ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Εξωγήινοι , εχουν καταλάβει την γή ..απ'άκρου σ'άκρη???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 22:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέπτομαι , ότι αν δεν υπήρχε η διαφορετικότητά μας , δεν θα έβλεπε ο ένας τον άλλο σαν...εξωγήινο..και θα καταλαβαίναμε ο ένας τον άλλο!

Μήπως είμαστε τελικά εξωγήινοι και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι???

soul

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 00:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ έχω την εντύπωση ότι το θέμα σου δεν ταιριάζει καθόλου στον μύθο και θρησκεία .

Τι θα έλεγες για να μεταφερθεί εδώ…. Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

Εκτός και αν έχεις κάποιες συγκεκριμένες σκέψεις για το πώς θέλεις να εξελιχθεί ο διάλογος σε αυτό το τοπικ…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 15:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ έχω την εντύπωση ότι το θέμα σου δεν ταιριάζει καθόλου στον μύθο και θρησκεία .

Τι θα έλεγες για να μεταφερθεί εδώ…. Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

Εκτός και αν έχεις κάποιες συγκεκριμένες σκέψεις για το πώς θέλεις να εξελιχθεί ο διάλογος σε αυτό το τοπικ…



Όπου και να μεταφερθεί φίλε elo...δεν έχει καμμιά σημασία!!!

Ούτως ή άλλως κοντεύω να αυτομολήσω με τα απείρου κάλλους κομψοτεχνήματα που ακούω απο κάποιες μεριές!

Αντέχει σε όποιου είδους συζήτηση αυτό το ασυνάρτητο θέμα που κατέθεσα??

Πριν κριθώ ως ηλίθιος..διεγραψέ το σε παρακαλώ..βρισκόμουν σε ψυχομαλακομπούκωμα όταν το συνέλαβα...!

Προσβλέπω στην επιεικιά σου..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 18:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εαρινός: "Όπου και να μεταφερθεί φίλε elo...δεν έχει καμμιά σημασία!!!

Ούτως ή άλλως κοντεύω να αυτομολήσω με τα απείρου κάλλους κομψοτεχνήματα που ακούω απο κάποιες μεριές!

Αντέχει σε όποιου είδους συζήτηση αυτό το ασυνάρτητο θέμα που κατέθεσα??

Πριν κριθώ ως ηλίθιος..διεγραψέ το σε παρακαλώ..βρισκόμουν σε ψυχομαλακομπούκωμα όταν το συνέλαβα...!

Προσβλέπω στην επιεικιά σου.."

Είναι καλό να εχει κανείς το γνώθι σ αυτόν κανείς, αγαπητέ μου Εαρινέ....Αλλά μην δινεις σημασια, μπορείς καλύτερα στο μέλλον...
Κι απο δω κι έπειτα, ξέρες εσύ...Και ξανά προς τη δόξα τραβά....
ΠΑΛΙΚΆΡΙ ΜΟΥ!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 19:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρείστε με αν λέω βλακείες..

Εχω την εντύπωση οτι το θεματάκι που άνοιξε ο Εαρινός είναι πολύ καλό και χωράει πολύ συζήτηση, αν το δούμε .. αντικειμενικώς..

Να το θέσω...
Ποιοί είμστε?
Απο που προήλθαμε?
Κατά πόσο μπορεί να είναι ευσταθής η θεωρία του Ντάινεκεν?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 10:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Εαρινέ δεν υπάρχει λόγος να διαγραφή το θέμα σου…

Όπως λέει και ο allzzaro το θέμα σου είναι αρκετά έξυπνο και χωράει αρκετή συζήτηση…

Για σκέψου πως αν δεν υπήρχε αυτή η «πολλαπλότητα και διαφορετικότητα» των απόψεων, τι όφελος θα είχαμε ;

Μήπως η «διαφορετικότητα» των απόψεων είναι κάτι το απολύτως αναγκαίο για την εξέλιξη της ανθρώπινης σκέψης, είτε μέσα από την επιστημονική, φιλοσοφική, ακόμα και την θρησκευτική σκοπιά…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 13:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως η «διαφορετικότητα» των απόψεων είναι κάτι το απολύτως αναγκαίο για την εξέλιξη της ανθρώπινης σκέψης, είτε μέσα από την επιστημονική, φιλοσοφική, ακόμα και την θρησκευτική σκοπιά…




Πάντα ιδιαίτερη η φωνή σου!!!

Θα ήθελα πάντως να ξαναπώ τούτο:

-Nα συμφωνήσω ως πρός την επιστημονική σκοπιά ...και στην φιλοσοφική ακόμη σκοπιά ...αλλα την θρησκευτική -προσωπικά εγώ- καθ'οιονδήποτε δεν μπορώ να την εξομοιώσω και να της δώσω την βαρύτητα που δίνω στην επιστήμη και στην ερευνά της!

Ξαφνικά το παπαδαριό , βλέποντας την ένδεια και την ασυναρτησία των "επιχειρημάτων" του...ενέταξε την επιστήμη και την έρευνα στην εν γένει κοσμοθεωρία του και προσπαθεί να τα πλάσει ...να τα μαγειρέψει κατα δοκούν!!!

Θα πρέπει δε να υπενθυμίσω (όχι σε σένα βέβαια) ότι έχω θέσει μια σειρά ερωτημάτων σε Δήθεν-χριστιανούς και ουδέποτε , ΜΑ ΟΥΔΕΠΟΤΕ..απάντηση δεν πήρα!

Και τελειώνοντας ασφαλώς και κάβω διαχωρισμό ατον καλό άνθρωπο απο τον χριστιανό...και ασφαλώς το ένα δεν αναιρεί το άλλο...ο καλός άνθρωπος -δυνητικά- μπορεί να είναι και θρήσκος...αλλα πρώτα θα είναι καλός...ενώ ο θρήσκος, ποτέ δεν πρόκειται να γίνει καλός άνθρωπος ...αν δεν ήταν πρίν!

Ο χριστιανισμός δεν προσεγγίζει θεματικά τον άνθρωπο ...δεν έχει υπ'οψιν του την καταστατικότητα του ανθρώπου ...τώρα ξαφνικά κάποιοι παπάδες και με περισπούδαστο ύφος στα κανάλια το παίζουν ψυχολόγοι και ψυχίατροι και προσπαθούν να το εντάξουν και αυτό στην εν γένει θεωρία τους ...ως δήθεν δικό τους εύρημα και αναφορά!!!

Δεν λέω ότι είναι κακό...το χαιρετίζω και χαίρομαι όταν εξελίσσονται..μα να είναι ειλικρινείς και όχι να προσπαθούν να παρουσιάσους ευρήματα της επιστήμης ως δικά τους ..ΕΛΕΟΣ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 14:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους, αγαπητέ Εαρινέ, δείχνεις τις θέσεις σου!!Τόσο καιρό
ΑΥΤΟ σου ζητούσα....Αντιχριστιανός,δλδ...Μάϊστα!!!!
Και όλη αυτή η φασαρία, για να δηλώσεις αντιχριστιανός και να βγάλεις τη χολή σου ενάντια στον χριστιανισμό;Και ότι η επιστήμη, μερική ούσα, είναι ενάντια στον χριστιανισμό, όλος όν εν Θεώ βασιζόμενος;;Έτσι για το γούστο σου;
Βίτσια που έχει ο κόσμος!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 15:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Επιτέλους, αγαπητέ Εαρινέ, δείχνεις τις θέσεις σου!!Τόσο καιρό
ΑΥΤΟ σου ζητούσα....Αντιχριστιανός,δλδ...Μάϊστα!!!!
Και όλη αυτή η φασαρία, για να δηλώσεις αντιχριστιανός και να βγάλεις τη χολή σου ενάντια στον χριστιανισμό;Και ότι η επιστήμη, μερική ούσα, είναι ενάντια στον χριστιανισμό, όλος όν εν Θεώ βασιζόμενος;;Έτσι για το γούστο σου;
Βίτσια που έχει ο κόσμος!!!!

Tόσο καιρό δεν μπορούσες να καταλάβεις πως είναι απλά άθρησκος ε? Ηθελες να κολλήσεις την ταμπέλα "αντιχριστιανός".....
Αλλά ξέχασα....σας αρέσει να αυτοκολακεύστε και να βλέπετε παντού εχθρούς......είστε για λύπηση τελικά και χρήζετε άμεσα ψυχιατρικής βοήθειας.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 17:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄΄Οχι βρε σύ ar_ia, αντιχριστιανός,δηλώνει ο άνθρωπος, μετά
απο την εμπειρία του εδώ μέσα..Το λέει ξεκάθαρα..Μέχρι πριν, έλεγε διάφορα.Τώρα το αποφάσισε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 18:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιτέλους, αγαπητέ Εαρινέ, δείχνεις τις θέσεις σου!!Τόσο καιρό
ΑΥΤΟ σου ζητούσα....Αντιχριστιανός,δλδ...Μάϊστα!!!!

αν δεν είναι μαζί σας τότε αυτόματα είναι εναντίον σας έτσι χριστιανέ;
βρε καλά το λέω εγώ έχετε σύνδρομο καταδίωξης

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 18:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι βρε συ άθεε, που κοιτάς να αρπαχτείς.....Ο ίδιος αυτπροσδιορίζεται..Διάβασε και τίποτε....Μην ξαστοχάς μόνο...
Για τα σύνδρομα, νομίζω, η ...νεκροψία θα δείξει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 20:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ,αλήθεια πιστεύεις οτι μπορεί κάποιος άνθρωπος να κάνει επικοδομιτικές συζητήσεις στο "μυθος και θρησκεία"?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 21:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι βρε συ άθεε, που κοιτάς να αρπαχτείς.....Ο ίδιος αυτπροσδιορίζεται..Διάβασε και τίποτε....Μην ξαστοχάς μόνο...
Για τα σύνδρομα, νομίζω, η ...νεκροψία θα δείξει...

που είδες εσύ τον αυτοπροσδιορισμό; θα ήθελα να μου του κάνεις quote να το δω και εγώ

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 21:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχουν εξωγήινοι.-
Τον άνθρωπο τον έφτιαξε ο θεός με τα δυό του τα χεράκια, παίρνοντας χώμα και μετατρέποντάς το σε... κρέας.-
Ο προορισμός του ανθρώπου είναι να γίνει καλός και να ενωθεί με το γιαχβέ.-

Αν δεν με πιστεύετε, ρωτήστε τον τρεχα..., εκείνος ξέρει καλλίτερα ό,τι αφορά στο θεό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 08/11/2009 21:38:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 22:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ,αλήθεια πιστεύεις οτι μπορεί κάποιος άνθρωπος να κάνει επικοδομιτικές συζητήσεις στο "μυθος και θρησκεία"?

Φίλε Άλεξ , καλησπέρα!

Καιρό είχα να σε ακούσω , ελπίζω να είσαι καλά , αυτό εξ'αλλου έχει σημασία και τίποτε άλλο!

Επί της ερωτήσεώς σου , τώρα , έχω να πώ αυτό:

Ναι , πιστεύω ότι παντού μπορεί να γίνει συζήτηση και μάλιστα πολύ όμορφη και εποικοδομητική συνάμα ...όπως εξ'αλλου απο την άλλη μεριά η κάθε διατύπωση αποτελεί ευκαιρεία για συνεδρία!!!

Πιστεύω δε ότι κάθε συζήτηση , σχέση και όποια μορφή επικοινωνίας προβάλλει τον ψυχισμό και την δυναμική ενός εκάστου...και ξέρεις κάτι Άλεξ???

Απολαμβάνει επίσης του νοηματικού περιεχομένου ενός εκάστου...και υποστασιοποιείται επί τη συνισταμένη όλων των σκέψεων και αντληπτικών ικανοτήτων, προσφέροντας υγιείς σκέψεις και ματιές , εμπλουτίζοντας κάθε ένα μας!!!

Ασφαλώς μπορεί να πεί κάποιος , ότι δεν υπήρξε συζήτηση , δεν υπήρξαν συγκροτημένες και ελεύθερες σκέψεις και ως εκ τούτου...τσάμπα χάσαμε την ώρα μας!!!

Διαφωνώ...και διαφωνώ διότι ..η όποια παραβατική - δογματική ή ελλειματική έως αρρωστημένη σκέψη ...γίνεται ο καθρέπτης ...πεντακάθαρος καθρέπτης της παραφωνίας και βοηθάει γενικά όλους στο να συλλάβουν πεντακάθαρα ...ποιό είναι το μίζερο και το απεχθές!

Εξ'αλλου η ζωή και οι εμπειρίες ή τα λάθη αποτελούν μια διορθωτική διαδικασία..!

Μια διορθωτική διαδικασία ...μέσα απο την οποία διαχωρίζεται και αναγνωρίζεται ...ο σοφός απο τον ηλίθιο!

Θα έλεγα δε τελειώνοντας , ότι μ'ενδιαφέρουν στην ζωή μου οι πηγαία καλοί άνθρωποι ..ευγενικοί και με υπομονή ν'ακούσουν και να κατανοήσουν και σε καμμιά περίπτωση άνθρωποι δήθεν καλοί , που προσδιορίζουν την καλοσύνη μέσα απο ένα ηθικού τύπου προστακτικό κώδικα!!!

Μέσα απο το δικό σου post , επέλεξα να δώσω την απάντησή σε συνδίκτυο που με αποκάλεσε αντίχριστιανό...και να του υπενθυμίσω ...πως αν είναι έτσι ο χριστιανισμός...ασφαλώς και δεν θέλω να έχω ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ....μαζί του και με τα όσα πιστεύει!!!

Ευτυχώς που υπάρχουν καλοί άνθρωποι , που είναι και Χριστιανοί...αυτός ξεκίνησε αντίστροφα...γι'αυτό και δεν θα γίνει ποτέ καλός άνθρωπος!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 23:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που το πας, που το φέρνεις, πάλι σε κρίση για μένα το φέρνεις αγαπητέ μου Εαρινέ..Είναι τόσο πληκτική η ζωή σου; Όχι ρε φίλε
δεν θέλω να γίνω καλός άνθρωπος, αν εννοείς κάποιο όν που να
επικοινωνεί μαζι σου....
Αληθεια, πότε έγραψα εγώ ότι θέλω να γινω καλός άνθρωπος;
Κι εσύ τι θα έκανες;Άνεργος;
Φίλε μου άθεε, να προσέχεις τι γράφεις:
"αν δεν είναι μαζί σας τότε αυτόματα είναι εναντίον σας έτσι χριστιανέ;
βρε καλά το λέω εγώ έχετε σύνδρομο καταδίωξης"...
Εγώ απαντούσα σε κάτι που ειπώθηκε και με αφορούσε, δεν
έλεγα την άποψη μου σε τίποτε,αλλά, εσύ, έσπευσες να δειξεις τη .....συμπάθεια σου για μένα..Θα ζηλέψει ο Εαρινός......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 05:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρέχα έχεις σοβαρό πρόβλημα πολυδιάστατου σχιζοειδείς προσωπικότητας
και το λέω αυτό επειδή δεν γίνετε στην ίδια τοποθέτηση μου να δίνεις δύο διαφορετικές απαντήσεις

ας δούμε και του λόγου το αληθές

γράφω

quote:
Απεστάλη: 08/11/2009, 18:15:25
αν δεν είναι μαζί σας τότε αυτόματα είναι εναντίον σας έτσι χριστιανέ;
βρε καλά το λέω εγώ έχετε σύνδρομο καταδίωξης

και μου δίνεις την πρώτη απάντηση

quote:
Απεστάλη: 08/11/2009, 18:43:04 Όχι βρε συ άθεε, που κοιτάς να αρπαχτείς.....Ο ίδιος αυτπροσδιορίζεται..Διάβασε και τίποτε....Μην ξαστοχάς μόνο...
Για τα σύνδρομα, νομίζω, η ...νεκροψία θα δείξει...

και μετά μου δίνεις στην ίδια τοποθέτηση εντελώς διαφορετική απάντηση

quote:
Απεστάλη: 08/11/2009, 23:33:53

Φίλε μου άθεε, να προσέχεις τι γράφεις:
"αν δεν είναι μαζί σας τότε αυτόματα είναι εναντίον σας έτσι χριστιανέ;
βρε καλά το λέω εγώ έχετε σύνδρομο καταδίωξης"...
Εγώ απαντούσα σε κάτι που ειπώθηκε και με αφορούσε, δεν
έλεγα την άποψη μου σε τίποτε,αλλά, εσύ, έσπευσες να δειξεις τη .....συμπάθεια σου για μένα..Θα ζηλέψει ο Εαρινός......



όπως προείπα έχεις σοβαρό πρόβλημα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 11:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα ειναι μάλλον δικό σου αγαπητέ αθεε, γιατί, αν προσέξεις
εσύ μιλάς πάλι ενάντια στον χριστιανισμό και αυτό σου λέω ότι δειχνει
κόλλημα και αυτοπροσδιορισμό....Το θέλεις πιο λιανά;
Του λόγου το αληθές;
Και τι σχέση έχεις εσύ με αυτόν το λόγο;
Ρε φίλε, κόλλημα έχετε και όλη την ωρα, με τον ένα ή με το άλλο τρόπο, επιτίθεστε κατά του χριστιανισμού και των χριστιανών...Κρίνετε, ..ψυχολογείτεαποφασίζετε, κάνετε διάφορα και εκτός τόπου και χρόνου κι όμως, αιτιολογούνται...
Κι όταν αυτά τα ίδια,τις ίδιες κινήσεις, τα ίδια σχόλια, κυριολεκτικά,τα κάνουμε εμείς, τότε είμαστε κακοί, είναι απαράδεκτα...Τόση λίγη αυτοπαρατήρηση;
Καλά δεν βαρεθήκατε να το παιζετε ωραίοι;
Για σοβαρό πρόβλημα, δε, τι να πω..Υπάρχουν αρμόδιοι να τα λύσουν...
Ψάξε το θέμα...Μην το αφήνεις έτσι...Δεν ξέρεις τι γινεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 12:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ- Δεν υπάρχουν εξωγήινοι.-

Τον άνθρωπο τον έφτιαξε ο θεός με τα δυό του τα χεράκια, παίρνοντας χώμα και μετατρέποντάς το σε... κρέας.-
Ο προορισμός του ανθρώπου είναι να γίνει καλός και να ενωθεί με το γιαχβέ.


Ευτυχώς για σένα φιλαράκι γιαπετ, γιατί υπάρχουν και οι κυνηγοί εξωγήινων…

Εξωγήινοι φυλαχτείτε…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 15:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πρόβλημα ειναι μάλλον δικό σου αγαπητέ αθεε, γιατί, αν προσέξεις
εσύ μιλάς πάλι ενάντια στον χριστιανισμό και αυτό σου λέω ότι δειχνει
κόλλημα και αυτοπροσδιορισμό....Το θέλεις πιο λιανά;
Του λόγου το αληθές;
Και τι σχέση έχεις εσύ με αυτόν το λόγο;
Ρε φίλε, κόλλημα έχετε και όλη την ωρα, με τον ένα ή με το άλλο τρόπο, επιτίθεστε κατά του χριστιανισμού και των χριστιανών...Κρίνετε, ..ψυχολογείτεαποφασίζετε, κάνετε διάφορα και εκτός τόπου και χρόνου κι όμως, αιτιολογούνται...
Κι όταν αυτά τα ίδια,τις ίδιες κινήσεις, τα ίδια σχόλια, κυριολεκτικά,τα κάνουμε εμείς, τότε είμαστε κακοί, είναι απαράδεκτα...Τόση λίγη αυτοπαρατήρηση;
Καλά δεν βαρεθήκατε να το παιζετε ωραίοι;
Για σοβαρό πρόβλημα, δε, τι να πω..Υπάρχουν αρμόδιοι να τα λύσουν...
Ψάξε το θέμα...Μην το αφήνεις έτσι...Δεν ξέρεις τι γινεται...

για τόσο σοβαρές καταστάσεις που βρίσκεσαι δεν μπορώ να κάνω τίποτα απλά σου λέω για μια ακόμη φορά έχεις σοβαρό σύνδρομο καταδίωξης

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 17:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ να δεις, φίλε άθεε!!!!Εσύ να δεις τι σύνδρομα καταδίωξης, βγάζεις
όλη την ώρα...Εκεί που κοντεύουμε να το ξεχάσουμε, νάτος πετιέται, απ εξαρχής, λυγιέται και σαλεύει...
Διαμαρτυρήσου εσύ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 15:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που το πας, που το φέρνεις, πάλι σε κρίση για μένα το φέρνεις αγαπητέ μου Εαρινέ..Είναι τόσο πληκτική η ζωή σου; Όχι ρε φίλε
δεν θέλω να γίνω καλός άνθρωπος, αν εννοείς κάποιο όν που να
επικοινωνεί μαζι σου....
Αληθεια, πότε έγραψα εγώ ότι θέλω να γινω καλός άνθρωπος;


Μα είσαι ο μόνος που συμπεριφέρεσαι ως ειδικός ...μολονότι είσαι παντελώς άσχετος και συνάμα αμόρφωτος!

Αν αυτό που λές περί καλού ανθρώπου , ερωτώντας με ...πότε έγραψες ότι θέλεις να γίνεις καλός άνθρωπος...δεν είναι ο ορισμός της ηλιθιότητας επί της οποίας εδράζεται η σκέψη σου και η υπαρξή σου , η ίδια...τότε τι είναι???

Δηλώνεις χριστιανός Τρεχαγύρευε-κάντα μας αέρα..ε???

-Θα καταπολεμήσουμε , ως φαίνεται το νέφος...με την αισιοδοξία των αδαών και συνάμα ανοήτων ... !!!

Δώσε μας και ένα ορισμό του διαλόγου , έτσι για να γελάσουμε λιγάκι ακόμα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 17:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς αγαπητέ μου Εαρινέ,αλλα θα πρέπει να περιμένεις
να πάψω εγώ τα γέλια....
...Μορφωμένε μου, έλα να μας παραμορφώσεις!!!!
Διάλογο;Γιατί το εχετε ανάγκη;
Αλλά και τι θα τον κάνετε;
Αναρωτιέμαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 19:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με συγχωρείς αγαπητέ μου Εαρινέ,αλλα θα πρέπει να περιμένεις
να πάψω εγώ τα γέλια....
...Μορφωμένε μου, έλα να μας παραμορφώσεις!!!!
Διάλογο;Γιατί το εχετε ανάγκη;
Αλλά και τι θα τον κάνετε;
Αναρωτιέμαι...

Δεν αναρρωτήθηκες ποτέ για την ίδια σου την ύπαρξη και έχεις πείσει τον εαυτό σου , ότι δεν είσαι άσχετος ...αυτό είναι κατόρθωμα!!!

Αλλά η ψύχωση δεν κατηγορείται...άφεριμ και γειά χαρά σου , που λέει και ο Πάριος!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 20:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πω την αλήθεια, με απασχόλησε λίγο το ζήτημα περί ψύχωσης,
που αναφέρεις, αγαπητε μου Εαρινέ....Βλέπεις, αν σκεφτούμε ότι το 95% του ελληνικου πληθυσμού έχει μια άποψη και το υπόλοιπο άλλες, τότε, σύμφωνα με την ψυχολογία, η πλειοψηφία έχει δίκιο, αντιμετωπίζεται ως λογική και κοινά αποδεκτή και τα μικρά ποσοστά, "ψωνίζουν" απο το ...παράλογο.....
Είσαι σίγουρος, ότι θέλεις να το συζητήσουμε αυτό περί ψύχωσης;
Μήπως γίνει πολύ προσωπικό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 21:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να πω την αλήθεια, με απασχόλησε λίγο το ζήτημα περί ψύχωσης,
που αναφέρεις, αγαπητε μου Εαρινέ....Βλέπεις, αν σκεφτούμε ότι το 95% του ελληνικου πληθυσμού έχει μια άποψη και το υπόλοιπο άλλες, τότε, σύμφωνα με την ψυχολογία, η πλειοψηφία έχει δίκιο, αντιμετωπίζεται ως λογική και κοινά αποδεκτή και τα μικρά ποσοστά, "ψωνίζουν" απο το ...παράλογο.....
Είσαι σίγουρος, ότι θέλεις να το συζητήσουμε αυτό περί ψύχωσης;
Μήπως γίνει πολύ προσωπικό;

Μην ξεχνιόμαστε...98% είναι το σωστό ποσοστό!!!

Αλήθεια θα ήθελες , εδώ δημόσια να την κάνουμε την συζήτηση..το εννοείς???

Θα ήταν μια πάρα πολύ όμορφη εξέλιξη κάτι τέτοιο..ευχαρίστως θα σε ακούω και θα απαντάω , μέχρι και σε κάθε κόμμα σου..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 21:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινάς λέγοντας, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις,αγαπητέ
μου Εαρινέ...Να με παρακολουθήσεις πνευματικα και να εννοήσεις....
Να πάμε και παρακάτω;
Απελπισια..
Άστα, σου λέω, πίσσα σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 23:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξεκινάς λέγοντας, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις,αγαπητέ
μου Εαρινέ...Να με παρακολουθήσεις πνευματικα και να εννοήσεις....
Να πάμε και παρακάτω;
Απελπισια..
Άστα, σου λέω, πίσσα σκοτάδι...

Όντως ...ωκεανοί πνεύματος μας χωρίζουν ... όντως δεν είναι τυχαία η κουβέντα που είπες...

Πίσσα ...σκοτάδι ..στο έρμο το μυαλό σου!!!

Μια κουβέντα της προκοπής , που να έχει βγάλει νόημα ο οποιοσδήποτε 'δώ μέσα , δεν έχεις πεί...όλο ασυναρτησίες...του ασυνάρτητου μυαλού σου ..!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 23:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξεκινάς λέγοντας, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις,αγαπητέ
μου Εαρινέ...Να με παρακολουθήσεις πνευματικα και να εννοήσεις....
Να πάμε και παρακάτω;
Απελπισια..
Άστα, σου λέω, πίσσα σκοτάδι...

Εσένα κανείς δεν μπορεί να σε παρακολουθήσει και την πνευματικοτητά σου...ένας εσύ και άλλος ένας ο τρεχαγύρευε!

Καλό δίδυμο..με το καλό!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 23:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ παρά να αντποδώσω τις φιλοφρονήσεις ...χολωμένε μου Εαρινε....
Και κριτικός τέχνης, μήπως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy