ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 23:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος ο σκοπος της υπαρξης μας?Αυτο το ερωτημα στοιχειωνει το μυαλο μου τις τελευταιες μερες.Γιατι υπαρχουμε ? Και τι επιτυγχανουμε με το να υπαρχουμε ? Αυτος που αποφασισε να υπαρξουμε (ο Θεος ή οποισδηποτε ειναι αυτος ή αυτο) τι ειχε κατα νου ? Ποιος ο σκοπος ?Γεννιομαστε,μεγαλωνουμε,κανουμε φιλιες,παντρευομαστε,δημιουργουμε απογονους...και ολα αυτα γιατι ? Ποιος ο απωτερος σκοπος ?Για να διαιωνισουμε το ειδος θα πει καποιος.Ε ωραια αλλα και παλι ΓΙΑΤΙ? Τι
οφελος θα υπαρξει? Μηπως καποιος παιζει παιχνιδια πισω απο την πλατη μας ?Μηπως ειμαστε τα αξιοθρηνητα πειραματοζωα καποιου ? Η ομπρελα υπαρχει για εναν σκοπο.Προστατευει απο βροχη και ηλιο.Το ραδιοφωνο για να ψυχαγωγει,να ενημερωνει.Εμεις υπαρχουμε εχοντας σκοπο να.....υπαρξουμε απλως ? Τι στειρο,τι κενο που ακουγεται.
Aπαντηση ισως δεν υπαρχει.Απλως εκτιμησεις θα κανουμε ολοι μας.Αλλα φανταστειτε το ! Μπηκαμε σε αυτη τη διαδικασια (δηλαδη το να ζησουμε) χωρις καν να εχουμε ερωτηθει.Αρα αυτη τη στιγμη ΟΛΟΙ μας
κανουμε κατι για το οποιο αμφιβαλλω αν θα το θελαμε αν ξεραμε τι μας
περιμενει.Ο παππους μου πριν πεθανει ειπε:"Ματαιοτης ματαιοτητων,τα παντα ματαιοτης" και αυτο θα με συντροφευει για παντα..........

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALISPERA FILE MASVIDAL!
OREO 8EMA ANIKSES.
EGO 8A PO ME TIN SIRA MOY OTI TON
SKOPO TIS DIMIOYRGIA MAS
TON EXOYME BA8IA MESA MAS
IPARXOYME GIA NA IPARXOYME
GIA NA XARAKSOYME ENA DIKO MAS DROMO

[quote] [/Μηπως καποιος παιζει παιχνιδια πισω απο την πλατη μας ?Μηπως ειμαστε τα αξιοθρηνητα πειραματοζωα καποιου ? ]
EDO MOY 8IMISES LIGO STEVEN SPIELBERG
ETSI TELIONOYN OI TAINIES MIB1-2

[b][/DEN BORO NA SE BOI8ISO AN DEN BORIS NA BOI8ISIS TON EAYTO SOY]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

IPARXOYME GIA NA IPARXOYME
GIA NA XARAKSOYME ENA DIKO MAS DROMO

Αρα,ο μονος σκοπος ειναι να ξεχωρισουμς απο τους υπολοιπους και να χαραξουμε οπως λες εναν δικο μας δρομο.Ωραια αλλα αφου το κανουμε αυτο και επιτυχουμε αλλα τοσα,το αποτελεσμα θα ειναι... ο θανατος.Η φυσιολογικη φθορα.Γιατι λοιπον να ζησω και να κουραστω για να χαραξω εναν δικο μου δρομο αφου συντομα θα υπαρξει απλα ενα τελος ? Γιατι να μπω στο κουλουαρ και ν'αναγκαστω με την πιστολια του αφετη να εκκινησω κατι που άλλοι με αναγκασαν να το κανω φερνοντας με στη ζωη ? Ρωτηθηκα αν θελω να το κανω.Εγω ειμαι εγκλειστος στο κελι 29 (29 ετων ειμαι) της φυλακης που λεγεται "Ζωη".Μηπως ειμαστε σε διπλανα κελλια ?


Edited by - Masvidal on 05/08/2003 00:31:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DES EPISIS TOPIC 8ANATOY
AN KATAFEROYME KAI PETIXOYME PNEUMATIKA KAI OXI MONO,
TOTE 8A KATALABOYME POS O 8ANATOS
DEN EXEI SIMASIA PIA.
FILE MOY EGO SOY LEO OTI I AGNIA INE XIROTEROS
8ANATOS APO TON SOMATIKO POY ENOIS ESI!
8IMI8IKA C.CASTANEDA TAKSIDI STO IKSTLAN NOMIZO.
TO TELEUTEO KOMATI OTAN PIA OLOKLIRO8IKE SAN POLEMISTIS.POLI SIGINITIKO.

8A PARIS APANTISIS APO POLUS PISTEUO ,
PIO ''ORIMOYS'' APO EMENA AFTES TIS MERES.
ELPIZO MONOS SOY NA KATAFERIS NA SPASIS
TO KLOYBI POY SE EBODIZI NA DIS TIS ALI8IES POY
ANAZITAS.
AYTA APO EMENA!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Flawless σε ευχαριστω για την συμβολη σου.Στο επανιδειν και μην ξεχνατε:"ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ" !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poy EINAI I TROPI MOY!
KALOSORISES STO ESOTERICA FORUMS!
KAI KALINIXTA FILE MOY !
Στο επανιδειν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε μου Masvidal.Πραγματικα και εγω αναρωτιεμαι γιατι να υπαρχουμε,γιατι να δημουργηθει αυτο το ον που λεγεται ανθρωπος
αλλα ακομη και τα ζωα.Σε αυτα τα ερωτηματα καμια θρησκεια δεν μπορει
να δωσει απαντηση.Ισως τελικα ο ανθρωπος να ειναι ενα πειραματοζωο.
Γεννηθηκαμε και καποτε πεθαινουμε.Αν η υπαρξη μας εχει νοημα ισως
το μαθουμε μετα τον θανατο, αν υπαρχει μεταθανατια ζωη.Ισως ο ανθρωπος
να ειναι απαραιτητος για την παρατηρηση της φυσης.Δια του ανθρωπου
η φυσις συνειδητοποιει την υπαρξη της και απο την στιγμη αυτη
υπαρχει πραγματι.Υπαρχουν και αλλα ομως ρητορικα ερωτηματα οπως
π.χ γιατι να χρειαζεται να τρωμε,να κοιμομαστε.Μη πει κανεις πως
πρεπει να τρωμε επειδη αλλιως θα πεθανουμε.Θα μπορουσε να μην χρειαζοταν ολα αυτα.Ακομα γιατι ο ανθρωπος να ζει καποια χρονια χ,
ο σκυλος το πολυ 20 χρονια,η χελωνα το πολυ 100 χρονια.Δεν αναρωτιεσαι
ακομα γιατι καποιος να πεθαινει σε μια ηλικια συγκεκριμενη π.χ 45
και καποιος αλλος στα 80 του.Και μη μου πει καποιος οτι μπορει ο ενας
να εκανε υγιεινη ζωη και ο αλλος οχι, διοτι υπαρχει ανθρωπος που καπνιζει 5 πακετα τσιγαρα την ημερα
και ζει πολλα χρονια και καποιος που δεν καπνιζει και καποτε
πεθαινει στα 30 του.
Ακομα γιατι καποιος να γεννιεται αρρωστος
η αναπηρος;Μηπως ειναι προδιεγεγραμενη η πορεια της ζωης του καθενος,
δηλαδη ο καθενας εχει την μοιρα και τιποτα δεν μπορει να την αλλαξει;
Παντα περα απο τα ρητορικα αυτα ερωτηματα για τα οποια κανεις δεν
μπορει να δωσει απαντηση με την λογικη,το ποιο σημαντικο ερωτημα
ειναι ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης μας;Σιγουρα καποιο νοημα
εχει διοτι αν η υπαρξη μας δεν εχει νοημα ή εχει την ιδια σημασια με αυτην ενος
μυρμηγκιου τοτε να εισαι βεβαιος οτι ο θανατος για τον ανθρωπο
ειναι το τελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


γιατι καποιος να πεθαινει σε μια ηλικια συγκεκριμενη π.χ 45
και καποιος αλλος στα 80 του.Και μη μου πει καποιος οτι μπορει ο ενας
να εκανε υγιεινη ζωη και ο αλλος οχι, διοτι υπαρχει ανθρωπος που καπνιζει 5 πακετα τσιγαρα την ημερα
και ζει πολλα χρονια και καποιος που δεν καπνιζει και καποτε
πεθαινει στα 30 του.
Ακομα γιατι καποιος να γεννιεται αρρωστος
η αναπηρος;

Ακριβως αυτο.Γιατι να υπαρχει ολη αυτη η αδικια ενω θα μπορουσαν ολα αυτα να ειχαν αποφευχθει με την... μή υπαρξη μας ?


Μηπως ειναι προδιεγεγραμενη η πορεια της ζωης του καθενος,
δηλαδη ο καθενας εχει την μοιρα και τιποτα δεν μπορει να την αλλαξει;

Αυτο ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο που θελει ξεχωριστη συζητηση.Και ποιος ειναι αυτος ή αυτο που μπορει και οριζει τις μοιρες των πειραματοζωων... εεε συγγνωμη,των ανθρωπων εννοουσα.Γιατι να μην ειναι ολα αποτελεσματα τυχαιων γεγονοτων ?




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 02:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πρωτα οντα που εμφανιστηκαν στην Γη ηταν του νερου και σιγα σιγα
απο εκει φτασαμε στα θηλαστικα και μετα στον ανθρωπο.Αρα ισως το
ερωτημα θα επρεπε να ηταν οχι γιατι δημουργηθηκε ο ανθρωπος
αλλα γιατι να δημουργηθουν αυτα τα πρωτα οντα του νερου;Διοτι ο
ανθρωπος δεν ηταν το πρωτο ον που εζησε αλλα πολλα χρονια μετα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 02:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθένας υπάρχει για να ξεπερνάει κάθε στιγμή το μέτρο της αντίληψής του ως προς τη στιγμή που έρχεται.
Ξεπερνώντας αυτή την κάθε στιγμή, χτίζει ή αποδομεί λεπτό το λεπτό, μέρα τη μέρα περισσότερο, φτάνωντας κάπου παρά πέρα (που όπως προείπα-όχι απαραίτητα θετικά).
Υπάρχουν άλλοι που έχουν αυξημένο το αίσθημα του σκοπού στη ζωή, υπάρχουν αυτοί που νοιώθουν περισσότερο σα φτερό στον άνεμο.
Άλλοι υπάρχουν απο συγκυρίες, άλλοι υπάρχουν με κάποιο σκοπό που μοιάζει να τους δόθηκε απο ψηλά-κάτι σαν ευλογία.
Δε δύναται όλοι να είναι ευνοούμενοι σ' αυτή τη ζωή, όπως δε δύναται όλοι να κατορθώσουν να επιτύχουν το ίδιο επίπεδο εξέλιξης.
Εξέλιξη όμως τι είναι? Για μένα εξέλιξη είναι να φτάσω την πνευματική και ψυχική αρτιότητα.
Για κάποιον άλλο, εξέλιξη είναι να φτάσει ψηλά στην κοινωνία στην οποία ζεί.
Καθένας δεν ανταποκρίνεται με τον ίδιο τρόπο στη ζωή.
Καθένας επιλέγει τη ζωή που θα ζήσει, με όλα τα σκαμπανεβάσματα στη ζωή, άλλοτε εύκολα, άλλοτε δύσκολα.
Ένα όμως είναι σίγουρο.
Καθένας μεγαλώνει για ενα σκοπό. Όσο πιο σύντομα τον ανακαλύψει, τόσο ευκολότερα θα φτάσει εκεί που είναι προορισμένος να φτάσει...πραγματικά ωραίο θέμα άνοιξες φίλε μου...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 11:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Καθένας υπάρχει για να ξεπερνάει κάθε στιγμή το μέτρο της αντίληψής του ως προς τη στιγμή που έρχεται.

Αυτο που λες (ετσι οπως το κατανοησα τουλαχιστον) μου θυμιζει εναν αγωνα δρομου εναντια στον ιδιο μας τον εαυτο που λεπτο με λεπτο πρεπει να ειναι "καλυτερος".

Εδω που τα λεμε κι εγω -οσο περιεργο να φαινεται σ'εμενα- νιωθω πιο "σοφος" απ'οτι εχθες η πριν δυο ωρες.Και ισως νιωσω "σοφοτερος" σε τρεις ή δεκα ωρες,γιατι θα εχω αποκομισει καινουργιες εμπειριες που μεχρι πριν δεν ειχα βιωσει.Αλλα και παλι θα επιμεινω και ισως φανω κουραστικος,αλλα γιατι ολα αυτα;Για να νιωσω οτι εξελισσομαι πνευματικα,οικονιμικα,επαγγελαμτικα ή οτι αλλο θελεις ενω ταυτοχρονα ξερω οτι ενα δις περιπου ανθρωπων δεν εχουν προσβαση σε ποσιμο νερο ; Και μεχρι ποτε θα χαιρομαι την ανελιξη μου ? Για 50-60 χρονια ? Και μετα τι ? Απλως θα πεθανω και....ας περασει ο επομενος ανθρωπος.Πιστευω οτι η υπαρξη μας εχει τοση σημασια οσο εχει μια κοκκος αμμου σε μια απεραντη παραλια.


[quote]
Άλλοι υπάρχουν απο συγκυρίες, άλλοι υπάρχουν με κάποιο σκοπό που μοιάζει να τους δόθηκε απο ψηλά-κάτι σαν ευλογία.
Δε δύναται όλοι να είναι ευνοούμενοι σ' αυτή τη ζωή, όπως δε δύναται όλοι να κατορθώσουν να επιτύχουν το ίδιο επίπεδο εξέλιξης.

Εδω λοιπον πρεπει να παραδεχτουμε οτι οχι μονο ερχομαστε στη ζωη χωρις να ερωτηθουμε,αλλα το παιχνιδι παιζεται και με ανισους ορους.Γιατι ορισμενοι μονο ανθρωποι γεννιουνται με καποιο χαρισμα (ευλογια) και αλλοι ειναι ακολουθοι ? Σε εναν αγωνα δρομου στο στιβο,ολοι οι αθλητες ξεκινουν απο την γραμμη εκιννησης και αν καποιος σ'αυτη τη ζωη εχει ενα χαρισμα εξ ουρανου ή απο οπουδηποτε,τοτε μου θυμιζει τον αθλητη που νικαει τον αγωνα αλλα αποδεικνυεται αργοτερα οτι ηταν ντοπαρισμενος.

[quote]
Ένα όμως είναι σίγουρο.
Καθένας μεγαλώνει για ενα σκοπό. Όσο πιο σύντομα τον ανακαλύψει, τόσο ευκολότερα θα φτάσει εκεί που είναι προορισμένος να φτάσει...

Ο σκοπος που μεγαλωνω συμφωνα με οσα διδαχτηκαμε απο τη θρησκεια μας, ειναι να ζησω μια εναρετη ζωη ετσι ωστε στην ωρα της μεγαλης Κρισης,να εχω μια θεση στην διανοητικη κατασταση που λεγεται Παραδεισος.Αρα το μονο που εγω επιδιωκω ειναι το να ειμαι οσο μπορω καλυτερος ανθρωπος.Τα υπολοιπα (υλικα αγαθα κλπ) ειναι απλα η προσπαθεια που κανει η κοκκος της αμμου που ανεφερα παραπανω,να καταλαβει λιγο παραπανω χωρο στην απεραντη παραλια.
Ευχαριστω ολους οσοι προς στιγμην ανταποκριθηκαν στις σκεψεις μου και δεν σνομπαραν το ανοιγμα θεματος απο ενα νεο μελος.
ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ !!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 14:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον και ακανθώδες θέμα.
Παρατηρούμε ότι κάθε έμβιο ον παρόλη την ικανότητα που έχει να επιζεί
και να πολλαπλασιάζεται στο τέλος έχει μια κατάληξη .Να φαγωθεί απο άλλους οργανισμούς που είναι πιό ψηλά στην τροφική πυραμίδα ή απο μικροοργανισμούς που με τη σειρά τους θα αποσυνθέσουν το σώμα και θα το επιστρέψουν στο χώμα σάν απλές ενώσεις προσλήψιμες απο τα φυτά.
Αν όμως πούμε ότι υπάρχει ψυχή στον άνθρωπο τότε τι νόημα έχει η ύπαρξή της;
Θα τολμήσω να αναφέρω μια πιθανότητα παραλληλίζοντας την με την σωματική κατάσταση.
-Το ίδιο ίσως συμβαίνει και με τις ψυχές.
Να γίνονται τροφή σε κάποια άλλα όντα που βρίσκονται ψηλότερα σε κάποια "ψυχική" τροφική πυραμίδα του αόρατου κόσμου.
Για να μή φανεί τόσο "μαύρη" η σκέψη μου,θα πώ και τη συνέχεια της
σκέψης μου.
Δέν ξέρουμε τι ακριβώς είναι η ψυχή παρόλο που έχουν δοθεί διάφορες
ερμηνείες, αλλά δείχνει να έχει μεγάλη σχέση με την υλική ζωή και ίσως
να είναι αυτη που οργανώνει την υλική ζωή , το DNA, την κυτταρική δομή
κλπ.
Απέφυγα να δώσω ποιητική ή ρητορική τοποθέτηση όπως και θρησκευτική/δογματική ερμηνεία σαν μια προσπάθεια να κριθεί η σκέψη μου σαν προιόν παρατήρησης ενός μέσου ανθρώπου που προσπαθεί να κρίνει αυτά που βλέπει γύρω του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 15:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
-Το ίδιο ίσως συμβαίνει και με τις ψυχές.
Να γίνονται τροφή σε κάποια άλλα όντα που βρίσκονται ψηλότερα σε κάποια "ψυχική" τροφική πυραμίδα του αόρατου κόσμου.

Ενδιαφερουσα εξηγηση περι ψυχης,αλλα εγω θα επιμεινω ! ΓΙΑΤΙ να υπαρξουμε και ως σωματικες οντοτητες και να πρεπει να υποστουμε διαφορες καταστασεις ? Ας υπηρχε εξ αρχης μονο η ψυχη (οτι κι αν ειναι ψυχη) αν και παλι δεν καταλαβαινω καποιον λογο υπαρξης της.Αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το γιατι διαφερουμε απο τα αλλα ζωα.Γιατι εχουμε ανεπτυγμενη την νοηση,την εξελικτικοτητα κλπ.Ειμαστε προορισμενοι για κατι τρανο,κατι μεγαλο?Και τι ειναι αυτο.Γιατι δεν εχει γινει εμφανες (τουλαχιστον σ'εμενα) εως τωρα ? Τι εχουμε καταφερει?Πολεμους,πεινα,φτωχεια,περιβαλλοντικη μολυνση και αλλα.Α ! ξεχασα την τεχνολογια που ειναι υποτιθεται ενα απο τα επιτευγματα μας (τρομαρα μας..!!) Ποια τεχνολογια ? Αυτη που τελικα μας διαφεντευει ? που μας κυβερνα ? που μας ΕΛΕΓΧΕΙ ? Γιατι υπαρχουμε ? Μηπως για να δουμε ποσο χαμηλα μπορουμε να συρθουμε ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 15:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΣΤΕΕΛΣΠΡΙΝΓΚ !
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ.
ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ?
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΡΩΤΗΣΗ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ.
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.
ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ.
(ΟΡΙΣΤΕ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ)!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 17:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε MASVIDAL

quote:
αλλα εγω θα επιμεινω ! ΓΙΑΤΙ να υπαρξουμε και ως σωματικες οντοτητες και να πρεπει να υποστουμε διαφορες καταστασεις ? Ας υπηρχε εξ αρχης μονο η ψυχη (οτι κι αν ειναι ψυχη) αν και παλι δεν καταλαβαινω καποιον λογο υπαρξης της.

Η δική μου σκέψη αυτό που μπορεί να συλλάβει σαν πιθανή εκδοχή
είναι ότι τόσο η σωματική όσο και η ψυχική ύπαρξη να αποτελούν καταστάσεις ύπαρξης σε διαφορετικά επίπεδα χωρίς να μπορώ να καταλάβω
ποιά είναι σημαντικότερη, και πάντα χωρίς αποδείξεις για το αν υπάρχει
ψυχή. Λέμε λοιπόν ότι υπάρχει για να μπορούμε να συζητήσουμε.
Η πρώτη μου τοποθέτηση ήταν η εξήγηση της "τροφής"
Εάν επισημαίνουμε κάποια πράγματα στην γήινη ζωή,την αδικία την κακιά πολλές φορές τεχνολογία,φόνους κλπ. τίποτα δεν αποκλείει την ύπαρξη αντίστοιχων άσχημων καταστάσεων και στην "ψυχική" ζωή.

Φίλε Flawless

quote:
ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ?
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!


Ισως να μήν είχε νόημα.
Όπως οι κότες σε ένα ορνιθοτροφείο , που αν γνώριζαν πιό ΄θα είναι το τέλος τους θα αυτοκτονούσαν.
Απο την άλλη μεριά όμως , καθε τι δείχνει να έχει και τον ρόλο του.
Δηλαδή τίποτα δεν είναι τυχαίο.Γιατί λοιπόν η ζωή να είναι κάτι χωρίς νόημα; Βλέπουμε την ζωή στη φύση να κάνει απίστευτα "κόλπα" προκειμένου να επιβιώσει , μιά τρομερή προσπάθεια να συνεχίζεται.
Υπάρχει ο θάνατος που είναι για μας ένα φράγμα αδιαπέραστο.
Όμως επειδή μπροστά μας υπάρχει ένας ψηλός τοίχος και δεν βλέπουμε
απο πίσω, δεν σημαίνει ότι δέν υπάρχει και τίποτα εκεί.Ισως να υπάρχει
αυτό που περιέγραψα προηγουμένως με τις πυραμίδες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 18:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ
[Όμως επειδή μπροστά μας υπάρχει ένας ψηλός τοίχος και δεν βλέπουμε
από πίσω, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και τίποτα εκεί.]¨

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΨΩΘΟΥΜΕ( ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ)
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥΣ ΚΑΙ
ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ (ΚΡΥΒΕΤΑΙ—ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ
ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ …ΠΕΡΙΜΕΝΕ…)ΥΠΑΡΧΕΙ
ΑΠΟ ΠΙΣΩ. ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΟΡΜΗ
ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ ΤΩΡΑ !!
ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 23:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΓΛΥΠΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΓΛΥΠΤΑ;
Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ;
Ο ΣΥΓΓΑΦΕΑΣ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ;

ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΖΩΗΣ!

ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ
ΥΓ: ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΕΦΕΥΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ. ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΑΝ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 01:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ο σκοπός της ζωής μας είναι γινόμαστε όλο και καλύτεροι άνθρωποι, τότε σε πόσα από αυτά τα ερωτήματα οι απαντήσεις θα μας έκαναν καλύτερους ανθρώπους;

Μήπως πριν από μια τέτοια αναζήτηση οφείλουμε να έχουμε ξεκαθαρίσει τι σημαίνει να είμαστε καλύτεροι άνθρωποι;

Μήπως οφείλουμε να έχουμε ξεκαθαρίσει, πριν απ' αυτό, τι θέλουμε εμείς οι ίδιοι, πριν από το να αναζητήσουμε το τί ήθελε αυτός ο κάποιος ή αυτό το κάτι που μας δημιούργησε;

Και πριν από αυτό, μήπως θα έπρεπε να κατανοήσουμε ποιοί είμαστε, ώστε να θέλουμε αυτά που θέλουμε, και να κάνουμε αυτά που κάνουμε.

Κι αν στην πορεία αυτής της αναζήτητησης διαπιστώσουμε πως δεν είμαστε αυτοί που νομίζαμε πως ήμασταν, και διαπιστώσουμε πως αυτά που θέλουμε και αυτά που κάνουμε δεν μας αρμόζουν, θα έχουμε το θάρρος και την ανδρεία να αλλάξουμε;

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 01:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδω λοιπον πρεπει να παραδεχτουμε οτι οχι μονο ερχομαστε στη ζωη χωρις να ερωτηθουμε,αλλα το παιχνιδι παιζεται και με ανισους ορους.Γιατι ορισμενοι μονο ανθρωποι γεννιουνται με καποιο χαρισμα (ευλογια) και αλλοι ειναι ακολουθοι ? Σε εναν αγωνα δρομου στο στιβο,ολοι οι αθλητες ξεκινουν απο την γραμμη εκιννησης και αν καποιος σ'αυτη τη ζωη εχει ενα χαρισμα εξ ουρανου ή απο οπουδηποτε,τοτε μου θυμιζει τον αθλητη που νικαει τον αγωνα αλλα αποδεικνυεται αργοτερα οτι ηταν ντοπαρισμενος.

Φίλε Masvidal,
Η Ζωή δε θα μπορούσε να ήταν αλλιώς. Έτσι όπως είναι δομημένη υπάρχει ισορροπία. Η ισορροπία έγκειται στον κύκλο ζωής και θανάτου.
Ο άνθρωπος με το μη-θε'ι'κό μυαλό του, βλέπει παντού καλό και κακό, δίκαιο και άδικο. Τα πράγματα όμως είναι τόσο απλά που νομίζουμε είναι σύνθετα.
Δεν υπάρχει δίκαιο και άδικο φίλε μου. Κάποιος θα γεννηθεί αρτιμελής, ενώ κάποιος άλλος θα γεννηθεί με σοβαρή αναπηρία.
Δεν υπάρχει καλό και κακό. Υπάρχει μόνο το Φως που λάμπει κάπου εκεί μακριά και όσοι το δούν και μπορούν θα το ακολουθήσουν.
Όλοι είμαστε αχτίδες αυτού του φωτώς και όσο πιο κοντά βρισκόμαστε στο φώς, τόσο πιο κοντά βρισκόμαστε μεταξύ μας. Γινόμαστε ένα.
Σε διακατέχει αυτή η αίσθηση δικαίου απ' ότι βλέπω, διαβάζοντας το παραπάνω παράδειγμα που αναφέρεις με τους αθλητές.
Είναι δίκαιο αν όλοι ανέπτυσαν τις ικανότητές τους στο έπακρο ούτως ώστε να επιτύχουν κάτι ανάλογο με το παράδειγμα που αναφέρεις...
Ωστόσο, μερικοί -όπως προανέφερα- απλά γεννιούνται διαφορετικοί.
Αν θέλεις με άλλες ιδιαιτερότητες. Από την άλλη, μερικοί άλλοι, δεν επιθυμούν ή δε κατορθώνουν να αξιοποιήσουν τις ικανότητές τους στο έπακρο των δυνατοτήτων τους.
Όπως ίσως αντιλαμβάνεσαι, μέχρι να πεθάνουμε θα αναρωτιόμαστε.
Κάποιοι αυτόφωτοι άνθρωποι έφτασαν τις πηγές της Σοφίας. Ιησούς, Βούδας, Κρισναμούρτι κ.α.
Ίσως υπάρχει τέλος στην αναζήτηση...απλά θα πρέπει να βγούμε έξω και να δούμε το μέσα. Δηλ. να γίνουμε εξωστρεφείς και να παρατηρούμε τον εαυτό μας και τη θέση μας στον κόσμο.
'
'
quote:
Ο σκοπος που μεγαλωνω συμφωνα με οσα διδαχτηκαμε απο τη θρησκεια μας, ειναι να ζησω μια εναρετη ζωη ετσι ωστε στην ωρα της μεγαλης Κρισης,να εχω μια θεση στην διανοητικη κατασταση που λεγεται Παραδεισος.Αρα το μονο που εγω επιδιωκω ειναι το να ειμαι οσο μπορω καλυτερος ανθρωπος.Τα υπολοιπα (υλικα αγαθα κλπ) ειναι απλα η προσπαθεια που κανει η κοκκος της αμμου που ανεφερα παραπανω,να καταλαβει λιγο παραπανω χωρο στην απεραντη παραλια.
Ευχαριστω ολους οσοι προς στιγμην ανταποκριθηκαν στις σκεψεις μου και δεν σνομπαραν το ανοιγμα θεματος απο ενα νεο μελος.

Δε διδάχτηκες κάτι που δε μπορείς να αφομοιώσεις. Και αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει να χάσεις τον εαυτό σου και να τον ξαναβρείς.
Βγάλε τα πάντα απο το κεφάλι και την καρδιά σου...είναι περιττά βάρη που καθυστερούν το ταξίδι σου...
Άρχισε...με το να γίνεις αυτός ο κόκκος...μπορείς να γίνεις ο κόκκος?
Γίνε ο κόκκος...αλλά να ΕΙΣΑΙ ο κόκκος.
Η γνώση του κόκκου, θα σου αποκαλύψει σταδιακά άλλες πόρτες.
Άρχισε βήμα-βήμα. Κατανόησε οτι είσαι το ελάχιστο. Γίνε το ελάχιστο...
Ίσως νοιώσεις πιο ελαφρύς σε αυτή σου την κατάσταση...είναι απαραίτητο όμως ώστε να επέλθει ευκολότερα η κατανόηση.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 02:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΕΦΕΥΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ. ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΑΝ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ;

Εγω πάντως θα της απαντουσα:
"Δεν ξέρω τι μου λες ,αλλά εγω σε έφτειαξα για να με υπηρετείς
για να μήν κουράζω το μυαλό μου με τις σκέψεις που σου δίνω εντολή να κάνεις για λογαριασμό μου."

Πάντως η παρατήρησή σου φίλε Εχετλαίε μου δημιουργεί και έναν άλλο συνειρμό.
Αυτό που αποκαλούμε "ζωή", αν είναι όντως έργο ενός δημιουργού ,του Θεού ας πούμε, παύει να έχει τον "Φυσικό" χαρακτήρα σαν κάτι αυτοδημιούργητο ,αλλά παίρνει χαρακτήρα "Τεχνητού" δηλαδή του δημιουργήματος που έφτειαξε κάποιο όν.
Όπως ξέρουμε , ένας προγραμματιστης μπορεί να φτειάξει έναν ιό και να μολύνει έναν αριθμό υπολογιστών , ακριβώς χάρι στην χαρακτηριστική ιδιότητα που έχει ο ιός να αναπαράγει τον εαυτό του άπειρες φορές.
Ο ιός λοιπόν είναι κάτι τεχνητό που αναπαράγεται μόνο του μέσα σε ένα περιβάλλον λογισμικού.
Έτσι και ο άνθρωπος μπορεί να είναι κάτι τεχνητό απείρως ευφυέστερο
που αναπαράγει τον εαυτό του μέσα στο δικό του περιβάλλον .
Δέν είναι εύλογο να αναρωτηθώ μήπως αποτελώ μέρος ενός βιολογικού πειράματος φτειαγμένο απο κάτι ανώτερο απο μένα , ή να είμαι ένα οικόσιτο αναλώσιμο ζώο στην "φάρμα" που εγώ αποκαλώ φύση και ανήκει
σ`αυτόν που την έφτειαξε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 07:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνοδοιπορε Γρηγορη σ'ευχαριστω για τη συμβολη σου.Διαβασα με πολλη προσοχη τις αποψεις σου και τις σεβομαι (δεν εχει και τοση σημασια οτι διαφωνω στο μεγαλυτερο μερος).Κραταω κυριως αυτο που ειπες οτι ισως μεχρι να πεθανουμε θα αναρωτιομαστε....
Παντως εγω οφειλω να σου πω οτι ΗΔΗ εχω αναγνωρισει οτι ειμαι ενας κοκκος της αμμου.Αλλα αυτη η αφετηρια,αυτο το σκαλοπατι ειναι τοσο
χαμηλο,και ο τοιχος πολυ ψηλος για να τον πηδηξω ή εστω να τον σκαρφαλωσω.Παντως ηταν ιδιαιτερα χρησιμη η παρεμβαση σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 17:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΖΩΗ/ΥΠΑΡΞΗ,ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΔΩ ΖΩΗΣ !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 23:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι φίλε Masvidal που διαφωνούμε τόσο πολιτισμένα-ως εκ τούτου δε χαίρομαι γιατί διαφωνούμε...
Απλά σεβόμαστε τη διαφορετική άποψη και αυτό είναι κάτι πολύ ανώτερο απο μια χλιαρή συμφωνία.
'
'
Φίλε μου, είπες:
quote:
Παντως εγω οφειλω να σου πω οτι ΗΔΗ εχω αναγνωρισει οτι ειμαι ενας κοκκος της αμμου.Αλλα αυτη η αφετηρια,αυτο το σκαλοπατι ειναι τοσο
χαμηλο,και ο τοιχος πολυ ψηλος για να τον πηδηξω ή εστω να τον σκαρφαλωσω.Παντως ηταν ιδιαιτερα χρησιμη η παρεμβαση σου.

Μη βλέπεις τον τοίχο φίλε μου, θα χάσεις τα σκαλοπάτια...
Όταν οδηγούμε δε προσπαθούμε να δούμε ως εκεί που φτάνει η ματιά μας γιατί, αν δε βλέπουμε μπροστά μας, τότε θα σκοτωθούμε φίλε μου...
Ο τοίχος δε θα σε οδηγήσει στην ελευθερία αλλά τα σκαλοπάτια...
Μπορεί να δείχνουν τόσο μικρά και ασήμαντα αλλά είναι αυτά που οδηγούν προς την ελευθερία...
Πρέπει να τα διαβούμε με υπομονή και ταπεινότητα ώστε αυτά, να "γράψουν" μέσα μας την αλήθεια τους και να μας οδηγήσουν βήμα-βήμα...
Γνωρίζοντας οτι είσαι ελάχιστος, είσαι μεγιστότερος απο αυτούς που αισθάνονται μεγαλειώδεις αλλά που ποτέ δεν αναρωτήθηκαν τις αλήθειες που εσύ διερευνείς...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Child_In_Time
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 23:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Child_In_Time  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχάς θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο που ξεκαθάρισε ότι η ερώτηση δεν αφορά μόνο τον άνθρωπο ("γιατί να υπάρχουμε") αλλά αφορά τον πρώτο ζωντανό οργανισμό που έζησε σ' αυτόν τον πλανήτη και από τον οποίο εξελίχθηκε ο άνθρωπος. Δεν είμαστε παρά η εξέλιξη ενός οργανισμού μετά από απίστευτες συγκιρίες!

Όπως σωστά τονίστηκε, ο καθένας από εμάς αποτελεί μέρος ενός απίστευτου συνόλου, όπως ένας απλός κόκος άμμου αποτελεί μέρος μιας ερήμου. Άρα ο λόγος ύπαρξης του καθενός από εμάς είναι η εξέλιξη του όλου συνόλου (ζώα-άνθρωποι-φυτά), όσο ελάχιστα κι αν την επηρεάζει μια απλή ύπαρξη με τις ενέργειες του κατά την διάρκεια της ζωής του. Από εκεί και πέρα η πιο γενική ερώτηση "γιατί να υπάρχουν όλα αυτά" δεν έχει πράγματι απάντηση, τουλάχιστον όχι από τον απλό νου ενός ανθρώπου. Μπορεί να εκτελούμε οποιονδήποτε σκοπό χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα, απλώς και μόνο ζώντας!

Σκεφτείτε μόνο έναν μικροσκοπικό οργανισμό μέσα στο σώμα μας: Αυτός 'γεννιέται', 'μεγαλώνει', 'εξελίσεται', 'ζει' και 'πεθαίνει' μέσα στο σώμα μας (εξανθρωπίζοντας το μπορούμε να πούμε ότι γεννιέται, πηγαίνει σχολείο, παντρεύεται, κάνει παιδιά, δουλεύει, γερνάει και κάποτε πεθαίνει) και όλα αυτά μέσα σε δευτερόλεπτα, σε δικό μας χρόνο. Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να είμαστε κάτι ανάλογο για κάποιον ανώτερο οργανισμό.. Ουσιαστικά το θέμα είναι καθαρά φανταστικό και γι' αυτό δεν μπορεί να απορριφθεί καμία εκδοχή. Ο Αινστάιν έλεγε σχετικά, ότι "η φαντασία είναι πιο σημαντική από την γνωσή γιατί η γνώση είναι περιορισμένη"!

Περισσότερα από όλες τις φιλοσοφικές ατάκες που έχουν ειπωθεί πάντας, εμένα μου 'κολλάει' στο θέμα αυτό, η ρήση του Σωκράτη. "Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ξέρω τίποτα"! Πιστεύω ότι όταν το έλεγε αυτό, είχε στο μυαλό του ακριβώς τα ίδια δεδομένα. Έναν περιορισμένο νου και κάποια αναπάντητα αιώνια ερωτήματα!

Dubito ergo cogito. Cogito ergo sum!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 00:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Χαίρομαι φίλε Masvidal που διαφωνούμε τόσο πολιτισμένα

Σιγουρα κι εγω χαιρομαι πως συμφωνουμε οτι διαφωνουμε (οχι πληρως ομως).Υπαρχει και μια καποια συγκλιση αποψεων.

[quote]
Ο τοίχος δε θα σε οδηγήσει στην ελευθερία αλλά τα σκαλοπάτια...
Μπορεί να δείχνουν τόσο μικρά και ασήμαντα αλλά είναι αυτά που οδηγούν προς την ελευθερία...
Πρέπει να τα διαβούμε με υπομονή και ταπεινότητα ώστε αυτά, να "γράψουν" μέσα μας την αλήθεια τους και να μας οδηγήσουν βήμα-βήμα...

Μμμ..εχεις δικιο !!Ξεχασα τα σκαλοπατια.Απλα με πιανει μερικες φορες το ανυπόμονό μου.

[quote]
Γνωρίζοντας οτι είσαι ελάχιστος, είσαι μεγιστότερος απο αυτούς που αισθάνονται μεγαλειώδεις αλλά που ποτέ δεν αναρωτήθηκαν τις αλήθειες που εσύ διερευνείς...

Ειναι καλο που το λες εσυ,γιατι αν το ελεγα ή το εννοουσα εγω ισως να εμοιαζε εγωιστικο.Σ'ευχαριστω ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Astral_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 12:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astral_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η Child_In_Time συμφωνώ απόλυτα με την σκέψη σου που όταν διάβασα ήταν σαν να την έγραψα και εγώ ο ίδιος
Έτσι ακριβός αντιλαμβάνομαι και εγώ όλο το θέμα περί ύπαρξης μας.
Και γιά κάποιο λόγο που δεν ξέρω, αν όντος ισχύει αυτό το θεώρημα στο
οποίο συμφωνούμε, πρέπει να είμαστε ο "καρκύνος" αυτού του ανώτερου οργανισμού


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 21:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενδιαφέρον θέμα...
γιατί υ πάρχουμε ? ένα τόσο απλό μα τόσο δύσκολο ερώτημα...
έχω νιώσει και εγώ έτσι φίλε μου masvidal . βλέπω τον ευατό μου να μεγαλώνει σιγά σιγά και σκέφτομια ότι μια μέρα θα παντρευτώ , θα κάνω παιδιά , θα κάνω αυτό , θα κάνω το άλλο ,θα θα θα... μα στο τέλος θα πεθάνω .και αυτό θα γίνεται συνέχεια . άρα...ποιό το νόημα ?
αν κάποιος δεν πιστεύει σε μία ανώτερη δύναμη καιδεν πιστεύει στη μεταθανάτια ζωή , είναι απολυτα φυσικο να αισθανεται ότι ο΄λα είναι ματαια και αφου έτσι και αλιώς θα πεθανει και θα εκμηδενιστεί τότε ποια σημασία θα έχουν όλα όσα έχει κανει ? φαντάζομια πως για αυτα τα άτομα , η ζωή θα φαίνεται κενή .
και πραγματικα ελπίζω να κανοουν λαθος με όλη μου την ψυχή! γιατί αλιως...πραγματικα "ματαιότης" ! αν δεν υπάρχει "δύναμη ανώτερη" δεν υπάρχει σκοπός ... απλά το τυχαιο και το παροδικό .

φίλοι madsival και reptile , επιτρέψτε μου να διαφωνήσω ...
θυμάμαι την πρώτη φορα που άρχιζα να διαβάζω για το διαστημα , τα άστρα και όλα τα σχετικα ... εκείνο το βράδυ κοίταξα στον ουρανό και φαντάστηκα τον εαυτό μου παμω σε αυτήν την σφαίρα να κάνει κύκλους γύρω από μία μεγαλύτερη σφαίρα και σκέφτηκα τις ασύληπτες αποστάσεις καθως και το αχανέσταστο του σύμπαντος .
και πραγματικά εκείνη τη στιγμή αισθανθηκα τόσο μικρός , τόσο ασήμαντος , τόσο αδύναμος...
αισθάνθηκα αυτό που ακριβως που αναφέρετε , κόκος άμου !
και πραγματικα αν το καλοσκεφτουμε έτσι είναι ...
αλλα σκεφτείτε το εξής ...
τι σημασία έχουν όλά αυτα τα τεραστίων διαστάσεων σώματα που αντικρύζουμε στον ουρανό σε σύγκριση με έναν μοναδικο ανθρωπο ? όσο μικροί και να είμαστε , πιστεύω πως ο καθένας από μας από μόνος του είναι "μεγαλύτερος" από όλη την ύλη του σύμπαντος .
δεν θέλω να υποτιμάω τη "ζωή" ...
είμαστε "ζωντανοί" και είτε αυτό είναι "δώρο" από καποιον ή απλώς θέμα τύχης είναι εκπληκτικο .
γιαυτό λοιπόν έχω παψει να θεωρώ τον εαυτό μου κόκο στο σύμπαν...
κόκο απεναντι στο θεό ίσως...
γιατί αν αποδεσαι ότι είσαι κόκος , τότε ποιά η δύναμη σου ? ποιά η προοπτικη σου ?
βεβαίως και έχουμε ένα τοίχο μπροστά μας αλλα δεν είμαστε "κόκοι" ... έχουμε όλα τα εφόδια και αν τα χρησιμοποιήσουμε μπορουμε να τον υπερπηδήσουμε ή τουλαχιστον να ρίξουμε μία κλεφτη ματια έξω από αυτόν ...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 22:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

τι σημασία έχουν όλά αυτα τα τεραστίων διαστάσεων σώματα που αντικρύζουμε στον ουρανό σε σύγκριση με έναν μοναδικο ανθρωπο ? όσο μικροί και να είμαστε , πιστεύω πως ο καθένας από μας από μόνος του είναι "μεγαλύτερος" από όλη την ύλη του σύμπαντος .
δεν θέλω να υποτιμάω τη "ζωή" ...
είμαστε "ζωντανοί" και είτε αυτό είναι "δώρο" από καποιον ή απλώς θέμα τύχης είναι εκπληκτικο .
γιαυτό λοιπόν έχω παψει να θεωρώ τον εαυτό μου κόκο στο σύμπαν...
κόκο απεναντι στο θεό ίσως...
γιατί αν αποδεχεσαι ότι είσαι κόκος , τότε ποιά η δύναμη σου ? ποιά η προοπτικη σου ?


ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ T-SEEKER, ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ.Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ..ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΕΩΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΩΣΟΥΜΕ..ΑΝ ΔΕΝ ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ ,ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ,ΝΑ ΝΟΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ...ΟΛΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΝΑΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ,ΝΑ ΤΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΨΙΛΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ..ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΟΛΛΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ..ΜΙΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΤΕ ΣΚΕΦΘΕΙ ΚΑΝ...ΓΙ' ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...ΓΙ' ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ Η ΖΩΗ...ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ..ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 04:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε T.Seeker,

Αρχίζεις λέγοντας

quote:
θυμάμαι την πρώτη φορα που άρχιζα να διαβάζω για το διαστημα , τα άστρα και όλα τα σχετικα ... εκείνο το βράδυ κοίταξα στον ουρανό και φαντάστηκα τον εαυτό μου παμω σε αυτήν την σφαίρα να κάνει κύκλους γύρω από μία μεγαλύτερη σφαίρα και σκέφτηκα τις ασύληπτες αποστάσεις καθως και το αχανέσταστο του σύμπαντος .
και πραγματικά εκείνη τη στιγμή αισθανθηκα τόσο μικρός , τόσο ασήμαντος , τόσο αδύναμος...
αισθάνθηκα αυτό που ακριβως που αναφέρετε , κόκος άμου !
και πραγματικα αν το καλοσκεφτουμε έτσι είναι ...

'
Αμέσως μετά λές
quote:
όσο μικροί και να είμαστε , πιστεύω πως ο καθένας από μας από μόνος του είναι "μεγαλύτερος" από όλη την ύλη του σύμπαντος .

'
και...
quote:
γιατί αν αποδεσαι ότι είσαι κόκος , τότε ποιά η δύναμη σου ? ποιά η προοπτικη σου ?

'
'
Νομίζω η πρώτη σου παρατήρηση αντιφάσκει με τη δεύτερη και τρίτη...
Γιατί όταν αποδέχεσαι (και στην πραγματικότητα έτσι είναι), ότι είσαι ενας κόκκος, κάτι ελάχιστο στο σύμπαν, δε μπορείς κατόπιν να ισχυρίζεσαι το αντίθετο...λέγοντας πως ο καθένας απο εμάς είναι μεγαλύτερος απο το σύμπαν
Αυτό, πρώτον δε στηρίζεται απο τη πρώτη σου φράση και κατά δεύτερο, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που είναι ελάχιστος, "κόκκος" ας το πούμε, να νομίζει οτι είναι μεγαλύτερος απο όλη την ύλη του σύμπαντος...
Είναι αυτό που έλεγα στον φίλο Masvidal,
quote:
Όταν οδηγούμε δε προσπαθούμε να δούμε ως εκεί που φτάνει η ματιά μας γιατί, αν δε βλέπουμε μπροστά μας, τότε θα σκοτωθούμε φίλε μου...
Ο τοίχος δε θα σε οδηγήσει στην ελευθερία αλλά τα σκαλοπάτια...
Μπορεί να δείχνουν τόσο μικρά και ασήμαντα αλλά είναι αυτά που οδηγούν προς την ελευθερία...
Πρέπει να τα διαβούμε με υπομονή και ταπεινότητα ώστε αυτά, να "γράψουν" μέσα μας την αλήθεια τους και να μας οδηγήσουν βήμα-βήμα...

Ξέρεις τι σημαίνει να ισχυρίζεσαι οτι είσαι "μεγαλύτερος" απο την ύλη του σύμπαντος?!?!...
Ξέρεις πόση βαρύτητα περικλείει αυτή η φράση?!...
Νομίζω ούτε ξέρεις και ούτε πρόκειται να μάθεις...ούτε εσύ, ούτε και κανένας απο εμάς...
Δε μπορούμε απο τη μια να αναρωτιόμαστε για το Θεό, σα παιδιά που ψάχνουν το παιχνίδι τους και απο την άλλη να λέμε τόσο βαρυσήμαντες μα το σημαντικότερο...αναληθείς φράσεις...τουλάχιστον εγώ δε παίζω με τις λέξεις, γι' αυτό θα σε παρακαλέσω να κάνεις το ίδιο...
'
Πάντα φιλικά διακείμενος.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 18:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε γρηγόρη ...
πρώτ'απ'όλα να πω ότι δεν προσπαθώ να παίζω με τις λεξεις , απλά εκφράζω ότι αισθάνομαι . αυτές οι "βασυρήμαντες" όπως λες εσύ δηλώσεις , δεν τις κάνω απλώς για να τις κάνω και να ακουστώ καπως ,αν αυτό ενοείς . λυπάμαι που έχεις αυτήν την εντύπωση για μενα αν και δεν νομίζω να έχω δωσει αυτην την εικόνα μου με τις απαντήσεις μου ...
πάντως ξέρω πως μπορεί να κάνω λαθος στις απόψεις μου και αν μεπείσεις για αυτό είμαι πρόθυμος να αναθεωρήσω ...


Αναφέρεις :

quote:


Αρχίζεις λέγοντας


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
θυμάμαι την πρώτη φορα που άρχιζα να διαβάζω για το διαστημα , τα άστρα και όλα τα σχετικα ... εκείνο το βράδυ κοίταξα στον ουρανό και φαντάστηκα τον εαυτό μου παμω σε αυτήν την σφαίρα να κάνει κύκλους γύρω από μία μεγαλύτερη σφαίρα και σκέφτηκα τις ασύληπτες αποστάσεις καθως και το αχανέσταστο του σύμπαντος .
και πραγματικά εκείνη τη στιγμή αισθανθηκα τόσο μικρός , τόσο ασήμαντος , τόσο αδύναμος...
αισθάνθηκα αυτό που ακριβως που αναφέρετε , κόκος άμου !
και πραγματικα αν το καλοσκεφτουμε έτσι είναι ...
--------------------------------------------------------------------------------


'
Αμέσως μετά λές

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
όσο μικροί και να είμαστε , πιστεύω πως ο καθένας από μας από μόνος του είναι "μεγαλύτερος" από όλη την ύλη του σύμπαντος .
--------------------------------------------------------------------------------


'
και...

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιατί αν αποδεσαι ότι είσαι κόκος , τότε ποιά η δύναμη σου ? ποιά η προοπτικη σου ?
--------------------------------------------------------------------------------


'
'
Νομίζω η πρώτη σου παρατήρηση αντιφάσκει με τη δεύτερη και τρίτη...
Γιατί όταν αποδέχεσαι (και στην πραγματικότητα έτσι είναι), ότι είσαι ενας κόκκος, κάτι ελάχιστο στο σύμπαν, δε μπορείς κατόπιν να ισχυρίζεσαι το αντίθετο...λέγοντας πως ο καθένας απο εμάς είναι μεγαλύτερος απο το σύμπαν
Αυτό, πρώτον δε στηρίζεται απο τη πρώτη σου φράση και κατά δεύτερο, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που είναι ελάχιστος, "κόκκος" ας το πούμε, να νομίζει οτι είναι μεγαλύτερος απο όλη την ύλη του σύμπαντος...


... στο πρωτο κομμάτι όταν λέω ότιαν το καλοσκεφτοόμε πράγματι είμαστε κόκοι στο σύμπαν το ενοώ με την έννοια της ποσότητας της ύλης . εννοώ πως σε σχεση με τα τεράστια μεγέθη που υπαρχουν στο σύμπαν ο δικός μας πεπερασμενος αριθμός ατόμων είνια μηδαμινός . με αυτην λοιπόν την έννοια αναγνωρίζω πως είμαστε πράγματι κόκοι στο σύμπαν .

ύστερα όμως περνάω στο επόμενο επίπεδο ...
παρότι το σωμα μας είναι κατασκευασμενο από την ίδια ύλη που υπαρχει παντου στο σύμπαν διαφέρουμε σημαντικα γιατί είμαστε "όντα " . σκέψου ότι τα άτομα που αποτελουν αυτη τη στιγμή το σώμα σου θα μπορούσαν να υφίστανται ως καποιο πετρωμα στον Αρη ...
αυτο που κανω ουσιαστικα είναι να αναγνωρίζω την υπεροχή της ζωής απέναντι στην μη ζωή . απλώς αναγνωρίζω το εμψυχο απέναντι στο άψυχο . τί σημασία έχουν όλα αυτα τα τεράστια σώματα από τη στιγμή που δεν εχουν "αντίληψη" του εαυτου τους ? δεν είμαστε απλώς ένας αριθμός ατόμων όπως η ύλη του σύμπαντος αλλα αποτελουμε κάτι παραπάνω ( είτε αυτο οφείλεται στο θεό είτε στην τύχη ) . σκεφτόμενος αυτα λοιπόν παραμένω στην αρχική μου άποψη :" πιστεύω πως ο καθένας από μας από μόνος του είναι "μεγαλύτερος" από όλη την ύλη του σύμπαντος"
όχι μεγαλύτερος με την έννοια της υλης αλλα της ... πως να το πω , της "σημαντικότητας" .

δεν υπάρχει αντίθεση . απλώς αναγνωρίζω ότι ως σώμα από ύλη είμαστε απειροελαχιστοι σε σχεση με το τεράστιο του σύμπαντος και υπο αυτήν την έννοια "κόκοι" . αλλα πιστεύω πως δεν έχει σημασία η ποσότητα αλλα η ποιότητα ... άρα , σε ερωτώ ... τί είναι πιο "ουσιαστικό" ως ύπαρξη? εσύ που σκέφτεσαι και έχεις "αυτοαντίληψη" ή ο ποσειδωνας που απλως είναι ένας τεράστιος αριθμός ατόμων που κινουνται χωρίς να υπαρχει "μέσα του ψυχή" ?

πάντως αναγνωρίζω πως είνια δικό μου το λαθος γιατί δεν το διευκρίνισα . τα "" στο "μεγαλύτερος" αυτό το λόγο έπαιζαν.

αν ακόμη δεν σε βρίσκουν σύμφωνο αυτα που λέω τότε περιμένω τα επιχειρήματα σου για την μη ορθότητα της συλλογιστικής μου ... και ξαναλέω ότι είμαι έτοιμος να σε ακουσω με προσοχή γιατί μπορεί στο τέλος να αποδειχτεί ότι εσύ έχεις δίκιο και εγώ άδικο . αλλα πρέπει να με πείσεις ...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 19:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος ο σκοπος της υπαρξης μας?Αυτο το ερωτημα στοιχειωνει το μυαλο μου τις τελευταιες μερες.Γιατι υπαρχουμε ? Και τι επιτυγχανουμε με το να υπαρχουμε ? Αυτος που αποφασισε να υπαρξουμε (ο Θεος ή οποισδηποτε ειναι αυτος ή αυτο) τι ειχε κατα νου ? Ποιος ο σκοπος ?Γεννιομαστε,μεγαλωνουμε,κανουμε φιλιες,παντρευομαστε,δημιουργουμε απογονους...και ολα αυτα γιατι ? Ποιος ο απωτερος σκοπος ?Για να διαιωνισουμε το ειδος θα πει καποιος.Ε ωραια αλλα και παλι ΓΙΑΤΙ? Τι
οφελος θα υπαρξει? Μηπως καποιος παιζει παιχνιδια πισω απο την πλατη μας ?Μηπως ειμαστε τα αξιοθρηνητα πειραματοζωα καποιου ? Η ομπρελα υπαρχει για εναν σκοπο.Προστατευει απο βροχη και ηλιο.Το ραδιοφωνο για να ψυχαγωγει,να ενημερωνει.Εμεις υπαρχουμε εχοντας σκοπο να.....υπαρξουμε απλως ? Τι στειρο,τι κενο που ακουγεται.
Aπαντηση ισως δεν υπαρχει.Απλως εκτιμησεις θα κανουμε ολοι μας.Αλλα φανταστειτε το ! Μπηκαμε σε αυτη τη διαδικασια (δηλαδη το να ζησουμε) χωρις καν να εχουμε ερωτηθει.Αρα αυτη τη στιγμη ΟΛΟΙ μας
κανουμε κατι για το οποιο αμφιβαλλω αν θα το θελαμε αν ξεραμε τι μας
περιμενει.Ο παππους μου πριν πεθανει ειπε:"Ματαιοτης ματαιοτητων,τα παντα ματαιοτης" και αυτο θα με συντροφευει για παντα..........


Αν επιτρέπεις φίλε Masvidal, αντι για απαντήσεις που σίγουρα δεν θα σε ικανοποιούσαν… θα έλεγα να ερευνήσουμε το έξεις

Γιατί ζούμε όπως ΖΟΥΜΕ?

Γιατί ζούμε μέσα σε αντιθέσεις και συγκρούσεις συνεχώς? Αναρωτήθηκες απλά πριν από το γιατί υπάρχουμε, γιατί ζούμε σε σύγκρουση…

Πως θα ήταν και αν υπάρχει μια ζωή, δίχως σύγκρουση?

Γιατί βάζω μια ερώτηση πάνω στην ερώτηση ?

Γιατί για να δεις η έστω να έχεις μια απάντηση γιατί ο Θεός η (οποιοσδήποτε είναι αυτός) έχει κάτι κατά ΝΟΥ, (η είναι παιχνίδι)… δεν νομίζεις πως η κατάσταση του Μυαλού /Νου (ΣΟΥ) για να προσεγγίσει κάτι που φαίνεται Η*(ΕΙΝΑΙ) τέλειο, πρέπει το ίδιο να πλησιάσει να (ΕΙΝΑΙ)… τουλάχιστον ακέραιο?

Κάτι που είναι Τέλειο (είναι και Ακέραιο) και η πρώτη σοβαρή ερώτηση είναι αν η ΖΩΗ μας είναι ακέραια. Η ανακάλυψη πως ΖΟΥΜΕ ΜΗ ΟΛΙΚΑ* λέει πολλά, για την περαιτέρω συνέχεια της…Βλέποντας πως ζεις κομματιαστά … σε ωθεί σε κάτι που (a priori…) δεν γνωρίζεις πως θα είναι η ΟΛΙΚΗ ΖΩΗ, ούτε μπορείς να πεις πως θα παραμείνουν οι ερωτήσεις / η ακόμα και οι απαντήσεις του Παππούλη σου...

quote:
Ματαιοτης ματαιοτητων,τα παντα ματαιοτης

Μιας και ο ίδιος όταν αγαπούσε την γιαγιά σου και (δημιουργούσε την μαμά σου η τον μπαμπά σου)….σίγουρα δεν σκεφτόταν…τέτοιες σοφίες…

Όταν ΑΓΑΠΑΣ δρας….δεν αναρωτιέσαι…. γιατί αγαπάς!

Φυσικά και στο εύχομαι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy