ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ροδοσταυρικό τάγμα AMORC, μικτή στοά κ.α
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rodostayritisa
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 11:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rodostayritisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας καλησπερίζω. Ξέρω με σιγουριά πως υπάρχουν αξιόλογα άτομα σε αυτή την κοινότητα και αποφάσισα να μοιραστώ ορισμένα γεγονότα μαζί σας και κάποιες από τις ιδέες μου.Εχω ανάγκη να ακούσω και τις δικές σας σκέψεις ,αλλιώς δεν θα έγραφα εδώ, χωρίς να εμπλακούμε όμως σε αμφισβητήσεις και καυγάδες.
Ανήκω σε 2 τάγματα, στο Παραδοσιακό Μαρτινιστικό Τάγμα και στο Ροδοσταυρικό Τάγμα A.M.O.R.C ( Antiquus et Mystiquum Ordo Rosae Crucis- Αρχαίο Μυστικιστικό Τάγμα του Ρόδινου Σταυρού.)Το AMORC είναι ο επίσημος φορέας του αρχαίου μυστικιστικού Τάγματος,καθώς υπάρχουν πάρα πολλά με παρεμφερή ονόματα τα οποία μιμούνται ή ανιγράφουν το Τάγμα.Το ΑΜΟRC δέχεται και γυναίκες.Είναι σαν να λέμ,ε η μικτή τεκτονική στοά -σε αντιστοιχία- ενώ η "ανδρική" πρωτότυπη στοά είναι η Ροδοσταυρική Εταιρεία.
Ηταν πολύ εύκολο να γίνω μέλος καθώς έχω ασχοληθεί με Καμπαλά, Υψηλή μαγεία και με τα συναφή ζητήμτα για πολλά έτη.Περαιτέρω μιλάω εβραικά και 3 άλλες γλώσσες, έχω πτυχίο μιας από τις 2 τόπ σχολές στηνΕλλάδα, και προέρχομαι από μια αρκετά εύπορη οικογένεια,πράγμα το οποίο ποτέ δεν μου ζητήθηκε να φανερώσω.Για να γίνει κάποιος μέλος σε κάποιο τάγμα, πρέπει να υπάρχει κάποιος να σε συστήσει, εκτός και αν εκτιμηθούν κάποια προσόντα κ σου ζητήσουν οι ίδιοι να γίνεις αδελφός/αδελφή. Οτιδήποτε έχετε ακούσει για τα οποιαδήποτε τάγματα, τα υπέρ και τα κατά τους, είναι αλήθεια.Παντού υπάρχει η σκοτεινή και η φωτεινή πλευρά. Οσα αρνητικά έχουν ειπωθει για τον τεκτονισμό ισχύουν μέχρι τελευταία λεπτομέρεια.Είναι όλα μέσα στο παιχνίδι.Δεν υπάρχουν αγαθοί σκοποί,αλλά και αυτό εξαρτάται από το πώς θα το πάρει κανείς.Η πίστη στον Εναν, Ασύληπτο και Παντοτινό Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος είναι ο στόχος και η κατάλυση κάθε θρησκείας, φυλετικής διάκρισης ή γενικώς οποιουδήποτε πράγματος χωρίζει τους ανθρώπους.Η γνώση, η υποστήριξη και η αλληλεγγύη που επικρατεί στα αδέλφια του τάγματος, είναι πολύ μεγάλη.Αυτός ήταν ο λόγοςπου μπήκα στα τάγματα.πολύ γνώση.υποστήριξη.και αναμφισβήτητα επαγγελματική άνοδος, λόγω της υποστήριξης που υπάρχει.Πρόσφατα μου ζητήθηκε να γίνω μέλος και στη μικτή στοά.Το σκέφτομαι.Ενας φίλος αναγκάστηκε να αλλάξει πόλη για να χάσουν τα ίχνη του(οι αδελφοί από την στοά του), επειδή ένιωθε πως τον πίεζαν απίστευτα για κάτι το οποίο αρνήται να μου αποκαλύψει.Αυτά τα λόγια τα σκέφτομαι και δεν ξέρω τί να κάνω.Το ροδοσταυρικό Τάγμα είναι η βάση του τεκτονισμού.Υπάρχει και αφιερωμένος βαθμός, 0 18 ος, στους Ροδόσταυρους.Εκτιμήθηκε ιδιαίτερα η ιδιότητά μου ως Ροδόσταυρη για να γίνει η πρόταση στη μικτή στοά.Αυτά.Ρωτήστε ό,τι θέλετε.Ελεύθερα.

demon est deus inversus

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 12:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η γνώση, η υποστήριξη και η αλληλεγγύη που επικρατεί στα αδέλφια του τάγματος, είναι πολύ μεγάλη.Αυτός ήταν ο λόγοςπου μπήκα στα τάγματα.πολύ γνώση.υποστήριξη.και αναμφισβήτητα επαγγελματική άνοδος, λόγω της υποστήριξης που υπάρχει.

Μοιάζεις αρκετά ικανοποιημένη απο τις επιλογές σου και ειλικρινής ως προς
τους σκοπούς των επιλογών αυτών.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής.

Ο αλτρουισμός δεν μοιάζει να είναι απο τα δυνατά σου χαρακτηριστικά (χωρίς διάθεση προσβολής) Γιατί λοιπόν μπαίνεις στον κόπο να μας τα πείς αυτά ? Και για να το θέσω και ρητά, τι ζητάς απο εμάς και τι έχεις να μας δώσεις ?

Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 19:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι,ό,τι είπες είναι εκτός πραγματικότητος.
Ακόμα και το nickname σου υποδηλώνει ότι μπήκες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και ίσως πιστεύεις ότι θα "βλάψεις" κάποια τάγματα,λέγοντας αρλούμπες και παιρνώντας μας για ανεγκέφαλους.
Αν πάλι κάνω λάθος, και οι σκοποί σου είναι αγαθοί,τότε σου ζητώ συγγνώμη και το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι έχεις πλήρη άγνοια των χώρων που ανήκεις.
Κάτσε και άνοιξε λίγο τα μάτια σου διότι εκτός από λύπη δεν μου δημιουργείς τίποτε άλλο.

Τώρα με τι γνώσεις εγώ μιλάω;
Επέτρεψε μου να ξέρω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 19:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρεπιπτόντως είναι "Antiquus Mysticusque Ordo Rosae Crucis"
Mysticus-que=και μυστικιστικό.......you know...
Εξ άλλου μίλας τόσες γλώσσες τώρα....και Υψηλή Μαγεία...μην σου κάνω μαθήματα Λατινικών για αρχαρίους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 21:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από εμένα .

Αν και σχεδόν καλύφθηκα ΠΛΗΡΩΣ από τους προγράφοντες θα ήθελα να θέσω και τα δικά μου ερωτήματα.

1. Μόνη σου ζήτησες να γίνεις δεκτή στη Μικτή Στοά ή στο ζήτησαν ;
2. Σε ποια Μικτή Στοά ;
3. Ποια είναι η μία από τις δύο «ΤΟΡ» σχολές που αναφέρεις ;
4. Βοηθήθηκες επαγγελματικά από τους Ροδόσταυρους ή τους Μαρτινιστές και πως ;

Αυτά για αρχή, ελπίζω σε ένα γόνιμο διάλογο με πραγματικά στοιχεία .



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 22:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Rodostayritisa.

quote:
Οτιδήποτε έχετε ακούσει για τα οποιαδήποτε τάγματα, τα υπέρ και τα κατά τους, είναι αλήθεια.Παντού υπάρχει η σκοτεινή και η φωτεινή πλευρά. Οσα αρνητικά έχουν ειπωθει για τον τεκτονισμό ισχύουν μέχρι τελευταία λεπτομέρεια.Είναι όλα μέσα στο παιχνίδι.Δεν υπάρχουν αγαθοί σκοποί,αλλά και αυτό εξαρτάται από το πώς θα το πάρει κανείς.

Μήπως η παραπάνω δήλωση είναι κάπως αυθαίρετη;

Οτιδήποτε...για οποιοδήποτε:
Δηλαδή, εγώ που άκουσα για το "τάγμα της σοφότατης χήνας" (οποιοδήποτε τάγμα) πως σε δέχονται ως μέλος εάν τον παππού σου τον λένε Χαράλαμπο ("οτιδήποτε έχετε ακούσει") είναι αλήθεια;
Πως μπορείς να ξέρεις οτιδήποτε έχει ειπωθεί για τον τεκτονισμό και να έχεις την βεβαιότητα πως "ισχύουν μέχρι τελευταία λεπτομέρεια";
Τελικά είναι καλά όλα αυτά τα "οτιδήποτε" ή είναι κακά; Τι σημαίνει "εξαρτάται από το πώς θα το πάρει κανείς";

Επίσης:

quote:
Ηταν πολύ εύκολο να γίνω μέλος καθώς έχω ασχοληθεί με Καμπαλά, Υψηλή μαγεία και με τα συναφή ζητήμτα για πολλά έτη.Περαιτέρω μιλάω εβραικά και 3 άλλες γλώσσες, έχω πτυχίο μιας από τις 2 τόπ σχολές στηνΕλλάδα, και προέρχομαι από μια αρκετά εύπορη οικογένεια,πράγμα το οποίο ποτέ δεν μου ζητήθηκε να φανερώσω.

Τα παραπάνω αποτελούν προσόντα που θα έπρεπε να έχει κάποιος που θέλει να μπει σε ένα ροδοσταυρικό τάγμα;
Για ποιο λόγο τα αναφέρεις;
Και για ποιο λόγο μας φανερώνεις πως "προέρχομαι από μια αρκετά εύπορη οικογένεια" αφού ούτε καν στη συμμετοχή σου στο τάγμα "δεν σου ζητήθηκε να φανερώσεις";

Τέλος, συμμερίζομαι την απορία του Ramoglou:

quote:
3. Ποια είναι η μία από τις δύο «ΤΟΡ» σχολές που αναφέρεις ;

αλλά θα ήθελα να ξέρω και τις δύο.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 10:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Rodostayritisa,

Μια απλή και μόνη ερώτηση : Για πιο λόγο μας παρέθεσες το βιογραφικό σου σημείωμα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 17:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον η «φίλη» μας έχει κάποια «συνεδρίαση» και δε μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματα μας.

Να υποθέσω ότι άλλο ένα πυροτέχνημα άρχισε να σβήνει ή άραγε θα προσπαθήσουμε να βάλουμε «φωτιά» στο δάσος δίπλα στην έπαυλη.

Αχ Δήμαρχε η άλλη σου έκαψε ένα στρέμμα και σου αναδάσωσε μια ολόκληρη πλαγιά, εμείς εδώ όμως κάνουμε τους πυροσβέστες συνέχεια και ούτε οδοιπορικά δεν παίρνουμε.

Αμαλία για δώσε μας κανένα σαντουιτσάκι τουλάχιστον.


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 17:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Rodostayritisa ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΛΟΓΟ....

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ/ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΟΥ.... (ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ)

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ??????

ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΥΧOΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΧΝΗ ΚΑΙ ΜΕΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ESOTERICA.gr....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 18:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με όλο το σεβασμό στους προγράφοντες, τον οποίο αξίζει ο καθένας ξεχωριστά για τον τρόπο που έχουν διαχειριστεί τα όποια θέματα του φόρουμ, θα ήθελα να θέσω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με το θέμα:

quote:
Ηταν πολύ εύκολο να γίνω μέλος καθώς έχω ασχοληθεί με Καμπαλά, Υψηλή μαγεία και με τα συναφή ζητήμτα για πολλά έτη.Περαιτέρω μιλάω εβραικά και 3 άλλες γλώσσες, έχω πτυχίο μιας από τις 2 τόπ σχολές στηνΕλλάδα, και προέρχομαι από μια αρκετά εύπορη οικογένεια,πράγμα το οποίο ποτέ δεν μου ζητήθηκε να φανερώσω.Για να γίνει κάποιος μέλος σε κάποιο τάγμα, πρέπει να υπάρχει κάποιος να σε συστήσει, εκτός και αν εκτιμηθούν κάποια προσόντα κ σου ζητήσουν οι ίδιοι να γίνεις αδελφός/αδελφή.

με ποια από τις δύο διαδικασίες έγινες δεκτή ? σε σύστησαν κάποιοι ή εκτιμήθηκαν τα προσόντα σου?

η Υψηλή Μαγεία σπουδάζεται κάπου? πολύ μ'ενδιαφέρει να μάθω που....και επίσης αν έχει υποκατάστημα στην περιοχή μου και τι δίδακτρα ζητάνε....

Αλλα προσόντα όπως : τυφλό σύστημα δακτυλογράφησης, γνώσεις Η/Υ (εδώ το παίρνουμε όπως θέλουμε, μπορεί να σημαίνει και ηλίθια υποννοούμενα), καθώς και πιάνο, κέντημα και πλέξιμο προσμετρούνται για την εισαγωγή στο AMORC?

και όλη αυτή η Γνώση που έχεις αποκομίσει μέχρι τώρα δεν σου έχει μάθει πως ΔΕΝ βγαίνουμε να λέμε είμαι κάτι, το οποιο είναι αυτό το κάτι?

δεν ξέρω.... σαν περίεργα μου φαίνονται αυτά....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 19:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παιδια το βρήκα !


Η Κοπέλα έγραψε το παραπάνω κείμενο για να το στείλει σε ένα
site για γνωριμίες. Αλλωστε είναι φανερό απο το βιογραφικό της.
Δουλειά έχει, λεφτά έχει, σπουδές έχει. Μέχρι και εξέχουσα
θέση σε μασονική στοά έχει.

Τι της λείπει ?

Ενα καλο παιδι !

Δυστυχώς το μύνημα το έστειλε κατα λάθος εδώ. Μαλλον κατάλαβε το λάθος της
και το ξαναέστειλε στο σωστό site ( http://www.gnorimies.has.it/ ).

Ροδοσταυρίτισα,

Σου εύχομα κάθε επιτυχία στην αναζήτηση σου.
Επιπλέον, σου εύχομαι απο τα βάθη της καρδιάς μου
οικογενειακή ευτυχία μακροζωία ευημερία και καρπερότητα.


Αγγελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GIORGOS-U.K.
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 02:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GIORGOS-U.K.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALISPERA STHN PAREA SAS!

einai 2 mines pou diavazw ta diafora themata sas den eixa parei pote meros omws giati den eixa suxni prosvasi sto internet.

einai sxedon adunato na min apantisw-rwtisw ti fili rodostauritisa meta apo ola auta pou egrapse.

Tha ithela kai egw na mathw tin top sxoli opws kai tin ilikia sou an de tha se peiraze gia na exoume kai mia poio oloklirwmeni eikoma gia sena.

gnorizeis kampala exeis asxolithei me upsili mageia eisai apo eukatastati oikogeneia ktlp kai itan polu eukolo na muitheis sta mustika-teletes tou AMORC

prin ena xrono pira tilefono sto AMORC sto ESSEX pou an den eimai lathos einai kati sa na leme to Grand Lodge sas, tous eipa oti ithela plirofories kai mou esteilan ta xartia na ta upograpsw se 3 meres!!!! ithelan kai ti sundromi mou vevaia (liga itan merikes lires to xrono) kai otan tha ta estelna tha mou estelnan kathe mina na meletaw kai ena lesson kathws kai pou na vrw to kontino lodge. Auta ta liga gia to poso eukola mporei kapoios na paei sto AMORC kai as mi xerei kampala. De piga to vrika eukolo ara kai mallon axristo mporei kai na ekana lathos.ama allaxw gnwmi sto mellon tha tous parw ena tilefono.

Twra apo auta ta liga pou xerw gia ton tektonismo les oti Το ροδοσταυρικό Τάγμα είναι η βάση του τεκτονισμού.
apo oti xerw to AMORC i to ροδοσταυρικό Τάγμα opws to les esu idrithike to 1915.
les episis oti
Οσα αρνητικά έχουν ειπωθει για τον τεκτονισμό ισχύουν μέχρι τελευταία λεπτομέρεια.
Το ροδοσταυρικό Τάγμα είναι η βάση του τεκτονισμού.

Den uparxei arage kanenas megas magistros tou AMORC pou na einai kai TEKTWN na sou apantisei autos?
filika
giorgos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 03:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και θεωρώ ότι είναι γνωστό θα ήθελα να αναφέρω μια ειδοποιό διαφορά με αιτία αυτά που είπε ο φίλος GIORGOS-U.K.

quote:
Twra apo auta ta liga pou xerw gia ton tektonismo les oti Το ροδοσταυρικό Τάγμα είναι η βάση του τεκτονισμού.
apo oti xerw to AMORC i to ροδοσταυρικό Τάγμα opws to les esu idrithike to 1915.
les episis oti
Οσα αρνητικά έχουν ειπωθει για τον τεκτονισμό ισχύουν μέχρι τελευταία λεπτομέρεια.
Το ροδοσταυρικό Τάγμα είναι η βάση του τεκτονισμού.

Den uparxei arage kanenas megas magistros tou AMORC pou na einai kai TEKTWN na sou apantisei autos?


Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να ανήκεις στο AMORC για να γίνεις δεκτός/ή σε Τεκτονικό Τάγμα. Ακόμα το AMORC δεν είναι η βάση του Τεκτονισμού όπως βέβαια δεν είναι και το Μαρτινιστικό Τάγμα.

Από την αρχή είχα πει πως θα έκανα κάποιες αναφορές-ερωτήσεις στη συνέχεια του διαλόγου. Όμως αυτό απ’ ότι βλέπω δεν μπορεί να γίνει διότι το μέλος το οποίο άνοιξε το Topic δεν συνεχίζει το διάλογο.

Ο φίλτατος Gothic είπε αληθώς πως :

quote:
Εγώ το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι,ό,τι είπες είναι εκτός πραγματικότητος.
Ακόμα και το nickname σου υποδηλώνει ότι μπήκες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και ίσως πιστεύεις ότι θα "βλάψεις" κάποια τάγματα,λέγοντας αρλούμπες και παιρνώντας μας για ανεγκέφαλους.

Το ότι τα προαναφερόμενα λοιπόν είναι όντως εκτός πραγματικότητας μας οδηγεί, σε συνάρτηση με το ότι το μέλος δεν συνεχίζει το διάλογο, στο συμπέρασμα πως δεν πρέπει να ασχοληθούμε άλλο με αυτό το Topic.


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rodostayritisa
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 18:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rodostayritisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αργησα" να απαντησω γιατι ημουν εκτος Ελλαδας,Δεν ειναι απαραιτητο να τσακιζομαι να απαντω αμεσως.
Δυστυχως διακρινω ενα αρνητικο κλιμα,ειρωνειες και τα συναφη.Το θεμα ανοιχτηκε για να απαντησω σε καποια ατομα σε τυχον αποριες που εχουν,απο μια εσωτερικη-προσωπικη-και οχι θεωρητικη αποψη. οσο για το Mysticusque που στην αρχη εγραψα λαθος, ηταν απο κεκτημενη.Μην προσπαθητε να βγαλετε απο τη μυγα ξιγκι,τη στιγμη που ορθογραφικα λαθη γινονται απο ολους σας.
Ετυχε να μου γινει προταση απο καποια ατομα που γνωριζα που ηταν οι ιδιοι τεκτονες.Μικτη Στοά, εννοω την Μικτη Στοά Αθηνών, που δεχεται γυναικες,όχι την Εθνική Μασονική Στοά.Νομίζω έγινα σαφης.Επαγγελματικά βοηθήθηκα πάρα πολύ.Οταν καποια ατομα βρισκονται σε υψηλες θεσεις και τυχαινει να ειναι και αδερφια απο το Ταγμα,λογικο ειναι να αλληλουποστηριχθουν καινα βοηθησουν σε μια καλη θεση εργασιας. Ανέφερα ορισμένα προσόντα μου,καθώς αυτά ήταν που εκτιμήθηκαν στο να μου γινει η προταση.Θελουβν ατομα με ευρυτητα πνευματος και μορφωμενα. Ως μια απο τι; 2 τοπ επιστημες,αντικειμενικα,θεωρηται η νομικη και η ιατρικη.το 70% των τεκτονων προερχονται απο αυτές τις επιστημες.Κανεις δεν ειπε πως ειναι προυποθεση να εχεις ασχοληθει με μαγεια, καμπαλα,η να εισαι μελος σε ακποιο αλλο αδελφικο ταγμα.Απλα ανεφερα πως συνεκτιμαται κατι τετοιο. Η προσβαση στο Amorc ειναι οντως πολυ ευκολη,στο Μαρτινιστικο ταγμα ομως,οχι.Το Amorc σαν φορεας όντως ιδρύθηκε αργά,αλλά μη ξεχναμε πως η ομαδα ηταν πολυ παλαιοτερη,οπως και η μασονια.Σκοπος μου ηταν απλα να μοιραστω ορισμενα πραγματα μαζι σας.Λυπαμαι αν παρεξηγηθηκε κατι κ δεν εχω καμια προθεση να προκαλεσω.

demon est deus inversusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 18:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ομορφα όλα αυτά.

Το βασικό είναι το "τί θέλεις απο την ζωή σου".

Αν θές να "έχεις ένα πρόσωπο στην κοινωνία",μια πάρα πολύ καλή δουλειά,πολύ καλούς μισθούς και φιλαράκια παντού να σε βοηθάνε,κάποιο καλό αμάξι,ζωή και κότα, τότε ίσως αυτή η επιλογή του να ανοίκεις σε ένα τάγμα είναι η υλιστικά καλύτερη.Όποτε υπο αυτό το πρίσμα θα πρέπει να επιδιώξεις να χωθείς όπου παραπάνω μπορείς σε όσο ψηλότερες θέσεις μπορείς.Ναι,θα κερδίσεις την "ύλη" σε αυτό τον κόσμο και ίσως είναι μια αρκετά "ρεαλιστική" επιλογή απο την στιγμή που πχ ξέρουμε μια lamborgini με συγουριά οτι υπάρχει (πχ μπορεί να σε πατήσει ,ή αν την έχει άλλος να σου φάει μια όχι τόσο αξιόλογη γκόμενα) ενώ για την ψυχή ακόμα το ψάχνουμε.

Απο την άλλη,αν και είμαι άνθρωπος και έχω ανάγκη την ύλη (πρέπει να τραφώ και εγώ) δεν θα το διάλεγα ως επιλογή μου.Λές οτι θέλουν άτομα με ανοιχτούς πνευματικά ορίζωντες,αλλα πιστεύω οτι τους θέλουν τόσο ανοιχτούς όσο συμφέρει το τάγμα.Εγώ πιστεύω θα είμουν αρκετά "ανυπότακτος" για τα γούστα τους ,και έχω μια τρομερή αδιαφορία για το κοινωνικό status που μπορεί να θεωρηθεί χρίζουσα ιατρικής βοήθειας! Ναι,και εμένα θα μου άρεζε μια όμορφη δουλειά,αλληλουποστήριξη κτλ κτλ αλλα δεν θα μου άρεζε να "ανοίκω".Απο την άλλη ,φίλη μου, είμαι αρκετά περίεργος οτυ λόγου μου.Δεν συχνάζω σε "οκ" μέρη,δεν κάνω παρέα με "νορμάλ" άτομα,οι κάμερες δεν τέρπουν την ψυχούλα μου,και μεγαλεπίβολοι τίτλοι με συγκινούν...όσο οι εκπομπές της Τατιάνας. Όχι,μια τέτοια ένταξη δεν θα μπορούσε να αποτελέσει κεφάλαιο στην δικιά μου ζωή,όμως άπαξ και είσαι ήδη αφιερωμένη προχώρα και παρακάτω.

Ότι δονεί την ψυχούλα του καθενός,αν είσαι υπάκουη πάς "μπροστά" στην κοινωνία μας.

Δεν αμφισβητώ ούτε στιγμή οτι πχ θα αποκτήσεις καλύτερο κοινωνικό status απο εμένα και γενικότερα θα έχει μεγαλύτερη επιρροή ,θα λύνεις και θα δένεις όμως ευτυχώς ή δυστηχώς και οι δύο στο τέλος θα συναντήσουμε τον Mister Χώμα.Εγώ ίσως σε κασόνι,έσυ ίσως σε ένα τέλειο Μαυσωλείο μετα τιμών!

Oh well...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GIORGOS-U.K.
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 19:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GIORGOS-U.K.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera se olous

Rodostayritisa tha ithela na mou peis ki alla gia to AMORC
kathe pote exete sunantiseis?
exete lecture i teletes sinithws?posous vathmous exete kai poious?
posa xronia eisai sto AMORC?
Episis tha ithela na mou peis an i tektoniki stoa twn athinwn exei anagnwrisi apo tin Megali stoa tis ellados.

euxaristw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rodostayritisa
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 20:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rodostayritisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIORGOS-U.K,

Θα σου απαντήσω όσο μου επιτρέπεται χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες

Here are your answers:

1.Oι συναντήσεις εξαρτώνται καθαρά από το πόσο ένα μέλος επιθυμεί να είναι ενεργό ή όχι και από τον βαθμό στον οποίο βρίσκεται. Τα μέλη τα οποία βρίσκονται στο στάδιο του νεόφυτου δεν μπορούν να συμμετέχουν στις επίσημες συναντήσεις του τάγματος παρά μόνο σε γιορτές ή συναντήσεις γενικού ενδιαφέροντος, όχι όμως στις τελετές. Η συχνότητα των συναντήσεων ποικίλει από μια φορά την εβδομάδα , έως και μία φορά το δεκαπενθήμερο.

2.Εχουμε και ομιλίες και τελετές βεβαίως. Πέρα από αυτά, σε όλους τους βαθμούς, τους οποίους και θα επεξηγήσω αργότερα, δίδονται οι λεγόμενες «μονογραφίες» ήτοι μικρά «βιβλιαράκια» με διάφορες συζητήσεις, παρατηρήσεις, πειράματα, επί μαγείας , φύσης , αλχημείας, Καμπάλα, φυσικής , χημείας κ.α., οι οποίες είναι μία κάθε εβδομάδα δηλαδή σύνολο 4 τον μήνα.
Οι βαθμοί είναι 12, η πλειοψηφία των μελών φτάνει έως τον 9 βαθμό. Οι βαθμοί 9-12 αποτελούν τον κύκλο των λεγόμενων Illuminati και είναι οι πιο δύσκολοι. Κάθε βαθμός κατά μέσο όρο αποτελείται από 40 μονογραφίες.

3. Στο A.M.O.R.C είμαι μέλος 2 χρόνια.

4. Η Τεκτονική στοά των Αθηνών έχει αναγνώριση από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος παρόλο που το συγκεκριμένο ζήτημα έχει μπερδέψει πολλούς καθώς δεν αναγνωριζόταν για πολύ καιρό. Στο πρόβλημα προστέθηκε και αν η στοά αναγνωρίζεται τελικά από την Αγγλία ή την Αμερική. Για να μην αοριστολογώ , θα το ψάξω το ζήτημα και θα το αναφέρω.

Ελπίζω να κάλυψα τις ερωτήσεις σου αν και είναι λίγο γενικές.

:-)

demon est deus inversusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GIORGOS-U.K.
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 20:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GIORGOS-U.K.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
POSO KAIRO MENEI KANEIS STO STADIO STOU NEOFUTOU PRIN PROXWRISEI PARAPERA?
EUXARISTW


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rodostayritisa
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 20:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rodostayritisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρητικά 15 μήνες εισαι νεοφυτος.
Μετα θεωρεισαι πληρες μελος.Εξαρταται απο τον ρυθμο των μονογραφιων και την κατανοηση τους.

demon est deus inversusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 21:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Rodostayritisa:

quote:
4. Η Τεκτονική στοά των Αθηνών έχει αναγνώριση από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος παρόλο που το συγκεκριμένο ζήτημα έχει μπερδέψει πολλούς καθώς δεν αναγνωριζόταν για πολύ καιρό. Στο πρόβλημα προστέθηκε και αν η στοά αναγνωρίζεται τελικά από την Αγγλία ή την Αμερική. Για να μην αοριστολογώ , θα το ψάξω το ζήτημα και θα το αναφέρω.

Καμία σχέση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο αμιγής Τεκτονισμός δεν αναγνωρίζει το Μικτό.

Αλλά είπαμε ο καθένας λέει ότι θέλει ........


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 21:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Τεκτονικές δυνάμεις εν Ελλάδι

http://www.grandlodge.gr ( Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
http://www.nglgreece.org/home.asp ( Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
http://www.delphiorder.org ( Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος )
http://www.droit-humain.gr ( Droit Humain – Μικτός Τεκτονισμός )



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GIORGOS-U.K.
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 02:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GIORGOS-U.K.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agapite file ramoglou

ti einai i akakia pou exeis se kathe minima sou?

euxaristw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 08:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι για σένα Rodostauritisa!

quote:
έχω ασχοληθεί με Καμπαλά, Υψηλή μαγεία

Το θεωρείς καλό αυτό; Να σου δώσουμε συγχαρητήρια;

quote:
Περαιτέρω μιλάω εβραικά

Μπράβο ρε συ! Χειροκροτήστε τη! Εσύ και οι μισοί (μόνο) Εβραίοι.
Είναι γλώσσα με μέλλον. Γιατί τα έμαθες αφού δεν είναι προυπόθεση για να μπείς στο Τεκτονικό τάγμα(μη ξεράσω); Ύποπτο μου φαίνεται αυτό.

quote:
Οσα αρνητικά έχουν ειπωθει για τον τεκτονισμό ισχύουν μέχρι τελευταία λεπτομέρεια.

Ενα σου λέω , το νου σου!

quote:
και η φωτεινή πλευρά

Ορίστε; Η ποιά; Μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα το έγραψες κι αυτό.

Τα όσα μας λές με καμάρι και θράσος δεν σε τιμάνε καθόλου. Είναι αντίθετα με τον πνεύμα την παιδεία και γενικότερα το σύνολο του Ελληνικού πολιτισμού. Κρίμα γιατί τη στάση σου μπορεί να τη μιμηθούν κάποιοι ανεγκέφαλοι. Το αστείο στην υπόθεση είναι πως μάλλον γράφεις μπαρούφες που κάπου διάβασες. Αν όμως είναι αλήθεια ελπίζω μόνο να μην σε βρούν οι δικοί σου νεκρή σε κανένα χωράφι.

Κατά τ΄ άλλα καλώς όρισες και καλή αναζήτηση εύχομαι.

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 10:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε GIORGOS-U.K. είναι η ηλεκτρονική μου υπογραφή και γι αυτό εμφανίζετε σε κάθε μήνυμα μου. Αυτή η δυνατότητα δίνεται μέσα από το προφίλ του κάθε μέλους όπου μπορείς να δώσεις το URL μιας εικόνας και να βάλεις και το κείμενο που θέλεις από κάτω. Άρα για να τη χρησιμοποιώ μάλλον με αντιπροσωπεύει.

Loco λές :

quote:
…….. Αν όμως είναι αλήθεια ελπίζω μόνο να μην σε βρούν οι δικοί σου νεκρή σε κανένα χωράφι.

θέλεις να εξηγήσεις τι εννοείς ;

Από την άλλη αν θέλεις διόρθωσε το «EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ» και βάλε άλλο ένα «Α» στο «ΛΑΣ» διότι το κανονικό είναι «ΛΑΑΣ».
ΕΛ = Ήλιος , Φως , Θεός
ΛΑΑΣ = Πέτρα



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lampros
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 11:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ LOCO!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΜΑΓΕΙΑ , ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ , ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΙ ΣΥΝ ΤΟ PROFFICENCY ΣΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ RODOSTAYRITISA ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΛΗΦΕΙ.

ΜΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ?

ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ?

ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΤΟΥ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ. Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΤΕ. ΟΛΑ ΜΟΙΑΖΟΤΝ ΩΡΑΙΑ ΣΡΗΝ ΑΡΧΗ , ΑΛΛΩΣΤΕ <<ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ>>.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ Ο Μ.Ο. ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ?

Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΦΩΣ , ΕΝΑ ΦΩΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΣΒΗΝΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΦΟΥΝΤΩΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ.

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 13:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,νομίζω δεν αξίζει ούτε να ασχολείστε με το θέμα διότι η αγαπητή φίλη όχι μόνον είναι σε άγνοια πλήρη αλλά εξακολουθεί να πιστεύει ότι μπορεί και να μας πληροφορίσει για να μας λύση απορείες.
Τί να περιμένεις όμως από άτομο που αποκαλεί την Νομική και την Ιατρική "ΤΟΠ" σχολές της χώρας,λες κι οι υπόλοιπες που τελειώσαμε εμείς είναι καφενεία.
Τώρα πώς το 70% των τεκτόνων είναι γιατροί και δικηγόροι όταν η δική μου στοά είναι 90% μηχανικοί.....

Για να γίνω λοιπόν πιο συγκεκριμένος "αγαπητή" φίλη και να με την ελπίδα να ξαναγυρίσεις στο νεροχύτη σου που είναι τίγκα στο άπλυτο,έχουμε και λέμε:
Όσων αφορά το Amorc:
Από τον πρώτο εώς τον πέμπτο βαθμό είναι από 10 μονογραφίες δηλ. 3 μήνες ο κάθε βαθμός.
Ο 6ος είναι 24
Ο 7ος είναι 27
Ο 8ος είναι 29
Ο ένατος είναι 40
Σύνολο για τους 9 βαθμούς περί τα 4μιση-5 χρόνια.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΓΕΣΑΙ ούτε θεωρήσε "πλήρες μέλος".
Τώρα μετά τον ένατο; Είναι πολύ πάνω από 40 μονογραφίες για κάθε έναν από τους τρείς τελευταίους βαθμούς.
Αν ήσουν 2 χρόνια μέλος κάτι θα ήξερες τελοσπάντων.
Αν αναρωτηθείς εγώ που τα ξέρω,το e-mail μου είναι:
gothic_frc2@yahoo.com......σου λέει τίποε αυτό;;; (εννοώ το FRC)
Αν είσαι ροδόσταυρος τότε πρέπει να σου λέει.

Α! μην ξεχάσω...το Amorc δεν ασχολείτε με την μαγεία καθόλου,πέρα από απλές "ακαδημαικές" αναφορές.

Για τον τεκτονισμό δεν συζητάω περισσότερο βαρέθηκα.
Είσαι βαθιά νυχτωμένη και στα τρία τάγματα που ανέφερες.
Σταμάτα λοιπόν να δημιουργείς παρανοήσεις σε ανθρώπους που δεν είναι μέλη,εκτός κι αν αυτός είναι ο σκοπός σου.

Εν πάσει περιπτώσει για τους ενδιφερόμενους λέω ΄τι υπάρχει το ίντερνετ και τα τηέφωνα για να πάρουν οποιαδήποτε έγκυρη πληροφορία περί αυτών των ταγμάτων αντί να ακούν τον κάθε τυχαίο.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ IQ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΣΥΝΩΜOΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ!!!!!!

Είπον

Taciturnus

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 15:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Rodostayritisa ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Εχω ανάγκη να ακούσω και τις δικές σας σκέψεις ,αλλιώς δεν θα έγραφα εδώ, χωρίς να εμπλακούμε όμως σε αμφισβητήσεις και καυγάδες.

ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΟΥΜΕ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙΣ. (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΒΓΑΔΕΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ)
ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΙΣΜΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ..

ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΙΣΜΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ..
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ..

quote:
4. Η Τεκτονική στοά των Αθηνών έχει αναγνώριση από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος παρόλο που το συγκεκριμένο ζήτημα έχει μπερδέψει πολλούς καθώς δεν αναγνωριζόταν για πολύ καιρό. Στο πρόβλημα προστέθηκε και αν η στοά αναγνωρίζεται τελικά από την Αγγλία ή την Αμερική.

ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.....

ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ANAFORA ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ Ramoglou ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΜΕΜΦΙΣ-ΜΙΣΡΑΗΜ. (ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟΥ ΤΥΠΟΥ)

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΠΕΡΙ ΜΑΥΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ.
ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙ ****Οσα αρνητικά έχουν ειπωθει για τον τεκτονισμό ισχύουν μέχρι τελευταία λεπτομέρεια.***.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΗΣ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ...

ΑΝΑΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΦΙΛΗ Rodostayritisa ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΗΣ...
ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ..

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ..
ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GIORGOS-U.K.
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 17:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GIORGOS-U.K.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapitoi mou filoi

exw meinei ligo ekpliktos me to poso eukola kapia axiologa meli tou esoterica forum apokaluptoun tin tektoniki tous idiotita eite gia na dilwsoun emesa gnwstes tou thematos eite gia na prokalesoun entupwseis.

File Gothic i stoa sou exei anagnwrsi apo tin ethniki stoa i apo tin megali stoa twn athinwn?
Episis tha ithela na sou pw oti o tropos pou apantas sti fili rodostauritisa eite gnwrizei eite oxi peri tektonismou, amorc ktlp den armozei me tin tektoniki ithiki kai didaskalia. Opws pisteuw den armozei kai i figoura. Afise tin na mas pei auta pou xerei kai tis arloumpes tis akoma afise tin na katigorisei opoio tagma thelei, na upostirixei oti thelei kai as krinei o kathenas monos tou de xreiazetai na xekiname kaugades kai na milame gia neroxutes kai piata.

filika
giorgos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 17:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ANAFORA ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ Ramoglou ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΜΕΜΦΙΣ-ΜΙΣΡΑΗΜ. (ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟΥ ΤΥΠΟΥ)

Υπάρχει; Άραγε την αναγνωρίζει κάποιος;

Και τί σημαίνει για τον οποιονδήποτε αυτό ή ποιός δύναται να γνωρίζει αν σημαίνει κάτι;

**

Επί τη ευκαιρία, επιτρέψτε μου να καλωσορίσω τα νέα μέλη του Φόρουμ!

Θα ήθελα να παρακαλέσω το μέλος GIORGOS-U.K., να προσπαθήσει να γράψει με ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί τα greeklish είναι αρκετά κουραστικά.

Επίσης, εξ όσων δύναμαι να γνωρίζω, η τεκτονική ηθική και διδασκαλία (υπάρχει άραγε τέτοιος όρος;) είναι σύστημα ΑΥΤΟ-γνωσίας και όχι το SAVOIR VIVRE του Χρήστου Ζαμπούνη.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GIORGOS-U.K.
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 21:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GIORGOS-U.K.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lupamai an einai kourastiko alla den exw kai de mporw na vrw elliniki grammatoseira

episis lupamai merikous didaskalous pou odigisan kapoious pswnismenous stous tektonikous naous kai tous muisan sta mustika tou tagmatos.

filika

Giorgos

"Vide, Aude, Tace"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 22:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ GIORGOS-U.K.,

αν όντως το πρόβλημα είναι μόνον η έλλειψη γραμματοσειράς, βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σου ανακοινώσω ότι μπορείς να βρεις Ελληνικές γραμματοσειρές στις περισσότερες Ελληνικές πύλες του Διαδικτύου, όπως το www.in.gr

Επίσης σημαντική βοήθεια μπορείς να βρεις και μέσω του esoterica στη θεματική ενότητα: Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις.

quote:
episis lupamai merikous didaskalous pou odigisan kapoious pswnismenous stous tektonikous naous kai tous muisan sta mustika tou tagmatos

Τους μύησαν όμως

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1416016
Maintained by Digital Alchemy