ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΖΩΩΝ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 09:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διάβασα στο www.mpa.gr και αντιγράφω:

"Μαζικές «αυτοκτονίες» αγελάδων παρατηρήθηκαν χτες στην Τουρκία μετά από τις μαζικές «αυτοκτονίες» προβάτων που είχαν σημειωθεί πριν από ένα μήνα. Η είδηση ότι 363 πρόβατα στην επαρχία Γκεβάς του Βαν και 150 πρόβατα στην επαρχία Τατβάν του Μπίτλις , «αυτοκτόνησαν» πέφτοντας στον γκρεμό επηρεαζόμενα από την ψυχολογία της «μάζας» είχε κάνει τον περασμένο μήνα το γύρο του κόσμου. Χτες επτά αγελάδες στον οικισμό Ντουράνκαγιά του Χακκιάρι πλησίασαν η μία μετά την άλλη βραχώδη περιοχή και πήδησαν στο γκρεμό από ύψος 15 μέτρων. Οι αρμόδιοι της Διεύθυνσης Αγροτικών Υποθέσεων έσπευσαν στην περιοχή για να διερευνήσουν το συμβάν."

Για μαζικές "αυτοκτονίες" δελφινιών και φαλαινών είχα ακούσει (όταν εξωκοίλουν για διαφόρους λόγους -sonars, radar σκαφών και υποβρυχίων,πχ-) αλλά για αγελάδες και πρόβατα μου φαίνεται περίεργο...
κάτι σε "δαιμονισμένους χοίρους" των Ευαγγελίων παραπέμπει ή σε χρήση του ΗΑARP...
δεν ξέρω, περιμένω σχολιασμούς...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 09:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ PY8AGORA ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ

ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΓΡΥΠΝΟΣ...

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 09:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αυτά που βλέπουν τα ζώα να γίνονται στον κόσμο μας τρελλάθηκαν κι αποφάσισαν να μας αφήσουν χρόνους!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 09:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΣΥΓΝΩΜΗ PY8AGORA ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ

ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΓΡΥΠΝΟΣ...


Σύντεκνε για δοκίμασε αυτό το link...

http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=541449



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 10:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΜΑΛΛΙΣΤΑ

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΜΕΝΤΑΛ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΛΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΖΩΑ!

ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ(ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΗ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΩΦΕΣ ΠΟΥ ΤΑΪΖΟΝΤΕ ΤΑ ΖΩΑ.
ΣΑΝ ΣΥΝΤΕΚΝΟΣ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΟΣ ΡΙΖΙΤΗΣ ΕΞΗΓΩ:
ΟΙ ΤΡΩΦΕΣ ΠΑΧΥΝΣΗΣ Ή ΚΑΙ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑΪΖΟΝΤΕ ΤΑ ΤΕΤΡΑΠΟΔΑ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥΣ Ή ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΤΑΛΙΓΟΥΝ ΣΤΟ
ΤΣΙΚΑΛΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΟΠΩΣ Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΖΩΪΚΟ ΛΙΠΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΛΙΑΝΑ ΤΑ ΖΩΑ ΤΡΩΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΧΥΝΟΥΝ ΓΡΗΓΗΡΟΤΕΡΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΥΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ, ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥΣ ΙΣΟΡΟΠΗΣΤΕΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΓΥΨΟΣ π.χ

ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΒΟΣΚΟ ΣΤΑ ΣΦΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟΦΩΝΟΣ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΗΚΑ ΕΝΟΣ ΤΣΟΥΒΑΛΙΟΥ ΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΑΤΑ, ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΕΙΠΕ "ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ!"

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΑΙΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ.

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΝΑ ΠΡΟΕΒΛΕΨΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΝ.
ΠΡΟΣΩΠΗΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΖΩΑ, ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ , ΑΡΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΗΡΕΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ , ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 17:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου κάνει εντύπωση η είδηση αυτή.

Τις τελευταίες 15 μέρες,
έχω έρθει αντιμέτωπη με μία περίεργη συμπεριφορά ζώων.

Συγκεκριμένα, τα δύο πιο εντυπωσιακά φαινόμενα που μου συνέβησαν είναι τα εξείς:

- Σε μία καφετέρια που βρίσκεται σε έναν λόφο μίας επαρχιακής πόλης, πριν από 2 βδομάδες και ενώ με παρέα κάναμε βόλτα γύρω στι 2 το βράδυ (ακριβώς την ώρα που ο ιδιοκτήτης έκλεινε τα φώτα και απομακρυνόταν), αντικρύσαμε στο βάθος 3-4 άγρια ζώα (που μπορεί κανείς σπάνια πια να συναντήσει στα ορεινά ελληνικά δάση) να περιδιαβαίνουν ανάμεσα στα καθίσματα!
Πλησιάσαμε, αλλά τα ζώα δεν έφυγαν, παρά απέμειναν να μας περιεργάζονται σε απόσταση 2-3 μέτρων για αρκετή ώρα.

- Προχθές το βράδυ - πάλι γύρω στις 2 - κι ενώ έκανα κάτι στην κουζίνα, άκουσα χτυπήματα επίμονα στη τζαμαρία.
Γυρίζω και βλέπω ένα σπουργίτι, που έπεφτε με δύναμη και χτυπούσε το τζάμι, σα να ήθελε να μπει μέσα.
Κάθισα και το παρατήρησα για κανα πεντάλεπτο, άνοιξα το τζάμι, αυτό συνέχισε να προσπαθεί να μπει μέσα (δεν τα κατάφερε, γιατί έπεφτε πάνω στο τζάμι, έπαιρνε φόρα και ξαναρχόταν). Δεν βλέπω όμως το λόγο, γιατί ένα σπουργίτι να συμπεριφέρεται έτσι στις 2 τα μεσάνυχτα κι όταν έξω, ούτε έβρεχε, ούτε κρύο έκανε - κοινώς ήταν χαρά Θεού...

Μήπως επίκειται να συμβεί κάτι;
Μήπως τα ζώα μας προειδοποιούν για κάτι;

Αυτές είναι ερωτήσεις, που μου έχουν γεννηθεί αυτές τις μέρες στο μυαλό μου...


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 17:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά τα πράγματα ρε παιδιά... η γη καταστρέφεται. Στην καλύτερη περίπτωση έχουμε καμια εικοσαριά χρόνια ανθρωπότητας ακόμα...
Αφιερώνω στις "εφτά αδελφές" του πετρελαίου το προφητικό τραγουδι των Kreator. Τα λέμε στην κόλαση!

When The Sun Burns Red (1990)

Savage heat is searing
Global warming has begun
Mother Earth is reeling
No protection from the sun
Forest fires are raging
While the rivers turn to ice
Foolish man creating
Mother Nature's cruel demise

Hailstorms, tornadoes
Cold spells, untimely frosts
Heat waves and blizzards
Global death's the cost

Face the end of time
As we plunge headlong towards the day
Can't deny the signs
When the sun burns red
The earth will turn
From blue to gray

Winter turns to summer
Then the seasons disappear
No one needs a prophet
To explain what's all too clear
Oceans overflowing
Islands drowning everywhere
Leaders wouldn't admit it
Now they're crying in despair

Hailstorms, tornadoes
Cold spells, untimely frosts
Heat waves and blizzards
Global death's the cost

Face the end of time
As we plunge headlong towards the day
Can't deny the signs
When the sun burns red
The earth will turn
From blue to gray

[SOLO - FRANK]
[SOLO - MILLE]

Now rain shall wash away sad remains of man
Cities once so proud will crumble into sand
Buildings all collapse when all is done and said
The guilty ones will die with the innocent...
When the sun burns redΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 20:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως επίκειται να συμβεί κάτι;
Μήπως τα ζώα μας προειδοποιούν για κάτι;

Αυτές είναι ερωτήσεις, που μου έχουν γεννηθεί αυτές τις μέρες στο μυαλό μου...


Μετά από αυτή την είδηση, και την τοποθέτησή σου amalia μου ήρθαν κι εμένα στο μυαλό δυο περιστατικά που μέχρι πιο πριν δεν τα είχα συνδυάσει έτσι...

Το α) περιστατικό έχει να κάνει με ένα φίλο μου ο οποίος έχει δύο λυκόσκυλα που είναι πολύ εκπαιδευμένα και παιχνιδιάρικα. Είναι σχεδόν σαν άνθρωποι στη συμπεριφορά και κρέμονται από τα λόγια του στην κυριολεξία... Αγαπούν πολύ το νερό και το μπάνιο στη θάλασσα.
Την προηγούμενη βδομάδα, λοιπόν, το ένα και ενώ βρισκόταν στην (συνήθη του) παραλία δεν ήθελε με κανένα λόγο να μπεί στο νερό και εκτός αυτού σε κάποια φάση εξαγριώθηκε από άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία και επιτεθηκε στο φίλο μου και κάτοχό του τραυματίζοντάς τον αρκετά σοβαρά (όχι όπως όταν παίζει, που θα ξέρουν και οι ιδιοκτήτες σκύλων).

Το β) περιστατικό έχει να κάνει με μια αλεπού αρκετά μεγάλη την οποία συναντήσαμε ένα βράδι σε ορεινό επαρχιακό δρόμο και η οποία πέρασε μεν γρήγορα το δρόμο (όπως συνήθως κάνουν όλα τα άγρια ζώα όταν τα συναντάς με αυτοκίνητο), με τη διαφορά ότι δεν έσπευσε να κρυφτεί, αλλά στεκόταν διαγώνια στην αριστερή άκρη του δρόμου και κοίταζε προς το αυτοκίνητό μας με φανερά "εχθρική" και θυμωμένη διάθεση... Έχω δει εκατοντάδες αλεπούδες μέχρι τώρα σε όλη την Ελλάδα, τέτοιο φέρσιμο όμως δεν ξανάδα!

Δεν λέω ότι ντε και καλά αυτά τα φαινόμενα έχουν κάποια περίεργη ερμηνεία, μπορεί να είναι απολύτως φυσιολογικά (ήταν κοντά και η Πανσέληνος τότε) αλλά σίγουρα δεν είναι από τα συνήθη.
Για βαθύτερες εξηγήσεις και ερμηνείες είμαι από τους πλέον αναρμόδιους σχετικά με ζώα...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 21:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Αν κάνετε ένα search θα βρείτε αρκετά τέτοια θέματα σε ξένα φόρα τα τελευταία δύο χρόνια. Είναι πολλοί αυτοί που λένε ότι τα ζώα και τα πουλιά και τα ψάρια συμπεριφέρονται "περίεργα" και οι περισσότεροι (μαζί με αρκετούς επιστήμονες) το αποδίδουν στις κλιματολογικές (κατ'αρχήν) αλλαγές που έρχονται.

Μια περίεργη, αλλά ευτυχώς ευχάριστη περίπτωση διάβασα πριν λίγες μέρες. Ενα κοπάδι χιλιάδων δελφινιών πλησίασε κάποια ακτή της Σκοτίας (αν δεν κάνω λάθος) και το έριξε στο παιχνίδι. Ηταν η πρώτη φορά που οι ντόπιοι είδαν τόσα πολλά δελφίνια μαζεμένα και μπήκαν στις βάρκες και τα πλησίασαν για να καταγράψουν με φωτογραφικές μηχανές και βίντεο τα παιχνίδια τους. (αν ψάξετε θα δείτε και τα βίντεο).


Η περίπτωση των πουλιών που χτυπούν πάνω στα παράθυρα -που ανέφερε η Αμαλία- είναι πολύ συνηθισμένη τελευταία (την έχω διαβάσει σε μηνύματα διαφόρων από Αμερική και Ευρώπη). Είναι περίεργο αλλά ίσως και να έχει λογική εξήγηση.
Το πιό περίεργο που μου έτυχε αυτό το καλοκαίρι έγινε πριν λίγες μέρες στην Κύμη (Εύβοια). Χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη αναταραχή στην θάλασσα -μόνο μικρά κύματα- και ενώ κολυμπούσαμε στα ρηχά, είδαμε γύρω μας να πηδάνε πολλά μικρά ψάρια.
Τα κύματα ξέβρασαν ένα κοπάδι στην παραλία και τρέξαμε όλοι να ρίξουμε τα υπόλοιπα που δεν μπορούσαν μέσα στην θάλασσα. Το ξέρω ότι δεν είναι ιδιαίτερα ασυνήθιστο αλλά δεν το είχα ξαναζήσει.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 22:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velial, δε νομίζω να έχουμε 20 χρόνια ακόμα ζωής στον πλανήτη μας.
Μην καταστροφολογούμε...
Είναι γεγονός οτι έχει παρατηρηθεί μία πολύ περίεργη συμπεριφορά των ζώων το τελευταίο διάστημα.
Προσωπικά με φοβίζει λίγο αυτό για το τι μπορεί να συμβαίνει και να αντιδρούν έτσι.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από σημερινό μήνυμα σε ανάλογο φόρουμ

"Fish kills all over the world, some from red tide toxins, others a mystery. Included inland lakes all over the United States. Anomalous behavior of pets and animals continues in Oregon/California area. Watch for increasing changes in bird migration routes as the magnetic poles begin to shift more rapidly."


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 01:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το β) περιστατικό έχει να κάνει με μια αλεπού αρκετά μεγάλη την οποία συναντήσαμε ένα βράδι σε ορεινό επαρχιακό δρόμο

Παρόμοια περίπτωση πριν από 10-15 μέρες στο Πήλιο.
Μία αλεπού που διέσχιζε το δρόμο, αντί να κρυφτεί στο δάσος, έμεινε στην άκρη και μας κοίταζε για περίπου μισό λεπτό.

Δε μου αρέσει να κάνω υποθέσεις καταστροφολογικές.
Γενικά πιστεύω, πως οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε την τάση, διάφορα περίεργα (όντως περίεργα, ή περίεργα για την υποκειμενική μας γνώμη) να προσπαθούμε να τα εντάξουμε σε κάποιο σενάριο.
Από την άλλη μεριά, εάν δεν αναγνωρίζουμε τους συσχετισμούς, μπορεί να χάσουμε σημαντικά μηνύματα από τη φύση λόγου χάρη.

Η έρευνά σου Ostria είναι πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη.
Δεν ξέρω εάν θα μπορούσαμε να ψάξουμε για τη συχνότητα ανάλογων φαινομένων και στο παρελθόν, ώστε να συγκρίνουμε και να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα, που να συνδέει την έξαρση του φαινομένου αυτού τα τελευταία χρόνια.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 02:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
'Environmental damage'

Discovery is currently linked with the International Space Station, orbiting 352km (220 miles) above the Earth.

Commander Eileen Collins described on Thursday how widespread environmental destruction on Earth could be seen from the shuttle.

"Sometimes you can see how there is erosion, and you can see how there is deforestation," Commander Collins said.

"It's very widespread in some parts of the world. We would like to see, from the astronauts' point of view, people take good care of the Earth and replace the resources that have been used."

In her conversation from space with Japanese officials in Tokyo, including Prime Minister Junichiro Koizumi, she said her view from space emphasised how Earth's atmosphere must be protected too.

"The atmosphere almost looks like an eggshell on an egg, it's so very thin," she said. "We know that we don't have much air - we need to protect what we have."


Οι αστροναύτες του Discovery σε τροχιά παρατηρούν την καταστροφή που έχει γίνει.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4745963.stm

quote:
Over 70 per cent of the Earth’s land surface could be affected by the impacts of roads, mining, cities and other infrastructure developments in the next 30 years unless urgent action is taken.

It is estimated that the number of people affected by disasters climbed from an average of 147 million a year in the 1980s to 211 million a year in the 1990s. Global financial losses from natural disasters were, in 1999, estimated to cost over US$ 100 billion.

Freshwater - Around half of the world’s rivers are seriously depleted and polluted. About 60 per cent of the world’s largest 227 rivers have been strongly or moderately fragmented by dams and other engineering works.


Αποσπάσματα από την έκθεση του ΟΗΕ για το περιβάλλον

http://www.unep.org/geo/press.htm


quote:
Ignoring or downplaying the probability of abrupt climate change could prove costly. Ecosystems, economies, and societies can adapt more easily to gradual, anticipated changes. Some current policies and practices may be ill-advised and may prove inadequate in a world of rapid and unforeseen climate change.

Οι επιστήμονες προσανατολίζονται στην πιθανότητα οι κλιματικές αλλαγές να γίνουν απότομα, και όχι σταδιακά.

http://www.whoi.edu/institutes/occi/currenttopics/climatechange_wef.html

Βασικά σιχαίνομαι την συνομοσιολογία. Σιχαίνομαι κάτι Λιακόπουλους και κάτι τέτοιους. Πιστεύω πως η αλήθεια είναι μπροστά στα μάτια μας, και τα περισσότερα στοιχεία μας δίνονται. Απλά εμείς επιλέγουμε να μην τα ακούμε... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 14:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν έχει σχέση πάντως βρήκα ένα περσινό άρθρο στο New Scientist που λέει ότι η περίεργη συμπεριφορά των ζώων οφείλεται στην μόλυνση του περιβάλλοντος, κυρίως από χημικά.

http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn6343


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 10:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

κάτι σε "δαιμονισμένους χοίρους" των Ευαγγελίων παραπέμπει ή σε χρήση του ΗΑARP...

δεν ξέρω, περιμένω σχολιασμούς...


το ΗΑARP ορε Μπαμπανη?


αυτο το αθωο προτζεκτ τσιτσιρισματος της ιονοσφαιρας και των εγκεφαλων μας?


μπα, αποκλειεται!!!

προφανως φταινε δαιμονες!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 15:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το ΗΑARP ορε Μπαμπανη?

αυτο το αθωο προτζεκτ τσιτσιρισματος της ιονοσφαιρας και των εγκεφαλων μας?


Ασε! άσε...με αυτά που βλέπουμε κι ακούμε δεν ξέρουμε τι να υποθέσουμε...

Ostria και velial ευχαριστώ για τα άρθρα και τις παραπομπές! Είναι όντως άκρως ενδιαφέροντα και...ανησυχητικά!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 16:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει και μία θεωρία που εικάζουν αρκετές επιστημονικές ομάδες περιβαλλοντολόγων, ότι το γεωμαγνητικό πεδίο της Γης έχει διαταραχθεί εκτός από εξωκοσμικές επιρροές και από την αγαστή προσπάθεια των ανθρώπων. Το σύστημα Ley, το γεωμαγνητικό πλέγμα της Γης δηλαδή, σε ορισμένα σημεία έχει αρχίσει και αποσυντονίζεται και επειδή τα ζώα γενικότερα είναι πιο ευαίσθητοι δέκτες απ’ότι οι άνθρωποι όσον αφορά κάποιες «αόρατες» δυνάμεις καταλαβαίνουν αυτή την διαφορά και πολλές φορές εκδηλώνεται μαζικά σε ένα τμήμα πληθυσμού κάποιων ζώων με την μορφή «περίεργης» συμπεριφοράς. Διάβασα σχετικά (εάν βρω αργότερα το link θα το παραθέσω) με ένα πείραμα που έκανε μία ομάδα επιστημόνων, η οποία μελετούσε την συμπεριφορά των αποδημητικών πτηνών και πραγματοποίησαν μία σειρά από μελέτες πάνω στον τρόπο λειτουργίας των «ταξιδιωτικών» περιστεριών στην πλειοψηφία τους τα αποτελέσματα έδειξαν έναν «αποσυντονισμό» και μία δυσλειτουργία στο σύστημα κατεύθυνσης των συγκεκριμένων πτηνών.


"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 20:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού συμφωνήσω και με το post του Atva να συμπληρώσω ότι ουσιαστικά δεν πρόκειται για θεωρία αλλά για μετρήσιμα και παρατηρήσιμα φαινόμενα.

quote:
Το σύστημα Ley, το γεωμαγνητικό πλέγμα της Γης δηλαδή, σε ορισμένα σημεία έχει αρχίσει και αποσυντονίζεται και επειδή τα ζώα γενικότερα είναι πιο ευαίσθητοι δέκτες απ’ότι οι άνθρωποι όσον αφορά κάποιες «αόρατες» δυνάμεις καταλαβαίνουν αυτή την διαφορά και πολλές φορές εκδηλώνεται μαζικά σε ένα τμήμα πληθυσμού κάποιων ζώων με την μορφή «περίεργης» συμπεριφοράς.

Ερευνώντας προς αυτή την κατεύθυνση για ανάλογα topic και posts στο esoterica βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που ανέβασε παλαιότερα η αγαπητή φίλη Ostria στην κατηγορία ΠΑΡΑΞΕΝΟ, με τίτλο: Το μαγνητικο πεδίο τις Γης αλλαζει!

και το παραθέτω:

quote:
Αποσπάσματα από το άρθρο των New York Times

"H κατάρρευση του γήινου μαγνητικού πεδίου, που φρουρεί τον πλανήτη και καθοδηγεί πολλά από τα πλάσματά του, εμφανίζεται να έχει αρχίσει εδώ και περίπου 150 έτη. Η ισχύ του πεδίου έχει εξασθενίσει 10 έως 15 τοις εκατό, και η επιδείνωση που επιταχύνεται αργά, έχει δημιουργήσει
συζητήσεις πέρα από εάν προμηνύει μια αντιστροφή των γραμμών μαγνητικής δύναμης που τυλίγουν κανονικά τη γη.

Κατά τη διάρκεια μιας αντιστροφής, το κύριο πεδίο αποδυναμώνεται, σχεδόν εξαφανίζεται και κατόπιν επανεμφανίζεται με την αντίθετη πολικότητα. Κατόπιν, οι βελόνες των πυξίδων που δείχνουν κανονικά το Βορρά θα έδειχναν το νότο, και κατά τη διάρκεια των χιλιάδων χρόνων της μετάβασης και αρκετά πράγματα πάνω στην Γη και στον ουρανό θα φαίνονται στραβά.

Μια αντιστροφή θα μπορούσε να θέσει εκτός λειτουργίας τις γεννήτριες ρεύματος -τα πλέγματα- (power grids), να βλάψουν τους αστροναύτες και τους δορυφόρους, να διευρύνουν τις ατμοσφαιρικές τρύπες όζοντος, να στείλουν το πολικό φαινόμενο της aurora στον ισημερινό και
μπερδέψει τα πουλιά, ψάρια και μεταναστευτικά ζώα που στηρίζονται στην σταθερότητα του μαγνητικού πεδίου ως ενίσχυση ναυσιπλοϊας τους. Αλλά οι εμπειρογνώμονες είπαν ότι ο αντίκτυπος δεν θα είναι τόσο
καταστροφικός, παρά κάποιες προκηρύξεις καταστροφής και ατελών στοιχείων που συνδέουν προηγούμενες αλλαγές στο μαγνητικό πεδίο της γης με την εξάλειψη των ειδών.

Παρόλο που η ολοκληρωτική αντιστροφή μπορεί να είναι εκατοντάδες ή
χιλιάδες έτη μακριά, η γρήγορη πτώση του μαγνητικού πεδίου βλάπτει ήδη τους δορυφόρους.


Τα συμπεράσματα των ειδικών που μελετούν το φαινόμενο, δεν έχουν κανένα λόγο να πανικοβάλλουν τον κόσμο. Ακόμα κι αν η αντιστροφή επίκειται, δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί παρά σε 2.000 χρόνια. Η τελευταία έγινε 780.000 έτη πριν, όταν ο Homo Erectus μάθαινε ακόμα πώς να φτιάχνει πέτρινα εργαλεία.

Κανένας δεν ξέρει ακριβώς γιατί το μαγνητικό πεδίο αντιστρέφεται περιοδικά, αλλά οι επιστήμονες λένε ότι η ευθύνη εναπόκειται πιθανώς στις αλλαγές στην ροή του λειωμένου σιδήρου στον πυρήνα της γης.

Θεωρητικά, μια αντιστροφή θα μπορούσε να έχει σημαντικά αποτελέσματα επειδή με τα χρόνια πολλές πτυχές της φύσης και της κοινωνίας
έχουν στηριχτεί στην σταθερότητα του πεδίου.

Σε πλανητική κλίμακα, το μαγνητικό πεδίο προστατεύει την γη από τους
ηλιακούς ανέμους και τις θύελλες των θανάσιμων μορίων. Η αποκαλούμενη μαγνητόσφαιρά επεκτείνεται 37.000 μίλια έξω από την επιφάνεια της γης.

Μεταξύ άλλων, η κατάρρευση του πεδίου, λένε οι επιστήμονες που δούλεψαν πάνω σε ένα μοντέλο στο κομπιούτερ, θα μπορούσε να καταστρέψει μέρος του όζοντος της ατμόσφαιρας και να επιτρέψει την είσοδο της βλαβερής υπεριώδους ακτινοβολίας.

Οπως πολλοί αόρατοι ρυθμοί πάνω στην γη είναι αργοί, έτσι και η αντιστροφή των μαγνητικών πόλων παίρνει 5000-7000 χρόνια για να ολοκληρωθεί.

Η μείωση του μαγνητικού πεδίου ξεκινά από μία μικρή περιοχή απ όπου και μεγαλώνει ή και σταματάει. Οι επιστήμονες έχουν ήδη βρει δύο τέτοιες περιοχές, μία κοντά στον βόρειο πόλο και μία κάτω από την Αφρική στο νότιο ημισφαίριο, όπου το μαγνητικό πεδίο εξασθενεί σημαντικά (30% χαμηλότερα από οποιαδήποτε άλλη περιοχή της γης και αυτό ήδη δημιουργεί προβλήματα στην λειτουργία των δορυφόρων που περνούν από πάνω όταν υπάρχει έντονη ηλιακή δραστηριότητα που φτάνει μέχρι την γη).

Αυτές οι παρατηρήσεις παρακολουθούνται με ενδιαφέρον επειδή ταιριάζουν με το μοντέλο που έφτιαξαν στο κομπιούτερ που υποδηλώνει την αλλαγή των πόλων."


Για περισσότερα στο
http://www.nytimes.com/2004/07/13/science/13magn.html?ex=1090382400&en=b69c1088848a1e21&ei=5006&partner=ALTAVISTA1


Βέβαια αναρρωτιέμαι πώς είναι τόσο σίγουροι ότι η αλλαγή δεν γίνεται πιό γρήγορα. Η εξασθένηση του πεδίου στο 10-15% μοιάζει να έχει φτάσει την "κρίσιμη καμπή" αυτή που συνήθως επιταχύνει τα γεγονότα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Όσο για το HAARP [= HIGH FREQUENCY ACTIVE AURORAL RESEARCH PROGRAM]και το ρόλο του σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα δείτε και τα Links:

http://www.haarp.alaska.edu/haarp/

http://www.haarp.com/main.html

που διαφωτίζουν σημαντικά....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 26/08/2005 20:20:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 23:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον...
Επειδή έχω από πολύ μικρή μια αρκετά μεγάλη εμπειρία στα ζώα και ως κάτοχος ενός λυκόσκυλου και μιας κεραμιδόγατας και γω μπορώ να πω έχω παρατηρήσει κάποιες περιστασιακές αλλαγές στις συμπεριφορές των ζώων.
Τα ζώα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα τόσο συναισθηματικά όσο και ψυχικά και φυσικά... προβλέπουν τις αλλαγές στο περιβάλλον και έχουν ιδιαίτερα αυξημένη διαίσθηση. Αν λοιπόν μας επηρεάζει εμάς τους ανθρώπους η πανσέληνος ή μια έκλειψη φανταστήτε πόσο περισσότερο επηρεάζει τα ζώα... και αν η Πανσέληνος τα επηρεάζει τόσο φανταστείτε πόσο πολύ τα επηρεάζουν οι μαγνητικές αλλαγές που εντοπίζονται τον τελευταίο καιρό στο πεδίο της γής ή ακόμα χειρότερα το σύστημα HAARP που είναι και η εντονότερη μορφή ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας...
Οσο για το ότι είναι και πιο ευαίσθητοι οι οργανισμοί τους ...τα τελευταία 20 χρόνια έχασα 3 σκυλιά από καρκίνο, η μητέρα μου 2 σκυλιά η γιαγιά μου 1 και ξέρω τουλάχιστον 4 γνωστούς με σκυλιά που τα έχασαν και αυτοί από καρκίνο.



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω σας ευχαριστώ όλους για τα link και τις απόψεις. Το θέμα με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μαζεύω πληροφορίες εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον (για την περίεργη συμπεριφορά ζώων αλλά τις κλιματολογικές αλλαγές). Κάποιες πληροφορίες τις έχω βάλει στο Παράξενο σε ένα θέμα του Χρήστου.

Ειδικά για τα πουλιά νομίζω ότι η αντιστροφή των μαγνητικών πόλων που βρίσκεται σε εξέλιξη παίζει σίγουρα ρόλο. Για τα υπόλοιπα ζώα δεν ξέρω.
Αυτό που παρακολουθώ είναι τι γίνεται με το Gulf Stream. Οι επιστήμονες λένε ότι επιβραδύνεται η ροή και κάποια στιγμή θα σταματήσει. Αυτό το γεγονός θα αλλάξει δραματικά το κλίμα στην Ευρώπη κυρίως.

Αλλο ένα γεγονός που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι οι επιστήμονες σήμερα λένε ότι κάποιες αλλαγές στο κλίμα μπορεί να συμβούν σε πολύ συντομότερο διάστημα απ ότι πίστευαν παλιότερα. (αυτό πίστευα πάντα)
Οπότε είναι πολύ πιθανόν να δούμε στις μέρες δραματικές αλλαγές...

Avallon, βάλε και άλλες δύο περιπτώσεις που γνωρίζω εγώ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλο ένα γεγονός που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι οι επιστήμονες σήμερα λένε ότι κάποιες αλλαγές στο κλίμα μπορεί να συμβούν σε πολύ συντομότερο διάστημα απ ότι πίστευαν παλιότερα. (αυτό πίστευα πάντα)
Οπότε είναι πολύ πιθανόν να δούμε στις μέρες δραματικές αλλαγές...


Ε, δεν πιστεύω να γίνουν τόσο σύντομα πιά.
Μετά από μερικές εκατοντάδες χρόνια ναί, όχι νωρίτερα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που παρακολουθώ είναι τι γίνεται με το Gulf Stream. Οι επιστήμονες λένε ότι επιβραδύνεται η ροή και κάποια στιγμή θα σταματήσει. Αυτό το γεγονός θα αλλάξει δραματικά το κλίμα στην Ευρώπη κυρίως.

Eις αναμονή παγετώνων δηλαδή...
...που και γω ostria πιστεύω ότι θα γίνουν πολύ σύντομα και πολύ απότομα...

quote:
Avallon, βάλε και άλλες δύο περιπτώσεις που γνωρίζω εγώ.

Kαλά λένε κάποιοι ότι οι άνθρωποι έχουν μεταλλαχθεί σε κατσαρίδες τόσο ανθεκτικοί που έχουν γίνει στη μόλυνση και στις διάφορες άλλες επιβαρύνσεις... Και να φανταστεί κανείς ότι τα άμοιρα ζώα ούτε πίνουν ούτε καπνίζουν...

Ασχετο: Tην φωτογραφία μου τη βλέπετε?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 27/08/2005 00:57:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 01:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, εγώ τουλάχιστον δεν την βλέπω την φωτογραφία σου...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 02:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε, δεν πιστεύω να γίνουν τόσο σύντομα πιά.
Μετά από μερικές εκατοντάδες χρόνια ναί, όχι νωρίτερα...

quote:
Eις αναμονή παγετώνων δηλαδή...
...που και γω ostria πιστεύω ότι θα γίνουν πολύ σύντομα και πολύ απότομα...


Με τους ρυθμούς που λειώνουν οι παγετώνες και αν σταματήσει και το gulf stream σε μερικές δεκαετίες το βλέπω, άντε 100 χρόνια το πολύ...

"Ο Παγετώνας Ilulissat στην Γροιλανδία, ένα από τα θαύματα του κόσμου που έχουν τεθεί υπό την προστασία των Ηνωμένων Εθνών έχει συρρικνωθεί περισσότερο από 10 χλμ μέσα σε λίγα μόνο χρόνια.

Ο Corell επιφανής αμερικανός μετεωρολόγος ήταν επικεφαλής του "the Arctic Climate Impact Assessment", μία αναφορά 1400 σελίδων, 250 και πλέον επιστημόνων που δημοσιεύτηκε τον Νοέμβρη 2004 και έκρουσε τους κώδωνες του κινδύνου για την περιοχή.

Η αναφορά προειδοποεί ότι σε λιγότερο από έναν αιώνα από σήμερα, ο πάγος της Αρκτικής μπορεί να λειώνει τελείως κατά την διάρκεια του καλοκαιριού, απειλώντας πολλά είδη αλλά και τον παραδοσιακό τρόπο ζωής των ιθαγενών Inuit.

Ο ίδιος λέει ότι οι παγετώνες συρρικνώθηκαν 7 χλμ μέσα σε ένα 12μηνο, από το 2002 μέχρι το 2003.


http://dsc.discovery.com/news/afp/20050822/glacier.html

υπ. ούτε εγώ την βλέπω

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 27/08/2005 02:31:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 10:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς αγαπητή Οστρια εγώ πιστεύω ότι οι εξελίξεις θα είναι πολύ πιο ραγδαίες...

Μακάρι να πέσω έξω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 13:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

η Γη λαμπει σαν αστρο στο διαστημα, το ξερατε?

οχι στο μηκος κυματος του ορατου φωτος, αλλα στα υπολοιπα.

ζουμε μεσα σε μια τεχνητη θαλασσα ακτινοβολιων.

τα ζωα ειναι σαφως πιο ευαισθητα απο μας.

αλλα το καλο μας HAARP ανελαβε να μας αποτελειωσει...


αν συνδυασουμε τα εκει απορητα πειραματα, με το οτι το Πρινσετον μετραει εδω και 6-7 χρονια τις εξαρσεις της ψυχικης ενεργειας, που καταληγουμε?


δεν μου αρεσει η συνομωσιολογια, αλλα μερικα πραγματα ειναι οφθαλμοφανη ρε γαμωτο...


με εξαιρεση φυσικα τα ΜΜΕ που βλεπουν επιλεκτικα.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 13:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που παρακολουθώ είναι τι γίνεται με το Gulf Stream. Οι επιστήμονες λένε ότι επιβραδύνεται η ροή και κάποια στιγμή θα σταματήσει. Αυτό το γεγονός θα αλλάξει δραματικά το κλίμα στην Ευρώπη κυρίως.


Το διάβασα κι εγώ αυτό OSTRIA σχετικά με το Gulf Stream και προκαλεί ιδιαίτερη ανησυχία στην επιστημονική κοινότητα, γιατί το συγκεκριμένο ρεύμα είναι ο φυσικός σταθεροποιητής – ρυθμιστής θερμοκρασίας του πλανήτη και συνδέω την δυσοίωνη εξέλιξη που θα έχει η αλλαγή του με κάποια άλλη έρευνα κάποιων μελετητών οι οποίοι έλεγαν ότι πριν γίνουν οι μεγάλες γεωλογικές μετατάξεις στην επιφάνεια του πλανήτη το Gulf Stream είχε διαφορετική πορεία και μία μεγάλη αλλαγή στον Ατλαντικό Ωκεανό (κάποιοι εικάζουν την καταπόντιση της νήσου Ατλαντίδος) άλλαξε την πορεία του και το ρεύμα «ελευθερώθηκε» παίρνοντας την σημερινή πορεία του και καθώς επηρέασε τα κλιματολογικά φαινόμενα άλλαξε άρδην και την θερμοκρασία του πλανήτη και επηρέασε σε δραματικό βαθμό την βιοποικιλότητα των υδάτων που εισήλθε αφού άλλαξε την θερμοκρασία και την αλατότητα των νερών.


"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 18:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσες αυτές οι παλιές γκραβούρες σου Αtva.

jonny δε μας λες περισσότερα για αυτό περί ψυχικής ενέργειας?
Πρώτη φορά το ακούω


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 27/08/2005 18:51:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 22:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Atva έτσι είναι όπως τα λες!
Εδώ υπάρχει ένα κατατοπιστικό άρθρο.

http://www.bbc.co.uk/climate/impact/gulf_stream.shtml

Οντως οι γκραβούρες είναι πολύ ενδιαφέρουσες.

Avallon ο jonnie εννοεί τα "eggs" νομίζω. Αλλά δεν κατάλαβα τι σχέση μπορεί να έχει το ένα με το άλλο. Ας μας το εξηγήσει ο jonnie.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 23:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαρτης του 1858
με τιτλο ρεύμα και κλίση του Gulf Stream
απο την βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου του texas

Franklin's Gulf Stream, 1778

Franklin's Gulf Stream, 1778

και λιγα λογια για τον Benjamin Franklin

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 05:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν κάνα-δυο μήνες μου τυχε ένα περίεργο...Δύο φορές!Γυρνούσα από τη δουλειά περπατώντας σπίτι,βράδυ,και ενώ αφήνω μια κυρία σπίτι της,βλέπω ένα σκύλο.Ενώ εκείνος με κοιτούσε από απόσταση,πάω να ξαναξεκινήσω,καιέρχεται και κάθεται μπροστά μου,και με κοιτάει.Δεν κουνιότανε,δεν γαύγιζε,τίποτα.Αρχισα να του μιλάω "τα κλασσικά με τα σκυλάκια" και ξαναξεκίνησα για το σπίτι.Με πήρε απο πίσω.Ε και;Που το περίεργο;Το περίεργο είναι ότι ενώ ούτε το χάιδεψα ούτε τίποτα,Με το που άρχισα να κλείνω την εξώπορτα της πολυκατοικίας,έκανε σαν παλαβό να μπει μέσα.την έκλεισα γρήγορα,και άρχισε να γαυγίζει σαν παλαβό.Ανέβηκα πάνω,και το άκουγα ακόμα.Βγήκα στο μπαλκόνι,και αυτό κοίταξε πάνω(στον τρίτο!)και με είδε.Ξαφνικά σταμάτησε να γαυγίζει,αλλά μετά άρχισε να πηγαίνει πέρα δώθε σαν παλαβό,και μπήκα μέσα.Μετά άρχισε να ουρλιάζει!!!περιττό να πώ ότι όλα τα σκυλιά της περιοχής γαυγίζαν και ουρλιάζανε.Το σκυλάκι δεν το ήξερα!Αυτό το έπαθα λίγες μέρες πιο μετά με άνα άλλο σκυλάκι,αλλά πηγαίνιντας σπίτι με το αμάξι.Με το που το είδα να με κοιτάει όπως το άλλο από το τζάμι στην εξώπορτα ανέβηκα πάνω γρήγορα και έγινα λούης,και δεν ασχολήθηκα.Δεν ξέρω αν έχουν κάτι τα ζώα γενικά,τα συγκεκριμένα πάντως τα χαν παίξει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy