ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΝΑ ...ΑΛΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 18:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ..."ΑΛΛΗ" ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ,ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.ΓΕΝΙΚΩΣ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ Η ΚΕΛΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ,ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ(!!),ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΕΝΙΚΩΣ ΓΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ Ή ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΩΝ ΚΕΛΤΩΝ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ...ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ Π.ΓΙΑΝΟΥΛΑΚΗ,Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ...ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΥΤΗΣ...
"Οι Βάρδοι λένε πώς αν υπάρχει σ'αυτήν την Γή μία Χώρα των Ονείρων,αυτή είναι η Ιρλανδία.Εκεί κανένας δεν ξεχνά το όνειρο που είδε το προηγούμενο βράδυ,γιατί το βλέπει μπροστά του ζωντανό να τρέχει και να κρύβεται μέσα στο δάσος.Και οι διαβάτες πάντοτε ψιθυρίζουν αν τους ρωτήσεις,για κάποιο μονοπάτι επάνω στούς λόφους.
Τα όνειρα είναι πράσινα στην Ιρλανδία, αλλά καιτο Κέλτικο όνομά της σημαίνει "Πράσινο"."ΕΙΡΕ" στα ιρλανδικά(Εήρε ή Άηρυ).Κι' έτσι όταν ταξιδεύεις στην Ιρλανδία,βαδίζεις "on Eire",που ηχεί σχεδόν το ίδιο με την ελληνική λέξη "Ονειρα"...."

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν το έχεις, αλλά ίσως θα σου άρεσε το βιβλίο Ιρλανδία-Σκωτία Το Βιβλίο Των Ξωτικών από τις εκδόσεις terranova. Εγώ δεν το έχω αγοράσει ακόμα αλλά σκοπεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 22:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω αν το έχεις, αλλά ίσως θα σου άρεσε το βιβλίο Ιρλανδία-Σκωτία Το Βιβλίο Των Ξωτικών από τις εκδόσεις terranova. Εγώ δεν το έχω αγοράσει ακόμα αλλά σκοπεύω.




ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΣ.ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ...
ΟΜΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ;ΓΙΑ ΞΩΤΙΚΑ,ΝΕΡΑΙΔΕΣ,ΝΑΝΟΥΣ,ΤΟΝ ΠΗΤΕΡ ΠΑΝ,ΤΟΝ ΡΟΜΠΙΝ ΧΟΥΝΤ,ΤΟΝ ΑΚΕΦΑΛΟ ΚΑΒΑΛΑΡΗ,ΤΟΝ LLYR,ABALLON(ABHALLJIN),MABINOGION,WICCA....
ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΙΣΩΣ....ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ 0ΜΩΣ,ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ...ΨΥΓΕΙΟ!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 01:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kapodistria,
είχα ταξιδέψει στην Ιρλανδία το 1995, και συγκεκριμένα στο σύμπλεγμα νησιών στον Ατλαντικό, που αποτελείται από πολλά μικρά νησάκια, μερικά τόσο μικρά, που μπορείς να κάνεις το γύρω τους σε μισύ ώρα.
πολλοί θρύλοι ακούγονταν γιά αυτά τα νησάκια και είχα την τύχη να βιώσω και γω η ίδια κάποια περίεργα πράγματα, όπως 1-2 παράξενα όνειρα και μιά βραδυνή συνάντηση με κάτι, που πιθανότατα ήταν ξωτικό!

βασισμένη σε προσωπική πείρα θα έλεγα ότι όντως η Ιρλανδία είναι τόπος που έλκει παράξενα πλάσματα, ξωτικά κλπ.
βλέπεις γύρω σου και αυτόματα σχηματίζεις άλλες εικόνες...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 12:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kapodistria,
είχα ταξιδέψει στην Ιρλανδία το 1995, και συγκεκριμένα στο σύμπλεγμα νησιών στον Ατλαντικό, που αποτελείται από πολλά μικρά νησάκια, μερικά τόσο μικρά, που μπορείς να κάνεις το γύρω τους σε μισύ ώρα.
πολλοί θρύλοι ακούγονταν γιά αυτά τα νησάκια και είχα την τύχη να βιώσω και γω η ίδια κάποια περίεργα πράγματα, όπως 1-2 παράξενα όνειρα και μιά βραδυνή συνάντηση με κάτι, που πιθανότατα ήταν ξωτικό!

ΛΙΛΙΘ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΥΤΑ,
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ;
ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΩΝ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΝ" ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΒΡΑΔΥΕΣ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΚΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 13:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλή μου kapodistria,
στο θέμα γιά τα ξωτικά γράφω την εμπειρία μου.
αλλά γιά χάρη σου, την ξαναπεριγράφω και εδώ!

είμασταν σε ένα νησάκι, ονόματι Clare Island, που είχε έναν μικρό οικισμό 7-8 σπίτια και 5-6 σπίτια διασκορπισμένα σε όλο το νησί. το κάθε σπίτι έχει ηλεκτρική γεννήτρια, και δεν υπάρχει άλλος φωτισμός στο νησί. το υπόλοιπο ήταν απέραντα πράσινα λιβάδια, λίγα δέντρα και πρόβατα. γενικά το μέρος σου έδινε την αίσθηση -και ήταν- της ερημιάς και του απόκοσμου. είχε και κάτι κέλτικα μνημεία, τάφους κλπ. "μαγικούς" κέλτικους κύκλους και πηγές...

ήταν βράδυ γύρω στις 2 και είχε βρέξει. εγώ βγήκα να περπατήσω από το σπιτάκι που μέναμε. το επόμενο σπιτάκι ήταν σε απόσταση 2 χμ. και περπατούσα σε ένα χωματόδρομο, εννοείται χωρίς φως. εκατέροθεν του δρόμου ήταν δέντρα, κάπως σαν αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία στο πρώτο σου μήνυμα. πίσω από τα δέντρα, από τη μιά πλευρά λιβάδι και από την άλλη μιά γεωλογική καταβύθιση, νομίζω ήταν και κάποιο έλος, ή κάτι τέτοιο.

περπατούσα λοιπόν και με την άκρη του ματιού μου παρατηρώ στα δεξιά -νομίζω από την πλευρά του έλους- ανάμεσα στα δέντρα κάτι σαν λευκή σκιά, όχι εντελώς συμπαγή και σε ύψος 2 ανθρώπων, σχήμα περίπου ανθρώπινο, αν και κάπως ακαθόριστο, πάντως ψιλόλιγνο, με σώμα και "άκρα", να ακολουθεί το περπάτημά μου.

σκέφτηκα ότι ίσως ήταν κάποια αντανάκλασή μου στα δέντρα, λόγω της υγρασίας από τη βροχή, ή πρόβλημα στο μάτι μου, ή γενικά ο,τιδήποτε φυσικό...καθώς το έβλεπα, όχι καταπρόσωπο γιατί εννοείται καθώς ήμουν μόνη μου άρχισα να νιώθω και έναν σχετικό φόβο, το ένιωθα να κινείται ακολουθόντας με, αλλά κάπως ανεξάρτητα, οπότε καθρέφτισμα δεν θα μπορουσε να ήταν.

τέλος πάντως, εκείνη τη στιγμή που μου συνέβαινε, είχα την αίσθηση ότι κάτι με ακολουθούσε 100%, και κάποια στιγμή του ζήτησα από μέσα μου να φύγει, τάχυνα το βήμα μου και κοίταζα μόνο μπροστά μου, ώσπου έφτασα πίσω στο σπιτάκι.

όταν διηγήθηκα το περιστατικό στους ανθρώπους που μένανε εκεί, δεν φάνηκαν ξαφνιασμένοι, αλλά θεώρησαν ως κάτι το εντελώς φυσιολογικό τη συνάντησή μου με κάποιο περίεργο πλάσμα της φύσης, που συνήθως εμφανίζεται με τη βροχή!


Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 16:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση στην Ιρλανδία είναι το πόσο πεπεισμένοι είναι οι κάτοικοι, ιδιαίτερα κάποιων χωριών, για την ύπαρξη ξωτικών και banshees. φιλοξενούμενος μιας ιρλανδής συμφοιτήτριάς μου για 10 μέρες συνομίλησα με αρκετούς ντόπιους και η αίσθηση που είχα ήταν ότι ακόμα και οι πιο μορφωμένοι πίστευαν ακράδαντα στην ύπαρξη τους και ουσιαστικά έτρεμαν το ενδεχόμενο να συναντήσουν κατά την επιστροφή τους από τις pubs ένα banshee!!!

και κάτι άλλο. στα χρόνια που σπούδασα στο εξωτερικό, είχα την ευκαιρία να συναναστραφώ ανθρώπους πολλών εθνικοτήτων. οι ιρλανδοι, τολμώ να πω είναι ο λαός που θα μπορούσα άνετα να συσχετίσω πιο εύκολα με τους έλληνες.

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 22:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σε πολλές ιρλανδικές διηγήσες ενας ανθρώπινος επισκέπτης της Τιρνανόγκ(μαγικη χωρα που αποσύρθηκαν οι Τουάθα ντε Νταννάν-[Σ.Σ.πιθανόν ναναι οι Δαναοί...]) που θέλει να γυρίσει στη πατρίδα του, εφοδιάζεται από τους "Άρχοντες"(ξωτικά)με ένα μαγικό άλογο. Καβάλα στο λευκό αυτό άλογο που λέγεται "Πούκα" και είναι ένα ισχυρό πνεύμα με μορφή αλόγου που τρέχει δαιμονισμένα μέσα στην νύχτα,
ο αναβάτης έχει την αυστηρότατη εντολή να μην τολμήσει να ξεκαβαληκέψει το άλογο μέχρι να συμβεί κάτι που έχει προσυμφωνηθεί (π.χ. να φυσήξει βόρειος άνεμος, ή να δεί μια λευκή κουκουβάγια κλπ.)
Άν ο αναβάτης δεν υπακούσει
στις εντολές ή δεν προσέξει το σημάδι τοτε δεν θα μπορέσει να αφήσει το αλογο και θα είναι καταραμένος να γυρνά για πάντα. Αυτό συνδέεται με τον θρύλλο του ακέφαλο καβαλάρη, που καλπάζει τις νυχτες.
Το άσπρο άλογο είναι για τους Κέλτες το σύμβολο της ευτυχίας και η βουτιά με άσπρο άλογο στη θάλασσα συμβολίζει την φυγή από την πραγμα τικότητα...."

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 22:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΠΡΩΤΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ,
ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ...ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!
ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΞΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ,ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ "ΖΩ" ΚΑΠΩΣ ΕΝΤΟΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ...ΙΣΩΣ ΚΑΙ ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 23:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ...

ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΓΙΑ ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΙΠΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΝΕΡΓΗ...

ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ

quote:
ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ...ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!

ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΠΕΣ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΟ ΕΤΟΙΜΗ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;
ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΑΠΛΩΣ ΣΕ ΡΩΤΩ!
ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΞΩΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ...


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 23:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ,
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ!!!
ΚΑΥΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!
ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ,ΘΑ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕ!!!!!

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,
ΕΜΕΙΣ ΝΑΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ....

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 23:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!!!!
ΞΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΩΤΟ!!!!

ΟΡΙΣΤΕ!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ....


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 23:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι απίστευτο το πόσο "μου μιλάει" αυτή η χώρα. Όχι τώρα. Aπό μικρό παιδί. Θα απανέλθω λίαν συντόμως στην πρώτη ευκαιρία.

Carpe DiemΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 04:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ KAPODISTRIA ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ,ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ-ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΥΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ-ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ,ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΚΕΝΤΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ/ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ/ΚΟΣΜΟΙ... ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.ΟΧΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΕΣ ΛΟΙΠΟΝ!

OANNES ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 01:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μολις ανακαλυψα το θεμα και εσπευσα να απαντησω.Η Κελτικη Παραδοση με τραβαει σαν μαγνητης.Θα ηθελα να ταξιδεψω στην καταπρασινη Ιρλανδια.Εχω αποκτησει και φιλους απο την Ιρλανδια.Ειναι ενα ζευγαρι
(ο Erik και η Gillian) οι οποιοι πηγαινουν ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ για διακοπες στην Κρητη.
Επανω στο γραφειο μου εχω και μια καρτα που μου εστειλαν και απεικονιζει το Giant's Causeway.
Θα παραθεσω και αλλα στοιχεια στο μελλον σχετικα με τους μυθους των Ιρλανδων μεσω καποιων στιχων απο Ιρλανδικα συγκροτηματα που εχω αγορασει τους δισκους τους.
Και νομιζα οτι ημουν μονος στο ταξιδι μου προς το Πρασινο νησι Ire-land.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 01:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Na xairethsw ki egw ta paidia edw mesa...
Katarxhn prwth fora akouw na sumvainei kati me thn xwra authn!
Na symfwnhsw me ton filo pou anefere gia ton kosmo pou thn katoikei... pws moiazoun se polla me tous Ellhnes!
Pantws ena apo ta polla musthria kai panemorfa pragmata pou symvainoun sthn Irlandia einai oti vgazoun thn kaluterh mavrh mpura tou kosmou!!! Guinness rules!!

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Persa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 10:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Persa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Καταρχήν, τα θερμά μου συγχαρητήρια στην Καποδιστρία (ελπίζω να το τονισα σωστά) που άνοιξε το θέμα και στη Λιλιθ που πήγε στην Χώρα της Ιριδος...Η ξωτικών ή σμαραγδένια νησιά κλπ. :))))
Αυτό που με ενθουσιάζει με αυτό το μέρος, είναι τα βουνά και εύχομαι να μπορέσω να πάω εκεί.Κάποια μερα.
Φίλη Καποδιστρία, αν ακούσεις και την παραδοσιακή τους μουσική θα "την ακούσεις". Και δεν εννοώ μόνο τους Leahy...Είναι απο τα λίγα μέρη επίσης που έχουμε στενές σχέσεις (σαν κράτη, τρόπο σκέψης και ιδεολογίες) αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Μπορείς να βρείς περισσότερα στο www.ireland.ir, επίσης πολύ καλό βιβλίο είναι και το Ξωτικά (απο εκδόσεις Κέδρος νομίζω) Γιατί δεν κάνεις και μια επίσκεψη στο Προξενείο? Σίγουρα θα έχουν να σου προτείνουν κάποιο καλό βιβλίο...
Πιστευε και μη, ερεύνα...
Πέρσα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 11:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Guinness rules!!

μπορεί σε αλλα θέματα να μη συμφωνουμε alec αλλα σε αυτό σου βγάζω το καπέλο
IN GUINNESS WE TRUST!!!

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 15:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Guinness rules!!

Σωστος ο φιλος ! Η αγαπημενη μου μπυρα.....
Εγω μενω στο Βολο και ενα βραδυ πηγαμε για μπυρα και ζητησα Guinnes -ετσι απο περιεργεια- .... και τελικα ΕΙΧΑΝ.Δεν το περιμενα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 15:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The sky was grey and leaden,
wolves howling on the wind.
Above the land of Tir Na n-Όg
the ancient calm still reigned.

"I long to stand on my home shore",
said Ossian in a glare.
"But Ossian love,this is your home",
said Niamh of the golden hair.

He galloped across the faerie seas,
back to the land of man.
Watched by the Gods and the Daoine Sidhe,
his life to end as it began.

( Ossians Return)

Edited by - Masvidal on 08/09/2003 16:00:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 17:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όταν έγινε η μεγάλη μάχη των Λευκών και των Μαύρων Άγγέλων και ο Εωσφόρος κατακρημνίστηκε απο το βασίλειο του Θεού μαζί με τις λεγεώνες του, αυτός ο τέως πρίγκηπας των Αρχαγγέλων (ο πρώτος μεταξύ των Αγγέλων πριν απο την πτώση) φορούσε μια λαμπρη περικαφαλαία, στολισμένη με ενα θαυμαστό σμαράγδινο λίθο. Αυτό το "...θαυμαστό πετράδι, που κείτεται στο μονοπάτι ξεχασμένο, μακριά απο εκεί που οι άνθρωποι κατοικούν... αποσπάστηκε απο την περικεφαλαία με ένα χτύπημα απο το "Ξίφος της Δικαιοσύνης" του Αρχάγγελου Μιχαήλ. Η ακτινοβόλα αυτή πράσινη πέτρα έπεσε στην άβυσσο του εξώτερου διαστήματος, όπου βούτηξαν οι Άγγελοι, την έφεραν πίσω και την μετέτρεψαν στο Άγιο Δισκοπότηρο (The Holly Gral - ή Mharadwys Graal στα Κέλτικα).
Αν καταδυθεί κανείς στην απύθμενη ιστορία του δυτικού αποκρυφισμού (που ενα μεγάλο μέρος της προέρχεται απο το πάντρεμα των δυτικοχριστιανικών και κελτικών παραδόσεων, ενώ ενα μικρότερο κατάγεται απο τον εβραικό και αραβικό μυστικισμό) προσπαθώντας να ανακαλύψει αυτήν την πέτρα, θα την συνδέσει ίσως με την θρυλική «Φιλοσοφική Λίθο» των Αλχημιστών, με το πολύτιμο δισκοπότηρο που υποτίθεται βρήκε ο Ναπολέων στην Γένοβα, ή με τον «Σμαράγδινο Πίνακα» του Ερμή του Τρισμέγιστου που λέγεται ότι ανακα λύφθηκε απο τον μέγα Αλέξανδρο και παρουσιάστηκε ως αναγνωριστικό σημάδι στους ιερείς του Άμμωνα στην Όαση Σίουα.
Ο Ιωσήφ εξ Αριμαθείας, σύμφωνα με την παράδοση, ταξίδεψε γύρω στο 60 μ.Χ. μέχρι το Αββαείο του Γκλάστονμπερρυ και έθαψε το Άγιο Δισκοπότηρο κάτω απο τους βράχους πάνω στον λόφο. Στον ίδιο λόφο που κάποια παράδοση λέει ότι βρίσκεται ο τάφος του Αρθρούρου.
Ο κελτικοχριστιανικός μυστικισμός της Ιρλανδίας, αναφέρει ση ενα κομμάτι της Πράσινης Πέτρας έσπασε απο το χτύπημα και παρέμεινε στην Άββυσο όπου έγινε μαύρο και απο δώρο του Θεού, μετασχηματίστηκε σε κατάρα. Απο αυτήν την Μαύρη Πέτρα ξεπήδησε ο «Κάτω Κόσμος» (ενώ το μυστικό του Δισκοπότηρου, που φτιάχτηκε απο την Λίθο, οδηγεί στον "Ουράνιο Κόσμο. Σε αυτόν τον συμβολικά Υπόγειο Κόσμο δημιουργήθηκαν τα επίπεδα της κόλασης, που μέσα τους καταδικάστηκαν οι Πεσμένοι Άγγελοι, δηλαδη μέσα στο μαύρο κομμάτι της Πέτρας, που μολύνθηκε απο την περηφάνεια του Εωσφόρου και αποσπασθηκε απο τον υπόλοιπο λίθο.
Όμως η Κόλαση, το Καθαρτήριο και ο Παράδεισος, βρισκονται πολύ πιο πέρα απο τον Κόσμο των ανθρώπων και τον Κόσμο των Θαυμάτων που είναι ο τόπος που κατοικεί ο Νεραιδολαός. Το τμήμα εκείνο που αγγίζει τον κόσμο των ανθρώπων του Eire ονομάζεται και "Annwvin" (Αννουβίν) και είναι το γνήσιο βασίλειο των "Aes Sidhe" (Mound People) που είναι ο Νεραϊδολαός των Λόφων. Αυτοί οι λόφοι είναι τεχνητοί, όπως οι δικές μας"Τούμπες". Τα Ξωτικά ζούν εκεί, μέσα σε κούφιους λοφίσκους σκεπασμένους από χορτάρι, πολύ καλά καμουφλαρισμένους, που κρύβουν τεράστιες σπηλιές που αντηχούν απο γέλια, χορούς και μουσική, Πολλοί Ιρλανδοί βάρδοι, που άκουσαν τα τραγούδια και τις μουσικές των Sidhe, τα μετέφεραν στην Ιρλανδική μουσική παράδοση, υπάρχουν μέχρι και σήμερα ηχογραφήσεις μουσικών που παίζουν τα τραγούδια των Ξωτικών (ELFSONGS)!
Ο Χρόνος μέσα σε ένα μυστικό Sidhe Mound, περνά πολύ διαφορετικά απο ό,τι έξω απ' αυτό. Υπήρξαν άνθρωποι που τους απήγαγαν τα ξωτικά, ή που κατάφεραν να μπούν απρόσκλητοι μέσα σε κάποια τέτοια πολιτεία και κόλλησαν εκεί χορεύοντας και γελώντας, χωρίς να ξέρουν πόσος χρόνος πέρασε. Όταν βγήκαν, βρήκαν τους συνομηλικούς τους γερασμένους, ενώ αυτοί ήταν ακόμη νέοι, νομίζοντας πώς είχαν περάσει μόνο λίγες ώρες ή λίγες μέρες!
Στην εξοχή της Ιρλανδίας υψώνονται πολλά αρχαία ερείπια κάστρων, που οι ντόπιοι τα ονομάζουν "Νεραιδόκαστρα" και είναι οι πιο αγαπημένοι τόποι συνάντησης των Ξωτικών τις νύχτες. Κανείς δεν τολμά να περάσει την νύχτα δίπλα απο ενα Νεραιδόκαστρο."

AYTA TA ...ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΠΑΝΤΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΩΣ ΤΟ "ΟΡΟΣΗΜΟ" ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...( ΠΟΤΗΡΙ,ΚΡΑΣΙ,ΜΕΤΑΛΗΨΗ,ΜΥΣΤΗΡΙΟ...)

ΤΗΝ ΜΠΥΡΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ(!!),ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΡΩ...ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΒΑΛΛΑΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ!!!ΤΙ ΛΕΝΕ; Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΓΑΤΑ;!!!



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 17:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρείτε τι έλεγε ο Yeats για τις νεράϊδες και τον κόσμο τους. Πίστευε ότι η είσοδος στην νεραϊδοχώρα βρισκόταν στο βουνό Benbulben, όπου και ζήτησε να ταφεί μετά τον θάνατό του.

Come away, O human child!
To the waters and the wild
With a faery, hand in hand,
For the world’s more full of weeping than you can understand


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 17:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Α'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ!!!

ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 00:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Blepw epese antapokrish gia thn guinness e!
kalo auto..
pantws mages ama thelete na thn dokimasete vrite thn se koutaki twn 500ml paizei mono... ta mpoukalia den lene giati exoun anthrakiko pou kanonika h mpura den exei anthrakiko h sugekrimenh.. kai epishs ama thn vrite se kamia mpuraria se bareli einai apath.. exoun valei tonous nero mesa!
Ante ksekiniste taksidakia se pub ths Eurwphs na thn pieite! Emena me mathane pantws oi barman sto Leipzig/Dusseldorf/koln/Bonn..
H kaluterh mpura einai kai to oneiro mou einai na paw sto ergostasio sthn irland pou exoun vrises kai pineis tsampa osh theleis!!!!!

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 11:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


KOYTAKI ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΕ;
ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 11:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και νομιζα οτι ημουν μονος στο ταξιδι μου προς το Πρασινο νησι Ire-land.


ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL;
ΜΑ ΠΟΤΕ!!!
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΩΤΗ...
ΜΑΖΙ "ON EIRE",ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 09/09/2003 11:57:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 13:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
The sky was grey and leaden,
wolves howling on the wind.
Above the land of Tir Na n-Όg
the ancient calm still reigned.
"I long to stand on my home shore",
said Ossian in a glare.
"But Ossian love,this is your home",
said Niamh of the golden hair.
He galloped across the faerie seas,
back to the land of man.
Watched by the Gods and the Daoine Sidhe,
his life to end as it began.

Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΗΤΑΝ ΓΚΡΙΖΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΥΣ,
ΟΙ ΛΥΚΟΙ ΟΥΡΛΙΑΖΑΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.
ΕΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΤΗΣ ΤΙΡΝΑΝΟΓΚ
Η ΑΡΧΑΙΑ ΗΡΕΜΙΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕ ΑΚΟΜΑ…

«ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΕΙΑ ΜΟΥ ΑΚΤΗ»,
ΕΙΠΕ Ο ΟΣΣΙΑΝ ΜΕ ΑΓΡΙΟ ΥΦΟΣ.
«ΑΛΛΑ ΟΣΣΙΑΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ»,
ΕΙΠΕ Η ΝΙΑΜ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΛΛΙΑ.

ΚΑΛΠΑΖΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΕΡΑΙΔΟΘΑΛΑΣΣΕΣ
ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ
ΦΥΛΑΓΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΤΑΝΟΝ ΣΙΝΤ
Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ…( ΑΕΝΑΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ)

YΠΕΡΟXA!!!
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL,
ΤΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ;
ΚΑΤ’ ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ EIRE,KAT’EYΘΕΙΑΝ…
ΣΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΤΙΡΝΑΝΟΓΚ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΟΝΕΙΡΟΧΩΡΑΣ…
ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ABHALLJIN…
TO AΙΩΝΙΟ ΚΑΜΕΛΟΤ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΑΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΑ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ…
ΟΙ ΧΑΡΩΠΟΙ ΗΧΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΚΑΜΑΤΟΙ ΧΟΡΟΙ ΤΩΝ ΝΕΡΑΙΔΩΝ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 19:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο Κέλτικος μύθος «How Cwlhwch Won OIwen» παρουσιάζει μια ενδιαφέιρουσα συλλογή αντικειμένων Δύναμης, που ο ήρωας CwIhwch πρέπει να αναζητήσει και να βρει για λογαριασμό του βασιλιά Ysbaddaden, για να κειρδίσει το χέρι της κόρης του, OIwen. Στα πιο σύγχρονα χρόνια, αυτή η λίστα της αναζήτησης των μαγικών αντικειμένων, μετατράπηκε σε μυητική δοκιμασία για διάφορες μυστικές ομάδες, όπου ο Νεόφυτος καλούνταν να αποκωδικοποιήσει με ενόραση ή με μελέτη, τον συμβoλισμό που κρύβεται πίσω από κάθε μαγικό αντικείμενο της λίστας Cwlhwch (Κoυλχούκ):
1) «Το καλάθι του Gwyddno Lοng Shank» (Γκουίδνο Λονγκ Σσανκ): Αυτό το μαγικό ψάθινο καλάθι, περιέχει μια ανεξάντλητη ποσότητα φαγητού. Κάθε φορά, μπορούν να μαζευτούν μέχρι 27 άν θρωποι, να ενώσουν τα χέρια τους φτιάxνoντας έναν κύκλο γύρω από το μαγικό καλάθι και τότε θα βρουν ένα πλήρες γεύμα το οποίο θα έχει φτιαxτεί από το αγαπημένο φαγητό του καθενός...
2) «Τα μπουκάλια του Νάνου Gwydolin» (Γκουιντόλιν): Αυτά τα μαγικά μπουκάλια κρατούν το περιεχόμενό τους ακριβώς στην ίδια θερμοκρασία που είχε όταν τα γέμισαν. Αν για παράδειγμα γεμίσουν με βραστό νερό, το νερό θα βράζει συνεχώς και θα βράζει ακόμη κι αν τα μπουκάλια ανοιχτούν έπειτα από τριακόσια χρόνια στον χειμώνα του Βορείου Πόλου. Το αντίστοιχο θα συμβεί αν τοποθετηθεί μέσα τους πάγος..."

ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΟΣΗ ΜΑΓΕΙΑΣ ΑΠΟ EIRE...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 20:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσα αντικείμενα περιέχει η λίστα;
Για την ώρα...ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ,ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ!!!!

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πόσα αντικείμενα περιέχει η λίστα;
Για την ώρα...ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ,ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ!!!!

Communicating at an unknown rate...


ΒΡΕ ΛΙΧΟΥΔΟ,ΒΑΛΝΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ,ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ...ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΡΑΤΕΙ...
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ,ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ "Η ΑΡΠΑ" ΘΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ,ΝΤΥΜΕΝΟ ΣΤΑ ΡΟΖΕΚΟΥΦΕΤΟΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΟΦΟΡΕΜΑΤΑ!!!
ΟΡΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ...ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"3) «Η Άρπα του Teirtu» (Τέηρτου): Αυτή η μαγική άρπα μπορεί να παίζει από μόνη της και μπορείς να την διατάξεις να παίξει όποια μελωδία θέλεις, αλλά το πιο δύσκολο είναι να την αναγκάσεις να μείνει σιωπηλή. Η μουσική που παίζει είναι τέλεια, αλλά αυτός που την ακούει δεν μπορεί να την επαναλάβει σε άλλους...
4) «Το Δέρμα του SeIkίe» (Σέλκηη): Σύμφωνα με την Κέλτικη Παράδοση, τα SeIkίes είναι ικανά να αλλάζουν μορφή, επειδή το δέρμα τους είναι μαγικό. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις αν το περιστέρι που κάθισε στο πρεβάζι σου, ή ο σκύλος που σε ακολουθεί στον δρόμο, είναι ένα Σέλκηη με την μορφή αυτών των πλασμάτων. Οι μάγοι αναγκάζουν το Σέλκηη να πάρει ανθρώπινη μoρφή φωνάζoντας «Είσαι Σέλκηη» και κουκουλώνοντάς το ξαφνικά με ένα μαύρο ύφασμα. Τότε το Σέλκηη μεταμορφώνεται σε άνθρωπο, αλλά το δέρμα του γίνεται ένας υπέρoxoς μαγικός μανδύας. Αν καταφέρει ο μάγος να του τον πάρει, τότε μπορεί να αλλάζει μoρφές όταν τον φοράει. Το κακό όμως είναι., ότι από εκείνη τη στιγμή το Σέλκηη τον ακολουθεί παντού, αόρατο για τους άλλους και προσπαθεί να τον ξεγελάσει για να του τον πάρει πίσω...
5) «Το φτερό του ThwyrIie» (θουήρληη): Είναι ένα μαγικό φτερό, από ένα παράξενο πουλί που πετάει μόνο το σούρουπο στα μαγικά μέρη, όπως ένα στoιxειωμένο δάσος, που του αρέσει πολύ το τραγούδι. Αν το δεις και του τραγουδήσεις, τότε αυτό έρχεται και κάθεται στον ώμο σου και καθώς σ' ακούει μπορείς να
του πάρεις ένα φτερό. Το φτερό αυτό είναι μαγικό και μπορεί να γράφει την πιο υπέροχη ποίηση αν το βάλεις πάνω στο χαρτί.."


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy