ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Σχολές εσωτερισμού στην Ελλάδα, μοίρασμα θετικών και αρνητικών εμπειριών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 13:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να επανέλθω στο θέμα των σχολών.
Εδώ και λίγο καιρό είμαι [θαμώνας μιάς σχολής εσωτερισμού στην Αθήνα].
Αυτό που μου έχει μείνει -μεταξύ πολλών άλλων που κάποια στιγμή δεν έχω πρόβλημα να μεταφέρω- είναι ότι ο αφέντης του ιερού της ψυχής μας είναι ο Ανώτερος Εαυτός.Η ανθρώπινη ψυχούλα στην ανώτερη όψη της είναι ένα κράμα σύνολο πιό σωστά, από πνευματικές εφέσεις και ανώτερη αγάπη. Να την πάλι η μαγική λέξη. Στην κατώτερη μπορεί να είναι ένα σύνολο από ψιλοζωώδεις ορέξεις γήινες επιθυμίες και πάθη. ΄Ολοι έχουμε βιώσει τα πάθη. Μην το αναλύσω. Φωτεινά σκοτεινά τρελλά αδυσώπητα καταστροφικά. ΄Η σχεδόν όλοι. Η ανθρώπινη ψυχή είναι ένας σύνδεσμος ανάμεσα στο ζώο και σε κείνο το πνευματικό ανώτερο τμήμα που υπερισχύει όταν μπορεί να επιβληθεί στην ζωώδη φύση. Σε αυτόν τον κρίκο στηρίζεται η χωριστική ή όχι ανθρώπινη συμπεριφορά. Σε αυτόν τον κρίκο, που είναι η ανθρώπινη ψυχή παίζεται η ισορροπία των ανωτέρων και κατωτέρων δυνάμεων.

Γιά σήμερα κρατώ αυτό. Το ότι ο αφέντης του ιερού της ψυχής μας είναι ο Ανώτερος Εαυτός.
Αν έχει κανείς ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά μπορεί να μάθει πολλά. ΄Αλλα τα κρατάει κι άλλα τα πετάει. ΄Ενα φιλτράρισμα δεν χρειάζεται σε όλα τα πράγματα στη ζωή;
Απλά όσο ζεις μαθαίνεις. Κι υπάρχουν σχολές που σου παρουσιάζουν τα γεγονότα και τις καταστάσεις με μιά σοβαρότητα. Προφανώς στην κατηγορία αυτή ανήκει και η εν λόγω σχολή που έχω την τύχη να επισκέπτομαι. Μπορεί να μην εισέρχεσαι απλά στις μυστικές παραδόσεις στην Θεία Γνώση. Αλλά ψάχνοντας ακούγοντας διαβάζοντας μαθαίνοντας από σωστά χείλη και ψυχές κάποια πράγματα σίγουρα ανακαλύπτεις πληροφορίες σχετικά με τις λεγόμενες μυστικές ή υπερφυσικές δυνάμεις του ανθρώπου. Επί παραδείγματι, η διόραση, η προαίσθηση η τηλεπάθεια θεωρούνται κατώτερες ψυχικές δυνάμεις, ωστόσο δεν παύουν να αποτελούν ένα μέγα άνοιγμα των αστρικών αισθήσεων.
Ο άνθρωπος [ο κάθε] εκτός από το φυσικό του σωματάκι, έχει και το αστρικό στο οποίο συμμετέχει ένα τμήμα του νοητικού. Κι εκτός από τις φυσικές αισθήσεις έχει και τις αστρικές του. Το άνοιγμα των τελευταίων ίσως φέρνει τον άνθρωπο σε επαφή με τις αστρικές του δυνάμεις.
Μα ο αστρικός νους κάνει θαύματα μόνο αν εκπαιδευτεί κατάλληλα.
΄Ολα είναι θέμα επιλογών.
Σωστών
΄η λανθασμένων.
Πάντως ας κλείσω με αυτό. Ο αφέντης του ιερού της ψυχής μας είναι ο ανώτερος εαυτός. Μόνο που χρειάζεται πολύς μόχθος, να αναπτύξει ο άνθρωπος ικανότητες τέτοιου είδους.
΄Απειρες ικανότητες όμως μπορεί να δοθούν από κάποιο πνευματικό δάσκαλο που τις κατέχει καλά, σε μαθητές του, σαν μερος μιάς διδασκαλίας καθαρής ανοιχτής ουσιαστικής και ελεύθερης.
Κι οι μεγάλοι μύστες καλώς λένε, πως η θέωση δεν επιτυγχάνεται με την ανάπτυξη του νου μόνο, αλλά και με την υπερβασή του.
Το πνευματικό ταξίδι -το μαθαίνω καθημερινά- και εκεί που είμαι τώρα, δεν τελειώνει ποτέ.
Κι αυτό το ποτέ κρύβει τη δική του ακαταμάχητη ατελείωτη μαγεία.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.H
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 14:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ DEVA,
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ-ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ-ΔΕΝ ΡΩΤΑΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ,
ΣΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΡΓΑΡΑ-ΑΝ ΚΙ'ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ,-ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΨΙΛΙΑΖΕΣΑΙ-ΑΝ ΚΙ'ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΣΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ,ΑΝ ΚΙ'ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ!!!-
D.H

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 14:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DH, προσωπικά νομίζω πως κανείς δεν μπορεί να σε κάνει να καταλάβεις τί είναι αγάπη, ακόμα κι αν στην δείξει κάποιος αυτή την πραγματική, ανώτερη, μοναδική, τέλεια αγάπη (για την οποία μιλάμε μάλλον), γιατί ανάλογα με το τί κουβάλας εσύ απο πλευράς 'αγάπης' αυτό θα νομίζεις οτι λαμβάνεις: πχ αν είσαι άνθρωπος που κρατάς με νύχια και δόντια ό,τι νομίζεις πως έχεις στην κατοχή σου, αυτό θα νομίζεις οτι κάνει και ο άλλος, και αν δεν το κάνει θα τον περάσεις για χαζό, ή ότι έχει απώτερους σκοπούς, ή οτι είναι δήθεν,ή τέλος πάντων δεν θα καταλαβαίνεις την συμπεριφορά του άλλου. Αυτή η συμπεριφορά δεν μπορεί να μαθευτεί ή να μιμηθεί απο κάποιον.
Εφόσον το θεωρώ συνειδησιακή κατάσταση, κί όχι συναισθηματική είναι αδύνατον (για μένα), εάν δεν είσαι στο ίδιο συνειδησιακό επίπεδο με τον άλλον να καταλάβεις τί είναι αυτό που σου στέλνει ή σου δείχνει... αγάπη ή κάτι άλλο (δεν θα ξέρεις εάν δεν στέλνεις κι εσύ τις ίδιες συνειδησιακές δονήσεις).
Οπότε μπορούμε να μιλάμε για την αγάπη ώρες ατελείωτες ή να 'μοιράζουμε' αγάπη, αλλά την αγάπη δεν θα την μάθουμε ποτέ, εάν δεν την βιώσουμε συνειδησιακά, στην πραγματική της δηλαδή μορφή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.H
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 14:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PAGWNA,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ.
ΑΦΡΟΔΙΤΗ,ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,Η ΨΥΧΗ,Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ,Ο ΑΤΜΑΝ,Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ Η ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΕΑΥΤΟΣ,ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΟΝΟΜΑΣΕ ΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΝΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ.ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ!ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!
D.HΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 19:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι απάντησε ρε Ampere ? Κατ' αρχήν εγώ ρωτάω τον/την D.Η, τι κατάσταση εννοεί ?

Ο/Η D.H απαντάει :

quote:
ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ? [...] ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ.

Μετά, βάζω την απάντηση του alfa-omega. Ούτε ο alfa-omega απαντάει όμως.

Κι αυτοί που είναι ορφανοί ? Που δεν έχουν γνωρίσει μάνα, πατέρα ? Αυτοί δηλ. δεν μπορούν να αγαπήσουν δυνατά ? Γιατί τους βγάζει έξω από την αγάπη ? Αυτοί δηλ. στο πηγάδι κατούρισαν ? Αυτοί που δεν γνώρισαν μητρική αγκαλιά ? Αυτοί που δεν είδαν ποτέ την μάνα τους γιατί πέθανε στην γέννα ? Αυτοί, δεν έχουν ψυχή να αγαπήσουν δυνατά ?

Σε ρωτάω. Απάντησε μου σε παρακαλώ.


Ας το κάνω λοιπόν, πιο λιανά.
Εκείνο που έγραψα είναι ότι, αυτό που ρωτάει ο δάσκαλος, ο μαθητής, εσύ, εγώ ή δεν ξέρω ποιος άλλος, μπορεί να μην απαντιέται πάντοτε με λόγια.

Ειδικά σε μια ερώτηση σαν αυτή περί αγάπης, τα λόγια δεν είναι ποτέ αρκετά.

quote:

δεν δίνουν απαντήσεις μόνο τα λόγια.
Μια αγκαλιά θα ήταν ίσως η καλύτερη "απάντηση".

Στο παράδειγμά σου, αν ας πούμε ο «ερωτών» περί αγάπης, αντί άλλης απάντησης, δεχόταν μια ζεστή αγκαλιά από τον «απαντούντα», ίσως τότε βίωνε και ο ίδιος το τι εστί αυτή η «κατάσταση». Θα είχε πλέον μια πρώτη γνώση για αυτό που ρωτούσε, αν και θα δυσκολευόταν ίσως, να επικοινωνήσει σε άλλους αυτή του τη γνώση μόνο με τα λόγια.

Η λέξη κλειδί σε αυτό που έγραψε ο alfa – omega είναι, κατά τη γνώμη μου, η «αγκαλιά». Πραγματική αγκαλιά, με το σώμα και με τη ψυχή και με ό,τι άλλο διαθέτουμε (αν διαθέτουμε) ως ανθρώπινες υποστάσεις.
Η μητρική αγκαλιά (όπως και η πατρική) είναι ένα καλό παράδειγμα -για όσους /ες έχουν τέτοια εμπειρία- που μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να μιλήσουμε περί αγάπης.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, για όλους μας, σε κάποια στιγμή της ζωής μας, μπορεί να υπάρξει μια τέτοια αγκαλιά αν τη θελήσουμε (ζητείτε και θα σας δοθεί, που λένε).
Μια αγκαλιά (ή κάτι ανάλογο), που ενδεχομένως μας απαντήσει πολύ καλύτερα από όσο μπορούν να μας απαντήσουν τα οποιαδήποτε λόγια, στα περί Αγάπης.
Έτσι νομίζω.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 19:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PAGWNA,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ.
ΑΦΡΟΔΙΤΗ,ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,Η ΨΥΧΗ,Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ,Ο ΑΤΜΑΝ,Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ Η ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΕΑΥΤΟΣ,ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΟΝΟΜΑΣΕ ΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΝΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ.ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ!ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!
D.H

΄Εξω ψιλοβρέχει,ακόμα και ο ήχος ψιθυρίζει μυριάδες πράγματα θεωρίες που γίνονται πράξη, η διάθεσή μου είναι καλή, -πάντα η βροχή τραγουδάει μέσα μου χρόνια τώρα- συμφωνώ μαζί σου, στο μεγαλείο της απλότητας κρύβονται και φανερώνονται τα πάντα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 20:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η λέξη κλειδί σε αυτό που έγραψε ο alfa – omega είναι, κατά τη γνώμη μου, η «αγκαλιά».
Ανεξάρτητα όμως από αυτό, για όλους μας, σε κάποια στιγμή της ζωής μας, μπορεί να υπάρξει μια τέτοια αγκαλιά αν τη θελήσουμε (ζητείτε και θα σας δοθεί, που λένε).
Μια αγκαλιά (ή κάτι ανάλογο), που ενδεχομένως μας απαντήσει πολύ καλύτερα από όσο μπορούν να μας απαντήσουν τα οποιαδήποτε λόγια, στα περί Αγάπης.
Έτσι νομίζω.

Καλησπέρα AMPERE όχι νομίζεις. ΄Ετσι είναι. Αυτή η φράση σου είναι γεμάτη φωτεινότητα μεστότητα και ποίηση να μου επιτρέψεις να πω.
Η αγκαλιά που είναι γεμάτη ειλικρίνεια και ουσιαστική αγάπη, σε αφήνει να ταξιδεύειες σε μιά αιώνια πτήση ψυχής.
Πυρώνεται το είναι στο σύμπαν σαν όνειρο. Η αγάπη κρύβει τους δικούς της θησαυρούς κουρνιάζοντας ανάλαφρα στους ιστούς της σελήνης. Ανθίζει ελπίδες ρέουσα, κρύβοντας στις παρυφές των κοχυλιών της ζωή ακμάζουσα σε μακρινούς αιώνες.
Η αγάπη είναι σαν τη μάνα. Σήμερα το σκέφτηκα έντονα. Σηκώνει ψηλά το κεφάλι δεν σκιάζεται με τίποτα. Παλεύει αγωνίζεται δίνει δεν ζητάει μωρέ συνέχεια, μοιράζει αφοσιώνεται. Η πραγματική αγάπη είναι σαν την μάνα. Σαν την αγκαλιά της μάνας. Απέραντη, με ελπίδες αναγεννημένες ακόμα και στις δυσκολίες. Κάθε μέρα μωρέ η μάνα ανακαλύπτει την απεραντοσύνη της αγάπης της. Τα απέραντα χέρια της τείνουν στα ηφαίστεια της σελήνης.
Τα απέραντα πόδια της αγγίζουν το κέντρο της γης.
Η απέραντη ψυχή της έχει ένα γλυκόσυρτο μουρμούρισμα-νανούρισμα γιά ότι λατρεύει προστατεύει φιλά.
Η αγάπη είναι σαν τη μάνα.
Κι όταν πονάει εκείνο το πλάσμα που α γ α π ά ε ι, τα δικά της μάτια όταν κλαίει αυτό το πρόσωπο αυτή η παρουσία θα δικά της στάζουν θάλασσα. Και παίρνουν πληγές. Ξεπλένουν αγωνίες. Ρέουν ηχούν και λαμπυρίζουν τα κλάματά της τούτα, στα ορύγματα των βράχων της αναμετρούνται οι ηλιαχτίδες. Τα χρώματά της διαρρέουν στους δρόμους υπερηψούνται.
Η αγάπη είναι σαν τη μάνα.
Θεική,
Αληθινή
Θυσιάζεται.
Σκεπάζει μίση,
ξορκίζει τη λάβα των λαθών
Ξεχύνεται στην πιό μεγαλειώδη έκτασή της.
Πληγές στα ευλύγιστα πόδια της.
Και τι μ΄αυτό;
Το χάος διαρρέει
σπάει
δοκιμασίες
θλίψη
οργή
συγχωρεί
σβήνει
είναι μιά αγκαλιά
και γύρω απ΄τα βλέφαρα κείνου-κείνης που αγαπάει σκορπάει χρυσίζουσα αστρική σκόνη του υδάτινου σύμπαντος.
Η αγάπη είναι μάνα.
Τουλάχιστον εγώ, συγχωρείστε με. ΄Ετσι το ξέρω. ΄Ετσι το είδα. ΄Ετσι αγάπησα. Και μέχρι να σβήσω, έτσι θα δίνω. Γιατί έτσι γουστάρω.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 00:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μα ήδη έχει απαντήσει.

Τι απάντησε ρε Ampere ? Κατ' αρχήν εγώ ρωτάω τον/την D.Η, τι κατάσταση εννοεί ?

Ο/Η D.H απαντάει :

quote:
ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ? [...] ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ.

Μετά, βάζω την απάντηση του alfa-omega. Ούτε ο alfa-omega απαντάει όμως.

Κι αυτοί που είναι ορφανοί ? Που δεν έχουν γνωρίσει μάνα, πατέρα ? Αυτοί δηλ. δεν μπορούν να αγαπήσουν δυνατά ? Γιατί τους βγάζει έξω από την αγάπη ? Αυτοί δηλ. στο πηγάδι κατούρισαν ? Αυτοί που δεν γνώρισαν μητρική αγκαλιά ? Αυτοί που δεν είδαν ποτέ την μάνα τους γιατί πέθανε στην γέννα ? Αυτοί, δεν έχουν ψυχή να αγαπήσουν δυνατά ?

Σε ρωτάω. Απάντησε μου σε παρακαλώ.

Φιλικά,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 22/09/2005 00:05:46


alfa-omega :
Μα φυσικά έχουνε την δυνατότητα και αυτοί που δεν είχανε την τύχη να γευθούνε την μητρική αγάπη, να αγαπήσουνε ,ακόμη και ποιο δυνατά απο κάποιον ,που την γεύθηκε.

Απλά αναφέρθηκα στην πλειοψηφία .

Βρε γιατί βγάζεις τέτοια συμεράσματα ;;;

Ρώτησες τι είναι αγάπη .
Απαντώ ( όσο μπορεί να διανοηθεί η κούτρα ,γκλάβα μου ):

1. για τα γηινα δεδομένα .

Αγάπη είναι το συναίσθημα, που σου φέρνει θέρμη και ζεστασιά στην ψυχή .

2. για το συμπαντικό δεδομένο.

Αγάπη είναι η απόλυτη ελευθερία .


Το πρώτο απευθύνεται σε ανθρώπους ,που είναι συναισθηματικοί .
Το δεύτερο σε ανθρώπους που βάζουνε την λογική, πάνω απο το συναίσθημα .

Τώρα ,αν κάποιος θελήσει να εκλογικεύσει το συναίσθημα, δεν γνωρίζω τι μπορεί να προκύψει .

Για λογικό συναίσθημα δεν έχω ακούσει τίποτε.
Για εμπορική αγάπη ναι ,πολλά και διάφορα .


υγ. Το esoterica. gr είναι η καλύτερη εσωτερική σχολή για εμένα προσωπικά .
Ίσως γιατί δεν επισκέφτηκα κάποια άλλη .
Μπορεί να είναι αυτό.

Η Pagwna μίλησε σοφά.

Δεν έχει σημασία τόση μεγάλη για εμένα να το εξακριβώσω, επισκεπτόμενος μια άλλη.

Μου αρκεί που οι σκέψεις , οι στοχασμοί και οι διαλογισμοί των μελών της :

Με βοηθάνε να κρατάω το , ( κουραδόμυαλό μου ) ανήσυχο.

Συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη .
Είναι πολλά ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 02:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Pagwna κι εγώ νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί, αν και ομολογώ ότι μου αρέσει να διαβάζω τις διαφορετικές απόψεις του καθένα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το τραβάμε άλλο. Δεν ψάχνω να δικαιολογήσω το εγώ μου, ούτε λόγο να επιστρέψω στις σχολές, τους λόγους τους ξέρω και σίγουρα ψάχνω για μια σχολή που θα είναι διαφορετική από ότι γνώρισα μέχρι σήμερα, και είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.
Αυτό που λες με το εγώ μου, καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι, αφού έγινα θύμα σίγουρα είχα ένα προβληματικό εγώ που με οδήγησε μέχρι εκεί. Αυτό φυσικά είναι αλήθεια, αν ήμουν ακέραιη και δεν είχα την βαθύτατη επιθυμία να εξαρτηθώ, για λόγους που έχουν να κάνουν με την παιδική μου ηλικία και έίναι προσωπικοί, φυσικά δεν θα είχα γίνει τόσο θύμα όσο έγινα.
Όμως αυτό δεν απαλάσσει τους θύτες.
Είναι σαν να δίνεις μια κλωτσιά σε έναν κουτσό και να τον ρίχνεις κάτω και μετά να λες: Μα ήταν κουτσός αν ήταν φυσιολογικός δεν θα έπεφτε.
Ε, ναι, δεν θα έπεφτε αλλά αν δεν είχε φάει την κλωτσιά ακόμα όρθιος θα ήταν.
Όμως όλο αυτό το θέμα στην πραγματικότητα ήταν μια καταγγελία, και νομίζω ότι είναι αρκετά εμφανές. Αυτό που ήθελα ήταν να δω ήταν αν υπάρχουν ανάλογες ιστορίες με τη δική μου, γιατί η γνώμη των ανθρώπων που ασχολούνται με τον εσωτερισμό είναι αυτή ακριβώς που φαίνεται στα δικά σου γραφώμενα, κι αν κάνω λάθος σου ζητώ από τώρα συγνώμη.
Όλα καλά είναι λοιπόν αφού σε εξελίσσουν, ναι, αλλά εξέλιξαν εμένα κι όχι τους υπόλοιπους που είναι ακόμα εκεί και χάνουν χρόνο και χρήμα και την ψυχή τους αν θέλεις.
Αυτό που εσένα σου φαίνεται αρνητικό για κάποιον άλλο είναι θετικό, ανάλογα με το επίπεδο που βρίσκεται ο καθένας. Αυτό μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι.
Αν π.χ. και μιλάω για ένα γνωστό μου τώρα, περάσεις 12 χρόνια υπό την επήρεια ενός ανθρώπου που σου διαστρεβλώνει την προσωπικότητα, που σε εκμεταλεύεται οικονομικά και που σου μειώνει ανεπανόρθωτα την αυτοεκτίμηση αυτό είναι αρνητικό όπως και να το δεις, και δεν μπορεί να κάνει καλό στον ένα και κακό στον άλλο.
Το κλίμα φυσικά στραβό ήταν, όμως το 'φαγε κι ο γάιδαρος.
Αυτό λοιπόν που, όπως έχω ξαναγράψει, ήθελα ξεκινόντας αυτό το θέμα είναι να δω αν υπάρχουν εδώ κι άλλα θύματα, και να ακούσω και καμιά θετική ιστορία, για κάποιον που πηγαίνει σε καμία σχολή και είναι ευχαριστημένος, γιατί κι αυτό σημαντικό είναι, και ο άλλος πόλος της κατάστασης αν θέλετε.
Ναι, λοιπόν έχεις δίκιο νομίζω ότι έχουμε εξαντλήσει το θέμα, ναι φυσικά και θέλω να βρω μια σχολή που να είναι θετική και όχι αρνητική, γιατί πιστεύω πως η εξέλιξη βρίσκεται στην ανταλαγή και στη δράση και όχι στην απομόνωση.
Αυτά λοιπόν, εγώ τελείωσα με το θέμα, έγραψα ότι μπορούσα να γράψω κι ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν.
Αν αυτά που σας γράφω για την σχολή από την οποία πέρασα σας φαίνονται αντιφατικά, υπήρχαν 2 δασκαλοι, ο ένας Έλληνας κι ο άλλος ξένος, πότε μιλώ για τον ένα και πότε για τον άλλο.
Ακόμα σας ευχαριστώ όλους πολύ, όλοι με βοηθήσατε, άλλοι με τη γνώμη σας, άλλοι με την αποδοχή και την αγάπη σας. Πέρασα πολύ καλά και θα συνεχίσω να συμμετέχω σε αυτά τα Forum με τα τόσο ενδιαφέροντα θέματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 14:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τουλάχιστον εγώ, συγχωρείστε με. ΄Ετσι το ξέρω. ΄Ετσι το είδα. ΄Ετσι αγάπησα. Και μέχρι να σβήσω, έτσι θα δίνω. Γιατί έτσι γουστάρω.


Διάλεξα αυτό, γιατί όταν το διάβασα μου θύμισες εμένα.

Ε και τι έγινε ,θα αναρωτηθεί ίσως κάποιος-οια ,σιγά τον τσαμπουκά της .

Ναι αλλά αυτή είναι γυναίκα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 19:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τουλάχιστον εγώ, συγχωρείστε με. ΄Ετσι το ξέρω. ΄Ετσι το είδα. ΄Ετσι αγάπησα. Και μέχρι να σβήσω, έτσι θα δίνω. Γιατί έτσι γουστάρω.


Διάλεξα αυτό, γιατί όταν το διάβασα μου θύμισες εμένα.

Ε και τι έγινε ,θα αναρωτηθεί ίσως κάποιος-οια ,σιγά τον τσαμπουκά της .

Ναι αλλά αυτή είναι γυναίκα.


Σε ευχαριστώ ΑΛΦΑ ΩΜΕΓΑ. Σε ευχαριστώ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

irisis
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 20:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους irisis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια στους μετέχοντες- αναζητητές αυτού του topic που έχουν επιβεβαιώσει την αναζήτηση τους μέσα από την συμμετοχή τους σε εσωτερικές ομάδες και έτσι μπορούν να μιλούν μέσα από βιώματα.
Παρακολουθώ εδώ και μήνες το esoterica αλλά το θέμα αυτό με έκανε να θέλω να συμμετέχω και να μοιραστώ και εγώ μαζί σας την δική μου εμπειρία.
Συμμετείχα για αρκετά χρόνια σε μια σχολή εσωτερισμού που λέγεται Νέα Ακρόπολη άλλα οι καταστάσεις της ζωής και η μετακόμιση μου σε άλλη πόλη με έκαναν να μην μπορώ να συνεχίσω και έτσι έχω σταματήσει εδώ και κάποια χρόνια.
Αποστασιοποιημένος πλέον μπορώ να αξιολογήσω αυτή την εμπειρία μου ως την πιο σημαντική στην ζωή μου γιατί καταλαβαίνω ότι πήρα τις σωστές αρχές για την ενασχόληση μου με τον εσωτερισμό. Πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος τομέας έρευνας έχει τόσο εμπορικοποιηθεί με εκδόσεις που δεν υπηρετούν την αλήθεια αλλά το χρήμα και εκμεταλλεύονται την ανάγκη των ανθρώπων για να απαντήσουν σε θεμελιώδη ερωτήματα που αν κανείς δεν έχει αρχικά την σωστή καθοδήγηση μπορεί να χαθεί σε αυτόν τον λαβύρινθο. Οι σπουδές μου στη Νέα Ακρόπολη μου έδωσαν τον μίτο της Αριάδνης .
Μου ανοίχτηκαν νέοι ορίζοντες έρευνας και με εντυπωσίασε η σοβαρότητα και η τεκμηρίωση των διδασκαλιών, ο συνδυασμός της παραδοσιακής γνώσης με την σύγχρονη έρευνα, το γνωστικό επίπεδο των δασκάλων. Ο Εσωτερισμός είναι ένα τέτοιο πεδίο που αν δεν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις κινδυνεύει να πέσει στο επίπεδο του φανατισμού και της δεισιδαιμονίας.
Το πιο σημαντικό βέβαια είναι ότι κατάλαβα ότι σημασία έχει να μπορείς αυτές τις γνώσεις να τις κάνεις πράξη στην ζωή σου και όχι να συγκεντρώνεις απλά στείρες πληροφορίες για ένα θέμα. Ηταν για μένα σαν να βρισκόμουν σε μια σχολή φιλοσοφίας της αρχαίας Ελλάδας που μπορούσα να ζήσω την φιλοσοφία. Δεν ήταν μόνο ένα άνοιγμα της αντίληψης, πολύ περισσότερο ήταν ένα άνοιγμα της ψυχής σε μια άλλη ποιότητα άρχών και σχέσεων που με είχε ενθουσιάσει.
Γνώρισα σημαντικούς ανθρώπους που μου έμαθαν ότι διδάσκει κανείς όχι με τις γνώσεις του αλλά με το παράδειγμα ζωής τους. Με αρχές και τρόπους που χάνονται όλο και περισσότερο στον κόσμο που ζούμε. Και αυτές πιστεύω ότι τις κουβαλάω ακόμα μέσα μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 00:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνώρισα σημαντικούς ανθρώπους που μου έμαθαν ότι διδάσκει κανείς όχι με τις γνώσεις του αλλά με το παράδειγμα ζωής τους. Με αρχές και τρόπους που χάνονται όλο και περισσότερο στον κόσμο που ζούμε.

irisis καλώς ήρθες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 18:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά μας τα 'πες irisis και καλώς ήλθες.

Μιας και που ανέφερες δηλ. το όνομα της σχολής, την "Νέα Ακρόπολη" δηλ, δεν μας λες τώρα και τι κάνουν αυτοί εκεί λίγο πιο αναλυτικά ? Π.χ, όταν λες :

quote:
Μου ανοίχτηκαν νέοι ορίζοντες έρευνας

τι εννοείς ? Τι ορίζοντες ? Ποιας έρευνας ? Σε ποιους τομείς ?

Ούτως η άλλως το θέμα μας είναι :

quote:
Σχολές εσωτερισμού στην Ελλάδα

Ευκαιρία λοιπόν να διαβάσουμε ορισμένα πράγματα, θετικές εμπειρίες, από κάποιον άνθρωπο που φοίτησε σε αυτή την σχολή. Συμφωνείς?

Έπειτα, οι εμπειρίες σου ήταν μόνο θετικές ή είχες και αρνητικές εμπειρίες ?

Ξέρεις όμως, ο εσωτερισμός δεν είναι φιλοσοφία. Ο εσωτερισμός είναι η κατεύθυνση του ανθρώπου προς το "είναι" του. Είναι αυτογνωσία. Και η αυτογνωσία, δεν είναι φιλοσοφία. Είναι υπαρξιακή, μπορεί να συμβεί δηλ. Δεν είναι φιλοσοφία, ούτε σοφιστεία.

Γίνε αν θέλεις, λίγο πιο αναλυτική/κος στο λόγο σου. Ίσως κάτι να γίνει...

Φιλικά,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 03/10/2005 18:56:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

irisis
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 17:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους irisis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρίσκω pyramid και deva.Αν και δεν είναι εύκολο να μοιραστεί κανείς τις εμπειρίες του θα το κάνω γιατί με βοηθά και μένα για να συνοψίσω κομμάτια της ζωής μου...
Μια δυσκολία που αντιμετωπίζει κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την αθέατη και πιο μυστική όψη της ζωής και των πραγμάτων, είναι από την μια η άγνοια του και από την άλλη η πληθώρα βιβλίων ( τα περισσότερα από αυτάχωρίς σοβαρότητα και αξιοπιστία) και ο δογματισμός σχολών που θεωρούν τους εαυτούς τους ως κατόχους της υπέρτατης αλήθειας.
Το πρώτο που με εντυπωσίασε στη νέα ακρόπολη είναι ότι σου έδινε την ευκαιρία να μπεις σε επαφή με τις πηγές και τις παραδόσεις πολιτισμών, αφήνοντας σε σένα την ευκαιρία να βγάλεις συμπεράσματα και να γνωρίσεις. Η προσέγγιση γινόταν με μια φιλοσοφική και διαλεκτική διάθεση που απομάκρυνε φανατικές και δογματικές τάσεις. Καταλάβαινες ότι αξία έχει να φτάσεις στο γιατί , στο να κατανοήσεις σε βάθος τις εσωτερικές διδασκαλίες και όχι στο τι , ακούγοντας τες ως άλλη μια πληροφορία. Αυτό που λείπει στους περισσότερους αναζητητές δεν είναι οι γνώσεις, αλλά πως αυτές μπορούν να εναρμονιστούν, να συνδιαστούν εμπλουτίζοντας την εικόνα του κόσμου σου. Σα να έχεις τα κομμάτια ενός πάζλ και κάποιος να σου δείχνει τον τρόπο αυτά να γίνουν πανέμορφη εικόνα. Πήγα και με ενδιέφερε ένας τομέας και όσο περνούσε ο καιρός ανοιγόμουν σε νέα γνωστικά πεδία που ούτε φανταζόμουν ποτέ την ομορφιά που έκρυβαν.
Με ενδιέφερε να γνωρίσω καλύτερα το ποιος είμαι και βρέθηκα όχι μόνο να ξεκινώ την εσωτερική διαδρομή προς το βάθος του εαυτού μου, αλλά να αναζητώ κομμάτια του σε χαμένους πολιτισμούς. Να ασχολούμαι με το χαμένο παρελθόν της ανθρωπότητας αλλά να μπορώ με την μελέτη του σύγχρονου κόσμου και της επιστήμης να φανταστώ ποιο θα είναι το μέλλον. Για να γνωρίσεις τον εαυτό σου πρέπει να αναζητήσεις απαντήσεις στο από πού έρχομαι, και ποιος είναι ο σκοπός της ζωής και έτσι άνοιξε η πόρτα στην μεταφυσική αναζήτηση. Όχι με την ελαφρότητα τύπου Χαρδαβέλα….Έμαθα να προσεγγίζω μεταφυσικά θέματα με την ακρίβεια μιας επιστημονικής μεθόδου και να καταλαβαίνω ότι το μεταφυσικό έχει αξία μόνο αν μπορεί να σου καθορίσει και να βελτιώσει την κάθε στιγμή σου και όχι για να σου καλύψει μια διάθεση εξωτισμού και απόδρασης από το καθημερινό.
Αναζητούσα κρυμμένες δυνάμεις που μπορεί να έχει ο άνθρωπος και εκεί έμαθα ότι οι πιο σημαντικές δυνάμεις κρύβονται σε ένα φωτεινό εαυτό φτιαγμένο με τις πιο σπάνιες αρετές .Και αυτό είναι κάτι που φαίνεται στους ανθρώπους που γνώρισα, γιατί ποτέ δεν με εντυπωσίαζαν οι γνώσεις σε ένα άνθρωπο αλλά το κατά πόσον κάνει πράξη αυτά που πιστεύει. Τι να μιλάμε για την φύση της αγάπης, όταν αυτός που μιλά δεν μπορεί να είναι ένα φωτεινό παράδειγμα αγάπης ; Αν κάτι μου έχει μείνει από αυτή την σχολή και μπορω να υποστηρίξω αναντίρητα είναι ότι όσους γνώρισα έκαναν πράξη αυτό που πίστευαν: να γίνω εγώ καλύτερος , να κάνω τον κόσμο καλύτερο.
Δεν ξέρω τι άλλο και πιο συγκεκριμένο θέλετε να μάθετε από την δική μου πορεία ( με τον περιορισμό ότι είναι η υποκειμενική μου αποψη) αλλά θα χαρώ να ξαναγράψω για αυτό.
Είδα και βέβαια κάποια αρνητικά, όπως ότι είναι μια σχολή για λίγους αφού ο σκοπός της δεν είναι να κάνει πολλά μέλη αλλά αυτός που την παρακολουθεί να έχει πραγματικό ένδιαφέρον να μεταλλαχτεί. Μου θύμιζε τους πυθαγόρειους που απαιτούσαν την ανδρεία να μπορείς να αναγνωρίσεις το αδύναμο κομμάτι του εαυτού σου και να τολμήσεις να θέλεις να το αναπτύξεις. Αυτό αποτρέπει πολλούς τουρίστες του χώρου…. Οι άνθρωποι εκεί είναι τόσο απορροφημένοι από την προσπάθεια τους να έχουν ένα κοινωνικό έργο, που μερικές φορές φαίνονται απόκοσμοι. Οσο για τις συζητήσεις που προυγήθηκαν περί δασκάλου και μαθητή δεν το θεωρησα ούτε το θεωρώ αρνητικό σε ένα εσωτερικό μονοπάτι….. Αρκεί να έχεις πάντα την αίσθηση της ελευθερίας της συμμετοχής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Feyruz
Νέο Μέλος

Lebanon
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Feyruz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Πριν από μερικούς μήνες, παρακολούθησα με τον σύντροφό μου, μια παρουσίαση της διδασκαλίας του Γ.Ι.Γκουρτζίεφ που έγινε στην Αθήνα υπό την αιγίδα του ΚΕΝΤΡΟΥ ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ. Μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση οι ιδέες του Γκουρτζίεφ και αγόρασα και κάποια βιβλία του που αναφέρονται σ' αυτές. Στο τέλος της παρουσίασης μοιράστηκαν προσκλήσεις που απευθύνονταν σε αυτούς που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν την πρακτική εφαρμογή αυτής της διδασκαλίας.

Έχετε ακούσει τίποτε γι' αυτόν τον τύπο ? Έχει μήπως κανένας σας έρθει σε επαφή με αυτήν την διδασκαλία ? Μάλλον πρόκειτε περί σχολής. Γνωρίζετε κάτι περί αυτού ?

Θα ήθελα πολύ, αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος, να μου απαντήσει. Θα ήθελα να πάω για να δω από κοντά τι γίνεται εκεί, αλλά πάλι βρε παιδιά, το σκέφτομαι...

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Feyruz εμένα ο σύντροφός μου μου είχε αναφέρει κάποια πράγματα δεν γνωρίζω πολλά, ζω-μαθαίνω, αλλά αν θες πήγαινε.Εδώ:
www.gurdjieff.gr ίσως βοηθήσει. Ωστόσο οι συντονιστές σαφώς θα σε βοηθήσουν περισσότερο σε αυτό. ΄Η κάποιοι που γνωρίζουν αρκετά.
Να είσαι καλά. Καλώς ήρθες.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 16:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Feyruz.

Στην κεντρική σελίδα του ESOTERICA υπάρχουν 2 άρθρα, τα οποία μπορείς να διαβάσεις.
Το πρώτο αναφέρεται στον Γκουρτζίεφ, ενώ το δεύτερο παρουσιάζει και κάποιους άλλους σύγχρονους Εσωτεριστές.

Σου παραθέτω τα λινκ:

Γεώργιος Γκουρτζίεφ - Η Ανατομία ενός Μύθου
κάνε κλικ^^^^

Πορτραίτα σύγχρονων Εσωτεριστών:
Μ. Μάθερς - Α. Κρόουλι - Κρισναμούρτι - Ντ. Φόρτσιουν - Α. Μπέιλι - Γκουρτζίεφ

κάνε κλικ^^^^

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Feyruz
Νέο Μέλος

Lebanon
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 17:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Feyruz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας. Κι εσένα Αφροδίτη, αλλά ιδιαίτερα την διαχειρίστρια αυτού του φόρουμ. Με ενδιαφέρει βέβαια, μόνο ο Γκουρτζίεφ, αλλά και πάλι ευχαριστώ.

Edited by - Feyruz on 16/10/2005 17:14:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 03:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφέρεται εδώ το μήνυμα -Απεστάλη: 17/10/2005, 23:37:22-
από το μέλος AliBaba στο θέμα:
Φρέσκιες Ανταποκρίσεις

H μεταφορά του μηνύματος στο συγκεκριμένο θέμα, οφείλεται στο ότι το περιεχόμενό του, αφορά στη διάθεση του μέλους να μοιραστεί με τα μέλη του forum μία εμπειρία του σχετικά με έναν χώρο του εσωτερισμού.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ακολουθεί ποστ από Deva Parinito:

Καλησπέρα ανταποκριτές μου...

Ομολογώ πως έκανα ένα λάθος. Έπρεπε να είχα ονομάσει το θέμα : Φρέσκιες "Matrix" Ανταποκρίσεις. Δεν πειράζει. Πάρτε άλλη μία σημερινή όμως. Φρεσκότατη.

Από τον Deva Parinito

Επισκεφτήκαμε, σήμερα Δευτέρα 17 του Οκτώβρη 2005, μια από τις αίθουσες του «σωματείου» - όπως αναγράφετε σε μια ταμπέλα πάνω από το Κυλικείο – της Νέας Ακρόπολης Θεσσαλονίκης, με σκοπό να παρακολουθήσουμε την συζήτηση για την δημιουργία ομάδας R.P.G (Role Playing Games) που πρωτοπαρουσιάστηκε μέσα από το φόρουμ της ιστοσελίδας www.esoterica.gr Η αίθουσα βρίσκεται στην οδό Ι. Χρυσοστόμου 14 και ομολογουμένως μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός πως έπρεπε να κατεβούμε αρκετά σκαλιά για να φτάσουμε στο εσωτερικό της, μιας και είναι υπόγειο.

Τα μέλη μας υποδέχτηκαν εγκάρδια – αν και μας έβλεπαν για πρώτη φορά – και δεχτήκαμε να παρακολουθήσουμε την παρουσίαση. Με έκπληξη διαπιστώσαμε την αλλαγή του προγράμματος που αφορούσε την δημιουργία ομάδος R.P.G και καταλήξαμε να ακούσουμε μια υποτυπώδης και ασαφή αναφορά στο θέμα της αύρας και των ενεργειακών πεδίων. Η εισηγήτρια, ονόματι Χριστίνα, έκανε ό,τι μπορούσε για να βοηθήσει το ακροατήριο στην κατανόηση της έννοιας, άλλα μάλλον στάθηκε ανεπαρκής αποφεύγοντας να απαντήσει σε κάποια ερωτήματα που της θέσαμε στο τέλος.

Στο τέλος της παρουσίασης, η Χριστίνα, μας προσκάλεσε να ακούσουμε μουσική και να κάνουμε κάποιες «ασκήσεις», - άκουσον, άκουσον – σε κάποια από τις παράπλευρες αίθουσες του χώρου. Ιδιαίτερη εντύπωση μας προκάλεσε το γεγονός αυτό, θεωρώντας πως εμείς δεν είχαμε ξαναεπισκεφτεί τον χώρο, και όντας τελείως άγνωστοι στο περιβάλλον μας ζητήθηκε να την ακολουθήσουμε σε μια αίθουσα που ποτέ δεν είχαμε ξαναδεί, λέγοντας χαρακτηριστικά «Θα πάμε μετά μέσα να κάνουμε κάποιες ασκήσεις και θα δείτε». !!!???

Η Χριστίνα, απέφυγε έντεχνα να απαντήσει στα ερωτήματα που της θέσαμε, λέγοντας χαρακτηριστικά «Ας μην το αναλύσουμε παραπάνω».

Απορίας άξιο και άξιο εστί το τίμημα...


Edited by - AliBaba on 17/10/2005 23:59:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy