ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Οι ηνίοχοι της ιστορίας.Τα βαγόνια του τρένου των λαών.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 13:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μελέτη της ιστορίας είναι δύσκολη υπόθεση.Αυτό συμβαίνει διότι δεν υπάρχει ιστορικός, μελετητής-συγγραφέας, ή ακόμα και απλός αναγνώστης,που να μην έχει κάνει λάθη.
Λάθη είτε ιστορικού περιεχομένου,είτε υποκειμενικού σχολιασμού.(Θα ήθελα να εξαιρέσω τον Θουκυδίδη,αλλά μπορεί με τη σειρά μου να κάνω κι εγώ λάθος...)

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αντλούμε τα δεδομένα μας από όσες περισσότερες πηγές γίνεται και μάλιστα να προσέχουμε να προέρχονται από χείλη που διαφωνούν μεταξύ τους.
Τότε ίσως προσεγγίσουμε καλύτερα την αλήθεια της Ιστορίας.Αυτή είναι η αλήθεια, η οποία θα μας επιτρέψει να ξεφύγουμε από το σπήλαιο,να οικοδομήσουμε σωστό Αμφιθέατρον,
να πετύχουμε τον ορισμό του ιδανικού πολιτεύματος και τελικά να μετατρέψουμε την κοινωνία σε πολιτεία.

Παραθέτω στο τέλος κάποια αποσπάσματα.
Αυτοί που τα έγραψαν με έκαναν να καταλάβω ότι ακόμα και οι κορυφαίοι κάνουν λάθη.Και διαφωνούν μεταξύ τους.

Σήμερα έχουμε περισσότερες πηγές και εμπειρίες από π.χ.τον μαθητή του Παπαρρηγόπουλου,ή και τον ίδιο τον Παπαρρηγόπουλο.
Έχουμε επίσης την πολυτέλεια να σκεφτούμε λιγότερο "αριστερά" από τον Κ.Σιμόπουλο, αλλά να εκμεταλευτούμε ταυτόχρονα
την υπέροχη συλλογή πηγών του και τον τρόπο που τις συνέθεσε σε καταπέλτη κατηγοριών.Ανεξάρτητα αν συμφωνούμε με τους στόχους του.
Είμαστε σε θέση να δούμε και την σημερινή Ελλάδα,που δεν μπορούσε να δει ο Νίτσε.
Είμαστε σε θέση να διαβάσουμε,να σκεφτούμε και να συζητήσουμε.
Είμαστε σε θέση να παράξουμε επόμενη σελίδα Ιστορίας.

Η Ιστορία επαναλαμβάνεται όσον αφορά την παρακμή των αυτοκρατοριών,των πολιτισμών και των ιδεών.

Ναι.Το έχω ισχυριστεί αυτό και το έχω χρησιμοποιήσει κιόλας ως επιχείρημα.Δεν το παίρνω πίσω.

Αλλά κάθε φορά η Ιστορία γεννά και ακμή.Εκεί υπάρχει καινοτομία αλλά και αντιγραφή.

Στην καινοτομία των ιδεών,χρωστά η ανθρωπόπητα την εξέλιξη.

Και κάποτε ,ως Έλληνες το κάναμε καλά.


Ας το κάνουμε πάλι.

Ας μην επιτρέψουμε ξανά σε κανέναν Νικόμαχο να μας λέει χαζούς μαι ηλίθιους.

Ας μην επιτρέψουμε σε κανέναν DSM να μας αναγκάζει να θέλουμε μετάφραση για να τον κατανοήσουμε.

Ας μην επιτρέψουμε σε κανένα μαλάκα Αμεινία να μας ξαναπεί ποτέ πίθηκους.

Ας μην επιτρέψουμε σε καμιά Αμαλία να να μας επιβάλλει αυτονόητους κανόνες συμπεριφοράς.

Ας μην ξαναγίνουμε ποτέ ο ένας, το τρολλ ,του άλλου.

Αλλά ξέρετε,αυτό πρέπει να γίνει με μια ταυτόχρονη εκκίνηση...
Αλλιώς θα πέφτει κάθε φορά έξω,θα αποτυγχάνει...

Χρειάζεται καλός συγχρονισμός για να πετύχει μια επανάσταση(του όποιου τύπου).

Αλλιώς η σκλαβιά θα διαρκέσει πολλά χρόνια ακόμη.

Διότι δεν ελευθερωθήκαμε ποτέ.


Με την πολυλογία μου παραλίγο να ξεχάσω την παράθεση των αποσπασμάτων.Ορίστε λοιπόν:


"Ο όρος ιστορία σήμαινε αρχικά οποιαδήποτε γνώση(από το ειδέναι ή ίσημι και άμεσα από το ίστωρ),και μάλιστα γνώση που αποκτιόταν εμπειρικά
με την όραση ,την παρατήρηση και έπειτα με την ακοή,την πληροφορία,την ερώτηση και την εξέταση.
Αργότερα,μεταβλήθηκε στην έννοια συστήματος γνώσεων,που αναφέρονταν σε οποιοδήποτε επιστητό ή διδακτό."

ΚαρολίδηςΠαύλος-από την εισαγωγή της Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους του Κ Παπαρρηγόπουλου.
----------------------------

"Το έθνος πρέπει να μάθει να θεωρεί εθνικόν,ότι είναι αληθές."

Διονύσιος Σολωμός
----------------------------


"Οι σύγχρονοι Έλληνες ιστορικοί αντλούν συνήθως υλικό και τεκμηριώσεις από έργα του ΙΘ' αιώνα και των αρχών του εικοστού,περίοδο που εξαιτίας
των πολιτικοκονωνικών συνθηκών-ξενοκίνητοι μονάρχες,σκοταδισμός,κλπ-δεν επέτρεπε τη συστηματική και κατά βάθος έρευνα των πηγών με αντικειμενικότητα
και ειλικρίνεια"

Κυριάκος Σιμόποπουλος,από την εισαγωγή του <Ο Μύθος των μεγάλων της Ιστορίας>
----------------------------


"Αχ,αυτοί οι Έλληνες.Ήξεραν να ζουν.Μα γι' αυτό χρειάζεται να σταματάς θαραλλέα στην επιφάνεια,στην πτυχή,στην επιδερμίδα,να λατρεύεις την φαινομενικότητα,
να πιστεύεις σε μορφές,τόνους,λέξεις,σ' ολόκληρο τον Όλυμπο της φαινομενικότητας.Αυτοί οι Έλληνες ήταν επιδερμικοί-από βάθος!"

Νίτσε-Χαρούμενη επιστήμη
----------------------------


Καλά μυαλά σε όλους μας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 24/02/2014 13:05:32

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 13:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ, ρεπό είχες σήμερα?

Για να γίνουν όλα αυτά, πρέπει να πάρουν την διακυβέρνηση του πλανήτη οι...άνθρωποι.

Μέχρι τότε, οι κάθε ΝΙΚΟΜΑΧΟΙ, DSMηδες, ΑΜΕΙΝΙΕΣ και Αμαλίες, θα έχουν πολλή δουλειά!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να γίνουν όλα αυτά, πρέπει να πάρουν την διακυβέρνηση του πλανήτη οι...άνθρωποι.

Και... Τις εστίν ο Άνθρωπος ???


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και... Τις εστίν ο Άνθρωπος ???

Ο φλεγόμενος από την επιθυμία της Πολιτείας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις εστιν...Ανθρωπος?

Ο Βασ.Παπακωνσταντίνου έχει την απάντηση:

http://www.youtube.com/watch?v=_1Rrxxx2MR0

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ο φλεγόμενος από την επιθυμία της Πολιτείας.

Κοίτα να δεις, που ο Κανένας μπορεί να είναι περισσότερο από ένας..
Χαίρομαι.
Ο φλεγόμενος δεν δύναται καμμιά φορά να καταστεί πολίτης χωρίς βοήθεια.
Εκεί πρέπει να του δοθεί αρωγή.Αλλιώς θα ..καεί.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο φλεγόμενος από την επιθυμία της Πολιτείας.

Πολίτης, Πολιτεύων, Πολιτευόμενος, διάγων Πολιτικόν βίον εντός της Πολιτείας
[της οποίας είναι ζωντανό συστατικό, ενεργό μέλος και μέρος, δρων και αλληλεπιδρών με αυτήν και διά αυτής]


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άψογος ο Βασίλαρος,παρεπιπτόντως.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Βασ.Παπακωνσταντίνου έχει την απάντηση:

http://www.youtube.com/watch?v=_1Rrxxx2MR0


Το κομμάτι φοβερό by the way...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και... Τις εστίν ο Άνθρωπος ???

Ο φλεγόμενος από την επιθυμία της Πολιτείας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Δηλαδή οι άνθρωποι που δεν έχουν "πόλεις" δεν είναι άνθρωποι; (χωρίς πόλεις πολιτεία Δεν) - κι από την άλλη οι μελισσες "φλεγόμενες από την επιθυμία της Πολιτείας" είναι άνθρωποι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχεια από την εισαγωγή μου, του θέματος.

Ο λόγος που αναπτύχθηκαν πολλά βαγόνια είναι απλός.
Η γεωγραφία, τον καιρό της έλλειψης τεχνολογίας,έδωσε τη δυνατότητα σε διαφορετικές εκκινήσεις πολιτισμών.

Τολμώ να πω ότι αυτό αρχικά ήταν καλό.

Η διαφορετικότητα έδωσε ευκαιρία στην σύγκριση και στην σύνθεση.

Μετά όμως, η προσκόλληση στα του οίκου μας,του όποιου,γέννησε την αντιπαλότητα.

Αυτή με τη σειρά της δημιούργησε νέα εξέλιξη μεν,διαμέσου θυσιών δε.

Και μετά γεννήθηκε η ιστορία.

Χάρι σε αυτήν ,είχαμε το πρώτο λυσάρι διπλωματίας.Το πρώτο εγχειρίδιο αποφυγής.
Και αυτό ήταν καλό στην αρχή.

Όμως μετά η διπλωματία έγινε και μέσο επιβολής.
Και αυτό δημιούργησε νέες αντιπαλότητες.
.
.
.
Και φτάνουμε στο ..σήμερα.

Έχουμε πλέον υψηλή τεχνολογία,μεγάλη βάση ιστορικών δεδομένων,παραδόσεις λαών με μεγάλες διαφοροποιήσεις σε ήθη και έθιμα και δεν έχουμε νικήσει -ακόμη-την έξη για αντιπαλότητα-πόλεμο.

Αυτό αγαπητοί μου είναι η δικαιολογία της παγκοσμιοποίησης.
Το μεγάλο της επιχείρημα.
To Pax romana της.

Αυτή η εμμονή θα καταστρέψει στο τέλος την ομορφιά της διαφοροποίησης.

Εαν την αφήσουμε.

Πρέπει να αναδείξουμε την ομορφιά της διαφοροποίησης,καθώς και την προσφορά της κατά τον ρου της Ιστορίας.

Πρέπει να αναδείξουμε τα ..βαγόνια.
Σίγουρα κάποια από αυτά έπαιξαν νευραλγικότερο ρόλο.Προφανώς και ποιο όμορφο.
Αλλά ρόλο, είχαν όλα.Και πρέπει να τον μελετήσουμε.Προσεκτικά.

Αλλιώς ...


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Δηλαδή οι άνθρωποι που δεν έχουν "πόλεις" δεν είναι άνθρωποι; (χωρίς πόλεις πολιτεία Δεν) - κι από την άλλη οι μελισσες "φλεγόμενες από την επιθυμία της Πολιτείας" είναι άνθρωποι;

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου:

Άστο ρε άνθρωπέ μου. Δεν το κατέχεις, δεν νιώθεις, μάλλον δεν πρόκειται ποτέ σου να φτάσεις.
Θα ήσουν πολύ χρησιμότερος, αν επιτέλους επέλεγες να ασχοληθείς με κάτι το οποίο κατανοείς και μπορείς να διαχειριστείς. Σε σχέση με το forum μιλώ.

Αναγνωρίζω πως σου φαίνομαι αγενής, αλλά σου μιλάω μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

Edited by - DSM on 24/02/2014 15:47:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 15:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Δηλαδή οι άνθρωποι που δεν έχουν "πόλεις" δεν είναι άνθρωποι; (χωρίς πόλεις πολιτεία Δεν) - κι από την άλλη οι μελισσες "φλεγόμενες από την επιθυμία της Πολιτείας" είναι άνθρωποι;

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου:

Άστο ρε άνθρωπέ μου. Δεν το κατέχεις, δεν νιώθεις, μάλλον δεν πρόκειται ποτέ σου να φτάσεις.
Θα ήσουν πολύ χρησιμότερος, αν επιτέλους επέλεγες να ασχοληθείς με κάτι το οποίο κατανοείς και μπορείς να διαχειριστείς. Σε σχέση με το forum μιλώ.

Αναγνωρίζω πως σου φαίνομαι αγενής, αλλά σου μιλάω μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

Edited by - DSM on 24/02/2014 15:47:15


Όχι, μιλάς υποκριτικά. Αν μιλούσες μπέσα θα έλεγες "είπα το 'Ο φλεγόμενος από την επιθυμία της Πολιτείας.' γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο." Αλλά δεν το κάνεις και καταφεύγεις στο λογικό σφάλμα του αντί να ασχοληθείς με το επιχείρημά μου (και να το καταρρίψεις, αν μπροείς) προσπαθείς κάπως αστεία να υποβιβάσεις το συνομιλητή....
Είπες κάτι - το αμφισβήτησα με κάποιο επιχείρημα. Αν το επιχείρημα δεν στέκει δεν έχεις παρά να το δείξεις, αν δεν μπορείς να δείξεις τότε δεν είναι ορθό αυτό που είπες και καμιά περιφρονητική έκφραση δεν θα το αλλάξει αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Άστο. Πως αλλιώς θες να στο πω?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panpam,

Υπάρχει η λύση.

Διαβάζεις την Πολιτεία.Του Πλάτωνα.

Επικεντρώνεσαι στο μικρό κομμάτι ,περί σπηλαίου.

Αν συνεχίζεις να μην αντιλαμβάνεσαι την διαφορά, μεταξύ των όρων πόλης και πολιτείας,εδώ είμαστε.

Αλλά αν αρχίσουμε να κάνουμε από το πουθενά,ανάλυση της Πολιτείας,θα έρθει καμμιά arte και θα μας λέει ότι κάνουμε μονόλογο.Μπρρρρ.

Κι όχι τίποτα άλλο.Έχουμε πετάξει και που και που και κανένα "γαλλικό",οπότε εντασσόμεθα μια χαρά στη σύνοψη που είχε αναρτήσει:

quote:
ΜΙΑ ΣΥΝΟΨΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ

Απο τις αρχες Ιανουαριου 2014, που εγινα μελος σε αυτο το φορουμ ιντερνετικων συζητησεων, αποκομισα την εξης εικονα:

Μονολογος....Γ@μημ@νη...Πο@στη...Πουτ@νες...Μαλ@κ@ς...Γ@μω...Και ξανα Μονολογος.


Ρε θα τρελαθούμε,τελικά.
Δεν σταυρώνουμε τόπικ,χωρίς να γίνει αχταρμάς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Panpam,

Υπάρχει η λύση.

Διαβάζεις την Πολιτεία.Του Πλάτωνα.

Επικεντρώνεσαι στο μικρό κομμάτι ,περί σπηλαίου....


Διαφωνώ. Η πόλη προηγήθηκε της πολιτείας (γι'αυτό οι έξω ξεχωρίζουν culture ("πολιτισμός" αλλά και σε σπηλιές) από civilization ("πολιτισμό" που χρειάζεται "πόλι" και γεννά την "πολιτεία") για τον ίδιο λόγο ο Ηρόδοτος αφού βάρβαρους τους ανεβέζει, βάρβαρους τους κατεβάζει τους Πέρσες - μιλά για τον... πολιτισμό τους -

Εκείνο που λέω είναι ότι η διατύπωση ότι "εστίν ο Άνθρωπος ???
...Ο φλεγόμενος από την επιθυμία της Πολιτείας." δεν στέκεται είναι μια αυθαίρετη διατύπωση (που πάει να στενέψει τον όρο με το να τον στριμώξει στο γύψο της "πολιτείας" (που επίσης αυθαίρετα ορίζεται).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου λέω ,να διαβάσεις Πλάτωνα.
Και διαφωνείς.
Να ,κοίτα:

quote:
quote:
Panpam,

Υπάρχει η λύση.

Διαβάζεις την Πολιτεία.Του Πλάτωνα.

Επικεντρώνεσαι στο μικρό κομμάτι ,περί σπηλαίου....

Διαφωνώ.


Το κατάλαβα.Και πάω πάσο.

Πέραν της πλάκας,τώρα.Και επειδή θα μου πεις ότι ξεχώρισα τη λέξη ,Διαφωνώ, από το υπόλοιπο της πρότασής σου...

Πες μου που ισχυρίστηκε κανείς μας ότι δεν προηγήθηκε η πόλη από την πολιτεία?Εδώ υποννοούμε ότι δεν έχει επιτευχθεί καν ,η Πολιτεία.Ποτέ.
Χωρίς λόγο,πας προς τα πίσω στο timeline..

Σπηλιά>Πόλη-Κοινωνία>Πολιτεία

Η Πολιτεία δεν έχει επιτευχθεί ακόμα.
Ακριβώς διότι διαφωνούμε στον ορισμό της.
Πιο νιανιά δε μπορώ.Και έχω και ρεπό σήμερα.Άρα και καλή διάθεση.

Εντάξει τώρα;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου λέω ,να διαβάσεις Πλάτωνα.
Και διαφωνείς.
Να ,κοίτα:

quote:
quote:
Panpam,

Υπάρχει η λύση.

Διαβάζεις την Πολιτεία.Του Πλάτωνα.

Επικεντρώνεσαι στο μικρό κομμάτι ,περί σπηλαίου....

Διαφωνώ.


Το κατάλαβα.Και πάω πάσο.

Πέραν της πλάκας,τώρα.Και επειδή θα μου πεις ότι ξεχώρισα τη λέξη ,Διαφωνώ, από το υπόλοιπο της πρότασής σου...

Πες μου που ισχυρίστηκε κανείς μας ότι δεν προηγήθηκε η πόλη από την πολιτεία?Εδώ υποννοούμε ότι δεν έχει επιτευχθεί καν ,η Πολιτεία.Ποτέ.
....


Μα άν άνθρωπος είναι φλεγόμενος από την επιθυμία της πολιτείας αποκλείεις το ότι είναι άνθρωποι όσοι δεν γνωρίζουν "πόλη" (για να επιθυμούν και "πολιτεία") ή και όσους την απορρίπτουν (επειδή πχ γνώρισαν γνώρισαν άσχημη πλευρά της)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Εκείνο που λέω είναι ότι η διατύπωση ότι "εστίν ο Άνθρωπος ???
...Ο φλεγόμενος από την επιθυμία της Πολιτείας." δεν στέκεται είναι μια αυθαίρετη διατύπωση (που πάει να στενέψει τον όρο με το να τον στριμώξει στο γύψο της "πολιτείας" (που επίσης αυθαίρετα ορίζεται).

Άκου μάστορα.

Το γεγονός που συμμετέχω σε μια δημόσια συζήτηση, δεν συνεπάγεται καμία υποχρέωση να απαντώ, να εξηγώ ή να απευθύνομαι σε όποιον την παρακολουθεί. Εσύ, λόγου χάρη, δεν αποτελείς συνομιλητή μου, ούτε κατά διάνοια. Δεν βλέπω καμία σκοπιμότητα στο να σου εξηγήσω, ούτε κι αισθάνομαι καμιά εσωτερική επιθυμία τέτοιου τύπου.

Κι αν θες και την ξεκάθαρη θέση μου, δεν επιθυμώ ούτε να διαβάζεις τα γραφόμενά μου. Είσαι απλώς λελογισμένο κόστος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα άν άνθρωπος είναι φλεγόμενος από την επιθυμία της πολιτείας αποκλείεις το ότι είναι άνθρωποι όσοι δεν γνωρίζουν "πόλη" (για να επιθυμούν και "πολιτεία") ή και όσους την απορρίπτουν (επειδή πχ γνώρισαν γνώρισαν άσχημη πλευρά της)

Εγκαταλείπω.Την προσπάθεια.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακώς Αμεινία.

Τα πράγματα είναι απλά:

Πριν να λύσεις ένα σύστημα μερικών διαφορικών εξισώσεων, πρέπει να έχεις μάθει πρόσθεση. Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να εξηγήσεις την πρόσθεση, κάνα πεντάλεπτο πριν εμφανίσεις το παραπάνω σύστημα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Εκείνο που λέω είναι ότι η διατύπωση ότι "εστίν ο Άνθρωπος ???
...Ο φλεγόμενος από την επιθυμία της Πολιτείας." δεν στέκεται είναι μια αυθαίρετη διατύπωση (που πάει να στενέψει τον όρο με το να τον στριμώξει στο γύψο της "πολιτείας" (που επίσης αυθαίρετα ορίζεται).

Άκου μάστορα.

Το γεγονός που συμμετέχω σε μια δημόσια συζήτηση, δεν συνεπάγεται καμία υποχρέωση να απαντώ, να εξηγώ ή να απευθύνομαι σε όποιον την παρακολουθεί. Εσύ, λόγου χάρη, δεν αποτελείς συνομιλητή μου, ούτε κατά διάνοια. Δεν βλέπω καμία σκοπιμότητα στο να σου εξηγήσω, ούτε κι αισθάνομαι καμιά εσωτερική επιθυμία τέτοιου τύπου.

Κι αν θες και την ξεκάθαρη θέση μου, δεν επιθυμώ ούτε να διαβάζεις τα γραφόμενά μου. Είσαι απλώς λελογισμένο κόστος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Τι παλαβά είναι αυτά; Αν δεν θέλεις να τα διαβάζω μη τα γράφεις. Δεν υπάρχει κάτι που γράφω εδώ που να μη θέλω να το διαβάσουν όλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Τι παλαβά είναι αυτά; Αν δεν θέλεις να τα διαβάζω μη τα γράφεις.

Το γεγονός που μπορείς να τα διαβάζεις, εξήγησα πως είναι λελογισμένο κόστος. Σε καμία περίπτωση επιθυμία μου.

quote:
panpam
Δεν υπάρχει κάτι που γράφω εδώ που να μη θέλω να το διαβάσουν όλοι.

Κατά την προσωπική μου άποψη, αυτό αποτελεί και μεγάλο μέρος του προβλήματος. Εν τω συνόλω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Τι παλαβά είναι αυτά; Αν δεν θέλεις να τα διαβάζω μη τα γράφεις.

Το γεγονός που μπορείς να τα διαβάζεις, εξήγησα πως είναι λελογισμένο κόστος. Σε καμία περίπτωση επιθυμία μου.

quote:
panpam
Δεν υπάρχει κάτι που γράφω εδώ που να μη θέλω να το διαβάσουν όλοι.

Κατά την προσωπική μου άποψη, αυτό αποτελεί και μεγάλο μέρος του προβλήματος. Εν τω συνόλω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Δεν είναι υποκρισία να θέλεις να είσαι μέρος "αγοράς" αλλά θέλεις να αρνείσαι την παρουσία άλλων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Δεν είναι υποκρισία να θέλεις να είσαι μέρος "αγοράς" αλλά θέλεις να αρνείσαι την παρουσία άλλων;

Κάθε άλλο. Αλλά συνεχίζεις να μην κατανοείς αυτά που σε λένε. Δεν αρνούμαι την παρουσία των "άλλων". Σε ουσιαστικό επίπεδο, επιλέγω να αγνοώ την παρουσία "ορισμένων".

Μαζί σου πχ, θεωρώ πως μπορώ να κάνω συζήτηση μόνο σαν αυτό το πλιατσικολόγημα του κώλου που συμβαίνει αυτή τη στιγμή. Επί της ουσίας, κουβέντα δεν μπορεί να γίνει. Μπορείς αυτή μου τη θέση να την χαρακτηρίσεις όπως θέλεις, αλλά σε καμία περίπτωση ως υποκριτική.

Στην "Αγορά", όποιος έλεγε παπαριές, έτρωγε και τη γιούχα του, και τα μπουγέλα του. Αν ήταν ξύπνιος, καταλάβαινε και το βούλωνε. Αν δεν ήταν, από ένα σημείο και πέρα, τον έπαιρναν όλοι στην πλάκα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχεια ...

Τα βαγόνια,οι λαοί,οι θεοί,η λογοτεχνία και η φιλοσοφία.


Όλοι οι λαοί είχαν θεούς.Δεδομένο.
Κάποιοι λαοί ανέπτυξαν λογοτεχνία.Όντως.
Λίγοι λαοί ασχολήθηκαν με την φιλοσοφία.
Ακόμα λιγότεροι την έφτασαν σε επίπεδο να χρήζει αντιγραφής.
Ενός λαού η φιλοσοφία,αποτέλεσε σημείο αναφοράς.

Αυτός ο λαός,έμεινε πίσω,από ένα σημείο και μετά.

Την κληρονομιά του την υιοθέτησαν άλλοι.Από το 18ο αιώνα ,κυρίως.
Προσπάθησαν να την εκσυγχρονίσουν και να την εξελίξουν.
Αλλά μάταια.
Όχι διότι δεν υφίσταται επόμενο επίπεδο.Κάθε άλλο.Απλά δεν έχει επιτευχθεί.

Αλλά ας κάνουμε ένα διάλειμμα εδώ.

Ας μελετήσουμε λίγο τους λαούς....και μαζί με αυτούς και τους ανθρώπους... τους.Ως μονάδες.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 24/02/2014 17:59:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 20:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ανπαμ
Διαφωνώ. Η πόλη προηγήθηκε της πολιτείας (γι'αυτό οι έξω ξεχωρίζουν culture ("πολιτισμός" αλλά και σε σπηλιές) από civilization ("πολιτισμό" που χρειάζεται "πόλι" και γεννά την "πολιτεία") για τον ίδιο λόγο ο Ηρόδοτος αφού βάρβαρους τους ανεβέζει, βάρβαρους τους κατεβάζει τους Πέρσες - μιλά για τον... πολιτισμό τους -


Πυθαγόρααααααα!!!!!

Ελα να εφαρμόσεις εδώ, τις διπλωματίες σου.
Και πες μου υπεύθυνα, με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι ο τύπος εδώ, δεν χρειάζεται απ' ευθείας βολή με RPG!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 20:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγά με το RPG ε?
μη πάρει η μπάλα όλο το θέμα.

Παρακαλώ, όπως χρησιμοποιηθούν "έξυπνα" βλήματα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 20:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που να πιστεύουν τα ίδια πως είναι έξυπνα, ή που να το πιστεύουν οι άλλοι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 20:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑΣ, θα κάνω μια ιστορική αναδρομή για να καταλήξω στο θέμα που μας απασχολεί, μέσα βέβαια από τις δικές μου εικόνες και μέσα από την Ιστορική μου αναδρομή στο τι έφταιξε.

Είναι λες και μας ξέχασαν οι Θεοί, εγώ πιστεύω ότι τα πάντα ξεκινάνε από την ωραία Ελένη, που δυστυχώς στις ταινίες την παρουσιάζουν σαν Βόρεια, δυτικοευρωπαία μάλλον του σήμερα.

Τα λέει τότε όλα όμως ο Στησίχορος με την παλινωδία.

Τι έγινε τότε και χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια μετέπειτα, ήταν στοιχειωμένα τελικά τα εδάφη της και ήταν όντως η Τροία του Ποσειδώνα;

Όλα αυτά βέβαια είναι συμβολικά αλλά δες και το κουφό της υπόθεσης Οι αρχαίοι Έλληνες ιστορικοί τοποθετούσαν τον στον Τρωικό πόλεμο 12ο, 13ο ή 14ο αιώνα π.Χ. Και τι αρχίζει και γίνεται στα εδάφη εκείνα με την Βυζαντινή Αυτοκρατορία, τον 12ο, 13ο ή 14ο αιώνα, είναι σαν να ανακυκλώνεται κάτι, λες και οι Αρχαίοι Έλληνες να είχαν προνοήσει.

Και αλήθεια γιατί ο Μέγας Αλέξανδρος, για παράδειγμα, επισκέφθηκε την περιοχή το 334 π.Χ. και προσέφερε θυσία στους θρυλούμενους τύμβους των Ομηρικών ηρώων Αχιλλέως και Πατρόκλου, χωρίς να την διεκδικήσει σαν κατακτητής;

Τα ερωτήματα πολλά μπορούμε να τα βρούμε όμως από την Ελληνική Μυθολογία;

Κάνω αυτό το πρόλογο για να καταλήξουμε στο ότι αυτός ο λαός, έμεινε πίσω, από ένα σημείο και μετά.

Και για να φτάσουμε στον 18ο αιώνα όπου τότε απελευθερωθήκαμε από την πραγματική σκλαβιά και την αριστοκρατία την πραγματική του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη, να είναι πλέον εισαγόμενη και επιβαλλόμενη και χωρίς αριστεία, βλέποντας μας πλέον σαν ημίαιμους.

Τι να ξέραν αυτοί από την πολιτεία και το σπήλαιο του Πλάτωνα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 20:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που να πιστεύουν τα ίδια πως είναι έξυπνα, ή που να το πιστεύουν οι άλλοι?

το αποτέλεσμα μετράει...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy