ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Άγιος Σπυρίδωνας Κερκυρας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 02:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xairetw apo ta ksena!
Molis shmera moy eipan oi Ispanoi kati poy den gnwriza, gia thn istoria toy Agioy Spyridwna sthn Kerkyra, kai 8a h8ela na me "fwtisete".
Eipan oti exoyn tarixeymenh th "moymia" toy mesa se ena koyti xryso h kati tetoio telws pantwn, kai toy bazoyn mesa sto koyti kati papoytsia, me ta opoia bgainei 4 fores to xrono kai perpataei. Kai meta, otan toy xronoy anoi3oyn to koyti oi papades, briskoyn ta papoytsia xrhsimopoihmena, ews liwmena.
Exei akoysei kapoios apo sas kati, h moy to lene gia na me doylepsoyn, epeidh asxoloymai kai kanw synexws syzhthseis me 8ema to para3eno? Ean ontws yparxei ayth h fhmh, yparxei kapoia martyria, h to lene oi giagiades toy nhsioy mono?
Eyxaristw! Kante me bre na niwsw ligotero asxeth....

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...

ZARKOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 11:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZARKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ KSENITIA...ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΕ ΦΩΤΙΣΩ.ΕΧΩ ΕΞΟΧΙΚΟ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...

ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓ.ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ,ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ.ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΛΟΙΩΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΟΓΟ:Ο ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑΣ ΠΕΘΑΝΕ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ ΟΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΙΩΣΕΙ!!ΤΟΤΕ ΟΙ ΦΡΑΓΚΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ.ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΠΗΡΕ ΦΩΤΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΑ ΜΑΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΞΕΒΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΣΥΝΕΛΛΕΞΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΛΛΑΞΑΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.
ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΟΡΘΙΟ(!!!!!),ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!ΤΟΥ ΦΟΡΑΝ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΤΑΞΩΤΟ ΕΠΙΚΑΛΥΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΩΤΟ ΕΠΙΚΑΛΥΜΑ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΘΑΡΜΕΝΟ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ...

ΕΛΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΣΧΕΤΗ...!!!

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΕΥΘΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 13:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chameleon
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 13:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chameleon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφος


Φίλε μου,
το παραπάνω είναι γεγονός...! Έχω πάει πολλές φορές στην Κέρκυρα και ακόμη περισσότερες στον Αγιο Σπυρίδωνα. Σε διαβεβαιώ πως όταν ανοίγουν την γυάλινη κάσα για να του αλλάξουν πασουμάκια, αυτά είναι φθαρμένα και στο πάτωμα της κάσας βρίσκονται σωροί απο φύκια...!!! Αυτό γιατί λέγεται πως ο Άγιος περπατάει στην θάλασσα και βοηθάει όσους έχουν ανάγκη, συνήθως ναυτικούς... Το είχα ακούσει και δεν το πίστευα, εώς ότου το είδα με τα ίδια μου τα μάτια...

Και πίστεψέ με δεν ήμουν άνθρωπος που "έτρωγε" ότι του πάσαραν... Τώρα όμως έχω ανοίξει το μυαλό μου και την καρδιά μου και δεν είμαι πιά τόσο αρτηριοσκληρωτικός...

Δεν φοβάμαι να αντικρύσω τις αλήθειες που βρίσκονται στον κόσμο (μας...?)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 01:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mprrrr.... perito na sas pw oti twra poy to diabasa einai mesanyxta kai exw katatroma3ei. Pragmatika einai fobero!!!!Ki egw h xazh, poy koynoysa to kefali moy stoy Ispanoys otan moy to legane, kai toys koroideya, nomizontas oti me doyleyoyn....
Pantws, pragmatika a3io8aymasto, gia to pws ginetai enan nekro meta apo polla polla xronia na ton shkwnoyn kai malista ola ayta poy moy eipate!!!!!!!! ZARKOS kai CHAMELEON : Sas eyxaristw pragmatika poy moirasthkate thn empeiria sas mazi moy!!!!! Ontws, twra ki egw mporw na pw oti to pisteyw, asxeto ean den to ezhsa me ta idia moy ta matia. Omws, 3erw na sebomai an8rwpoys poy dihgoyntai mia proswpikh empeiria, poy exoyn dei me ta dika toys matia, kai ayto me ikanopoiei!
Mia fora malista ekana to "la8os" na pw mia proswpikh moy empeiria se kapoioys, poy kontepsan na me ... lyntsaroyn. Egw omws eimai enta3ei me ton eayto moy, mias kai to eida kai kaneis den mporei na moy to amfisbhthsei.
(Na dw twra.... me ti moytra 8a toys zhthsw sygnwmh toys an8rwpoys Ispanoys poy oyte ligo oyte poly toys ebgala xazoys.... pw pw h ermh...).

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 07:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ..
ΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΕΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ?
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΑ ΦΘΑΡΜΕΝΑ Κ.Λ.Π
ΚΑΙ ΤΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ? ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Η ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ?
ΓΙΑΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΝΙΓΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ?
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ? ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ? Η ΓΥΡΙΖΕΙ ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ?
ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΓΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ) ΕΦΟΣΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ ? ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΩΣ ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chameleon
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 14:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chameleon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'όσο ξέρω, το φέρετρο είναι κλειδωμένο και σε μια κρύπτη μέσα στο Ιερό του Ναού... Ξεκλειδώνεται το πρωϊ ανήμερα του Αγίου Σπυρίδωνα τον Αύγουστο για να του αλλάξουν πασουμάκια και να το καθαρίσουν απο τα φύκια που υπάρχουν... Τώρα για το πώς βγαίνει το σώμα και ξαναμπαίνει αυτό είναι ενα μυστήριο... Άλλωστε για μυστήρια δεν μιλάαμε εδώ...? Άλλωστε εάν όλα εξηγούνταν με την κοινή λογική δεν θα είχαμε αυτή τη συζήτηση τώρα...

Δεν φοβάμαι να αντικρύσω τις αλήθειες που βρίσκονται στον κόσμο (μας...?)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZARKOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 02:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZARKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΕΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ?
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΑ ΦΘΑΡΜΕΝΑ Κ.Λ.Π

TA ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΕΦΗΜΕΡΙΟΣ ΤΟΥ ΝΑΟΥ.ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΦΗΜΕΡΙΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ...ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΑΧΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ...

quote:
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ?
ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΓΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ) ΕΦΟΣΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ ? ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΩΣ ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ ?

ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΒΑΘΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑΣ"ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΠΩΣ ΜΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ...?"Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ,ΔΕΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ...

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΕΥΘΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 08:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία μικρή διόρθωση μόνο...
Η γιορτή του Α. Σπυρίδωνα στην Κέρκυρα είναι τον Δεκέμβριο.
Οι Κερκυραίοι έχουν κι ένα πολύ ωραίο έθιμο εκείνη την ημέρα,
μοιράζουν λουκουμάδες σε διάφορες γειτονιές της πόλης.

Αγαπητή ξενιτιά, έχω ζήσει λίγα χρόνια στην Κέρκυρα, τις έχω ακούσει κι εγώ όλες αυτές τις ιστορίες. Μία φορά πήγα ανήμερα της γιορτής στην εκκλησία, θυμάμαι ότι το φέρετρο ήταν "ανοιχτό" (με γυάλινη βιτρίνα για να βλέπεις) για προσκύνημα από την μέση και πάνω όμως.
Το υπόλοιπο φέρετρο ήταν κλειστό και καλυμμένο με λουλούδια. Να σου πω την αλήθεια βρήκα το όλο σκηνικό κάπως τρομακτικό και επίσης με τόσο συνωστισμό που επικρατεί, μόνο προσκύνημα δεν είναι. Έτσι από τότε δεν ξαναπήγα ανήμερα, προτιμούσα να ανάβω κανένα κεράκι τα πρωινά που δεν πατούσε ψυχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 14:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο παράξενο εδώ είναι πόσο αφελείς είναι ορισμένοι...
Δυστυχώς ακόμα ζούμε σε ένα πνευματικό μεσαίωνα
Κάποιοι "έξυπνοι" το εκμεταλλεύονται αυτό
και θησαυρίζουν εις βάρος τους εδώ και χιλιάδες χρόνια...

Υ.Γ. Δειτε ποιος είναι ο μεγαλύτερος (και πλουσιοτερος) ιδιοκτήτης γης στην Ελλάδα και θα καταλάβετε πολλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 15:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το μόνο παράξενο εδώ είναι πόσο αφελείς είναι ορισμένοι...
Δυστυχώς ακόμα ζούμε σε ένα πνευματικό μεσαίωνα
Κάποιοι "έξυπνοι" το εκμεταλλεύονται αυτό
και θησαυρίζουν εις βάρος τους εδώ και χιλιάδες χρόνια...

Υ.Γ. Δειτε ποιος είναι ο μεγαλύτερος (και πλουσιοτερος) ιδιοκτήτης γης στην Ελλάδα και θα καταλάβετε πολλά...


Για μένα η μόνη αφέλεια είναι να απορρίπτει κανείς παραδόσεις, ιδέες, απόψεις, εμπειρίες κλπ μόνο και μόνο επειδή δε χωνεύει τη πηγή τους και στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που ΘΕΩΡΕΙ πηγή τους, χωρίς στην ουσία να έχει ιδέα πότε, πως και από ποιον αρχικά ξεκίνησε αυτή η ιστορία του Άγιου Σπυρίδωνα.

Υ.Γ. Οι Γερμανοί έχω ακούσει ότι έχουν αγοράσει και εκμεταλλεύονται τη μισή Ελλάδα αλλά φυσικά δε φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σ'αυτούς.
Δείτε ακόμη ποιος είναι πίσω από τις περισσότερες αγαθοεργίες, δωρεές κλπ και θα καταλάβετε ακόμη περισσότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 17:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα η μόνη αφέλεια είναι να απορρίπτει κανείς παραδόσεις, ιδέες, απόψεις, εμπειρίες κλπ μόνο και μόνο επειδή δε χωνεύει τη πηγή τους

Χάρη σε αυτή την "αφέλεια" μπορούμε σήμερα να απολαμβάνουμε τα αγαθά της σύγχρονης τεχνολογίας και επιστήμης... με την δικιά σου λογική θα κοιτούσαμε ακόμα φοβισμένοι την φωτιά μέσα από τις σπηλιές μας !!!
Είτε το θέλουν κάποιοι είτε οχι, ο κόσμος προχωρεί...
όποιος δεν μπορει να ακολοθήσει ας μείνει να πιστεύει σε αγίους ζομπι με ικανότητες david copperfield...
Δεν έχω κάτι προσωπικό με τους "αγίους"... το αντίθετο μάλιστα,
αυτό που δεν ανέχομαι είναι η εκμετάλλευση της πίστης ή αφέλειας των συνανθρώπων μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 00:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που διάβασα τα παραπάνω έχω σίγουρα έναν λόγο να πάω στην
Κέρκυρα...Να δοκιμάσω τους λουκουμάδες και να δώ και το θέαμα.

'Αρτος και θεάματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 19:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι καλισπερα.Ειμαι της γνωμης οτι με καποια θεματα οπως ειναι τα Ωσια και τα Ιερα της πατριδος μας πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι.Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για παραδοση πολλων αιωνων για Ιερα που λατρευτηκαν απο χιλλιαδες πιστους ανα τους αιωνες για τους Αγιους μας που αμετρητες ψυχες ανεκαθεν με ενα κερακι στηριζαν τις ελπιδες τους.Χωρις να θελω να γινω αντιδημοκρατικος πιστευω πως αυτο το λεπτο και ευεσθητο ζητημα των Ιερων μας και των ΑΓΙΩΝ μας ειναι καπως ακομψο και προκλητικο και καμια φορα προσβλητικο να το σχολιαζουμε οπως π.χ ο παραπανω φιλος μιλησε προσβλητικα για <<ζομπι>>.Δεν σκεφτηκε ομως οτι με την αποψη του μπορει να προσβαλει και να προκαλεσσει μεγαλο μερος πιστων κατηγωροντας τον για ασεβεια.Φιλε ksenitia θα σε παρακαλουσα την επομενη φορα αν υπαρχει λογος να αναφαιρεσαι στο <<Ιερο Σκηνωμα >>του Αγιου Σπηριδωνα και οχι στο ασεβες μ.....α.Επισης φιλε beyond δεν λεμε <<το φερετρο>> αλλα η Ιερη Λαρνακα του Αγιου.Θεωρω λοιπον οτι καποια πραγματα πρεπει να τα αφησουμε στην ησηχια τους γιατι δεν υμαστε καν ετοιμοι να τα σχολιασουμε.Νομιζω λοιπον πως αν συνεχισουμε την συζητηση υπαρχει περιπτωση να προβουμε σε λογης ΑΣΕΒΕΙΕΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗΣ αν δεν εχουμε ηδη ξεκινισει και να προκαλεσουμε οργη και αντιδραση σε μελη του φορουμ αλλα και στην ιδια την Εκκλησια.Να κατηγορηθουμε καποιοι απο μας η και το ιδιο το ΦΟΡΟΥΜ για προσβολη των θειων.Για τους παραπανω λογους ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΚΛΗΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ.Τελος θελω να ξερεται οτι δεν θελω να σας περασω τον εαυτο μου για ηθικο στοιχειο ουτε να σας κανω κηριγμα.τουναντιον!πολλοι απο εσας μπορει να ειστε πολλυ πιο ηθικοι!Πιστευω στην ερευνα που δεν προσβαλει και οπως οι κανονες ετσι και η ερευνα πρεπει να υπαρχουν και σε αυτην καποιες εξερεσεις.


ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 01:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος...
Σε ενόχλησαν οι δικοί μου χαρακτηρισμοί (που όντως περιέχουν δόση σαρκασμού, αλλά όχι προς τον "άγιο")... και όχι όλοι οι απίστευτοι ισχυρισμοί που προσβάλουν την νοημοσύνη κάθε λογικά σκεπτόμενου νου αλλά και την μνήμη του "αγίου".
Γιατί δεν μπορούμε απλά να δεχτούμε τους "αγίους" για αυτό που πραγματικά υπήρξαν ?
...απλοί θνητοί σαν όλους μας που είχαν την δύναμη και το κουράγιο να πεθάνουν για τις ιδέες και τα ιδανικά τους. Τόσο λίγη αξία έχει η αυτοθυσία μπροστά στα "θαύματα" ?
Πρέπει να μυθοποιούμε τα πάντα για να περνάμε τα πιστεύω μας στον απλό λαό και μετά να τον εκμεταλλευόμαστε ?

Τα περι κλειδώματος του θέματος γιατι προσβάλει τις πεποιηθήσεις κάποιων νομίζω πως και εσύ καταλαβαίνεις σε ποιά προσφατη μαύρη περιοδο της ιστοριας μας παραπέμπει...
Με την ιδια λογική κάποιοι θα προσβάλλονταν απο συζητήσεις για τους αρχαίους φιλοσόφους, τους ολυμπιακους αγώνες, άλλες θρησκείες, ιδέες, την επιστήμη....κλπ.

(το "αγιος" ειναι σε "" γιατι προυποθέτει πίστη σε αγίους και θρησκείες)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 19:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ma giati ka8e fora poy anoigw ena 8ema moy to kanete kommatia....
Sygnwmh, alla den nomizw na xreiazetai kleidwma....

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 20:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ma giati ka8e fora poy anoigw ena 8ema moy to kanete kommatia....

Κακό κάρμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 01:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kako tiiii???

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 07:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΚΡΑΙΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ,ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ..

ΑΛΛΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ..Ο ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΜΕ ΠΙΚΡΑ..
ΤΟ ΑΠΟΡΕΙΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ...
ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ,ΤΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ..ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ..

ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ (ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΒΕΒΑΙΑ π.χ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΗΝ ΛΑΡΝΑΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ Η ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ) ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΟΥΣ..ΟΠΟΤΕ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΛΕΕΙ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 08:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kako tiiii???
Κάρμα βρε! Πληρώνεις αμαρτίες από περασμένες ενσαρκώσεις (και μεγαλεία).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 10:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Για μένα η μόνη αφέλεια είναι να απορρίπτει κανείς παραδόσεις, ιδέες, απόψεις, εμπειρίες κλπ μόνο και μόνο επειδή δε χωνεύει τη πηγή τους
--------------------------------------------------------------------------------


Χάρη σε αυτή την "αφέλεια" μπορούμε σήμερα να απολαμβάνουμε τα αγαθά της σύγχρονης τεχνολογίας και επιστήμης... με την δικιά σου λογική θα κοιτούσαμε ακόμα φοβισμένοι την φωτιά μέσα από τις σπηλιές μας !!!
Είτε το θέλουν κάποιοι είτε οχι, ο κόσμος προχωρεί...
όποιος δεν μπορει να ακολοθήσει ας μείνει να πιστεύει σε αγίους ζομπι με ικανότητες david copperfield...


Άσχετο!!! Παντελώς άσχετο!!! Τι είπα εγώ και τι απάντησες εσύ.. Καμία σχέση απολύτως. Ποιος είπε τίποτα για τεχνολογία???? Τέλος πάντων δεν πρόκειται να κάτσω να αναλωθώ σε μία αντιπαράθεση μαζί σου που αφενός μόνο κακό στο θέμα της ksenitia θα κάνει αφεταίρου προφανέστατα θα είναι εντελώς στείρα και δεν πρόκειται να καταλήξει σε κανένα χρήσιμο συμπέρασμα εφόσον άλλα λέω κι άλλα άσχετα απαντάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 14:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις τον συσχετισμό...
Αυτό που εννοώ είναι ότι οι "παραδόσεις, ιδέες, απόψεις, εμπειρίες" που αναφέρεις, δεν πρέπει να αποτελούν αξιώματα αλλά να αμφισβητούνται και αν δεν αποδεικνύονται με επιστημονικό τρόπο, φυσικά να απορρίπτονται!!!
Αυτή είναι η βάση του σύγχρονου πολιτισμού και επιστήμης.
Αλλιώς θα είχαμε μείνει σε προιστορική κατάσταση όπου η φωτιά αντιπροσώπευε την οργή των θεών προς τους ανθρώπους, και φυσικά δεν θα τολμούσαμε να αμφισβητήσουμε τους "θεούς"...
Τώρα αν σε κάποιους είναι πιο βολικό (ή έχουν συμφέρον) να δέχονται όλα τα παραπάνω εξωπραγματικα... δικαιωμά τους.

(λυπάμαι ksenitia, αν σου χάλασα το θέμα, αν και δεν πιστεύω πως είμαι εκτος θέματος,
εξάλλου το αρχικό ερώτημα σου, νομίζω πως απαντήθηκε...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 00:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λυπάμαι ksenitia, αν σου χάλασα το θέμα

Agaphte/h Osal, fysika kai DEN moy xalases to 8ema! Isa isa, poy h koybenta kanei kalo! To mono poy me eixe enoxlhsei ligoylaki, htan otan prota8hke gia kapoioys logoys, na kleidw8ei to 8ema!
Nai, ontws, to erwthma apanth8hke kai eimai ikanopoihmenh! Eyxaristw oloys sas! Ean pali yparxei kai synexeia, fysika o ka8enas apo mas mporei na grapsei apopseis, na kanei dialogo klp.
Xairetismoys apo thn allh akrh ths Mesogeioy!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 19:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι ο λογος που παραινεβηκα και ζητησα να κληδωθει το θεμα ηταν για να προλαβω τυχων προσπαθεια μειωσης και προσβολης θελητη η αθελητη ενος μεγαλου συμβολου πιστεως,του Προστατη της Κερκυρας Αγιο Σπυριδων .Ειπωθηκαν πραγματα λεξεις που τα θεωρησα προσβλητικα, οπως υποστηριζω στην προηγουμενη απαντηση μου και για να προλαβω τα χειροτερα ζητησα λουκετο.ΦΙΛΕ ΟΣΑΛ επειδη βλεπω ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ το δασος θα σου πω οτι με τις παρουσες αποψεις σου ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ οτι δεν συμφωνεις με την αποψη της χριστιανικης εκκλησιας να ανακηρυσεται καποιος αγιος.Εισαι λοιπον ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να ανοιξης καποιο ΑΛΛΟ θεμα και να πης τη γνωμη σου για την ΕΚΚΛΗΣΙΑ.Οταν ομως αναφεραισαι με αρνητικους χαρακτηρισμους για τους Αγιους στο θεμα που εχει για κεντρικο πρωσοπο τον Α.Σ ειναι φισικο να παρεξηγηθης και ολοι να νομισουν οτι βαλεσαι κατα του ΑΓΙΟΥ που ειναι θρησκευτηκη παραδοση αιωνων, συνηφασμενη μετο λαο της Κερκυρας,αλλα και με τους χιλλιαδες Ελληνες και ξενους προσκυνητες.Θα σας παρακαλουσα λοιπον ολους τις αποψεις σας σε καποιο αλλο θεμα ΠΧ [για την Εκκλησια] και οχι σε αυτο που ο αποδεκτης ειναι ο Α.Σ με αποτελεσμα να βαλεται η Χαρη του.[ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΩ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ <<ΕΚΚΛΗΣΙΑ>>]

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 20:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ πουθενά δεν αναφέρθηκα κατά του προσώπου του "αγίου", το αντίθετο μάλιστα...
Η διαφωνία μου είναι ως προς τις ιδιότητες που εκ των υστέρων του προσάπτουν
για προφανεις σκοπούς που ανάλυσα πιο πάνω.
Για τα υπόλοιπα που γράφεις, μια φιλική συμβουλή... χαλάρωσε λίγο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 04:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗ ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ???
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΧΙ ΔΙΑΔΕΔΩΜΕΝΗ!?!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 11:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό κάνεις λάθος cybermaster. H εν λόγω ιστορία του Αγ. Σπυρίδωνα είναι πασίγνωστη στην Ελλάδα εδώ και πάρα πάρα πάρα πολλά χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 00:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗ ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ???


Ela moy nte.... twra katalabaineis giati eniwsa teleiws asxeth?
Pantws, oi sygkekrimenoi eixan paei diakopes sto Kerkyra, kai molis gyrisas Ispania me rwthsan, gia na toys to e3hghsw kalytera (egwwwww h gnwstikhhhhh... poinggg).
Genika, sthn Kerkyra ginetai to xamos apo Ispanoys. Kai sta klasika Mykono, Santorinh, Io (xixixi poly glentzedes).
Oso gia thn istoria, se plhroforw oti 3eroyn para polla pragmata poy den einai kai tooooso gnwsta parae3w. Moy exoyn kanei entypwsh oi atimoi. Mexri kai to "molwn labe" gnwrizoyn. Emeis den mporw na pw oti gnwrizoyme sxedon (h teleiws) tipota gia aytoys.... periergo, e?
Sta ispanika sxoleia afierwnoyn poly xrono sthn ellhnikh istoria. Idiws, edw Valencia, pio poly, ka8oti oi prwtoi idrytes ths htan Ellhnes. Ase poy exoyn oloklhro tmhma me thn Ellada. Ton Par8enwna, tis Kariatides, thn arxaia Agora, to palati ths Knwssoy, kai alla polla se ena meros poy legetai "Terra Mitica" (My8ikh gh) kai einai kati san Disneyland. Kai exei para polles plhrofories gia thn Ellada. Otan phga, nomiza oti briskomoyn sthn Ellada. Fantastiko!
Emeis oi kahmenoi tetoio den exoyme....8elw ki egw ena!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rena_Corfu
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 22:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rena_Corfu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Esoterica.Έκανα μια βόλτα και ξαφνικά
πετυχαίνω το θέμα της ksenitias για τον Πολυούχο του νησιού μου Άγιο Σπυριδώνα.
Διαβάζοντας την κάθε εκδοχή θεώρησα σωστό να σας γράψω για την ιστόρια του Αγιου γιατί όπως είδα έχει διαστρευλωθεί κατά πολύ.

O Άγιος Σπυρίδων γεννήθηκε στη Τριμυθούντα της Κύπρου το 270 μ. Χ. Γόνος φτωχής οικογένειας, δεν είχε ευχέρεια μόρφωσης και εργαζόταν ως βοσκός. Μετά το θάνατο της αγαπημένης του γυναίκας αφιέρωσε τη ζωή του στην Εκκλησία και χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τριμυθούντας. Πήρε μέρος στη Πρώτη ΟικουμενικήΣύνοδο της Νίκαιας το 325 όπου και διακρίθηκε με το Τριαδικό Θαύμα..-Εδώ να σας ενημερώσω οτί είναι ο μοναδικός Άγιος που αναγνώρισε η Εκκλήσια εν ζωή και όχι μετά θάνατο.- Κατά τη διάρκεια των διωγμών του Μαξιμιλιανού συνελήφθη και εξορίστηκε. Έζησε όλη του τη ζωή στην Κύπρο κάνοντας θαύματα.

Όταν οι Σαρακηνοί κατέλαβαν το νησί και οι Κύπριοι άνοιξαν το τάφο του για να μεταφέρουν το λείψανο του στην Κωνσταντινούπολη, βρήκαν το σώμα του ανέπαφο ενώ ο τάφος ευωδίαζε βασιλικό - αδιαμφισβήτητα σημάδια της αγιοσύνης του. Μετά την πτώση της Κωνσταντινούπολης το 1453 ένας Κερκυραίος πρεσβύτερος ο Γεώργιος Καλοχαιρέτης τον πήρε στην Κέρκυρα και τον κληροδότησε στα τρία του παιδιά. Το λείψανο πέρασε ως προίκα της εγγονής του Ασημίνας, στην οικογένεια Βούλγαρη οι οποίοι τον εναπόθεσαν στην ιδιόκτητη εκκλησία τους.

Οταν χτίστηκε προς τιμήν του η σημερινή Εκκλήσια του Αγ.Σπυρίδωνα μεταφέρθηκε εκεί σε όρθια θέση ,στην θέση του Επισκόπου της Εκκλησίας
γι'αυτό και το σκήνωμα έχει το "μαυριδερο" χρώμα λόγο των λειβανιών και αναθημιατών και όχι γιατι όπως αναφέρθηκε κάηκε η "τον ξέβρασε"στα παράλια της Κέρκυρας.Μετά το τοποθέτησαν μέσα στην λάρνακα όπου και βρίσκεται μέχρι σήμερα.


Ανοίγεται κάθε φορά που κάποιος πιστός έχει τάμα ή θέλει να προσευχηθεί κάνοντας παράκληση.
Το σκήνωμα δεν είναι ταριχευμένο όπως διάβασα παραπάνω .Ακόμα και να ήταν θα μπορουσε να αντεξει 1600 χρόνια περιπου εκτεθημένο? Εδώ τον Λενιν προσπαθήσαν να τον κρατήσουν για 40 χρόνια περίπου με την τεχνολογια ,ειδική θερμοκρασία κτλ.
Οι Λειτανίες ειναι 4 που γίνονται κάθε χρόνο .
Η πρώτη και αρχαιότερη ειναι το Μ.Σαββατο στις 9 το πρωί όπου το 1553 μχ το νησί σώθηκε απο λιμό χάρη στο Θαύμα του Αγίου.Μαζί με το Ιερό Σκήνωμα βγαίνει και ο επιταφειος της Εκκλησιας γιατί την εποχή τον Ενετών απαγορευτηκε η περιφορά των επιταφίων.Οι Φιλαρμονικες παίζουν το γνωστό για τους Κερκυραίους και επισκέπτες του νησιού "Ηamlet" του Faccio.

Η δεύτερη λιτανεία ειναι των Βαιων τελείται σε ανάμνηση της απαλλαγής του νησιού από την Πανώλη, (θανατικό) από την οποία κινδύνευσε ο πληθυσμός του νησιού, που η φθοροποιός νόσος καταμάστιζε τα νησιά του Ιονίου και την Ιταλία, από την οποία και μεταδόθηκε ο βάκιλος της Πανώλης τον Οκτώβριο του 1629 μ.Χ. Μετά από πάνδυμη δέηση στην έκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνος ο λοιμός σταμάτησε όταν φως σαν λυχνάρι ξεπρόβαλε πάνω από το καμπαναριό του Αγ. Σπυρίδωνος.

Η τρίτη λιτανεία του Πρωτοκύριακου καθιερώθηκε στις 29 Οκτωβρίου 1673 μ.Χ. να γίνεται κάθε πρώτη Κυριακή του Νοέβρη για να θυμάται ο λαός πως το θανατικό αφάνιζε πόλη και χωριά της Κέρκυρας σε σημείο που όλοι οι κάτοικοι κινδύνευαν με σκληρό θάνατο, για δεύτερη μάλιστα φορά μέσα στον ίδιο χρόνο, σκορπώντας τρόμο και πανικό. Η θαυματουργική όμως επέμβαση του Αγίου Σπυρίδωνα θεράπευσε από την ασθένεια όλους τους προσβληθέντες, σώζοντας τον τόπο.

Στις 11 Αυγούστου γίνεται η τέταρτη Λιτανεία σε ανάμνηση της λύτρωσης του νησιού από τους Τούρκους κατά την πολιορκία του 1716 που κράτησε ένα μήνα.

Αυτά και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα διαβάζοντας.

Ksenitia moy σε ενημερωσαν λάθος οι φιλοι σου οι Ισπανοί αν και πρέπει να ομολογήσω οτι δεν φημιζονται για τον τουρισμό τους στην Κερκυρα.
Φιλικά Ρένα
να περνάτε ολοι ομορφα!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 00:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρενα μου καλη μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες που μας εδωσες! Οντως, οι Ισπανοι αλλα των αλλων μου ειπαν, αλλα οπως και να χει, ειναι κατι αξιοθαυμαστο!
Και παλι ευχαριστω!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 13:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σκήνωμα δεν είναι ταριχευμένο όπως διάβασα παραπάνω .Ακόμα και να ήταν θα μπορουσε να αντεξει 1600 χρόνια περιπου εκτεθημένο?

Με χαρά διαπίστοσα οτι εκφράζει και κάποιος αλος αυτη την απορία. Λοιπον τι εχει να πεί η επιστήμη για αυτό ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy