ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 περί Λεξάριθμου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
chrisgiann
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 18:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisgiann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
font=Comic Sans MS][/font=Comic Sans MS]
Αγαπητοί και νέοι φίλοι γειά σας.
Νέο μέλος στην εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρέα σας, θα ήμουν ευτυχής εάν μπορούσα να μάθω νέα πράγματα να ταξιδέψω με το μυαλό μου σε θέματα που δεν έχουν να κάνουν με την ρουτίνα της καθημερινής δουλειάς, μια διέξοδο τόσο ενδιαφέρουσα τόσο γοητευτική τόσο ελκυστική. Με αφορμή τηε χθεσινή εκπομπή του Χαρδαβέλλα περί UFO, έγινε και μια συζήτηση λίαν ενδιαφέρουσα, για το παρελθόν μας,για την μοναδικότητα των Ελλήνων, αλλα και για την μαθηματικοποίηση των λέξεων.Ο λεξάριθμος, σύμφωνα και με τα λεγόμενα του καθηγητού ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ,δίνουν πολλές ερμηνείες,για το εάν αυτή η γλώσσα έχει επιννοηθεί από όντα με υψηλή νοημοσύνη και απέραντη γνώση.
Τα πάντα βέβαια είναι οι αριθμοί.Και σάν άνθρωπος που ασχολείται συνέχεια με αριθμούς (όρα τραπεζικός),μπήκα στον πειρασμό να αρχίσω να μαθαίνω περισσότερα για τούς αριθμούς και τα γράμματα.
Όλοι λίγο πολύ ξέρουμε την αντιστοίχιση των γραμμάτων της ΑΛΦΑΒΗΤΑ με αριθμούς.(Ο φίλος μας dimsot έχει έτοιμο ένα πρόγραμμα σε Excel που μεταφράζει τα γράμματα σε αριθμούς).Τού έστειλα e-mail να μου το στείλει,εάν βέβαια έχει την καλοσύνη.
Και εδώ μπαίνει το αίτημά μου στους νέους μου φίλους.
Εάν κάποιος από την παρέα μας έχει παρόμοιο πρόγραμμα,θα ήμουν ευτυχής να μου το στείλει με ένα e-mail (chrisgiann@yahoo.com)
Θα ήμουν όμως εξαιρετικά ευτυχής, εάν κάποιος από τους φίλους μας είχε κάποιο πρόγραμμα που να "μεταφράζει" ή να αντιστοιχεί τούς αριθμούς με λέξεις. Αυτο θα μπορούσε να γίνει εάν γνωρίζαμε τούς συνδυασμούς τών αριθμών που χρειάζονται για να σχηματίσουν ένα άθροισμα.
π.χ το άθροισμα 10 προέρχεται από τούς εξής συνδιασμούς:
9+1 , 8+2 , 7+3 , 6+4 , 5+5
Εάν όμως ζητούσαμε τους συνδυασμούς τού αριθμού 2012 πόσοι άραγε συνδυασμοί αριθμών θα μάς εδιναν αυτο το σύνολο??
π.χ Ενας συνδυασμός αριθμών θα ήταν ο :
100+300+700+800+60+40+10+2 = 2012
Ποιοί άλλοι συνδυασμοί αριθμοί αριθμών υπάρχουν,ώστε να σχηματισθεί το άθροισμα 2012??
Υπάρχει άραγε τέτοιο software?Exις κάποιος από εσάς τέτοιο πρόγραμμα?
Με αυτο το πρόγραμμα θα δίναμε πολλές απάντήσεις στα ερωτήματά μας.
Αντικαθιστώντας τον κάθε συνδυασμό αριθμών με γράμματα θα βρίσκαμε λέξεις και φράσεις που ίσως μάς έδιναν κάποιες απαντήσεις που δεν φανταζόμαστε.
Επειδή νομίζω οτι αυτο θα μάς βοηθούσε όλους μας να ανοίξουμε μιά νέα πόρτα στο άγνωστο, και να ριχτούμε σε νέες περιπέτειες του μυαλού μας, θα παρακαλούσα όλους τούς φίλους μας, εάν έχουν υπ' οψιν τους τέτοιο πρόγραμμα να μας το γνωρίσουν από αυτο το forum.
Εγώ πάντως θα περιμένω εναγωνίως κάποια απάντηση.
Σας ευχαριστώ όλους σας και σας διαβεβαιώ για την χαρά και ικανοποίησή μου,που βρίσκομαι σε μιά τέτοια καταπληκτική παρέα.
Φιλικά , Χρήστος

CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 19:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THN EIDA KAI EGW THN EKPOMPH
POLY ENDIAFEROUSA..

-------------------------

CyBeR_JiM iZ BaCk !!!

-------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 22:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gia sas paidia , exw en programmataki pou vazeis ellinikes lekseis kai sou vgazei se poio arithmo antistoixei . alla den kserw pws mporw na sas to steilw . an to theletai epikoinwniste mazi mou na sas to steilw mesw msn messanger i kapws alliws . to mail mou einai giannibasg@hotmail.com .

believe only what you see.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 23:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΧΡΗΣΤΗ "ΧΑΟΣ" ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ MAIL ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΣΩ MESSENGER ΕΤΣΙ ΕΓΩ ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 2012 ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΣΟΥ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 01:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

font=Comic Sans MS][/font=Comic Sans MS]
Αγαπητοί και νέοι φίλοι γειά σας.
Νέο μέλος στην εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρέα σας, θα ήμουν ευτυχής εάν μπορούσα να μάθω νέα πράγματα να ταξιδέψω με το μυαλό μου σε θέματα που δεν έχουν να κάνουν με την ρουτίνα της καθημερινής δουλειάς, μια διέξοδο τόσο ενδιαφέρουσα τόσο γοητευτική τόσο ελκυστική. Με αφορμή τηε χθεσινή εκπομπή του Χαρδαβέλλα περί UFO, έγινε και μια συζήτηση λίαν ενδιαφέρουσα, για το παρελθόν μας,για την μοναδικότητα των Ελλήνων, αλλα και για την μαθηματικοποίηση των λέξεων.Ο λεξάριθμος, σύμφωνα και με τα λεγόμενα του καθηγητού ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ,δίνουν πολλές ερμηνείες,για το εάν αυτή η γλώσσα έχει επιννοηθεί από όντα με υψηλή νοημοσύνη και απέραντη γνώση.
Τα πάντα βέβαια είναι οι αριθμοί.Και σάν άνθρωπος που ασχολείται συνέχεια με αριθμούς (όρα τραπεζικός),μπήκα στον πειρασμό να αρχίσω να μαθαίνω περισσότερα για τούς αριθμούς και τα γράμματα.
Όλοι λίγο πολύ ξέρουμε την αντιστοίχιση των γραμμάτων της ΑΛΦΑΒΗΤΑ με αριθμούς.(Ο φίλος μας dimsot έχει έτοιμο ένα πρόγραμμα σε Excel που μεταφράζει τα γράμματα σε αριθμούς).Τού έστειλα e-mail να μου το στείλει,εάν βέβαια έχει την καλοσύνη.
Και εδώ μπαίνει το αίτημά μου στους νέους μου φίλους.
Εάν κάποιος από την παρέα μας έχει παρόμοιο πρόγραμμα,θα ήμουν ευτυχής να μου το στείλει με ένα e-mail (chrisgiann@yahoo.com)
Θα ήμουν όμως εξαιρετικά ευτυχής, εάν κάποιος από τους φίλους μας είχε κάποιο πρόγραμμα που να "μεταφράζει" ή να αντιστοιχεί τούς αριθμούς με λέξεις. Αυτο θα μπορούσε να γίνει εάν γνωρίζαμε τούς συνδυασμούς τών αριθμών που χρειάζονται για να σχηματίσουν ένα άθροισμα.
π.χ το άθροισμα 10 προέρχεται από τούς εξής συνδιασμούς:
9+1 , 8+2 , 7+3 , 6+4 , 5+5
Εάν όμως ζητούσαμε τους συνδυασμούς τού αριθμού 2012 πόσοι άραγε συνδυασμοί αριθμών θα μάς εδιναν αυτο το σύνολο??
π.χ Ενας συνδυασμός αριθμών θα ήταν ο :
100+300+700+800+60+40+10+2 = 2012
Ποιοί άλλοι συνδυασμοί αριθμοί αριθμών υπάρχουν,ώστε να σχηματισθεί το άθροισμα 2012??
Υπάρχει άραγε τέτοιο software?Exις κάποιος από εσάς τέτοιο πρόγραμμα?
Με αυτο το πρόγραμμα θα δίναμε πολλές απάντήσεις στα ερωτήματά μας.
Αντικαθιστώντας τον κάθε συνδυασμό αριθμών με γράμματα θα βρίσκαμε λέξεις και φράσεις που ίσως μάς έδιναν κάποιες απαντήσεις που δεν φανταζόμαστε.
Επειδή νομίζω οτι αυτο θα μάς βοηθούσε όλους μας να ανοίξουμε μιά νέα πόρτα στο άγνωστο, και να ριχτούμε σε νέες περιπέτειες του μυαλού μας, θα παρακαλούσα όλους τούς φίλους μας, εάν έχουν υπ' οψιν τους τέτοιο πρόγραμμα να μας το γνωρίσουν από αυτο το forum.
Εγώ πάντως θα περιμένω εναγωνίως κάποια απάντηση.
Σας ευχαριστώ όλους σας και σας διαβεβαιώ για την χαρά και ικανοποίησή μου,που βρίσκομαι σε μιά τέτοια καταπληκτική παρέα.
Φιλικά , Χρήστος



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 02:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟΝ ΠΙΟ ΕΘΙΣΤΙΚΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟ ΧΩΡΟ!


ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2715&whichpage=3&ARCHIVE=

ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.ΩΡΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ 2.

ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ...!


Edited by - GuessWho on 24/05/2004 02:57:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 11:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι είχα αναφερθεί στο θέμα κατά λάθος σε άλλο forum! Ευτυχώς τώρα βρήκα το σωστό μέρος. Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν γνωρίζει κάποιος από εσάς, τα βιβλία του καθηγητή Αργυρόπουλου και που μπορώ να τα βρω. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: στο παράδειγμα που έφερε ο Αργυρόπουλος "Η κατασκευή της γέφυρας Ρίου Αντιρίου", ανέφερε το λεξάριθμο 24 ή 26/5/2004, στο πρόγραμμα που παρέθεσε ο φίλος μας δεν βγαίνει ο ίδιος λεξάριθμος. Αν μπορεί ας με διαφωτίσει κάποιος, επειδή εγώ από την παρακολούθηση της εκπομπής κατάλαβα ότι ο καθηγητής μίλησε για τη δυνατότητα της προβλεπτικότητας (πρόβλεψη)που έχει η ελληνική γλώσσα. Έχει σχέση με αυτό το προγραμματάκι που παραθέσατε; Κι αν έχει, δηλαδή, σημαίνει, ότι μπορούμε να "προβλέψουμε" γεγονότα, μέσα από την ελληνική και τους λεξάριθμους;Συγγνώμη αν ακούγομαι πολύ άσχετη, αλλά είμαι σχετικά καινούργια σε αυτές τις ιδέες...

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 20:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί,

όλα καλά με τους λεξάριθμους, αλλά εμένα επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Είδα και την εκπομπή του Χαρδαβέλα αλλά ο κύριος Αργυρόπουλος δεν με έπεισε. Εφόσον μιλάμε για άθροισμα, αυτό θα μπορούσε να προκύψει από συνδιασμό οποιωνδήποτε λέξεων. Επίσης τα νουμεράκια που βγαίνουν δεν προκύπτουν από πχ κύριες προτάσεις , ή ερωτήσεις. Κοινώς δεν υπάρχει ένας συγκεκριμένος τρόπος ερώτησης και ένας συγκεκριμένος τρόπος απάντησης.

Αλχημείες αγαπητοί, αλχημείες...

-------------------------
...The Unerring Nereis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 00:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Η κατασκευή της γέφυρας Ρίου Αντιρίου", ανέφερε το λεξάριθμο 24 ή 26/5/2004, ... δηλαδή, σημαίνει, ότι μπορούμε να "προβλέψουμε" γεγονότα, μέσα από την ελληνική και τους λεξάριθμους

Φυσικά και έχει και...προβλεψιμότητα η ελληνική !

Τι άλλο θα ακούσουμε. Αυτά είναι τα κακά της ελευθερίας....
Ο καθένας λεέι , ότι του καπνίσει...

Βρέ παιδάκι μου, καλα ο καθηγητής. Χαμηλομισθος είναι, μπορεί να κάνει και τίποτα ιδιαίτερα να τα φέρνει βόλτα.

Τα ημερολόγια, οι μετατιπίσεις ημερομηνιών, η μεταφορά ημερομηνιών και η τελείως διαφορετική αντιστοίχηση μηνών με τους αρχαίους... και πιστεύεις πως ΑΝ υπήρχε και κάποια ΓΛΩΣΣΑ που να τα κάνει αυτά...
θα λειτουργούσε ποτέ μονοσήμαντα ????

Για βγάλε τον λεξάριθμο από το "ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΣΤΟ ΛΟΤΤΟ ΜΙΑ ΑΜΗΘΥΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ" και ξανασκέψου το λίγο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 01:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ VRIL ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΑΚΟΑΝ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΗΓΜΕΝΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΔΙΑΑΚΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ!!!
ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΙΔ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TonyWZRD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TonyWZRD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου εγω εχω γνωρισει τον Λευτερη Αργυροπουλο το πασχα στην τοπικη μας εκκλησια του βυρωνα και μιλαγαμε για ωρες μια παρεα εγω ενας φιλος μου απο το πολυτεχνιο κρητης και μια κοπελια που σπουδαζει πληροφορικη και αναλυσαμε διαφορα θεματα περι των θαυματων του ιησου, μαθηματικα ζητηματα, υλη και αντιυλη και φωτονια Γ την ζωη του στην αμερικη και λογαριθμους, ο ανθρωπος ειναι πολυ εξυπνος δεν μπορω να πω οτι συμφωνω σε οτι λεει αλλα εχει ενδιαφερον να συζητας μαζι του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 00:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι κανείς σε θέση να κατακρίνει έναν άνθρωπο-φαινόμενο, ο οποίος είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ στον κόσμο που κατάφερε να ανακαλύψει 520 διαφορετικές αποδείξεις του Πυθαγορείου θεωρήματος και καταγράφηκε στο βιβλίο Guiness για αυτό. Κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να κάνει ένας κοινός καθηγητάκος.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ανύσηχη, τα βιβλία του Λευτέρη Αργυρόπουλου, είναι τρία μέχρι στιγμής, αλλά εγώ γνωρίζω μόνο τα δύο. Το ένα λέγεται "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ" και το δεύτερο,"Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ". Αυτός ο μεγαλειώδης τύπος, έχει γράψει και δικιά του μουσική και το cd του λέγεται "ΤHE LIGHT OF APOLLO". Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να ψάξεις να τα βρείς. Αν δεν μπορείς, ελπίζω η ιστοσελίδα του να σε βοηθήσει :
www.geocities.com/lefteris_02115
Φιλικά


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΙΓΑ ΠΙΑ ΗΡΕΜΙΑ ΔΗΛΑΔΗ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΙΓΑ ΠΙΑ ΗΡΕΜΙΑ ΔΗΛΑΔΗ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


άμα αυτό είναι η απόδειξη πέρι μαθηματικών......

ΙΔΟΥ = ΘΕΟΥ = 484

Ο ΘΕΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΣΤΙ = Η ΓΛΩΣΣΑ = 1242

σιγά τα.. ωά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ VRIL ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΟΥ???

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και στου Μήτσου...
κάνει η μερίδα δίπιττα με Μπατάνκες 7,42Ε

7,42+5=12,42

ΛΕΤΕ ΝΑΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ????????????????????????????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ VRIL ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΟΥ???

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


με καλοπροαίρετη διάθεση ρωτώ, γιατί ή τί δεν καταλαβαίνεις ??

Πρόθυμος να απαντήσω σε όποια απορία σου,
Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΣΥΝΔΙΑΣΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΡΩΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΩ ΧΑΖΟΣ ΑΛΛΑ ΨΗΛΟΝΥΣΤΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΑΝΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΩΡΑ!!1
ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Η ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια τώρα με τους "λεξαρίθμους" και θα ήθελα να κάνω μερικές επισημάνσεις.

Ο Αργυρόπουλος ασχολείται με αυτό που ονομάζεται ισοψηφία. Βρίσκουμε τον λεξάριθμο μιας λέξης ή φράσης και τον συσχετίζουμε με κάποια άλλη λέξη ή φράση με το ίδιο άθροισμα. Την ισοψηφία δεν την ενδιαφέρει τόσο πολύ η αριθμητική αξία αυτή καθ' αυτή. Έτσι προβάλει το ότι ΝΟΜΟΣ = ΑΡΙΘΜΟΣ και όχι ότι ΝΟΜΟΣ = 430. Επίσης αυτό που ο Αργυρόπουλος ονομάζει προβλεπτικότητα της Ελληνικής γλώσσας δεν αντιστοιχεί στην σημασία που έχει καταλάβει η λέξη πρόβλεψη. Όταν σήμερα κάποιος μιλάει γιά πρόβλεψη εννοεί προ-υπολογισμό. Με βάση δηλαδή νόμους των φυσικών επιστημών μπορούμε να υπολογίσουμε επακριβώς πότε ή και πώς θα συμβεί ένα γεγονός π.χ. έκλειψη Ηλίου. Η λέξη όμως πρόβλεψη προέρχεται από το προ-βλέπω. Μπορώ να δω(βλέπω) ένα όνειρο και αυτό περίπου να συμβεί έπειτα. Εδώ το βλέπω μπορεί να αντιστοιχεί σε καθαρή ή λιγότερο καθαρή όραση. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε γιά προφητικό όνειρο ή γιά προ-βλεψη αλλά όχι με την επιστημονική σημασία του προ-υπολογίζω. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Η Ελληνική γλώσσα είναι ζωντανή - μαθηματική και έχει αυτο-οργάνωση. Έτσι δεν είναι περίεργο το ότι εμφανίζονται σχέσεις όπως αυτές που αναφέρει ο Αργυρόπουλος. Αυτό με το οποίο δεν συμφωνώ είναι ο τρόπος που τις προβάλει τις σχέσεις αυτές. Δεν πρόκειται λοιπόν γιά προ-υπολογισμό και άρα από απόψεως θετικών επιστημών είναι άχρηστες. Όταν σχηματίζει κανείς φράσεις πρέπει να έχει υπ' όψιν του ότι επειδή οι δυνατοί συνδυασμοί είναι μεγάλοι η περίπτωση για σύμπτωση είναι μεγάλη. Αυτό που έχει ενδιαφέρον στους λεξαρίθμους είναι η επιστημονική γνώση που είναι κωδικοποιημένη σε αρχαίο Ελληνικής λέξεις(όχι όλες). Έτσι οδηγούμαστε σε αυτό που ονομάζω εγώ αριθμολογία(την πραγματική και όχι την αριθμοσοφο-αστρολογική). Έτσι αντί να μελετούμε την ισοψηφία μελετούμε την αριθμητική αξία μιας λέξης - συνήθως ουσιαστικό στην ονομαστική πτώση - χωρίς άρθρο. Η αλλαγή πτώσης ή η πρόσθεση του άρθρου δεν μας δίδει επιπλέον πληροφορία και άρα δεν έχει λόγο και ενσωματωθεί στην κωδικοποίηση.

Δεν συνιστώ λοιπόν στα μέλη του Forum να κολλήσουν με τις Αργυροπούλειες σχέσεις καθώς είναι χάσιμο χρόνου. Έχω διαβάσει βιβλία ή και άρθρα σε περιοδικά του Αγγελόπουλου, Μανιά, Δάκογλου, Μαρκάτου, Αλμπάνη πάνω στο θέμα αλλά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το "ζουμί" της υπόθεσης βρίσκεται αλλού.

Όσοι ενδιαφέρονται γιά τους λεξάριθμος μπορεί να επισκεφτούν την ιστοσελίδα μου:

http://www.geocities.com/thiva20/index.html


Edited by - Ogygos on 26/05/2004 02:56:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μελετούμε την αριθμητική αξία μιας λέξης - συνήθως ουσιαστικό στην ονομαστική πτώση - χωρίς άρθρο.

ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ "Ogygos" ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ???

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν σχηματίζει κανείς φράσεις πρέπει να έχει υπ' όψιν του ότι επειδή οι δυνατοί συνδυασμοί είναι μεγάλοι η περίπτωση για σύμπτωση είναι μεγάλη.

ακριβώς. Είναι καθαρή σύμπτωση και το ίδιο ισχυει σε ΟΛΕΣ τις γλώσσες.


quote:

Αυτό που έχει ενδιαφέρον στους λεξαρίθμους είναι η επιστημονική γνώση που είναι κωδικοποιημένη σε αρχαίο Ελληνικής λέξεις(όχι όλες).

Αμα δεν ισχύει για όλες, δεν ισχύει για καμία.

Ποιά είναι η επιστημονική γνώση πίσω απ αυτό ; Ποιά;

ΝΟΜΟΣ = ΑΡΙΘΜΟΣ και όχι ότι ΝΟΜΟΣ = 430

Μου θυμίζει το παραδειγμα με τις μελανοκυλίδες.
Άλλο ΝΟΜΟΣ και άλλο ΑΡΙΘΜΟΣ.
Άσχετα.

Καλά, πιστεύεις οτι κάποιος έλυσε όλες τις δυνατές μαθηματικές εξισώσεις, ώστε να συσχετίζει ΚΑΙ τελείως άσχετες έννοιες μεταξύ τους αμφιμονοσύμαντα, ΚΑΙ γραμματικούς κανόνες ΚΑΙ πτώσεις να βγάζει, και μελλοντικές γέφυρες και αλεξικέραυνα να προβλέπει ΚΑΙ αλωτρίωση της γλώσσας από τουρκικά, φραγγικά, αρβανίτικα και αγγλικά ΚΑΙ ΚΑΙ...
και παρόλα αυτά να βγάζει και νόημα...

Μόνο που δεν βλέπω ΚΑΜΙΑ αποδειξη περί των γραφόντων

quote:

Δεν συνιστώ λοιπόν στα μέλη του Forum να κολλήσουν με τις Αργυπολούλειες σχέσεις καθώς είναι χάσιμο χρόνου.

[/quote]

Συμφωνώ.
Μούφα !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΣΥΝΔΙΑΣΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΡΩΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΩ ΧΑΖΟΣ ΑΛΛΑ ΨΗΛΟΝΥΣΤΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΑΝΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΩΡΑ!!1
ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Η ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


είναι απλό!
Έίναι σύμπτωση, γιατί σαν ισοψηφείς προτάσεις είναι παντελώς άσχετες, συνειρμούς προκαλούν και τίποτ άλλο. Δεν έχουν απολυτως κανένα λογικό νόημα. Και ίσο, με την ένννοια του ίδιο, δεν είναι με ΤΙΠΟΤΑ.

Λογικά νοήματα δεν είναi του τύπου "απ την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα"
(δεν εξετάζω την έδοση "και αν = καν", γιατί ο λαϊκός ποιητής θέλει εδώ να εφράσει το άσχετο!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A ENTΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ ΣΟΥ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

A ENTΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ ΣΟΥ!!!

ευχαριστώ και καληνύχτα,
πήγε 2:47 και ούτε που το κατάλαβα.
Καταπληκτικοί συνομιλητές !
Τονίζω, ΚΑΙ οι διαφωνούντες.
Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΕΧΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ VRIL ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΗΛΟΝΥΣΤΑΞΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΩΡΙΤΣΑ!!!
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!
ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑΛΕΜΕ ΔΗΛΑΔΗ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>Αμα δεν ισχύει για όλες, δεν ισχύει για καμία.<<
Αυτό που το στηρίζεις; Δηλαδή ίδια σπουδαιότητα έχουν οι λέξεις ΖΕΥΣ και ΑΡΟΤΡΟΝ. Δηλαδή αν κωδικοποιείτω κάτι στην πρώτη πρέπει ντε και καλά να κωδικοποιείτω και στην δεύτερη.

>>Ποιά είναι η επιστημονική γνώση πίσω απ αυτό ; Ποιά;
ΝΟΜΟΣ = ΑΡΙΘΜΟΣ και όχι ότι ΝΟΜΟΣ = 430<<
Αν επισκεφθείς την διαδικτυακή μου σελίδα θα το μάθεις.
Και κάτι άλλο. Το γερμανικό Vril υπάρχει περίπτωση να προέρχεται από παραφθορά του ΒΡΕΛ = 137 = 1/α = ΑΡΚΑΔΙΑ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 03:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!! ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ 'Ogygos' ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!
ΑΛΛΑ Ο VRIL O ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΛΕΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΕΣ???
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 03:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!! ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ 'Ogygos' ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ "Ogygos" ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ???

Το κλειδί είναι η σταθερά λεπτής υφής άλφα (1/α = 137,03599911). Η κωδικοποίηση μπορεί να έχει γίνει ως γινόμενο με κάποια μαθηματική σταθερά π, φ κλπ. Επίσης μπορεί να έχει κωδικοποιηθεί χρησιμοποιώντας κάποια "ιερή" μονάδα μέτρησης μήκους, στη γλώσσα ή σε πέτρα - πυραμίδες κλπ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 03:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί πονηρών διαιρέσεων:

ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ x π = 730 x 3,14159... = 2293,36
ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΥ = 2294

Άρα δεν έχουμε ισότητα. Δηλαδή οι αρχαίοι Έλληνες δεν ξέραν επακριβώς το π;

ΑΚΤΙΣ x 2 x π = 531 x 2 x π = 3336,37
ΔΥΑΣ ΥΜΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΩΝ ΚΥΚΛΟΥ = 3338

Άρα πάλι δεν έχουμε ισότητα.

