ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ, ΑΦΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΚΑ ΦΑΓΗΤΑ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 11:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ξέρετε όλοι την ιστορία με το επίμαχο tweet.

Θέλω πραγματικά να μου αιτιολογίσει όποιος βρήκε ρατσιστικό το εν λόγω tweet, τα σημεία της πρότασης όπου προκύπτει ρατσιστικό υπονοούμενο.

Για μένα το όλο θέμα είναι καθαρά πολιτική δίωξη....

Θα προκύψουν πολλά θέματα μέσα από την συζήτηση αυτή, ας προσπαθήσουμε να τα αναπτύξουμε....

Edited by - KERRY KING on 28/07/2012 11:12:16

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 11:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά το κράτος ή μάλλον το καθεστώς που έχουμε, είναι ξεφτυλισμένο..

Δεν ήξερα οτι όποιος ασχολείται με τον αθλητισμό... παρακολουθείται το tweeter του. Μήμπως να κάνουν και έναν έλεγχο πρώτα στο σπίτι μας, για αντικείμενα ή άλλα πράγματα που υποδηλώνουν "ρατσιστική" δραστηριότητα, και μετά ΑΝ εγκρίνουν να υπάρχει συμμετοχή στους Ολυμπιακούς;

Μήμπως οι αθλητές να υποχρεούνται κάνουν add την Ολυμπιακή στο Facebook τους, για να παρακολουθεί τα πόστς τους;


Και όχι, όχι... κανένα πολιτικό περιεχώμενο στην απόφαση αυτή

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/07/2012 19:18:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 11:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To σκεπτικό της αποβολής,έχει να κάνει κυρίως με το οτι η αθλήτρια αυτή ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ την Ελλάδα στους ολυμπιακούς.Για αυτό και έδωσαν τόση σημασία.Περισσότερο το έκαναν για το φένεσθαι πιστεύω,για να δείξουν στους ευρωπαίους οτι και καλά είμαστε αντιρατσιστές και ότι δεν ανεχόμαστε τέτοια πράγματα.Αν αυτό γινόταν σε εγχώρια διοργάνωση,δεν θα το είχαμε παρατηρήσει καν.Γιατί εδώ που τα λέμε,μια ασήμαντη δήλωση είναι.Ενα ανέκδοτο.

Edited by - alex22 on 28/07/2012 11:37:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 11:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde θα φτάσουμε και στα περί λογοκρισίας, γι'αυτό λέω πως έχει πολύ υλικό για συζήτηση αυτό το θέμα.

Σε πρώτη φάση θέλω πραγνματικά να αναλύσουμε την πρόταση και να δούμε από που προκύπτει το ρατσιστικό υπονούμενο. Και για να διευκολήνω την συζήτηση, το παραθέτω αυτούσιο :

Με τόσους Αφρικάνους στην Ελλάδα..
Τουλάχιστον τα κουνούπια του δυτικού
Νείλου.. θα τρώνε σπιτικό φαγητό !!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 11:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@alex22

Εγώ λοιπόν ΤΕΤΟΙΟΣ αθλητές γουστάρω με το εθνόσημο της χώρας μου !!!
Να σκέφτονται Ελλάδα και να ανατριχιάζουν από συγκίνηση.
Να βλέπουν Τούρκο και να θέλουν (μεταφορικά) να του φάνε το λαρύγγι.
Να τα δίνουν όλα για την δόξα της Ελλάδας και όχι για την χορηγία της eurobank.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΥΒΕΛΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΗ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΜΙΑΣ ΑΘΛΗΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ???????

ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ, ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ???????

Edited by - KERRY KING on 28/07/2012 11:36:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 11:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING μιλάμε για μαλάκες τώρα.Στέρησαν απο την κοπέλα κόπους ενός χρόνου.Τι να λέμε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 11:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22 στημένη της την είχαν, στοχοποιημένη λόγω πολιτικών συμπαθειών (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι και πεποιθήσεων). Εξού και η άμεση αντίδραση...

Κάτι σσν την ΣΤΑΖΙ ένα πράγμα....

Επειδή όμως ακούω και κάτι άλλους (ας μην αρχίσω χαρακτηρισμούς από τώρα) να μιλάνε ότι όντως ήταν ρατσιστικό το σχόλιο, περιμένω επιχειρηματολογία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 11:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΣΕΓΑΣ με ανακοίνωση του καταδίκασε το σχόλιο της Βούλας Παπαχρήστου:

"Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ καταδικάζει το απαράδεκτο σχόλιο της αθλήτριας Βούλας Παπαχρήστου στο twitter, το οποίο αντίκειται στις αξίες και τις αρχές του αθλητισμού αλλά και στο πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων που προάγει την αρμονική συνύπαρξη και συναδέλφωση όλων των λαών και φυλών του Κόσμου.


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


Να υψώσουν ειδικό τείχος ώστε να μη βλέπουν τους Ισραηλινούς συναθλητές τους ζήτησαν από τους διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων Λιβανέζοι αθλητές.

Όπως δήλωσε ο Νιτζάν Φαράρο, εκπρόσωπος της Ολυμπιακής Επιτροπής του Ισραήλ «Εμείς είχαμε προπόνηση. Ήρθαν δύο Λιβανέζοι τζουντόκα, μας είδαν, δεν τους άρεσε και πήγαν στους διοργανωτές, οι οποίοι έφτιαξαν ένα πρόχειρο τείχος ανάμεσά μας».

http://www.newsbeast.gr/sports/LONDON2012/arthro/390633/livanezoi-arnithikan-na-proponithoun-mazi-me-israilinous/

ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΙΔΕΩΔΗ.....

Edited by - KERRY KING on 28/07/2012 11:49:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 13:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρεπον δεν ηταν αυτο που ειπε.Οτι την απεκλεισαν απο τους αγωνες,μαλακια.Τον ρατσισμο στον κειμενο δεν τον βρισκω,εκτος απο μια αληθεια και λιγο χιουμορ (χοντραδουλα).Η γνωμη μου συμπιπτει με αυτη του αλεξ.Μαλλον να για να "δειχτουμε"

someone to hear your prayersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 13:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με τόσους Αφρικάνους στην Ελλάδα..
Τουλάχιστον τα κουνούπια του δυτικού
Νείλου.. θα τρώνε σπιτικό φαγητό !!!


Αυτή η δήλωσή της βγάζει κακία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 14:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η δήλωσή της βγάζει κακία.

Μάλλον έχουμε χάσει παντελώς το χιούμορ μας
καλα για τους απανταχού διοικούντες το αντιλαμβάνομαι
αλλα και ο απλός πολίτης τελικά εχει γίνει σαν τα "μούτρα" τους!

Δεν καταλαβαίνω γιατι μπορεί να χαρακτηριστώ "κακός" αν πω ένα ανέκδοτο ?
Το παραπάνω είναι ενα απλό ανέκδοτο που κυκλοφορούσε εκείνες τις μέρες στα Social media ,
και δεν περιέχει ΙΧΝΟΣ ρατσιστικού υπονοούμενου ,
παρα μονο η ενσωμάτωση και διακωμώδηση ενως απο τα πολλά προβλήματα της Χώρας μας , που δεν είναι αλλο απο τη παράνομη ή μη , μετανάστευση
Όπως το κάνει χρόνια ο λαός μας ! αντιμετωπίζει με χαμόγελο τα προβλήματα του ,
Μάλλον θα μας το απαγορεύσουν κι αυτο ...

ps
δεν θα εκπλαγώ καθόλου (αν και ειμαι σχεδόν σίγουρος)
οτι το μόνο που θα καταφέρουν με παρόμοιες μηχανουργίες, είναι να ισχυροποιήσουν τον ακροδεξιό/εθνικιστικό χώρο
σε βαθμό που θα εχει απρόβλεπτες εξελίξεις στην κοινωνία γενικότερα


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 15:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε γνωρίζω αν τελικά η αθλήτρια μπόρεσε να απολογηθεί ή έστω να δώσει κάποιες εξηγήσεις μπροστά σε κάποια επιτροπή(σε αυτούς που είχαν την εξουσία να την κόψουν από την ελληνική αποστολή δηλαδή). Όσοι παρακολουθείτε την ειδησεογραφία παρακαλώ διαφωτίστε με. Αν δεν έγινε κάτι τέτοιο μιλάμε για καταπάτηση των αρχών της δικαιοσύνης.


Για το ίδιο το σχόλιο, θεωρώ ότι είναι μεγάλη φασαρία για το τίποτα, μάλλον για να καλύψουν με το ντόρο που θα δημιουργηθεί από τα ερχόμενα οικονομικά μέτρα. Μια κοπέλα που έγραψε στο tweeter μια κρυάδα τιμωρείται υπερβολικά. Έλεος. Δηλαδή τα ανέκδοτα με τους Πόντιους που τα αγαπάμε όλοι μας είναι ρατσιστικά; Και το λέω εγώ που μου αρέσει να τα λέω παρόλο που είμαι μισός Πόντιος από τη μεριά της μητέρας μου. Έλεος ρε παιδιά ας βάλουμε λίγο στη ζωή μας το "πολιτικά μη-ορθό"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 16:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ίδια η φράση προσωπικά δε μου φαίνεται ιδιαίτερα ρατσιστική, εκ πρώτης όψεως και εάν την αντιμετωπίσω απομονωμένη από τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εκφράστηκε: τόπο, χρόνο, από ποιον, κ.λπ. Σε μια δεύτερη ανάγνωση, η ίδια η φράση, από μόνη της, υποδηλώνει μια συνειδητοποίηση του μεγάλου αριθμού των σκουρόχρωμων μεταναστών που βρίσκονται στη χώρα μας, προσπαθώντας ίσως να διακωμωδήσει την όποια ενόχληση μπορεί να αισθάνεται κανείς γι' αυτό (η αλήθεια είναι πάντως, πως το μεταναστευτικό κύμα ήταν πολύ απότομο για την Ελλάδα και το οπτικό αποτέλεσμα σε πολλά μέρη, δηλαδή το να βλέπεις μετανάστες με αρκετά διαφορετικά εξωτερικά χαρακτηριστικά από αυτά που έχεις συνηθίσει στους συμπατριώτες σου, πιθανότατα προκαλεί κάποιο πολιτισμικό σοκ, μεγαλύτερο ή μικρότερο ανάλογα με την περίπτωση). Συμπερασματικά λοιπόν, η φράση αυτή είναι ένα δείγμα μαύρου χιούμορ για το μεταναστευτικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χώρα μας αυτήν την εποχή.

Ας βάλουμε τώρα λίγο και τις περιρρέουσες συνθήκες στο παιχνίδι.
1). Πότε ειπώθηκε: λίγες μέρες πριν την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, μιας διοργάνωσης που συμβολίζει την ειρήνη και τη συμφιλίωση μεταξύ των λαών, την ευγενή άμιλλα, τον σεβασμό του ανθρώπινου μεγαλείου ανεξαρτήτως φύλου, χρώματος, εθνικότητας, κ.λπ.
2). Πού ειπώθηκε: στην Ελλάδα, δηλαδή στη χώρα που γέννησε τους Ολυμπιακούς αγώνες με το προαναφερθέν μήνυμα.
3). Από ποιον ειπώθηκε (μεταφέρθηκε): από μια Ελληνίδα αθλήτρια, η οποία τη συγκεκριμένη εποχή είναι μια πρέσβειρα της Ελλάδας και των Ολυμπιακών Ιδεωδών.

Ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο είναι ότι η συγκεκριμένη φράση μεταφέρθηκε μέσω του twitter.
Γράφει πιο πάνω ο Dr Jekyll Mr Hyde, κάτι με το οποίο διαφωνώ:

quote:
Δεν ήξερα οτι όποιος ασχολείται με τον αθλητισμό... παρακολουθείται το tweeter του. Μήμπως να κάνουν και έναν έλεγχο πρώτα στο σπίτι μας, για αντικείμενα ή άλλα πράγματα που υποδηλώνουν "ρατσιστική" δραστηριότητα, και μετά ΑΝ εγκρίνουν να υπάρχει συμμετοχή στους Ολυμπιακούς;
(Τα έντονα γράμματα στην παράθεση, δικά μου)


Το twitter είναι μια διαδικτυακή υπηρεσία που έχει πιο δημόσιο χαρακτήρα από μια προσωπική σελίδα στο facebook, λόγου χάρη. Χρησιμοποιείται, εν ολίγοις, από ένα λίγο ή πολύ δημόσιο πρόσωπο, για να ενημερώσει τους followers του για τις δραστηριότητές του. Διότι, εάν η εν λόγω αθλήτρια δεν είχε τη συγκεκριμένη αθλητική ολυμπιακή ιδιότητα, ποιος θα παρακολουθούσε τα tweets της Βούλας; Οι φίλες και οι φίλοι της, τα ξαδέλφια της, κάποιοι γνωστοί της, κ.λπ. Το ότι τα tweets της παρακολουθούνταν από πολύ περισσότερο κόσμο είναι κάτι που οφείλεται στην "ολυμπιακή" της ιδιότητα: ο κόσμος ήθελε να ενημερωθεί σχετικά με μία αθλητική εκπρόσωπο της Ελλάδας και τις επιδόσεις της. Το twitter της δεν ήταν λοιπόν προσωπικό με τη στενή έννοια, είχε twitter με followers γιατί ήταν αυτή που ήταν ως ολυμπιακή αθλήτρια. Η ευθύνη λοιπόν ήταν μεγάλη και θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτική σε αυτά που γράφει.

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, καθώς επίσης και πιθανές παρενέργειες της υπόθεσης (που θα εξηγήσω πιο κάτω) θεωρώ ότι η συγκεκριμένη κίνηση, αν και αρκετά στενάχωρη και σκληρή για την κοπέλα, ήταν επιβεβλημένη. Ελπίζω μόνο, εκτός από πίκρα να της αφήσει και ένα θετικό μάθημα.

Κλείνω με κάποιες ενδεικτικές παρενέργειες που θα μπορούσαν να υπάρξουν:
- Δημοσιεύματα στον γερμανικό π.χ. τύπο, σαν αυτά που έχουμε απολαύσει τον τελευταίο καιρό και εξευτελίζουν την Ελλάδα
- Ανταποδοτικές κινήσεις απαξίωσης από αφρικανές συναθλήτριές της που θα μας έκαναν ξεφτύλα (π.χ. να πάει να σφίξει το χερι μιας αφρικανής συναθλήτριάς της για να τη συγχαρεί κι εκείνη να της γυρίσει την πλάτη)
κ.λπ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 18:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμπερασματικά λοιπόν, η φράση αυτή είναι ένα δείγμα μαύρου χιούμορ για το μεταναστευτικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χώρα μας αυτήν την εποχή.

Ναι. Και αντίστοιχο μαύρο χιούμορ και πολύ πιο πετυχημένο έχει η διαφήμιση με τον "Πιου το μαύρο το πιστόλι". Να την απαγορεύσουμε;

Δεν καταλαβαίνω Αμαλία που είναι το μεμπτό σε όλη αυτήν την υπόθεση. Ακριβώς αυτό που λες "μαύρο χιούμορ για το μεταναστευτικό" θεωρώ και εγώ τι είναι. Γιατί πρέπει να υποστεί μια τέτοια τιμωρία (και ζημιά στην καριέρα της) μια νεαρή κοπέλα;


Και να σου πω και κάτι, είναι θέμα ελευθερίας του λόγου. Προσωπικά είμαι υπέρ της δυνατότητας κάποιου (ανεξαρτήτως ιδιότητας) να λέει ΑΚΟΜΑ και χοντράδες. Έχει τύχει να παρακολουθήσεις ξένους stand up κωμικούς; Ricky Gervais, George Carlin, Robin Williams κτλ. Αν ζούσαν εδώ τι θα γινόταν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 18:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε να της ζητηθεί απλά εγγράφως από την Ολυμπιακή να εξηγήσει την πρόθεσή της πίσω από την φράση που έγραψε στο twitter. Έπειτα απ' τη στιγμή που διαβεβαίωνε οτι η πρόθεση της δεν είναι για κανένα λόγο να "προσβάλλει" κάποιον λαό, θα μπορούσε να της ζητηθεί να διατυπώσει μια γραπτή συγνώμη στο twitter της για το ανέκδοτο.
Και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Με την έκταση που πήρε το θέμα, απλά διασύρουμε οι ίδιοι τη χώρα μας. Γιατί ένα άτομο μπορεί να θεωρηθεί εξαίρεση, αλλά τώρα μια ολόκληρη βουλή καλείται να πάρει θέση για αυτή τη βλακεία, με αποτέλεσμα να φανούν οι φασιστικές και μη τάσεις των ίδιων των 'αντιπροσώπων' του λαού.
Ενώ παράλληλα όπως είπε ο Αιθεροβαμών, αυτή η κίνηση θα δώσει δύναμη στα ακροδεξια στοιχεία της χώρας (αυτό άλλωστε θέλουν, απ' ο,τι έχω καταλάβει, γιατί χωρίς τα άκρα δεν μπορεί να υπάρξει εμφύλιος. Το μόνο που χρειάζεται ένα μεγάλο γεγονός να γίνει, ένα μεγάλο "μπαμ", που να προκαλέσει τον χωρισμό του λαού σε στρατόπαιδα και έπειτα κάποιος να μας πετάξει όπλα απο ένα ελικόπτερο. Όλα τα άλλα θα γίνουν μόνα τους.

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω, πού ακριβώς η φράση της Παπαχρήστου προσβάλλει τον Αφρικανικό λαό.

Αυτά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 18:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω, πού ακριβώς η φράση της Παπαχρήστου προσβάλλει τον Αφρικανικό λαό.


Δεν υπάρχει Αφρικανικός λαός ρε δόχτωρ. Ούτε "είδος". Το πολύ πολύ να πεις "φυλή". Τη χοντράδα που είχε πει πριν από κάτι χρόνια ο Watson τη θυμάσαι; Και αυτός δεν έκανε πλάκα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 19:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
- Ανταποδοτικές κινήσεις απαξίωσης από αφρικανές συναθλήτριές της που θα μας έκαναν ξεφτύλα (π.χ. να πάει να σφίξει το χερι μιας αφρικανής συναθλήτριάς της για να τη συγχαρεί κι εκείνη να της γυρίσει την πλάτη)

να περιμενουμε σιγουρα κανουν κατι τετοια.κ καλα κανουν.εεε τι???εμεις οι μαγκες κ αυτοι οι μαλ*κες???εμας μας αρεσει που μας λενε PIGS???κ τα κανουν μπροστα σε λαο σε ξεφτιλιζουν καταμουτρα.δεν βγαζουν αχνα κ εσυ απο το παγκοσμιο ξεφτιλισμα που τρως με αιφνιδιασμο μενεις μαλ*κας***ο αφρικανοςhttp://www.youtube.com/watch?v=x-M02AzTl0g.αντε κ ο καθε ενας που φοραει αθλητικη φανελα κ εθνοσημα κ πουλαει μουρη κ το παιζει μαγκας να βουταει γλωσα στο μυαλο πριν αμολύσει τη μαλ*κια του.Αντε γεια που λεει ο τακαρος***Tsoukalas - AEKTZIS APAITEI SEBASMO http://www.youtube.com/watch?v=FQNYIs9ykhU***Τον σεβασμο τον κερδιζεις δεν τον απαιτεις.Αντε γεια που απαιτεις κιολας.

quote:
alex22 στημένη της την είχαν, στοχοποιημένη λόγω πολιτικών συμπαθειών (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι και πεποιθήσεων). Εξού και η άμεση αντίδραση...

Κάτι σσν την ΣΤΑΖΙ ένα πράγμα....



Θα τρελαθουμε στο ελλαδισταν???η ΣΤΑΖΙ ειναι αρχαια προπολεμικη ιστορια απο το 1821 του πρωην ανατολικου μπλοκ των απανταχου κουμουνιστων.ρε τι διαβαζουμε???θα σοβαρευτουμε στο ελλαδισταν ποτε???δε γινεται ρε παιδι μου να λεμε οτι ειμαστε δεξιοι που εγω το λεω απο παπου προς παπου κ μολις παει να εφαρμοστει ο νομος που την κοψανε απο την ελληνικη αποστολη να λεμε για ΣΤΑΖΙ των πρωην κουμουνιστων κ τετοιες σαχλαμαρες.Ρε παμε καλα ρε???Τα ιδια κ με οικονομια.ΛΕΜΕ ΤΡΙΧΕΣ.η θελουμε οικονομια της αγορας η κρατικοδιαιτους.δε γινεται ρε παιδι μου κ τα δυο.η παπας παπας η ζευγας ζευγας.θα αποφασισουμε τι ειμαστε στο ελλαδισταν???η ειμαστε δημοκρατες με οικονομια της ελευθερης αγορας η κουμουνιστες φαντασματα του πρωην ανατολικου μπλοκ.Δεν γινεται κ δεξιος κ κουμουνιστης δε γινεται οικονομια της αγορας κ κρατικοδιαιτοι στο δημοσιο ε πως να το κανουμε.η παπας παπας η ζευγας ζευγας.Ακου ΣΤΑΖΙ τα φαντασματα του ανατολικου μπλοκ επειδης εφαρμοσαν τον νομο κ την κοψανε ποσα θελετε να μας τρελανετε ρεεε???θα μιλησουμε ποτε σοβαρα στο ελλαδισταν???Αντε γεια που λεει κ ο τακαρος***Τσουκαλάς - Αεκτζής με φιλοπαναθηναικά αισθήματα κ αντιολυμπιακος.http://www.youtube.com/watch?v=O6tyScRNtuM.Ασε ρε φιλαρακο.δεν το εχω ξανακουσει αυτο ρε.τι ειναι αυτο που ειπες ρε??? ρε ρε πατε καλα βραδιατικα???Αντε γεια

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 20:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κostakourtas πριν "αγανακτήσεις" καλο ειναι να ξαναδιαβάσεις τι είπε το μέλος alex22 γιατι προφανώς σε ερέθισε τόσο η λεξη Σταζι, που παρέλειψες να κατανοήσεις το νόημα...


ps
Η Staatssicherheit ανήκει στην σύγχρονη ιστορία , και όχι στην "Αρχαία"
ομοίως και η περίοδο του 1821, στη Νεότερη ή σύγχρονη


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 20:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κostakourtas η αναφορά μου στην Στάζι αφορά τον τρόπο με τον οποίο παρακολουθούσαν την εν λόγω αθλητρια. Είμαι πεποισμένος πως οι "λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις" της χώρας μας την είχαν στοχοποιήσει, τόσο για τις ευχές της στον Κασιδιάρη όσο και για προηγούμενα ποστ σχετικά με Τούρκους και όπλα. Πρόσεξες πόσο άμεσα κινήθηκαν σχετικά μπλογκς ??? Και πόσο άμεσα κινήθηκαν οι "δημοκράτες" της ΔΗΜΑΡ και απαίτησαν την αποβολή της ???? Μαθημένα τα βουνά από χιόνια ...

Dr Jekyll Mr Hyde και εγώ αυτή την απορία ζητάω να μου λύσουν. Πού ακριβώς η φράση της Παπαχρήστου προσβάλλει τους αφρικάνους ???

Και στην τελικη, από που και ως που να απολλογούμαι ο έλληνας για το πως βλέπω τους άλλους λαούς. Επειδή έχουν λερωμένη την ουρά τους οι ξεφτιλισμένοι οι αγγλοσάξωνσες και γενικά όλοι οι αποικιοκρατικοί κοπρίτες και έχουν δημιουργήσει όλη αυτή την υστερία για RESPECT και SAY NO TO RACISM, θα μετράω και εγώ ο έλληνας την κάθε μου φράση ??? Εγώ σαν έλληνας ούτε αποζήμισα αφρικάνους - ασιάτες και λατινοαμερικάνους για αιώνες, ούτε τους σκότωνα για πλάκα, ούτε τους καταπάτησα την γη τους... Αντιθέτως, ασιατικά φύλλα μου την πέφτουν καθόλη την ιστορική μου πορεία, αφρικάνοι μισθοφόροι με κυνηγήσαν κατά την επανάσταση.... Στην σημερινή εποχή βιώνω την εισβολή τους με όλα τα αρνητικά επακόλουθα.... Έχω κάθε δικάιωμα να εκφράζομαι όπως εγώ θέλω, και σκυλάραπα θα πω κάποιον και σκατοκιτρινιάρη θα αποκαλέσω όποιον γουστάρω. Χωρίς ενοχές και με την ίδια άνεση που θα αποκαλέσω σκατοβάζελο τον γείτονά μου και σκατογλυφαδιώτες τους πρώην συμαθητές μου. Όλα στα πλαίσια αστεϊσμού και χωρίς την παραμικρή αρνητική προδιάθεση για την ιδιότητα που κουβαλάει ο καθένας . Της παπαριές τους λοιπόν περί συμπεριφορών που δεν συναύδουν με το Ολυμπιακό ιδεώδες να πάνε να τις αμολήσουν στα πρόβατα τους ομοεθνείς τους ο κάθε παπάρας Βέλγος και Αγγλοσάξωνας "αθάνατος"....

Αλήθεια, η ΔΗΜΑΡ πότε θα απαιτήσει λογοκρισία στις παλιές ελληνικές ταινίες ??? Εκεί που ο Κωσταντάρας έλεγε "σκυλάραπα" και γέμιζε το στόμα του....

Αφιερωμένο στην ΔΗΜΑΡ και το συνάφι της: http://www.youtube.com/watch?v=UfBLh2kdo_Q&feature=related


Edited by - KERRY KING on 28/07/2012 20:50:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 21:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon γραφεις σωστα κ το υστερογραφο αλλα αυτα για ΣΤΑΖΙ δεν τα γραφει το μελος alex22 αλλα το αλλο μελος KERRY KING.Καταλαβα πολυ καλα το νοημα.Αλλα φιλε δεν γινεται ρε παιδι μου επειδης την κοψανε απο την αποστολη να ψαχνουμε για κουμουνιστικα φαντασματα της ΣΤΑΖΙ σε δημοκρατικες κυβερνησεις.Ακου ΣΤΑΖΙ???Επειδης την κοψανε με τον νομο να βαφτιζουν ΣΤΑΖΙ δεξιες κ κεντροδεξιες δημοκρατικες κυβερνησεις???σε αμερικη που εχουν κοψει στο παρελθον μεγαλους αθλητες απο ολυμπιακους κ παγκοσμια επειδης ειπαν μια σαχλαμαρα η πιαστηκαν ντοπε τι θα πουμε???οτι η αμερικανικη κυβερνηση η το FBI ειναι κουμουνιστες της ΣΤΑΖΙ???ρε θα σοβαρευτουμε ποτε στο ελλαδισταν???ρε θα τρελαθουμε ρε???ρε παμε καλα ρε???Αντε γεια.

ps φιλε το ρε το γραφω γενικα κ δεν παει σε σενα το Αντε γεια

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 21:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING φιλε ενταξει αλλα γενικα στο ελλαδισταν θελουμε να ειμαστε λιγο απο ολα σαν σουβλακι με λιγο απο ολα.κ δεξιος κ κουμουνιστης.κ οικονομια αγορας κ κρατικοδιαιτοι.κ να λεμε η κανουμε σαχλαμαρες κ μαλ*κιες δημοσια κ να μην τρεχει μια αμα παει να εφαρμοστει ο νομος.Ε δεν γινεται κ ετσι κ γιουβετσι κ κοκορετσι.καλα τα αλλα που γραφεις σωστα ειναι κ απορω πως δεχτηκανε με ολους αυτους να κανουν κυβερνηση ελεω αναγκης θα μου πεις.Αντε γεια

ps δεν παει ουτε σε σενα αυτο το Αντε γεια

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 00:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
amalia:
Συμπερασματικά λοιπόν, η φράση αυτή είναι ένα δείγμα μαύρου χιούμορ για το μεταναστευτικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χώρα μας αυτήν την εποχή.

IndustrialAngel :
Ναι. Και αντίστοιχο μαύρο χιούμορ και πολύ πιο πετυχημένο έχει η διαφήμιση με τον "Πιου το μαύρο το πιστόλι". Να την απαγορεύσουμε;



Δεν ξέρω. Την είπε μήπως ο Ζακ Ρογκ πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες;


quote:
Και να σου πω και κάτι, είναι θέμα ελευθερίας του λόγου. Προσωπικά είμαι υπέρ της δυνατότητας κάποιου (ανεξαρτήτως ιδιότητας) να λέει ΑΚΟΜΑ και χοντράδες. Έχει τύχει να παρακολουθήσεις ξένους stand up κωμικούς; Ricky Gervais, George Carlin, Robin Williams κτλ. Αν ζούσαν εδώ τι θα γινόταν;

Η άποψή σου είναι εντελώς εκτός θέματος και μου δίνει την εντύπωση πως δεν διάβασες το μήνυμά μου και όσα έγραψα περί περιρρεουσών συνθηκών. Οπότε, τι να σου απαντήσω;
Με ρωτάς για ένα πράγμα εντελώς διαφορετικό από αυτό που έχει συμβεί με την εν λόγω αθλήτρια. Δεν το καταλαβαίνεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 01:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τόσους Αφρικάνους στην Ελλάδα..
Τουλάχιστον τα κουνούπια του δυτικού
Νείλου.. θα τρώνε σπιτικό φαγητό !!!

Λοιπόν, αν αυτό παραπάνω είναι αυτούσιο, ας κάνουμε μια 'πραγματολογική' ανάλυση:

Το "Αφρικανούς" είναι γεωγραφικός προσδιορισμός. Οπως το Ευρωπαίους, Αμερικανούς, Ασιάτες, κλπ. Άρα δεν προσβάλλει κανέναν.

Το "με τόσους Αφρικανούς στην Ελλάδα", υπονοεί πως είναι αρκετοί, ή πολλοί, ή πέραν του αναμενόμενου έστω, αν τονιστεί το "τόσους".

Πάλι όμως δεν προκύπτει υποτίμηση ή βρισιά.

Τα κουνούπια του δυτικού Νείλου είναι είδος εντόμων που πήρε την ονομασία του πάλι λόγω γεωγραφίας.

Και ο Νείλος είναι ποταμός της Αφρικανικής ηπείρου.

Άρα υπο κανονικές συνθήκες είναι αναμενόμενο τα κουνούπια του είδους αυτού να τσιμπάνε και να πίνουν το αίμα αυτών που κατοικούν πέριξ του ποταμού Νείλου. Άρα των Αφρικανών.

Αφού το αίμα είναι τροφή των κουνουπιών, και τα κουνούπια προερχονται από το Νείλο, και ο Νείλος είναι στην Αφρική,
είναι λογικό να θεωρήσουμε ότι το "φαγητό" τους το "σπιτικό" (τόπος προέλευσης) είναι το αίμα των κατοίκων εκεί, δηλαδή των Αφρικανών.

Αφού και εδώ στην Ελλάδα πλέον υπάρχουν αρκετοί Αφρικανοί, και υπάρχουν και τα κουνούπια του Νείλου, τότε ευλόγως θα βρίσκουν και "σπιτικό φαγητό", δηλαδή το φαγητό που είχαν στη χώρα προέλευσής τους, και "ξένο φαγητό" δηλαδή αίμα Ελλήνων, Ευρωπαίων, Βαλκανιων,κλπ.

Για να μην συνεχίσω άλλο την κουνουπολογία,
εγω να σας πω την αλήθεια ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ σχόλιο δεν βρήκα στα παραπάνω.

Μπορεί σαν ανέκδοτο να είναι ΚΡΥΟ, και προσωπικά πρώτη φορά το είδα/άκουσα, και ούτε μου έκανε αίσθηση ούτε γέλασα,
αλλά επαναλαμβάνω, όποιος το έχει χαρακτηρίσει αυτό ρατσιστικό τότε μάλλον δεν έχει ακούσει και δεν έχει ιδέα από το τι πραγματικά ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ ανέκδοτα κυκλοφορούν εκεί έξω, που κινούνται σε επίπεδα μεταξύ φτυσίματος και αίσχους....

Ναι, δεχομαι ότι ήταν κοτσάνα και μεγάλη μ@λ@κία της Βούλας να το δημοσιεύσει στο τουίτερ παραμονές Ολυμπιακών Αγώνων.
(Μα, καλά και αυτή η κοπέλα άλλο τιποτα δεν είχε να γράψει? Πες για τον καιρό ρε κοριτσάρα μου, στειλε φιλιά στον γκομενό σου, ή πες τίποτα σαν την άλλη τη Βούλα την Πατουλίδου, για την Ελλαδα ρε γαμώτο.... Τα κουνούπια του Νείλου σε μάραναν γαμώ το φελέκι μου?)

Ναι, ήτανε λάθος και πολύ μάλιστα το ΤΑΪΜΙΝΓΚ.

Αλλά,
........
Που να μας πάρει όλους ο διάολος, ΔΕΝ ΠΕΤΑΣ ΡΕ ΚΟΠΑΝΕ ΚΟΥΒΕΛΕ ή όποιος άλλος το αποφάσισε, ΜΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ για αυτό το σχόλιο!!!

Καλεσε την καντης συμοβούλια, ανακρίσεις, ζήτα 1000 μετάνοιες, βαλτης κανα πρόστιμο, επιπληξη, κλπ. υπαρχουν χιλια-δυο για να τα ισορροπήσεις και να είσαι και δίκαιος και ακριβής.

Αλλά ΜΗΝ ΔΙΥΛΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΝΩΠΑ....(κι ας είναι και του Νείλου ή του Αμαζόνιου, ή του Ασωπού...)!!!!!
ΕΛΕΟΣ πια με αυτές τις υποκριτικές ευαισθησίες....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 29/07/2012 01:16:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 08:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Σ'ευχαριστώ για την ανάλυση PY8AGORAS, την ίδια διαδικασία έκανα κι εγώ και δεν μου έβγαινε πουθενά ρατσιστικό συμπέρασμα. Πιθανόν όμως αν το διαβάζεις από αριστερά να βγαίνει διαφορετικό νόημα, πες το σύμπτωση αλλά όσοι το βρίσκουν ρατσιστικό το tweet είναι και αριστερών αντιλλήψεων....

Θα μπορούσαν πράγματι να καλέσουν την κοπέλα και να της εξηγήσουν για όλα τα φίδια που μας περιμένουν στην γωνία, θα μπορούσε λοιπόν να το αποσύρει, να το ανασκευάσει, να κάναμε μία επίσημη ανακοίνωση ότι επιληφθήκαμε του θέματος και δεν τίθεται θέμα ρατσισμού...

Αλλά όχι, εμείς σταυρώσαμε αμέσως την αθλήτρια χαρακτηρίζοντάς την ρατσίστρια και καταστρέψαμε τους κόπους και τις θυσίες ετών από έναν συνάνθρωπό μας. Και ναι, δημιουργήσαμε νέα εθνικιστική έξαρση σε μια εποχή που αποφασίζονται νέα σκληρά μέτσα γιατί οικονομικά είμαστε στην κατρακύλα αφού πέσαμε στο γρεμό και αναζητάμε αναχώματα μπας και η πτώση γίνει πιο ανώδυνη.

Εμένα το συμπέρασμα παραμένει για πολιτική δίωξη και κάποιοι πρέπει κάποια στιγμή να αναλάβουν τις ευθήνες τους γιατί η οργή έχει φτάσει σε επίπεδα μη ελεγχώμενα. Δεν θα αργήσει να ανάψει η σπίθα και τότε η φωτιά θα πέσει παντού...

Υπάρχει ρατσισμός στην Ελλάδα, υπάρχει ρατσισμός για τους Έλληνες και οτιδήποτε πρεσβεύουν...

Edited by - KERRY KING on 29/07/2012 08:22:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 13:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω κάθε δικάιωμα να εκφράζομαι όπως εγώ θέλω, και σκυλάραπα θα πω κάποιον και σκατοκιτρινιάρη θα αποκαλέσω όποιον γουστάρω. Χωρίς ενοχές και με την ίδια άνεση που θα αποκαλέσω σκατοβάζελο τον γείτονά μου και σκατογλυφαδιώτες τους πρώην συμαθητές μου. Όλα στα πλαίσια αστεϊσμού και χωρίς την παραμικρή αρνητική προδιάθεση για την ιδιότητα που κουβαλάει ο καθένας . Αλήθεια, η ΔΗΜΑΡ πότε θα απαιτήσει λογοκρισία στις παλιές ελληνικές ταινίες ??? Εκεί που ο Κωσταντάρας έλεγε "σκυλάραπα" και γέμιζε το στόμα του....

Edited by - KERRY KING on 28/07/2012 20:50:54


Και γω KERRY KING Όλα στα πλαίσια αστεϊσμού και χωρίς την παραμικρή αρνητική προδιάθεση για την ιδιότητα που κουβαλάει ο καθένας , χωρίς ενοχές θα σε αποκαλέσω κωλορατσιστή, σκατοφασίστα!! Είδες τι αστείο; και που να ξερες τι λεω απο μεσα μου για σας

P.S. AitheroVamon ελληναρά μου εσύ και αλλοι εδω με τα αγγλοελληνικά τους! Καλά ρε άτομο γράφεις τοση ωρα μηνυμα στα ελληνικά και μου πατάς alt + shift για να γραψεις 2 γραμματα:ps στα αγγλικα; αφου και παλι ακολουθει κατεβατο με ελληνικό κειμενο!
Ελληναραδες μου εσείς με το αγγλοελληνικό λεξιλόγιό σας!!! (που το βλέπω επανειλλημένα σε πολλά θέματα).

quote:

Ας βάλουμε τώρα λίγο και τις περιρρέουσες συνθήκες στο παιχνίδι.
1). Πότε ειπώθηκε: λίγες μέρες πριν την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, μιας διοργάνωσης που συμβολίζει την ειρήνη και τη συμφιλίωση μεταξύ των λαών, την ευγενή άμιλλα, τον σεβασμό του ανθρώπινου μεγαλείου ανεξαρτήτως φύλου, χρώματος, εθνικότητας, κ.λπ.
2). Πού ειπώθηκε: στην Ελλάδα, δηλαδή στη χώρα που γέννησε τους Ολυμπιακούς αγώνες με το προαναφερθέν μήνυμα.
3). Από ποιον ειπώθηκε (μεταφέρθηκε): από μια Ελληνίδα αθλήτρια, η οποία τη συγκεκριμένη εποχή είναι μια πρέσβειρα της Ελλάδας και των Ολυμπιακών Ιδεωδών.

Ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο είναι ότι η συγκεκριμένη φράση μεταφέρθηκε μέσω του twitter.
Γράφει πιο πάνω ο Dr Jekyll Mr Hyde, κάτι με το οποίο διαφωνώ:

quote:
Δεν ήξερα οτι όποιος ασχολείται με τον αθλητισμό... παρακολουθείται το tweeter του. Μήμπως να κάνουν και έναν έλεγχο πρώτα στο σπίτι μας, για αντικείμενα ή άλλα πράγματα που υποδηλώνουν "ρατσιστική" δραστηριότητα, και μετά ΑΝ εγκρίνουν να υπάρχει συμμετοχή στους Ολυμπιακούς;
(Τα έντονα γράμματα στην παράθεση, δικά μου)


Το twitter είναι μια διαδικτυακή υπηρεσία που έχει πιο δημόσιο χαρακτήρα από μια προσωπική σελίδα στο facebook, λόγου χάρη. Χρησιμοποιείται, εν ολίγοις, από ένα λίγο ή πολύ δημόσιο πρόσωπο, για να ενημερώσει τους followers του για τις δραστηριότητές του. Διότι, εάν η εν λόγω αθλήτρια δεν είχε τη συγκεκριμένη αθλητική ολυμπιακή ιδιότητα, ποιος θα παρακολουθούσε τα tweets της Βούλας; Οι φίλες και οι φίλοι της, τα ξαδέλφια της, κάποιοι γνωστοί της, κ.λπ. Το ότι τα tweets της παρακολουθούνταν από πολύ περισσότερο κόσμο είναι κάτι που οφείλεται στην "ολυμπιακή" της ιδιότητα: ο κόσμος ήθελε να ενημερωθεί σχετικά με μία αθλητική εκπρόσωπο της Ελλάδας και τις επιδόσεις της. Το twitter της δεν ήταν λοιπόν προσωπικό με τη στενή έννοια, είχε twitter με followers γιατί ήταν αυτή που ήταν ως ολυμπιακή αθλήτρια. Η ευθύνη λοιπόν ήταν μεγάλη και θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτική σε αυτά που γράφει.

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, καθώς επίσης και πιθανές παρενέργειες της υπόθεσης (που θα εξηγήσω πιο κάτω) θεωρώ ότι η συγκεκριμένη κίνηση, αν και αρκετά στενάχωρη και σκληρή για την κοπέλα, ήταν επιβεβλημένη. Ελπίζω μόνο, εκτός από πίκρα να της αφήσει και ένα θετικό μάθημα.

Κλείνω με κάποιες ενδεικτικές παρενέργειες που θα μπορούσαν να υπάρξουν:
- Δημοσιεύματα στον γερμανικό π.χ. τύπο, σαν αυτά που έχουμε απολαύσει τον τελευταίο καιρό και εξευτελίζουν την Ελλάδα
- Ανταποδοτικές κινήσεις απαξίωσης από αφρικανές συναθλήτριές της που θα μας έκαναν ξεφτύλα (π.χ. να πάει να σφίξει το χερι μιας αφρικανής συναθλήτριάς της για να τη συγχαρεί κι εκείνη να της γυρίσει την πλάτη)
κ.λπ.


Συμφωνώ!!!

Δεν είχε τιποτε άλλο να πει παραμονη ολυμπιακών αγώνων;;;;
Αν δεν ήταν έτσι όπως τα λετε, αν εκανε χαβαλε, γιατί μετά σαν βρεγμένο γάτι ζητούσε συγνώμη γλύφοντας;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 14:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και γω KERRY KING Όλα στα πλαίσια αστεϊσμού και χωρίς την παραμικρή αρνητική προδιάθεση για την ιδιότητα που κουβαλάει ο καθένας , χωρίς ενοχές θα σε αποκαλέσω κωλορατσιστή, σκατοφασίστα!! Είδες τι αστείο; και που να ξερες τι λεω απο μεσα μου για σας

P.S. AitheroVamon ελληναρά μου εσύ και αλλοι εδω με τα αγγλοελληνικά τους! Καλά ρε άτομο γράφεις τοση ωρα μηνυμα στα ελληνικά και μου πατάς alt + shift για να γραψεις 2 γραμματα:ps στα αγγλικα; αφου και παλι ακολουθει κατεβατο με ελληνικό κειμενο!
Ελληναραδες μου εσείς με το αγγλοελληνικό λεξιλόγιό σας!!! (που το βλέπω επανειλλημένα σε πολλά θέματα).


Απο την παρθενική σου ακόμα εμφάνιση στα φόρουμ,
δεν μπόρεσα να κατανοήσω την νοητική τρικυμία των αναρτήσεων σου,
Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι κατι θα αλλάξει τωρα με αυτή ?

PS
O KERRY KING μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, δεν θα το κανω εγω,
απλά αναπαρήγαγα τους χαρακτηρισμούς (alt + shift) For Fun !
τι δεν καταλαβαίνεις ?


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 14:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερωμένο σε σένα Industrial Angel!

"Τα τελευταία χρόνια άκουσα πολλά αντιποντιακά καλαμπούρια. Οι σύγχρονοι έλληνες (με την κοντή μνήμη, που τόσο τους χαρακτηρίζει) φαντάζονται ότι τα αντιποντιακά ανέκδοτα είναι ένα καινούργιο φρούτο και, επιπλέον, κρυφοκαμαρώνουν για την εξυπνάδα τους. Θα ήθελα να διαβεβαιώσω τον αναγνώστη πως, αφ’ ενός, τα αντιποντιακά ανέκδοτα πρωτοφάνηκαν πριν αρκετές δεκαετίες και, αφ’ετέρου, σχεδόν όλα αυτά τα πρόσφατα καλαμπούρια είναι ξένης προέλευσης – τα λένε οι “γνήσιοι” αμερικάνοι κατά των πολωνών, οι γάλλοι κατά των βέλγων κ.ο.κ. Πρoσέτι, οι νεοέλληνες ποτέ δεν θέλησαν να μάθουν το τι σκέφτονται οι άλλοι λαοί γι’ αυτoύς. ( … ) Τα αντιποντιακά ανέκδοτα αποτελούν ένα τυπικό δείγμα προφορικού ενδορατσισμού."

Κομμάτι από κάποια πράγματα που είχε γράψει ο Ηλίας Πετροπουλος. Εχεί γράψει πολύ πιο ενδιαφεροντα πραγματα απ' αυτό που σου βαλα, για το ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΟΙ ΠΟΝΤΙΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και πώς τους φέρθηκε ο Ξένιος Δίας... αλλά δε βρίσκω το περιοδικό που τα διάβασα. Όμως επειδη είναι πολύ ενδιαφέροντα θα ψαξω και θα σου τα παραθέσω. Να τα δουνε οι έξυπνοι ελληναράδες με την κοντή μνημη τους, που τα βλέπουν όπως τους συμφέρει καθε φορά... και να ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ!

Άσχετο, αλλά πριν τελειώσει η παράγραφος, το άρθρο συνεχίζει:
"Οι πόντιοι κατέληξαν να είναι ο ύστατος στόχος των ελλαδικών ρωμιών. Πριν τους πόντιους είχαμε, για να γελάμε, τους κερκυραίους, τους καλαματιανούς, τους κρητικούς, τους ηπειρώτες, τους χιώτες, τους μυτιληνιούς, τους σαλονικιούς. Δεν καταγράφω εδώ, σαν στόχους, τους εβραίους, τους βλάχους, τους γύφτους, τους αρναούτηδες, τους πομάκους και τους αρμένηδες, γιατί θα έβγαινα έξω από τα όρια του άρθρου. Άλλωστε, όλοι μας ξέρουμε τον «έρωτα» που θρέφουμε για τους γύφτους, καθώς ξέρουμε και τον εβραίο του καραγκιόζη μας ή τον Αγκόπ και τον μενιδιάτη που παρουσίαζαν κάποτε τα θέατρά μας."

Και το υπόλοιπο άρθρο:

"Τα ενδορατσιστικά ανέκδοτα θέτουν τρία βασικά ερωτήματα: ποιος επιτίθεται, ποιο είναι το θύμα, πού οφείλεται η επίθεση; Στην περίπτωση των καλαματιανών (“καλαματιανός σωματέμπορας” κτλ.) και των μανιατών (“ο μανιάτης ή νταβατζης ή μπασκίνας”) και, γενικότερα, των πελοποννησίων (“μοραΐτης σαπιοκοιλιά”), είναι σύσσωμος ο λοιπός ελληνικός λαός που επιτίθεται. Και η κρυφή αιτία αυτών των εθνοφαυλισμών είναι η καταπίεση του λαού μας εκ μέρους των μανιατών (εν γένει, μοραϊτών) που ελυμαίνονταν, μονοπωλιακά, την κρατική μηχανή.

Με τους αρβανίτες το πρόβλημα περιπλέκεται. Ο Βυζάντιος τους θεωρεί «έλληνες». Όμως, οι αρβανίτες (και, φυσικά, οι σουλιώτες!) δεν ήσανε έλληνες. Σήμερα, οι τέως αρβανίτες έχουν ελληνοποιηθεί τόσο πολύ, ώστε να ντρέπονται να ομoλoγήσoυν την καταγωγή τους. Οι αρβανίτες (καθώς οι βλάχοι), έζησαν επί αιώνες μαζί με τους ρωμιούς, στον ίδιο χώρο. Οι νεοέλληνες τους έτρεμαν. Οι νεοέλληνες έπαιρναν την εκδίκησή τους όπως μπορούσαν: εσάρκαζαν την αρβανίτικη προφορά, έβαζαν τον μπάρμπα¬Γιώργο να δέρνει τον Βεληγκέκα και, αμολάγανε δηλητηριώδεις φήμες για την πασίγνωστη πατριαρχική αιμομειξία των αρβανιτάδων και την ακόμη γνωστότερη στρατιωτική παιδεραστία τους.

Με την οριστική νίκη των νεοελλήνων στα πλαίσια του νέου κράτους (που έφερε τον πομπώδη τίτλο “Ελλάς”) οι αρβανίτες άλλαξαν χαβά γιατί κατάλαβαν πως θα έχουν την τύχη των φαναριωτών. ‘Ομως, η ευγνωμονούσα Ελλάς, οφείλοντας την σύστασή της σχεδόν αποκλειστικά στους αρβανίτες, τους εχάρισε αρκετά προνόμια. Το κυριότερο απ’ αυτά τα προνόμια υπήρξε (και παραμένει) το δικαίωμα των αρβανιτάδων να μπαίνουν στο στρατό και στην αστυνομία. Οι αρβανίτες ξεπλήρωσαν τα προνόμιά τους διαπράττοντας έναν εθνικό αυτοευνουχισμό. Συμπαθώ την λεβεντιά και την μπέσα των αρβανιτάδων. Ωστόσο, πολύ φοβάμαι ότι τώρα πια, οι αρβανίτες μας δεν έχουν να επιδείξουν πολλές περγαμηνές. Οι σημερινοί αρβανίτες (που ξεχάσανε και τη γλώσσα τους) διολισθαίνουν, ελισσόμενοι μεταξύ των άλλων ρωμιών(…).

Εδώ και λίγα χρόνια αναπαράγονται και αναμεταδίδονται χιλιάδες αντιποντιακά ανέκδοτα. Είναι σαν να βαράνε απαξάπαντες οι ελλαδικοί την πιο δυνατή και την πιο άξια μειονότητα της χώρας μας. Όταν λέω “απαξάπαντες οι ελλαδικοί” είναι σαν να λέω “όλοι οι αθηναίοι”, γιατί, έτσι που καταντήσαμε, η ταυτότητα “Αθήνα=Ελλάς”, προτείνεται σαν μια αληθινότατη αλήθεια. Σήμερα πια, δεν είναι μόνον η Ελλάς που συγκεντρώθηκε στο αττικό λεκανοπέδιο, αλλά είναι η Αθήνα που επιβάλλει την μονότονη γλωσσοπολιτιστική της δικτατορία στην λοιπή Ελλάδα. Οι αθηναίοι του 1821 (δηλαδή, οι γκάγκαροι) ήσανε μια χούφτα θρασιμιών, που μιλάγανε μια φωνητικώς απαίσια διάλεκτο και, που έκαναν το παν κατά των κλεφτών της Ρούμελης. Όσο και να προσπάθησε ο Καμπούρογλου, με την “Ιστορία των Αθηναίων” του, οι γκάγκαροι παρέμειναν σαν ένα παράδειγμα προς αποφυγήν, εσαεί (…).

Καθώς συμβαίνει στις άλλες χώρες, έτσι θα συμβεί και στην Ελλάδα: η πρωτεύουσα θα επιβάλλει, τελικά, το μοντέλο της. Ο αθηναϊκός οδοστρωτήρας ισοπέδωσε ήδη τους αρβανίτες και τους κρητικούς, που δεν αντιδρούν παρά με γλοιώδη τρόπο (ρουσφέτια, κουμπαριλίκια, συμπατριωτιλίκι και τα τοιαύτα). Η χοάνη της Αθήνας έχει καταπιεί τη διάλεκτο των ποντίων της πρωτεύουσας. Οι σποραδικές ομάδες τους (π.χ. της Λακωνίας) οδηγήθηκαν σε αποδιοργάνωση. Όμως, οι πόντιοι της Θεσσαλονίκης και της μακεδονικής υπαίθρου πάντα αμύνονται. Ωστόσο, θα υποκύψουν κάποτε …

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι η ποντιακή διάλεκτος θα επιζούσε σαν αργκό. Πρόκειται για μια λανθασμένη ιδέα. Στον ορίζοντα διαφαίνεται ο θάνατος της ποντιακής διαλέκτου. Στην Ελλάδα διαθέτουμε την κουτσαβάκικη αργκό, που βασίζεται στην αναπλιώτικη ντοπιολαλιά, ένα ιδίωμα που καλλιεργήθηκε επιμελώς από τους αρβανιτόμαγκες. Η αργκό μας είναι τα φωνητικώς ωραιότερα ελληνικά. Και οι αρβανίτες μάγκες είχαν (και έχουν) την ομορφότερη προφορά της αργκό. Το φαινόμενο δεν είναι μοναδικό. Σε κάθε χώρα κατίσχυσε μια διάλεκτος, συνήθως η διάλεκτος της πρωτεύουσας. Μα, αυτό δεν είναι απόλυτο. Τα ευφωνικότερα γερμανικά τα μιλάνε στο Ανόβερο, ενώ τα βερολινέζικα θεωρoύvται κάπως βαριά. Όλοι οι ιταλοί είναι σύμφωνοι πως οι φλορεντινοί χρησιμοποιούν την πιο στρωτή διάλεκτο και, επίσης, ότι τα ιταλικά της Ρώμης είναι απαίσια. Ωστόσο (αυτοί που ξέρουν, λένε πως) τα ωραιότερα ιταλικά τα μιλάνε οι σαρδήνιοι (οσάκις δεν κρύβονται πίσω από την ακαταλαβίστικη vτoπιoλαλιά τους).

Η Ελλάδα δεν υιοθέτησε την διάλεκτο των γκάγκαρων. Και, κατά ευτυχή σύμπτωση, τα σημερινά αθηναίικα είναι, ακουστικώς, μια πεντακάθαρη διάλεκτος. Μπρος στην αθηναϊκή διάλεκτο τα ποντιακά φαντάζουν σαν μια γελοία και ακατανόητη γλώσσα. Τα ποντιακά είναι μια διάλεκτος μελλοθάνατη. Τα ποντιακά θα σβήσουν, όπως έσβησαν τα τσακώνικα…"

Παρίσι 31-7-1987


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 14:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon
quote:

PS
O KERRY KING μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, δεν θα το κανω εγω,
απλά αναπαρήγαγα τους χαρακτηρισμούς (alt + shift) For Fun !
τι δεν καταλαβαίνεις ?


Τι σε κάνει να πιστευεις ότι δεν καταλαβαίνω κάτι απο σένα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 14:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη, ξέχασα να βάλω το ονομα αυτού που έγραψε το άρθρο.

Ηλίας ΠετρόπουλοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 14:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σε κάνει να πιστευεις ότι δεν καταλαβαίνω κάτι απο σένα;

Αυτό δείχνεις τουλάχιστον...
και οχι μονο σε εμενα,
αλλα εισαι εκνευριστικά μηδενιστική στην οποια αντίθετη άποψη απο την δική σου !
Και πίστεψε με , αυτο δεν είναι καθόλου "δημοκρατικό"
πολλά δε ... υγιές
(μην τ'αφήνεις... ψάξτο)


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 14:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί σαν ανέκδοτο να είναι ΚΡΥΟ, και προσωπικά πρώτη φορά το είδα/άκουσα, και ούτε μου έκανε αίσθηση ούτε γέλασα,
αλλά επαναλαμβάνω, όποιος το έχει χαρακτηρίσει αυτό ρατσιστικό τότε μάλλον δεν έχει ακούσει και δεν έχει ιδέα από το τι πραγματικά ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ ανέκδοτα κυκλοφορούν εκεί έξω, που κινούνται σε επίπεδα μεταξύ φτυσίματος και αίσχους...

Συμφωνώ απόλυτα.


quote:
Δεν ξέρω. Την είπε μήπως ο Ζακ Ρογκ πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες;

Χμ... αν παρακολουθήσεις τη μετάδοση της ΕΡΤ θα δεις ότι στα διαφημιστικά διαλείμματα η συγκεκριμένη διαφήμιση εμφανίζεται τακτικά!


quote:
Η άποψή σου είναι εντελώς εκτός θέματος και μου δίνει την εντύπωση πως δεν διάβασες το μήνυμά μου και όσα έγραψα περί περιρρεουσών συνθηκών. Οπότε, τι να σου απαντήσω;
Με ρωτάς για ένα πράγμα εντελώς διαφορετικό από αυτό που έχει συμβεί με την εν λόγω αθλήτρια. Δεν το καταλαβαίνεις;


Κάτσε βρε Αμαλία μου. Σε ποιο σημείο της ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ κατοχυρωμένης ελευθερίας του λόγου υπάρχουν οι "περιρρέουσες" συνθήκες που δημιουργούν περιορισμούς και εξαιρέσεις;


quote:
Διότι, εάν η εν λόγω αθλήτρια δεν είχε τη συγκεκριμένη αθλητική ολυμπιακή ιδιότητα, ποιος θα παρακολουθούσε τα tweets της Βούλας; Οι φίλες και οι φίλοι της, τα ξαδέλφια της, κάποιοι γνωστοί της, κ.λπ. Το ότι τα tweets της παρακολουθούνταν από πολύ περισσότερο κόσμο είναι κάτι που οφείλεται στην "ολυμπιακή" της ιδιότητα: ο κόσμος ήθελε να ενημερωθεί σχετικά με μία αθλητική εκπρόσωπο της Ελλάδας και τις επιδόσεις της. Το twitter της δεν ήταν λοιπόν προσωπικό με τη στενή έννοια, είχε twitter με followers γιατί ήταν αυτή που ήταν ως ολυμπιακή αθλήτρια. Η ευθύνη λοιπόν ήταν μεγάλη και θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτική σε αυτά που γράφει.


Τι πάει να πει "ολυμπιακός αθλήτης" και τι είδους παιδεία αυτό συνεπάγεται; Από όσο ξέρω δε δίνεις εξετάσεις. Μια ξανθιά 23 ετών είναι που γυμνάζεται και τρέχει καλά είναι η Βούλα. Αυτή είναι η διάσταση των πραγμάτων...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy