ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ηταν ο Χριστος Ελληνας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 09:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Αγαπητέ φίλε Λυκόφρων έχεις μια ενδιαφέρουσα κίνηση να παίρνεις τοποθετήσεις και να τις παρουσιάζεις με την δική σου αντίληψη.

Τα πράγματα είναι απλά.
Δεν υπάρχει Χριστιανισμός χωρίς Ιησού Χριστό, όχι aπλά Χριστό, ή Λόγο-Χριστό, αλλά Ιησού Χριστό.
Η διαφορά είναι τεράστια. Η απόσταση μεταξύ Ανθρώπου και Θεού.
Αν δεν υπήρξε ιστορικά Ιησούς, ο Χριστιανισμός δεν μπορεί να έχει, ούτε και πνευματικά, την μορφή με την οποία έχει αναπτυχθεί στους αιώνες!
Θα μπορούσε να είναι η «Παγκοσμιοποίηση της Αγάπης» ή κάτι άλλο.

Λες να είναι δικό μου το φάουλ;
Ή κάποιοι ξεπερνούν το μέτρο;

Φίλε μου άλλα λέω και άλλα λες. Δεν έχω δει εδώ τρεις μήνες να έχουμε μιλήσει έστω και για λίγο για τις θέσεις του Χριστιανισμού. Ειρωνείες, υποτίμηση και χλευασμός στα περισσότερα τόπικ!
Τι να με «χαροποιεί»;

Δεν είπα ότι χάνεται η Ουσία της Διδασκαλίας, αλλά ότι είναι μάταιη η Πίστη (σύμφωνα με τον Απ. Παύλο).

Φίλε Υπερίωνα

Καταλήγουμε λοιπόν σε «ιστορικό αδιέξοδο»;

Παρότι δεν είμαι ιστορικός έχω προσπαθήσει να παρακολουθήσω τα επιχειρήματα υπέρ της «μυθικής παρουσίας του Ιησού».
Πιστεύω πως τα επιχειρήματα «ναι μεν υπάρχουν αποδείξεις, αλλά τις έκαψαν οι κακοί χριστιανοί» είναι φαιδρά και ούτε κατά διάνοια δεν στέκουν σε ιστορική έρευνα.

Οι Διωγμοί ενάντια στους Χριστιανούς (τότε βλάσφημους και αιρετικούς) ξεκίνησαν πολύ νωρίς από την Ιουδαία. Ο Ιησούς και οι Μαθητές του διώχθηκαν, από το Ιερατείο της εποχής τους. (και όχι μόνο). Η στάση τους αυτή συνεχίστηκε και στην Ελλάδα από αρκετούς Ιουδαίους (άλλοι βέβαια πίστευσαν)
Θεωρώ πως η επίσημη θέση του Ιουδαϊκού Ιερατείου σήμερα αποτελεί ιστορική απόδειξη αν μη τι άλλο!

Ζητώ λοιπόν, και δεν το θεωρώ παράλογο, να παραθέσετε ιστορικά στοιχεία που δείχνουν, ή έστω υπονοούν την «μυθική παρουσία του Ιησού».
Αρκετά απλό αίτημα πιστεύω.
Και δίκαιο.
Αλλιώς δεν μπορεί να γίνει συζήτηση με υποθέσεις σύμφωνα με τις προσωπικές αντιλήψεις του καθενός μας.
Συμφωνώ σε πολλά από σημεία που καταγράφεις και δεν σε «αδικώ».
Ο Σκοταδισμός όμως έχει πολλά πρόσωπα!
Εξάλλου δεν ζήτησα «δημοψήφισμα», αλλά την γνώμη των υπολοίπων σύμφωνα με την «κοινή λογική».

Χαίρομαι για τον τρόπο που επιθυμείς να προσεγγίζεις τον διάλογο.

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 14:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Ας ρίξουμε μια βιαστική ματιά στην χρονική περίοδο των πρώτων αιώνων του Χριστιανισμού.

Αναφερόμαστε για μια θρησκεία που από την δημιουργία της διώχθηκε και κυνηγήθηκε.
Από τον Ιησού Χριστό μέχρι και την αναγνώρισή της έχουμε 3 αιώνες που άντεξε σε ένα «εχθρικό περιβάλλον».
Είναι παράδοξο (μοναδικό για παγκόσμια θρησκεία) και φανερώνει το φόβο του κατεστημένου για τις Ιδέες τις οποίες είναι φορέας ο Χριστιανισμός.
Αν δεν ήταν επικινδύνος, κανείς δεν θα αντιδρούσε!
Δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότεροι Απόστολοι και πολλοί συνεχιστές τους πέθαναν μαρτυρικά.
(ας μη καταθέσουμε «κατάλογο» με τα ονόματα!)

Συνοπτικά λοιπόν ξεκινάμε τους Διωγμούς με το Νέρωνα και τελειώνουμε με το Διοκλητιανό και τον Κων/νο.
Ο Νέρωνας βασίλεψε 54-68 μΧ και παρόλο που ήταν μαθητής του φιλόσοφου Σένεκα έδειξε ιδιαίτερα δείγματα ανισορροπίας. Ξεκίνησε τους πρώτους διωγμούς της αυτοκρατορίας με την μεγάλη πυρκαγιά της Ρώμης. Ο δήμος τότε, τον υποπτεύονταν καθότι ήδη είχε εκφράσει «περίεργες» επιθυμίες και αυτός κατηγόρησε τους Χριστιανούς! (ως γνωστόν)
Είναι εντυπωσιακό πως την θέση αυτή την υιοθετούν (δίχως επιχειρήματα) και κάποιοι σύγχρονοι Έλληνες. Και μάλιστα όταν η Ελλάδα υπέφερε απ’ αυτόν.
Στον αυτό το πρώτο διωγμό, το 66 μχ, θυσιάστηκαν ο Απ. Πέτρος & ο Απ Παύλος.

Στο Νέρωνα στέλναμε πρεσβευτές με δάφνες, και ένας από αυτούς τον κάλεσε να έρθει στην Ελλάδα για να κριθεί για την «θεσπέσια»…φωνή του.
Τον καλέσαμε λοιπόν να τραγουδήσει στην Ελλάδα και…ήρθε!
Διέταξε μάλιστα να αναβληθούν όλοι οι αγώνες, τα Ίσθμια, Ολύμπια, Νέμεα, Πύθια.

Ήρθε!
Με απίστευτο πλήθος να τον ακολουθεί! (αν είχαν όπλα θα ήταν μεγάλο στράτευμα)

Φυσικά, νίκησε σε όλους τους αγώνες. Μάζεψε 75 στεφάνια!
Στα Ολύμπια έπεσε από το άρμα (πήγε να σκοτωθεί) και όμως τον βραβεύσαμε.
Ο ίδιος μάλιστα έκανε τον κήρυκα του εαυτού του και έπαιρνε τα στεφάνια για τον δήμο των Ρωμαίων.
Δεν θα αναφερθώ στην δουλικότητα που καταδείξαμε, είναι ολοφάνερη.
Η συνέχεια όμως είναι απίστευτη.
Χαρούμενος ο Νέρωνας ανακήρυξε την Ελλάδα ελεύθερη το 66.
Την ελευθέρωσε και μετά την… λεηλάτησε!

Τα αίσχη του περιγράφονται από τον Δίωνα και Κάσσιο
Έκλεψε από την Αθήνα και από όλους τους ναούς σημαντικά έργα τέχνης.
Δεν μιλάμε για τους θανάτους και τις καταστροφές!
Μόνο η Πυθία αντέδρασε αποκαλώντας τον Ορέστη, ταυτίζοντάς τον στην ιδιότητα του Μητροκτόνου. Ο Νέρωνας βέβαια κατέστρεψε το Μαντείο και έσφαξε ιερείς μπροστά στο «ιερό στόμιο»
Εκείνη την περίοδο πολλοί Έλληνες κόλακες οδήγησαν άλλους Έλληνες στα δικαστήρια γιατί δεν ήρθαν να άκουσαν το Νέρωνα. Τους κατηγόρησαν κιόλας ότι ήρθαν αλλά τον άκουγαν βαρετά, ή ότι γέλασαν ή δε χειροκρότησαν ή δε θυσίασαν για να γίνει η φωνή του καλύτερη! (ας μη το σχολιάσουμε καλύτερα)
Οι συμφορές που έζησε η Ελλάδα ήταν χειρότερες από τον Ξέρξη!

Αυτή η παιδική στροφή προς το αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα είναι αν μη τι άλλο ύβρη.
Ήδη ο Καλιγούλας είχε «συλλάβει» ανδριάντες των θεών και είχε κόψει τα κεφάλια τους για να βάλει το δικό του.

Στην κεντρική Ελλάδα η αντίσταση ήταν χλιαρή στα περισσότερα χρόνια της ρωμαϊκής κυριαρχίας, ενώ άλλες Ελληνικές περιοχές πήραν τα όπλα ή αντέδρασαν.
Ο ξεπεσμός του ελληνικού πνεύματος φαίνεται από την πνευματική παραγωγή (μάλλον στην απουσία) τα χρόνια αυτά στην Ελλάδα. Η Φιλοσοφία εξέπεσε σε Σοφιστεία και στους Δελφούς ζητούνταν χρησμοί για αισθηματικά ή για οικονομικά θέματα.
Ο χειρισμός του ψέματος για να μοιάζει ως αλήθεια γίνεται «επιστήμη»!
Ο Λουκιανός στην πραγματεία του «περί των επί μισθώ συνόντων» κατακεραυνώνει την κατάντια των Σοφιστών. Άνθρωποι υποτίθεται «σοφοί» που διδάσκουν με σθένος την Ελευθερία έρχονταν στη Ρώμη για να «σκλαβωθούν» σε αμόρφωτους πλούσιους Ρωμαίους!
Και βέβαια δεν κόφτονταν και πολύ οι τότε νεόπλουτοι για την ελληνική παιδεία, χρησιμοποιούσαν τον «έλληνα φιλόσοφο» σαν έπιπλο και τον επιδείκνυαν στους γνωστούς τους.
Όχι ότι δεν έγινε και κάποια δουλειά, αλλά οι περισσότεροι άνηκαν σε αυτή την κατηγορία.

Την ίδια περίοδο που έχουμε κάμψη του Ελληνικού Πνεύματος, εμφανίζεται ο Χριστιανισμός.
(προσωπικά δεν «πιστεύω» στην τύχη ).
Από τα πρώτα χρόνια ο Ελληνισμός γίνεται φορέας του Χριστιανισμού.
Θα σταθώ συνοπτικά σε κάποια σημεία.
Οι πρώτοι εφτά διάκονοι της Εκκλησίας, Φίλιππος, Πρόχορος, Νικάνωρ, Τίμων, Παρμενάς, Νικόλαος και Στέφανος (ο πρωτομάρτυρας) ήταν ελληνιστές δηλαδή εξελληνισμένοι Ιουδαίοι.
(αυτό θεωρώ πως είναι διακριτό και από τα Ελληνικά τους ονόματα)
Στην Ταρσό που μεγάλωσε ο Παύλος έλαβε Ελληνική Παιδεία.
Η Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιήθηκε από τα πρώτα βήματα του Χριστιανισμού
Τα Ευαγγέλια, οι Πράξεις και επιστολές των Αποστόλων, η Αποκάλυψη είναι στα Ελληνικά.
Όλες οι αποφάσεις και οι κανόνες των Οικουμενικών Συνόδων και αυτές στην Ελληνική.
Ουσιαστικά ο πρώτος κήρυκας και νομοθέτης του Χριστιανισμού, πριν τον 8ο αιώνα και την κυριαρχία της Ρωμαϊκής Εκκλησίας, ήταν ο ελληνισμός.
Επτά μεγάλες εκκλησίες ήταν στην Μικρά Ασία. (αναφέρονται στην αποκάλυψη).
Όλες τα πρώτα χρόνια του Χριστιανισμού!
Στην Κόρινθο, στην Αλεξάνδρεια έχουμε μεγάλη κοινότητα Χριστιανών.
Στην Μακεδονία, στον Πόντο, στην Βιθυνία υπάρχει πλήθος πιστών από τον 1ο μΧ αιώνα!
Όλοι αυτοί (ή οι περισσότεροι) ήταν Έλληνες.

Οι Ιουδαίοι κυνήγησαν τον Παύλο στους Φιλίππους (εκεί φυλακίστηκε), στην Βέροια, στην Θεσ/νικη! Τον κυνήγησαν πάλι όταν είπε το περίφημο: «εγώ είμαι το αίμα στα κεφάλια σας» και τον οδήγησαν στον Γαλλιώνα. (ανθύπατο Αχαΐας).
Ήταν φυσικό να στραφεί ο Παύλος προς τους Έλληνες.

Η ελληνικότητα του Χριστιανισμού φανερώνεται επίσης και με την οργάνωση των εκκλησιών με δημοκρατική δομή.
Η κάθε εκκλησία εξέλεγε (όπως και η εκκλησία του δήμου) τους πρεσβύτερους, ως συμβούλιο.(όμοιο με την βουλή)
Οι εκκλησίες ήταν τότε (περισσότερο από σήμερα) ζωντανά κοινωνικά κύτταρα, μέσα από την χαρά, τον ενθουσιασμό και την ψυχική ανάταση των πρώτων πιστών.
Υπήρχε μάλιστα κοινό ταμείο, η «Πρόνοια», που το διαχειρίζονταν άντρες ή γυναίκες, οι «διάκονοι» με στόχο την ενίσχυση των αδυνάτων (χήρες, ορφανά, ασθενείς, γέροι κλπ).
Στο τέλος 1ου αιώνα καθιερώνεται ο «Επίσκοπος» (ως πρόεδρος, ονομασία από το αρχαίο αττικό πολίτευμα) και στο τέλος του 2ου αιώνα οι Επαρχιακές Σύνοδοι.
Κατέληξε λοιπόν σταδιακά, ο Χριστιανισμός, σε μια μεγάλη αυτοτελή ομοσπονδία πολιτειών (εκκλησιών).
Έτσι ενώ στην Θρησκευτική μορφή του άντλησε από την ιουδαϊκή θρησκεία στην Πολιτική του δομή αναπτύχθηκε με καθαρά ελληνικά πρότυπα.

Σαν κοινωνική και πολιτική δομή ήταν κάτι νέο για την αυτοκρατορία. Μάλιστα η άμεση αμφισβήτηση των πολυθεϊστικών θρησκειών αποτελούσε πρόβλημα για την δομή της.
Έτσι δεν είναι ούτε περίεργη, ούτε ακατανόητη η στάση των Ρωμαίων αυτοκρατόρων.
Το κατεστημένο τους, που επάνω σε αυτό στηρίζονταν, κινδύνευε!

Ο 2ος Διωγμός του Δομιτιανού είναι το 81-96 μΧ. Μάλιστα εξόρισε και τους Έλληνες φιλόσοφους από την Ιταλία και ήταν και η εποχή που ο Ιωάννης ο Ευαγγελιστής εξορίστηκε στην Πάτμο.

Διωγμούς είχαμε από σημαντικούς αυτοκράτορες τον Ταϊνό, τον Αδριανό, τον Μάρκο Αυρήλιο. Ήταν βέβαια πιο ήπιοι λόγω του ήθους και της ποιότητάς τους.
Σκληροί διωγμοί όμως έγιναν υπό του Κόμμοδου, του Σεπτίμιου Σεβήρου και του Καρακαλλα.
Έχουμε τους Διωγμούς του Δέκιου (249-251), και Αυρηλιανού (270-275) και τέλος τον σκληρότερο του Διοκλητιανού.
Ο Αυτοκράτορας δεν συμφωνούσε στην αρχική ιδέα αλλά υπέκυψε με την πίεση του γαμπρού του Γαλέριου. Στην Νηκομήδεια το 303 παρόλες τις αντιρρήσεις αποφασίσθηκε καταστροφή ναών και αφαίρεση πολιτικών και αστικών δικαιωμάτων. Τρία νέα διατάγματα ακολούθησαν που σταδιακά οδηγούσαν τους χριστιανούς στην εξορία, το θάνατο και τα βασανιστήρια.
Οι Διωγμοί ήταν τόσο σκληροί που ήλξαν την αντίδραση της κοινής γνώμης.

Μετά ακολούθησε ο Μέγας Κων/νος.

Μπορούμε να δούμε στην ως τώρα Ιστορία πως ο Χριστιανισμός δεν εξαπλώθηκε με την βία, αλλά συχνά «υπό» καθεστώς βίας.
Είναι «παράλογη» η επιλογή των ανθρώπων να αλλαξοπιστήσουν και να μπουν σε βάσανα.
Ποιος από εμάς σήμερα θα δεχόταν νέες ιδέες, όταν αυτές θα έβαζαν σε κίνδυνο τα πολιτικά, τα ατομικά δικαιώματα, την περιουσία, την καριέρα, την ελευθερία, και τέλος την ζωή αυτού και των αγαπημένων του προσώπων (ακόμη και μωρών) του;

Η ιστορική (πνευματική και κοινωνική) σημασία της εξάπλωσης του Χριστιανισμού, δεν μπορεί να προσπεραστεί «ελαφρά τη καρδία»!
Όλοι αυτοί οι άνθρωποι ήθελαν και έγιναν Χριστιανοί. Ήταν επιλογή τους.
Οι Ιδέες (όχι απλά του Παραδείσου, υπήρχαν ήδη τα Ηλύσια Πεδία) ήταν νέες.
Το μήνυμα της Αγάπης αφύπνιζε συνεχώς τις ανθρώπινες ψυχές.
Το Έλεος, η Ισότητα, η Ενότητα, η Θυσία, η Προσφορά, ανέτρεπαν όλα όσα γνώριζαν ως τότε.

Ο Άνθρωπος αποκτούσε το δικαίωμα να είναι Ένα με τον Θεό.
Όχι ως ημίθεος σε ένα βουνό, αλλά εδώ και τώρα μέσα στους ανθρώπους!

Θα επανέλθω ξανά με τα γεγονότα την περίοδο του Κων/νου

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 14:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους...

παντα αμφισβητω τα οσα διαβαζω και μου λενε και προσπαθω μεσα τους να βρω την αληθεια , διαβαζοντας ολα οσα εχουν γραφτει εδω μεσα προσπαθω να βρω τι απο αυτα ειναι αληθινα και τι ψευτικα. Ειμαι σιγουρος οτι και οι δυο πλευρες εχουν αλληθειες ετσι θελω να σας ρωτησω πως μπορω να επαληθευσω τα οσα λετε ? ποιες ειναι οι πηγες και ποσο αξιοπιστες ειναι ?
Απο τη μια διαβαζω για δωγμους χριστιαννων απο την αλλη οτι οι ιερεις τους εκεινα τα πρωτα χρονια ειχαν πολιτικα προνομια και οι Ρωμαιει θελαν να ενταξουν τον Ιησου στο Πανθεον.
Απο τη μια εχουμε τους Ρωμαιους αυτοκρατορες που σφαζουν Χριστιαννους και απο την αλλη Χριστιαννους αυτοκρατορες που σφαζουν Εθνικους και γινονται μετα Αγιοι !!! και αντε για τους Ρωμαιους μπορουμε να πουμε Θεοι ειναι οτι θελουν κανουν !!!
Απο τη μια εχουμε τους Αρχαιους Ελληνες να εχουν Δωδεκαθεο απο το την αλλη να εχουν ΜονοΘεισμο !!!

Εχουν λοιπον δικιο και οι δυο πλευρες ? Υπαρχουν τελικα ΔΥΟ αληθειες ?
Θα ηθελα να μαθω λοιπον που μπορω να τα βρω ολα αυτα ? σε ποια βιβλια ? και μαλιστα αξιοπιστα γιατι δεν μπορω να δεχτω ενα βιβλιο που εχει γραψει καποιος "πορομενος" ουτε και βιβλιο που γραφτηκε με τη "καθοδηγηση" καποιων.

Αυτο που με εχει προβληματισει παρα πολυ και θα ηθελα να ακουσω καποια γνωμη πανω σε αυτα ειναι γιατι την αληθεια των αρχαιων ελληνων δεν την μαθαινουμε στα σχολειο ? οτι ο Ιησους ειναι προφητης των Μουσουλμανων ? και εαν εμπλεκετε και η εκκλησια


Οσο αφορα το Χριστο που δεν τον Χριστο αλλα καπως αλλιως ξαναλεω οτι η γνωμη μου ειναι οτι ειναι Ελληνας μιας και μονο οι Ελληνες ειναι ικανοι να γυρισουν το κοσμο αναποδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 15:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ ΚΙΤΚΑΤ, όπως διαπιστώνεις υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις στο θέμα, και αυτό από ανθρώπους που όπως φαίνεται γνωρίζουν και ιστορία και Θεολογία. Που βρίσκεται λοιπόν η αλήθεια, και που η πλάνη.. Αναγκαστικά λοιπόν αρχικά πρέπει να δώσουμε τον ορισμό της αλήθειας. Η αλήθεια με βάση τα καταγεγραμμένα από την ιστορία γεγονότα δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Αυτό που μπορεί να αμφισβητηθεί είναι η ερμηνεία των γεγονότων..
Όσον αναφορά την αλήθεια σε πνευματικό και θεολογικό επίπεδο αυτή αναζητείται και θα αναζητείται….Κανείς δεν μπορεί αν σου υποδείξει τον δρόμο, από την στιγμή που θα νοιώσεις την ανάγκη θα βρεις το μονοπάτι σου. .Αυτό που εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις είναι να προσπαθείς να προσεγγίζεις σφαιρικά τις θεωρίες, να διαβάσεις και την μία και την άλλη πλευρά, έτσι ώστε στο τέλος η καρδία σου να σε οδηγήσει προς την μία ή την άλλη μεριά. Δεν γίνεται όλοι να είμαστε ίδια ομάδα, μπορούμε όλοι όμως να είμαστε πρώτα από όλα φίλαθλοι. Εγώ είμαι προσπαθώ να βρίσκω αυτά που μας ενώνουν παρά αυτά που μας χωρίζουν…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 16:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και εγώ με τον Πλωτίνο!
σε όλα και επαυξάνω πως μόνοι μας (χωρίς "αφεντικά") θα ανακαλύψουμε τον Υπέροχο Εαυτό μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 10:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα

πραγματι ετσι ειναι και αυτο προσπαθω να κανω , η ερωτηση μου αφορουσε τα Ιστορικα γεγονοτα και που θα μπορουσε καποιος να επιβεβαιωσει οτι τα οσα αναφερονται ως Ιστορικα γεγονοτα ειναι πραγματι ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ και οχι ερμηνειες του ενος και του αλλου.
Γιατι σιγουρα ειναι καλο να ψαχνεις την αληθεια και να την αναζητεις αλλα και η γνωση της Ιστοριας (ως καταγραφη γεγονοτων και οχι ερμηνειων) ειναι ενα καποιο βοηθημα ισως , για να δουμε αυτα που δεν βλεπουμε. Οχι οτι αυτο αλλαζει κατι στην αναζητηση μας ή οτι ριχνει τις ευθυνες στον εναν ή στον αλλο , τι και εαν σκοτωσαν τι και εαν σκοτωθηκαν , τι εαν ηταν χριστιανοι τι αν ηταν εθνικοι , Ανθρωποι ηταν , Ο Αθρωπος τους σκοτωσε.

Αλλωστε αυτο που πιστευω εγω προσωπικα ειναι οτι η Αληθεια , οπως και εαν την ερμηνευσει κανεις , βρισκεται μεσα μας και ολα μας τα βιωματα περνανε απο γενια σε γενια , απο τους γονεις στα παιδια , ειναι καταγεγραμενη στο DNA μας στο αιμα μας , το δυσκολο ομως ειναι να την αποδεχτουμε. Την Αληθεια την ΞΕΡΟΥΜΕ απλα δεν την αποδεχομαστε.
π.χ. Η ΑΓΑΠΗ. Υπαρχει κανεις που δεν ξερει τη ειναι ? που δεν την εχει νιωσει ή που δεν την εχει προσφερει εστω και μια φορα ? Ακομη και τον "χειροτερο" ποιο "αγριο" δολοφονο να παρεις σιγουρα εχει δωσει και εχει παρει ΑΓΑΠΗ απλα δεν την αποδεχτηκε ή εβαλε πιο πανω απο την αγαπη κατι αλλο το Εγω, το Μισος , το Κερδος ισως κατι αλλο.
Το να γνωριζω τον εαυτο μου ψαχνοντας τον και ερευνοντας τον αυτο το οφελος εχει. Το να ξυπνησω την Αγαπη , να την φερω στο Φως και να αρχισω να βλεπω με Αυτη και οχι με τα ματια μου.

Φυσικα δεν μπορω να δεχτω οτι ειμαι πειραμα καποιας ομαδας απο το διαστημα , οπως και οτι με εκανε ενας θεος απλα και μονο για να τον δοξαζω λες και αλλη δουλεια δεν ειχαν!!! Οπως δεν μπορω να δεχτω καθε τι που με βαζει σε καλουπια , που απορηπτει ολα τα αλλα και που επιμενει ακομη και σημερα οτι ενας ειναι ο σωστος δρομος !!! Αντιθετα οτι με αφηνει ελευθερο , μου δινει επιλογες και κατευθυνσεις , με βοηθαει να βρω τον δρομο που εγω θελω ειναι αυτο που με εκφραζει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 11:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Κιτκατ

Συμφωνώ μαζί σου πως το έγκλημα είναι έγκλημα και όλοι μας είμαστε υποχρεωμένοι, αν μη τι άλλο, να το καταδικάζουμε!

Τα ιστορικά στοιχεία που παραθέτω μπορείς να τα βρεις σε κάθε ιστορική εγκυκλοπαίδεια, δεν είναι δα καμία «νέα ανακάλυψη»!

Για την Αγάπη, αν θες ξεκίνησε ένα νέο τόπικ, αξίζει να προσπαθήσουμε να εμβαθύνουμε.

Με Σεβασμό και Αγάπη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trobax
Νέο Μέλος

Bulgaria
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2002, 04:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trobax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωριζω τιν καταγωγη του Ιησου Χριστου αλλα υποψιαζομαι ποιους
σκοπους εξυπηρετει ισως αθελα του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simoril-elf
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 19:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simoril-elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου Αντώνιε1997 , αν θυμάμε καλά το nick σου και θα ήθελα να προσθέσω πως ο λόγος του Χριστού και τα ευαγγέλια δεν διαδώθηκαν στην Ελληνική γλώσσα αλλά στην Ελληνιστική την κοινή την οποία την μιλούσαν όλοι οι λόγιοι της εποχής. Ήταν με άλλα λόγια η γλωσσα της εποχής και ήταν διαδεδομένη παντού, κάτι σαν να λέμε διεθνής γλώσσα... Φαντάζομαι πως εκείνη την εποχή αν ήταν διαδεδομένα τα κινέζικα όπως και η Ελληνιστική κοινή τώρα τα ευαγγέλια θα ήταν γραμμένα στα κινέζικα και εμείς σήμερα δεν θα καταλαβαίναμε τον Χριστό μας... χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον...
Αν και χωρίς να αποδέχομαι απόλυτα την Χριστιανική πίστη θα έλεγα παρά ταύτα πως ο Χριστός θα δίδασκε σε όποιαδήποτε γλώσσα γιατί δεν τον ενδιέφερε το μέσον αλλά να φτάσει στον σκοπό του... και αυτός ο σκοπός ήταν να μας επικοινωνήσει με ειρήνη για ειρήνη και ομόνοια.
Αν δηλαδή είχε διαλέξει έναν λαό σαν εκλεκτό του τότε ποιός ο λόγος για ισότητα και αγάπη και ειρήνη σε αυτόν τον κόσμο ?
Ο χριστός κατά την γνώμη μου δεν επικοινώνησε απέναντι στους λαούς αλλά απέναντι στους Ανθρώπους.... δεν τον έννοιαζε το χρώμα!!!!!!!

Αν έχω κάπου λάθος θα ήθελα να το ακούσω...

sim-eli-elfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 05:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ιησούς δεν ήταν ούτε Έλληνας ούτε Εβραίος...Ήταν (εξακολουθεί να είνα;) υιός του Θεού.. σαν εμένα!
συγχαρητήρια, Υπερίωνα, αδύνατο να τα έλεγα καλύτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2003, 00:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούστε αυτό: Ο Ιησούς της ιστορίας, ο γιός της Μαριάμ ήταν γιος του αρχιερέα Συμεών, ο οποίος είπε το "Νυν απολείεις τον δούλο σου δέσποτα". Θα το πιστέψετε; Αν είναι να το πιστέψετε έτσι απλά χωρίς να το ελέξετε δεν θα έχει καμιά αξία. Οι σοβαροί μελετητές όμως ας το ελέξουν. Είμαι πρόθυμος να το συζητήσω.
Ελεύθερος

Edited by - Ελεύθερος on 10/11/2003 23:18:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2003, 01:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΕ, να το πιστέψω έτσι απλά λίγο δύσκολο, αλλά πάλι να μην το πιστέψω χωρίς να ερευνήσω το θέμα, αδύνατον. Θέλω κι εγώ να μελετήσω αυτή την εκδοχή. Πώς όμως; Διαφώτισέ με σε παρακαλώ.


Παν μέτρον άριστον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2003, 07:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ?
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΙ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΣ ? Ο ΙΔΙΟΣ ΤΙ ΕΛΕΓΕ ?
ΔΙΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΗΤΑΝ ΕΒΡΑΙΟΣ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ
ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟΣ ΘΕΟΣ ,ΕΕ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ..
ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΥΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ?
ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΠΙΟ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΨΑΓΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΣΑΝ
ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ?
ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΤΟΤΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ (ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΩΝ ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΗΜΕΡΑ....)
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ..ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ...ΣΥΜΠΤΩΣΗ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2003, 08:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 μήνες και 10 ημέρες έχουν περάσει απο την ημέρα που άνοιξε το παρόν τόπικ...
Προσπαθώ να ΚΑΤΑΛΑΒΩ την "αξία του", να αναγνωρίσω τι έχει να προσφέρει στην Εσώτερα Αναζήτηση του καθενός ΜΑΣ ξεχωριστά, αλλά και συλλογικά...

Μπορεί κάποιος απο τα εξέχοντα μέλη, να με διαφωτίσει;;;

Φίλη Δωρίδα καλώς όρισες στη παρέα μας...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 01:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ΔΩΡΙΔΑ θα μπεις σε μεγάλους μπελάδες. Σαν αρχή ξαναδιάβασε την καινή διαθήκη με πνεύμα ντετέκτιβ. Δώσε προσοχή στις περιπτώσεις που ο Ιησούς έτυχε να βρίσκεται μέσα σε ναούς. Από εκδόσεις μελέτες διάβασε για τη Μαρία και πού μεγάλωσε. Μάθε τι ήταν η Μαρία στην πραγματικότητα. Μάθε τι έγινε ο Ιωσήφ και γιατί ο Ιησούς δεν τον είπε ποτέ πατέρα ενώ έλεγε συνέχεια ο οίκος του πατρός μου εννοώντας κάποιο ναό. Βρες γιατί ήταν εχθρός του τότε ιερατείου και γιατί κυνηγήθηκε και καταδικάστηκε. Ποιά ήταν η αληθινή προσπάθεια του. Ποιός ήταν ο πατέρας του ο Συμεών. Θα φτάσεις στον Χιλέλ και ποιοί ήταν οι απόγονοι του. Μάθε ποιά ήταν η γυναίκα του Ιησού και ποιά τα παιδιά του. Ο γάμος της Κανά ήταν ο δικός του γάμος. Έκανε 7 παιδιά. Ο Καϊάφας και ο Ιωσήφ της Αριμαθέας ήταν το ίδιο πρόσωπο, παιδί κι αυτός του πρώην αρχιερέα Συμεών και ετεροθαλής αδελφός του Ιησού. Σου δίνω σημεία σαν φάρους τώρα. Πρέπει να τα επιβεβαιώσεις μόνη σου Με τη σταύρωση δεν πέθανε αλλά επέζησε τελικά με κατεστραμμένη υγεία γι’ αυτό συνέχισαν οι μαθητές του μέχρι που ανάλαβε ο Παύλος και εκμεταλλεύτηκε τη σωτηριολογία προς ώφελος της Ρώμης.
Η όλη ιστορία σε λίγες γραμμές είναι η εξής: Το Εβραϊκό ιερατείο από πολύ παλιά αφού κατάφερε να επιβληθεί στον Εβραϊκό λαό διά πυρός και σιδήρου (διάβασε για τον Μωϋσή) και να ξεκληρίσει τα διάφορα έθνη της Παλαιστίνης με τη βοήθεια του θεού του (βλέπε δηλητήρια που κατασκεύαζε το ιερατείο) στάθηκε τελικά ανήμπορο να αποδείξει στον καταπιεσμένο λαό του για ακόμα μια φορά τη δύναμη του θεού του απέναντι στους Έλληνες και τους Ρωμαίους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα σιγά σιγά το ιερατείο να χάσει το ποίμνιο του και φυσικά τα έσοδα του. Στον ορίζοντα φαινόταν το τέλος της ιερατικής παντοδυναμίας μέσα στο λαό μέχρι που άστραψε σε κάποιων τα κεφάλια η μεγαλύτερη και εξυπνότερη ιδέα για εξαπάτηση και εκμετάλλευση της μάζας. Αντί να τους ποτίζουμε δηλητήρια και να αποδίδουμε τους θανάτους ή την τρέλλα στο θεό και στα δαιμόνια θα κάνουμε ακριβώς το αντίθετο. Θα τους τάζουμε ακόμα και τις πιο αδύνατες γιατρειές. Πως θα τους πείσουμε; Στήνοντας ορισμένα θαύματα εδώ κι’ εκεί. Το αποτέλεσμα ήταν να παρασυρθούν όχι μόνο οι Εβραίοι αλλά και οι Έλληνες, οι Ρωμαίοι, οι Αιγύπτιοι, Σύριοι κλπ Φυσικά όταν τα νέα ιερατεία άρχισαν να πλουτίζουν το καθένα τράβηξε το δρόμο του.
Φίλη Δωρίδα πρέπει να διαβάσεις πολλούς ιστορικούς και μελετητές για να καταλήξεις στην αλήθεια. Όταν την βρείς μην κατηγορήσεις κανένα απ’ αυτούς που δεν την βλέπουν ή δεν θέλουν να την δουν. Βλέπε τους με……αγάπη. Κουράγιο.
Ο πραγματικός εσωτερισμός είναι η ανασήκωση του πέπλου. Αυτοί που το έχουν ανασηκώσει λέγονται μυημένοι. Στα βιβλιοπωλεία ξέρεις τώρα τι θα ψάξεις.

Ελεύθερος

Edited by - Ελεύθερος on 10/11/2003 23:22:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 00:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΕ, ευχαριστώ μάλα. Άρχιζα να Δια-βάζω αρχικά την Βίβλο με φόβο και πάθος. Κατόπιν την διάβασα χωρίς φόβο και πάθος και, αν και δεν είμαι γλωσσολόγος ανακάλυψα πως το θεόπνευστο βιβλίο ήταν για μένα ανεμομαζώματα διαφόρων συγγραφέων που και σε περιγραφές ακόμη διαφωνούσαν μεταξύ τους. Εν τούτοις θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα την μελετήσω με μάτι ντέντεκτιβ γιατί το χρωστώ στο πιτσιρίκι μου.
Ευχαριστώ και πάλι


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 00:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Χριστιανική θρησκεία σήμερα απέχει πάρα πολύ από τα ιστορικά γεγονότα που ήταν η αφορμή για τη γέννηση της. Αυτή η αφορμή όπως γράφω πιο πάνω ήταν η αλλαγή στον τρόπο σκέψης και δράσης μέρους του Εβραϊκού ιερατείου για πειθαναγκασμό της μάζας. Πως ακριβώς ξεκίνησε και από ποιόν ίσως παραμείνει για πάντα άγνωστο. Έγινε πράξη από τον Συμεών, τα παιδιά του Ιησού και Καϊάφα, τα παιδιά και των δύο (οι απόστολοι), τις γυναίκες και τις κόρες τους και τον διορισμένο από τη Ρωμαϊκή εξουσία (μέρους της) Παύλο (Μερίδα της Ρωμαϊκής εξουσίας έβλεπε ότι χρειαζόταν μια νέα καθολική θρησκεία για να παραμείνει η αυτοκρατορία ενωμένη).
Από τα πανάρχαια χρόνια δύο είναι οι κυριώτεροι λόγοι που πειθανάγκαζαν τους ανθρώπους να σκύψουν το κεφάλι σε κάποια εξουσία. Ο ένας ήταν η στέρηση των αναγκαίων για άνετη διαβίωση. Η δράση λοιπόν του ιερατείου ήταν ο έλεγχος της διακίνησης των αγαθών και ο διαμοιρασμός των σε αυτούς που δίχως να μπορουν να κάνουν τίποτε άλλο έσκυβαν το κεφάλι. Όλοι οι Εβραίοι επαναστάτες τσακίστηκαν εν ριπή οφθαλμού (Βλέπε παραδείγματα στην παλαιά διαθήκη. Πόσο Εβραϊκό αίμα χύθηκε από το ιερατείο του)
Ο δεύτερος λόγος ήταν η υγεία των ανθρώπων. Δηλαδή και σήμερα ακόμα αν κάποιος μπορούσε να προκαλεί ασθένειες ή να τις γιατρεύει ή ακόμα να τις προκαλεί για να τις γιατρέψει εισπράττοντας το ανάλογο τίμημα, ή ακόμα έστω και να δημιουργήσει όνομα ότι τις γιατρεύει χωρίς να μπορεί στην πραγματικότητα, αυτός θα ήταν ανίκητος. Σωστός μεσσίας. Εδώ χρειάζεται να αναφέρουμε ότι και με τη φήμη της γνώσεως τάχα του μέλλοντος κάποια μέντιουμ εκμεταλλεύονται ακόμα και πανίχυρους αρχηγούς κρατών και πολυεθνικών επιχειρήσεων. Πόσο μάλλον για ιάσεις ανίατων ασθενειών.

Η ιστορία του Εβραίκού έθνους δεν είναι τίποτε άλλο από τη δράση του Εβραϊκού ιερατείου για επιβολής εξουσίας πάνω στο έθνος αυτό, ένα έθνος δημιουργημένο από την αρχή από το ιερατείο του. Πρώτα δηλαδή υπήρξαν οι ιερείς και μετά δημιουργήθηκε απ’ αυτούς το ποίμνιο τους (Πρώτος ο Αβραάμ και οι απόγονοι του με τους δούλους τους να παίζουν τον ρόλο του ποιμνίου και πολλά χρόνια αργότερα ο Αιγύπτιος ιερέας γνωστός σε μας ως Μωϋσής ο οποίος με μεθόδους που διδάκτηκε από απογόνους του Αβραάμ και με ποίμνιο τους εναπομείναντες Αβρααμικούς δούλους-πιστούς και πάρα πολλούς Αιγυπτίους επαναστατηθέντες εναντίον του Φαραώ επανόρθωσε το έθνος.

Μέσα στην Παλαιά διαθήκη βλέπουμε (όσοι μπορούν να τα αντέξουν έτσι) μια διαρκή προσπάθεια του ιερατείου να χαλιναγωγήσει το ποίμνιο από τη μια και να το προφυλάξει από τον αφανισμό από την άλλη από τους εχθρούς που είχε δημιουργήσει εν τω μεταξύ λόγω της κατάκτησης εδαφών. Σ’ αυτή την προσπάθεια το ιερατείο χρησιμοποίησε όλους τους τρόπους και τα μέσα που είχε στη διάθεση του αψηφόντας τις απώλειες σε ανθρώπινες ζωές (Δηλητήρια, φυτικά ψυχοφάρμακα, μετάδωση ασθενειών κλπ) Ας θυμηθούμε ότι ο Σαμσών λέει η Παλαιά θιαθήκη, με μια κεφαλή γαϊδάρου σκότωσε 1000 Φιλισταίους. Οι πολλοί πιστεύουν ότι ο θεός του Σαμψών του έδινε δύναμη και τους κτυπούσε μ’ αυτήν. Η πραγματικότητα είναι ότι ο Σαμψών από ένα κουφάρι γαϊδάρου σε προχωρημένη αποσύνθεση αφαίρεσε το κεφάλι και με αυτό μόλυνε την πηγή ύδρευσης των Φιλισταίων.

Τέλος πάντων με τον τρόπο αυτό το ιερατείο έπειθε το ποίμνιο για την αξία του θεού του για χρόνια και χρόνια μέχρι που κατακτήθηκαν από τους Έλληνες πρώτα και από τους Ρωμαίους αργότερα. Δικαιολογημένα πια το Εβραϊκό έθνος ρωτούσε το ιερατείο: Μα που είναι ο θεός μας; Και το ιερατείο απαντούσε: Αναμένουμε τον μεσσία όπως λένε οι πανάρχαιες προφητείες. Φυσικά τα χρόνια περνούσαν και αν και ήρθαν πολλοί μεσσίες κανένας δεν κατάφερνε να νικήσει τους κατακτητές. Για κάθε μεσσία το ιερατείο προσάρμοζε και τις προφητείες αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Οι Ρωμαίοι ήταν ανίκητοι και για το λόγο αυτό ο λαός άρχισε σιγά σιγά να ξεχνά το θεό του και τη δύναμη του ιερατείου. Οι αρχιερείς μελετούσαν εν τω μεταξύ τις ιστορικές τους αναφορές προσπαθώντας να βρουν τρόπους χαλιναγώγησης και πάλι του ποιμνίου τους γιατί αυτό ξέφευγε μέχρι σημείου να πάιρνει ακόμα και ονόματα Ελληνικά και Ρωμαϊκά. Τότε ήρθε η μεγάλη ιδέα. Αφού οι άλλοι μας μεσσίες δεν κατάφεραν τίποτε με τα όπλα και τον πόλεμο θα φτιάξουμε άλλον με άλλες ικανότητες. Έναν δικό μας άνθρωπο εμπιστοσύνης με αυτά και αυτά τα προσόντα. Θα στήσουμε θαύματα και θα του αποδώσουμε δυνάμεις που να ικανοποιούν τις μεγαλύτερες ανάγκες του ανθρώπου. Υγεία και ευτυχία. Θα τους τάξουμε την αιωνιότητα και θα τους πείσουμε γι’ αυτήν παρουσιάζοντας τους ένα μεσσία που θα πατήσει και αυτόν ακόμα τον θάνατο. Αν το καταφέρουμε αυτό ποιός δεν θα πειστεί; Αν τον δουν να γιατρέυει κουτσούς, τυφλούς λεπρούς ποιος δεν θα πειστεί; Να ανασταίνει νεκρούς;
Αργότερα τα περισσότερα εγκλήματα κατά των αλλοδόξων έγιναν από φανατικούς πιστούς οι οποίοι επιζητούσαν την εύνοια του νέου θεού για ιάσεις είτε αυτών είτε προσφιλών τους προσώπων.

Χωρίστηκε στα δυό το ιερατείο. Άλλοι έβρισκαν την ιδέα καλή άλλοι όχι. Ο πρωτεργάτης αρχιερέας Συμεών είχε ήδη ένα γιο. Τον μετέπειτα γνωστό αρχιερέα Ιωσήφ Καϊάφα αλλά δεν ήθελε να είναι αυτός ο μεσσίας. Αυτός θα ήταν ο μέλλων αρχιερέας και ο μέγας σκηνοθέτης. Η γυναίκα του όμως δεν μπορούσε να κάνει άλλα παιδιά, είχε περάσει πια την ηλικία. Η νεαρή Μαριάμ ή τρόφιμος του ναού όμως; Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αυτή θα γεννήσει τον Μεσσία μου. Θα την παντρέψω μ’ αυτό τον βλάκα τον Ιωσήφ αλλά θα αναλάβω εγώ τη διαπαιδαγώγηση του μικρού. Θα τον κάνω να πιστέψει ότι είναι πράγματι ο μεσσίας. Θα του στήσω θαύματα που να φαίνονται ότι πράγματι αυτός τα κάνει και είναι αληθινά. Μα άν είναι κορίτσι; Ας περιμένουμε λοιπόν.
Και έρχεται μετά από καιρό η Μαριάμ να φέρει το πρωτότοκο της στο ναό ως όριζε ο νόμος. Επί τέλους λέει ο Συμεών, είναι αρσενικό. Νυν απολείεις τον δούλο σου δέσποτα (Από το άγχος τόσων μηνών). Είπαμε ΔΩΡΙΔΑ: Οι μυημένοι τα ξέρουν αυτά. Αλλά και άν ακόμα ερχόταν ο Συμεών και τα έλεγε αυτά από την τηλεόραση, πόσοι θα τον πίστευαν;
Τι είπε ο Ιησούς στο σταυρό νομίζοντας ότι ξεψυχούσε ενώ στην πραγματικότητα έπεφτε σε νάρκωση από το όξος και τη χολή (Τι να ήταν άραγε αυτά;) που του έδωσε πριν λίγο ο στρατιώτης; (Πατέρα πατέρα γιατί με εγκατέλειψες;) Νόμιζε ότι ξεψυχούσε ο άνθρωπος.
Τι έγινε άραγε εκείνος ο Συμεών και δεν μας τον ξανααναφέρει η καινή διαθήκη; Νομίζεις ότι χρειαζόταν να μας τον βάλει εκεί για να επιβεβαιώσει την μεσσιανικότητα του Ιησού; Μα αφού η καινή διαθήκη θα μας παρουσίαζε σημεία και τέρατα μετά, τι χρειαζόταν ο Συμεών; Αα … τον είχαν χρείαν οι μυημένοι. Οι ελάχιστοι μυημένοι. Γι’ αυτούς η αλήθεια δεν έπρεπε να χαθεί. Και έμεινε.
Για ποιά κατηγορία τον καταδίκασε ο Καϊάφας; Μα μας το λέει καθαρά. Έπρεπε να σταυρωθεί και να αναστηθεί. Αυτό ήταν το σενάριο μεσσιανοποίησης. Οι μυημένοι έτσι το καταλαβαίνουν. Εμείς τον χαβά μας τον Αρβανίτικο.
Γιατί καθαιρέθηκε αμέσως μετά ο Καϊάφας; Γιατί οι Εβραίοι δεν πίστεψαν ποτέ τους; Διότι με τα διάφορα γιατροσόφια δεν βρήκε την υγεία του ο Ιησούς μετά την δήθεν ανάσταση. Είχε μολυνθεί από τα καρφιά και λίγο αργότερα πέθανε (αναλήφθηκε). Κατάλαβαν το παιγνίδι. Είχαν δει τόσα και τόσα.
Βρεθήκαμε όμως εμείς οι……..και τα πιστέψαμε. Και κρεμμαστήκαμε εμείς πάνω στα θαύματα του δικού μας πια ιερατείου. 1700 χρόνια και βάλε. Το γελοίο είναι ότι οι μισοί και πλέον ιεράρχες μας τα υποψιάζονται αυτά αλλά τι να κάνουν; Ακόμα και αν πούν την αλήθεια εμείς θα τους κρεμμάσουμε.

Ελεύθερος


Edited by - Ελεύθερος on 10/11/2003 23:24:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 09:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑ ΜΑΛΑ και εγώ που μου δώσατε ΑΠΑΝΤΗΣΗ στην αναρώτησή μου...
Για όσους κοιτούν ΜΟΝΟ το πληκτρολόγιο και όχι την ΟΘΟΝΗ, ξαναρωτάω:
quote:
2 μήνες και 10 ημέρες έχουν περάσει απο την ημέρα που άνοιξε το παρόν τόπικ...
Προσπαθώ να ΚΑΤΑΛΑΒΩ την "αξία του", να αναγνωρίσω τι έχει να προσφέρει στην Εσώτερα Αναζήτηση του καθενός ΜΑΣ ξεχωριστά, αλλά και συλλογικά...

Μπορεί κάποιος απο τα εξέχοντα μέλη, να με διαφωτίσει;;;


'Αντε να δώ ΠΟΣΟ ΕΥΓΕΝΙΑ έχει το παρόν τόπικ...

Κέλσος ο Κρυπτοεβραίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 10:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε ξεπέρασες τον SAS και την 17Ν !!!

Όσα αναφέρεις είναι παντελώς αστήρικτα.

Αν δε σου κάνει κόπος ανάφερε και καμιά πηγή, έτσι για τα μάτια του κόσμου.

Φίλη Δωρίδα αν βρίσκεις τόσο εύκολα και αβασάνιστα, ενδιαφέρουσες τις απόψεις του Ελεύθερου, απλά απορώ!

Υπάρχουν πάντως πολύ όμοφρα κινούμενα σχέδια με ωραία πλοκή και σενάριο που μπορούν να μας προσφέρουν ευχάριστες ώρες διασκέδασης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 11:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους,

ποτε δεν ξερεις ομως φιλε Φωτιε !!! χωρις να θελω να παρω θεση πανω στο ολο θεμα , μιας και δεν ειμαι σχετικος και ουτε εχω μπει σε τοσο βαθος... ομως ποτε δεν ξερεις !!! σε αυτο πιστευω συμφωνουμε !!! :)

αγαπητε ΚΕΛΣΟ , συμφωνω μαζι σου οτι απο ενα σημειο και μετα τα οσα γραφονται δεν εχουν να προσφερουν τιποτα ουσιαστικο , ομως θα μπορουσαν πολλα απο τα κειμενα που εχουν γραφει εδω μεσα να σταθουν μονα τους ή σε καποιο αλλο τοπικ με αλλο θεμα ας πουμε "περι χριστιανισμου" ή "περι κατι τις...." Επισης τουλαχιστον για μενα , αν και τα περισσοτερα απο οσα γραφονται ειναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ (και ιδικα οι διαφωνιες του τυπου ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ειναι οτι χειροτερο), διαβασα αρκετα πραγματα ,που με προβληματισαν (μεχρι που με ΣΟΚαρισαν) και με βαλαν σε σκεψεις και αναζητησεις για πραγματα που τα θεωρουσα δεδομενα , καθως και αρκετα που επιβαιβεωσαν σκεψεις που ειχα κανει. Ετσι δεν μπορουμε να τα διαγραψουμε ολα γιατι ολοι μας ειτε λιγο ειτε πολυ δινουμε και παιρνουμε μεσα απο αυτα τα θεματα. Ακροτητες απο την αλλη υπαρχουν παντου και παντα.

αυτα φιλοι μου , καλα να παιρνατε
Ο ΚΙΤκατ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 15:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ.
ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΖΟΝΤΑΙ, ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ Ή ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ, ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΦΡΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ.. ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΕ ΝΟΜΙΖΩ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ¨ΑΞΙΟΛΟΓΕΙ¨ ΤΗ ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑ Ή ΜΕ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ ΑΝΤΙΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ, ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΣΑ, ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ, ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΙΝΕΖΟΣ, ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ, ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΣ, ΝΑΡΚΟΜΑΝΗΣ ΓΙΕΖΟΥΑ.

ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΩΜΩΔΙΑ;;;;;


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 00:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΩΩΩΤΙΕΕΕ, συγκεντρώσου τέκνο μου, ξέφυγες από το θέμα. Να σου υπενθυμίσω πως το θέμα μας είναι άν ο Χριστός ήταν Έλληνας.
Φίλε ΚΕΛΣΕ έχεις δίκιο. Τελικά όλοι έχουν δίκιο. Ποιός όμως κατέχει την αλήθεια; Αυτοί που ξέρουν δεν μιλούν εμείς που δεν ξέρουμε μιλάμε ψάχνοντας έστω στα τυφλά έστω με λανθασμένες υποθέσεις, το σίγουρο πάντως είναι πως ψάχνουμε. Όλα τα μοναπάτια θα οδηγήσουν αργά ή γρήγορα στην Αλήθεια. Εως ότου κι αφού γίνει αυτό ας χαρούμε το μονοπάτι μας χωρίς φόβο και πάθος.
Να ψάξουμε λοιπόν τις πηγές, αυτές τις λίγες και αμφισβητούμενες πηγές. Η πρώτη παράγραφος της Κ.Δ. μας περιγράφει το γενεαλογικό δέντρο του Χριστού, που φθάνει ως τον Αδάμ ο οποίος σύμφωνα με τους "φωστήρες" δημιουργήθηκε πριν 7000 χρόνια περίπου. Σήμερα οι δικοί μας "φωστήρες" διαφωνούν ριζικά, αν η πρώτη παράγραφος περιέχει τέτοια λάθη πως καλούμαι σήμερα εγώ να πιστέψω όλες τις υπόλοιπες! Δεν θέλω να ακούσω για σύμβολα και αποσυμβολισμούς και τα συναφή γιατί μπορώ να σας πω πως κι εγώ πως μπορώ να αποσυμβολίσω την Coka-Cola.
Και οι πηγές για την εθνικότητα του Χριστού είναι ακόμη πιο περιορισμένες αν όχι ανύπαρκτες. Τι θα ωφελούσε όμως στον καθένα μας η εθνικότητά του; Θα ηρεμούσε τον Φώτιο; Γιατί; Θα ικανοποιούσε τον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ή την ΔΩΡΙΔΑ; γιατί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 05:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...
Τελικά ΝΑΙ, η ευγένια ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΕ απο τη συζήτηση!!!

Καλή μου φίλη Δωρίδα, στη σκέψη σου δεν θα διαφωνήσω. Πώς μπορώ άλλωστε;;;
Θα διαφωνήσω (άν μου το επιτρέπεις) στον ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ...
Λόγο χρόνου (έχω τώρα αρκετό), θα αναπτύξω άνετα το θέμα σου με ερωτήσεις και απαντήσεις....

Λοιπόν, ΚΑΤΑΡΧΑΣ ότι διαβάζουμε, το λαμβάνουμε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ;;;
Αν Ναί, γιατί... Τι έχει να μας προσφέρει η ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ αναφορά σε ένα γεγονός ή αν θές ακόμα πιό δύσκολα το ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΟ είναι ΠΑΝΤΑ δεδομένο και ΠΩΣ;;;

Αν λοιπόν διαβάζουμε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ το οποιοδήποτε κείμενο, μα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ, τότε η ΛΟΓΙΚΗ έχει τον λόγο... Και με τη ΛΟΓΙΚΗ που μπορούμε να φτάσουμε;;; Η ίδια η ΛΟΓΙΚΗ έχει όρια, έχει μέτρο...
Και ΑΝ λέω ΑΝ το σημείο που θέλουμε να φτάσουμε, προσεγγίσουμε είναι ΠΕΡΑ και έξω απο τη ΛΟΓΙΚΗ;;; Τι γίνεται τότε;;;

Πόσο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ διαβάζεις την ΟΔΥΣΣΕΙΑ;;; Πόσο έψαξες επάνω σε έναν χάρτη να βρείς το νησί των ΣΕΙΡΙΝΩΝ;;; Πολύ ή λίγο;;; Και το αποτέλεσμα, το βρήκες;;;
Αναφέρομαι στις ΣΕΙΡΙΝΕΣ μιάς και είπες ότι ΔΕ ΘΕΣ ΤΟΝ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ, γιατί οι ΣΕΙΡΙΝΕΣ θα μπορούσαν να είναι ΟΙ ΦΩΝΕΣ (το τραγούδι) ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ...

Θέλω να πώ πώς ΕΑΝ σε ενδιαφέρει η ΟΥΣΙΑ και όχι ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΜΑΝΔΥΑΣ τότε η ΛΟΓΙΚΗ θα πρέπει να μείνει στην άκρη. Η ΛΟΓΙΚΗ δεν μπορεί να σε βάλει ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ, της Θεάς της Σοφίας...

Ανέφερες τη γενεολογία του Ιησού...
Τι σημαίνει ΓΕΝΕΟΛΟΓΙΑ κατ'εσέ;;; Και σε ΤΙ θα εξυπηρετούσε η αναφορά της, πάντα κατ'εσέ;;;
Μήπως όλοι οι "φωστήρες" του ΣΗΜΕΡΑ, ξεχνούν "κάτι"... Μήπως το να κάθομαι 2000 χρόνια ΜΕΤΑ απο ένα γεγονός και να ΥΠΟΘΕΤΟΛΟΓΩ για το ΑΝ ήταν έτσι ή αλλιώς ΤΟΤΕ τα πράγματα θα είχαμε το "τάδε" ή το "δείνα" αποτέλεσμα;;;

ΜΟΝΟ με τη βοήθεια του ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΠΥ μπορείς να έχεις ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...
Ο αποσυμβολιμός είναι που θα σε βγάλει απο τα ερωτήματα εκείνα που η ΛΟΓΙΚΗ σταματά και σηκώνει τα χέρια λέγοντας τίμια : "Εγώ μέχρι ΕΔΩ φτάνω, παραπέρα ΑΔΥΝΑΤΩ"...

Αλήθεια, και την Αρχαιοελληνική γραμματεία, την ΤΟΣΟ πλούσια σε ΜΥΘΟΥΣ, κατα γράμμα την λαμβάνεις;;;
Τι κερδίζεις έτσι;;; Απλά και ΛΟΓΙΚΑ, μαθαίνεις τα "παραμυθάκια" που έλεγαν κάποτε οι πρόγονοί μας τα στα παιδάκια τους;;;
Δε το νομίζω... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ αν θέλεις...

Σκέψου ότι επάνω σε ΜΥΘΟΥΣ, πλέχτηκαν και διαδραματίστηκαν τα Ιερά Μυστήρια!!!
Ποιά Μυστήρια θέλεις;;; Τα Ελευσήνια, τα Καβείρια, του 'Αττη και της Κυβέλης... Ποιά;;;
ΑΝ καθήσεις ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙΣ εμβαθούμενη στην ΟΥΣΙΑ, τότε τι έχεις;;; Μια ΣΤΕΙΡΑ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑ...
Το αυτό, το ΙΔΙΟ ισχύει ΚΑΙ σήμερα. Εκεί έχουν καταντήσει ΚΑΙ τον Χριστιανισμό...

'Ολοι οι "σοφοί" που προσπαθούν να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ την πραγματική ΥΠΑΡΞΗ ή ΜΗ όντων όπως ο Ιησούς, ο Ζωροάστρης, ο Βούδας, Λάο Τσέ, ο 'Οσιρης, ο Οντίν, ο Απόλλών, ο Διόνυσος κλπ κλπ κλπ δεν ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ σε τι θα βοηθήσουν, ΕΜΕΝΑ τον αδαή, στο να ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ;;;

Πόσο σημαντικό είναι άραγε για το ΑΝ τα όντα που προανέφερα, είναι 'Ελληνες, Εβραίοι, Ινδοί, Σκανδιναβοί, Πέρσες, Κινέζοι, Αιγύπτιοι;;; Πόσο αλήθεια;;;
Προσωπικά, ΟΥΔΕΜΙΑ ΔΕΚΑΡΑ ΔΕΝ ΔΙΝΩ...
Αυτό που εμένα με ενδιαφέρει, είναι άλλο...
Με ενδιαφέρει ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥΣ μιάς και Εν αρχή ήτο ο ΛΟΓΟΣ...
Με ενδιαφέρει το ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ μιάς και είναι η ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥΣ καθώς και το ΠΩΣ θα μπορέσω αυτά να τα ΜΕΤΟΥΣΙΟΣΩ σε ΕΜΕΝΑ και να τα κάνω να με κάνουν ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

Αναφέρεις καλή μου φίλη τη λέξη ΠΙΣΤΕΨΩ λέγοντας:

quote:
αν η πρώτη παράγραφος περιέχει τέτοια λάθη πως καλούμαι σήμερα εγώ να πιστέψω όλες τις υπόλοιπες

Μα ΠΟΙΟΣ σου ζητάει να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ;;;
Εγώ αυτό που ζητάω απο τον εαυτό μου είναι να ΓΝΩΡΙΣΩ...
Η πίστη είναι στήριγμα της ΛΟΓΙΚΗΣ και με τη ΛΟΓΙΚΗ (ξαναλέω) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ, ειδικά όταν αυτά που αναζητώ είναι ΚΡΥΜΕΝΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΝΔΥΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ- ΣΟΦΙΑΣ...

Μη πιστεύεις, αλλά ΓΝΩΡΙΣΕ... Μη δέχεσαι κανέναν ώς αυθεντία... Αυθεντία για τον Εαυτό ΣΟΥ είσαι ΕΣΥ...

Παρεπιπτόντος, θα ηθελα να μας πείς για την Coca-Cola, τι μπορέι να κρύβεται ΠΙΣΩ απο αυτήν;;;

Ελπίζω να μην κούρασα...
Ελπίζω σε απαντήσεις...
Καλημέρα σε ΟΛΟΥΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 07:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ "ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ" ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ
ΠΡΟΣΟΧΗ ..2000 ΤΩΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΞΕΣΚΕΠΑΣΤΕΙ ? ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΤΙ ΛΕΤΕ ?
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΝΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΕΝΟΣ Η ΣΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ? ΜΗΠΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΦΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ?
ΦΙΛΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ,ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΦΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΟΛΕΨΑΝ ΚΑΤΑΠΩΣ ΗΘΕΛΑΝ ΕΕ?
ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ?
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ UFO'S ..ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΕΥΡΕΣ ΛΕΝΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ..
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΨΑΞΕΙ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ
1. Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΑΓΑΘΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ
ΕΙΣΧΩΡΗΣΕ ΜΕ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΦΕΡΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ(ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΔΑΜ-ΕΥΑ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ-ΠΥΡΡΑ ?)
2. Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΑΛΛΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ..

ΦΙΛΤΑΤΕ ΚΕΛΣΟ ,ΤΑΠΕΙΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ
TO HYPERLINK,ΕΚΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΛΕΞΗ-LINK ΠΟΥ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΔΡΟΜΟ-ΘΕΜΑ,ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ,ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΤΑΠΙΑΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ..ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΖΩΝΤΑΝΗ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΕ?
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ NA ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..(ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ; :))..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 09:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Βeyond, καλημέρα και πάλι...
Δεν θέλω ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ...
Λέγοντας δέ, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ εννοώ την ορθή έννοια που αντιστοιχεί και στην περίπτωση ΜΑΣ... όχι υπεκφυγές, αλλά ΚΑΙ πάλι δεν είμαι ικανοποιημένος...

Εξ'αρχής είχα θέσει τον προβληματισμό αυτόν, "Τι έχει να μας προσφέρει το παρόν θέμα;"
Απο την ΑΡΧΗ περιμένω να ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
Και ακόμα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...

'Ισως δεν καταλαβένω γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε μένα ΔΕΝ προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ, εννω σε άλλους προσφέρει ΠΟΛΛΑ...
Αυτά τα ΠΟΛΛΑ ζητώ να μου εξηγήσουν, μπορεί κάποιος, ο οποιοσδήποτε, ΑΛΛΑ να μου εξηγήσει;;;

Το τι κάνει ο καθένας με το Internet, είναι φίλε μου ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ...
'Αλλοι ερευνούν, άλλα βοηθούν σε έρευνες, άλλοι γκομενίζουν, άλλοι κάνουν κυβερνοσέξ, άλλοι ΠΡΙΝ φτάσουν στο κυβερνοσέξ, κάνουν πρώτα κουβεντούλα - καμάκι κλπ κλπ κλπ
'Ετσι μου είπες είναι ΚΑΙ ΕΞΩ, στην ΑΛΗΘΙΝΗ ΖΩΗ...

Και ερωτώ....
Είναι η ζωή που ζούμε ΕΞΩ, ΣΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΟΣΜΟ, αυτή που θέλουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ζούμε τόσο ΟΜΟΡΦΗ που θέλουμε να την μεταφέρουμε ΚΑΙ στον κυβερνοχώρο;;;

Επειδή λοιπόν εγώ πιστεύω στις ανθρώπινες αξίες, αυτό που ζητώ είναι το ΜΠΑΧΑΛΟ που επικρατεί ΕΞΩ, να ΜΗΝ επικρατεί και μέσα....
Γι'αυτό λοιπόν, απο το ΜΠΑΧΑΛΟ που έχει καταντήσει το θέμα, ερωτώ...
Σε τι θα μας βοηθήσει το ΑΝ ο Χριστός ήταν Εβραίος ή Ελληνας;;;

Θα ηθελα μια απάντηση ειδικά απο εκείνους που κόπτοντε για να μας ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ότι όλα είναι μαι συνομοσιολογία που όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ, 2000 χρόνια κατάφερνε να ξεγελάσει τους ΠΑΝΤΕΣ!!!

Την καλημέρα μου...

Κέλσος ο Κρυπτοεβραίος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 09:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα να συμμετάσχω θετικά στην συζήτησή σας και να σας δώσω τον χαμένο κρίκο που λείπει μεταξύ του Σιωνισμού και της... Κόκα-Κόλα.

Δεν ξέρετε την σχέση τους;;;

Ντροπή. Τόση ώρα μιλάτε για αυτό το θέμα και κανένας γνήσιος συνομωσιολόγος που πρέπει να είναι συνεπής με τις αρχές του δεν την αποκάλυψε.

Τέλος πάντως ας δώσω κι εγώ... οργή στον τόπο (τον δικτυακό μας) και ας ρίξω κεραυνούς στους εχθρούς του καλύτερου, του πιο τέλειου, του απάράμιλλου, του θεσπέσιου, του γενετικά τέλειου, του μοναδικού έθνους που πέρασε ποτέ από την ιστορία του πλανήτ..., έεεε... ήθελα να πω του γαλαξία. Σύγκριση με τα άλλα όντα του Σύμπαντος πέρα από τον Γαλαξία δεν κάνω γιατί δεν έχω σιγουρευτεί τελείως.

Λοιπόν, αφού έκανα και εγώ το άσχετο αλλά αναγκαίο και απαραίτητο ως εισαγωγή, εθνικό μου παραλήρημα, μπαίνω στο θέμα.

Όταν ήμουν μικρός, ήμουν και εγώ, ως παιδί, συνομωσιολόγος.

Κάποια στιγμή που αναζητούσα κρυμμένες έννοιες και νοήματα μέσα στο περιβάλλον μου, ανακάλυψα κάτι που θα σας κάνει να ανατριχιάσετε. Η CocaCola μέσα από την διαφήμισή της περνάει ένα Ιουδαϊκοχριστιανικό αλλά και ταυτόχρονα... Εωσφορικό μήνυμα.

Μην ρωτάτε πως μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο. Συνδυάζονται, στην σκέψη κάθε συνεπούς συνομωσιολόγου. Εδώ ανακαλύψαμε ότι το ολοκαύτωμα των Εβραίων, δεν ήταν απόφαση των Ναζί αλλά ένα εσωτερικό ξεκαθάρισμα φατριών των ίδιων των Εβραίων που έδωσαν μία λίστα, στους Ναζί, από αυτούς που ήθελαν να βγάλουν από την μέση. Καλά μιλάμε για την πιο αιμοβόρα Κόζα-Νόστρα της Ιστορίας.

Ε, κάνανε και μερικά λαθάκια αλλά έδωσαν,καθυστερημένα, μία διορθωμένη λίστα στον... Σίντλερ και έσωσαν μερικούς που κάτα λάθος τους είχαν για ξεπάστρεμα. Άντε, ατιμούλικα, τι δωράκια κάνω σε εσάς , σας έβγαλα και είδηση με την λίστα του Σίντλερ.

Λοιπόν πάλι ξεχάστηκα.

Διαβάσατε ποτέ το όνομα της CocaCola ανάποδα και συνεχόμενα; Βέβαια όχι, ρε κουτορνίθια. Εγώ ως συνεπής συνομωσιολόγος το έκανα για εσάς. Και τι βρήκα;

Ιδού

ALOC ACOC ALOC ACOC ALOC ACOC

Και για να σας βοηθήσω, το εξελληνίζω και κολλάω τις λέξεις

ΑΛΟΚΑΚΟΚΑΛΟΚΑΚΟΚΑΛΟΚΑΚΟΚΑΛΟΚΑ

ΝΑΙ. ΝΑΙ!!! ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.

Διαβάζεται ως ΚΑΛΟ ΚΑΚΟ.

Καλά τι άρρωστα εωσφορικοιουδαικοχριστιανικοσιωνιστικά μυαλά βρήκαν αυτήν την νοητική παγίδα για να σκλαβώσουν την ψυχή του Έλληνα μέσα από την συνεχή χρήση του ονόματος αυτού του απεχθούς προϊόντος.

Κηρύσσω επανάσταση, μποικοτάζ σε αυτό το σιωνιστικό προιόν.

Κανένας γνήσιος Έλληνας μη ξαναπει, και να μην ξαναπιεί αυτό το ύπουλο προιόν.

Τώρα αισθάνομαι ευτυχής. Τι λέτε, να γράψω και κανένα βιβλίο για να τσεπώσω και μερικά ευρουδάκια για την ανακάλυψή μου;

Ξυπνήστε Έλληνες


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 10:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ερμή Τρισμέγιστε, τώρα τι να σου πώ;;;;
Είσαι ΠΡΟΔΟΤΗΣ του ΣΙΩΝΙΣΤΙΚΟΥΕΒΡΑΪΚΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ κατεστημένου που ας μην το κρύβωμεν άλλωστε, υπηρετής με τόσο δόλιο και φθονερό σκοπό....

Εγώ ώς ΚΡΥΠΤΟΕΒΡΑΙΟΣ και μάλιστα original (κάτι απο ΑΕΚ ORIGINAL;;;) θα πρέπει να σε ΚΑΤΑΔΩΣΩ στο παγκόσμιο συμβούλιο ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΤΟΠΟΘΕΤΩΝ και να σου ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος...
Να σε δώ μετά τι θα κάνεις που θα είσαι "καί δαρμένος και κλαμένος"...
Πως μπορείς αφελή φίλε μου να ΦΑΝΕΡΩΝΕΙΣ τοιούτα μυστικά που επιβιώσανε απο γενέσως της λάσπης;;;;
Δέν αισχύνεσαι;;;;
Δεν φοβάσαι τα κόκαλα των πεθαμένων προγόνων ΜΑΣ που τώρα ΤΡΙΖΟΥΝ και κάνουν τη γή να μοιάζει με πληγήσα απο σεισμό;;;
Λές γι'αυτό να έχουμε αυξημένη σεισμικότητα;;; Α! ρε καημένοι σεισμολόγοι... εδώ ελάτε να σας πούμε με τί μυστικά υπερόπλα οι Εβραιοχριστιανοί προσπαθούν να ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ την Ελλάδα απο τον χάρτη....

Λοιπόν σοβαρά τώρα, Ερμή σε διαγράφω απο τη ΛΙΣΤΑ ΜΟΥ και σε γράφω σε άλλη λίστα, μακρύτερη και με περισότερα ονόματα... Αυτ΄λη που θα πάει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στον ιερό άγιο, που θα σας κάψει όλους με το προϊον της ΚΑΛΟ ΚΑΚΟ (coka cola)...
Θα αυξήσει τη δόση στο ΟΞΥ που περιέχει και θα σου κάνει ένα brainwash "άλλο πράγμα"!!!!

Απο που ακούστηκε, ΕΣΥ ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ να κάνεις όλα αυτά;;;;

Τστστστστστσ αδικαιολόγητο σε βλέπω....
'Οσο για το βιβλίο, κράτα την όρεξή σου για αργότερα.... ΗΔΗ το έχω ετοιμάσει και συζητώ με μεγάλο οίκο του εξωτερικού για μια πανάκριβη έκδοση του....
Να μάθω ΚΑΙ εγώ τι ωραία που είναι να κονομάνε κάποιοι επάνω στην ΑΜΑΘΕΙΑ, ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ, ΑΓΝΟΙΑ του κοσμάκη....
Ζήτω οι ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΟΙ....


Κέλσος ο Κρυπτοεβραίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 23:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέλσος
quote:
Γι'αυτό λοιπόν, απο το ΜΠΑΧΑΛΟ που έχει καταντήσει το θέμα, ερωτώ...
Σε τι θα μας βοηθήσει το ΑΝ ο Χριστός ήταν Εβραίος ή Ελληνας;;;

Σε τίποτα.
Όμως αυτό δεν είναι το θέμα του τόπικ Κέλσε; Μονολεκτικά θα γράφουμε;
Mιλάς και συ και άλλοι για συνομωσιολογίες.. Να μην απαντήσω;

Εγώ στα γραφόμενα μου δεν ανάφερα άλλη συνομωσία πλην εκείνης του Συμεών και των συν αυτώ, η οποία τελειώνει κάπου στον Παύλο. Τα 1700 χρόνια που αναφέρω δεν εννοώ ότι συνεχίζεται η συνομωσία από κάποιον. Απλά είμαστε εμείς δέσμιοι εκείνης της αρχικής, διότι συνεχίζουμε να πιστεύουμε. Μετρήστε τα τάματα και μετρήστε και τα θαύματα.
Ξαναλέω ότι οι ιερείς μας στην πλειοψηφία τους τα γνωρίζουν αυτά.
Ποιός όμως θα τολμήσει να πει την αλήθεια, πόσοι θα τον πιστέψουν και τι θα πάθει;
Η όλη συνομωσία άρχισε με τον Συμεών του οποίου ο σκοπός ήταν να δημιουργήσει ένα μεσσία για να συμμαζέψει τα απολωλότα πρόβατα του Ισραήλ. Όταν ο Παύλος κατάλαβε ότι οι νέοι πιστοί κάνουν ουρές για να προλάβουν να «σωθούν-θεραπευτούν» από τον νέο θεό, τον ιδιοποιήθηκε και δημιούργησε τη νέα θρησκεία προς όφελος της Ρώμης.Ήταν συνομώτης μεν με άλλα κίνητρα δε. Αυτός ήθελε την ενότητα της αυτοκρατορίας, κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα στο κύρηγμα του.
Όλοι οι επόμενοι δεν είναι συνομώτες. Είναι απλά πιστοί εγκλωβισμένοι στον φόβο της κόλασης ή ονειρεύονται τον παράδεισο ή προσμένουν κάποιο θαύμα που θα τους αλλάξει τη ζωή ή ακόμα φοβούνται το κακό που μπορεί να τους έρθει από τη θεϊκή οργή αν δείξουν τάσεις απιστίας.

Υπάρχει και το συμφεροντολόγο ιερατείο μας και οι συν αυτώ, το οποίο με ολοφάνερα κίνητρα για αποκομιδή εσόδων-εξουσίας συντηρεί και επιβάλλει αυτή τη θρησκεία. Μέσα μέσα σκαρώνει και κανένα θαύμα για να μην χαλαρώνει το ποίμνιο. Πιστεύουν όμως ότι αυτό κάνει καλό στον κόσμο.
Εκτός αυτού με την πάροδο των αιώνων πολλοί πιστοί φιλόσοφοι πρόσθεσαν πολύ αξιόλογα λόγια και γραπτά σ’ αυτή τη θρησκεία με αποτέλεσμα σχεδόν κανείς να μην ενδιαφέρεται να μάθει πώς άρχισε και με πιο σκοπό.

Φίλε Φώτιε,
Για να σου αναφέρω πηγές πρέπει να βάλω αυτούσια κομματάκια της βίβλου και να τα κριτικάρω. Να φέρω σε αντιπαράθεση το ένα με το άλλο. Αυτό όμως αντίκειται στους κανονισμούς του παρόντος Forum. Εξ’ άλλου ο σκοπός μου δεν είναι να σκανδαλίσω και να πεισμώσω κανέναν. Ο σκοπός μου είναι να αφυπνίσω την ανθρώπινη περιέργεια. Ούτε θέλω να με πιστέψει κανένας. Αυτό που θέλω είναι να ψάξει ο ίδιος. Σας παραπέμπω λοιπόν σε όλους τους συγγραφείς-μελετητές για την ιστορική αλήθεια των πρώτων πρωταγωνιστών της Χριστιανικής θρησκείας. Ο κάθε ένας απ’ αυτούς έβαλε το λιθαράκι του.

Απορώ όμως που κάποιοι με εξέλαβαν για Εβραιοφάγο. Γιατί διαβάζετε άλλους και χαρακτηρίζετε εμένα ρε παιδιά; Είναι σωστό αυτό; Την θέση μου για τους Εβραίους την δίνω στο τόπικ Χριστιανισμός και άνθρωπος.
Για μένα ο άνθρωπος είναι ένας μόνον, «κουρδισμένος» όμως με αμέτρητους διαφορετικούς τρόπους. Η πατέντα κατασκευής του είναι μία.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 01:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ... ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΚΡΙΤΕΣ ΤΟΥ...


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 01:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 είναι οι πιθανές απαντήσεις στο ερώτημα.

1)Ο Χριστός να είναιενσαρκωμένος Θεός. Σε αυτή την περίπτωση η λογική λεέι ότι το ΟΝ αυτό δεν μπορεί να υπαχθεί σε ανθρώπινες αδυναμίες και ανθρώπινα γονιδιακά προτερήματα ή ελλατώματα, άρα δεν έχει και εθνικότητα με την στενή ένοια του όρου που εμείς οι άνθρωποι δίνουμε στον μικρό χρονικό ορίζοντα της ενσαρκωσης μας (το πολύ 100 χρόνια ζούμε), μιάς και η λύτρωση της ψυχής σε ένα θεικό επίπεδο πρέπει να είναι Παν-ανθρώπινη.
2)Ο Χριστός ήταν άνθρωπος, ο οποίος όμως έφτασε σε τέτοιο εξελικτικό επίπεδο που θεοποιήθηκε. Σε αυτή την περίπτωση ο χρόνος και ο τόπος δράσης του, παίζει κάποιο ρόλο στην εξελικτική του πορεία. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν ή σε εκφράζουν τα διδάγματα του ή τα απορρίπτεις, και ακολουθείς άλλες ατραπούς.. Εάν προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν ήταν Εβράιος αλλά Έλληνας ή ότι άλλο, τότε μάλλον εκφράζουμε ευσεβείς πόθους..Είναι σαν την περίπτωση των καλών παικτών, όλοι θα θέλαμε να έπαιζε στην ομάδα μας και όχι στην αντίπαλη ομάδα...


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy