ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Εισαγωγή στο esoterica
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 13:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε ένα τέτοιο θέμα σε ένα φόρουμ αναζητητών,μιάς και το προαπαιτούμενο για να είναι κανείς αναζητητής είναι να αναζητά και βασική προϋπόθεση της αναζήτησεις είναι να μην είναι κανείς οκνός,τεμπελάκος δηλαδή,αλλά υπάρχουν και αυτοί,όπως εγώ π.χ,και θα ήθελα να υπάρχει ένας μπούσουλας,μια πρόταση,κυρίως απο την μεριά των διαχειριστών-συντονιστών αλλά και των λοιπών μελών με τα 5 καλύτερα θέματα που γι'αυτούς άξιζει τον κόπο να διαβαστούν,άξιζε ο κόπος της δημιουργίας του φόρουμ ή για τα μέλη που τους ενθουσίασαν.
Απο τύχη έχω εντοπίσει κάποια και θα τα ανεβάσω.


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 16:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια "πυξίδα" θεμάτων... Καλή σκέψη.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 16:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν προσωπικά μου αρέσει η ιδέα του μπούσουλα. Εκ πρώτης σκέψεως, προτιμώ μια πιο ελεύθερη αναζήτηση.

Σίγουρα όμως βρίσκω ενδιαφέρουσα την ιδέα, να κατατεθούν εδώ προτάσεις απ'όλους μας (οπότε συνδυάζεται κάποιου είδους μπούσουλας με την ελεύθερη αναζήτηση).

Πιστεύω πως είναι ιδιαίτερα σημαντικό να αναφερθεί και το κριτήριο, βάσει του οποίου προτείνονται κάποια θέματα από το κάθε άτομο. Εμένα για παράδειγμα, το κριτήριό μου μπορεί να είναι το κριτικό πνεύμα ανάλυσης ενός ζητήματος. Για κάποιον άλλο μπορεί να είναι το πόσο κοντά βρίσκεται στον εσωτερισμό, για έναν τρίτο η συσώρρευση χρήσιμων πληροφοριών, για έναν τέταρτο η ύπαρξη γόνιμων διαφωνιών, κ.λπ.

Θα μπορούσε πάντως αυτό το "μετα*"θέμα να φιλοξενηθεί στην κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις, κ.α.

*"μετα": η λέξη χρησιμοποιείται εδώ για να δείξει ότι αναφερόμαστε σε ένα δεύτερο επίπεδο ανάλυσης (μετα-ανάλυση) επί της υπάρχουσας θεματολογίας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 17:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα πρότεινα τα συμπεριληφθούν μονάχα τα κλειστά [ τα κλειδωμένα ] θέματα, όχι τα ανοιχτά* γιατί υποτίθεται πως στα ανοιχτά θέματα υπάρχει μια κάποιου είδους ροή και "εξέλιξη" ...

*[ ή αν δεν είναι εφικτό αυτό, να γίνει κάποιου είδους "εκκαθάριση" όσων ανοιχτών θεμάτων δεν εμφανίζουν αυτή την ροή ή την "εξέλιξη" και να κλειδωθούν. Αυτό βέβαια θα σημαίνει πως δεν θα μπορούν να ενεργοποιηθούν ξανά από νεότερα μέλη που θα εγγράφονται στο φόρουμ (δηλ. αν βρει κάποιο νέο μέλος ένα σημαντικό θέμα δεν θα μπορεί να postάρει σ' αυτό γιατί θα είναι κλειδωμένο) αλλά κι αυτό διορθώνεται. Μπορεί π.χ να στέλνει ένα mail ή ένα p.m σε κάποιο συντονιστή και να ζητάει το ξεκλείδωμά του για να εκφράσει την γνώμη του επ' αυτού. ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 18:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί βρε, μια χαρά είμαστε εδώ,έσεις μετά,αυτό θα εννοείς μετά,φανταζομαι😀,απο δεκαπόσα χρόνια και αν έχετε διαβάσει, μετά απο τόσα χρόνια πια θέματα έχετε ξεχωρίσει.Ας πούμε, για μένα , το θέμα σταθμός είναι αυτό Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ αλλά και όταν ο ζιπ έλεγε για μένα ένα θέμα που αφορα τον εσωτερισμό είναι αυτό Ένα πείραμα σε βάθος ΙΙ, Κάθοδος / Κατάδυση (συγκριτική μελέτη),είχε δίκιο!☺

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 10:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

και όταν ο ζιπ έλεγε για μένα ένα θέμα που αφορα τον εσωτερισμό είναι αυτό Ένα πείραμα σε βάθος ΙΙ, Κάθοδος / Κατάδυση (συγκριτική μελέτη),είχε δίκιο!


Πρόσεξε γιατί όποιος αποδίδει σε μένα δίκιο, γίνεται αυτομάτως εχθρός μου. Τα θέματα έχουν τους συγγραφείς τους και όταν ένας συγγραφέας δεν είναι αποδεκτός ή θεωρείται παράσιτο ή troll, τότε δεν είναι αποδεκτό και το θέμα του. Δεν υπάρχει περίπτωση, ούτε μία στο εκατομμύριο, να αποδεχθεί η διαχείριση του esoterica την χρησιμότητα αυτού του θέματος, γιατί αν το έκανε, θα ήταν σαν να αποδεχόταν και την χρησιμότητα την δική μου ως μέλος. Μην έχεις αυταπάτες λοιπόν ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 20:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα,για να βγαίνει κάποιος και να λέει <<έχω γράψει ένα θέμα εσωτερισμού>>,ή έχει δίκιο ή είναι ψωνισμένος.


Είμαι περίεργος αν έχει τα κότσια να το κάνει και ο ντιεσέμις,εγώ πάντως αν η Amalia είχε εκθειάσει το θέμα μου...ε,θα το είχα πάρει λίγο επάνω μου


ADMIN,για εσένα θα κάνω μια εξαίρεση και θα δεχτώ και ένα λινκ.


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 20:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://youtu.be/R9y6XV7YO8U?t=45

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 20:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

Κοίτα,για να βγαίνει κάποιος και να λέει <<έχω γράψει ένα θέμα εσωτερισμού>>,ή έχει δίκιο ή είναι ψωνισμένος.


Τότε που το έγραψα ήμουν ψωνισμένος με την κατάδυση βρε, όχι με τον εσωτερισμό. Και μάλιστα, αυτό το θέμα το είχα γράψει σε ένα άλλο φόρουμ πρώτα και απλώς το έκανα copy paste [ με κάποιες ψιλο-διορθώσεις ] κι εδώ, γι' αυτό και σε κάποια στιγμή μπαίνει ένα παλιό μέλος [ καλή του ώρα ] και λέει "Ωραίο παραμένει !!!", γιατί το είχε διαβάσει παλιότερα στο προηγούμενο φόρουμ.

quote:
Είμαι περίεργος αν έχει τα κότσια να το κάνει και ο ντιεσέμις

Καλά, δεν έχεις καταλάβει τώρα τι γίνεται εδώ πέρα ; Τα παιδιά κρατάνε χαρακτήρα ...

[ εμένα προσωπικά είναι η καλύτερή μου ... δεν έχει ξανασυμβεί αυτό στο esoterica, και γουστάρω τρελά ... ]

Επιτέλους !!! Αναπνέω !!!
[amalia, μη με κόψεις τώρα, plz ... θα το θεωρήσω αστοχία υλικού ... ]

quote:
εγώ πάντως αν η Amalia είχε εκθειάσει το θέμα μου...ε,θα το είχα πάρει λίγο επάνω μου

'Ντάξει, υπερβολικός είσαι κι εσύ μωρέ . Απλώς, ενθουσιάστηκε. Έχει ενθουσιαστεί και με δικά μου θέματα. Αλλά δεν το λέει.

quote:
ADMIN,για εσένα θα κάνω μια εξαίρεση και θα δεχτώ και ένα λινκ.

No comment. Εδώ βαράω προσοχή!

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 13/11/2015 20:34:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 13:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]ζιπ

No comment. Εδώ βαράω προσοχή!

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 13/11/2015 20:34:55


Μα κανείς δε θυμάται τι τον άφησε εμβρόντητο και είπε να παραμείνει?
?
?
Έστω πια ελπίδα του έδωσαν* για να συνεχίσει την Ύπαρξη αυτού του χώρου,ψιιιι τι έγραψα ο μπαγάσας**

*Ποια θέματα!Απλά και όμορφα☺

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
**για να προκαλέσω τη διαχείριστική ομάδα

Edited by - Osmosis on 17/11/2015 13:39:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 02:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου εδώ θα σας αποχαιρετίσουμε, z_i_p και Osmosis.

z_i_p
αν και έχεις πράγματα να πεις και μια συζήτηση μαζί σου μπορεί να είναι ενδιαφέρουσα, αυτό που μετράει (όπως θα έχεις μάθει εδώ και τόσα χρόνια στο ESOTERICA) είναι οι προθέσεις. Και όπως για πολλοστή φορά δείχνεις, στις προθέσεις σου είναι να παίξεις με ανθρώπους. Στο παιχνιδάκι αυτό συμμετείχε ενεργά και εμπρηστικά και ο Osmosis και για τον λόγο αυτό θα τα λέτε πλέον εκτός των forums.

Ως master της εισβολής στην προσωπική ζωή των άλλων, έχεις υπονοήσει ότι εμείς θα μπορούσαμε να σε ενοχλήσουμε σε προσωπικό επίπεδο! Φυσικά και στο ζήτημα αυτό, απλά είμαστε από "άλλο πλανήτη", αυτόν που γνωρίζει τα όρια.
Ως master των διπλών λογαριασμών επίσης, έχεις κατηγορήσει ή υπονοήσει (μαζί και ο Osmosis) ότι μέλη όπως π.χ. ο DSM γράφουν με διπλό λογαριασμό, πράγμα το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν ισχύει.

Και στις δύο περιπτώσεις, ταιριάζει η γνωστή ελληνική φράση, "φωνάζει ο κλέφτης".

Είμαστε αρκετά ανεκτικοί στις περιπτώσεις που μπορεί να υπάρχει έντονη διαφωνία, εμπρηστικό κλίμα, ανταλλαγή προσβολών. Φτάνει να μην υπάρχει προσωπική επίθεση και να μην υπάρχει πρόθεση να παίξει κάποιος με την ψυχολογία του απέναντί του. Για τους λόγους αυτούς, ο λογαριασμός z_i_p και ο λογαριασμός Osmosis απενεργοποιούνται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmοsis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 13:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmοsis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Amalia
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Amalia,
Κανένα λινκ δεν είδα!
Αν με ξαναδιαγράψετε θα υποθέσω οτι κάτι έχετε μαζί μου
για όποιον ενδιαφέρεται το μέιλ μου :
dsmisalive@yahoo.gr

Edited by - Osmοsis on 21/11/2015 13:39:25

Edited by - Osmοsis on 21/11/2015 13:47:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 15:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό λέγεται θράσος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy