ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 18:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοιγοντας αυτο το θεμα θα ηθελα να τονισω οτι θεωρω τις εσωτερικες βιωματικες εμπειριες ως φυσικο φαινομενο προς μελετη απο την επιστημη της ψυχολογιας ..
Το ερωτημα μου ειναι το κατα ποσο τα προσωπικα βιωματα και [ εσωτερικο ψυχολογικες ] εμπειρειες επηρεαζουν στην αναπτυξη εσωτερικων μυστικιστικων διδασκαλιων ....
Θεωρω τα υποκειμενικα βιωματα και ψυχολογικες εμπειριες σαν τελειως λαθεμενη μεθοδο αναζητηση της αληθειας .. αυτος που νιωθει αισθανεται φοβαται ποναει .. ειναι τελειως ακαταλληλος να ανακαλυψει το τι του συμβαινει .. μονο ενας ουδετερος αντικειμενικος ερευνητης ανυπηρεαστος συναισθηματικα με επιστημονικα κριτηρια μπορει να ερευνησει τι συμβαινει ...
Αν αποτραβηχτω σε μια ερημο ... υποβαλω τον εαυτο μου σε πεινα διψα αυθυποβολη [μεσω προσευχων] αγρυπνια κουραση κλπ ... στο τελος θα αρχισω να βιωνω καταστασεις να βλεπω οραματα κι να ανακαλυπτω αληθειες ... αυτα εγω μπορει να τα βιωνω ως αληθινα .. ομως για εναν επιστημονα .. αυτα δεν στεκουν ...
Το ιδιο μπορει να ειπωθει και για ανθρωπους οι οποιοι βιωσαν μυστικιστικες καταστασεις .. υπο την επηρεια καποιων ιδιαιτερων συνθηκων . και δεν μιλω για χρηση παραισθησιογονων ουσιων ...
Πχ οι ανθρωποι οι οποιοι μαζευονται ολοι μαζι για να επικοινωνησουν με το πνευμα ενος νεκρου σε τι ψυχολογικη η σωματικη κατασταση βρισκονται και τι επιδρασεις εχει πανω στο βιωμα τους αυτο η διαρυθμιση του χωρου [ μισοσκοταδο κλπ]
Μηπως λοιπον υπο την επιδραση ορισμενων ψυχοσωματικων παραγοντων σε συνδυασμο με το γενικοτερο περιβαλον του χωρου οπου βιωνονται τετοιες καταστασεις ... η φαντασια μπλεκεται αξεδιαλυτα με την πραγματικοτητα ;;;;
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 21:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΛΕΣ-ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΩ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ-ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ,Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Η "ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ".ΑΛΛΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΞΗΓΗΣΗ.

ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΝΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ,ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ.ΚΑΙ "ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΞΕΙ ΚΩΛΟ ΤΡΩΕΙ ΨΑΡΙ"ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΚΑΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΕΡΗ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ,ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΣΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 00:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΛΕΣ-ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΩ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ-ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Δηλαδη η Ψυχολογια ως επιστημη δεν εχει λογο επι του θεματος;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 00:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου,AINEIAN06 νομιζω πως μπερδευεις ανομοια μεγεθη αφου οπως ειναι γνωστο,επιστημη και εσωτερισμος δεν συνυπαρχουν'
Τα εσωτερικα βιωματα του καθενος μας ειναι προσωπικα και επ ουδενη λογο δεν μπορουν να βγουν στο μικροσκοπιο του καθε παρατηρητη ειτε αυτος ειναι ψυχολογος η οτι αλλο θα μπορουσε να ειναι.
Η αληθεια επισης που αναζητας,ειναι παντα εντελως υποκειμενικη και μεταβαλλεται κατω απο το δικο σου συγκεκριμενο πρισμα το οποιο την αναζητας.
Ορισμενες συνειδησιακες συναισθηματικες εμπειριες που βιωνουμε οπως της βιωνουμε ειναι πολυτιμες απο μονες τους και σιγουρα χανουν την αξια τους αν μεταφερθουν προς τα εξω.
Αν εχεις την λιακαδα ενος φωτεινου μυαλου μπορεις ξεκαθαρα μεσα απο αυτα σου τα βιωματα να κατανοεις το γιατι συμβαινουν σε σενα,γιατι την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη,και ακομα παραπανω μπορεις να ξερεις τι ειναι αληθεια και τι απ ολα αυτα ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 11:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΕΥΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ Η ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ.

ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ.ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ,ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΗΣ ΑΛΑΖΟΝΕΙΑΣ.
Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΔΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 16:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AINEIAN06, όταν αναφέρεις πως θεωρείς τα υποκειμενικά βιώματα ως μια εντελώς λαθεμένη μέθοδο αναζήτησης της αλήθειας, εννοείς ότι την θεωρείς λανθασμένη για το ίδιο το άτομο ή για τους άλλους οι οποίοι στηρίζονται σ' αυτήν?

Δεν ξέρω κατά πόσο η επιστήμη μπορεί να δώσει απάντηση στα πάντα.
Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που η εμπειρία ενός ανθρώπου μπορεί να είναι αποτέλεσμα παραίσθησης, ονειρικής κατάστασης, έντονης συναισθηματικής και νοητικής φόρτισης κλπ.
Μπορούμε όμως να πούμε ότι αυτό συμβαίνει πάντοτε?

Μια εσωτερική βιωματική εμπειρία άλλωστε δεν είναι μόνο ένα όραμα, μια εξ αποκαλύψεως αλήθεια ή ένα συγκλονιστικό γεγονός που σε γεμίζει δέος.
Μπορεί να είναι μια σημαντική σκέψη, μια μεγάλη διαπίστωση για τον ίδιο σου τον εαυτό, μια μεταστροφή του νου σου και 1002 άλλα γεγονότα που είναι φαινομενικά μικρά κι ασήμαντα αλλά πολύ σημαντικά για τον άνθρωπο που τα βιώνει.

Δεν πιστεύω ότι η επιστήμη μπορεί να δώσει εξηγήσεις σε όλες τις περιπτώσεις εσωτερικών εμπειριών και δεν πιστεύω ότι όλες αυτές οι εμπειρίες είναι αποτέλεσμα κάποιου μυστικιστικού ή υπερφυσικού γεγονότος.
Πιστεύω πως το καλύτερο που έχει να κάνει ο κάθε άνθρωπος που βιώνει μια τέτοια κατάσταση είναι να προσπαθεί να εξετάσει μια τέτοια εμπειρία σε όλο της το βάθος, τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αυτή πραγματοποιήθηκε, τι νόημα μπορεί να είχε, ποιές είναι οι πιθανές αιτίες.
Κι αυτά βέβαια χωρίς να κλίνει είτε προς τη μια είτε προς την άλλη πλευρά.
Αν τα μάτια του είναι έτοιμα να δεχθούν να αντικρύσουν και τη μια και την άλλη περίπτωση, τότε πιστεύω πως υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βρει μόνος του την σωστή απάντηση...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 19:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς καλησπέρα παιδιά!!Εγώ πιστεύω πως η φράση "εσωτερικές βιωματικές εμπειρίες" που έδωσε ο φίλος/η AINEIA06 αντιστυχεί στις εμπειρίες που έχουμε όταν βρισκόμαστε σε πλήρη συνειδητότητα ή τουλάχιστον στο σημείο όπου έχουμε μεγαλύτερη συνειδητότητα από τι συνήθως.Φοβάμαι πως αυτές οι θαυμάσιες και συγκινητικές εμπειρίες τείνουν να εξαλειφθούν μέρα παρά μέρα λόγω της πολύ έντονης καθημερινότητας που μας αποροφά από ότι καλό έχει να κάνει με μας(με τον εαυτό μας,με το σώμα μας ή και με τα δύο).Διάβασα κάποια θέματα τώρα τελευτέα στο forum τα οποία έχουν να κάνουν με "παράξενες εμπειρίες κάποιων ατόμων" και μου δημιουργήθηκε η απορία για το πόσο άσχετοι είμαστε με τον εαυτό μας,για το πόσο άγνωστος μας είναι ο πραγματικός μας εαυτός αν με κάθε συνδητοποιήση που έχουμε την θεωρούμε "παράξενες εμπειρίες".Εγώ πρωσοπικά <<προσπαθώ>> να αποκτώ μέρα με την μέρα όλο και πιο πολλές "παράξενες εμπειρίες"!!

Είμαι σίγουρος πως η επιστήμη δεν έχει να κάνει με αυτό το θέμα διότι 1)χρειάζονται αποδείξεις και όχι απλά δέκα άτομα που λένε ότι είναι θέμα συνείδησης και όχι παραισθήσεις,χρειάζονται δεδομένα τα οποία δεν χωράνε ούτε μια αμφισβίτιση. 2)η επιστήμη όπως την μαθαίνουμε σήμερα είναι ένας τομέας ο οποίος ότι πει είναι και δεδομένο...!!!ΓΙΑΤΙ?αφού ότι έχει γίνει μέχρι τώρα όλη αυτή η εξέλιξη έχει γίνει μέσα από τον δρόμο της αμφισβίτισης...γι αυτό το λόγο εγώ κατατάσω την επιστήμη ως κάτι το οποίο δεν είναι αυτόνομο και έτοιμο να προσφέρει σιγουριά εφόσον αμφισβιτεί το είναι της κάθε φορά για να εξελιχθεί.Ίσως σε μερικά χρόνια να συζητάμε για επστήμη της συνείδησης μια ξεχωριστή επαναστατική επιστήμη η οποία θα έιναι αποδεχτή κι αυτή από όλους λόγω της αποδεδειγμένης φύση της.

Αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι ότι όταν δεν υπήρχε επιστήμη όταν δεν υπήρχε καν η φωτιά ο άνθρωπος ήταν ευσυνείδητος και ήξερε τι να κάνει και τι όχι,ήξερε ότι πρέπει να φάει για να ζήσει και ότι πρέπει να ..!@#$.. για να αναπαραχθεί!Με λίγα λόγια και ελπίζω να μην βγήκα εκτός θέματος θέλω να πω ότι η επιστήμη βγήκε για την πολυτέλεια(αμάξια,σοκολάτες,αεροπλάνα) του ανθρώπου κι όχι για να κατανοεί τον άνθρωπο.Οπότε δεν θα μπορέσει να εξηγήσει ποτέ τις εμπειρίες που έχουμε όταν σκαλίζουμε και ξεσκονίζουμε λίγο παραπάνω τον εαυτό μας!!Ξέρω πως η απόλυτη αλήθεια βρίσκεται μέσα μας και όποιος ψάξει βαθιά μέσα στον εαυτό του θα καταλάβει...!

Υ.Γ Επίσης μου τι δίνει που θέλουν όλο και πιο πολύ να μας ρομποτοποιήσουν και μην σκεφτόμαστε,να μας κάνουν ασυνείδητους λες και μας ζηλέυουν που είμαστε ανώτεροι από τα ζώα και αντιλαμβανόμαστε τρία πράγματα περισότερο!!

<<Μόνο τα μικρά μυστικά χρειάζονται προστασία.

Τα μεγάλα προστατεύονται από τη δημόσια δυσπιστία.>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 08:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ BeTReX, μήπως θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό που λες:

quote:
Εγώ πρωσοπικά <<προσπαθώ>> να αποκτώ μέρα με την μέρα όλο και πιο πολλές "παράξενες εμπειρίες"!!

Όσον αφορά την επιστήμη, πιστεύω πως είναι λογικό να ζητάει κάποιες απτές αποδείξεις για να θεωρήσει κάτι ως αληθές ή όχι.
Για αυτό το λόγο οι εσωτερικές βιωματικές εμπειρίες δε μπορούν να αποδειχθούν από το άτομο που τις βιώνει.

Αυτό από τη μια το κατανοώ, από την άλλη προσπαθώ να μην δέχομαι μόνο αυτό για το οποίο έχω απτές αποδείξεις στα χέρια μου και να αφήνω ανοιχτές κάποιες πιθανότητες περί ύπαρξης αυτού για το οποίο δεν έχω αποδείξεις.

Εδώ βέβαια έγκειται κι ένα άλλο θέμα.
Ποιός είναι ο λόγος που θα πρέπει να αποδειχθεί μια τέτοια εμπειρία από αυτόν που την βιώνει.
Γιατί θέλει να αποδείξει στους γύρω του κάτι που βιώνει μόνο αυτός?
Ποιά είναι τα κίνητρα του?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 14:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ BeTReX, μήπως θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό που λες:

quote:Εγώ πρωσοπικά <<προσπαθώ>> να αποκτώ μέρα με την μέρα όλο και πιο πολλές "παράξενες εμπειρίες"!!


Σίγουρα,και χαίρομαι που με ρώτησες.Για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ ίσως χρειάζεται να έχεις κάνει λίγο astal projection.Ξεκινώ:αφείνω το σώμα μου να χαλαρώσει πάρα πολύ σε σημείο που δεν αισθάνομαι καν τα άκρα μου.Μετά βάζω στη συνολικότητά μου και το σώμα το οποίο το "καημένο" το αφείνουμε πολύ στην άκρη χωρίς να το καταλαβαίνουμε.Τότε αρχίζει το καλό...το σώμα έχει τις δικές του κινίσεις και μέσα από αυτές τις κινίσεις βγαίνουν πόνοι,σκέψεις,οικόνες,χρώματα,συναισθήματα,συνειδητότητες και άλλα πολλά τα οποία έχουν αποθηκευτεί στο σώμα σου και δεν το ξέρεις.Η αλήθεια είναι ότι μαθαίνεις πολλά για τον εαυτό σου σε μια τέτοια στιγμή και επίσης ενεργοποιείς την αυτοθεραπεία του σώματός σου,γνωστή και ως ψυχοσωματική αλλά αυτό παραπέμπει σε άλλο θέμα..Ελπίζω να σου απάντησα.Αν δεν το κατάλαβες δεν χανόμαστε.

Νομίζω ότι ψυχοσωματική έχει να κάνει απόλυτα με το παρών θέμα γι αυτό ξεκίνησα λέγοντας γι αυτή και μέσα από αυτήν.

Επίσης αγαπητέ Dying_Incubus είπες ότι αφήνεις πάντα λίγες πιθανότητες για κάτι καινούργιο και συμφωνώ μαζί σου γιατί αλλιώς δεν θεωρείσαι και πολύ αντικειμενικόςΠρωσοπικά νευριάζω με αυτούς που δεν δέχονται κάτι που δεν έχει αποδείξεις ότι υπάρχει αλλά δεν έχει αποδείξεις και ότι δεν υπαρχει..αν καταλαβαίνεις τι λέω.

quote:
Εδώ βέβαια έγκειται κι ένα άλλο θέμα.
Ποιός είναι ο λόγος που θα πρέπει να αποδειχθεί μια τέτοια εμπειρία από αυτόν που την βιώνει.
Γιατί θέλει να αποδείξει στους γύρω του κάτι που βιώνει μόνο αυτός?
Ποιά είναι τα κίνητρα του?

Το μόνο κίνητρο πιστεύω είναι ότι θέλει να αποδείξει στο εαυτό του ότι δεν είναι τρελός!!

<<Μόνο τα μικρά μυστικά χρειάζονται προστασία.

Τα μεγάλα προστατεύονται από τη δημόσια δυσπιστία.>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 14:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το μέγεθος των γραμμάτων..έβαλα λάθος μέγεθος

<<Μόνο τα μικρά μυστικά χρειάζονται προστασία.

Τα μεγάλα προστατεύονται από τη δημόσια δυσπιστία.>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 08:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ BeTReX, για να είμαι ειλικρινής περίμενα όντως να αναφερθείς και στην Αστρική Προβολή.
Προσωπικά δεν έχω επιχειρήσει επιτυχώς να κάνω κάτι τέτοιο.
Παρόλα αυτά, κατάλαβα τι εννοείς και σε ποιό στάδιο συγκεκριμένα αναφέρεσαι.

quote:
Πρωσοπικά νευριάζω με αυτούς που δεν δέχονται κάτι που δεν έχει αποδείξεις ότι υπάρχει αλλά δεν έχει αποδείξεις και ότι δεν υπαρχει..αν καταλαβαίνεις τι λέω.

Νομίζω πως το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να κατανοήσουμε τους πιθανούς λόγους που κάνουν έναν άνθρωπο να έχει αρνητική στάση απέναντι σε καταστάσεις οι οποίες δεν αποδεικνύονται.
Μπορεί κάποιος να του αναφέρει τις απόψεις του γύρω απ' αυτό, γιατί πιστεύει ότι υπάρχουν πιθανότητες αυτό που περιγράφει να είναι αληθινό κι από κει και πέρα ο άνθρωπος που απορρίπτει την πιθανότητα ύπαρξης αυτής της κατάστασης, μπορεί να σκεφθεί και να κρίνει.
Αν συνεχίσει να απορρίπτει, τότε είναι δικό του θέμα και μπορεί να αναρωτηθεί ο ίδιος γιατί τηρεί αυτή την στάση.

quote:
Το μόνο κίνητρο πιστεύω είναι ότι θέλει να αποδείξει στο εαυτό του ότι δεν είναι τρελός!!

Μα, αγαπητέ μου, δεν χρειάζεται να αποδείξει κάτι στον εαυτό του εάν έχει κατανοήσει το τι βίωσε και προσπαθεί να αποκομίσει αυτά που μπορεί να κερδίσει από αυτή την εμπειρία.

Υ.Γ. Μετέτρεψα το μέγεθος των γραμμάτων του μηνύματος που απέστειλες στις 25/09/2007, 14:36:32 από το 4 στο 2 καθώς κατάλαβα ότι επρόκειτο περί κάποιου λάθους.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 12:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να φανεί λίγο περίεργο αλλά αυτή τη φόρα θα μιλήσω υπέρ της επιστήμης. γιατί δεν μπορούμε να τα μηδενίζουμε όλα!
Θα ήθελα όμως πρώτα από όλα να αναρωτηθούμε τι είναι η επιστήμη, εννοούμε όλοι το ίδιο πράγμα?

Ο συγγραφέας αναφέρθηκε συγκεκριμένα στην επιστήμη της Ψυχολογίας. Γιατί αναφέρθηκε στην Ψυχολογία και όχι στην Φυσική;
Γιατί η Ψυχολογία είναι αυτή που μελετά την συμπεριφορά του Ανθρώπου. Άρα και την συνείδηση!!!!!!!

Η Ψυχολογία δεν είναι Θρησκεία, ούτε και Φιλοσοφία. Άρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα!!!
Η Ψυχολογία σαν επιστήμη δεν μελετά την συμπεριφορά των Θεών, ή των Αγγέλων, αλλά του ανθρώπου. Επίσης είναι γνωστό ότι η Ψυχολογία κάνει “πράξη” την θεωρία της στα ζώα γιατί πιστεύει την εξέλιξη!

Άρα αγαπητοί μου γιατί ζητάτε από μια επιστήμη αυτό που δεν μελετά και όχι αυτό που μελετά?!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 09:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι

Προσωπικά θα συμφωνήσω και με τις δύο βασικές απόψεις που προβλήθηκαν μέχρι στιγμής όσον αφορά την πιθανή ερμηνεία και αξία των εσωτερικών βιωματικών εμπειριών, λέγοντας ότι δεν είναι όλες οι «εσωτερικές βιωματικές εμπειρίες» πραγματικές και λέγοντας επίσης ότι υπάρχουν τέτοιες εμπειρίες που είναι.

Θα φέρω δύο παραδείγματα από την προσωπική μου εμπειρία.

1. Επί σειρά ετών ασχολήθηκα με το channeling. Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι αυτό, παίρνεις μια κόλλα χαρτί, σχηματίζεις ένα σύμβολο για να «ανοίξει το κανάλι» και γράφεις μία ερώτηση την οποία απευθύνεις σε κάποια άυλη οντότητα που κατοικεί σε άλλα πεδία. Κατόπιν αφουγκράζεσαι την απάντηση, την οποία και καταγράφεις. Ή εφαρμόζεις «αυτομάτη γραφή», δηλαδή αφήνεις το χέρι σου να γράφει, χωρίς την παρέμβαση του νου. Στο channeling στηρίζονται διάφορες μέθοδοι της νέας εποχής όπως η «επικοινωνία με τους αγγέλους» και η «θεϊκή γραφή».

Μετά λοιπόν από πολλές (πάνω από 200) επικοινωνίες που έλαβα κατ’ αυτόν τον τρόπο, έφθασα στο συμπέρασμα ότι είναι αδύνατον αυτού του είδους οι μέθοδοι να είναι πραγματικές. Ακόμη κι αν ανοίγεται πραγματικά κάποιο κανάλι (που και γι’ αυτό ακόμη αμφιβάλλω), είναι τέτοια η παρέμβαση του ασυνείδητου νου που είναι αδύνατον στο τέλος να ξεχωρίσεις τι «πέμπεται» και τι είναι δικό σου, πράγμα που στη δική μου τουλάχιστον αντίληψη σημαίνει ότι η επικοινωνία είναι για τα σκουπίδια.

Και υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να το ελέγξει κανείς αυτό, ιδίως αν έχει στη διάθεσή του τέτοιες επικοινωνίες και άλλων ανθρώπων: η γλώσσα, το ύφος, η ορθογραφία, ο προσανατολισμός, το περιεχόμενο, όλα προδίδουν προσωπικά στοιχεία του γράφοντος, που συνιστούν την υποτιθέμενη υπερβατική εμπειρία άκυρη. Και πιθανώς εξηγήσιμη συμπτωματολογικά με επιστημονικούς ψυχολογικούς όρους.

2. Έχω επίσης ασχοληθεί πολλά χρόνια με εναλλακτικές θεραπείες, συγκεκριμένα με το ρέικι, τη Spiritural Response Therapy και με μια άλλη πειραματική μορφή θεραπευτικής στα πλαίσια μιας ομάδας που είχε συσταθεί μέσα από το εσοτέρικα. Εδώ δεν μπορώ να μιλήσω για ονειροφαντασία. Δεν μπορεί να είναι ονειροφαντασία το ότι κάνεις θεραπευτικό σε κάποιον και αυτός ο κάποιος βλέπει αποτέλεσμα που μπορεί, κατά περίπτωση, να φτάνει στην πλήρη ίαση. Δεν μπορεί να είναι ονειροφαντασία το γεγονός ότι εγώ η ίδια πάσχω από ένα χρόνιο αυτοάνοσο νόσημα, τα συμπτώματα του οποίου όχι μόνο έχουν αμβλυνθεί αλλά σχεδόν παντελώς εξαφανιστεί με το ρέικι.

Όπως έγραψα λοιπόν και στην αρχή, το ζήτημα είναι συνάρτηση του είδους της εσωτερικής βιωματικής εμπειρίας που εξετάζουμε.

Καλημέρα
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 11:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Επί σειρά ετών ασχολήθηκα με το channeling. Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι αυτό, παίρνεις μια κόλλα χαρτί, σχηματίζεις ένα σύμβολο για να «ανοίξει το κανάλι» και γράφεις μία ερώτηση την οποία απευθύνεις σε κάποια άυλη οντότητα που κατοικεί σε άλλα πεδία. Κατόπιν αφουγκράζεσαι την απάντηση, την οποία και καταγράφεις. Ή εφαρμόζεις «αυτομάτη γραφή», δηλαδή αφήνεις το χέρι σου να γράφει, χωρίς την παρέμβαση του νου. Στο channeling στηρίζονται διάφορες μέθοδοι της νέας εποχής όπως η «επικοινωνία με τους αγγέλους» και η «θεϊκή γραφή».


Άρα πίστευες ότι υπάρχουν αυτές οι οντότητες, έτσι δεν είναι?

quote:
Unseen: Μετά λοιπόν από πολλές (πάνω από 200) επικοινωνίες που έλαβα κατ’ αυτόν τον τρόπο, έφθασα στο συμπέρασμα ότι είναι αδύνατον αυτού του είδους οι μέθοδοι να είναι πραγματικές. Ακόμη κι αν ανοίγεται πραγματικά κάποιο κανάλι (που και γι’ αυτό ακόμη αμφιβάλλω), είναι τέτοια η παρέμβαση του ασυνείδητου νου που είναι αδύνατον στο τέλος να ξεχωρίσεις τι «πέμπεται» και τι είναι δικό σου, πράγμα που στη δική μου τουλάχιστον αντίληψη σημαίνει ότι η επικοινωνία είναι για τα σκουπίδια.

Άρα τώρα δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν οι οντότητες ή πιστεύεις?

Ρώτησες κανένα δάσκαλο να σου πει γιατί ρε παιδί μου να μη μπορέσεις να επικοινωνήσεις με τα όντα? Εάν θέλουν να δοκιμάζουν την υπομονή σου και την επιμονη σου;
Τώρα θα μου πεις γιατί εσύ να χρειαστείς πάνω από 200 προσπάθειες και κάποιος άλλος λιγότερες; Αυτό δεν το γνωρίζω……..

quote:
Unseen: Και υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να το ελέγξει κανείς αυτό, ιδίως αν έχει στη διάθεσή του τέτοιες επικοινωνίες και άλλων ανθρώπων: η γλώσσα, το ύφος, η ορθογραφία, ο προσανατολισμός, το περιεχόμενο, όλα προδίδουν προσωπικά στοιχεία του γράφοντος, που συνιστούν την υποτιθέμενη υπερβατική εμπειρία άκυρη. Και πιθανώς εξηγήσιμη συμπτωματολογικά με επιστημονικούς ψυχολογικούς όρους.


Εδώ δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις?


quote:
Unseen: Έχω επίσης ασχοληθεί πολλά χρόνια με εναλλακτικές θεραπείες, συγκεκριμένα με το ρέικι, τη Spiritural Response Therapy και με μια άλλη πειραματική μορφή θεραπευτικής στα πλαίσια μιας ομάδας που είχε συσταθεί μέσα από το εσοτέρικα.

Εδώ δεν μπορώ να μιλήσω για ονειροφαντασία. Δεν μπορεί να είναι ονειροφαντασία το ότι κάνεις θεραπευτικό σε κάποιον και αυτός ο κάποιος βλέπει αποτέλεσμα που μπορεί, κατά περίπτωση, να φτάνει στην πλήρη ίαση. Δεν μπορεί να είναι ονειροφαντασία το γεγονός ότι εγώ η ίδια πάσχω από ένα χρόνιο αυτοάνοσο νόσημα, τα συμπτώματα του οποίου όχι μόνο έχουν αμβλυνθεί αλλά σχεδόν παντελώς εξαφανιστεί με το ρέικι.



Αυτό είναι το μεγαλείο της Εμπειρίας, η Αλήθεια της Εμπειρίας!!!

Χαίρομαι που το ρεικι σε βοήθησε αλλά ποιο πολύ χαίρομαι που εσύ βοηθάς τον εαυτό σου!!!!!!!


quote:
Unseen: Όπως έγραψα λοιπόν και στην αρχή, το ζήτημα είναι συνάρτηση του είδους της εσωτερικής βιωματικής εμπειρίας που εξετάζουμε.

Εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω η επιστήμη της Ψυχολογίας που κολλάει???????!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 12:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου el. elyon

Τότε που έκανα channeling θεωρούσα υπαρκτές τις οντότητες με τις οποίες επικοινωνούσα, καθώς και την πράξη της επικοινωνίας. Με την πάροδο του χρόνου και την ανάπτυξη της κριτικής μου ικανότητας (ου γαρ έρχεται μόνον το γήρας), έφτασα να αμφισβητώ το συγκεκριμένο είδος επικοινωνίας. Εξακολουθώ να πιστεύω στην ύπαρξη των οντοτήτων και στη δυνατότητα της επικοινωνίας με αυτές, με άλλον όμως τρόπο (π.χ. διαμέσου της απλής πράξης της προσευχής που επιβεβαιώνεται από μικρά καθημερινά θαύματα).

Επίσης, με τα χρόνια συσσώρευσα αρκετή αλαζονεία και γνώσεις ώστε να έχω ελάχιστη εμπιστοσύνη σε "δασκάλους", αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι δεν βασίζομαι παρά μόνο στο εσωτερικό μου αισθητήριο, όπως το επεξεργάζομαι και το βελτιώνω μέσα από τη συζήτηση με φίλους, τις συνειδητοποιήσεις που έρχονται κτλ.

Όσο για τη δοκιμασία της επιμονής και της υπομονής μου, πάλι βασίζομαι στην καθημερινή μου συνύπαρξη με τους αγαπητούς άλλους, μεταξύ των οποίων και εσύ φίλε μου.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Unseen: Και υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να το ελέγξει κανείς αυτό, ιδίως αν έχει στη διάθεσή του τέτοιες επικοινωνίες και άλλων ανθρώπων: η γλώσσα, το ύφος, η ορθογραφία, ο προσανατολισμός, το περιεχόμενο, όλα προδίδουν προσωπικά στοιχεία του γράφοντος, που συνιστούν την υποτιθέμενη υπερβατική εμπειρία άκυρη. Και πιθανώς εξηγήσιμη συμπτωματολογικά με επιστημονικούς ψυχολογικούς όρους.
--------------------------------------------------------------------------------

Εδώ δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις?


Οι επικοινωνίες είναι γραμμένες σε διάφορες διαλέκτους, κάποιες μοιάζουν με αρχαία ελληνικά αλλά δεν είναι, κάποιες άλλες με την ελληνιστική κοινή αλλά δεν είναι, κάποιες είναι φορτωμένες με αναφορές στον βουδισμό, άλλες με αναφορές σε πατερικά κείμενα και όλα αυτά - για μένα τουλάχιστον - είναι ενδείξεις ότι το ασυνείδητο του υποκειμένου, δηλ. του επικοινωνού, παρεμβάλλεται στη διαδικασία της μεταβίβασης πληροφοριών (εάν δεχτούμε ότι όντως υφίσταται μεταβίβση).

quote:

Εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω η επιστήμη της Ψυχολογίας που κολλάει???????!
Παραίσθηση (ακόμη και συλλογική), υστερία, υποβολή και αυθυποβολή είναι ορισμένοι όροι που χρησιμοποιεί η εν λόγω επιστήμη προκειμένου να αιτιολογήσει ορθολογικά κάποια μεταφυσικά λεγόμενα φαινόμενα.

Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 28/09/2007 12:26:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 14:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Τότε που έκανα channeling θεωρούσα υπαρκτές τις οντότητες με τις οποίες επικοινωνούσα, καθώς και την πράξη της επικοινωνίας. Με την πάροδο του χρόνου και την ανάπτυξη της κριτικής μου ικανότητας (ου γαρ έρχεται μόνον το γήρας), έφτασα να αμφισβητώ το συγκεκριμένο είδος επικοινωνίας. Εξακολουθώ να πιστεύω στην ύπαρξη των οντοτήτων και στη δυνατότητα της επικοινωνίας με αυτές, με άλλον όμως τρόπο (π.χ. διαμέσου της απλής πράξης της προσευχής που επιβεβαιώνεται από μικρά καθημερινά θαύματα).


Γιατί το channeling να είναι λάθος για σένα αλλά σωστό για άλλους?
Και γιατί αγαπητή μου να κάνεις εσύ το πρώτο βήμα και όχι τα όντα?
Αφού τα Όντα είναι ανώτερα γιατί να μη επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σου?
Και στο κάτω –κάτω γιατί να χρειαστεί να επικοινωνήσεις με τα Όντα που δεν γνωρίζεις τίποτα για αυτά, απλά πιστεύεις ότι υπάρχουν?

Το περιεχόμενο της προσευχής σου είναι το θαύμα?
Άρα εάν δεν προσεύχεσαι, τα Όντα δεν θα κάνανε το θαύμα?
Τότε γιατί χρειάστηκε το ρεικι και δεν έφτανε απλά μια προσευχή στα Όντα?

Όμορφη όταν λες ότι επικοινωνούσες με τις οντότητες εννοείς ότι υπήρχε επικοινωνία ή απλά εσύ προσπαθούσες να επικοινωνήσεις?


Ποια είναι η διαφορα του channeling από την προσευχή?
Γιατί τα όντα δεν ανταποκριθήκαν στο channeling αλλά έκαναν το θαύμα?


quote:
Unseen: Επίσης, με τα χρόνια συσσώρευσα αρκετή αλαζονεία και γνώσεις ώστε να έχω ελάχιστη εμπιστοσύνη σε "δασκάλους", αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι δεν βασίζομαι παρά μόνο στο εσωτερικό μου αισθητήριο, όπως το επεξεργάζομαι και το βελτιώνω μέσα από τη συζήτηση με φίλους, τις συνειδητοποιήσεις που έρχονται κτλ.


Άραγε εάν κάποιος δάσκαλος, μας διαβάζει, θα ήθελες να δώσει κάποια απάντηση?

quote:
Unseen: Όσο για τη δοκιμασία της επιμονής και της υπομονής μου, πάλι βασίζομαι στην καθημερινή μου συνύπαρξη με τους αγαπητούς άλλους, μεταξύ των οποίων και εσύ φίλε μου.

Έχω δίκαιο που πιστεύω ότι είσαι Όμορφη!

quote:
Unseen: Οι επικοινωνίες είναι γραμμένες σε διάφορες διαλέκτους, κάποιες μοιάζουν με αρχαία ελληνικά αλλά δεν είναι, κάποιες άλλες με την ελληνιστική κοινή αλλά δεν είναι, κάποιες είναι φορτωμένες με αναφορές στον βουδισμό, άλλες με αναφορές σε πατερικά κείμενα και όλα αυτά - για μένα τουλάχιστον - είναι ενδείξεις ότι το ασυνείδητο του υποκειμένου, δηλ. του επικοινωνού, παρεμβάλλεται στη διαδικασία της μεταβίβασης πληροφοριών (εάν δεχτούμε ότι όντως υφίσταται μεταβίβση).


Μπερδεμένα τα πράγματα. Γιατί?
Θέλουν άραγε τα όντα να μπερδεύουν.......?


Όμορφη, θα μπορούσα να σου παραθέσω ένα κατεβατό με ερωτήσεις και το γνωρίζω ότι και αυτά που σου θέτω είναι πολλά. Σαφώς εάν θέλεις μπορείς να απαντήσεις. Σημασία δεν έχει εάν θα απαντήσεις σε μένα αλλά εάν έχεις απάντηση για σένα!
Οι ερωτήσεις είναι το μόνο που μπορώ να προσφέρω σε σένα στο θέμα αυτό! Συγνώμη……..


quote:
Unseen: Παραίσθηση (ακόμη και συλλογική), υστερία, υποβολή και αυθυποβολή είναι ορισμένοι όροι που χρησιμοποιεί η εν λόγω επιστήμη προκειμένου να αιτιολογήσει ορθολογικά κάποια μεταφυσικά λεγόμενα φαινόμενα.

Το πρόβλημα είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει καμία έλξη στα αντίθετα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 28/09/2007 14:51:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 14:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την καλή σου πρόθεση αγαπητέ μου φίλε... Έχω κάποιες απαντήσεις, πιθανόν όμως δεν είναι ΟΙ απαντήσεις, είναι απλά απαντήσεις που μου προσφέρουν γαλήνη.

Κι εγώ, σαν κι εσένα, αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει να κάποιος να κάνει το πρώτο βήμα και να ζητήσει πληροφορίες, συμβουλές ή γνώσεις από μια ανώτερη οντότητα και γιατί να μην του τις προσφέρει οικειοθελώς αυτή η οντότητα, σαν έμπνευση ας πούμε, εφόσον αυτός ο κάποιος είναι έτοιμος να τις λάβει. Λέγεται βέβαια ότι «ο ζητών ευρήσει και ο αιτών ληφθήσεται» που από κάποιους μεταφράζεται σαν «πρέπει να ζητήσεις για να λάβεις». Όμως και η απλή προσευχή είναι ένα αίτημα, καθώς και οι εναγώνιες ερωτήσεις μέσα στον καθένα μας, που ζητούν επιτακτικά απάντηση. Δεν νομίζω ότι η λύση είναι στη συγκεκριμένη μέθοδο.

Κάποιοι άνθρωποι, ωστόσο, παρηγοριούνται ίσως να νιώθουν τη θεότητα διαθέσιμη κυριολεκτικά «άμα τη ζητήσει» και αγαλλιάζουν με τον τρόπο αυτό. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ελλοχεύει και κάποια έπαρση μέσα τους ότι αυτοί είναι οι «επικοινωνοί» και όλοι οι υπόλοιποι η… πλέμπα. Το έχω δει κι αυτό να συμβαίνει.

Με προβλημάτισε λίγο η ερώτησή σου «τότε γιατί χρειάστηκε το ρέικι και δεν έφτανε απλά μια προσευχή στα όντα;», όμως από πάντα πίστευα ότι το ρέικι μέσα στην απόλυτη απλότητά του (δεν συνοδεύεται από θεωρίες, βλέπεις) είναι κι αυτό ένα είδος δυναμικής προσευχής, οπότε δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές, κατά την άποψή μου, ανάμεσα στα δύο.

Όταν λέω ότι επικοινωνούσα με τις οντότητες, εννοώ ότι υπήρχε κανονικός διάλογος. Εγώ μάλιστα ρωτούσα σε απλή δημοτική και οι απαντήσεις έρχονταν σε ένα κράμα καθαρεύουσας και ελληνιστικής κοινής, κάποτε εμπλουτισμένο με αρχαϊκές φόρμες. Υπήρχε κάποιου είδους αποκάλυψη σε αυτούς τους διαλόγους; θα με ρωτήσεις. Σε ορισμένες, εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις ναι, υπήρχε.

Για παράδειγμα, σε μια από τις πρώτες μου επικοινωνίες είχα λάβει τη λέξη «πυκτίς» που θεώρησα ότι σημαίνει πυξίδα. Αρκετούς μήνες αργότερα έπεσα πάνω σε έναν κατάλογο με αρχαιοελληνικά μουσικά όργανα και μέσα σε αυτά αναφερόταν η «πυκτίς». Και να φανταστείς ότι η υπόλοιπη επικοινωνία αναφερόταν στη μουσική, αλλά δεν είχα ιδέα! Ωστόσο, είμαι φιλόλογος, έχω διαβάσει πολλά αρχαία κείμενα, μπορεί να είχα ξαναδεί τη λέξη και να μην τη θυμόμουν, να αναδύθηκε όμως από τον ασυνείδητο νου μου τη στιγμή που έγραφα. Η ψυχολογία ονομάζει αυτό το φαινόμενο «κρυπτοαμνησία» και δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν ισχύει…

Από κει και πέρα τα πράγματα είναι όντως μπερδεμένα και δεν νομίζω ότι είναι πρόθεση των ανώτερων οντοτήτων να μπερδεύουν. Όπως πάντα οι άνθρωποι είναι που κάνουν τέτοια «θαύματα».

Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε μου.

Καλό μεσημέρι
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 07:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λέγεται βέβαια ότι «ο ζητών ευρήσει και ο αιτών ληφθήσεται» που από κάποιους μεταφράζεται σαν «πρέπει να ζητήσεις για να λάβεις».

Μόνο που πολλοί άνθρωποι δε λαμβάνουμε υπόψιν μας τι πρέπει να κάνουμε από την δική μας πλευρά προκειμένου να λάβουμε.
Το μόνο εύκολο είναι να "ζητήσουμε για να λάβουμε"...

Είναι πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρεις για την έπαρση που μπορεί να εκδηλώσει ένας άνθρωπος νιώθοντας ότι μια θεότητα τον έχει επιλέξει ως διάμεσο ή έστω ως έναν άνθρωπο μέσω του οποίου μπορεί να επικοινωνήσει στους υπόλοιπους το όποιο θέλημα της.
Κι αυτή η στάση υποκρύπτει κάποιες άλλες ανάγκες του ανθρώπου που η κάλυψη τους βρίσκεται αποκλειστικά και μόνο στα χέρια του ίδιου του ανθρώπου.

Σχετικά με το channeling που αναφέρεις, πιστεύω πως μπορεί πράγματι να συμβαίνει πραγματικά.
Για να γίνεται όμως αυτό, ο άνθρωπος λογικά θα πρέπει να έχει φτάσει σε ένα υψηλό βαθμό συνειδητότητας και να έχει ανακαλύψει στο μεγαλύτερο ποσοστό τον εαυτό του, τις ανάγκες του και τα πάθη του προκειμένου να τα αμβλύνει.
Από την άλλη, πιστεύω πως είναι και πολλές οι περιπτώσεις που το channeling "πουλάει" από διάφορους επιτήδειους που θέλουν να προσελκύσουν κόσμο.
Τα πάντα άλλωστε έχουν δύο όψεις...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2007, 10:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να γίνεται όμως αυτό, ο άνθρωπος λογικά θα πρέπει να έχει φτάσει σε ένα υψηλό βαθμό συνειδητότητας και να έχει ανακαλύψει στο μεγαλύτερο ποσοστό τον εαυτό του, τις ανάγκες του και τα πάθη του προκειμένου να τα αμβλύνει.
Ξέρεις, καλέ μου φίλε, κι εγώ το ίδιο περίμενα. Θα το πιστέψεις όμως ότι έχω γνωρίσει πάρα πολλούς ανθρώπους που η "πνευματική" τους δραστηριότητα δεν συμβαδίζει με το περιεχόμενό τους ως χαρακτήρων ή προσωπικοτήτων; Διαπιστώνεται δηλαδή σοβαρό έλλειμμα ανάμεσα στο ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι (στις διαπροσωπικές τους σχέσεις και στην καθημερινή τους ζωή) και στη δραστηριότητα που αναπτύσσουν και την πρόοδο που κάνουν σε σχέση με τις "πνευματικές" τους ενασχολήσεις. Τόσο σοβαρό που είναι πραγματικά να απορεί κανείς. Και ένα συμπέρασμα στο οποίο έχω φτάσει εγώ τουλάχιστον είναι ότι είναι δυνατή η μονομερής ανάπτυξη - μιας συνιστώσας μόνο δηλαδή. Πώς κάποιος για παράδειγμα είναι καλός μόνο στη δουλειά του; Έτσι είναι δυνατόν κάποιος να είναι καλός μόνο στο "πνευματικό" κομμάτι αλλά η εξέλιξη εκεί να μην διαποτίζει το σύνολο της ύπαρξής του. Όχι για πολύ βέβαια. Γιατί όταν συνεχίζεται αυτό για πολύ, μετά αρχίζουν... τα παρατράγουδα.

Επίσης έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι η θεία χάρη πέμπεται αδιακρίτως και ότι ένα από τα πολύ σημαντικά πράγματα που έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθούμε διαρκώς να γινόμαστε αντάξιοί της, αντί να την παίρνουμε, να την κουτσουρεύουμε και να τη χρησιμοποιούμε κατά το λιγοστό μας δοκούν.

Καλημέρα
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 02/10/2007 10:26:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 10:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου, ίσως τα πράγματα να είναι έτσι όπως τα λες.
Νομίζω πως το έχουμε ξανασυζητήσει σε κάποιο άλλο topic αυτό το θέμα συγκεκριμένα.

Αν όμως οι άνθρωποι αυτοί έχουν φτάσει σε ένα υψηλότερο σημείο εξέλιξης από αυτό που εμείς νομίζουμε ότι έχουν κατακτήσει?
Την στιγμή που δεν γνωρίζουμε τέλεια τον εαυτό μας, την προσωπικότητα μας μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι ένας άνθρωπος που έχει μια Χ "πνευματική" δραστηριότητα παρουσιάζει κάποιες ελλείψεις ως προσωπικότητα?
Τι γίνεται αν τα μάτια μας πολύ απλά δε μπορούν να δουν καθαρά?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 10:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Unseen.

Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση μου, πολλές υποχρεώσεις.

quote:
Unseen: Ευχαριστώ για την καλή σου πρόθεση αγαπητέ μου φίλε... Έχω κάποιες απαντήσεις, πιθανόν όμως δεν είναι ΟΙ απαντήσεις, είναι απλά απαντήσεις που μου προσφέρουν γαλήνη.


Αγαπητή μου, μια μικρή πράξη είναι καλύτερη από την καλύτερη πρόθεση. Οι ερωτήσεις μου είναι απλά μια μικρή πράξη…….!


quote:
Unseen: Κι εγώ, σαν κι εσένα, αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει να κάποιος να κάνει το πρώτο βήμα και να ζητήσει πληροφορίες, συμβουλές ή γνώσεις από μια ανώτερη οντότητα και γιατί να μην του τις προσφέρει οικειοθελώς αυτή η οντότητα, σαν έμπνευση ας πούμε, εφόσον αυτός ο κάποιος είναι έτοιμος να τις λάβει. Λέγεται βέβαια ότι «ο ζητών ευρήσει και ο αιτών ληφθήσεται» που από κάποιους μεταφράζεται σαν «πρέπει να ζητήσεις για να λάβεις».


Όμορφη από ποιον λέγεται ότι πρέπει να ζητήσεις?

Όσοι ζήτησαν, έλαβαν?

Και αν δεν ζητήσεις, δεν θα λάβεις?

Άρα η προσευχή είναι μόνο για να λάβεις?

quote:
Unseen: Όμως και η απλή προσευχή είναι ένα αίτημα, καθώς και οι εναγώνιες ερωτήσεις μέσα στον καθένα μας, που ζητούν επιτακτικά απάντηση. Δεν νομίζω ότι η λύση είναι στη συγκεκριμένη μέθοδο.

Η προσευχή είναι η δύναμη της ψυχής, είναι το οξυγόνο για τον κάθε πιστό! Ποιος ακούει την προσευχή? Σε ποιον προσεύχεται?


quote:
Unseen: Κάποιοι άνθρωποι, ωστόσο, παρηγοριούνται ίσως να νιώθουν τη θεότητα διαθέσιμη κυριολεκτικά «άμα τη ζητήσει» και αγαλλιάζουν με τον τρόπο αυτό. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ελλοχεύει και κάποια έπαρση μέσα τους ότι αυτοί είναι οι «επικοινωνοί» και όλοι οι υπόλοιποι η… πλέμπα. Το έχω δει κι αυτό να συμβαίνει.


Άρα αγαπητή μου, περιμένουν τη θεότητα?

Εάν αυτοί είναι οι επικοινωνοι, ποιο είναι το περιεχόμενο της επικοινωνίας?

Γιατί, αγαπητή μου, να υπάρχουν οι επικοινωνοι?


quote:
Unseen: Με προβλημάτισε λίγο η ερώτησή σου «τότε γιατί χρειάστηκε το ρέικι και δεν έφτανε απλά μια προσευχή στα όντα;», όμως από πάντα πίστευα ότι το ρέικι μέσα στην απόλυτη απλότητά του (δεν συνοδεύεται από θεωρίες, βλέπεις) είναι κι αυτό ένα είδος δυναμικής προσευχής, οπότε δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές, κατά την άποψή μου, ανάμεσα στα δύο.



Όμορφη, ίσως να μην υπάρχει διαφορά ως προς το αποτέλεσμα αλλά υπάρχει ουσιαστική διαφορά ως προς την οδό του αποτελέσματος! Η οδός της απλής προσευχής δεν είχε αποτέλεσμα, χρειάστηκε, για σένα, το ρέικι, άραγε γιατί?

quote:
Unseen: Όταν λέω ότι επικοινωνούσα με τις οντότητες, εννοώ ότι υπήρχε κανονικός διάλογος. Εγώ μάλιστα ρωτούσα σε απλή δημοτική και οι απαντήσεις έρχονταν σε ένα κράμα καθαρεύουσας και ελληνιστικής κοινής, κάποτε εμπλουτισμένο με αρχαϊκές φόρμες. Υπήρχε κάποιου είδους αποκάλυψη σε αυτούς τους διαλόγους; θα με ρωτήσεις. Σε ορισμένες, εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις ναι, υπήρχε.


Όμορφη μήπως θα μπορούσες να μου πεις μερικές από τις ερωτήσεις σου?

quote:
Unseen: Για παράδειγμα, σε μια από τις πρώτες μου επικοινωνίες είχα λάβει τη λέξη «πυκτίς»



Αυτό που έλαβες το είχες ζητήσει?

Υπάρχει κάτι το οποίο ζήτησες και έλαβες στις επικοινωνίες?


quote:
Unseen: Ωστόσο, είμαι φιλόλογος, έχω διαβάσει πολλά αρχαία κείμενα, μπορεί να είχα ξαναδεί τη λέξη και να μην τη θυμόμουν, να αναδύθηκε όμως από τον ασυνείδητο νου μου τη στιγμή που έγραφα. Η ψυχολογία ονομάζει αυτό το φαινόμενο «κρυπτοαμνησία» και δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν ισχύει…


Χαίρομαι που είσαι φιλόλογος. Έχουμε ανάγκη από σωστούς φιλόλογους που δεν τα μάθανε παπαγαλία!
Όμορφη, μου αρέσει η σύνταξη αλλά όχι η γραμματική……..

quote:
Unseen: Από κει και πέρα τα πράγματα είναι όντως μπερδεμένα και δεν νομίζω ότι είναι πρόθεση των ανώτερων οντοτήτων να μπερδεύουν. Όπως πάντα οι άνθρωποι είναι που κάνουν τέτοια «θαύματα».

Εγώ επιμένω στη μικρή πράξη. Προτιμώ να δω μια μικρή πράξη παρα την καλύτερη πρόθεση…….
Όμορφη σου προσφέρω άλλη μια μικρή πράξη με τις ερωτήσεις μου.


quote:
Unseen: Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε μου.

Κι εγώ σ΄ ευχαριστώ για την ομορφιά που απλώνεις……..

Kαι καλημέρα σε όλους!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 10:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Dying Incubus,

Νομίζω ότι μια στοιχειώδη ικανότητα διάκρισης μπορούμε να την έχουμε, ακόμη κι αν δεν είμαστε τόσο εξελιγμένοι. Ένας άνθρωπος που χρησιμοποιεί την πνευματικότητα για να βρει γυναίκα, βρίσκεται κάποια στιγμή μπλεγμένος σεξουαλικά με τρεις "προκειμένου να βρει ποιο είναι το πολικό του" και σου λέει ότι πράττει με βάση άνωθεν εντολές επειδή "έχει παραδώσει τη θέλησή του στα χέρια του Θεού", σε τι σου κάνει; Σε εξελιγμένο που δεν μπορείς να καταλάβεις, επειδή βρίσκεται πολύ ψηλά; Άσε τα, καλέ μου...

Αν συμβαίνει καμιά φορά να μην αναφέρομαι στα γραφόμενά σου σε κάποια τόπικ, στα οποία συμμετέχουμε και οι δύο, να ξέρεις ότι είναι επειδή συμφωνώ μαζί σου...

Καλέ μου el.elyon,

Ευχαριστώ και πάλι για τις ερωτήσεις σου, αλλά νιώθω ότι έχω αρχίσει να μονοπολώ το θέμα και δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο.

Να είστε καλά.

Καλημέρα
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 12:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις, καλέ μου φίλε, κι εγώ το ίδιο περίμενα. Θα το πιστέψεις όμως ότι έχω γνωρίσει πάρα πολλούς ανθρώπους που η "πνευματική" τους δραστηριότητα δεν συμβαδίζει με το περιεχόμενό τους ως χαρακτήρων ή προσωπικοτήτων; Διαπιστώνεται δηλαδή σοβαρό έλλειμμα ανάμεσα στο ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι (στις διαπροσωπικές τους σχέσεις και στην καθημερινή τους ζωή) και στη δραστηριότητα που αναπτύσσουν και την πρόοδο που κάνουν σε σχέση με τις "πνευματικές" τους ενασχολήσεις. Τόσο σοβαρό που είναι πραγματικά να απορεί κανείς. Και ένα συμπέρασμα στο οποίο έχω φτάσει εγώ τουλάχιστον είναι ότι είναι δυνατή η μονομερής ανάπτυξη - μιας συνιστώσας μόνο δηλαδή. Πώς κάποιος για παράδειγμα είναι καλός μόνο στη δουλειά του; Έτσι είναι δυνατόν κάποιος να είναι καλός μόνο στο "πνευματικό" κομμάτι αλλά η εξέλιξη εκεί να μην διαποτίζει το σύνολο της ύπαρξής του. Όχι για πολύ βέβαια. Γιατί όταν συνεχίζεται αυτό για πολύ, μετά αρχίζουν... τα παρατράγουδα.

Εισαι σιγουρη οτι ειναι αναγκαιο η πνευματικη τους δραστηριοτητα να συμβαδιζει με το περιεχομενο τους ως χαρακτηρων; Τοτε θα μιλουσαμε πολυ απλα για τελειες υπαρξεις. Η ανθρωπινη φυση μας δεν μας επιτρεπει να ειμαστε μονο φως η σκοταδι στην ζωη μας. Και σκεψου ποσο ευκολα ενα πανεξυπνο και οργανωμενο μυαλο μπορει να καταληξει στην διαστροφη. Ποσο ευκολα η αναζητηση απαντησεων μπορει να φερει την τρελα στον νου μας και να μας καταστρεψει.

Βεβαια ειναι σημαντικο να καταλαβουμε με ποια κριτηρια θα κρινουμε αυτον που εχουμε απεναντι. Προσωπικα εγω κρινω τους ανθρωπους απο το αν θα καταφερουν να κανουν την Υπερβαση, απο το αν ενας ανθρωπος που εχει βιωσει τοσο ασχημα πραγματα θα μπορεσει να τα ξεπερασει, και να κανει παλι μια καινουργια αρχη, γιατι οπως λες στον κοσμο του πνευματος ειμαστε παντα στην αρχη ...

Νομιζω οτι πιστευω πιο πολυ στους ανθρωπους που δεν ειναι σε ολα τελειοι. Αυτοι που ειναι πιστευω οτι κρυβουν πολλα σκοτεινα σημεια.

Οπως παντα φιλη μου θα χαρω να ακουσω τις σκεψεις σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 15:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Καλέ μου el.elyon,
Ευχαριστώ και πάλι για τις ερωτήσεις σου, αλλά νιώθω ότι έχω αρχίσει να μονοπολώ το θέμα και δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο.

Νομίζω ότι αν μονοπωλείς το θέμα, τότε δίκαια το μονοπωλείς!
Για μένα θα πρέπει να συνεχίζεις αλλά σέβομαι την επιθυμία σου…….!


quote:
Angus: Νομιζω οτι πιστευω πιο πολυ στους ανθρωπους που δεν ειναι σε ολα τελειοι. Αυτοι που ειναι πιστευω οτι κρυβουν πολλα σκοτεινα σημεια.

Ποιος είναι ο τέλειος άνθρωπος;

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 17:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ καλη ερωτηση.

Κατα την προσωπικη μου αποψη δεν υπαρχει τελειος ανθρωπος με την αυστηρη εννοια της λεξης.

Για μενα, οταν αναφερομαι σε τελειους ανθρωπους, εννοω ανθρωπους που εχουν επιλεξει να στραφουν προς το φως, που προσπαθουν να το πετυχουν αυτο, ασχετα αν δεν τα καταφερνουν. Ανθρωπους που τους ενδιαφερει η εξελιξη του πνευματος τους, και που μερικες φορες ειναι προθυμοι να θυσιασουν κομματια του εαυτου τους χωρις δισταγμο για να προσφερουν ανακουφιση σε αλλους.

Η δικη σου αποψη ποια ειναι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 09:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Unseen, δεν χρειάζεται να μου εξηγείς το λόγο που σε κάποια θέματα δε μου απαντάς.
Έχοντας συνομιλήσει μαζί σου αρκετά, καταλαβαίνω ήδη!

Έχεις δίκιο για το παράδειγμα που αναφέρεις καθώς είναι μια περίπτωση εκμετάλλευσης απέναντι σε κάποιους ανθρώπους.
Αναφερόμουν κυρίως σε περιπτώσεις που αντικρύζεις κάποιους ανθρώπους της διπλανής πόρτας οι οποίοι σου φαίνονται απλοί, σου δίνουν την εντύπωση ότι δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για τα "πνευματικά" θέματα και στο τέλος να εντυπωσιαστείς από μια άμεση επαφή μαζί τους.
Ίσως πάλι να ισχύει κι αυτό που λέει με λίγα ο Angus.
Σίγουρα δεν θα είναι τέλειοι ως άνθρωποι και θα έχουν ελαττώματα αλλά παρόλα αυτά να εργάζονται σκληρά σε πνευματικό επίπεδο με την προσωπικότητα τους προκειμένου να αμβλύνουν τα "σκοτεινά" τους σημεία.

quote:
Ποιος είναι ο τέλειος άνθρωπος;

Το στοιχείο της τελειότητας και το ον του ανθρώπου έχουν πάρει διαζύγιο, αγαπητέ el.elyon, το οποίο εκδόθηκε από την δημιουργία μας ως είδος...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 10:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας ξανάρθες καλέ μου Angus! Τι ωραία έκπληξη ήταν αυτή!

Ίσως να έχεις δίκιο και να είναι ανέφικτη αυτού του είδους η τελειότητα. Ίσως να ζητάω πολλά από ατελή όντα. Μήπως όμως άνθρωποι που αυτοχαρακτηρίζονται δάσκαλοι και που αναλαμβάνουν να ηγούνται άλλων ανθρώπων θα πρέπει και αυτοί να προσπαθούν λίγο πιο σκληρά; Αν μη τι άλλο, ώστε να υπάρχει στοιχειώδης συνέπεια...

Αλλά είναι μια συζήτηση που έχω κάνει και με άλλους φίλους. Τελικά τι ζητάει κανείς από έναν δάσκαλο; Απλή λεκτική καθοδήγηση, δηλαδή ωραία λόγια, ή μήπως ωραία έργα; Προσωπικά, ζητάω μάλλον το δεύτερο.

Καλέ μου Dying Incubus, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες. Ασφαλώς υπάρχουν και απλοί άνθρωποι που έχουν συσσωρεύσει μέσα τους σοφία και είναι αγνοί και σεβαστοί μέσα στην απλότητά τους.

Φίλε μου el.elyon, σε ευχαριστώ που σέβεσαι την επιθυμία μου. Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου θα έπρεπε να ανοίξω παλιές πληγές και δεν θα το ήθελα, τουλάχιστον όχι τώρα.

Καλημέρα, με αγάπη,
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 10:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους! Αγαπητη Unseen μπηκα στο τοπικ ακριβως την στιγμη που εστειλες την απαντηση σου!

quote:
Νομίζω ότι μια στοιχειώδη ικανότητα διάκρισης μπορούμε να την έχουμε, ακόμη κι αν δεν είμαστε τόσο εξελιγμένοι. Ένας άνθρωπος που χρησιμοποιεί την πνευματικότητα για να βρει γυναίκα, βρίσκεται κάποια στιγμή μπλεγμένος σεξουαλικά με τρεις "προκειμένου να βρει ποιο είναι το πολικό του" και σου λέει ότι πράττει με βάση άνωθεν εντολές επειδή "έχει παραδώσει τη θέλησή του στα χέρια του Θεού", σε τι σου κάνει; Σε εξελιγμένο που δεν μπορείς να καταλάβεις, επειδή βρίσκεται πολύ ψηλά; Άσε τα, καλέ μου...

Αυτο δεν το ειχα προσεξει πριν. Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο.

Διαβαζα ενα βιβλίο πριν απο λιγο καιρο και σε ενα σημειο με προβληματισε παρα πολυ. Σε εκεινο το σημειο αναφεροταν σε εναν Πρωθιερεα οπου τον παρατηρουσε μια απλη ιερεια και ειχε θαμπωθει απο το φως που εκπεμπε. Ειχε γοητευτει απο την υπαρξη του, απο το γεγονος οτι ολη η υπαρξη του αποτελουσε μια θεραπεια. Και τελικα ανακαλυψε οτι ηταν η αλαζονεια αυτου του ανθρωπου που οδηγησε τον κοσμο στην καταστροφη, και οτι ολη η λαμψη του δεν ηταν παρα ενα ψεμα που αυτος ειχε καταφερει να δημιουργησει με την δυναμη του μυαλου του.

Πολλες φορες μπορουμε να αντιμετωπιζουμε ατομα και καταστασεις που θεωρουμε φωτεινες και τελικα να ανακαλυψουμε οτι τα κινητρα δεν ειναι τοσο φωτεινα. Μερικες φορες δεν υπαρχει φως η σκοταδι, υπαρχει απλα η ικανοτητα καποιου να ''παιζει'' με το μυαλο των αλλων και να επιβαλλεται. Και εκει που νομιζεις οτι βρισκεις την τελειοτητα ανακαλυπτεις το ακρως αντιθετο.

quote:
Αναφερόμουν κυρίως σε περιπτώσεις που αντικρύζεις κάποιους ανθρώπους της διπλανής πόρτας οι οποίοι σου φαίνονται απλοί, σου δίνουν την εντύπωση ότι δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για τα "πνευματικά" θέματα και στο τέλος να εντυπωσιαστείς από μια άμεση επαφή μαζί τους.

Αυτο ειναι κατι ωραιο,ετσι δεν ειναι; Να βλεπεις κατι ''απλο'' και να σε εντυπωσιαζει το βαθος της υπαρξης του.

quote:
Ίσως να έχεις δίκιο και να είναι ανέφικτη αυτού του είδους η τελειότητα. Ίσως να ζητάω πολλά από ατελή όντα. Μήπως όμως άνθρωποι που αυτοχαρακτηρίζονται δάσκαλοι και που αναλαμβάνουν να ηγούνται άλλων ανθρώπων θα πρέπει και αυτοί να προσπαθούν λίγο πιο σκληρά; Αν μη τι άλλο, ώστε να υπάρχει στοιχειώδης συνέπεια...

Πολυ σωστα, ετσι θα επρεπε να συμβαινει. Αν και δεν πιστεψα ποτε σε δασκαλους. Οτι μπορεσα να μαθω και να αντιληφθω μεχρι αυτο το σταδιο της ζωης μου ηταν συνηθως αποτελεσμα απο ατομα που μονο δασκαλοι δεν μπορουν να θεωρηθουν. Οσες φορες βρεθηκα κοντα σε ενα ατομο που αυτοχαρακτηριζεται δασκαλος ενιωθα να χανω περισσοτερα απο οσα κερδιζα(δεν βρεθηκα και πολλες φορες).

Καλη μερα σε ολους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 11:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο ειναι κατι ωραιο,ετσι δεν ειναι; Να βλεπεις κατι ''απλο'' και να σε εντυπωσιαζει το βαθος της υπαρξης του.

Φυσικά κι είναι!
Πως να μην είναι όμορφο όταν συνειδητοποιείς ότι μπορείς να ανακαλύψεις κάτι πολύ σπουδαίο και σημαντικό σ' αυτό που τα μάτια σου έχουν συνηθίσει να θεωρούν ως ασήμαντο ή απλό?
Και πως να μην είναι εποικοδομητικό για σένα τον ίδιο όταν κατανοείς ότι μπορεί να κάνεις λάθος σε εκτιμήσεις που θεωρούσες δεδομένες και σωστές?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 11:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Φίλε μου el.elyon, σε ευχαριστώ που σέβεσαι την επιθυμία μου. Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου θα έπρεπε να ανοίξω παλιές πληγές και δεν θα το ήθελα, τουλάχιστον όχι τώρα.

Όμορφη εδώ θα είμαι!
Σου εύχομαι να μην υπάρχουν πληγές.......
Καλημέρα!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 12:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολυ καλη ερωτηση.

Κατα την προσωπικη μου αποψη δεν υπαρχει τελειος ανθρωπος με την αυστηρη εννοια της λεξης.

Για μενα, οταν αναφερομαι σε τελειους ανθρωπους, εννοω ανθρωπους που εχουν επιλεξει να στραφουν προς το φως, που προσπαθουν να το πετυχουν αυτο, ασχετα αν δεν τα καταφερνουν. Ανθρωπους που τους ενδιαφερει η εξελιξη του πνευματος τους, και που μερικες φορες ειναι προθυμοι να θυσιασουν κομματια του εαυτου τους χωρις δισταγμο για να προσφερουν ανακουφιση σε αλλους.

Η δικη σου αποψη ποια ειναι?


Και εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει τέλειος άνθρωπος στην πράξη αλλά πιστεύω ότι υπάρχει η θεωρία. Τέλεια αγάπη, τέλεια φιλία, τέλειο έρωτα!

Όσο για τους τελείους ανθρώπους που εννοείς θεωρώ ότι ποτέ δεν θα φτάσουν στην τελειότητα γιατί ο εγωισμός έχει αντικαταστήσει την αγάπη, την φιλία, τον έρωτα!

Αυτά που “σπάει” σαν γυαλί δεν είναι η τέλεια αγάπη, η τέλεια φιλία, ο τέλειος έρωτας αλλά ο εγωισμός…….!

Καλημέρα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 10/10/2007 12:13:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy