ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ρατσιστής ο Νίτσε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 17:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαυμάζω το έργο του ,θαυμάζω τον ευφάνταστο Ζαρατούστρα,παραδέχομαι την αξεπέραστη διανοιά του και την φιλοσοφία του αλλα αναρωτιέμαι:Πως ένα τόσο λαμπρό μυαλό είχε τόσο ρατσιστικές απόψεις για τις γυναίκες ,οι οποίες με κάνουν να νοιώθω κάθε φορά που διαβάζω το ταδε εφη ζαρατούστρας, οτι διαβάζω ένα αποκρυφο βιβλίο μόνο για άντρες?Πως μια τόση ξεχωριστή φιλοσοφία απέκλειε μια γυναίκα Ζαρατούστρα..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 00:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδεχομένως να έκρυβε έναν μισογυνισμό λόγω του ότι είχε στη ζωή του δύο μεγάλες ερωτικές απογοητεύσεις,όμως η αλήθεια είναι ότι έτρεφε μεγάλη εκτίμηση και αγάπη στο Αιώνιο Θήλυ,στην αιώνια Αριάδνη.Οι ενστάσεις του αφορούσαν τη σύγχρονη μορφή της γυναίκας,της υποτίθεται "χειραφετημένης" γυναίκας.Η πλάκα είναι ότι μόλις τώρα θυμήθηκα το απόσπασμα του Ζαρατούστρα για τις γυναίκες,εκεί όπου η γριά γυναίκα του δίνει τη συμβουλή να φέρνει πάντα το μαστίγιό του μπροστά στη γυναίκα.Πρόκειται για πολύ τραβηγμένη άποψη,όμως μην ξεχνάς ότι πολλές γυναίκες κρύβουν έναν έντονο και έκδηλο μαζοχισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DreaM_CatcHeR
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 15:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DreaM_CatcHeR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα συμφωνήσω με τον προλαλησαντα! κ δεν νομιζω οτι οταν μιλαει για τον υπερανθρωπο απευθυνεται μονο στον αντρικο πληθυσμο. ειναι ρεαλιστης ο ανθρωπος. βλεπει την αληθινη φυση των πραγματων..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 16:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές γυναίκες κρύβουν ένα έντονο μαζοχισμό???Αν αποδεχτώ το ατεκμηρίωτο επιχειρημά σου ,θα σου απαντήσω βάση μιας προσωπικής -υποκειμενικής σκοπιάς οτι στο ίδιο ποσοστό μπορεί και στον πληθυσμό των αρρένων, να απαντήσεις την ιδιότητα του μαζοχισμού.
Ο Νιτσε το ξεκαθαρίζει έμμεσα οτι η φιλοσοφία του Ζαρατούστρα απευθύνεται στους άνδρες.
Το παράδειγμα με το μαστίγιο ήταν ένα καλό δείγμα της σκέψης του Νίτσε γύρω απο τη γυναίκα.
Και επαναδιατυπώνω το ερωτημά μου , μιας και δεν βρήκα την απάντηση απο τα γραφομενά σας, πως είναι δυνατον ένα λαμπρό φιλοσοφικό μυαλό, με διευρυμένους ΄πνευματικούς ορίζοντες, να ΄δείχνει τέτοιου είδους στενότητα πνεύματος?!
Είναι αλήθεια αυτα περί ερωτικής απογοήτευσης ,αλλά αν η αιτίαση του μισογυνισμού εκπορεύεται απο μια ατυχία , τότε αυτόματα δεν ακυρώνει τη διάνοια του Νίτσε? (Αν ένας άνθρωπος είναι φαύλος, τότε η μεμονωμένη περίπτωση χαρακτηρίζει το σύνολο?)

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 00:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν η αιτίαση του μισογυνισμού εκπορεύεται απο μια ατυχία , τότε αυτόματα δεν ακυρώνει τη διάνοια του Νίτσε?

Φίλη "Κούφια Γή",

Και φυσικά την ακυρώνει, αλλά μόνο ως προς το συγγεκριμμένο ζήτημα!
Νομίζω οτι είναι ασφαλές συμπέρασμα οτι ο Νίτσε ήταν εντελώς άσχετος σε ζητήματα σεξουαλικής πολιτικής! Συνεπώς και σε καποια ζητήματα ψυχολογικά...

Αυτό για εμένα δεν αναιρεί το υπόλοιπο έργο του, ιδίως εκει οπου εμφανέστατα δείχνει οτι ήξερε το αντικείμενό του.

Έχουμε, καμμιά φορά την τάση (κακώς κατ'εμε) να υπερεκτιμούμε τον τάδε φιλόσοφο ή δίνα δάσκαλο, ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί εκτιμούμε το μέρος το έργου του που μας "άγγιξε".

Δεν υπάρχει όμως τίποτα που να μου λέει εμένα οτι επειδή κάπιος μπόρεσε να διεισδισει σε μια φιλοσοφική ή εσωτερική πραγματικότητα, οτι οι παρατηρήσεις του εκεί - όσο ορθές κι αν ήταν - θα μεταφερθούν σαν πρακτική στην ζωή του.

Δεν αναιρείται λοιπόν η διάνοια, αλλά η εφαρμογή, η ΠΡΑΞΗ.

Και όπως σώστα επισημαίνεις, αυτό φαίνεται πλέον έντονα σε ζητήματα "καρδιάς", καθώς και "πολιτικής".

Φιλικά

Κ.

Edited by - kynikos on 11/05/2004 00:44:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 01:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η γριά γυναίκα του δίνει τη συμβουλή να φέρνει πάντα το μαστίγιό του μπροστά στη γυναίκα. Πρόκειται για πολύ τραβηγμένη άποψη,

Γεια σου φίλε kost,

Γιατί σου φαίνεται τόσο "τραβηγμένη" αυτή η άποψη;
Εμένα μου φαίνεται από τα πιο λογικά πράγματα σε όλο το βιβλίο!

Ξέρω οτι μπορεί να μοιάζει σαν να αντιφάσκώ με αύτο που είπα στην προηγούμενη απάντηαή μου, αλλά βλέποντάς το εσωτερικά, νομίζω οτι ο Νίτσε το "έπιασε" σωστά, ο'τι προβλήματα και να είχε με της γκόμενές του.

Μην ξεχνάς οτι κατά κάποιοες απόψεις, η χειραφετημένη γυναίκα θεωρείται εσωτερικά σαν "άνδρας", και - μην ορμίξετε ακόμα κορίτσια, δεν τελείωσα - ο μη-χειραφετημένος άνδρας θεωρείται σαν "γυναίκα".

Η πειθαρχία, συνεπώς, μπορούσε να απευθύνεται στη μη-χειραφετημένη όψη.

Κ.

Edited by - kynikos on 11/05/2004 01:03:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 01:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί σημαίνει χειραφετημένος/η;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 01:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί σημαίνει χειραφετημένος/η;

Χρησιμοποίησα τον όρο μιά που τον είχε αναφέρει ο kost, με την έννοια του "απελευθερωμένου" ή "ανεξάρτητου".

Ετοιμολογικά νομίζω οτι είχε κάποια σχέση με την απελευθέρωση των σκλάβων στην αρχαία Ρώμη, όπου "χειραφετημένος" είχε την έννοια του σκλάβου που κέρδισε την ελευθερία του.

Ως εκ τούτου, νομίζω οτι μορούμε να συνεχίζουμε να χρησημοποιούμε τον όρο ήσηχοι - αλλά αν σε κάποιον δεν αρέσει, "απελευθερωμένος/η" το ίδιο κάνει...

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 02:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου kynikos,

δε ρώτησα εκφράζοντας ενόχληση. Απλά ήθελα να μπούμε σε μία βαθύτερη συλλογιστική (νομίζω).

Χειραφετημένος/η (αναφέρεται εξίσου και στα δύο γένη)= ο απαλλαγμένος από κάθε εξουσία ή επιρροή, αυτεξούσιος, ανεξάρτητος.

Είναι δυνατόν ο λάτρης της ελευθερίας του πνεύματος Νίτσε να εκφράζει εναντίωση στη χειραφέτηση; Μα η χειραφέτηση είναι η διαδικασία, μπορούμε να πούμε, απελευθέρωσης.

Διαφοροποιείται λόγω φύλου ή μήπως το άρρεν και το θήλυ παίζουν άλλο ρόλο στο μύθο;

Φίλε μου, στον εσωτερισμό όταν λέγεται ότι η χειραφετημένη γυναίκα είναι "άνδρας", δεν εννοείται ότι αντροφέρνει. Αντίστοιχα ο μη χειραφετημένος άνδρας δεν εννοούμε ότι είναι θηλυπρεπής.

Και επέτρεψέ μου να σου θυμίσω μία παλαιότερη συζήτησή μας:

Ο Αδάμ (και ο Νίτσε το γνώριζε πολύ καλά αυτό το θέμα) είναι και αρσενικός και θηλυκός. Η Εύα (η πλευρά του Αδάμ) είναι πάντοτε η δημιουργική του ισχύς, η τελεσιουργός του δύναμη, η ίδια του η βούληση μέσω της οποίας εκδηλώνεται εξωτερικά. Γι' αυτό και ο Αδάμ διαφοροποιείται προς το καλό ή το κακό πάντοτε μέσω της Εύας (της βούλησης).

Ποιά είναι λοιπόν η γριά και γιατί ο άνδρας χρειάζεται μαστίγιο;

Ας θυμηθούμε τον Πλάτωνα και τί λέει για τη βούληση...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/05/2004 02:41:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 09:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Θαυμάζω το έργο του ,θαυμάζω τον ευφάνταστο Ζαρατούστρα,παραδέχομαι την αξεπέραστη διανοιά του και την φιλοσοφία του αλλα αναρωτιέμαι:Πως ένα τόσο λαμπρό μυαλό είχε τόσο ρατσιστικές απόψεις για τις γυναίκες ,οι οποίες με κάνουν να νοιώθω κάθε φορά που διαβάζω το ταδε εφη ζαρατούστρας, οτι διαβάζω ένα αποκρυφο βιβλίο μόνο για άντρες?Πως μια τόση ξεχωριστή φιλοσοφία απέκλειε μια γυναίκα Ζαρατούστρα..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"



Σε χαιρετώ Κούφια Γη.
Δεν ξέρω εάν είμαι το πρόσωπο που θα σου δώσει την απάντηση.
Μα εκείνο που εκλαμβάνω στο ερώτημά σου, είναι το χρώμα και το ύφος μιας εποχής που διάρκεσε κάπου 3000 χρόνια μόνο, στην μακρόχρονη ύπαρξή μας. Δηλαδή το ότι η "μητριαρχική" εποχή ήταν άψογα καλυμμένη τότε, μέσα (από) στον πολύ στενό χώρο της κάθε οικίας...
Φυσικά θα έχεις ακούσει και το πλέον παρομοιώδες: <<Πίσω άπό κάθε μεγάλο Άντρα υπάρχει κρυμμένη και μία γυναίκα>>. Δείχνοντας εκείνο που μας επισημαίνει η φίλη Zadok στο τελευταίο της post, για τον Αδάμ έντονα.
Τώρα, δεν θα μπορούσε και ο Νίτσε να ξεφύγει αυτού του χαρακτηριστικού "ύφους" που ήθελε τον άντρα μπροστά για τα σωματικά του και μόνο "χαρίσματα" δύναμης. Καταλαβαίνεις πως μετρούσε πάρα πολύ η σωματική αντοχή και η δύναμη στην περιπετειώδες επιβίωση του ανθρώπου! Πολλοί ακόμα σοφοί της αρχαιότητας έχουν τούτο το εμπόδειο ανάμεσα στα ανθρώπινα φύλλα που όμως εάν παρατηρήσεις καλά, θα δεις ότι είναι μόνο επιφανειακό σαν του Μεγάλου Νίτσε.
Σε χαιρετώ Κούφια Γη.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 12:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου, στον εσωτερισμό όταν λέγεται ότι η χειραφετημένη γυναίκα είναι "άνδρας", δεν εννοείται ότι αντροφέρνει. Αντίστοιχα ο μη χειραφετημένος άνδρας δεν εννοούμε ότι είναι θηλυπρεπής.
Δεν νομίζω να είπε κανείς τέτοιο πράγμα - αλίμονο!

Πάντως πράγματι είναι ωραίο θεματάκι - ας δούμε πως θα συνεχίσει!

Η φίλη "Κουφια Γη" έχει τον λόγο, μια που από ρατσισμό, έχουμε πάει μάλλον προς τον "σεξισμό"....

Κ.

ΥΓ. Χεχε - Αν ανοίξει θέμα "Ο σεξισμός στον Εσωτερισμό" φοβάμαι οτι θα γίνει το "σώσε"


Edited by - kynikos on 11/05/2004 13:01:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 15:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν νομίζω να είπε κανείς τέτοιο πράγμα - αλίμονο!


Καλέ μου, "τα λέω στην πεθερά για ν' ακούει η νύφη"!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 16:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΓ. Χεχε - Αν ανοίξει θέμα "Ο σεξισμός στον Εσωτερισμό" φοβάμαι οτι θα γίνει το "σώσε"


Σιγουρα Κυνικε!!!!!

Εχει αρκετες καλογριες εδω!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 17:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

quote:

ΥΓ. Χεχε - Αν ανοίξει θέμα "Ο σεξισμός στον Εσωτερισμό" φοβάμαι οτι θα γίνει το "σώσε"


Σιγουρα Κυνικε!!!!!

Εχει αρκετες καλογριες εδω!!!




Σε χαιρετώ καλέ μου Πλατωνα.
Τι εννοείς με το: <<Έχει αρκετές καλόγριες εδώ>>!!!
Εσένα τι σε χαλάει;
Εάν η κάθεμία μας , κι ο καθένας διαθέτει τον εαυτό του όπως θέλει;
Και κάπου αλλού (σε άλλο topic) μου έβαλες ταμπέλες....
Καλά σε συγχωρώ γιατί τότε μου έφερες ένα σοκολατένιο Αυγό με τον Master μέσα...
Σε χαιρετώ Πλάτωνα.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 17:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου zezmperg,

το δόλωμα για γόπα ήταν και περαστική τσιπούρα το είδε και το λιμπίστηκε!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 18:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως Κυνικέ το ενδιαφέρον αυτό θέμα φαίνεται να παίρνει ωραία τροπή.Σχετικά με το ερώτημά σου,θεωρώ τραβηγμένη την άποψη με το μαστίγιο διότι δεν με εκφράζει σαν άτομο.Πιστεύω ότι είμαι σχετικά ανεξάρτητο άτομο και θέλω και η κοπέλα δίπλα μου να είναι και αυτή ανεξάρτητη.Από την άλλη,βέβαια,γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι αργά ή γρήγορα κάποιος από τους δύο-ο λιγότερο κολλημένος-θα πρέπει να πάρει τα ηνία και το πάνω χέρι,κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό,αρκεί να μην φτάνει σε ακρότητες.
Σχετικά με το μαζοχισμό,Κούφια Γη,ενδεχομένως να βρεις και αρκετούς άντρες που να είναι πιο μαλθακοί και παθητικοί(ειδικά σήμερα που κακά τα ψέματα οι άντρες έχουμε γίνει ψιλοκότες).Όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι οι γυναίκες είναι πιο μαζοχίστριες,διότι νιώθουν πολύ συχνά την ανάγκη να υποταχτούν σε έναν άντρα,κι αν δεν σου αρέσει η λέξη "υποταχτούν",νιώθουν την ανάγκη να δοθούν,να αφεθούν στα χέρια ενός άντρα.
Όσο για το μισογυνισμό ένα πράγμα έχω να πω,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΙΣΟΓΥΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ.Είμαι μικρός σε ηλικία όμως από αυτά που έχω δει και έχω καταλάβει έχω ΤΡΟΜΑΞΕΙ με το βαθύ μισογυνισμό της ίδιας της Γυναίκας,τον βαθύ ανταγωνισμό,τη βαθιά κακία,το βαθύ μίσος αλλά και την περιφρόνηση που νιώθει η γυναίκα για όλες τις άλλες.Εσύ Κούφια Γη ίσως να αποτελείς εξαίρεση όμως πίστεψέ με εσείς οι φωτεινές εξαιρέσεις είστε ελάχιστες και απλά επιβεβαιώνετε τον κανόνα.
Πάντως,έχεις δίκιο στο άλλο,όταν λες ότι η φιλοσοφία του Ζαρατούστρα απευθύνεται σε άντρες.Και για να προβοκάρω ακόμα πιο πολύ τη συζήτηση θα παραθέσω απόψεις του μεγάλου Φιλοσόφου από το Πέραν του Καλού και του Κακού,το οποίο συνέθεσε ώστε να επεξηγήσει τον προηγηθέντα Ζαρατούστρα,απόψεις που οι περισσότερες με βρίσκουν σύμφωνο.
"Μία από τις πλέον τραγικές εξελίξεις της κακοποίησης της Ευρώπης είναι η θέληση της γυναίκας να χειραφετηθεί και να ενημερώσει τον άντρα γι'αυτό.Η γυναίκα έχει τόσους λόγους να είναι μετριόφρων που δεν μπορεί τίποτα να δημιουργηθεί από τα αδέξια δοκίμια της γυναικείας απομυθοποίησης και γνώσης.Αν δούμε μονάχα τη σχέση της με τα παιδιά θα διαπιστώσουμε την επιπόλαιη και μικρολόγα της έπαρση,τις ανιαρές της ιδιότητες που,αλοίμονό μας αν τολμήσουν να αξιοποιηθούν.Βέβαια,στην πραγματικότητα,από το φόβο του άντρα,όλες οι ιδιότητες της γυναίκας καταπιέζονταν.Όμως τί δυστύχημα για εμάς αν η γυναίκα αρχίσει να αποβάλλει την παιχνιδιάρα τέχνη της και την οξυδέρκειά της που την κάνουν ν'απομακρύνει τις έγνοιες και τις στενοχώριες και την ασυναγώνιστη ικανότητά της για χαρούμενα πάθη.Ω,οι γυναικείες φωνές του Αριστοφάνη μας κάνουν ήδη να φοβόμαστε μα επιμένουμε ότι είναι πολύ κακόγουστη η μανία της γυναίκας με την επιστήμη αφού ως τώρα-ευτυχώς-αυτό ήταν αρσενική υπόθεση κι ερευνούσαμε ανάμεσά μας.Εξ'άλλου,αυτά που γράφουν οι γυναίκες για τις γυναίκες μας προκαλούν δυσπιστία και μας κάνουν ν'αναρωτιόμαστε αν πράγματι η γυναίκα επιθυμεί τη διαφώτιση πάνω της ή αν επιθυμεί,έτσι,ένα νέο κόσμημα για τον εαυτό της μιας και τα στολίδια είναι μέρος των προτιμήσεών της.Ίσως πάλι να επιθυμεί να κυριαρχήσει μέσω του φόβου που μπορεί να προκαλέσει.Το μόνο που δεν επιθυμεί είναι η αλήθεια,γιατί τί μπορεί να την ενδιαφέρει η αλήθεια που της είναι το πιο ξένο και δυσάρεστο πράγμα,που η καλύτερη ασχολία της είναι το ψέμα της ωραιότητας?Εμείς οι άντρες πρέπει να παραδεχτούμε πως επειδή το έργο μας είναι βαρύ,αγαπούμε και σεβόμαστε στη γυναίκα ακριβώς αυτή της την τέχνη να ελαφρύνει και να κάνει πλάνα τη βαθειά μας σοβαρότητα,κι έτσι σμίγουμε μαζί της με γλυκειά προθυμία για τις τρυφερές της τρέλες.Θα θέσω μια ακόμα ερώτηση,πότε αναγνώρισε η γυναίκα το πνεύμα ή τη δικαιοσύνη μιας άλλης γυναίκας?Πότε δεν την παρεξήγησε πιο πολύ από μας τους άντρες?Γι'αυτό κάνουμε την ευχή να μην συνεχισθεί η έκθεση της γυναικείας απομυθοποίησης και ο άντρας πάντα να την προστατεύει και να της θυμίζει το καλό της!.......Θα ήταν πνευματική χαλαρότητα να εξαπατηθούμε σχετικά με το ζήτημα του "άντρα" και της "γυναίκας",αρνούμενοι το βαθύ ανταγωνισμό και την αναγκαία,έντονη έχθρα ανάμεσά τους,ονειρευόμενοι ίσα δικαιώματα,παιδεία και καθήκοντα.Θα ήταν ύποπτο το ένστικτο του σοφού που θα σκεπτόταν έτσι και η κρίση του πάνω στα βασικά,ζωτικά ζητήματα θα ήταν πολύ περιορισμένη.Αντίθετα,αυτός που έχει βαθύ πνεύμα και την ικανότητα για αυστηρότητα και σκληρότητα,δεν μπορεί παρά να έχει ανατολίτικη γνώμη για τις γυναίκες και να τις θεωρεί κτήματά του,αντικείμενα υποτελή και κλεισμένα για τη διευκόλυνση της δικής του αποστολής-δηλαδή να εφαρμόζει το ανώτερο και θαυμάσιο ασιατικό ένστικτο,όμοια με τους μαθητές και διαδόχους των Ασιατών,τους 'Ελληνες που-ως γνωστόν-από την εποχή του Ομήρου ως τον Περικλή,μαζί με την ανάπτυξη του πνεύματος και της σωματικής ρώμης,φρόντισαν να εφαρμόσουν στη γυναίκα μία ανατολίτικη αυστηρότητα.Πόσο καλό θα ήταν να σκεφτούμε τη λογική και την αναγκαιότητα αυτής της νοοτροπίας!
Δεν υπήρξε ποτέ εποχή σαν τη δική μας-όπου η γυναίκα δέχτηκε τόσα δείγματα λατρείας.Αλλά αυτό είναι αποτέλεσμα των δημοκρατικών τάσεων,όμοιο με την έλλειψη σεβασμού προς τους γέρους και δεν πρέπει να μας παραξενεύει ο εκφυλισμός αυτών των εκδηλώσεων που έγιναν καταχραστικές.'Ετσι η γυναίκα χάνει την αιδημοσύνη-και μαζί το καλό της γούστο-,μαθαίνει να ζητά όλο και πιο πολλά,να βρίσκει προσβλητικά τα τιμήματα του σεβασμού που της δείχνουν,να προτιμά τον πόλεμο και τον ανταγωνισμό της ισότητας.Ξεχνά να φοβάται τον άντρα αλλά έτσι χάνει και τα γυναικεία της χαρίσματα,γιατί αν γίνεται γενναία όταν ο άντρας δεν είναι πια αποφασιστικός και πειθυαρχημένος,αυτό είναι λογικό.Αλλά γνωρίζουμε πως έτσι η γυναίκα πέφτει σε παρακμή και-ας μην κλείνουμε τα μάτια μας-κάτι τέτοιο συμβαίνει σήμερα.Βλέπουμε τη βιομηχανία να νικά τη στρατοκρατία και την αριστοκρατία και τη γυναίκα νάποκτά σιγά-σιγά την υπαλληλική,οικονομική ανεξαρτησία και να στέκει στις πύλες της διαμόρφωσης της νέας κοινωνίας.Και τη στιγμή που κατακτά τα νέα δικαιώματα και προόδους,φτάνει ακριβώς στο αντίθετο αποτέλεσμα,γυρίζει πίσω!'Ηδη από την εποχή της Γαλλικής επανάστασης ολοένα και μειώνεται η γυναικεία επίδραση,ανάλογα με την αύξηση των δικαιωμάτων και των φιλοδοξιών της,έτσι που η γυναικεία χειραφέτηση που τώρα την επιζητούν όχι μόνο τα απερίσκεπτα αντρικά μυαλά,αλλά και οι ίδιες οι γυναίκες,παρουσιάζεται σαν ένα σύμπτωμα της αδυναμίας και της νεύρωσης των γυναικείων ενστίκτων.Σ'όλο αυτό το κίνημα υπάρχει μία ανοησία που θα την ονομάζαμε αρσενική,αφού μία υγιής και λογική γυναίκα μάλλον θα ένιωθε ντροπή μπροστά στο χαμό των μέσων που την φέρνουν πιο σίγουρα στη νίκη και μπροστά στην αμέλεια εξάσκησης των αυθεντικών της όπλων,της πειθαρχικής και ευαίσθητα πονηρής της μετριοφροσύνης,του να κλονίζει την αντρική πίστη σ'εκείνο το τελείως διαφορετικό,κρυμμένο μέσα στο θήλυ,είδωλο,αφαιρώντας του με άπειρα επιχειρήματα,τη γνώμη πως πρέπει να θρέφει,να προστατεύει και να φροντίζει τη γυναίκα,ένα παράξενο,γλυκό,κατοικίδιο ζώο.Κι ακόμη μία τέτοια λογική γυναίκα δεν θα επαναστατούσε απέναντι στη θέση της υποταγής της στην κοινωνία αφού η σκλαβιά δεν είναι επιχείρημα εναντίον των ανωτέρων πνευμάτων αλλά υπέρ αυτών.Συνεπώς όλα τούτα φανερώνουν ένα είδος ακρωτηριασμένης κατάπτωσης της γυναίκας.Αλλά βέβαια φταίνε πιο πολύ οι ανόητοι,αρσενικοί καταστροφείς της γυναίκας που την παροτρύνουν να απογυμνωθεί και να μιμηθεί το βλακώδη ευρωπαικό "αντρισμό",να μεταμορφωθεί πλατιά,να διαβάζει εφημερίδες,να έχει πολιτική γνώμη κι ακόμη να γίνει ελεύθερο,λογοτεχνικό πνεύμα,σαν να μη γνωρίζουν πως για τον ανώτερο άντρα μία τέτοια γυναίκα είναι εντελώς αταίριαστη,για να μην πω γελοία.Οι ίδιοι αρσενικοί,καθημερινά,την εκνευρίζουν με τη σύγχρονη γερμανική μουσική και την κάνουν ολοένα και πιο ανίκανη να εκπληρώσει τον σημαντικότερο ρόλο της,να φέρνει στον κόσμο υγιή παιδιά,επιδιώκοντας την μόρφωση και την καλλιέργειά της!Και ξεχνούν τα ιστορικά διδάγματα,πως πάντα συμβάδιζε η ανθρώπινη <<κουλτούρα>> με την εξασθένιση και τη χαλάρωση της θέλησης και πως οι πιο δυνατές και,με μεγάλη επιρροή,γυναίκες όφειλαν τα πάντα στη δύναμη της θέλησης των αντρών!Η αγαπημένη μας Ευρώπη επιδιώκει να καταστρέψει τη μαγεία της γυναίκας και να κάνει πληκτικό αυτό που μας εμπνέει το σεβασμό,ίσως και το φόβο προς το θήλυ,την φύση της,την πονηρή της ευλυγισία που θυμίζει τίγρη,την εγωιστική της αθωότητα,την ανελέητη ενστικτώδη της αγριότητα,την αχανή ευκινησία των παθών της.Ακόμη κοντεύουμε να χάσουμε-παρ'όλο το φόβο μπρος στην άγρια,όμορφη γάτα που είναι η γυναίκα-τη συμπόνοια που νιώθουμε όταν υποφέρει γιατί φαίνεται να είναι πιο εύθραυστη,πιο έτοιμη για τρυφερότητα και πόνο από όλους εμάς.ο φόβος κι η συμπόνοια λοιπόν κυρίευαν ως τώρα τον άντρα μπρος στη δραματική φύση της γυναίκας που μας ελκύει και μας συνταράζει.Και η Ευρώπη που θα μπορούσε να γίνει θρύλος,πάει να κάνει για άλλη μια φορά,μια ανοησία που μέσα της δεν υπάρχει πια κάποιος Θεός αλλά η σκέψη ενός <<σύγχρονου πνεύματος>>!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 20:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kost,

ήθελα να σε παρακαλέσω, όταν γράφεις τόσο μεγάλα ποστ, να κάνεις τον κόπο να χωρίζεις παραγράφους με λιγότερες προτάσεις, για να είναι πιο ευανάγνωστα και λιγότερο κουραστικά για τα μάτια.

Είναι κρίμα να αναγκαζόμαστε να εκτυπώσουμε το κείμενο ή να φτάνουμε στο σημείο να μην το διαβάζουμε.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείς για την όποια ενόχληση!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 20:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε χαιρετώ καλέ μου Πλατωνα.
Τι εννοείς με το: <<Έχει αρκετές καλόγριες εδώ>>!!!
Εσένα τι σε χαλάει;
Εάν η κάθεμία μας , κι ο καθένας διαθέτει τον εαυτό του όπως θέλει;
Και κάπου αλλού (σε άλλο topic) μου έβαλες ταμπέλες...

MMΜμμ!!! zezmperg!!! ….Δεν με χαλάει τίποτα! Τρελαίνομαι για καλογριές!! Τι ταμπέλες μου λες καλή μου, σοβαρή πρόταση σου έκανα…και δεν ανταποκρίθηκες!

Α ρε Τηοτη….χαλάστρες που κανείς!

Ούτε ο Scwabe σε εβραίο χριστιανούς… δεν φέρεται έτσι!

Zadok ,…. είσαι μια ηγουμένη ΣΟΥΠΙΑ….εσύ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 14:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΟΓΡΙΩΝ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ:

Εγώ πάντως τον ΠΛΑΤΩΝΑ θα τον καλοπιάσω, να μάθω και τι μυστικό που του είπε ο παππούς του, γιατί σίγουρα κάτι ήξερε - ήταν εσωτεριστής ο παππούς, Πλάτωνα;

Με τα άλλα δεν ανακατέβομαι, φοβάμαι...

Το πολύ, πολύ (κρυμμένος μες στο πυθάρι), να κρυφακούσω τί θα πεί η Zadok για την γριά με το μαστήγιο.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 15:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kost
quote:
θεωρώ τραβηγμένη την άποψη με το μαστίγιο διότι δεν με εκφράζει σαν άτομο.....
Όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι οι γυναίκες είναι πιο μαζοχίστριες,διότι νιώθουν πολύ συχνά την ανάγκη να υποταχτούν σε έναν άντρα,κι αν δεν σου αρέσει η λέξη "υποταχτούν",νιώθουν την ανάγκη να δοθούν,να αφεθούν στα χέρια ενός άντρα.....
Όσο για το μισογυνισμό ένα πράγμα έχω να πω,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΙΣΟΓΥΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ.

Μπορεί, όπως λες, να μην σε εκφράζει το μαστήγιο, άλλα στην προβοκάτσια είσαι πράγματι άσσος, σε παραδέχομαι!

Όσο για τον Νίτσε, κατα την γνώμη μου, απο τον καίρο που έγραψε "Περαν του Καλού και τού Κακού" άρχισε να τα χάνει.
Αυτά που παρουσίασες (σωστα λέει η Zadok, βάλε καμμιά παράγραφο, κανένα quote, χρειάστηκε να τα τυπώσω για να τα διαβάσω) έχουν πια εμφανή την επιρροή του πολιτικού κλίματος - και είπαμε ο καϋμένος ο Νίτσε, ούτε με τις γυναίκες τα πήγαινε καλά, ούτε με την πολιτική...

Πάντως, αν θέλετε να δείτε την "γυναίκα" του Νίτσε, ρίχτε μια ματιά εδώ (ελπίζω να σας αρέσουν τα κουνελάκια!)

K.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 15:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι πρέπει να προσέχουμε τί επικαλούμεθα.

Έγραψα λοιπόν: "Ας θυμηθούμε τον Πλάτωνα και τί λέει για τη βούληση..."

και τσουπ(!) να 'σου ο ΠΛΑΤΩΝΑΣάκος με θερινή ενδυμασία (κοινώς μπανιερό) και πετονιά στο χέρι (η βούληση που λέγαμε).


Καλέ μου kynikos, o Πλάτων μας παραδίδει την διαίρεση της ψυχής σε τρία κύρια μέρη (λογιστικόν, θυμοειδές, επιθυμητικόν) και δίνει μια παραστατική εικόνα περί της φύσεως εκάστου μέρους και του τρόπου με τον οποίο συνδέονται μεταξύ τους (Φαίδρος ή Περί Kαλού, κεφ. 25 & 34).

Η ψυχή μοιάζει με ένα άρμα, συρόμενο από ένα ζεύγος πτερωτών ίππων και οδηγούμενο από έναν ηνίοχο. Το λογιστικό και κατ΄ εξοχήν ανθρώπινο μέρος εκφράζει ο ηνίοχος, ενώ τα δύο ιππόμορφα μέρη εκφράζονται από το θυμοειδές (λευκός ίππος) και το επιθυμητικόν (μαύρος ίππος). Ο πρώτος “απληκτος, κελεύσματι μόνον και λόγω ηνιοχειται” (οδηγείται χωρίς χτυπήματα, μόνον από τα κελεύσματα και τους λόγους του ηνιόχου). ενώ ο δεύτερος “μάστιγι μετά κέντρων μόγις υπείκων” (μόλις που συγκρατείται από το μαστίγιο και τα κεντρίσματα). Η αντίθεση αυτή μεταξύ των δύο “αλόγων” μερών της ψυχής γεννά το εσωτερικό δράμα της ζωής του κάθε ανθρώπου.

Ο θυμός ή θυμικόν ή θυμοειδές μέρος είναι η σφαίρα εκείνη της ψυχής που περικλείει το συναίσθημα και τη βούληση.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 12/05/2004 15:38:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 15:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο άκρο δεξιά είναι ΖΑΔΟΚ…. Η Τρίτη από δεξια…. πρέπει να είναι η zezmperg!!!

Λοιπόν, αν πούμε ότι χαλάσαμε το θέμα του/της κουφιας γης, είναι λίγο! Μόνο που (φιλοσοφικά) το περιόρισε πολύ….το πουλί του Nietzsche!!!

Πάντως, αν κοιτάξουμε λίγο το σπίτι του Nietzsche,

που έζησε και έγραψε ζαρατουστρα, κλπ…. μου φαίνεται τόσο μεγάλο… ώστε κάποια καλόγρια που και που θα βοηθαγε….. ώστε να είναι καθαρό!

Κυνικέ, ο παππούς μου είχε…. όμορφους κήπους,... με ζουμερές ντομάτες.... και ψηλές κληματαριές....με πανεφορφα σταφύλια!

Να δεις περιποιηση... που τους εκανε!!!

Λαμπανε!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 15:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Η Τρίτη από δεξια…. πρέπει να είναι η zezmperg!!!



Λοιπόν εσύ Πλάτωνα θα πρέπει να είσαι ....
Καλά που μας αναγνώρισες;
Που ξέρεις τι μορφή μου;
Tης "Σεβαστής" ηγουμένης Zadok και πως ηγείται;
Πα,πα,πα παααααααααααααααααααααααας
Βρε είσαι;
Σε χαιρετώ Πλάτωνα.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.
Υ.Γ.
Δεν ενδίδω ούτε δίνω σοκολατάκια........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 21:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ,

Σε ευχαριστώ, κατάλαβα...
- Άν θές να λάμπουν (οι ζουμερές ντομάτες) πρέπει να τις περιποιήσαι..

=====

Φίλη Zadok,

ΑΞΙΑ!!!

(Όπως και κάθε άλλος που μελετάει τον Φαίδρο)

Αν σε κατάλαβα σωστά, δηλαδή, ο Νίτσε (μέσω της γριάς) ταυτίζει την γυναίκα με το επιθυμιτικό μέρος...;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 21:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kynike,

Ισως να συμβαίνει και το εξής: Η γυναίκα μπορεί να αφηνιάσει το επιθυμητικό μέρος της ψυχής οπότε κράτα και κανένα μαστίγιο μη ντελαπάρει το άρμα.

Άξια όντως η Zadok

Χαιρετώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 18:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να επιστρέψουμε στο θέμα...παραθέτω ορισμένα αποσπάσματα απο το κεφάλαιο "Η γρια και η νέα γυναίκα":
" Όλα στη γυναίκα είναι ένα αίνιγμα, και όλα στη γυναίκα έχουν μια λύση:την εγκυμοσύνη. Ο άντρας είναι ένα μέσο για τη γυναίκα :ο σκοπός ειναι πάντα το παιδί"
"Ο άντρας πρέπει να γαλουχείται για τον πόλεμο και η γυναίκα για την ανακούφιση του πολεμιστή:όλα τα άλλα είναι κουταμάρες"
"Η ευτυχία του άντρα λέει"θέλω" η ευτυχία της γυναίκας λέει:"εκείνος θέλει"Κοιτα! ετούτη τη στιγμή ο κόσμος έγινε τέλειος! έτσι στοχάζεται κάθε γυναίκα ,σαν υποτάσσεται με όλη της την αγάπη.
"Και έχει χρέος η γυναίκα να υποτάσσεται και στην επιφάνεια της να βρίσκει κάποιο βάθος. Επιφάνεια είναι η ψυχή της γυναίκας ,μια κραδαινόμενη τρικυμισμένη επιδερμίδα ρηχού νερού. Του άντρα όμως η ψυχή είναι βαθιά, το ρέμα της βρυχάται σε έγκατες σπηλιές. Η γυναίκα τη δυναμή του τη μαντεύει ,μα δε τη νιώθει".
"Όταν πηγαίνεις στις γυναίκες, μη λησμονάς το μαστίγιο!"
Αναμένω τα σχολιά σας..(άραγε γιατί αποκλείει μια γυναίκα πολεμίστρια??)

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 18:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/η Κούφια Γη,

να υποθέσω ότι δεν κατάλαβες την ερμηνεία μου ή επιζητάς κάποια άλλη;

Αν αντικαταστήσεις τις λέξεις άνδρας - γυναίκα σύμφωνα με την ερμηνεία μου, προκύπτει μία πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση στο ερώτημά σου.

Η υπονοούμενη "γυναίκα" δεν μπορεί να είναι πολεμίστρια.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 19:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην συγκεκριμένη περίπτωση φίλε μου ,αναγκαστικά δεν είναι υπονοούμενη?Και υπο αυτό το πρίσμα -ουτοπικό μεν- δοκισησοφούμε ή φιλοσοφούμε?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 19:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έδωσα την εντύπωση ότι δοκησισοφίζω;

Μάλλον έχεις καταλήξει σε συμπεράσματα, οπότε το ερωτηματικό στο θέμα σου θα έπρεπε να το μετατρέψεις σε θαυμαστικό...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 21:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok ήρθε η σειρά μου να σου πω ,οτι "δεν κατάλαβες την ερμηνεία μου ή επιζητάς κάποια άλλη?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 22:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έδωσες κάποια ερμηνεία πέραν του ρατσισμού;

Αν θέλεις, δείξτο μου, μήπως δεν βλέπω καλά... Άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 16/05/2004 22:02:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy