ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αποκρυφισμός...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lysator
Νέο Μέλος

Italy
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 19:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lysator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να με διαλευκάνουν μερικοί εδώ μέσα για το τι είναι ο αποκρυφισμός.
Απο χθες άρχισα να ασχολούμαι με τον Αποκρυφισμό και δεν θέλω να έχω λάθος άποψη για αυτόν. Ξέρω ήδη τι πιστευει. Έχω ψάξει στο internet και βρήκα μια ενδιαφέρουσα σελίδα, που με βοηθάει θα έλεγα στα πρώτα βήματα μου. Όποιος απο εδώ θέλει να με διαλευκάνει ή ακόμη να γίνει και ο μέντοράς μου θα του ήμουν ευγνώμων.
Λοιπόν όποιος ενδιαφέρεται να με βοηθήσει ας μου γράψει στο lysator2004yahoo.gr.
Υ.Σ.:Καταλαβαίνω το γεγονός του ότι θα πρέπει ο μαθητευόμενος να βρίσκεται σε στενή επαφή με τον μέντορά του αλλά ας γίνει μια προσπάθεια..

The Guardian Of Magic is coming back...

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 15:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να με διαλευκάνουν μερικοί εδώ μέσα
για το τι είναι ο αποκρυφισμός.


Ευχαρίστως να σε διελευκάνουμε!



Φίλε Lysator, καλώς ήρθες στο ESOTERICA.
Σου συστήνω να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία Aναζήτηση (επάνω δεξιά στο παράθυρο του ESOTERICA), και να μελετήσεις κάποια σχετικά με τον αποκρυφισμό θέματα, ώστε να πάρεις κάποια γενική ιδέα.

Μία καλή ιδέα πάντως για να αρχίσεις την περιήγησή σου στα θέματα των forums του ESOTERICA, είναι να διαβάσεις τα τόπικς με τον υπότιτλο "σειρά γνώσης" που βρίσκονται στη θεματική ενότητα .-= Η ΣΟΦΙΑ =-. και τα οποία έχουν ανοιχτεί από τον thoth, ιδρυτικό μέλος του ESOTERICA. Θα σε βοηθήσουν - πιστεύω - πολύ στην ανάπτυξη ενός υγειούς κριτηρίου, σχετικά με την αναζήτησή σου.

Ξέρεις, η αναζήτηση ενός "μέντορα" όπως γράφεις, στις μέρες μας και σε ένα διαδίκτυο που βρίθει από διαμάντια αλλά και επικίνδυνους δράκους, πρέπει να γίνεται με προσοχή. Θέτεις με το μήνυμά σου τον εαυτό σου στη διάθεση ατόμων που θα μπορούσαν να σου κάνουν καλό, αλλά και ατόμων που θα μπορούσαν να εκμεταλευτούν την δίψα σου για να μάθεις. Προχώρα με μικρά αλλά σίγουρα βήματα και να θυμάσαι πως ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. Οποιος σου υποσχεθεί "χρυσά παλάτια", σκοπίμως δεν θα σου αναφέρει τις αλυσίδες που κρύβονται πίσω από τα τείχη τους.

Τέλος, μπορείς να κάνεις μία ανάγνωση στα άρθρα που υπάρχουν στην κεντρική μας σελίδα, κάτω από τις κατηγορίες:

ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
και
ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ

Πιστεύω πως είναι αρκετά για να σε βοηθήσουν να γνωρίσεις, τι είναι αυτό που ψάχνεις.

Καλή συνέχεια λοιπόν!


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 18:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Lysator καλώς ήρθες!
Έχει δίκιο η amalia για τα του μέντορα. Γιατί εκτός από την συνειδητή του προσπάθεια να σε εκμεταλευτεί μπορεί να είναι ο ίδιος τυφλός. Και ξέρεις τι γίνεται όταν τυφλος οδηγεί τυφλό.
Κατά την άποψη μου, καλύτερος μέντορας για τον καθένα μας είναι η ίδια η συνείδηση του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 01:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ενα δασκαλο στις μερες μας για τους λογους που κατεθεσαν οι φιλοι παραπανω. Το ιδανικο ειναι να γινεις δασκαλος του ιδιου σου του εαυτου. Πραγμα δυσκολο επισης. Μιας και εξεφρασε ο φιλος μας o Lysator αυτη του την επιθυμια γιατι δεν δημιουργουμε μια ομαδα? Μια ιδεα ειπα, μπορει να 'ναι και μλκια...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bodark
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 12:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bodark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαρίστως να σε διελευκάνουμε!



Φίλε Lysator, καλώς ήρθες στο ESOTERICA.
Σου συστήνω να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία Aναζήτηση (επάνω δεξιά στο παράθυρο του ESOTERICA), και να μελετήσεις κάποια σχετικά με τον αποκρυφισμό θέματα, ώστε να πάρεις κάποια γενική ιδέα.

Μία καλή ιδέα πάντως για να αρχίσεις την περιήγησή σου στα θέματα των forums του ESOTERICA, είναι να διαβάσεις τα τόπικς με τον υπότιτλο "σειρά γνώσης" που βρίσκονται στη θεματική ενότητα .-= Η ΣΟΦΙΑ =-. και τα οποία έχουν ανοιχτεί από τον thoth, ιδρυτικό μέλος του ESOTERICA. Θα σε βοηθήσουν - πιστεύω - πολύ στην ανάπτυξη ενός υγειούς κριτηρίου, σχετικά με την αναζήτησή σου.

Ξέρεις, η αναζήτηση ενός "μέντορα" όπως γράφεις, στις μέρες μας και σε ένα διαδίκτυο που βρίθει από διαμάντια αλλά και επικίνδυνους δράκους, πρέπει να γίνεται με προσοχή. Θέτεις με το μήνυμά σου τον εαυτό σου στη διάθεση ατόμων που θα μπορούσαν να σου κάνουν καλό, αλλά και ατόμων που θα μπορούσαν να εκμεταλευτούν την δίψα σου για να μάθεις. Προχώρα με μικρά αλλά σίγουρα βήματα και να θυμάσαι πως ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. Οποιος σου υποσχεθεί "χρυσά παλάτια", σκοπίμως δεν θα σου αναφέρει τις αλυσίδες που κρύβονται πίσω από τα τείχη τους.

Τέλος, μπορείς να κάνεις μία ανάγνωση στα άρθρα που υπάρχουν στην κεντρική μας σελίδα, κάτω από τις κατηγορίες:

ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
και
ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ

Πιστεύω πως είναι αρκετά για να σε βοηθήσουν να γνωρίσεις, τι είναι αυτό που ψάχνεις.


Φίλη Amalia
Σε ευχαριστώ για την διελεύκανση (αν και αποεύγω την χλωρίνη). Όντως ήταν χρήσιμα αυτα που διάβασα για τον αποκρυφισμό.

Το ονομά Lysator το εφτιαξα επειδή δεν μπορούσα να μπω με το bodark, αλλα τώρα μπορώ να μπαίνω με το bodark ξανα...

Φιλικά bodark!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 02:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ bodark

Εκτός από χλωρίνη, βοηθάει στη διαλεύκανση και το πανίσχυρο Ρολ, αλλά δεν έβρισκα φωτογραφία διαθέσιμη...

Σχετικά με την ταυτότητα "Lysator", αφού κατάφερες και μπήκες με την κανονική που είχες, θα την απενεργοποιήσουμε.

Σε περίπτωση που συναντήσεις κάποια άλλη φορά ξανά πρόβλημα με την είσοδό σου στα forums, μπορείς να συμβουλευτείς τα τόπικς στη θεματική ενότητα Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις , και να γράψεις εκεί ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy