ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πεντάλφα...Καλή ή Κακή;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 23:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο Forum για τα καπάκια στην Αθήνα είχε αρχίσει μια συζήτηση σχετικά με αυτό θέμα με τους φίλους Hermes και AvatarGR. Θεώρησα πως αυτό το ερώτημα είναι σημαντικό και πως πρέπει να καταλήξουμε σε μία απάντηση, κάτι το οποίο δε μπορούσε να γίνει στο προηγούμενο forum. Φίλε AvatarGR σε κάποιο σημείο λες
_______________________________________________

Ο ΜΑΓΟΣ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΑΙ.....
ΠΕΡΙ ΚΑΛΟΥ Η ΚΑΚΟΥ 5-ΑΛΦΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ....
ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.....
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΚΟ....
_______________________________________________

ενώ σε κάποιο άλλο λες

_______________________________________________

ΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ 5-ΑΛΦΑ...
ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ.
_______________________________________________

Εγώ τώρα τι να πιστέψω;

Ο φίλος Hermes αυτά που λέει τα στηρίζει σε βιβλία, επισυνάπτοντας μία ολόκληρη βιβλιογραφία. Εσύ που βασίζεις αυτά που λες;

Φιλικά Jimmerlus

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthlei

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 12:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης προσκαλώ όλους του υπόλοιπους φίλους να παραθέσουν και αυτοί τις απόψεις τους.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 14:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Η πεντάλφα είναι ένα σύμβολο το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί και απο την "σκοτείνη" πλευρά αλλά και απο την "φωτεινή". Δυστιχώς όμως ο κόσμος την έχει συνδιάσει μόνο με τον σατανισμό και η προκατάληψη δεν τους έχει επιτρέψει να προχωρήσουν παρακάτω και να δουν ότι αυτή είναι μόνο η μία της όψη.

Καταρχήν ας δούμε λίγο το νούμερο πέντε. Ένα νούμερο κατεξοχήν μυστικιστικό, μαγικό μα και ανθρώπινο (μην ξεχνάμε ότι έχουμε πέντε αισθήσεις, πέντε δάχτυλα στα άκρα μας). Ένα νούμερο το οποίο συσχετίζεται με τον πλανήτη Άρη, ο οποίος με την σειρά του συμβολίζει την αυστηρότητα, την σύγκρουση και την αρμονία δια μέσου αυτής. Πέντε ήταν και οι χάρες ενός μεσσαιωνικού ιππότη: "γενναιοδορία, ευγένεια, αγνότητα, ευγενική συμπεριφορά, ευσέβεια" όπως συμβολίζεται στην πεντάλφα του Sir Gawain. Το φιλί των wiccan είναι πενταπλό: πόδια, γόνατα, μήτρα, στήθη και χείλη (αρεεε αθάνατο αχλαδότυρο!!!)

Τα άκρα της πεντάλφα αντιπροσωπεύουν για πολλούς τα 4 στοιχεία και την πεμπτουσία (αιθέρας, ψυχή). Σαν σχέδια θα βρούμε 2 ειδών: την πεντάλφα η οποία περικλειεται απο ένα κύκλο και την ανοιχ΄τη πεντάλφα.

Η ανοιχτή πεντάλφα για τους παγανιστές συμβολίζει την ανοιχτή και ενεργητική προσέγγιση των πραγμάτων. Η πεντάλφα που περικλείεται απο τον κύκλο προστατεύει, περιέχοντας τις δυνάμεις της. Μην ξεχνάμε ότι ο κύκλος συμβολίζει την αιωνιότητα, το άπειρο, τον κύκλο της ζωής και της φύσης.

Θα συμφωνίσω με τον AVATARGR

quote:
"ΠΕΡΙ ΚΑΛΟΥ Η ΚΑΚΟΥ 5-ΑΛΦΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ....
ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.....
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΚΟ....

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγο


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα Enochian Temples χρησιμοποιουν την πενταλφα για
σκοπους επικλησης και μονο...το αν την καλουν για επικληση
δαιμονων η αγγελων (οπως αναφερεται ο Dr.John Dee), δεν πιστευω
πως προκειτε καν για αγγελους...αλλα για αλλες αναφορες οπως οιSeniors
και οι Kings,και γενικως η Ενωχιανη Μαγεια δεν προοριζεται για καλο σκοπο...Οπως εχω ξανα πει τα Enochian προυπαρχουν των Goetia και
Keys of Solomon, τα οποια υπηρξαν προπυργια στην αποκαλυψη του πενταστερου και 6-αστερου...Η χρηση τους συνδεεται αμεσα με τα
συμβολα 9-γραμμο 11-ακτινο την Swastika και τον κυκλο...


He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 19:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα Enochian Temples χρησιμοποιουν την πενταλφα για
σκοπους επικλησης και μονο...το αν την καλουν για επικληση
δαιμονων η αγγελων (οπως αναφερεται ο Dr.John Dee), δεν πιστευω
πως προκειτε καν για αγγελους...αλλα για αλλες αναφορες οπως οιSeniors
και οι Kings,και γενικως η Ενωχιανη Μαγεια δεν προοριζεται για καλο σκοπο...Οπως εχω ξανα πει τα Enochian προυπαρχουν των Goetia και
Keys of Solomon, τα οποια υπηρξαν προπυργια στην αποκαλυψη του πενταστερου και 6-αστερου...Η χρηση τους συνδεεται αμεσα με τα
συμβολα 9-γραμμο 11-ακτινο την Swastika και τον κυκλο...


He is named 1669



Για πες μας λοιπόν, τί το κακό έχουν όλα αυτά;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 21:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες φίλε Zadok η επίκληση δαιμόνων να είναι καλή;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 21:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί σημαίνει Δαίμων, αγαπητέ μου;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 02:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη την έννοια που χρησιμοποιείται στο συγκεκριμένο Forum δαίμων σημαίνει έκπτωτος άγγελος, ένας άγγελος που έπεσε από το φως στο σκοτάδι.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 03:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς, αγαπητέ μου: οι λέξεις έχουν ιδιαίτερο-διαφορετικό νόημα στο Φόρουμ απ' ότι στον υπόλοιπο κόσμο;

Αν μου επιτρέπεις:

Στα νέα Ελληνικά, ο όρος "δαίμονας, δαιμόνισσα" σημαίνει: "πνεύμα του κακού, μτφ. άνθρωπος έξυπνος αλλά κακόβουλος",
ο δε όρος "δαιμόνιο" σημαίνει: "εξαιρετική ιδιοφυΐα, πνεύμα πονηρό, διάβολος, τα πονηρά πνεύματα στην υπηρεσία του σατανά, τα οποία προκαλούν ψυχική και σωματική φθορά, δαιμονική επήρεια που εμβάλλει ακράτητο πόθο" και άλλα συναφή με τη σατανολογία, αλλά και θαυμάσιος, έξοχος, ικανότατος και μεγαλοφυής, κοινώς πειραχτήρι.

Αν ερμηνεύσουμε τώρα τη λέξη "δαήμων" (λέξη συχνά χρησιμοποιούμενη από το Σωκράτη), καταλήγουμε στα: "ειδήμων, γνώστης, έμπειρος" εκ του ρήματος "δάω", το οποίο σημαίνει: "γνωρίζω, μαθαίνω". Νομίζω ότι τα συμπεράσματα είναι αυτονόητα...


Η Χριστιανική εκκλησιαστική παράδοση θέλει τους Δαίμονες, εκπεσόντες Αγγέλους υπό την εξουσία του Σατάν, αλλά πάντα εντός της Δημιουργίας του Θεού.

Όμως, το αληθινό όνομα του Σατάν, λένε οι Καμπαλιστές, οι οποίοι μελετούν την Παλαιά Διαθήκη, απ' όπου αντλεί η Χριστιανική Εκκλησία την παράδοσή της, είναι αυτό του Ιεχωβά αντεστραμμένο, επειδή ο Σατάν δεν είναι ένας σκοτεινός Θεός, αλλά η άρνηση του Θεού.

Άρα, αυτά περί σκότους και φωτός είναι απλώς ανεδαφικά.

Εγώ δεν ρώτησα τον Hermes όμως περί όλων αυτών. Τον ρώτησα από πού κι ως πού η Ενωχιανή μαγεία, την οποία αναφέρει, δεν προορίζεται για καλό σκοπό και αναμένω απάντηση...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/07/2004 03:29:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 14:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Zadok αν θες πραγματικα να μαθεις αν η Enochian Magick
ειναι "κακια" η "καλη", δεν εχεις παρα να δοκιμασεις και
απο μονος σου, η πολυ απλα να διαβασεις μερικα Βιβλια του Aleister Crowley.Δες και μονος σου φιλε Zadok, καλα θα κανεις να προσεχεις ομως.
Τωρα αν νομιζεις πως η βια,η παραβιαση της αυτονομης ελευθεριας,η επιβολη της θελησης του ενος στους υπολοιπους, η θανατωση, η κλοπη
,η αχαριστια, η προσβολη και το χαος ειναι αρετες, τοτε καλυτερα
να μην μιλαμε για υπαρξη ανθρωπου αλλα τερατων.
Ολα τα παραπανω ειναι κατα καποιο τροπο αναγκαια την Ενωχιανη μαγεια...
Αμα θελεις και μπορεις κοιταξε τα εξης:

Τhe TAO and the tree of Life.
Self-Initiation into the Golden Dawn Tradition.
The ENOCHIAN Work-book.
Mysteria Magicka.
Tetragrammaton.
Modern Magick.
Cabalistic Encyclopedia.
Heptarchia Mystica.
Book of Lies.
Keys of Solomon.
Ceremonies of the Hermetic order.
The Enochian Magick of DR.John Dee.
The Enochian Tarot Deck.
Egyptian Magick.
Secrets of a Golden Dawn Temple.
Το αν θα βρεις καλο η κακο μεσα τους, το αφινω σε σενα.
Εγω τα διαβασα και δεν μου αρεσε αυτο που ειδα...
Οσο για τους αγγελους της Enochian Magick,δεν ειναι οι γνωστοι μας
αγγελοι(ξερεις αυτα τα αγορακια με τα φτερακια)...αλλα κατι πολυ ποιο
βαθυ οπως και οι λεγομενοι δαιμονες...

Ακομα,εγω δεν καθομαι να ακουω τις βλακειες του Ιεχωβα και τις
παλαιας διαθηκης, γιατι φοβαμαι πως μας δουλευουν για τα καλα...
Αποκαλεσε με αθεο σατανιστη και ειδωλολατρη...μονο εγω ξερω τι ειμαι
τι ζω και τι βλεπω, και απο αυτα που ξερω, εχω διαβασει και εχω δει.
Εγω σου προτεινω το εξης απλο βρες τα βιβλια που σου προτεινα, ξεχασε οσα ξερεις οσο θα τα διαβαζεις και βγαλε συμπερασμα...
Φιλικα προς φιλο Zadok Ηermes.

"Σημερα ειχα τις καλες μου...και ειπα να βοηθησω την πεθερα μου να κατεβει τα σκαλοπατια του σπιτιου...την βοηθησα...με την Μποτα του ποδιου μου..."
Aleister Crowley.


He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 14:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Hermes,

σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Συμπτωματικά, έχω διαβάσει τα περισσότερα από όσα αναφέρεις.

Ο Κράουλι είναι πολύ αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, αλλά σαφώς δεν εκπροσωπεί την Ενωχιανή μαγεία, η οποία είναι αρχαιότερή του. Για τον Κράουλι υπάρχουν πολλά θέματα στο esoterica, όπως αυτό: ΕΝΤΟΥΑΡΝΤ ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΚΡΑΟΥΛΕΥ. Αν κάνεις "Αναζήτηση", θα βρεις κι άλλα...

Θα σου συνιστούσα λοιπόν, κι εγώ με τη σειρά μου, να μελετήσεις Παλαιά Διαθήκη, διότι εφόσον την αγνοείς, δεν μπορείς να εννοήσεις και αυτό είναι επικίνδυνο.

Μου κάνει εντύπωση πάντως, το γεγονός ότι σε άλλο τόπικ διάβασα ότι κατέχεις την Καμπαλιστική παράδοση (τεμουρά, αριθμολογία κλπ.). Αυτή είναι αποκομμένη, φίλε μου, από την Παλαιά Διαθήκη;

Παρεπιμπτόντως, οι Άγγελοι με τις μπουκλίτσες και τα φτεράκια είναι άφυλοι και σαφώς δεν είναι οι μόνοι κάτοικοι άλλων πεδίων...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/07/2004 15:02:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 15:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aτυχως την εχω διαβασει και....αστα...αυτα δεν μπορω να στα
πω απο το φορουμ...
Αφου εχεις διαβασει οπως λες τοτε θα γνωριζεις και πως τα ενωχιανα
προυπαρχουν και του Σολωμοντα(απο το Lesser keys of Solomon,Goetia),
οσο για την σχεση των Enochian με τον Aleister Crowley υπαρχει και
αυτο το βλεπουμε και στο Book of the Law,αλλα και στο Book of Lies
οπως και στο Sub Figura XIII Excerbitorium...
Λες να τα βρηκε ο Crowley απο μονος του?
Μπα απο τον Dr.John Dee και τον Kelly τα εμαθε...και απο την παραπανω βιβλιογραφια...
Οσο για την Research πανω στον Aleister Crowley τι να την κανω οταν εχω ολη την Βιβλιοθηκη του Ordo.Templi.Orientis...και παρεπιπτοντως δεν ονομαζεται Aleister Crowley αλλα...Aloster Kromval.
Φιλικα Hermes.


He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 22:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου,

αφού διάβασες το εν λόγω τόπικ, σημαίνει ότι θα είδες ότι έχει επισημανθεί ότι το Άλιστερ Κρόουλι δεν είναι το πραγματικό όνομα.

Εν πάσει περιπτώσει, φυσικά και ο επονομαζόμενος Άλιστερ δεν κατέβασε από το κεφάλι του τα όσα έγραψε, άρα δεν μπορούμε να τον επικαλούμαστε για να τα κατακρίνουμε.

Από κει και πέρα, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί κατά την άποψή σου, η Ενωχιανή μαγεία είναι αρνητική.

Θα αναμένω διευκρινίσεις σου, εφόσον μπορείς να τις εκθέσεις στο Φόρουμ ή αν προτιμάς και σε μέιλ, εφόσον θα ήθελες να με πληροφορήσεις.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 23:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Zadok θα σου κάνω μια ερώτηση και περιμένω μια ειλικρινή απάντηση. Έχεις ποτέ ασχοληθεί με πρακτική Ενωχιανή Μαγεία; και αν ναι, τι έχεις προσπαθήσει να κάνεις;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 00:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι δικαιούσαι μία ειλικρινή απάντηση, δε μου αφαιρεί το δικαίωμά μου να μην απαντήσω.

Κι αυτό ειλικρινές είναι.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 02:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη την έννοια που χρησιμοποιείται στο συγκεκριμένο Forum δαίμων σημαίνει έκπτωτος άγγελος, ένας άγγελος που έπεσε από το φως στο σκοτάδι.

σα να λέμε κάποιος ο οποίος περνά από το γνωστό στο άγνωστο,
κάποιος στην αρχή της πορείας της αναζήτησης,
ο ένας, που κινείται πέρα από το φως -μπορεί να ελέγχει το φως,
αυτός, που πάνω του το φως δεν αντανακλάται αλλά έλκεται και χάνεται...

πόσο φως έχει λοιπόν μέσα του το σκοτάδι!

συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, πεντάλφα καλή / φωτεινή / κανονική και αντίστοιχα πεντάλφα κακή / σκοτεινή / ανάποδη είναι 2 προσδιορισμοί, που γιά τον εσωτερισμό έχουν μόνο τη σημασία των 2 αντίθετων πόλων, 2 αντίθετων προσεγγίσεων.

δεν υπάρχει παρά η φορά της κίνησης... από την ύλη στο πνεύμα -(κανονική) και από το πνεύμα στην ύλη (ανάποδη), χρήσιμες κινήσεις και οι δυό τους, αδιαχώριστες.

οι Αιγύπτιοι έλεγαν ότι η εκδήλωση ενός όντος συνεπάγεται την ταυτόχρονη δημιουργία (εκδήλωση) στον κόσμο των φαινομένων και του αντίθετού του, σαν το πιστοποιητικό της δημιουργίας του όντος. αυτά τα δύο πάνε πάντα μαζί.

η κανονική και η ανάποδη λοιπόν πεντάλφα είναι οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 03:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι/φιλες σας χαιρετω,
θα μιλησω πρωτα για την πενταλφα. Γνωστη και ως αστρο του Σολομωντα - σιγουρα προηπηρχε απ' την εποχη του, μιας και εμφανιζεται ακομα και στην αρχαιοελληνικη εποχη. Η πενταλφα λοιπον ετσι οπως χρησιμοποιηθηκε απο το Σ. και συμφωνα με την παραδοση, εγινε γνωστη ως συμβολο προστασιας μιας και χρησιμοποιηθηκε απ' τον Εβραιο βασιλια σαν προστασια εναντια στα πονηρα (και οχι) πνευματα, οντοτητες, οπως θελετε πεστε τα. Σε μια αλλη συζητηση διαβασα οτι του την εδωσε ενας αγγελος γι' αυτο το σκοπο και μαλιστα σε μορφη δαχτυλιδιου. Αστοχο. Ο αγγελος δωρισε το θειο χαρισμα, την θεια τεχνη, στο Σ. στην παρακληση του να γινει πιο σοφος, ωστε εκτος των αλλων να κυβερνησει δικαια το λαο του. Το συγκεκριμενο δαχτυλιδι το εφταξε ο ιδιος ο Σ. Η σημειολογια της μπορω να πω πως καλλυφθηκε απο τη mara. Ομως η αρχικη της εννοια ηταν τα 4 στοιχεια, γη, νερο, φωτια, αερας και το 5ο ειναι το πνευμα. Πρωταρχικος σκοπος του συμβολου, λοιπον, η προστασια. Οσοι γνωριζετε απο talisman καταλαβαινετε. Η διαφορετικη της χρηση αφορα, οσον αφορα τις επικλησεις, το ειδος του πνευματος που θελει να καλεσει καποιος. Συγκεκριμενα ξεκινα να τη σχηματιζει απο διαφορετικο ακρο για το αναλογο στοιχειο. Οσον αφορα την αναποδη πενταλφα που χρησιμοποιουν οι Σατανιστες... βλ. αναποδο σταυρο και θα καταλαβετε.
Ελπιζω να βοηθησα, εστω και λιγο...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 04:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oσο για την Ενωχιανη μαγεια, απ' οσο εχω διαβασει προκειται για αμφιλεγομενο συστημα (κατα τη γνωμη μου) μιας και εκφραζει, συμφωνα με τον Dee, την γλωσσα των αγγελων και που ο ιδιος ισχυριζεται πως την διδαχτηκε απ' τους ιδιους. Συγκεκριμενα, τα πνευματα ( λεω πνευματα αφου ο Ε. Κελι -ή Ταλμποτ οπως ηταν το πραγματικο του ονομα- δεν ηταν σιγουρος αν επροκειτο για αγγελους) περιεγραφαν ενα μαγικο συστημα που ειχε μαθει ο πατριαρχης Ενωχ απο τους αγγελους και που εκει βασιστηκε η Ενωχιανη μαγεια. Λεγεται οτι για να χρησιμοποιησει την μαγεια αυτη ο Ντι περιμενε μια ειδικη ''αδεια'' απ' τους ''αγγελους'', οι οποιοι απεκρυπταν το μυστικο τους σχεδιο απ' τον ιδιο, που ηταν να εμφυτεψουν στην ανθρωποτητα ενα συστημα το οποιο θα γινοτανη αρχη της Αποκαλυψης. Παρ' ολ' αυτα ο Ντι ηταν σημαντικος ανθρωπος της εποχης του. Το εργο του πανω στην αστρονομια ηταν η βαση για το Γρηγοριανο ημερολογιο. Τελος, αναμεσα στις υπηρεσιες του προς τη βασιλισσα ηταν εκτος των αλλων και η αντικατασκοπια, δηλ. πρακτορας και μαλιστα με τον κωδικο 007!

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 04:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα μιλησω πρωτα για την πενταλφα. Γνωστη και ως αστρο του Σολομωντα - σιγουρα προηπηρχε απ' την εποχη του, μιας και εμφανιζεται ακομα και στην αρχαιοελληνικη εποχη.


Ίσως θα ήταν χρησιμότερο και σημαντικότερο ν' αναφέρουμε ότι ήταν σύμβολο προστασίας για τους Πυθαγόρειους, οι οποίοι τη φόραγαν με τα γράμματα ΥΓΕΙΑ γραμμένα στην κάθε μύτη του αστεριού.

Η ανεστραμένη χρήση είναι πρόσφατος νεωτερισμός. Οι Αρχαίοι λαοί (συμπεριλαμβανομένης της Ενωχιανής παράδοσης) δεν την χρησιμοποιούσαν ανεστραμένη ποτέ.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 10:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ναι!!!επιτελους ευρηκα τη λυση!!!
Φιλοι και φιλες...επειδη ηρθα σε επαφη με ανωτερους μου...μπλα,μπλα,μπλα, καταληγω στο εξης συμπερασμα.

Στην Ενωχιανη Μαγεια...Η Πενταλφα ειναι συμβολο επικλησης αγγελων
και δαιμονων...συμφωνα παντα με τα λεγομενα του Aleister Crowley,John Dee,Edward Kelly(Talbot...)...Μονο για σκοπους επικλησης το ΤΟΝΙΖΩ!!!

Στα Keys of Solomon...η πενταλφα ειναι συμβολο προστασιας...Ομως
απο προσωπικη χρηση της Goetia Legemethon,προφανως προκειται περι
"μπουρδας"...οσοι πιστοι προσελθετε...ειδαλως δοκιμαστε το και μονοι σας...

Υ.Γ.
Τωρα αν και τα Ενωχιανα ειναι μπουρδες,τοτε γενικως η πενταλφα ειναι
μια καλο φτιαγμενη,"Λουστροποιημενη","ΜΠΟΥΡΔΑ"...αλλα φοβαμαι πως
τα Enochian ειναι λιγο...κομματακι...αληθινα.

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 15:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Hermes,

επειδή τα πραγματικά κλειδιά του Σολομώντα τα κατέχουν άνθρωποι, οι οποίοι μετρώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού στην Ελλάδα και μάλλον στα δάχτυλα όλων των άκρων ανά τον κόσμο και οι οποίοι τα φυλάττουν ως κόρη οφθαλμού και δεν γράφουν σε Φόρουμς ή σε βιβλία...

...ας είμαστε κάπως συγκρατημένοι, γιατί είναι αδύνατον να τα έχεις μελετήσει τόσο εσύ, όσο και οι περισσότεροι. Αν εξαιρείται κάποιος, φαίνεται κι άμα θα γνωρίσεις ή έχεις γνωρίσει τέτοιο άτομο, θα καταλάβεις ή καταλαβαίνεις τί εννοώ.

Τα υπόλοιπα είναι παιγνιδάκια για να περνάει η ώρα κι όταν το παρακάνουμε γίνονται και κακόγουστα...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 17:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αληθεια, εχει δει κανεις σας το δαχτυλιδι του Σολομωντα?

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 17:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αληθεια, εχει δει κανεις σας το δαχτυλιδι του Σολομωντα?

''Confirmo o Deus potentissimus''


Εσύ το έχεις δει;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 17:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μιλαω για το αυθεντικο αλλα για το πως ειναι απο καποιο γριμοριο, θα ημουν μεγαλος ''δηθεν'' αν ελεγα πως εχω δει το αυθεντικο...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 17:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα συνεννοηθήκαμε.

Σε ποιό λοιπόν, "γριμόριο" αναφέρεσαι;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 17:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''επειδή τα πραγματικά κλειδιά του Σολομώντα τα κατέχουν άνθρωποι, οι οποίοι μετρώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού στην Ελλάδα και μάλλον στα δάχτυλα όλων των άκρων ανά τον κόσμο και οι οποίοι τα φυλάττουν ως κόρη οφθαλμού και δεν γράφουν σε Φόρουμς ή σε βιβλία...''
συ ειπας...
δεν βρισκομαι εδω για να κανω κανενος ειδους επιδειξη

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου, γνωρίζω πολύ καλά τί έγραψα, όπως θυμάμαι κι ότι ουδέποτε έγραψα ή υπαινίχθηκα ότι βρίσκεσαι εδώ για να κάνεις κάποιου είδους επίδειξη.

Απ' ότι βλέπω, θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον να μπορέσουμε να συνδιαλαγούμε χωρίς υπόνοιες για υστεροβουλίες ή υποδαυλισμούς οποιονδήποτε παθών.
Τουλάχιστον όσο με αφορά, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν έχω τέτοια κίνητρα.

Ειλικρινά ρωτώ λοιπόν, και αν θέλεις εξήγησέ μου σε τί ακριβώς αναφέρεσαι.
Με τέτοια θέματα, δυστυχώς, πρέπει να είμαστε αρκετά σαφείς, για να προχωρά η συζήτηση και ν' αποφεύγουμε παρανοήσεις.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα ηταν φρονημο να αρχισω να παραθετω βιβλια που ισως δεν πρεπει να ειναι γνωστα στους αδαεις. Αλλωστε γι' αυτο το λογο ονομαζονται Αποκρυφα. Ηθελα απλα να δω αν υπαρχει καποιος γνωστης του θεματος. Μηπως εσυ φιλη μου zadok, εχεις ''γνωση''?(καταλαβαινεις τι εννοω)
Θα ηθελα να μου απαντησεις απλα και ξεκαθαρα, διχως λογοπαιγνια.
Ναι ή οχι?
Απαντησε μου ωστε να εμβαθυνουμε τη συζητηση λοιπον...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 19:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου, παραφράζοντας το κείμενό σου: "θα ημουν μεγαλη ''δηθεν'' αν ελεγα πως εχω".

Θα πρότεινα να δοκιμάσουμε με όποιον τρόπο θεωρείς ασφαλέστερο.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 23:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είχα την εντύπωση οτι η πεντάλφα συμβολίζει ως προς τον σχεδιασμό τον σατανά, με την τραγοπόδαρη μορφή του Πάνα και με κέρατα. δεν ξέρω αν έγινα σαφής..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 23:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είχα την εντύπωση οτι η πεντάλφα συμβολίζει ως προς τον σχεδιασμό τον σατανά, με την τραγοπόδαρη μορφή του Πάνα και με κέρατα. δεν ξέρω αν έγινα σαφής..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"



Αυτή είναι η ανάστροφη πεντάλφα, για την οποία γράψαμε πιο πάνω.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy