ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 COCA COLA-MIA MAΓIKH ΛEΞH;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Beba
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 10:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά σε όλους τους ερευνητές!
Aποφάσισα να ανοίξω κι εγώ ένα θέμα, μιας που το Σαββατοκύριακο ένας φίλος μου έδειξε κάτι πάρα πολύ περίεργο σε μια φωτογραφία...
H πρώτη διαφημιστική καμπάνια της COCA COLA το 1925 ήταν μια τεράστια...σβάστικα όπου στο κέντρο της υπηρχε το logo COCA COLA...
Δυστυχώς, τη φωτο δεν την έχω αυτή τη στιγμή, υπόσχομαι όμως να την ανεβάσω σύντομα...
Tί κρύβεται πίσω απο αυτή τη βιομηχανία που φαίνεται να υποτάσσει και να καθοδηγεί συνήθειες τόσα και τόσα χρόνια; Λέγεται οτι η λέξη και μόνη της κρύβει μια δύναμη της τάξεως του γνωστού ABPAKAΔABPA...
Eπιτέλους ποιοι είναι πίσω απο φαινομενικά παντοδύναμες βιομηχανίες και πολιτικές αντλώντας τη δύναμή τους απο KΛEMMENA ΣHMATA των Eλλήνων; Eπιτέλους λέω! ΌΠοιος έχει κάτι να πει, θα είμαι εδώ!

Kαι επιστρέφω με τη φωτό!

Φιλικά
beba

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 11:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΤΕ???
ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΚΟΥΣΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΣΒΑΣΤΙΚΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ.
Βλέπετε απο τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο και μετά όλοι νομίζουμε οτι είναι το σήμα-κατατεθέν του ΧίτλερΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bleumoon
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 12:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bleumoon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αριστερόστροφη σβάστιχα είναι καλό συμβολο και συμβολίζει το σύμπαν η δεξιόστροφη έχει να κάνει με μαγείες και μαύρες τελετές . Το coca-cola. Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για μαγική λέξη όμως αυτά που κρύβονται πίσω από αυτή είναι μεγάλη ιστορία Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εφιάλτης
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 16:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εφιάλτης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Εφιάλτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους και ολες!
Καλοσηρθατε στο Forum!

Το θεμα που ανοιξατε ειναι αρκετα παλιο και εχει γινει αρκετα παραξενο με τοσα που εχουν ακουστει!

Εχουν ακουστει πραγματα οτι η Coca Cola εχει ερθει απο το διαστημα και αλλα πολλα υπερφυσικα!Το κυριο θεμα ειναι οτι μηπως ολα αυτα γινονται με εναν μονο σκοπο που ειναι ο ποιο απλος απο ολους τους αλους?

Να πουλησει περισσοτερο η Coca Cola Company και να βγαλει περισσοτερα λεφτα?

Εγω παντος εκει εχω καταληξει!

Deus Diavolus Inversus!

(O Διαβολος Ειναι ο Θεος Αναποδα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 16:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
coca-cola xm ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΑΧΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΚΑΚΟΣ ΒΕΒΑΙΑ. ΙΣΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΠΩΣ.
ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΩΝ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΑΛΑΞΕ ΓΕΥΣΗ!
ΒΑΛΤΕ 50 ΣΕΝΤ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΣΟΥΠΕΡ ΡΟΔΕΛΑ!(ΜΑΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΑΥΤΟ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΕ ΕΝΑ ΕΙΚΟΣΑΡΙΚΟ ΘΗΜΑΜΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΟ ΕΙΚΟΣΑΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟΥ 1 ΛΙΤΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΤΡΙΠΙΣΕΙ ΔΙΑΜΠΕΡΕΣ)
ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΤΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ.
ΑΛΛΟ- ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΣΥΣΤΑΤΗΚΑ ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΕΙΜΙΟ.
ΕΠΗΣΕΙΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ ΚΡΙΒΟΥΝ ΜΗΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΥΠΟΣΗΝΗΔΗΤΟ ΜΑΣ !
ΚΑΤΑΝΑΛΟΝΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ ! ΑΥΤΟ ΕΙΔΑ ΓΡΑΜΕΝΟ ΚΑΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΚΑΛΟ Ε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 16:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια χαρά σε όλους τους ερευνητές!
Aποφάσισα να ανοίξω κι εγώ ένα θέμα, μιας που το Σαββατοκύριακο ένας φίλος μου έδειξε κάτι πάρα πολύ περίεργο σε μια φωτογραφία...
H πρώτη διαφημιστική καμπάνια της COCA COLA το 1925 ήταν μια τεράστια...σβάστικα όπου στο κέντρο της υπηρχε το logo COCA COLA...
Δυστυχώς, τη φωτο δεν την έχω αυτή τη στιγμή, υπόσχομαι όμως να την ανεβάσω σύντομα...

Πολυ ενδιαφερον θεμα...
Μια μικρη ερωτηση, εσυ και ο φιλος σου ειστε φοιτητες?

quote:
Η αριστερόστροφη σβάστιχα είναι καλό συμβολο και συμβολίζει το σύμπαν η δεξιόστροφη έχει να κάνει με μαγείες και μαύρες τελετές .

Μην ξεχασεις την πενταλφα!


G.OD SAVE THE QUEENΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 17:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!!

ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ...ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ,ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣΥΠΟΔΑΥΛΙΣΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΑΣ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ.

ΚΑΙ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΑΥΤΑ.
ΟΤΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ(ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΕΙΝΑΙ' ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΤΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ)ΜΑΣ ΤΟ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΥΠΟΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ.ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ...ΠΛΟΥΤΙΣΟΥΝ!!

FILE ALF ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΗΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΣΩ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.ΠΑΙΡΝΩΝΤΑΣ ΜΑΣ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΟ ΜΕΣΟ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΤΟΙ...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!

"ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ,ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 17:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.heathenworld.com/swastika/coke.html

Εδω ειναι. Η χαρα καθε συνωμοσιολογου


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 19:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ...
http://www.ideasfactory.com/art_design/features/artdes_feature49.htm


ΦΙΛΙΚΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 21:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xeiram εχεις κι αλλα τετια κουτακια εχω φτιαξη μια χαρχαλα και θελω να εξασκηθω χαχα καλο ε! δυστηχος φιλε Αμαζονα ειναι οπως τα λες και βαλε... pao na do to sait tora.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 22:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kai τα δυο σαιτ εχουν ενδιαφερον αρκετο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
acrazy
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 00:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους acrazy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Εχω ακούσει ότι αν ρίξει ένα κουτάκι coca-cola στην ρίζα ενός δέντρου και γενικότερα σε φυτά αυτα μαραινονται και σαπίζει. Στην αρχή μου φάνηκε χαζό αλλά είχα κατι χόρτα στον κήπο και είπα να δοκιμασω ετσι για πλακα. Πράγματι, χόρτο δεν ξαναφύτρωσε. Το θέμαείναι να αταλάβουμε τοκακό που κάνει στον οργανισμό μας και να το αποφεύγουμε.
Επίσης είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό ότι η στολή του Άγιου Βασίλη ήταν πράσινη και εξαιτίας της coca-cola καθιερώθηκε η κόκκινη. Τι σου κάνει μια διαφήμηση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 01:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό με την στολή πρώτη φορά το ακούω.....
Αλλά για το άλλο, η coka cola είναι άστα!!
Χημικό εντελώς!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 01:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παιδια,σοβαρευτειτε λιγο..

ξεκιναω λοιπον===>

quote:
Λέγεται οτι η λέξη και μόνη της κρύβει μια δύναμη της τάξεως του γνωστού ABPAKAΔABPA...

εγω δεν τον ξερω αυτον,μπορειτε να πειτε λιγα λογια να καταλαβω περι τινος προκειται??

quote:
Εχουν ακουστει πραγματα οτι η Coca Cola εχει ερθει απο το διαστημα και αλλα πολλα υπερφυσικα!

ναι, η εψα ηρθε απο τον σειριο και η cola που πουλανε στα λιντλ απο τους υποχθονιους...
ποιος τα σκευτεται και τα λεει..

quote:
ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΩΝ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΑΛΑΞΕ ΓΕΥΣΗ!

αυτο ειναι αληθεια,οταν βγηκε η κοκα κολα βανιλια αλλαξε και η γευση της κανονικης..
επισης η κοκα κολα στο κουτακι ειναι πιο γευστικη απο αυτη σε μπουκαλι..

ααα,και οταν πατε σε ταβερνες,να ζητατε παντα κοκα κολα σε κουτακι και οχι μπουκαλι γυαλινο.το κουτακι ειναι 330μλ ενω το μπουκαλακι 250μλ και κοστιζουν το ιδιο..

Ειδατε,κατι μαθατε σωστο τωρα..

quote:
ΒΑΛΤΕ 50 ΣΕΝΤ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΣΟΥΠΕΡ ΡΟΔΕΛΑ!(ΜΑΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΑΥΤΟ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΕ ΕΝΑ ΕΙΚΟΣΑΡΙΚΟ ΘΗΜΑΜΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΟ ΕΙΚΟΣΑΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟΥ 1 ΛΙΤΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΤΡΙΠΙΣΕΙ ΔΙΑΜΠΕΡΕΣ)
ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΤΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ.

το στομαχι δεν καταλαβαινει τιποτα γιατι τα κυτταρα του ανανεονονται συνεχως..
μην ξεχνατε οτι το γαστρικο οξυ εχει ph γυρω στο 3 που σημαινει πολυ οξινο..

quote:
ΑΛΛΟ- ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΣΥΣΤΑΤΗΚΑ ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΕΙΜΙΟ.

συστατικα:νερο,ζαχαρη,διοξειδιο του ανθρακα,χρωστικη:καραμελοχρωμα,μεσο οξινσης:φωσφορικο οξυ,αρωματικες ουσιες,καφεινη..

quote:
ΚΑΤΑΝΑΛΟΝΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ ! ΑΥΤΟ ΕΙΔΑ ΓΡΑΜΕΝΟ ΚΑΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΚΑ

που το ειδες αυτο??

quote:
ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!!

ναι οντως,παρα πολυ..


quote:
ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΕΙΝΑΙ' ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΤΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ

καπνιζεις? πινεις καφε? πινεις κρασι? χρησιμοποιεις κινητο?
πεταξετα ολα στο καλαθι και γρηγορα..

quote:
Εχω ακούσει ότι αν ρίξει ένα κουτάκι coca-cola στην ρίζα ενός δέντρου και γενικότερα σε φυτά αυτα μαραινονται και σαπίζει.

το πετρελαιο να δεις τι κανει...

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
coca cola junkieΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Demon_LordGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 02:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demon_LordGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχω ακούσει και εγώ για την coca-cola(δήθεν μαγική λέξη)είναι απλως ενα όνομα που έδωσαν οι δημιουργεί της εταιρίας!βασικά η coca-cola έχει καταντήσει μαγική επειδή έχει κατακτήσει ολόκληρο τον κόσμο!χιλιάδες τόνοι καταναλώνονται ανα τον κόσμο!μας έχει τρελάνει όλους1πείνουμε,πείνουμε χωρίς να υπολογίζουμε οτι κάνει κακό!!!δεν ξέρω αν έχετε ακούσει οτι αν ρείξεις ενα κομμάτι κρέας σε ενα ποτήρι coca-cola θα σαπίσει!η καφεϊνη που περιέχει,σαπίζει τα πάντα.όπως και το στομάζι μας(αν καταναλωθει με άδειο στομάχι)παρόλα αυτά ηcoca-cola έχει καταντήσει το νούμερο ενα αναψυκτικό στον κόσμο!!!με αυτή την έννοια η coca-cola μπορεί να θεωρηθεί μαγική,όμως με την έννοια που το έθεσε ο φίλος/η beba δεν το νομίζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 03:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η καφεϊνη που περιέχει,σαπίζει τα πάντα.

στο ανθρακικο οφειλεται αυτο..
η καφεινη απλα σε εθιζει και θες συνεχεια να πινεις..

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

again
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 08:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους again  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα :) η τρίτη περισσότερο συνηθισμένη λέξη παγκοσμίως, είναι η 'coca-cola' . Οι δύο πρώτες είναι: μητέρα και πατέρας. Αναρωτιέμαι ποιά είναι η τέταρτη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 09:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, μη νομίσουμε πως η coka-cola θα μας σκοτώσει κιόλας. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Εξάλλου, όπως παρατήρησε κι ο ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ, στο στομάχι μας υπάρχει το γαστρικό υγρό που είναι αρκετά όξινο.
Για να πούμε όμως και την αλήθεια, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να πίνουμε συνέχεια coka-cola...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 09:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΕΥΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΤΟΒΓΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑ
ΚΕΡΑΣΙ,ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΖΗΤΗΣΗ. ΑΛΛΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΣΗΝΕΧΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΟΣΕΙ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΙΠΙΣΕΙ(ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΩΣ ΖΟΝΤΑΝΟΣ ΚΑΙ ΓΝΟΣΤΟΣ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΠΗΣΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΕΔΩ ΤΡΙΠΑΕΙ ΤΑ ΚΕΡΜΑΤΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΘΑ ΑΦΙΣΗ) . ΒΛΕΠΩ ΕΠΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΧΕΙΜΙΚΗ ΑΝΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑΣ ΚΑΙ ΒΡΙΚΕΣ ΤΗ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ.Η ΜΟΝΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΡΟΜΕ ΒΡΟΜΟΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΡΟΝΕΙ ΟΛΑ ΕΠΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΟΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΚΟΥΡΙΑΚΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΒΙΔΟΣΟΥΜΕ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΕΣ ΒΙΔΕΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΙΓΗ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ.ΟΠΟΤΕ ΠΙΝΕ ΟΣΗ ΘΕΣ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΜΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΚΟΛΙΣΗ ΤΗΣ ΚΟΛΙΜΕΝΕΣ ΒΙΔΕΣ.COLA JUNKIEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 09:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ!
Αυτό με τις βίδες δεν το γνώριζα...
Φαίνεται πως η coka-cola έχει πολλές χρήσεις!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 10:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To κέρμα το άφησες μια εβδομάδα στην coca-cola, στο στομάχι σου έχεις ιδέα πόσο μένει;

ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 11:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία, μου αρέσουν αυτά τα συνομωσιολογικά...

Η Coca-Cola είναι πάντα το κατ'εξοχήν θύμα των αστικών μύθων (ακολουθούν τα Mc Donald's και η Pizza Hut). Πριν από κάποια χρόνια είχε βγει πάλι μια ιστορία ότι ένας εργάτης στο εργαστάσιο της στην Γαλλία έπεσε μέσα σε ένα καζάνι και διαβρώθηκε. Φυσικά οι πωλήσεις της έπεσαν κατακόρυφα για κάποιο διάστημα (το ίδιο είχε πάθει και η Pizza Hut με την ιστορία με τις κατσαρίδες, και τα Mc Donald's με τις αράχνες και τα υποπροϊόντα αίματος...)
΄
Την ιστορία με την μαγική λέξη πρώτη φορά την ακούω!

Αλλά αν το Coca-Cola έχει τόσο μαγικές ιδιότητες όσο και το ...ΑΒΡΑΚΑΔΑΒΡΑ,
(γι' αυτόν τον αααάντρα,
βγάζω τα μααααύρα,
που φορώ...)
που αναφέρθηκε, τότε νομίζω δεν κινδυνεύουμε άμεσα!

Ο λόγος που η Coca-Cola συνεχίζει να έλκει αυτό το πλέγμα μυστηρίου, είναι αφενός η μεγάλη της κατανάλωση, και αφετέρου η αυθεντική της συνταγή που παραμένει ως τώρα επτασφράγιστο μυστικό (φυσικά για ευνόητους λόγους εμπορικού ανταγωνισμού).

Όσον αφορά τον Άγιο Βασίλη, η σημερινή του μορφή, είναι αποκλειστική δημιουργία της Coca-Cola, αφου σε δικό της διαφημιστικό εμφανίστηκε για πρώτη φορά. Εδώ βέβαια δεν ευθύνεται η Coca-Cola, αλλά η δύναμη της διαφήμισης και μόνο... Πάντως προτιμώ τον ψεύτικο γλυκούλη παππούλη που επινόησαν, παρά τον αυθεντικό Άγιο Βασίλη από την Καισαρεία, έναν από τους πρώτους Ιεροεξεταστές της Ιστορίας..

Τώρα, όσον αφορά τα "κλεμμένα σύμβολα των Ελλήνων", δεν νομίζω ότι πάει έτσι, αλλά να πω και την αλήθεια, δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα.

Είχα μάλιστα την εντύπωση πως η σβάστικα ως αρχαίο σύμβολο δεν είναι καν αρχαίο Ελληνικό...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 15:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η τρίτη περισσότερο συνηθισμένη λέξη παγκοσμίως, είναι η 'coca-cola' . Οι δύο πρώτες είναι: μητέρα και πατέρας. Αναρωτιέμαι ποιά είναι η τέταρτη....

m@l@k@s

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 16:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καμμια σχεση, η αποκαλουμενη σβαστιγκα δεν ειναι παρα ο σχηματισμος του ηλιου των αρχαιων ελληνων σε αγγεια περι του 7 πΧ αιωνα. Ανατρεξτε σε μουσεια της Ελλαδας ή του Εξωτερικου (κοινως οι κλεμμενοι ελληνικοι θησαυροι ή κληρονομιες)

...and the Predators will win...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 16:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την κοκα κολα την εφευρε ενας φαρμακοποιος και την εδινε για την δυσπεψια. λογω της καλης της γευσης, απεκτησε φιλους σε ολον τον κοσμο.

για την διαβρωση, εαν σκεφτειτε την καθημερινη μας ζωη, θα δειτε οτι ειναι καθαρη χημεια.

πχ. στον ωμο γαυρο βαζουμε ξυδι και σε λιγη ωρα ειναι ετοιμος και κατασπρος. το κρεας το μαριναρουμε για να μαλακωσει. λιγο λεμονι, αλατι και ενα νομισμα χαλκινο διωχνουν το μελανι απο τα ρουχα.
το υγρο των φακων διαβρωνει καθε τι μεταλλικο. το αντικουνουπικο που αναπνεουμε μου εκανε ενα κινητο σαν τσιχλα ή σαν φοντυ αν προτιματε.
η σοδα ασπριζει τα ασημικα. να μην αναφερω αλλα παραδειγματα γιατι θα γινω κουραστικη.

οσο για τον εργατη, λογικο ειναι να διαβρωθει. το ιδιο θα παθαινε εαν επεφτε στον ασβεστη ή στην καυστικη ποτασσα. ο ασβεστης χρησιμοποιειται και απο την μαγειρικη για να φτιαχτουν γλυκα κουταλιου και η ποτασσα για να γινει το κοινο σαπουνι.

σταχτη, που περιεχει ποτασσα χρησιμοποιουμε και στην δημιουργια της μουσταλευριας. δεν παυει ομως να ειναι καυστικη και καθολου διαβολικη.

η κοκα κολα ειχε χρησιμοποιησει διαφημισεις οι οποιες καταργηθηκαν και στον κινηματογραφο. καθε κινηση εχει 24 εικονες. η 24 ηταν της κοκα κολα. αυτο κριθηκε αντιδεοντολογικο, γιατι περνουσε μηνυματα στον καταναλωτη εν αγνοια του και καταργηθηκε. (πληροφορια απο μαθηματα μαρκετινγκ που παρακολουθησα στο παρελθον).

οσο για τις διαφημισεις και κατα ποσο ειναι αληθινες, η γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπε να γινουν μηνυσεις σε ολους τους. τα σαμπουαν διαφημιζουν παραδεισους, τα γιαουρτια σιλουετες μανεκεν, τα απορριπαντικα δεν καθαριζουν ενω το υποσχονται και ουτω καθεξης.

ο διαβολος κρυβεται πισω απο το μαρκετινγκ και οχι πισω απο το προιον.

αυτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

again
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 08:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους again  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι η τέταρτη γνωστότερη λέξη παγκοσμίως? Ακόμα μια ελληνική λέξη που έγινε διεθνής!! Χμμμμμ εγώ σκεφτόμουν πως είναι η λέξη ‘****’, δεν έπεσα και πολύ έξω τελικά. (και τώρα ας πάρουμε όλοι την ημερήσια συνιστώμενη δόση μας σε πιπέρι!!) Κάποτε είχα διαβάσει πως η μόνη διαφορά των Ρεπουμπλικανών από τους Δημοκρατικούς στις ΗΠΑ, είναι πως οι πρώτοι πίνουν Coca-Cola, ενώ οι δεύτεροι πίνουν Pepsi-Cola. Κάτι θα σημαίνει και αυτό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Beba
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 12:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι!
Xαίρομαι που το θέμα μου βρήκε ανταπόκριση και λυπάμαι που δεν έχω ανεβάσει ακόμα τη φωτό (θα το κάνω πολύ σύντομα)

Θέλω να δώσω μερικές απαντήσεις:

Typhwnas
πάει καιρός πολύς απο τότε που ήμουν φοιτήτρια...Άτυχος ο συνειρμός σου...Tο να ψάχνει κανείς και να έχει τα (ερευνητικά) μάτια του ανοιχτά σημαίνει απαραίτητα οτι είναι ένας αργόσχολος κουλτουριάρης νέος με άτοπες ανησυχίες;;(γιατί κάπως έτσι το έπιασα το υπονοούμενο...)


EYΛOΓHTOΣ
Kατ'αρχήν αναφέρεις ανάμεσα στα υπόλοιπα "κακά της μοίρας μας" (όπως κινητό, τσιγάρο κλπ.) το κρασί...TO KPAΣI!!! OINOΣ EYΦPAINEI KAPΔIAN απο την αρχαιότητα κιόλας! Kαι κάνει και καλό!!!Που ακούστηκε; ;;
Όσο για την εξάρτησή σου στην Coca Cola OK ο καθείς είναι ελεύθερος να κάνει στον εαυτό του ό,τι θέλει...Πίνε Coca Cola και θα γιάνεις...
Kαι τίποτα να μην ισχύει απο όλα αυτά τα...συνωμοσιολογικά που λέμε εμείς, εσένα αν δε σ'ενοχλεί να είσαι εξαρτημένος απο ένα προϊόν που έχει υποτάξει δισεκατομμύρια κόσμου (ένα ρομποτάκι που πίνει το μαυρο χημικό υγρό για να λαδώσει τις κλειδώσεις του!) τότε εγώ πάω πάσο...

ΓIATI ENA ΘA ΣAΣ ΠΩ KAI NA TO ΘYMAΣTE ΠAIΔIA:Tίποτα πίσω απο ένα προϊόν που έχει κατακτήσει ολόκληρο τον πλανήτη δεν είναι τυχαίο. Δεν είναι το προϊόν. Δεν είναι η δύναμη της διαφήμισης και του marketing. H Coca COla έχει επιβληθεί. Yπογείως. Tώρα το γιατί, που θα πάει, θα το μάθουμε.
ΓIATI TO ΛEΩ AYTO; KAΠOIOΣ ΠOY EXEI TIΣ ΣTOIXEIΩΔEIΣ ΓNΩΣEIΣ MARKETING ΞEPEI ΓIA TOYΣ KYKΛOYΣ ZΩHΣ ENOΣ ΠPOΪONTOΣ. H COCA COLA EINAI EΞΩ AΠO KAΘE CASE STUDY TOY MARKETING.
ΔEN TA ΛEΩ TYXAIA AYTA! ΔYΣTYXΩΣ TO EXΩ ΣΠOYΔAΣEI TO ΘEMA. KAI AKOMA ΠIO ΔYΣTYXΩΣ ΔOYΛEYΩ ΣTH ΔIAΦHMIΣH (KAI ΠOΛY BAΘIA) KAI ΠIΣTEΨTE ME KAMMIA ΔIAΦHMIΣTIKH ΔEN EXEI BPEI AKOMA TO MAΓIKO KOΛΠO NA ΠETYXEI AYTO ΠOY EΓINE ME THN COCA COLA...OΣO MEΓAΛO KAI NA EINAI TO BUDGET!!!
...Eγώ αρχαιολόγος ήθελα να γίνω, αλλά τώρα είναι αργά. Πάντως απο τη διαφήμιση θα φύγω τρέχοντας και ΛEIAN ΣYNTOMΩΣ...

ALF μαζί σου για όλα όσα λες για τις βίδες κλπ... Tα έχω ακούσει κι εγώ!

Brie Boy
ακούς και τέτοια;;(μιλώ για το άσμα που κατέγραψες σε τούτη την "συζήτηση" που σκοπό έχει να είναι και λίγο αξιοπρεπής...)
Σε ποιο παραλιακό μαγαζί τα πινες χτες;
Λοιπόν, εντελώς φιλικά, άνοιξε κανένα αρχαίο κείμενο και διάβασε για το περίφημο ABPA KAΔ ABPA, λέξη με δόνηση που προέρχεται απο τον ABPAΞA, θεϊκή-ενεργειακή μορφή σαν σύνολο (η ενέργεια του καλού και κακού μαζί, το σύμπαν, η συνολική δύναμη)...Δεν εμπεριέχεται σε καμμιά θρησκεία, είναι το απόλυτο (καλό δεν υπάρχει αν δεν υπάρχει κακό κλπ).

ΠAIΔIA AYTA ΠPOΣ TO ΠAPON...
Φιλικά σας φιλώ
beba
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 15:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Beba: Brie Boy
ακούς και τέτοια;;(μιλώ για το άσμα που κατέγραψες σε τούτη την "συζήτηση" που σκοπό έχει να είναι και λίγο αξιοπρεπής...)
Σε ποιο παραλιακό μαγαζί τα πινες χτες;
Λοιπόν, εντελώς φιλικά, άνοιξε κανένα αρχαίο κείμενο και διάβασε για το περίφημο ABPA KAΔ ABPA, λέξη με δόνηση που προέρχεται απο τον ABPAΞA, θεϊκή-ενεργειακή μορφή σαν σύνολο (η ενέργεια του καλού και κακού μαζί, το σύμπαν, η συνολική δύναμη)...Δεν εμπεριέχεται σε καμμιά θρησκεία, είναι το απόλυτο (καλό δεν υπάρχει αν δεν υπάρχει κακό κλπ).

Τα πάντα ακούω αγαπητή. Έχω το ένα αυτί για να ακούω αυτά που μου αρέσουν και το άλλο για να ακούω τα υπόλοιπα (συμπεριλαμβανομένων και των σαχλαμάρων.)

Πότε έγινε τόσο βαρυσήμαντη η συζήτηση και δεν το κατάλαβα?

Τέλος πάντων, ως θεματοθέτρια, εσύ ορίζεις τους κανόνες του θέματος, έσυ έχεις και το καρπούζι και το μαχαίρι, και εφόσον ενοχλείσαι, κομμένες οι λαϊκές αοιδοί.

Μου φαίνεται πως αν και διαφημίστρια ξεχνάς την περίπτωση του μονοπωλείου. Όπως επίσης και τον χρυσό κανόνα της εξαίρεσης, που δεν χρειάζεται συνομωσία για να παίξει. Αλλά είπαμε, παραμύθι χωρίς δράκο...

Ομολογώ πως δεν αναγνωρίζω καμία μαγεία στην λέξη ΑΒΡΑΚΑΔΡΑ, και πως πιστεύω πως αυτά είναι για τα παιδάκια, όπως και οι ηθικοπλαστικές σοφιστίες τύπου "δεν υπάρχει καλό χωρίς κακό" κτλ. Νομίζω πως το καλό και το κακό είναι καθαρά ανθρώπινοι παράμετροι θεωρήσεως του σύμπαντος, και καμία σχέση δεν έχουν με το όποιο Θείο. Αφού είσαι γνώστρια των αρχαίων (ελληνικών?) κειμένων, θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις ένα αρχαίο κείμενο που να αναλύει τις μαγικές ιδιότητες της λέξης.

Μπας και κάτσω και γω σπίτι κανά βράδυ να ανοίξω κανά βιβλίο, αντί να τα τσούζω στην παραλιακή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 17:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν, εντελώς φιλικά, άνοιξε κανένα αρχαίο κείμενο και διάβασε για το περίφημο ABPA KAΔ ABPA, λέξη με δόνηση που προέρχεται απο τον ABPAΞA, θεϊκή-ενεργειακή μορφή σαν σύνολο (η ενέργεια του καλού και κακού μαζί, το σύμπαν, η συνολική δύναμη)...Δεν εμπεριέχεται σε καμμιά θρησκεία, είναι το απόλυτο (καλό δεν υπάρχει αν δεν υπάρχει κακό κλπ).

ΠAIΔIA AYTA ΠPOΣ TO ΠAPON...
Φιλικά σας φιλώ
beba


αναμενω και εγω να μαθω που ακριβώς αναφερετε.....

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 18:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανατρεξτε σε μουσεια της Ελλαδας ή του Εξωτερικου (κοινως οι κλεμμενοι ελληνικοι θησαυροι ή κληρονομιες)

Ενώ συμφωνώ σε αυτό που λές για τη σβάστικα ή γαμμάδιον, αυτό που λές περι κλεμμένων δεν είναι ακριβώς έτσι.

Άν το εξετάσουμε καλά, αυτά που έχουν σήμερα οι ξένοι τα έχουν όχι επειδή τα έκλεψαν από τους Έλληνες. Έλληνες τους τα πούλησαν !

Όπως και οι ελιές ή τα μαρουλάκια που βγάζει το χωραφάκι είναι δικά τους και τα πουλάνε όπου και όσο θέλουν, το ίδιο κάνει και με τα αγάλματα, τα αγγεία και ότι αλλο βγάζει το χωράφι.
Γκε γκε ?

Για να ακριβολογούμε, δεν τα κλέψαν οι ξένοι. Κάποιοι Έλληνες τα έκλεψαν από μας τους υπόλοιπους !

Και για να μήν μασάτε το παραμυθάκι με τον Έλγιν, άσχετο οτι και γι αυτόν ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ το ΙΔΙΟ, οτι του τα πρόσφεραν, ο τούρκος και οι λοιποί τότε προύχοντες της Αθήνας (=Ελληνες), ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΑΤΕΣ και ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ του τα κατέβασαν από την Ζωοφορο όπως και κάποιο καράβι του που βούλιαξε, ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΔΕΣ ανέσυραν τα κιβώτια με τα αγάλματα και του είπαν και "ευχαριστώ" που τους λάδψσε γι αυτή τη δουλειά.
Γκε γκε ?

Το ίδιο ισχύει και για τους σφουγγαράδες της Μήλου και όπου αλλού μπορείτε να φανατστείτε. Κάντε λίστα με το τί λείπει !


Edited by - Vril on 03/08/2005 18:19:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 20:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tί κρύβεται πίσω απο αυτή τη βιομηχανία που φαίνεται να υποτάσσει και να καθοδηγεί συνήθειες τόσα και τόσα χρόνια; Λέγεται οτι η λέξη και μόνη της κρύβει μια δύναμη της τάξεως του γνωστού ABPAKAΔABPA...
Eπιτέλους ποιοι είναι πίσω απο φαινομενικά παντοδύναμες βιομηχανίες και πολιτικές αντλώντας τη δύναμή τους απο KΛEMMENA ΣHMATA των Eλλήνων; Eπιτέλους λέω! ΌΠοιος έχει κάτι να πει, θα είμαι εδώ!



Έχω καιρό να μπω στο Esoterica.gr αλλά βλέποντας το θέμα αυτό θυμήθηκα κάτι που είχα γράψει παλιότερα και δεν... κρατήθηκα

Στο topic http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=526

είχα γράψει, εμφανώς χιουμοριστικά...

quote:

Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα να συμμετάσχω θετικά στην συζήτησή σας και να σας δώσω τον χαμένο κρίκο που λείπει μεταξύ του Σιωνισμού και της... Κόκα-Κόλα.

Δεν ξέρετε την σχέση τους;;;

Ντροπή. Τόση ώρα μιλάτε για αυτό το θέμα και κανένας γνήσιος συνομωσιολόγος που πρέπει να είναι συνεπής με τις αρχές του δεν την αποκάλυψε.

Τέλος πάντως ας δώσω κι εγώ... οργή στον τόπο (τον δικτυακό μας) και ας ρίξω κεραυνούς στους εχθρούς του καλύτερου, του πιο τέλειου, του απάράμιλλου, του θεσπέσιου, του γενετικά τέλειου, του μοναδικού έθνους που πέρασε ποτέ από την ιστορία του πλανήτ..., έεεε... ήθελα να πω του γαλαξία. Σύγκριση με τα άλλα όντα του Σύμπαντος πέρα από τον Γαλαξία δεν κάνω γιατί δεν έχω σιγουρευτεί τελείως.

Λοιπόν, αφού έκανα και εγώ το άσχετο αλλά αναγκαίο και απαραίτητο ως εισαγωγή, εθνικό μου παραλήρημα, μπαίνω στο θέμα.

Όταν ήμουν μικρός, ήμουν και εγώ, ως παιδί, συνομωσιολόγος.

Κάποια στιγμή που αναζητούσα κρυμμένες έννοιες και νοήματα μέσα στο περιβάλλον μου, ανακάλυψα κάτι που θα σας κάνει να ανατριχιάσετε. Η CocaCola μέσα από την διαφήμισή της περνάει ένα Ιουδαϊκοχριστιανικό αλλά και ταυτόχρονα... Εωσφορικό μήνυμα.

Μην ρωτάτε πως μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο. Συνδυάζονται, στην σκέψη κάθε συνεπούς συνομωσιολόγου. Εδώ ανακαλύψαμε ότι το ολοκαύτωμα των Εβραίων, δεν ήταν απόφαση των Ναζί αλλά ένα εσωτερικό ξεκαθάρισμα φατριών των ίδιων των Εβραίων που έδωσαν μία λίστα, στους Ναζί, από αυτούς που ήθελαν να βγάλουν από την μέση. Καλά μιλάμε για την πιο αιμοβόρα Κόζα-Νόστρα της Ιστορίας.

Ε, κάνανε και μερικά λαθάκια αλλά έδωσαν,καθυστερημένα, μία διορθωμένη λίστα στον... Σίντλερ και έσωσαν μερικούς που κάτα λάθος τους είχαν για ξεπάστρεμα. Άντε, ατιμούλικα, τι δωράκια κάνω σε εσάς , σας έβγαλα και είδηση με την λίστα του Σίντλερ.

Λοιπόν πάλι ξεχάστηκα.

Διαβάσατε ποτέ το όνομα της CocaCola ανάποδα και συνεχόμενα; Βέβαια όχι, ρε κουτορνίθια. Εγώ ως συνεπής συνομωσιολόγος το έκανα για εσάς. Και τι βρήκα;

Ιδού

ALOC ACOC ALOC ACOC ALOC ACOC

Και για να σας βοηθήσω, το εξελληνίζω και κολλάω τις λέξεις

ΑΛΟΚΑΚΟΚΑΛΟΚΑΚΟΚΑΛΟΚΑΚΟΚΑΛΟΚΑ

ΝΑΙ. ΝΑΙ!!! ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.

Διαβάζεται ως ΚΑΛΟ ΚΑΚΟ.

Καλά τι άρρωστα εωσφορικοιουδαικοχριστιανικοσιωνιστικά μυαλά βρήκαν αυτήν την νοητική παγίδα για να σκλαβώσουν την ψυχή του Έλληνα μέσα από την συνεχή χρήση του ονόματος αυτού του απεχθούς προϊόντος.

Κηρύσσω επανάσταση, μποικοτάζ σε αυτό το σιωνιστικό προιόν.

Κανένας γνήσιος Έλληνας μη ξαναπει, και να μην ξαναπιεί αυτό το ύπουλο προιόν.

Τώρα αισθάνομαι ευτυχής. Τι λέτε, να γράψω και κανένα βιβλίο για να τσεπώσω και μερικά ευρουδάκια για την ανακάλυψή μου;

Ξυπνήστε Έλληνες


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"



Είμαι σίγουρος ότι σε λίγα χρόνια θα το βρω μπροστά μου σε κάποιο "σοβαρό" βιβλίο ως μια ατράνταχτη απόδειξη...

Άιντε τώρα... ξαναμπαίνω στην χειμερία νάρκη μου (εν μέσω καύσωνα !!!)

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy