ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Οι ηνίοχοι της ιστορίας.Τα βαγόνια του τρένου των λαών.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 23:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πρόεδρος διετέλεσε και ο Μπερνάνκε -αλλά νομίζω είναι απελθών πλέον...)

Τώρα είναι η Janet Yellen. Από το Φεβρουάριο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2014, 04:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία έχεις διαβάσει την κριτική της Λούξεμπουργκ για τη συσσώρευση του κεφαλαίου, ή μάλλον για να είμαι σωστός, το An anticritique και συγκεκριμένα τα πρώτα δυο κεφάλαια; Θα σου λυθεί κάθε απορία για την υπεραξία ή όπως την ονομάζεις αξία από το τίποτα. Η τύπισσα με ύφος και τουπέ σαν του αγαπητού Νικόμαχου ξεφτιλίζει κόσμο και κοσμάκη μιλώντας απλά και όμορφα. Την φάγανε φυσικά...


quote:
To παραστατικό χρήμα δεν ήταν κακή ιδέα από την αρχή..
Τι εννοώ?
Όσο η "παράσταση" μιας αξίας είναι μικρότερου ή άντε ίσου μεγέθους από την ίδια την αξία,τότε το πράγμα έχει λογική.

Το παραστατικό χρήμα ήταν κακή ιδέα από την αρχή. Αν κάτσω να σου το εξηγήσω θα γίνω ένας μικρός Μαρξ. Αν θες το κάνω να τεκμηριώσω και τη θέση μου.
Ενδεικτικά να πω ότι ΠΟΤΕ δεν γίνεται η παράσταση της αξίας να είναι ίσου ή μικρότερου μεγέθους από την ίδια της αξία. Για να γίνει αυτό πρέπει να μη συμπεριλάβεις την αμοιβή του ΕΡΓΟΔΟΤΗ. Και για να μην έχεις εργοδότη πρέπει να αλλάξεις οικονομικό σύστημα. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Για την επανόρθωση πάντως της ιστορίας ο Ανταμ Σμιθ δεν ευθύνεται για το χάλι της σημερινής κοινωνίας. Και αυτός και ο Ρικάρντο είχαν αγνές προθέσεις βελτίωσης της κοινωνίας. Απλά καμιά φορά οι προθέσεις δεν φτάνουν...

Οταν αποφασίσεις να "εκτεθείς" αν επιθυμείτε θα επιχειρήσω να εκτεθώ και γω, αν και η "γλώσσα" μου είναι κάπως διαφορετική. Ισως να είμαι και λίγο μπακάλης...


Edited by - Italos on 29/03/2014 04:09:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2014, 10:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos,

καλημέρα φίλε.

Έχουμε τα εξής κρατούμενα:

1.Από το 1ο κεφάλαιο,την ελεύθερη διατύπωση την κάνει εδώ:

""Let us now try to understand the problem in its simplest form: the capitalist form of production is governed by the profit motive. Production only makes sense to the capitalist if it fills his pockets with ‘pure income’, i.e. with profit that remains after all his investments; but the basic law of capitalist production is not only profit in the sense of glittering bullion, but constantly growing profit. This is where it differs from any other economic system based on exploitation. For this purpose the capitalist – again in contrast to other historical types of exploiters – uses the fruits of exploitation not exclusively, and not even primarily, for personal luxury, but more and more to increase exploitation itself. The largest part of the profits gained is put back into capital and used to expand production. The capital thus mounts up or, as Marx calls it, ‘accumulates’."

Από το 2ο το ζουμί είναι:

"To accumulate capital does not mean to produce higher and higher mountains of commodities, but to convert more and more commodities into money capital"

Δεν έχω καμμιά απορία για την υπεραξία φίλε μου.Μη μπερδεύεσαι.

Τα περί μη κακής ιδέας, αφορούν τη θεωρία και όχι την πράξη.
Στην πράξη το παραστατικό χρήμα απέτυχε παταγωδώς.Δεν έχουμε διαφωνία.Μη φοβάσαι.

Το αστείο είναι ότι είμαι υπέρ της ελεύθερης οικονομίας.
Με ένα δικό μου τρόπο όμως.

Αυτός ο τρόπος μου επιτρέπει να διαβάζω και τη Ρόζα.Και να αντλώ.

Όμως για να εκτεθούμε αγαπητέ, πρέπει να ξεφύγουμε από τα στερεότυπα.
Και ειδικά αυτά που διαμορφώθηκαν σε πολύ περασμένες δεκαετίες.

Και δεν μιλώ μόνο για τον Μάρξ και τον Σμιθ.
Που δεν διαφωνούσαν και τόσο στους ορισμούς ,ξέρεις.

Μιλώ για τον όρο -ηθική της εκμετάλευσης-

Αν δεν βάλουμε "ενέσιμα" έστω, το συστατικό αυτό είτε στον σοσιαλισμό είτε στον καπιταλισμό,όλες τους οι μορφές,μα όλες σου λέω, καταλήγουν σε καρκίνωμα.
Είναι αποδεδειγμένο πλέον και ιστορικά.
Η έκφανση αλλάζει ανάλογα με τη χώρα.Τη όποια χώρα,κατ' αναλογία.

Κάποιος μου είπε πριν λίγα χρόνια να του περιγράψω την Ελβετία..
Που όλα βαίνουν "καλώς" χωρίς πολέμους κλπ κλπ.

Του την είπα ΧΩΡΑ-ΒΥΖΙ.

Προσβλήθηκε.., διότι δούλευε εκεί.
Δεν πειράζει.Ξύδι.

Και μου είπε κιόλας πως διάολο γίνεται,όντας "δεξιός" , να έχω τέτοιες απόψεις...
(οι ταμπέλες δεξιός-αριστερός δεν μου κάνουν.Χρησιμοποιούνται όμως ακόμα...)


Αργότερα,όταν εκτεθούμε περισσότερο.. θα μιλήσουμε για την "ηθική της εκμετάλευσης".

Αυτή όμως δυστυχώς μπορεί να υπάρξει μόνο θεωρητικά.Τουλάχιστον ακόμη.
Όσο υπάρχουν οι ηνίοχοι.
Και εδώ αρχίζουν οι θεωρίες.Συνωμοσίας.Κατ' όνομα.
Αλλά αυτές εκθέτουν.


quote:
Αν κάτσω να σου το εξηγήσω θα γίνω ένας μικρός Μαρξ

Μη γίνεις.Να παραμείνεις ο italos.Και το λέω με εκτίμηση.

quote:
ο Ανταμ Σμιθ δεν ευθύνεται για το χάλι της σημερινής κοινωνίας. Και αυτός και ο Ρικάρντο είχαν αγνές προθέσεις βελτίωσης της κοινωνίας. Απλά καμιά φορά οι προθέσεις δεν φτάνουν...

Σε ..."δεξιό" μιλάς.

Είδες που το λες μόνος σου.Κάποιοι χειραγώγισαν τις προθέσεις.
Τώρα μεταξύ μας υπήρχαν και σφαλματάκια στη θεωρία.
Αλλά ας μη το κάνουμε θέμα τώρα.Θα πλατιάσουμε πολύ.Και δεν είναι εκεί το ζουμί..
Ούτε Σμιθ να γίνεις.Ούτε Ρικάρντο.
Τα ..σχετικά πλεονεκτήματα(καταλαβαίνεις τι εννοώ) όσο και να βελτιστοποιηθούν,παραμένουν ευάλωτα.Χειραγωγούνται από τους ίδιους.

ΔΙΟΤΙ: οι οικονομικοί νόμοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με όλους τους νόμους...Δεν ισχύουν για όλους.

Και η λύση δεν είναι να επιβάλλουμε την ισονομία.
Δεν θα μπορούσαμε άλλωστε.

Η λύση είναι στην Ηθική.
Αλλά θα φτάσουμε να συζητάμε για Πλάτωνα και θα μας πάρουν με τις πέτρες.Θα βγούμε ...εκτός θέματος.


quote:
Ισως να είμαι και λίγο μπακάλης...


Θα εκτεθούμε μια χαρά,μη βιάζεσαι.
Κάτσε να κλείσει το μέτωπο με τα κλωτσοσκούφια στο forum,και θα πάμε και παρακάτω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2014, 14:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου?
Αλλωστε θέμα χωρίς ΝΙΚΟΜΑΧΟ, δεν υπάρχει.Εσείς φταίτε για αυτό.Με καλείτε συνεχώς, έτσι Ιταλέ?

Το "αεράτο" χρήμα ήταν όντως κακό.Από την αρχή.
Ολα ξεκίνησαν τον 16ο αιώνα, από τον αμερικανικό Νότο, επεκτάθηκαν στις νεσοδυτικές πολιτείες και στην Δύση, πριν "καταπιούν" ολόκληρη την Αμερική και εν συνεχεία τον υπόλοιπο κόσμο.

Ο Νότος προσφερόταν, λόγω του προσοδοφόρου καλλιεργήσιμου εδάφους, του κλίματος και του πλούσιου υδροφόρου ορίζοντα.Οι κυνηγοί χρυσού, ήταν επίμονοι και αποτελεσματικοί.Σύντομα ανταμείφθηκαν με το πολύτιμο μέταλο.

Προέκυψε όμως ένα πρόβλημα.Οι ληστείες.
Οι χρυσοθήρες χρειάζονταν ένα ασφαλές "κατάλυμα" για τον χρυσό.Ετσι γεννήθηκε η ιδέα.Οι τράπεζες.


Κάποιοι έξυπνοι επειχειρηματίες, κατασκεύασαν ένα υποτυπώδη "ασφαλή" χώρο και άρχισαν να συγκεντρώνουν τον χρυσό, υποσχόμενοι ασφάλεια και μηδαμινή απώλεια, ακόμη και σε περίπτωση ληστείας.Εξασφάλιζαν δηλαδή τον καταθέτη.Ηταν μεγάλος κράχτης αυτό.

Ο χρυσοθήρας έκανε κατάθεση του χρυσού, σε ένα τέτοιο "ίδρυμα" και λάμβανε ένα αξιόγραφο, ένα απλό χαρτί με σφραγίδα, το οποίο αντιπροσώπευε την αξία του, μειωμένη κατά λίγα γραμμάρια, την αμοιβή του φύλακα-τραπεζίτη.Σε ένα κιλό χρυσού, αντιστοιχούσε ένα αξιόγραφο, με ονομαστική αξία 980 γρ. χρυσού.

Το αξιόγραφο αυτό, έγινε μέσο συναλλαγών και άλλαζε χέρια συνεχώς.Δεν χρειαζόταν καν, να επιστρέψει στον εκδότη.Ο χρυσός όμως, παρέμενε σ'αυτόν.Η κίτρινη δύναμη.

Τότε οι τραπεζίτες, σκέφθηκαν το μέγα κόλπο.Την μέγιστη απάτη.

Αφού έχουν το αντίκρυσμα ( χρυσό ), αποφάσισαν να εκδώσουν και άλλα αξιόγραφα, χρεώγραφα πλέον, ίσης και μεγαλύτερης αξίας των αποθεμάτων τους.Στην αρχή δάνειζαν αποκλειστικά υποψήφιους αγοραστές γης του Νότου, αφού ήταν απόλυτα σίγουροι για την πλούσια σοδειά και φυσικά την επιστροφή του δανείου συν τους τόκους, οι οποίοι έφθαναν το 100% του κεφαλαίου, αναλόγως του χρόνου απόδοσης.

Βασίζονταν στο γεγονός, πως οι καταθέτες χρυσού και κάτοχοι αξιογράφων, ήταν αδύνατον να εμφανισθούν όλοι μαζί και να διεκδικήσουν το κεφάλαιό τους.Δεν υπήρχε λόγος και ήταν και επικίνδυνο εξ' αιτίας των ληστών.

Γεννήθηκαν έτσι τα δάνεια, οι τόκοι και το χρέος.

Οι κυβερνήτες των πολιτειών, είδαν με καλό μάτι, αυτή την απάτη επειδή εξυπηρετούσε τα συμφέροντα των ιδίων και ολίγον της πολιτείας.Προχώρησαν σε νομιμοποίηση της απάτης, προσφέροντας στους τραπεζίτες νομική κάλυψη μέσω νομοθεσιών, ασφαλέστερα οικοδομήματα-θησαυροφυλάκια, τους πρόδρομους του Φορτ Νοξ και φυσικά φύλαξη με στρατό ή αστυνομία.

Εξασφάλισαν τον χρυσό και άρχισαν να κόβουν νομίσματα εθνικής αποδοχής για τις συναλλαγές, με βάση τον χρυσό που αποθήκευαν, αγνοώντας το γεγονός πως αυτός ο χρυσός ήταν ήδη πληθωριστικός, αφού δεν αντιπροσώπευε την αξία των χρεωγράφων που κυκλοφορούσαν.

Περιέβαλαν το χρέος του λαού προς τους τραπεζίτες, με νόμους και το κατέστησαν ύψιστη υποχρέωση του δανειολήπτη, με απειλή της ελευθερίας και αυτής ακόμη της ζωής του.
Το φαινόμενο επεκτάθηκε και στην μέχρι τότε υγιέστατη οικονομικά Ευρώπη, όπου τον έλεγχο είχαν ακόμη οι κυβερνήσεις.

Και αυτό έγινε, επειδή οι τραπεζίτες, κατάλαβαν την απεριόριστη δύναμη που είχαν στα χέρια τους. Την μονιμότητα.

Οι κυβερνήσεις πέφτουν, αλλάζουν πρόσωπα και πολιτικές, αλλά οι τραπεζίτες παραμένουν οι ίδιοι.Η περιουσία τους είναι κληρονομική σε αντίθεση με τις παροδικές κυβερνήσεις.Ετσι οι οικογένειες του χρήματος ισχυροποιούνται από γενιά σε γενιά.Αρχίζουν να ελέγχουν τις κυβερνήσεις και να επηρεάζουν τον μαλάκα τον λαό, να προωθήσει τους υπαλλήλους τους.Και άν κάποιος "υπάλληλος", θέλει να το παίξει Ρομπέν των Δασών, εχει την τύχη του JFK.

Τα υπόλοιπα, τα βλέπουμε καθημερινά, αν θελήσουμε να αφήσουμε τις παρωπίδες στον γνωστό μας κάδο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 29/03/2014 14:56:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2014, 15:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη δύση έγινε έτσι.Όντως.

Ο τόκος ως ιδέα πάντως πάντως είναι πιο παλιός.Όπως και οι τράπεζες.

Ο άλλος τεράστιος πόλος ήταν οι Ενετοί.

Η διείσδυση έγινε μέσω αυτών.

Το ξεκίνημα έγινε με τη χρηματοδότηση των σταυροφοριών.Περί τον 11ο αιώνα.

Και η αρχή του ..τέλους ήταν η χρηματοδότηση των μοναρχιών του 17ου-18ου αιώνα.

Μετά έγινε πιο πολύπλοκο και ..επιστημονικό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirax7
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2014, 01:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο τόκος ως ιδέα πάντως πάντως είναι πιο παλιός

Ναι ,και ερχεται απο τα βαθη του Μεσαιωνα.
Ο ιδεα του τοκου ξεκινησε απο το <signoraggio>(Συγγνωμη για τα ιταλικα ,αλλα δεν γνωριζω την ακριβη ορολογια στα ελληνικα) οπου ηταν το ποσοστο απο το πολυτιμο μεταλλο που παρακρατουσε ο καθε ηγεμονας για να τυπωνει νομισματα.
Την εποχη εκεινη δεν υπηρχε,οπως σημερα μονοπολιο στο τυπωμα νομισματος,και μπορουσε ο καθε τοπικος αρχοντας να εχει στην κατοχη του νομισματοκοπειο.
Με αυτο το ποσοστο που παρακρατουσε απο τον καθε εναν ,που ειχε στην κατοχη του χρυσο η ασημι και ηθελε να το μετατρεψει σε νομισμα,μπορουσε να χρηματοδοτησει τα οποια σχεδια ειχε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο τόκος ως ιδέα πάντως πάντως είναι πιο παλιός

Ναι ,και ερχεται απο τα βαθη του Μεσαιωνα.
Ο ιδεα του τοκου ξεκινησε απο το <signoraggio>(Συγγνωμη για τα ιταλικα ,αλλα δεν γνωριζω την ακριβη ορολογια στα ελληνικα) οπου ηταν το ποσοστο απο το πολυτιμο μεταλλο που παρακρατουσε ο καθε ηγεμονας για να τυπωνει νομισματα.
Την εποχη εκεινη δεν υπηρχε,οπως σημερα μονοπολιο στο τυπωμα νομισματος,και μπορουσε ο καθε τοπικος αρχοντας να εχει στην κατοχη του νομισματοκοπειο.
Με αυτο το ποσοστο που παρακρατουσε απο τον καθε εναν ,που ειχε στην κατοχη του χρυσο η ασημι και ηθελε να το μετατρεψει σε νομισμα,μπορουσε να χρηματοδοτησει τα οποια σχεδια ειχε.


Ο τόκος (γένημα) είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με αυτό που είχα αναφέρει αλλού ότι υπάρχει στη φύση σύστημα αξιών και ένα είδος "χρηματιστήριου" (χρήμα=πράγμα) - και στην περίπτωσή του τόκου όπως τον ξέρουμε, εξαρτάται από τη προσφορά και τη ζήτηση - αν έχω κάτι που θέλεις και έχεις κάτι που θέλω ανταλλάσσουμε. Αλλά αν έχω κάτι που θέλεις και δεν θέλω τίποτα από σένα (και εφόσον εσύ δεν μπορείς να μου το πάρεις αλλιώς) τι κίνητρο θα μου δώσεις για να στο δώσω;
Έτσι ξεκίνησε

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 00:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία, πρέπει να είσαι όντως πολυάσχολος
(αν κρίνω από την ημερομηνία τελευταίας ανάρτησης...)

Σε θελουμε πίσω φίλε, αφησες ...απλήρωτα γραμμάτια εδώ
[και δεν είναι του Μπερνάνκε...]

εκτός κι αν βγήκες στους δρόμους κι εσύ να πανηγυρίσεις το νέο Σαξέςς Στόρυ και την Επιστροφή στη Ρώμη (στις Αγορές ήθελα να πω)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 00:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κόμη,

Θα τα ξεπληρώσω.
Πήζω όντως.
Ευκαιριακές αναρτήσεις μόνο.Προς το παρόν.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 00:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σιγονταρω τον Πυθαγορα γιατι οντως εχει δικιο.
Μαυρα ματια Αμεινια.
Το ιδιο ισχυει και για εσενα Πυθαγορα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα τα ξεπληρώσω.
In Ameinias We Trust

quote:
Πήζω όντως.
ِ

Απολύτως σεβαστό και κατανοητό. Στο ίδιο καζάνι βράζουμε.
Άλλωστε είναι η πραγματικότητα για τους περισσότερους μεσήλικς που εργάζονται διά τα προς το ζήν και διά την ευχέρεια του φιλοσοφείν.

Μόνο οι άνεργοι, οι άεργοι και οι συνταξιούχοι έχουν την αβάντα του 24/7
[και ο panpam που δεν ξέρω σε ποια από αυτές τις κατηγορίες ανήκει ]

quote:

Ευκαιριακές αναρτήσεις μόνο.Προς το παρόν.

Εκ των πραγμάτων περιοριζόμαστε σε αυτό


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 11:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...την ισονομία.
Δεν θα μπορούσαμε άλλωστε.

Η λύση είναι στην Ηθική.
Αλλά θα φτάσουμε να συζητάμε για Πλάτωνα και θα μας πάρουν με τις πέτρες.Θα βγούμε ...εκτός θέματος....


Για να έχεις "Ηθική" χρειάζεται να έχεις κάποια βάση. Αλλιώς όπως θα λες από τη μια "έτσι" (γιατί το ζητά η Ηθική) ο άλλος (που δεν θα τον συμφέρει) θα λέει και θα ρωτά "και γιατί έτσι;"

ΥΓ

Δεν είναι τόσο "όσο θα υπάρχουν Ηνίοχοι"
1. Γιατί οι "Ηνίοχοι" είμασε εμείς (από μια άποψη)
2. Γιατί οι ηνίοχοι δεν ευθύνονται αν έχουν πρόθυμα άλογα, και ανθρώπους πρόθυμους να ανέβουν στο άρμα τους - ΄
3. Κι ίδιοι οι "ηνίοχοι" έχουν άλλους αφανείς χορηγούς ("σπόνσορες" στα νεοελληνικά!) κι αν αρνηθούν τοην τιμή, οι χορηγοί βρίσκουν άλλους.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2014, 00:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=3lc0_NsTA4k

http://www.youtube.com/watch?v=mefQkRKYfa0

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 10:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Τράπεζα της Ελλάδος.

Το γεγονός ότι δεν είναι κρατική, αλλά ιδιωτική, είναι γνωστό στους περισσότερους και δεν προξενεί καν εντύπωση.

Πριν συνεχίσουμε το γενικότερο θέμα μας -περί ηνιόχων- θα ήθελα να σημειώσω ότι:

α.Ο Ισολογισμός(ο όποιος..),τα αρχεία,τα βιβλία και γενικά τα όποια στοιχεία και δεδομένα, που θα μπορούσαν να περιγράψουν τις κινήσεις,τους σκοπούς και τις κατευθύνσεις της Τράπεζας,ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ελεγχθούν από οποιονδήποτε κρατικό αξιωματούχο,πλην ίσως του επιτρόπου του κράτους,ο οποίος όμως, ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ να ΜΗΝ ανακοινώσει πουθενά κανένα στοιχείο.

Καλό ε?

β.Θα έλεγε κανείς ότι :εντάξει,είναι ιδιωτική τράπεζα αλλά ποιος εμποδίζει το κράτος να ασκήσει έλεγχο μέσω "επιθετικής" εξαγοράς μετοχών?
Απάντηση: Το καταστατικό της Τράπεζας της Ελλάδος θέτει ως ανώτατο όριο ποσοστού μετοχών του κράτους, το ...35%.

καλό κι αυτό, ε?


Αυτά είναι γνωστά και αδιαμφισβήτητα.Τα αναφέρω απλώς,όχι ως αντικείμενο συζήτησης αλλά ως δεδομένα.

------------------------

Το αληθινό πρόβλημα είναι πως αποτιμάται και αποζημιώνεται η ΕΡΓΑΣΙΑ.
Του καθενός από μας βρε παιδί μου...

Αν π.χ δουλεύεις ψιλοσκλαβάκι, σε κολομβιάνικη φυτεία και πληρώνεσαι σε φαγητό και στέγη, σε έχουν ρίξει χοντρά.Είναι σαφές.
Όμως δεν σε κοροιδεύουν κιόλας.Σε καμμιά περίπτωση.
Το αντίτιμο της εργασίας σου είναι εξαθλιωτικό, ΑΛΛΑ, συγκεκριμένο και χειροπιαστό.

Αν δουλεύεις και πληρώνεσαι σε παραστατικό χρήμα είναι άλλη υπόθεση.
Αυτήν θα συζητήσουμε εδώ...
Τη σημασία δηλαδή της εργασίας.Και της αξίας της.

Σιγά σιγά όμως.

συνεχίζεται... (αφιερωμένο στον Κόμη)


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 09:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ORDER brought forth from Chaos

Η τάξη ήρθε μέσα από το χάος

http://www.crystalinks.com/emerald9bw.html

Είναι οι Έλληνες οι ηνίοχοι της ιστορίας;

http://tvxs.gr/news/biblio/f-nitse-oi-ellines-einai-oi-inioxoi-kathe-eperxomenoy-politismoy

Ακόμα περιμένουμε τον Θησέα με τον Μίτο της Αριάδνης που θανάτωσε τον Μινώταυρο;

https://www.youtube.com/watch?v=m9rOkmTKFHI

One day, somebody's gonna have to make a stand. One day, somebody's gonna have to say enough.

https://www.youtube.com/watch?v=FXttqg0RWU8

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 13:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο πλάισιο της αλληλοεξυπηρέτης μεταξύ θεμάτων, παραθέτω εδώ τον ορισμό που έδωσα στο θέμα του Αμφιθέατρου.

Ο χρόνος είναι το νόμισμα της ζωής.

Τα υπόλοιπα νομίσματα είναι για "τον μπούτσον"
Δε νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση.

Και επειδή δεν θέλω να παρεξηγηθώ στα περί χρυσού και νομίζει κανείς ότι προμοτάρω το μέταλο,λέω το εξής.

Ούτε ο χρυσός είναι πραγματική αξία.
Απλά είναι αντινόμισμα.
Και άρα λιγότερο για "τον μπούτσον"
Και μέχρι εκεί.

ΥΣ: για το φίλο μου τον Πυθαγόρα.Κι ας μου κρατάει ..μούτρα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy