ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Τα Σύμβολα στις κάρτες Ταρώ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 04:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν είμαι ειδική και τα πράγματα που ξέρω για τις κάρτες αυτές είναι τα πολύ βασικά... Όμως πάντα με τραβούσε η συμβολική πλευρά τους... Δεν με ενδιαφέρουν τόσο σε πρακτικό επίπεδο όσο σε θεωρητικό!!!
Από τις πιο σημαντικές κάρτες είναι αυτές του Θοθ του Άλιστερ Κρόουλι που βασίζονται στον αποκρυφισμό και την αστρολογία! Από όσο ξέρω κάθε κάρτα συμβολίζει και ένα ζώδιο!!!
Θα ήθελα σε αυτό εδώ το φόρουμ να γίνει μία ανάλυση και αποσυμβόλιση των ταρώ πέρνοντας από την αρχή μία προς μία κάρτα!!!
Καλώ όσους γνωρίζουν για το θέμα και όσοι θέλουν απλά να μάθουν είτε ρωτώντας είτε λέγοντας την γνώμη τους να προσέλθουν για να μας διαφωτίσουν!!!
Δυστυχώς οι γνώσεις μου για το θέμα, όπως είπα και παραπάνω είναι λίγες και αν προσπαθούσα να εξηγήσω κάποια πράγματα περισσότερο θα σας μπέρδευα παρά θα βοηθούσα!!!
Αναμένω με ανυπομονησία για να ξεκινήσουμε τον αποσυμβολισμό

Εάν υπάρχει ήδη καποιο άλλο τόπικ με αυτό το θέμα σας ζητώ συγνώμη και απλά μεταφέρουμε το θέμα!!!!

Ευχαριστώ.........

SIMORIL .......

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 05:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simorilll....

..μη βιαζεσαι...

ελα στο σχετικο θεμα που υπαρχει εδω εσω ενα χρονο τωρα...

-μα ξαναλεω ..μη βιαζεσαι...-


Βηματα στην Ατραπο

*χμ...εχω την εντυπωση πως περασες απο το συγκεκριμενο λινκ του crowley με τις αρκανες δεν προσεξες πως παρεθεσα τουτο το λινκ...

επισης σχολιασμο για καθε αρκανα -μικρη και μεγαλη-υπαρχει σε τοπικ που καναμε παλιοτερα με τον φιλο Νοτη ,εν αρχη Τρισμεγιστου...

ΤΑΡΩ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ


φως εν σκοτει!

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/12/2003 05:41:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 08:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Άτμα σε ευχαριστώ για την προσοχή που έδειξες σε αυτό το θέμα
Είχα ρίξει και πριν μία γρήγορη ματιά στα links που παράθεσες αλλά επειδή μου το ζήτησες ξανά είπα να δώσω μία μεγαλύτερη προσοχή...

Αυτό που θέλω να πω είναι πως το link αυτό που υπάρχει στο "εικόνες" (μικρή και μεγάλη αρκάνα) έχει πάρα πολύ ωραίες εικόνες από διάφορα deck που παραθέσατε εκεί και δίπλα υπήρχαν κάποιες ερμηνίες σε σχέση με την κάθε χωριστά!

Στο άλλο link για τον "τρελό" έγινε μία αναφορά σχετικά με την κάρτα αυτή σε διάφορα deck που μπορεί να είχατε υπόψιν σας και δώθηκαν κάποιες ερμηνίες για το τί σημαίνει τρελός!
Στο τρίτο link "βήματα στην άτραπο" είδα μία πολύ ωραία συζήτηση σχετικά με την σειρά των ταρώ και γενικά σχόλια και κάποια πολύ καλές ερμηνίες!!

Όμως εγώ πιστεύω πως αναφέρθηκα στις κάρτες ταρώ αλλά με μία άλλη προσέγκιση στο θέμα, εννοώντας βέβαια την παράθεση εικόνων των καρτών και των ερμηνιών τους αλλα μέσα από τον αποσυμβολισμό της κάθε κάρτας χωριστά καθώς και την σχέση τους με την αστρολογία και τα ζώδια, μάλιστα με τέτοιον τρόπο ώστε και ο πιο αδαής να καταλάβει τον αποσυμβολισμό που γίνεται!!!
Αναφέρθηκες κάποιες φορές

quote:
[0: ' Αφησε τη φαντασία ελεύθερη να δράσει.
1 : Θα χτίσει ή θα ανακαλύψει τις δικές της δομές,
2/3/4/5: με τα τετράπτυχα σχέδια, Αρσενικό και Θηλυκό,
Μέσα και 'Εξω.
6: Αυτή η δυαδική πολικότητα θα εκπορεύσει το θαυμαστό φτερωτό πλάσμα (του 'Ερωτα)
7: και θα συνεχίσει σαν κατακτητής ήρωας στο κι νητό τετραπλό οικοδόμημα, όπου το άτι της σοφίας ωθεί τους τροχούς της κυκλικής μεταβολής.
8/9/10/11 : Εδώ υπάρχει ένα ευρύτερο πεδίο αρχετυπικής έκφρασης:
η Aστραία, η Παρθένος των Κόσμων, που συγκρατεί την ισορροπία και τις πολικότητες'
ο Ερημίτης, ο φέροντας το φως και οδηγός φύλακας
Αυτός που Στρέφει τις Σφαίρες της εκφρασμένης δημιουργίας.
ο Ελεγκτής της κατευθυνόμενης δημιουργικής δύναμης,
που επιφέρει:
12: την αρχή της θυσίας του δημιουργικού πνεύματος στους νόμους της μορφικής έκφρασης. και
13: τις αρχές του χρόνου, της ωρίμανσης, της σήψης και του θανάτου.
14/15/16/17: Το ανακάτεμα και η σύμπτυξη των ενεργητικών αρχών οδηγεί αρχικά στο φραγμό τους,
έπειτα στην απόρριψη της πνευματικής δύναμης, και το 'Αστρο γεννιέται στον αποστακτήρα που μεταμορφώνει τα πάντα.
Τα ύδατα χέονται και διαχωρίζονται:
18: στο Ασήμι των Φιλόσοφων και
19: το Χρυσό των Φιλόσοφων που καταλήγει:
20: στην Αναγέννηση της 'Υλης
21: και τη Μεταστοιχείωση ή Θριαμβευτική 'Εκφραση, με ισορροπημένη τετραπλή μορφή.]

-'ΤΑΡΩ' του GARETH KNIGHT ,ΕΚΔ.ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ



Τόσο όμορφα λόγια !!!! μία πολύ ωραία προσέγκιση του θέματος

Κάπου αλλού λες:

quote:
ΕΤΣΙ Ο ΔΥΙΣΜΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ-ΚΟΛΑΣΗΣ ΕΝΙΣΧΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕΔΡΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.
Η ΤΑΡΟΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ,ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ.ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 5 ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ 10 ΚΑΡΤΩΝ.
ΚΑΘΕ ΣΕΙΡΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΜΙΑ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ.

1)ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
-Η ΠΡΩΤΗ ΑΙΤΙΑ
-ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΙΝΗΤΟ
-Η ΣΦΑΙΡΑ ΤΩΝ ΑΠΛΑΝΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ(ΖΩΔΙΑΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ)
-ΚΡΟΝΟΣ-ΔΙΑΣ
-ΑΡΗΣ
-ΗΛΙΟΣ
-ΑΦΡΟΔΙΤΗ
-ΕΡΜΗΣ
-ΣΕΛΗΝΗ

2)ΟΙ ΑΡΕΤΕΣ
-ΠΙΣΤΗ
-ΕΛΠΙΔΑ
-ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ
-ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
-ΣΘΕΝΟΣ
-ΣΥΝΕΣΗ
-ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ
-ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑ
-ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ
-ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ

3)ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
-ΘΕΟΛΟΓΙΑ
-ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ
-ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
-ΠΟΙΗΣΗ
-ΜΟΥΣΙΚΗ
-ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ
-ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ
-ΡΗΤΟΡΙΚΗ
-ΛΟΓΙΚΗ
-ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ

4)ΑΠΟΛΛΩΝ +ΜΟΥΣΕΣ
-ΑΠΟΛΛΩΝ
-ΚΛΕΙΩ
-ΕΥΤΕΡΠΗ
-ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
-ΘΑΛΕΙΑ
-ΠΟΛΥΜΝΙΑ
-ΕΡΑΤΩ
-ΤΕΡΨΙΧΟΡΗ
ΟΥΡΑΝΙΑ
-ΚΑΛΙΟΠΗ

5)ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ
-Ο ΠΑΠΑΣ
-Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ
-Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ
-Ο ΔΟΓΗΣ
-Ο ΙΠΠΟΤΗΣ
-Ο ΕΥΓΕΝΗΣ ΚΥΡΙΟΣ
-Ο ΕΜΠΟΡΟΣ
-Ο ΧΡΥΣΟΧΟΟΣ
-Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ
-Ο ΖΗΤΙΑΝΟΣ


Γιατί να μην δουλέψουμε εδώ μα μόνο με αυτόν τον τρόπο? Προσπαθώντας να αναλύσουμε και να αποσυμβολίσουμε και τέλος να ερμηνεύσουμε την φιλοσοφία της κάθε κάρτας ξεχωριστά? Παραθέτοντας την εικόνα της ώστε να βλέπουμε και τί αναλύουμε?

Ξεκινώντας από μία απλή τράπουλα των ταρώ ή ακόμα και από την τράπουλα του Κρόουλι?

Ευχαριστώ... Ελπίζω να μην έγινα κουραστική...
Απλά έχω την ανάγκη να μάθω και να καταλάβω κάποια πράγματα.... σε σχέση με την ταρώ και την όλη φιλοσοφία της και πιστεύω πως αυτός ο τρόπος θα με βοηθήσει αλλά και άλλους να μπουν και να ταξιδέψουν μέσα εκεί, ξεκινώντας ένα ταξίδι ευχάριστο με ξεναγό την σοφία !!!

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 13:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ simori ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ Η ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΡΩ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2885
(ALEISTER CROWLEY -Thoth tarot deck)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=668
('0' ...' ΤΡΕΛΟΣ' )

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=744
(ΤΑΡΩ ήΤΑΡΟ - "(ΠΡΩΗΝ) TARW" )

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΤΑΡΩ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΟΠΙΚ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΣΙΤΕ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΑΝ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 04:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR κοίταξα όλα τα link που μου παραθέσατε και εσύ και η ΑΤΜΑ αλλά πουθενά δεν είδα τον αποσυμβολισμό των ΤΑΡΩ εκτός από την παράθεση των εικόνων και την ερμηνεία των καρτών....
Αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο η ερμηνεία των καρτών... γιατί έχω και βιβλία για τα ΤΑΡΩ και τα διαβάζω... αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα σύμβολα που έχουν επάνω οι κάρτες ξεχωριστά η κάθε μία και τον αποσυμβολισμό των... αυτά τα σύμβολα που είναι τελικά η αιτία για την ερμηνεία των καρτών.. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω να ρίχνω τα ΤΑΡΩ, δεν με ενδιαφέρει σε αυτο τουλάχιστον το επίπεδο το πρακτικό τους μέρος μα το φιλοσοφικό τους .......
Αν υπάρχει πρόβλημα να ξαναδωθεί η ερμηνεία των ΤΑΡΩ και η η παράθεση των εικόνων, ας μην γίνει, αλλά αυτό που ζητάω πολύ καθαρά είναι ο αποσυμβολισμός των ΤΑΡΩ.... Θεωρώ πάντως πως για να είναι το αποτέλεσμα ολοκληρωμένο πως θα πρεπει να δούμε ξανά και την ερμηνεία και τις εικόνες..... Φιλικά αυτή είναι η γνώμη μου!!!

Διαβάστε προσεκτικά αυτά που παραθέτει μία φίλη σε κάποιο άλλο θέμα για τα ΤΑΡΩ

quote:
Η συγκεκριμένη σειρά που αναφέρεις στο site που έχεις παραθέσει, είναι αυτή που εγώ προσωπικά εχω συναντήσει στις περισσότερες κάρτες ταρώ. Κοινό στοιχείο τα σύμβολα (π.χ. ο σκύλος στα πόδια του τρελλού, τα αντικείμενα πάνω στο τραπέζι του μάγου, κ.λ.π.).
Μπορεί να συναντήσει κανείς πολλές παραλλαγές των κλασικών καρτών, τα σύμβολα ωστόσο είναι τα ίδια, μια και μέσω αυτών, ερμηνεύονται οι κάρτες. Σημαντική είναι επίσης και η σειρά, καθώς και η ονομασία των καρτών (μεγάλα Αρκάνα) που αντιπροσωπεύουν μία πορεία.
Διαφορετικές παραλλαγές των καρτών (π.χ. λαογραφικές φιγούρες με τα στάνταρτ σύμβολα, αστροταρό - !!! - , κ.λ.π.) υπάρχουν άφθονες, και είναι η χαρά του συλέκτη.... Προσωπικά, πρέπει να έχω περίπου 5 - 6 διαφορετικές τράπουλες, αλλά παρατήρησα ότι τα σύμβολα (όπως είπα και πριν) είναι ίδια σε όλες, και οι περισσότερες μοιάζουν με τις κάρτες του site.

Μέσα στις κάρτες των ταρό, υπάρχει "κρυμμένη" γνώση, η οποία ξετυλίγεται με τον αποσυμβολισμό τους, αλλά αυτό το οποίο θα πάρει ο καθένας, εξαρτάται πάρα πολύ, από το τι μπορεί να μάθει και να καταλάβει την δεδομένη στιγμή της ζωής του. Γιαυτό και έγραψα "κρυμένη" πιο πριν, γιατί δεν την κρύβει κανείς, απλά εξαρτάται από τον καθένα τι βλέπει, ή καλύτερα πόσα βλέπει.

Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τις παραβολές;
Απλές ιστορίες (παραβολές) - εικόνες (ταρό) με εσωτερικό νό


Τώρα αν έχει παρερμηνευθεί το topic μου ας το μετανομάσω σε: "Τα σύμβολα επάνω στα ΤΑΡΩ"
Και ξαναλέω πως δεν αναφέρομαι στην απλή ερμηνεία των ΤΑΡΩ αλλά στον αποσυμβολισμό τους.....

Χαιρετώ προς το παρόν και περιμένω απάντησή σας....
Με φιλική διάθεση ...............

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 14:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την τελευταία τοποθέτηση της simori, νομίζω πως διευκρινήστηκε το ζήτημα.

Το Θέμα αυτό είναι, εν δυνάμει, άκρως ενδιαφέρον!!

Απαιτεί βέβαια μεγάλη προσοχή, γνήσιο και ελεύθερο πνεύμα Έρευνας και θα μπορούσα να πω και κάποια... "ευλάβεια"(ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι "Ταρωλάτρης" ).

Συνεχίστε!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 15:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΕΛΥΦΟΣ".
ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΡΑΣΗ +ΠΟΛΥ ΣΕΜΝΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΡΚΑΝΑΣ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΚΑΤΙ ,ΔΙΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΥΠΑΡΞΕΙ ΕΞΟΙΚΙΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ,ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗ,ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ+ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ.
ΑΡΧΙΚΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ +ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ.

quote:
Εν συνεχεια θα μπορουσαμε να αναλυσουμε μαζι την καθε εννοια....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΑΤΜΑ


....μαλλον δεν εγινα κατανοητη...
φιλη simori...
για αποσυμβολισμο μιλησα θετοντας το τοπικ
"ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ".. απλα σου εδειξα οτι ηδη υπαρχει τοπικ για συζητηση που σε περιμενει αν θελεις να συνεισφερεις...
λες πως εχεις μελετησει ταρω /περιμενα περισσοτερο απο "ειναι μονο εικονες"..που ειπες....
ναι ειναι μοναχα εικονες επειδη οσοι βρεθηκαμε εκει συννεουμαστε και χωρις λογια..ενιοτε...
αν θες εντασσεσαι και ρεεις μαζι μας..
επισης να πω οτι δεν συμφωνω με την μασημενη τροφη...γιατι οπωσδηποτε να δωσουμε τον αποσυμβολισμο και να μην γινει αρμονικα -βημα βημα-...
καποιοι χρονια περασαμε ολακερα αποσυμβολιζοντας τ'αρχετυπα μεσα απο τις πραγματικοτητες και οχι μεσα απο βιβλια....θεωρεις ευκολο να δωθουν τα λογια και μαλιστα σε ολους....χωρις να προσπαθησουν καν;;;;;
δε νομιζω.-

ξερεις ουτε κι εμενα μ'ενδιεφερε η απλη ερμηνεια/αυτην τη γνωριζω οπως αρκετοι...-αφου μπορεις να βρεθει παντου...-
μιλησα για αποσυμβολισμο και εθεσα μαλιστα και τη βαση (αυτη που μετεφερες !με απιστευτη ανεση... +εδω ....)


quote:
Εάν υπάρχει ήδη καποιο άλλο τόπικ με αυτό το θέμα σας ζητώ συγνώμη και απλά μεταφέρουμε το θέμα!!!!


περιμενωντας ...τη συγνωμη...

επισης θα σε παρακαλουσα να σεβαστεις τη ροη του λογου μου και να σβησεις τα quote που μετεφερες απο το αλλο τοπικ...
θα μπορουσες να πεις την αποψη σου εκει....απευθειας μα δεν το εκανες..γιατι;
παρεξηγησιμο και αντιδεοντολογικο....


Αβαταρ ευχαριστω φιλε μου...που με συμπληρωσες ....απλα εθεσα τα απολυτως σχετικα θεματα...που επιδεχονταν συσχετιση..


καλημερα!

Edited by - ΑΤΜΑ on 18/12/2003 15:23:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 15:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα δύο Θέματα Συζήτησης νομίζω πως κάλιστα μπορούν να συνυπάρξουν! ()

Άλλωστε θεωρώ ότι καλό είναι να υπάρχει ένα Θέμα που θα ασχοληθεί περισσότερο με τα Σύμβολα πάνω στις κάρτες της Μεγάλης Αρκάνας (κατά προτίμηση) και σε καθεμία ξεχωριστά(για αρχή) με μία προσέγγιση "επιστημονικής"(με την αυθεντική έννοια της λέξης) και οργανωμένης μεθοδολογίας.

Συμφωνώ απόλυτα με το απόσπασμα από άλλο Θέμα Συζήτησης που παραθέτει η simori:

"Μέσα στις κάρτες των ταρό, υπάρχει "κρυμμένη" γνώση, η οποία ξετυλίγεται με τον αποσυμβολισμό τους, αλλά αυτό το οποίο θα πάρει ο καθένας, εξαρτάται πάρα πολύ, από το τι μπορεί να μάθει και να καταλάβει την δεδομένη στιγμή της ζωής του. Γιαυτό και έγραψα "κρυμένη" πιο πριν, γιατί δεν την κρύβει κανείς, απλά εξαρτάται από τον καθένα τι βλέπει, ή καλύτερα πόσα βλέπει."
(από amalia, Θέμα: ΤΑΡΩ ήΤΑΡΟ - "(ΠΡΩΗΝ) TARW", ημερ/νία-ώρα: 15/01/2003 : 15:31:00)

Το παραπάνω ισχύει για όλα τα φαινόμενα της Ζωής εξάλλου... Πιο συγκεκριμένα, εάν κάποιος πει για τον Σταυρό για παράδειγμα: "συμβολίζει τον οριζόντιο άξονα της Ύλης και τον κάθετο του Πνεύματος", όλοι(άντε, σχεδόν όλοι...) θα καταλάβουν κάτι ανάλογα με το σημείο από το οποίο εκκινούν και τη συνειδησιακή τους εξέλιξη. Αυτοί που θα καταλάβουν περισσότερα είναι αυτοί που βιώνουν τα σύμβολα και τους μύθους στη ζωή τους και κάνουν τις αρχές που σχετίζονται με τα οποιαδήποτε σύμβολα πράξη. Και αυτοί που θα καταλάβουν τα μέγιστα είναι αυτοί που κατέχουν περισσότερα κλειδιά ερμηνείας(στην βέλτιστη περίπτωση όλα) και παράλληλα δεν "ερμηνεύουν" απλά τα φαινόμενα, τα ζουν και τα δημιουργούν ακόμη μέσα από την επαφή τους με τον κόσμο των Ιδεών τον οποίον "κατεβάζουν" εδώ "χαμηλά" όσο πιο καθαρά και πιστά μπορούν. Αυτοί πάλι μάλλον δεν θα μπαίνουν στις Συζητήσεις μας... ή ίσως και να μπαίνουν με τον τρόπο τους.

Τελικά, πιστεύω ότι ο αποσυμβολισμός σε βασικά(πλην χρησιμότατα) επίπεδα δεν κάνει κάποιο κακό! Αντιθέτως, κάνει μεγάλο Καλό! Και κάνει μεγαλύτερο καλό σε αυτόν που... αφουγκράζεται πιο προσεκτικά, προς τα έξω αλλά κυριότερα προς τα μέσα.

Θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα μέσα στα Forums, όπως "κυριότητα και ιδιοκτησία ενός Θέματος ή ενός μηνύματος". Οι Ομάδες Συζήτησης του ESOTERICA είναι μία ανοικτή αλλά οργανωμένη και στοχευμένη "Κοινότητα" Διαδικτυακού Διαλόγου με σκοπό(ανάμεσα στ'άλλα) την Αυθεντική Διαλεκτική πάνω στα θέματα της Εσωτερικής Αναζήτησης και της Μεταφυσικής Έρευνας.

Κάθε ένας/μία από τα Μέλη που καταθέτει μία άποψη πρέπει να αποδέχεται το γεγονός ότι αυτό που καταθέτει ανήκει στο κοινή αποθήκη πληροφοριών των Forums και ότι είναι κάτι που προσφέρει σε όλους μας - προς χρήση. Από κει και πέρα η πνευματική πατρότητα των Σκέψεων όλων πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστή, να μην διαστρεβλώνονται επουδενί οι απόψεις και όπου υπάρχει παράθεση κειμένου από το ένα Θέμα στο άλλο, ή μέσα στο ίδιο θέμα να γίνεται σαφής αναφορά στο Μέλος(και στο Θέμα εάν δεν πρόκειται για το ίδιο) που έγραψε το κείμενο(δείτε ένα παράδειγμα στο πιο πάνω απόσπασμα αυτού του μηνύματος). Νομίζω πως τα παραπάνω είναι αυτονόητα ούτως ή άλλως.

Το Θέμα μετονομάζεται σε "Τα Σύμβολα στις κάρτες Ταρώ" ,ελπίζω να συνεχιστεί ομαλά και εύχομαι να προσφέρει πολλές γόνιμες ευκαιρίες για σκέψη!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 04:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί πάλι μάλλον δεν θα μπαίνουν στις Συζητήσεις μας... ή ίσως και να μπαίνουν με τον τρόπο τους.


ακριβως φιλε μου:"...με τον τροπο τους"
αλλα δεν νομιζω να γινεται σεβαστο αυτο...


"μιλαμε" για το ιδιο πραγμα + καθομαστε και αναλωνομαστε σε λογια...
αλλαξε ο τιτλος!
χρησιμοποιηθηκε η εισαγωγη μου απο το αλλο τοπικ ( η βαση του θεματος δηλαδη!)
και πρεπει να το δεχτω κιολας....!!!
πλακα μου κανεις;;;;;

παρακαλω να σβηστουν οσα εγραψα στο αλλο τοπικ/
θα μπορουσα να μεταφερω τα λογια μου μονη μου ανθεωρουσα οτι πρεπει/θεωρω αγενεστατο το γεγονος οτι δεν ρωτηθηκα καν.


εννουμε το ιδιο.
εγινε κατανοητο απο οσα λεει το μελος simori στην εισαγωγη του τοπικ.

αλλα τι να πω...
"ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε".....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 12:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλούσα την ΑΤΜΑ να αφαιρέσει πάραυτα το quote από το δικό μου παραπάνω μήνυμα γιατί προφανώς το παρεξήγησε... και το χρησιμοποιεί με άλλον τρόπο και δίνοντας διαφορετική έννοια από αυτά που εγώ ήθελα!!


... εννοείται πως αστειεύομαι! Εξάλλου είναι καλό να αποφεύγεται αυτού του τύπου η τροποποίηση των μηνυμάτων.

Αχ βρε ΑΤΜΑ... Διάβασε σε παρακαλώ πιο προσεκτικά το μήνυμα και λιγότερο ανεπηρέαστη. Το Θέμα που εσύ είχες ξεκινήσει είναι αρκετά καλό! Τίποτα νομίζω δεν σε εμποδίζει να συμμετέχεις και στις δύο συζητήσεις και να προσφέρεις και στις δύο. Άλλωστε, εάν το Θέμα αυτό εδώ εξελιχτεί όπως πρέπει, είμαι σίγουρος πως θα το βρεις ιδιαίτερα θελκτικό και πάνω απ'όλα χρήσιμο.

Θα ξεκινήσω στο αμέσως παρακάτω μήνυμα την παράθεση πληροφοριών σχετικά με αυτό το Θέμα και ελπίζω εδώ, σε αυτό το μήνυμα, να μπορέσουμε να τραβήξουμε μία οριακή γραμμή ανάμεσα στις "περιφερειακές" συζητήσεις και στην καθαυτό Συζήτηση (βέβαια όλα χρήσιμα είναι, εάν ξέρεις πως να τα χρησιμοποιήσεις).

(οριακή γραμμή ! )
--------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 12:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε όλες τις παραστάσεις των καρτών Ταρώ λοιπόν, ειδικά της σειράς της Μεγάλης Αρκάνας, και μιλώντας για τις κάρτες που έχουν διατηρήσει τους αρχικούς συμβολισμούς και δεν έχουν υποστεί μία έντονη(και παραπλανητική) αισθητική "παρέμβαση" συναντάμε τις εξής "περιοχές":

- Το ανώτερο τμήμα της παράστασης που είναι το "Ουράνιο" μέρος, συμβολίζοντας κατά βάση τον Νοητό ή τον Πνευματικό κόσμο,

- Το κατώτερο τμήμα της παράστασης που είναι το "Γήινο" ή "Υποχθόνιο" μέρος, συμβολίζοντας τον κόσμο της Ύλης ή της εκδήλωσης των φαινομένων.

- Πιθανώς, και κατά περίπτωση, να υπάρχει ένας ενδιάμεσος τομέας που σχετίζεται με τον κόσμο του Ψυχισμού(ο "πλαστικός ενδιάμεσος" κάποιων αποκρυφιστικών και πνευματιστικών κατευθύνσεων ορολογίας).

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 13:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ...
(ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΧΑΡΙΤΩΛΟΓΩΝΤΑΣ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΚΕΛΣΟΣ...)

ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΗ;

ΠΑΛΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΟΥΛΑ;

ΔΕΝ ΣΒΗΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.-

ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ
-που ηρθαν απο το αλλο θεμα εδω χωρις καν να μου ζητηθει!!!!!
ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ /ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ;;ΡΩΤΗΘΗΚΑ; ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤ'ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ;-

-κανεις δεν ειπε οτι δεν θελησα να συμμετεχω στο τοπικ/ΙΣΑ ΙΣΑ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ Ο,ΤΙ ΔΕΝ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ-
εδω μεσα ο καθενας κανει ο,τι καταλαβαινει και θα την πληρωσω "εγω";

-ειχαν ξεκινησει πανω απο πεντε θεματα για τη μαγεια (παραδειγμα )
αλλα παντα σταματουσαν απο την αρχη....
υπηρξαν προσπαθειες να συζητηθει το θεμα τον εψιλονπεραν της μιας χαβρας και να παλι....κλειδωνιες....
τωρα βλεπω ενα νεο μελος να κανει δυο φορες το ιδιο....
( +ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ!)
να χρησιμοποιει κατι που ηδη εχω θεσει(ενα χρονο πριν!!!!) και ο Αντμιν δηλωνει ταρωμανης....!
που ησουν φιλτατε οταν ξεκινησαν τα βηματα στην ατραπο;;;;;
οταν ημασταν δυο-τρια ατομα που ειχαμε να αποσυμβολισουμε πολλα .....μα τελικα το θεμα σιωπησε επειδη επικροτηθηκε η αγοραπωλησια των ταρω....λογω μοδας και συνεχιστηκε σε αλλο τοπικ η κουβεντουλα;( απο που αγοραζεις ταρω;ποσο κανει; και τετοια εσωτεριστικα βεβαια..)

Δεν σβηνω τιποτα!
( ΣΙΓΟΥΡΑ "ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΙΤΣΑ")
αν δεν σβηστει η εισαγωγη μου που ηρθε εδω ως βαση για το παρον θεμα!
θα μπορουσα να μεταφερω τα λογια μου η ιδια αν το θεωρουσα αναγκαιο/

θεωρω τελικα πως απο ασεβεια εδω μεσα....
εφαγα αρκετη.....
σε ολα τα επιπεδα...
εσωτερικη ανελιξη ....;
-ποσο κοστιζει ειπαμε;-
παντα ημουν ευγενης και προσεχα να μην ενοχλω κανενα/βαρεθηκα!
εδω μεσα εμαθα πως εισαι αναγκασμενος να κανεις ο,τι δεν θελεις να σου κανουν....ετσι ωστε να αναγκαστεις να το "λουστεις" και ο ιδιος!(αφου ειναι δραση αντιδραση/ε! οχι για τον καθενα να χρειαζομαι ωρες διαλογισμου ωστε να "καθαρισω" απο ...+μαλιστα ...αναγκαστικα αφου δεν καταλαβαινουν ολοι...!_!)
κοινως αν εχεις τελειωσει(καθαρισει) με το καρμα σου, εδω μεσα σου φορτωνουν .....νεο.... -τι ascesion και τετοια λες ψυχη μου....εδω σταυρος και παλι σταυρος...-μαζικοποιηση + αλλα ισοπεδωτικα.....)
να'στε καλα ..

τουλαχιστον μια φορα εγινα...Επιμηθεας....+ ηρθα στα μετρα σας...
ευχομαι καποτε να καταλαβετε...

οριακη γραμμη /οπως εκει που δεν υπαρχει χτυπος καρδιας...../
-----------------------------------------------------------------

ΟΜ SHANTIH.....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 04:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
Είναι δύσκολη "δουλειά" να αποφασίσεις να διαγράψεις κάποιο θέμα ή να υπάρχει αυτή η αίσθηση της απόρριψης απο τον άλλον έστω και αν δε διαγραφεί-γιατί ίσως αισθάνεται οτι είναι ένα και το αυτό-σα να διαγράφηκε.
Και η "δουλειά" της Ατμούλας είναι πολύ αξιόλογη και πολύ όμορφα παρουσιασμένη.
Φιλικά

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 08:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kali mou Atma ... den exw tipota mazi sou... kai exw mpei kai exw diavasei ena swro fores polla apo ta 8emata pou exeis anoixei kai ta briskw endiaferonta alla mhn mou les pws eklepsa to 8ema sou kai mhn kolas sto topic alla sthn ousia tou... den h8ela oute na se prosvalw oute na meiwsw me ayth thn kinhsh...

den hr8a gia na sou parw tipota.. kai den to paizw oute psagmeni oute diavasmeni...

quote:
λες πως εχεις μελετησει ταρω /περιμενα περισσοτερο απο "ειναι μονο εικονες"..που ειπες....
opws eipa kai parapanw .. an diavazes pio swsta.. eipa pws eimai asxeth me to 8ema... pws den gnwrizw kai pws gi ayto me endiaferei...

2on den eipa pws eixe mono eikones alla kai tis ermhneies twn kartwn....se parakalw xanakoita giati panta prosexw kai pws milaw kai pws grafw...eipa aplws pws den egine aposymbolismos twn kartwn kai den ennow me thn ennoia ths ermhneias..

epishs eipa pws exw kapoia biblia pou mporw na koitaxw an 8elw tis ermhneies tous ... alla den me endiaferoun me ayton ton tropo alla synolika....gi auto kai 8ewrisa pws mia swsth doulia 8a htan kai h para8esh twn eikonwn kai twn ermhneiwn ws symperasmata twn oswn 8a exoun ypo8ei mesa apo ta symbola...

quote:
επισης να πω οτι δεν συμφωνω με την μασημενη τροφη...γιατι οπωσδηποτε να δωσουμε τον αποσυμβολισμο και να μην γινει αρμονικα -βημα βημα-...
καποιοι χρονια περασαμε ολακερα αποσυμβολιζοντας τ'αρχετυπα μεσα απο τις πραγματικοτητες και οχι μεσα απο βιβλια....θεωρεις ευκολο να δωθουν τα λογια και μαλιστα σε ολους....χωρις να προσπαθησουν καν;;;;;
δε νομιζω.-

se poia masimenh trofh anaferese? 8es na mou peis pws egw endiaferomai gia thn masimenh trofh..? sygnwmh alla me prosvaleis ayth thn stigmh xwris na to exw kanei egw akoma , toulaxistoon oxi h8elhmena...
kai kata deyteron ean esy den endiaferese gi ayth opws les giati para8eteis thn gnwsh edw mesa? olh ayth h gnwsh den einai masimenh trofh gia tous allous? ean einai etsi as kleisoume teleiws to foroum kai na mhn xanaginei pote antallagh gnwsewn kai apopsewn...

3on den 8ewrw pws einai eykolo na ginei aposymbolismos kai to xerw poly kala apo ta liga pou xerw genikotera gia ton apokrifismo.. gia ayto omws eimaste edw allwste.. gia na fwtizoume , etsi den einai?

quote:
ξερεις ουτε κι εμενα μ'ενδιεφερε η απλη ερμηνεια/αυτην τη γνωριζω οπως αρκετοι...-αφου μπορεις να βρεθει παντου...-
μιλησα για αποσυμβολισμο και εθεσα μαλιστα και τη βαση (αυτη που μετεφερες !με απιστευτη ανεση... +εδω ....)

fili Atma den milisa me anesh alla me safinia gia to ti me endiaferei..... kai se parakalw na mhn parermheneyeis ta logia mou...
poly aneta meta apo ayto pou eipes 8a mrorousa na sou pw pws me kathgoreis gia epifaneiako atomo , pragma pou den exeis idea.. gi ayto oso omorfa sou milousa tosh kai tosh wra pio prin anti8etws me esena pou eixes epi8etiko yfos apo thn arxh...


quote:
μιλαμε" για το ιδιο πραγμα + καθομαστε και αναλωνομαστε σε λογια...
αλλαξε ο τιτλος!
χρησιμοποιηθηκε η εισαγωγη μου απο το αλλο τοπικ ( η βαση του θεματος δηλαδη!)
και πρεπει να το δεχτω κιολας....!!!
πλακα μου κανεις;;;;;

dhladh bhtama sthn atrapo shmainei aparaithta o aposimvolismos fili atma..? diladi oxi to exeis 8ixei to 8ema para poly? oxi pws me exeis apokalesei kleftra ena swro fores ? akoma kai an eixa thn dia8esh na zhthsw sygnwmh gia ayth thn parexigisi , den nomizw pws axizei na to kanw telika!!!

pes mou filh Atma... bhmata sthn Atrapo shmainei aparaithta o aposymbolismos twn "symbolwn" twn TARW? kai efoson vlepeis pws prosegizw to 8ema me enan diaforetiko tropo giati ka8ese kai mou spatalas ton xrono se ola ayta? anti na kanw kati pio epikodomitiko?

Pes mou kai kati allo....se ayto to foroum eisai h moni pou exeis anafer8ei se topic sta TARW?... an 8umame kala.. kai o filos Thoth exei anoixei ena topic gia to sygekrimeno 8ema...... den exw na pw tipota allo gia to 8ema...
(diladi edw mesa ti kanoume? poso perissotera topic 8a anoixei o ka8enas to pame?) ( akou ekei? :

quote:
χρησιμοποιηθηκε η εισαγωγη μου απο το αλλο τοπικ ( η βαση του θεματος δηλαδη!)
και πρεπει να το δεχτω κιολας....!!!)
auta einai ta logia sou......

Xereis kati? ..... oso me sevesai se sevomai...

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 08:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θεωρω τελικα πως απο ασεβεια εδω μεσα....
εφαγα αρκετη.....
σε ολα τα επιπεδα...
εσωτερικη ανελιξη ....;
-ποσο κοστιζει ειπαμε;-
παντα ημουν ευγενης και προσεχα να μην ενοχλω κανενα/βαρεθηκα!
εδω μεσα εμαθα πως εισαι αναγκασμενος να κανεις ο,τι δεν θελεις να σου κανουν....ετσι ωστε να αναγκαστεις να το "λουστεις" και ο ιδιος!(αφου ειναι δραση αντιδραση/ε! οχι για τον καθενα να χρειαζομαι ωρες διαλογισμου ωστε να "καθαρισω" απο ...+μαλιστα ...αναγκαστικα αφου δεν καταλαβαινουν ολοι...!_!)
κοινως αν εχεις τελειωσει(καθαρισει) με το καρμα σου, εδω μεσα σου φορτωνουν .....νεο.... -τι ascesion και τετοια λες ψυχη μου....εδω σταυρος και παλι σταυρος...-μαζικοποιηση + αλλα ισοπεδωτικα.....)
να'στε καλα ..

τουλαχιστον μια φορα εγινα...Επιμηθεας....+ ηρθα στα μετρα σας...
ευχομαι καποτε να καταλαβετε...


Sevasmo to les esy...? na prospa8w na ma8w kati ... kai na me logokrineis pws ginomai kleftra?...... Oxi den me afineis na ma8w.. na gnwrisw... kai me talaipwreis.. hdh mou exeis isopedwsei to topic.. einai sxedon gia ta skoupidia ektos apo ayta pou eipe o filos/h Admin.. (Se eyxaristw gia ola...htan h monadiki epikodomitiki prosegisi pou egine edw mesa se ayto to topic Admin.. eyxaristw kai pali)

quote:
ειχαν ξεκινησει πανω απο πεντε θεματα για τη μαγεια (παραδειγμα )
αλλα παντα σταματουσαν απο την αρχη....
υπηρξαν προσπαθειες να συζητηθει το θεμα τον εψιλονπεραν της μιας χαβρας και να παλι....κλειδωνιες....
τωρα βλεπω ενα νεο μελος να κανει δυο φορες το ιδιο....
( +ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ!)
να χρησιμοποιει κατι που ηδη εχω θεσει(ενα χρονο πριν!!!!) και ο Αντμιν δηλωνει ταρωμανης....!
που ησουν φιλτατε οταν ξεκινησαν τα βηματα στην ατραπο;;;;;
οταν ημασταν δυο-τρια ατομα που ειχαμε να αποσυμβολισουμε πολλα .....μα τελικα το θεμα σιωπησε επειδη επικροτηθηκε η αγοραπωλησια των ταρω....λογω μοδας και συνεχιστηκε σε αλλο τοπικ η κουβεντουλα;( απο που αγοραζεις ταρω;ποσο κανει; και τετοια εσωτεριστικα βεβαια..)

Ti prospa8eis na mou peis fili Atma pws ftaiw egw pou to topic gia thn mageia den phge kala.. h oso 8a htan epi8hmito na paei? mipos ftaiw egw pou h kouventa pou kanate sto topic gia ta tarw katelixe na ginei agorapwlisia, opws kai esy anafereis?
mipos ftaiei egw h mipos o/h Admin pou telika sthn sygekrimenh periptwsh tou dw8ike to ere8isma na asxoli8ei me to 8ema?

Oso gia to allo topic pou anoixa gia to testaki kai thn proigoumei zwh .. an ontws kapoios allos eixe para8esei ayto to testaki zhtaw sygnwmi .. to anaferw hdh sto ekei topic... an pali den to exei para8esei kaneis.. kai den milaw san topic alla san 8ematologia.. lypame alla den 8a symfwnisw.. lypame an kapoia sygekrimena logia einai ayta pou ekfrazoun pollous apo emas gia na anaferomaste se ayta se topic.. 8a psaxnw gia kati pio prwtotypo allh fora.. kai den to lew eirwnika...


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 08:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Filoi pragmatika sygnwmi gia oli ayth thn talaipwria pou yfistate dystixos anapofeykta logw diafwniwn... alla epidi to 8ema me endiaferei para poly ... den xerw kata poso einai efikto vevaia na ftasoume sto prosdokoumeno apotelesma logw dyskoliwn tou idiou tou 8ematos pou afora ta symvola twn tarw(diladi thn dyskolia ths idias ths apokodikopoihshs twn tarw)....alla 8a kanw mia teleytaia prospa8eia na periswsw oti mporei .....

opws ypw8hke :

quote:
"Μέσα στις κάρτες των ταρό, υπάρχει "κρυμμένη" γνώση, η οποία ξετυλίγεται με τον αποσυμβολισμό τους, αλλά αυτό το οποίο θα πάρει ο καθένας, εξαρτάται πάρα πολύ, από το τι μπορεί να μάθει και να καταλάβει την δεδομένη στιγμή της ζωής του. Γιαυτό και έγραψα "κρυμένη" πιο πριν, γιατί δεν την κρύβει κανείς, απλά εξαρτάται από τον καθένα τι βλέπει, ή καλύτερα πόσα βλέπει."
(από amalia, Θέμα: ΤΑΡΩ ήΤΑΡΟ - "(ΠΡΩΗΝ) TARW", ημερ/νία-ώρα: 15/01/2003 : 15:31:00)


Se auth anaferomai...

o filos/h Admin eixe arxisei na perigrafei me mia eisagwgh sto pws symbolizontai ta tarw en vasei kata ta arxika tarw... para8etw to apospasma xana giati to vrika endiaferon...

quote:
Σε όλες τις παραστάσεις των καρτών Ταρώ λοιπόν, ειδικά της σειράς της Μεγάλης Αρκάνας, και μιλώντας για τις κάρτες που έχουν διατηρήσει τους αρχικούς συμβολισμούς και δεν έχουν υποστεί μία έντονη(και παραπλανητική) αισθητική "παρέμβαση" συναντάμε τις εξής "περιοχές":

- Το ανώτερο τμήμα της παράστασης που είναι το "Ουράνιο" μέρος, συμβολίζοντας κατά βάση τον Νοητό ή τον Πνευματικό κόσμο,

- Το κατώτερο τμήμα της παράστασης που είναι το "Γήινο" ή "Υποχθόνιο" μέρος, συμβολίζοντας τον κόσμο της Ύλης ή της εκδήλωσης των φαινομένων.

- Πιθανώς, και κατά περίπτωση, να υπάρχει ένας ενδιάμεσος τομέας που σχετίζεται με τον κόσμο του Ψυχισμού(ο "πλαστικός ενδιάμεσος" κάποιων αποκρυφιστικών και πνευματιστικών κατευθύνσεων ορολογίας).


-------------------------



File/h Admin anamenw thn syneisfora sou sto 8ema ayto... gia paraiterw epikodomitiki syzhthsh.. alla kai olous tous filous pou endiaferontai na kanoun mia filosofiki prosegisi ston aposymbolismo twn tarw

Episis na zhthsw gia allh mia fora sygnwmh gia ta Greaklish mou alla exei prokypsei provlima sto pc mou .. elpizw syntoma na dior8wsw to provlima wste na mhn sas kourazw allo...

Eyxaristw panta me filiki dia8esh........ se olous.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 09:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι γιατί να δημιουργούνται τόσα προβλήματα μέσα στα foroum αντί να υπάρχει μία επικοδομητική συζήτηση?

Τί έγινε βρε παιδιά έπεσε λογοκρισία? Το θέμα τελικά έγινε taboo?

Δεν υπάρχει κάποιος που να θέλει να μοιραστεί τις γνώσεις του πάνω σε αυτό το θέμα...... ??

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 09:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 14:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori, προσωπικά σου υπόσχομαι ότι θα συμμετάσχουμε σε αυτήν τη Συζήτηση με εποικοδομητικό τρόπο - εγώ ή κάποιος άλλος Συνεργάτης του ESOTERICA - όταν βρούμε λίγο περισσότερο χρόνο.

Μην πτοείσαι πάντως από την έλλειψη απαντήσεων στο Θέμα αυτό, μπορεί να βρει τον δρόμο του. Όπως βλέπω μάλλον έλυσες και το πρόβλημα με τα Greeklish οπότε θα μπορούσες να το θεωρήσεις ως έναν καλό Οιωνό.

Θα σου πρότεινα να ψάξεις και εσύ όσο καλύτερα μπορείς για να βρεις και να παραθέσεις στοιχεία σε αυτό το Θέμα που ξεκίνησες. Είμαι σίγουρος πως θα μπορέσεις να βρεις κάποια πράγματα εάν το κάνεις.

Να προτείνω ακόμη μία απλή μεθοδολογία;
- Κάνε τη δική σου προσπάθεια αποσυμβολισμού, δίνοντας ένα επιπλέον έναυσμα για Συζήτηση και ερεθίσματα γι'αυτήν.
- Ξεκίνα, εάν θέλεις, με μία κάρτα Ταρώ, και προσπάθησε να βρεις τα σύμβολα(όσα περισσότερα μπορείς) που περιέχονται σε αυτήν. Μετά, βρες και παράθεσε κάποιους αποσυμβολισμούς τους (αυτό μεμονωμένα για κάθε σύμβολο είναι πιο εύκολο, τα Βιβλία και το Internet "νάναι καλά" ! ).
- Χρησιμοποίησε εάν θέλεις τις διαφοροποιήσεις, ψυχολογικές και εξελικτικές που σχετίζονται με τα 2 (ή 3) επίπεδα της κάρτας για να παραθέσεις το τμήμα της αρχετυπικής ουσίας του Συμβόλου που χρωματίζεται από την είσοδό του σε κάποιο από τα επίπεδα αυτά, ανάλογα με το που αναπαρίσταται αυτό.
Τι ζητάει το Πνεύμα/Ουρανός και σε ποιους στόχους μας ωθεί; Ποια είναι η Ιδεατή Δομή (πρωτογενές Matrix) που αποτελεί το "πρωτότυπο";
Τι εφαρμόζεται στο πεδίο της διαφοροποίησης/πολλαπλότητας του υλικού κόσμου;
Ποια είναι η θέση και ποιες οι κινήσεις του Ανθρώπου σε σχέση με τον ρόλο του ως κρίκος/"εσταυρωμένος" ανάμεσα στους δύο κόσμους;
- Τέλος προσπάθησε να κάνεις μία ολοκληρωμένη Σύνθεση των επιμέρους στοιχείων, που θα έχει ως στόχο την ανασύσταση ενός Μύθου, μίας "Αρχετυπικής Κίνησης". Φτιάξε μία Ιστορία, τη δική σου Ιστορία, που θα μπορεί να είναι διδακτική και εποικοδομητική για σένα και για τους άλλους.

Η παραπάνω δεν είναι φυσικά και η μοναδική μέθοδος όσον αφορά τον Αποσυμβολισμό των Ταρώ, είναι όμως μία καλή, εφικτή και κατανοητή, στα πλαίσια του δυνατού, μέθοδος...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 15:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori,

μετά τις συμβουλές του Admin, σκέφθηκα να παραθέσω ένα απόσπασμα από διαλέξεις του "Ιάμβλιχου". Το συγκεκριμένο αναφέρεται στην εποχή του Υδροχόου και αποσυμβολίζει χαρακτηριστικά την κάρτα "Άστρο" της Μεγάλης Αρκάνας των Ταρώ με τον αριθμό XVII.


"Η 28η Ατραπός εκφράζει τη λατρεία της Φύσης, λόγω της Αφροδίτης και ήδη παρατηρούμε ότι πολλοί άνθρωποι έχουν τάσεις φυγής προς τη φύση. Είναι ένα κανάλι καλλιτεχνικής έμπνευσης και δημιουργίας, όποιο και αν είναι το μέσο έκφρασης. Έτσι ξεκινάει έναν καινούργιο κύκλο η ανθρωπότητα, ένα νέο μονοπάτι και βαδίζει προσπαθώντας να εκφράσει ένα δημιουργικό έργο, για να φτάσει τελικά στο Νετζά, στην Αφροδίτη, αυτό το οποίο ονομάζουμε Περιεκτική Αγάπη.

Σε αυτή την Ατραπό, η κάρτα των Ταρώ η οποία αντιστοιχεί είναι εκείνη του Άστρου. Δείχνει ένα νεαρό γυμνό κορίτσι, το οποίο γονατίζει με το ένα πόδι στο νερό και το άλλο στην στεριά. Κρατά δύο υδρίες, των οποίων το περιεχόμενο χύνει πάνω στη γη και τη θάλασσα. Πάνω από το κεφάλι του κοριτσιού υπάρχουν 8 άστρα, ένα από τα οποία είναι εξαιρετικά μεγάλο και λαμπρό. Σε ένα ύψωμα, στο φόντο, φαίνεται ένα δέντρο και πάνω του στέκει κάποιο πουλί.

Έχουν δοθεί πάρα πολλές ερμηνείες στην κάρτα, όπως υπάρχουν και πολλές αποδόσεις της.

Ο Court de Gebelin θεωρεί ότι το μεγάλο άστρο είναι ο Σόθις ή Σείριος και τα άλλα επτά οι ιεροί πλανήτες. Πιστεύει ότι η θηλυκή μορφή είναι η Ίσιδα, η οποία προκαλεί τις πλημμύρες του Νείλου, οι οποίες συνόδευαν την Ανατολή του Άστρου του Κυνός, όπως ονομάζεται ο Σείριος. Η γυμνή μορφή της Ίσιδας μπορεί να συμβολίζει το ότι η Φύση δε φοράει το ένδυμα της πράσινης βλάστησης, μέχρις ότου η άνοδος των νερών του Νείλου απελευθερώσει την σπερματική ζωή των φυτών και των λουλουδιών. Το δέντρο και το πουλί, σύμφωνα με αυτή την ερμηνεία, συμβολίζουν την ανάπτυξη και αναζωογόνηση οι οποίες συνοδεύουν την ανύψωση των νερών. Τα στοιχεία του νερού και της γης κάτω από τα πόδια της κοπέλλας αντιπροσωπεύουν τα αντίθετα της φύσης, τα οποία μετέχουν αμερόληπτα στη θεία αφθονία.

Σύμφωνα με την απόδοση του συστήματος του Ερμητικού Τάγματος της Χρυσαυγής, η κάρτα δείχνει το επτάκτινο άστρο της Αφροδίτης, το οποίο λάμπει πάνω από τα νερά του Υδροχόου -η καθοδηγητική δύναμη της αγάπης σε όλες τις μορφές και όψεις της φωτίζει την ψυχή κατά το βάπτισμά της στην Ανθρωπότητα. Έτσι, τα δεσμά του Κρόνου διαλύονται στα εξαγνισμένα Ύδατα του Βαπτίσματος. Το περιστέρι του πνεύματος ζυγιάζεται πάνω από το Δέντρο της Γνώσης, δίνοντας την υπόσχεση της επίτευξης.

Μπορούμε, όμως, να δούμε την εικόνα του Άστρου σε μία πιο ειδική σχέση με τον Υδροχόο.

Ο Υδροχόος είναι μία πολύ πιο γενική και αφηρημένη όψη του Άστρου. Επιπλέον, ο Υδροχόος εμφανίζεται σαν ένα στοιχείο ενεργητικό και ταυτόχρονα με κάποια πατριαρχική όψη. Συνήθως, η απεικόνιση του ζωδίου έχει αντρική μορφή. Είναι ο Υδροχόος και όχι η Υδροχόος. Εμφανίζεται σαν ο Πατέρας -ο παγκόσμιος πατέρας, ο οποίος ρίχνει τα Ύδατα της ζωής, τα πνευματικά ύδατα προς τα κάτω για τροφοδοσία της γης. Ο πατέρας Αδάμ, ο οποίος αντιστοιχεί στη Σεφίρα Χόχμα, έχει άμεση σχέση εδώ. Άλλωστε, το Χόχμα θεωρείται η πηγή της Πρωταρχικής Αρσενικής Δύναμης και αντιστοιχεί σε αυτό ο πλανήτης Ουρανός. Ο Υδροχόος είναι η πηγή μίας Υδάτινης Έμπνευσης, η οποία, όμως, είναι τόσο υψηλής μορφής, ώστε ξεπερνά το αυστηρά υγρό στοιχείο και εξαϋλώνεται σε μία αέρινη μορφή. Είναι ό,τι πιο ύψιστο μπορεί να δώσει το Νερό το υγρό στοιχείο, τον ατμό, την εξαέρωση, την κινητικότητα.

Το Άστρο είναι μία χαμηλότερη απεικόνιση του ίδιου πράγματος. Όχι ότι είναι κατώτερης αξίας, αλλά απλά είναι μία πιο γειωμένη μορφή και συμπληρώνει τον συμβολισμό του Υδροχόου. Η νέα συνήθως γυναίκα η οποία εμφανίζεται στην εικόνα, είναι μία Μητέρα και κρατά δύο υδρίες. Είναι η Υδροχόος. Η έμπνευση γι’ αυτήν έρχεται από πάνω, από το Άστρο το οποίο έχει σαν κορωνίδα της. Χύνει τα ύδατα προς τα κάτω, στα πιο υλικά από τα στοιχεία -στο νερό και στη γη- και τροφοδοτεί με ζωογόνο δύναμη όλη τη δημιουργία. Το Άστρο είναι η έμπνευση, είναι η ελπίδα για κάτι πιο ψηλό, πιο πνευματικό και τα νερά τα οποία χύνονται από τις δύο υδρίες, στην ουσία είναι μία μακρινή αναπαράσταση των δύο κυματοειδών γραμμών του συμβόλου του Υδροχόου.

Ο Υδροχόος, λοιπόν, και, σε μία κατώτερη όψη, το Άστρο συμβολίζουν την κάθοδο της θείας Θέλησης μέσα στην εκδήλωση. Η εκδήλωση βρέχεται, στην ουσία, από τα Θεϊκά Ύδατα και επιστρέφει πίσω τα όσα της προσφέρθηκαν με τη μορφή υδρατμών. Είναι η ανακύκλωση και η εξέλιξη και σε κάποιο βαθμό είναι η προσφορά έργου υπηρεσίας."

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 01:11:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 11:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Admin και φίλη Zadok σας ευχαριστώ για το ξεκίνημα που κάνατε..
Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω το θέμα φίλε Admin σύμφωνα με τις συμβουλές σου οι οποίες με βοήθησαν πολύ ώστε να προσπαθήσω να δημιουργήσω μία έστω υποκειμενική ιστοριούλα....και ότι βγει...


Ξεκινώντας με την κάρτα του Μάγου :


Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 13:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώντας την κάρτα αυτή του "Μάγου" βλέπουμε ένα άνθρωπο ο οποίος φοράει ένα άσπρο ρούχο και από επάνω έναν κόκκινο μανδύα.
Στην μέση του υπάρχει μία ζώνη (το φίδι που τρώει την ουρά του)
Στέκεται όρθιος με τα χέρια του σε αντίθετη προέκταση , το ένα , το δεξί, κοιτάζει προς τα επάνω κρατώντας ένα αντικείμενο και το άλλο, το αριστερό, δείχνει με τον δείκτη, προς τα κάτω.
Φοράει μία κορδέλα λευκή στο κεφάλι και επάνω ακριβώς από το κεφάλι του υπάρχει το σύμβολο του άπειρου να αιωρείται.
Μπροστά του ακριβώς υπάρχει ένα τραπέζει με τα σύμβολα των ταρώ μπροστά του (κύπελο - σπαθί - ράβδος - πεντάκτινο)
Ο ίδιος φαίνεται να βρίσκεται έξω στην φύση γιατί περιστοιχίζεται από διάφορα λουλούδια και φυτά! Επίσης τα λουλούδια μοιάζουν με κόκκινα τριαντάφυλλα τα περισσότερα, ενώ υπάρχουν και μερικά που μοιάζουν με λευκά κρίνα!
Η κάρτα αυτή έχει τον αριθμό "ένα" ( 1 ) .! και βρίσκεται στη δεύτερη κατά σειρά της μεγάλης αρκάνας μετά τον τρελό!


Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 14:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ρούχα του...άσπρο.. συμβολίζει το χρώμα της αγνότητας και κόκκινο... την ενέργεια, την επιθυμία, το πάθος, τον εραστή... Τα δύο χρώματα μαζί φανερώνουν την επιθυμία του ανθρώπου να ενεργήσει με αγάπη και αγνότητα! Μϊα ενέργεια και μία επιθυμία που δεν έχουν σκοπό την ιδιοτέλεια αλλά την πραγματική και ουσιαστική αγάπη για ένωση!

Το φίδι που τρώει την ουρά του βρίσκεται στην μέση του σαν ζώνη.... Εδώ φαίνεται η τάση του για ένωση! Ο κύκλος που κλείνει και ενώνει το σώμα με το πνεύμα... Η ένωση του σώματος – το πάνω με το κάτω.. Το θείο με το φυσικό!

Το «άπειρο» αιωρούμενο επάνω από το κεφάλι... ωσάν τους αγίους με το φωτοστέφανο... Η κεφαλή είναι η αρχή του σώματος , εκεί που γίνονται όλες οι διεργασίες του σώματος και της σκέψης..Συμβολίζει το επάνω σώμα που κυριαρχεί στο φυσικό επίπεδο και στα ένστικτα, δηλώνει την σκέψη και τον ανώτερο άνθρωπο!

Το «άπειρο» κατά τον Αριστοτέλη...

(Υπάρχουν δύο είδη απείρου, το δυνάμει άπειρο και το ενεστώς άπειρο. Το δυνάμει άπειρο θα μπορούσε να πει κανείς πως είναι η δυνατότητα να «φτάσεις όσο πιο μακριά θέλεις». Το πιο απτό παράδειγμα είναι η αρίθμηση, μπορούμε να μετρήσουμε ως το 10, το 100 το 1000, το 1000000, γενικότερα, μπορούμε να μετρήσουμε μέχρι οποιονδήποτε αριθμό επιθυμούμε και μάλιστα μπορούμε να συνεχίσουμε ακόμη το μέτρημα όσο θέλουμε. Όταν όμως πάρουμε σαν ολότητα όλους τους φυσικούς αριθμούς ή όλα τα σημεία τότε έχουμε να κάνουμε με το ενεστώς άπειρο.

Ο Αριστοτέλης σαν κύριες αιτίες ενασχόλησης με το άπειρο θεωρεί τις εξής:

I. Την πίστη πως ο χρόνος είναι απέραντος, άπειρος

II. Την δυνατότητα τμήσης ενός αντικειμένου οσεσδήποτε φορές

III. Την αιώνια εναλλαγή γέννησης και θανάτου-φθοράς

IV. Από το γεγονός πως οτιδήποτε έχει όρια, οριοθετείτε από κάτι άλλο, ξένο από αυτό. Συνεπώς η ολότητα των πραγμάτων δεν μπορεί να έχει όρια, γιατί τότε τα όρια αυτά θα εμπεριέχονταν σε αυτήν.

V. Το απεριόριστο της ανθρώπινης σκέψης.)

Συνεπώς, ο άνθρωπος, στην συγκεκριμένη περίπτωση ο μάγος, διακατέχεται από ανοιχτή σκέψη, μακρυά από προκαταλήψεις – δεισιδαιμονίες –στεραιότυπα – ανθρωποκεντρικότητα – εγωκεντρικότητα, αλλά η προσέγγιση της γνώσης και της σκέψης του περικλύει την δυνατότητα να ξεπερνάει τα όρια!
«Το απεριόριστο της σκέψης»
Συνεχίζεται....


Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 14:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τραπέζι και τα σύμβολα....

Το τραπάζι υποδηλώνει το πρακτικό επίπεδο και γενικότερα το τελετουργικό μέρος της ιδιοτητάς του ... Πως η γνώση είναι χρήσιμη και πως αποδεικνύεται και στο φυσικό επίπεδο..

Τα σύμβολα:
1)Ράβδος- Μπαστούνια. Είναι το ραβδί των ευχών ή η μαγική ράβδος, το σκήπτρο της ανδρικής κυριαρχίας, το έμβλημα της αρσενικής αναπαραγωγικής δύναμης,

2)Κύπελλο-Κούπες. Είναι η κούπα της μαντείας, η δεκτικότητα της γυναίκας, η φανταστική αλλά και φυσική η Μητέρα,

3) Σπαθί-Σπαθιά. Το ξίφος, η λεπίδα του θαυματοποιού η οποία διαγράφει το σχήμα ενός σταυρού και έτσι μας θυμίζει τη γόνιμη ένωση των δύο αρχών, της αρσενικής και της θηλυκής, τη συγχώνευση και τη συνεργασία των αντιθέτων, Η λεπίδα συμβολίζει ακόμη μια διεισδυτική δράση σαν αυτή του Λόγου ή του Υιού.

4) Καρά- Πεντάκτινος. Ένας πεντάπλευρος δίσκος σαν σημάδι στήριξης, θέλησης και δύναμης, συμπυκνωμένο υλικό πνευματικής δράσης, σύνθεση που φέρνει την τριάδα στη μονάδα. Βρίσκεται μέσα σε έναν κύκλο

Κύκλος αναφορικά ως σύμβολο: Ο Κύκλος συμβολίζει την αιωνιότητα, το άπειρο, καθώς επίσης και τον μικρόκοσμο και την ένωση!

Αναφορικά με το Πεντάκτινο ως σύμβολο :
Θα ήθελα να προσθέσω οτι η Πεντάλφα, το Πεντάγωνο Αστέρι, όταν έχει την κορυφή στο επάνω μέρος, όταν είναι δηλαδή σε όρθια στάση, συμβολίζει τον ίδιο τον άνθρωπο. Η κορυφή αντιστοιχεί στο κεφάλι, οι δύο άλλες ακτίνες που βρίσκονται εκατέροθεν της κορυφής αντιστοιχούν τα χέρια και οι δύο κάτω ακτίνες, συμβολίζουν τα πόδια του ατόμου. Οι "Σατανιστές" τώρα (και όσοι νομίζουν οτι είναι), οι κατά καιρούς "Μαύροι Μάγοι", καθώς και όλοι όσοι επικαλούνται αρνητικές δυνάμεις, αναποδιγυρίζουν το θετικότατο αυτό σύμβολο, με σκοπό να το καταστήσουν αρνητικό (ανάλογα ενεργούν και με τον Σταυρό που αναποδογυρίζουν για τον ίδιο λόγο), να συμβολίζει δηλαδή έναν άνθρωπο αναποδογυρισμένο, με το κεφάλι προς τα κάτω, που σημαίνει με τη ψυχή, τη συνείδηση και τις επιθυμίες του στραμμένες στον κόσμο της ύλης και όχι του Πνεύματος, καθώς και όπως σημειώθηκε αλλού, κεφάλι τράγου. Θα ήθελα να σημειώσω και την συμβολική-αριθμητική του αξία ως αριθμό 5, το αριθμητικό σύνολο των πέντε ακτίνων ή πέντε άλφα που περιλαμβάνει. 5, δηλαδή Ε'. Να και ο λόγος που είναι θετικό-ιερό σύμβολο. 5Α ίσον ΕΑ !!! (πέντε άλφα ίσον έψιλον άλφα). Αλλά τώρα ξεφεύγουμε σε άλλο θέμα, στην ιερότητα, την συμβολιστική αξία και τις δυνατότητες του γράμματος Ε (Έψιλον), καθώς και του -)-Ι-(-, οπότε αφήστε το !!! (Αυτά... Το θέμα είναι ανεξάντλητο. Φυσικά δεν αναφέρουμε όλα όσα έχουν υποπέσει στην αντίληψή μας, και υπάρχουν και πολλά περισσότερα που δεν γνωρίζουμε και ούτε ποτέ θα μάθουμε όσο παραμένουμε σε αυτό το επίπεδο κατάστασης και αντίληψης...)

- Η πιο πρόσφατη χρήση του πεντάγωνου σαν ένα μυστικιστικό σύμβολο ήταν από τους Γνωστικούς, οι οποίοι το αποκαλούσαν "Φλεγόμενο αστέρι". Επίσης, θεωρούνταν από τους Χριστιανούς κατά την διάρκεια του Μεσαίωνα σαν σύμβολο των πέντε πληγών του Χριστού όταν σταυρώθηκε, και χρησιμοποιώταν σαν προστατευτικό σύμβολο, γενικότερα σαν υποκατάστατο της Σφραγίδας του Σολωμόντα (το άστρο του Δαβίδ μέσα σε έναν κύκλο). Στην παραδοσιακή μυθολογία αναφέρεται σαν το σταυρό του Άγιου Πέτρου. Ο Άγιος Πέτρος δεν πίστευε ότι ήταν άξιος να πεθάνει με τον ίδιο τρόπο που πέθανε ο Χριστός, οπότε παρακάλεσε να σταυρωθεί ανάποδα, όπως αναφέρει ο μύθος. Γι'αυτο και συναντάμε συχνά αυτό το σύμβολο σε Γοτθικούς Καθεδρικούς ναούς.

- Η συσχέτιση του πεντάγωνου με μη Χριστιανικά πιστέυω, και μια πιο μοντέρνα στοιχειώδης ανάλυση, παρουσιάστηκε αποδεικτικά στην διάρκεια της αναγέννησης του μυστικισμού στον 17ο και 18ο αιώνα. Οι Μασώνες και παρόμοιες ομάδες το υιοθέτησαν - για παράδειγμα, ο Α.Ε Waite είναι το άτομο που παρουσίασε αυτό το σύμβολο στις κάρτες Ταρώ, αντικαθιστώντας την παραδοσιακή σειρά απο Νομίσματα.

- Η χρήση του ανάποδου πενταγώνου για να συμβολίζει το κακό είναι μια αρκετά πρόσφατη χρήση, και πρώτα παρουσιάστηκε στις δουλειές του Eliphas Levi. Είναι επίσης και η πηγή του συμβόλου που παριστάνει ένα "κεφάλι κατσίκας". Για τους σύγχρονους σατανιστές συμβολίζει τον θεό με τα κέρατα, που έχει πέντε μορφές "άνθρωπος, κατσίκα, κριός, αρσενικό ελάφι, ταύρος". Πριν από αυτό δεν υπήρχε καμιά σύνδεση του πενταγώνου με το κακό.

- Η μοντέρνα Παγανιστική κίνηση υιοθέτησε το πεντάγωνο σαν μέρος από τον γενικό δανεισμό απο παλιότερες "μυστικιστικές" χρήσεις, και η Wicca συγκεκριμένα το υιοθέτησε σαν ένα ρητά θρησκευτικό σύμβολο, σαν τον σταυρό, το σφυρί του Thor κτλ. Για τους παγανιστές γενικότερα συμβολίζει τα πέντε στοιχεία του σύμπαντος, "γή, νερό, αέρας, φωτιά" και η πέμπτη γωνία συμβολίζει το "πνεύμα". Αν αυτή η γωνιά είναι προς τα κάτω συμβολίζει είτε την κυριαρχία του φυσικού κόσμου πάνω στον πνευματικό, είτε τον εσωτερισμό (εσωτερικό πνευματισμό). Όταν η γωνία αυτή είναι προς τα πάνω συμβολίζει την υπεροχή του πνεύματος και την ανωτερότητα του ψυχικού κόσμου. Το ότι το πεντάγωνο σχηματίζεται με μια μονάχα κίνηση δηλώνει την εξάρτηση και την ένωση μεταξύ όλων αυτών που αντιπροσωπεύουν οι πέντε γωνίες. Κάποιες φορές για την Wicca στην Μεγάλη Βρετανία, το ανάποδο πεντάγωνο αστέρι, συμβολίζει 'μαθητές' που βρίσκονται στο δεύτερο επίπεδο. Για τους Κέλτες Παγανιστές αντιπροσωπεύει την Morrigan, μια underground θεά και συχνά το ονομάζουν "the witch's foot".

- Στην περίοδο της Προιστορικής Μεσοποταμίας (περίπου 3.500 π.Χ.) παρουσιάζονται κεραμεικά σκεύη (πιάτα) που παρουσιάζουν πάνω τους το πεντάγωνο μαζί με πολλά άλλα σύμβολα που θεωρούνται η αρχή του γραπτού λόγου. Γύρω στο 2.500-3.100 π.Χ. το πεντάγωνο θεωρείται σαν "το κυριότερο σύμβολο που χρησιμοποιείται στις βασιλικές επιγραφές για να προσδιορίσει μια δύναμη που εκτείνεται στις "τέσσερις γωνίες του κόσμου". Αυτά τα σημεία είναι οι τέσσερις γωνίες μιας πυξίδας.

- Το πεντάγωνο δεν ήταν ένα κακό σύμβολο για τους Πυθαγορικούς και γενικότερα τους αρχαίους Έλληνες. Όπως επίσης υπάρχει ένας δυνατός θαυμασμός της Χριστιανοσύνης για τους "ευγενής Παγανιστές", σαν τον Πυθαγόρα, τον Πλάτωνα, διάφορους Στωιστές κτλ. Οι αρχαίοι Έλληνες αποκαλούσαν το πεντάγωνο αστέρι "πεντάλφα" γιατι σχημάτιζε 5 Αλφα.

- Ένας πιο σύγχρονος συμβολισμός του πενταγώνου είναι τα πέντε στάδια της ζωής. Δηλαδή με ηλικιακούς όρους "Βρεφική ηλικία, εφηβεία, ενηλικίωση, μέση ηλικία, τρίτη ηλικία". Με εμπειρικούς όρους συμβολίζει "Γέννηση, βάπτιση (μύηση), αγάπη, ανάπαυση, θάνατος".

- Για τους Αιγύπτιους το πεντάγωνο αστέρι αντιπροσώπευε μια underground μήτρα.

- Για τους Hermetics μάγους (και πάρα πολλούς άλλους σήμερα), το πεντάγωνο αστέρι αντιπροσωπεύει τον Άνθρωπο μέσα στον Μικρόκοσμο, με το κεφάλι του στην κορυφή, τα χέρια του απλωμένα στις άκρες και τα πόδια κάτω. Τα γεννητικά του όργανα βρίσκονται στο κέντρο του πενταγώνου.

- Λέγεται ότι προστατεύτει τον κάτοχο του από τους δαίμονες και χρησιμοποιείται γενικότερα ως σύμβολο της προστασίας. Λέγεται επίσης ότι είναι έμβλημα της ευτυχίας και πολλές φορές χρησιμοποιείται ως φυλαχτό. Στην αρχαιότητα οι κάτοικοι της Βαβυλώνας το χρησιμοποιούσαν ως μαγικό θέλγητρο.

- Τέλος, αποτελεί την Σφραγίδα του Σολωμόντα, γνωστή στον Μεσαίωνα ως
"goblin's cross". Αναπαριστάνει τις πέντε αισθήσεις, όπως επίσης και την σχέση αρσενικού-θηλυκού. Για τους Δρουϊστές είναι σύμβολο του Godhead και για τους Εβραίους συμβολίζει τα πέντε Μωσαϊκά Βιβλία. Στην περίοδο του βασιλιά Αρθούρου κάποιος από τους ιππότες είχε το πεντάγωνο αστέρι σαν σύμβολο πάνω στην ασπίδα του.

Το πεντάγωνο αστέρι, ή κοινώς για μας, η πεντάλφα, αποτελεί ένα από τα αρχαιότερα σύμβολα. Δυστυχώς όμως του έχουν δωθεί τόσες πολλές ερμηνείες ώστε κάποιοι άνθρωποι, κυρίως από άγνοια ή παραπληροφόρηση, να έχουν μια λανθασμένη εικόνα γι'αυτό. Δεν παύει να αποτελεί όμως κάτι το πολύ σημαντικό σε θρησκευτικούς, ιστορικούς ή ακόμα και προσωπικούς τομείς.

Η Πεντάλφα είναι το αρχαιότερο σύμβολο, όχι μόνο για την Μαγεία, αλλά και για την γραφή. Η αρχή του γραπτού λόγου θεωρούνται κάποια κεραμικά σκεύη της περιόδου της Προϊστορικής Μεσοποταμίας που χρονολογούνται περίπου το 3.500 π.Χ. και φέρουν εγχάρακτα πάνω τους πολλά σύμβολα, μεταξύ των οποίων και το πεντάγωνο αστέρι.

Η Πεντάλφα μας υπενθυμίζει την θέση μας στο Σύμπαν:
- Η πάνω γωνία αντιπροσωπεύει το Πνεύμα, το αιθερικό, το αιώνιο και την επικοινωνία μας με το Θείο. Είναι η αθάνατη ψυχή μας, το θεϊκό που βρίσκεται μέσα σε όλους μας, η πνευματική μας σύνδεση με την Φύση και μεταξύ μας. Συμβολίζει την πνευματική αγάπη, το αόρατο, το αγνό, τα συναισθήματα που ανυψώνονται πέρα από τις ανάγκες τις σάρκας.
- Η κάτω δεξιά γωνία αντιπροσωπεύει τη Γη, το στοιχείο της Μητέρας. Είναι το στοιχείο της σταθερότητας. Συμβολίζει ασφάλεια, εξέλιξη, νουθεσία, όλα όσα μας παρέχει η Γη. Μας προσφέρει την ικανότητα να ερευνήσουμε το Πνεύμα με τα πόδια μας γερά στην Γη. Χωρίς αυτό το στοιχείο, θα βρισκόμασταν συνέχεια «στα σύννεφα».
- Η πάνω δεξιά γωνία αντιπροσωπεύει τον Αέρα, το στοιχείο του νού. Συμβολίζει την σκέψη, την ευφυία, την λογική. Μας προσφέρει την ικανότητα να εξετάζουμε το Πνεύμα και να ανακαλύπτουμε που ανήκει στην ζωή μας.
- Η κάτω αριστερά γωνία αντιπροσωπεύει τη Φωτιά, το στοιχείο του πάθους. Συμβολίζει το κομμάτι μας που δεν γνωρίζει φόβο, που επιτίθεται στα τυφλά αλλά χωρίς σκέψη. Η Φωτιά είναι αυτή που μας δίνει κουράγιο, δύναμη και θάρρος.
- Η πάνω αριστερή γωνία αντιπροσωπεύει το Νερό, τον κύκλο της Ζωής, το στοιχείο του συναισθήματος. Συμβολίζει τα τρυφερά μας συναισθήματα σε αντίθεση με τα συναισθήματα της Φωτιάς. Είναι η αγνή και άδολη αγάπη και ευτυχία, όλα τα συναισθήματα που σβήνουν την Φωτιά.

Όταν η Πεντάλφα περικλείεται σε κύκλο, ενώνει όλα τα στοιχεία της Φύσης και συμβολίζει τον Άνθρωπο, που είναι η ενότητα της Ύλης με το Πνεύμα, της Πνευματικότητας με την Λογική. Μας υπενθυμίζει ότι χρειαζόμαστε όλα τα στοιχεία για να ολοκληρωθούμε και ότι η ζωή είναι ένας κύκλος. Ότι δεν μπορεί να υπάρξει χαρά χωρίς τον πόνο και πόνος χωρίς την χαρά.

Η Πεντάλφα για τους Γνωστικούς είναι το Φλεγόμενο Αστέρι, για τους Χριστιανούς το σύμβολο των πέντε πληγών του Χριστού, για τους Εβραίους σύμβολο της Πεντάτευχου, για τους αρχαίους Έλληνες το σύμβολο της Πυθαγόρειας φιλοσοφίας, για τους αρχαίους Αιγυπτίους η Θεϊκή Μήτρα, για τους αρχαίους Βαβυλώνιους μαγικό θέλγητρο, για τον Βασιλιά Σολομώντα σύμβολο των πέντε αισθήσεων και της σχέσης αρσενικού-θηλυκού, για τους ιππότες του Βασιλιά Αρθούρου σύμβολο προστασίας, για τους Ροδόσταυρους ο Άνθρωπος μέσα στον Μικρόκοσμο, με το κεφάλι του στην κορυφή, τα χέρια του απλωμένα στις άκρες και τα πόδια κάτω, για τους σύγχρονους Μύστες το σύμβολο ζωής: Γέννηση, Βάπτιση (Μύηση), Αγάπη, Ανάπαυση, Θάνατος. Ή: Βρεφική ηλικία, Εφηβεία, Ενηλικίωση, Μέση Ηλικία, Τρίτη Ηλικία.

Η χρήση της ανεστραμμένης Πεντάλφας ως δαιμονικό σύμβολο είναι πολύ πρόσφατη, πατέρας της οποίας είναι ο Eliphas Levi, ο οποίος και δημιούργησε την ανεστραμμένη Πεντάλφα με το κεφάλι του Baphomet στην μέση. Πριν από αυτό δεν υπήρχε καμιά σύνδεση της Πεντάλφας με το κακό, αλλά φορούνταν από τους αμύητους για να δηλώνει ότι ο κάτοχος βρίσκεται σε περίοδο εκμάθησης στα Μυστήρια. Για πολλούς επίσης συμβολίζει τον Κερασφόρο Θεό, που έχει πέντε μορφές: Άνθρωπος, Κατσίκα, Κριός, Αρσενικό Ελάφι, Ταύρος, χωρίς όμως να αναφέρεται σε δαιμονική Θεότητα, αλλά στον Θεό Πάνα, τον Θεό της Φύσης, τον σύντροφο και προστάτη της Μητέρας Θεάς.

Η Πεντάλφα προστατεύει τον κάτοχο από τους δαίμονες και χρησιμοποιείται γενικότερα ως σύμβολο της προστασίας, ευτυχίας και ζωής.


Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 06:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ίδιος (ο μάγος) φαίνεται να βρίσκεται έξω στην φύση γιατί περιστοιχίζεται από διάφορα λουλούδια και φυτά! Επίσης τα λουλούδια μοιάζουν με κόκκινα τριαντάφυλλα τα περισσότερα, ενώ υπάρχουν και μερικά που μοιάζουν με λευκά κρίνα!

Εδώ φαίνεται πως όλη η συνεισφορά και η διαδικασία μα και η διεργασία που κανει ο ίδιος ο "μάγος" "γίνεται" και "αντλείται" από την ίδια την φύση!!

Τα κόκκινα τριαντάφυλλα συμβολίζουν τον έρωτα (μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τον έρωτα σαν ένα σύμβολο που αναφέρεται στο συναίσθημα, στο γνήσιο - καθαρό - αγνό συναίσθημα που μπορεί να έχει ένας εραστής για την ερωμένη του, και το αντίθετο, αλλά και την ένωση των δύο αρχών, αρσενικό - θηλυκό)
Για μία ακόμη φορά παρατηρούμε την δύναμη της ένωσης να πρωταγωνιστεί!!!
Η φύση περιστοιχίζεται από δύο αντίθετες αρχές... που δεν μπορούν να σταθούν σαν απόλυτες μονάδες αλλά μέσα από την ελκτική δύναμη της ένωσης (Μήπως το σύμπαν θέλει να μας πει κάτι?)

Τα λευκά κρίνα... όλοι θυμόμαστε τον λευκό κρίνο που πρόσφερε ο Αρχάγγελος Γαβριήλ στην "Παρθένο Μαρία"! Ο λευκός κρίνος εξισώνεται με την απόλυτη αγνότητα σαν αυτή της Παρθένου! Είναι το άνθος του Θεού, το άνθος αυτό με το οποίο συνδέεται με την δημιουργία και την ανθρώπινη φύση...Φανερώνεται ως άνθος της ένωσης του Θεού με τον άνθρωπο (για άλλη μία φορά, η "ένωση" ξεπηδάει ως πρωταγωνιστής της Ιστορίας! (Μήπως το σύμπαν θέλει να μας πει κάτι?)

Συνεχίζεται......

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 14:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλά! Πάρα πολύ καλά!

Ευχαριστούμε simori και Zadok!

Ας συνεχίσουμε λοιπόν σε αυτά τα πλαίσια.

Κανείς άλλος για μία προσπάθεια;


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 12:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akenaton
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 06:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8a analusw mia vasikh leptomeria oson afora mia karta mono, ton kremasmeno. Mia vasikh leptomeria tou kremasmenoy einai pws to de3i podi enw arxika einai parallhla me to aristero, h kleidwsh tou gonatou strefete 90 moires pros to aristero kai to temnei. Symfwna kapoies 8ewries, otan yparxei ayth h stash toy swmatos arxizei kai paragete h gkountalini.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 17:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας... ευχαριστώ που δώσατε ενδιαφέρον στο θέμα αυτο... αν και αυτή την εποχή δεν έχω pc κάποιο πρόβλημα έχει παρουσιαστεί και δεν μπορώ να μπαίνω συχνα στο νετ...

Αλλά φίλε Ακενάτον τί είναι ακριβώς η Γκουταλίνι? Εννοώ ποιά είναι τα σημεία του σώματος τα οποία επειρεάζονται από αυτήν.. και όποια πληροφορία μπορείς να δώσεις για να καταλάβω....

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 17:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Η κάρτα αυτή έχει τον αριθμό "ένα" ( 1 ) .! και βρίσκεται στη δεύτερη κατά σειρά της μεγάλης αρκάνας μετά τον τρελό!

Ψάχνωντας μέσα στο νετ βρήκα το παρακάτω κείμενο περί αριθμολογίας και ανάλυσης των αριθμών σαν έννοιες...

Λίγα λόγια για την αριθμολογία

Η ιστορία των αριθμών είναι τόσο παλιά όσο και η ιστορία της γραφής. Η αριθμολογία έβρισκε εφαρμογές στην αρχαία Ελλάδα, στη Ρώμη, την Αίγυπτο και την Κίνα. Βρίσκουμε επίσης κάποια ίχνη της στα αρχαία βιβλία της σοφίας, όπως εκείνα της εβραϊκής Καββάλας.

Γραπτές μαρτυρίες δείχνουν ότι η αριθμολογία εφαρμόζεται εδώ και πάνω από δέκα χιλιάδες χρόνια. Οι ρίζες της πάντως ανάγονται σε μια περίοδο πολύ πιο αρχαία.
Τη χρησιμοποιούσαν οι ιερείς της αρχαίας Αιγύπτου. Το ίδιο και οι μεγάλοι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι. Οι ακριβείς καταβολές της επιστήμης της αριθμολογίας έχουν αποτελέσει αντικείμενο πολλών προστριβών και αντιπαραθέσεων, είναι όμως φανερό πως οι αριθμοί, όπως ακριβώς και τα μαθηματικά, είναι τόσο παλιοί όσο και το ίδιο το σύμπαν.

Η Επιστήμη των Αριθμών είναι όπως είπαμε τόσο αρχαία όσο και η Γραφή. Θα τη βρούμε σε όλους τους πολιτισμούς που άφησαν γραπτά ίχνη: Έλληνες, Αιγύπτιοι, Εβραίοι, Ινδοί , Κινέζοι... Πιστεύεται γενικώς ότι πηγάζει από την εβραϊκή Καββάλα και από τη διδασκαλία του Πυθαγόρα. Ο τελευταίος, δεν πρέπει να το ξεχνάμε, απέκτησε τη σοφία του από τους ιερείς της Μέμφιδας κατά τη μεγάλη του παραμονή στην Αίγυπτο.

Η Αριθμολογία για πολύ μεγάλο διάστημα ανήκε στις απόκρυφες επιστήμες, ήταν ένα είδος προνομίου για μετρημένους στα δάχτυλα ιερείς και σοφούς, ανάμεσα στους οποίους και οι Πατέρες της Χριστιανικής Εκκλησίας, κυρίως ο Άγιος Αυγουστίνος.

Στις αρχές του εικοστού αιώνα επανέρχεται στο προσκήνιο στις αγγλοσαξονικές χώρες όπου και θα κερδίσει πολύ από το χαμένο έδαφος, κυρίως στις Η.Π.Α. Σιγά-σιγά θα βρει τη θέση της και στην Ευρώπη, κυρίως στη Γαλλία


Ο Αριθμός 1
Ο αριθμός του Θεού, και του σύμπαντος. Αντιπροσωπεύει τον αρχηγό όλων των άλλων, είναι ο δημιουργός, ο πρωτοπόρος, ο προοδευτικός, ο αριθμός της αρχής. Είναι ο αριθμός που δεν διαιρείται αλλά μπορεί να διαιρέσει όλους τους άλλους. Η γνώση, η τόλμη, η διαίσθηση. Όπου η ευτυχία και η δυστυχία εξαρτάτε από αυτό που εμείς θα δημιουργήσουμε.

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 18:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή έψαξα αρκετά για την αριθμολογία μέσα στο νετ και δεν βρήκα και πολλά θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι γι την έννοια των αριθμών να μας πληροφορήσει σχετικά... ειδικά για τον αριθμό ένα και τί αντιπροσωπεύει αυτός...

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να επισημάνω πως η σειρά των καρτών, αλλά και οι αριθμοί τους, δεν είναι τυχαία, πιστεύω...

Ο τρελός βρίσκεται ακριβώς πριν από τον μάγο... αλλά βρίσκεται στον αριθμό μηδέν!!!

Ο αριθμός μηδέν είναι ένας κύκλος και όπως είπα και πιο πριν η έννοια του κύκλου είναι η εξής:

Κύκλος αναφορικά ως σύμβολο: Ο Κύκλος συμβολίζει την αιωνιότητα, το άπειρο, καθώς επίσης και τον μικρόκοσμο και την ένωση!

Το άπειρο + ένωση + αιωνιότητα = τρελός? Ρωτάω γιατί δεν είμαι σίγουρη γι αυτή την τοποθέτηση ... αλλά πολύ πιθανόν... ΧΜ μακάρι να γνώριζα περισσότερα για τους αριθμούς και τα σύμβολα... αλλά όποιος θέλει να βοηθήσει ευπρόσδεκτος

Πάντα με φιλική διάθεση...


Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy