ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Βρικόλακες"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mare_orientalis
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 22:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mare_orientalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρα από κάθε μύθο, δίπλα μας, στην καθημερινότητά μας, άνθρωποι
που "αρπάζουν" ενέργεια από τους διπλανούς τους.

'Ανθρωποι που δεν έχουν μάθει με κανέναν άλλο τρόπο (με τη χαρά,
την αγάπη) να παίρνουν ενέργεια και την "αρπάζουν" από τους
άλλους, είτε απλά καθήμενοι δίπλα τους, είτε οδηγώντας τους σε
θυμό ή σύγχυση, ώστε να ρίχνουν τις άμυνές τους και να επιτρέπουν
να τους απομυζήσουν την ενέργεια. Αποτέλεσμα; Απόλυτη κώπωση ύστερα
από κάποια συζήτηση ή συναναστροφή μαζί τους.

Το έχετε ποτέ βιώσει αυτό; 'Εχετε μάθει πώς να μην επιτρέπετε
να σας "αρπάζουν" την ενέργεια;

Αν υπάρχει ένα τέτοιο άτομο στην καθημερινότητά σας και κάποια
στιγμή του απαγορέψατε να σας "αρπάξει" την ενέργεια, έχετε
προσέξει πώς αντιδρά τις επόμενες μέρες;

Mare Nostrum, Mare Orientalis

elenaki
Νέο Μέλος

Cyprus
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 00:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dear mare orientalis πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου…
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αρκετά θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις που θα βρω υλικό για αυτό το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ δεν με σίγουρη αν μου συνέβη κάτι ανάλογο αλλά μετά από μια λογομαχία που είχα με κάποιο άτομο ένιωθα πολύ αδύναμη και κάπως κουρασμένη αν και δεν ήταν έντονη η λογομαχία μας… πράγμα που δεν μου συνέβαινε σε άλλες λογομαχίες με άλλα άτομα… πρέπει να την φοβάμαι αυτήν με την οποία λογομάχησα????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 03:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

XM,ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ...

www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=463
www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1522
www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1133
www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2174

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mare_orientalis
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 04:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mare_orientalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή mariha2912, σε ευχαριστώ πολύ για τις παραπομπές σου, αλλά εγώ
δεν εννοώ τους "πραγματικούς" βρικόλακες.

Αν θεωρήσουμε ότι ο καθένας έχει μια ποσότητα ενέργειας πάνω του, υπάρχουν άνθρωποι (εντός εισαγωγικών βρικόλακες) που λόγω του ότι δεν έχουν μάθει να αποκτούν δική τους ενέργεια, με διάφορους τρόπους, την αρπάζουν από εσένα. Μου έχει συμβεί πολλές φορές. Υπήρξε φορά που είχα πολύ καλή ενέργεια. Ο πιο συνηθισμένος τρόπος είναι η λογομαχία για ασήμαντα θέματα.

'Ημουν στο τρένο όρθιος (στον ηλεκτρικό) και κοιτούσα από την πόρτα έξω. 'Ηταν απόγευμα. Το τρένο σταμάτησε σε έναν σταθμό και μια γυναίκα μπήκε μέσα. Αν και είχε πολύ χώρο, επέλεξε να σταθεί πίσω μου και να πιαστεί από το πλαϊνό χερούλι που βρισκόταν μπροστά μου. Σχεδόν κόλλησε πάνω μου. 'Αρχισα να αισθάνομαι μια τρομερή δυσφορία, σε σημείο που της είπα να πάει πιο κει. Εκείνη, χωρίς να διαμαρτυρηθεί ή να πει κάτι, απλά απομακρύνθηκε και πήγε στην άλλη μεριά του τρένου. 'Ολο εκείνο το απόγευμα παραπατούσα.

Mare Nostrum, Mare OrientalisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mare_orientalis
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 04:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mare_orientalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elenaki, στη συζήτηση δύο φίλων, υπάρχει μια κυκλική κίνηση της ενέργειας. Ο ένας παίρνει από τον άλλο και γι'αυτό αισθανόμαστε "γεμάτοι" μετά.

Ο "βρικόλακας" δεν αφήνει την ενέργεια να κινηθεί κυκλικά. Παίρνει αλλά δεν δίνει. Είναι πολύ εύκολο να το νιώσει κανείς, όταν απέναντί του έχει κάποιον που μιλά ακατάπαυστα ή προσπαθεί να επιβάλλει την αποψή του (όχι κατ'ανάγκη με φωνές). Αν εσύ έχεις συνηθίσει (χωρίς να το ξέρεις) να δίνεις ενέργεια, μετά από λίγο σου την έχει απομυζήσει.

Πολύ συχνά συμβαίνει αυτοί οι άνθρωποι, μετά από μια τέτοια "συζήτηση" να είναι ήρεμοι και χαλαροί και εσύ να νιώθεις ότι θα λιποθυμήσεις. Στην προκειμένη περίπτωση πρέπει απλά να κόβεις την ενέργεια και να μην παίζεις το παιχνίδι τους. Δηλαδή, να μην σε παρασύρουν στους δικούς τους ρυθμούς. Αν το καταφέρεις αυτό (δεν είναι πολύ δύσκολο) και συζητήσεις ήρεμα για το θέμα που άρχισαν, αλλά με δικούς σου ρυθμούς, να κάνεις παύσεις εκεί που επιταχύνουν τον δικό τους ρυθμό, βλέπεις ότι αποσυντονίζονται και μετά, έστω κι αν αποδειχτεί ότι έχουν δίκιο, είναι εκνευρισμένοι και κακόκεφοι.

Το τρομερό είναι όταν ζεις με έναν "βρικόλακα" και δεν το έχεις καταλάβει. 'Οταν το συνειδητοποιήσεις και κάνεις κάτι γι'αυτό, η πρώτη βδομάδα μέσα στο σπίτι γίνεται αληθινό μαρτύριο. Μετά, απλά το παίρνει απόφαση ότι εσύ δεν είσαι η γεννήτριά του και αναζητά ενέργεια αλλού.

Mare Nostrum, Mare OrientalisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 04:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ.ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.


ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΕοΝ ΣΤΟ 3 ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ:

quote:
Η εικόνα του Βαμπίρ που πίνει αίμα και έχει κοφτερά δόντια είναι μια αντανάκλαση της εικόνας ενός πρόσγειου.
Οι υποστάσεις αυτές μπορούν να είναι άυλες ή και ένσαρκες.
Και στις δύο περιπτώσεις αυτό που κάνουν είναι να ρουφούν ενέργεια απο το βιοενεργειακό πεδίο ενός ανθρώπου.
Οι υποστάσεις αυτές λέγεται οτι δεν έχουν "πνοή" δηλαδή δεν έχουν άυτό που λέμε "θείο σπινθήρα" (την θεική ουσία που κινεί τα πάντα) και για το λόγο αυτό συντηρούνται απο τις κατώτερες εκπομπές του ανθρώπου και ιδίως απο την ενέργεια που παράγουν οι "κατώτερες" και καθαρά σεξουαλικές επιθυμίες (επιθυμίες που αποβλέπουν μόνο σε ηδονή ...αυτό όμως είναι άλλο ένα μεγάλο θέμα).Επίσης τρέφονται απο το συναίσθημα του τρόμου και γιαυτό επιδίδονται συνεχώς στην πρόκληση του.

Πολλές φορές καταλαμβάνουν χώρο στην υπόσταση μας χωρίς εμείς καν να το πέρνουμε χαμπάρι...Μάλιστα λέγεται πως η " κατάληψη" είναι ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα για τον σύγχρονο άνθρωπο μιας και όλο μειώνονται οι προσευχές και οι ενέργειες που κρατάν καθαρές τις υποστάσεις μας (οι λεγόμενες καθάρσεις) και τους χώρους μας (π.χ. το λιβάνισμα).

Οσο για τους "ένσαρκους πρόσγειους" λέγονται πολλά. Το πιο σημαντικό είναι οτι οι υποστάσεις αυτές υλοποιούνται απο σκοτεινά κέντρα τα οποία διαθέτουν την κατάλληλη αρνητική δύναμη ωστε να παραχωρήσουν σάρκα και οστά σε μια άυλη ύπαρξη με σκοπό πάντα την στρατολόγηση τους για την επίτευξη των σκοπών τους.

Ολα αυτά δεν θα πρέπει να ακούγονται φοβηστικά.Ο άνθρωπος διαθέτει τα κατάλληλα μέσα ωστε να μην μπορούν σε καμία περίπτωση να τον πειράξουν οι υποστάσεις αυτές. Προπάντων χρειάζεται καθαρότητα. Καθαρότητα στις κινήσεις μας , στην καρδιά και στον νού.Ας θυμόμαστε πάντα οτι το φώς δεν μπορεί να εγκλωβιστεί αλλά αντιθέτως το φώς είναι που μπορεί να φωτήσει και να αγκαλιάσει τα πάντα. Δεν χρειάζεται φόβος ...το σύμπαν είναι ένα ασφαλές μέρος...Αυτό που χρειάζεται είναι η εξάσκηση της διάκρισης. Να μάθουμε να διακρίνουμε και να καταλαβαίνουμε τις ποιότητες και τις ενέργειες που υπάρχουν γύρω μας σε χώρους αλλά και σε ανθρώπους


ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΕΣΥ ΜΙΛΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ "ΑΡΠΑΖΟΥΝ" ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΩΣΤΟΣΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ. ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ, Π.Χ. ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΤΛ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. ΛΙΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΚΟΠΙΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 12:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ mare_orientalis ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΗ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ "Βρικόλακες" ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚΣ ΜΕ ΣΥΝΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.

ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΦΙΛΗ mariha2912 ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤA ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mare_orientalis
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 22:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mare_orientalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια ακόμα φορά θα προσπαθήσω να διευκρινίσω τι εννοώ.
Δεν εννοώ τους βρικόλακες ως πλάσματα τους σκότους, του μύθου,
της φαντασίας ή ό,τι άλλο. Εννοώ τους καθημερινούς ανθρώπους
που ΣΑΝ βρικόλακες μπορούν και σου αρπάζουν την ενέργεια.
Το θέμα αυτό το έβαλα διότι πιστεύω στην ενέργεια και στη
μηχανική της ενέργειας.

Σε κανένα από τα θέματα που παρέθεσε η mariha2912 δεν αναφέρεται
κάτι τέτοιο. 'Αλλωστε και η ίδια είχε την ευγένεια να το διευκρινίσει
αυτό. Θα ήμουν ηλίθιος αν πίστευα ότι θα έμπαινα στο esoterica και
κανείς άλλος δεν θα είχε γράψει για τους βρικόλακες. Είναι από τα
πιο συνηθισμένα και κοινότοπα θέματα.

Mare Nostrum, Mare OrientalisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenaki
Νέο Μέλος

Cyprus
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 23:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mare_orientalis μείναμε μόνο εμείς σε αυτό το θέμα? Εγώ κατάλαβα τι εννοείς άκουσε μια απορία αυτήν που μου παίρνει την ενέργεια υπάρχει τρόπος να την κάνω να μην έχει πια αυτό το χάρισμα???? Να τις στερήσω δηλαδή την ευκαιρία να παίρνει ενέργεια τόσο από εμένα όσο και από άλλους ανθρώπους?


elenixΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Benjamin
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 03:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Benjamin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elenaki προφανώς δεν μείνατε μονο εσείς σ'αυτό το θέμα.Αν και ρώτησες μόνο τον mare_orientalis, θα σου δώσω και εγώ απαντήσεις.Πιστεύω οτι ο μονος τρόπος, για να κάνεις καποιον να παψει εντελώς να παίρνει ενέργεια κι απο άλλους, ειναι η δολοφονία.Η δολοφονία δεν θα σε κάνει να παρεις ενέργεια, εκτος κι αν εισαι ψυχοπαθής, που σίγουρα δεν είσαι.Όμως μπορείς να της στερήσεις να πέρνει ενέργεια απο εσένα.Ο τροπος πιστευω πως είναι να είσαι ψύχραιμη στις προκλήσεις της, να μήν δείχνεις και ούτε να εισαι ανήσυχη, πρέπει να αντιμετωπίζεις τετιου είδους προκλήσεις ψύχραιμα.
Πολύ σωστά παρομοίασε ο mare_orientalis τους ανθρώπους με βρικόλακες.Με τη σειρά μου παρομοιάζω αυτους τους ανθρώπούς με τον διάβολο, που διψάει για να πάρει δύναμη και ενέργεια απο τις ψυχές των ανθρώπων.Και τα τρία παραδείγματα εχουν καποια κοινά στοιχεία.Το πιο βασικό είναι οτι όλα μπορούν να αντιμετωπιστούν.Ας μην ξεχνάμε οτι αντιμετώπιζαν τους βρικόλακες με το σκόρδο, η αλλιώς καρφωνοντας σφήνα στην καρδιά τους, ο διάβολος αντιμετωπίζεται με την προσευχή, και οι ανθρωποι με την ψυχραιμία και την διακριτική άμυνα, η και με..δολοφονία.
Η αλήθεια είναι οτι ξεφύγαμε τελίως απ'το θέμα "Βρικόλακες" ομως αυτο συμβαίνει ισως επειδή ο mare_orientalis προτίμησε το θέμα να μιλά περι "αρπαγή" θετικής ενέργειας και μετάδοση αρνητικής ενέργειας, παρομοιάζοντας τους ανθρώπους με τους βρυκόλακες.Παρ'όλα αυτά είναι ενα ενδιαφέρον θέμα που ελπίζω να συνεχιστεί με τον καλύτερο τρόπο.

VIIΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 06:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΖΩΝΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΓΩ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ-ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ-ΝΑ ΑΝΟΙΓΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΤΛ!!ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΜΑΙ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ Η ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ?


georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenaki
Νέο Μέλος

Cyprus
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 14:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Benjamin είχα την εντύπωση πως κανείς άλλος δεν παρακολουθούσε αυτό το θέμα… ποτέ δεν σκέφτηκα να σκοτώσω κάποιον γιατί απλά μου παίρνει την θετική μου ενέργεια… ως τόσο δέχομαι την συμβουλή σου… αν και προτιμώ το άλλο π[ου είπες ¨ο διάβολος αντιμετωπίζεται με την προσευχή, και οι άνθρωποι με την ψυχραιμία και την διακριτική άμυνα¨ άμυνα λοιπόν κατά της όχι και τόσος θετικής επιπτώσεις που έχουν σε εμένα οι συζητήσεις μου με την συγκεκριμένη… τώρα όσο αφορά τον who_knows εγώ πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα χαρακτήρων εκεί… και μια μικρή συμβουλή ΒΡΕΣ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕΣ ΦΙΛΟΥΣ

elenixΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 21:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΒΡΕΣ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕΣ ΦΙΛΟΥΣ

ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΒΡΥΚΟΛΑΚΩΝ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΜΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΗΝ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 21:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Psychic Vampires
Έτσι χαρακτηρίζονται τα Vampires που τρέφονται "τραβώντας" ψυχική ενέργεια απο άλλους ανθρώπους. Σαν υποκατάστατο αυτής της ψυχικής-ζωτικής ενέργειας υπάρχει η σεξουαλική ενέργεια, πνευματική ενέργεια, αστρική ενέργεια, ατμοσφαιρική ενέργεια. Δηλαδή εκτός απ την βασική μορφή ενέργειας που θεωρήται αυτή η ζωτική ενέργεια, μπορούν να τραβήξουν ενέργεια απο πράγματα, καιρικά φαινόμενα, την ατμόσφαιρα κτλ.

Στα περισσότερα Psychic Vampires αρέσει το αίμα, χωρίς όμως να νοιώθουν την έντονη ανάγκη γιαυτό όπως τα blood Vampires. Και αυτά έχουν την ανάκη να τραβούν ενέργεια συχνά αλλιώς έχουμε και εδώ διάφορα συμπτώματα όπως αδυναμία, αδιαθεσία κτλ όπως επίσης αύξηση βάρους, κατάθλιψη, κυκλοθυμία, αυπνία, άγχος κτλ. Υπάρχουν πολλοί τρόποι απορρόφησης ενέργειας, αναλόγος με το Vampire, αυτή μπορεί να γίνει πάνω στο sex ή μέσα στο πλήθος ή ψάχνοντας για μεμονομένα άτομα με υψηλούς δείκτες ενέργειας (εδώ μπαίνει και ένα άλλο θέμα το οποίο δεν θα αναλύσω, για την δυνατότητα όρασης αυτής της ενέργειας).

Διάφορα συμπτώματα που μπορεί να σημαίνει ότι κάποιος ανήκει σε αυτή την κατηγορία είναι οι κυκλοθυμία, οι ζαλάδες, πονοκέφαλοι, εναλαγή ενεργητικότητας και βάρους και το κυριότερο ένα αμυδρό συναίσθημα ότι απορροφούν ενέργεια ή αυναισθήματα απο άλλους.

Ta psychic Vampires έχουν την δική τους κουλτούρα και είναι συνήθως οργανωμένα με τους αρχηγούς τους και το δικό τους λεξιλόγιο. Θεωρητικά ένα τέτοιου είδους Vampire μπορεί να αναγνωρίσει αν έχει απέναντί του κάποιον του είδους του από μια ενεργειακή σφραγγίδα όπως την ονομάζουν.Τα Psychic Vampires μπορεί και να μην γνωρίζουν το τι είναι και έτσι να απορούν με την επίδραση που έχουν στους άλλους πολλές φορές, επειδή ακριβώς απαιτητικούς ανθρώπους με τάση για αναγνώριση και επιδίωξη προσοχής απ τους υπόλοιπους ανθρώπους. Αντίθετα όσοι γνωρίζουν ξέρουν και να καλύπτοντε άλλα αναπτύσουν σιγά σιγά τις δυνάμεις τους μέχρι το σημείο που φτάνουν να "διδάσκουν" , να καθοδηγούν ή απλά να υποστηρίζουν τους "νεοφερμένους" και έχουν αρκετά δυνατές πρωσοπικότητες



COPY-PASTE AΠΟ ΤΟ http://www.cosmicnet.org/detail.php?id=1044&category=UNEXPLAINED


respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenaki
Νέο Μέλος

Cyprus
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 22:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως δεν έχω αυτό το πρόβλημα!!!

elenixΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 03:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΥΓΓΝΩΜΗ sansationf,ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Ο ΕΟΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΗΓΗ.ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ.

mare_orientalis , ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΒΡΙΚΟΛΑΚΕΣ,Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥΣ ΒΡΙΚΟΛΑΚΕΣ ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΟΥΣΙΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΑΠΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΕΝΩ ΟΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟ ΣΚΟΠΟ,ΑΣ ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΝΝΟΙΕΣ.ΑΡΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΚΑΠΩΣ ΑΣΤΟΧΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 13:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όντως δεν έχω αυτό το πρόβλημα!!!

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!!

ΕΛΕΝΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 13:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.
ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΙ ΕΜΕΝΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΔΩ ΑΠ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΝΑΙΣΘΗΤΑ ΕΝΤΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΩΝ.ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΥΧΝΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ
ΕΝΩ ΕΚΕΙΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΛΕΒΟΥΝ ΕΝΕΡΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ??


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mare_orientalis
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 17:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mare_orientalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν θέλω να ευχαριστήσω τον sansationf για το μήνυμά του.
Αληθινά είναι καταπληκτικό.

elenaki, θα σου περιγράψω λίγο πώς μπορεί ο άλλος να σου κλέψει
ενέργεια. Με τον λόγο ή και με την κίνησή του, προσπαθεί πάντα
να επιβάλλει τους δικούς σου ρυθμούς. 'Οταν πια μπορέσει να
συντονίσει τους ρυθμούς σου με τους δικούς του, στην ομιλία,
αλλά και στην κίνηση, τότε πια είναι εύκολο να ανοίξει την πύλη
σου και να σου "αρπάξει" ενέργεια, χωρίς εκείνος να σου δίνει.
Δεν πιστεύω στην ύπαρξη της αρνητικής ενέργειας. Θεωρώ ότι υπάρχει
ενέργεια και μη ενέργεια. Το σκοτεινό, το μαύρο, απλά δεν έχει
ενέργεια και γι'αυτό την απορροφά σαν μαύρη τρύπα.

Θεωρώ ότι οι περισσότεροι "βρικόλακες" δεν ξέρουν ότι απορροφούν
ενέργεια από τους άλλους. Τη χρειάζονται όμως, για να αισθανθούν καλά.
'Οταν ένας τέτοιος "βρικόλακας" είναι κοντινό σου πρόσωπο, είναι
σχετικά εύκολο να τον διδάξεις να παίρνει ενέργεια από το εξωτερικό του περιβάλλον όπου υπάρχει άφθονη. Δεν πρέπει να τους αφήνεις να σε
παρασύρουν στους δικούς τους ρυθμούς. Στην περίπτωση αυτή, οπωσδήποτε δεν πρέπει να υπάρχει θυμός. Πρέπει να υπάρχει ηρεμία,
αλλά και αγάπη ακόμα. Αν αισθάνεσαι θυμό, τότε η ενέργειά σου πέφτει
και μαζί με αυτή πέφτει και η ενέργειά σου.

Μόνο στην περίπτωση της γυναίκας του τρένου αντιλήφθηκα ότι επίτηδες
ήρθε από πίσω μου και άρχισε να μου αρπάζει ενέργεια. Αυτή η γυναίκα
ήξερε καλά τι έκανε. Εκείνη την περίοδο είχε καταπληκτική ενέργεια.

katia το ίδιο ισχύει και στη δική σου περίπτωση. Δεν πρέπει να επιτρέπεις στους «βρικόλακες» να σε παρασύρουν στους δικούς τους ρυθμούς. Αλλά να θυμάστε πάνω από όλα, όχι θυμός, όχι οργή.


Mare Nostrum, Mare OrientalisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mare_orientalis
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 17:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mare_orientalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια λεπτομέρεια ακόμα. 'Οταν στερείς την ενέργεια σε ένα κοντινό σου
πρόσωπο, τις πρώτες 5-6 μέρες μπορεί να φέρεται αλλοπρόσαλλα και να έχει
τις πιο αψυχολόγητες αντιδράσεις. Μου έχει συμβεί. Στην αρχή τρόμαξα, αλλά μετά κατάλαβα. 'Οταν ο άλλος βρει τρόπο να παίρνει ενέργεια από το
περιβάλλον, είναι σαφώς πιο ευτυχισμένος. Βλέπεις αμέσως τη διαφορά.

Mare Nostrum, Mare OrientalisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 11:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

mare_orientalis ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΗ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣ

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΡΟΥΦΗΓΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΛΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ,ΣΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Benjamin
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 20:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Benjamin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όντως sansationf εχεις δίκιο.Αυτοι οι άνθρωποι δεν ξέρω άν πέρνουν ενέργεια, το μόνο σίγουρο είναι οτι εκπέμπουν αρνητική ενέργεια και την μεταδίδουν και στους άλλους.

VIIΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mare_orientalis
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 17:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mare_orientalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω στην αρνητική ενέργεια. Αν προσέξουμε λιγάκι, θα δούμε ότι
συνήθως, τη χειρότερη διάθεση την έχουμε όταν είμαστε κουρασμένοι, δηλαδή όταν δεν έχουμε ενέργεια. Επίσης, όταν κοιμόμαστε εκνευρισμένοι και δεν έχουμε χαλαρώσει καθόλου πριν μας πάρει ο ύπνος, την άλη μέρα ξυπνάμε κακοδιάθετοι και εξακολουθούμε να είμαστε κουρασμένοι.

Οι άνθρωποι είναι σαν μπατσαρίες και χρειάζονται ενέργεια. 'Οταν αδειάσουν, τότε όλα πάνε στραβά. Οι "βρικόλακες" που δεν ξέρουν να πάρουν ενέργεια από το περιβάλλον (ίσως ακούγοντας μουσική, πηγαίνοντας μια βόλτα ή προσευχόμενοι ακόμα), αρπάρχουν την ενέργεια από τους άλλους. Η κακή διάθεση ή η αδυναμία που αισθάνεται κανείς μετά από μια τέτοια "αρπαγή", οφείλεται καθαρά στην έλλειψη ενέργειας.

Mare Nostrum, Mare OrientalisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 11:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα

mare_orientalis θα συμφωνησω μαζι σου : δεν ειναι νοητο να υπαρχει αρνητικη ενεργεια.Η ελειψη ή ο ενιοτε χαμηλος κραδασμος αυτης,οπως σωστα αναφερεις, δεν σημαινει οτι υπαρχει αρνητικη ενεργεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy