ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Άγιος Σπυρίδωνας Κερκυρας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 18:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είθε η χάρη και η ευλογία του Αγίου Σπυρίδωνα να μας σκεπάζει όλους μας!!

ευχαριστω,δεν κρυωνω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 19:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είθε η χάρη και η ευλογία του Αγίου Σπυρίδωνα να μας σκεπάζει όλους μας!!

ευχαριστω,δεν κρυωνω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Δεν έχεις ακούσει τι λένε οι μετεωρολόγοι, ότι τα τελευταία χρόνια τα άσχημα καιρικά φαινόμενα είναι όλο και πιο απρόβλεπτα;;

Καλού κακού, βάστα και μια πατινή! Δεν βλάπτει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 21:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είθε η χάρη και η ευλογία του Αγίου Σπυρίδωνα να μας σκεπάζει όλους μας!!


Είθε

quote:
απο χτες γινεται χαμος στη κερκυρα!!!!
μακαρι να ημουν εκει..

Σε αυτά τα πανηγύρια συνήθως κυκλοφορούν ωραία πιπίνια(όπως άλλωστε γίνεται και στην Ανάσταση, στον Επιτάφειο κτλ)

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 12/12/2006 21:47:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 22:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχεις ακούσει τι λένε οι μετεωρολόγοι, ότι τα τελευταία χρόνια τα άσχημα καιρικά φαινόμενα είναι όλο και πιο απρόβλεπτα;;

Καλού κακού, βάστα και μια πατινή! Δεν βλάπτει!


αν ερθουν τα κρυα ξερω να αναβω και φωτια
αλλα ειπαμε αν ερθουν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2006, 10:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
απο χτες γινεται χαμος στη κερκυρα!!!!
μακαρι να ημουν εκει..


Σε αυτά τα πανηγύρια συνήθως κυκλοφορούν ωραία πιπίνια(όπως άλλωστε γίνεται και στην Ανάσταση, στον Επιτάφειο κτλ)

να σου κλεισω θεση?


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 01:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάμαι παιδιά που μικρό με πηγαίνανε συχνά στον άγιο (ευλόγησον)για να με ευλογήσει γιατί έβλεπα συνέχεια εφιάλτες(και όχι παιδικούς..)αλλά που να βλογηθώ εγώ... καταραμένος έμεινα... ααα άσχετο εκεί με είχε χαιρετίσει στην λητανεία και ο αείμνηστος Ανδρέας Παπανδρέου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 11:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοι οι απιστοι στις μερες μας.Κριμα που καποιοι ειναι και Ελληνες.Καλυτερα να μη μιλατε αν δεν ξερετε, γιατι η αμαρτια σας ειναι ακομα μεγαλυτερη,καλυτερα να τα κρατατε μεσα σας παρα να τα λετε και στους αλλους.Οι απιστοι και νεκρο να δουνε να ζωντανευει παλι θα βρουν μια δικαιολογια!!!Μεγαλη η τιμωρια τους.Ο Θεος να τους λυπηθει αν μετανοησουν

ΘΕΕ μου συγχωρα τους γιατι δεν ξερουν τι λενεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 14:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας κύριε Λιακόπουλε.
Είναι τιμή μας που γράφετε στο Esoterica.gr
Εύχομαι ολόψυχα καλές πωλήσεις στα βιβλία σας. Είναι σίγουρο και επιβέβαιωμένο από τις προφητείες των γεροντάδων Ελ-Ευλόγσον, ότι η ελληνορθοδοξία θα επικρατήσει παρά τα υποχθόνια σχέδια των άπιστων ανθελλήνων.

Εύχομαι ο Θεός να μας συγχωρέσει όλους για τις αμαρτίες μας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 14/12/2006 14:36:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 18:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλοι οι απιστοι στις μερες μας.

και εσυ απιστος εισαι
εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει θεος
και εσυ δεν πιστευεις οτι δεν υπαρχει

quote:
Καλυτερα να μη μιλατε αν δεν ξερετε,

εσυ ξερεις;;;;;

quote:
καλυτερα να τα κρατατε μεσα σας

υπαρχει κινδυνος να σκασουμε

quote:
Οι απιστοι και νεκρο να δουνε να ζωντανευει παλι θα βρουν μια δικαιολογια!!!

εγω βρηκα 3

1)νεκροφανια

2)ζομπι(που ολοι ξερουν οτι δεν ειναι χορτοφαγα)

3)βρυκολακες

ειμαι απιστος*3

quote:
Ο Θεος να τους λυπηθει αν μετανοησουν

δεν θελω την συμπονια κανενος τον εζησα τον κοσμο και τον ειδα

quote:
ΘΕΕ μου συγχωρα τους γιατι δεν ξερουν τι λενε

για σε παρακαλω ουτε ενα σαρδαμ δεν εκανα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 21:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gigenis δεν βαρεθηκες να το παιζεις σοφος εδο μεσα? Ειπαρχει και κοσμος που δεν θελει να ακουει τις εξυπναδες σου, αν βρισκεις ολες τις απαντησεις αστειες και εσυ εχεις για ολα απαντησεις βρες ποιο εξυπνους να συζητας απο εμας εδω...

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 22:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Gigenis δεν βαρεθηκες να το παιζεις σοφος εδο μεσα?

δεν το παιζω σοφος αλλα ειμαι


quote:
Ειπαρχει και κοσμος που δεν θελει να ακουει τις εξυπναδες σου,

πολυ απλα τις προσπερναει δημοκρατια εχουμε

quote:
αν βρισκεις ολες τις απαντησεις αστειες

υπαρχουν
εξυπνες,πονηρες,ανοητες,αστειες,ρομαντικες,σοβαρες,θληβερες,ασχετες
κλπ κλπ κλπ

quote:
και εσυ εχεις για ολα απαντησεις

εισαι υπερβολικος μονο για το 99,99999%

quote:
βρες ποιο εξυπνους να συζητας απο εμας εδω...

εισαι εκπροσωπος ολων των μελων του φορουμ;;

αν οχι τοτε πως τους αποκαλεις ολους βλακες;;;

αν μιλας εκ μερους του εαυτου σου τοτε πηγενε εσυ να βρεις καποιους ποιο χαζους απο εσενα για να αισθανεσαι καλα

αν μιλας εκ μερους ολων των συμφορητων θα ηθελα να μου παραθεσεις την αποφαση που δειχνει οτι εισαι εκπροσωπος τους


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 22:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαζο δεν σε ειπα εγω για αυτο μην με αποκαλεις ουτε εσυ.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

raival
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 23:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξ'αποστάσεως λέμε ότι θέλουμε.
Απιστοι άθεοι και ότι άλλο θέλουμε.
Και εγώ τα ίδια λέω μερικές φορές.
Αλλά όσο αφορά ειδικά τον Άγιο Σπυρίδωνα, κάποιος που θα πάει και θα προσκυνήσει είμαι σίγουρος ότι θα φοβηθεί να πει ή να γράψει κάτι αρνητικό για Αυτόν.
Εχώ πάει εκεί, έχω προσκυνήσει.
Δεν είμαι κάνας βαθιά θρησκευόμενος. Απεναντίας. Πέρσι και πρόπερσι πήγα εκεί στην εκκλησία. Σε γάμο και στις δύο περιπτώσεις.
Αλλά δεν πλησίασα προς τα εκεί. Αυτός είναι ένα ζωντανό θαύμα. Και εγώ μια ζωντανή αμαρτία.

Την ιστορία του την μάθαμε λοιπόν.
Ας τον αφήσουμε ήσυχο. Ας μην γίνει χώρος αντιπαραθέσεων το παρών θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 15:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χαζο δεν σε ειπα εγω για αυτο μην με αποκαλεις ουτε εσυ.

εσυ ειπες οτι εισαι χαζος
εγω δεν ειπα τιποτα

quote:
Εξ'αποστάσεως λέμε ότι θέλουμε.

και απο κοντα τα ιδια λεω


quote:
Αλλά όσο αφορά ειδικά τον Άγιο Σπυρίδωνα, κάποιος που θα πάει και θα προσκυνήσει είμαι σίγουρος ότι θα φοβηθεί να πει ή να γράψει κάτι αρνητικό για Αυτόν.
Εχώ πάει εκεί, έχω προσκυνήσει.
Δεν είμαι κάνας βαθιά θρησκευόμενος. Απεναντίας. Πέρσι και πρόπερσι πήγα εκεί στην εκκλησία. Σε γάμο και στις δύο περιπτώσεις.
Αλλά δεν πλησίασα προς τα εκεί. Αυτός είναι ένα ζωντανό θαύμα. Και εγώ μια ζωντανή αμαρτία.

Την ιστορία του την μάθαμε λοιπόν.
Ας τον αφήσουμε ήσυχο. Ας μην γίνει χώρος αντιπαραθέσεων το παρών θέμα.


στην δημοκρατια τα παντα περνανε απο κριτικη


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 18:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου raival και έχω πάει πολλές φορές απο μικρός και κοίταξα κατάματα το πρόσωπο του, και φοβόμουνα οταν μου λέγανε οτι θα με κονταρέψει μαζί με την υπόλοιπη παρέα των αγίων και όλα αυτά εντάξει καλά και ρόδινα.

Τελευταία φορά που συναντήθηκα μαζί του ήταν το καλοκαίρι του 1997 που πήγα με ένα φιλαράκι μου (για να προσκυνήσει πρώτη φορά).

Ηταν απόγευμα και ο ναός άδειος.Ζητήσαμε να ανοίξει η αίθουσα για να προσκυνήσει ο φίλος μου και η απάντηση που πήραμε ήταν οτι ο άγιος λείπει.... Περιμέναμε λοιπόν κι εμείς να γυρίσει...(Την είχα ψιλιαστεί βέβαια την δουλειά)

Οταν μαζεύτηκε λοιπόν ικανοποιητικός αριθμός πιστών που αιτούνταν την φανέρωση του αγίου , ο άγιος γύρισε αλλά με τον όρο να γίνει παράκληση υπέρ των αποθαμένων μας με ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ πάντα χρηματικό τίμημα...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amelia
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 15:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα πιστεύω του καθενώς μας πρέπει να είναι απο όλους σεβαστά, αλλά έλεος βρε παιδια μη τα ισοπεδώνουμε όλα..
προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που στις δύσκολες στιγμές δεν θα επικαλεστεί το όνομα της Παναγίας ή έστω κάποιου αγίου.
οπότε καλό είναι να δείχνουμε τον απαιτούμενο σεβασμό.
όντως ορισμένα "θαύματα" είναι δημιουργήματα σφετεριστών αυτό όμως δεν αποκλείει το γεγονός ότι γίνονται θαύματα ...
την ιστορία αυτή του Αγιου Σπυρίδωνα την έχω ακούσει και έγω καιεύχομαι να προσκυνήσω και εγω το σκήνωμα του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spider-man
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 04:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spider-man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Maxwell
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 03:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maxwell  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΤΗ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΕΜΙΣΕ ΓΕΛΟΤΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΙ ΘΕΑΤΕΣ. ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ -ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ 2007 ΕΚΕΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 09:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση προς τους υπεύθυνους του φόρουμ. Επειδή δημιουργήθηκε θέμα με κάποιο τόπικ που έβαλα και το μεταφέρατε γιατί λέτε ότι δεν ήταν ανάλογο για την συγκεκριμένη κατηγορία.
Παρακολουθείτε καθόλου την εξέλιξη των συζητήσεων; Μπήκα τυχαία σε αυτό το θέμα και διάβαζα την τελευταία σελίδα. Το μόνο που είδα είναι κάποιοι φίλοι εδω να κάνουν πλάκα μεταξύ τους. Μήπως θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο τσατ για αυτήν την δουλειά;
Όταν λοιπόν κάποιος όπως εγω κάνει παράπονα για την στάση των διαχειριστών ξέρει γιατί την κάνει γιατί υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι....
Καλή χρονιά σε όλους σας....

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 15:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Απέριττε, η μεταφορά του θέματος σου δεν έγινε επειδή κάποιος ξύπνησε κι αποφάσισε οτι ο ύποπτος ρόλος των ΜΜΕ δεν ταιριάζει με την Κατηγορία .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-..
Αν θελήσω εγώ να ανοίξω ένα θέμα για τους Προσωκρατικούς Φιλόσοφους θα το ανοίξω σ' αυτην την Κατηγορία ή σ' αυτήν που ταιριάζει περισσότερο?
Προσπάθησε λίγο να δεις τα πράγματα όπως είναι...

Άλλωστε νόμιζα οτι κατανόησες κι εσυ το λόγο της μεταφοράς του θέματος σου, δε μπορώ να καταλάβω γιατί το αναφέρεις πάλι.
Τώρα το γεγονός οτι κάποιοι συνομιλητές μας μπορεί να ανταλλάξουν μερικά χιουμοριστικά μηνύματα μεταξύ τους σε κάποιο βαθμό, δε νομίζω οτι είναι και τόσο κακό.
Εκτός κι αν τους τιμωρήσουμε για αυτό!

Καλή Πρωτοχρονιά να έχεις!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 18:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά σε όλους μας...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 00:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και μιλάτε για σκηνώματα, λειψανολατρείες κλπ, μπορεί κάποιος να μας πει τι έγινε με το "σκήνωμα" του Βησσαρίωνα; Εκεί που κάποτε γινότανε χαμός από τα ΜΜΕ για το θέμα, τώρα πλέον τηρείται σιγή ιχθύος. Λοιπόν; που είναι ο Βησσαρίων;


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 00:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Btw φίλε Απέριττος, η σωστή φράση είναι "Oculatus abis"


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 09:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Βησσαριων ειναι εκει που ηταν,
το οτι δεν ασχολουνται τα καναλια δε σημαινει οτι κατι παυει να υπαρχει ούτε το κανει λιγοτερο ή περισσοτερο αληθινο..

Το θεμα εδω ομως ειναι ο Αγιος Σπυριδωνας..

Καλη χρονια...!!


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 17:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλά ο κόσμος που κατέκλυζε τον συγκεκριμένο χώρο, το έκανε γιατί πίστευε πως όντως κάτι "θεϊκό" συνέβη εκεί. Τώρα που ήρθε ο καιρός για απαντήσεις και αποδείξεις, δεν βλέπω φως...

Όσο για τον άγιο Σπυρίδωνα, αλλά και όλα τα συναφή "οπτικά θέσφατα", έχω να πω πως για εμένα προσωπικά, ένα πραγματικό θαύμα πρέπει να ωθεί τους ανθρώπους στην αναζήτηση των αιτιών αυτού. Πρέπει να τους ωθεί να έρθουν πιο κοντά, να γνωρίσουν την πηγή της εκδήλωσης το δυνατόν περισσότερο. Αντίθετα, όπως διαπιστώνουμε, κάθε σχετικό θαύμα ουδέποτε προκαλεί το αναλυτικό πνεύμα των παρατηρητών, οι οποίοι αρέσκονται στο να τρέφουν το μυστηριώδες του θαύματος (άρα και τη μόνιμη άγνοια περί αυτού) και ουδέποτε μας "γνωρίζει" τις ιδιότητές του. Μήπως τελικά τα θαύματα απευθύνονται σε "compatible" ανθρώπους; Μας αρκεί τελικά η εξήγηση το "απλά υπάρχει και δεν αποκαλύπτεται"; Χρειάζεται πλέον ο κοινός άνθρωπος άλλα τέτοια θαύματα ή μήπως αναζητά εκείνα που έχουν βιοποριστικό χαρακτήρα; Κατά πόσο και για ποιό λόγο θα ενισχύσει (και τι σημαίνει "ενίσχυση";) την πίστη ενός χριστιανού ένα θαύμα; Ως γνωστόν όποιος γνωρίζει αναφωνεί Γνωρίζω!, όποιος εικάζει ή δεν ασχολείται, αναφωνεί Πιστεύω! Μήπως τελικά τα θαύματα ωθούν προς την επαφή με το θείο ή μήπως συντηρούν μια πνευματική κατάσταση-σχέση τύπου "μη μου άπτου";

Νομίζω πως ένα πραγματικό θαύμα θα είναι εκείνο που θα μπορεί να παντρέψει τα μονίμως ανοιχτά στόματα με τα μονίμως ανοιχτά μυαλά

ΥΓ. Αν θέλετε να γνωρίσετε ένα "άλλο" θαύμα, δείτε το πως ακτινοβολεί από την κορυφή της η σκιά της πυραμίδας του Ταϋγέτου κάθε φθινοπωρινή και εαρινή ισημερία αλλά ποτέ οποιαδήποτε άλλη ημέρα


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
corfucorfu
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 03:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους corfucorfu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΌΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΌΠΩΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΙΣΧΥΕΙ ΌΤΙ ΦΎΚΙΑ ΜΠΑΊΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΈΣ ΦΟΡΈΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΊΑ ΜΕ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΚΆΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΚΛΙΣΕΙΣ Η ΚΑΣΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 01:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε corfucorfu, μιλάς γενικά και λες πως "όλα αυτά ισχύουν". Τι απάντηση δίνεις δηλαδή στις αντιρρήσεις που κατετέθησαν πιο πάνω;

Επίσης ποιός είπε πως σε κάθε παράκληση το τυπικό περιλαμβάνει και άνοιγμα της κάσας; Γιατί αφού λες πως σε κάποιες παρακλήσεις η κάσα δεν ανοίγει, αυτό σημαίνει πως στις υπόλοιπες παρακλήσεις ανοίγει κανονικά η κάσα. Επίσης ποιός είναι αυτός που πιστοποιεί ότι η κάσα όντως δεν ανοίγει; ο απλός πιστός ή μήπως επιλεκτικά κάποιος από τους ιερείς; Τέλος, για ποιόν λόγο ισχύει αυτή η συνθήκη του ότι πρέπει να βρίσκεται το πνεύμα του μέσα για να ανοίξει η κάσα;

A - Lux e Tenebris - Ω
R+C

amra forum: http://www.amra.gr/forum/index.php

Edited by - Trithemius on 05/09/2007 01:14:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 14:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε corfucorfu, μιλάς γενικά και λες πως "όλα αυτά ισχύουν". Τι απάντηση δίνεις δηλαδή στις αντιρρήσεις που κατετέθησαν πιο πάνω;
Επίσης ποιός είπε πως σε κάθε παράκληση το τυπικό περιλαμβάνει και άνοιγμα της κάσας; Γιατί αφού λες πως σε κάποιες παρακλήσεις η κάσα δεν ανοίγει, αυτό σημαίνει πως στις υπόλοιπες παρακλήσεις ανοίγει κανονικά η κάσα. Επίσης ποιός είναι αυτός που πιστοποιεί ότι η κάσα όντως δεν ανοίγει; ο απλός πιστός ή μήπως επιλεκτικά κάποιος από τους ιερείς; Τέλος, για ποιόν λόγο ισχύει αυτή η συνθήκη του ότι πρέπει να βρίσκεται το πνεύμα του μέσα για να ανοίξει η κάσα;
A - Lux e Tenebris - Ω
R+C

amra forum: [url]http://www.amra.gr/forum/index.php[/url]

Edited by - Trithemius on 05/09/2007 01:14:42


καθε μερα γινονται παρεκκλησεις..κατα την διαρκεια των παρεκκλησιων, η κασα ανοιγει, ωστε να προσκυνουν το σκηνωμα οι πιστοι. στο προσωπο του Αγιου υπαρχει τζαμι, τα ποδια ομως ειναι κανονικα προσβασιμα να τα φιλησεις..εννοειται οτι δεν ειναι γυμνα, φορουν τα εν λογω παραπανω παπουτσακια..
Η ιδια μου η μητερα μια μερα, επειδη ειχε κοσμο, και επειδη η παπας ηταν γνωστος, της εδωσε το κλειδι της κασας να παει να ανοιξει το φερετρο, γιατι ειχε παρα πολυ κοσμο και επρεπε να αρχισουν να προσκυνουν, και γιατι ο παπας ασχολιοταν με εξομολογησεις. Η μητερα μου πηγε, εβαλε το κλειδι μεσα, αλλα η κασα δεν ανοιγε με τπτ. Ξαναπηγε στον παπα και του ειπε οτι δεν ανοιγει και οτι προφανως ή ειχε μαγγωσει η κλειδαρια ή ειχε χαλασει ή τελος παντως καποιο αναλογο προβλημα.ο παπας της ειπε πολυ χαλαρα οτι δεν συμβαινει τπτ απο ολα αυτα, απλα ο αγιος δεν ηταν μεσα εκεινη τη στιγμη και να ξαναπροσπαθουσε μετα απο λιγο. Ολο αυτο το διαστημα το φερετρο ηταν μεσα στον κοσμο,ηταν κλειστο,ο κοσμος προσκυνουσε, δεν υπηρχε αλλος παπας ωστε να κοροιδεψει τη μανα μου, και να αλλαξει την κλειδαρια ή να κανει οτιδηποτε αλλο. Να μη τα πολυλογω, μετα απο 10 λεπτα η μητερα μου ξαναπροσπαθησε, και χωρις καν να πιεσει το κλειδι ιδιαιτερα, το καπακι ανοιξε.

κανενας βρε παιδια δεν σας αναγκαζει να πιστεψετε οτιδηποτε..αλλα αυτο το αφοριζω οτιδηποτε ακουω, ΧΩΡΙΣ καν να εχω παει να το δω.. ειναι καπως..

Θαυματα εχουν συμβει παρα πολλα και καθε χρονο συμβαινουν στην ονομαστικη εορτη του. Πως μπορω εγω να πω οτι ειναι ψευτικος ο Αγιος τη στιγμη που παιδακι τυφλο ειδε και ενω οι γιατροι ειχαν αποκλεισει καθε πιθανοτητα να ξαναδει..Και στην τελικη δε με ενδιαφερει αν ειναι ψευτικος ή αληθινος..με ενδιαφερει το αποτελεσμα.. Το οτι παιδια βλεπουν, οτι ανθρωποι γιατρευονται..οτι ανθρωποι τον βλεπουν να περπαταει..

και ξαναλεω..ο καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να αμφιβαλει, και να απορριπτει για τον εαυτο του, οτι κατι βρε αδερφε δε του ταιριαζει στη ψυχοσυνθεση του- δικαιωμα του.. δε μπορει ομως να κατηγορει τους υπολοιπους ολους που πιστευουν οτι ειναι φαντασιοπληκτοι, αφελεις και χαζοι που αφηνονται να τους παραπλανησουν..

και κατι τελευταιο για να καταλαβετε.. Οι κερκυραιοι δεν φημιζονται ιδιαιτερα για την πιστη τους και την ευλαβεια τους.. Οι περισσοτεροι, αν τους κανεις θεολογικη συζητηση για το Θεο..και τους πεις..Σε ποιο Θεο πιστευεις, θα σου πουν.. Δε ξερω ποιος ειναι ο Θεος ξερω ομως οτι ο Αγιος Σπυριδων ειναι αγιος..
Μπορει ολη μερα να κατεβαζουν καντιλια..αλλα αμα τους πεις κατι για τον Αγιο Σπυριδωνα θα τους πειραξει.. γιατι τον ζουν χρονια τωρα..
Ο ιδιος μου ο πατερας, δεν παει ποτε στην εκκλησια, σταυρο κανει μονο καθε πασχα, με το Χριστο δεν εχει ιδιαιτερα παρεδωσε, ουτε που τον απασχολει..Οταν ομως βλεπει τον αγιο Σπυριδωνα, κλαιει..


[url="http://clubs.pathfinder.gr/gwgwkaloudi"]Η Μεγάλη μου Αγάπη![/url]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 20:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή GWGW γράφεις:

quote:
Η μητερα μου πηγε, εβαλε το κλειδι μεσα, αλλα η κασα δεν ανοιγε με τπτ. Ξαναπηγε στον παπα και του ειπε οτι δεν ανοιγει και οτι προφανως ή ειχε μαγγωσει η κλειδαρια ή ειχε χαλασει ή τελος παντως καποιο αναλογο προβλημα.ο παπας της ειπε πολυ χαλαρα οτι δεν συμβαινει τπτ απο ολα αυτα, απλα ο αγιος δεν ηταν μεσα εκεινη τη στιγμη και να ξαναπροσπαθουσε μετα απο λιγο.

Μια τέτοια απάντηση από άνθρωπο του θεού τη θεωρώ το λιγότερο παρακινδυνευμένη. Η πίσω πόρτα της υπηρεσίας όπου δουλεύω κλειδώνει με μια απλή κλειδαριά. Ένα πρωϊνό, θέλαμε να μπούμε μέσα (πάμε από πίσω γιατί βγάζει στα γκαράζ ) αλλά ο υπάλληλος που προσπάθησε να την ξεκλειδώσει για να μπούμε είπε πως δεν γίνεται τίποτα, η πόρτα δεν ξεκλειδώνει. Αφού έκανα τον γύρο του κτιρίου και μπήκα μέσα, πήγα να ανοίξω εγώ την πόρτα και ως εκ θαύματος (sic) η πόρτα άνοιξε. Λες να έλλειπε εκείνη τη στιγμή το πνεύμα του κτιρίου;;;;

quote:
κανενας βρε παιδια δεν σας αναγκαζει να πιστεψετε οτιδηποτε..αλλα αυτο το αφοριζω οτιδηποτε ακουω, ΧΩΡΙΣ καν να εχω παει να το δω.. ειναι καπως..

Μα ούτε κι εσένα, αν όμως θέλεις να λέγεσαι χριστιανή, είσαι υποχρεωμένη να πιστέψεις στα θαύματα, αλλιώς δεν τάσσεσαι με το δόγμα, κοινώς γίνεσαι αιρετική. Επίσης, για να μην κατηγορηθώ για στείρα αρνητικότητα, θέλω να ξέρεις πως δεν έχω κανένα πρόβλημα να αποδεχτώ τα όσα μου λες, αρκεί να αποτελούν σταθερά επαναλαμβανόμενα φαινόμενα κάτω από ελεγχόμενες και μετρήσιμες συνθήκες. Λυπάμαι αλλά αλλιώς πρέπει απλά να "πιστέψω", δηλαδή να δεχτώ το αληθοφανές χωρίς αποδείξεις. Επίσης ξέρεις πολύ καλά πως ανάμεσα μας υπάρχουν χιλιάδες χριστιανών που ποτέ δεν έχουν πάει να δουν το σκήνωμα, αλλά είναι το λιγότερο πρόθυμοι να πιστέψουν τα όσα ακούνε. Αυτές οι περιπτώσεις γιατί δεν σου φαίνονται "κάπως";

quote:
Θαυματα εχουν συμβει παρα πολλα και καθε χρονο συμβαινουν στην ονομαστικη εορτη του. Πως μπορω εγω να πω οτι ειναι ψευτικος ο Αγιος τη στιγμη που παιδακι τυφλο ειδε και ενω οι γιατροι ειχαν αποκλεισει καθε πιθανοτητα να ξαναδει..Και στην τελικη δε με ενδιαφερει αν ειναι ψευτικος ή αληθινος..με ενδιαφερει το αποτελεσμα.. Το οτι παιδια βλεπουν, οτι ανθρωποι γιατρευονται..οτι ανθρωποι τον βλεπουν να περπαταει..

Ξέρεις πολύ καλά πως σε αυτό το φόρουμ, το ζήτημα των θαυμάτων έχει αναλυθεί πολλάκις και σε βάθος. Οι υπέρμαχοι των θαυμάτων δεν κατάφεραν ποτέ να στηρίξουν την αληθοφάνεια αυτών, απλά τα συντηρούν με την πίστη τους. Με απλά λόγια, αν θέλεις να πιστέψεις με αποδείξεις σε αυτές τις "εκδηλώσεις", θα πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου μία απάντηση στα:
1. Γιατί κάνει θαύματα μόνον ο άγιιος Σπυρίδωνας της Κέρκυρας κι όχι αυτός της Μαυροκορακιανής;
2. Έχεις μπροστά σου το ιατρικό ιστορικό των θεραπευμένων; Έχεις πάρει γνώμες από τρίτους γιατρούς; Αλλιώς δεν είναι δίκαιο να αρκείσαι στην εκδήλωση του "σηκώνω τα χέρια ψηλά" κάποιων γιατρών χωρίς να το ψάχνεις περισσότερο.
3. Τι απαντάς στους ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε κανέναν θεό αλλά θεραπεύτηκαν από ανάλογες αρρώστιες με τον ίδιο τρόπο;
4. Γιατί οι όποιοι άγιοι κάνουν θαύματα επιλεκτικά κι όχι καθολικά; Γιατί η αγία Παρασκευή στα Τέμπη "επέτρεψε" και σφαγιάστηκαν 25 αθώα παιδάκια μπροστά στα πόδια της; Σίγουρα αν τα παιδάκια είχαν σωθεί από επιδεξιότητα του νταλικιέρη, όλοι θα μιλούσαν για θαύμα της αγίας, καθώς πήρε εκείνη το τιμόνι στα χέρια της
5. Γιατί οι οπτασίες των αγίων γίνονται επιλεκτικά και όχι σε όλους;
6. Γιατί πλέον (εδώ και 2.000 χρόνια) ο θεός των χριστιανών έχει πάψει να ακούγεται από τον ουρανό, να βγάζει φλόγες, βροντές και κεραυνούς εν τη παρουσία του, ενώ προ εποχής Ιησού τέτοιες εκδηλώσεις αποτελούσαν καθημερινό φαινόμενο; Γιατί ο θεός σιωπά; (κυριολεκτικά και μεταφορικά)
5. Τι γνώμη έχεις για την αυθυποβολή και το φαινόμενο placebo;

quote:
ο καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να αμφιβαλει, και να απορριπτει για τον εαυτο του, οτι κατι βρε αδερφε δε του ταιριαζει στη ψυχοσυνθεση του- δικαιωμα του.. δε μπορει ομως να κατηγορει τους υπολοιπους ολους που πιστευουν οτι ειναι φαντασιοπληκτοι, αφελεις και χαζοι που αφηνονται να τους παραπλανησουν..

Κανείς δεν σε αποκάλεσε χαζή. Όμως να ξέρεις πως δεν αποδεχόμαστε κάτι επειδή "ταιριάζει στην ψυχοσύνθεσή" μας! Αλλοίμονο αν είναι αυτά τα κριτήρια του αν αποδεχτούμε κάτι ή όχι! Η αποδοχή ταυτίζεται με την απόδειξη. Η πίστη με την ευχή. Και μην ξεχνάς πως αν οι περίεργες αυτές εκδηλώσεις ήταν όντως αληθοφανείς, οι εκπρόσωποι της εκκλησίας δεν θα έχαναν καμία ευκαιρία να το αποδείξουν εργαστηριακά, ακόμα και για τους πλέον σκεπτικιστές. Θα ήταν μία άριστη ευκαιρία να κλείσουν πάρα πολλά στόματα...

quote:
Οι περισσοτεροι, αν τους κανεις θεολογικη συζητηση για το Θεο..και τους πεις..Σε ποιο Θεο πιστευεις, θα σου πουν..

Η θρησκευτικότητα και η σχέση του καθενός μας με τον θεό είναι υπόθεση καθαρά προσωπική και το πως εγώ ή εσύ την ορίζεις είναι άχρηστη πληροφορία για οποιονδήποτε άλλο γιατί μπορεί να εφαρμοστεί μόνον στη δική σου οπτική. Η ερώτηση/συζήτηση εξ' αρχής δεν έχει βάση...

quote:
Ο ιδιος μου ο πατερας, δεν παει ποτε στην εκκλησια, σταυρο κανει μονο καθε πασχα, με το Χριστο δεν εχει ιδιαιτερα παρεδωσε, ουτε που τον απασχολει..Οταν ομως βλεπει τον αγιο Σπυριδωνα, κλαιει..

Το σέβομαι και δεν αμφιβάλλω. Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσεις την απορία και τη λύπη κάποιων μικρών παιδιών που επίσης κλαίνε μπροστά στην εικόνα του αγίου αλλά εκείνος δεν τους ακούει. Και δυστυχώς αυτές οι περιπτώσεις είναι απίστευτα περισσότερες από εκείνες που ακούγεται το κλάμα του πιστού...

Όσο για τη χρησιμότητα και το μάρκετινγκ των θαυμάτων, σου θυμίζω τις γνωστές πλέον θέσεις: α) του Γρηγόριου του Ναζιανζηνού, ο οποίος έγραφε στον άγιο Ιερώνυμο: "Έχουμε ανάγκη από όσο το δυνατό περισσότερους μύθους για να μπορούμε να εντυπωσιάζουμε τον όχλο. Όσα λιγότερα καταλαβαίνει ο όχλος, τόσο πιο ενθουσιώδης γίνεται". Και β) του επισκόπου Συνέσιου, ο οποίος στα 410 γράφει: "Ο λαός ζητάει επίμονα να τον εξαπατάς, αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μ' αυτόν". Και οι δύο σημαντικές αναφορές από το βιβλίο του Εμ. Γιαροσλάφσκι, "Πως γεννιούνται, ζουν και πεθαίνουν οι θεοί και οι θεές", εκδ. Γνώσεις, σελ 138.

Φίλη μου κάποιοι έχουν ανάγκη από θαύματα και κάποιοι όχι. Το ζήτημα είναι πόσο αυτές οι "τεχνικές" βελτιώνουν την πνευματικότητά σου. Μήπως έτσι χάνεις περισσότερο χρόνο στο να θαυμάζεις τον θεό παρά στο να τον ανακαλύπτεις;

A - Lux e Tenebris - Ω
R+C

AMPA forumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 09:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσυ θελεις καποιον να στα φερει ολα στρωμενα με τις απαντησεις και να σε πεισει γιαυτο που λεει..Δυστυχως ομως φιλε μου αυτο δεν γινετε!
Καταρχην οπως ΞΑΝΑ ειπα, εφοσον σε ενδιαφερει το θεμα, θα επρεπε να πας και να το μελετησεις, να το δεις με τα ιδια σου τα ματια..και οχι απλα να φερνεις αντιρρησεις σε κατι που εχει ζησει καποιος αλλος..

σα να σου λεω εγω ...οχι..καθε πρωι δεν παιρνεις το ασανσερ του σπιτιου σου..αλλα το φανταζεσε οτι το παιρνεις...Δεν ειναι ποιο σωστο να ερθω πρωτα εγω, να διαπιστωσω την υπαρξη του ασανσερ και μετα να σε βαλλω με αντιρρησεις?(Ατοπο παραδειγμα, αλλα το εβαλα για να σου δειξω το μεγεθος)

quote:

Μια τέτοια απάντηση από άνθρωπο του θεού τη θεωρώ το λιγότερο παρακινδυνευμένη. Η πίσω πόρτα της υπηρεσίας όπου δουλεύω κλειδώνει με μια απλή κλειδαριά. Ένα πρωϊνό, θέλαμε να μπούμε μέσα (πάμε από πίσω γιατί βγάζει στα γκαράζ ) αλλά ο υπάλληλος που προσπάθησε να την ξεκλειδώσει για να μπούμε είπε πως δεν γίνεται τίποτα, η πόρτα δεν ξεκλειδώνει. Αφού έκανα τον γύρο του κτιρίου και μπήκα μέσα, πήγα να ανοίξω εγώ την πόρτα και ως εκ θαύματος (sic) η πόρτα άνοιξε. Λες να έλλειπε εκείνη τη στιγμή το πνεύμα του κτιρίου;;;;
Μα ούτε κι εσένα, αν όμως θέλεις να λέγεσαι χριστιανή, είσαι υποχρεωμένη να πιστέψεις στα θαύματα, αλλιώς δεν τάσσεσαι με το δόγμα, κοινώς γίνεσαι αιρετική. Επίσης, για να μην κατηγορηθώ για στείρα αρνητικότητα, θέλω να ξέρεις πως δεν έχω κανένα πρόβλημα να αποδεχτώ τα όσα μου λες, αρκεί να αποτελούν σταθερά επαναλαμβανόμενα φαινόμενα κάτω από ελεγχόμενες και μετρήσιμες συνθήκες. Λυπάμαι αλλά αλλιώς πρέπει απλά να "πιστέψω", δηλαδή να δεχτώ το αληθοφανές χωρίς αποδείξεις. Επίσης ξέρεις πολύ καλά πως ανάμεσα μας υπάρχουν χιλιάδες χριστιανών που ποτέ δεν έχουν πάει να δουν το σκήνωμα, αλλά είναι το λιγότερο πρόθυμοι να πιστέψουν τα όσα ακούνε. Αυτές οι περιπτώσεις γιατί δεν σου φαίνονται "κάπως";

μα για επαναληψιμα φαινομενα μιλαμε αγαπητε...ο Αγιος Σπυριδωνας ειναι πεθαμενος απο το 358μ.Χ.. δεν ειναι χθεσινος..αυτος ο ανθρωπος ειναι νεκρος 1649 χρονια. και ναι αυτο που περιεγραψα με τη μανα μου, συμβαινει συνεχεια..και ναι εχουν ερθει και επιστημονες να εξετασουν το σκηνωμα, το πτωμα, το σωμα, οπως θελετε πειτε το..Δεν αλλαζει το αποτελεσμα.

Δεν με ενδιαφερουν ουτε οι Χριστιανοι που πιστευουν χωρις να δουν ουτε οι μη Χριστιανοι που δε πιστευουν χωρις να δουν. ο Καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος και υπευθυνος για τις πραξεις του..Απλα εκανες μια ερωτηση στο προηγουμενο θεμα, και εφοσον γνωριζα κατι, θεωρησα σωστο να σου απαντησω..

quote:

Ξέρεις πολύ καλά πως σε αυτό το φόρουμ, το ζήτημα των θαυμάτων έχει αναλυθεί πολλάκις και σε βάθος. Οι υπέρμαχοι των θαυμάτων δεν κατάφεραν ποτέ να στηρίξουν την αληθοφάνεια αυτών, απλά τα συντηρούν με την πίστη τους. Με απλά λόγια, αν θέλεις να πιστέψεις με αποδείξεις σε αυτές τις "εκδηλώσεις", θα πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου μία απάντηση στα:
1. Γιατί κάνει θαύματα μόνον ο άγιιος Σπυρίδωνας της Κέρκυρας κι όχι αυτός της Μαυροκορακιανής;
2. Έχεις μπροστά σου το ιατρικό ιστορικό των θεραπευμένων; Έχεις πάρει γνώμες από τρίτους γιατρούς; Αλλιώς δεν είναι δίκαιο να αρκείσαι στην εκδήλωση του "σηκώνω τα χέρια ψηλά" κάποιων γιατρών χωρίς να το ψάχνεις περισσότερο.
3. Τι απαντάς στους ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε κανέναν θεό αλλά θεραπεύτηκαν από ανάλογες αρρώστιες με τον ίδιο τρόπο;
4. Γιατί οι όποιοι άγιοι κάνουν θαύματα επιλεκτικά κι όχι καθολικά; Γιατί η αγία Παρασκευή στα Τέμπη "επέτρεψε" και σφαγιάστηκαν 25 αθώα παιδάκια μπροστά στα πόδια της; Σίγουρα αν τα παιδάκια είχαν σωθεί από επιδεξιότητα του νταλικιέρη, όλοι θα μιλούσαν για θαύμα της αγίας, καθώς πήρε εκείνη το τιμόνι στα χέρια της
5. Γιατί οι οπτασίες των αγίων γίνονται επιλεκτικά και όχι σε όλους;
6. Γιατί πλέον (εδώ και 2.000 χρόνια) ο θεός των χριστιανών έχει πάψει να ακούγεται από τον ουρανό, να βγάζει φλόγες, βροντές και κεραυνούς εν τη παρουσία του, ενώ προ εποχής Ιησού τέτοιες εκδηλώσεις αποτελούσαν καθημερινό φαινόμενο; Γιατί ο θεός σιωπά; (κυριολεκτικά και μεταφορικά)
5. Τι γνώμη έχεις για την αυθυποβολή και το φαινόμενο placebo;

στον εαυτο μου εχω δωσει τις απαντησεις που χρειαζονται.Εγω πιστευω λιγο πολυ σε ολα, και θεωρω οτι ολα υπαρχουν σε ενα βαθμο.Δε θα το αναλυσω παραπανω, εσυ εκανες μια ερωτηση..δεν τιθονται τα δικα μου πιστευω σε αναλυση αυτη τη στιγμη.Παρολα αυτα θα σου απαντησω
1.Δεν γνωριζω τον κυριο αυτον, ουτε ξερω την ιστορια του, ουτε εχω ακουσει ποτε γιαυτο, ουτε ξερων αν κανει θαυματα ή οχι..εγω ειπα αυτα που γνωριζω μονο.
2.Το συγκεκριμενο παραδειγμα που σου ειπα(που τελικα κακως το ανεφερα, γιατι καποια πραγματα ειναι ιερα για μια οικογενεια και δεν αξιζει να πεταγονται ετσι)ναι, ηταν γνωστα ολα το ιατρικο ιστορικο, και ολες οι προσπαθειες που ειχε κανει, ειχε παει και στο εξωτερικο και σε οποιο αρμοδιο γιατρο του εσωτερικου.Ανταυτου, αντι πρωτα να με ρωτησεις πως εγιναν και τι...η πρωτη σου σκεψη ηταν οτι ΚΑΙ αυτο ηταν μια πλανη των αλλων.Οτι οχι δεν εγιναν οπως τα εζησες...καπως αλλιως αλλα δε το εχεις καταλαβει..
3.Δεν απανταω τπτ, δεν εχω ολες τις απαντησεις για ολα τα θεματα, ουτε ειπα ποτε οτι οι αλλοι θεοι ειναι κατωτεροι απο τον δικο μου, ουτε τπτ απο αυτα που πας να εκμαιευσεις..
4.Δεν το γνωριζω το θεμα, εφοσον εσυ εχεις γνωση του θεματος, δεν μου λες και μενα?
5.Αν ηξερα δε θα ημουν εδω να απανταω σε σενα, θα ειχα καβατζωσει εναν αγιο να του μιλαω.
6.Το οτι σιωπα το λες εσυ αγαπητε μου..Τα εργα αν θελεις τα βλεπεις..Αν μπεις στο σπιτι σου, θα καταλαβεις αν πριν απο σενα ειχε μπει καποιος αλλος..θα φανει..ειτε στον αερα ειτε στα αλλα σημαδια που θα δεις..εκει ομως τα βλεπεις, γιατι θεωρεις το σπιτι σου δικο σου, και αυτοματα το υπερασπιζεσε του στυλ "καποιος μπηκε στο σπιτι..."
5(μαλλον λαθος αριθημηση).η αυθυποβολη σαφως και υπαρχει..με το θεμα δε καταλαβα τι σχεση εχει..

quote:

Το σέβομαι και δεν αμφιβάλλω. Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσεις την απορία και τη λύπη κάποιων μικρών παιδιών που επίσης κλαίνε μπροστά στην εικόνα του αγίου αλλά εκείνος δεν τους ακούει. Και δυστυχώς αυτές οι περιπτώσεις είναι απίστευτα περισσότερες από εκείνες που ακούγεται το κλάμα του πιστού...

εγω δεν μπορω να ξερω ποιον ακουει ο θεος και ποιον οχι.Το να κατηγορω ομως το θεο για οτι ασχημο μου συμβαινει, θα το πω απλα παιδικο.

[quote]
Φίλη μου κάποιοι έχουν ανάγκη από θαύματα και κάποιοι όχι. Το ζήτημα είναι πόσο αυτές οι "τεχνικές" βελτιώνουν την πνευματικότητά σου. Μήπως έτσι χάνεις περισσότερο χρόνο στο να θαυμάζεις τον θεό παρά στο να τον ανακαλύπτεις;


Παντως ρε παιδια ειστε φοβεροι...δηλ σας βγαζω το καπελο..Με το που θα τολμησει καποιος να πει κατι υπερ της θρησκειας, αμεσως συμπεραινεται γιαυτον χιλια δυο μυρια..Χωρις να εχετε γνωρισει ποτε αυτον τον ανθρωπο, χωρις να εχετε μιλησει, χωρις να ξερετε καν το οτιδηποτε.Απο αυτο και μονο καταλαβαινω οτι ΔΕΝ σας ενδιαφερει το θεμα για το οποιο μιλαμε που στην προκειμενη ειναι ο αγιος σπυριδωνας , αλλα το αν αποδειξετε ποσο ανοιχτομυαλοι και ποσο μη παραδομενοι ειστε..Και προσπαθειτε σωνει και καλα να "συνετησετε" τον αλλον που λοξοδρομησε..

Θα το πω για τελευταια φορα.εμενα δε με ενδιαφερει ουτε που πιστευει ο καθενας(στην προκειμενη περιπτωση εσυ, που προφανως πιστευεις στη Αυθεντική Μυστικιστική Ροδοσταυρική Αδελφότητα) ουτε τι κανει καθε μερα στη προσωπικη του ζωη, ουτε ενδιαφερομαι να πεισω κανεναν για τπτ.. Τεθηκε ενα ερωτημα ως προς το ποιος ανοιγει την κασα και πως μπρουμε να ειμαστε βεβαιοι οτι δε μας κοροιδευει ο παπας και απλα απαντησα.Μη το κουραζουμε το θεμα.Αυτοι που εχουν ενδιαφερον να διαπιστωσουν με τα ματια τους αν ο Αγιος σπυριδωνας ειναι αληθινος ή οχι (και μιλαω για αυτον τον αγιο γιατι αυτος ειναι το θεμα εδω, και γιατι απο αυτον εχω εμπειρια εγω.)μπορουν πολυ ανετα να πανε και να δουν απο μονοι τους..
Οτι αλλο λεγετε..ειναι απλα παραφιλολογια..και απλα δε με ενδιαφερει...

Καλη σας μερα..:)


Η Μεγάλη μου Αγάπη!

Edited by - GWGW on 10/09/2007 09:53:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy