα "ιερά" πιστεύω τους ?

(Σωστό αυτό που είπες stiv έτσι είναι)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθεροβάμων εισαι εξυπνο και πεπειραμένο...παιδι.
Εχεις καταλάβει τι εννοώ.
Μιλάμε για παλαβούς.Μια φωτο του Αλλάχ σκίσανε,ενα κορανι κάψανε
μια γελοιογραφια εβαλαν και εγινε παγκόσμιος ντόρος.
Αποκλείεις να μπει στο φόρουμ ενας οπαδός του Αλλάχ σαν μέλος
και να μας προκαλέσει,να τα χώσουμε,και μετά να ψαχνόμαστε
με τα IP μας,μη μας βρούν και μας βάλουν μπαμπουματα?
Για σκέψου εναν Industrial,Sesostris,Skartado,να τα χώνουν
στο Ισλάμ.Λίγα θα πούν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε κατάλαβα πολύ καλά τι είπες απλά διαφωνώ

quote:
Αιθεροβάμων εισαι εξυπνο και πεπειραμένο...παιδι.

Αχχχ αυτό το "παιδί" ... !
πως να σου χαλάσω το χατήρι αφού μέλι στάζει το στόμα σου !
Ας είναι ,
ας το κλειδώσουμε κι αυτο το θέμα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 16:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παιδιά θα είμαστε πάντα φίλε,εμείς που αρνούμαστε
να μεγαλώσουμε.
Κοιτώ γύρω μου,τον κόσμο και νοιώθω ακόμη παιδι.
Επειδη υπάρχουν τόσα ακόμη να μάθω,οπως στη εφηβεία
που ρουφάγαμε σαν σφουγγάρια κάθε πληροφορία.
Και τώρα που έχουμε τόση πρόσβαση και τόση πείρα να
την φιλτράρουμε,να μην ξαναπαλιμπαιδίζουμε???

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2011, 22:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
no comment

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 16:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιθεροβάμων εισαι εξυπνο και πεπειραμένο...παιδι.
Εχεις καταλάβει τι εννοώ.
Μιλάμε για παλαβούς.Μια φωτο του Αλλάχ σκίσανε,ενα κορανι κάψανε
μια γελοιογραφια εβαλαν και εγινε παγκόσμιος ντόρος.
Αποκλείεις να μπει στο φόρουμ ενας οπαδός του Αλλάχ σαν μέλος
και να μας προκαλέσει,να τα χώσουμε,και μετά να ψαχνόμαστε
με τα IP μας,μη μας βρούν και μας βάλουν μπαμπουματα?
Για σκέψου εναν Industrial,Sesostris,Skartado,να τα χώνουν
στο Ισλάμ.Λίγα θα πούν?

Νικόμαχε σε βρίσκω υπερβολικό...το ότι οι Έλληνες έχουμε μεγάλη γλώσσα ισχύει...και ότι ξεφεύγουμε στην κριτική μας με το παραμικρό...αλλά όχι και να αυτολογοκρινόμαστε επειδή κάποιοι λαοί και πιστοί είναι τόσο εύθικτοι στα πιστεύω τους...
αυτό το βίντεο είναι όντως σοκαριστικό...και θλιβερό...και ελπίζω σιγά σιγά ο αραβικός κόσμος, απ'ότι φάνηκε και στις μαζικές εξεγέρσεις πολλών χωρών, να αρχίζει σιγά σιγά να αφυπνίζεται διανοητικά σε κάποια πράγματα...και σ'αυτό έχει παίξει ρόλο και η επαφή τους με το δυτικό πολιτισμό, για παράδειγμα η μεγάλη εξέγερση στην Αίγυπτο οφείλεται σε σημαντικό βαθμό και στο ρόλο του ίντερνετ και στην ολοένα μεγαλύτερη επαφή των αραβικών χωρών με την κριτική σκέψη του δυτικού κόσμου...θα μου πεις σκατένια είναι και η Δύση, αποτυχημένη και χρεωκοπημένη σε βασικά πράγματα, όμως εδώ τουλάχιστον κάποια θεμελιώδη δικαιώματα όσον αφορά την ελευθερία σκέψης και λόγου τα έχουμε και με το παραπάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 19:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost, το ηξερες οτι στο facebook στην Αιγυπτο , σχεδον ολα τα προφιλ που εγραψαν για την επανασταση ηταν ψευτικα και πιθανοτατα ηταν απο αμερικανους πρακτορες;;

:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 20:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν το ξέρω αυτό φίλε Vitras...μπορεί να είναι και έτσι όπως το λες...προβοκάτσιες και προπαγάνδες πάντα γίνονταν, και όχι μόνο από πλευράς CIA, Moσάντ κτλ...η ουσία αυτού που ήθελα να πω είναι ότι οι λαοί των θεοκρατικών και δογματικών χωρών έρχονται σε όλο και μεγαλύτερη επαφή με το πιο ελεύθερο και κριτικό πνεύμα της δύσης, και αυτό είναι μάλλον για καλό τους...και το διαδίκτυο έχει βοηθήσει αρκετά στη διάδοση ειδήσεων και μαζικών διαμαρτυριών υπέρ στοιχειωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων, όπως πχ. αυτά των γυναικών όπου κούτσα κούτσα σε κάποιες μουσουλμανικές χώρες έχουν αρχίσει να γίνονται κάποιες μικρές πρόοδοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 09:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θρησκευτική μισαλλοδοξία είναι το πρόβλημα, και καλλιεργείται από συγκεκριμένα πάντα κέντρα.

Αυτό το «άνθος» καλλιεργείται και ανθεί σε ΟΛΕΣ τις θρησκόληπτες κοινωνίες

Κατά τα άλλα, ΟΛΕΣ οι θρησκείες ….. διδάσκουν και κόπτονται για την αγάπη και την ειρήνη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 12:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το τελευταίο μήνυμα του gianipseftis όσον αφορά τη μισαλλοδοξία.
Από εκεί και πέρα, όσον αφορά το βίντεο και το συγκεκριμένο γεγονός θεωρώ ότι τα συναισθήματα που θα προκαλέσει στον καθένα που θα το παρακολουθήσει είναι ανάλογα με τον τρόπο που έχει γαλουχηθεί και σε άμεση συνάρτηση με τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις.
Για παράδειγμα, εάν ήμουν ένας Μουσουλμάνος με θερμή θρησκευτική πίστη πιθανότατα να συγκινούμουν από το βίντεο.
Εάν ήμουν πιστός μιας άλλης θρησκείας τότε μπορεί να κατέκρινα και το περιεχόμενο του βίντεο αλλά και την ίδια την θρησκευτική πίστη της συγκεκριμένης μερίδας συνανθρώπων μας.

Αυτό που θέλω εν γένει να πω είναι ότι ο καθένας θα κρίνει το βίντεο ανάλογα με τις δικές του εμπειρίες, τις δικές του πεποιθήσεις, τα δικά του πιστεύω και τις δικές του ιδέες.
Για τους περισσότερους από εμάς είναι ένα βίντεο που δείχνει μια στάση φανατισμού οπότε είναι λογικό να μας αφήνει μια αρνητική εντύπωση.

Ας αναλογιστούμε όμως ότι σχεδόν σε κάθε θρησκεία με εκατομμύρια - δισεκατομμύρια πιστούς σε όλο τον πλανήτη είναι πολύ πιθανό να έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα φανατισμού κατά την διάρκεια της Ιστορίας.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 12:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για σκέψου εναν Industrial,Sesostris,Skartado,να τα χώνουν
στο Ισλάμ.Λίγα θα πούν?

Ωπ με φώναξαν και ήρθα...


Για τη συγκεκριμένη θρησκεία λίγα έχω πει μέχρι τώρα, αλλά έχω αναφερθεί έμμεσα γιατί σε πολλά σημεία οι 3 "εξ Ιουδαίας ερχόμενες" θρησκείες ταυτίζονται στις απόψεις τους. Για παράδειγμα η κοσμογονία/ανθρωπογονία χριστιανισμού, μωαμεθανισμού και ιουδαϊσμού είναι παρόμοιες οπότε μπορεί κάποιος να θεωρήσει ότι όσα έχω "σούρει" στο Χριστιανισμό γενικεύονται εύκολα.


Πάντως, ο Νικόμαχος έχει δίκιο σε ένα βαθμό. Ο άνθρωπος που εκφράζει απόψεις που είναι αντίθετες σε μια θρησκεία ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ. Ίσως να μην κινδυνεύουμε όπως ο Γαλιλαίος ή ο γελοιογράφος που τον κυνηγούσε ο φανατικός Μουσουλμάνος με...τσεκούρι αλλά κινδυνεύει.

Κινδυνεύει να λάβει απειλητικό ή υβριστικό μέηλ, κινδυνεύει να δεχθεί επίθεση φραστική από οποιοδήποτε νομίσει ότι θίγεται προσωπικά επειδή κάποιος είπε κάτι για τη θρησκεία του. Κινδυνεύει να δεχθεί πάσης φύσεως ειρωνείες, προσβολές και ασέβεια. Και αυτά δεν είναι καθόλου αμελητέα.

Τι να πούμε στο θέμα εκτός από το αυτονόητο; Ότι όλο αυτό είναι παρανοϊκό;

Edited by - IndustrialAngel on 10/04/2011 12:52:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 13:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus -Ας αναλογιστούμε όμως ότι σχεδόν σε κάθε θρησκεία με εκατομμύρια - δισεκατομμύρια πιστούς σε όλο τον πλανήτη είναι πολύ πιθανό να έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα φανατισμού κατά την διάρκεια της Ιστορίας.

Εγώ βέβαια δεν θα έλεγα … πολύ πιθανό … αλλά πως σίγουρα έχουν εμφανιστεί φαινόμενα φανατισμού κατά την διάρκεια της Ιστορίας….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 22:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Αποκλείεις να μπει στο φόρουμ ενας οπαδός του Αλλάχ σαν μέλος
και να μας προκαλέσει,να τα χώσουμε,και μετά να ψαχνόμαστε
με τα IP μας,μη μας βρούν και μας βάλουν μπαμπουματα?
Για σκέψου εναν Industrial,Sesostris,Skartado,να τα χώνουν
στο Ισλάμ.Λίγα θα πούν?

Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ , όπως ο χριστιανισμός το ίδιο και το μωαμεθανισμός ή Ισλάμ είναι αιρέσεις του ιουδαϊσμού . Η βασική διαφορά μεταξύ των δύο αυτών θρησκειών είναι ότι οι μεν χριστιανοί πιστεύουν ότι ο Χριστός είναι γιος του Θεού οι δε μουσουλμάνοι ότι ήταν ένας από τους απεσταλμένους του , όχι όμως ανώτερος του Προφήτη Μωάμεθ (Νάμπι) , ο οποίος είναι ο τελευταίος και μέγιστος των προφητών .
Άλλη μια διαφορά πάλι είναι το ότι το Ισλάμ δεν είναι μόνο θρησκεία , άλλα και νόμος (αστικό-ποινικό δίκαιο) που καθορίζει τον τρόπο ζωής των πιστών , η λεγόμενη «Σάρια» , η οποία βασίζεται στην Πεντάτευχο και τους νόμους του Μωϋσέως . Και εκεί ακριβώς βρίσκεται η διαφορά μεταξύ των μετριοπαθών μουσουλμάνων που διαχωρίζουν το κράτος από τη θρησκεία , και των φονταμενταλιστών οι οποίοι θεωρούν ότι οι νόμοι και οι λειτουργίες του κράτους πρέπει να λειτουργούν με βάση τις θρησκευτικές επιταγές . Οι λεγόμενοι «Ουαχαμπιστές» οι οποίοι εν πολλοίς αποτελούν κίνδυνο όχι μόνο για την ασφάλεια και την ακεραιότητα της χώρας μας , αλλά και για ολόκληρη την Ευρώπη .
Το πλέον ανησυχητικό όμως είναι ότι ο «Ουαχαμπισμός» βρίσκεται σε έξαρση μεταξύ των μουσουλμανικών πληθυσμών των Βαλκανίων , και ιδιαίτερα στη Βοσνία την οποία οι ακραίοι ισλαμιστές επιδιώκουν να την μετατρέψουν σε θεοκρατική χώρα τύπου Ιράν .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 22:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη Μέση Ανατολή πάλι η άνοδος του ισλαμικού φονταμενταλισμού μετά την αποτυχία του αραβικού εθνικισμού σφραγίστηκε με τη νίκη της Χαμάς στις παλαιστινιακές εκλογές. Όμως σύμφωνα με τον Ρίτσαρντ Γουόλιν, έναν από τους πιο γνωστούς Αμερικανούς διανοητές , δομικά τόσο η άνοδος του χριστιανικού όσο και του ισλαμικού φονταμενταλισμού έχουν κοινά σημεία . Και τα δύο φαινόμενα αποτελούν ένα σημαντικό κίνδυνο για τον δημόσιο λόγο. Ο σεβασμός των αξιών του δημόσιου λόγου είναι η απαραίτητη προϋπόθεση για τη λειτουργία της δημοκρατίας. Όμως οι θρησκευτικές αξίες , στο βαθμό που προβάλλουν ένα απόλυτο ολοκληρωτικό όραμα , δεν εναρμονίζονται με τη διάθεση για συμβιβασμό , που είναι απαραίτητη για την ομαλή λειτουργία του πολιτεύματος . Ο θρησκευτικός φονταμενταλισμός συνιστά απειλή στο ήθος της ανοχής που επικράτησε στην Ευρώπη μετά τους θρησκευτικούς πολέμους του 17ου αιώνα .
Όσο για τη χώρα μας το σχέδιο Νταβούτογλου που ονειρεύεται την δημιουργία νεο-οθωμανικού τόξου στην Ευρώπη , και κάνει τα στραβά μάτια σε χιλιάδες μουσουλμάνους λαθρομετανάστες που περνούν τα σύνορα της χώρας μας με σκοπό την αλλοίωση του κοινωνικού ιστού και ταυτόχρονα τη δημιουργία μιας πέμτης φάλαγγας στα μετόπισθεν σε περίπτωση πολέμου , καλά κρατεί . Σ’ αυτό βοηθούν βέβαια και οι διάφοροι ανεγκέφαλοι υποστηρικτές των λαθρομεταναστών σε συνδυασμό με την ατολμία της κυβέρνησης και την ανικανότητα των υπηρεσιών του δημοσίου οι οποίες βρίσκονται μόνιμα σε λήθαργο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 22:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμως ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τη χώρα μας κατά τη γνώμη μου , θα είναι η αθρόα εισροή λαθρομεταναστών από την Λιβύη όπου ένας από τους ισχυρότερους αντίπαλους του Καντάφι είναι η Λιβυκή Ισλαμική Μαχόμενη Ομάδα ( Libyan Islamic Fighting Group) LIFG , ένα από τα πιο επικίνδυνα βίαια Ισλαμιστικά κινήματα της Βορείου Αφρικής , που σύμφωνα με δήλωση του Ayman al-Zawahiri , τον Νοέμβριο του 2007 προσχώρησε στο δίκτυο της Αλ-Κάιντα , της οποίας ένα από τα πιο σημαντικά στελέχη της ηγετικής ομάδας της , ο Abu Yahya al-Libi , είναι Λίβυος .
Σύμφωνα με τα αρχεία της Sinjar το 85% των Λίβυων Ισλαμιστών-Τζιχαντιστών είχαν σαν αποστολή βομβιστικές επιθέσεις αυτοκτονίας σε σύγκριση με το 50% των Σαουδαράβων . Ένα άλλο ανησυχητικό δεδομένο είναι πως πολλοί μέλη της LIFG απελευθερώθηκαν από τις φυλακές του Καντάφι, ενώ αρκετοί άλλοι κατάφεραν να δραπετεύσουν , ανάμεσα σε αυτούς και ο Abu Idris al-Libi ηγετικό στέλεχος του LIFG και αδελφός του ηγετικού στελέχους της Αλ-Κάιντα Abu Yahya al-Libi.
Σύμφωνα με πληροφορίες οι Ισλαμιστές αυτοί έχουν ήδη κλέψει συμβατικά όπλα από αποθήκες του Λιβυκού στρατού και ο μεγάλος κίνδυνος είναι να καταφέρουν να αποκτήσουν και χημικά όπλα από το καθεστώς Καντάφι .

Υ.Γ.
Ελπίζω φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ να μη σου χάλασα τον ύπνο μ’ αυτά που έγραψα , άλλωστε αν κινδυνεύει κάποιος από την Αλ-Κάιντα , αυτός είμαι εγώ που τα έγραψα και όχι κανένας άλλος .


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 07:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ βέβαια δεν θα έλεγα … πολύ πιθανό … αλλά πως σίγουρα έχουν εμφανιστεί φαινόμενα φανατισμού κατά την διάρκεια της Ιστορίας….

Μα γιατί το λες αυτό;
Μήπως επειδή στην ιστορία της ανθρωπότητας τα μεγαλύτερα μαζικά εγκλήματα έγιναν υπό την "επήρρεια" του θρησκευτικού φανατισμού - παρόλο που τα πραγματικά αίτια μπορεί να ήταν προϊόν άλλων βλέψεων;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 17:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris:

Υ.Γ.
Ελπίζω φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ να μη σου χάλασα τον ύπνο μ’ αυτά που έγραψα , άλλωστε αν κινδυνεύει κάποιος από την Αλ-Κάιντα , αυτός είμαι εγώ που τα έγραψα και όχι κανένας άλλος.

--------------------------------------------------------

Σωστά φίλε μου,θα το κανω print και θα τούς το δείξω
αν μου την πέσουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 23:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από περιέργεια ρωτάω έχει διαβάσει κανείς σας το Κοράνι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 23:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Από περιέργεια ρωτάω έχει διαβάσει κανείς σας το Κοράνι;

Εγώ φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ πριν πάρα πολλά χρόνια . Αν έχεις όμως περιέργεια για το τι γράφει μπορείς να το κατεβάσης δωρεάν εδώ σε μορφή PDF και να το διαβάσης .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 00:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από περιέργεια ρωτάω έχει διαβάσει κανείς σας το Κοράνι;

Εγκυκλοπαιδικά φίλε μου
Αν και νομίζω οτι κάπου άλλου το πας , κάνω λάθος ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 06:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ, κάποιες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις όσον αφορά το Κοράνι και τον Ισλαμισμό έχω.
Δεν έχω εντρυφήσει σε μεγάλο βαθμό αλλά τα βασικά σημεία νομίζω ότι τα γνωρίζω.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 00:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ισλαμική «μόδα»
Από το pare-dose.net

Δείτε επίσης Ισλάμ, μπούργκα και...μακαρονάδα



*


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 15:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και στο κάτω κάτω ποιος οπαδός του Ισλάμ θα μου απαγορεύσει να κάνω κριτική για το δηλητηριασμένο μπόλιασμα που κάνουν στα παιδάκια (αυριανούς "μάρτυρες")

Διάβασε εδώ AitheroVamon τι έγινε όταν υποστήρικσα το ίδιο. Αλλα γράφεις και άλλα διαβάζουν...
Η κριτική γίνεται από ελληναράδες!!!

Edited by - Αίολος on 15/04/2011 15:40:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 15:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σου ρε ΕΛΑΧΙΣΤΕ!!!
Καλώς μας ήρθες!

Edited by - Αίολος on 15/04/2011 15:39:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 18:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθούσα και τότε την κουβέντα Αίολος ...
Έτσι δε γινόταν πάντα ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 01:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας και αγαπώ σας, ιδιαίτερα τον Αίολο :)

@AitheroVamon ναι έχεις δίκιο αλλού το πάω :)
Το Κοράνι κατά βάση είναι μια προσπάθεια να εκπολιτιστούν οι Άραβες
να αρχίσουν να ζουν ως άνθρωποι με νόμους, κανόνες, υποχρεώσεις δικαιώματα και καθαριότητα. Διότι μέχρι τότε ζούσαν όπως τα ζώα τους.
Στο βαθμό όμως που εμπεριέχει πνευματική διδαχή, αυτή κατά βάση είναι διδαχή Ειρήνης και Αγάπης. Όχι της τέλειας Αγάπης όπως ο Χριστιανισμός αλλά της Αγάπης σίγουρα.
Απλά οι άνθρωποι το έκοψαν και το έραψαν στα μέτρα τους ώσπου το ερμήνευσαν σαν τα μούτρα τους. Έτσι ο αμαθής Μουσουλμανικός πληθυσμός έγινε ουσιαστικά αντίθετος με τα πιστεύο του Κορανίου χωρίς να το ξέρει.
Ότι έχει πάθει και ο Χριστιανός δηλαδή.
Γνώμη μου είναι να μην κατακρίνουμε την θρησκεία αυτήν καθέ αυτή αν οι ιερείς της οι πιστοί της είναι fail.
Δεν είναι δηλαδή η Μουσουλμανική θρησκεία ως θρησκεία δηλητήριο, την παρουσιάζουν έτσι για ιδιοτελείς σκοπούς το εκάστοτε πολιτικο-θρησκευτικό κατεστημένο...
Αυτό βέβαια δεν δίνει συγχωροχάρτι στο απλό μουσουλμάνο, μάτια έχει ας τα ανοίξει...


Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 03:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα συμφωνήσω ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ σχεδόν σε όλα τα παραπάνω ,
άλλωστε δεν παρέθεσα κάποιο τμήμα του Κορανίου και το έκρινα
αυτή τη λάθος πορεία του Ισλάμ ήθελα να τονίσω με το βίντεο
Απλα αντίστοιχα "λάθη" του χριστιανισμού διαπραττόταν απο μικρές ομάδες φανατικών ίσως ...
ο φανατισμός ως γνωστον είναι το πρόβλημα οπως αναφέρθηκε κι απο άλλο συνομιλητή , απλά οι Ισλαμιστές ιερείς το έχουν αναγάγει σε κανόνα κι έχει περάσει ως "ιερό".

(Παρεμπίπτοντος δε θα ξεχάσω το βίντεο που εμφανίζετε ιερέας σε κρατική τηλεόραση και δίνει "συμβουλές" πως να χτυπούν τις γυναίκες τους οι άντρες,... που επιτρέπεται και που όχι)

Αυτό εμένα φίλε μου με αναγκάζει να θεωρώ μια θρησκεία ως "δηλητηριασμένη" .
Αν περαστικός απο ενα μέρος δεις ενα πηγάδι μολυσμένο , δεν ψάχνεις να βρεις την αιτία, απλά λες οτι αυτό το νερο ΔΕΝ πίνετε ...
τους ντόπιους θα έπρεπε να απασχολήσουν οι αιτίες που μολύνθηκε το πηγάδι τους όχι εμένα

Είμαι απο αυτούς που υποστηρίζει οτι οι θρησκείες υπήρξαν/δημιουργήθηκαν εκτός απο την ανάγκη του ανθρώπου για μια "ανώτερη δύναμη" απο αυτόν, στην οποία θα καταλογίσει οτι δεν μπορεί να εξηγήσει, ενσωματώνοντας βέβαια και τη γνώση κάποιον ευφυών ανθρώπων της εποχής για να βάλουν ενα μέτρο στον όχλο ,
όλοι ξέρουμε γιατί απαγορεύεται το αλκοόλ και το χοιρινό, για παράδειγμα, σε αυτούς τους λαούς, αντιθέτως στην "άλλη" πλευρά είναι "ευλογημένο" και το κρασάκι και άλλα πολλά

Τελος πάντων δεν ειναι το θεμα μας η ανάλυση της καθε θρησκείας , αλλα τα αποτελέσματα της , και προσωπικά τιμώ κάθε θρησκεία επι της γης και το θεωρώ ιερη αξία για τον καθένα που πιστεύει σε αυτή, όποια κι αν είναι,
αλλά με λύπη βλέπω οτι η συγκεκριμένη μάλλον απέτυχε να αλλάξει τους πιστούς της και τόσους αιώνες που διδάσκετε το μονο που εχει κάνει είναι να τους φανατίζει και μόνο.


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 18:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σ΄όλους . Πριν ένα μήνα περίπου "κατέβασα" το κοράνι με σκοπό να το διαβάσω για πρώτη φορά ! Με μια πρώτη ματιά που έριξα αηδίασα από τις σαχλαμάρες που γράφει από την πρώτη σελίδα ακόμη . Ο φόβος θεού , η ανηθικότητα , η προτροπή για δολοφονίες κλπ κυριαρχούν και εδώ όπως και στην Π.Δ. , καμία διαφορά .



Δεν αξίζει τον κόπο να σπαταλάς χρόνο για να διαβάζεις ανοησίες ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

___________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ
ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ
ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ/ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ Ή ΟΜΑΔΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

25/4/2011
___________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1484375
Maintained by Digital Alchemy