Αλλά ας πάρουμε την ίδια την γλώσσα μας:

π είναι περίπου 3
1/3 = 2/6 = Β/F

ΒΗΤΑ/ΔΙΓΑΜΜΑ = 311/99 = 3,1414...

Πρόκειται γιά πυραμιδικές σχέσεις κωδικοποιημένες στο αλφάβητο.

π = 3,14159...

Πάλι:

ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ x(ΒΗΤΑ/ΔΙΓΑΜΜΑ) = 2293,23
ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΥ = 2294

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΣΟΤΗΤΑ => ΜΠΑΡΟΥΦΑ


Edited by - Ogygos on 26/05/2004 03:44:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 11:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να απαντήσω...

quote:

>>Αμα δεν ισχύει για όλες, δεν ισχύει για καμία.<<
Αυτό που το στηρίζεις;


Δεν έχει νόημα η κωδικοπίηση τότε. Δεν μπορείς να κωδικοποιείς μια ολοκληρη γλώσσα και να την βαφτίζεις μαθηματική. Ή κωδικοποιείς ορισμένες μόνο λέξεις/φράσεις/συνειρμούς και βαφτίζεις αυτές ΟΠΩΣ θές. π.χ. ιερές ή οτιδήποτε αλλο σου κάνει κέφι.
Γενικοποίηση όμως σημαίνει αυστηρά, οτι πρέπει ναν ισχύει για όλες.
Συγκεκριμένα, ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΡΧΑΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ. Βρήκες εξεραίσεις, .... πάει, κάηκες.


quote:

Δηλαδή ίδια σπουδαιότητα έχουν οι λέξεις ΖΕΥΣ και ΑΡΟΤΡΟΝ.


Σαν λέξεις μιας γλώσσας, ναι. Σαν έννοιες, όχι. Φάντης και ρετσινόλαδο.

quote:

Δηλαδή αν κωδικοποιείτω κάτι στην πρώτη πρέπει ντε και καλά να κωδικοποιείτω και στην δεύτερη.


Ναι. Φαντάσου έναν κώδικα, που θέλει ναν μεταφέρει μυστικά, σοφία και δεν ξέρω και γώ τι μέσα από αιώνες, δηλ. να μην έχεις να ρωτήσεις κανέναν ποιητή, τι ήθελε να πει μ αυτό, και να έχεις έναν κώδικα που να έχει 1000+2 εξαιρέσεις, ανακρίβεις και αντιφάσεις.
Ή ισχύει, ή όχι. Δεν έχει ενδιάμεσο. Αλλιώς αλλαξε κώδικα.

quote:

Αν επισκεφθείς την διαδικτυακή μου σελίδα θα το μάθεις.


Ευχαρίστως. Συζήτηση κάνουμε, δεν ανάβουμε πυρρά !

quote:

Και κάτι άλλο. Το γερμανικό Vril υπάρχει περίπτωση να προέρχεται από παραφθορά του ΒΡΕΛ = 137 = 1/α = ΑΡΚΑΔΙΑ;


Ενδιαφέρον.... Αλλά και το ΑΦΜ μου ΔΕΝ βγάζει και τον λεξάριθμο του ΑΡΚΑΔΙΑ.

Α, και κατι αλλο. Στον δαιδυκτιακό τόπο κάποιου προφέσσορα είδα και το εξής

0+(απειρο)=1.

καλά κρασιά. Έτσι σου βγάζω και εγώ οτι θές....
Μην ακούσω τώρα καμια εξήγηση, οτι το τίποτα και το άπειρο ΕΙΝΑΙ ένα... θα φωνάξω τον Βισνού με τα πολλά χέρια

quote:

Το γερμανικό Vril υπάρχει περίπτωση να προέρχεται από παραφθορά του ΒΡΕΛ


Γιαυτό χαίρομαι όταν ακούω για HELLEN φυλές κοντά στο Δούναβη. Εκεί μεγάλωσα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy