ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Που ,ποτε και από ποιον εμαθε ο ΟΜΗΡΟΣ Ελληνικα;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 19:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας τελειωνουμε επιτελους με οσους λοιδωρουν,χωρις κανενα σοβαρο στοιχειο,το σημαντικοτερο « εργαλειο» αναλυσης και κατανοησης δεδομενων στο συμπαν,την Ελληνικη γλωσσα.

Για τις τρεις ερωτησεις της επικεφαλιδος οποιος εχει αποψη ας την καταθεσει.Εγω ειμαι με τον ΜΕΝΤΗ_ΑΘΗΝΑ.


skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 00:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλω οπως καποιος χριστιανος,να πληροφορησει επιτελους τον αμοθεν,οτι οι πινακιδες της γραμμικης β,που εχουν βρεθει 600 χρονια πριν τον ομηρο,εχουν αποδικοποιηθει και ειναι γραμμενες στην ελληνικη γλωσσα.

Και ομως εν ετη 2011 υπαρχουν ανθρωποι που αναρωτιουνται πως εμαθε ο ομηρος ελληνικα το 800 π.χ....Ελεος ρε φιλε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 01:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν

Επειδή έχω ήδη δηλώσει οτι πέρασα ασθένεια ταυτότητας μπορώ να λέω οτι θέλω,ελπίζοντας να μην μου ζητήσει κανείς και χαρτί απο ψυχίατρο για να αποδείξω οτι τα εχω...χαμένα.

Ετσι μπορώ να λέω οτι θέλω χωρίς κίνδυνο παρεξήγησης.
Λοιπόν τα Ελληνικά για μένα είναι ξενόφερτη γλώσσα και οχι γήϊνη.
Την δίδαξε η Αθηνα της Σοφίας.
Νομίζω οτι σε πολλά μέρη του σύμπαντος ομιλούν Ελληνικά.Αρχαία Ελληνικά.

Τώρα για τον Ομηρο,τα έμαθε απο τον μπαμπά του και αυτός απο τον δικό του και πάμε πίσω-πίσω μέχρι την Αθηνά.Τον Μέντη-Αθηνα όπως θέλεις.


Αμοθεν
Ο Τρίτη Λόμπσανγκ Ράμπα σε κάποιο βιβλίο του ισχυρίσθηκε οτι κάτω απο την μεγάλη πυραμίδα της Γίζας,υπάρχει θάλαμος με απίστευτη αρχαία τεχνολογία και αστρόπλοια παρκαρισμένα.Θα ήθελα να μου πείς,γιατί νομίζεις οτι αυτά τα αστρόπλοια είναι μαϊμού και του Μενέλαου είναι πραγματικό.Εχεις συναντήσει κάτι στην μέχρι τώρα αποκωδικοποίησή σου ή απο άλλη πηγη μου είπες οτι πρόκειται για ψεύτικα αστρόπλοια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 12:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'θαψε' τον παλιο σου εαυτο Νικομαχε,σεβασου τα [40] χρονια υδρωτα που εχυσες.

ακομη περιμενω να μου πεις αν εγιναν τα μουρα και τι χρωμα εχουν.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 12:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αφου η γραμμικη β ηταν γραμμενη στην Ελληνικη γλωσσα,ερωτημα,


ποιος αποκωδικοποιησε, τι;;;

πες μου σε παρακαλω και ποιοι χρησιμοποιουσαν την γραμμικη β,φωτισε μου!!!

τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 12:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαλλον εγινε παρεξηγηση με την επικεφαλιδα.Να γινω πιο σαφης.

το θεμα ανοιξε για να προσπαθησουμε ν'αποδομησουμε,η οχι,την θεωρια της Ινδοευρωπαικης καταγωγης της Ελληνικης γλωσσας,και οχι μονο.

να θεσω το πρωτο ερωτημα,οι Μυκηναιοι και οι Δωριεις ειναι Ινδοευρωπαικης καταγωγης;;;και σε ποια γλωσσα μιλησαν και εγραφαν;;;

οποιος γνωριζει παρακαλω ας καταθεσει το σκεπτικο του,τα επιχειρηματα του η τα πιστευω του και ας ανοιξει η συζητηση,να δουμε αν θα συμφωνησουμε η οχι σε καποιο συμπερασμα.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 14:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

'θαψε' τον παλιο σου εαυτο Νικομαχε,σεβασου τα [40] χρονια υδρωτα που εχυσες.

ακομη περιμενω να μου πεις αν εγιναν τα μουρα και τι χρωμα εχουν.

τα λεμε



Η μουριά αυτη δεν κάνει μούρα.Μόνο σκιά.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς.Προφανώς παρεξήγησες πάλι τα λόγια μου.

Λοιπόν επαναλαμβάνω:Απάντησα με ελαφρά δόση χούμορ [μπαμπάς Ομήρου],σοβαρά όμως στην τριπλή σου ερώτηση και πηγαίνοντας αναδρομικα πίσω το οικογενειακό δένδρο του Ομήρου,έφθασα στο ιδιο συμπερασμα με εσένα.Τα ελληνικά διδάχθηκαν απο την Αθηνά και τους συν αυτή <<θεούς>>.

Η ερώτησή μου για τις τοποθεσίες των αστρόπλοιων,είναι επίσης σοβαρή και θέλω απάντηση εκ μέρους σου,σε παρακαλώ.Θυμάσαι οταν είχες κάνει νύξη,με ερώτηση τι κρύβεται στο δόμο του Ατρέα?Σου απάντησα οτι ίσως υπάρχει διαστμόπλοιο όπως και στην πυραμίδα.Εσύ μου είπες,τότε,οτι της πυραμίδας το αστρόπλοιο είναι ψεύτικο.Παραλαγή.Αυτός είναι ο λόγος που σε ρωτώ και μη φαντάζεσαι διάφορα.


η πινακίδα του Δισπηλιού είναι για μένα υπεραρκετή να καταρρίψει κάθε βαλτή και δοσμένη με δόλιους σκοπούς,<<επιστημονική γνώση>> περί Ινδοευρωπαϊκής καταγωγής των Ελλήνων.Τι θέλεις κι ασχολείσαι με αυτό Αμοθεν?Εχεις ιδέα απο χαλιναγωγημένους σκεπτικιστές?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 14:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νικομαχε μαζι σου,

σε πληροφορω,χωρις κολακειες,εισαι ο μονος που το χιουμορ σου με κανει και το χαιρομαι το φορουμ.

ομως πιστευεις πως καποιος "ασχετος " θα διαβασει το "ανεβασμα σου" και θα καταλαβει οτι κανεις χιουμορ;;;δεν νομιζω.

λατρευω τα μαυρα μουρα,ομως αν η μουρια ειναι μονο για σκια,οτι πεις εσυ.

για το αστροπλοιο στο εξηγησα,ηταν δυνατον ο ΜΕΝΤΗΣ-ΑΘΗΝΑ να το τοποθετουσε κατω απο τις πυραμιδες;;;

Ο Φορκυνας [φορ-κυνας] βασιλιας του αστρου του κυνος ηταν εγκαταστημενος στην Αιγυπτο.Και αυτοι ειναι οι εν δυναμει αντιπαλοι μας και τωρα που μιλαμε και στο μελλον,οταν ερθει η ωρα να μοιρασουμε "τα κτηματα" μας,οπως λεει και ο ΜΕΝΤΗΣ_ΑΘΗΝΑ.Προτιμησε να το τοποθετησει στην "πατρικη γη" οπως αποκαλει την Ελλαδα.

λιγες πληροφοριες για το αστροπλοιο.προκειται για αυτο που ονομαζουμαι "ιπταμενο δισκο " το πληρωμα του ειναι 20μελες.

αναπτυσει ταχυτητα ιση  με το 10% της ταχυτητος του φωτος ανα δευτερο.φερει [2] δυο βιο-νανο υπολογιστες.Γνωριζουν ολες τις διαδρομες του συμπαντος και ολους τους ουρανιους ποταμους.κατα την διαρκεια του ταξιδιου το πληρωμα κοιμαται σε ειδικους κυλινδρους γεματους με ειδικο υγρο.περιγραφεται σαν το απολυτο οπλο,οποιος το αποκτησει θα βασιλευσει στον πλανητη.επισης περιγραφεται σαν αθανατος ζωντανος οργανισμος.ειναι κατασκευασμενος με την μεθοδο της νανοτεχνολογιας.τα υλικα που ειναι φτιαγμενος ειναι μιγμα απο [τιτανιο]-[χρυσο]και καποιο αλλο υλικο που δεν κατορθωσα να βρω τι ειναι ακομη.τα λεμε

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 14:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αφου η γραμμικη β ηταν γραμμενη στην Ελληνικη γλωσσα,ερωτημα,


ποιος αποκωδικοποιησε, τι;;;

πες μου σε παρακαλω και ποιοι χρησιμοποιουσαν την γραμμικη β,φωτισε μου!!!

τα λεμε




Η γραμμικη β ηταν μια συλαβικη γραφη,οπου μετα απο δεκαετιες οπου ο καθενας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του,διαβαστηκε απο εναν αρχιτεκτονα και ηταν ελληνικη γλωσσα.


Οσο για το ποιοι τη χρησιμοποιουσαν,εδω ειναι το θεμα.Σιγουρα οι αχαιοι,ομως οι πιο αρχαιες πινακιδες βρεθηκαν στη κρητη,αρα τη χρισιμοποιουσαν και οι μινωες,οι οποιοι την εξελιξαν απο τη γραμμικη α και την ιερογλυφικη του νησιου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2011, 17:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σκαρταδε

ευχαριστω για τις πληροφοριες.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2011, 01:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Οσο για το ποιοι τη χρησιμοποιουσαν,εδω ειναι το θεμα.Σιγουρα οι αχαιοι,ομως οι πιο αρχαιες πινακιδες βρεθηκαν στη κρητη,αρα τη χρισιμοποιουσαν και οι μινωες,οι οποιοι την εξελιξαν απο τη γραμμικη α και την ιερογλυφικη του νησιου.


Υπάρχουν νεότερα δεδομένα που υποδεικνύουν τη Μεσσηνία ως τόπο με την αρχαιότερη επιγραφή σε γραμμική Β.

http://www.tanea.gr/politismos/article/?aid=4625500

Ανεξάρτητα από αυτό όμως, το συμπέρασμα ότι την χρησιμοποιούσαν οι Μινωίτες επειδή βρέθηκε στην Κρήτη είναι αυθαίρετο. Στην Κρήτη η γραμμική Β είναι σύγχρονη με την εγκατάσταση Αχαιών όπως τεκμηριώνεται από αρχαιολογικά ευρήματα. Άρα οι Αχαιοί την χρησιμοποιούσαν ενώ οι Μινωίτες είχαν τη δική τους γνωστή γραμμική Α.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2011, 09:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά...υπάρχει ακόμη σοβαρός άνθρωπος που να ασχολείται με το ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ περί ..."Ινδοευρωπαϊκής φυλής" και λοιπές μπούρδες;Το ζήτημα έχει λυθεί.Όλα τα άλλα εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2011, 09:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Δώστε μου μια οποιαδήποτε λέξη και θα σας αποδείξω ότι η ρίζα αυτής της λέξης είναι ελληνική”

~ Ο Όσκαρ Ουάιλντ για την ελληνική γλώσσα ~

"Η Ινδοευρωπαϊκή θεωρία είναι μια ανθελληνική θεωρία που υποστηρίζουν ψευδοεπιστημονικοί κύκλοι παγκοσμίως αλλά και στην Ελλάδα. Απώτερος σκοπός της θεωρίας και των υποστηρικτών της είναι η απόκρυψη της αλήθειας για την καταγωγή της ελληνικής γλώσσας, η οποία, ως γνωστόν, παρά τα όσα υποστηρίζουν οι ψευδοεπιστήμονες, δεν προήλθε από καμία άλλη, αλλά αντιθέτως είναι η μητέρα όλων των γλωσσών. Η ινδοευρωπαϊκή "θεωρία" συγγενεύει με την επίσης ανθελληνική θεωρία περί της προέλευσης του ελληνικού αλφαβήτου από το φοινικικό, η οποία όμως έχει καταρριφθεί χάρη στην σπουδαία ανακάλυψη της Πινακίδας του Δισπηλιού." Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2011, 12:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα καλά...υπάρχει ακόμη σοβαρός άνθρωπος που να ασχολείται με το ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ περί ..."Ινδοευρωπαϊκής φυλής" και λοιπές μπούρδες;Το ζήτημα έχει λυθεί.Όλα τα άλλα εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς !

Όλα τα παλιά “παραμυθάκια” ελέγχονται και βήμα βήμα και κάποια στιγμή θα απομυθοποιηθούν.
Τι θα κάνουμε όμως, με τους νεόκοπους παραμυθάδες και τα καινούργια “παραμύθια” σαν των λεξάριθμων?

Η στήριξη και ανάπτυξη μιας θεωρίας σε αυθαίρετα αξιώματα, είναι αντιεπιστημονική πρακτική, που οδηγεί πάντα σε “σικέ” συμπεράσματα

Είναι τελικά θέμα προσωπικής αντίληψης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2011, 01:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Masvidal

Μα καλά...υπάρχει ακόμη σοβαρός άνθρωπος που να ασχολείται με το ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ περί ..."Ινδοευρωπαϊκής φυλής" και λοιπές μπούρδες;Το ζήτημα έχει λυθεί.Όλα τα άλλα εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς !


Δεν υπάρχει καμία θεωρία περί ινδοευρωπαϊκής φυλής. Η διατύπωσή σου υποδηλώνει ότι αγνοείς το θέμα αγαπητέ Masvidal το οποίο αφορά γλωσσολογικά δεδομένα και όχι φυλετικά. Εξαιρετικά γενικό, αόριστο και ατεκμηρίωτο είναι αυτό που λες για τους συγκεκριμένους σκοπούς.

quote:
Masvidal

“Δώστε μου μια οποιαδήποτε λέξη και θα σας αποδείξω ότι η ρίζα αυτής της λέξης είναι ελληνική”

~ Ο Όσκαρ Ουάιλντ για την ελληνική γλώσσα ~


Ο Όσκαρ Ουάιλντ ήταν ποιητής, μυθιστοριογράφος και θεατρικός συγγραφέας. Δεν ήταν γλωσσολόγος ειδικευμένος στον κλάδο της ετυμολογίας. Προσωπικά δεν ξέρω αν είπε τέτοιο πράγμα και σε μέσα ποια πλαίσια μπορεί να το είπε αλλά νομίζω η αντικατάσταση των ετυμολογικών λεξικών του κόσμου για κάθε γλώσσα από συναισθηματικές δηλώσεις θα ήταν μια άκρως παράλογη πρακτική. Άραγε έκανε πράξη την δήλωσή του με σχετική ετυμολογική έρευνα? Ξέρεις κάτι σχετικό?

quote:
Masvidal

"Η Ινδοευρωπαϊκή θεωρία είναι μια ανθελληνική θεωρία που υποστηρίζουν ψευδοεπιστημονικοί κύκλοι παγκοσμίως αλλά και στην Ελλάδα. Απώτερος σκοπός της θεωρίας και των υποστηρικτών της είναι η απόκρυψη της αλήθειας για την καταγωγή της ελληνικής γλώσσας, η οποία, ως γνωστόν, παρά τα όσα υποστηρίζουν οι ψευδοεπιστήμονες, δεν προήλθε από καμία άλλη, αλλά αντιθέτως είναι η μητέρα όλων των γλωσσών.


Συγγνώμη αλλά η αξία τέτοιων ατεκμηρίωτων δηλώσεων είναι ανύπαρκτη καθώς και αντιεπιστημονική. Δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά μια θέση που υποστηρίζει ότι όλοι οι ειδικοί επί του θέματος που έχουν μελετήσει τις γλώσσες εδώ και 3 αιώνες δεν ξέρουν τι τους γίνεται αλλά ξέρουν καλύτερα κάποιοι που δεν προσκομίζουν τίποτα σχετικό (επιστημονικό τίτλο, τυχόν επιστημονικές μελέτες για το θέμα κλπ). Ακόμα πιο ασόβαρη είναι και η συνωμοσιολογική πινελιά περί απόκρυψης της αλήθειας και ανθελληνσιμού. Δηλαδή...οι κακοί ξένοι και κάποιοι (απροσδιόριστοι) ανθέλληνες του τόπου δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν από το να ασχολούνται με την υποτίμηση της ελληνικής γλώσσας και την απόκρυψη στοιχείων. Είναι τώρα αυτό σοβαρή διατύπωση ή ανάλυση?

Μπορεί αυτός (ή εσύ?) από τον οποίο μετέφερες το απόσπασμα να αποδείξει τον ισχυρισμό του? Π.χ. από ποια ελληνική μέση φωνή πήραν το ληκτικό -r η τοχαρική και η λατινική στη μεση φωνή? Τα λαρυγγικά της χεττικής που είναι ανύπαρκτα στην ελληνική και τα οποία οι επιστήμονες γλωσσολόγοι είχαν προβλέψει για την ινδοευρωπαϊκή αποκατάσταση πριν την ανακάλυψη των χιττιτικών εγγράφων, πώς προέκυψαν από την ελληνική? Υπάρχει κάποια γενική πληθυντικού στην ελληνική που να διαθέτει το ληκτικό -m της λατινικής και της σανσκριτικής? Ο φθόγγος "bh" που είναι ανύπαρκτος στην ελληνική πώς βρέθηκε στη σανσκριτική? Το οκτάπτωτο σύστημά της? Μπορείς να προσδιορίσεις το ιστορικό πλαίσιο αυτών των γεννήσεων των άλλων γλωσσών από την ελληνική με την απαραίτητη τεκμηρίωση?

Κι αυτά είναι ελάχιστα που θα μπορούσα να θέσω ως προκλήσεις.
Πού να τα βάλει κάποιος με όλους τους παρακάτω αρμόδιους επιστήμονες...
http://en.wikipedia.org/wiki/Indo-European_studies

Ας μην γινόμαστε τόσο ισοπεδωτικοί φίλε Masvidal.

quote:
Masvidal

Η ινδοευρωπαϊκή "θεωρία" συγγενεύει με την επίσης ανθελληνική θεωρία περί της προέλευσης του ελληνικού αλφαβήτου από το φοινικικό, η οποία όμως έχει καταρριφθεί χάρη στην σπουδαία ανακάλυψη της Πινακίδας του Δισπηλιού."


Κατ'αρχήν γιατί μια προέλευση του ελληνικού αλφαβήτου από ξένο σύστημα γραφής είναι ανθελληνική? Πόθεν προκύπτει τέτοια συσχέτιση?
Επιπροσθέτως, η θεωρία της φοινικικής προέλευσης του ελληνικού αλφαβήτου δεν έχει καμία "συγγένεια" (σαν όρος είναι άστοχος) με την ινδοευρωπαϊκή θεωρία αφού η πρώτη αφορά το σύστημα γραφής της γλώσσας και ήταν γνωστή ήδη από την αρχαιότητα (υποστηριζόταν κι από τους ίδους τους Ελληνες μάλιστα) ενώ η δεύτερη αφορά την ίδια την προέλευση της γλώσσας και γνωστοποιήθηκε τον 18ο αιώνα. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγηθεί η διαφορά της γλώσσας από τη γραφή.

Τέλος, η πινακίδα του Δισπηλιού δεν έχει καταρρίψει καμία φοινικική θεωρία κι ούτε μπορεί αφού τα σύμοβλά της είναι απλώς άγνωστα χαράγματα, με άγνωστη φωνητική αξία (δεν είναι καν βέβαιο ότι πρόκειται για σύστημα γραφής με την παραδοσιακή έννοια του όρου).

Να τι λέει και ο επίσημος διαδικτυακός τόπος ανασκαφών Δισπηλιού.

http://dispilio.web.auth.gr/
http://dispilio.web.auth.gr/pages/history/history.htm

Τέλος, θα πρέπει κανείς να αναφερθεί στο πιο αναπάντεχο από τα ευρήματα. Σε μια ξύλινη πινακίδα που αλιεύτηκε, στην κυριολεξία, από τη λίμνη και χρονολογήθηκε με C14 στο 5.260 π.Χ. και φέρει επάνω της «σήματα» που θα μπορούσαν να αποδοθούν σ' έναν κώδικα μίας πρωτογενούς γραπτής επικοινωνίας.

Καμία αναφορά, σχέση ή σύνδεση με τη φοινικική θεωρία.

Τέτοια ζητήματα γραφής και γλώσσας χρειάζονται βαθύτερη και σοβαρή μελέτη. Το ξεσήκωμα δογματικών και ατεκμηρίωτων δηλώσεων ή αφορισμών από οποιοδήποτε site ή blog τυχαίνει να ταιριάζει με τις αντιλήψεις μας δεν εξασφαλίζει την ορθή προσέγγιση σε αμιγώς επιστημονικά θέματα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2011, 11:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μασβιταλ,τα κειμενα που αντεγραψες δειχνουν,οτι δεν εχεις ιδεα απο ιε μπουρδα.Μην ψαρωνεις ομως και απο τα δηθεν επιστημονικα που εβαλε ο αγνωστικ,αυτα και αν δεν ειναι μπουρδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2011, 17:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - 42NA on 28/08/2011 17:35:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 18:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ρωταω με το δισταγμο της χαμηλης μου μορφωσης,.Ποιος καλος συνδικτυος,θα επιβεβαιωσει,οτι Ομηρεω ,σημενει,γραφω αυτα που εχουν ακουστει απο παραδωσεις,και αν αυτος που γραφει ετσι καλειτε Ομηρος;

Edited by - Notirk on 20/09/2011 18:39:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 21:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk

Δεν ειμαι σε θεση να επιβεβαιωσω οσα καταθετεις για το [Ομηρεω].

Από τα λεξικα που χρησιμοποιω το ρημα [ομηρεω] ερμηνευεται [συναντω] είναι παραγωγο του ουσιαστικου [ο ομηρος=ενεχυρο-ασφαλεια-ομηρος]

Στην Οδυσσεια το συνανταμαι μονο στον αοριστο στο στιχο [π468]
Ωμηρησε=1161[9]=συναντησε

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 12:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ομως εν ετη 2011 υπαρχουν ανθρωποι που αναρωτιουνται πως εμαθε ο ομηρος ελληνικα το 800 π.χ....
Αυτό το "800 πχ" skartados είναι εμβόλιμο για δύο λόγους.
Διότι ο Ομηρος φαίνεται ν' αγνοεί την καταστροφή της Κρήτης από την έκρηξη του ηφαιστίου της Σαντορίνης.
Περιγράφει σαν καλοχτισμένες πόλεις την Φαιστό και την Κνωσσό.
Και διότι η γλώσσα που χρησιμοποιεί δεν έχει πολύ σχέση με την γλώσσα του Ησίοδου και του Πλάτωνα 200-300 χρόνια μετά, αν αναλογιστούμε ότι η γλώσσα του Πλάτωνα με την γλώσσα του Πρόκλου 800 χρόνια μετά έχουν ελάχιστες διαφορές.

Μάλλον έζησε και περιγράφει γεγονότα που διαδραματίστηκεν ΠΟΛΥ πιο πριν από εκεί που τον τοποθετεί ο Ηρόδοτος.
ΠΡΙΝ από την έκρηξη του ηφαιστίου...

Edited by - Αίολος on 27/09/2011 12:34:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 12:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και μην μου πεις για την ακεραιότητα του "πατέρα της ιστορίας"...
Περί Κακοηθείας Ηροδότου
"Ο Πλούταρχος διατυπώνει μιά βαρύτατη κατηγορία εναντίον του (Πλούταρχος, Περί κακοηθείας Ηροδότου, 31). Ζήτησε λέει χρήματα απ` τους Θηβαίους . Και επειδή δεν του έδωσαν έγραψε ότι στις Θερμοπύλες δείλιασαν και παραδόθηκαν."

Για το χρήμα κι αυτός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 21:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Αμοθεν!!!

Θα ηθελα να σου δειξω κατι που βρηκα τωρα:

http://ethnologic.blogspot.com/2011/10/blog-post_08.html

"Συγκλονιστική ανακάλυψη!
Προϊστορική στήλη 6000 ετών με ελληνικά γράμματα!

Μια απίστευτη ανακάλυψη έφερε στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη στις ανασκαφές του προϊστορικού οικισμού του Αρχοντικού Πέλλας, λίγες μέρες πριν κλείσει η ανασκαφική περίοδος (καλοκαίρι 2011). Αποκαλύφθηκε στα κατώτερα στρώματα του οικισμού πέτρινη στήλη, διαστάσεων περίπου 30Χ20 εκατ. [...] "

Η συνεχεια στο link που παραθεσα παραπανω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 10:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vitras,καλημερα

Η αποψη μου είναι πως η συγκεκριμενη πετρα δεν μπορει να φερει καμια ανατροπη δεδομενων.Ουτε πως προκειται για συγκλονιστικη ανακαλυψη.

Ας βαλουμε καποιο μετρο στις ανωνυμες «συγκλονιστικες ανακαλυψεις».

Οι «επιστημονες» είναι μουδιασμενοι για καποιο ιδιαιτερο λογο και αυτος δεν είναι άλλος από την πληρη ασημαντοτητα του ευρηματος.

Ας μη δινουμε οπλα στους σκεπτικιστες.

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 10:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αιολε,καλημερα

αν θελεις να συζητησεις κατι με μενα,οπως για το ποτε εζησε ο ΟΜΗΡΟΣ,ακουω.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 15:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα κι από 'μένα.

Απλά έθεσα υπ' όψιν σας κάτι που ίσως δεν γνωρίζατε, άσχετα αν απευθυνόμουν στον σκαρταδο.
Αν διαφωνείς σε κάτι, το συζητάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 16:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το αρχαίο κείμενο του Πλουτάρχου: ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΗΡΟΔΟΤΟΥ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑΣ

Edited by - Αίολος on 10/10/2011 16:29:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 21:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

αιολε

θα τα πουμε,δωσε μου λιγο χρονο να τακτοποιησω τις σκεψεις μου.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 21:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ησυχία σου και μην ξεχνάς ότι δεν μας έχεις καταθέσει την δική σου θέση...


Edited by - Αίολος on 10/10/2011 22:00:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 10:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιολος ,καλημερα

Σου καταθετω μια περιλιψη των θεσεων μου ,μετα την δηλωση σου πως τις αγνοεις,ώστε να διευκολυνω τον διαλογο.

Ο γαλαξιας μας ονομαζεται ΑΡΓΟΣ βρισκεται στη διαδικασια επικοισμου του από ανθρωπινη ζωη και ο μισος ηδη κατοικειται.Επικεφαλης του επικοισμου του γαλαξια είναι η θεα ΑΘΗΝΑ.

Στο αστρικο μας συστημα κυριαρχος-κατοικημενος πλανητης ηταν ο ΑΡΗΣ,καταστραφηκε πριν [100] Μεγαλους Ενιαυτους ,από τους Ελληνες Αθανατους [ΕΡΜΗΣ]*για παραβιαση του γαλαξιακου δικαιου.

• Ερμης Αργειφοντης =ο φονεας των Αργειων,των κατοικων του γαλαξια Αργους δηλαδη.

Ο πλανητης μας μπηκε στην διαδικασια επικοισμου του πριν 3,3 δις.χρονια ανεπιτυχως.

Πριν [100] Μεγαλους Ενιαυτους ο πλανητης μας δοθηκε προς εκμεταλλευση στους γειτονες μας ΑΧΑΙΟΥΣ ,για [100] Μεγαλους Ενιαυτους.Το χρονικο αυτό διαστημα τελειωσε πριν από [4331] χρονια ακριβως,όταν η εποχη του ΤΑΥΡΟΥ συναντησε την εποχη του ΚΡΙΟΥ για εκατοστη φορα.Ηταν η χρονια που εμεις γνωριζουμε σαν [2320 Π.Χ.]

Το [1] της εποχης του ΚΡΙΟΥ η [2320 Π.Χ.] η θεα Αθηνα,μαζι με τον Μενελαο ,βασιληα των Δαναων του πιο παλιου και πιο πιστου συμμαχου των Ελληνων Αθανατων στο γαλαξια,ηρθε στη ΓΗ για να επιβαλλει τη θεληση των Αθανατων Ελληνων.Ο λογος ηταν η αρνηση των Αχαιων να εγκαταλειψουν το αστρικο μας συστημα και τον πλανητη μας.

Επηλθε συμφωνια να δοθει μια δευτερη ευκαιρια στον πλανητη. Οι ΑΧΑΙΟΙ εγκαταλειπουν τον πλανητη.Νεοι ανθρωποι επρεπε να δημιουργηθουν που σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα [τρεις ενιαυτοι= 3Χ2160=6.480 χρονια] θα επρεπε να γινουν ισοι με τους υπολοιπους Αργειους και να μπορεσουν να ταξιδεψουν στο γαλαξια.Αποτυχια των Γηινων σημαινει επιστροφη στο καθεστως δουλειας των γειτονων μας στη σπειρα του ΩΡΙΩΝΑ.

Ο πρωτος συγχρονος ανθρωπος που δημιουργηθηκε από τους υπευθυνους επικοισμου του πλανητη μας, με τα δεδομενα που πληρουσαν την συμφωνια των δυο μερων,ηταν οι ΜΥΚΗΝΑΙΟΙ το [700] της εποχης του ΚΡΙΟΥ η [1620 Π.Χ.] χρονολογια που συμπιπτει ακριβως με την εκρηξη του ηφαιστιου της Σαντορινης!!!

[380] χρονια αργοτερα το [1080] της εποχης του ΚΡΙΟΥ η [1240 Π.Χ.], οι ΜΥΚΗΝΑΙΟΙ αποσυρθηκαν ως μη πληρουντες ακριβως τους ορους της συμφωνιας . Αντικατασταθηκαν με τους ΔΩΡΙΕΙΣ τους προγονους του σημερινου Δυτικου ανθρωπου.Ταυτοχρονα διαφοροι λαοι της ανατολικης Μεσογειου εξαφανιζονται μυστηριωδως!!!

Μετα την δημιουργια των ΔΩΡΙΕΩΝ [1240Π.Χ.] ακολουθουν οι [4] μαυροι αιωνες της Ελληνικης Ιστοριας.Το [840 Π.Χ. ] εμφανιζεται ο ΟΜΗΡΟΣ μαζι με την ΟΔΥΣΣΕΙΑ και την ΙΛΙΑΔΑ.Δηλαδη εμφανιζεται από το «πουθενα» η ΟΜΗΡΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ πληρης ,με το αλφαβητο της κ.λ.π. Μετα όλα ηταν ευκολα για την δημιουργια της ενδοξης Αρχαιας Ελληνικης Ιστοριας.

Χονδρικα ,αυτος είναι ο σκελετος της θεωριας που προκυπτει από την αποκωδικοποιηση μερους μονο της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ που αποτελει και την βασικη πηγη αυτων των πληροφοριων.Αλλες πηγες αποτελουν τα μεγαλιθικα μνημεια των αρχαιων ΜΥΚΗΝΩΝ, τα συμβολα στην αιθουσα του θρονου στη ΚΝΩΣΣΟ της ΚΡΗΤΗΣ κ.α.

Η θεα ΑΘΗΝΑ από το [2320 Π.Χ.] είναι υπευθυνη για ότι συμβαινει στον πλανητη.Προσωπικη μου αποψη είναι πως η εκρηξη του ηφαιστιου στην Σαντορινη ηταν μερος του σχεδιασμου της,με σκοπο την αποδυναμωση κάθε αντιστασης στους νέο δημιουργηθεντες ΜΥΚΗΝΑΙΟΥΣ.Το ιδιο πιστευω και για την εξαφανιση των λαων της ανατολικης Μεσογειου το [1240 π.χ.] αυτή την φορα για την ομαλη επιβολη των νεοδημιουργηθεντων ΔΩΡΙΕΩΝ.

Φυσικα και ο ΟΜΗΡΟΣ είναι «ανθρωπος» των ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ.Υποψιαζομαι μαλιστα ότι ακομη και σημερα είναι μαζι μας.

Αιολε αυτές είναι οι θεσεις μου,κατεθεσε αν θελεις και τις δικες σου για να αρχισει ο διαλογος.

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 12:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με την ησυχία σου και μην ξεχνάς ότι δεν μας έχεις καταθέσει την δική σου θέση...


Edited by - Αίολος on 10/10/2011 22:00:43


Τώρα γαίδαρε δεν υπάρχει ποια η φτηνή δικαιολογία “δεν ήξερα”

Ρώτησες και έμαθες....
Καλά να πάθεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 12:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy