ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τα Ξωτικα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 22:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρεται Μελη Του Εσωτερικα,Ειναι Το Πρωτο Μου Θεμα,Αλλα Και Το Αγαπημενο Μου...!Θα Ηθελα Να Ακουσω Μαρτυριες Σας,Αποψεις Και Γενικα Να Συζητησουμε Το Θεμα Αυτο!
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 14:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα μπράβο σου που δεν αγνοείς τους κανόνες του φόρουμ (Ελληνικοί χατρακτήρες, κατατοπιστικοί τίτλοι θεμάτων κλπ) και καλώς όρισες! Αυτό βέβαια που σου διέφυγε είναι ότι πάνω αριστερά υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης ώστε να μπορείς να βρεις παλιότερα θέματα του φόρουμ σχετικά με αυτό το οποίο ζητάς. Στην περίπτωση των ξωτικών είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ήδη ένα παλιότερο θέμα στο οποίο μπορεί να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση.
Welcome!

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 15:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ DR ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...
ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ...
ΝΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΜΕΤΑ Η ΠΡΙΝ??Ε??

ΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΕΤΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΗ...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ..
ΧΕΧΕΧΕΧΕ

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 18:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχας Καλησπερα Ευχαριστω Για Την Υποδοχη!Γνωριζω Dr Jekyll,Πως Υπαρχει Προηγουμενο Θεμα,Το Εχω Διαβασει,Αλλα Θελω Να Δω Εξελιξεις Και Μαρτυριες Ιδιων Αλλα Και Αλλων Προσωπων Καθως Αυτα Τα Θεματα Σχετικα Με Τα Ξωτικα Που Ειδα,Ειναι Αρκετα Παλαια!Charmed,Θα Ηθελες Να Κανεις Την Αρχη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 20:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Finrod Felagund ανάλογα θέματα σχετικά με ``ξωτικά-νεράιδες`` εχουν ανοιχτεί αρκετά.

Βέβαια οσο και να ψάξεις δεν θα βρείς τίποτα περισσότερο σχετικά με τα ξωτικά και τις νεράιδες που τα θέλουν παραδοσιακά αποκυήματα φαντασίας.
Για να σου κάνω μια ωραία αρχή να σου πώ οτι αρκετά μέλη απο το esoterica υποστήριξαν ανοικτά οτι είναι ξωτικά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 21:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικά...? Κοίτα, δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα και δε διαθέτω κάποιες μαρτυρίες, αλλά από προσωπική άποψη έχω κάτι να πω... Από δικής μου πλευράς, τα ξωτικά δεν είναι παρά ένας κανονικός οργανισμός του πλανήτη μας που κρύβεται καλά από τον υπόλοιπο κόσμο, ανεξάρτητος και αυτόνομος, όπως και πολλοί άλλοι οργανισμοί μας διαφεύγουν σήμερα, ενώ μπορεί να βρίσκονται κάτω από τη μύτη μας. Τα περί μαγείας και τοιάυτα που ψάλλονται, δεν τα πιστεύω, όχι επειδή δεν έχω τη διάθεση να τα πιστέψω, αλλά επειδή δεν έχουν κάποια κατανοητή υπόσταση. Εκατομμύρια και δισεκατομμύρια μαρτυρίες ακούγονται απ'εδώ κι απ'εκεί, αλλά καμία απόδειξη... Η πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση πάντως είναι δύο μικρών κοριτσιών που πήραν φωτογραφία ξωτικών (τάχα). Η όλη υπόθεση έγινε και ταινία. Αυτά από εμένα μέχρι στιγμής... Αν υπάρξουν νεότερα, θα φροντίσω να ενημερώσω

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 22:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Charmed,Θα Ηθελες Να Κανεις Την Αρχη?

(ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ....}
ΝΑΙ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΘΕΛΩ...

ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΞΩΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ...

ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΕ ΑΣΟΡΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΡΑΙΔΕΣ..
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ...
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ....
ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΥΒΟΥΝ...
ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΤΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ
ΖΟΥΝΕ ΣΕ ΔΑΣΗ...ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥ ΕΙΔΗ ΛΟΥΛΟΥΔΙΩΝ..ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ
ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΛΑ Η ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ
ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ...
ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΡΑΙΔΟΚΥΚΛΟΥΣ...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΚΟΜΗ...
ΤΟΥΣ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ...ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ
ΧΡΥΣΟΣΚΟΝΗΣ ΠΙΣΩ (ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ)
Ο ΧΟΡΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΙΣΩΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΛΟΓΑ....
ΚΑΘΕ ΝΕΡΑΙΔΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΝΤΗΛΙ...
(ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ..ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..)
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΡΙΚΣ..ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΙΣ ΦΑΡΣΕΣ ΤΟΥΣ...
ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ..

ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΟΥΝ ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΣ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝ..

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ
ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ..

THE POWER OF THREE
CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 22:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ..



Για τους ανθρώπους υπάρχουν κάποιες θεωρίες για το πως δημιουργήθηκε.
Για τα ξωτικά τι θεωρίες υπάρχουν??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Μου Αllzzaro Δεν Μπορω Να Εκφρασω Την Γνωμη Μου Πανω Στα 'Αποκυηματα Της Φαντασιας' Καθως Δεν Γνωριζω Τι Λενε,Γιατι Μπορει Καποιος Να Ισχυριζεται Οτι Ειναι Ξωτικο,Αλλα Δεν Γνωρζω Πως Υπερασπιζεται Αυτην Του Την Αποψη!Οσο Για Τα Ξωτικα Υπαρχουν Και Γι'αυτα Θεωριες Μια Απο Αυτες Τους Καθιστα Πνευματα,Αλλη Τους Καθιστα Εκπτωτους Αγγελους..!

LGQ Ναι Η Εκδοχη Που Λεει Πως Κρυβονται Αρκετα Καλα Ειναι Μια Εκδοχη Που Φανταζει Λογικη,Αλλωστε Οπως Προειπες Πολλα Πραγματα Δεν Εχουμε Ανακαλυψει Ακομα!!!

Charmed Μου Αρεσει Η Εισαγωγη Σου!:-P
Και Τα Ξωτικα Ειναι Παραξενα Πλασματα,Αγαπουν Και Ειναι Ενα Με Την Φυση!Οπως Και Οι Νεραιδες Εχουν Και Εκεινα Τον Λεγομενο ''Χορο Των Ξωτικων'' Συνηθως Κατα Το Θερινο Ηλιοστασιο Ειναι Που Τον Χορευουν!
Οταν Λες Να Πυροβολησουν Τι Εννοεις?Να Αρχισουν Οι Στενομυαλοι Να Λενε Τα Δικα Τους?Που Καταλαβες Πως Εχω Εμπειρια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheGunslinger
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 03:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheGunslinger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χεχ...Ξωτικά.τι πιο όμορφο;τι πιο ποιητικό;πλασμένα απο φώς και μουσική,κρύβονται πλέον στα ψύγματα δασών που άφησε ο άνθρωπος καταπατώντας τις προκατακλυσμιαίες συνθήκες...έχω μόνο μία μαρτυρία με ξωτικά,και αυτή είναι προσωπικό μου βίωμα...

Knowlegde is POWER.Wisdome too.but i prefer 9pounds of led.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 18:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω Gunslinger Τι Πιο Ομορφο?Θα Ηθελες Να Μας Μιλησεις Γι'αυτο Σου Το Βιωμα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 19:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για τους ανθρώπους υπάρχουν κάποιες θεωρίες για το πως δημιουργήθηκε.
Για τα ξωτικά τι θεωρίες υπάρχουν??

ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΤΙ???
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΒΑ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ...

quote:
Charmed Μου Αρεσει Η Εισαγωγη Σου!:-P

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΛΥΚΑ..

quote:
Οταν Λες Να Πυροβολησουν Τι Εννοεις?

ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ...
ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΕΙΔΗ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΑ...ΘΑ ΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΔΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...
ΚΑΙ ΘΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΟΥΝ ΟΜΑΔΙΚΑ..

quote:
Να Αρχισουν Οι Στενομυαλοι Να Λενε Τα Δικα Τους?

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...

quote:
Που Καταλαβες Πως Εχω Εμπειρια?

ΑΧ ΜΙΚΡΕ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΣ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΑΥΤΟΥΣ
ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ..ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΝΜ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΑΡΙΣΣΟΤΕΡΑ..
ΑΠΟ ΟΣΑ 10 ΜΕΛΗ(ΜΑΖΙ) ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...


quote:
και αυτή είναι προσωπικό μου βίωμα...

ΘΑ ΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΗ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ...?

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 21:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο αγνοούμε τη σημασία του δράκοντα, τόσο αγνοούμε και τη σημασία του σύμπαντος υποστήριζε ο Χόρχε Λουίς Μπόρχες που το 1957 στο Βιβλίο των φανταστικών όντων(Libro, 1983) κατέγραψε το σύνολο των ξωτικών που απαντώνται στην κλασική και την Ανατολική λογοτεχνία.

Κάποτε λοιπόν άνθρωποι και ξωτικά ζούσαν αρμονικά μέχρι που για κάποιο λόγο οάνθρωπος έχασε αυτή την ικανότητά του να τα βλέπει Κάποιοι υποστηρίζουν πως τα ξωτικά ζουν σε μια διάσταση παράλληλη της δικής μας και μπορούν όταν το επιθυμούν να ανοίγουν την Πύλη μεταξύ του δικού μας και του δικού τους κόσμου.
Κάποιοι αλλοι πάλι θέλουν τα πλάσματα αυτά να ζουν στη δική μας διάσταση, κρυμμένα στα πυκνά και ήσυχα δάση όπου δεν υπάρχουν άνθρωποι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 20:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποτε λοιπόν άνθρωποι και ξωτικά ζούσαν αρμονικά μέχρι που για κάποιο λόγο οάνθρωπος έχασε αυτή την ικανότητά του να τα βλέπει Κάποιοι υποστηρίζουν πως τα ξωτικά ζουν σε μια διάσταση παράλληλη της δικής μας και μπορούν όταν το επιθυμούν να ανοίγουν την Πύλη μεταξύ του δικού μας και του δικού τους κόσμου.
Κάποιοι αλλοι πάλι θέλουν τα πλάσματα αυτά να ζουν στη δική μας διάσταση, κρυμμένα στα πυκνά και ήσυχα δάση όπου δεν υπάρχουν άνθρωποι.

NAI ONTΩΣ...
ΚΑΠΟΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ...
ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ...
ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΓΝΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ..
ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ..ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ
ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ...
ΙΣΩΣ ΝΑ ΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ (ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ)
ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΑΟΡΑΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ...ΝΕΡΑΙΔΕΣ...
Η ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΝΕΡΑΙΔΑ ΦΙΛΗ..
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΝΑΙ ΑΠΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ..

ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ..
ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΠΥΛΕΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ...

ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΥΓΕΙ ΣΤΑ ΔΑΣΗ..ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ...
(ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ..)

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 21:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,Allzzaro Ειναι Mια Εκδοχη Και Αυτη,Η Οποια Φαινεται Οπως Οι Περισσοτερες Λογικη!Και Εγω Charmed Τασσομαι Υπερ Της Αποψης Οτι Ζουν Κρυμμενα Καλα,Πολυ Καλα!Αλλωστε Εχουν Και Ιδιοτητες,Δεν Θα Πω Μαγικες Γιατι Δεν Εχουν Μαγικες Ιδιοτητες, Απλα Ιδιοτητες!Παρολα Αυτα Δεν Τα Βλεπουν Μονο Οι Αγνες Ψυχες,Πρεπει Να Δειξεις Καποια Πραγματα Για Να Σου Παρουσιαστουν!Παρολα Αυτα Υπαρχει Ενας Χωρος Που Δεν Μπορουν Να Περασουν οι Ανθρωποι,Δεν Εχουν Το Δικαιωμα...!Charmed Τι Σε Κανει Να Δισταζεις Και Να Μην Εισαι Σιγουρη Για Το Αν Υπαρχουν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 00:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ παιδάκια βλέπω καλή διάθεση οπότε ας πω κ γω πέντε πράγματα που άλλοι άνθρωποι λένε ότι γνωρίζουν αλλά εγώ προσωπικά δεν τα γνωρίζω αλλά εμπιστέυπομαι τους ανθρώπους που τα γνωρίζουν.
Και μερικές θεωρητικές πληροφορίες που προέρχονται απο διάφορες πηγές που συμπίπτουν.

Τα ξωτικά, ή σωστότερα τα στοιχειακά είναι πλάσματα που κατοικούνε στο αστρικό πεδίο με κοινή κατανόηση, στόχους και "ψυχή". Τα στοιχειακά ανηκει το καθένα σε μια μεγαλύτερη συλλογική ψυχή(όπως και ο άνθρωπος αλλά με μικρότερη αυτονομία).

Η συλλογική ψυχή τα εξουσιαζει.
Δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ούτε "καλά" ούτε "κακά"(ή αντίστοιχα μαύρα-λευκά), είναι ουδέτερα.

Ως οντότητες είναι μικρότερης δύναμης απ τον άνθρωπος στις πλήρεις δυνάμεις του.
Συγκεκριμένα, χρειάζονται πέντε στοιχειακά για να συσταθεί ένας άνθρωπινος οργανισμός. Τα τέσσερα γνωστά είναι τα στοιχειακά της φωτιάς(πυρ), του αέρα(αηρ), του νερού(ύδορ) και της γης.
Ο άνθρωπος που κυριαρχεί πάνω και στα πέντε δικά του στοιχεία τα οποία τον αποτελούν έχει εξουσία και πάνω σε όλα τα στοιχεία του κόσμου.

Ο άνθρωπος που χάνει τελείως την εξουσία των στοιχειακών του καταλήγει να χάνει την ενότητα του και να διασπάτε. Εκεί μιλάμε για πνευματικό θάνατο.
Αυτά σε γενικές γραμμές και με λέξεις κ έννοιες που εύκολα παρανοούνται ή παραποιούνται.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/01/2010 00:54:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 01:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Κανεις Λαθος,Και Δυστηχως Δεν Ειναι Μονο Ενα...Κατ'αρχας Δεν Ειναι Σωστοτερο Τα Στοιχειακα,Δεν Καυοικουν Στο Αστρικο Πεδιο Αλλα Στην Γη,Εχουν Κατανοηση,Και Ψυχη,Και Στοχους!Οταν Λες Συλλογικη Ψυχη Τι Εννοεις?Ως Οντοτητες Δεν Ειναι Μικροτερης Δυναμης Απο Τον Ανθρωπο,Ουε Σωματικα Ουτε Ψυχικα,Δεν Ξερω Αν Υποτιμας Τα Ξωτικα Η Αν Υπερεκτιμας Τους Ανθρωπους!:-) Οσο Για Τα Στοιχειακα Μιλας Για Μια Θεωρια Που Εξεφρασαν Οι Αρχαιοι Προγονοι Μας,Τα Στοιχεια Αλλοι Ελεγαν Πως Ειναι 4 Αλλοι Πεντε,Γη,Φωτια,Νερο,Αερας Και Αιθηρ-Αιθερας!Δεν Καταλαβαινω Τι Θελεις Να Πεις Για Τα Στοιχεια,Τι Εννοεις Τα Ελεγχει Ο Ανθρωπος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 14:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Κανεις Λαθος,Και Δυστηχως Δεν Ειναι Μονο Ενα...Κατ'αρχας Δεν Ειναι Σωστοτερο Τα Στοιχειακα,Δεν Καυοικουν Στο Αστρικο Πεδιο Αλλα Στην Γη,
..Το αστρικό πεδίο δεν είναι άλλος χωρος αλλά χώρος παράλληλος και προσβάσιμος απο τον άνθρωπο μέσω τεχνικών που έχουν αναφερθεί αλλού.
quote:
Εχουν Κατανοηση,Και Ψυχη,Και Στοχους!Οταν Λες Συλλογικη Ψυχη Τι Εννοεις?
Ότι δεν είναι όσο αυτόνομα όσο εμείς. Και εμείς ανήκουμε στη συλλογική ψυχή του είδους μας(των ανθρώπων) αλλά είμαστε πιο αυτόνομοι.
Φαντάσου ένα δίκτυο με χάντρες, η κάθε χάντρα έχει αυτονομία και ενώνεται με τις υπολοιπες μέσω κλοστών.
Έτσι και οι ζωντανές οντότητες κάθε πλανήτη και εν συνεχεία κάθε ηλιακού συστήματος κλπ.

Το στοιχειακό έχει αυτονομία αλλά δεν μπορεί να ξεφύγει τελείως απ τις κλωστές του γιατί δεν είναι πραγματικά κ 100% αυτόνομο.
Οι κλωστές που κρατάνε τον άνθρωπο είναι πιο ελαστικές απο αυτές των στοιχειακών και ίσως κ να έχει την δυνατότητα να αποκοπεί τελείως απο αυτές(κάτι που δεν το γνωρίζω).

quote:
Ως Οντοτητες Δεν Ειναι Μικροτερης Δυναμης Απο Τον Ανθρωπο,Ουε Σωματικα Ουτε Ψυχικα,Δεν Ξερω Αν Υποτιμας Τα Ξωτικα Η Αν Υπερεκτιμας Τους Ανθρωπους!:-)
Εσ'ύ αναφέρεσαι σε υλικά στοιχειακά απ ό,τι καταλαβαίνω. Εγώ δεν έχω δει κάποιο υλικό στοιχειακό(ούτε κ γνωρίζω κάποιον που να χει δει). Όσα λέτε περι κούφιας γης ισχύουνε αλλά όχι στη διαστάση στην οποία αναφέρεστε.
Οι "αλαφροϊσκιωτοι" όσοι δηλαδή μπορούν να δουν πέρα απο τη δικιά μας διάσταση μπορούνε να τα δούνε. Αλλά αυτά δεν παύουν να ανήκουν σε αυτήν την άλλη διάσταση. Για να τα δει ο μέσος μηχανικός άνθρωπος θα πρέπει να επικρατούν ιδιαίτερες συνθήκες.

quote:
Δεν Ειναι Μικροτερης Δυναμης Απο Τον Ανθρωπο,
Γενικά είναι λάθος να συγκρίνουμε οντότητες αλλά όταν λέω κατώτερες εννοώ εξελιξιακά ως συνειδήσεις.
quote:
Οσο Για Τα Στοιχειακα Μιλας Για Μια Θεωρια Που Εξεφρασαν Οι Αρχαιοι Προγονοι Μας,Τα Στοιχεια Αλλοι Ελεγαν Πως Ειναι 4 Αλλοι Πεντε,Γη,Φωτια,Νερο,Αερας Και Αιθηρ-Αιθερας!
Ναι. Κ όχι μόνο.


quote:
Δεν Καταλαβαινω Τι Θελεις Να Πεις Για Τα Στοιχεια,Τι Εννοεις Τα Ελεγχει Ο Ανθρωπος?
Αυτά που σου είπα αποτελούν περισσότερο νοητικά συμπεράσματα πάνω σε δεδομένα άλλων(γενικά βέβαια όπως όλοι στο φόρουμ δεν μιλάω απο προσωπική εμπειρία αλλά απο εμπειρίες τρίτων, θεωρητικά "δεδομένα" και νοητικά συμπεράσματα πάνω στα δεδομένα αυτά).
Ας το πω αλλιώς λοιπόν. Το κάθε στοιχειακό έχει κάποιες ιδιότητες-δυνάμεις. Αυτές οι δυνάμεις ενώνονται και έτσι δημιουργείται ο άνθρωπος.
Αυτές οι δυνάμεις πρέπει να βρίσκονται σε αρμονία ώστε κ ο ίδιος ο άνθρωπος να βρίσκεται σε αρμονία (Προσπάθησε να το σκεφτείς κ λίγο με όρους φυσικής).
Είπα λοιπόν ότι αν το κάθε στοιχειακό κάνει τα δικά του, το αποτέλεσμα θα είναι η κατστροφή του συνόλου.
Αν ο άνθρωπος ήταν δηλαδή ένα πρόσωπο, τότε φαντάσου τι θα γινόταναν αν ξαφνικά το ένα του μάτι ήθελε να κοιτάει αριστερά το άλλο δεξιά και τα αυτιά του άρχιζαν να ακούνε μόνο τους ήχους που ήθελαν. Αυτός ο άνθρωπος δεν θα μπροούσε κ να επιβιώσει.
Το ίδιο συμβαίνει κ με τα στοιχειακά(και όχι μόνο εκεί αλλά κ στο συναισθηματικό κ στο νοητικό κέντρο του ανθρώπου και σε κάθε του μόριο και σε κάθε μέρος του μορίου και σε κάθε αντιστοιχό του σε άλλες διαστάσεις)ένας άνθρωπος που δεν έχει τον έλεγχό του καταλήγει στην διάλυση, στον τέλειο θάνατο. Το πρόσωπο μέσα απ το οποίο εκφράζονταν αυτά τα 5 στοιχειακά διαλύεται και μένουν τα συστατικά του.
quote:
Τι Εννοεις Τα Ελεγχει Ο Ανθρωπος?
Εννοώ ότι αν θες να περπατήσεις στο νερό, περπατάς.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/01/2010 14:30:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 18:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιπα Πιο Πριν,Πως Πρεπει Να Δειξεις Καποια Πραγματα Για Να Τα Δεις,Και Πως Υπαρχουν Χωροι Που Ο Ανθρωπος Δεν Επιτρεπεται Να Πατησει!Ας Παμε Στις Χαντρες..Αυτη Η Θεωρια Μου Προκαλει Ερωτηματα Οπως,Ποιος Κρατα Και Ελεγχει Το Δικτυο?Γιατι Να Μην Μπορει Η Χαντρα Των Ξωτικων Να Ειναι Το Ιδιο Η Περισσοτερο Ελαστικη Απο Αυτην Των Ανθρωπων?Ειναι Γενικα Μια Θεωρια Που Δειχνει Τον Ανθρωπο Πιο ''Ισχυρο''Πραγμα Που Δεν Ισχυει,Μπορει Να Το Κατανοησει Κανεις Αν Βγει Και Κανει Μια Βολτα..!Ναι Αναφερομαι Σε Ξωτικα Με Υλη..Με Κατεταξες Σε Μια Ομαδα Λεγοντας 'Οσα Λετε' Για Την Κουφια Γη Δεν Μιλησα Εγω,Ισως Να Εχεις Μπερδευτει.Τα Βλεπουν Οχι Μονο Οι Αλαφροισκιωτοι Αλλα Και Ο 'Μηχανικος Ανθρωπος'Οσο Για Το Αλλη Διασταση,Οπως Προανεφερα Εγω Ειμαι Υπερ Της Αποψεως Πως Δεν Ειναι Σε Αλλη Διασταση Αλλα Στην Δικη Μας,Απλα Πρεπει Να Δειξεις Καποια Πραγματα Για Να Σου Φανερωθουν Και Οταν Λεω Καποια Πραγματα Δεν Εννοω Υλικα Πραγματα!!!Τι Εννοεις Με Την Συνειδηση?Και Τι Εννοεις Οχι Μονο?
Παμε Στα Στοιχεια,Τα Στοιχεια Πρεπει Να Βρισκονται Σε Αρμονια,Αλλα Δεν Παυουν Να Ειναι Υλικα Του Σκευους Που Περικλυει Την Ψυχη.Τα Υλικα Του Σωματος Δεν Μπορουν Να Κανουν Οτι Θελουν,Οχι Το Καθενα Μονο Του Οταν Ειναι Πλεον Στο Σωμα Σου!Η Εξουσια Πανω Στα Στοιχεια Χρειαζεται Χρονια Εξασκησης Και Συνηθως Χρειαζεσαι Καποιον 'Δασκαλο'Αλλα Δεν Δαμαζεις Τα Στοιχεια Μεσα Σου Αλλα Αυτα Που Βρισκονται Εξω Απο Εσενα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 19:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και Εγω Charmed Τασσομαι Υπερ Της Αποψης Οτι Ζουν Κρυμμενα Καλα,Πολυ Καλα!

TI??YΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ??
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΙΛΟΓΟ..

quote:
Αλλωστε Εχουν Και Ιδιοτητες,Δεν Θα Πω Μαγικες Γιατι Δεν Εχουν Μαγικες Ιδιοτητες, Απλα Ιδιοτητες!

ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ..
ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΤΙΣ ΛΕΩ ΜΑΓΙΚΕΣ..
ΟΥΤΟΣ Η ΑΛΛΟΣ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ..

quote:
Παρολα Αυτα Δεν Τα Βλεπουν Μονο Οι Αγνες Ψυχες,

ΕΕΕ ΚΟΙΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΕΤΣΙ..
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΟΥΝ .....ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ (ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ)

quote:
Να Δειξεις Καποια Πραγματα Για Να Σου Παρουσιαστουν!

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ???

quote:
Παρολα Αυτα Υπαρχει Ενας Χωρος Που Δεν Μπορουν Να Περασουν οι Ανθρωποι,Δεν Εχουν Το Δικαιωμα...!

ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ???
ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ...
quote:
Charmed Τι Σε Κανει Να Δισταζεις Και Να Μην Εισαι Σιγουρη Για Το Αν Υπαρχουν?

ΦΦΦΦ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΕΝΤΑΞΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΛΙΓΟ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΝ ...ΑΛΛΑ...
ΘΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΤΕ...ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ
ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΣ...

quote:
Οκ παιδάκια βλέπω καλή διάθεση οπότε ας πω κ γω πέντε πράγματα που άλλοι άνθρωποι λένε ότι γνωρίζουν αλλά εγώ προσωπικά δεν τα γνωρίζω αλλά εμπιστέυπομαι τους ανθρώπους που τα γνωρίζουν.

ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΠΟΤΕ ΤΡΙΤΟΥΣ..

quote:
Τα ξωτικά, ή σωστότερα τα στοιχειακά

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑΚΑ..

quote:
Κατ'αρχας Δεν Ειναι Σωστοτερο Τα Στοιχειακα,

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ..ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΩ...ΕΔΩ ΧΑΧΑΧΑΧΑ

quote:
Η συλλογική ψυχή τα εξουσιαζει.
Δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ούτε "καλά" ούτε "κακά"(ή αντίστοιχα μαύρα-λευκά), είναι ουδέτερα.

ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ..
ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

quote:
είναι πλάσματα που κατοικούνε στο αστρικό πεδίο

ΟΧΙ ΟΧΙ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ....
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ..

quote:
..Το αστρικό πεδίο δεν είναι άλλος χωρος αλλά χώρος παράλληλος και προσβάσιμος απο τον άνθρωπο μέσω τεχνικών που έχουν αναφερθεί αλλού.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΔΙΟ...ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ.

quote:
Να Δειξεις Καποια Πραγματα Για Να Σου Φανερωθουν Και Οταν Λεω Καποια Πραγματα Δεν Εννοω Υλικα Πραγματα!!!

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΛΙΚΑ..ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ...
quote:
Τι Εννοεις Με Την Συνειδηση?Και Τι Εννοεις Οχι Μονο?

ΟΧΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ
ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟΙΓΟΡΙΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...
ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ...

quote:
Παμε Στα Στοιχεια,Τα Στοιχεια Πρεπει Να Βρισκονται Σε Αρμονια,

ΣΥΜΦΩΝΩ..

quote:
Πανω Στα Στοιχεια Χρειαζεται Χρονια Εξασκησης Και Συνηθως Χρειαζεσαι Καποιον 'Δασκαλο'Αλλα

ΠΑΝΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΕΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟ...

quote:
Δεν Δαμαζεις Τα Στοιχεια Μεσα Σου Αλλα Αυτα Που Βρισκονται Εξω Απο Εσενα!

ΑΧΑΧΑ ΜΕ ΠΡΛΑΒΕΣ

LETS SEE...
BO YOU BELIVE IN MAGIC??
CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 19:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Charmed,Xαιρομαι Που Συμφωνουμε,Ε Πες Πως Ειναι Μαγικες Αφου Σου Αρεσει Και Η Μαγεια!Ναι Αυτους Που Πιστευουν Στην Μαγεια,Και Δεν Μενουν Μονο Στα Λογια!Τα Πραγματα Που Πρεπει Να Δειξεις Ειναι Κυριως,Θαρρος,Πιστη,Αγαπη,Δικαιοσυνη,Καλοσυνη,Συνεση,Τελος Οταν Εισαι Ετοιμος Και Εχεις Αποκτησει Τα Παραπανω Το Μονο Που Πρεπει Να Κανεις Ειναι Να Παρεις Τον Δρομο!:-)Πες Τους Χωρους Εσυ..!:-P Δεν Εχει Σημασια ΑΝ και ΠΩΣ Τα Συναντησα Εγω,χεχε Οσο Για Το Να Μην Εμπιστευσαι Τριτους,Θα Πω Αναλογως,Ποιους..;-)Ταιριαζουμε Λες?Χαιρομαι!Μπορουν Να Χαρακτηριστουν Καλα Και Κακα,Βεβαιως Και Μπορουν,Αναλογα Με Τις Προθεσεις Τους,Κυριως Απεναντι Στους ''Ξενους''(Τυπους Σαν Τους Ανθρωπους)!Δεν Χρειαζεσαι Σε Ολα Δασκαλο,Δασκαλος Μπορει Να Γινει Η Ψυχη Σου,Η Φυση Και Γενικα Πολλα Πραγματα,Οχι Μονο Ανθρωπος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 22:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατ'αρχας Δεν Ειναι Σωστοτερο Τα Στοιχειακα,

Στοιχειακά είναι το σωστό. Στοιχειά της Φύσης.
Οι Νύμφες τα στοιχειά της Γής,
Οι Συλφίδες του Αέρα,
Οι Σαλαμάνδρες της Φωτιάς,
και οι Νηρηίδες του Νερού.

Οι Συλφίδες είναι και το στοιχείο, το οποίο οι άνθρωποι μπορούν να αισθανθούν ευκολότερα. Οι πιό εξοικειωμένοι ενεργειακά μπορούν να το δούν κι όλας και δυστυχώς δεν έχει ούτε φτερά, ούτε ξανθά μαλλάκια.
Άλλα τα στοιχεία της Φύσης, και άλλα τα ξωτικούλια-νεραϊδούλες που βλέπετε στις εικονογραφήσεις των παραμυθιών. Τα ξωτικά των παραμυθιών αφορά το θέμα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 22:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως τα ονόματα, οι μορφές και οι ιδιότητες που τους έχουν δοθεί, είναι για να υποδηλώσουν ότι η Φύση είναι ζωντανή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 23:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλιστα,Καλως Ηρθες Λοιπον mimosa,Διακρινω Εναν Μικρο Τονο Ηρωνιας,Παρολα Αυτα,Πρωτα Πρωτα Μιλας Για Πνευματα Εσυ,Πνευματα Τα Οποια Λαμβανεις Απο Την Αρχαιοτητα(Νηρηιδες,Συφλιδες,Νυμφες κτλ)Αυτος Ο Συσχετισμος Ειναι Λανθασμενος,Οι Φυλες Των Ξωτικων Δεν Χωριζονται Με Βαση Τα Στοιχεα Της ,Ισως Με Τον Τοπο Διαμονης Να Θελεις Να Πεις(Π.χΞωτικα Τους Δασους κτλ)!!!Ολοι Γνωριζουμε Πως Δεν Εχουν Ξανθα Μαλλακια,Ουτε Φτερα(Νεραιδες Εχουν Φτερα Και Οχι Τα Ξωτικα)!!!Ξεκαθαρισε Λοιπον Το Παραμυθι Απο Την Πραγματικοτητα!Η Ισως Να Υποδηλωνουν Τον Τοπο Διαμονης,Τα Πραγματα Που Τους Αρεσουν Και Την Σχεση Τους Με Την Φυση!:-)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 23:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Finrod Felagund πες μας λοιπόν πώς τα χωρίζεις, τι πιστεύεις για τα ξωτικά και γενικά δώσε μας πληροφορίες αντι να εκφράζεις την αντίθεσή σου στις δικές μας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/01/2010 23:46:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2010, 23:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με Κατεταξες Σε Μια Ομαδα Λεγοντας 'Οσα Λετε' Για Την Κουφια Γη Δεν Μιλησα Εγω,Ισως Να Εχεις Μπερδευτει.
Ναι το ξέρω κ φοβήθηκα ότι θα το πείς αυτό. Δεν απευθυνόμουν μόνο σε εσένα με εκείνο το μήνυμα αλλά σε όλους.
quote:
Τα ξωτικά των παραμυθιών αφορά το θέμα;

ΚΑΛΉ ΕΡΏΤΗΣΗ...

quote:
Eιπα Πιο Πριν,Πως Πρεπει Να Δειξεις Καποια Πραγματα Για Να Τα Δεις,
Και.. πού το στηρίζεις αυτό? Αυτό που λές δεν είναι απόλυτα λάθος, εννοείς κάποιο σύμβολο ή τον εαυτό σου τον ίδιο? Μπορεί αλλά δεν θα λεγα με σιγουριά. Πες μας τι εννοείς.


quote:
Αυτη Η Θεωρια Μου Προκαλει Ερωτηματα Οπως,Ποιος Κρατα Και Ελεγχει Το Δικτυο?
Γιατί να το ελέγχει κάποιος? Τι τον χρειάζεται τον έλεγχο? Υπάρχουν συμπαντική κανόνες που το διέπουν κ άλλα όντα που γενικά παρακολουθούν τι συμβαίνει στο σύμπαν. Απο αυτή την άποψη υπάρχουν ελεγκτές. Αλλά όχι απαραίτητα "εξουσιαστές" όπως νομίζω ότι εννοείς.

quote:
Αλλα Και Ο 'Μηχανικος Ανθρωπος'Οσο Για Το Αλλη Διασταση,Οπως Προανεφερα Εγω Ειμαι Υπερ Της Αποψεως Πως Δεν Ειναι Σε Αλλη Διασταση Αλλα Στην Δικη Μας
Άρα μιλάμε για υλικά όντα 100%. Μα και εσύ φίλε μου βρίσκεσαι στην "άλλη διάσταση" που αναφέρομαι αυτή τη στιγμή και πάντα. Απλά τα "ξωτικά" βρίσκονται μόνο σε αυτή (με την μορφή τουλάχιστον που εσείς τους δίνεται).

quote:
Τι Εννοεις Με Την Συνειδηση?
Αυτό δε μπορώ να στο περιγράψω λογικά. Ας σου κάνω λοιπόν μια ερώτηση. Όταν αισθάνεσαι μίσος, ή αγάπη ή κάποιο άλλο συναίσθημα. ΕΙΣΑΙ αυτό το συναίσθημα?

Όταν σκέφτεσαι κάτι, πχ τι φαί θα φας αύριο ή αν υπάρχει θεός. ΕΙΣΑΙ η σκέψη σου αυτή?

quote:
Η Εξουσια Πανω Στα Στοιχεια Χρειαζεται Χρονια Εξασκησης
Δεν είναι θέμα εξάσκησης. Κόπου, ναι είναι. Αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο.
quote:
Συνηθως Χρειαζεσαι Καποιον 'Δασκαλο'Αλλα Δεν Δαμαζεις Τα Στοιχεια Μεσα Σου Αλλα Αυτα Που Βρισκονται Εξω Απο Εσενα!
..Και εσύ οπότε τι είσαι αφού δεν είσαι στοιχείο?
Δάσκαλος ναι μπορεί να χρειάζεται. Αλλά όχι για να σε μάθει να δαμάζεις τα στοιχειακά.

quote:
ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ..
ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΤΙΣ ΛΕΩ ΜΑΓΙΚΕΣ..
ΟΥΤΟΣ Η ΑΛΛΟΣ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ..
Αν αντικαθιστάς τη λέξη φυσική με τη λέξη μαγεία τότε ναι. Εννοιολογικό είναι το θέμα.
quote:
ΟΧΙ ΟΧΙ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ....
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ..
Είσαι ανεπαρκώς πληροφορημένη και πάλι προβαίνεις σε συμπεράσματα χωρίς γνώση. Οι πιο επικίνδυνοι άνθρωποι είναι οι ημιμαθείς, να το θυμάσαι αυτό. Και εγώ ημιμαθής είμαι δηλαδή γιατί δεν έχω εμπειρία αλλά το λέω στον άλλο.

Πρώτα λες
quote:
ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΠΟΤΕ ΤΡΙΤΟΥΣ..

Όχι τρίτους. Δεύτερους και αξιόπιστους. Ενώ το να εμπιστευτώ εσένα που δεν έχεις καμιία προσωπική εμπειρία, είσαι ημιμαθής και σχεδόν πιστεύεις κάτι για το οποίο δεν έχεις καμία απόδειξη και για το οποίο παρ όλα αυτά έχεις άποψη μέσω της φαντασίας σου είναι.. πιο σωστό. Δεν το νομίζω.

Επιπλέον πρώτα μου λες αυτό και μετά:

quote:
ΦΦΦΦ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΕΝΤΑΞΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΛΙΓΟ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΝ ...ΑΛΛΑ...
ΘΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΤΕ...ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ
ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΣ...
...εσύ δεν είπες να μην εμπιστεύομαι τρίτους? Εσύ γιατί να εμπιστευτείς έναν τρίτο?

quote:
ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ..
ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...
..Ενώ για τα υπόλοιπα μπορείς? Με τρομάζεις καμιά φορά
quote:
Πες Πως Ειναι Μαγικες Αφου Σου Αρεσει Και Η Μαγεια!
..Δε ξέρει καν τι είναι. Αλλά με τη δημοτική έννοια του όρου όλα είναι αποδεκτά οπότε οκ
quote:
ΟΧΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ
ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟΙΓΟΡΙΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...
ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ...
Στους ημιμαθείς έτσι απαντάς. Την ΓΝΩΣΗ και όχι την γνώση την αποκτάς με την τριβή, την εμπειρία κ το διάβασμα. Δεν στη δίνει κάποιος στο πακέτο. Αυτού του είδους γνώσει είναι αχόνευτη.

Σιωπώ γιατί υπάρχουν υπερβολικά πολλά πράγματα να ειπωθούνε με άλλα λόγια. Και το να στα δώσω σε ένα μήνυμα θα ήταν αφενός άδικο για μένα που τα απέκτησα με κόπο, αφετέρου και κυρίως, δεν θα κρατούσες τίποτα απο όλα αυτά μέσα σου.
Στη γυμναστική που αν κάνεις 20 πους απς γρήγορα δεν θα κερδίσεις τίποτα απο μυική μάζα. Αν κάνεις 20 πους απς αργά αφενός θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ δύσκολο, αφετέρου θα αποκτήσεις μεγάλη μυική μάζα.
Το ίδιο ισχύει κ με τη γνώση. Αν στη δώσω μαζεμένη έτσι στα γρηγορα δεν θα χεις κερδίσεις τίποτα. Αφενός γιατι συνειδησιακά βρισκόμαστε σε άλλο επίπεδο εξέλιξης(κ λόγω ηλικίας κ κυρίως λόγω άλλων παραγόντων) που αυτό απο μόνο του σημαίνει ότι έχουμε ένα τελείως διαφορετικό τρόπο αντιληψεις πραγμάτων κ εν συνεχεία των εννοιών και των λέξεων

αφετέρου γιατί η "γνώση" αυτή θα είναι πολύ περιορισμένη γιατί εγώ θα έχω φτάσει σε αυτή μετά απο άπειρες συνειδητοποιήσεις και προσωπική έρευνα πολλών πηγών. Εσύ μη γνωρίζοντας πώς έφτασα στο σημείο να μπορώ να σου λέω αυτά που σου λέω θα κάνεις αυτό που ακριβώς κάνεις, θα υποτιμάς τη δικιά μου άποψη συγκριτικά με κάποια άλλη που είναι πιο κοντά στα δικά σου μέτρα.

Θα δεις στο μέλλον ότι κάτι που δεν του δίνεις μεγάλη σημασία τώρα, ένα ρητό ή μια σοφία, σε πέντε χρόνια θα αποτελεί μία συνειδητοποίηση σου και θα βλέπεις μέσα σε αυτή την προηγουμένως ασήμαντη φράση έναν ολόκληρο συνειρμό απο νοήματα. Η φράση αυτή δε θα χει αλλάξει, αλλά η σουδαιότητά της στο μυαλό σου θα είναι πολύ μεγαλύτερη όταν καταλάβεις με πόσο πολύπλοκους συνειρμούς και συνειδητοποιήσεις ο άλλος κατέληξε εκεί.
Για να σου πώ κ το ίδιο πράγμα με ένα παράδειγμα.
Εγώ σου λέω ότι το συμπέρασμά μου είναι ο αριθμός δύο. Εσύ μου λες σιγά, ένα κ ένα κάνει δύο και ποιος δεν το ξέρει αυτό. Εσύ όμως δεν γνωρίζει ότι ο τρόπος που έβγαλα το συμπέρασμα δύο ήταν απο μια εξίσωση 5^9 + 5/999 +2 -365656/5^8 .
Επομένως όταν εγώ σου λέω ότι το συμπέρασμά μου ήταν δύο καταλαβαίνεις ότι ένα κ ένα = 2 ενώ αν το πώ σε κάποιον που βρίσκεται στο ίδιο ή σε ανώτερο επίπεδο συνείδησης θα καταλάβει ότι έβγαλα αυτό το συμπέρασμα λύνοντας την ανωτέρο πολύ δύσκολη εξίσωση.

Οι εξισώσεις 1+1 και 5^9 +... αντιπροσωπεύουν υπαρξιακά ερωτήματα. Και όπως καταλαβαίνεις η δεύτερη έχει πολύ περισσότερες πτυχές απ τη πρώτη.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός αλλά κ να μην έγινα δεν πειράζει δεν ΄τηαν απαραίτητο να καταλάβει κανείς.

Υπάρχουν πολλά να ειπωθούν κ πάλι. Πάρα πολλά. Αλλά αυτά για τώρα.


Ο mimosa ξέρει τι λέω.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Finrod Felagund
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 00:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Finrod Felagund  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον Χαιρομαι Και Λυπαμαι Ταυτοχρονως Dr,Εισαι Αγενης Σε Τεραστιο Βαθμο,Οι Τροποι Σου Θελουν Δουλεμα!!!Ας Αρχισουμε Λοιπον Να Καταρριπτουμε Ενα Ενα Τα Λεγομενα Σου,Πρωτα Απ'ολα Βγαζεις Γρηγορα Συμπερασματα,Αρα Οδηγησα ΑΜΕΣΑ Σε ΛΑΘΟΣ Συμπερασματα,Οπως Προειπα Ξεχωρισε Την Πραγματικοτητα Απο Το Παραμυθι,Ξαναδες Τις Απαντησεις Μου,Εγραψα''Τα Πραγματα Που Πρεπει Να Δειξεις Ειναι Κυριως,Θαρρος,Πιστη,Αγαπη,Δικαιοσυνη,Καλοσυνη,Συνεση,Τελος Οταν Εισαι Ετοιμος Και Εχεις Αποκτησει Τα Παραπανω Το Μονο Που Πρεπει Να Κανεις Ειναι Να Παρεις Τον Δρομο!''!Γιατι Πρεπει Να Υπαρχουν Οπως Ειπες Νομοι,Ποιος Τους Θεσπισε?,Καποιος Πρεπει Να Επιβλεπει,Καποιος Πρεπει Να Νομοθετει,Καποιος Να Ασκει Αυτην Την Εξουσια!Πρεπει Να Ξεκαθαριζεις Τις Θεσεις Σου,Στο Λεω Ως Ημιμαθης Προς Ημιμαθη,Ολοι Συλλεγουμε Κομματια Του Παζλ Που Κατεχουν Αλλοι Και Αλλα Πραγματα,Μια Ζωη Ισως Να Εισαι Ημιμαθης Σε Πολλα!Διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ Μην Βιαζεσαι,ΟΠΟΙΟΣ ΒΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙ Ελεγαν Καποιοι,Δεν Ειπα Πως Τα Συστατικα Του Σωματος Μου Δεν Ειναι Στοιχεια,Ειπα Πως Αυτα Δεν Τα Δαμαζεις Τα Συστατικα Σου,ΚΑΙ Για Να Σου Μαθει Να Δαμαζεις Τα Στοιχεια Χρειαζεται Δασκαλος!!!Την Γνωση Δεν Την Αποκτας ΜΟΝΟ Με Αυτα Που Αναφερεις Αλλα Και Με Την Πρακτικη,ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ!!!!Ειναι Λαθος Να Συγκρινεις Μια Εξισωση Με Υπαρξιακα Προβληματα,Η Γνωμη Σου Κυριε Dr Πρεπει Να Γινεται Κατανοητη Απο Ολους Αλλιως Να Μην Την Εκφερεις,Καθως Εδω Εκφερουμε Αποψεις Και Γνωμεις Και Γνωση Για Ολους,Το Ποιοι Θα Την Κατανοησουν Θα Φανει!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 01:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προηγούμενο μήνυμα μου χρειάζεται κάποιες τεχνικές διορθώσεις για αυτό θα ξαναγράψω κάποια μέρη του. Παρακαλώ τους ναγνώστες να διαβάσουν το διορθωμένο κείμενο καθώς είναι πιο κατατοπιστικό.

"Στους ημιμαθείς έτσι απαντάς. Την ΓΝΩΣΗ και όχι την γνώση την αποκτάς με την τριβή, την εμπειρία κ το διάβασμα.
(Ουσιαστικά εμπερία κ διάβασμα σκέτο ήταν αρκετό)

Δεν στη δίνει κάποιος ως πακέτο. Αυτού του είδους γνώση είναι αχώνευτη.(διόρθωση ορθογραφικών λαθών)

Σιωπώ γιατί υπάρχουν υπερβολικά πολλά πράγματα να ειπωθούνε.

Και το να στα δώσω σε ένα μήνυμα θα ήταν αφενός άδικο για μένα που τα απέκτησα με κόπο(Άλλωστε αυτά που μπορώ να σου δώσω είναι μόνο η θεωρητική γνώση όχι η εμπειρία-ΓΝΩΣΗ)

αφετέρου και κυρίως, δεν θα κρατούσες τίποτα απο όλα αυτά μέσα σου.

Στη γυμναστική πχ αν κάνεις 20 πους απς γρήγορα δεν θα κερδίσεις τίποτα απο μυική μάζα.
Αν κάνεις 20 πους απς αργά αφενός θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ δύσκολο, αφετέρου θα αποκτήσεις μεγάλύτερη μυική μάζα.

Το ίδιο ισχύει κ με τη γνώση. Αν στη δώσω μαζεμένη έτσι στα γρηγορα δεν θα χεις κερδίσεις τίποτα.

Απο τη μία γιατι συνειδησιακά βρισκόμαστε σε άλλο επίπεδο εξέλιξης(κ λόγω ηλικίας κ κυρίως λόγω άλλων παραγόντων) πράγμα που απο μόνο του σημαίνει ότι έχουμε τελείως διαφορετική αντιληψη πραγμάτων κ τελειώς διαφορετική αντίληψη εννοιών και λέξεων " [τέλος διόρθωσης]

quote:
Dr,Εισαι Αγενης Σε Τεραστιο Βαθμο
Δεν θα πήγαινα τόσο μακρία να πώ αγενής. Σκληρός θα έλεγα.
Αυτό είναι το στυλ που γράφω σε όλους, δηλαδή ψυχρά κ όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ.
Δεν ασχολούμε με το να βρω ευγενικούς(ή ευχάριστους) τρόπους να πω τη γνώμη μου γιατί το θεωρώ αφενός ανούσιο(αν ο άλλος επιθυμεί να πάρει τη στάση μου προσωπικά δεν ευθύνομαι εγώ για αυτό αλλά το εγώ του) και αφετέρου επικίνδυνο γιατί πάνω σε μία τέτοια προσπάθεια μπορεί να παραποιθεί το περιεχόμενο των όσων λέω.
quote:
Οι Τροποι Σου Θελουν Δουλεμα!
Θέλουν.
quote:
Ας Αρχισουμε Λοιπον Να Καταρριπτουμε Ενα Ενα Τα Λεγομενα Σου,
Αυτό χρειάζεται παράθεση των λεγόμενών μου πρώτα, για αν το κάνεις αυτό κάνεις αντιγραφή το κείμενο κ το βάζεις ανάμεσα στα (quote) -κείμενο- (/quote) (αλλά με αγκύλες [] αντί για παρενθέσεις) τα οποία εμφανίζονται αν πατήσεις το αντίστοιχο εικονίδιο απο πάνω (τα εξηγώ επειδή είσαι καινούριο μέλος κ ίσως να μην ξέρεις).
quote:
Πρωτα Απ'ολα Βγαζεις Γρηγορα Συμπερασματα,Αρα Οδηγησα ΑΜΕΣΑ Σε ΛΑΘΟΣ Συμπερασματα,

Και πού το στηρίζεις αυτό? Πές μου ένα λάθος συμπέρασμα. Επιπλέον επειδή αφήνω σχεδόν πάντα, αν όχι πάντα, το ενδεχόμενο να είναι αλλιώς τα πράγματα(και αυτό το κάνω και αναφέροντας τον βαθμό αξιοπιστίας των πηγών μου) είναι πού δύσκολο να "κάνω" λάθος αφού δεν υποστήριξα ότι εγώ έχω δίκαιο ενώ ο άλλος έχει σίγουρα άδικο. Αλλά σε ζητήματα που αφορούν καθαρά θεωρητική γνώση τότε θα μιλήσω ξεκάθαρα για ημιμάθεια χωρίς να αφήσω περιθώρια.

quote:
Τα Πραγματα Που Πρεπει Να Δειξεις Ειναι Κυριως,Θαρρος,Πιστη,Αγαπη,Δικαιοσυνη,Καλοσυνη,Συνεση,Τελος Οταν Εισαι Ετοιμος Και Εχεις Αποκτησει Τα Παραπανω
Οκ, και ξαναρωτάω, έχεις αξιόπιστες πηγές που επαληθεύουν κάτι τέτοιο? Δεν έιναι βέβαια άσχετο με την δική μου άποψη. Εν μέρει δηλαδή δεν διαφωνώ με αυτό γιατί ίσως να είναι ία ύπερ-ύπερ-απλούστευση της "πραγματικότητας"(όπως θεωρώ εγώ ότι είναι).
quote:
Οταν Εισαι Ετοιμος Και Εχεις Αποκτησει Τα Παραπανω Το Μονο Που Πρεπει Να Κανεις Ειναι Να Παρεις Τον Δρομο!
Τι εννοείς να πάρεις τον δρόμο? Σε ποιον δρόμο αναφέρεσαι? Προφανώς ο άνθρωπος που τα κατέχη αυτά έχει ήδη επιλέξει τον δρόμο της "Αρετής". Ο δρόμος στον οποίο αναφερεσαι πού οδηγεί?
quote:
Γιατι Πρεπει Να Υπαρχουν Οπως Ειπες Νομοι,Ποιος Τους Θεσπισε?
Θεσπίστηκαν απο μόνοι τους χαχα. Δε ξέρω πολλές δυνάμεις μπορεί να τους θέσπισαν αλλά δεν θεωρώ ότι έχει πρακτικά σημασία. Απλά υπάρχουν. Είτε τους χαρακτηρίσουμε αυθύπαρκτους(ή φυσικούς) είτε τεχνιτούς αυτοί υπάρχουν.
Αν λόγου χάρη σηκώσω μια πέτρα κ την αφήσω αυτή θα πέσει.
Αυτό είναι ένας νόμος.

quote:
Πρεπει Να Ξεκαθαριζεις Τις Θεσεις Σου,Στο Λεω Ως Ημιμαθης Προς Ημιμαθη
Σε νιώθω.
quote:
!Διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ Μην Βιαζεσαι,ΟΠΟΙΟΣ ΒΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙ
Διαβάζω άπειρα πράγματα κάθε μέρα κ είνα ιαδύνατον να μην μου διαφύγει κάτι.
quote:
Δεν Ειπα Πως Τα Συστατικα Του Σωματος Μου Δεν Ειναι Στοιχεια
Αναφέρεσαι όμως στο υλικό σώμα. Εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτό. όχι βέβαια ότι είναι άσχετο κ με αυτό που λέω απλά δεν είνα ιαυτό στο οποίο θα θελα να δώσω σημασία.
quote:
Ειπα Πως Αυτα Δεν Τα Δαμαζεις Τα Συστατικα Σου
Τα έλεγχεις, όπως θες πέστο. Γενικά όμως διαφωνείς με αυτό απ ό,τι καταλαβαίνω.
Δεν το έχω θέσει κ πολύ σωστά είναι η αλήθεια. Του έδωσα λίγο διαφορετική μορφή για να γίνει κατανοητό απ τον πολύ κόσμο. Αλλά πάλι αν ήσουν σχετικός με το τι θέλω να πω θα καταλάβαινες.
quote:
ΚΑΙ Για Να Σου Μαθει Να Δαμαζεις Τα Στοιχεια Χρειαζεται Δασκαλος!
Ε΄δω μοιάζεις να είσαι σχετικός, αλλά δεν μπορώ να ξέρω τι εννοείς με αυτό οπότε θα σου πώ ότι δεν είναι απόλυτα απαραίτητο να χεις δάσκαλο αρκεί να κάνεις εσωτερική δουλειά.
quote:
Την Γνωση Δεν Την Αποκτας ΜΟΝΟ Με Αυτα Που Αναφερεις Αλλα Και Με Την Πρακτικη
Η πρακτική ανάγεται στην εμπειρία επομένως την ανέφερα.

quote:
ΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ!!!
Μα ναι, η εμπειρία είναι η μοναδική αυθεντικ'η μορφή γνώσης. Για αυτό κ κάνω διαχωρισμό ανάμεσα στην θεωρητική κ βιωματική γνώση στα μηνύματα μου.
quote:
Ειναι Λαθος Να Συγκρινεις Μια Εξισωση Με Υπαρξιακα Προβληματα,
Ήταν παραλληλισμός. Και δεν ήταν λάθος παραλληλισμός κατά την άποψη μου.

Ήταν η εξήγηση της διαπίστωσής μου ότι το ίδιο πράγμα ερμηνευεται διαφορετικά απο άλλα άτομα. Στη περίπτωση αυτή άτομα που βρίσκονται σε διαφορετικό επίπεδο αυτογνωσίας.

quote:
Η Γνωμη Σου Κυριε Dr Πρεπει Να Γινεται Κατανοητη Απο Ολους Αλλιως Να Μην Την Εκφερεις,
Εγώ την εκφέρω για αυτούς που έχουν μάτια κ βλέπουν. όσοι δεν έχουν θα πρέπει να περιμένουν μέχρι να αποκτήσουν. Και σιγά τη γνώση δηλαδή που έχω παραθέσει εδώ. Τέλος πάντων.

quote:
Το Ποιοι Θα Την Κατανοησουν Θα Φανει!!!
Βεβαίως.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/01/2010 01:41:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 02:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ, μάλλον εννοεί τους νάνους, τους καλικαντζαραίους, gnomes και λοιπά κοντά χαριτωμένα πλασματάκια με στρογγυλές κόκκινες μυτούλες, χειλάκι πετροκέρασο και πράσινα καπελάκια.
Σορρυ, δεν αντελήφθην, δεν ήταν ξεκάθαρο στο αρχικό μύνημα.
Εγώ για τα στρουμφάκια ξέρω, να πώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 08:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια θεωρία που προσπαθεί να ερμηνεύσει μέσω της αρχαιολογίας και της ανθρωπολογίας την εμφάνιση των μύθων περί ξωτικών στην ευρωπαϊκή μυθολογία, ειδικά στις κέλτικες παραδόσεις. Ενα χαρακτηριστικό των ξωτικών(αν και όχι καθολικό) εκτός από το μικρό τους μέγεθος είναι και ο φόβος τους για οτιδήποτε σιδερένιο. Σύμφωνα με την παραπάνω θεωρία, υπήρχαν την Εποχή του Χαλκού στην ηπειρωτική και νησιώτικη Ευρώπη μερικές περισσότερο "μικρόσωμες" φυλές ανθρώπων που αργότερα κατακτήθηκαν από από τους περισσότερο ρωμαλέους και υψηλόσωμους Κέλτες οι οποίοι ήταν άριστοι τεχνίτες του σιδήρου. Οι αρχικοί κάτοικοι διωγμένοι πλέον στα δάση, περιστασιακά παρενοχλούσαν τις νέες κέλτικες ελίτ διεξάγωντας ανταρτοπόλεμο και κλέβοντας άλογα τροφοδωτώντας τους μύθους περί μυστηριωδών και αφανών ξωτικών ερχόμενων από τα δάση. Τα αερικά (pixies) αποτελούσαν τέτοια περίπτωση (κλέφτες αλόγων, φόβος για το σίδερο) στη Βρετανική λαογραφία της Κορνουάλης και του Ντέβον, πάλαι ποτέ κέλτικες περιοχές. Μάλιστα διατυπώθηκε η άποψη ότι η ονομασία τους(pixies) προήλθε από τους Πίκτες, ιθαγενείς που κατοικούσαν στη Βρετανία πριν την άφιξη των Κελτων (αν και μερικοί τους θεωρούν κι αυτούς Κέλτες). Τέλος πάντων, αυτά είναι μόνο θεωρίες, αρκετά αμφισβητήσιμες, αλλά προσφέρουν μια γοητεία όταν επιθυμούμε να σκεφτούμε πιο "ανάλαφρα"

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 16:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαλιστα,Καλως Ηρθες Λοιπον mimosa,Διακρινω Εναν Μικρο Τονο Ηρωνιας,

ΓΛΥΚΙΕ ΜΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΥΛ ΤΗΣ MIMOSA....
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΗΡΩΝΕΥΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..

quote:
Λοιπον Χαιρομαι Και Λυπαμαι Ταυτοχρονως Dr,Εισαι Αγενης Σε Τεραστιο Βαθμο,Οι Τροποι Σου Θελουν Δουλεμα!!!

ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ...Finrod Felagund!!

quote:
Είσαι ανεπαρκώς πληροφορημένη και πάλι προβαίνεις σε συμπεράσματα χωρίς γνώση.

ΝΑΙ...ΜΑΖΕΥΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ..
ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΒΑΣΙΚΑ..

quote:
Ενώ το να εμπιστευτώ εσένα που δεν έχεις καμιία προσωπική εμπειρία,

ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΣΩ ΞΩΤΙΚΟ..

quote:
είσαι ημιμαθής και σχεδόν πιστεύεις κάτι για το οποίο δεν έχεις καμία απόδειξη και για το οποίο παρ όλα αυτά έχεις άποψη μέσω της φαντασίας σου είναι.. πιο σωστό. Δεν το νομίζω.

ΦΑΝΤΑΣΙΑ???ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΛΕΣ???
ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΩ ΝΑ ΑΣΠΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...
ΑΛΛΑ ΧΤΥΠΑΣ ΕΜΕΝΑ ΕΝΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο Finrod Felagund...

quote:
...εσύ δεν είπες να μην εμπιστεύομαι τρίτους? Εσύ γιατί να εμπιστευτείς έναν τρίτο?

ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ Finrod Felagund ΤΡΙΤΟ...
ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΣΥΛΕΓΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ..

quote:
..Ενώ για τα υπόλοιπα μπορείς?

ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΥΤΟ...
ΚΑΙ ΕΔΒ ΕΙΝΑΙ Finrod Felagund ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ
ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ..ΜΜ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ?

quote:
..Δε ξέρει καν τι είναι.

ΠΡΩΤΟΝ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ
ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΕΓΩ ΤΙ ΞΕΡΩ ?
ΤΡΙΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ..

quote:
Ο mimosa ξέρει τι λέω.

ΝΑΙ...

quote:
Δεν Εχει Σημασια ΑΝ και ΠΩΣ Τα Συναντησα Εγω,

EΔΩ ΛΟΙΠΟΝ DR ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ...
ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΜΑΓΕΙΑ.. ΞΩΤΙΚΑ...ΚΤΛ
ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΛΑΛΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΤΠΤ..ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΛΟΓΟΜΑΧΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ
ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ...ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΗΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ...

quote:
..Δε ξέρει καν τι είναι.

ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΡΙΑ..
Η ΝΑ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ..
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΑΓΕΙΑ..
ΤΟ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΣΧΕΤΗ ΕΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ..
ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2182617
Maintained by Digital Alchemy