ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περί ψυχής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MelinaM
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 18:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!!

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και με ενδιαφέρουν πολύ τα θέματα συζήτησης.

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση να συζητήσουμε. Πως πιστεύετε ότι λειτουργεί η ψυχή στο επέκεινα υπήρχε και πριν την ενσακωσή της?

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 19:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή MelinaM, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Εάν χρησιμποιήσεις την Αναζήτηση (επάνω αριστερά στην οθόνη) και συμπληρώσεις τις κατάλληλες λέξεις - κλειδιά για το θέμα που σε ενδιαφέρει πχ "ψυχή", μπορείς να βρεις όλες τις παλιότερες σχετικές συζητήσεις με ένα θέμα.
Ενδεικτικά μπορώ να σου αναφέρω κάποια σχετικά θέματα με την ψυχή τα οποία μπορεί να σε ενδιαφέρουν (κλίκαρε στους παρακάτω τίτλους για να μπεις κατευθείαν):

Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

Μετα τον θανατο.

Περί Ψυχής

Θα μπορούσες επίσης να μοιραστείς μαζί μας τις δικές σου σκέψεις περί ψυχής και να ανταλλάξεις απόψεις με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες στις Συζητήσεις.
Πιστεύεις ότι υπάρχει ψυχή κι εάν ναι, πιστεύεις ότι αυτή συνεχίζει να υφίσταται πριν την σωματική μας γέννηση ή μετά τον σωματικό μας θάνατο;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MelinaM
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 20:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπήτε Dying_Incubus

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου τη βρίσκω πολύ ουσιαστική. Την ερώτηση την έκανα γιατί είμαι πεπεισμένη ότι υπάρχει ψυχή. Έχω δει άνθρωπο να ξεψυχά και είδα τη ψυχή όταν έβγαινε από μέσα από το σώμα του...Πιστεύω ότι η ψυχή υπάρχει από πριν αλλά φυσικά και μετά αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το πριν και το μετά.

Έχεις ποτέ σκεφτέι ποτέ πόση ευγνωμοσύνη πρέπει να έχουμε σε αυτόν που μας την εδωσε και τι ευθύνη εχουμε εμεις που γνωρίζουμε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 18:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελίνα γεια σου.
Θα μπορούσε να μου πεις από τι υλικό στοιχείο ήταν η ψυχή, αυτή που είδες να βγαίνει μέσα απο το σώμα του ανθρώπου?
Πως κατάλαβες πως ήταν η ψυχή του, και όχι η τελευταία του ανάσα-πνοή, ή και το χούι του?

Ποια κατά την γνώμη σου είναι η έδρα της ψυχής?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MelinaM
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 12:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Gianipseftis
Η εμπειρία μου αυτή ήταν σ΄ένα νοσοκομείο πούχα πάει επίσκεψη. Εκεί ένας ηλικιωμένος πλαισιωμένος από την φροντίδα που του παρείχαν οι κόρες του είχε ρόγχο θανάτου. Αυτές είχαν πιάσει και συζήτηση μαζί μου. Είχα συγκεντρωθεί στον άρρωστο και συζητούσα παράλληλα με τις κόρες του. Κατάλαβα οτι ήθελε να βρει την στιγμή που θα είχαμε αποσπαστεί τελείως από αυτόν με την συζήτηση, για να βγει. Μιλώντας με αυτές είχα παράλληλα την μεγαλύτερη μου προσοχή σε αυτόν. Δεν ξέρω, ένιωθα συμπόνοια.
Τότε ήταν σαν από μέσα του να υπήρχε κάτι ζωντανο κινήθηκε απο την κοιλιά του, το στήθος με παλμικές κινήσεις δυο τρεις φορές και βγήκε.Μου είχε δώσει την εντύπωση οτι ήταν κάτι ανεξάρτητο από αυτόν. Αμέσως είπα στις κόρες του που ήταν απορροφημένες στην συζήτηση «ο πατέρας σας πέθανε». Μαλακό το χώμα που τον σκεπάζει. Επιτρέψτε μου αυτήν την ευχή γιατί τον αναφέρω εδώ.
Ξέρεις πολλές φορές σ΄εμάς τους ανθρώπους έρχονται σημάδια που χωρίς να μπορέσουμε να τα εξηγήσουμε χωρίς αιτία, χωρίς λογικη είμαστε σίγουροι γι΄αυτά ασχέτως που σ΄αυτούς που δεν έχουν πλησιάσει την παρακαμπτήριο, σε θεωρούν τρελλό.
Δεν ξέρω αυτό έχει συμβεί εδώ και χρόνια. Δεν το ξεχνώ μου χαρίστηκε, το είδα.
Λένε ο ΘΕΟΣ δεν μιλά στους ανθρώπους.Όμως είναι ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ, υπάρχει μέσα μας, μας μιλά με την συνείδηση, έρχεται με τις ΙΔΕΕΣ.
Στην ερώτησή σου’’Η έδρα της ψυχής που βρίσκεται;” Μας πως μπορεί να έχει έδρα το αθάνατο;
Το αρχικό μου ερώτημα ποιος μπορεί να το απαντήση; Τι γινόταν πριν; Τι θα γίνει μετά;
Μήπως πριν την γέννηση και μετά τον θάνατο είσαι άϋλη οντότητα; Μήπως δεν
πρέπει να παίρνεις σαν κριτήριο την ύλη για να ερμηνεύσεις τα πάντα; Η υλη είναι μιά μηχανική λειτουργία στιγμιαία και αν δεν το καταλάβουμε αυτό δεν καταλαβαίνουμε τι σημαίνει θάνατος και τι αιωνιότητα;.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 14:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μελινα
Τότε ήταν σαν από μέσα του να υπήρχε κάτι ζωντανο κινήθηκε απο την κοιλιά του, το στήθος με παλμικές κινήσεις δυο τρεις φορές και βγήκε.Μου είχε δώσει την εντύπωση οτι ήταν κάτι ανεξάρτητο από αυτόν. Αμέσως είπα στις κόρες του που ήταν απορροφημένες στην συζήτηση «ο πατέρας σας πέθανε».

Αυτό που περιγράφεις είναι ένα φαινόμενο φυσικό, και αρκετά συχνό σε ετοιμοθάνατους.
Λίγο πριν πεθάνουν δεν μπορούν να καταπιούν το σάλιο τους και μπλοκάρεται η αναπνοή τους.
Αυτοί οι σπασμοί του στήθους που αναφέρεις, είναι μια απέλπιδα τελευταία προσπάθεια να αναπνεύσουν.

Επομένως ΔΕΝ είδες καμία ψυχή να βγαίνει.

quote:
Δεν ξέρω αυτό έχει συμβεί εδώ και χρόνια. Δεν το ξεχνώ μου χαρίστηκε, το είδα.
Λένε ο ΘΕΟΣ δεν μιλά στους ανθρώπους.Όμως είναι ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ, υπάρχει μέσα μας, μας μιλά με την συνείδηση, έρχεται με τις ΙΔΕΕΣ.


Καταλαβαίνεις πως κανείς δεν σου χάρισε τίποτε.
Τυχαία βρέθηκες μάρτυρας των τελευταίων στιγμών ενός ετοιμοθάνατου, και σαν πρώτη εμπειρία τέτοιων καταστάσεων, είναι συγκλονιστική για σένα.
Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.
quote:
Το αρχικό μου ερώτημα ποιος μπορεί να το απαντήση; Τι γινόταν πριν; Τι θα γίνει μετά;
Μήπως πριν την γέννηση και μετά τον θάνατο είσαι άϋλη οντότητα;

Για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα, θα πρέπει να μου περιγράφεις την έννοια της ψυχής κατά την δική σου εκδοχή..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MelinaM
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 10:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν με αμφισβητείς Αν όμως διάβαζες καλύτερα το κείμενό μου είπα ότι ήταν κάτι ανεξάρτητο από αυτόν. Οσο για το χαρίστηκε ε λοιπόν όλα μου χαρίστηκαν. Τίποτα δεν είναι δικό μου εκτός από την ελεύθερή μου βούληση(και αυτό μου χαρίστηκε) ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ
Η γνώμη μου για την ψυχή........
Η αιώνια άϋλη ταυτότητα ενός ατόμου το οποίο είναι ύπαρξη μοναδική και η οποία άϋλη συνολική ταυτότητα αυτή αποτελείται από άνω σφαίρα το πνεύμα και κάτω σφαίρα την ψυχή, δεν κάνει τίποτα άλλο από το να επιδεικνύει ιστορικά εντός της ζωής που είναι το στάδιο υπάρξεώς της στιγμιαίας ύλης τα διάφορα συναισθήματα που περιέχει η ψυχή όπως παράλληλα τις διάφορες ιδέες και σκέψεις που περιέχει το πνεύμα. Η άϋλη ταυτότητα ενός ατόμου είναι αιώνια και πηγάζει εντός του Ενός και συνολικού περιεχομένου που βρίσκεται εντός της μίας ενιαίας βασικής ουσίας τρισδιάστατης που αιώνια περιέχει, κατέχει και εκφράζει κάθε ύπαρξη η οποία εξωτερικεύεται μια δεδομένη στιγμή με το φαινόμενο της ζωής της, εκφράζοντας έτσι την προϋπάρχουσα και μεταϋπάρχουσα υπαρξη της με τον μηχανισμό της μαθηματικής διεργασίας του τρίπτυχου αιτία, ενεργιακή συγκεκριμμένη κίνηση,για δεδομένο Χ αποτέλεσμα, και λειτουργεί με την τρίπτυχη εξέλιξη του αιώνιου άϋλου μοναδικού ατόμου με το φαινόμενο της προφυσικής του κατάστασης, της φυσικής του και της μεταφυσικής του. Η ύλη δε είναι τίποτα άλλο απο μια ενδιάμεση ουσία η οποία παράγεται, μεταβάλλεται και αποσυντίθεται με το σύστημα γέννηση, ζωή, θάνατος και η οποία δεν είναι τίποτα άλλο από το μηχανικό-λειτουργικό στάδιο της επιδείξης της μοναδικότητας της ταυτότητας του ατόμου που είναι ένα πολύ – πολύ μικρό κομματίδιο μέσα στο ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ που αποτελείται από άπειρα κομματίδια(ανθρωπινα, ζωϊκά, φυτικά, εξω-γηϊνικά), τα οποία βρίσκονται μέσα στο γιγάντιο και άπειρο αυτό ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ και το οποίο βρίσκεται ΕΝΤΟΣ ΜΙΑΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΥΨΙΣΤΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ που περιέχει, κατέχει και εκφράζει τά πάντα και η οποία είναι Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Ο ΘΕΟΣ
Για να μπορέσει το μικρό και απλό μυαλό του ανθρώπου να καταλάβει την διάνοια του μοναδικού μυστηρίου αυτού πρέπει να προβληματίσει την σκέψη του και να επιτρέψει στο πνεύμα του να ερευνήσει σε βάθος για να μπορέσει να καταλάβει οτι τα πάντα ΔΕΝ περιορίζονται στην παρουσία της ύλης αλλά στην και μοναδική μεγάλη διάσταση που είναι η άϋλη κατάσταση και εκφράζεται με το πνεύμα και την ψυχή. Αλλιώς δεν θα μπορέσει να καταλάβει τίποτα πραγματικά ουδιώδες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alaster
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 11:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας. Είμαι καινούργιος στο forum, άκουσα φωνές και μπήκα :).
Αγαπητή ΜelinaM, μην αντιδράς έτσι όταν κάποιος αντιπαρέχει τη γνώμη του. Δεν είναι ότι θέλει να αμφισβητήσει προσωπικά εσένα, αλλά να μάθει την αλήθεια. Πιστεύω πως αυτός είναι και ο σκοπός των περισσότερων εδώ μέσα. Η αμφισβήτηση κάνει καλό, πιστεύω, προωθεί την κριτική σκέψη και μας βοηθά να έχουμε αυτπεποίθηση για αυτά που στο τέλος πιστεύουμε. Αλλωστε, χωρίς αμφισβήτηση πώς θα ερευνήσεις, πώς θα μάθεις; :)
Μιας και είμαι και φρέσκος, θα σε παρακαλούσα να χρησημοποιείς πιο μικρές προτάσεις. Δείχνεις να κατέχεις την Ελληνική και με κάνεις να χάνομαι με τόσες εικόνες σε μία παράγραφο.
Ο φίλτατος giannispseftis αντικρούει τα πιστεύω σου με απτά επιχειρήματα (γι' αυτό και ακούγεται τόσο πειστικός). Οπότε κι εγώ, πέρα από αυτά που πιστεύεις, θα ήθελα για αρχή να ακούσω άλλα γεγονότα που σου έχουν συμβεί. Επίσης, θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τι πιστεύεις για την ψυχή, αλλά με πιο απλή, πιο διαρθρωμένη γραφή. Με απλά λόγια: έναν ορισμό όπως εσύ την αντιλαμβάνεσαι, από τι αποτελείται, τι λειτουργία/ίες έχει και ποιές κοινές αναφορές από διάφορες πεποιθήσεις, θρησκείες, φιλοσοφίες κλπ έχεις παρατηρήσει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 14:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MelinaM
Μήπως αυτό που παρατήρησες είναι πραγματικά η ψυχή?
Εγω αυτό πιστεύω.Οχι βέβαια πως την είδες,είναι αϋλη,
αλλα η όλη κίνηση αυτό έδιξε.
Λένε πώς έχει αποδειχθεί πειραματικά,οτι την στιγμή
ακριβώς του θανάτου,το σώμα ζυγίζει 21 γραμ.λιγότερο.
Και αυτά τα 21 είναι το <βάρος> της ψυχής.
Δεν έχω επαληθεύσει τα ανωτέρω.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 14:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην το λες αυτό
Στα πρόβατα έχει επαληθευτεί πλήρως

Αυτό είναι το βάρος της κλανιάς
Να λάβουμε υποψιν και το μεγάλο ποσό της κυτταρίνης στην διατροφή των προβάτων -


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 23:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MelinaM ενα κατα την αποψη μου καλο βιβλιο (το οποιο εχω διαβασει)που μιλα για την ψυχη κ.τ.λ.και επιμερους αλλα θεματα ειναι το βιλιο του π.Σεραφειμ Ροουζ με τιτλο Η ΨΥΧΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MelinaM
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 19:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alaster ευχαριστώ για την παρέμβασή σου θα προσπαθήσω να το πω πιο απλά
Η συνολική αϋλότητα που αντιπροσωπεύει την μοναδικότητα ενός ατόμου προέρχεται από την βάση η οποία την κατέχει και την εξωτερικεύει και αφού πραγματοποιήσει και ολοκληρώσει την επίδειξή της ιστορικά ξαναεπιστρέφει εκεί που από όπου προήλθε.Δηλαδή αυτό είμασταν στην βάση μας και ερχόμαστε να το δείξουμε.
Το στάδιο της επιδείξης της μοναδικότητάς μας ιστορικά γίνεται μέσα στον χωρόχρονο με την μορφή της ύλης δηλ. Παίρνουμε σάρκα και οστά για να επιδείξουμε την αιωνιότητα μας ενώ η συνολική αϋλότητα της μοναδικότητάς μας εφόσον προέρχεται για να επιδείξει την ιστορικότητά της και αφού την ολοκληρώσει, ξαναεπιστρέφει από εκεί που ήρθε δηλ. Η ιστορική αϋλότητα είναι αιώνια σε σύγκριση με την ύλη που μπήκε και ειναι σε χωρόχρονο πολύ στιγμιαία.Δηλαδή η ζωή
Η Ψυχή είναι αϋλη και αντιπροσωπεύει την ταυτότητα του ατόμου και αποτελείται και λειτουργεί με τα συναισθήματα που υπάρχουν πχ αγάπη μίσος κλπ εκφράζει σαν άϋλη κατασταση΄την μοναδικότητα του ατόμου εισχωρόντας στον χωρόχρονο για να τον αντιπροσωπεύσει επιδεικτικά και ιστορικά όπως και το άλλο ήμιση δηλ. το πνεύμα που αποτελούν και τα δύο μαζί την συνολική αϋλότητα του ατόμου που είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ σαν ταυτότητα. Τοποθετούνται ως πνεύμα άνω σφαίρα και ψυχή κατω σφαίρα εντός της ΥΛΗΣ το πνευμα στον εγκέφαλο και η ψυχή στή καρδιά
Ολα είναι προκαθορισμένα γιαυτό άλλοι είναι ισχυρές προσωπικότητες και άλλοι αδύναμες
Η δε ελεύθερη βούληση είναι προκαθορισμένη στο πλαισιο της ΚΑΘΕΙΣ ΕΦ’ Ο ΕΤΑΧΘΗ
Νικόμαχε αλήθεια εχεις ποτέ σκεφτεί τι σημασία έχει το βάρος ή ο όγκος της; Για την επαλήθευση θα μου πεις.Οτι υπάρχει Ο.Κ. σε ευχαριστώ
Giqnipseftis Θελουμε δεν θέλουμε όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε άρα...... Τέλος πάντων έχεις χιούμορ και να φανταστείς οτι κάθησα και τα έγραψα όλα αυτά γιατί το ζήτησες.
Δεν πειράζει νάσαι καλά......
Stiv θα πρέπει νάναι πολύ ενδιαφέρον βιβλίο σ΄ευχαριστώ τι εκδόσεις είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 19:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MelinaM εκδοσεις Μυριόβιβλος,αλλα μπορεις και να το κατεβασεις μεσα απο διαφορα σαιτ αν ψαξεις μεσο google e-books

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 20:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι καλά καλή μου Μελινα

Δες όμως , συζητάς για όγκο και βάρος για κάτι που περιγράφεις πνευματικό και μη υλικό
Είναι δυνατόν να έχουμε 21 γρ ψυχής?
Στο χιούμορ του Νικ, απάντησα με χιούμορ, όχι στην δική σου τοποθέτηση την οποία είχα υπ’ όψιν μου να συζητήσω μαζί σου.

Διακρίνω όμως προκατάληψη και όχι διάθεση να κουβεντιάσουμε σοβαρά και καλοπροαίρετα ένα θέμα που σε απασχολεί και για το οποίο υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις όπως άλλωστε στα περσότερα υπερβατικά θάματα.

Καλή συνέχεια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 21:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελίνα οντως σε καταλαβαίνω απολυτα και αν σε ικανοποιεί
θεωρώ τα ίδια με σένα και περισότερα ακόμη.
Δεν υπάρχουν ομως τεκμηριωμένες αποδείξεις και ετσι εκ φυσεως
και αρχων,σε μη απολυτως και περαν πασης αμφιβολιας θεματα,
η στάση μου είναι ερευνητική και οχι υπερ αποδοχης ή απόριψης.

Οντως έκανε χιούμορ ο Γιάννης στην δική μου απάντηση,αλλά αυτο
δεν τον απαλάσσει απο την στερεότυπη θέση του της άρνησης αυτών
των φαινομένων.

Ναι γνωρίζω πολύ καλά την άποψη του οτι,είμαστε ίσως όντα πέρα
απο κάθε αντίληψη στον παρόντα χρόνο και χρησιμοποιούμε τα
σώματά μας όπως οι οδηγοί τα οχήματά τους.
Μέχρι αποδείξεως όμως,είμαι ανοικτός σε πολλές απόψεις!
Τις συζητώ όλες και θα το δείς στη πορεία,αν δεν το εχεις ήδη
διαπιστώσει απο εξερεύνηση στα θέματα του φόρουμ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 23:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή MelinaM υπάρχει και ένα άλλο τόπικ που έχει άμεση σχέση με αυτά που αναφέρεσαι και αξίζει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να διαβάσεις κάποιες απόψεις που ελπίζω πως θα σε «βοηθήσουν να προβληματισθείς» και να ταξιδέψεις ακόμα περισσότερο πάνω σε αυτό/α που σε απασχολούν…

Μετεμψύχωση & μετενσάρκωση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MelinaM
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 19:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή απόδειξη με την έννοια του απτού και από το δεδομένο ύλης στο χωρόχρονο δεν μπορεί να υπάρξει πρέπει ΝΙΚΟΜΑΧΕ να καταλάβουμε οτι η σύλληψη και η αντίληψη των όσων διανοητικά διαδραματίζονται στην σκέψη βρίσκεται και προέρχεται από άλλη διάσταση
Η διάνοια είναι η μόνη δυνατότητα για να μπορέσει να συλλάβει και να γίνει αντιληπτό το μυστηριακό φαινόμενο της αϋλότητας που βρίσκεται στην άλλη διάσταση.
Το μέσον που επικοινωνει η υλη με το ακτιστο είναι η σκέψη.
Η διάσταση η δική μας που είναι η ύλη και πλαισιόνεται στον χωρόχρονο ζητά και επιτρέπει μόνο απτή απάντηση γιαυτο το λόγο δεν μπορεί να απαιτεί από την άλλη διάσταση να έχουμε δεδομένη υλικη απάντηση. Μόνο μέσω σκέψης μπορούμε να προσεγγίσουμε το μυστηριώδη φαινόμενο της άλλης διάστασης το οποίο λογικά αντιληπτό παρουσιάζεται με τα παραπάνω δεδομένα. Πρέπει να καταλάβουμε οτι η σύγκριση φυσικου φαινομένου στο ίδιο επιπεδο με το μεταφυσικό δεν μπορεί να υπάρξει.
Σε ότι αφορα μετεμψυχωση μετενσάρκωση αγαπητέ ELO (μου κάνει εντύπωση που στον Χριστιανισμό τον οποίο ασπάζομαι, -τόχετε ήδη καταλάβει- υπήρχε η αποψη οτι υπάρχει μέχρι κάποια Οικουμενική Σύνοδο δεν θυμάμαι ποια τελος πάντων) κατά την άποψή μου δεν υπάρχει διοτι η μοναδικότητά μας που υπάρχει προφυσικά φυσικά και μεταφυσικά είναι ολοκληρωμένο φαινόμενο με μία συγκεκριμένη ταυτότητα άρα η ταυτότητα αυτή δεν μεταβάλλεται διότι υπαρξιακα είναι προκαθορισμένη μέσα στο πλαίσιό της. Τώρα το οτι η ιστορία της ανθρωπότητας συμπληρώνει χιλιαδες χρόνια και θα συνεχίσει άπειρα χιλιάδες χρόνια δεν σημαίνει οτι αυτοί που υπήρξαν θα υπάρχουν σε άπειρες μορφές. Τα άπειρα κομματίδια μοναδικότητας ατόμων πηγάζουν σε μία γιγάντια συνολική ουσία και αποτελούν το περιεχόμενο αυτής της ουσίας όχι την βάση αυτής της ουσίας που το περιέχει και αυτή η ουσία είναι το μοναδικό ΕΝΑ που υπάρχει και αποτελείται απο ε........ δεν υπάρχει αριθμός. Το ΕΝΑ της οντολογίας είναι ο ΘΕΟΣ στην θρησκεία. Μπορούμε να παραλληλίσουμε τον οντολόγο με τον αρχαιολόγο και οι δύο είναι ερευνητες ψάχνουν ο ένας με σκεπάρνι ο άλλος με την σκέψη Ξεκινάνε από ένα δεδομένο αποτέλεσμα δηλαδή από το τέλος πάνε στην αρχη Προέρχεται από μία κίνηση που περιέχει μία συγκεκριμένη ενέργεια που παράγει αυτό το αποτέλεσμα αυτή η ενεργειακή συγκεκριμένη κίνηση προέρχεται από μία αιτία και έχουμε το φαινόμενο αιτία κίνηση αποτεσμα άρα ξεκινώντας από το τέλος προς την αρχή ψάχνουμε να βρούμε από που ερχόμαστε γι αυτό που είμαστε και εφ΄οσον είμαστε αυτό που είμαστε ανήκουμε και καταλήγουμε σ΄αυτό που προερχόματε π.χ. παίρνω φαινόμενο νύκτα μέρα που επαναλαμβάνεται με διαφοροποίηση άρα έχουμε έναν κυκλικό νόμο διαφοροποιημένο ανανεωμένο που πάει και στα οντα είμαστε όχι ανακυκλώσιμοι αλλά δεδομένη σύλληψη και ουσία που συνεχίζεται με αναννέωση (οι γεννιές των ανθρωπων) Υπάρχει το όμοιο διαφοροποιημένο αρα δεν υπάρχει ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ άλλά μοναδικότητα που συνεχίζεται ως κομματίδιο (πνεύμα ψυχή σώμα) διαφορετικά μεταξύ τους
Η ψυχή επειδή είναι μηχανισμός συναισθηματικός πχ μηχανισμός αμύνης του εγώ, εκλογίκευση κλπ. Δεν αποκόπτεται από τα συναισθήματά της ως εκ τούτου διαθέτει ρίζες γεννητικές π.χ. τα συναισθήματα για τους οικείους μας πούχουν φύγει από την ζωή δεν παύουν να υφίστανται. Τα συναισθήματα που νοιωθούμε για την συνέχισή μας σαν οντοτητες πχ για τα παιδιά μας. Συνδεόμαστε και με το παρελθον(γονείς) και το μέλλον(παιδιά) ΑΡΑ Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ
Φαινομενικά και ουσιαστικά Η ΨΥΧΗ είναι Ηθική όμως οντολογικά εφόσον αντιπροσωπεύει την μοναδικότητα του ατόμου προκαθορισμένη σαν ταυτότητα μπορεί κάλλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις να εκφράζεται και να λειτουργεί αήθικα (χωρίς την ηθική) όπως ο ίδιος ο ΘΕΟΣ είναι αήθικος (χωρίς ηθική) ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΩ ΧΛΙΑΡΟ ΣΕ ΘΕΛΩ ΨΥΧΡΟ Η ΘΕΡΜΟ(ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ)
Εχει μέτρο η ανθρώπινη ψυχή; έχει επιλογή; τι νομίζετε οτι είναι η ψυχή αυτός ο ανθρώπινος αβυθόμετρος εσώκοσμος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 21:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελίνα:

Επειδή απόδειξη με την έννοια του απτού και από το δεδομένο ύλης στο χωρόχρονο δεν μπορεί να υπάρξει πρέπει ΝΙΚΟΜΑΧΕ να καταλάβουμε οτι η σύλληψη και η αντίληψη των όσων διανοητικά διαδραματίζονται στην σκέψη βρίσκεται και προέρχεται από άλλη διάσταση
Η διάνοια είναι η μόνη δυνατότητα για να μπορέσει να συλλάβει και να γίνει αντιληπτό το μυστηριακό φαινόμενο της αϋλότητας που βρίσκεται στην άλλη διάσταση.
===================================================

Δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει παλαιότερες θέσεις μου στο θέμα
Μελίνα,αλλά να σε ενημερώσω,οτι κι εγω αναρωτιέμαι μήπως το κέντρο
αποφάσεων και νόησης του ανθρώπου,δεν ευρίσκεται στον εγκέφαλο,αλλά
εδράζεται κάπου έξω απο αυτόν και ισως σε άλλη διάσταση,ίσως στο
άχρονο,ίσως στο άκτιστο!
Το φαινόμενο της αϋλότητας,δεν είναι μυστηριακό,αλλά πιθανό τουλαχιστον για όσους καταλαβαίνουν την σημασία της λέξης.Και το
καταλαβαίνω!


Μελίνα:
Πρέπει να καταλάβουμε οτι η σύγκριση φυσικου φαινομένου στο ίδιο επιπεδο με το μεταφυσικό δεν μπορεί να υπάρξει.
===========================================================

Οχι Μελίνα,εδώ κάνεις λάθος.Υπάρχει και πολύ μεγάλη σύγκριση
μάλιστα.Και αυτός είναι ο λόγος που κλείνω πρός την άποψη οτι
η φυσική για να ολοκληρωθεί πρέπει να ερευνηθεί μαζί με την
μετα-φυσική.
Θα σου δώσω παράδειγμα σύγκρισης φυσικού φαινομένου με μεταφυσικό.

Κάθεσαι αμέριμνη και συζητάς με φίλη σου.Ξαφνικά στο άκαιρο της
λές:Τώρα θα χτυπήσει το τηλ.και θα είναι ο τάδε που έχει να σε πάρει πολύ καιρό.Και ώ του θαύματος,γίνεται έτσι.
Ανάλυση:
Το φυσικό φαινόμενο είναι,η δημοσιοποίηση του γεγονότος πρίν συμβεί
και χωρίς καμμία πρότερη διεργασία.Είναι υλικό,επειδή γίνεται
αντιληπτό απο τον παρατηρητή[[φίλη σου] με υλικά μέσα[ακοή,ομιλία,
εγκεφαλική δραστηριότητα].
Το μετα-φυσικό είναι:Πώς το ήξερες?


Αλλο:Η τηλεκίνηση.Συγκεντρώνεται κάποιος σε ενα αντικείμενο και το
κινεί με την σκέψη.Φυσικό το φαινόμενο[κίνηση],μετα-φυσική η εξήγηση.

Μελίνα λές:
...μου δεν υπάρχει διοτι η μοναδικότητά μας που υπάρχει προφυσικά φυσικά και μεταφυσικά είναι ολοκληρωμένο φαινόμενο με μία συγκεκριμένη ταυτότητα
============================================================

Τα μπερδεύεις λίγο έτσι?Τι σημαίνει το προ-φυσικά?
Εννοείς πρίν την ενσάρκωση?Δηλαδή υπάρχεις πρίν ενσαρκωθείς σε
κάποια άλλη διάσταση,υπάρχεις φυσικά σε αυτήν τώρα και μετα-φυσικά
οταν επιστρέφεις στη προτεραία?
Αν είσαι κομμάτι του συμπαντικού Είναι τότε υπάρχεις πάντα,δεν έχει
σημασία σε ποιά κατάσταση είσαι μιά κάποια συγκεκριμένη χρονικά
στιγμή.Σαν να εκτελείς αποστολή και να γυρίζεις στην βάση σου.

Δώσε μιά πιό αναλυτική ερμηνεία του τι θέλεις να πείς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 21:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Θα σου δώσω παράδειγμα σύγκρισης φυσικού φαινομένου με μεταφυσικό.

Κάθεσαι αμέριμνη και συζητάς με φίλη σου.Ξαφνικά στο άκαιρο της
λές:Τώρα θα χτυπήσει το τηλ.και θα είναι ο τάδε που έχει να σε πάρει πολύ καιρό.Και ώ του θαύματος,γίνεται έτσι.
Ανάλυση:
Το φυσικό φαινόμενο είναι,η δημοσιοποίηση του γεγονότος πρίν συμβεί
και χωρίς καμμία πρότερη διεργασία.Είναι υλικό,επειδή γίνεται
αντιληπτό απο τον παρατηρητή[[φίλη σου] με υλικά μέσα[ακοή,ομιλία,
εγκεφαλική δραστηριότητα].
Το μετα-φυσικό είναι:Πώς το ήξερες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MelinaM
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητα Νικόμαχε.
Το μεταφυσικό επεμβαίνει στο φυσικό όχι όμως έτσι . Αυτό που περιγράφεις είναι αναπτυγμένο ψυχικό συναίσθημα δΙορατικότησας σε συνεργασία πνεύματος με ψυχή π.χ. έχω να δω κάποιον πολύ καιρό τον σκέπτομαι και μετά μία ώρα τον βλέπω αυτό δεν σημαίνει οτι την συγκεκριμένη στιγμή επενέβη το μεταφυσικό στο φυσικό διότι το μεταφυσικό υπάρχει ήδη μέσα σου με την μορφή της αϋλότητας από την στιγμή που γεννήθηκες μέχρι την στιγμή που θα πεθάνεις και αντιπροσωπεύεται με την ταυτότητα την άυλη της προσωπικότητας σου (κομματίδιο σαν άτομο) εφ΄όσον προήλθε προκαθορισμένα υπάρχει μέσα σου το μεταφυσικό με την έννοια της αϋλότητας και δεν κάνει τιποτα άλλο από το να το επιδεικνύει Προφυσικά σημαίνει προϋπήρχες και μεταφυσικά σημαίνει οτι μεταυπάρχεις και αφού φύγεις από την φύση επιστρέφεις εκεί που ήσουν αρα τα ψυχικά συναισθήματα και η πνευματική διορατικότητα που στο σύνολό τους είναι άϋλα άρα μεταφυσικά που σημαίνει μετά την φύση(ύλη) είναι αιώνια, εντός της ύλης που είναι μία μηχανικότητα υπάρχει ήδη από την στιγμή που γεννιέσαι ως τον θάνατο εντός την ύλης σου η αϋλότητά σου η προφύση σου και η μεταφύση σου και δεν κάνουμε τίποτα άλλο στην φύση από το να επιδεικνύουμε την ταυτότητα μας η οποία είναι ολοκληρωμένο φαινόμενο που είναι αιώνιο που προϋπάρχει και μεταυπάρχει απλώς επιδυκνύεται μέσω της ζωής με την ύλη ΙΣΤΟΡΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ μου αρέσι αυτό το γελοίο...ανθρωπάκι που
ξεκαρδίζεται!Μάλλον το τρώει ο κώλος του!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
MelinaM

Αυτό που περιγράφεις είναι αναπτυγμένο ψυχικό συναίσθημα δΙορατικότησας σε συνεργασία πνεύματος με ψυχή π.χ. έχω να δω κάποιον πολύ καιρό τον σκέπτομαι και μετά μία ώρα τον βλέπω αυτό δεν σημαίνει οτι την συγκεκριμένη στιγμή επενέβη το μεταφυσικό στο φυσικό διότι το μεταφυσικό υπάρχει ήδη μέσα σου με την μορφή της αϋλότητας από την στιγμή που γεννήθηκες μέχρι την στιγμή που θα πεθάνεις και αντιπροσωπεύεται με την ταυτότητα την άυλη της προσωπικότητας σου (κομματίδιο σαν άτομο) εφ΄όσον προήλθε προκαθορισμένα υπάρχει μέσα σου το μεταφυσικό με την έννοια της αϋλότητας και δεν κάνει τιποτα άλλο από το να το επιδεικνύει <--- 1η πρόταση

Προφυσικά σημαίνει προϋπήρχες και μεταφυσικά σημαίνει οτι μεταυπάρχεις και αφού φύγεις από την φύση επιστρέφεις εκεί που ήσουν αρα τα ψυχικά συναισθήματα και η πνευματική διορατικότητα που στο σύνολό τους είναι άϋλα άρα μεταφυσικά που σημαίνει μετά την φύση(ύλη) είναι αιώνια, εντός της ύλης που είναι μία μηχανικότητα υπάρχει ήδη από την στιγμή που γεννιέσαι ως τον θάνατο εντός την ύλης σου η αϋλότητά σου η προφύση σου και η μεταφύση σου και δεν κάνουμε τίποτα άλλο στην φύση από το να επιδεικνύουμε την ταυτότητα μας η οποία είναι ολοκληρωμένο φαινόμενο που είναι αιώνιο που προϋπάρχει και μεταυπάρχει απλώς επιδυκνύεται μέσω της ζωής με την ύλη ΙΣΤΟΡΙΚΑ <--- 2η πρόταση


215 λέξεις σε 2 μόνο πρoτάσεις !!! ... εκπληκτικό!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό σε αρέσει ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελίνα σεβαστές οι απόψεις σου,αν και δεν συμφωνώ μερικώς.
Εξακολουθώ να πιστεύω οτι είσαι μπερδεμένη.Βέβαια άποψή μου
είναι αυτή και δεν είσαι υποχρεωμένη να την δεχθείς.
Νομίζω οτι δίνεις εσφαλμένη ερμηνεία,όπως και <άλλοι>,στον
όρο <<φυσικό φαινόμενο>>.
Δεν μπορώ να κάθομαι να εξηγώ κάθε φορά που λέω κάτι και τι
ακριβώς εννοω.Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει αμέσως,σημαίνει οτι
δεν είναι έτοιμος για συζήτηση.
Οπότε χάρηκα που τα είπαμε,αλλά δεν θα συνεχίσω,επειδη κάνεις
το λάθος της επανάληψης στερεότυπων εκφράσεων,κάτι σαν παπαγαλία
χωρίς βαθιά κατανόηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό σε αρέσει ;;;



Αυτό είναι πολύ πρώτο...πατριώτη!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Δεν μπορώ να κάθομαι να εξηγώ κάθε φορά που λέω κάτι και τι ακριβώς εννοω.


[η κρυμμένη πρόταση]

quote:
Δεν μπορώ να κάθομαι να εξηγώ κάθε φορά που λέω κάτι και τι ακριβώς εννοω γιατί δεν ξέρω πραγματικά κι εγώ τι εννοώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει αμέσως,σημαίνει οτι δεν είναι έτοιμος για συζήτηση.


[η 2η κρυμμένη πρόταση]

quote:
Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει αμέσως, σημαίνει οτι δεν είναι έτοιμος για συζήτηση και ασφαλώς δεν σημαίνει ότι εγώ δεν του εξηγώ σωστά γιατί εγώ δεν κάνω λάθος ποτέ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζιπ δεν παιζεσαι με τιποτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αυτό σε αρέσει ;;;



Αυτό είναι πολύ πρώτο...πατριώτη!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ρε μεγάλε τι βλέπω ; Έμαθες να χρησιμοποιείς το [quote][/quοte] ;;; Μπράβο ρε φωστήρα μου, μπράβο ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ζιπ δεν παιζεσαι με τιποτα



Παίζεται και παραπαίζεται!!

Δεν βλέπεις σε τι κόπο μπαίνει?
Το τσιράκι του Οsho,που παπαγαλίζει τα λόγια
του δασκάλου του.
Αλλά,με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις!!

Δεν υπάρχει άλλος απόψε να τον κοντράρει και θέλει να παίξει
μαζί μου,το κακόμοιρο το πλασματάκι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Το τσιράκι του Οsho,που παπαγαλίζει τα λόγια του δασκάλου του. Αλλά,με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις!!


Τώρα έγινα και τσιράκι του Osho ; Μη μου το λες γιατί θα σε τσιρ-ώσω*

*τσιρώνω στα Ποντιακά σημαίνει ακυρώνω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy