ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΑΡΑΓΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ(ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΘΕΜΑ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 16:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι φιλοι !
ανοιγω αυτο το θεμα ,οχι για να αναφερθουμε σε ιστορικα στοιχεια,και ερμηνειες ιερων κειμενων,αλλα μην χρειαζοντας τιποτα απο ολα αυτα,
να αναρωτηθουμε με απλους λογισμους ,αν τελικα αυτη η θρησκεια ωφελει μια κοινωνια,κανει πραγματι τον ανθρωπο καλυτερο??
πιο ελευθερο?! και τελικα τι εχει εισπραξει η κοινωνια απο την
τοσο μακροχρονια εφαρμοσμενη θρησκεια στον τοπο μας??
η καθε μεθοδος κρινεται αν ειναι καλη η οχι απο το αποτελεσμα??
οπως το καλο φαρμακο αν τελικα θεραπευει τον ασθενη και οχι ποιες
ειναι οι πιθανες ικανοτητες του!!
ας αναρωτηθει λοιπον ο καθενας ποια θα ηταν η εξελιξη του σαν ανθρωπος ΜΕ Η ΧΩΡΙς αυτην την θρησκεια??
με λιγοτερα κομπλεχ η με περισσοτερα??
πιο ελευθερος η οχι??
θα απεδιδε στους αλλους πραγματικη αγαπη ?!! η υποκριτικη?!
ΜΗΠΩς ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΗς ΚΟΙΝΩΝΙΑς ΣΗΜΕΡΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟς
ΜΙΛΑΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥς???

θα καταθεσω την πρωσοπικη μου αποψη !λοιπον!

αρχιζοντας ερωτω??
θα μπορουσε ενας ανθρωπος να ειναι ελευθερος ,αλλα και να νιωθει ελευθερος ,εχοντας εναν big brother θεο, ο οποιος σαν υπερβατικο ον(η πνευμα ) διαφορετικο απο την εννοια της φυσης,ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΔΕΙΑΛΕΙΠΤΑ ,ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ, ΟΡΓΙΖΕΤΑΙ ,Η ΧΑΙΡΕΤΑΙ(ΑΝΑΛΟΓΑ)..???
αυτη η θεση του χριστ/μου για τον θεο ,σαν ον η πνευμα ,αλλιωτικο απο την φυση ,δεν μας βαζει αυτοματως υπο καθεστως παρακολουθησης και
εποπτειας??? ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΟΜΙΖΩ (εκτος και αν νιωθεται ανετα και ελευθερα οταν διαρκως ειστε υπο παρακολουθηση και ελενχο)

δεν ειναι ο χριστιανισμος αυτος ,!,που μεσω της υπαρξης του σαν δογμα (και μεσω των μεθοδων που διαθετει για ελαφρυνση της συνειδησης)
που επιτρεπει σε ολους αυτους που κανουν το κακο,να το επαναλαμβανουν ,και πολλες φορες αρνουμενοι να δουν την πραγματικοτητα καταματα,να ΕΛΑΦΡΩΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥς
ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑς ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?!! ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΟΥΝ!!
και επειτα να θεωρουν "ολα καλα" και μετα να το επαλαμβανουν"
θα μπορουσαν να αποφυγουν τις τυψεις συνειδησης! αν δεν ειχαν το αποκουμπι της εκκλησιας??θα ερχονταν αντιμετωποι με την ωμη πραγματικοτητα,αρα και με το κακο που κανουν!!θα το αναγνωριζαν απροκαλυπτα στον ευατο τους και δεν θα το επαναλαμβαναν??
ολοι σας δεν ξερετε απο τα ανωτερω ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ???
ολοι τους δεν ΕΚΛΕΜΑΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ αποσπασματα κατα το δοκουν ,απο τα
" ιερα κειμενα" για να νομιμοποιησουν τις βρωμιες τους??
η ιδια η εκκλησια μεσω των δογματικων θεσεων ,κειμενων,δεν τους δινει αυτη την δυνατοτητα??
αν δεν υπηρχε δογμα θα την ειχαν????
δεν ειναι η θεση της εκκλησιας να καταδεικνυει τον μοναχισμο " ως ανωτεροτητα"??
ειναι ΛΟΓΙΚΗ κοινωνιας αυτη??
δηλαδι αν πειστουμε ολοι ,και να γινουμε καλογεροι ολοι μας,μιας και ετσι χαιρεται ο θεος ,ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ??
ειναι διεξοδη λογικη αυτη ?? για υπαρχει ως ορθη???

ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΙΨΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΔΟΓΜΑ!?ΚΑΙ ΘΕΟ?!
ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ,ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ
ΤΗΣ ΠΑΝΣΟΦΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ, ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ Σ Υ Ν Ε Ι Δ Η Σ Η ΜΑΣ!!
ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΙΨΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥς ΔΟΓΜΑΤΑ ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ!!
οπου ολοι αν λειτουργουσαμε μονον κατα συνειδηση και λογικη, θα ειχαν αποφευχθει?!!
αυτη αλλωστε δεν ειναι και η αρμονια του φυσικου κοσμου??
ειδατε ζωα(σκεφτειτε ζωα)να εχουν δογματα και θεους??
κι ομως λειτουργουν με το δικο τους επιπεδο συνειδησης και λογικης
και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ,ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗς ,ΑΡΝΗΣΗς ΑΓΑΠΗς,ΟΜΟΝΟΙΑς
γιατι υπακουουν στον φυσικο τους μηχανισμο ,και οχι σε υποβολιμες
θεωρειες??
θα χαρω να λαβω τις αποψεις σας?!
μονο γνωσεις λογικης χρειαζονται!!σε αυτο το τοπικ!

sakhs3

λίγο_βλάκας
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 14:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίγο_βλάκας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩ ΠΩ ΠΩ.....

ΤΙ ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΡΕ SAKH......

ΜΥΡΙΑΔΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ.....

ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΘΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ?
ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΕΙΣΤΕ ΚΑΚΟΙ, ΚΑΚΟΙ, ΚΑΚΟΙ...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΙ?
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ SCHWABE SAKH MOY?
EEEEEEEEEEE?

KAI META KAI META? E ΣΑΚΗ MOY? META TI ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑ?
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΗΜΕΝΟΥΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΨΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, SAKH MΟΥ, ΘΑ ΠΟΥΜΕ?

Α SAKH MOY MHN ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΝΤΑΞΕΙ?

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ SAKH ΜΟΥ, ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΣ,
Η ΑΝΝΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΕΙ........ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥΛΑΝΕ...

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ..

ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ (SCHWABE ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΧΤΑΡΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ.

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΕΦΑΝΑ.....

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΜΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ


Υ.Γ.
ADMINAKO ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙΣ? ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΦΗΜΗ ΣΟΥ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 15:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Λογαριασμός "λίγο_βλάκας" έχει απενεργοποιηθεί. Περιττό μάλλον να πληροφορήσω ότι πρόκειται για την επανεμφάνιση, γνωστών και από παλαιότερα στις Συζητήσεις μας, συγκεκριμένων προβοκατόρικων και παραπλανητικών προσπαθειών.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 21:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σακη, τι ανθρωπος περιμενεις να βγει καποιος που μαθαινει να αισθανεται ισοβια αμαρτωλος, αξιομισητος, σκουλικη, κοπρια που μονο "αν ο θεος δωσει το ελεος του" εχει καποια αξια?

Θα ελεγα, ενας ανθρωπος που συνεχεια κρεμεται. Ενας ανθρωπος ευνουχισμενος, που δεν μπορει να διεκδικησει δυναμη, δεν μπορει να ειναι αποτελεσματικος (γιατι αν ειναι, φοβαται την αμαρτια της "περηφανιας"...), δεν αγαπαει τον εαυτο του (γιατι αλλιως θα ειναι "εγωιστης" και "ματαιοδοξος" - αυτα τα δυο τα θεωρω αρετες παρεπιπτοντως), ακριβεστερα τον μισει, μισει το σωμα του, το μυαλο του, τη φυση του, καθως ολα αυτα του δινουν "αφορμες για αμαρτια"(!), μισει πολλες πλευρες τις ζωης που θεωρει αμαρτωλες, ζηλευει τους αλλους οταν ειναι ευτυχισμενοι χωρις να κανουν τις ιδιες θυσιες οπως αυτος, χωρις να κουβαλουνε το ιδιο βαρος, του μεγαλου μπατζανακη που τους παρακολουθει συνεχως (αυτη ειναι η εκφραση που χρησιμοποιω, σε αντιστοιχια με το μπιγκ μπραδερ σου).

Χαρηκα μ'αυτα που διαβασα, οτι τελικα καταφερες κι αλλαξες ζωη. Θα περασει μαλλον καποιος χρονος μεχρι να μαθεις να ξανααγαπας τον εαυτο σου, και να μην τον προδιδεις ασυστολα και να τον θυσιαζεις για κανεναν αρνητη της ζωης. Θα'θελα να ακουσω περισσοτερα, οποτε αν εχεις ορεξη, μπορεις να πεις λεπτομεριες...τι συνεβη, πως εμπλεξες, σε τι ψυχολογικη κατασταση ησουν, τι γεμιζες μεσα σου, τι εψαχνες, τι βρηκες, πως εγινες, τι ανθρωπος βγηκες. Ισως οχι σ'αυτο το θεμα, αλλα φυσικα, μονο αν εχεις αρκετη ορεξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 23:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Σάκη,

το θέμα είναι αρκετά σύνθετο και σπανίως καλύπτονται όλες οι πτυχές μέσα από μια δημόσια συζήτηση. Όμως, και αυτό έχει ιδιαίτερη αξία, σηματοδοτούνται πολλά και ενδιαφέροντα.

Βλέπουμε λοιπόν ορισμένα πράγματα να εξελίσσονται μπροστά μας.

Οι «ελληνιστές» π.χ. προσπαθούνε απλά να αποδείξουνε την διαφορετικότητα που αναδύει η περιχαρακωμένη αυστηρότητα της συνείδησης του ιουδαιοχριστιανισμού σε σύγκριση με τον αυθορμητισμό της συνείδησης του Ελληνισμού. Και από αυτό το σημείο εκκίνησης δεν θα πρέπει να λιγοψυχήσουμε ένεκα κάποιας αφηρημένης εξωκόσμιας «δοτής αλήθειας» και των όποιων τυπολατρικών παραδόσεων.

Οι λόγοι είναι προφανείς.

Οι υπεραπλουστεύσεις που εκπορεύονται από την ιουδαϊκή μήτρα, αφήνουνε στην άκρη ΖΩΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ (μιας και στη Ελλάδα ζούμε..), όπως η ιστορία του και οι διδακτικοί μύθοι. Αντί της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ και της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, υπεραπλουστεύονται όλα, προτρέποντας σε φυγή από τα ανθρώπινα δεινά μέσω των «εξ αποκαλύψεως» προφητειών.

Είναι προφανές ότι απόρροια αυτής της ασυμβατότητας είναι Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ στη συνειδητή παράδοση του Εγώ μας, και η συνέχιση της αδιέξοδης συνήθειας ενός ΜΟΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΝΟΥ που μαντρώνει την ενότητα της κοσμοαντίληψης του με ενοχικές κατασκευές και νουθεσίες αυτοβελτίωσης.

Επομένως, ο προορισμός μας θα πρέπει να είναι η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ. Και αυτό δεν κατάφερε να το επιτύχει ο Έλληνας τουλάχιστον τα τελευταία 1700 χρόνια από την εγκατάσταση του Ρωμαϊκού καισαροπαπισμού. Πείτε το και χριστιανισμό αν θέλετε, το «μήνυμα» είναι το ίδιο.

Ας καταρρίψουμε επομένως το δόγμα ORDO AB CHAO. Το οποίο, με άλλα λόγια, δεν σημαίνει τίποτα άλλο από, δημιουργήστε το χάος και στη συνέχεια προσφερθείτε να επαναφέρεται την τάξη.

Την δική σας τάξη!


Και ο νοών νοείτω......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 03:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σάκη

Για να απαντήσουμε ψύχραιμα σε ένα τέτοιο ερώτημα που βάζεις, θα πρέπει πρώτα να βρούμε μια μεθοδολογία. Κι’ αυτό δεν είναι εύκολο.

Θα πρέπει για παράδειγμα, να προσπαθήσουμε να ξεκαθαρίσουμε (αν είναι αυτό εφικτό – άλλο ερώτημα) ποια από τα στοιχεία του ατομικού και συλλογικού προσδιορισμού οφείλονται στο χριστιανισμό καθεαυτό, ποια αποτελούν ένα πάντρεμα του χριστιανισμού με τα υπόλοιπα υφιστάμενα, ποια αποτελούν έκφραση πολιτικών και κοινωνικών δεδομένων δια της θρησκείας και ποια στοιχεία είναι τελείως άσχετα.

Κατόπιν, εκείνο που θα έπρεπε να κάνει κανείς, είναι να εξετάσει τις διαφορετικές εκδοχές του Χριστιανισμού, που είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους και συχνά, αλληλογρονθοκοπούμενες, έτσι ώστε να αποκρυσταλλώσει μια θέση γιατί υπάρχουν αυτές οι διαφορές. Ίσως ανακαλύψει έτσι, ότι ο Προτεσταντισμός για παράδειγμα, είναι διαφορετικός χριστιανισμός γιατί είναι «γερμανικός» - και η Ορθοδοξία διαφορετική γιατί είναι «ελληνική».

Η προσέγγισή μου, θεωρώ ότι είναι κατ’ εξοχήν διαλεκτική, άρα και «ελληνική» - αν θέλεις οπωσδήποτε να κοτσάρουμε την απαραίτητη κρέμα γάλακτος στη μαγειρική μας, με τη μαγική λεξούλα που πάει παντού.

Ας δώσω ένα παράδειγμα μακρινό γεωγραφικά, για να μην στομώσει η συζήτηση στο γνωστό δίπολο Ελληνισμός-Εβραϊσμός:
Σκέψου: Εάν το σύμβολο του Χριστιανισμού δεν ήταν ο σταυρωμένος Ιησούς, δηλαδή ο λευκός που θυσίασε η βαρβαρότητα των λευκών, θα αναπτυσσόταν ποτέ η θρησκευτική ευλάβεια που απαντούμε μέχρι και σήμερα στους νέγρους της Αμερικής; Θα είχαμε άραγε το ίδιο φαινόμενο εάν ο Χριστός ήταν ένας «άρειος» κυρίαρχος λευκός – κάτι σαν το Θεό Άρη για παράδειγμα; Ή μήπως θα προσκυνούσαν έναν μαύρο εσταυρωμένο, δηλαδή έναν ΣΚΛΑΒΟ σαν αυτούς, που φυσικά δεν θα μπορούσε να ενέχει στο υποσυνείδητό τους, καμία θεία ιδιότητα.

Στο όνομα του Χριστού αργότερα, τα πλέον φωτεινά φιλελεύθερα πνεύματα της Αμερικής ύμνησαν την απόφαση του Λίνκολν για την κατάργηση της δουλείας, στο όνομα του Χριστού έγινε κατορθωτό στη συνέχεια το μεγαλειώδες εγχείρημα του Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ για τη χειραφέτηση των μαύρων. Και η πιο ριζοσπαστική μερίδα του κινήματος των μαύρων τη δεκαετία του ’60 ωστόσο, στράφηκε προς το Ισλάμ, ακριβώς για να κόψει τον ομφάλιο λώρο με τη θρησκεία των πρώην αφεντών.

Στην ίδια γη και το ίδιο χρονικό διάστημα, η Κου Κλουξ Κλαν σταύρωνε μαύρους, πάλι στο όνομα του Χριστού.

Θα μπορούσε λοιπόν ένας αμερικανός να αναρωτηθεί; Μήπως θα ήμασταν καλύτερα χωρίς το Χριστό; Πώς θα ήμασταν;

Έχει απάντηση το ερώτημα;

Υπάρχει βεβαίως και ο αντίλογος: Στη γη που πατάμε, δεν είμαστε μετανάστες σαν τους Αμερικανούς, έχουμε παρουσία τριών χιλιάδων ετών. Κάποια στιγμή, οι κακοί Ιουδαίοι, επέβαλαν τη θρησκεία της δήθεν αγάπης με το στανιό στους καλούς Έλληνες και κατέστρεψαν τον πολιτισμό τους και αν εμείς μετά από 1700 χρόνια καταφέρουμε να επιστρέψουμε στις αρχαίες μας ρίζες, θα γαμήσουμε και θα δείρουμε.

Εάν σε εκφράζει η παραπάνω υπεραπλούστευση, be my guest. Αν όχι, δώσε βάση στην πενιά…

Αν σου έχει επιβληθεί κάποιο δόγμα ξένο προς τη δική σου αίσθηση και συνείδηση, η αποβολή του είναι μονόδρομος χωρίς δεύτερη συζήτηση. Τελεία και παύλα, ανελέητα.

Σε ό,τι όμως αφορά την κοινωνία, το έθνος αν θέλεις, επέτρεψέ μου να σχολιάσω ότι ο Προμηθέας καρφώθηκε στο βράχο από το Κράτος και τη Βία, στα αρχαία τα χρόνια, κατ’ εντολήν του Διός. Ο Δίας λοιπόν καταργήθηκε. Το Κράτος και η Βία, πώς και πότε θα καταργηθούν;

Αν θεωρείς ότι οι χριστιανοί, «μη έχοντας το αποκούμπι της Εκκλησίας θα έρχονταν πρόσωπο με πρόσωπο με το κακό που κάνουν και δεν θα το επαναλάμβαναν» είσαι αφελής: Εκείνο που θα συνέβαινε με μαθηματική ακρίβεια, είναι να κάνουν το ίδιο κακό και χειρότερα, χωρίς τύψεις. Ακριβώς γι’ αυτό το λόγο, ο άνθρωπος εξέφρασε την υποκριτική ηθική και θρησκευτικότητα.

Το «μάντρωμα» σαν ιδέα και σαν μορφή, είναι υπεράνω θρησκειών και αναπροσδιορίζεται διαρκώς.
Και ύστερα, είναι οι άνθρωποι σήμερα προσκολλημένοι στη θρησκευτική ηθική περισσότερο από το παρελθόν; Πόσους ανθρώπους γνωρίζεις που να εξομολογούνται; Και πόσους άθρησκους ανθρώπους γνωρίζεις που να μπορούν να συγχωρούν χωρίς να αδιαφορούν;

Την υποκριτική ηθική, οφείλουμε να την υπερβούμε - όχι να την καταργήσουμε. Μέχρι να γίνει όλη η πόλη, μια θεία Εκκλησία του Δήμου, ο Θεός θα κατοικεί σε εκκλησίες κτισμένες με τσιμέντο και μπετόν αρμέ.

Και στην Ελλάδα, όποιος ζητάει να γκρεμίσει μια εκκλησιά, συνήθως θέλει να κτίσει ένα αυθαίρετο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 08:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ..

ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ (ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ,ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ,ΙΑΤΡΙΚΗ κ.λ.π) ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΒΑΔΙΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΟ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΘΕΟΥΣ
ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ?
Ο ΜΕΣΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΙΝΗΤΑ,Η/Υ,ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ,ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΩΥΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ...

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΗ ΠΙΟ..ΨΑΓΜΕΝΟ,ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ? ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΕΝΑΝ "ΦΩΤΕΙΝΟ" ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 09:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεδομενου οτι ο χριστιανισμος ειναι εκ φυσεως, μισαλλοδοξος και μισανθρωπος, οι ανθρωποι που παραγει ειναι νευρωτικοι και υστερικοι. Μια ματια γυρω μας μπορει να το επιβεβαιωσει. Να μη μιλησουμε και για τα βιβλια της ιστοριας η ακομα χειροτερα για τα "πατερικα" κειμενα.
Αν υπαρχει καλο και κακο σ'αυτον τον κοσμο, το κακο το εκπροσωπει ο χριστιανισμος. Δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ καλο και ομορφο που να μην το εχει καταδικασει.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 20:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαρηκα μ'αυτα που διαβασα, οτι τελικα καταφερες κι αλλαξες ζωη. Θα περασει μαλλον καποιος χρονος μεχρι να μαθεις να ξανααγαπας τον εαυτο σου, και να μην τον προδιδεις ασυστολα και να τον θυσιαζεις για κανεναν αρνητη της ζωης. Θα'θελα να ακουσω περισσοτερα, οποτε αν εχεις ορεξη, μπορεις να πεις λεπτομεριες...τι συνεβη, πως εμπλεξες, σε τι ψυχολογικη κατασταση ησουν, τι γεμιζες μεσα σου, τι εψαχνες, τι βρηκες, πως εγινες, τι ανθρωπος βγηκες. Ισως οχι σ'αυτο το θεμα, αλλα φυσικα, μονο αν εχεις αρκετη ορεξη.



ειναι οντως,πολλα,αλλα και κυριως πολυ βασικα αυτα που αναφερεις φιλε μου!
ειναι παρα πολλα ,φιλε μου, ωστε να πουμε ,οτι το κακο που γινεται
ειναι μικρο και αμελητεο!! στην κοινωνια μας.
θα ελεγα οτι αυτη η θρησκεια χρισημοποιησε την τεχνικη του " 100% ψεμματος" και αυτο θα προσπαθησω να το εξηγησω!
πριν αναφερω το πως ,εγκλωβιστικα ψυχολογικα(το τι επαθα,το εχω αναφερει αρκετες φορες ,και ισως καποιοι βαριουνται να το ξανακουν)
θα πω οτι ,μεχρι και σημερα ενα "ειναι δυνατον να ειναι ετσι!!"
με ταλαιπωρει!!

βλεπουμε κληρικους! να λενε στον κοσμο "οποιος φυγει απο την θρησκεια μας" θα υποδουλωθει στα παθη του,θα χασει την πραγματικη ελευθερια που μεσω του χριστου μας βρισκει!!
ειναι δυνατον!!λεω να ισχυουν τα ακριβως αναποδα!ελα ομως που ισχυουν!

λενε!ο ανθρωπος απο μονος του δεν μπορει να κανει τιποτα!?
χρειαζεται παντα τον θεο κοντα του(εφοσων ειναι συμφωνος μς τις προσταγες του)
ελα ντε!!που ο ανθρωπος χρειαζεται αυτοπεποιθηση (πιστη στον εαυτο του) για να πετυχει οτιδηποτε!!
ειναι δυνατον λεω!!η αληθεια αναποδογυρισμενη??

οπου και να τους πιασω το ιδιο γινεται!

ειχα καποτε εναν φιλο! μεγαλη μαφια! ολο απατες ! το ψεμμα συνεφο!!
εχοντας καποτε ενα στριμωγμα ,επρεπε να πω ενα ψεμμα,για να δικαιολογηθω,τον ρωτησα ,την γνωμη του τι να πω?και συναμα προτεινα
ενα απλο ψεμμα!
ΕΓΙΝΕ ΕΞΑΛΛΟΣ! ΤΡΕΛΛΟΣ ΕΙΣΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Χ Ο Ν Τ Ρ Ο ΤΟ Ψ Ε Μ Μ Α ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ!!

αυτο λεει πολλα νομιζω!
τωρα μια πληροφορια σχετικα με τον εγλωβισμο μου! που μεχρι τωρα δεν εχω αναφερει!!
εγω μεγαλωσα απο 100% θρησκ. οικογενεια .μιλωντας μου ολοι για μια
"αγαπη "συνεχως,αλλα και για τον μοναδικο θεο χριστο ,που υπαρχει!
μην ασχολουμενος με λεπτομερειες για τις προσταγες της θρησκειας,
οπως συμβαινει αλλωστε σημερα ,με τα παιδια ,των περισσοτερων ελλ.
οικογενειων.
αυτο που μεχρι την ηλικια των 30 μου ειχε ακλονητη θεση μεσα μου,
ηταν ," θεος υπαρχει-χριστος ο γιος του-αγαπη-οτι ειπε ο χριστος
ειναι απολυτη αληθεια-θρησκεια =καθ ολα σωστος δρομος"

το 2002 το καλοκαιρι ,υπηρξε εξαιρετικα αναποδη περιοδος για μενα!
απο παντου στραβα,και μη χειροτερα που λενε!
σε μια τυχαια συζητηση οπου παρευβρισκονταν και ενας κληρικος
αναφερα με μελανγχολια οτι ολα μου πανε στραβα,
ο κληρικος (που μεχρι τοτε ανεκαθεν σεβομουνα)μου ειπε με καλοκαγαθο υφος ,οτι μετα το τελος της κουβεντας ηθελε να μου μιλησει!
ετσι και εγινε, ειπε οτι θελοντας να με βοηθησει,οτι θα πρεπει να
γνωριζω οτι ολα οσα μου συμβαινουν!αιτια ειναι,η απομακρυνση μου
απο το θεο,και οτι ηταν πεπεισμενος οτι εν αγνοια μου ζουσα αμαρτωλη ζωη!!
και θελοντας να μου το αποδειξει με ρωτησε λεπτομερειες,στην πρωτη μου αναφορα οτι ημουν αρραβωνιασμενος,με ρωτησε αν εχω ερωτικη επαφη
με την αρρ/στικια μου ,και φυσικα του ειπα ναι!
μου ειπε οτι αυτο κανει τον θεο εξαλλο! θανασιμο αμαρτημα η πορνεια
(ενα απο τα εφτα)
ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΝΩ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΛΑ ΔΟΛΩΜΕΝΟ!
στη συνεχεια ρωτησε και αλλα ,και βρηκε παρα πολλα λαθη μου!
(η συνεχεια γνωστη)
Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΕΙΝΑΙ ,ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΛΕΞΩ ΜΕ ΤΑ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ!!


sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 20:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Οι «ελληνιστές» π.χ. προσπαθούνε απλά να αποδείξουνε την διαφορετικότητα που αναδύει η περιχαρακωμένη αυστηρότητα της συνείδησης του ιουδαιοχριστιανισμού σε σύγκριση με τον αυθορμητισμό της συνείδησης του Ελληνισμού. Και από αυτό το σημείο εκκίνησης δεν θα πρέπει να λιγοψυχήσουμε ένεκα κάποιας αφηρημένης εξωκόσμιας «δοτής αλήθειας» και των όποιων τυπολατρικών παραδόσεων.



ολοι ψαχνουν τροπο να σωθουνε ,μου φαινεται φιλε!

quote:

Οι υπεραπλουστεύσεις που εκπορεύονται από την ιουδαϊκή μήτρα, αφήνουνε στην άκρη ΖΩΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ (μιας και στη Ελλάδα ζούμε..), όπως η ιστορία του και οι διδακτικοί μύθοι. Αντί της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ και της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, υπεραπλουστεύονται όλα, προτρέποντας σε φυγή από τα ανθρώπινα δεινά μέσω των «εξ αποκαλύψεως» προφητειών.

o πνευματικος κοσμος της χωρας τι κανει?? φιλε
αφου το βλεπει ,γιατι δεν αντιδρα??
εμεις μονο το καταλαβαμε??
γιατι ??
εδω βρηκαν το θαρρος και ανατρεψανε δικτατορες με στρατο!
τους παπαδες φοβοντουσαν!??
! θα μου πεις απο την αλλη " εσυ σακη πως την πατησες"
αυτο ναι!! πνευματικη υποδουλωση! αυτο τα εξηγει ολα!
.


sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 20:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σχολιασω ,και τα μυνηματα ,και των υπολοιπων φιλων!
αυριο ! σημερα λογω υποχρεωσεν, εχω στενοτητα χρονου!
σας ευχαριστω ολους πρωτιστως για την συμετοχη!

καλο βραδυ!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 23:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[

o πνευματικος κοσμος της χωρας τι κανει?? φιλε
Ποιος πνευματικος κοσμος? Αυτος που τρεχει πατεις με πατω σε, να γλειψει κοκκαλα και ταβλες (λειψανα και εικονες) και βρωμικα χερια παπαδων?

.


ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostino
Μέλος 1ης Βαθμίδας

China
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 05:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEN YPARXEI PNEYMATIKOS KOSMOS SHMERA..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 09:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συν-αίσθηση της προσωπικής ταυτότητας φανερώνεται μέσα από την δυναμική αλληλεπίδραση αισθήσεων, συναισθημάτων και εμπειριών οι οποίες έχουν ως αφετηρία τον εξωτερικό κόσμο.

Ο άνθρωπος λαμβάνει συν-είδηση του εαυτού του, μέσα από την συνειδητοποίηση των αντι-κειμένων. Είναι ένα ζωντανό και δημιουργικό σύστημα εγγραφής και επεξεργασίας μηνυμάτων.
Η αίσθηση της ταυτότητάς του αναδύεται μέσα από την εμπειρία της σχέσης του με την εξωτερικότητα. Η συν-είδησή του, είναι πάντοτε συνείδηση αντι-κειμένου. Ποτέ συνείδηση της ίδιας της συνείδησης.

Η προσκόλληση στα πράγματα του κόσμου γεννά την οδύνη. Οι σύνδεσμοι που υπηρετούν την ανάγκη συνεπάγονται αιχμαλωσία. Αυτό που έχουμε σήμερα, αύριο θα λείψει. Αυτό που κερδίζουμε, θα χαθεί. Αυτό που μας χαροποιεί, θα μας συν-θλίψει.

Ο άνθρωπος που ξεπέρασε τον φόβο της οδύνης και ζει με τη Χάρη του Θεού μέσα στην αγάπη ελευθερώνεται. Τα αρνητικά ερεθίσματα που δέχεται δεν βρίσκουν γόνιμο έδαφος πάνω του και αποξηραίνονται.

Είναι ελεύθερος από τα δεσμά της ανάγκης. Τα κάγκελα του εγωκεντρισμού κάμπτονται και αναπαύεται στην διάσταση της Αγάπης.

Κοινωνεί με το Θεό. Είναι σε επαφή μαζί Του. Θερμαίνεται από Αυτόν. Επικοινωνεί μαζί Του. Γίνεται φίλος Του, γιος του, δούλος Του και αγαπημένος Του.
Η ζεστασιά του Αγίου Πνεύματος τρέφει την ψυχή και το σώμα του. Περισσεύει και διαχέεται στο περιβάλλον.
Αυτή την πνευματική κεχαριτωμένη φλόγα, φανερώνει το φωτοστέφανο στις αγιογραφίες.
Αυτή η ζέση, είναι η παρηγοριά και η χαρά των Αγίων.
Αυτή η χρυσή θέρμη, διαβρέχει τους νεφρούς
την καρδιά και τα οστά των Αγίων.
Είναι τα αναμορφωμένα πλάσματα που ομοιώθηκαν με τον Δημιουργό και πυκνώνουν στα σπλάχνά τους την άκτιστη ενέργεια του Αχώρητου.
Ίσως βέβαια ο Χριστιανισμός να μη δημιούργησε πολλούς αγίους ΑΛΛΑ σίγουρα δημιούργησε.

Ο κόσμος στενάζει κάτω απ’ το βάρος της επιβίωσης. Πορευόμαστε ανέστιοι δίχως προορισμό. Η ματαιότητα πνίγει σταθερά τη ζωή. Η χαρά μας σχοινοβατεί. Οι σχέσεις μαράζωσαν στην δυσοσμία της παρακμής. Άτομα καβουρδισμένα, πρόσωπα εξουθενωμένα. Το κενό πνίγει βαριά την ανάσα μας. Και το μίσος ότι κάποιος δαίμονας πάλι φταίει. Και αυτός ο Δαίμονας είναι ο Χριστιανισμός........

ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΠΑΡΗΓΑΓΕ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 09:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Η συν-αίσθηση της προσωπικής ταυτότητας φανερώνεται μέσα από την δυναμική αλληλεπίδραση αισθήσεων, συναισθημάτων και εμπειριών οι οποίες έχουν ως αφετηρία τον εξωτερικό κόσμο.

Ο άνθρωπος λαμβάνει συν-είδηση του εαυτού του, μέσα από την συνειδητοποίηση των αντι-κειμένων. Είναι ένα ζωντανό και δημιουργικό σύστημα εγγραφής και επεξεργασίας μηνυμάτων.
Η αίσθηση της ταυτότητάς του αναδύεται μέσα από την εμπειρία της σχέσης του με την εξωτερικότητα. Η συν-είδησή του, είναι πάντοτε συνείδηση αντι-κειμένου. Ποτέ συνείδηση της ίδιας της συνείδησης.

Η προσκόλληση στα πράγματα του κόσμου γεννά την οδύνη. Οι σύνδεσμοι που υπηρετούν την ανάγκη συνεπάγονται αιχμαλωσία. Αυτό που έχουμε σήμερα, αύριο θα λείψει. Αυτό που κερδίζουμε, θα χαθεί. Αυτό που μας χαροποιεί, θα μας συν-θλίψει.

Ο άνθρωπος που ξεπέρασε τον φόβο της οδύνης και ζει με τη Χάρη του Θεού μέσα στην αγάπη ελευθερώνεται. Τα αρνητικά ερεθίσματα που δέχεται δεν βρίσκουν γόνιμο έδαφος πάνω του και αποξηραίνονται.

Είναι ελεύθερος από τα δεσμά της ανάγκης. Τα κάγκελα του εγωκεντρισμού κάμπτονται και αναπαύεται στην διάσταση της Αγάπης.

Κοινωνεί με το Θεό. Είναι σε επαφή μαζί Του. Θερμαίνεται από Αυτόν. Επικοινωνεί μαζί Του. Γίνεται φίλος Του, γιος του, δούλος Του και αγαπημένος Του.
Η ζεστασιά του Αγίου Πνεύματος τρέφει την ψυχή και το σώμα του. Περισσεύει και διαχέεται στο περιβάλλον.
Αυτή την πνευματική κεχαριτωμένη φλόγα, φανερώνει το φωτοστέφανο στις αγιογραφίες.
Αυτή η ζέση, είναι η παρηγοριά και η χαρά των Αγίων.
Αυτή η χρυσή θέρμη, διαβρέχει τους νεφρούς
την καρδιά και τα οστά των Αγίων.
Είναι τα αναμορφωμένα πλάσματα που ομοιώθηκαν με τον Δημιουργό και πυκνώνουν στα σπλάχνά τους την άκτιστη ενέργεια του Αχώρητου.
Ίσως βέβαια ο Χριστιανισμός να μη δημιούργησε πολλούς αγίους ΑΛΛΑ σίγουρα δημιούργησε.

Ο κόσμος στενάζει κάτω απ’ το βάρος της επιβίωσης. Πορευόμαστε ανέστιοι δίχως προορισμό. Η ματαιότητα πνίγει σταθερά τη ζωή. Η χαρά μας σχοινοβατεί. Οι σχέσεις μαράζωσαν στην δυσοσμία της παρακμής. Άτομα καβουρδισμένα, πρόσωπα εξουθενωμένα. Το κενό πνίγει βαριά την ανάσα μας. Και το μίσος ότι κάποιος δαίμονας πάλι φταίει. Και αυτός ο Δαίμονας είναι ο Χριστιανισμός........

Αγαπητε φιλε, δεν ξερω που το βρηκες αυτο το κειμενακι, αλλα νομιζω οτι εχει μπερδεψει, ελαφρως, τον βουδισμο με τον χριστιανισμο. Επισης παρατηρω, οτι χρησιμοποιηται πολυ ευκολα, ελαφρα θα ελεγα, η λεξη αγαπη (και το αντιθετο της το μισος)Ειναι γεγονος οτι αν πει κανεις κατι για τους χριστιανους, του πετανε στα μουτρα την "αγαπη" και ξεμπερδευουν. Η πρακτικη ομως, αλλα δειχνει. Ναι ο χριστιανισμος μιλαει για αγαπη, ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ? Αυτο ειναι ενα ερωτημα που παντα παρακαμπτεται. Γιατι η απαντηση ειναι οδυνηρη.
Πρεπει να ειναι κανεις το λιγοτερο τυφλος, για να μιλαει για την "θρησκεια της αγαπης" μετα απο 1700 χρονια "εφαρμογης" της.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 11:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που έχουμε σήμερα, αύριο θα λείψει. Αυτό που κερδίζουμε, θα χαθεί. Αυτό που μας χαροποιεί, θα μας συν-θλίψει.

Ανθρωπε δειλε, θρασυδειλε, γιατι φτιαχνεις θεους για να κρυφτεις και δεν αντιμετωπιζεις την αληθεια σαν αντρας?

quote:

Ο κόσμος στενάζει κάτω απ’ το βάρος της επιβίωσης. Πορευόμαστε ανέστιοι δίχως προορισμό. Η ματαιότητα πνίγει σταθερά τη ζωή. Η χαρά μας σχοινοβατεί. Οι σχέσεις μαράζωσαν στην δυσοσμία της παρακμής. ¶τομα καβουρδισμένα, πρόσωπα εξουθενωμένα. Το κενό πνίγει βαριά την ανάσα μας. Και το μίσος ότι κάποιος δαίμονας πάλι φταίει. Και αυτός ο Δαίμονας είναι ο Χριστιανισμός........

Η ματαιοτητα ειναι δικια σου, και των ομοϊδεατων σου. Θες να πνιξεις τους ανθρωπους στην ματαιοτητα, ωστε να εχεις κι αλλους παρεα στην κρυψωνα που εφτιαξες, ωστε να ξεπλυνεις την δειλια σου. Το κενο που βλεπεις ειναι στην ψυχη σου. Το μισος που βλεπεις, παλι μεσα στην ψυχη σου ειναι. Δεν θα τα εβλεπες αν δεν ηταν εκει.

Χριστιανοι, ζηστε, ζηστε, μην προδιδετε αλλο τη ζωη, χαρειτε τη ζωη οσο ειναι καιρος, μην φορτωνετε περιττα βαρη στους ανθρωπους - τους φτανουν αυτα που εχουν. ΚΑΙ ΜΗΝ προσπαθησετε να τους παρετε αυτα που εχουν. Ο ανθρωπος αν δεν κουβαλαει το βαρος της επιβιωσης του, του θανατου του, της αβεβαιοτητας, της ελλειψης νοηματος, την ελευθερια του, την ευθυνη του, δεν μπορει να βιωσει τη ζωη του - μπορει μονο να παραμυθιαζεται. Σταματηστε το παραμυθιασμα! Βρειτε το θαρρος που τοσο καλα ξερετε να κρυβετε! Αντι να το χρησιμοποιειτε σε δαιμονες, σε πλασματα της φαντασιας σας για επιβεβαιωση, χρησιμοποιηστε το στη ζωη και στις πραγματικοτητες της ζωης!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 11:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σακη, καταλαβαινω την πικρια σου, ομως δεν εχεις καποιον να κατηγορησεις. Δεν φταις εσυ που σε μεγαλωσαν ετσι. Δεν φταις που γνωρισες εκεινον τον κληρικο. Δεν φταις που ησουν ευαλωτος.

Αλλα κι ο κληρικος, δεν φταιει που σε εβλαψε. Κι ο ιδιος ενα θυμα ειναι. Σκεψου εναν ανθρωπο, να του λεει καποιος τα προβληματα του, κι αυτος να "ανακαλυπτει την πηγη των προβληματων" στο τι κανεις στο κρεβατι. Ακομα και οι "ποιμενες", προβατα ειναι, πολυ μελαγχολικα προβατα.

Μακαρι να μπορουσαμε να παιρνουμε στη ζωη παντα τις καλυτερες επιλογες, αυτες για τις οποιες δε θα μετανιωναμε οσα χρονια κι αν περνουσαν. Αλλα δεν μπορουμε, ας αγκαλιασουμε λοιπον την αβεβαιοτητα, ας μην την φοβομαστε. Κι αυτα τα λεω για να καταληξω οτι δεν πρεπει να ντρεπομαστε για τα λαθη μας: η ντροπη ξεκιναει απο την πλανη οτι θα μπορουσες να κανεις "τοτε" κατι αλλο. Δεν μπορουσες. Μπορεις ομως τωρα. Καθε ανθρωπος ας ξεπλενει την ντροπη του παρελθοντος με το τωρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 12:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν άνθρωπος νιώθω την ανάγκη να πιστεύω κάπου.

Σαν Ελληνίδα, οι γονείς μου με βάφτισαν Χριστιανή.

Σαν τέτοια, διδάχτηκα θρησκευτικά στο σχολείο και ακολούθησα τις παραδόσεις της Χριστιανικής Πίστεως. (Εκκλησιασμός, Θεία Κοινωνία, εορτασμός των θρησκευτικών γιορτών). Όλα όσα έκανε δηλαδή το σύνολο των συμμαθητών και λοιπών συνομήλικων μου. Εγώ δε τα έκανα πολύ φανατικά, γιατί η οικογένειά μου δεν ήταν πρότυπα πιστών, πηγαίναμε στην Εκκλησία κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα, τα συνηθισμένα που κάνουν οι άνθρωποι στις πόλεις.

Δεν έδωσα ποτέ βάση στις επιταγές και τις υποχρεώσεις της Χριστιανικής παράδοσης. Η μαμά μου ήταν πάντα πολύ κατά της εξομολόγησης και της λήψεως οποιασδήποτε συμβουλής από κληρικούς, θεωρώντας πως είναι άνθρωποι συχνά αμόρφωτοι και κάποια μερίδα αυτών έχει καβαλήσει το καλάμι, θεωρώντας τους εαυτούς τους ..Πάπες ! (βλ. αλάθητο κτλ κτλ).

Μεγαλώνοντας διαπίστωσα πως ο Χριστιανισμός από κάπου μπάζει. Πολύ εκδικητικός, μυστήριος και ..αφηρημένος μου έκανε ο Θεός αυτός που σκότωνε καλούς γονείς φτωχών παιδιών και άφηνε παιδεραστές και άλλους "κακούς" να χαίρονται τη ζωούλα τους, που δημιουργούσε σεισμούς και άλλες καταστροφές και άφηνε τους απανταχού μεγαλοκαρχαρίες ατιμώρητους..

Κερασάκι στην τούρτα : ένας πολύ αγαπημένος μου φίλος είχε φοβερές τύψεις και φοβερό πρόβλημα που ήταν gay γιατί θεωρούσε τον εαυτό του "μιαρό" και προσπαθούσε να μου εξηγήσει πως δεν ήθελε καθόλου να είναι έτσι, ούτε μπορούσε (στην ηλικία των 14) να καταλάβει γιατί δε του αρέσουν τα κορίτσια, και τελικά στα 19 ως φοιτητής της ιατρικής κλείστηκε στο ψυχιατρείο για ένα διάστημά και μόνο τώρα πια (στα 26) πήρε το πτυχίο του και επιτέλους αποδέχθηκε τον εαυτό του..

Όλα είναι χοντρό ψέμα. Είμαι Χριστιανή, πάω κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα στην Εκκλησία, σιχαίνομαι τους παπάδες, δεν παραδέχομαι τις γραφές.

Πιστεύω σ έναν άριστο και δίκαιο Θεό, θεωρώ τον Ιησού Θεάνθρωπο γιατί αυτό που πιστεύω πως ήταν η διδασκαλία του δεν έχει καμία σχέση με όσα διδασκόμαστε και έχω διαχωρίσει πλήρως το Χριστιανισμό από τη Χριστιανική παράδοση γιατί πιστεύω πως τη δεύτερη προσαρμόζουν κατά το δοκούν οι ιερής και λοιποί επί γης εκπρόσωποι, που χρειάζονται ένα μεγάλο τσουνάμι να παν από κει που ήρθανε.

Τώρα κάποια στοιχεία παράδοσης που κράτησα, όπως το κατά καιρούς άναμμα ενός κεριού είναι γιατί οι εκκλησίες με βολεύουν για να τιμάω τη βελτιωμένη έκδοσή του Θεού που έχω στο μυαλό μου.

Αυτή είναι η βασισμένη στη λογική μου άποψη για το Χριστιανισμό.

Δεκτή κάθε κριτική και αντίρρηση αλλά θα παρακαλούσα να αποφευχθούν ειρωνείες ή οτιδήποτε άλλο θα έθετε σε κίνδυνο την πολιτισμένη έκβαση της συζήτησης.


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 13:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη αναλφαβητη, μια κουβεντα μονο: Δεν αρκει να πεταξεις ενα κοματι της αλυσιδας για να ελευθερωθεις. Πρεπει να πεταξεις απο πανω σου ολη την χριστιανικη σαβουρα. Γιατι ο χριστος θεανθρωπος? Επιδη ετσι σου ειπανε. Η "διδασκαλια" δεν ειναι παρα αναμασηματα παλαιοτερων διδασκαλιων και μαλιστα διαστρεβλωμενα για να εξυπηρετησουν καταστασεις.
Δεν ειναι το προβλημα οι παπαδες. Ανθρωποι ειναι κι αυτοι, κανουν λαθη και κυριως, εχουν καθηκον να φυλανε το "μαγαζι"
Το προβλημα ειναι η χριστιανικη διαστροφη σαν συνολο. Η φιλοσοφια της και η κοσμοθεωρηση της.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 15:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη analphabet,δεν νομίζω ότι θα ήταν λογικό αν μη τι άλλο να σε ειρωνευθεί κανείς.
Αυτό που εγώ διακρίνω και είναι προσωπική μου άποψη είναι,ότι,τα έχεις τακτοποιήσει θαυμάσια όλα στην ψυχή σου.
Προσωπικά πάλι,θαυμάζω τις απόψεις σου και τολμώ να πω ότι και ο Ιησούς αυτό ακριβώς ήρθε να διδάξει και να επιτύχει.

Αν για κάποιους αυτό το συγκεκριμένο πρόσωπο είναι "σαβούρα",για κάποιους άλλους δεν είναι.
Είναι θέμα προσωπικού πιστεύω και καλό είναι ο καθένας να εκφέρει την άποψή του ΧΩΡΙΣ να προσβάλλει χυδαία το πιστεύω του άλλου.
Πολλώ δε μάλλον να εκφέρονται ως οι προφήτες της αληθούς γνώσης και ότι γνωρίζουν τον τρόπο να βγάλουν τον άλλον από τη μιζέρια στην οποία υποθέτουν ότι βρίσκεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GOTHIC Ο χριστιανισμος ΕΙΝΑΙ σαβουρα. Καθε σκεπτομενος ανθρωπος μπορει να το διακρινει. Απο εκει και περα οντως ειναι ζητημα προσωπικου πιστευω. Ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστευει οτι θελει κι εγω εχω δικαιωμα να επισημαινω, ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ το σφαλμα του.
Οι χαρακτηρισμοι περι χυδαιοτητας, ειναι παραπιστικοι και καλο θα ηταν να αποφευγεται η δημιουργια εντυπωσεων με τετοιους τροπους!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή analphabet, γιατί να τύχει κριτικής και ειρωνίας το πιστεύω σου; Τί θα καταφέρει ο καθένας να προσπαθεί να σε πείσει ή να κατακρίνει την θεωρία σου και να σε φέρει στην δική του θεωρία; Όταν μιλάμε και επιλέγουμε Δημοκρατία θα πρέπει να την εφαρμόζουμε και για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις ενός ανθρώπου.

Το πρόβλημα όμως υπάρχει κάπου αλλού.
Είπες ότι πας στην εκκλησία και ανάβοντας ένα κερί νοιώθεις προσωπικά ότι έτσι τιμάς τον θεό που εσύ κατανοείς. Υποθέτουμε τώρα ότι ένα άλλο μέλος του forum γράφει ότι τιμάει τον θεό του κάνοντας την προσευχή του μέσα στο σπίτι του, σε μια γωνίτσα που έχει τοποθετήσει το άγαλμα του Δία, ή του Βούδα κλπ κλπ Τί λες; Θα τύχει το άτομο αυτό της ειρωνείας, ακόμη και από αυτούς οι οποιοί δεν είναι φανατικοί χριστιανοί;
Φυσικά, δεν θα πρέπει να περιοριστούμε στην μικρή αυτή κοινωνία του forum, θα πρέπει να εξετάσουμε αυτό το ζήτημα και έξω από αυτή, στην κοινωνία που ζούμε και αναπνέουμε. Άραγε, πώς θα ήταν αν κάποια μέρα ο δήμαρχος της Αθήνας την περίοδο τον χριστουγέννων στόλιζε τους δρόμους του με τα γνωστά λαμπιόνια και στολίδια και έκανε το ίδιο ακριβώς για την περίοδο του ραμαζανιού; Η ερώτηση ανάγεται και στο εξής: Γιατί να μην το έκανε;
Γιατί να μην μπορούμε να γιορτάζουμε δημόσια τα ηλιοστάσια;
Γιατί οι ευχές στα τηλεοπτικά κανάλια να είναι μόνο χριστιανικές;
Γιατί θεωρείται de facto από τον υπόλοιπο κόσμο ότι είσαι χριστιανός και οπότε ακολουθεί ανα τις ημέρες κάποια ευχή από αυτούς, ενώ πραγματικά μπορεί και να μην είσαι;
Γιατί δώρο εορτών δικαιούται μόνο ο στα χαρτιά χριστιανός;
Γιατί ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ στιγματίζεται σε αυτή τη χώρα όποιος δεν είναι χριστιανός;
Γιατί αυτό το απαράδεκτο πάντρεμα Εθνικότητας-Θρησκείας(δηλ. χριστιανισμού);

Σε παρακαλώ, μην δεχθείς τα παραπάνω ως επίθεση στο άτομο σου, καμμία σχέση, εσύ πολύ καλά τα έγραψες και πίστεψε με, δεν είμαι χριστιανός, δεν θα ήθελα με τίποτα να γκρεμίσουν την εκκλησία στην οποία πηγαίνεις εφόσον αυτή σε κάνει και νοιώθεις όμορφα. Το μόνο που θα ήθελα, όπως και πολύς κόσμος πιστεύω, να μπορώ να θεωρώ τον θεό μου όπως τον νοιώθω, να μην φοβάμαι να τον αναλύσω θέτοντας σε κίνδυνο ας πούμε την επαγγελματική μου υπόσταση, και τέλος πολλά άλλα στην περίπτωση που δεν είναι χριστιανικός θεός.
Τα παραπάνω σημαίνουν Διαχωρισμός Κράτους-Θρησκείας. Και στα χαρτιά ΑΛΛΑ ΚΑΙ στη συνείδηση!!!


Υ.Γ. Αν και στο παρελθόν είχα θέσει topic για τον διαχωρισμό(ουτοπικό όπως φαίνεται πλέον) αυτό, άραγε πόσοι από εμάς θα συμφωνούσαν με αυτόν; Άραγε πόσοι χριστιανοί θα δεχόντουσαν δωδεκαθεϊστές, μουσουλμάνους, βουδιστές κλπ σε αυτή τη χώρα και κατά τον ίδιο τρόπο πόσοι δωδεκαθεϊστές, μουσουλμάνοι, βουδιστές κλπ θα δεχόντουσαν πάλι σε αυτή τη χώρα τους χριστιανούς;
Εγώ προσωπικά δηλώνω: Δεν θέλω καμμία θρησκεία ως άρχουσα εξουσία, θέλω ο καθένας να πιστεύει εκεί που θέλει χωρίς πιέσεις, δισταγμούς και κοινωνικές επιπτώσεις για την ζωή του!


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αν είναι σαβούρα είναι άποψη σου,όπως και το είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος είναι επίσης άποψή σου.
Το αν για κάθε "σκεπτόμενο" άνθρωπο το Α ή το Β πιστεύω είναι σαβούρα καλό είναι να το κρατάει για τον εαυτό του και να το εκφράζει καλύτερα.

Δεν δημιουργώ καμμία εντύπωση.
Απλώς είσαι χυδαίος και προσβλητικός.
Το αν αυτό συνεπάγεται ότι είσαι και σκεπτόμενος λυπάμαι αλλά σε λα΄θος σάιτ βρίσκεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ φίλε Telxinas αυτό συμβαίνει όπου η πλειονότητα ανήκει σε ένα θρήσκευμα ή δόγμα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

Συμφωνώ απόλυτα με τον χωρισμό εκκλησίας-κράτους αλλά ως φαίνεται ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ δεν το επιθυμούν.
Αλλά αυτή "ταύτιση" έχει 1700 χρονια ιστορία.

Βέβαια δεν είναι μόνο δικό μας φαινόμενο.

Μακάρι κάποτε αυτά να ξεκαθαρίσουν και όπως είπες,να υπάρχει "αλληλοσεβασμός" και όχι ειρωνίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσ τσ τσ επιθετικοτητα!!!!
Γιατι τα παιρνεις τοσο προσωπικα? Οτι ειναι αντιθετο στα πιστευω μας ειναι χυδαιοτητα? Αν ελεγα οτι ο ανιμισμος π.χ. ειναι σαβουρες, δεν θα ελεγες κουβεντα. Αυτη ειναι η γνωμη μου, δεν ειναι υποχρεοτικο να σου αρεσει, αλλα δεν χρειαζεται τοση επιθετικοτητα. Μπορεις να αποδειξεις οτι δεν ειναι? Εδω σε θελω καβουρα!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνώ απόλυτα με τον χωρισμό εκκλησίας-κράτους αλλά ως φαίνεται ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ δεν το επιθυμούν.


Να διορθώσω ότι δεν πρόκειται για δύο πλευρές, είναι μόνο μια , ένα και το αυτό δηλαδής!


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 17:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ούτε είμαι επιθετικός ούτε θα σου αποδείξω τίποτε.

Το ίδιο θα αντιδρούσα σε οποιαδήποτε θρησκεία ή πιστεύω το αποκαλούσες "σαβούρα".

Τώρα αν νομίζεις ότι θα ψαρέψεις ψάρι για καυγά έτσι κάνεις λάθος.
Αν μη τι άλλο δεν είμαι της ηλικίας σου.

Εξ άλλου εδώ δεν ήρθαμε να "αποδείξουμε" ποιός πιστεύει το "σωστό".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 17:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να διορθώσω ότι δεν πρόκειται για δύο πλευρές, είναι μόνο μια , ένα και το αυτό δηλαδής!



Τώρα είναι σα να μου λες ότι όλοι οι πολιτικοί ενδιαφέρονται για την εν λόγω θρησκεία.

Συμφέροντα είναι εγώ πιστεύω και τίποτε άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 17:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, απλά παίζω με τις λέξεις, μιλάμε για διαχωρισμό, δηλαδή να δημιουργηθούν δυο πλευρές από το ένα.


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 17:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε GOTHIC χαιρομαι που δεν εχεις διαθεση για καυγα, αν και παραηταν προσωπικη η επιθεση σου και οι χαρακτηρισμοι σου.
Επιδη ανεφερες το ζητημα της ηλικιας, φοβαμαι, οτι πρεπει να ειμαι τουλαχιστον 20 χρονια μεγαλυτερος σου και γι αυτο θα μου επιτρεψεις να σου επισημανω το εξης απλο: Τα πραγματα πρεπει να λεγονται με το ονομα τους. Αν μερικοι ενοχλουνται, ειναι "παραπλευρη συνεπεια" Δεν εχει ομως κανενα νοημα να τα εξωραιζουμε για να γινουμε αρεστοι η να μην ενοχλησουμε. Χανεται το νοημα. Μια σαβουρα, σαβουρα θα την πεις και τιποτ' αλλο.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 17:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσων χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

Edited by - Gothic on 14/01/2005 17:25:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy